PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Tolakos
15-04-11, 21:54
πολυ αργουν οι παραγγελιες μου τωρα τελευταια.περιμενω ενα μηνα κ...

ipo
15-04-11, 21:56
Σήμερα μου ήρθε ένα πακέτο από Hong Kong μέσα σε 10 μέρες. Ένα άλλο από Κίνα έχει κάνει περισσότερο, αλλά είναι νωρίς για να ανησυχήσω.

blade_
15-04-11, 22:46
παιζει...εμενα μου ηρθε φακελακι σε 5 μερες απο κινα...

την κορυφαια πλακα την επαθα με φακελακι απο γερμανια...τριτη μεσημερι πληρωμη...πεμπτη πρωι στο κιβωτιο...

Mouse Potato
15-04-11, 22:50
Εμένα πλέον τα δέματα από χώρες εκτός Ε.Ε. έρχονται μετά από 20-25 ημέρες...

RASTAVIPER
16-04-11, 12:19
Πακέτο-γράμμα και για μένα από Κίνα σε 10 μέρες.

profitis
18-04-11, 22:45
Kαλησπέρα σας, θέλω να αγορασω μία θήκη από το ebay που δεν έχω καταφέρει να την βρω πουθενα αλλού. Ο τυπας έχει αξιολόγηση 25, 100% αλλα δεν εστελνε ελλάδα. Επικοινώνησα μαζί του και μου είπε πως μπορεί να μου τα στείλει με 12 λίρες μεταφορικα (αρκετά δεν είναι;) Επίσςη επειδή η ελλάδα δεν είναι στη λίστα των χωρών που εχει ορίσει δεν με αφήνει το σύστημα να προχωρήσω και αυτός μου ειπε να του κάνω την πληρώμη μέσω paypal απευθειας. Αν είναι fraud μπορεί με κάποιον τρόπο να καλυφθώ ή επειδή είναι απέξω απο το ebay θα έχω πρόβλημα.

Τον ρώτησα και μου απάντησε


Hi,
We operate as an Ebay business and we send all our products via recorded/signed for delivery.
Hope this helps,

Arkady
19-04-11, 08:45
Kαλησπέρα σας, θέλω να αγορασω μία θήκη από το ebay που δεν έχω καταφέρει να την βρω πουθενα αλλού. Ο τυπας έχει αξιολόγηση 25, 100% αλλα δεν εστελνε ελλάδα. Επικοινώνησα μαζί του και μου είπε πως μπορεί να μου τα στείλει με 12 λίρες μεταφορικα (αρκετά δεν είναι;) Επίσςη επειδή η ελλάδα δεν είναι στη λίστα των χωρών που εχει ορίσει δεν με αφήνει το σύστημα να προχωρήσω και αυτός μου ειπε να του κάνω την πληρώμη μέσω paypal απευθειας. Αν είναι fraud μπορεί με κάποιον τρόπο να καλυφθώ ή επειδή είναι απέξω απο το ebay θα έχω πρόβλημα.

Τον ρώτησα και μου απάντησε

Λοιπόν, μου φαίνεται περίεργο που το σύστημα δεν σε αφήνει να προχωρήσεις στην αγορά, λόγω του ότι η Ελλάδα δεν είναι στις χώρες που στέλνει.

Πριν 1 μήνα περίπου, ήθελα κι εγώ να πάρω κάτι από πωλητή που δεν έστελνε Ελλάδα και τελικά στέλνοντας του e-mail, μου απάντησε πως μπορεί να μου το στείλει κανονικά με συγκεκριμένο ταχυδρομικό κόστος που συμφωνήσαμε.
Κατόπιν όταν πήγα να κάνω την αγορά το σύστημα με άφησε να προχωρήσω κανονικότατα, ενώ στο checkout εμφανίστηκε αυτόματα το ταχυδρομικό κόστος που είχαμε συμφωνήσει.
Κατά συνέπεια σίγουρα μπορεί να γίνει η αγορά μέσω ebay ακόμα κι αν η Ελλάδα δεν είναι στους αναφερόμενους προορισμούς του πωλητή.Ίσως ο τύπος να προσπαθεί να αποφύγει την προμήθεια του ebay...;)

Επίσης μάλλον σου "φουσκώνει" το ταχυδρομικό κόστος, γιατί 12 λίρες μου φαίνονται πολλά.Μπες στην σελίδα των ταχυδρομείων της χώρας του πωλητή και ψάξε πόσο κοστίζει περίπου η αποστολή. Αν οι 12 λίρες είναι πολλές, τότε διαπραγματεύσου με τον πωλητή χαμηλότερη τιμή μεταφορικών.
Άλλωστε τα "φουσκωμένα" μεταφορικά είναι κλασική πατέντα για πολλούς πωλητές. Πολλοί από αυτούς βάζουν εξευτελιστική τιμή σε προϊόντα ώστε να φαίνονται φθηνοί και μετά βαράνε αλύπητα τα μεταφορικά, έτσι ώστε και να παίρνουν τα χρήματα που θέλουν και να αποφεύγουν να πληρώσουν την σωστή προμήθεια στο ebay.:whistle:

Δεν ξέρω από που αγοράζεις, αλλά ενδεικτικά σου δίνω τις σελίδες των ταχυδρομείων Αγγλίας,Αμερικής και Χονγκ Κονκ όπου μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου τα μεταφορικά του δέματός σου.

http://sg.royalmail.com/portal/rm/PriceFinder?catId=23500532&gear=pricingcalc&campaignid=pricefinder_redirect

http://ircalc.usps.gov/
http://www.usps.com/prices/first-class-mail-international-prices.htm#cz

http://app1.hongkongpost.com/calc/eng/overseas/step1.php
http://www.hongkongpost.com/eng/postage/index.htm

RASTAVIPER
19-04-11, 15:49
Λοιπόν, μου φαίνεται περίεργο που το σύστημα δεν σε αφήνει να προχωρήσεις στην αγορά, λόγω του ότι η Ελλάδα δεν είναι στις χώρες που στέλνει.

Πριν 1 μήνα περίπου, ήθελα κι εγώ να πάρω κάτι από πωλητή που δεν έστελνε Ελλάδα και τελικά στέλνοντας του e-mail, μου απάντησε πως μπορεί να μου το στείλει κανονικά με συγκεκριμένο ταχυδρομικό κόστος που συμφωνήσαμε.
Κατόπιν όταν πήγα να κάνω την αγορά το σύστημα με άφησε να προχωρήσω κανονικότατα, ενώ στο checkout εμφανίστηκε αυτόματα το ταχυδρομικό κόστος που είχαμε συμφωνήσει.
Κατά συνέπεια σίγουρα μπορεί να γίνει η αγορά μέσω ebay ακόμα κι αν η Ελλάδα δεν είναι στους αναφερόμενους προορισμούς του πωλητή.Ίσως ο τύπος να προσπαθεί να αποφύγει την προμήθεια του ebay...;)

Επίσης μάλλον σου "φουσκώνει" το ταχυδρομικό κόστος, γιατί 12 λίρες μου φαίνονται πολλά.Μπες στην σελίδα των ταχυδρομείων της χώρας του πωλητή και ψάξε πόσο κοστίζει περίπου η αποστολή. Αν οι 12 λίρες είναι πολλές, τότε διαπραγματεύσου με τον πωλητή χαμηλότερη τιμή μεταφορικών.
Άλλωστε τα "φουσκωμένα" μεταφορικά είναι κλασική πατέντα για πολλούς πωλητές. Πολλοί από αυτούς βάζουν εξευτελιστική τιμή σε προϊόντα ώστε να φαίνονται φθηνοί και μετά βαράνε αλύπητα τα μεταφορικά, έτσι ώστε και να παίρνουν τα χρήματα που θέλουν και να αποφεύγουν να πληρώσουν την σωστή προμήθεια στο ebay.:whistle:

Δεν ξέρω από που αγοράζεις, αλλά ενδεικτικά σου δίνω τις σελίδες των ταχυδρομείων Αγγλίας,Αμερικής και Χονγκ Κονκ όπου μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου τα μεταφορικά του δέματός σου.

http://sg.royalmail.com/portal/rm/PriceFinder?catId=23500532&gear=pricingcalc&campaignid=pricefinder_redirect

http://ircalc.usps.gov/
http://www.usps.com/prices/first-class-mail-international-prices.htm#cz

http://app1.hongkongpost.com/calc/eng/overseas/step1.php
http://www.hongkongpost.com/eng/postage/index.htm
Η αλήθεια είναι στη μέση.
Σωστά δεν άφηνε το ebay να προχωρήσει εφόσον η Ελλάδα δεν ήταν στις δηλωμένες χώρες.
Εσύ που μπόρεσες τελικά φταίει το γεγονός ότι μετά την επικοινωνία σου με τον πωλητή, άνοιξε την αγγελία του να δέχεται και την Ελλάδα.Αν δεν κάνει κάποια έξτρα ενέργεια ο πωλητής δεν πρόκεται να σε αφήσει να συμμετάσχεις.

Πάντως με 25 μόνο συναλλαγές θα ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός μαζί του.
Άλλος πωλητής δεν υπάρχει με πιο πολλές συνναλαγές?

Arkady
19-04-11, 16:14
Η αλήθεια είναι στη μέση.
Σωστά δεν άφηνε το ebay να προχωρήσει εφόσον η Ελλάδα δεν ήταν στις δηλωμένες χώρες.
Εσύ που μπόρεσες τελικά φταίει το γεγονός ότι μετά την επικοινωνία σου με τον πωλητή, άνοιξε την αγγελία του να δέχεται και την Ελλάδα.Αν δεν κάνει κάποια έξτρα ενέργεια ο πωλητής δεν πρόκεται να σε αφήσει να συμμετάσχεις.

Είσαι σίγουρος ότι είναι έτσι?:)
Μόλις δοκίμασα να αγοράσω κάτι παρά το ότι η Ελλάδα δεν είναι στους διαθέσιμους προορισμούς του αποστολέα, και με αφήνει κανονικά εμφανίζοντας ως επόμενο βήμα την επιλογή "commit to buy".
Επίσης ξανακοίταξα το auction που είχα κερδίσει και πάλι η Ελλάδα δεν εμφανίζεται στους διαθέσιμους προορισμούς...:)

dfourt
19-04-11, 16:26
Είναι επιλογές του seller αυτό.Μπορεί να επιλέξει να πουλάει μόνο σε συγκεκριμένες χώρες.
Αν δεν είναι η Ελλάδα σε αυτές δεν σε αφήνει το ebay να προχωρήσεις και να κάνεις bid.

Αυτό είναι διαφορετικό από το να μην αναφέρει έξοδα μεταφοράς ο seller για την Ελλάδα, αλλά να δέχεται αγορές από Ελλάδα και να συνεννοείστε για τα έξοδα μεταφοράς.

Arkady
19-04-11, 16:49
Είναι επιλογές του seller αυτό.Μπορεί να επιλέξει να πουλάει μόνο σε συγκεκριμένες χώρες.
Αν δεν είναι η Ελλάδα σε αυτές δεν σε αφήνει το ebay να προχωρήσεις και να κάνεις bid.

Αυτό είναι διαφορετικό από το να μην αναφέρει έξοδα μεταφοράς ο seller για την Ελλάδα, αλλά να δέχεται αγορές από Ελλάδα και να συνεννοείστε για τα έξοδα μεταφοράς.

Έχεις δίκιο, καθώς δοκίμασα πάλι να αγοράσω κάτι και βγήκε το παρακάτω μήνυμα:


This seller has set buyer requirements for this item and only sells to buyers who meet those requirements. http://pics.ebaystatic.com/aw/pics/s.gif You are unable to bid on or buy this item because: http://pics.ebaystatic.com/aw/pics/s.gif

The seller doesn't ship to the location where your primary shipping address is located.

Note: If you are still interested in bidding on or buying this item, you may contact the seller and ask that they exempt you from any buyer requirements.

Ξανακοίταξα το auction που είχα κερδίσει και ο πωλητής στέλνει μόνο Αμερική. Άρα για να μπορέσω να παραγγείλω μάλλον συνέβη αυτό που λέει ο RastaViper, δηλαδή ο πωλητής μετά το e-mail μου πρόσθεσε προσωρινά την Ελλάδα στους διαθέσιμους προορισμούς.

ranger
30-04-11, 21:34
Έκανα μία παραγγελία την περασμένη εβδομάδα, ~87$. Δύο ερωτήσεις:

Στο paypal στις λεπτομέρειες βλέπω ότι είναι shipped και δίνει και ένα tracking number. Είναι από Hongkong (τύπου RA000000000CN). Το paypal το βλέπει USPN αλλά δε μας αφορά αυτό μάλλον. Ο πωλητής δεν έδωσε τίποτα στο ebay. Το θέμα είναι ότι όταν το βάζω εδώ:
http://app3.hongkongpost.com/CGI/mt/enquiry.jsp
μου λέει:
"To promptly retrieve the record of your item, please key in your Enquiry Reference Number (if available), for example, 05000123A:"

τι είναι αυτό το Enquiry Reference Number; Δε μου έχει χρειαστεί ποτέ, δεν αρκεί το πρώτο νούμερο; Ή μήπως ακόμα δεν το βγάζει και πρέπει να περάσουν μερικές μέρες;

Επίσης, το paypal με χρέωσε 61,01€, λίγο πάνω από την κανονική ισοτιμία αλλά το ξέρουμε αυτό.
Ωραία μέχρι εδώ. Χτες μπαίνω στο ebanking της alpha και βλέπω ότι έχω δεσμευμένο (όχι πληρωμένο) το ποσό των ~65€, με ημερομηνία 1 μέρα μετά την αγορά. Εκεί που ήμουν έτοιμος να τους πάρω τηλ, μπαίνω πάλι τώρα και βλέπω ότι τελικά μου αφαίρεσαν (κανονικά, όχι δέσμευση) το σωστό ποσό :what:

ipo
30-04-11, 21:37
Κάποιες τράπεζες δεσμεύουν μεγαλύτερο ποσό, ώστε να είναι καλυμμένες σε περίπτωση που η ισοτιμία την ημέρα της χρέωσης είναι μεγαλύτερη. Κάποιες δεσμεύουν 5% παραπάνω, ενώ έχει αναφερθεί και για δεσμεύσεις 25% μεγαλύτερες (τραγικό, αλλά αναφέρθηκε...).

Καλό θα είναι να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να τον ρωτήσεις αν έχει στείλει το προϊόν. Αν ναι, να ενημερώσει το status του στο ebay.

Πάντως βλέπω ότι πολύς κόσμος αγχώνεται με τις παραγγελίες, ενώ δε θα έπρεπε. Όταν κάνω παραγγελία από Ανατολική Ασία, δεν ασχολούμαι μαζί της, εκτός κι αν κάνει πάνω από 4 εβδομάδες να έρθει. Συνήθως τα αντικείμενα από εκεί έρχονται σε 5 έως 15 μέρες. Τα ξεχνάς και σου έρχονται ένα πρωί στο γραμματοκιβώτιο. :)

ranger
30-04-11, 21:43
Μάλιστα, κατάλαβα.
Αλλά αφού η αγορά είχε γίνει, γιατί δεν πήραν αμέσως τα λεφτά να ξεμπερδεύουμε; Γιατί 4 μέρες μετά;

Mouse Potato
30-04-11, 21:49
Μάλιστα, κατάλαβα.
Αλλά αφού η αγορά είχε γίνει, γιατί δεν πήραν αμέσως τα λεφτά να ξεμπερδεύουμε; Γιατί 4 μέρες μετά;

Η εκκαθάριση δεν γίνεται άμεσα και η διαδικασία παίρνει 2-4 εργάσιμες. Πάντα το ποσό δεσμεύεται πριν αφαιρεθεί.

ipo
30-04-11, 21:49
Αλλά αφού η αγορά είχε γίνει, γιατί δεν πήραν αμέσως τα λεφτά να ξεμπερδεύουμε; Γιατί 4 μέρες μετά;
Χωρίς να απαντάω στην ερώτησή σου, θα σου πω ότι αυτή είναι η κλασσική διαδικασία που ακολουθείται στις κάρτες. Γίνεται πρώτα η δέσμευση του ποσού (δεν ξέρω γιατί άργησε μία μέρα σε εσένα) και μετά από 3 εργάσιμες γίνεται η οριστική χρέωση.

ranger
30-04-11, 21:52
Μάλιστα. Τόσα χρόνια αγοράζω έτσι, τώρα το πρόσεξα. Ίσως γιατί η κάρτα αυτή είναι μόνο για online αγορές και δεν την παρακολουθώ και κάθε μέρα.
Για το tracking number ξέρεις κανείς αν είναι της μορφής που λέω παραπάνω;

dfourt
30-04-11, 22:06
Μάλιστα. Τόσα χρόνια αγοράζω έτσι, τώρα το πρόσεξα. Ίσως γιατί η κάρτα αυτή είναι μόνο για online αγορές και δεν την παρακολουθώ και κάθε μέρα.
Για το tracking number ξέρεις κανείς αν είναι της μορφής που λέω παραπάνω;
To tracking number υποδηλώνει ότι είναι από Κίνα και όχι από Hong Kong.
Μάλλον θα το δεις αν το αναζητήσεις εδώ. (http://www.track-trace.com/post)
Από τη στιγμή που θα έρθει στην Ελλάδα θα το βλέπεις πλέον από τη σελίδα των elta (http://212.205.82.71/trackandtrace/).

ranger
30-04-11, 22:15
Λες για το CN στο τέλος ε; Το είδα αλλά αυτός έλεγε ότι στέλνει με Hongkong mail...
Εκεί είμαστε:
Cannot find a suitable item.
θα του στείλω μήνυμα

Arkady
30-04-11, 23:50
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάτι από Αμερική, αλλά ο πωλητής δεν στέλνει Ελλάδα.
Προσπάθησα να του να επικοινωνήσω μαζί του, έτσι ώστε να ρωτήσω αν μπορεί να κάνει εξαίρεση και να κάνει αποστολή Ελλάδα.
Πάτησα "Contact Member" και μετά ως "Select Topic" την επιλογή "Shipping".
Μου εμαφανίστηκε το παρακάτω μήνυμα:

"We're sorry we couldn't find an answer for you. Unfortunately, this seller is not able to respond to your question. We suggest reviewing the item again to see if your answer is in the seller's listing."

86991

Έκτοτε το ebay δεν με αφήνει καθόλου να επικοινωνήσω με αυτόν το seller, ακόμα και αν στο "Select Topic" επιλέξω ""Other".

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο? Τι μπορώ να κάνω για να με αφήσει το ebay να έρθω σε επαφή με τον πωλητή?:hmm:

Torrentoo
01-05-11, 00:58
http://www.track-chinapost.com/ εδώ κάνεις track .. Το site που δοκίμασες είναι για επιστολές που τελειώνουν σε HK και όχι CN!

ipo
01-05-11, 01:02
Τις περισσότερες φορές που έχω ζητήσει από πωλητή να κάνει εξαίρεση και να στείλει Ελλάδα δε δέχεται για ένα κομμάτι μόνο. Χυλόπιτα τρώω κάθε φορά. :p

ranger
01-05-11, 01:06
http://www.track-chinapost.com/ εδώ κάνεις track .. Το site που δοκίμασες είναι για επιστολές που τελειώνουν σε HK και όχι CN!

thanks, αλλά δε το βρίσκει πουθενά.


Τις περισσότερες φορές που έχω ζητήσει από πωλητή να κάνει εξαίρεση και να στείλει Ελλάδα δε δέχεται για ένα κομμάτι μόνο. Χυλόπιτα τρώω κάθε φορά. :p

Εμένα μια φορά χρειάστηκε και μου το έστειλε κανονικά.

RASTAVIPER
01-05-11, 01:18
Τις περισσότερες φορές που έχω ζητήσει από πωλητή να κάνει εξαίρεση και να στείλει Ελλάδα δε δέχεται για ένα κομμάτι μόνο. Χυλόπιτα τρώω κάθε φορά. :p
Εξαρτάται τον πωλητή.
Το tablet μια χαρά μου το έστειλε αφού μιλήσαμε πώς θα γίνει το deal..

ranger
01-05-11, 01:18
Αν γίνει εκτός ebay όμως δεν έχεις την κάλυψη.

RASTAVIPER
01-05-11, 22:02
Αν γίνει εκτός ebay όμως δεν έχεις την κάλυψη.
Δεν μίλησα για εκτός ΕΒΑΥ.
Αναφέρομαι στο να γίνει συνεννόηση για να σταλεί κάτι Ελλάδα, ενώ αρχικά δεν την δεχόταν για αποστολή.

Arkady
01-05-11, 22:29
Μια απορία που έχω για το ebay είναι η εξής:
Όταν από ένα πωλητή θέλει κανείς να αγοράσει περισσότερα από ένα είδη, πώς γίνεται το combined shipping, για ότι αφορά την χρέωση?
Δηλαδή κάνοντας "buy now" σε 2 διαφορετικά είδη, το ebay δεν θα χρεώσει μεταφορικά στην κάθε αγορά ξεχωριστά?

RyDeR
01-05-11, 22:32
Μια απορία που έχω για το ebay είναι η εξής:
Όταν από ένα πωλητή θέλει κανείς να αγοράσει περισσότερα από ένα είδη, πώς γίνεται το combined shipping, για ότι αφορά την χρέωση?
Δηλαδή κάνοντας "buy now" σε 2 διαφορετικά είδη, το ebay δεν θα χρεώσει μεταφορικά στην κάθε αγορά ξεχωριστά?

Αν δεν σε υποχρεώσει με την μία να τα πληρώσεις, τότε κάνεις buy now και τα 2, και έπειτα κάνεις request combined shipping cost. ;)

Arkady
01-05-11, 22:41
Αν δεν σε υποχρεώσει με την μία να τα πληρώσεις, τότε κάνεις buy now και τα 2, και έπειτα κάνεις request combined shipping cost. ;)

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις.

Επί του πρακτικού:
Έστω ότι αγοράζω το Χ αντικείμενο απο κάποιον πωλητή, πληρώνοντας την αξία του και τα μεταφορικά. Αμέσως μετά πάω να αγοράσω ένα κάτι άλλο, από τον ίδιο πωλητή.

To ebay δεν θα υπολογίσει ξεχωριστά μεταφορικά και γι'αυτό το item?
Με την αγορά δεύτερου item από κάποιον πωλητή, εμφανίζεται κάποια επιλογή για combined shipping cost?

ranger
01-05-11, 23:16
http://www.track-chinapost.com/ εδώ κάνεις track .. Το site που δοκίμασες είναι για επιστολές που τελειώνουν σε HK και όχι CN!

Σήμερα το βγάζει εδώ
http://intmail.183.com.cn/item/trace/itemTraceAction.do?action=Enter
μου απάντησε και ο πωλητής,

Hello,I am sorry,China Holidays now

RASTAVIPER
02-05-11, 11:14
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις.

Επί του πρακτικού:
Έστω ότι αγοράζω το Χ αντικείμενο απο κάποιον πωλητή, πληρώνοντας την αξία του και τα μεταφορικά. Αμέσως μετά πάω να αγοράσω ένα κάτι άλλο, από τον ίδιο πωλητή.

To ebay δεν θα υπολογίσει ξεχωριστά μεταφορικά και γι'αυτό το item?
Με την αγορά δεύτερου item από κάποιον πωλητή, εμφανίζεται κάποια επιλογή για combined shipping cost?
Ποτέ δεν κάνεις κάτι πρωτού ρωτήσεις πρώτα τον πωλητή.
Είναι στο χέρι του αν δεν λέει κάτι στους όρους να σε χρεώσει με το έτσι θέλω μεταφορικά και για τα 2 αντικείμενα και ας είναι ίδια.

Arkady
02-05-11, 11:39
Ποτέ δεν κάνεις κάτι πρωτού ρωτήσεις πρώτα τον πωλητή.
Είναι στο χέρι του αν δεν λέει κάτι στους όρους να σε χρεώσει με το έτσι θέλω μεταφορικά και για τα 2 αντικείμενα και ας είναι ίδια.

Η ερώτησή μου αφορά περισσότερο το συστημικό/διαδικαστικό κομμάτι:
Έστω ότι ο πωλητής δέχεται να κάνει combined shipping με τιμή Χ+Υ. (Όπου Χ η τιμή αποστολής του ενός προϊόντος και Υ μια ενδεχόμενη προσαύξηση για να βάλει και ένα ακόμα αντικείμενο -διαφορετικό είδος- μέσα).

Απο κει και πέρα πως διαχειρίζεται συστημικά το κόστος μεταφοράς από το ebay?
-Κάνοντας την αγορά του ενός είδους πληρώνεις κατευθείαν το σύνολο των μεταφορικών?
-Κάνοντας την αγορά του ενός πληρώνεις μεταφορικά Χ, και μετά όταν αγοράσεις και το άλλο είδος πληρώνεις Υ μεταφορικά?
(Θεωρητικά τα μεταφορικά Υ πρέπει να είναι χαμηλότερα, απ'οτι αν έπαιρνες το δεύτερο είδος μόνο του.)

RASTAVIPER
02-05-11, 11:58
Η ερώτησή μου αφορά περισσότερο το συστημικό/διαδικαστικό κομμάτι:
Έστω ότι ο πωλητής δέχεται να κάνει combined shipping με τιμή Χ+Υ. (Όπου Χ η τιμή αποστολής του ενός προϊόντος και Υ μια ενδεχόμενη προσαύξηση για να βάλει και ένα ακόμα αντικείμενο -διαφορετικό είδος- μέσα).

Απο κει και πέρα πως διαχειρίζεται συστημικά το κόστος μεταφοράς από το ebay?
-Κάνοντας την αγορά του ενός είδους πληρώνεις κατευθείαν το σύνολο των μεταφορικών?
-Κάνοντας την αγορά του ενός πληρώνεις μεταφορικά Χ, και μετά όταν αγοράσεις και το άλλο είδος πληρώνεις Υ μεταφορικά?
(Θεωρητικά τα μεταφορικά Υ πρέπει να είναι χαμηλότερα, απ'οτι αν έπαιρνες το δεύτερο είδος μόνο του.)
Ανάλογα.
Αν υπάρχει αναφορά από τον πωλητή (πχ για έξτρα item +5€ για κάθε αντικείμενο) υπολογίζεις αυτό.
Αν δεν υπάρχει και κάνεις την επικοινωνία μαζί του, τότε περιμένεις νέο invoice από τον πωλητή που πρέπει να αναγράφουν τα ποσά που συμφωνήσατε.Σε αυτή την περίπτωση το ΕΒΑΥ απλά παρακολουθεί, δεν κανονίζει τα ποσά.

jap
02-05-11, 15:13
Ανάλογα τον πωλητή είναι αυτό. Συνήθως η χρέωση για extra item που υπολογίζει αυτόματα το ebay αφορά 2 ή περισσότερα ίδια αντικείμενα. Οι σοβαροί πωλητές με πολλά αντικείμενα για πώληση, παραπέμπουν σε πληρωμή μέσω άλλου συστήματος (π.χ. afterbuy) που γίνεται βέβαια μέσω paypal, ώστε να μη χάνεται η προστασία. Για όσους δεν έχουν τέτοιο σύστημα, πρώτα συνεννοείσαι για να ξέρεις τι θα πληρώσεις, μετά κάνεις ακριβώς αυτό που ανέφερε ο RASTAVIPER - ζήτηση συνόλου από πωλητή και πληρωμή σε μετέπειτα φάση.

kostantis
04-05-11, 17:18
Έχω παραγγείλει κάτι από Αγγλία και ο πωλητής μου λέει πως δεν έχει tracking number το δέμα.
Μου το έστειλε με royal mail.
Γίνεται να μην έχει tracking number;

Mouse Potato
04-05-11, 17:39
Έχω παραγγείλει κάτι από Αγγλία και ο πωλητής μου λέει πως δεν έχει tracking number το δέμα.
Μου το έστειλε με royal mail.
Γίνεται να μην έχει tracking number;

Γίνεται...

kostantis
04-05-11, 17:42
Ok.
Πρώτη φορά μου συμβαίνει για αυτό και ρώτησα..:oneup:

dfourt
04-05-11, 17:49
Έχω παραγγείλει κάτι από Αγγλία και ο πωλητής μου λέει πως δεν έχει tracking number το δέμα.
Μου το έστειλε με royal mail.
Γίνεται να μην έχει tracking number;
Φυσικά και γίνεται.Και εσύ δεν μπορείς να στείλεις ένα δέμα με τα ΕΛΤΑ σε κάποιον και να μην έχει tracking number?
Συνήθως τα σχετικά φθηνά αντικείμενα τα στέλνουν χωρίς tracking number.

kostantis
04-05-11, 18:02
Όσα δέματα που έχω στείλει με ΕΛΤΑ είχανε tracking number.
Ήτανε αντικαταβολή τα δέματα βέβαια,δεν γνωρίζω εάν παίζει ρόλο.

MaFiOzOs_GR
04-05-11, 18:08
Όσα δέματα που έχω στείλει με ΕΛΤΑ είχανε tracking number.
Ήτανε αντικαταβολή τα δέματα βέβαια,δεν γνωρίζω εάν παίζει ρόλο.

Παίζει ρόλο γιατί τα απλά δεν έχουν tracking.Τα συστημένα έχουν tracking κανονικά. ;)

ranger
07-05-11, 12:47
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;

87222

1 του μήνα το έστειλε ο κινέζος, 4 έφτασε στο τελωνείο στο GUANGZHOU και την ίδια μέρα έφυγε. Μετά; Γιατί δεν γράφει τόπο; Ξαναμπήκε στις 5 και βγήκε στις 6 από τελωνείο αλλά που; Δε πιστεύω να είναι Ελλάδα, είναι πολύ νωρίς. Αλλά τι, πάλι Κίνα; Πόσες φορές θα περάσει;
:hmm:
Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν κάτι για τον κωδικό μου, λογικό.

KeyMaKeR
07-05-11, 14:48
Παιδιά ξέρει κάνεις με τι όνομα να ψάξω στο eBay να βρω ένα φορέα για αλεξίσφαιρο γιλέκο; http://tinyurl.com/6fh7d5r

Tiven
07-05-11, 15:29
kevlar vest? armour?

ή είναι κάτι διαφορετικό;

Zus
07-05-11, 19:07
Πώς αλλάζω τα bid να φαίνονται σε euros?

Ποια ισοτιμία ευρώ - δολαρίου δέχεται το ebay, αν έχει την τιμή σε δολάρια?

........Auto merged post: Zus added 23 minutes and 22 seconds later ........

Θα τρελαθώ, πήγα να κάνω bid στα τελευταία δευτερόλεπτα, και μου ζήτησε να κάνω link το paypal account με το ebay και δεν πρόλαβα :cry:

MaFiOzOs_GR
07-05-11, 21:29
Πώς αλλάζω τα bid να φαίνονται σε euros?

Ποια ισοτιμία ευρώ - δολαρίου δέχεται το ebay, αν έχει την τιμή σε δολάρια?

........Auto merged post: Zus added 23 minutes and 22 seconds later ........

Θα τρελαθώ, πήγα να κάνω bid στα τελευταία δευτερόλεπτα, και μου ζήτησε να κάνω link το paypal account με το ebay και δεν πρόλαβα :cry:

Κρίμα που έχασες το αντικείμενο που ήθελες, αλλά διάβασε αυτό το post (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4036389#post4036389) του ipo που μιλάει περί bidding και θα σου λυθούν μερικές απορίες πάνω στο θέμα.

Το πιθανότερο πιστεύω είναι να μην έχασες το αντικείμενο λόγω καθυστέρησης με το paypal, αλλά λόγω κάποιου άλλου χρήστη που έκανε μεγαλύτερο bid από σένα.....

Zus
07-05-11, 21:36
Κρίμα που έχασες το αντικείμενο που ήθελες, αλλά διάβασε αυτό το post (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4036389#post4036389) του ipo που μιλάει περί bidding και θα σου λυθούν μερικές απορίες πάνω στο θέμα.

Το πιθανότερο πιστεύω είναι να μην έχασες το αντικείμενο λόγω καθυστέρησης με το paypal, αλλά λόγω κάποιου άλλου χρήστη που έκανε μεγαλύτερο bid από σένα.....

Κατατοπιστικότατο :oneup:

Αν και σίγουρα δεν συνέβει αυτό στην περίπτωση μου γιατί δεν πρόλαβα να κάνω bid, διότι δεν έβαλα εγκαίρως τον κωδικό του paypal που ζητούσε το ebay.

Με αυτά που διάβασα πολύ πιθανό να το έχανα έστω και να προλάβαινα, αλλά δεν θα το μάθω ποτέ :p

MaFiOzOs_GR
07-05-11, 21:42
Κατατοπιστικότατο :oneup:

Αν και σίγουρα δεν συνέβει αυτό στην περίπτωση μου γιατί δεν πρόλαβα να κάνω bid, διότι δεν έβαλα εγκαίρως τον κωδικό του paypal που ζητούσε το ebay.

Με αυτά που διάβασα πολύ πιθανό να το έχανα έστω και να προλάβαινα, αλλά δεν θα το μάθω ποτέ :p

Αυτό είναι το κακό με τα bid, προσωπικά παίρνω πάντα προιόντα που έχουν επιλογή "buy it now" και δεν μπαίνω στην διαδικασία του bidding! Τουλάχιστον Zus την επόμενη φορά και θα ξέρεις πως να κάνεις bid, και θα έχεις συνδέσει το Paypal και θα είσαι ετοιμοπόλεμος! :p :cool:

Zus
07-05-11, 21:44
Αυτό είναι το κακό με τα bid, προσωπικά παίρνω πάντα προιόντα που έχουν επιλογή "buy it now" και δεν μπαίνω στην διαδικασία του bidding! Τουλάχιστον Zus την επόμενη φορά και θα ξέρεις πως να κάνεις bid, και θα έχεις συνδέσει το Paypal και θα είσαι ετοιμοπόλεμος! :p :cool:

Έχει και την πλάκα του το biding. Ήδη έχω βάλει νέο στόχο και αναμένω .

ranger
07-05-11, 21:46
Αυτό είναι το κακό με τα bid, προσωπικά παίρνω πάντα προιόντα που έχουν επιλογή "buy it now" και δεν μπαίνω στην διαδικασία του bidding! Τουλάχιστον Zus την επόμενη φορά και θα ξέρεις πως να κάνεις bid, και θα έχεις συνδέσει το Paypal και θα είσαι ετοιμοπόλεμος! :p :cool:

Και εγώ πάντα έτσι. Εξάλλου, σπάνια κάτι από αυτά που με ενδιέφεραν είχε τιμή buy now ψηλότερη από τις δημοπρασίες. Συνήθως στα ίδια κυμαίνονται.

Σχετικά με το προηγούμενο μήνυμα μου

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό;

87222

1 του μήνα το έστειλε ο κινέζος, 4 έφτασε στο τελωνείο στο GUANGZHOU και την ίδια μέρα έφυγε. Μετά; Γιατί δεν γράφει τόπο; Ξαναμπήκε στις 5 και βγήκε στις 6 από τελωνείο αλλά που; Δε πιστεύω να είναι Ελλάδα, είναι πολύ νωρίς. Αλλά τι, πάλι Κίνα; Πόσες φορές θα περάσει;
:hmm:
Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν κάτι για τον κωδικό μου, λογικό.

για όποιον άλλον μπορεί να τα χρειαστεί, βρήκα αυτά:


EXPLANATION:

1. Posting
Your package has left our shop and it is in China Post

2. Arrival at transit office of exchange
Your package is in the outward custom´s

3. Departure from outward office of exchange
Your package is waiting for a plane, already accepted by customs

4. Held by Customs
Your package is in your country, and in Customs.

5. Arrival at inward office of exchange
Your package is now in your own country post.

6. Final delivery
Now you have received your package.

ipo
07-05-11, 22:03
Έχει και την πλάκα του το biding. Ήδη έχω βάλει νέο στόχο και αναμένω .
Ναι, έχει πλάκα, αλλά πρόσεξε να μην το δεις ως τζόγο. Κοιτάς το προϊόν, κάνεις έρευνα αγοράς σχετικά με την τιμή που μπορείς να το βρεις αλλού (ή σαν buy now στο ebay) και δίνεις την τιμή που πιστεύεις ότι σε συμφέρει μία και μοναδική φορά τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Αν μπεις σε διαδικασία ανταγωνισμού με άλλους (πραγματικούς και βαλτούς) αγοραστές, κατά 90% θα βγεις χαμένος. Θα είσαι με το χαμόγελο της "νίκης", αλλά στην πράξη θα έχεις πληρώσει κάτι περισσότερο απ' όσο πιθανώς αξίζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.