PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RASTAVIPER
28-03-11, 16:13
Πρόσφατα έλαβα μικρό πακέτο απο Καναδά και κανονικό από UK στις 7 μέρες.

Arkady
31-03-11, 10:26
Παρήγγειλα ένα laptop από Αμερική και κάνοντας το track από το website της USPS, βλέπω ότι είναι στο Ελληνικό τελωνείο από 23/03.
Επικοινωνώ εγώ με το τελωνείο ή περιμένω δική τους ειδοποίηση?

riddle3
31-03-11, 11:53
Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος ότι τον τελευταίο καιρό αργούν πολύ όλα τα αντικείμενα από Κίνα/Hong Kong κτλ? Δηλαδή παραγγελίες αμέσως μετά τις κινέζικες αργίες του Φεβρουαρίου.

Και αναφέρομαι σε ψιλοπράματα που αποκλείεται να κολλάνε σε τελωνείο, καλώδια,screen protectors κτλ.

Παλιά 10-15 μέρες έκαναν όλα, τώρα τελευταία μου έχουν έρθει πολλά στις 40 και βάλε μέρες, ενώ έχω πάρει refund ή μου έχει στείλει και άλλο ο πωλητής.

Υπάρχει περίπτωση να επικρατούσε τόσο χάος στα κινέζικα ταχυδρομεία στις 10-20 Φεβρουαρίου και γιαυτό να αργούν τόσο πολύ;

Επίσης είχα πάρει ένα καλώδιο, το οποίο δεν είχε έρθει στις 40 μέρες, και ο πωλητής δεν ήταν πια registered στο ebay, οπότε άνοιξα ένα case και μου έκανε refund το buyer protection. Σήμερα ήρθε τελικά το καλώδιο, και θέλω να πληρώσω όποιον το χρεώθηκε (φαντάζομαι ο πωλητής). Αξίζει να το ψάξω; Δεν μου αρέσει να εκμεταλλεύομαι τέτοιες καταστάσεις, αφού ήρθε έστω και στις 50 μέρες θεωρώ ότι πρέπει να το πληρώσω. Βέβαια αν το buyer protection το πλήρωσε το ebay δεν με καίει και πολύ, έχουν θησαυρίσει αυτοί όπως και να χει:p


To ίδιο (σχεδόν) συνέβη και σε μένα. Είχα παραγγείλει μια μπαταρία στις 12 Φεβρουαρίου η οποία δεν είχε έρθει μετά από 38 μέρες. Έστειλα email στον πωλητή και αμέσως προσφέρθηκε να τη ξαναστείλει με tracking number ή να δώσει refund. Διάλεξα το refund αλλά φυσικά μετά από συνολικά 48 μέρες το δεματάκι ήρθε.

Έστειλα ξανά mail στον πωλητή για να τον ενημερώσω ότι ήρθε τελικά, και πως σκοπεύω να του ξανα στείλω τα χρήματα directly από το paypal και με σκλάβωσε ζητώντας μόνο το 80% της αρχικής αξίας του αντικειμένου. Του έστειλα το 100% μόνο και μόνο επειδή ήταν τόσο σωστός σε όλη τη συναλλαγή.


Πιστεύω ότι αξίζει να το ψάξεις. Οφείλουμε να πληρώνουμε ό,τι λαμβάνουμε, ανεξάρτητα από το ποιος επωμίζεται το κόστος.


Αντιθέτως με εσένα, λαμβάνω γρήγορα τον τελευταίο καιρό. Αντί για 2 εβδομάδες, λαμβάνω σε μία.

Πάντως έχω παρατηρήσει πως όσα προιόντα έχω παραγγείλει από mainland china κάνουν πολύ παραπάνω να έρθουν από αυτά που στέλνονται από hong kong.

RASTAVIPER
31-03-11, 17:03
Παρήγγειλα ένα laptop από Αμερική και κάνοντας το track από το website της USPS, βλέπω ότι είναι στο Ελληνικό τελωνείο από 23/03.
Επικοινωνώ εγώ με το τελωνείο ή περιμένω δική τους ειδοποίηση?
Το κινητό σου πώς θα το βρούνε?Το έχει πάνω στο πακέτο?
Πάντως καλό είναι να τους κάνεις 1 τηλέφωνο να δεις τι παίζει.

ipo
31-03-11, 17:05
Έστειλα ξανά mail στον πωλητή για να τον ενημερώσω ότι ήρθε τελικά, και πως σκοπεύω να του ξανα στείλω τα χρήματα directly από το paypal και με σκλάβωσε ζητώντας μόνο το 80% της αρχικής αξίας του αντικειμένου. Του έστειλα το 100% μόνο και μόνο επειδή ήταν τόσο σωστός σε όλη τη συναλλαγή.
:respekt: :oneup:

Συμπεριφορές όπως αυτή μας σώζουν από τη μαύρη λίστα.

Mouse Potato
31-03-11, 17:16
Πράγματι. Συγχαρητήρια και στον riddle3 αλλά και στον πωλητή. :oneup:

dfourt
31-03-11, 17:17
Παρήγγειλα ένα laptop από Αμερική και κάνοντας το track από το website της USPS, βλέπω ότι είναι στο Ελληνικό τελωνείο από 23/03.
Επικοινωνώ εγώ με το τελωνείο ή περιμένω δική τους ειδοποίηση?

Βασικά δεν δοκιμάζεις τον κωδικό και στο site των ΕΛΤΑ... (http://212.205.82.71/trackandtrace/)Συνήθως, από ένα σημείο και πέρα,σταματάει να ενημερώνεται η πορεία του πακέτου από τη σελίδα του ταχυδρομείου της χώρας που έστειλε το πακέτο και περνάει στη σελίδα των ΕΛΤΑ.

Καλά laptop από US?Όταν το παραλάβεις να μας πεις τι πλήρωσες για τελωνείο.

ipo
31-03-11, 18:17
Καλά laptop από US?Όταν το παραλάβεις να μας πεις τι πλήρωσες για τελωνείο.
Μπορεί να το δήλωσε σαν σπασμένο από επισκευή, από το ξαδερφάκι του στις Η.Π.Α. που είναι τεχνικός υπολογιστών και του το επισκεύασε δωρεάν για τα γενέθλιά του. :p

Arkady
31-03-11, 21:12
Το κινητό σου πώς θα το βρούνε?Το έχει πάνω στο πακέτο?
Πάντως καλό είναι να τους κάνεις 1 τηλέφωνο να δεις τι παίζει.

Όχι δεν πρέπει να αναγράφεται το κινητό μου στο πακέτο. Δεν στέλνουν απο το τελωνείο κάποια ειδοποίηση μέσω ταχυδρομείου?:hmm:
Σε ποιό τελωνείο απευθύνομαι για Αθήνα? Βρίσκω διάφορες διευθύνσεις και δεν ξέρω ποιά ισχύει.


Βασικά δεν δοκιμάζεις τον κωδικό και στο site των ΕΛΤΑ... (http://212.205.82.71/trackandtrace/)Συνήθως, από ένα σημείο και πέρα,σταματάει να ενημερώνεται η πορεία του πακέτου από τη σελίδα του ταχυδρομείου της χώρας που έστειλε το πακέτο και περνάει στη σελίδα των ΕΛΤΑ.

Στο site των ΕΛΤΑ δεν φάνηκε καθόλου το πακέτο. Μόνο στο site του USPS είδα την πορεία του και βλέπω ότι βρίσκεται στο Ελληνικό τελωνείο.


Καλά laptop από US?Όταν το παραλάβεις να μας πεις τι πλήρωσες για τελωνείο.
Πήρα το ρίσκο, αλλά μάλλον την πάτησα...:p

dfourt
31-03-11, 21:25
Σε ποιό τελωνείο απευθύνομαι για Αθήνα? Βρίσκω διάφορες διευθύνσεις και δεν ξέρω ποιά ισχύει.


Βασικά από ό,τι έχω διαβάσει σε διάφορα forα δεν κάνεις κάτι εσύ με το τελωνείο(εφόσον θα έρθει με ΕΛΤΑ) αλλά όταν πας να το πάρεις από το ταχυδρομείο σου ζητάνε αυτοί χρήματα για το τελωνείο.

Δεν ξέρω βέβαια μήπως αυτό γίνεται για πιο φθηνά αντικείμενα και με τα ακριβότερα όπως πχ ένα laptop ακολουθούν άλλη διαδικασία.Καλύτερα να πάρεις στα ΕΛΤΑ και να ρωτήσεις(8001182000).
Ίσως μπορέσουν να το βρουν και στο σύστημά τους αν τους πεις τον tracking number.

Επίσης δοκίμασε και αυτό (http://www.elta-courier.gr/trackit/) μήπως έρχεται με το courier των ελτά και όχι με το απλό ταχυδρομείο.

blade_
31-03-11, 23:56
εχει μια προσφορα το ebay σημερα μεσω του groupon αλλα νομιζω ειναι μονο για αμερικανους κ μερικους ακομα..το επιβεβαιωνει κανεις?εγω δε μπορεσα να κανω αγορα

treli@ris
01-04-11, 00:02
link??

Mouse Potato
01-04-11, 00:04
http://www.groupon.com/deals/ebay/

Η περιγραφή δεν είναι κατατοπιστική πάντως...

Υποθέτω πως αναφέρεται για το Αμερικάνικο ebay (.com)

treli@ris
01-04-11, 00:13
You must have an eBay account and PayPal account registered in the U.S. to redeem this Card. Οποτε, ακυρο!

nikos2004dj
01-04-11, 00:43
Μου ειπε ενας φιλος ο οποιος εχει χρυσοχοειο αν μπορουμε να βαλουμε για πουλημα καποια ρολογια (καινουργια τα οποια δεν πουλιουνται εδω και 1 χρονο ) στο ιντερνετ .Σκεφτηκα το ebay . Θα εχω καποιο προβλημα αν τα βαλω για πωληση μεσω του δικου μου account ?Σκεφτομαι να το δοκιμασουμε και αν δουμε οτι δουλευει μετα θα του προτεινω να κανει ενα account και απλα να το διαχειριζομαι εγω .

ranger
02-04-11, 00:09
Μια γρήγορη ερώτηση...
Μετά από ένα πρόβλημα με μια παραγγελία, άνοιξα case. Όλα καλά, ενημερώθηκε ο πωλητής, μου είπε θες να το ξαναστείλω, του λέω όχι καλύτερα κάνε refund. Μικρό το ποσό (<7€) αλλά βαριόμουν να περιμένω πάλι.
Σήμερα πρωί πρωί, πήρα ένα email από paypal ότι έγινε το refund, ένα από τον πωλητή ότι έκανε το refund, ότι λυπάται για ότι έγινε κτλ κτλ κτλ και ένα από το ebay ότι έκλεισε το case γιατί μου έστειλε ο πωλητής τα λεφτά.

Όλα καλά μέχρι τώρα, δεν είχα χρειαστεί refund ποτέ, λέω οκ τελειώσαμε.
Πριν λίγο όμως πάω να δω (μέσω web banking στην alpha) για το τυπικό αν μπήκαν τα λεφτά και βλέπω ότι δεν έχει μπει τίποτα στον λογαριασμό. Στη σελίδα του paypal βλέπω ότι έγινε σήμερα το refund

Date Type Status Details Amount
Feb 10, 2011 Charge From Credit Card Completed Details €6.40 EUR
Mar 31, 2011 Refund Completed Details €6.40 EUR
Mar 31, 2011 Credit to Credit Card Completed ... -€6.40 EUR

παίζει να θέλει μία εργάσιμη να ενημερωθεί ο λογαριασμός;

kourampies
02-04-11, 00:15
Μια γρήγορη ερώτηση...
Μετά από ένα πρόβλημα με μια παραγγελία, άνοιξα case. Όλα καλά, ενημερώθηκε ο πωλητής, μου είπε θες να το ξαναστείλω, του λέω όχι καλύτερα κάνε refund. Μικρό το ποσό (<7€) αλλά βαριόμουν να περιμένω πάλι.
Σήμερα πρωί πρωί, πήρα ένα email από paypal ότι έγινε το refund, ένα από τον πωλητή ότι έκανε το refund, ότι λυπάται για ότι έγινε κτλ κτλ κτλ και ένα από το ebay ότι έκλεισε το case γιατί μου έστειλε ο πωλητής τα λεφτά.

Όλα καλά μέχρι τώρα, δεν είχα χρειαστεί refund ποτέ, λέω οκ τελειώσαμε.
Πριν λίγο όμως πάω να δω (μέσω web banking στην alpha) για το τυπικό αν μπήκαν τα λεφτά και βλέπω ότι δεν έχει μπει τίποτα στον λογαριασμό. Στη σελίδα του paypal βλέπω ότι έγινε σήμερα το refund

Date Type Status Details Amount
Feb 10, 2011 Charge From Credit Card Completed Details €6.40 EUR
Mar 31, 2011 Refund Completed Details €6.40 EUR
Mar 31, 2011 Credit to Credit Card Completed ... -€6.40 EUR

παίζει να θέλει μία εργάσιμη να ενημερωθεί ο λογαριασμός;

Παραπάνω θέλει... Κανένα 3ημερο, ως και για 15ημερο έχω ακούσει.

treli@ris
02-04-11, 00:15
Θελει 2-3 μερες + οτι θα υπαρξει και χρεωση για την μεταφορα. Γιατι δεν τα αφηνες μεσα καλυτερα;

kourampies
02-04-11, 00:17
Θελει 2-3 μερες + οτι θα υπαρξει και χρεωση για την μεταφορα. Γιατι δεν τα αφηνες μεσα καλυτερα;

Χρέωση δεν υπάρχει, απευθείας refund της αρχικής συναλλαγής στην πιστωτική γίνεται, όπως θα γινόταν αν έκανες μια επιστροφή σε ένα retail κατάστημα.

ranger
02-04-11, 00:20
Θελει 2-3 μερες + οτι θα υπαρξει και χρεωση για την μεταφορα. Γιατι δεν τα αφηνες μεσα καλυτερα;

Που να τα αφήσω;
Τα πήραν από την χρεωστική και λογικά θα μπουν πάλι μέσα.

ΟΚ, αν θέλει 2-3 κοιτάμε πάλι από Τρίτη-Τετάρτη.

treli@ris
02-04-11, 00:22
Ναι, σωστα. Τωρα το ειδα. Εξοδα εχεις οταν ληγει η διορια για refund.

Mouse Potato
02-04-11, 02:07
Ναι, σωστα. Τωρα το ειδα. Εξοδα εχεις οταν ληγει η διορια για refund.

Προμήθεια χρεώνεσαι αν κάνεις ανάληψη από το balance στον λογαριασμό. Όταν το refund γίνεται από credit σε credit δεν υπάρχει κάποια χρέωση απ' ότι έχω δει.

mikexania
02-04-11, 14:22
καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με το τελωνειο. Θελω να μου εξηγησει καποιος σε ποια περιπτωση περναει κατι απο τελωνειο? τι μπορω να κανω για να μην πληρωσω? Θελω να παρω ενα ταμπλet apo ebay h chinavasion. δεν θελω ομως να το υπερπληρωσω στην διπαλασια τιμη...

Πριν ενα μηνα αγορασα ενα ταμπλετ στην τιμη των 100 ευρω με μια θηκη και αλλα διαφορα. Με πηραν τηλεφωνο απο το τελωνειο και μου ζητησας 150 ευρω για εκτελονισμο. Καταλαβαινετε .. τελικα δεν πηρα τιποτα ουτε λεφτα ουτε ταμπλετ!!!

nikos2004dj
03-04-11, 02:36
καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με το τελωνειο. Θελω να μου εξηγησει καποιος σε ποια περιπτωση περναει κατι απο τελωνειο? τι μπορω να κανω για να μην πληρωσω? Θελω να παρω ενα ταμπλet apo ebay h chinavasion. δεν θελω ομως να το υπερπληρωσω στην διπαλασια τιμη...

Πριν ενα μηνα αγορασα ενα ταμπλετ στην τιμη των 100 ευρω με μια θηκη και αλλα διαφορα. Με πηραν τηλεφωνο απο το τελωνειο και μου ζητησας 150 ευρω για εκτελονισμο. Καταλαβαινετε .. τελικα δεν πηρα τιποτα ουτε λεφτα ουτε ταμπλετ!!!

τι εννοεις δεν πηρες λεφτα ; δεν εγινε refund ?

verbo
03-04-11, 09:18
@ranger

Παρόμοια περίπτωση με τον Ranger. Περίμενα δεματάκι (χαμηλού κόστους, φορτιστής κινητού) από ΗΚ, δεν ήρθε, επικοινώνησα με τον πωλήτη ο οποίος μου έκανε αμέσως refund. Προχθές όμως τελικά παρέλαβα το δέμα (μετά από σχεδον 2 μήνες!!!!).
Είχαμε συμφωνήσει, αν το παραλάβω τελικά, να το πληρώσω ξανά. Το ερώτημα είναι πως μπορεί να γίνει αυτό μέσω ebay; Δεν θα ήθελα να παρακάμψω το ebay και να του στείλω τα χρήματα απευθείας μέσω paypal.

ranger
03-04-11, 11:31
@ranger

Παρόμοια περίπτωση με τον Ranger. Περίμενα δεματάκι (χαμηλού κόστους, φορτιστής κινητού) από ΗΚ, δεν ήρθε, επικοινώνησα με τον πωλήτη ο οποίος μου έκανε αμέσως refund. Προχθές όμως τελικά παρέλαβα το δέμα (μετά από σχεδον 2 μήνες!!!!).
Είχαμε συμφωνήσει, αν το παραλάβω τελικά, να το πληρώσω ξανά. Το ερώτημα είναι πως μπορεί να γίνει αυτό μέσω ebay; Δεν θα ήθελα να παρακάμψω το ebay και να του στείλω τα χρήματα απευθείας μέσω paypal.

Γιατί δεν θες απλά να τα στείλεις με paypal; Αφού έχεις πάρει το δέμα, τι σε νοιάζει; Αλλιώς συνεννοήσου με τον πωλητή, θα σου προτείνει λύση.

mikexania
03-04-11, 11:43
Εγω θελω να παρω ενα ταμπλετ. Τι μπορω να κανω για να μην περασει τελωνειο?

Tiven
03-04-11, 14:13
@ranger

Παρόμοια περίπτωση με τον Ranger. Περίμενα δεματάκι (χαμηλού κόστους, φορτιστής κινητού) από ΗΚ, δεν ήρθε, επικοινώνησα με τον πωλήτη ο οποίος μου έκανε αμέσως refund. Προχθές όμως τελικά παρέλαβα το δέμα (μετά από σχεδον 2 μήνες!!!!).
Είχαμε συμφωνήσει, αν το παραλάβω τελικά, να το πληρώσω ξανά. Το ερώτημα είναι πως μπορεί να γίνει αυτό μέσω ebay; Δεν θα ήθελα να παρακάμψω το ebay και να του στείλω τα χρήματα απευθείας μέσω paypal.

πάρε άλλο ένα και πες του να μην το στείλει :p

ranger
03-04-11, 14:14
πάρε άλλο ένα και πες του να μην το στείλει :p

Αυτό είχα στο μυαλό μου όταν είπα να επικοινωνήσει με τον πωλητή :p

mikexania
03-04-11, 22:30
Οταν με πηραν απτο τελωνειο μου ζητησαν 120 ευρω για εκτελωνισμο. Βεβαια εγω αμεσως ειπα να το στειλουν πισω. Εστειλα μαιλ στον πωλητη και 2 μαλιστα αλλα δεν μου εχει απαντησει εδω και δυο βδομαδες.

ranger
03-04-11, 22:33
Οταν με πηραν απτο τελωνειο μου ζητησαν 120 ευρω για εκτελωνισμο. Βεβαια εγω αμεσως ειπα να το στειλουν πισω. Εστειλα μαιλ στον πωλητη και 2 μαλιστα αλλα δεν μου εχει απαντησει εδω και δυο βδομαδες.

Τα λεφτά αυτά με ποιά αξία τα υπολόγισαν; Με αυτή που έγραφε απ' έξω ο πωλητής; Πόση ήταν η συνολική αξία για να ζητήσουν 120 €;

Αν δεν σου απαντάει και δεν έχεις χάσει το χρονικό περιθώριο, άνοιξε case στο ebay

blade_
04-04-11, 00:04
αφου ρε παιδια ειναι πλαφον η τιμη στο τελωνειο,καρτελ κανονικο

οτι εχω παρει για ενα φιλο(πρωτος γκαντεμης-εγω δεν εχω πληρωσει τπτ) 100 ευρουλακια ζητουσαν..ειτε εκανε 1000 το αντικειμενο ειτε 50..

treli@ris
04-04-11, 00:19
-> 23% ΦΠΑ επι της αξιας CIF (Cost, Insurance and Freight δηλαδή)
+ 9% εξοδα εκτελωνισμου επι της συνολικης αξιας
+ Έξοδα αποθήκης αεροδρομίου, καπου στα 10€-15€
+ Έξοδα εκτελωνιστή, καπου στα 50€ μ.ο αν το κανει αυτος

Καλα ειναι; Να τ' αφησω; :p

ranger
04-04-11, 00:21
Δηλαδή αν δηλώσει πολύ χαμηλή αξία, κάπως το σώζουμε

treli@ris
04-04-11, 00:25
Ισως ναι, ισως οχι. Μπορουνε να το ανοιξουνε και να δουνε την αξια που εχει εδω και να τιμολογηθει αναλογα.

Επισης, ξεχασα στα + να προσθεσω και % φορου πολυτελειας αλλα δε θυμαμαι ποσο ειναι και σε ποιες κατηγοριες εμπιπτει.

blade_
04-04-11, 01:18
το πιο σημαντικο ειναι πως θα ερθει το προιον

εαν ερθει με fedex(ειδικα με αυτη), dhl,ups ,το πιθανοτερο ειναι οτι την @!$σες

RASTAVIPER
04-04-11, 11:26
Εγω θελω να παρω ενα ταμπλετ. Τι μπορω να κανω για να μην περασει τελωνειο?
Δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος αν έρθει εκτός Ευρώπης.
Τα κλασικά έιναι: μικρό πακέτο, δηλωμένη αξία γύρω στα 45$ και καλύτερα ως ereader parts, και gift.

Arkady
04-04-11, 15:04
Γνωρίζει κανείς αν το τελωνείο μπορεί να διασταυρώσει την δηλωθείσα αξία, αν επικοινωνήσει με την Paypal?
Με λίγα λόγια, αν εγώ προσκομίσω ένα αντίγραφο του Paypal λογαριασμού μου πού να φαίνεται ένα transaction της Χ αξίας, μπορεί το τελωνείο να διασταυρώσει με την Paypal αν το ποσό είναι ακριβές?

ipo
04-04-11, 15:18
Υπενθυμίζω ότι η πλαστογραφία είναι σοβαρότατο ποινικό αδίκημα. Μπορεί να είναι εύκολο με ψηφιακή επεξεργασία εικόνας να αλλάξεις μερικά ψηφία, αλλά είναι κίνηση που εκθέτει σε πολύ μεγάλο βαθμό εκείνον που προσκομίζει το έγγραφο.

ranger
05-04-11, 22:51
Μια γρήγορη ερώτηση...
Μετά από ένα πρόβλημα με μια παραγγελία, άνοιξα case. Όλα καλά, ενημερώθηκε ο πωλητής, μου είπε θες να το ξαναστείλω, του λέω όχι καλύτερα κάνε refund. Μικρό το ποσό (<7€) αλλά βαριόμουν να περιμένω πάλι.
Σήμερα πρωί πρωί, πήρα ένα email από paypal ότι έγινε το refund, ένα από τον πωλητή ότι έκανε το refund, ότι λυπάται για ότι έγινε κτλ κτλ κτλ και ένα από το ebay ότι έκλεισε το case γιατί μου έστειλε ο πωλητής τα λεφτά.

Όλα καλά μέχρι τώρα, δεν είχα χρειαστεί refund ποτέ, λέω οκ τελειώσαμε.
Πριν λίγο όμως πάω να δω (μέσω web banking στην alpha) για το τυπικό αν μπήκαν τα λεφτά και βλέπω ότι δεν έχει μπει τίποτα στον λογαριασμό. Στη σελίδα του paypal βλέπω ότι έγινε σήμερα το refund

Date Type Status Details Amount
Feb 10, 2011 Charge From Credit Card Completed Details €6.40 EUR
Mar 31, 2011 Refund Completed Details €6.40 EUR
Mar 31, 2011 Credit to Credit Card Completed ... -€6.40 EUR

παίζει να θέλει μία εργάσιμη να ενημερωθεί ο λογαριασμός;

Απ' ότι βλέπω τώρα στο ebanking, 4/4 (δηλαδή χθες) πιστώθηκε το ποσό του refund.
Την επόμενη εργάσιμη δηλαδή. Not bad...

nikos2004dj
06-04-11, 15:32
υπαρχει μια καθυστερηση για να φανει στα λογιστικα των τραπεζων .Οπως και αν αγορασεις κατι και κανεις ενημερωση υπολοιπου της καρτας το συνολο θα ειναι παντα μεγαλυτερο απο τα διαθεσιμα .

RASTAVIPER
10-04-11, 16:04
Το είδατε αυτό?

We reserve the right to suspend a buyer's coverage under the eBay Buyer Protection Policy if we suspect that buyer is colluding with a seller to misdeclare the value or type of an item for evading customs fees.

Από το νέο eBay Buyer Protection

Mouse Potato
10-04-11, 16:07
Και πως θα γνωρίζουν εκείνοι αν ο πωλητής δήλωσε χαμηλότερη τιμή ή το δήλωσε ως gift; :hmm:

Πιστεύω πως είναι ψιλά γράμματα ώστε να είναι καλυμμένοι για μεγάλες κομπίνες...

RASTAVIPER
11-04-11, 08:37
Και πως θα γνωρίζουν εκείνοι αν ο πωλητής δήλωσε χαμηλότερη τιμή ή το δήλωσε ως gift; :hmm:

Πιστεύω πως είναι ψιλά γράμματα ώστε να είναι καλυμμένοι για μεγάλες κομπίνες...
Μήπως αν ζητάνε φωτό του χαρτιού που είναι πάνω στο πακέτο όταν περνάει τελωνείο?

stamka
13-04-11, 23:01
οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του θελω να πουλησω κατι στο ebay ....με ενδιαφερει μονο η Ευρωπαικη αγορα

σε ποιο πρεπει να βαλω com, uk... δεν ξερω αν παιζει ρολο

απο αγορες που εχω κανει εχω δει στον υπολογισμο κοστους μεταφορας βαζω τη χωρα και βγαζει αυτοματα κοστος αποστολης εγω πως μπορω να το βαλω αυτο δεν βρησκω πως μπαινει...

stamka
14-04-11, 18:47
Help καποιος .....

hellasyoda
14-04-11, 22:48
οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του θελω να πουλησω κατι στο ebay ....με ενδιαφερει μονο η Ευρωπαικη αγορα

σε ποιο πρεπει να βαλω com, uk... δεν ξερω αν παιζει ρολο


Δε νομίζω να έχει σημασία. Στο Ebay αν δεις κάπου αναφέρουν οι πωλητές που στέλνουν
(ships to) εκεί διαλέγεις europe.

blade_
14-04-11, 23:23
στο αγγλικο η στο γερμανικο προτεινω να βαλεις αλλα σκεψου κ τα υπερογκα μεταφορικα που θα ειναι λογος αποφυγης για τους ξενους...

stamka
15-04-11, 00:06
Δε νομίζω να έχει σημασία. Στο Ebay αν δεις κάπου αναφέρουν οι πωλητές που στέλνουν
(ships to) εκεί διαλέγεις europe.

οταν ελπεξα να πληρωθω μεσο paypal καπου εφραφε οτι αν μετα αλλαξω σιτε πωλησεις δηλ αν βαλω κατι στο com μετα στο uk θα ακυρωθει αυτοματα η δυνατοτητα πληρωμων απο πωληση μου μεσο paypal για αυτο ρωταω

........Auto merged post: stamka πρόσθεσε 5 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


στο αγγλικο η στο γερμανικο προτεινω να βαλεις αλλα σκεψου κ τα υπερογκα μεταφορικα που θα ειναι λογος αποφυγης για τους ξενους...
αυτο το παρατηρησα και εγω και σκεφτομαι αν τελικα αξιζει να πουλαει καποιος απο Ελλαδα γιατι αν για ενα δεμα μικρο θες χοντρικα +20 και προσθεσεις τους φορους που κραταει το ebuy στην τιμη που θες να πουλησεις κατι το τελικο ποσο ειναι πολλη υψηλο για τον αγοραστη του εξωτερικου....

blade_
15-04-11, 02:21
σε αναζητηση που θα κανει καποιος στο com ειναι πολυ πιθανο να βρει και την αγγελια σου που θα την εχεις στο .co.uk

@ ADSLgr.com All rights reserved.