PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

ipo
31-05-11, 22:28
Γιατί δε δίνεις τα πραγματικά σου στοιχεία; Πρόκειται για οικονομικές συναλλαγές που είναι προς όφελός σου αν σε ενημερώσουν για κάτι σημαντικό.

Μία φορά με πήραν από το PayPal, ο Ινδός υπάλληλος ήταν ευγενέστατος και μιλούσε πολύ καλά Αγγλικά, ενώ είχε όλη την καλή διάθεση να με εξυπηρετήσει. Μπορώ να πω ότι ήταν από τις καλύτερες επικοινωνίες με τμήμα εξυπηρέτησης πελατών που είχα μέχρι τώρα.

Σε τι σε πείραξε που σε κάλεσε εκπρόσωπος για επιβεβαίωση και που μιλήσατε Αγγλικά; Για τη δική σου ασφάλεια γίνεται. Αγγλικά δεν ξέρεις καλά; Αν θελήσουν να σε ενημερώσουν για πιθανή υποκλοπή λογαριασμού (με αλλαγμένη διεύθυνση e-mail) πώς θα σε βρουν;

Νομίζω ότι φοβάσαι πάρα πολύ χωρίς λόγο. Λίγη προσοχή στα πιστοποιητικά ασφαλείας χρειάζεται, δύσκολο κωδικό και να έχεις καθαρό τον υπολογιστή σου από keyloggers.

cool11
31-05-11, 23:09
Στην οθονη εγγραφης ακομη...

Το ονομα μου, που θα το γραψω με λατινικους χαρακτηρες, με τι πρεπει να ειναι ιδιο?
Με αυτο της αστυνομικης ταυτοτητας, ή με αυτο της χρεωστικης καρτας;

Με αλλα γραμματα (αλλιως το ερμηνευσαν φωνητικα-και κατοπιν το εγραψαν) στην αστυνομια, και αλλιως το εγρψε η πειραιως πανω στην καρτα.

Παιζει καποιο ρολο? Πχ. στην ταυτοτητα εχει τα γραμματα 'nt' ενω στην καρτα της πειραιως εχει το 'd'.
Να βαλω οποιοδηποτε θελω απο τα δυο;

treli@ris
31-05-11, 23:11
Οπως γραφονται σε επισημο δημοσιο εγγραφο θα τα γραψεις, δηλαδη οπως λεει η ταυτοτητα.

ipo
31-05-11, 23:16
Κακό αυτό... Θα έλεγα να πας στην Πειραιώς και να ζητήσεις να σου φτιάξουν το όνομα όπως στην αστυνομική σου ταυτότητα. Αν προκύψει πρόβλημα, θα έχεις θέμα με την ταυτοποίηση.

Μέχρι όμως να προκύψει πρόβλημα, αυτό που βλέπει το ebay και το PayPal είναι τα στοιχεία της κάρτας σου, οπότε αυτά πρέπει να μπουν.

Στη θέση σου θα ζητούσα αλλαγή στοιχείων στην κάρτα από την τράπεζα και μετά θα έκανα εγγραφή στο PayPal/ebay. Το διαβατήριό σου πώς έχει το "ντ"; D ή NT; Αν το έχει με D, μάλλον γλιτώνεις την ταλαιπωρία και βάζεις αυτό στο ebay.

cool11
31-05-11, 23:23
Το διαβατηριο, και η αστυνομικη ταυτοτητα γραφουν 'nt'.
Στην πειραιως δεν νομιζω οτι θα εχω ποτε προβλημα ταυτοποιησης, καθοτι ελληνικη τραπεζα, στα ελληνικα το ονομα μου προφανως γραφεται με ενα και μοναδικο τροπο, οποτε οτι κι αν γινει, ειμαι...εγω!
Βαριεμαι απιστευτα να παω πειραιως, να αιτηθω νεα καρτα(και ειναι καινουρια κι αυτη, με το τσιπακι, λιγοτερο απο χρονο την εχω).
Αν προκυψει ποτε θεμα, δεν ειμαι καλλυμενος αφου η πειραιως ειναι ελληνικη τραπεζα και ειναι προφανες οτι ειμαι εγω; Θελω να αποφυγω την προσελευση στο καταστημα.

Να βαλω 'nt' που γραφει η ταυτοτητα & διαβατηριο, κι ας γραφει η καρτα το 'd'?

ipo
01-06-11, 00:42
Το πρόβλημα ενδεχομένως θα το έχεις με ξένη υπηρεσία, όχι ελληνική. Με ελληνική υπηρεσία προφανώς δεν τίθεται θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να κολλήσει η συναλλαγή στο PayPal αν το επώνυμο του αγοραστή είναι διαφορετικό από εκείνο του καρτούχου.

cool11
01-06-11, 08:49
Το πρόβλημα ενδεχομένως θα το έχεις με ξένη υπηρεσία, όχι ελληνική. Με ελληνική υπηρεσία προφανώς δεν τίθεται θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να κολλήσει η συναλλαγή στο PayPal αν το επώνυμο του αγοραστή είναι διαφορετικό από εκείνο του καρτούχου.

Γιατι το λες αυτο;
Δηλαδη δεν μπορω να εχω paypal, και να εχω δηλωμενη για συναλλαγες μια καρτα της μανας μου;

jap
01-06-11, 09:50
Μία φορά με πήραν από το PayPal, ο Ινδός υπάλληλος ήταν ευγενέστατος και μιλούσε πολύ καλά Αγγλικά, ενώ είχε όλη την καλή διάθεση να με εξυπηρετήσει. Μπορώ να πω ότι ήταν από τις καλύτερες επικοινωνίες με τμήμα εξυπηρέτησης πελατών που είχα μέχρι τώρα.

Μια από τα ίδια κι εγώ



Το πρόβλημα ενδεχομένως θα το έχεις με ξένη υπηρεσία, όχι ελληνική. Με ελληνική υπηρεσία προφανώς δεν τίθεται θέμα.

Η εμπειρία μου λέει ότι ούτε με ξένη θα υπάρχει πρόβλημα, τουλάχιστον εγώ δεν είχα για να εισπράξω επιταγή σε τράπεζα στις Η.Π.Α. που είχαν γράψει το επίθετό μου άλλα αντ' άλλων.

Επειδή οι ελληνικές τράπεζες δεν ακολουθούν όλες την ίδια σύμβαση, να το γράψεις όπως το λέει η ταυτότητα, οι κανόνες εκεί και για τα διαβατήρια είναι συγκεκριμένοι.


Γιατι το λες αυτο;
Δηλαδη δεν μπορω να εχω paypal, και να εχω δηλωμενη για συναλλαγες μια καρτα της μανας μου;

Σοβαρέψου λίγο. Τότε να βάλεις τη μαμά να γραφτεί στο paypal και να τη βάζεις να σου αγοράζει κι ό,τι θες, να εγκρίνει κι αν είναι κατάλληλα για την ηλικία σου :p

cool11
01-06-11, 10:11
Κι εγω κλινω στην αποψη να το γραψω οπως σε διαβατηριο & ταυτοτητα.
Σαν πιο επισημα, σαν οτι πιο official μπορει να με χαρακτηριζει, ετσι το σκεφτομαι.
Καρτα μπορει να αλλαξω σχετικα ευκολα.
Ταυτοτητα & διαβατηριο ομως, πολυ πιο δυσκολα.
Αυτο το συλλογισμο εχω, αν και το συζηταμε φυσικα.

ipo
01-06-11, 16:00
Οι διαδικασίες του PayPal είναι αυτοματοποιημένες. Αν δουν όνομα αγοραστή Nikolaos Kantelis, ενώ η κάρτα που έχεις καταχωρήσει γράφει Nikolaos Kadelis, θεωρώ πιθανό να μην εγκρίνουν τη συναλλαγή. Δεν κόβω το λαιμό μου βέβαια, αλλά αμφιβάλλω αν το σύστημα διεκπεραίωσης συναλλαγών έχει ρυθμιστεί να ταυτίζει το "d" με το "nt".

cool11
01-06-11, 16:17
Μολις μπηκα στο paypal κι ειδα οτι εχω γραψει το ονομα με 'd' οπως η καρτα.
Ε ρε μπερδεμα που εχω φαει!

Tiven
01-06-11, 16:54
Στο paypal είχα βάλει όπως και στην ταυτότητα Δημήτριος, στην κάρτα λέει Dimitris (νομίζω) και στο παλιό μου paypal μάλιστα είχα Jim αντί για Δημήτρης (:lol:) και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα εδώ και χρόνια :)

είχα διαβάσει πριν μήνες για κάποιον που του είχαν δημιουργήσει πρόβλημα στα... ΕΛΤΑ και για αυτό έκανα νέο paypal από Jim σε Δημήτριος

στην παλιά κάρτα του πατέρα μου θυμάμαι έγραφε EVAGGELOS ενώ στην καινούρια τώρα VAGGELIS.. ότι'ναναι κάνει ο καθένας :lol:

qwertyuiop
01-06-11, 17:16
Μεταχειρισμένοι επεξεργαστές στο paypal από ισπανό πωλητή με 99.9% feedback τι λένε;
Θα μου καούνε μετά από ένα μήνα;

ipo
01-06-11, 17:19
99,9% επί πόσου πλήθους αξιολογήσεων; Αν είναι μόνο 50 αξιολογήσεις, είναι ρίσκο. Αν είναι 10.000 αξιολογήσεις είναι σχετικά ασφαλής αγορά, αφού ελέγξεις τα αρνητικά σχόλια.

qwertyuiop
01-06-11, 22:03
Έχει 962 και overall έχει 2/4 πεντάστερα και 2/4 σχεδόν γεμισμένο και το πέμπτο αστέρι.


Τον τελευταίο χρόνο έχει 1162 θετικά 5 ουδέτερα και 1 αρνητικό. :p
Όλα τα πρόσφατά του λένε στα ισπανικά perfetto και perfecto. Καλός μάλλον ε;

Mouse Potato
01-06-11, 22:11
Φαίνεται να έχει αρκετά καλό feedback. Από εκεί και πέρα ούτε ο ίδιος αλλά ούτε κανένας δεν μπορεί να ξέρει αν η CPU που θα πάρεις θα σου καεί μετά από 1 εβδομάδα, 1 χρόνο ή 10 χρόνια.

Ποιος είναι ο κύριος μήπως βρούμε κι εμείς τίποτα που να μας ενδιαφέρει; :oops:

qwertyuiop
01-06-11, 22:54
http://myworld.ebay.com/urtzi25

Mouse Potato
02-06-11, 00:01
Thank you :oneup:

RASTAVIPER
03-06-11, 14:48
Ο Αμερικάνος έχει πολύ θράσος... :nono:
Τον ρώτησα γιατί δεν μου έχει βάλει ακόμα αξιολόγηση και λέει ότι περιμένει πρώτα από μένα.Και του λέω, κοίτα εγώ είμαι με το ελαττωματικό προϊόν στο χέρι.Και απαντάει ότι μάλλον θα κάνει μήνυση για αφαίρεση της αξιολόγησής μου (που δεν έχω κάνει ακόμα) και ό,τι ψάχνει με το αμερικάνικο και βρετανικό :lol: τελωνείο να δει που πήγαν οι 2 συσκευές...
Τώρα άμα φάει την αρνητική θα φταίω??

ranger
03-06-11, 15:35
Τι περιμένει ακριβώς; Αφού (πλέον) δεν μπορεί να βάλει αρνητική ή ουδέτερη

ipo
03-06-11, 15:56
Κοιτούσα χτες τις κριτικές ενός Ταϊβανέζου πωλητή (δεν μπορώ να τον ξαναβρώ τώρα) και είχα λιώσει στα γέλια. Είχε 98% θετικές αξιολογήσεις, σε περίπου χίλιες.

Του τα έχωνε ο κόσμος για ανακριβή περιγραφή, για καθυστερήσεις κλπ κι εκείνος απαντούσε στο feedback βρίζοντας.

"Αυτός ο βλάκας δεν κατάλαβε ότι στέλνω σε 2 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ"
"Είναι κλέφτης που θέλει να πάρει τσάμπα το προϊόν"
"Ο γελοίος δε διάβασε σωστά την περιγραφή του προϊόντος"
"Ο πελάτης είναι καθυστερημένος, δεν ξέρει να διαβάζει"

Στους περισσότερους έτσι απαντούσε στα σχόλια των αξιολογήσεων.

:rofl::rofl:

RASTAVIPER
03-06-11, 17:28
Τι περιμένει ακριβώς; Αφού (πλέον) δεν μπορεί να βάλει αρνητική ή ουδέτερη

Περιμένει την θετική απο εμένα πρωτα.προφανώς προτιμά να το ξεχασω και να μην πάρει κανενας feedback, απο το να του ριξω αρνητική.
Μπορεί το ebay να αλλάξει αξιολόγηση?

mrsaccess
03-06-11, 17:32
Δεν είχες ανοίξει case για το ζήτημα; Σας απάντησε το ebay;

Arkady
03-06-11, 20:17
Κοιτούσα χτες τις κριτικές ενός Ταϊβανέζου πωλητή (δεν μπορώ να τον ξαναβρώ τώρα) και είχα λιώσει στα γέλια. Είχε 98% θετικές αξιολογήσεις, σε περίπου χίλιες.

Του τα έχωνε ο κόσμος για ανακριβή περιγραφή, για καθυστερήσεις κλπ κι εκείνος απαντούσε στο feedback βρίζοντας.

"Αυτός ο βλάκας δεν κατάλαβε ότι στέλνω σε 2 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ"
"Είναι κλέφτης που θέλει να πάρει τσάμπα το προϊόν"
"Ο γελοίος δε διάβασε σωστά την περιγραφή του προϊόντος"
"Ο πελάτης είναι καθυστερημένος, δεν ξέρει να διαβάζει"

Στους περισσότερους έτσι απαντούσε στα σχόλια των αξιολογήσεων.

:rofl::rofl:

Τα ίδια και χειρότερα, από έναν -Έλληνα μάλιστα- πωλητή στο ebay.

Τον κράζανε για παραπλανητική περιγραφή και κοροϊδία και εκείνος τους έβριζε ότι δεν ξέρουν να διαβάζουν.
Μάλιστα σε ένα CD που πούλαγε, ένας αγοραστής του έβαλε αρνητικό feedback διότι δεν του επιστρέφει λεφτά και ότι άλλο CD είχε στην φωτογραφία και άλλο του έστειλε, και ο Ελληνάρας πωλητής του απάντησε "LIER AND IGNORANT-REFUND WAS OFFERED -THIS IS A DVD NOT CD.- LEARN TO READ !!!!".

Βέβαια στην περιγραφή του προϊόντος έγραφε ξεκάθαρα "Official Promo CD"....:rolleyes:

RASTAVIPER
03-06-11, 20:19
Δεν είχες ανοίξει case για το ζήτημα; Σας απάντησε το ebay;
Είχα γράψει πιο πάνω ότι αποφασίστηκε να στείλω με δικά μου έξοδα πίσω το χαλασμένο και για αυτό έλεγα ότι νιώθω απογοητευμένος για πρώτη φορά.
Ωστόσο τους έστειλα email και τους έλεγα ότι δεν είναι δίκαιο και τους λόγους που το πιστέυω αυτό και μου απάντησαν ότι θα έχω νέα τους σε λίγες μέρες.

cool11
05-06-11, 21:57
Κοιταζω τωρα μεσα στα settings του ebay(my account), που βρισκεται το τηλεφωνο που δηλωσα, και δεν μπορω να το βρω. Που βρισκεται?

ipo
05-06-11, 23:07
Δοκίμασε να κάνεις edit τη διεύθυνση αποστολής που έχεις ορίσει και θα εμφανιστεί το πεδίο του τηλεφώνου.

BOBBY
07-06-11, 07:07
Έχω παραγγείλει εδώ και σχεδόν ένα μήνα αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250614259452&ssPageName=STRK:MEWNX:IT) το εξάρτημα αλλά δεν μου έχει έρθει τίποτα.Εν τω μεταξύ,παράλληλα με αυτό,είχα παραγγείλει απο Αμερική κάτι εξαρτήματα τα οποία έχουν έρθει εδώ και 2 εβδομάδες και μου κάνει εντύπωση πως αυτό δεν έχει έρθει ακόμα και είναι και από Αγγλία.

Να κάνω κάποια ενέργεια;

jap
07-06-11, 08:35
Εφόσον μιλάς για ένα μήνα κι όχι παραπάνω, να γράψεις στον πωλητή, πάντα μέσω του ebay. Αν δεν έχεις παραλάβει το αρχικό ή τυχόν νέο που θα στείλει λίγο πριν τις 45 μέρες, ανοίγεις case.

BOBBY
07-06-11, 10:50
Εφόσον μιλάς για ένα μήνα κι όχι παραπάνω, να γράψεις στον πωλητή, πάντα μέσω του ebay. Αν δεν έχεις παραλάβει το αρχικό ή τυχόν νέο που θα στείλει λίγο πριν τις 45 μέρες, ανοίγεις case.

Τι σημαίνει ανοίγω case(διότι είμαι άσχετος με το ebay) ;;;

jap
07-06-11, 11:02
Ότι δεν τα βρίσκει ο αγοραστής με τον πωλητή και στην ουσία ζητά 'διαιτησία' από το ebay. To χρονικό όριο για να ανοίξεις ένα case είναι μέχρι 45 μέρες μετά την αγορά. Το ebay ζητά να γράψεις ποιο είναι το πρόβλημα, τι σε ικανοποιεί σαν λύση και ο πωλητής καλείται να δεχτεί την πρόταση ή να αντιπροτείνει κάτι, η τελική όμως απόφαση είναι του ebay, βάσει συγκεκριμένων κανόνων. Σε περιπτώσεις που δεν παραδόθηκε το αγαθό οι επιλογές είναι λίγο πολύ προκαθορισμένες (να ξαναστείλει άλλο ή να επιστρέψει τα χρήματα). Όπως θα διαβάσεις πολλές φορές στο νήμα αυτό, ανοίγω case δεν σημαίνει αναγκαστικά στρέφομαι εναντίον του πωλητή, αλλά ότι προσπαθώ να είμαι κατοχυρωμένος, αν και τον εμπιστεύομαι, για την περίπτωση που με κοροϊδεύει και απλά δεν έχει στείλει τίποτα. Αυτό και εξηγείς ευγενικά στον πωλητή πριν το ανοίξεις. Αν το case διευθετηθεί και μείνουν όλοι ικανοποιημένοι, δεν επιδρά αρνητικά στον πωλητή. (Case εναντίον του αγοραστή δεν ευσταθεί, η μοναδική υποχρέωση είναι να πληρώσεις έγκαιρα, εκτός και μετά αρχίσεις να βρίζεις/να απειλείς κλπ) Περισσότερες πληροφορίες, χρόνοι και διαδικασίες στο help του ebay. ;)

blade_
08-06-11, 12:56
παλι αφαιρεσε το ebay την επιλογη να πηγαινεις σε οποια σελιδα της αναζητησης θελεις..οτι ναναι

ranger
08-06-11, 14:54
παλι αφαιρεσε το ebay την επιλογη να πηγαινεις σε οποια σελιδα της αναζητησης θελεις..οτι ναναι

Είσαι σίγουρος;


88423

cool11
08-06-11, 15:40
Ας μου πουνε οι εμπερει (οχι απλα οι φανατικοι υποστηρικτες) του ebay...
Τις τελευταιες μερες, εκανα εγγραφη, και χαζευω τις σελιδες, τα προιοντα, τις τιμες, τα μεταφορικα...

Τα μεταφορικα ειπα?
Λοιπον, διαμορφωσα την εξης γνωμη: σχεδον οτι κι αν κοιταξα, σε ηλεκτρονικα, υπολογιστικα εξαρτηματα κλπ, ολα ειχαν μεταφορικο κοστος.
Και αν και μιλαω για αγγλια(οχι εκτος ευρ.ενωσης δηλαδη), ωστοσο τα μεταφορικα δεν ειναι στις πιο πολλες περιπτωσεις αμελητεα.
Δηλαδη πχ. για προιον που το εχει 15 ευρω, εχει μεταφορικα και 10, ακομη και 14 ευρω!
Αν το βρισκω δηλαδη ελλαδα 20 ευρω, ναι μεν ειναι ακριβοτερη τιμη, αλλα καλυτερα να μην αγορασω απο ebay, αφου με τα μεταφορικα παει πολυ ακριβοτερα σαν συνολικο κοστος!
Κανω λαθος;

Καλα, αν κατι δεν το βρισκω ελλαδα, ισως το ebay να ειναι μονοδρομος. Μεταφορικα...μεταφορικα, τι να κανω? Αλλα αλλιως νομιζω δεν αξιζει η αγορα απο ebay.

Επισης, μπαινει στη σκεψη μου και η δυνατοτητα αγορας απο το αγγλικο amazon, σε σχεση παντα με μια αγορα απο το αγγλικο ebay.
Οταν το αγγλικο αμαζον, για 25ευρω(περιπου) αγορων και πανω, δεν χρεωνει μεταφορικα, τελικα μηπως συμφερει σε σχεση με ebay που εχει παντα μεταφορικα, και συχνα μαλιστα υψηλα;


Καταληγω δηλαδη οτι ισως για αγορες μικρου κοστους, πχ. κατω των 30 ευρω, τελικα ισως να μη συμφερει κανεις να αγορασει απο ebay.
Ή να το παρει απο ελλαδα(δυσκολο να βρει τιμη προιοντος+μεταφορικα του ebay να ειναι χαμηλοτερα απο την τιμη που διατιθεται στην ελλαδα-ειπαμε γδερνουν αλλα οχι και τοσο),
ή να το παρει απο amazon, αν φυσικα υπερβαινει τα 25 ευρω. Φυσικα αν επαιρνα απο αμαζον, θα κοιταζα παντα να ειναι η παραγγελια ανω των 25 ευρω, ωστε να μην πληρωνω ποτε μεταφορικα.


Τι λετε για τις πιο πανω σκεψεις;
Αγορες χαμηλου κοστους, μεταφορικα, ελληνικες τιμες, και συγκριση με αγορες απο αγγλικο amazon?

blade_
08-06-11, 15:47
Είσαι σίγουρος;


88423

ασφαλως κ ειμαι

στην 22 μπορεις ας πουμε να πας με ενα κλικ οπως πριν?

Mouse Potato
08-06-11, 15:48
@cool11 Στις περισσότερες των περιπτώσεων, σε χαμηλού κόστους προϊόντα, οι τεχνικές που έχω παρατηρήσει είναι οι εξής δύο: Είτε ο πωλητής βάζει free shipping και ενσωματώνει τα έξοδα αποστολής του προϊόντος σε μια ενιαία τιμή, είτε τα βάζει ξεχωριστά. Στη δε δεύτερη περίπτωση, έχω παρατηρήσει ότι ο πωλητής μπορεί να βάζει ένα προϊόν σε εξευτελιστική τιμή - ώστε να φαίνεται προφανώς πολύ φθηνό - και να βάζει πολύ ακριβά μεταφορικά.

Σε κάθε περίπτωση, έχουμε αρκετές επιλογές αγοράς και το eBay δεν είναι μονόδρομος. Προσωπικά, το ebay το χρησιμοποιώ κυρίως για αγορές μικροπραγμάτων από χώρες εκτός Ε.Ε., όπου οι διαφορές με την Ευρώπη είναι πολύ μεγάλες, ή/και για αγορές ανεξαρτήτως ποσού από χώρες εντός Ε.Ε. (κυρίως από Αγγλία), όπου η διαφορές με την Ελλάδα είναι εξίσου μεγάλες.

Σαφώς και με τα δωρεάν μεταφορικά του Amazon.co.uk μπαίνεις στην διαδικασία να το συμπεριλάβεις στις επιλογές σου.

ranger
08-06-11, 16:46
ασφαλως κ ειμαι

στην 22 μπορεις ας πουμε να πας με ενα κλικ οπως πριν?

Α εννοείς το drop down menu.
Ναι, αυτό μπαινοβγαίνει τελευταία.

ipo
08-06-11, 17:24
Cool11, όπως σου έχω πει και σε παλαιότερη ερώτησή σου, πιστεύω ότι δεν είναι σκόπιμο να προσπαθείς να πάρεις την απόφαση "Στο εξής θα ψωνίζω από εκεί". Δε σε βοηθάει σαν καταναλωτή η απεγνωσμένη προσπάθεια να ακουμπήσεις σε κάποιο μέρος και να ψωνίζεις ξένοιαστα ες αεί. Σε κάθε μας αγορά καλό είναι να κάνουμε έρευνα αγοράς, τόσο για την αξιοπιστία των καταστημάτων, όσο και για τις τιμές.

Στις περισσότερες περιπτώσεις πάντως από το e-bay κερδίζεις χρήματα. Ρύθμιζε τη σειρά κατάταξης να λαμβάνει υπόψη την τιμή του προϊόντος μαζί με τα μεταφορικά προς τη χώρα σου και κάνε την έρευνα αγοράς. Αλλά θα πρέπει να έχεις τα μάτια σου ανοικτά και προς άλλα διαδικτυακά καταστήματα. Το γεγονός ότι σήμερα βρίσκεις φτηνότερο ένα προϊόν στο ebay, δε σημαίνει ότι σε μία εβδομάδα δε θα είναι φτηνότερο σε άλλο διαδικτυακό κατάστημα.

jap
08-06-11, 17:48
@cool11: Τα μεταφορικά στο ebay είναι περίεργο θέμα, από πίσω υπάρχει μια περίεργη δομή από χρεώσεις που πληρώνουν οι πωλητές και αν ένας πωλητής θέλει για να στείλει κάτι στην Ελλάδα να πάρει ένα ποσό Α, αυτό δεν σημαίνει κι ότι θα το επιμερίσει σωστά, δηλ. μπορεί να έχει ακόμα και ο ίδιος ένα προϊόν αξίας 5 με μεταφορικά 2 και παρακάτω ένα πανομοιότυπο αξίας 3 με μεταφορικά 4, για αποστολή στην ίδια χώρα. Από τη μία, αν μειώσει πολύ την τιμή γλυτώνει από το κομμάτι των χρεώσεων του ebay που αφορά την τιμή πωλησης, αν μειώσει τα μεταφορικά ποντάρει στην ψυχολογία χρηστών όπως εσύ που θέλουν να βλέπουν γραμμένο δωρεάν ή χαμηλά μεταφορικά.

Εσένα σε κάθε περίπτωση σε ενδιαφέρει πόσο θα πληρώσεις ΣΥΝΟΛΙΚΑ (Το σορτάτισμα με τον τρόπο που αναφέρει ο IPO είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος), καθώς και τι θα κάνεις (και πόσα λεφτά θα πάρεις πίσω) αν βγει ελαττωματικό, αφού τα μεταφορικά για την επιστροφή δεν επιστρέφονται πάντα (εξαρτάται από την πολιτική του κάθε πωλητή) ή και πόσα θα πληρώσεις αν χρειαστεί να το στείλεις πίσω, αυτό δεν έχει να κάνει με τα μεταφορικά του ebay.

cool11
08-06-11, 18:01
Μου λετε πως θα ορισω να γινεται σειρα καταταξης με βαση τα μεταφορικα προς ελλαδα?
Μπορει να γινει σειρα καταταξης με συνολικη τιμη, τιμη αγορας+μεταφορικα?

Το να κανω σορταρισμα με μεταφορικα και η τιμη να παιζει, παλι δεν βγαινει ακρη.
Τι να το κανω να μου δωσει αυξουσα σειρα με βαση τα μεταφορικα, και οι τιμες να ειναι στο θεο?

Γινεται ενιαιο σορταρισμα, και πως;
(στο Ταξινομηση κατα, βλεπω: συναφεια, χαμηλοτερη τιμη, υψηλοτερη τιμη, προστεθηκαν προσφατα)

ipo
08-06-11, 18:06
Εννοείται πως δε βγαίνει άκρη με αυτό που σκέφτηκες, γι' αυτό προφανώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Πρέπει να ορίσεις κατάταξη με το συνολικό κόστος. Αν διαβάσεις μηνύματα στο παρόν νήμα, θα δεις ότι οι περισσότεροι λένε να αποφεύγεις το "ελληνικό" ebay. Πριν έγραψες ότι χρησιμοποιείς αγγλικό ebay και αγγλικό amazon. Αν πας λοιπόν στο αγγλικό ebay, θα βρεις την επιλογή που σου λέμε.

cool11
08-06-11, 18:17
Ναι, βλακεια που μπηκα στο ελληνικο ebay.
Μπηκα τωρα στο αγγλικο. Η επιλογη που ψαχνω ειναι στο advanced search/sort η 'price & p&p: lower first'?

ipo
08-06-11, 18:19
Μη φοβάσαι, δοκίμασε ντε. :p

Tolakos
09-06-11, 13:04
παιδια μια ερωτηση.αυτο http://cgi.ebay.com/370461642097 θαχει τελωνειο?το VAT τι σημαινει?

3lbereth
09-06-11, 14:07
Στο στέλνει από Αγγλία, άρα τελωνείο δεν έχει.
13 λίρες αξία (συμπεριλαμβάνει 17,5% ΦΠΑ UK) + 11 μεταφορικά, άρα βγαίνει γύρω στα 30 ευρώ μαξ.
Αφού είναι εταιρία, λογικά θα σου κόψουν και τιμολόγιο, εξ' ου και η αναφορά στο ΦΠΑ.

blade_
09-06-11, 14:18
για να κοψει τιμολογιο θα πρεπει νομιζω να προσθεσει κ τη διαφορα του ελληνικου φπα

........Auto merged post: blade_ πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Α εννοείς το drop down menu.
Ναι, αυτό μπαινοβγαίνει τελευταία.


δυστυχως,κανει την ερευνα λιγο κουραστικη...

cool11
13-06-11, 00:54
Στο advanced search του αγγλικου ebay, που δηλωνω να μου δειχνει αποτελεσματα μονο για καινουρια(μη μεταχειρισμενα) αντικειμενα?

Και που δηλωνω οτι θελω καινουρια μονο απο καταστηματα και οχι απο μεμονωμενους ιδιωτες?

MaFiOzOs_GR
14-06-11, 14:40
Αγόρασα πρόσφατα μια δεκάδα καλώδια usb (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370387469037&ssPageName=STRK:MEWNX:IT) από το ebay τα οποία ήρθαν στην ώρα τους όλα κομπλε, αλλά τα 4/10 είναι χαλασμένα! Σκεφτόμουν να βάλω στον πωλητή αρνητικό feedback για disfunctional product, αλλά το σωστό θα ήταν πρώτα να του στείλω μήνυμα για το πρόβλημα ώστε να μου στείλει 4 καινούργια καλώδια, και να γλυτώσει το αρνητικό feedback.Προσωπικά θα κάνω τη δουλεία μου και με τα υπάρχοντα καλώδια και δεν με ενδιαφέρει να μου στείλει καινούργια, αλλά πιστεύω ότι είναι κρίμα να του ρίξω αρνητική χωρίς να έχει την ευκαιρία να επανορθώσει. :hmm:

Το ποσό φυσικά είναι πολύ μικρό για να το κάνω θέμα, αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει η σωστή στάση μου σαν πελάτης, γιαυτό το θίγω.Τι λέτε λοιπόν;Αρνητική και δεν ασχολούμαι περαιτέρω, ή μήνυμα + αναμονή για καινούργια καλώδια, και μετά εκ νέου αξιολόγηση;;

ipo
14-06-11, 14:49
Σίγουρα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του πριν από οποιαδήποτε ενέργεια, αναφέροντας το πρόβλημα. Να ζητήσεις είτε αποστολή 4 νέων δοκιμασμένων λειτουργικών καλωδίων ή επιστροφή του 40% των χρημάτων. Να υπολογίσεις και τα έξοδα αποστολής στο 40%, δηλαδή να ζητήσεις 1,5$ επιστροφή.

Στην περίπτωση που έγραψα μερικές σελίδες πιο πριν, ο πωλητής μου πρότεινε επιστροφή χρημάτων ή επαναποστολή και του είπα να στείλει νέο αντικείμενο ελεγμένο προσωπικά από εκείνον. Μου έστειλε ένα επίσης σε φθαρμένη κατάσταση, οπότε του έβαλα ουδέτερη αξιολόγηση αναφέροντας ότι πουλάει προϊόντα διαλογής. Έκτοτε μου ζητάει συστηματικά να μου ξαναστείλει το προϊόν, αλλά δεν ξανασχολήθηκα. Τον πλήρωσα, του έδωσα την ευκαιρία να επανορθώσει, έκανε το ίδιο παράπτωμα και έλαβε επιεικώς μία ουδέτερη αξιολόγηση.

MaFiOzOs_GR
14-06-11, 15:09
Καλή ιδέα η συμβουλή για 40% refund, δεν το είχα σκεφτεί! :oneup:

Τελικά του έστειλα μήνυμα στο μήκος κύματος που το περιγράφεις και εσύ Ipo, λέγοντας του ότι εφόσον με αποζημιώσει είτε με 40% refund είτε με αποστολή 4 νέων δοκιμασμένων καλωδίων, δεν θα του δώσω αρνητική αξιολόγηση. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.