PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Kezar
17-05-11, 18:01
Κατ' αρχάς λυπάμαι που σε κούρασα. Δε σκόπευα να κάνω τόσα post, αλλά όπως είδες συμμετείχε πολύς κόσμος στη συζήτηση. Στόχος μου ήταν αφενός να ακούσω απόψεις για ένα πολύ σημαντικό ζήτημα, το οποίο δεν είναι κακό να τύχει "συλλογικής" απόφασης, αφού μας αφορά όλους. Αφετέρου να διαβάσουν κι άλλοι μερικά κριτήρια για το πώς σκεφτόμαστε κατά την αξιολόγηση ενός πωλητή.

Έχεις δίκιο πάντως ότι παρασυζητήθηκε το θέμα.

αν ειναι να τους πειραζουν και οι αποψεις του καθενος και τα περιστατικα φεξε μου και γλυστρισε..
μια χαρα εκανες που το ανεφερες..να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι καινουργιοι..αυτο εχω να παω.

ipo
17-05-11, 18:17
Κι εγώ πιστεύω ότι καλώς έγινε η συζήτηση, αλλά ο Γιάννης έχει δίκιο ότι παρατράβηξε. Το νήμα γίνεται κουραστικό με τόση ανάλυση για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο ζήτημα ή είναι καλός γνώστης του συστήματος αξιολόγησης.

qwerty1982
19-05-11, 17:01
Καλησπέρα είμαι νέος στον χώρο του ebay και έχω μιά απορία για ένα αντικείμενο που έχω παραγγείλει στις 10/05/11 απο Αγγλία και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.
Παρήγγειλα ένα Tablet pc από Αγγλία 10/05/11 πληρώθηκε και 11/05/11 shiped απο Αγγλία , εχθές ζήτησα απ' τον αποστολέα το tracking number για να δω που βρίσκεται το πακέτο, μου έστειλε τον αριθμό και μου είπε ότι εστάλει με ROYAL MAIL , έψαξα στο site της εταιρίας και μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν πληροφορίες για το αντικείμενό μου και να δοκιμάσω αργότερα...και σήμερα το ίδιο μου βγάζει στο track and trace.
Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ να δώ αν το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα έδωσα και εκεί το tracking number και μου είπαν ότι Ελλάδα δεν βλέπουν να έχει έρθει...
Μπορώ να κάνω τίποτε άλλο εκτός απο αναμονή και τον σταυρό μου????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Kezar
19-05-11, 17:11
κανει γυρω στης 2-5 μερες νομιζω να περαστουν τα στοιχεια..λογικα σε 3 εβδομαδες θα το εχεις..

daywalker06
19-05-11, 17:12
Καλησπέρα είμαι νέος στον χώρο του ebay και έχω μιά απορία για ένα αντικείμενο που έχω παραγγείλει στις 10/05/11 απο Αγγλία και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.
Παρήγγειλα ένα Tablet pc από Αγγλία 10/05/11 πληρώθηκε και 11/05/11 shiped απο Αγγλία , εχθές ζήτησα απ' τον αποστολέα το tracking number για να δω που βρίσκεται το πακέτο, μου έστειλε τον αριθμό και μου είπε ότι εστάλει με ROYAL MAIL , έψαξα στο site της εταιρίας και μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν πληροφορίες για το αντικείμενό μου και να δοκιμάσω αργότερα...και σήμερα το ίδιο μου βγάζει στο track and trace.
Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ να δώ αν το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα έδωσα και εκεί το tracking number και μου είπαν ότι Ελλάδα δεν βλέπουν να έχει έρθει...
Μπορώ να κάνω τίποτε άλλο εκτός απο αναμονή και τον σταυρό μου????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Royal Mail ξερω ειναι το απλό ταχυδρομείο, δεν έχει tracking number, αν δεν σε πειράζει δωσε link από το προιον.
Ειναι νωρίς πιστεύω για δεμα από Uk με Royal Mail.

ranger
19-05-11, 17:19
Όχι και 3 εβδομάδες, είναι πολύ. Τόσο κάνει από Κίνα:p
Δεν ξέρω γιατί δεν βρίσκει το tracking number, αλλά δεν πρέπει να ανησυχείς ακόμα. Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα κάτι από http://www.mymemory.co.uk/ και ήρθε σε 8 μέρες με Royal Mail

Kezar
19-05-11, 17:40
εγω ακομη περιμενω απο κινα 1 ακομη δεμα το οποιο μου ειχανε ξεχασει να τα βαλουνε ολα μεσα και τπτ 1 μηνα τωρα..πφφφ

nontasaggelis
19-05-11, 18:12
τουλαχιστον οτι εχω ψαξει το εχω βρει σε ολα το ebay..το ebay.gr τι ειναι ρε παιδια απλα μεταφραση?η εχει και τεχνικη υποστηριξη και απο ελληνες?

Eχει υποστηριξη απο Ελληνες (μαλλον εξωτερικου), ειναι πολυ προθυμοι, γνωστες, εξυπηρετικοτατοι και δεν δισταζουν να σε παρουν και τηλεφωνο αν τους το ζητησεις και το κρινουν απαραιτητο!
Μια φορα που ειχα ενα περιεργο θεμα με εναν Γερμανο, με καθοδηγησαν παρα παλυ σωστα και μπορω να πω οτι με υποστηριξαν!

Kezar
19-05-11, 19:10
εννοω οτι δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο σε καποιο αριθμο εδω περα να σε βοηθησουν παρα μονο του εξωτερικου..

blade_
19-05-11, 19:20
Καλησπέρα είμαι νέος στον χώρο του ebay και έχω μιά απορία για ένα αντικείμενο που έχω παραγγείλει στις 10/05/11 απο Αγγλία και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.
Παρήγγειλα ένα Tablet pc από Αγγλία 10/05/11 πληρώθηκε και 11/05/11 shiped απο Αγγλία , εχθές ζήτησα απ' τον αποστολέα το tracking number για να δω που βρίσκεται το πακέτο, μου έστειλε τον αριθμό και μου είπε ότι εστάλει με ROYAL MAIL , έψαξα στο site της εταιρίας και μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν πληροφορίες για το αντικείμενό μου και να δοκιμάσω αργότερα...και σήμερα το ίδιο μου βγάζει στο track and trace.
Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ να δώ αν το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα έδωσα και εκεί το tracking number και μου είπαν ότι Ελλάδα δεν βλέπουν να έχει έρθει...
Μπορώ να κάνω τίποτε άλλο εκτός απο αναμονή και τον σταυρό μου????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


εισαι απο μερα σε μερα..κ μενα μου εστειλαν κατι συστημενο κ πηρε συνολικα 15(εργασιμεςκ μη) μερες..καποιο ζορι τραβανε τελευταια..

Kezar
19-05-11, 19:23
γενικα τα ταχυδρομεια ειναι λιγο κουκου..οποτε το θυμηθουνε..απλα υπομονη..
αν και δεν γινεται γιατι οταν αγορασεις απ εξω εχεις αγωνια να σου ερθει.χεχε

kostantis
19-05-11, 19:52
Υπάρχει τρόπος να μου έρχονται στο mail μου μόνο οι προσφορές που ισχύουν και για αποστολή στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ:oneup:

Kezar
19-05-11, 20:27
εννοεις οτι προσφορες εχει το ebay να σου ερχονται στο μαιλ?
αλλα μονο αυτα που ειναι για ελλαδα?

cool11
24-05-11, 10:08
Ρε παιδια, θελω να ψαξω λιγο τις αγορες μεσω ebay, αλλα εχω πελαγωσει! Αυτο το θεμα ειναι 4 ετων, 135 σελιδων, και δεν ειμαι σιγουρος οτι οσα αναφερθηκαν παλιοτερα ισχυουν, και ειναι αδυνατο να διαβαστουν ολες αυτες οι σελιδες!

Εχω κανει στο παρελθον ηλεκτρονικες αγορες, απο αμερικη, σε αλλα online stores.

Θα ηθελα να αγοραζω διαφορα πραγματα απο ebay, μικροτερης ή μεγαλυτερης αξιας, αλλα οχι και πολυ μεγαλα ποσα.
Εχω χρεωστικη καρτα της πειραιως.
Τι πρεπει να ξερω για επιτυχημενες αγορες μεσω ebay?
Ξερω οτι κυκλοφορουν ολοκληρα βιβλια για το θεμα, αλλα μην το κανουμε και επιστημη μια online αγορα!
Βασικα με ενδιαφερει να κανω αγορες καινουριων πραγματων, οχι μεταχειρισμενων. Δηλαδη, δεν εχω σκοπο να συμμετασχω σε δημοπρασιες.
Απλα θελω να αγοραζω απο ebay καινουρια πραγματα που δεν βρισκω στην ελλαδα, και να εχω και καλες τιμες φυσικα.

Με συγχωρειτε για τις πολλες ερωτησεις, αλλα ειμαι εντελως χαμενος με το θεμα, προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα. Οποιος μπορει ας πει κατι σχετικα!

Τι πρεπει να προσεχω σε γενικες γραμμες; Εχω ακουσει για θετικες αξιολογησεις, αλλα περα απο αυτο.
Τι παιζει με μεταφορικα, ταχυδρομικα? Απο ποιο site του ebay ειναι καλυτερο να μπαινει κανεις; Να υποθεσω το ebay.com?
Πως μπορει να την πατησει κανεις;
Θελει εγγραφη ή οποτε θελω να αγορασω κατι δινω τα στοιχεια μου και την χρεωστικη μου καρτα και τελος;
Ειναι απλη η όλη διαδικασια ή υπαρχει κατι να προσεξω;

daywalker06
24-05-11, 10:46
Διάβασε πρώτα εδώ (http://www.macedonas.gr/how-can-i-buy-from-ebay/) για αρχή και μετά ρωτα οτι δεν κατάλαβες.

cool11
24-05-11, 10:56
Ευχαριστω για το χρησιμο link. Το διαβασα, πολυ ενημερωτικο.

Να ρωτησω τωρα καποια πραγματα:

-Με χρεωστικη καρτα δεν μπορω να αγορασω απευθειας; Ο μονος τροπος ειναι αναγκαστικα μεσω paypal?
-Τι παιζει με μεταφορικα, ταχυδρομικα? Σε γενικες γραμμες παντα, τι να περιμενω;
-Απο ποιο site του ebay ειναι καλυτερο να μπαινει κανεις; Να υποθεσω το ebay.com?
-Θεμα με τελωνειο υπαρχει; Αν αγοραζω απο αγγλικο ebay? ή ειναι καθαρα θεμα προμηθευτη; πως μπορω να μην μπλεξω με τελωνειο;(πχ. μονο ευρωπαιοι προμηθευτες;)
-Πως μπορει να την πατησει κανεις;

NikoLakis
24-05-11, 11:57
Ευχαριστω για το χρησιμο link. Το διαβασα, πολυ ενημερωτικο.

Να ρωτησω τωρα καποια πραγματα:

-Με χρεωστικη καρτα δεν μπορω να αγορασω απευθειας; Ο μονος τροπος ειναι αναγκαστικα μεσω paypal?
-Τι παιζει με μεταφορικα, ταχυδρομικα? Σε γενικες γραμμες παντα, τι να περιμενω;
-Απο ποιο site του ebay ειναι καλυτερο να μπαινει κανεις; Να υποθεσω το ebay.com?
-Θεμα με τελωνειο υπαρχει; Αν αγοραζω απο αγγλικο ebay? ή ειναι καθαρα θεμα προμηθευτη; πως μπορω να μην μπλεξω με τελωνειο;(πχ. μονο ευρωπαιοι προμηθευτες;)
-Πως μπορει να την πατησει κανεις;



Είναι προτιμότερο να δημιουργήσεις λογαριασμό στο paypal και να συνδέσεις την χρεωστική σου κάρτα. Οι περισσότεροι πωλητές στο Ebay δέχονται μόνο paypal. Επίσης όταν πληρώνεις με paypal προστατεύεσαι και από το Ebay Buyer Protection (κανε ενα search να διαβάσεις περι τίνος πρόκειται, είναι σημαντικό)
Καταρχάς δε στέλνουν όλοι οι πωλητές Ελλάδα. Αυτοί που στέλνουν αναφέρουν το κόστος μεταφοράς στη σελίδα του προϊόντος
Τα περισσότερα προϊόντα που μπορούν να σταλούν Ελλάδα θα τα βρείς στο Ebay.co.uk . Μπορείς να δοκιμάσεις και το ebay.gr αλλά είναι πολύ κατώτερο των άλλων.
Θέμα με τελωνείο υπάρχει για προϊόντα που στέλνονται εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Περισσότερα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=64014)
Εδω έχει πολλά, θα πω μερικά βασικά. Δεν αγοράζεις απο πωλητες με λίγα feedback. Δεν αγοράζεις απο πωλητές με χαμηλό ποσοστό θετικών feedback. Δεν πληρώνεις ποτέ μεσω καταθεσης σε τραπεζα, western union κτλ. Εάν δεις προϊόντα απο Νιγηρία και άλλες περίεργες χώρες κατα 99.99% είναι scam.

aurora
24-05-11, 18:09
Υπάρχει τρόπος να μου έρχονται στο mail μου μόνο οι προσφορές που ισχύουν και για αποστολή στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ:oneup:


Υπάρχει , θα μπεις θα κανεις αναζήτηση του προιόντος που θελεις, θα πας πανω που λεει advanced ειναι ακριβως διπλα απο την μπαρα αναζήτησης σου

εκει θα σου βγαλει μια σειρά επιλογών που θες να κανεις για οσο ποιο συγκεκριμένα αποτελέσματα

->μπορεις πχ να του πεις και σε ποια κατηγορια θες να ψάξει, δεν στο προτεινω γαιτι ο καθενας τους καταχωρει οπως να ναι τα προιοντα του....

->Μπορεις να επιλέξεις τι θα σου δειξει, δημοπρασιες , classified adds κτλπ

->Στο Show results διαλεξε πληρωμή με πευπαλ να ειναι δεκτή οπωσδήποτε!

->και φτάνοντας στο location επιλέγεις το Only show items: και μετα κατω το Available to εκει θα επιλέξεις την Ελλαδα.
(Εδώ βεβαια εχοντας ενα μπαγκ το συστημα τους σου βγαζει ολους μα ολους τους πωλητες που δηλώνουν οτι στελνουν Ελλαδα αναφεροντας και μεταφορικα, σου βγαζει αυτους που λενε μονο οτι στελνουν worldwide αλλα δεν αναφερουν μεταφορικα και πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους πριν κανεις οτιδήποτε και επιπλέον βγαζει και αυτους που στελνουν μεν worldwide αλλα εξαιρουν την Ελλαδα...:down:)

->μπορεις επισης να επιλέξεις αν θα σου δειξει μονο τους top rated πωλητες αν και παλι δεν θα το προτεινα γιατι κοβονται πολλα αποτελέσματα ετσι!!!

αφου πατησεις το search θα σου βγαλει ενα χ αποτέλεσμα ,

->διαλεγεις ή οχι την ενοτητα που πιστευεις οτι ανηκει το προιον που ψάχνεις και εκει
ακριβως διπλα απο τον αριθμο αποτελεσμάτων λεει με μικρά γραμματα Save search

->το επιλέγεις και σου βγαζει πινακακι οτι θα σωσει την ερευνα σου και αν θες να σε ενημερωνει ημερησιως για νεες προσθήκες σε αυτην σου την ερευνα!

Αν πασα στιγμή μπορεις να διαγραψεις αυτην την ερευνα απο το μενου my ebay--> summary--> στην καθετη αριστερη μπαρα διαλεγεις το saved searches και εκει προσθετεις ή διαγραφεις εκ νεου.

Οι νεες προσθηκες προιοντων που ψάχνεις θα σου ερχονται στο εμειλ που εχεις καταχωρησει εκει με τον τιτλο New items that match:

Ελπιζω να σε βοήθησα :rolleyes:

Αν και νεουδι εδω στο φορουμ , στις ιντερνετικες αγορες εχω πτυχιο τα τελευταια δυο χρονια!:cool::cool:

MaFiOzOs_GR
25-05-11, 11:08
Θα ήθελα την συμβουλή σας περί feedback.

Έκανα μια αγορά από Σιγκαπούρη στις 29/3 η οποία έγινε marked send στις 30/3.Ο πωλητής έλεγε στο listing στο eBay ότι τα πακέτα κάνουν 12-25 working days, αλλά όπως ξέρουμε από την εμπειρία τα πακέτα από ανατολική Ασία κάνουν γύρω στις 2 το πολύ 3 βδομάδες.

Έκανα υπομονή μέχρι τις 9/5, 40 μέρες δηλαδή μετά την αγορά και 5 μέρες πριν να κλείσει η περίοδος που είχα για dispute, etc, και αφού επικοινώνησα με τον πωλητή μου είπε ότι θα το ξαναστείλει με tracking number αυτή τη φορά.Τελικά μετά από 2 βδομάδες (χθες) ήρθε η ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ για πακέτο από Σιγκαπούρη και πίστευα ότι όλα θα τελείωναν....Αμ δε! Το πληκτρολόγιο ήταν ελαφρά χτυπημένο στην δεξιά πλευρά του δίπλα από το κουμπί "+" στο numpad!!! :wall:

Αφού έκανα ένα διάλειμμα να μου φύγουν τα νεύρα από την γκαντεμιά, σκέφτηκα ότι η σωστή αντιμετώπιση θα ήταν να το βγάλω φωτογραφία και να στείλω μήνυμα στον πωλητή για αλλαγή (να το στείλω πίσω δηλαδή και να μου στείλει άλλο).Έλα που ήδη έχω χάσει 2 μήνες, δεν με έπαιρνε να χάσω άλλον ένα με το πήγαινε έλα! Να μην σας τα πολυλογώ, αφού είδα ότι το πληκτρολόγιο ήταν πλήρως λειτουργικό, το ίσιαξα ελαφρά με την πένσα στο σημείο που είχε στραβώσει λιγάκι και το έβαλα στην θέση του. :innocent:

Anyway εγώ την έκανα την δουλεία μου (αν και εκτέθηκα αρκετά ως προς το άτομο που του το χρώσταγα, παρότι δεν έφταιγα), και τώρα ήρθε η ώρα του feedback...
Αρχικά σκεφτόμουν να του δώσω positive feedback μιας και αυτός από την πλευρά του ήταν σωστός και αμέσως μόλις του το ζήτησα μου το ξαναέστειλε, και εν τέλει φταίνε τα ταχυδρομεία που χάθηκε το πρώτο πακέτο.Αλλά παρόλα αυτά εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος με την αγορά γιατί και άργησε πολυ και ήρθε ελαφρά χτυπημένο το προιόν εν τέλει.

Τι feedback να του βάλω του μάστορα;;; :hmm:

ranger
25-05-11, 11:17
Για το χτύπημα έχεις λόγο να πιστεύεις ότι ήταν έτσι πριν το στείλει; Ή φαίνεται να έγινε κατά την μεταφορά (πχ χτυπημένο κουτί στο ίδιο σημείο);

MaFiOzOs_GR
25-05-11, 11:31
Λογικά κατά την μεταφορά έγινε γιατί ενώ ήταν πολύ καλά τυλιγμένο με bubble wraps, το πακέτο του ήταν από μαλακό χαρτόνι και πολύ εύκολα κάποιο λίγο βαρύ αντικείμενο που θα έπεσε πάνω του θα το λύγισε.Δεν νομίζω δηλαδή να μου το έστειλε έτσι. :hmm:

ranger
25-05-11, 11:36
Τότε, από τη στιγμή που το feedback αφορά αποκλειστικά τον πωλητή, θα έβαζα θετική.

MaFiOzOs_GR
25-05-11, 11:53
Τελικά του έβαλα positive και έγραψα στα σχόλια ότι παρότι χάθηκε το αρχικό, ο πωλητής το ξαναέστειλε αμέσως μόλις του το ζήτησα.Αφού έκανα την δουλεία μου δεν είχα πρόβλημα να του δώσω καλό feedback, απλά κόμπλαρα λίγο αρχικά μήπως θα έπρεπε να βάλω neutral ή positive με λιγότερα αστέρια λόγω τις μέτριας εμπειρίας που είχα σαν πελάτης του (αν και δεν έφταιγε αυτός).

Εν τέλει έχασα και το πρώτο μου πακέτο από eBay! :p

Arkady
25-05-11, 13:41
Όταν αφήνεις θετικό feedback, αλλά βάζεις λιγότερα αστέρια από 5 (πχ 4) αυτό εκλαμβάνεται ως αρνητικό feedback?
Σε κάποια e-mails που έχω λάβει από πωλητές, αυτό ισχυρίζονται...

jap
25-05-11, 13:51
Από ότι ξέρω όχι, αλλά υποτίθεται ότι έχουν πρόβλημα (και τους διαγράφει το ebay; ) αν πιάσουν μέσο όρο χαμηλότερο του 4, δηλ. αν παίρνουν συστηματικά λίγα αστεράκια.

ipo
25-05-11, 19:35
Επικοινώνησα μαζί του και πρότεινε να μου ξαναστείλει και τα δύο εργαλεία. Του επεσήμανα ξανά ότι μόνο το ένα έχει πρόβλημα, ώστε να μη στείλει και τα δύο. Σε επόμενη επιστολή με ενημέρωσε ότι το ταχυδρόμησε.

Εφόσον έρθει σε καλή κατάσταση το προϊόν, θα του βάλω θετικό feedback αναφέροντας μόνο την ταχύτητα αποστολής σαν θετικό στοιχείο και λίγα αστέρια στην αξιολόγηση.
Έφτασε και πάλι γρήγορα το εργαλείο αντικαταστάτης του μεταχειρισμένου-ελαττωματικού, χωρίς επιπλέον χρέωση για εμένα. Αλλά ο τύπος δεν την παλεύει. Πάλι φθαρμένο μου έστειλε, αν και με λιγότερη φθορά από το πρώτο. :lol: Αυτό πραγματικά δεν το περίμενα, ειδικά όταν του είπα "σε παρακαλώ έλεγξέ το προσεκτικά πριν το ξανασυσκευάσεις".

Τώρα τι αξιολόγηση του βάζουμε αυτονού; Έχω πληρώσει για 2 εργαλεία, ενώ μου έχει στείλει 3. Το ένα είναι σε καλή εξωτερική κατάσταση, το δεύτερο σε χάλια και το τελευταίο που ήρθε σε μέτρια. Όλα λειτουργούν κανονικά. Υποθέτω ότι δεν είναι μεταχειρισμένα, αλλά κακής ποιότητας η γραμμή παραγωγής και τα βγάζει έτσι ή πουλάει προϊόντα διαλογής.

blade_
25-05-11, 19:57
κακης ποιοτητας ειναι ολα σχεδον που πωλουνται σε εξευτελιστικη τιμη...κ οι περισσοτεροι απο αυτους ακομα κ αν τους στειλεις να τσεκαρουν κατι..απλα θα απαντησουν "ναι ναι" κ θα κανουν οτι τους καπνισει...

μια neutral νομιζω ειναι οτι πρεπει

Gianniskriti
25-05-11, 19:58
Όταν αφήνεις θετικό feedback, αλλά βάζεις λιγότερα αστέρια από 5 (πχ 4) αυτό εκλαμβάνεται ως αρνητικό feedback?
Σε κάποια e-mails που έχω λάβει από πωλητές, αυτό ισχυρίζονται...

Είναι απλό, στους μεγάλους πωλητές (με δεκαδες χιλιαδες feedback) που έχουν βαθμολογία κοντά στο 100% (π.χ. 99,... και πάνω) κάθε τεσσάρι που τους βάζεις δεν βελτιώνει την παραπάνω βαθμολογία τους αλλά αντιθέτως την χειροτερεύει. Αυτοί θέλουν μόνο 5άρια για να βελτιώσουν τον βαθμό τους.

jap
25-05-11, 19:59
@ipo: Επειδή μου έγραψες και με PM τι ακριβώς πήρες, πιο πολύ μου φαίνεται για κατασκευαστικό ελάττωμα, όπως ακριβώς λες κι εσύ. Μάλλον πρόβλημα σχεδίασης, κάπου τα κρατά κάποια μέγγενη στη γραμμή παραγωγής ίσως (για να τα γυαλίσει το ρομπότ, να τα περάσει οπτικό ποιοτικό έλεγχο, να χτυπήσει με στάμπα τη μάρκα) ή κάτι τέτοιο. Δεν θα ασχολιόμουν, ειδικά αν όπως υποψιάζομαι η αξία τους είναι ως 2-3 ευρώ.

Gianniskriti
25-05-11, 20:01
κακης ποιοτητας ειναι ολα σχεδον που πωλουνται σε εξευτελιστικη τιμη...κ οι περισσοτεροι απο αυτους ακομα κ αν τους στειλεις να τσεκαρουν κατι..απλα θα απαντησουν "ναι ναι" κ θα κανουν οτι τους καπνισει...

μια neutral νομιζω ειναι οτι πρεπει

Συμφωνώ. Πολλές φορές που έχω παραγγείλει τσίπικα προϊόντα έρχονται σε κακή εξωτερική κατάσταση και δεν φταίει πάντα το ταχυδρομείο, και συχνά υπολειτουργούν (β' διαλογής). Ότι πληρώσεις παίρνεις πάντα, και ότι λάμπει ασφαλώς και δεν είναι χρυσός.

mrsaccess
27-05-11, 03:11
Τα αστέρια που βάζεις δεν τα βλέπουν οι πωλητές. Ειδικά όταν κάποιος γράφει στη δημοπρασία του ή χειρότερα μου στέλνει μήνυμα πως περιμένει 5 αστέρια... :twisted:

blade_
27-05-11, 08:49
τα βλεπουνε μακροπροθεσμα ομως...δλδ φαινεται ο μεσος ορος τους κτλ..

Gianniskriti
27-05-11, 15:54
Τα αστέρια που βάζεις δεν τα βλέπουν οι πωλητές. Ειδικά όταν κάποιος γράφει στη δημοπρασία του ή χειρότερα μου στέλνει μήνυμα πως περιμένει 5 αστέρια... :twisted:

Εννοείς οτι αν εγώ τώρα βάλω 5άρι σε κάποιον πωλητή, αυτός δεν θα ξέρει τί του έβαλα ?

mrsaccess
27-05-11, 16:44
Ναι, οι πωλητές βλέπουν το μέσο όρο τους και όχι τι τους βάζει ο κάθε χρήστης ξεχωριστά.
Εκμεταλλεύονται το γεγονός πως δεν το ξέρουν ούτε οι χρήστες και τους λένε «πρέπει να μου βάλετε 5 αστέρια» κλπ.

Προσωπικά ας πούμε βρίσκω απαράδεκτο να μου στείλει ο άλλος email ειδικά για να με προστάξει να του βάλω 5 αστέρια. Εκεί θα πάρει 1 αστέρι στο communication μήπως και διορθωθεί.

Τα αστέρια υποτίθεται είναι για να βοηθούν εμάς τους χρήστες. Αν όλοι έχουν 5 αστέρια, δεν βοηθούμαστε και πολύ. ;)

Gianniskriti
27-05-11, 17:08
Ναι, οι πωλητές βλέπουν το μέσο όρο τους και όχι τι τους βάζει ο κάθε χρήστης ξεχωριστά.
Εκμεταλλεύονται το γεγονός πως δεν το ξέρουν ούτε οι χρήστες και τους λένε «πρέπει να μου βάλετε 5 αστέρια» κλπ.

Προσωπικά ας πούμε βρίσκω απαράδεκτο να μου στείλει ο άλλος email ειδικά για να με προστάξει να του βάλω 5 αστέρια. Εκεί θα πάρει 1 αστέρι στο communication μήπως και διορθωθεί.

Τα αστέρια υποτίθεται είναι για να βοηθούν εμάς τους χρήστες. Αν όλοι έχουν 5 αστέρια, δεν βοηθούμαστε και πολύ. ;)

Μάλιστα...
Σωστά αυτό με τα αστέρια

blade_
27-05-11, 20:03
ετσι..εκει βαρας στο ψαχνο..αν κ οι περισσοτεροι δεν εχουν επιτακτικο στυλ,αλλα σε θερμοπαρακαλανε..ωστοσο δε χαμπαριαζω..οτι του αξιζει βαζω(σκληρος :death :p )

Arkady
28-05-11, 18:36
Έχω παραγγείλει ένα πρόγραμμα σε CD από Καναδά από τις 11/05 και ακόμα δεν έχει έρθει.Tracking number δεν υπάρχει. Να αρχίσω να ανησυχώ? :hmm:
Άλλες αγορές που έχω κάνει από Αμερική όμως, το πολύ σε 2 εβδομάδες τα είχα λάβει...

RASTAVIPER
28-05-11, 18:46
Έχω ένα θέμα με ένα μεταχείρα remote Logitech Harmony από Αμερική.
Γκαντεμιά από την αρχή.Το στέλνει ο πωλητής, περνάνε 2 βδομάδες, πουθενά το δέμα.Τελικά μαθαίνει ότι χάθηκε.Στέλνει 2ο, το λαμβάνω πριν μερικές μέρες, αλλά έχει πρόβλημα και δεν ανάβει η οθόνη του όπως πρέπει.
Του ζητάω αντικατάσταση αλλά μου λέει ότι έστειλε ήδη 2 και για να στείλει 3ο, θέλει αυτό που έστειλε πίσω με δικά μου μεταφορικά.Εγώ όμως τι φταίω και πρέπει να πληρώσω έξτρα λεφτά?αν ήταν έτσι τα έβαζα από την αρχή και έπαιρνα καινούριο.
Άνοιξα case να είμαι καλυμμένος, αλλά ο πωλητής επιμένει να του το στείλω πίσω με χρέωση δική μου.
Τι λέτε?

john_who
28-05-11, 18:55
αφού τελειώσατε τις συζητήσεις και διαφωνείτε, άσε το ebay να αποφασίσει...

mrsaccess
28-05-11, 19:11
Αν έγραφε στη σελίδα του πως σε περίπτωση ελαττωματικού θα πρέπει να το επιστρέψεις με δικά σου χρήματα, είναι ένα ρίσκο που εσύ αποφάσισες να πάρεις.

Πάντως από τη περιγραφή σου μοιάζει με refurbished και όχι με μεταχειρισμένο. Σε αυτή τη περίπτωση είναι λογικό ο πωλητής, όπως οποιοδήποτε κατάστημα, να μην ανοίγει συσκευασίες για να ελέγχει ένα - ένα τα αντικείμενα που πουλά. Επομένως όπως και με ένα φυσικό κατάστημα, έτσι θέλει και αυτός να του επιστρέψεις το ελαττωματικό.

jap
28-05-11, 19:29
Θα συμφωνήσω με τον mrsaccess, μοιάζει με refurbished (αφού έχει και πουλά πολλά ίδια), που στην ορολογία του ebay τα περνά σαν μεταχειρισμένα, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να είναι ελεγμένα και τριπλοελεγμένα.

@RASTAVIPER: Θα ανοίξεις case και Στο case που άνοιξες θα σου πούνε κι από το ebay ότι πρέπει να το επιστρέψεις και μάλιστα με υπηρεσία που να έχει tracking number (δηλ. κοστίζει περισσότερο). Δυστυχώς, αυτή είναι η διαδικασία.

Φρέσκες μπαταρίες δοκίμασες να βάλεις υποθέτω...

RASTAVIPER
29-05-11, 00:11
Θα συμφωνήσω με τον mrsaccess, μοιάζει με refurbished (αφού έχει και πουλά πολλά ίδια), που στην ορολογία του ebay τα περνά σαν μεταχειρισμένα, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να είναι ελεγμένα και τριπλοελεγμένα.

@RASTAVIPER: Θα ανοίξεις case και Στο case που άνοιξες θα σου πούνε κι από το ebay ότι πρέπει να το επιστρέψεις και μάλιστα με υπηρεσία που να έχει tracking number (δηλ. κοστίζει περισσότερο). Δυστυχώς, αυτή είναι η διαδικασία.

Φρέσκες μπαταρίες δοκίμασες να βάλεις υποθέτω...
Έγραφε used και ότι είναι ελεγμένο και ότι δουλεύει super.Για αυτό τον εμπιστεύτηκα και αγόρασα από αυτόν.Μάλιστα όταν του είπα για το πρόβλημα, μου είπε ότι σε αυτόν έπαιζε μια χαρά.Άρα κάτι βρωμάει εδώ.Δεν μπορεί να χάλασε έτσι απλά στην μεταφορά.
Μπαταρίες δοκίμασα άλλες επαναφορτιζόμενες και τα ίδια ακριβώς.Δεν νομίζω να υπάρχει remote που για να παίξει να θέλει μόνο καινούριες.Άσε που και ο πωλητής με τις δικές του θα το δοκίμασε όπως λέει..

jap
29-05-11, 09:04
Μα όπως λες έστειλε πρώτο και μετά δεύτερο και έχει και τρίτο, αυτό σημαίνει ότι είναι έμπορος, όφειλε να τα τριπλοελέγχει πριν τα στέλνει, δεν τον δικαιολογώ. Τέλος πάντων, ακολούθησε τα βήματα του case και καλά ξεμπερδέματα.

RASTAVIPER
29-05-11, 21:34
Πρώτη φορά που νιωθω αδικημενος απο το ebay.
Γιατί να χρεωθω εγώ τα μεταφορικά για Αμερική με tracking?
Ο άλλος έστειλε μαπα προϊόν, και ζηταμε να τον καλύψουμε κιολας?
Εγώ που 25 μέρες είμαι χωρίς αυτό που ζήτησα,ποιος με καλύπτει?

ipo
29-05-11, 21:37
Θέλεις να μας δείξεις την ιστοσελίδα του αντικειμένου; Τι αναγράφει στην πολιτική επιστροφών ο πωλητής;

mrsaccess
29-05-11, 21:50
@RASTAVIPER
Προϊόντα που είναι ελαττωματικά από όταν τα βγάζουμε από τη συσκευασία για πρώτη φορά, έχουν τύχει σε αρκετούς από εμάς ακόμη και από φυσικά καταστήματα. Σε αυτή τη περίπτωση τα επιστρέφουμε στο κατάστημα και δεν μας αποζημιώνει κανείς για τη βενζίνη/εισιτήρια και το χρόνο μας.

Για αυτό σε ρώτησα αν ήταν μεταχειρισμένο ή refurbished, γιατί στη 2η περίπτωση δεν είναι δουλειά του πωλητή να ελέγξει το προϊόν, το πουλά συσκευασμένο όπως το πήρε από το εργοστάσιο. Το μεταχειρισμένο, που από ό,τι γράφεις είναι η δική σου περίπτωση, οφείλει φυσικά να το ελέγξει ο ίδιος πριν στο στείλει. Αλλά ακόμη και εκεί πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ξεφύγει κάτι ή να χτυπηθεί στη μεταφορά.

Δυστυχώς το να χρειαστεί να επιστρέψουμε ένα προϊόν (με υψηλά μεταφορικά) είναι ένα ρίσκο που παίρνουμε όσοι αγοράζουμε από το εξωτερικό. Οι περισσότεροι πωλητές μάλιστα το αναγράφουν στις δημοπρασίες τους πως για αποζημίωση ή αλλαγή χρειάζεται να επιστρέψουμε το αντικείμενο με δικά μας έξοδα.

blade_
31-05-11, 03:12
επιτελους επεστρεψε η επιλογη να πηγαινεις σε οποια σελιδα της αναζητησης θελεις...την ειχαν καταργησει για αρκετο καιρο κ δε ξερω γιατι...

cool11
31-05-11, 22:03
Παιδια, ειμαι στη σελιδα εγγραφης στο ebay. Δεν θελω να δωσω κανενα απο τα τηλεφωνα μου. Τι να κανω?
(οτι θελουν ας μου στειλουν email)

mrsaccess
31-05-11, 22:04
Δεν πρόκειται να σε πάρουν ποτέ τηλέφωνο πάντως.

cool11
31-05-11, 22:11
Να γραψω ενα τηλεφωνο οτι να ναι? Για να μπορεσω να ολοκληρωσω την εγγραφη?

Μια φορα σε αλλη 'σοβαρη' υπηρεσια(οντως, ειχε σχεση με τραπεζικα), με το που εκανα εγγραφη, και δηλωσα τηλεφωνο, αμεσως με καλεσε εκπροσωπος! Συξυλος εμεινα. Και μιλουσαμε, στα αγγλικα, μιση ωρα! Απλα ελεος. Την αλλη ωρα κατηργησα τους κωδικους μου.

Να βαλω οτι να ναι να προχωρησω στο ebay τωρα? Αν δεν καλουν ποτε, σημαινει οτι δεν τρεχει και τιποτε. Και αν ποτε προκυψει κατι, sorry παιδες θα πω, μου ξεφυγε ενα νουμερο.

--
Σε παραγγελιες που τυχον κανω, δεν μπορω εκει να δηλωνω καπου τηλεφωνο επικοινωνιας για το courier? Ή να στελνω mail με το τηλεφωνο μου στον πωλητη, για να το γραψουν στο πακετο για να με βρει ο courrier?

@ ADSLgr.com All rights reserved.