PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

gajolos
23-06-11, 21:33
να κάνω μια ερώτηση.Επειδη την είχα πατήσει πιο παλιά (κλασσικά) με ενα tablet pc π χε έρθει απο Κίνα με dhl..περασμένα ξεχασμένα.Από το ebay.co.uk υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα περίεργο με εκτελωνισμούς κ τα σχετικά?αν κ λέει ότι αυτό που θέλω να παραγγείλω είναι από Σλοβακία και λέει για αποστολή με Economy Int'l Postage (+4λλιρες) αλλά είμαι επιφυλακτικός..αλλά και γενικά ξέρετε αν υπάρχουν περιπτώσεις με το ebay.co.uk που την πάτησαν με extra έξοδα απ ότι είχαν πληρώσει στην αρχή;

odys2008
23-06-11, 21:40
Θα βλέπεις το item location. Αν είναι σε χώρα της ΕΕ τότε δεν έχεις φόβο τελωνίου. Αν όμως δεν είναι (άσχετα αν το έχει κάνει list στο ebay.co.uk) τότε αντιμετωπίζεις τους γνωστούς κινδύνους

gajolos
23-06-11, 21:49
ok θα το έχω υπόψη μου ευχαριστώ!

jap
23-06-11, 21:49
Σημασία έχει από πού θα το ταχυδρομήσουν, όχι από ποιο site του ebay θα το αγοράσεις. Μπορεί να το βρεις στο ebay.co.uk και να έρχεται από Κίνα (στο listing το αναφέρει πάντα πού βρίσκεται το αντικείμενο). Υπάρχουν περιπτώσεις που οι πωλητές λένε ψέματα και στην ουσία στέλνουν από Κίνα, αυτό το ξεκαθαρίζεις ελέγχοντας τα σχόλια στο feedback. Σλοβακία = ΕΕ οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

Edit: Συγγνώμη για την επανάληψη :oops:

ranger
23-06-11, 23:29
να κάνω μια ερώτηση.Επειδη την είχα πατήσει πιο παλιά (κλασσικά) με ενα tablet pc π χε έρθει απο Κίνα με dhl..περασμένα ξεχασμένα.Από το ebay.co.uk υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα περίεργο με εκτελωνισμούς κ τα σχετικά?αν κ λέει ότι αυτό που θέλω να παραγγείλω είναι από Σλοβακία και λέει για αποστολή με Economy Int'l Postage (+4λλιρες) αλλά είμαι επιφυλακτικός..αλλά και γενικά ξέρετε αν υπάρχουν περιπτώσεις με το ebay.co.uk που την πάτησαν με extra έξοδα απ ότι είχαν πληρώσει στην αρχή;

dhl από κίνα; Περίεργο.
Τι tablet είχες πάρει και πόσο έκανε; Έχω περάσει απλά tablets από Κίνα με απλό ταχυδρομείο και δεν είχα πρόβλημα με τελωνείο.

mrsaccess
23-06-11, 23:35
Tablets με τι εύρος τιμής; Πχ tablet των 120€;

ranger
23-06-11, 23:43
Ναι, από λίγο φθηνότερα μέχρι εκεί.
Απλά έγραφαν μικρότερη αξία στη συσκευασία (πάντα κάτω από 100$) και δε με ενόχλησε κανείς, ακόμα και προχτές που έφερα δύο μαζί στην ίδια συσκευασία.

gajolos
24-06-11, 03:32
dhl από κίνα; Περίεργο.
Τι tablet είχες πάρει και πόσο έκανε; Έχω περάσει απλά tablets από Κίνα με απλό ταχυδρομείο και δεν είχα πρόβλημα με τελωνείο.

τι να σου πω εγω ημουν ο ατυχος μαλλον..μεσω του dhgate το χα παραγγειλει και ειχε dhl και ems επιλογη 220 $ εκανε απ οτι θυμαμαι αλλα επιδη δεν ηξερα τι παιζει με μεταφορικες επελεξα dhl γιατι δεν ειχε εξοδα αποστολης αλλα τελικα κολλησε στο τελωνειο.Βρηκα τη διαδικασια για να το κανω μονος μου εκτελωνισμος και να μη με φανε τα κορακια της dhl που θα επαιρναν αμοιβη για τον εκτελωνισμο αλλα οταν θα πηγαινε το ατομο που ειχα αθηνα ειχαν περασει ηδη αρκετες μερες και τα εξοδα κρατησης ειναι καπου 6 ευρω απ οτι μου χαν πει αν θυμαμαι καλα ανα μερα μετα την 3η μερα.παλι καλα μου επεστρεψαν 85 ευρω απ τα 160 που χα δωσει.Ισως με ems αν το επελεγα να εδινα 35 ευρω παραπνω και να μη γινοταν τιποτα αλλα τελευταια εχω ακουσει οτι αρχιζει να κανει κατι αλλαγες στον τροπο που χειριζεται πακετα εκτος ευρωπαικης ενωσης.Οπως και να χει εγω το χερι στην τσεπη μου για πραγματα ειδικα απο κινα δεν το ξαναβαζω :oneup: λογω του τελωνειου και ταχυδρομειο ομως παλι δεν ξερεις τι θα γινει σιγουρα

cool11
10-07-11, 21:58
Χαμενος στις ρυθμισεις...
Απο που αλλαζω το τηλεφωνο, στα settings του αγγλικου ebay?

ipo
10-07-11, 22:55
Χαμενος στις ρυθμισεις...
Απο που αλλαζω το τηλεφωνο, στα settings του αγγλικου ebay?
Είχες ξανακάνει την ίδια ερώτηση πριν από ένα μήνα και σου είχα απαντήσει:


Κοιταζω τωρα μεσα στα settings του ebay(my account), που βρισκεται το τηλεφωνο που δηλωσα, και δεν μπορω να το βρω. Που βρισκεται?

Δοκίμασε να κάνεις edit τη διεύθυνση αποστολής που έχεις ορίσει και θα εμφανιστεί το πεδίο του τηλεφώνου.


Πιστεύω ότι θα σε βοηθούσε πολύ να ψάχνεις τις ρυθμίσεις των υπηρεσιών που χρησιμοποιείς. Χάνεις μεγάλο κομμάτι της πληροφορίας με τον τρόπο που κινείσαι.

cool11
10-07-11, 23:40
Κανω 'Edit address'
Γραφω το τηλεφωνο που θελω.
Πατω 'post to this address'.
Επειτα με ξαναβγαζει στην οθονη με ολες τις διευθυνσεις και φαινεται και το τηλεφωνο που δηλωσα, οχι ολοκληρο, αλλα σε μορφη 69χχχ22.
Οποτε ναι μεν συμπεραινω οτι το 'καταχωρησε', αλλα οταν ξανακανω edit(να δω αν υπαρχει οντως καταχωρημενο το τηλεφωνο), ειναι ολα τα στοιχεια μου εκει, και το πεδίο του τηλεφώνου είναι ξανά κενό!
Τι γινεται? Το καταχωρει, ναι ή οχι? Γιατι 'εξαφανιζεται' το τηλεφωνο οταν παω να δω τα δηλωμενα στοιχεια μου;

cool11
12-07-11, 18:18
Ειναι υποχρεωτικο ή οχι, να δινω feedback οταν ολοκληρωνεται μια αγορα που κανω μεσω ebay?

ranger
12-07-11, 18:30
όχι δεν είναι

cool11
12-07-11, 18:32
Απο σημειο στο ebay μπορω να παρακολουθω την πορεια της παραγγελιας, δηλαδη ολο το tracking?

cool11
12-07-11, 22:52
Υπαρχει καποιος τροπος, να γνωριζω με ποια courier ή πιθανως αν προκειται για τα ελτα, θα μου διανεμηθει το δεμα μου; Εννοω υπαρχει καποιος τροπος εκ των προτερων να το γνωριζω;
Με ενδιαφερει κυριως για αποστολες μικρων δεματων απο αγγλια αλλα και χονγκ κονγκ, προς ελλαδα.

blade_
12-07-11, 23:31
απο ελτα σιγουρα

cool11
13-07-11, 17:51
Απο σημειο στο ebay μπορω να παρακολουθω την πορεια της παραγγελιας, δηλαδη ολο το tracking?

Κατι σχετικο με αυτο? Υπάρχει ή οχι? Ψαχνω μεσα στο περιβαλλον το ebay, αλλα το 'καλυτερο' που βρηκα για μια απο τις 2 παραγγελιες που εκανα, ειναι απλα οτι ειναι 'dispatced' και ενα tracking number.
Που βρισκεται το δεμα, πως κινειται, ποιες μερες, κλπ, δεν εχω καμια ενημερωση.
Ελπιζα σε μια αυτοματοποιημενη ενημερωση, καθως θεωρω υστατη λυση το να στειλω mail στον πωλητη.

MaFiOzOs_GR
13-07-11, 18:28
Κατι σχετικο με αυτο? Υπάρχει ή οχι? Ψαχνω μεσα στο περιβαλλον το ebay, αλλα το 'καλυτερο' που βρηκα για μια απο τις 2 παραγγελιες που εκανα, ειναι απλα οτι ειναι 'dispatced' και ενα tracking number.
Που βρισκεται το δεμα, πως κινειται, ποιες μερες, κλπ, δεν εχω καμια ενημερωση.
Ελπιζα σε μια αυτοματοποιημενη ενημερωση, καθως θεωρω υστατη λυση το να στειλω mail στον πωλητη.

Όχι φίλε μου το eBay δεν έχει tracking ούτε μπορείς να ξέρεις που βρίσκεται το πακέτο σου.Στην περίπτωση που σου έχει δώσει tracking number o πωλητής, μπορείς να παρακολουθείς την πορεία του αρχικά στο εκάστοτε ξένο ταχυδρομικό tracking (αναλόγως από πια χώρα στέλνει ο πωλητής) και όταν αυτό θα φτάσει Ελλάδα, θα φανεί και στο tracking των ΕΛΤΑ (http://212.205.82.71/trackandtrace/).

Σε περίπτωση που δεν έχεις tracking number (η οποία είναι και η συνηθέστερη) απλά περιμένεις, και άμα αργήσει πολύ τότε επικοινωνείς με τον πωλητή. :)

cool11
15-07-11, 11:26
Παιδια, δινει και ο πωλητης feedback για τον αγοραστη?
Κατι τετοιο βλεπω μεσα στο panel μου αλλα δεν ειμαι και σιγουρος!

dfourt
15-07-11, 11:46
Παιδια, δινει και ο πωλητης feedback για τον αγοραστη?
Κατι τετοιο βλεπω μεσα στο panel μου αλλα δεν ειμαι και σιγουρος!
Ναι, φυσικά και δίνει.
Συνήθως γράφουν αν τους πλήρωσες άμεσα κτλ...

Απλά δεν πολυ-μετράει, το μόνο που υπάρχει είναι ότι μπορεί πχ ο πωλητής να βάλει όρο και να μην μπορεί να αγοράσει κάποιος που δεν έχει πολλά αστεράκια ή δεν έχει αγοράσει ήδη στο ebay 2-3 πράγματα με θετικές κριτικές.

Mouse Potato
15-07-11, 15:06
Επίσης ο αγοραστής δεν μπορεί να λάβει neutral/negative feedback από τον πωλητή.

cool11
15-07-11, 21:04
Εσεις τωρα τι καταλαβαινετε; Στελνει ελλαδα ή οχι?
Στο drop down window δεν την εχει. Απο κατω λεει οτι στελνει παντου.
Σε αλλη μου αγορα, με το πατουσα 'postage' αμεσως(μαλλον με ανιχνευση της ip μου) μου εβγαζε τα ταχυδρομικα για ελλαδα.

img221.imageshack.us/img221/2084/ebaye.jpg

ownagE_
15-07-11, 21:50
Εσεις τωρα τι καταλαβαινετε; Στελνει ελλαδα ή οχι?
Στο drop down window δεν την εχει. Απο κατω λεει οτι στελνει παντου.
Σε αλλη μου αγορα, με το πατουσα 'postage' αμεσως(μαλλον με ανιχνευση της ip μου) μου εβγαζε τα ταχυδρομικα για ελλαδα.

Νομίζω στέλνει, απλά πρέπει πρώτα να επικοινωνήσεις μαζί του για να σου πει πόσο θα πάει το μαλλί.. :p

cool11
17-07-11, 10:19
Το tracking number που δειχνει σε μια παραγγελια, οταν το δεμα θα μπει ελλαδα, θα δειχνει πληροφοριες απο την σελιδα των ελτα; Ή οχι;

Οταν μια παραγγελια δεν εχει tracking number, ειναι 'ανησυχητικο'; Είναι αμέλεια του πωλητη, ή τι άλλο;

MaFiOzOs_GR
17-07-11, 10:57
Το tracking number που δειχνει σε μια παραγγελια, οταν το δεμα θα μπει ελλαδα, θα δειχνει πληροφοριες απο την σελιδα των ελτα; Ή οχι;

Οταν μια παραγγελια δεν εχει tracking number, ειναι 'ανησυχητικο'; Είναι αμέλεια του πωλητη, ή τι άλλο;

1)Ναι εφόσον υπάρχει tracking θα φανεί στο σύστημα των ΕΛΤΑ μόλις μπει Ελλάδα.

2)Όχι δεν είναι ανησυχητικό, είναι συνηθισμένο μάλιστα.Απλά επειδή ο πωλητής θέλει προφανώς να μειώσει το κόστος για τον ίδιο, επιλέγει την πιο φτηνή μέθοδο αποστολής που δεν έχει tracking.Αρκετοί πωλητές πάντως σου δίνουν τη δυνατότητα να επιλέξεις αν θέλεις να στο στείλουν με express ταχυδρομείο (που θα έχει πιθανότατα και tracking number) είτε με το απλό.

Όπως και να χει και να αργήσει πολύ ένα πακέτο είτε να χαθεί, εσένα η αγορά σου είναι εξασφαλισμένη, εφόσον επικοινωνήσεις εγκαίρως με τον πωλητή για να διευθετήσεις το θέμα. ;)

djT
17-07-11, 14:43
Το tracking number που δειχνει σε μια παραγγελια, οταν το δεμα θα μπει ελλαδα, θα δειχνει πληροφοριες απο την σελιδα των ελτα; Ή οχι;

Οταν μια παραγγελια δεν εχει tracking number, ειναι 'ανησυχητικο'; Είναι αμέλεια του πωλητη, ή τι άλλο;

Συνήθως για tracking number χρεώνουν extra μόνο 2 δολλάρια οπότε αξίζει τον κόπο

secjournalist
17-07-11, 18:59
Μια γρήγορη ερώτηση:

Απο χτές το απόγευμα μου δείχνει στο tracking τον ΕΛΤΑ "ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αντικείμενα σε Συσκευασία" και από κάτω(πάλι χτές απόγευμα) "ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας". Από την εμπειρία σας σε πόσες μέρες παραλαμβάνω?

djT
17-07-11, 20:37
Μια γρήγορη ερώτηση:

Απο χτές το απόγευμα μου δείχνει στο tracking τον ΕΛΤΑ "ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αντικείμενα σε Συσκευασία" και από κάτω(πάλι χτές απόγευμα) "ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας". Από την εμπειρία σας σε πόσες μέρες παραλαμβάνω?

Αυτό σημαίνει ότι περασε και έχει φύγει για τον ταχυδρόμο σου ή της ΕΛληνικές Ταχυμεταφορές

Να το περιμένεις άυριο

secjournalist
17-07-11, 20:43
Αυτό σημαίνει ότι περασε και έχει φύγει για τον ταχυδρόμο σου ή της ΕΛληνικές Ταχυμεταφορές

Να το περιμένεις άυριο

Ωραία! Σε ευχαριστώ. Αν και θυμάμαι ότι άλλες φορές έγραφε οτί περνάει και από κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης...

djT
17-07-11, 21:33
Ωραία! Σε ευχαριστώ. Αν και θυμάμαι ότι άλλες φορές έγραφε οτί περνάει και από κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης...

αν είναι έτσι, τότε λογικά αύριο θα σου γράψει

1. κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης (αντικείμενα σε συσκευασία)
2. κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης (αποστολή συσκευασίας) που θα σημαίνει έφυγε για το ταχυδρομείο σου

secjournalist
17-07-11, 22:18
Και άλλη μια ερώτηση, επειδή παίζει να προλαβαίνω οριακά πριν φύγω διακοπές για να μην τρέχω με εξουσιοδοτήσης, υπάρχει κάποιος τρόπος να παραλάβω το δέμα από το κέντρο διαλογής την μέρα που θα έρθει το ειδοποιητήριο και όχι από το τοπικό μου ταχυδρομείο την επόμενη?

dfourt
17-07-11, 22:21
αν είναι έτσι, τότε λογικά αύριο θα σου γράψει

1. κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης (αντικείμενα σε συσκευασία)
2. κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης (αποστολή συσκευασίας) που θα σημαίνει έφυγε για το ταχυδρομείο σου
Αν είναι απλό ΕΛΤΑ, αύριο θα πάει στο κέντρο διαλογής, μεθαύριο στο τοπικό κέντρο διανομής και από εκεί ή θα στο φέρει ο ταχυδρόμος, μάλλον την Τετάρτη, ή θα σου αφήσει χαρτί να πας να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο την Πέμπτη.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι σε ό,τι δέμα έχω λάβει από Αγγλία με ΕΛΤΑ, περισσότερες μέρες τρώει η μεταφορά από το Ελ. Βενιζέλος σπίτι μου, παρά από την Έδρα του καταστήματος μέχρι το Ελ.Βενιζέλος.


Και άλλη μια ερώτηση, επειδή παίζει να προλαβαίνω οριακά πριν φύγω διακοπές για να μην τρέχω με εξουσιοδοτήσης, υπάρχει κάποιος τρόπος να παραλάβω το δέμα από το κέντρο διαλογής την μέρα που θα έρθει το ειδοποιητήριο και όχι από το τοπικό μου ταχυδρομείο την επόμενη?
Από το κέντρο διαλογής δεν νομίζω.
Εδώ στην Αθήνα είναι αλλού το ταχυδρομείο και αλλού το σημείο που έχουν τα γράμματα-δέματα πριν τα φέρει ο ταχυδρόμος.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας στα ΕΛΤΑ με το tracking number, ΑΦΟΥ από το tracking δεις ότι το γράμμα έφτασε στην περιοχή σου, και να τους ζητήσεις να σου πουν που να πας να παραλάβεις...

cool11
19-07-11, 11:29
Με χαρα αναφερω οτι ελαβα την 1η παραγγελια που ειχα κανει απο ebay!
Αλλα ομως απορω: την ιδια μερα εκανα 2 παραγγελιες, μια απο χογκ κογκ, και μια απο αγγλια.
Πως γινεται και ηρθε πρωτα απο χογκ κογκ, και ακομη απο αγγλια δεν ηρθε;
Εντυπωση μου κανει. Και για το χογκ κογκ που ελαβα το δεματακι, δεν ειχα βαλει τιποτε ιδιαιτερο για ταχυδρομικη αποστολη, οτι ειχε default.
Ηρθε απο την απω ανατολη σχεδον αμεσα, ενω απο ευρωπη ακομη περιμενω. Δεν ξερω γιατι.

djT
19-07-11, 12:02
Τις τελευταίες ημέρες από την περασμένη εβδομάδα παρατηρείται μία "αδικαιολόγητη" καθυστέρηση από Ευρώπη. Απορώ γιατί

cool11
19-07-11, 23:44
Φιλος μου μετεφερε τους προβληματισμους του για αγορες μεσω ebay απο απω ανατολη, οτι οτι ερχεται απο εκει ισως εχει ραδιενεργεια απο τη φουκοσιμα, και να πω την αληθεια, με εβαλε σε σκεψεις...λες να βαζω στο σπιτι μου ραδιενεργα αντικειμενα???

daywalker06
19-07-11, 23:50
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία

mrsaccess
19-07-11, 23:51
Ναι, αυτό είναι γεγονός αλλά δεν είναι τόσο ανησυχητικό. Βασικά υπάρχει ένα απλό τεστ: πλησιάζεις το αντικείμενο που αγόρασες σε μια αναμμένη λάμπα και το κρατάς 1-2 λεπτά. Κατόπιν σβήνεις τη λάμπα και αν το αντικείμενο φωσφορίζει στο σκοτάδι, το πετάς.

cool11
20-07-11, 00:37
Ναι, αυτό είναι γεγονός αλλά δεν είναι τόσο ανησυχητικό. Βασικά υπάρχει ένα απλό τεστ: πλησιάζεις το αντικείμενο που αγόρασες σε μια αναμμένη λάμπα και το κρατάς 1-2 λεπτά. Κατόπιν σβήνεις τη λάμπα και αν το αντικείμενο φωσφορίζει στο σκοτάδι, το πετάς.

Εκανα το τεστ, κι ευτυχως ολα καλα.
Αλλα ομως μεχρι να βεβαιωθω οτι δεν φωσφοριζει, πηγε η ψυχη μου στην κουλουρη!

Ειδα στο χάρτη, περιπου 3000χλμ απεχει το χονγκ κονγκ απο την φουκουσιμα.
Δεν ειναι πολυ μακρια , αλλα ουτε και διπλα.
Παντως, ειναι ενα θεμα σοβαρο, καθως με την υγεια δεν παιζουμε.

dfourt
20-07-11, 00:40
Τη μισή απόσταση απέχει η Αθήνα από το Chernobyl.

Ακόμα και οι τοίχοι του σπιτιού σου έχουν φάει,πιθανώς, περισσότερη ραδιενέργεια...

cool11
24-07-11, 19:37
Εχει κάνει κανείς πωλήσεις μεγάλων σε όγκο αντικειμένων, στο ebay? Πχ. έπιπλα;
Γενικα γινονται τετοιες αγοραπωλησιες; Τι αλλαζει σε σχεση με τα μικρα αντικειμενα;
Πως μπορει κανεις να το οργανωσει αυτο, καθως μιλαμε μαλλον για μεταφορα με μεταφορικη εταιρια; Αλλα απο την αλλη θα αγορασει κανεις κατι ογκωδες , απο την αλλη ακρη του κοσμου;
Οτι ξερετε σχετικα με αυτο, πειτε το.

advantix
24-07-11, 21:49
Εχει κάνει κανείς πωλήσεις μεγάλων σε όγκο αντικειμένων, στο ebay? Πχ. έπιπλα;
Γενικα γινονται τετοιες αγοραπωλησιες; Τι αλλαζει σε σχεση με τα μικρα αντικειμενα;
Πως μπορει κανεις να το οργανωσει αυτο, καθως μιλαμε μαλλον για μεταφορα με μεταφορικη εταιρια; Αλλα απο την αλλη θα αγορασει κανεις κατι ογκωδες , απο την αλλη ακρη του κοσμου;
Οτι ξερετε σχετικα με αυτο, πειτε το.
Πήγαινε στο παρακάτω, βάλε διαστάσεις , βάρος και προορισμό και θα σου βγάλει την τιμή των μεταφορικών.
http://www.parcel2go.com/

cool11
24-07-11, 22:20
Πήγαινε στο παρακάτω, βάλε διαστάσεις , βάρος και προορισμό και θα σου βγάλει την τιμή των μεταφορικών.
http://www.parcel2go.com/

Δυστυχως η πιο πανω διευθυνση δεν με βοηθησε.
Με τα χαρακτηριστικα που του εδωσα, μου εβγαλε μηνυμα
"Unavailable Services. Unfortunately, your parcel(s) are too big (or heavy) for our standard services."
Διαστασεις 2 μετρα x 1 μετρο, βαρος 60 κιλα.
Πως μπορω να υπολογισω ρεαλιστικα, μεταφορικα, για χρηση μεσα στο ebay?

sdikr
24-07-11, 22:28
Δυστυχως η πιο πανω διευθυνση δεν με βοηθησε.
Με τα χαρακτηριστικα που του εδωσα, μου εβγαλε μηνυμα
"Unavailable Services. Unfortunately, your parcel(s) are too big (or heavy) for our standard services."
Διαστασεις 2 μετρα x 1 μετρο, βαρος 60 κιλα.
Πως μπορω να υπολογισω ρεαλιστικα, μεταφορικα, για χρηση μεσα στο ebay?

Αν σκεφτείς πως ενα πακέτο με ενα φορητό για να πάει πχ Αυστραλία θέλει 90 με ταχυδρομείο και κοντά στα 400 με courier, φαντάσου πόσο θα θέλει για το δικό σου

Βασικά δεν σε σταματάει κάτι να τα πουλήσεις, άνετα πχ θα μπορούσες να πουλήσεις στην πόλη σου. Αλλά για εξωτερικό δύσκολα

andm
24-07-11, 22:30
Ξέχνα το καλύτερα..πιο πολλά θα είναι τα μεταφορικά από την αξία του επίπλου:p Βρες κανάν αγοραστή στην πόλη σου...δεν γίνεται αλλιώς..

cool11
24-07-11, 22:51
Απλα ψαχνομαι με το ebay...
Θελω να δω τι μπορει να γινει μεσω αυτου και τι οχι.
Οπως καταλαβαινω, μονο για λιγα κιλα συμφερει -εκατερωθεν/ή να αγορασεις ή να πουλησεις- να γινονται συναλλαγες. Επειτα απο αυτο το οριο των λιγων κιλων, οποιαδηποτε συναλλαγη μαλλον καθισταται ασυμφορη.

sdikr
24-07-11, 22:58
Απλα ψαχνομαι με το ebay...
Θελω να δω τι μπορει να γινει μεσω αυτου και τι οχι.
Οπως καταλαβαινω, μονο για λιγα κιλα συμφερει -εκατερωθεν/ή να αγορασεις ή να πουλησεις- να γινονται συναλλαγες. Επειτα απο αυτο το οριο των λιγων κιλων, οποιαδηποτε συναλλαγη μαλλον καθισταται ασυμφορη.

Βρε και σπίτι μπορείς να πουλήσεις αν θέλεις, μεγάλο βάρος μπορείς να πουλήσεις σε πόλη άντε χωρά

cool11
25-07-11, 01:03
Το ebay ειναι χωρος αγοραπωλησιων αγαθων και μονο, ή πωλουνται πχ και πακετα αμιγως υπηρεσιων;
πχ. κατασκευη γραφικων;

ipo
25-07-11, 03:31
Το ebay ειναι χωρος αγοραπωλησιων αγαθων και μονο, ή πωλουνται πχ και πακετα αμιγως υπηρεσιων;
πχ. κατασκευη γραφικων;
Όπως σου έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν, θα σε βοηθήσει πολύ στην κάλυψη των αποριών σου η ανάγνωση του help section του eBay. Η γενική εθιμοτυπική αρχή που ακολουθείται στα forum είναι πρώτα να καταβάλει ο ενδιαφερόμενος προσπάθεια να διαβάσει και να αναζητήσει μία πληροφορία μόνος του και κατόπιν να στραφεί με ερωτήσεις στην κοινότητα.

Στην προκειμένη περίπτωση η απάντησή που ψάχνεις βρίσκεται στο help section του eBay και συγκεκριμένα εδώ (http://pages.ebay.co.uk/help/policies/prohibited-services.html). Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις προσεκτικά την αναλυτική ενότητα της βοήθειας και αν δεν καταλάβεις κάτι, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. Καλό διάβασμα! :)

lewton
25-07-11, 09:58
Πώς ακυρώνεις κάτι που δεν έχει αποσταλεί 20 μέρες από την πληρωμή;
Έχω πληρώσει ένα κινητό στις 5 Ιουλίου σε private πωλητή, μια εβδομάδα μετά μου έστειλε μήνυμα ότι είχε ένα ατύχημα και θα το στείλει μόλις μπορέσει να περπατήσει, και πλέον φτάσαμε 25 Ιουλίου και εγώ σε μια εβδομάδα αποχαιρετώ τη Γερμανία (και τη διεύθυνσή μου)....

jap
25-07-11, 10:37
Ζήτα του απλά να το ακυρώσει και να σου στείλει τα χρήματα πίσω. Οκ, σεβαστό ότι χτύπησε ο άνθρωπος και περαστικά του, αλλά κι εσύ δεν είναι λογικό να περιμένεις τόσο πολύ, πόσο τώρα που πακετάρεις για να φύγεις. Εξήγησέ του το κι ότι δεν θα μπορούσες να φανταστείς τέτοια καθυστέρηση. Αν δεν λάβεις χρήματα σε 1-2 μέρες, dispute κατευθείαν με αναφορά στα γεγονότα (το ότι έχει χτυπήσει και το ότι φεύγεις δεν έχουν σημασία, οι κανόνες είναι κανόνες). Συμβαίνουν διάφορα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να κρατά τα χρήματά σου τόσο καιρό. Αφού είναι αρκετά καλά για να επικοινωνήσει, μπορεί και να επιστρέψει τα χρήματά σου.

Αν τώρα θες να είσαι επιεικής και θες τόσο το συγκεκριμένο τηλέφωνο (κάτι δοκιμές δεν ήθελες να κάνεις με πολύ συγκεκριμένο μοντέλο; ), υπάρχει και η λύση να στο στείλει Ελλάδα, χωρίς όμως να σε χρεώσει επιπλέον μεταφορικά. Όπως και να έχει, μην αφήσεις να περάσουν τα χρονικά περιθώρια για dispute (40 μέρες από όταν πλήρωσες).

@ ADSLgr.com All rights reserved.