PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

daywalker06
14-06-11, 15:17
Αν το εγραψες ετσι ακριβως, μπορει να μην παρεις και τιποτα

Mouse Potato
14-06-11, 15:18
Η αλήθεια είναι πως φάνηκε λίγο εκβιαστικό το μήνυμα... :p

Gianniskriti
14-06-11, 15:33
Ας μου πουνε οι εμπερει (οχι απλα οι φανατικοι υποστηρικτες) του ebay...
Τις τελευταιες μερες, εκανα εγγραφη, και χαζευω τις σελιδες, τα προιοντα, τις τιμες, τα μεταφορικα...

Τα μεταφορικα ειπα?
Λοιπον, διαμορφωσα την εξης γνωμη: σχεδον οτι κι αν κοιταξα, σε ηλεκτρονικα, υπολογιστικα εξαρτηματα κλπ, ολα ειχαν μεταφορικο κοστος.
Και αν και μιλαω για αγγλια(οχι εκτος ευρ.ενωσης δηλαδη), ωστοσο τα μεταφορικα δεν ειναι στις πιο πολλες περιπτωσεις αμελητεα.
Δηλαδη πχ. για προιον που το εχει 15 ευρω, εχει μεταφορικα και 10, ακομη και 14 ευρω!
Αν το βρισκω δηλαδη ελλαδα 20 ευρω, ναι μεν ειναι ακριβοτερη τιμη, αλλα καλυτερα να μην αγορασω απο ebay, αφου με τα μεταφορικα παει πολυ ακριβοτερα σαν συνολικο κοστος!
Κανω λαθος;

Καλα, αν κατι δεν το βρισκω ελλαδα, ισως το ebay να ειναι μονοδρομος. Μεταφορικα...μεταφορικα, τι να κανω? Αλλα αλλιως νομιζω δεν αξιζει η αγορα απο ebay.

Επισης, μπαινει στη σκεψη μου και η δυνατοτητα αγορας απο το αγγλικο amazon, σε σχεση παντα με μια αγορα απο το αγγλικο ebay.
Οταν το αγγλικο αμαζον, για 25ευρω(περιπου) αγορων και πανω, δεν χρεωνει μεταφορικα, τελικα μηπως συμφερει σε σχεση με ebay που εχει παντα μεταφορικα, και συχνα μαλιστα υψηλα;


Καταληγω δηλαδη οτι ισως για αγορες μικρου κοστους, πχ. κατω των 30 ευρω, τελικα ισως να μη συμφερει κανεις να αγορασει απο ebay.
Ή να το παρει απο ελλαδα(δυσκολο να βρει τιμη προιοντος+μεταφορικα του ebay να ειναι χαμηλοτερα απο την τιμη που διατιθεται στην ελλαδα-ειπαμε γδερνουν αλλα οχι και τοσο),
ή να το παρει απο amazon, αν φυσικα υπερβαινει τα 25 ευρω. Φυσικα αν επαιρνα απο αμαζον, θα κοιταζα παντα να ειναι η παραγγελια ανω των 25 ευρω, ωστε να μην πληρωνω ποτε μεταφορικα.


Τι λετε για τις πιο πανω σκεψεις;
Αγορες χαμηλου κοστους, μεταφορικα, ελληνικες τιμες, και συγκριση με αγορες απο αγγλικο amazon?
Φίλε μου έτσι που το λες είναι , αλλά είναι πολύ απλό : αγοράζεις μόνο αν η τιμή+μεταφορικά ειναι < από την Ελλάδα.

MaFiOzOs_GR
14-06-11, 16:02
Αν το εγραψες ετσι ακριβως, μπορει να μην παρεις και τιποτα


Η αλήθεια είναι πως φάνηκε λίγο εκβιαστικό το μήνυμα... :p

Λέτε;; :hmm: :p

Βασικά αντί να του πω ότι έχω πρόβλημα και να μου στείλει την "αυτοματοποιημένη απάντηση", resend ή refund, του έγραψα στο μήνυμα να επιλέξει αυτός ποιο από τα 2 των εξυπηρετεί καλύτερα και επίσης του έγραψα να μην μου ξαναστείλει και τα 10 καλώδια, αλλά μόνο τα 4 που δεν λειτουργούσαν. Επίσης σε περίπτωση που επιλέξει απλά να με αποζημιώσει, του πρότεινα να μου δώσει μόνο το 40% πίσω και όχι το 100% της αξίας των προϊόντων.Στο τέλος του έγραψα ότι περιμένω την απάντηση/αντίδραση του, ώστε να προχωρήσω και εγώ στην αξιολόγηση του.

Δεν μου φαίνεται ότι ήταν και πολύ εκβιαστικό το μήνυμα, ίσα ίσα που πιστεύω ότι του έδωσα και επιλογές! :hmm:

ipo
14-06-11, 16:36
Η αλήθεια είναι πως φάνηκε λίγο εκβιαστικό το μήνυμα... :p
Ναι, δεν ήταν πολύ ευγενικό όπως το ζήτησε. Πρώτα αναφέρουμε το πρόβλημα και αφήνουμε τον πωλητή να προτείνει τις λύσεις. Αν μας ικανοποιεί κάποια, την επιλέγουμε, διαφορετικά αντιπροτείνουμε ευγενικά κάτι άλλο.

Η ευγένεια κάποιες φορές καθυστερεί την επικοινωνία και δεν είναι ο πιο πρακτικός τρόπος, αλλά βελτιώνει τις σχέσεις. Για παράδειγμα αν μπεις σε ένα μαγαζί μπορείς να πεις: "Θέλω αυτό", να στο δώσει ο άλλος χωρίς να μιλήσει, να τον πληρώσεις και να φύγεις με την απόδειξη.

Ο ευγενικός τρόπος όμως είναι να πεις μία καλημέρα, να του δώσεις χρόνο να απαντήσει στην ευχή, να χρησιμοποιήσεις κάποιες ευγενικές προτάσεις και στο τέλος να πάρεις το προϊόν. Θα έχεις χάσει μισό λεπτό, αλλά θα έχεις βελτιώσει την επικοινωνία σου.

MaFiOzOs_GR
14-06-11, 16:43
Η ευγένεια κάποιες φορές καθυστερεί την επικοινωνία και δεν είναι ο πιο πρακτικός τρόπος, αλλά βελτιώνει τις σχέσεις.

Ναι από αυτή τη σκοπιά όντως ήμουν λίγο απότομος και άμεσος, αλλά δεν νομίζω ότι τον εκβίασα.Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως δεν θα έπρεπε να είχα αναφέρει καθόλου την λέξη "negative" στο μήνυμα, και απλά να του έλεγα σκέτο ότι θα βάλω αξιολόγηση αργότερα.

No biggie, άμα δω ότι παρεξηγήθηκε θα τον πω ότι το έγραψα λίγο στα βιαστικά και ότι δεν σκόπευα να βγει τόσο απότομο.Αυτή είναι η αλήθεια, κιόλας! :)


Ο ευγενικός τρόπος όμως είναι να πεις μία καλημέρα, να του δώσεις χρόνο να απαντήσει στην ευχή, να χρησιμοποιήσεις κάποιες ευγενικές προτάσεις και στο τέλος να πάρεις το προϊόν. Θα έχεις χάσει μισό λεπτό, αλλά θα έχεις βελτιώσει την επικοινωνία σου.

+10000 :oneup:

Αλλά καμιά φορά όλοι μας λόγω είτε βιασύνης, είτε άλλων παραμέτρων, δεν είμαστε τόσο συνεπείς σε αυτό το κομμάτι τις επικοινωνίας, ειδικά όταν μεσολαβεί μια τεράστια απόσταση και ένα απλό απρόσωπο μήνυμα.Φυσικά αυτό δεν είναι λόγος για κάποιον να είναι αγενής, ή απότομος. :oops:

ipo
14-06-11, 16:52
Ναι, όλοι κάνουμε λάθη στην επικοινωνία μας και ξεχνάμε ότι εκ αποστάσεως και απρόσωπα δημιουργούνται παρεξηγήσεις, γι' αυτό χρειάζεται ακόμα περισσότερη υπομονή, καλή πίστη στην αρχή και πολλή ευγένεια.

Εσύ είχες όλη την καλή πρόθεση να μην αδικήσεις τον πωλητή, αλλά εκείνος μπορεί να αντιμετώπισε 10 κακόπιστους αυτή την εβδομάδα που να τον εκβίαζαν και να εξέλαβε το μήνυμά σου με τον ίδιο τρόπο.

lewton
14-06-11, 17:24
Τα νεύρα μου με το Paypal....
Moυ έκαναν limit το λογαριασμό εδώ και λίγους μήνες επειδή κάποιος (κατά τους ίδιους) προσπάθησε να με κλέψει, και σήμερα που θέλω να πληρώσω ένα τηλέφωνο στο eBay λένε ότι θα πάρει 2 μέρες να αναιρέσουν το limitation....

Επομένως έχω μια ερώτηση για όσους χρησιμοποιούν συχνά eBay: αν το πληρώσω με Paypal που δεν είναι στο όνομά μου (του αδερφού μου) παίζει να υπάρξει πρόβλημα; Ο πωλητής έχει 100% θετικό feedback στο γερμανικό eBay. Μόνο μια neutral αξιολόγηση επειδή το προϊόν είχε περισσότερα scratches από ο,τι περίμενε ο αγοραστής, αλλά όλες οι άλλες είναι θετικές....
Τι λέτε;

ipo
14-06-11, 17:53
100% θετικές αξιολογήσεις και μία ουδέτερη σε τι πλήθος πωλήσεων; Έχει πουλήσει άλλα τιμαλφή αντικείμενα σε αγοραστές με feedback μερικές εκατοντάδες;

lewton
14-06-11, 18:15
100% θετικές αξιολογήσεις και μία ουδέτερη σε τι πλήθος πωλήσεων; Έχει πουλήσει άλλα τιμαλφή αντικείμενα σε αγοραστές με feedback μερικές εκατοντάδες;

64/65 θετικές και μια ουδέτερη αξιολόγηση εχει.
Και στους αγοραστές ειναι μπόλικοι με τριψηφιο αριθμο
Τι λες, να προχωρήσω;

jap
14-06-11, 18:22
@lewton: Πρόβλημα θα έχεις μόνο αν έχει ορίσει στη δημοπρασία πως στέλνει μόνο στη διεύθυνση που του δίνει το paypal (και το λέω γιατί το επώνυμο θα είναι το ίδιο) κι όχι σε αυτή που θα πάρει από το ebay. Σε αυτή την περίπτωση, συνεννοείσαι με τον αδελφό σου να προσθέσει τη διεύθυνσή σου λογαριασμό του Paypal, όχι ως default, βάζοντας και το ονομετεπώνυμό σου στην 1η γραμμή της διεύθυνσης (για να μην έχεις πρόβλημα να παραλάβεις αφού θα βάλει άλλο όνομα) και να επιλέξετε αυτή όταν γίνει η πληρωμή. Θα έλεγα να το κάνεις έτσι κι αλλιώς.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


64/65 θετικές και μια ουδέτερη αξιολόγηση εχει.
Και στους αγοραστές ειναι μπόλικοι με τριψηφιο αριθμο
Τι λες, να προχωρήσω;

Προηγούμενες θετικές δοσοληψίες με τηλέφωνα είχε ή μέχρι τώρα πούλαγε γραμματόσημα;

daywalker06
14-06-11, 18:25
Γιατί συνηθίζεται να μην βάζουμε link από τα προιόντα ή τους πωλητές για τα οποια ζητάμε συμβουλές.
Αν κάνω λάθος ή φαίνομαι αδιάκριτος μην με :shoot:

lewton
14-06-11, 19:15
Γιατί συνηθίζεται να μην βάζουμε link από τα προιόντα ή τους πωλητές για τα οποια ζητάμε συμβουλές.
Αν κάνω λάθος ή φαίνομαι αδιάκριτος μην με :shoot:
Sorry, ήμουν από το κινητό στο τελευταίο post.
Αυτός είναι ο πωλητής: http://myworld.ebay.de/frodokinddenise/?_trksid=p4340.l2559.

jap
14-06-11, 19:25
Ιδιώτης είναι, αν αυτό που πουλά δεν έχει θέμα εγγύησης θα τον εμπιστευόμουν. Τηλέφωνο μάλλον όχι, εκτός κι αν η τιμή ήταν σκότωμα.

lewton
14-06-11, 19:31
Ιδιώτης είναι, αν αυτό που πουλά δεν έχει θέμα εγγύησης θα τον εμπιστευόμουν. Τηλέφωνο μάλλον όχι, εκτός κι αν η τιμή ήταν σκότωμα.
Μιλάμε για 60€ και χρειάζομαι το κινητό επειγόντως όχι για να το χρησιμοποιήσω αλλά για να πειραματιστώ με το λειτουργικό (για λόγους που δεν είναι της παρούσης).
Επομένως λέω να προσπαθήσω να τον πληρώσω με το paypal του αδερφού μου και βλέπουμε.

blade_
15-06-11, 16:38
το καλυτερο ειναι να τσεκαρεις στα feedback του αν υπαρχει πελατης με παρομοιο προιον

εγω για κατι συγκεκριμενο εχω στειλει κ πμ στον πελατη για να μου πει την εμπειρια του

Torren
17-06-11, 00:57
Ok παιδιά μπορεί να φρίξετε με την ασχετοσύνη μου όσων αφορά αγορές μέσω internet
αλλά θα τα πω και όποιον πάρει ο χάρος

Στο ebay όπως είναι φυσικό ζητά στοιχεία προσωπικά
δλδ όνομα και επώνυμο
θέλω λοιπόν να ρωτήσω θα πρέπει να είναι γραμμένο με Ελληνικούς χαρακτήρες
ώστε να μπορεί να βγει άκρη στην Ελλάδα ή με Λατινικούς
..................όπως θα καταλάβατε λοιπόν τα έβαλα με Ελληνικούς και αναρωτιέμαι αν
θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα γιατί στο μηνύματα που στέλνει το ebay στο email μου
λέει Mr?????? ?????????? που λογικά θα έμπαινε το ονοματεπώνυμο και μετα κανονικά τo ID.

Τι να πω τα έχω χάσει με κάτι τόσο απλό

Mouse Potato
17-06-11, 01:03
Τα στοιχεία σου θα πρέπει να είναι με λατινικούς χαρακτήρες. Οι ξένοι δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν ελληνικές γραμματοσειρές και αντίστοιχη κωδικοποίηση ώστε να μπορέσουν να διαβάσουν τα ελληνικά μας.

Στείλε ένα προσωπικό μήνυμα στον πωλητή και γράψ' του τα στοιχεία σου στα λατινικά ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα. :)

Torren
17-06-11, 01:07
οκ Ευχαριστώ

dracula
17-06-11, 21:34
Καλησπέρα σε όλους!

Μία ερώτηση: θέλω να σετάρω τον PayPal λογαριασμό μου και μου δημιουργήθηκε μία απορία.

Αν θελήσω να κάνω withdraw κάποιο ποσό αυτό πρέπει να γίνει σε λογαριασμό. Στο λογαριασμό αυτό ζητά τα στοιχεία να είναι όπως ακριβώς τα έχει καταχωρισμένα η τράπεζα.

Εδώ ανακύπτει το θέμα: το ονοματεπώνυμο στο PP είναι γραμμένο στα αγγλικά (με ελάχιστες δυνατότητες παρέμβασης) ενώ στα παραστατικά της τράπεζας είναι στα ελληνικά.

Τι κάνουμε εδώ; Έχει αντιμετωπίσει/λύσει κάποιος το θέμα αυτό;

Μία δεύτερη ερώτηση: μπορώ να κάνω πληρωμή με συνδυασμό; Δηλαδή η πηγή πληρωμής (μέσα από το ΡΡ) να είναι ένας συνδυασμός ποσών από λογαριασμό ή/και κάρτα;

kourampies
17-06-11, 21:39
Καλησπέρα σε όλους!

Μία ερώτηση: θέλω να σετάρω τον PayPal λογαριασμό μου και μου δημιουργήθηκε μία απορία.

Αν θελήσω να κάνω withdraw κάποιο ποσό αυτό πρέπει να γίνει σε λογαριασμό. Στο λογαριασμό αυτό ζητά τα στοιχεία να είναι όπως ακριβώς τα έχει καταχωρισμένα η τράπεζα.

Εδώ ανακύπτει το θέμα: το ονοματεπώνυμο στο PP είναι γραμμένο στα αγγλικά (με ελάχιστες δυνατότητες παρέμβασης) ενώ στα παραστατικά της τράπεζας είναι στα ελληνικά.

Τι κάνουμε εδώ; Έχει αντιμετωπίσει/λύσει κάποιος το θέμα αυτό;

Μία δεύτερη ερώτηση: μπορώ να κάνω πληρωμή με συνδυασμό; Δηλαδή η πηγή πληρωμής (μέσα από το ΡΡ) να είναι ένας συνδυασμός ποσών από λογαριασμό ή/και κάρτα;

Αυτό θέλω να το μάθω και εγώ εδώ και πολύ καιρό. Δυστυχώς στο τηλ μου είπαν να πάω στο κατάστημα και να το συζητήσω με κάποιον υπάλληλο, δυστυχώς δεν έχω αξιωθεί ακόμα να πάω. (Τράπεζα κύπρου)

ipo
17-06-11, 21:52
Καλησπέρα σε όλους!

Μία ερώτηση: θέλω να σετάρω τον PayPal λογαριασμό μου και μου δημιουργήθηκε μία απορία.

Αν θελήσω να κάνω withdraw κάποιο ποσό αυτό πρέπει να γίνει σε λογαριασμό. Στο λογαριασμό αυτό ζητά τα στοιχεία να είναι όπως ακριβώς τα έχει καταχωρισμένα η τράπεζα.

Εδώ ανακύπτει το θέμα: το ονοματεπώνυμο στο PP είναι γραμμένο στα αγγλικά (με ελάχιστες δυνατότητες παρέμβασης) ενώ στα παραστατικά της τράπεζας είναι στα ελληνικά.

Τι κάνουμε εδώ; Έχει αντιμετωπίσει/λύσει κάποιος το θέμα αυτό;

Μία δεύτερη ερώτηση: μπορώ να κάνω πληρωμή με συνδυασμό; Δηλαδή η πηγή πληρωμής (μέσα από το ΡΡ) να είναι ένας συνδυασμός ποσών από λογαριασμό ή/και κάρτα;
Καλησπέρα Δράκουλα, :p

Οι τράπεζες διατηρούν τα στοιχεία των πελατών τόσο με ελληνικούς όσο και με λατινικούς χαρακτήρες. Καλό είναι να δεις πώς σε έχει καταχωρημένο η τράπεζά σου στα λατινικά και να φτιάξεις το όνομα στο PayPal ίδιο. Η κάρτα σου, από την ίδια τράπεζα, δεν έχει το όνομά σου με λατινικούς χαρακτήρες;

Σχετικά με τη δεύτερη ερώτηση, η απάντηση είναι καταφατική. Αν κάνεις αγορά μέσω PayPal, αυτό θα τραβήξει πρώτα από το balance σου στο PayPal και κατόπιν από την κάρτα σου. Το balance αυξάνεται μόνο με δική σου εντολή "top up my PayPal account", τραβώντας λεφτά από τον τραπεζικό λογαριασμό που έχεις συνδέσει. Δηλαδή δεν τραβάει αυτόματα χρήματα κατά την αγορά κι αν μηδενιστεί το balance του PayPal, πάει μετά στην κάρτα, δεν τραβάει άλλα αυτόματα από το λογαριασμό.


Παράδειγμα:
Θέλεις να αγοράσεις 10 κιλά φέτα από Hong Kong, αξίας 200€. Θεωρούμε ότι έχεις συνδέσει έναν τραπεζικό λογαριασμό και μία κάρτα (δύο διαφορετικές διαδικασίες απαιτούνται για τις 2 συνδέσεις). Λες στο PayPal να κάνει top up το λογαριασμό σου με 100€ που θα τραβήξει από τον καταθετικό λογαριασμό και θα τα τοποθετήσει στο PayPal balance. Κατόπιν κάνεις την αγορά. Το PayPal αυτόματα θα τραβήξει τα 100€ από το balance και άλλα 100€ από την κάρτα, ώστε να συμπληρωθεί το ποσό των 200€ που κοστίζει η φέτα.

treli@ris
17-06-11, 21:56
Καλησπέρα σε όλους!

Μία ερώτηση: θέλω να σετάρω τον PayPal λογαριασμό μου και μου δημιουργήθηκε μία απορία.

Αν θελήσω να κάνω withdraw κάποιο ποσό αυτό πρέπει να γίνει σε λογαριασμό. Στο λογαριασμό αυτό ζητά τα στοιχεία να είναι όπως ακριβώς τα έχει καταχωρισμένα η τράπεζα.

Εδώ ανακύπτει το θέμα: το ονοματεπώνυμο στο PP είναι γραμμένο στα αγγλικά (με ελάχιστες δυνατότητες παρέμβασης) ενώ στα παραστατικά της τράπεζας είναι στα ελληνικά.

Τι κάνουμε εδώ; Έχει αντιμετωπίσει/λύσει κάποιος το θέμα αυτό;

Μία δεύτερη ερώτηση: μπορώ να κάνω πληρωμή με συνδυασμό; Δηλαδή η πηγή πληρωμής (μέσα από το ΡΡ) να είναι ένας συνδυασμός ποσών από λογαριασμό ή/και κάρτα;

Η λυση (https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp?t=solutionTab&ft=homeTab&ps=&solutionId=12361&locale=en_US&_dyncharset=UTF-8&countrycode=GR&cmd=_help&m=BT) που δινει το FAQ του PayPal

mrsaccess
17-06-11, 22:32
Δεν μπορεί η μεταφορά χρημάτων από το paypal να γίνει κατευθείαν στη πιστωτική σου κάρτα; Βολεύει περισσότερο.

ipo
17-06-11, 22:33
Δεν μπορεί η μεταφορά χρημάτων από το paypal να γίνει κατευθείαν στη πιστωτική σου κάρτα; Βολεύει περισσότερο.
Σε άλλες χώρες ναι, στην Ελλάδα όχι. Μόνο προς τραπεζικό λογαριασμό μπορούμε εμείς να μεταφέρουμε το balance.

mrsaccess
17-06-11, 22:36
Ωχ αλητεία! Σε άλλες υπηρεσίες μου έχουν κάνει κανονικά κατάθεση στη πιστωτική.

ipo
17-06-11, 22:38
Ναι, οι κάρτες μας το επιτρέπουν συστημικά. Όμως το PayPal δεν επιτρέπει τη μεταφορά του balance σε ελληνική κάρτα. Εξαίρεση αποτελεί αν αγοράσεις κάτι μέσω του PayPal και τραβήξει χρήματα από την κάρτα σου και κατόπιν ζητήσεις refund, για λόγο που θα θεωρηθεί έγκυρος από το eBay/PayPal. Τότε τα χρήματα επιστρέφονται κανονικά στην κάρτα σου.

dracula
17-06-11, 23:11
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!



Παράδειγμα:
Θέλεις να αγοράσεις 10 κιλά φέτα από Hong Kong, αξίας 200€. Θεωρούμε ότι έχεις συνδέσει έναν τραπεζικό λογαριασμό και μία κάρτα (δύο διαφορετικές διαδικασίες απαιτούνται για τις 2 συνδέσεις). Λες στο PayPal να κάνει top up το λογαριασμό σου με 100€ που θα τραβήξει από τον καταθετικό λογαριασμό και θα τα τοποθετήσει στο PayPal balance. Κατόπιν κάνεις την αγορά. Το PayPal αυτόματα θα τραβήξει τα 100€ από το balance και άλλα 100€ από την κάρτα, ώστε να συμπληρωθεί το ποσό των 200€ που κοστίζει η φέτα.

Πω ρε φίλε... φαρμάκι η φέτα στο Hong Kong!!! :p

ipo
18-06-11, 00:10
Ναι, κάποιες φορές δε συμφέρει να παίρνεις από εκεί τη φέτα. Μπλέκεις και με τελωνεία... Απλώς ήθελα να φέρω ένα ρεαλιστικό παράδειγμα. :p

mrsaccess
18-06-11, 00:30
Εγώ πάντως έχω φέρει τενεκέ 10κιλο φέτα από γάλα λάμα με 23€. Τρομερή τιμή και απίστευτη γεύση. Δεν το ξέρει ακόμη κανείς αλλά σύντομα θα το ακούτε από παντού, τόσο καλή είναι...

sdikr
18-06-11, 01:58
Εγώ πάντως έχω φέρει τενεκέ 10κιλο φέτα από γάλα λάμα με 23€. Τρομερή τιμή και απίστευτη γεύση. Δεν το ξέρει ακόμη κανείς αλλά σύντομα θα το ακούτε από παντού, τόσο καλή είναι...


απο λάμα;
εγώ θέλω απο βίδα :p

Tiven
18-06-11, 03:09
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

που να ξέρατε και το επίθετό μου.. :p

kakabum
20-06-11, 11:45
παιδια εγω εκανα προσφατα μια παραγγελια απο ebay και μου λενε τα ελτα κουριερ στο τρακινγκ οτι απο τις 12/6 ειναι στο ΚΔ Αεροδρομιου. μηπως απλα δεν ενημερωνονται? ξερει κανεις ποτε περιπου θα ρθει?

dfourt
20-06-11, 12:08
παιδια εγω εκανα προσφατα μια παραγγελια απο ebay και μου λενε τα ελτα κουριερ στο τρακινγκ οτι απο τις 12/6 ειναι στο ΚΔ Αεροδρομιου. μηπως απλα δεν ενημερωνονται? ξερει κανεις ποτε περιπου θα ρθει?
Θα έπρεπε να σου έχει έρθει ήδη.

Εδώ (http://www.elta-courier.gr/trackit/) σου λέει δηλαδή ότι είναι ακόμα αεροδρόμιο?
Δες και εδώ (http://212.205.82.71/trackandtrace/) μήπως έρχεται με απλό ταχυδρομείο.

akis1009
20-06-11, 12:19
Καλησπέρα, σε περίπτωση αγοράς laptop μέσω ebay από Αγγλία και ενώ έχει δηλωθεί κανονικά στο παραστατικό ότι έχει αποδοθεί ΦΠΑ , υπάρχει περίπτωση να με βάλουν να πληρώσω τίποτα εξτρά (δασμούς κτλ κτλ). Η αξία του laptop θα δηλωθεί κανονικά καθώς έχει 1000€ και ο αποστολέας πρέπει να το ασφαλίσει για την ανάλογη αξία.
Ας απαντήσει κάποιος που έχει κάνει ανάλογη παραγγελία και όχι σύμφωνα με αυτά που έχουν διαβάσει ή ακούσει.
Ευχαριστώ.

dfourt
20-06-11, 12:37
Αφού είναι από Ε.Ε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Δεν περνάει καν τελωνείο.

akis1009
20-06-11, 12:42
Αφού είναι από Ε.Ε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Δεν περνάει καν τελωνείο.

Και εγώ αυτό ξέρω , απλώς ψάχνω επιβεβαίωση από κάποιον που έχει κάνει αγορά.

kourampies
20-06-11, 12:43
Έχω αγοράσει εγώ laptop με δηλωμένη αξία και απόδειξη γύρω στα 150. Δεν πλήρωσα κάτι. Αν υπήρχε τελωνείο σε δέματα από αγγλία λογικά θα είχε περάσει και αυτό.

cool11
20-06-11, 13:16
Εχω αρχισει και παθαινω 'πλακα' οσο ψαχνω το ebay.
Πως ειναι δυνατον να αγοραζω στην ελλαδα το 1 μελανι για τον canon μου στα 11 ευρω, και στο ebay να τα πουλανε ολα μαζι(ολο το σετ μελανιων x2) στις 10 λιρες, καινουρια παντα????

Δηλαδη, εχω μπλοκαρει με αυτα που βλεπω. Πως γινεται ρε παιδια? Οι διαφορες στις τιμες ειναι χαοτικες.
Πειτε μου.

dfourt
20-06-11, 13:22
Εχω αρχισει και παθαινω 'πλακα' οσο ψαχνω το ebay.
Πως ειναι δυνατον να αγοραζω στην ελλαδα το 1 μελανι για τον canon μου στα 11 ευρω, και στο ebay να τα πουλανε ολα μαζι(ολο το σετ μελανιων x2) στις 10 λιρες, καινουρια παντα????

Δηλαδη, εχω μπλοκαρει με αυτα που βλεπω. Πως γινεται ρε παιδια? Οι διαφορες στις τιμες ειναι χαοτικες.
Πειτε μου.
Σε κάποια πράγματα είναι.Σε άλλα όχι.
Στο ebay κοίτα αν περιλαμβάνονται μεταφορικά.

Επίσης κοίτα και το amazon.co.uk μήπως πάρεις 2-3 μαζί και σου έχεις και δωρεάν μεταφορικά.
Γενικώς σε κάποια είδη μπορείς να βρεις πράγματα που σε συμφέρει να τα φέρεις Ελλάδα από Αγγλία.Σε κάποια άλλα, οι Άγγλοι τα πληρώνουν ακριβότερα από ό,τι εμείς.

akis1009
20-06-11, 14:04
Εχω αρχισει και παθαινω 'πλακα' οσο ψαχνω το ebay.
Πως ειναι δυνατον να αγοραζω στην ελλαδα το 1 μελανι για τον canon μου στα 11 ευρω, και στο ebay να τα πουλανε ολα μαζι(ολο το σετ μελανιων x2) στις 10 λιρες, καινουρια παντα????

Δηλαδη, εχω μπλοκαρει με αυτα που βλεπω. Πως γινεται ρε παιδια? Οι διαφορες στις τιμες ειναι χαοτικες.
Πειτε μου.

Συμβατά ή αυθεντικά Canon?

ranger
20-06-11, 16:58
παιδια εγω εκανα προσφατα μια παραγγελια απο ebay και μου λενε τα ελτα κουριερ στο τρακινγκ οτι απο τις 12/6 ειναι στο ΚΔ Αεροδρομιου. μηπως απλα δεν ενημερωνονται? ξερει κανεις ποτε περιπου θα ρθει?

Και εγώ έχω δύο δεματάκια κολλημένα εκεί. Το ένα από τις 14, το άλλο από τις 16. Πρώτη φορά τόσο.

dfourt
20-06-11, 17:02
Θυμάμαι κάτι άκουσα για απεργία στα ΕΛΤΑ την προηγούμενη εβδομάδα.
Ίσως έχει σχέση,για κοιτάξτε το.

Πάντως εμένα μια μέρα από αυτές που λέγανε ότι έχει απεργία, μου ήρθε ένα δέμα που περίμενα από ΕΛΤΑ courier(βέβαια από εσωτερικό)

ranger
20-06-11, 17:06
Εκτός από τα δύο παραπάνω μου έχει αργήσει και ένα δεματάκι από mymemory.co.uk για το οποίο δεν έχω tracking number. Έφυγε στις 03/06 και έπρεπε να έχει φανεί. Αν προσθέσουμε το ότι έχω μέρες να δω ταχυδρόμο, μάλλον πέσαμε θύματα απεργιών.

ipo
20-06-11, 20:22
Σήμερα έλαβα με ΕΛΤΑ από Αγγλία πακετάκι μετά από 6 εργάσιμες, δηλαδή όπως συνήθως.

cool11
20-06-11, 22:48
Μεσα σε αυτα τα ενδιαφεροντα που βρισκω ομως, δεν βλεπω την ελλαδα ως χωρα αποστολης. Μονο uk.
Υπαρχουν πολλοι που δεν στελνουν ελλαδα? Τι ειδους ηλεκτρονικο εμποριο ειναι αυτο? Κανω κατι λαθος;

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 2 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συμβατά ή αυθεντικά Canon?

Δεν ειδα να λεει genuine, οποτε μαλλον επεσα εξω στις εκτιμησεις μου...

ipo
20-06-11, 23:58
Μεσα σε αυτα τα ενδιαφεροντα που βρισκω ομως, δεν βλεπω την ελλαδα ως χωρα αποστολης. Μονο uk.
Υπαρχουν πολλοι που δεν στελνουν ελλαδα? Τι ειδους ηλεκτρονικο εμποριο ειναι αυτο? Κανω κατι λαθος;
Αν βάλεις το φίλτρο κατάταξης να σου δείχνει στη σειρά το συνολικό κόστος με τα έξοδα αποστολής, τότε δε θα βλέπεις πάνω-πάνω τα προϊόντα που δεν αποστέλλονται Ελλάδα. Θα σου πρότεινα να μην κολλάς στα σημεία που δε σε ενδιαφέρουν, αλλά να κοιτάς εκείνα που σε αφορούν. Γι' αυτό υπάρχουν τα φίλτρα, ώστε να βρίσκεις το προϊόν που θα σου φανεί χρήσιμο ανάμεσα σε εκατομμύρια προϊόντα.

ranger
21-06-11, 15:41
Σήμερα έλαβα με ΕΛΤΑ από Αγγλία πακετάκι μετά από 6 εργάσιμες, δηλαδή όπως συνήθως.

και 'μένα μου ήρθαν σήμερα όλα μαζεμένα. Ειδοποιητήριο για τα δύο συστημένα που είχαν κολλήσει αεροδρόμιο (ήταν στο Βενιζέλος από 14 και 16/06), ένα απλό από HK (shipped 02/06!!) και ένα δεματάκι από mymemory.co.uk, shipped 03/06.

Πρώτη φορά είδα τέτοιες καθυστερήσεις, τέλος καλό όμως

BOBBY
21-06-11, 21:02
και 'μένα μου ήρθαν σήμερα όλα μαζεμένα. Ειδοποιητήριο για τα δύο συστημένα που είχαν κολλήσει αεροδρόμιο (ήταν στο Βενιζέλος από 14 και 16/06), ένα απλό από HK (shipped 02/06!!) και ένα δεματάκι από mymemory.co.uk, shipped 03/06.

Πρώτη φορά είδα τέτοιες καθυστερήσεις, τέλος καλό όμως

Κι εγώ σήμερα πήγα στο ταχυδρομείο να παραλάβω ένα δέμα και λέγανε ότι έχουν άτακτες μέρες απεργία,μπορεί να ξανακάνουν.

RASTAVIPER
21-06-11, 23:25
Και εγώ αυτό ξέρω , απλώς ψάχνω επιβεβαίωση από κάποιον που έχει κάνει αγορά.
Και laptop και κινητά έχω πάρει από Αγγλία, μην αγχώνεσαι δεν παίζει τελωνείο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.