PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RyDeR
26-04-08, 21:21
Λοιπόν σήμερα πήγα να επικοινωνήσω με έναν seller και μου έβγαλε αυτό:

35115


Αν πατήσω για verify και τέτοια θέλει card number κλπ, και στο τέλος θα μου χρεώσει και 1$. Πρέπει να γίνει αυτό; :hmm:

ariadgr
26-04-08, 21:37
Λοιπόν σήμερα πήγα να επικοινωνήσω με έναν seller και μου έβγαλε αυτό:
Αν πατήσω για verify και τέτοια θέλει card number κλπ, και στο τέλος θα μου χρεώσει και 1$. Πρέπει να γίνει αυτό; :hmm:

Δεν είναι απαραίτητο, διάβασε προσεκτικά τις 2 τελευταίες γραμμές στο screenshot που έδωσες.

RASTAVIPER
29-04-08, 12:50
Γενικά το paypal το δουλεύω καιρό.
Για bank transfer ομως δεν κατέχω και χρειάζεται να τσιμπήσω μια δημοπρασία στο EBAY.
Ο πωλητής είναι ιδώτης με 22 feedback και 100%.Πουλάει από Γερμανία μόνο μέσω bank transfer και γενικά βλέπω ότι το προτιμούνε οι Γερμανοί, αν και δεν καταλαβαίνω τον λόγο.
Πώς γίνεται αυτή η συναλλαγή?Τι να προσέξω για περισσότερη ασφάλεια και αποφυγή λοιπών εξόδων?

ariadgr
29-04-08, 14:31
Για bank transfer ομως δεν κατέχω και χρειάζεται να τσιμπήσω μια δημοπρασία στο EBAY.
Ο πωλητής είναι ιδώτης με 22 feedback και 100%.Πουλάει από Γερμανία μόνο μέσω bank transfer και γενικά βλέπω ότι το προτιμούνε οι Γερμανοί, αν και δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

Για να βασανίζουν τους αγοραστές από το εξωτερικό επιβαρύνοντάς τους με προμήθειες, καθυστέρηση μέχρι να φτάσει το έμβασμα και να το επιβεβαιώσει ο πωλητής κλπ. :down:
(μάλλον για να αποφύγουν την προμήθεια που κρατάει από τους πωλητές το Paypal το κάνουν)


Πώς γίνεται αυτή η συναλλαγή?Τι να προσέξω για περισσότερη ασφάλεια και αποφυγή λοιπών εξόδων?

Έχεις e-banking; Και αν ναι σε ποιές τράπεζες;

nikoker
29-04-08, 15:24
Εχω αγορασει με μπλουζα απο το αγγλικο ebay με paypal μεσω της πιστωτικης μου.
Ο seller απο οτι ειδα μετα δεν εχει καλο feedback ενας που αγορασε τη ιδια ακριβως μπλουζα με αυτην που πηρα γραφει αυτα :
misrepresented item/no response or refund- ZERO COMMUNICATION - BEWARE!!!!

Αν δεν πανε καλα τα πραγματα μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω και πως;;;;

Η μπλουζα ειναι αυτη :http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200217895228&_trksid=p2759.l1259

Μεχρι τωρα δεν απανταει στα email.

RASTAVIPER
30-04-08, 11:18
Για να βασανίζουν τους αγοραστές από το εξωτερικό επιβαρύνοντάς τους με προμήθειες, καθυστέρηση μέχρι να φτάσει το έμβασμα και να το επιβεβαιώσει ο πωλητής κλπ. :down:
(μάλλον για να αποφύγουν την προμήθεια που κρατάει από τους πωλητές το Paypal το κάνουν)



Έχεις e-banking; Και αν ναι σε ποιές τράπεζες;

Έχω στην εθνική.

jap
30-04-08, 13:38
Έχω στην εθνική.

Αυτό είναι σχήμα οξύμωρο, e-banking στην Εθνική... Αν είχες στην Πειραιώς θα είχες καθαρίσει, με κόστος 7 ευρώ. Μπορείς να πας σε μια Άλφα αλλά να έχεις μαζί χαρτιά, κάτι σαν προτιμολόγιο (proforma invoice) με τα στοιχεί του παραλήπτη και το ποσό. Το κόστος είναι περίπου 12 ευρώ, ίσως και λιγότερο με τα νέα συστήματα από αρχή του έτους. Να ξέρεις επίσης οπωσδήποτε IBAN και SWIFT. Σε όσο πιο κεντρικό κατάστημα πας, τόσο πιο καλά θα εξυπηρετηθείς.

nikoker
30-04-08, 14:50
Ρωτησα και πιο πανω :
Ξερει κανεις με ποιο τροπο μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω μεσω paypal;;

RASTAVIPER
30-04-08, 15:10
Ρωτησα και πιο πανω :
Ξερει κανεις με ποιο τροπο μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω μεσω paypal;;

Ξεκινάς dispute μέσω EBAY και αν δεν υπάρχει συνεννόηση με τον πωλητή μιλάς και με paypal για επιστροφή του ποσού που έδωσες..

nikoker
30-04-08, 15:26
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Μια ακομη ερωτηση:
Ειμαι στο γαλλικο ebay η στο γερμανικο.Μπορω να το κανω να εμαφανιζεται στα αγγλικα γιατι δεν ξερω τις γλωσσες κ αν ναι πως;

RASTAVIPER
30-04-08, 15:37
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Μια ακομη ερωτηση:
Ειμαι στο γαλλικο ebay η στο γερμανικο.Μπορω να το κανω να εμαφανιζεται στα αγγλικα γιατι δεν ξερω τις γλωσσες κ αν ναι πως;

Από όσο ξέρω όχι.
Και γω όταν χρειαζόμουν κάτι από αυτά τα site, τα μετέφραζα μέσω του Altavista ή του Google.

nikoker
30-04-08, 15:55
Για την προηγουμενη περιπτωση βλεπω οτι αυτος ο πωλητης στελνει συνεχεια μαιμου προιοντα.Δεν θελω να παραλαβω καν το δεμα.Ενοειται οτι δεν απανταει στα μηνυματα.Γινεται να παρω τα λεφτα μου πισω πριν παραλαβω το προιον;;εχει 3 μερες που το παρηγγειλα δεν νομιζω να το εχει στειλει ακομη.

αυτη (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=200217895228&ssPageName=STRK:MEWN:IT&ih=010) ειναι η μπλουζα

Theo X
30-04-08, 16:33
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Μια ακομη ερωτηση:
Ειμαι στο γαλλικο ebay η στο γερμανικο.Μπορω να το κανω να εμαφανιζεται στα αγγλικα γιατι δεν ξερω τις γλωσσες κ αν ναι πως;

Μια ενδιάμεση λύση είναι να πας στο global.ebay.com όπου κάνεις αναζητήσεις σε όλα τα τοπικά ebay sites. Θα σε κατευθύνει στο τοπικό ebay μόνο όταν είναι να κάνεις την αγορά. Βεβαια, τα κείμενα του κάθε seller δεν τα μεταφράζει οπότε αναγκαστικά εκεί θα χρησιμοποιήσεις μεταφραστικό.

........Auto merged post: Theo X added 8 Minutes and 37 Seconds later........


Πώς γίνεται αυτή η συναλλαγή?Τι να προσέξω για περισσότερη ασφάλεια και αποφυγή λοιπών εξόδων?

Ζητάς στοιχεία παραλήπτη και κάνεις το έμβασμα. Μετά ειδοποιείς τον πωλητή ότι έκανες το έμβασμα, στέλνοντας ταυτόχρονα τα στοιχεία της συναλλαγής. Όταν αυτός το επιβεβαιώσει, στέλνει το αντικείμενο. Γενικά είναι λίγο πιο ριψοκίνδυνο από ότι με paypal, γιατί εκεί έχεις τη δυνατότητα επιστροφής χρημάτων, χώρια ότι είναι πιο ακριβό. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να περιορίσεις τα έξοδα σου είναι να βρεις την τράπεζα που χρεώνει τα λιγότερα, γιατί παίζουν μεγάλες διαφορές (πχ είχα διαβάσει σε περιοδικό με συγκριτικό web banking ότι η Τράπεζα Κύπρου χρεώνει 30Ε για Swift!!! :shock:)

ariadgr
30-04-08, 23:10
Έχεις e-banking; Και αν ναι σε ποιές τράπεζες;


Έχω στην εθνική.


Αυτό είναι σχήμα οξύμωρο, e-banking στην Εθνική... Αν είχες στην Πειραιώς θα είχες καθαρίσει, με κόστος 7 ευρώ.

0,5 ευρώ είναι η προμήθεια της Εθνικής για SHAred έμβασμα μέσω e-banking.
Ο παραλήπτης χρεώνεται τα έξοδα της δικής του τράπεζας (εαν τον χρεώσει).
Ακόμα και αν τελικά φτάσουν 1-2 ευρώ λιγότερα στον παραλήπτη, σε συμφέρει να στείλεις δεύτερο έμβασμα υπολογίζοντας το υπολοιπόμενο ποσό, παρά να πληρώσεις π.χ. 20 ευρώ στο γκισέ για OUR έξοδα (ολόκληρο το ποσό φτάνει στον παραλήπτη)

jap
30-04-08, 23:51
0,5 ευρώ είναι η προμήθεια της Εθνικής για SHAred έμβασμα μέσω e-banking.
Ο παραλήπτης χρεώνεται τα έξοδα της δικής του τράπεζας (εαν τον χρεώσει).
Ακόμα και αν τελικά φτάσουν 1-2 ευρώ λιγότερα στον παραλήπτη, σε συμφέρει να στείλεις δεύτερο έμβασμα υπολογίζοντας το υπολοιπόμενο ποσό, παρά να πληρώσεις π.χ. 20 ευρώ στο γκισέ για OUR έξοδα (ολόκληρο το ποσό φτάνει στον παραλήπτη)

χμ... ΟΚ, πιο φτηνό έρχεται ίσως, αλλά θα στείλει πρώτα ένα δοκιμαστικό και μετά άλλο ένα για να ισοφαρίσει; Και ο πωλητής; Πώς θα βγάλει άκρη;

Να θυμίσω και παλιότερο νήμα, εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=156147&garpg=2#content_start). Αν υπάρχει ενδιαφέρον και μαζευτούν περισσότερες πληροφορίες, να το εμπλουτίσουμε...

ariadgr
01-05-08, 01:57
χμ... ΟΚ, πιο φτηνό έρχεται ίσως, αλλά θα στείλει πρώτα ένα δοκιμαστικό και μετά άλλο ένα για να ισοφαρίσει; Και ο πωλητής; Πώς θα βγάλει άκρη;

Oχι. Θα στείλει κανονικά το ποσό π.χ. 50 ευρώ, θα ενημερώσει τον πωλητή ότι το έστειλε και να επιβεβαιώσει τις επόμενες μέρες ότι το έλαβε, και αν ο πωλητής απαντήσει π.χ ότι "αντί για 50 έλαβα 49" τότε, γνωρίζοντας ότι η τράπεζα του παραλήπτη του κρατάει 1 ευρώ προμήθεια, στέλνεις αυτό που δεν έλαβε (1 ευρώ) και αυτό που θα του κρατήσει ξανά προμήθεια (1 ευρώ), στέλνεις δηλαδή 2 ευρώ τη δεύτερη φορά.

jap
01-05-08, 10:30
Oχι. Θα στείλει κανονικά το ποσό π.χ. 50 ευρώ, θα ενημερώσει τον πωλητή ότι το έστειλε και να επιβεβαιώσει τις επόμενες μέρες ότι το έλαβε, και αν ο πωλητής απαντήσει π.χ ότι "αντί για 50 έλαβα 49" τότε, γνωρίζοντας ότι η τράπεζα του παραλήπτη του κρατάει 1 ευρώ προμήθεια, στέλνεις αυτό που δεν έλαβε (1 ευρώ) και αυτό που θα του κρατήσει ξανά προμήθεια (1 ευρώ), στέλνεις δηλαδή 2 ευρώ τη δεύτερη φορά.

Τη λογική την καταλαβαίνω. Εδώ όμως μιλάμε για ebay. Προϋπόθεση ότι ο φίλος που ρωτά έχει ψάξει το προφίλ και το feedback του πωλητή και τα έχει αξιολογήσει θετικά, αλλιώς δεν θα έμπαινε στο ρίσκο να πληρώσει με αυτόν τον τρόπο. Ένας αξιόπιστος πωλητής (πρέπει να) κάνει δεκάδες αποστολές την ημέρα. Φαντάσου λοιπόν, του έρχεται τό έμβασμα, το ταυτοποιεί με το item, βλέπει ότι είναι ελλιπές το ποσό και αντί να προωθήσει για αποστολή, το βάζει σε μια στοίβα που θα ασχοληθεί κάποιος άλλος, όταν ευκαιρήσει. Πρόβλημά μου δεν είναι η διαδικασία, αλλά οι καθυστερήσεις εκ μέρους του πωλητή, που δεν επικοινωνούν όλοι το ίδιο καλά.

manoulamou
01-05-08, 13:53
Δεν ηταν νημα, αρθρο χρησιμο πολυ ειναι!
Οσο για το ποσο λειτουργικο ειναι ενα e-banking βεβαια,
δεν εχει να κανει ΜΟΝΟ με το υψος των προμηθειων και εξοδων,
ομως καλο θα ειναι να μην παραπληροφορουμε
εφοσον δεν ειμαστε απολυτα σιγουροι...::twisted:

RASTAVIPER
01-05-08, 15:19
0,5 ευρώ είναι η προμήθεια της Εθνικής για SHAred έμβασμα μέσω e-banking.
Ο παραλήπτης χρεώνεται τα έξοδα της δικής του τράπεζας (εαν τον χρεώσει).
Ακόμα και αν τελικά φτάσουν 1-2 ευρώ λιγότερα στον παραλήπτη, σε συμφέρει να στείλεις δεύτερο έμβασμα υπολογίζοντας το υπολοιπόμενο ποσό, παρά να πληρώσεις π.χ. 20 ευρώ στο γκισέ για OUR έξοδα (ολόκληρο το ποσό φτάνει στον παραλήπτη)

Τι είναι το shared έμβασμα?
Χρειάζεται να κάνω κάποια extra συνεννόηση με τον πωλητή για αυτό?
Πάντως για 1-2€ παραπάνω δε χάλασε και ο κόσμος.Του τα δίνω από την αρχή..

jap
01-05-08, 18:15
Τι είναι το shared έμβασμα?
Χρειάζεται να κάνω κάποια extra συνεννόηση με τον πωλητή για αυτό?
Πάντως για 1-2€ παραπάνω δε χάλασε και ο κόσμος.Του τα δίνω από την αρχή..

Όταν στέλνεις ένα έμβασμα, υπάρχουν 3 τρόποι να επιμεριστούν τα έξοδα:
OUR τα πληρώνει όλα ο αποστολέας
SHA τα μοιράζονται αποστολέας και παραλήπτης
ΒΕΝ τα πληρώνει όλα ο παραλήπτης

To κομμάτι του παραλήπτη, είναι πάντα πολύ αμφίβολο πόσο θα είναι. Εξαρτάται από την πολιτική της τράπεζάς του, όσο και από το μέσω ποιας τράπεζας θα φύγουν τα χρήματα, ή όπως το λένε αν θα μεσολαβήσει ανταποκριτής. Τα έξοδα για τον παραλήπτη μπορεί να είναι χοντρικά από 2 ως 25 ευρώ.

Για να πληρώσεις κάτι για ebay, το λογικό είναι (και το γράφουν όλοι οι πωλητές στους όρους τους) το έμβασμα να φύγει OUR.

Τώρα, για να φύγει το έμβασμα με το μικρότερο δυνατό κόστος, π.χ. τα 0,50 της Εθνικής ή και 0,30 σε άλλες περιπτώσεις, πρέπει αυτό να φύγει στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό αυτοματοποιημένο, ή όπως το λένε οι τράπεζες STP. Συνήθως, STP συνεπάγεται και επιλογή εξόδων SHA.

Αν τώρα ο πωλητής σου έχει δώσει οδηγία να στείλεις με επιλογή OUR (ή έχει πει αλλιώς μέσα στους όρους ότι ο αγοραστής αναλαμβάνει όλα τα έξοδα) και εσύ στείλεις SHA περιμένοντας να διορθωθεί η κατάσταση στο μέλλον, απλά πας για έξτρα καθυστέρηση για να γλυτώσεις 4 ευρώ.

ariadgr
01-05-08, 18:19
Αν τώρα ο πωλητής σου έχει δώσει οδηγία να στείλεις με επιλογή OUR (ή έχει πει αλλιώς μέσα στους όρους ότι ο αγοραστής αναλαμβάνει όλα τα έξοδα) και εσύ στείλεις SHA περιμένοντας να διορθωθεί η κατάσταση στο μέλλον, απλά πας για έξτρα καθυστέρηση για να γλυτώσεις 4 ευρώ.

Μα δεν είναι απαραίτητο ότι στέλνεις Shared από τσιγγουνιά.

Π.χ. αν έχεις ebanking στην Εθνική μόνο Shared μπορείς να στείλεις

Ή στη Eurobank το Shared το χρεώνει 0,30 και το OUR 15 ευρώ. Για σκέψου την περίπτωση η αξία του αντικειμένου να είναι π.χ. 10 ευρώ, κατά πόσο θέλεις να δώσεις 15 ευρώ προμήθεια για το έμβασμα σε αυτή την περίπτωση. ;)

jap
01-05-08, 18:22
Δεν ηταν νημα, αρθρο χρησιμο πολυ ειναι!
Οσο για το ποσο λειτουργικο ειναι ενα e-banking βεβαια,
δεν εχει να κανει ΜΟΝΟ με το υψος των προμηθειων και εξοδων,
ομως καλο θα ειναι να μην παραπληροφορουμε
εφοσον δεν ειμαστε απολυτα σιγουροι...::twisted:

Αγαπητή manoulamou, χρήσιμο θα γίνει όταν συμπληρωθούν και όλα τα κενά.

Όσο για την παραπληροφόρηση, προσωπικά αναφέρθηκα στη φτηνότερη λύση για αποστολή εμβάσματος OUR που γνωρίζω εγώ, το μόνο λάθος είναι στο ποσό, κοστίζει 4,50 ευρώ κι όχι 7.

Σχετικά με το e-banking της Εθνικής, ήταν τόσο δύσχρηστο που δεν το χρησιμοποιώ πια, ενώ μέσω Eurobank, Alpha και Πειραιώς κάνω ένα σωρό δουλειές. Έμαθα πάντως από αξιόπιστες πηγές ότι κατάργησαν τα σεντόνια με τους κωδικούς μίας χρήσης. Το μόνο καλό που έχει αυτή η τράπεζα είναι πως όταν πας για δουλειά στο γκισέ, έχει τόσο πλήθος αναμονή που γνωρίζεις και κόσμο.

ariadgr
01-05-08, 18:27
Όσο για την παραπληροφόρηση, προσωπικά αναφέρθηκα στη φτηνότερη λύση για αποστολή εμβάσματος OUR που γνωρίζω εγώ, το μόνο λάθος είναι στο ποσό, κοστίζει 4,50 ευρώ κι όχι 7.

Σε ποιά τράπεζα αναφέρεσαι;

Η Πειραιώς χρεώνει


Εμβάσματα στην Ευρωπαϊκή Ένωση
Shared
έως €1.000 : €0,30
έως €12.500 : €0,50


Ένδειξη Εξόδων “OUR” (επιπλέον της χρέωσης Shared)
έως €12.500 : €5,00

jap
01-05-08, 18:52
Σε ποιά τράπεζα αναφέρεσαι;

Η Πειραιώς χρεώνει

Εμβάσματα στην Ευρωπαϊκή Ένωση
Shared
έως €1.000 : €0,30
έως €12.500 : €0,50


Ένδειξη Εξόδων “OUR” (επιπλέον της χρέωσης Shared)
έως €12.500 : €5,00



δίκιο έχεις, είχα υπολογίσει 1,20 αλλά είναι μόνο για Ελλάδα. Και δεν έχεις βάλει και 3,04 "'εξοδα αποστολής μηνύματος" τελικά 8,34 είναι το σωστό, στην Πειραιώς αναφερόμουν.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο φίλος είναι να πάει σε μια Άλφα. Προσωπικά, τα εμβάσματα εσωτερικού τα κάνω μέσω Eurobank που είναι εντελώς δωρεάν (για πελάτες της), τα εξωτερικού μέσω Πειραιώς, γιατί δεν ζητούν δικαιολογητικά και φεύγουν OUR.

ariadgr
01-05-08, 23:14
δίκιο έχεις, είχα υπολογίσει 1,20 αλλά είναι μόνο για Ελλάδα. Και δεν έχεις βάλει και 3,04 "'εξοδα αποστολής μηνύματος" τελικά 8,34 είναι το σωστό, στην Πειραιώς αναφερόμουν..

Αυτά δεν τα αναφέρει σαν υποχρεωτικά. :hmm:
Λέει: Για εμβάσματα ΕΕ συμβουλευτείτε την επεξήγηση 1

35401

manoulamou
02-05-08, 16:32
Αγαπητή manoulamou, χρήσιμο θα γίνει όταν συμπληρωθούν και όλα τα κενά. Όσο για την παραπληροφόρηση, προσωπικά αναφέρθηκα στη φτηνότερη λύση για αποστολή εμβάσματος OUR που γνωρίζω εγώ, το μόνο λάθος είναι στο ποσό, κοστίζει 4,50 ευρώ κι όχι 7. Σχετικά με το e-banking της Εθνικής, ήταν τόσο δύσχρηστο που δεν το χρησιμοποιώ πια, ενώ μέσω Eurobank, Alpha και Πειραιώς κάνω ένα σωρό δουλειές. Έμαθα πάντως από αξιόπιστες πηγές ότι κατάργησαν τα σεντόνια με τους κωδικούς μίας χρήσης.

Το μόνο καλό που έχει αυτή η τράπεζα είναι πως όταν πας για δουλειά στο γκισέ, έχει τόσο πλήθος αναμονή που γνωρίζεις και κόσμο.

Συμφωνω στα περι ενημερωσης των αρθρων, πρεπει να γινεται τακτικα
(για να μην υπαρχει ημιτελης ή λανθασμενη / παρα-πληροφορηση)
και περι δυσ-λειτουργικοτητας, στους κωδικους αναφερομουν κι εγω.
Τωρα γιατι εξακολουθει η πλειοψηφια να συνωστιζεται στην ΕΤΕ,
περαν της οικονομιας και του εκτεταμενου δικτυου
ισως συμβαινει ο,τι και με τον ΟΤΕ: αυτην ξερουμε - αυτην εμπιστευομαστε, ισως παλι οχι ...:hmm:

jap
02-05-08, 20:40
Αυτά δεν τα αναφέρει σαν υποχρεωτικά. :hmm:
Λέει: Για εμβάσματα ΕΕ συμβουλευτείτε την επεξήγηση 1

35401

Δεν ήθελα να απαντήσω πριν ψάξω κάποια δικά μου εξερχόμενα εμβάσματα. Σε έμβασμα μικρού ποσού στη Γερμανία πλήρωσα ακριβώς 5,30 (δηλ. τη βασική προμήθεια συν τα έξοδα OUR). Σε έμβασμα μεγαλύτερου ποσού στην Τουρκία, πλήρωσα και τα έξοδα μηνύματος, σύνολο 17,54 (βασική προμήθεια 6,84, έξοδα OUR 5,00, έξοδα αποστολής 5,70).

Δεν ξέρω πότε τα χρεώνουν και πότε όχι. Το γεγονός είναι πως, όταν κατά τη διάρκεια της απεργίας Τράπεζας Ελλάδας χρησιμοποίησα άλλη τράπεζα, τα έξοδα ήταν πολλαπλάσια. Στο γκισέ, σε Eurobank και Άλφα ήταν τεράστια ταλαιπωρία, αλλά τουλάχιστον στην Άλφα οι προμήθειες ήταν πολύ μικρές. Γενικά έχω βολευτεί τρομερά την Πειραιώς γιατί επιλέγω να φεύγουν όπως θέλω και τουλάχιστον δεν γδέρνουν. Πάντως, για ebay (επειδή αυτό είναι το θέμα εδώ) πληρώνω πάντα αποκλειστικά με paypal, θα προσπαθούσα να βρω άλλο προμηθευτή αν δεχόταν μόνο εμβάσματα.

........Auto merged post: jap added 6 Minutes and 27 Seconds later........



Τωρα γιατι εξακολουθει η πλειοψηφια να συνωστιζεται στην ΕΤΕ,
περαν της οικονομιας και του εκτεταμενου δικτυου
ισως συμβαινει ο,τι και με τον ΟΤΕ: αυτην ξερουμε - αυτην εμπιστευομαστε, ισως παλι οχι ...:hmm:

Ο λόγος που συνωστίζεται ο κόσμος συγκεκριμένες ημερομηνίες σε Εμπορική και Εθνική είναι για να πάρει στο χέρι συντάξεις και μισθούς, που θα μπορούσε να τα τραβάει από το μηχάνημα και δεν έχει επιλογή Τράπεζας. Κατά τα άλλα, σε όλες τις τράπεζες το 50-60% των ουρών είναι από άτομα που πληρώνουν λογαριασμούς ΟΤΕ, ΔΕΗ, πιστωτικών καρτών κλπ. Κατά τον ίδιο τρόπο, έχει ουρές και στα oteshop και στο Γερμανό τις ημερομηνίες που λήγουν λογαριασμοί του ΟΤΕ. Αν ο ΟΤΕ εφάρμοζε κυλιόμενες ημερομηνίες λήξης και όχι λήξη 2 φορές το μήνα, θα είχαμε όλοι περισσότερη ηρεμία.

euri
05-05-08, 09:46
Δεν ήθελα να απαντήσω πριν ψάξω κάποια δικά μου εξερχόμενα εμβάσματα. Σε έμβασμα μικρού ποσού στη Γερμανία πλήρωσα ακριβώς 5,30 (δηλ. τη βασική προμήθεια συν τα έξοδα OUR). Σε έμβασμα μεγαλύτερου ποσού στην Τουρκία, πλήρωσα και τα έξοδα μηνύματος, σύνολο 17,54 (βασική προμήθεια 6,84, έξοδα OUR 5,00, έξοδα αποστολής 5,70).

Το πρώτο αφορά σε έμβασμα εντός ΕΕ, ενώ το δεύτερο σε έμβασμα εκτός ΕΕ. Οπότε ισχύει διαφορετικό τιμολόγιο.

xarists000
06-05-08, 11:43
παιδια προσανατολιζομαι να αγορασω laptop απο αγγλια ebay.Μετα απο λιγο ψαξιμο κατεληξα σε εναν power seller ,εκεινο που δε γνωριζω ειναι αν θα κληθω να πληρωσω φορο εισαγωης για το laptop και μου βγει εντελει ιδια τιμη.καπου ειχα διαβασει οτι αν στην αποστολη σημειωθει οτι ειναι δωρο δεν υπαρχει προβλημα ισχυει αυτο?

Theo X
06-05-08, 11:45
εκεινο που δε γνωριζω ειναι αν θα κληθω να πληρωσω φορο εισαγωης για το laptop και μου βγει εντελει ιδια τιμη

Δεν υπάρχει φόρος όταν παραγγέλνεις από εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

xarists000
06-05-08, 12:05
ρωταω επειδη το αντικειμενο ειναο μεγαλο σε ογκο και σε τιμη μηπως με χρεωσουν

Theo X
06-05-08, 12:14
ρωταω επειδη το αντικειμενο ειναο μεγαλο σε ογκο και σε τιμη μηπως με χρεωσουν

Και τηλεόραση μπορείς να παραγγείλεις. Δεν έχουν δικαίωμα να σου βάλουν φόρο. Υπάρχει φόρος μόνο σε μερικές ειδικές κατηγορίας, πχ αυτοκίνητα.

xarists000
06-05-08, 13:12
ευχαριστω

Soundgarden
07-05-08, 01:10
Ο όγκος δεν παίζει ρόλο.
Έχω παραγγείλει εξάτμιση - ζάντες από Αγγλία και το κουτιά ήταν φυσικά τεράστια.
Ότι πληρώσεις στον πωλητή....δεν έχει extra φόρους.

Δε νομίζω να υπάρχει ξεχωριστή οδηγία για ηλεκτρονικές/ηλεκτρικές συσκευές.

giwrgosth
07-05-08, 16:41
Έκανα τη Δευτέρα μια αγορά περίπου 100 ευρώ από έναν ταϊβανέζο με 98,5% θετικές από περίπου 5.500 αξιολογήσεις και σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay, ή τουλάχιστον δεν υπάρχει το προφίλ του. Το ebay δεν εξηγεί τους λόγους της διαγραφής και αν είναι προσορινή για κάτι απλό ή μόνιμη για κάτι σοβαρό. Απάντηση ο πωλητής για το αν έστειλε το πακέτο κλπ δεν μου έχει στείλει, πέρα από τις αυτόματες απαντήσεις με την αγορά και την πληρωμή. Σήμερα του έστειλα ένα email να δω τι θα κάνει με την αγορά μου. Φυσικά του έστειλα email σε αυτό που έχει στο PayPal, μέσω του οποίου έγινε και η πληρωμή και όχι μέσω ebay.
Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι να κάνω αν δεν πάρω απάντηση μέσα τις επόμενες μέρες?

k_koulos
07-05-08, 18:32
αν η πληρωμή έγινε με το paypal τότε μην φοβάσαι.

δώστου 2-3 μέρες και τα ξαναλέμε!

jap
07-05-08, 19:34
Έκανα τη Δευτέρα μια αγορά περίπου 100 ευρώ από έναν ταϊβανέζο με 98,5% θετικές από περίπου 5.500 αξιολογήσεις και σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay, ή τουλάχιστον δεν υπάρχει το προφίλ του. Το ebay δεν εξηγεί τους λόγους της διαγραφής και αν είναι προσορινή για κάτι απλό ή μόνιμη για κάτι σοβαρό. Απάντηση ο πωλητής για το αν έστειλε το πακέτο κλπ δεν μου έχει στείλει, πέρα από τις αυτόματες απαντήσεις με την αγορά και την πληρωμή. Σήμερα του έστειλα ένα email να δω τι θα κάνει με την αγορά μου. Φυσικά του έστειλα email σε αυτό που έχει στο PayPal, μέσω του οποίου έγινε και η πληρωμή και όχι μέσω ebay.
Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι να κάνω αν δεν πάρω απάντηση μέσα τις επόμενες μέρες?

Από πού προσπαθείς να δεις το προφίλ; Υπάρχει το ενδεχόμενο να άλλαξε απλά όνομα. Αν πας στο my ebay, θα μπορέσεις να βρεις τις αγορές σου και από το listing της τελευταίας να δεις το νέο όνομα, αν όντως αυτό έχει συμβεί. Όπως λέει και ο k_koulos, αν πλήρωσες με paypal δεν έχεις να φοβηθείς, εκτός κι αν ο τύπος βάρεσε κανόνι. Θα έλεγα ότι είναι μάλλον απίθανο, γιατί έχει κοπιάσει να χτίσει το feedback και τις αξιολογήσεις.

giwrgosth
07-05-08, 20:00
Από πού προσπαθείς να δεις το προφίλ; Υπάρχει το ενδεχόμενο να άλλαξε απλά όνομα. Αν πας στο my ebay, θα μπορέσεις να βρεις τις αγορές σου και από το listing της τελευταίας να δεις το νέο όνομα, αν όντως αυτό έχει συμβεί. Όπως λέει και ο k_koulos, αν πλήρωσες με paypal δεν έχεις να φοβηθείς, εκτός κι αν ο τύπος βάρεσε κανόνι. Θα έλεγα ότι είναι μάλλον απίθανο, γιατί έχει κοπιάσει να χτίσει το feedback και τις αξιολογήσεις.
Κανονικά το βλέπω από το my ebay και βγάζει αυτό: eBay Note: This user is no longer registered (http://pages.ebay.com/help/feedback/questions/feedback-unregistered.html) on eBay.
Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε, θα κοιτάξω και αν δεν απαντήσει σε 2-3 μέρες θα δω τι θα κάνω με το PayPal.
Μπορεί να είναι από το πιο απλό, να έχει μια λάθος διεύθυνση, μέχρι να βάρεσε κανόνι, γιατί είχε πολύ καλή αξιολόγηση.

jap
07-05-08, 22:46
Κανονικά το βλέπω από το my ebay και βγάζει αυτό: eBay Note: This user is no longer registered (http://pages.ebay.com/help/feedback/questions/feedback-unregistered.html) on eBay.
Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε, θα κοιτάξω και αν δεν απαντήσει σε 2-3 μέρες θα δω τι θα κάνω με το PayPal.
Μπορεί να είναι από το πιο απλό, να έχει μια λάθος διεύθυνση, μέχρι να βάρεσε κανόνι, γιατί είχε πολύ καλή αξιολόγηση.

Πολύ καλά τα εξηγεί η συγκεκριμένη σελίδα που παραπέμπεις. Όπως αναφέρει, έχεις δικαίωμα και να υποβάλεις κι εκεί παράπονο, όχι μόνο στο paypal, απλά στο paypal ίσως έχει περισσότερο αποτέλεσμα γιατί ενδέχεται να του παγώσουν τα χρήματα. Μπορεί πάλι να σου απαντήσει και να σου επιβεβαιώσει ότι έστειλε αυτό που αγόρασες. Καλή τύχη!

xarists000
08-05-08, 07:53
παιδια πουλησα ενα κινητο μεσω ebay.Οταν τελειωσε ο πληστηριασμος και επικοινωνησα με τον πλειοδοτη μου απηντησε οτι εγινε λαθος και με ευγενικο τροπο μου ζητησε να μην κανω dispute.Εγω δεχτηκα απλα δεν ξερω τωρα τη διαδικασια να ακολουθησω.Χρεωνομαι τιποτα αν του δωσω θετικο feedback το ιδιο και αυτος εμενα?Δηλαδη αν δεν του στειλω το κινητο και απλα ανταλλαξουμε feedback θα υπαρξει προβλημα?

jap
08-05-08, 09:05
παιδια πουλησα ενα κινητο μεσω ebay.Οταν τελειωσε ο πληστηριασμος και επικοινωνησα με τον πλειοδοτη μου απηντησε οτι εγινε λαθος και με ευγενικο τροπο μου ζητησε να μην κανω dispute.Εγω δεχτηκα απλα δεν ξερω τωρα τη διαδικασια να ακολουθησω.Χρεωνομαι τιποτα αν του δωσω θετικο feedback το ιδιο και αυτος εμενα?Δηλαδη αν δεν του στειλω το κινητο και απλα ανταλλαξουμε feedback θα υπαρξει προβλημα?

:hmm: Θα καταπιείς δηλαδή εσύ τα listing fees και final value fees? Για ό,τι ποσό και να μιλάμε, γιατί να τα πληρώσεις εσύ αν η αγορά τελικά δεν έγινε; Επίσης, σε καμία περίπτωση μην του βάλεις θετικό feedback αν δεν σου βάλει πρώτα αυτός. Τέλος, το κινητό σκοπεύεις να το ξαναβάλεις στο ebay? Δεν ξέρω πραγματικά τι ελέγχους κάνουν, αλλά κοίτα να αλλάξεις λίγο την καταχώρηση, κανονικά δεν μπορείς αν θεωρητικά και καλά το πούλησες να το ξαναβάλεις.

giwrgosth
08-05-08, 09:46
Πολύ καλά τα εξηγεί η συγκεκριμένη σελίδα που παραπέμπεις. Όπως αναφέρει, έχεις δικαίωμα και να υποβάλεις κι εκεί παράπονο, όχι μόνο στο paypal, απλά στο paypal ίσως έχει περισσότερο αποτέλεσμα γιατί ενδέχεται να του παγώσουν τα χρήματα. Μπορεί πάλι να σου απαντήσει και να σου επιβεβαιώσει ότι έστειλε αυτό που αγόρασες. Καλή τύχη!
Μου απάντησε ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το ebay, να μην του κάνω αρνητική κλπ και ότι θα το στείλει τις επόμενες μέρες. Οπότε θα τον εμπιστευτώ και θα περιμένω. Στο μεταξύ χθες και προχθές του έκαναν πάνω από 15 θετικές αξιολογήσεις! Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, ελπίζω!

raspoutiv
09-05-08, 01:28
Μου απάντησε ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το ebay, να μην του κάνω αρνητική κλπ και ότι θα το στείλει τις επόμενες μέρες. Οπότε θα τον εμπιστευτώ και θα περιμένω. Στο μεταξύ χθες και προχθές του έκαναν πάνω από 15 θετικές αξιολογήσεις! Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, ελπίζω!

ωχ ωχ ωχ

έχουμε και λέμε
1) ταϊβανέζος
2) 98,5%
3) 5.500 αξιολογήσεις
4) σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay
στα πόσα πρέπει να φτάσουμε για να δεις ότι ο τύπος είναι αρπακολιτζής στην καλύτερη περίπτωση;

κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου έρθει ότι αγόρασες. επίσης, αγοράζοντας σε τέτοια αξία εκτός Ε.Ε. το ρισκάρεις κιόλας το τελωνείο.
όπως και να χει, περίμενε μέχρι να περάσουν 20 μέρες από την αγορά και κάνε dispute τότε. όσα email και να στείλεις δε θα αλλάξει τίποτα αλλά θα τα χεις για πειστήριο για το PayPal αν μπει στο claim κι αυτός.

πριν να παραγγέλνετε, διαβάστε από εδώ τι έχουμε γράψει, εσείς που ξέρετε το forum αυτό.
99,5% + είναι τα καλά feedback και οι πωλήσεις θεωρούνται ικανοποιητικές μόνο σε 5ψήφια νούμερα. όχι ότι αλλιώς πέφτεις σε απατεώνα standard αλλά ρισκάρεις. ειδικά στο feedback, να προσέχετε να μην αγοράζετε με λιγότερο από 90% (και λίγο λέω). δεν είναι amazon το ebay.

RyDeR
09-05-08, 02:23
Λοιπον, παραγγειλα ενα αρωμα 13 μερες πριν. Με τον πωλητη πριν το αγορασω ειχαμε μιλησει για την αποστολη κλπ.
Αγοραζω την κολωνια και στο καπακι του στελνω μηνυμα να τον θυμισω για την αποστολη κλπ. Περναν οι μερες, καμια απαντηση για το μηνυμα... Εν τω μεταξυ του εστελνα και αλλα, γραψιμο κανονικο.

Τις 4 του μηνα, παω στο PayPal, ανοιγω dispute. Γραφω τα παντα. Την επομενη βλεπω οτι μου ηρθε ενα mail, οτι το πακετο μου εφυγε... Και ειχα κωδικο αποστολης για να το ελεγχω στο site της USPS.

Βαζοντας το ID, μου λεει απλα οτι εχουν electronic info για την αποστολη. ΟΚ λεω, θα στρωσει μεχρι αυριο που θα κανουν pick up το πακετο απο τα points.

Σημερα, το site της USPS λεει τα ιδια - πραγμα ασυνηθιστο καθως εκει δεν παιζουν, δεν ειναι ΕΛΤΑ για να ξεχασουν να ενημερωσουν πως πηραν το πακετο. Εχω ξαναπαραγγειλει με registered mail και ξερω.

Ξαναπαω PayPal σημερα, κανω claim dispute. Εδωσα το tracking id να το δουν και μονοι τους. Ζητησα τα λεφτα μου πισω.

Θα τα παρω λετε; Για την ιστορια ο πωλητης ειχε ~5000 feedbacks (99.5% positive).

giwrgosth
09-05-08, 10:05
ωχ ωχ ωχ

έχουμε και λέμε
1) ταϊβανέζος
2) 98,5%
3) 5.500 αξιολογήσεις
4) σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay
στα πόσα πρέπει να φτάσουμε για να δεις ότι ο τύπος είναι αρπακολιτζής στην καλύτερη περίπτωση;

κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου έρθει ότι αγόρασες. επίσης, αγοράζοντας σε τέτοια αξία εκτός Ε.Ε. το ρισκάρεις κιόλας το τελωνείο.
όπως και να χει, περίμενε μέχρι να περάσουν 20 μέρες από την αγορά και κάνε dispute τότε. όσα email και να στείλεις δε θα αλλάξει τίποτα αλλά θα τα χεις για πειστήριο για το PayPal αν μπει στο claim κι αυτός.

πριν να παραγγέλνετε, διαβάστε από εδώ τι έχουμε γράψει, εσείς που ξέρετε το forum αυτό.
99,5% + είναι τα καλά feedback και οι πωλήσεις θεωρούνται ικανοποιητικές μόνο σε 5ψήφια νούμερα. όχι ότι αλλιώς πέφτεις σε απατεώνα standard αλλά ρισκάρεις. ειδικά στο feedback, να προσέχετε να μην αγοράζετε με λιγότερο από 90% (και λίγο λέω). δεν είναι amazon το ebay.
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά 98,5% θετικές από περίπου 6.000 πωλήσεις δεν είναι και άσχημα! Εξάλλου οι αρνητικές που έχει είναι από πιο παλιά και του στυλ "δεν μου απάντησε που είχα ένα πρόβλημα" κλπ, κανείς δεν τον έχει αξιολογήσει αρνητικά γιατί δεν παρέλαβε ή παρέλαβε κάτι άλλο. Μου υποσχέθηκε ότι θα το στείλει τις επόμενες μέρες και με παρακάλεσε να μην του άνω αρνητική ή dispute. Φυσικά αν δεν παραλάβω σε 2-3 βδομάδες ή αν δεν μου στείλει tracking number τις επόμενες μέρες θα κάνω dispute.
Α και είναι Κινέζος και όχι Ταϊβανέζος, όχι ότι είναι πιο αξιόπιστοι αυτοί!
Σχετικά με το τελωνείο ελπίζω να το περάσω έτσι, άλλωστε έχω πάρει πιο ακριβά και ογκόδη δέματα της τάξης των 250 ευρώ χωρίς να περάσουν τελωνείο, δεν πιστεύω αυτό να το κρατήσουν! Είναι και με EMS που σηνήθως τα περνούν έτσι.

xarists000
09-05-08, 11:19
προσπαθω να προσθεσω μια πιστωτικη καρτα στο paypal και μου βγαζει αυτο το μηνυμα
Before you can add this credit card to another account, you must contact the PayPal Credit Card Team at cardproblems@paypal.com. A customer service representative will respond to your request shortly. If you would rather add a different credit card to your PayPal account, you may do so at any time. Thank you for your cooperation.
Τι φταιει?

jap
09-05-08, 11:51
Σχετικά με το τελωνείο ελπίζω να το περάσω έτσι, άλλωστε έχω πάρει πιο ακριβά και ογκόδη δέματα της τάξης των 250 ευρώ χωρίς να περάσουν τελωνείο, δεν πιστεύω αυτό να το κρατήσουν! Είναι και με EMS που σηνήθως τα περνούν έτσι.

Εμένα πάντως μου έχει τύχει αντί για το δέμα, μέσω EMS, να έρθει ένα ειδοποιητήριο σεντόνι και να πρέπει να πάω Μοσχάτο για να παραλάβω από τις κεντρικές αποθήκες του πόρτα-πόρτα, για να πληρώσω τους δασμούς. Το δέμα τέράστιο αλλά δεν έχει να κάνει, από ό,τι μου είπαν έκεί είναι να μη σου τύχει, ανοίγουν μικρά-μεγάλα και φορολογούν δειγματοληπτικά. Για να πάρεις το ρίσκο να παραγγείλεις από εκτός ΕΕ πρέπει να γλιτώνεις έτσι κι αλλιώς πάρα πολλά λεφτά και να έχεις και στο μυαλό σου περίπου πόσο θα δασμολογηθεί, αν είσαι ο τυχερός.

........Auto merged post: jap added 5 Minutes and 59 Seconds later........


προσπαθω να προσθεσω μια πιστωτικη καρτα στο paypal και μου βγαζει αυτο το μηνυμα
Before you can add this credit card to another account, you must contact the PayPal Credit Card Team at cardproblems@paypal.com. A customer service representative will respond to your request shortly. If you would rather add a different credit card to your PayPal account, you may do so at any time. Thank you for your cooperation.
Τι φταιει?

Είναι δική σου η κάρτα;

xarists000
09-05-08, 12:40
ναι ειανι

giwrgosth
09-05-08, 12:46
Μήπως την είχες ξαναπεράσει σε άλλο λογαριασμό που είχες και δε θυμάσαι? Ή μήπως με αυτή έστειλες κάποια στιγμή χρήματα σε κάποιο PayPal account και έτσι τώρα την βλέπει σε άλλο email και δεν σου την δέχετε?

xarists000
09-05-08, 13:03
οχι 1 φορα την χρησιμοποιω

@ ADSLgr.com All rights reserved.