PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RASTAVIPER
25-07-11, 11:01
Ανοιχτό dispute για να εισαι καλυμμένος και μετά το διαπραγματευεσαι.
Αν αρχίσει τα μαμου τότε το κανεις escalate και κομπλε.

jap
25-07-11, 11:13
Aμ έλα που δεν θα είναι καλυμμένος, ούτε κομπλέ. Αν ανοίξει dispute σήμερα, o πωλητής απαντήσει στη λήξη των χρονικών περιθωρίων ναι ΟΚ, το στέλνω στη διεύθυνση Γερμανίας, ο lewton μετακομίσει, μετά πώς θα ξέρει αν και πότε πήγε και πού; Στη συγκεκριμένη περίπτωση θέλει διπλωματία (και το dispute έπρεπε να έχει ανοιχτεί πολύ πιο πριν για να λειτουργήσει υπέρ του αγοραστή).

lewton
25-07-11, 11:23
Aμ έλα που δεν θα είναι καλυμμένος, ούτε κομπλέ. Αν ανοίξει dispute σήμερα, o πωλητής απαντήσει στη λήξη των χρονικών περιθωρίων ναι ΟΚ, το στέλνω στη διεύθυνση Γερμανίας, ο lewton μετακομίσει, μετά πώς θα ξέρει αν και πότε πήγε και πού; Στη συγκεκριμένη περίπτωση θέλει διπλωματία (και το dispute έπρεπε να έχει ανοιχτεί πολύ πιο πριν για να λειτουργήσει υπέρ του αγοραστή).
Έχεις απόλυτο δίκιο (αλλά δεν περίμενα να αφήσω το σπίτι γιατί σκόπευα να μείνω εδώ για δουλειά αλλά δεν έκατσε).
Το τηλέφωνο δε με ενδιαφέρει πότε θα το λάβω γιατί το πήρα απλά για τη συλλογή μου (geek!!!!).

Επομένως κάνω ανοιχτό dispute για να είμαι καλυμένος και στόχος είναι ή ακύρωση συναλλαγής ή αποστολή στην Ελλάδα χωρίς έξοδα δικά μου. Σωστός; :oneup:

jap
25-07-11, 11:32
Το τηλέφωνο δε με ενδιαφέρει πότε θα το λάβω γιατί το πήρα απλά για τη συλλογή μου (geek!!!!).

Σωστός, αρκεί να μην πεις το παραπάνω στον πωλητή και σε εκμεταλλευτεί. ;)

RASTAVIPER
25-07-11, 12:38
Έχεις απόλυτο δίκιο (αλλά δεν περίμενα να αφήσω το σπίτι γιατί σκόπευα να μείνω εδώ για δουλειά αλλά δεν έκατσε).
Το τηλέφωνο δε με ενδιαφέρει πότε θα το λάβω γιατί το πήρα απλά για τη συλλογή μου (geek!!!!).

Επομένως κάνω ανοιχτό dispute για να είμαι καλυμένος και στόχος είναι ή ακύρωση συναλλαγής ή αποστολή στην Ελλάδα χωρίς έξοδα δικά μου. Σωστός; :oneup:

offtopic
Αλλά αν δεν εκατσε δουλειά στη Γερμανία, γυρνας Ελλάδα για καλύτερα??

lewton
25-07-11, 12:51
offtopic
Αλλά αν δεν εκατσε δουλειά στη Γερμανία, γυρνας Ελλάδα για καλύτερα??
Όχι, γυρνάω Ελλάδα για 2-3 εβδομάδες και είμαι σε φάση συνεντεύξεων με διάφορες εταιρίες για θέσεις σε άλλες χώρες (για την ώρα οι χώρες είναι Ελβετία, Καταλονία, Αγγλία, Ιρλανδία) με την ελπίδα τουλάχιστον η μια από αυτές να αποδώσει job offer. Και γενικώς είμαι σε φάση heavy application, στέλνοντας το βιογραφικό μου σε οποιαδήποτε θέση στην Ευρώπη με ενδιαφέρει έστω και λίγο.
Τελείωσα το μεταπτυχιακό στο Βερολίνο, λάτρεψα την πόλη και θα έμενα εδώ ακόμα και με μισθό της πλάκας για πρακτική, αλλά δυστυχώς η έλλειψη Γερμανικών περιόρισε πάρα πολύ τις επιλογές μου και τελικά δεν έκατσε τίποτα.

ipo
25-07-11, 14:03
Καλή επιτυχία στην αναζητήση εργασία Λιούτωνα! :)

lewton
25-07-11, 14:04
Καλή επιτυχία στην αναζητήση εργασία Λιούτωνα! :)
Merci. :)
Θα ενημερώσω (μη χάσω :p) το σχετικό thread όταν με το καλό βρεθώ στη νέα μου κατοικία.

hellasyoda
07-08-11, 20:59
Καλησπέρα


Θέλω να αγοράσω ένα αντικείμενο απο Γερμανία. Είναι σε δημοπρασία.
Το πρόβλημα είναι ότι ο πωλητής έχει κλειστά κάθε είδους επικοινωνίας.

Ο μόνος τρόπος για να το αγοράσω είναι να βρω κάποιον γνωστό στη Γερμανία ή να δηλώσω στο Ebay γερμανική διεύθυνση.
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό. Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να μπορώ να στείλω εκεί το δέμα ή να αγοράζουν δέματα από γερμανία και να τα φέρουν Ελλάδα ?


Ευχαριστώ.

lewton
07-08-11, 21:34
Ανοιχτό dispute για να εισαι καλυμμένος και μετά το διαπραγματευεσαι.
Αν αρχίσει τα μαμου τότε το κανεις escalate και κομπλε.


Ζήτα του απλά να το ακυρώσει και να σου στείλει τα χρήματα πίσω. Οκ, σεβαστό ότι χτύπησε ο άνθρωπος και περαστικά του, αλλά κι εσύ δεν είναι λογικό να περιμένεις τόσο πολύ, πόσο τώρα που πακετάρεις για να φύγεις. Εξήγησέ του το κι ότι δεν θα μπορούσες να φανταστείς τέτοια καθυστέρηση. Αν δεν λάβεις χρήματα σε 1-2 μέρες, dispute κατευθείαν με αναφορά στα γεγονότα (το ότι έχει χτυπήσει και το ότι φεύγεις δεν έχουν σημασία, οι κανόνες είναι κανόνες). Συμβαίνουν διάφορα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να κρατά τα χρήματά σου τόσο καιρό. Αφού είναι αρκετά καλά για να επικοινωνήσει, μπορεί και να επιστρέψει τα χρήματά σου.

Quick update για να μη λέτε ότι σας ξέχασα. :p
Άνοιξα case την περασμένη εβδομάδα και σύμφωνα με το eBay η πωλήτρια είναι υποχρεωμένη να απαντήσει εντός μιας εβδομάδας, άρα αυτή την Τρίτη το βράδυ θα σας πω αν έγινε τίποτα.

jap
07-08-11, 22:37
Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να μπορώ να στείλω εκεί το δέμα ή να αγοράζουν δέματα από γερμανία και να τα φέρουν Ελλάδα ?
Ευχαριστώ.

Υπηρεσία υπάρχει (http://www.addressgermany.com/shipping-address.html), το θέμα είναι ότι δεν την έχει δοκιμάσει κανείς να ξέρουμε. Και τέτοιες υπηρεσίες είναι για μόνιμη χρήση, όχι για μία φορά. Βλέπεις βέβαια και κρίνεις αν σε συμφέρει.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 5 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Quick update για να μη λέτε ότι σας ξέχασα. :p


Ναι, τίποτα καλύτερο για τις διακοπές... Μεταξύ αμπαλαρίσματος και βιογραφικών μας θυμήθηκες... Εγώ τουλάχιστον, :cry::cry::cry:κατασυγκινήθηκα.

Πώς πάει το job hunting, κινείται τίποτα; Με όσες επαφές έχω Ευρώπη οι μισοί είναι σε άδεια.

lewton
07-08-11, 22:44
Πώς πάει το job hunting, κινείται τίποτα; Με όσες επαφές έχω Ευρώπη οι μισοί είναι σε άδεια.
Πάει και δεν πάει.
Ελπίζω αυτή η εβδομάδα να είναι η καλή. Κάθε Κυριακή το ίδιο ελπίζω για την εβδομάδα που ακολουθεί. :p

Το μεγαλύτερο ξενέρωμα το έφαγα από το ίδιο το eBay πριν από 3 εβδομάδες. Χτυπάει τηλεφώνημα Δευτέρα πρωί-πρωί από Ελβετία και ήταν ο recruiter της eBay. Εγώ μες στην καλή χαρά που τον άκουσα νωρίς-νωρίς, περίμενα τα καλά τα νέα, αλλά ήταν για να μου πει ότι κόπηκα στην 4η συνέντευξη που είχα κάνει την προηγούμενη Παρασκευή το απόγευμα με έναν Κινέζο από San Jose. Μου πήρε 2 μέρες να σηκωθώ από το κρεβάτι (έβρεχε κιόλας στο Βερολίνο οπότε έδεσαν οι μαύρες μου με τον καιρό). Μέχρι τότε κυνηγούσα την τέλεια θέση, πλέον στέλνω όπου με ενδιαφέρει έστω και λίγο.

lak100
14-08-11, 14:00
Παιδια εκανα 2 ξεχριστες παραγγελειες απο το ιδιο μαγαζι (εχει 2 διαφορετικα id) το θεμα ειναι οτι τους εστειλα αμεσως e-mail για να ακυρωσω την παραγγελεια αλλα σημερα μου ηρθε e-mail οτι τα στειλανε σημερα ξαναεστειλα οτι δεν τα θελω. τι μπορω να κανω γιατι βαριεμαι να τα ξαναστελνω πισω

ipo
14-08-11, 14:22
Αν βαριέσαι να τα στείλεις πίσω, κράτησέ τα. Διαφορετικά πλήρωσε τα έξοδα επιστροφής και στείλε τα πίσω. Μπορείς να διαβάσεις στη σελίδα του καταστήματος την πολιτική επιστροφών.

RASTAVIPER
14-08-11, 14:42
Ναι, τίποτα καλύτερο για τις διακοπές... Μεταξύ αμπαλαρίσματος και βιογραφικών μας θυμήθηκες... Εγώ τουλάχιστον, :cry::cry::cry:κατασυγκινήθηκα.

Πώς πάει το job hunting, κινείται τίποτα; Με όσες επαφές έχω Ευρώπη οι μισοί είναι σε άδεια.
Γιατί πριν τις διακοπές είχες καμιά απάντηση για συνέντευξη από Ευρωπαϊκές εταιρίες?Έχω στείλει τα άπειρα CV και μόνο αρνητικές έχω.Μήπως τους έλληνες τους έχουν λίγο χεσμεντέν??

ribo7
20-08-11, 18:13
Μια χαζή ερώτηση.. Για λογαριασμό στο Ebay, παίζει ρόλο σε ποιο Ebay θα γραφτώ? Εννοώ στο ebay.com? Αν κάνω λογαριασμό στο ebay.com και κάποια στιγμή θέλω να πάρω κάτι από ebay.co.uk, μπορώ ή χρειάζεται να έχω και εκεί λογαριασμό?
Αντίστοιχη απορία έχω και για το amazon..

Και κάτι άλλο, στο ebay δηλώνεις εξ' αρχής το λογαριασμό Paypal ή απλά όταν κάνεις μια αγορά?

Ευχαριστώ!

RASTAVIPER
20-08-11, 20:10
Μια χαζή ερώτηση.. Για λογαριασμό στο Ebay, παίζει ρόλο σε ποιο Ebay θα γραφτώ? Εννοώ στο ebay.com? Αν κάνω λογαριασμό στο ebay.com και κάποια στιγμή θέλω να πάρω κάτι από ebay.co.uk, μπορώ ή χρειάζεται να έχω και εκεί λογαριασμό?
Αντίστοιχη απορία έχω και για το amazon..

Και κάτι άλλο, στο ebay δηλώνεις εξ' αρχής το λογαριασμό Paypal ή απλά όταν κάνεις μια αγορά?

Ευχαριστώ!
Γράφεσαι στο ένα και παίζεις μπάλλα με όλα. :oneup:

jap
21-08-11, 10:18
Στο ebay το μόνο σημαντικό που διαφέρει είναι η γλώσσα (μεταξύ π.χ. αγγλικού και γερμανικού) που θα παίρνεις κάποια μηνύματα αλλά και τα διαφημιστικά μηνύματα, αν επιλέξεις να τα λαμβάνεις, θα αφορούν αγορές στο ebay που έκανες την εγγραφή σου και το νόμισμά του. Κατά άλλα, βλέπεις συνολικά τις αγορές σου κλπ.

Στο amazon έχεις κοινά στοιχεία login κλπ αλλά θα πρέπει να μπαίνεις στο γερμανικό για να βλέπεις τις αγορές σου από Γερμανία, στο αγγλικό για τις αγορές από Αγγλία, το ίδιο για την εξυπήρέτηση. Το καθένα που έχεις επισκεφτεί (συνδεδεμένος) θα σου στέλνει τα δικά του διαφημιστικά μηνύματα, τα οποία κόβεις ή προσαρμόζεις ανά πάσα στιγμή.

Θα έλεγα ότι και στις 2 περιπτώσεις γράφεσαι εκεί που φαντάζεσαι ότι θα κάνεις τις πιο πολλές αγορές στο μέλλον.

lewton
21-08-11, 10:47
Στο ebay το μόνο σημαντικό που διαφέρει είναι η γλώσσα (μεταξύ π.χ. αγγλικού και γερμανικού) που θα παίρνεις κάποια μηνύματα αλλά και τα διαφημιστικά μηνύματα, αν επιλέξεις να τα λαμβάνεις, θα αφορούν αγορές στο ebay που έκανες την εγγραφή σου και το νόμισμά του. Κατά άλλα, βλέπεις συνολικά τις αγορές σου κλπ.

Στο amazon έχεις κοινά στοιχεία login κλπ αλλά θα πρέπει να μπαίνεις στο γερμανικό για να βλέπεις τις αγορές σου από Γερμανία, στο αγγλικό για τις αγορές από Αγγλία, το ίδιο για την εξυπήρέτηση. Το καθένα που έχεις επισκεφτεί (συνδεδεμένος) θα σου στέλνει τα δικά του διαφημιστικά μηνύματα, τα οποία κόβεις ή προσαρμόζεις ανά πάσα στιγμή.

Θα έλεγα ότι και στις 2 περιπτώσεις γράφεσαι εκεί που φαντάζεσαι ότι θα κάνεις τις πιο πολλές αγορές στο μέλλον.
Ακριβώς.
Εγώ που έχω και το issue που σας περιέγραφα στην περασμένη σελίδα (πλέον έχει περάσει στο customer service του eBay που θα αποφασίσει) μπαίνω τόσο στο αγγλικό όσο και στο γερμανικό, και από όποιο και αν είμαι μέσα βλέπω το προφίλ μου και τις αγορές μου κανονικά, και μόνο αν πατήσω πάνω στο open case για να δω τις λεπτομέρειες θα με στείλει υποχρεωτικά στο γερμανικό.

lewton
24-08-11, 11:55
Επανέρχομαι στο θέμα μου με το eBay.
Από την περασμένη Πέμπτη έχει περάσει στο customer service του γερμανικού eBay και ακόμα δεν έχω νέα.
Εν τω μεταξύ μου έγραψε σήμερα η κοπέλα που μου είχε νοικιάσει μέχρι τέλος Ιουλίου το διαμέρισμά της στο Βερολίνο ότι παρέλαβε ένα δέμα για εμένα. Δηλαδή από τις 5 Ιουλίου που το πλήρωσα, έφτασε χθες.

Υποθέτω ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να περιμένω να λάβει κάποια απάντηση το eBay. Αν αποφασίσουν να μου επιστρέψουν τα χρήματα έχει καλώς. Αν όχι, τουλάχιστον υπάρχει το κινητό και με περιμένει στο Βερολίνο (μάλλον θα περάσω από Σεπτέμβρη, αν και δεν είναι 100% σίγουρο).
Συμφωνείτε;

jap
24-08-11, 12:09
Μια πρόταση: Αφού το θες το τηλεφωνάκι, συνεννοήσου με τον πωλητή να σου κάνει partial refund το κόστος μεταφορικών στην Ελλάδα, στείλε τα στην κοπέλα και βάλε τη να σου στείλει το δέμα. Εκτός και η προοπτική να ξαναπάς Βερολίνο είναι βέβαιη.

Από το ebay τι σου απάντησαν για το θέμα αλλαγής διεύθυνσης; Αφού τελικά ο πωλητής το έστειλε όπως φαίνεται την περασμένη εβδομάδα, γιατί δεν το έστειλε στην Ελλάδα απευθείας;

lewton
24-08-11, 12:29
Μια πρόταση: Αφού το θες το τηλεφωνάκι, συνεννοήσου με τον πωλητή να σου κάνει partial refund το κόστος μεταφορικών στην Ελλάδα, στείλε τα στην κοπέλα και βάλε τη να σου στείλει το δέμα. Εκτός και η προοπτική να ξαναπάς Βερολίνο είναι βέβαιη. Λες δηλαδή να το προτείνω αυτό χωρίς να περιμένω την απόφαση του eBay;


Από το ebay τι σου απάντησαν για το θέμα αλλαγής διεύθυνσης; Αφού τελικά ο πωλητής το έστειλε όπως φαίνεται την περασμένη εβδομάδα, γιατί δεν το έστειλε στην Ελλάδα απευθείας;Έλα ντε! :what:

jap
24-08-11, 12:51
Δεν ξέρω λεπτομέρειες, απλά σου το προτείνω σαν ιδέα (αν ρώταγε κάποιος άλλος θα του έλεγα να είναι τυπικός και να περιμένει τι θα πει το ebay) κι εσύ θα κρίνεις. Το θεωρώ πάντως μια ασφαλή λύση, το πολύ να χάσεις το κόστος των μεταφορικών για Ελλάδα. Δεν ξέρω τι επικοινωνίες έκανες με τον πωλητή ούτε αν θεωρείς ότι μπορείς να τον εμπιστευτείς. Το πρόβλημα που επικαλέστηκε μπορεί να είναι αληθινό, μπορεί και όχι, εσύ πάλι μπορεί να τον πιστεύεις, μπορεί και να θεωρείς ότι σε δουλεύει. Και δεν ξέρω ακριβώς σε τι διαδικασία βρίσκεσαι, άνοιξες case ότι δεν παρέλαβες το αντικείμενο και το έκανες escalate σε claim και αν ναι τι επικοινωνίες υπήρξαν με τον πωλητή. Ή απλά αν έστειλες κάποιο email εξηγώντας το πρόβλημα και περιμένεις να απαντήσουν. Τέλος δεν ξέρω και πόσα πλήρωσες για το τηλέφωνο ούτε και ποια θεωρείς ότι είναι η αξία του για σένα ;)

Να σου πω και μια άλλη πιθανότητα, μπορεί το τηλέφωνο να το έβαλε ο πωλητής σε listing στο ebay χωρίς να το έχει στα χέρια του και να σκόπευε να το παραγγείλει από κάπου που ήξερε ότι υπάρχει και να στο στείλει αφού το παραλάβει, αυτό μπορεί κάπου να στράβωσε και να καθυστέρησε. Απαγορεύεται βέβαια από τους όρους του ebay, αλλά αν δεν κάτσει στραβή δεν θα το μάθουν ποτέ και μπορεί να επικαλεστεί διάφορες δικαιολογίες για την καθυστέρηση. Ίσως είναι απίθανο, αλλά τεκμηριώνεται μόνο αν έχει πάρα πολλά πράγματα για πώληση και καθυστερεί συστηματικά. (Μου έχει τύχει και το κατάλαβα αλλά δεν με πείραξε γιατί το όποιο καπέλο έβαζε ο πωλητής + τα μεταφορικά του ήταν πολύ μικρότερο από τα μεταφορικά σε Ελλάδα από το αρχικό γερμανικό κατάστημα - στη δική σου περίπτωση μπορεί να είναι από κάπου που δεν είχες εσύ πρόσβαση μέσω internet)

cool11
09-09-11, 10:28
Στο Purchase history βλεπω
"Some of your information is not available at this time. Please try again later."
Χτες εβαλα παραγγελια για 3 αντικειμενα.
Σημερα βλεπω στην λιστα μονο τα 2. Το τριτο λειπει, δεν το βλεπω πουθενα.
Μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να συμβαινει;

Τι να κανω;
Πρεπει να ρωτησω το ιδιο το ebay τι εγινε η παραγγελια μου? Τον ιδιο τον προμηθευτη?
Να κανω υπομονη;
Ειναι καποια δυσλειτουργια;

Οπως ειδα, το προιον ακομη διατιθεται στο ebay, οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μου δειχνει την 3η παραγγελια που εβαλα χτες.

Για πειτε ρα παιδια, γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει κι εχω αρχισει να ανησυχω.

jap
09-09-11, 12:30
Ήταν αντικείμενο άμεσης αγοράς ή δημοπρασίας;

cool11
09-09-11, 12:37
Αμεση αγορα.

jap
09-09-11, 13:00
Τότε υπάρχει το ενδεχόμενο ο πωλητής να είχε περισσότερα από 1 διαθέσιμα. Αυτό φαίνεται στη σελίδα του listing στο κέντρο επάνω, ακριβώς πάνω από το κουμπάκι Buy it now.

Άλλα ενδεχόμενα είναι να μην πρόσεξες κάτι και να μην επιβεβαίωσες τελευταία στιγμή. Επίσης, με το που κάνεις μια αγορά, έρχεται αμέσως το email από το ebay με το κουμπί για να πληρώσεις αν δεν το έκανες από το site, αν τέτοιο δεν ήρθε δεν αγόρασες.

cool11
09-09-11, 13:25
Τελικα, το αντικειμενο εμφανιστηκε πριν λιγο στη λιστα μου. Και 'εφυγε' και το μηνυμα για το προβλημα. Ειλικρινα δεν καταλαβα απο που προηλθε ομως, και ως νεος στο ebay, με προβληματισε.
Πληρωνω αμεσως παντα, οποτε δεν τιθεται τετοιο θεμα.
Εχει κανεις καμια σκεψη τι μπορει να συνεβη;

---
Επιβεβαιωστε μου κατι:
οταν δεν 'βρισκει' χρηματα εντος paypal, απλα και αυτοματα τραβα απο την συνδεδεμενη χρεωστικη. Ετσι δεν ειναι;

Mouse Potato
09-09-11, 13:36
Επιβεβαιωστε μου κατι:
οταν δεν 'βρισκει' χρηματα εντος paypal, απλα και αυτοματα τραβα απο την συνδεδεμενη χρεωστικη. Ετσι δεν ειναι;

Εάν δεν βρει χρήματα στο paypal balance τότε πάει στην συνδεδεμένη κάρτα, ναι.

cool11
12-09-11, 21:33
Ρε παιδια, οταν στην σελιδα ενος προιοντος στην ενοτητα postage, εχει στο 'post to:' μονο αγγλια, σημαινει οτι δεν στελνει τα προιοντα στην ελλαδα;

odys2008
12-09-11, 22:05
Ναι, αλλά αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του και να δεις αν μπορεί να στο στείλει. Συνήθως δεν λένε όχι

NickP
15-09-11, 11:54
Χαιρετε θα ηθελα να ρωτησω τους ποιο εμπειρους απο ebay το εξης, πουλησα κατι στο Αγγλικο ebay σε εναν Αγγλο το οποιο και εχω στειλει. Ο παραληπτης λεει οτι δεν το ελαβε και ανοιξε case.
Ο συγκεκριμενος εχει στις τελευταιες του πωλησεις 3,4 αρνητικα σαν πωλητης απο υποθεση ταχυδρομειου (οτι δεν εστειλε το δεμα).
Εγω το δεμα το εχω εχω στειλει συστημενο, και οχι απλο, ωστε να εχω καποιο χαρτι που αποδεικνυει την αποστολη αλλα και ενδεχομενως την πορεια του ή τον παραπληπτη.
Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις; Γνωριζει κανεις, τι κανω σε τετοια υποθεση, τι αποφασιζει το ebay κλπ;

enasdios
15-09-11, 12:11
θέλω να παραγγείλω ένα άρωμα από το γερμανικό ebay. Ο πωλητής λέει υποστηρίζει International Shipping, αλλά στις λεπτομέρειες του shipping γράφει μόνο γερμανία και αυστρία.

Πώς μπορώ να βγάλω άκρη?

jap
15-09-11, 12:33
Εγω το δεμα το εχω εχω στειλει συστημενο, και οχι απλο, ωστε να εχω καποιο χαρτι που αποδεικνυει την αποστολη αλλα και ενδεχομενως την πορεια του ή τον παραπληπτη.


Είσαι 100% κατοχυρωμένος, γράψε του με τον αριθμό του συστημένου ότι μπορεί να το κάνει trace. Αν το κάνει escalate σε claim, θα ανεβάσεις σκαναρισμένη την απόδειξη κατάθεσης με το αυτοκολλητάκι και το νούμερο. Επίσης, μπορείς να μπεις στα Royal Mail (http://track.royalmail.com) με τον αριθμό του συστημένου και να δεις πληροφοριακά πού έχει φτάσει.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


θέλω να παραγγείλω ένα άρωμα από το γερμανικό ebay. Ο πωλητής λέει υποστηρίζει International Shipping, αλλά στις λεπτομέρειες του shipping γράφει μόνο γερμανία και αυστρία.

Πώς μπορώ να βγάλω άκρη?

Μια ερωτησούλα στον πωλητή, μέσα από το ebay, να σου πει αν μπορεί να στείλει Ελλάδα και πόσο είναι το κόστος. Είναι θέμα αν θέλει να μπει στον κόπο να δει πόσο θα του κοστίσει.

NickP
15-09-11, 12:55
Σε ευχαριστω πολυ jap για την απαντηση σου.
Στα Royal Mail δεν μπορεις να κανεις track σε κατι που ειναι overseas απο οτι ειδα.
Εχω στειλει και mail στα ΕΛΤΑ και θα παω και απο το καταστημα που το εστειλα ωστε να δω την κατασταση μεσω του συστηματος που θα εχουν και να τυπωσω τρεχουσα κατασταση ωστε να εχω παραπανω αποδειξεις εαν μου ζητηθουν.
Παντως να εχει 4,5 τετοια περιστατικα στις ποιο προσφατες πωλησεις του με βαζει σε υποψιες...
Σε ευχαριστω πολυ ξανα.

Στον φιλο enasdios να πω οτι εχω αγορασει απο Γερμανια αρκετα πραγματα απο πωλητες που δεν εστελναν Ελλαδα. Αλλα μετα απο μυνημα που ρωτουσα εαν θα γινοταν να στειλουν κανεις δεν αρνηθηκε να....πουλησει, αυτο δεν θελουν εξαλλου;

jap
15-09-11, 13:06
@NickP: Όταν στέλνεις κάτι από Ελλάδα, φαίνεται στο site των ΕΛΤΑ (εδώ (http://212.205.82.71/trackandtrace/) ή εδώ (http://www.elta-courier.gr/trackit/), ανάλογα το είδος) μέχρι να περάσει τα σύνορα. Αν δεν το βρίσκεις, πληροφορίες δίνουν και στο νούμερο 8001182000. Στη συνέχεια, φαίνεται στο αντίστοιχο εθνικό site. Αν στo site των ΕΛΤΑ φαίνεται ότι έχει παραδοθεί για διεθνή παράδοση, μετά από 2-3 μέρες το πολύ θα πρέπει να εμφανίζεται στο site του Royal Mail.

Ο αγοραστής θα έπρεπε να είχε επικοινωνήσει μαζί σου απευθείας πριν ανοίξει case. Ή πραγματικά έχει καθυστερήσει αυτό που του έστειλες (συμβαίνουν αυτά) ή ποντάρει στο ότι ίσως να μην έχεις κρατήσει το καταθετικό. Πότε το έστειλες;

NickP
15-09-11, 14:57
Ενταξει φυσικα συμβαινουν αλλοιμονο αλλα προσωπικα ποτε δεν εχω χασει αντικειμενο με τετοιο τροπο αποστολης.
Λαθος πονταρει εαν το κανει διοτι το κρατω το χαρτακι και μαλιστα πηγα στο καταστημα και μου ειπαν οτι εχει φυγει για Αγγλια.
Στο συστημα δηλαδη τελευταια φορα το "εβλεπαν" στο αεροδρομιο να εχει φυγει για Αγγλια.
Στο track&trace που εχουν στο νετ το δειχνει οτι ειναι ακομη στο καταστημα που το εδωσα.:down:
Οντως ομως εχει αργησει αυτο πρεπει να το αναγνωρισω, διοτι ειναι σταλμενο απο τις 25 Αυγουστου.

xrpr9499
16-09-11, 13:00
Αρχικά καλώς σας βρήκα! Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τον τρόπο πώλησης στο ebay. Αναλυτικά,θέλω να πουλήσω κάποια πήλινα που ζωγραφίζω στο εξωτερικό. Τα μεταφορικά που βρήκα όταν έψαξα προσφορές, μου φάνηκαν εξωφρενικά.Παράδειγμα, μια κατασκευή μου θα πωλείται προς 30 ευρώ και τα φθηνότερα μεταφορικά ήταν 40 ευρώ από ΕΛΤΑ.Επίσης, πως γίνεται από το εξωτερικό να στέλνουν πράγματα στην Ελλάδα με απίστευτα λίγα μεταφορικά πχ. 3 ευρώ για κάτι που αξίζει 2 ευρώ και εμείς να μην μπορούμε να το κάνουμε? Ποιες είναι οι οικονομικότερες λύσεις για αποστολή και επίσης χρειάζεται να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία για να πουλήσεις οτιδήποτε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:worthy:

djT
16-09-11, 13:08
πως γίνεται από το εξωτερικό να στέλνουν πράγματα στην Ελλάδα με απίστευτα λίγα μεταφορικά πχ. 3 ευρώ για κάτι που αξίζει 2 ευρώ και εμείς να μην μπορούμε να το κάνουμε? Ποιες είναι οι οικονομικότερες λύσεις για αποστολή και επίσης χρειάζεται να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία για να πουλήσεις οτιδήποτε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:worthy:

εμ έλα μου ντε? εδώείναι Ελλαδιστάν (πολύ ανταγωνιτική χώρα !!!)

mrsaccess
16-09-11, 13:50
Συνήθως τα φθηνά μεταφορικά είναι από τη Κίνα. Εκεί αφενός είναι φθηνό το ταχυδρομείο, αφετέρου είναι, αν γνωρίζω καλά, επιδοτούμενο μερικώς από την κυβέρνηση προκειμένου να αυξήσει τις σχετικές εξαγωγές.

Επίσης τα μεταφορικά δεν ανταποκρίνονται πάντα στα πραγματικά μεταφορικά. Κάποιοι ενσωματώνουν μέρος τους στην τιμή, ώστε να βγαίνουν πιο ψηλά στην αναζήτηση σε όσους ψάχνουν λίγα ή καθόλου μεταφορικά.
Άλλοι κάνουν το αντίθετο για να βγαίνουν πιο ψηλά σε όσους ψάχνουν φθηνή τιμή πώλησης.

Τα ΕΛΤΑ είναι πράγματι ακριβά, ειδικά αν στέλνεις δέματα όπως μάλλον θέλεις εσύ.
Στα φθηνά μεταφορικά που βλέπεις, συνήθως το αντικείμενο αποστέλλεται ως γράμμα με ό,τι συνεπάγεται αυτό (περιορισμός όγκου, μικρότερη προσοχή στη μεταχείριση).

xrpr9499
16-09-11, 14:37
Για amazon uk τι λέτε;Πρόσεξα πως έχει μία υπηρεσία για πώληση και αναλαμβάνει το ίδιο το πακετάρισμα και την αποστολή.Τι δεν πάει καλά σε όλο αυτό;:hmm:

cool11
21-09-11, 18:36
Αν αγορασω απο ebay κατι που θελω απο ταϊβαν, γυρω στα 210 ευρω, θα εχω προβλημα με τελωνειο?

odys2008
21-09-11, 20:19
Πιθανότατα ναι

cool11
21-09-11, 20:30
Καλα, εχω αγορασει απο κινα κλπ αλλα για μικροποσα (10-20) ευρω δεν ειχα ποτε προβλημα. Ειχε κανεις για αγορες μικρου κοστους;

odys2008
21-09-11, 21:18
Μέχρι και για δέμα 90 ευρώ δεν έχω πληρώσει. Όλες οι άλλες μου παραγγελίες πέρασαν τελωνείο. Φρόντισε τουλάχιστον να έρθουν με ελτα. Για παραγγελία αξίας 160 ευρώ είχα πληρώσει τελωνείο+έξοδα περίπου 30 ευρώ. Δεν είναι και τόσο τραγικά δλδ.

djT
21-09-11, 23:41
Καλα, εχω αγορασει απο κινα κλπ αλλα για μικροποσα (10-20) ευρω δεν ειχα ποτε προβλημα. Ειχε κανεις για αγορες μικρου κοστους;

με μία αγορά τόσο μικρής αξίας δεν υπάρχει πρόβλημα.

ακόμη και να υπήρχε, δηλαδή αν αμφισβητούσε κάποιος τελώνης την αξία του, θα μπορούσες πάντα έχοντας μία εκτύπωση από την συναλλαγή να τους αποδείξεις την χαμηλή αξίατου δέματος.

Giorgos18
22-09-11, 07:03
http://www.ebay.com/itm/Openbox-S10-HD-PVR-dvb-s2-HD-Satellite-receiver-/110722400179?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c791bfb3#shId

Αυτο εδω αμα περασει τελωνειο, ποσα ειναι πιθανο να χρεωθω?

djT
22-09-11, 13:15
http://www.ebay.com/itm/Openbox-S10-HD-PVR-dvb-s2-HD-Satellite-receiver-/110722400179?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c791bfb3#shId

Αυτο εδω αμα περασει τελωνειο, ποσα ειναι πιθανο να χρεωθω?

Καλημέρα,
μεγάλο σχετικά δέμα, οι πιθανότητες να περάσει απαρατήρητο είναι εναντίον σου

odys2008
22-09-11, 13:21
Αλλά να τους πείς να σου βάλει τιμολόγιο μέσα, και να γράψει σωστή τιμή. Το τελωνείο θα είναι το πολύ 25 ευρώ, απλά επειδή είναι δορυφορικός δέκτης και πιθανόν να θεωρήσει το τελωνιακός ότι είναι αρκετά ακριβότερος καλό είναι να βάλει τιμολόγιο μέσα για να μην κάνει εκτίμηση με το μάτι

jap
22-09-11, 14:08
http://www.ebay.com/itm/Openbox-S10-HD-PVR-dvb-s2-HD-Satellite-receiver-/110722400179?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c791bfb3#shId

Αυτο εδω αμα περασει τελωνειο, ποσα ειναι πιθανο να χρεωθω?

Συγγνώμη, αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, τι κάνει το συγκεκριμένο δεκτάκι που δεν κάνει π.χ. αυτό (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=22609&cat=0&page=1);

@ ADSLgr.com All rights reserved.