PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

mikexania
01-03-11, 15:37
Παιδια ειχα παραγγειλει απο εδω http://www.aliexpress.com/
ενα ταμπλετ pc. Εκανε γυρω στα 80 ευρω. Με ειδοποιησαν οτι θελουν τελωνειο 120 ευρω. Σε καμια περιπτωση δεν δινω τοσα πολλα. Τωρα τι θα κανω θα παρω τιποτα πισω η??
Βοηθεια!!

ariadgr
01-03-11, 17:23
Ζητάς να επιστραφεί στον αποστολέα

RASTAVIPER
01-03-11, 17:32
Παιδια ειχα παραγγειλει απο εδω http://www.aliexpress.com/
ενα ταμπλετ pc. Εκανε γυρω στα 80 ευρω. Με ειδοποιησαν οτι θελουν τελωνειο 120 ευρω. Σε καμια περιπτωση δεν δινω τοσα πολλα. Τωρα τι θα κανω θα παρω τιποτα πισω η??
Βοηθεια!!
Έτσι από περιέργεια, έχεις περισσότερα στοιχεία?Τι τιμή έγραφε πάνω το πακέτο και πώς βγήκαν τα 120€?

........Auto merged post: RASTAVIPER πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δειχνει οτι εχεις απο 10 εως 49 θετικα feedback νομιζω
Είμαι 100+ και ποτέ δεν έλαβα τέτοιο email.
Μήπως είναι μόνο για πωλητές?

mikexania
01-03-11, 21:52
Ζητάς να επιστραφεί στον αποστολέα

Ναι θα επιστραφει αυτο. Εγωθα παρω τα λεφτα πισω η υπαρχει περιπτωση να μουτο στειλει ως δωρο για να μην παει τελωνειο? Πειτε καμια ιδεα

nikos2004dj
04-03-11, 19:19
το paypal οταν σου επιστρεφει χρηματα μεσω της διαδικασιας dispute/claim στα επιστρεφει στην καρτα η στον λογαριασμο του paypal ?Tο ξερει κανεις σιγουρα ;

dfourt
04-03-11, 19:29
το paypal οταν σου επιστρεφει χρηματα μεσω της διαδικασιας dispute/claim στα επιστρεφει στην καρτα η στον λογαριασμο του paypal ?Tο ξερει κανεις σιγουρα ;

Αν έχεις πληρώσει μέρος του ποσού με την κάρτα, τότε αυτό ακριβώς το μέρος θα επιστραφεί στην κάρτα.(Απλά θα κάνει αρκετές μέρες να φανεί στον λογαριασμό της κάρτας)

Αν έχεις πληρώσει όλο το ποσόν από την κάρτα, προφανώς, όλο επιστρέφεται στην κάρτα.

Το δεύτερο δεν μου έχει τύχει, αλλά κρίνοντας από το πρώτο, λογικά αυτό θα γίνεται.

Σε περίπτωση που σου έρθει ο λογαριασμός της πιστωτικής,στο μεταξύ, χωρίς να έχει υπολογιστεί η πίστωση από το paypal,πρέπει να πληρώσεις ολόκληρο το ποσό.(ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου χρεωθούν τίποτα τόκοι.)

Το ποσό της επιστροφής στην περίπτωση αυτή θα αφαιρεθεί από τις αγορές που θα κάνεις με την πιστωτική σου τον επόμενο μήνα.(όχι μόνο μέσω paypal, γενικά)

djT
05-03-11, 13:49
το paypal οταν σου επιστρεφει χρηματα μεσω της διαδικασιας dispute/claim στα επιστρεφει στην καρτα η στον λογαριασμο του paypal ?Tο ξερει κανεις σιγουρα ;

αν έχεις πληρώσει με κάρτα θα επιστραφού όλα τα λεφτά στην κάρτα

Θα το δείς σχεδόν άμεσα στο Paypal statement αλλά στην κάρτα σε 3 μέρες μετά το Paypal stetement.

nikos2004dj
06-03-11, 03:34
αν έχεις πληρώσει με κάρτα θα επιστραφού όλα τα λεφτά στην κάρτα

Θα το δείς σχεδόν άμεσα στο Paypal statement αλλά στην κάρτα σε 3 μέρες μετά το Paypal stetement.


Αν έχεις πληρώσει μέρος του ποσού με την κάρτα, τότε αυτό ακριβώς το μέρος θα επιστραφεί στην κάρτα.(Απλά θα κάνει αρκετές μέρες να φανεί στον λογαριασμό της κάρτας)

Αν έχεις πληρώσει όλο το ποσόν από την κάρτα, προφανώς, όλο επιστρέφεται στην κάρτα.

Το δεύτερο δεν μου έχει τύχει, αλλά κρίνοντας από το πρώτο, λογικά αυτό θα γίνεται.

Σε περίπτωση που σου έρθει ο λογαριασμός της πιστωτικής,στο μεταξύ, χωρίς να έχει υπολογιστεί η πίστωση από το paypal,πρέπει να πληρώσεις ολόκληρο το ποσό.(ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου χρεωθούν τίποτα τόκοι.)

Το ποσό της επιστροφής στην περίπτωση αυτή θα αφαιρεθεί από τις αγορές που θα κάνεις με την πιστωτική σου τον επόμενο μήνα.(όχι μόνο μέσω paypal, γενικά)

τελικα εχουν πιστωθει ηδη στην καρτα .Εγω περιμενα να τα δω στο συστημα του paypal αλλα δεν φαινονται καπου .Πηγα στην τραπεζα και εκανα ενημερωση τελευταιων κινησεων και τα ειδα απο εκει .

nikos2004dj
07-03-11, 23:34
εκανα μια προσφορα σε ενα προιον αλλα δεν το κερδισα γιατι καποιος αλλος εκανε μεγαλυτερη προσφορα.
μετα το τελος της δημοπρασιας ο πωλητης μου στειλε μηνυμα με second chance offer στην τιμη που ειχα κανει εγω την μεγιστη .

τι παιζει με αυτο ; επιτηδες ανεβασε μεσω αλλου λογαριασμου την τιμη ;

No_spoon
07-03-11, 23:42
μαλλον οπως λες ανεβασε την τιμη ο ιδιος μεσω αλλου fake λογαριασμου

μου ετυχε και εμενα

ipo
07-03-11, 23:43
τι παιζει με αυτο ; επιτηδες ανεβασε μεσω αλλου λογαριασμου την τιμη ;
Αρκετά πιθανό. Στη θέση σου θα δεχόμουν να πληρώσω μόνο την τιμή που είχε το προϊόν τη στιγμή που έκανα την προσφορά μου, ώστε να μην παίξω το παιχνίδι του, στην περίπτωση που πράγματι χρησιμοποίησε τρίτο λογαριασμό για να ανεβάσει την τιμή.

Δεν ξέρουμε αν πράγματι έκανε πονηριά ο πωλητής, αλλά καλό είναι να αποθαρρύνουμε με τη στάση μας τέτοιες πρακτικές.

Μπορείς να του πεις ευγενικά ότι είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις την τιμή που θα σου κόστιζε το προϊόν, αν ο νικητής δεν είχε συμμετάσχει στη δημοπρασία. Είναι απολύτως θεμιτή τέτοια πρόταση και έχει το ηθικό χρέος να τη δεχτεί, αν δεν έχει κάνει πονηριά.

Ό,τι μηνύματα ανταλλάξετε, να το κάνετε μέσω ebay, όπως επίσης και την πληρωμή (ebay+paypal).

Giama
08-03-11, 01:13
Πολλοί λόγοι υπάρχουν για να κάνει second chance offers.
Κατά τη γνώμη μου η σειρά είναι η εξής:
1) Έχει πολλά ίδια αντικείμενα (αν αγοράζεις κάτι καινούριο και όχι μεταχειρισμένο που μπορείς να πεις ότι κάθε κομμάτι είναι μοναδικό) και τον ικανοποιεί και η τιμή που έδωσες εσύ, οπότε σου προσφέρει την ευκαιρία να το αγοράσεις.
2) Ο νικητής της δημοπρασίας για κάποιο λόγο δεν ολοκληρώνει τη συναλλαγή (μετάνιωσε, ο,τιδήποτε)
3) Αυτό που γράφετε για τον fake λογαριασμό.
Θέλεις να μας δείξεις το προϊόν για να δούμε λίγο καλύτερα τι είναι πιο πιθανό; Αν είναι δώσε μας link για τη δημοπρασία που δεν κέρδισες.

Tolakos
08-03-11, 01:27
ρε παιδια εδω κ ενα μηνα περιμενω κατι θηκες για κινητο.τι κανω για να μου επιστρψει τα λεφτα?

nikos2004dj
08-03-11, 01:35
Πολλοί λόγοι υπάρχουν για να κάνει second chance offers.
Κατά τη γνώμη μου η σειρά είναι η εξής:
1) Έχει πολλά ίδια αντικείμενα (αν αγοράζεις κάτι καινούριο και όχι μεταχειρισμένο που μπορείς να πεις ότι κάθε κομμάτι είναι μοναδικό) και τον ικανοποιεί και η τιμή που έδωσες εσύ, οπότε σου προσφέρει την ευκαιρία να το αγοράσεις.
2) Ο νικητής της δημοπρασίας για κάποιο λόγο δεν ολοκληρώνει τη συναλλαγή (μετάνιωσε, ο,τιδήποτε)
3) Αυτό που γράφετε για τον fake λογαριασμό.
Θέλεις να μας δείξεις το προϊόν για να δούμε λίγο καλύτερα τι είναι πιο πιθανό; Αν είναι δώσε μας link για τη δημοπρασία που δεν κέρδισες.


Αρκετά πιθανό. Στη θέση σου θα δεχόμουν να πληρώσω μόνο την τιμή που είχε το προϊόν τη στιγμή που έκανα την προσφορά μου, ώστε να μην παίξω το παιχνίδι του, στην περίπτωση που πράγματι χρησιμοποίησε τρίτο λογαριασμό για να ανεβάσει την τιμή.

Δεν ξέρουμε αν πράγματι έκανε πονηριά ο πωλητής, αλλά καλό είναι να αποθαρρύνουμε με τη στάση μας τέτοιες πρακτικές.

Μπορείς να του πεις ευγενικά ότι είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις την τιμή που θα σου κόστιζε το προϊόν, αν ο νικητής δεν είχε συμμετάσχει στη δημοπρασία. Είναι απολύτως θεμιτή τέτοια πρόταση και έχει το ηθικό χρέος να τη δεχτεί, αν δεν έχει κάνει πονηριά.

Ό,τι μηνύματα ανταλλάξετε, να το κάνετε μέσω ebay, όπως επίσης και την πληρωμή (ebay+paypal).


μαλλον οπως λες ανεβασε την τιμη ο ιδιος μεσω αλλου fake λογαριασμου

μου ετυχε και εμενα

22 δολαρια ειχα βαλει μεγιστη προσφορα και second chance offer μου εκανε στα 22 .Δυστηχως εχω διαγραψει την δημοπρασια γιατι εχει κανα 3-4 μερες ..αλλα ειναι η δευτερη φορα που μου ετυχε .

παντως στην σελιδα αξιολογησης του δεν εχει θετικη ψηφο απο ιδιο προιον τελευταια .

το προιον που αγορασα εγω ειναι αυτο .
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170610650571&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

........Auto merged post: nikos2004dj πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ρε παιδια εδω κ ενα μηνα περιμενω κατι θηκες για κινητο.τι κανω για να μου επιστρψει τα λεφτα?

απο hong kong ?εγω παρηγγειλα ενα adaptor στις 10/2 και ακομη περιμενω ..

Mouse Potato
08-03-11, 01:38
απο hong kong ?εγω παρηγγειλα ενα adaptor στις 10/2 και ακομη περιμενω ..

Same here. Από τις 05/02 περιμένω δέμα από hong kong. Επικοινωνήστε πρώτα με τον πωλητή και κατά 90% θα επιλύσετε το θέμα.

Giama
08-03-11, 01:42
Είναι πολύ λογικό να έχει κι άλλο ίδιο αντικείμενο προς πώληση, επομένως εγώ πιστεύω ότι είναι ΟΚ.

Όσο για την τιμή, οι second chance offers έτσι δουλεύουν, βγαίνουν με βάση το bid που έκανες, νομίζω πως δεν έχει δυνατότητα ο πωλητής να αλλάξει την τιμή που σου προτείνει στη second chance offer ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω.

Φαντάζομαι ότι έτσι κι αλλιώς θα έχει ανοίξει κι άλλη δημοπρασία για αυτό το αντικείμενο, αφού φαίνεται να έχει πολλά, επομένως ή δοκιμάζεις ξανά στη νέα δημοπρασία ή αν θεωρείς καλή την τιμή το αγοράζεις άμεσα από την second chance offer.

ipo
08-03-11, 03:45
Same here. Από τις 05/02 περιμένω δέμα από hong kong.
Την τελευταία φορά ήμουν τυχερός. Μικρό πακέτο από ανατολική Ασία έκανε μόλις 5 μέρες να έρθει (3 εργάσιμες) από την ημερομηνία αποστολής (έκανε δύο μέρες να το ταχυδρομήσει ο πωλητής). Ούτε από Αγγλία δε λαμβάνω τόσο γρήγορα.

Mouse Potato
08-03-11, 04:10
Την τελευταία φορά ήμουν τυχερός. Μικρό πακέτο από ανατολική Ασία έκανε μόλις 5 μέρες να έρθει από την ημερομηνία αποστολής (έκανε δύο μέρες να το ταχυδρομήσει ο πωλητής). Ούτε από Αγγλία δε λαμβάνω τόσο γρήγορα.

Πρόσφατα;

ipo
08-03-11, 04:20
Τον περασμένο μήνα.

nikos2004dj
08-03-11, 18:44
Same here. Από τις 05/02 περιμένω δέμα από hong kong. Επικοινωνήστε πρώτα με τον πωλητή και κατά 90% θα επιλύσετε το θέμα.

εχεις ανοιξει dispute και περιμενεις ; 1 δολαριο ειναι αυτο που παρηγγειλα αλλα μου χρειαστηκε ηδη μια φορα και δεν το ειχα κ το περιμενω και τοσο καιρο ...εχουν σπασει τα νευρα μου .του εστειλα μηνυμα και μου ειπε να περιμενω ..

εν τω μεταξυ ενα καλωδιο που παρηγγειλα 24/2 ηρθε ..απο Κινα ..το hong kong τοσο πολυ αργει ;

Mouse Potato
08-03-11, 18:47
Αν δεις στο my ebay κάτω από το item που περιμένεις σου λέει μέχρι πότε μπορείς να ανοίξεις dispute. Του έστειλα μήνυμα και μου είπε ότι αν δεν έχει έρθει μέχρι την Παρασκευή να του στείλω, να μου στείλει άλλο.

nikos2004dj
08-03-11, 18:58
σε κατι που αγορασα πριν λιγο μου εμφανιζει αυτο το μηνυμα
ο τυπας εχει κανει δικη του φορμα για πληρωμη ; να την εμπιστευτω ;

thestylehome processes payment through ChannelAdvisor, an eBay-certified checkout system. You will now be redirected to ChannelAdvisor's website to complete your transaction.

Mouse Potato
12-03-11, 17:31
Αν δεις στο my ebay κάτω από το item που περιμένεις σου λέει μέχρι πότε μπορείς να ανοίξεις dispute. Του έστειλα μήνυμα και μου είπε ότι αν δεν έχει έρθει μέχρι την Παρασκευή να του στείλω, να μου στείλει άλλο.

Τελικά το δέμα δεν ήρθε. Είναι η πρώτη φορά που χάνω δέμα (πριν 1-2 μήνες άλλαξε και ο ταχυδρόμος. Τυχαίο; Ίσως :what:) και έχω κάνει αρκετές δεκάδες (κοντά στην 100άδα) παραγγελίες. Του έστειλα μήνυμα... Θα χρειαστεί ν' ανοίξω και dispute;

ipo
12-03-11, 21:57
Προτείνω να ανοίξεις dispute, λίγο πριν λήξουν οι 45 μέρες του ορίου υποβολής. Όμως 1-2 μέρες πριν το κάνεις, θα στείλεις ένα πολύ ευγενικό γράμμα στον πωλητή, όπου θα του εξηγείς την πρόθεσή σου και θα του γράψεις ότι αμέσως μόλις λάβεις το νέο πακέτο θα αναιρέσεις το dispute και θα του δώσεις AAA+ feedback για την καλή συνεργασία.

Mouse Potato
12-03-11, 22:08
Είχα επικοινωνήσει με τον πωλητή και μου είχε πει ότι αν δεν έρθει μέχρι την Παρασκευή (χθες) να του στείλω μήνυμα να μου το στείλει ξανά. Του έστειλα χθες και περιμένω απάντηση. Αν τυχόν (που μάλλον έτσι θα γίνει) μου το στείλει ξανά δεν χρειάζεται να ασχοληθώ με disputes σωστά; Απλά σκέφτομαι πως το 2ο δέμα θα είναι "κατοχυρωμένο" στο ebay...

hellasyoda
12-03-11, 22:17
Είχα επικοινωνήσει με τον πωλητή και μου είχε πει ότι αν δεν έρθει μέχρι την Παρασκευή (χθες) να του στείλω μήνυμα να μου το στείλει ξανά. Του έστειλα χθες και περιμένω απάντηση. Αν τυχόν (που μάλλον έτσι θα γίνει) μου το στείλει ξανά δεν χρειάζεται να ασχοληθώ με disputes σωστά; Απλά σκέφτομαι πως το 2ο δέμα θα είναι "κατοχυρωμένο" στο ebay...

Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ. έχω παραγγείλει από της 3 Φεβρουαρίου και τίποτα.
Τα ίδια ακριβώς μου είπε και ο δικός μου πωλητής. Πρώτη φορά χάνω δέμα.

jap
13-03-11, 10:36
@Mouse Potato: κάνε ακριβώς αυτό που λέει ο ipo. Τα ξαναγράφω και λίγο παραπάνω σε άλλο φίλο: Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα απλά να σε δουλεύει, εσύ πώς αλλιώς θα εξασφαλιστείς; Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "κατοχυρωμένο".

Mouse Potato
13-03-11, 16:31
Μου είπε ότι θα το ξαναστείλει. Αν βέβαια με δουλεύει και δεν θα το στείλει για 2η φορά, ο χρόνος για το dispute θα έχει περάσει και δεν θα μπορώ να κάνω κάτι... Οπότε ανοίγω dispute και αφού ανοίξω τον ενημερώνω να ότι όταν θα μου το στείλει και θα το λάβω, το αναιρώ και παίρνει positive feedback...

ipo
13-03-11, 16:41
Μου είπε ότι θα το ξαναστείλει. Αν βέβαια με δουλεύει και δεν θα το στείλει για 2η φορά, ο χρόνος για το dispute θα έχει περάσει και δεν θα μπορώ να κάνω κάτι...
Γι' αυτό σου λέμε για 3η φορά ότι καλό είναι να κάνεις dispute, πριν παρέλθει ο χρόνος των 45 ημερών της πρώτης αποστολής, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι ο πωλητής θα στο ξαναστείλει. Αλλά πρέπει να το κάνεις πολύ ευγενικά και προειδοποιημένα.

Παράδειγμα: Ο χρόνος των 45 ημερών λήγει σε 10 μέρες. Ο πωλητής σου ξαναστέλνει αύριο το αντικείμενο. Σε 7 μέρες από σήμερα του στέλνεις ένα πολύ ευγενικό γράμμα:
"Σας ευχαριστώ πολύ για την επαναποστολή του αντικειμένου και λυπάμαι για την ταλαιπωρία.

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι μόλις λάβω το πακέτο θα σας δώσω AAA+ feedback εξαιτίας της πολύ καλής εξυπηρέτησης και επικοινωνίας μαζί μου.

Παρόλα αυτά και χωρίς να θέλω να σας προκαλέσω ή να σας προσβάλω, θα ανοίξω case στο PayPal, ώστε να προλάβω την ημερομηνία υποβολής και να είμαι καλυμμένος. Το case δε θα κλιμακωθεί άμεσα, αλλά αντιθέτως θα αναιρεθεί αμέσως μόλις λάβω το πακέτο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλάκια,
Mouse_Potato


:p



Edit:
Είδα ότι έκανες edit το μήνυμά σου. Ωραία. :) Το ζήτημα είναι να του δώσεις να καταλάβει ότι εκτιμάς το γεγονός ότι αναλαμβάνει την ευθύνη του χαμένου πακέτου (ενώ φταίνε μάλλον τα ταχυδρομεία) και ότι κάνεις κάτι τυπικό που δε θα έχει αρνητική επίπτωση σε αυτόν, αν δεν είναι απατεώνας. Ένας επαγγελματίας πωλητής οφείλει να αναγνωρίσει την προσοχή που δίνεις στις συναλλαγές σου και να μην παρεξηγηθεί. Σίγουρα θα έχει ενδοιασμούς μήπως λαμβάνεις τα πακέτα, ενώ λες ψέματα, όπως έχει κι εσύ για το αν τελικά τα στέλνει. Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται ευγένεια και υπομονή και από τις δύο πλευρές.

nikos2004dj
14-03-11, 23:20
απο αμερικη ποιο ειναι το μεγαλυτερο ποσο που εχετε παραγγειλει και δεν εχετε πληρωσει τελωνειο ;

θελει ενας φιλος ενα κολαρο για τον σκυλο
http://cgi.ebay.com/SportDOG-Accessory-Beeper-SD-AB-/250661483551?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5c96b41f

αλλα φοβαμαι να του το παραγγειλω λογο τελωνειου ...θα σταματησει ; με usps παιρνουν απο τελωνειο;

ionikos3
16-03-11, 16:18
Αγόρασα κάτι από Κίνα το οποίο δεν ήρθε ποτέ, ο πωλητής βέβαια μου επέστρεψε τα λεφτά.
H ερώτησή μου είναι του αφήνω feedback, σημείωση ούτε αυτός μου έχει αφήσει feedback.

RASTAVIPER
16-03-11, 16:41
απο αμερικη ποιο ειναι το μεγαλυτερο ποσο που εχετε παραγγειλει και δεν εχετε πληρωσει τελωνειο ;

θελει ενας φιλος ενα κολαρο για τον σκυλο
http://cgi.ebay.com/SportDOG-Accessory-Beeper-SD-AB-/250661483551?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5c96b41f

αλλα φοβαμαι να του το παραγγειλω λογο τελωνειου ...θα σταματησει ; με usps παιρνουν απο τελωνειο;
Με usps έχεις πολλές ελπίδες, αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα συνενόννηση μαζί του για να σιγουρέψεις ότι θα σταλεί με USPS και επίσης ότι θα το δηλώσει σε χαμηλή αξία (γύρω στα 40 δολλάρια) και με ένδειξη GIFT.

nikos2004dj
17-03-11, 01:45
Με usps έχεις πολλές ελπίδες, αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα συνενόννηση μαζί του για να σιγουρέψεις ότι θα σταλεί με USPS και επίσης ότι θα το δηλώσει σε χαμηλή αξία (γύρω στα 40 δολλάρια) και με ένδειξη GIFT.

ο πωλητης εχει 3 επιλογες και στις τρεις δινει usps και αναλογα με το ποσο το οποιο θα καταβαλω μεταβαλλεται μαλλον και η αποστολη οσον αφορα την ταχυτητα και την ασφαλιση ..

Απο us ομως δυσκολο δεν ειναι να γραψει ο πωλητης μικροτερη τιμη ;

RASTAVIPER
17-03-11, 14:10
ο πωλητης εχει 3 επιλογες και στις τρεις δινει usps και αναλογα με το ποσο το οποιο θα καταβαλω μεταβαλλεται μαλλον και η αποστολη οσον αφορα την ταχυτητα και την ασφαλιση ..

Απο us ομως δυσκολο δεν ειναι να γραψει ο πωλητης μικροτερη τιμη ;
Μια χαρά εύκολο είναι.
Αρκεί ο πωλητής να είναι γατόνι. :whistle::whistle:

Πώς νομίζεις έφερα το ταμπλετάκι εδώ?? :oneup:

Arkady
17-03-11, 23:29
Έχω δει ένα βιβλίο στο ebay, το οποίο είναι σε δημοπρασία που λήγει αύριο και έχουν ήδη γίνει 2 bids.

Δεν έχω συμμετάσχει ακόμα στην δημοπρασία, διότι δεν θέλω να ανεβάσω την τιμή. Σκοπεύω να κάνω το τελικό bid τα τελευταία δευτερόλεπτα της λήξης, έτσι ώστε να είμαι ο τελευταίος bidder και να πετύχω όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή.

Μια και δεν είμαι ιδιαίτερα experienced στο ebay, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

-Αν κάποιος άλλος απο τους bidders έχει ήδη δώσει maximum bid μεγαλύτερο ποσό από αυτό που θα καταχωρήσω εγώ (έχοντας ήδη θέσει σε λειτουργία το automatic bidding), καταχωρώντας εγώ τα τελευταία δευτερόλεπτα το bid μου, θα καταχωρηθεί πρώτα το δικό μου bid ή το δικό του automatic bid? Ποιό έχει χρονική προτεραιότητα δηλαδή ως προς την καταχώρηση?

-Στην σελίδα πώλησης, ο πωλητής δεν αναφέρει αποστολή στην Ευρώπη. Του έστειλα e-mail να τον ρωτήσω και μου απάντησε ότι μπορεί να στείλει και Ελλάδα.
Την στιγμή που θα πάω να καταχωρήσω το bid, υπάρχει περίπτωση να μην δέχεται το bid, λόγω του ότι ο πωλητής γράφει στην σελίδα για αποστολή μόνο σε Αμερική/Καναδά?

ipo
18-03-11, 00:29
-Αν κάποιος άλλος απο τους bidders έχει ήδη δώσει maximum bid μεγαλύτερο ποσό από αυτό που θα καταχωρήσω εγώ (έχοντας ήδη θέσει σε λειτουργία το automatic bidding), καταχωρώντας εγώ τα τελευταία δευτερόλεπτα το bid μου, θα καταχωρηθεί πρώτα το δικό μου bid ή το δικό του automatic bid? Ποιό έχει χρονική προτεραιότητα δηλαδή ως προς την καταχώρηση?
Ακόμα κι αν καταχωρήσεις bid το τελευταίο δευτερόλεπτο (ή κλάσμα αυτού), τα automatic bid των προηγούμενων θα λειτουργήσουν κανονικά. Έτσι θα κερδίσει αυτός που έχει καταχωρήσει το μεγαλύτερο bid, στην τιμή που αντιστοιχεί στο αμέσως μικρότερο bid + το βήμα πλειοδοσίας. Δεν έχει σημασία η σειρά προτεραιότητας, αλλά μόνο το πόσο θα δώσει ο καθένας σας.

Παραδείγματα:
1) Βλέπεις ένα ακριβό βιβλίο που θα άξιζε 20€. Μέχρι στιγμής έχουν γίνει δύο bid με το μέγιστο (που φαίνεται) να είναι στα 5€. Αυτό σημαίνει ότι ο προσωρινός νικητής έχει δώσει τουλάχιστον 5€ (μπορεί να έχει καταχωρήσει και 50€).

Αν λοιπόν εσύ πας στο τελευταίο δευτερόλεπτο και δώσεις 20€, τότε θα το κερδίσει ο προηγούμενος που είχε δώσει 50€ και θα πρέπει να πληρώσει 21€ (τα 20 δικά σου ευρώ + το βήμα πλειοδοσίας).

2) Βλέπεις το ίδιο βιβλίο με το πρώτο παράδειγμα, πάλι με 2 bid, με το μεγαλύτερο να δείχνει 5€. Ας υποθέσουμε αυτή τη φορά ότι ο προσωρινός νικητής (αυτός που φαίνεται να έχει δώσει 5€) έχει καταχωρήσει 17€.

Πας εσύ το τελευταίο δευτερόλεπτο και καταχωρείς ποσό 20€. Αν δεν υπάρξει άλλος πλειοδότης, τότε θα κερδίσεις εσύ το βιβλίο και θα πρέπει να πληρώσεις 18€ (το μέγιστο των 17€ του προηγούμενου προσωρινού νικητή + το βήμα πλειοδοσίας).


Ο σωστός ebayer δεν μπαίνει σε διαδικασία ανταγωνισμού με τους άλλους. Κάνει ένα και μοναδικό χτύπημα με τη μέγιστη τιμή που πιστεύει ότι αξίζει ένα προϊόν, χωρίς να κοιτάζει τι κάνουν οι άλλοι (εκτός αν έχει ήδη ανέβει πολύ η τιμή, οπότε δεν έχει νόημα να συμμετάσχει). Χτυπά τα τελευταία 10 δευτερόλεπτα, ώστε να μη δώσει περιθώριο στους άλλους να αναθεωρήσουν την προσφορά τους.

Arkady
18-03-11, 02:00
Ακόμα κι αν καταχωρήσεις bid το τελευταίο δευτερόλεπτο (ή κλάσμα αυτού), τα automatic bid των προηγούμενων θα λειτουργήσουν κανονικά. Έτσι θα κερδίσει αυτός που έχει καταχωρήσει το μεγαλύτερο bid, στην τιμή που αντιστοιχεί στο αμέσως μικρότερο bid + το βήμα πλειοδοσίας. Δεν έχει σημασία η σειρά προτεραιότητας, αλλά μόνο το πόσο θα δώσει ο καθένας σας.

Παραδείγματα:
1) Βλέπεις ένα ακριβό βιβλίο που θα άξιζε 20€. Μέχρι στιγμής έχουν γίνει δύο bid με το μέγιστο (που φαίνεται) να είναι στα 5€. Αυτό σημαίνει ότι ο προσωρινός νικητής έχει δώσει τουλάχιστον 5€ (μπορεί να έχει καταχωρήσει και 50€).

Αν λοιπόν εσύ πας στο τελευταίο δευτερόλεπτο και δώσεις 20€, τότε θα το κερδίσει ο προηγούμενος που είχε δώσει 50€ και θα πρέπει να πληρώσει 21€ (τα 20€ δικά σου ευρώ + το βήμα πλειοδοσίας).

2) Βλέπεις το ίδιο βιβλίο με το πρώτο παράδειγμα, πάλι με 2 bid, με το μεγαλύτερο να δείχνει 5€. Ας υποθέσουμε αυτή τη φορά ότι ο προσωρινός νικητής (αυτός που φαίνεται να έχει δώσει 5€) έχει καταχωρήσει 17€.

Πας εσύ το τελευταίο δευτερόλεπτο και καταχωρείς ποσό 20€. Αν δεν υπάρξει άλλος πλειοδότης, τότε θα κερδίσεις εσύ το βιβλίο και θα πρέπει να πληρώσεις 18€ (το μέγιστο των 17€ του προηγούμενου προσωρινού νικητή + το βήμα πλειοδοσίας).


Ο σωστός ebayer δεν μπαίνει σε διαδικασία ανταγωνισμού με τους άλλους. Κάνει ένα και μοναδικό χτύπημα με τη μέγιστη τιμή που πιστεύει ότι αξίζει ένα προϊόν, χωρίς να κοιτάζει τι κάνουν οι άλλοι (εκτός αν έχει ήδη ανέβει πολύ η τιμή, οπότε δεν έχει νόημα να συμμετάσχει). Χτυπά τα τελευταία 10 δευτερόλεπτα, ώστε να μη δώσει περιθώριο στους άλλους να αναθεωρήσουν την προσφορά τους.

Ευχαριστώ για την απάντηση, είσαι πολύ κατατοπιστικός και μου έλυσες βασικές απορίες που είχα για το bidding process.:oneup:

Για αυτό που ρώτησα πριν, γνωρίζεις κάτι?

-Στην σελίδα πώλησης, ο πωλητής δεν αναφέρει αποστολή στην Ευρώπη. Του έστειλα e-mail να τον ρωτήσω και μου απάντησε ότι μπορεί να στείλει και Ελλάδα.
Την στιγμή που θα πάω να καταχωρήσω το bid, υπάρχει περίπτωση να μην δέχεται το bid, λόγω του ότι ο πωλητής γράφει στην σελίδα για αποστολή μόνο σε Αμερική/Καναδά?

Επίσης, σκέφτομαι να αγοράσω κι ένα laptop που έχω δει σε καλή τιμή από Αμερική.

Θα πω στον seller πχ να γράψει gift ή να γράψει μικρότερη αξία, αλλά επειδή θα είναι στην original συσκευασία του, φοβάμαι μήπως περάσει τελωνείο παρά ταύτα.

Υπάρχουν κάποια "tricks" που μπορώ να κάνω, ώστε να αποφύγω να περάσει τελωνείο?:hmm:

nikos2004dj
18-03-11, 13:36
Μια χαρά εύκολο είναι.
Αρκεί ο πωλητής να είναι γατόνι. :whistle::whistle:

Πώς νομίζεις έφερα το ταμπλετάκι εδώ?? :oneup:

ναι ε ;

εν αναμονη ειμαι ..Μεσα στο σαββατοκυριακο θα το παραγγειλω .
οπως και να χει ,εαν το τελωνειο δεν ειναι παραπανω απο 120 ευρω τοτε θα υπαρχει κερδος .

Tolakos
18-03-11, 14:33
εδω κ ενα μηνα περιμενα κατι θηκες για κινητο,μπορει κ παραπανω.ε,τελικα τουστειλα μαιλ,να μου επιστρεψει τα λεφτα (περιπου 12 ευρο)κ απαντησε οτι σε κανα 4-5 μερες θα τα επιστρεψει.παραγγελια απο usa,πρωτη φορα κ τελευταια.απο u.k. κ hong kong ποτε δεν ειχα προβλημα......

Ax0R7aG0z
18-03-11, 20:58
Άνοιξε ένα dispute καλού κακού...

nikos2004dj
19-03-11, 05:33
εμενα τελικα σημερα μου ηρθε κατι που παρηγγειλα στις 17/2 κ περιμενω ακομη κατι απο 18//2

Arkady
19-03-11, 10:59
Διάβασα σε άλλο forum ότι για αγορές μέσω e-bay σε άλλο νόμισμα, η συναλλαγματική ισοτιμία που δίνει το Paypal είναι πολύ χειρότερη από αυτή που δίνει η εκάστοτε τράπεζα της οποίας την πιστωτική/χρεωστική χρησιμοποιούμε στο e-bay.

Ισχύει κάτι τέτοιο? :hmm:

Μάλιστα υπάρχει σχετική ρύθμιση μέσα στον λογαριασμό του Paypal, να ορίζεις αν θες η συναλλαγματική ισοτιμία να καθορίζεται από το paypal ή από την τράπεζα σου:

Paypal.com ->My Account -> Profile -> Financial Information μενού -> My preapproved payments -> Set available funding sources -> Conversion options (στην πιστωτική που μας ενδιαφέρει, αν έχουμε περισσότερες από μία) -> Bill me in the currency listed on the seller's invoice

85151

Ax0R7aG0z
19-03-11, 12:46
Υπάρχει περίπτωση να σε χρεώνει η τράπεζα έξοδα συναλλάγματος.
Όταν λέει "πολύ" τι εννοεί; 2-3 λεπτά ή 5-10;

Πχ το paypal δίνει το δολάριο σήμερα 1.38132
η Eurobank το δίνει 1,387600

ipo
19-03-11, 18:33
Διάβασα σε άλλο forum ότι για αγορές μέσω e-bay σε άλλο νόμισμα, η συναλλαγματική ισοτιμία που δίνει το Paypal είναι πολύ χειρότερη από αυτή που δίνει η εκάστοτε τράπεζα της οποίας την πιστωτική/χρεωστική χρησιμοποιούμε στο e-bay.

Ισχύει κάτι τέτοιο? :hmm:

Μάλιστα υπάρχει σχετική ρύθμιση μέσα στον λογαριασμό του Paypal, να ορίζεις αν θες η συναλλαγματική ισοτιμία να καθορίζεται από το paypal ή από την τράπεζα σου:

Έχει γίνει εκτενής συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα στο νήμα του PayPal (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270024) και των χρεωστικών καρτών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=83955). Θα πρότεινα να ρίξεις μία ματιά σε αυτά για να καλύψεις τις απορίες σου.

kourampies
24-03-11, 13:48
Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος ότι τον τελευταίο καιρό αργούν πολύ όλα τα αντικείμενα από Κίνα/Hong Kong κτλ? Δηλαδή παραγγελίες αμέσως μετά τις κινέζικες αργίες του Φεβρουαρίου.

Και αναφέρομαι σε ψιλοπράματα που αποκλείεται να κολλάνε σε τελωνείο, καλώδια,screen protectors κτλ.

Παλιά 10-15 μέρες έκαναν όλα, τώρα τελευταία μου έχουν έρθει πολλά στις 40 και βάλε μέρες, ενώ έχω πάρει refund ή μου έχει στείλει και άλλο ο πωλητής.

Υπάρχει περίπτωση να επικρατούσε τόσο χάος στα κινέζικα ταχυδρομεία στις 10-20 Φεβρουαρίου και γιαυτό να αργούν τόσο πολύ;

Επίσης είχα πάρει ένα καλώδιο, το οποίο δεν είχε έρθει στις 40 μέρες, και ο πωλητής δεν ήταν πια registered στο ebay, οπότε άνοιξα ένα case και μου έκανε refund το buyer protection. Σήμερα ήρθε τελικά το καλώδιο, και θέλω να πληρώσω όποιον το χρεώθηκε (φαντάζομαι ο πωλητής). Αξίζει να το ψάξω; Δεν μου αρέσει να εκμεταλλεύομαι τέτοιες καταστάσεις, αφού ήρθε έστω και στις 50 μέρες θεωρώ ότι πρέπει να το πληρώσω. Βέβαια αν το buyer protection το πλήρωσε το ebay δεν με καίει και πολύ, έχουν θησαυρίσει αυτοί όπως και να χει:p

ipo
24-03-11, 16:48
Επίσης είχα πάρει ένα καλώδιο, το οποίο δεν είχε έρθει στις 40 μέρες, και ο πωλητής δεν ήταν πια registered στο ebay, οπότε άνοιξα ένα case και μου έκανε refund το buyer protection. Σήμερα ήρθε τελικά το καλώδιο, και θέλω να πληρώσω όποιον το χρεώθηκε (φαντάζομαι ο πωλητής). Αξίζει να το ψάξω;
Πιστεύω ότι αξίζει να το ψάξεις. Οφείλουμε να πληρώνουμε ό,τι λαμβάνουμε, ανεξάρτητα από το ποιος επωμίζεται το κόστος.


Αντιθέτως με εσένα, λαμβάνω γρήγορα τον τελευταίο καιρό. Αντί για 2 εβδομάδες, λαμβάνω σε μία.

Mouse Potato
24-03-11, 16:53
Η αλήθεια είναι πως παρατηρώ κι εγώ αρκετή καθυστέρηση στα δέματα... Για την ακρίβεια για το χρονικό διάστημα που μιλάμε είχα 1/1 απώλεια δέματος... Τώρα περιμένω άλλα 3.

kourampies
24-03-11, 21:57
Πιστεύω ότι αξίζει να το ψάξεις. Οφείλουμε να πληρώνουμε ό,τι λαμβάνουμε, ανεξάρτητα από το ποιος επωμίζεται το κόστος.
Δεν υπάρχει όμως πουθενά επιλογή επικοινωνίας με το ebay, η επιλογή να ξανανοίξω το case ώστε να τους πω τι έγινε:hmm:

odys2008
24-03-11, 21:58
απο 2 μέχρι 4 εβδομάδες μου κάνουν τον τελευταίο καιρό τα δέματα από κινα/ ταιβαν

djT
28-03-11, 14:28
Πιστεύω ότι αξίζει να το ψάξεις. Οφείλουμε να πληρώνουμε ό,τι λαμβάνουμε, ανεξάρτητα από το ποιος επωμίζεται το κόστος.



Πολύ σωστά ipo

πολύ σωστά ! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.