PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Arkady
07-05-11, 22:09
Παιδιά ξέρει κάνεις με τι όνομα να ψάξω στο eBay να βρω ένα φορέα για αλεξίσφαιρο γιλέκο; http://tinyurl.com/6fh7d5r

Bulletproof Vest:
http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=bullet+proof+vest&_sacat=0&_stpos=&_sop=3&gbr=1&_odkw=bullet+proof+vest&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

djT
11-05-11, 21:00
Ναι, έχει πλάκα, αλλά πρόσεξε να μην το δεις ως τζόγο. Κοιτάς το προϊόν, κάνεις έρευνα αγοράς σχετικά με την τιμή που μπορείς να το βρεις αλλού (ή σαν buy now στο ebay) και δίνεις την τιμή που πιστεύεις ότι σε συμφέρει μία και μοναδική φορά τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Αν μπεις σε διαδικασία ανταγωνισμού με άλλους (πραγματικούς και βαλτούς) αγοραστές, κατά 90% θα βγεις χαμένος. Θα είσαι με το χαμόγελο της "νίκης", αλλά στην πράξη θα έχεις πληρώσει κάτι περισσότερο απ' όσο πιθανώς αξίζει.

Πολύ σωστά ipo, Πολύ σωστά !

+1

RyDeR
11-05-11, 21:39
Παίδες παράγγειλα κάτι ακουστικά απο γερμανία (75€) και τα έστειλε ο τύπος την τετάρτη που μας πέρασε με DHL. Βλέπω χθές οτι έφτασε Αθήνα και παίρνω σήμερα να ρωτήσω πότε θα το έχω στην Χαλκιδική ... και μου λένε οτι το φορτηγό που το μετέφερε Αθήνα -> Θεσσαλονίκη κάηκε (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_11/05/2011_390439) μαζί με τα πράγματα. :crazy:

O eBay seller υποτίθεται το έχει ασφαλισμένο, το θέμα είναι πόσες μέρες θα πάρει η διαδιακασία ; Απαιτώ να μου ξαναστείλει άλλο ο ίδιος τώρα ή περιμένω να μιλήσει με την DHL πρώτα;

Mouse Potato
11-05-11, 21:40
Αν έχεις τύχη διάβαινε που λένε... :lol:

Ενημέρωσέ τον τι έγινε και ζήτα του να επικοινωνήσει με την μεταφορική ώστε να τα κανονίσουν. Πες του μάλιστα πως δεν θες refund αλλά να σου στείλει άλλο.

ipo
11-05-11, 21:41
Παίξε ΛΟΤΤΟ τώρα! :p

Η ευθύνη είναι στη μεταφορική εταιρεία, αφού πρόκειται για φωτιά στο όχημά της. Λογικά θα είναι ασφαλισμένο το φορτίο και θα μπορέσει ο πωλητής να αποζημιωθεί.

RyDeR
11-05-11, 21:46
Αν έχεις τύχη διάβαινε που λένε... :lol:

Ενημέρωσέ τον τι έγινε και ζήτα του να επικοινωνήσει με την μεταφορική ώστε να τα κανονίσουν. Πες του μάλιστα πως δεν θες refund αλλά να σου στείλει άλλο.



Παίξε ΛΟΤΤΟ τώρα! :p

Η ευθύνη είναι στη μεταφορική εταιρεία, αφού πρόκειται για φωτιά στο όχημά της. Λογικά θα είναι ασφαλισμένο το φορτίο και θα μπορέσει ο πωλητής να αποζημιωθεί.


Τον είπα και με είπε θα ρωτήσει τι παίζει. Το θέμα είναι αν θα περιμένω να πάρει την αποζημίωση πίσω και μετά να μου το στείλει ή να απαιτήσω να μου το στείλει χθές; :p

Το τραγικό είναι οτι στο tracking λέει ακόμα οτι πάει για Θεσσαλονίκη και πως θα με πιστέψει; Απλά ελπίζω να ενημέρωσε η ελληνική DHL την γερμανική ώστε να φαίνεται στο σύστημα.

Προλαβαίνω για ΛΟΤΤΟ ; :p

RyDeR
12-05-11, 20:16
Σήμερα κιόλας μου έστειλαν άλλο, πάλι με DHL. Για να δούμε αν θα πάρει φωτιά καμία αποθήκη τώρα... :p

Η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα τόσο γρήγορα να συννενοηθούν όλοι τους. Ίσως επειδή έχω μάθει με την συμπεριφορά εδώ στην ελλάδα... :p

ipo
12-05-11, 22:16
Παρήγγειλα δύο μικρά εργαλεία από ebay. Ήρθαν γρήγορα (στο ίδιο πακέτο και τα δύο), αλλά το ένα εκ των δύο δείχνει μεταχειρισμένο ή διαλογής. Έχει βαθιά γδαρσίματα στην επιφάνειά του, αλλά παραμένει λειτουργικό. Στην περιγραφή του προϊόντος αναφέρει ότι πρόκειται για ολοκαίνουριο προϊόν υψηλής ποιότητας.

Τι feedback θα δίνατε στον πωλητή;

nnn
12-05-11, 22:18
τα περιέγραφε σαν καινούρια ?

ipo
12-05-11, 22:22
Ναι, τα ανέφερε ως ολοκαίνουρια και υψηλής ποιότητας.

Θα κρατήσω το προϊόν, επειδή με καλύπτει κι έτσι. Αν το ήξερα όμως, θα προτιμούσα άλλον πωλητή με την ίδια τιμή. Ο τύπος έσπρωξε προϊόν διαλογής ή μεταχειρισμένο, που φαίνεται με την πρώτη ματιά, δεν του ξέφυγε. Οι καλοί επιχειρηματίες πουλάνε με χαμηλότερη τιμή τέτοια προϊόντα και σίγουρα αναφέρουν την κατάστασή τους. Από την άλλη βέβαια πρόκειται για εργαλείο και όχι για ρούχο ή κινητό, στα οποία η εμφάνιση είναι σαφώς μεγαλύτερης σημασίας.

Στην αρχή πήγα να του βάλω θετικό feedback με αρνητικά σχόλια στο κείμενο και λίγα αστέρια. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι ελάχιστοι διαβάζουν τα θετικά σχόλια. Συνήθως απλώς κοιτάνε το πλήθος τους και διαβάζουν τα αρνητικά μόνο.

nnn
12-05-11, 23:08
εγώ θα του έβαζα αρνητικό feedback πάντως, εφόσον το πουλούσε σαν brand new.

Mouse Potato
12-05-11, 23:22
Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις πρώτα μαζί του και να του αναφέρεις την κατάσταση του προϊόντος και απλά να του γνωστοποιήσεις ότι βρίσκεσαι στην δυσάρεστη θέση να του βάλεις αρνητικό feedback.

Τι % και πόσα feedbacks έχει;

ipo
12-05-11, 23:26
99,1% θετικές σε μερικές 10άδες χιλιάδες αξιολογήσεις.

Δε νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι με την επικοινωνία, αλλά θα το κάνω για το ηθικό του ζητήματος. Ούτε επιστροφή χρημάτων θέλω, ούτε νομίζω ότι τον συμφέρει να ξαναστείλει άλλο. Ξαναλέω ότι δεν πιστεύω πως του ξέφυγε το συγκεκριμένο ελάττωμα, εκτός αν συσκεύαζε τα αντικείμενα στο σκοτάδι. :p

Mouse Potato
12-05-11, 23:29
Υπάρχει η πιθανότητα να έγινε κατά την μεταφορά;

Πιστεύω πως καλό είναι να τον ενημερώσεις πρώτα. Οι περισσότεροι, μάλιστα, έχουν note του τύπου: "σε περίπτωση αρνητικού feedback επικοινωνήστε πρώτα μαζί μας"...

ipo
12-05-11, 23:34
Υπάρχει η πιθανότητα να έγινε κατά την μεταφορά;
Σχεδόν απίθανο είναι κάτι τέτοιο. Διότι πρόκειται για μεταλλικό εργαλείο που βρισκόταν σε άθικτο χάρτινο ταχυδρομικό φάκελο. Μόνη περίπτωση είναι να άνοιξε κάποιος το μικρό φάκελο (π.χ. στο τελωνείο), να έβγαλε έξω τα εργαλεία, να πήρε μία μεγάλη πένσα και να άρχισε να σφίγγει το ένα εκ των δύο σε διάφορα σημεία για να του κάνει βαθιές χαρακές. Καλό σενάριο για ταινία "Ο παρανοϊκός τελωνειακός με την πένσα". :p

jap
13-05-11, 08:37
Εγώ φαντάζομαι ότι μάλλον το πούλησε κάπου αλλού, του το επιστρέψανε και απλά δεν το ψείρισε πριν το ξαναβάλει στο στοκ ως καινούργιο. Άρα ο παρανοϊκός με την πένσα ήταν ο προηγούμενος αγοραστής.

Θα έλεγα να γράψεις στον πωλητή, αν και ξέρω από τώρα την απάντηση: "Στείλε το πίσω να σου στείλω καινούργιο"

Είσαι διατεθειμένος να περιμένεις; Αυτός θα είναι καλυμμένος, εσύ απλά θα καθυστερήσεις να έχεις το εργαλείο στα χέρια σου και να αρχίσεις να το χρησιμοποιείς. Προσωπικά θα το κράταγα ως έχει, αφου δοκιμάσω κι ότι κάνει τη δουλειά του, το είπες και μόνος σου, εργαλείο είναι.

Την πιο παρανοϊκή εκδοχή οι χαρακιές να είναι feature για καλύτερο grip δεν την εξετάζουμε, σωστά;

Mouse Potato
13-05-11, 12:59
Αν το εργαλείο δεν είναι μεγάλης αξίας και με λίγο (δικαιολογημένο) FUD θα σου στείλει νέο πίσω χωρίς να του στείλεις το παλιό. Ούτως ή άλλως το λάθος είναι δικό του.

Τώρα για το grip που αναφέρει ο jap, τι να πω. Ίσως να είναι και σχέδια του εργαλείου... :p

ipo
13-05-11, 16:25
Αν το εργαλείο δεν είναι μεγάλης αξίας και με λίγο (δικαιολογημένο) FUD θα σου στείλει νέο πίσω χωρίς να του στείλεις το παλιό.
Έπεσες μέσα. Ζήτησε συγγνώμη και μου πρότεινε επιστροφή χρημάτων ή αποστολή νέου κομματιού. Δεν ανέφερε κάτι για επιστροφή του ελαττωματικού προϊόντος.

Έχω ηθικό δίλημμα, με βάση το πώς ερμηνεύω την αρχική κίνηση του πωλητή. Αν του ξέφυγε και το έβαλε στη συσκευασία κατά λάθος, τότε δε θέλω να τον βάλω σε έξοδα, από τη στιγμή που θα κάνω τη δουλειά μου και με αυτό. Αν όμως το "έσπρωξε" εκ του πονηρού, πήρε το ρίσκο και τώρα οφείλει να μπει σε έξοδα για γλιτώσει την ενημέρωση των υπολοίπων αγοραστών από εμένα.

Κλίνω προς την επαναποστολή του εργαλείου. Έτσι κι αλλιώς ήρθε γρήγορα το πακέτο.

djuan1988
13-05-11, 16:29
Γνώμη μου είναι να του βάλεις θετική αξιολόγηση, αλλά στα σχόλια να περιγράψεις ακριβώς το περιστατικό.

Νομίζω ότι είναι και το δικαιότερο μετά και την απάντηση του.

mephisto
13-05-11, 16:38
αρνητικο feedback η ουδετερο κανονικα πρεπει να ελέγχει τα προιοντα του πριν τα στείλει...

ipo
13-05-11, 16:39
Γνώμη μου είναι να του βάλεις θετική αξιολόγηση, αλλά στα σχόλια να περιγράψεις ακριβώς το περιστατικό.

Νομίζω ότι είναι και το δικαιότερο μετά και την απάντηση του.
Το σκέφτομαι και αυτό, αλλά ταυτόχρονα σκέφτομαι ότι μπορεί να το παίζει ευγενικός μήπως και κερδίσει την εμπιστοσύνη μου. Σε αυτή την περίπτωση, που έχει ήδη κάνει τη λαδιά του (εκούσια ή ακούσια), τα καλά λόγια αξιολογούνται θετικά αν συνοδεύονται από αντίστοιχη πράξη. Διαφορετικά δεν ξέρεις.

Άλλωστε είναι κακή πρακτική καταναλωτή να δείχνει ότι ενοχλείται από κάτι και κατόπιν να κάνει πίσω, αφήνοντας τον έμπορο να δει ότι έχει περιθώρια να κοροϊδεύει τον κόσμο, αρκεί να είναι ευγενικός.

Αντικειμενικά ο έμπορος έχει κάνει σφάλμα. Πουλούσε κάτι σαν brand new, ενώ είναι έντονα φθαρμένο. Τώρα συζητάμε για το πόσο ανεκτικός θα πρέπει να είμαι εγώ, από τη στιγμή που το εργαλείο παραμένει λειτουργικό.

ranger
13-05-11, 16:50
Γνώμη μου είναι να του βάλεις θετική αξιολόγηση, αλλά στα σχόλια να περιγράψεις ακριβώς το περιστατικό.

Νομίζω ότι είναι και το δικαιότερο μετά και την απάντηση του.

Από τη στιγμή που σε βάζει σε τέτοιες διαδικασίες, σε καμία περίπτωση δε θεωρώ θετική τη συνεργασία.
Αφού το άλλαξε, ουδέτερη όταν με το καλό έρθει η αντικατάσταση και σε κάθε περίπτωση αναλυτική περιγραφή του τι έγινε. Αυτό είναι το νόημα του feedback, να το δει και κάνας άλλος και να έχει το νου του, ή να τον αποτρέψει από το να το ξανακάνει. Την μία φορά έτυχε. Την δεύτερη; Την Τρίτη; ;)

Arkady
13-05-11, 16:53
Το σκέφτομαι και αυτό, αλλά ταυτόχρονα σκέφτομαι ότι μπορεί να το παίζει ευγενικός μήπως και κερδίσει την εμπιστοσύνη μου. Σε αυτή την περίπτωση, που έχει ήδη κάνει τη λαδιά του (εκούσια ή ακούσια), τα καλά λόγια αξιολογούνται θετικά αν συνοδεύονται από αντίστοιχη πράξη. Διαφορετικά δεν ξέρεις.

Άλλωστε είναι κακή πρακτική καταναλωτή να δείχνει ότι ενοχλείται από κάτι και κατόπιν να κάνει πίσω, αφήνοντας τον έμπορο να δει ότι έχει περιθώρια να κοροϊδεύει τον κόσμο, αρκεί να είναι ευγενικός.

Αντικειμενικά ο έμπορος έχει κάνει σφάλμα. Πουλούσε κάτι σαν brand new, ενώ είναι έντονα φθαρμένο. Τώρα συζητάμε για το πόσο ανεκτικός θα πρέπει να είμαι εγώ, από τη στιγμή που το εργαλείο παραμένει λειτουργικό.

Εγώ θα το χειριζόμουν ως εξής:
Θα ζητούσα αποστολή νέου προϊόντος, αλλά με την προϋπόθεση ότι αυτό που σου έστειλε θα το κρατήσεις μέχρι να λάβεις το καινούριο, διότι "θέλεις να κάνεις την δουλειά σου εν τω μεταξύ".
Αν μου ζητούσε να στείλω το παλιό πίσω, θα συμφωνούσα αρκεί να μου πλήρωνε τα μεταφορικά.
Για ότι αφορά την αξιολόγηση θα άφηνα ουδέτερη, αφού δεν θα μπορούσα να είμαι σίγουρος 100% αν το έκανε εσκεμμένα ή όχι.
Με την αποστολή καονούριου νομίζω ότι "τιμωρείται" επαρκώς, είτε το έκανε εσκεμμένα είτε από λάθος.
Αν όμως έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα ότι μάλλον έγινε εσκεμμένα.

djuan1988
13-05-11, 16:58
Πράγματι έχετε δίκαιο, η θετική θα ήταν υπερβολική σε αυτήν την περίπτωση.

Απλά σκέφτηκα στην αρχή ότι απάντησε ευγενικά, χωρίς να λάβω υπόψιν τα βαθύτερα κίνητρα που μπορεί να είχε.

ipo
13-05-11, 17:09
Στην περίπτωση του feedback, έχεις διπλή ευθύνη. Από τη μία προσπαθείς να ενημερώσεις τον κόσμο για έναν καλό έμπορο, ενώ από την άλλη προσπαθείς να είσαι εντάξει απέναντι στον έμπορο, διότι κι αυτός δε σε ξέρει και μπορεί να φαντάζεται τα μύρια όσα.

Για παράδειγμα, αν πράγματι του ξέφυγε η αποστολή του ελαττωματικού κομματιού, μπορεί κάλλιστα να υποθέτει ότι είμαι πονηρός που κοιτάει να γλιτώσει τα μισά χρήματα από το πακέτο. Το γεγονός ότι του έγραψα ένα ευγενικό mail δεν αποτελεί τεκμήριο για το τι ποιότητας προϊόν έχω στα χέρια μου.

Αν του δώσω σήμερα αρνητικό feedback ή ζητήσω πλήρες refund και κάνουν το ίδιο μερικοί ακόμα συντοπίτες μας, μπορεί να θεωρήσουν τους Έλληνες πονηρούς και να μπούμε σε μαύρη λίστα. Βέβαια πιστεύω ότι μετά το σημερινό, ίσως αλλάξει τακτική και φροντίζει να κοιτάει τα προϊόντα πριν τα συσκευάσει (αν δεν έχει κάνει πονηριά), ώστε να μην έχει αντίστοιχο πρόβλημα στο μέλλον.

Μάλλον θα του πω να ξαναστείλει το εργαλείο, από τη στιγμή που δε με βάζει σε κόπο να τρέχω στο ταχυδρομείο για να του επιστρέψω το φθαρμένο. Μόλις λάβω το σωστό προϊόν θα του βάλω θετικό feedback κι ας έχω υπόνοια ότι μπορεί να έπραξε πονηρά την πρώτη φορά. Δε διανοούμαι να τον βάλω σε επιπλέον έξοδα αποστολής και να του δώσω στο τέλος ουδέτερο feedback. Άλλωστε είπα ότι ήταν γρήγορος στην αποστολή.

jap
13-05-11, 17:48
Αν του δώσω σήμερα αρνητικό feedback ή ζητήσω πλήρες refund και κάνουν το ίδιο μερικοί ακόμα συντοπίτες μας, μπορεί να θεωρήσουν τους Έλληνες πονηρούς και να μπούμε σε μαύρη λίστα.

Συμφωνώ απολύτως!



Βέβαια πιστεύω ότι μετά το σημερινό, ίσως αλλάξει τακτική και φροντίζει να κοιτάει τα προϊόντα πριν τα συσκευάσει (αν δεν έχει κάνει πονηριά), ώστε να μην έχει αντίστοιχο πρόβλημα στο μέλλον.


Με βάση αυτό που έγραψες παραπάνω, δηλ. 10000+ πωλήσεις, θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να το έκανε επίτηδες. Ίσως κάποιος ανθυποβοηθός στο μαγαζάκι ή αυτό που ανέφερα παραπάνω.

Για τι είδους εργαλεία μιλάς; Ψάχνω μια καλή πηγή γενικά, όχι για πένσες, τανάλιες και τέτοια συνηθισμένα.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με το ebay, τα τσιγάρα, τα ποτά, την ταχύτητα, το τζόγο κλπ! :p

Αμ το ντερνέτι;

Arkady
13-05-11, 18:16
Μάλλον θα του πω να ξαναστείλει το εργαλείο, από τη στιγμή που δε με βάζει σε κόπο να τρέχω στο ταχυδρομείο για να του επιστρέψω το φθαρμένο. Μόλις λάβω το σωστό προϊόν θα του βάλω θετικό feedback κι ας έχω υπόνοια ότι μπορεί να έπραξε πονηρά την πρώτη φορά. Δε διανοούμαι να τον βάλω σε επιπλέον έξοδα αποστολής και να του δώσω στο τέλος ουδέτερο feedback. Άλλωστε είπα ότι ήταν γρήγορος στην αποστολή.

Από πλευράς σωστού customer care, το ότι θα σου ξαναστείλει άλλο εργαλείο δεν αποτελεί καμιά "ειδική χάρη" προς εσένα, αλλά αυτονόητη υποχρέωσή του.
Στην τελική εσύ παρήγγειλες ένα καινούριο προίόν και παρέλαβες ένα μεταχειρισμένο.
Αν τώρα ζητήσει το παλιό πίσω, θεωρώ ότι είναι αυταπόδεικτο το ότι θα πρέπει να επιβαρυνθεί εκείνος τα έξοδα αποστολής. Δικό του ήταν το λάθος, όχι δικό σου. Στην τελική τρέχεις και σε ταχυδρομεία, χωρίς να είσαι υποχρεωμένος.
Επομένως δεν τον βάζεις εσύ σε έξοδα, μόνος του το κάνει.

Κατανοώ ωστόσο το ηθικό σου δίλημμα περί ουδέτερου feedback, διότι πραγματικά η αντιμετώπισή του είναι πολύ επαγγελματική και πελατοκεντρική. Στην Ελλάδα θα αναγκαζόσουν να "παίξεις ξύλο" σε αντίστοιχη περίπτωση.

Θεωρώ λοιπόν ότι αισθάνεσαι άσχημα να αφήσεις ουδέτερο feedback, διότι υποσυνείδητα κάνεις την σύγκριση με την Ελλάδα, που δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλεις άκρη ενώ τώρα εκπλήσσεσαι με το πόσο "σωστά" σου φέρεται.
Παρόλα ταύτα, προσωπικά θεωρώ ότι το ουδέτερο feedback δεν είναι ούτε άδικο, ούτε "ανήθικο", εφόσον περίγράφει ουσιαστικά μια μέτρια -εν συνόλω- συναλλαγή.

Φυσικά αυτό αποτελεί καθαρά δική μου άποψη και την τελική απόφαση την έχεις πάντα εσύ.

mrsaccess
13-05-11, 18:18
Αν στο τέλος μείνει με δύο εργαλεία, δεν είναι και τόσο άσχημη η συναλλαγή.

ranger
14-05-11, 22:37
Ερώτηση:
Δέμα από Κίνα με απλό ταχυδρομείο έφτασε σήμερα στις 8 το πρωί στον Βενιζέλο.
Απ ότι βλέπω τώρα, στις 6 το απόγευμα έφυγε από εκεί. Το γλυτώσαμε το τελωνείο ή δεν είναι σίγουρο; Νομίζω ότι αν χρειαστεί να εκτελωνιστεί μπαίνει σε σειρά και μπορεί να πάρει μέρες αυτό. Ισχύει; Να περιμένω από βδομάδα ταχυδρόμο δηλαδή ή να μην χαρώ ακόμη;


87495


Επίσης, στην γενική περίπτωση που περάσει κάτι τελωνείο και δεν έχω τηλέφωνο στα στοιχεία παραλήπτη, πως θα ενημερωθώ για το ποσό; Θα πρέπει να πάρω να ρωτήσω ή θα με περιμένει ραβασάκι στην παραλαβή στα ΕΛΤΑ;

blade_
14-05-11, 22:51
ipo δε ξερω τι εκανες τελικα..γνωμη μου να του στειλεις μερικες φωτο που να φαινεται η κατασταση του εργαλειου για να εισαι καλυμενος..δευτερον θετικη αξιολογηση με συνοπτικη περιγραφη του περιστατικου :)

ipo
15-05-11, 01:28
ipo δε ξερω τι εκανες τελικα..γνωμη μου να του στειλεις μερικες φωτο που να φαινεται η κατασταση του εργαλειου για να εισαι καλυμενος..δευτερον θετικη αξιολογηση με συνοπτικη περιγραφη του περιστατικου :)
Επικοινώνησα μαζί του και πρότεινε να μου ξαναστείλει και τα δύο εργαλεία. Του επεσήμανα ξανά ότι μόνο το ένα έχει πρόβλημα, ώστε να μη στείλει και τα δύο. Σε επόμενη επιστολή με ενημέρωσε ότι το ταχυδρόμησε.

Εφόσον έρθει σε καλή κατάσταση το προϊόν, θα του βάλω θετικό feedback αναφέροντας μόνο την ταχύτητα αποστολής σαν θετικό στοιχείο και λίγα αστέρια στην αξιολόγηση.

blade_
15-05-11, 06:13
αν θελεις να βοηθησεις οπως λες γραψε οτι στο ξαναστειλε(σαν after sales ) :oneup:

ranger
15-05-11, 06:31
Εγώ θα έβαζα ουδέτερο. Θετικό σημαίνει ότι η συναλλαγή ήταν απροβλημάτιστη και το αντικείμενο όπως το περίμενες. Από τη στιγμή που δε ξέρουμε αν το έκανε επίτηδες ή όχι, ουδέτερο με αναλυτική περιγραφή. Εξάλλου οι περισσότεροι όταν κοιτάνε τα feedbacks ενός πωλητή, κοιτάνε τα αρνητικά και τα ουδέτερα. Καλό είναι λοιπόν να φαίνονται όλες οι πληροφορίες.

ipo
15-05-11, 15:59
Ο πωλητής ήταν άμεσος στην αποστολή των πακέτων και απαντούσε γρήγορα και ευγενικά στα μηνύματά μου. Χρόνο δεν έχασα, αφού το πακέτο έφτασε γρήγορα και μάλλον έτσι θα φτάσει και το δεύτερο, ενώ θα καταλήξω με 3 εργαλεία (ένα φθαρμένο) έχοντας πληρώσει μόνο δύο.

Δε μου ζήτησε να χάσω χρόνο πηγαίνοντας στο ταχυδρομείο για την επιστροφή του πακέτου (αυτός είναι ένας από τους λόγους που προτιμώ online αγορές σε σχέση με το να πάω σε κατάστημα).

Τι έχασα; Λίγη ηρεμία όταν άνοιξα το πακέτο και είπα "Α, τον πονηρό τι έβαλε στη συσκευασία" και ελάχιστο χρόνο για την αποστολή 2 σύντομων επιστολών. Όμως απέκτησα εμπειρία για την επικοινωνία σε τέτοιες περιπτώσεις (ευχαριστώ Mouse_Potato), μέσα από τη συζήτηση που κάναμε στο νήμα. Σιγά τα ωά δηλαδή, κερδισμένος βγήκα αφού ανέβηκα level με το experience. :p

ranger
15-05-11, 20:10
Αν είχες δει όμως άλλες 2 ουδέτερες ή αρνητικές αξιολογήσεις ότι ο συγκεκριμένος έχει ξαναστείλει μεταχειρισμένα για καινούργια, θα είχες άλλη άποψη.

blade_
15-05-11, 20:53
σημασια εχει οτι δε ζητησε επιστροφη..εγω παντα στελνω φωτο να δειξω οτι υπαρχει προβλημα..αν στειλουν αλλο ολα οκ..αν δε στειλουν κραξιμο κ καρακοκκινο...δυστυχως δε συμφερει η επιστροφη προιοντος απο τα πανακριβα ελτα μας

Mouse Potato
15-05-11, 21:06
Σε μικροπράγματα, τις ελάχιστες φορές που έχει χρειαστεί, δεν μου έχουν ζητήσει επιστροφή του ελαττωματικού. Οι περισσότεροι αναφέρουν το resend ή το refund. Μάλιστα μια φορά, χωρίς να με ενημερώσει ο πωλητής μου έκανε απευθείας refund και αναγκάστηκα να το παραγγείλω ξανά από τον ίδιο με τα λεφτά του refund... :lol:

ranger
15-05-11, 21:37
Είναι πως βλέπει ο καθένας την "θετική" συναλλαγή. Σε παρόμοια περίπτωση έβαλα θετική αλλά ο πωλητής είχε αποδείξει ότι έκανε λάθος. Τώρα απλά τον πιστεύεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

ipo
15-05-11, 22:39
Είναι πως βλέπει ο καθένας την "θετική" συναλλαγή. Σε παρόμοια περίπτωση έβαλα θετική αλλά ο πωλητής είχε αποδείξει ότι έκανε λάθος. Τώρα απλά τον πιστεύεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.
Κι αυτός (αν έχει κάνει λάθος και όχι πονηριά) πιστεύει εμένα που του λέω ότι έχει έντονες φθορές το αντικείμενο. Οι φωτογραφίες δε λένε πολλά με την ψηφιακή επεξεργασία που θα μπορούσε κάποιος να κάνει.


Αν είχες δει όμως άλλες 2 ουδέτερες ή αρνητικές αξιολογήσεις ότι ο συγκεκριμένος έχει ξαναστείλει μεταχειρισμένα για καινούργια, θα είχες άλλη άποψη.
Αν είχα δει 5 άτομα τον τελευταίο καιρό να αναφέρουν για το συγκεκριμένο προϊόν ότι έλαβαν κομμάτι διαλογής, θα είχα επιλέξει άλλον με ίδια τιμή. Πράγματι έτσι έκανα με προϊόν που παρήγγειλα από άλλο πωλητή την ίδια περίοδο. Είχα δει 5 αρνητικές κριτικές για χαμηλής ποιότητας προϊόν (για το συγκεκριμένο κομμάτι) και πήγα σε άλλον πωλητή. Τώρα όμως μου βγήκε φθηνότερο, αν θεωρήσουμε ότι θα αξιοποιήσω κάπως επιπλέον κομμάτι, ενώ δε θα έχω χάσει χρόνο (αν έρθει και το δεύτερο πακέτο γρήγορα).

Arkady
17-05-11, 00:14
Κάτι που δεν έχω διασαφηνίσει σχετικά με το ebay και θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά, είναι το εξής:
Όταν κάνω search για κάτι στο ebay.com, η αναζήτηση γίνεται σε όλα τα ebay σε όλες τις χώρες? (πχ ebay.co.uk, ebay.de, ebay.com.au κλπ κλπ).

Αυτό που έχω παρατηρήσει από προσωπική εμπειρία, είναι ότι γενικά συμπεριφέρεται όπως του΄ρθει.
Μου έχει τύχει να ψάχνω κάτι στο ebay.com και να μου επιστρέφουν αποτελέσματα από το ebay.co.uk, ενώ αντίστοιχα μου έχει τύχει να μην βρίσκω κάτι στο ebay.com και να το βρίσκω στο ebay.co.uk ή στο ebay.de....:hmm:

Zus
17-05-11, 01:20
Κάτι που δεν έχω διασαφηνίσει σχετικά με το ebay και θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά, είναι το εξής:
Όταν κάνω search για κάτι στο ebay.com, η αναζήτηση γίνεται σε όλα τα ebay σε όλες τις χώρες? (πχ ebay.co.uk, ebay.de, ebay.com.au κλπ κλπ).



Το ebay.com βγάζει τα αποτελέσματα από το co.uk σίγουρα πάντως. Τσεκαρισμένο (http://i51.tinypic.com/143gnxt.jpg).

Kezar
17-05-11, 13:31
Κάτι που δεν έχω διασαφηνίσει σχετικά με το ebay και θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά, είναι το εξής:
Όταν κάνω search για κάτι στο ebay.com, η αναζήτηση γίνεται σε όλα τα ebay σε όλες τις χώρες? (πχ ebay.co.uk, ebay.de, ebay.com.au κλπ κλπ).

Αυτό που έχω παρατηρήσει από προσωπική εμπειρία, είναι ότι γενικά συμπεριφέρεται όπως του΄ρθει.
Μου έχει τύχει να ψάχνω κάτι στο ebay.com και να μου επιστρέφουν αποτελέσματα από το ebay.co.uk, ενώ αντίστοιχα μου έχει τύχει να μην βρίσκω κάτι στο ebay.com και να το βρίσκω στο ebay.co.uk ή στο ebay.de....:hmm:

νομιζω ναι τουλαχιστον στο uk kai se 1-2 ακομα οτι εχω πατησει τα ιδια ακριβως μου βγαζει απλα η γλωσσα αλλαζει.

daywalker06
17-05-11, 14:40
Νομίζω οτι ο πωλητής καθορίζει που θα εμφανίζεται :hmm:

RASTAVIPER
17-05-11, 15:46
Νομίζω οτι ο πωλητής καθορίζει που θα εμφανίζεται :hmm:
Νομίζω ότι αυτό ισχύει.
Πχ δεν βρίσκεις πολλά γερμανικά ή ιταλικά στο .com

Kezar
17-05-11, 15:56
τουλαχιστον οτι εχω ψαξει το εχω βρει σε ολα το ebay..το ebay.gr τι ειναι ρε παιδια απλα μεταφραση?η εχει και τεχνικη υποστηριξη και απο ελληνες?

ipo
17-05-11, 16:30
Νομίζω οτι ο πωλητής καθορίζει που θα εμφανίζεται :hmm:
Επίσης σε διαφορετικά e-bay ο πωλητής μπορεί να βάζει διαφορετικές τιμές. Μου έχει τύχει μία φορά σε έναν. Πήρα το ίδιο προϊόν 30% φτηνότερα από το .com, απ' ό,τι το είχε στο .co.uk.

RASTAVIPER
17-05-11, 16:43
Επίσης σε διαφορετικά e-bay ο πωλητής μπορεί να βάζει διαφορετικές τιμές. Μου έχει τύχει μία φορά σε έναν. Πήρα το ίδιο προϊόν 30% φτηνότερα από το .com, απ' ό,τι το είχε στο .co.uk.
Δεν ήταν η ίδια καταχώρηση πάντως.
Μπορεί να έχει 5 προϊόντα ίδια και να τα βάζει 2 εδώ σε μια τιμή, 2 αλλού σε άλλη τιμή.
Δεν είναι ότι το ίδιο βγαίνει με διαφορετικές τιμές.

Kezar
17-05-11, 16:50
Επίσης σε διαφορετικά e-bay ο πωλητής μπορεί να βάζει διαφορετικές τιμές. Μου έχει τύχει μία φορά σε έναν. Πήρα το ίδιο προϊόν 30% φτηνότερα από το .com, απ' ό,τι το είχε στο .co.uk.

μηπως μπερδευτηκες και με την μετατροπη στα χρηματα?

Gianniskriti
17-05-11, 16:50
Ο πωλητής ήταν άμεσος στην αποστολή των πακέτων και απαντούσε γρήγορα και ευγενικά στα μηνύματά μου. Χρόνο δεν έχασα, αφού το πακέτο έφτασε γρήγορα και μάλλον έτσι θα φτάσει και το δεύτερο, ενώ θα καταλήξω με 3 εργαλεία (ένα φθαρμένο) έχοντας πληρώσει μόνο δύο.

Δε μου ζήτησε να χάσω χρόνο πηγαίνοντας στο ταχυδρομείο για την επιστροφή του πακέτου (αυτός είναι ένας από τους λόγους που προτιμώ online αγορές σε σχέση με το να πάω σε κατάστημα).

Τι έχασα; Λίγη ηρεμία όταν άνοιξα το πακέτο και είπα "Α, τον πονηρό τι έβαλε στη συσκευασία" και ελάχιστο χρόνο για την αποστολή 2 σύντομων επιστολών. Όμως απέκτησα εμπειρία για την επικοινωνία σε τέτοιες περιπτώσεις (ευχαριστώ Mouse_Potato), μέσα από τη συζήτηση που κάναμε στο νήμα. Σιγά τα ωά δηλαδή, κερδισμένος βγήκα αφού ανέβηκα level με το experience. :p

Πραγματικά αξίζει να κάνεις τόσα ποστ για μερικές γρατζουνιές σε ένα φτηνό εργαλείο ? Έλεος λέμε, ας μην έκανες καθόλου feedback να τελείωνε η ιστορία σου εκεί. Γεμίζει το νήμα με άχρηστα ποστ αντί για χρήσιμες ebay ερωτήσεις.

ipo
17-05-11, 18:00
Πραγματικά αξίζει να κάνεις τόσα ποστ για μερικές γρατζουνιές σε ένα φτηνό εργαλείο ? Έλεος λέμε, ας μην έκανες καθόλου feedback να τελείωνε η ιστορία σου εκεί. Γεμίζει το νήμα με άχρηστα ποστ αντί για χρήσιμες ebay ερωτήσεις.
Κατ' αρχάς λυπάμαι που σε κούρασα. Δε σκόπευα να κάνω τόσα post, αλλά όπως είδες συμμετείχαν με ενδιαφέρον αρκετά άτομα στη συζήτηση και απαντούσα στις θέσεις τους. Στόχος μου ήταν αφενός να ακούσω απόψεις για ένα πολύ σημαντικό ζήτημα, το οποίο δεν είναι κακό να τύχει "συλλογικής" απόφασης, αφού μας αφορά όλους. Αφετέρου να διαβάσουν κι άλλοι μερικά κριτήρια για το πώς σκεφτόμαστε κατά την αξιολόγηση ενός πωλητή.

Πάντως η ουσία δεν ήταν στα χρήματα, όπως φαίνεται στο πρώτο μου post, όπου σκεφτόμουν να βάλω θετικό feedback και να το αφήσω έτσι. Το σημαντικό ήταν η σωστή συμπεριφορά προς τον πωλητή και τους υποψήφιους πελάτες του. Αν δε σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, είναι σεβαστό. Καλό είναι να ξέρεις πάντως ότι το ebay στηρίζεται στην αξιολόγηση των πωλητών. Χωρίς αυτή θα ήταν αναξιόπιστο.

Έχεις δίκιο πάντως ότι παρασυζητήθηκε το θέμα.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν ήταν η ίδια καταχώρηση πάντως.
Μπορεί να έχει 5 προϊόντα ίδια και να τα βάζει 2 εδώ σε μια τιμή, 2 αλλού σε άλλη τιμή.
Δεν είναι ότι το ίδιο βγαίνει με διαφορετικές τιμές.
Προφανώς δεν είναι η ίδια καταχώρηση, αφού στην περίπτωση αυτή η τιμή στα διάφορα νομίσματα προκύπτει αυτόματα από την ισοτιμία του ebay (έτσι απάντησα και στον Kezar). Είναι όμως ένα σημαντικό στοιχείο που πρέπει να ξέρουμε. Ανάλογα τον ανταγωνισμό και την καταναλωτική συνείδηση σε κάθε e-bay, διαμορφώνονται οι τιμές. Με ένα search στο co.uk δεν έχουμε κάνει την καλύτερη δυνατή έρευνα αγοράς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.