PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RASTAVIPER
22-09-11, 14:27
Αλλά να τους πείς να σου βάλει τιμολόγιο μέσα, και να γράψει σωστή τιμή. Το τελωνείο θα είναι το πολύ 25 ευρώ, απλά επειδή είναι δορυφορικός δέκτης και πιθανόν να θεωρήσει το τελωνιακός ότι είναι αρκετά ακριβότερος καλό είναι να βάλει τιμολόγιο μέσα για να μην κάνει εκτίμηση με το μάτι
Καλά και αυτά τα 25€ στα 80€ της συν. αξίας είναι πολύ σημαντικό ποσοστό.

Giorgos18
22-09-11, 16:59
Συγγνώμη, αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, τι κάνει το συγκεκριμένο δεκτάκι που δεν κάνει π.χ. αυτό (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=22609&cat=0&page=1);

Δεν εχω ιδεα, ο πατερας μου τα θελει αυτα :p

odys2008
22-09-11, 17:06
Καλά και αυτά τα 25€ στα 80€ της συν. αξίας είναι πολύ σημαντικό ποσοστό.

Συμφωνώ, αλλά φαντάσου να του το κοστολογήσει 300. Πολύ άνετα το κόβω να γίνεται. Και τότε θα χάσει και τα μεταφορικά και δέμα δεν θα έχει στα χέρια του. Σε αυτές τις περιπτώσεις κατά την άποψή μου καλύτερα είναι να πας με την συμβατική οδό, και να ξέρεις θα πληρώσω τόσα, +-5 ευρώ παρά να σου έρθει καλό μπουγιουρντί από το πουθενά.

cool11
25-09-11, 16:50
Για πειτε οι πιο εμπειροι:
σε μικρα δεματακια (πχ νέο κινητό με τη συσκευασια/κουτι του), ειναι αδυνατον να βρεις καποιον να στελνει με δωρεαν(0ευρω) μεταφορικα, εντος Ευρ.ενωσης κυριως;

Για μικρα πραγματακια, που χωρανε εντος φακελου, απο 'πλακε' μπαταριες κινητων μεχρι καλωδια μικρα, διαλεγω και ερχονται με δωρεαν μεταφορικα, και απο ευρωπη αλλα και εκτος ευρωπης.

Αυτο ειναι αδυνατο να συμβει με 'πακετακια' οπως του κινητου που περιέγραψα;
Ρωτω να ξερω να εχω ρεαλιστικες προσδοκιες, αν αξιζει να περιμενω κατι αλλο να φανει στο ebay, ή οχι.

Mouse Potato
25-09-11, 16:53
Και μηδενικά μεταφορικά να βρεις, αυτά θα έχουν ενσωματωθεί στην αρχική τιμή του προϊόντος, ειδικά όταν μιλάμε για το ebay.

jap
25-09-11, 17:16
Δωρεάν μεταφορικά σε μεγάλου όγκου / μεγάλης αξίας αντικείμενα μια χαρά δίνουν πάρα πολλοί έμποροι, αλλά για απόστολή εγχώρια, αν του κοστίζει 12-15 ευρώ δεν θα τα χαρίσει κανείς.

Αλλά μιας κι είμαστε στο thread του ebay: Αν ψάχνουμε για το φτηνότερο, σορτάρουμε απλά τα αποτελέσματα κατά σύνολο τιμής+μεταφορικών. Έτσι δεν εμφανίζονται και όσοι δεν στέλνουν Ελλάδα. Έτσι κι αλλιώς αυτό μας ενδιαφέρει, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πόσα είναι τα μεταφορικά. Βέβαια, για μικροπράγματα, και εφόσον όλα τα άλλα χαρακτηριστικά (προϊόν, αξιοπιστία πωλητή) είναι ίδια, θα προτιμήσω αυτόν που στέλνει π.χ. 10 ευρώ κόστος προϊόντος και δωρεάν μεταφορικά παρά 5 κόστος προϊόντος και 5 μεταφορικά, απλά και μόνο γιατί αν κάτσει στραβή θα πάρω πίσω 10 ευρώ, ενώ στην άλλη περίπτωση θα πάρω 5.

riddle3
25-09-11, 17:29
Δωρεάν μεταφορικά σε μεγάλου όγκου / μεγάλης αξίας αντικείμενα μια χαρά δίνουν πάρα πολλοί έμποροι, αλλά για απόστολή εγχώρια, αν του κοστίζει 12-15 ευρώ δεν θα τα χαρίσει κανείς.

Αλλά μιας κι είμαστε στο thread του ebay: Αν ψάχνουμε για το φτηνότερο, σορτάρουμε απλά τα αποτελέσματα κατά σύνολο τιμής+μεταφορικών. Έτσι δεν εμφανίζονται και όσοι δεν στέλνουν Ελλάδα. Έτσι κι αλλιώς αυτό μας ενδιαφέρει, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πόσα είναι τα μεταφορικά. Βέβαια, για μικροπράγματα, και εφόσον όλα τα άλλα χαρακτηριστικά (προϊόν, αξιοπιστία πωλητή) είναι ίδια, θα προτιμήσω αυτόν που στέλνει π.χ. 10 ευρώ κόστος προϊόντος και δωρεάν μεταφορικά παρά 5 κόστος προϊόντος και 5 μεταφορικά, απλά και μόνο γιατί αν κάτσει στραβή θα πάρω πίσω 10 ευρώ, ενώ στην άλλη περίπτωση θα πάρω 5.

Tο buyer protection του ebay καλύπτει και την τιμή και το original shipping.
http://pages.ebay.com/coverage/index.html .
Δυστυχώς δεν καλύπτει το κόστος του να το επιστρέψεις πίσω που κακά τα ψέμματα δεν αξίζει από Ελλάδα. Αν και πάντα οι φίλοι από το Hong Kong, Κίνα και Μαλαισία δέχονται να σου στείλουν ακόμα ένα ίδιο free of charge αν το πρώτο είναι χοντρά ελαττωματικό.

BOBBY
25-09-11, 17:45
Tο buyer protection του ebay καλύπτει και την τιμή και το original shipping.
http://pages.ebay.com/coverage/index.html .
Δυστυχώς δεν καλύπτει το κόστος του να το επιστρέψεις πίσω που κακά τα ψέμματα δεν αξίζει από Ελλάδα. Αν και πάντα οι φίλοι από το Hong Kong, Κίνα και Μαλαισία δέχονται να σου στείλουν ακόμα ένα ίδιο free of charge αν το πρώτο είναι χοντρά ελαττωματικό.

Εγώ παρήγγειλα από Αγγλία μία μπαταρία για το κινητό μου,μεταχειρισμένη,και μου έφεραν μία με λιγότερα mAh.Έστειλα ένα mail στην πωλήτρια για να το αναφέρω και μου έστειλε μετά από λίγες μέρες την σωστή μπαταρία,έτσι λοιπόν βρέθηκα με 3 μπαταρίες :p

Επίσης,πάλι από Αγγλία,είχα παρραγγείλει ένα εξάρτημα για ένα λαπτοπ το οποίο δεν ήρθε ποτέ.Είχα στείλει mail στον πωλητή από την πρώτη εβδομάδα καθυστέρησης,και μου είπε ότι εάν δεν έρθει μέχρι το τέλος της άλλης,να τον ειδοποιήσω ώστε να στείλει ένα νέο εξάρτημα.Έτσι και έγινε,το πρώτο δεν ήρθε ποτέ,το δεύτερο ήρθε κανονικά.

Και οι δύο περιπτώσεις δεν είχαν απολύτως καμία χρέωση για μένα. :oneup:

jap
25-09-11, 19:08
Tο buyer protection του ebay καλύπτει και την τιμή και το original shipping.
http://pages.ebay.com/coverage/index.html .
Δυστυχώς δεν καλύπτει το κόστος του να το επιστρέψεις πίσω που κακά τα ψέμματα δεν αξίζει από Ελλάδα. Αν και πάντα οι φίλοι από το Hong Kong, Κίνα και Μαλαισία δέχονται να σου στείλουν ακόμα ένα ίδιο free of charge αν το πρώτο είναι χοντρά ελαττωματικό.

Συμφωνώ και με σένα riddle3 και με τον BOBBY, υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις πωλητών και προβλημάτων που μπορεί να προκύψουν. Απλά για την περίπτωση που δεν μπορείς να κάνεις full claim αλλά παρέλαβες είτε ελαττωματικό, είτε μαϊμού/χειρότερης ποιότητας/μικρότερης χωρητικότητας, όσο πιο μεγάλη η δηλωμένη αξία τόσο πιο πολλά τα αναμενόμενα που θα πάρεις πίσω, αν ανοίξει dispute, είτε καταλήξει σε claim είτε όχι. Σε τέτοιες περιπτώσεις αν χρειαστεί να το γυρίσεις πίσω είσαι χαμένος έτσι κι αλλιώς, και είναι κακό που σε ορισμένες κατηγορίες προϊόντων οι πωλητές το εκμεταλλεύονται.

Μην ξεχνάμε κι ότι τα μεταφορικά δεν συμμετέχουν στη χρέωση του πωλητή επί της τιμής πώλησης, οπότε αν κάποιος υποτιμολογεί τα είδη και φουσκώνει τα μεταφορικά έχει στο αίμα του την απατεωνιά, αν θέλει να κοροϊδέψει το ebay θα θέλει να κοροϊδέψει και τον αγοραστή ;)

riddle3
25-09-11, 20:19
Συμφωνώ και με σένα riddle3 και με τον BOBBY, υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις πωλητών και προβλημάτων που μπορεί να προκύψουν. Απλά για την περίπτωση που δεν μπορείς να κάνεις full claim αλλά παρέλαβες είτε ελαττωματικό, είτε μαϊμού/χειρότερης ποιότητας/μικρότερης χωρητικότητας, όσο πιο μεγάλη η δηλωμένη αξία τόσο πιο πολλά τα αναμενόμενα που θα πάρεις πίσω, αν ανοίξει dispute, είτε καταλήξει σε claim είτε όχι. Σε τέτοιες περιπτώσεις αν χρειαστεί να το γυρίσεις πίσω είσαι χαμένος έτσι κι αλλιώς, και είναι κακό που σε ορισμένες κατηγορίες προϊόντων οι πωλητές το εκμεταλλεύονται.

Μην ξεχνάμε κι ότι τα μεταφορικά δεν συμμετέχουν στη χρέωση του πωλητή επί της τιμής πώλησης, οπότε αν κάποιος υποτιμολογεί τα είδη και φουσκώνει τα μεταφορικά έχει στο αίμα του την απατεωνιά, αν θέλει να κοροϊδέψει το ebay θα θέλει να κοροϊδέψει και τον αγοραστή ;)

Παραδόξως μετά από 30+ συναλλαγές δεν έχει χρειαστεί ούτε μια φορά να κάνω dispute/claim. Ότι λίγα προβλήματα υπήρξαν (1 άφαντο δέμα, 1 υπερβολική καθυστέρηση >60 ημερών) λύθηκαν κατευθείαν με ένα mail στον εκάστοτε πωλητή που πάντα μου πρόσφερε πλήρες refund ή να στείλει άλλο χωρίς επιπλέον χρέωση.

Προσωπικά, επιλέγω πάντα το free shipping γιατι έχεις δίκαιο ότι πολλά παίζουν με "γάτες" πωλητές και shipping costs, εκτός αν είναι κάτι ιδιαίτερο φθηνό σε σχέση με τα υπόλοιπα (κυρίως δημοπρασίες χωρίς buy it now) οπότε εκεί αναγκάζεσαι.

Παράδειγμα, ένα set crimping tools/ethernet tester το βρήκα για 0,01$. Τα μεταφορικά ήταν στα ~9$ που και πάλι ήταν φθηνότερο από το αντίστοιχο buy it now με free shipping στα ~15$.
Βέβαια υπάρχουν και ωραίες τέτοιες δημοπρασίες με free shipping :whistle:

NickP
26-09-11, 12:40
Βρε παιδια μια φευγαλεα ματια που εριξα σε αυτο το "προστασια αγοραστη" ειδα οτι υπαρχει ρισκο για τον πωλητη μεγαλο, ειδικα για κατι πωλητες μικροπραγματων.
Ειμαι καινουργιος στο ιμπει δεν ξερω εαν ισχυουν στην πραξη ετσι οπως τα διαβασα.
Παντως λυπαμε αυτους με τα χιλιαδες μικροπραγματα που στελνουν με μηδεν εως πολυ ελαχιστα μεταφορικα....

mrsaccess
26-09-11, 12:57
Γιατί τους λυπάσαι ακριβώς; Για να τιμολογήσουν τα προϊόντα τους βγάζουν κοστολόγιο το οποίο περιέχει μέσα και τα ποσοστά αντικατάστασης ή refund.
Δεν είναι πωλητές, είναι καταστήματα.

NickP
26-09-11, 13:50
Ετσι ειναι το γνωριζω, παντου βαζουν ενα ποσοστο στην τιμη για χασουρα απο απατεωνες και μη.
Οι τραπεζες με τα δανεια, καταστηματα με τις κλοπες, κλπ γνωστοτατα αυτα, ολοι τα κανουν.
Απλα καποια στιγμη ποσοστο μεγαλυτερο του αποδεκτου θα παιρνει μικροπραγματα(και μη) συνεχεια δωρεαν απο τον πωλητη. Αλλα και σε ακριβοτερα υπαρχει κενο. Ακομη και στα συστημενα.
Ειχα ετοιμα παραδειγματα ωστε να δειξω εαν καποια πραγματα θα μπορουν να γινουν.
Παραδειγματα με μικρης χρηματικης αξιας πραγματα 10-20 ευρω πχ, ακολουθουσαν μεγαλυτερης αξιας αγαθα, αλλα και παραδειγματα προβληματων που θα επερχονταν στον πωλητη ακομη και με παραδοση συστημενων δεματων. Επισεις ειχα και αλλα παραδειγματα για ειδικες περιπτωσεις κ.α.
Πολυ παραξενη η πολιτικη αυτη εκτος εαν ειναι για μεμονομενους και οχι για τους επαγγελματιες.
Δεν εχω εμπειρια απο μια ματια που εριξα κατεληξα σε ορισμενα συμπερασματα γιατι οχι ενδεχομενως και λανθασμενα.

ionikos3
26-09-11, 15:19
Παράγγειλα από πωλητή στην Λιθουανία ακουστικά αξίας 4 ευρώ την Παρασκευή το πρωί τα πλήρωσα αμέσως με paypal ο τύπος μου στέλνει email το Σάββατο ότι τα έχει στείλει.
Σήμερα το πρωί μπαίνω να αφήσω feedback για μια προηγούμενη αγορά και το προϊόν δεν υπάρχει πουθενά ούτε στο Purchase history ούτε πουθενά αλλού στο προφίλ του πωλητή δεν υπάρχει τίποτα προς πώληση.
Του έστειλα email αν έχει tracking number μου απάντησε ότι δεν έχει, τον ρωτάω πότε τα έστειλε και ακόμα περιμένω απάντηση.
Τι κάνω ακυρώνω την παραγγελία ή να περιμένω μήπως έρθουν;
Το προφίλ του πωλητή είναι αυτό http://myworld.ebay.com/intarskop

riddle3
26-09-11, 15:55
Παράγγειλα από πωλητή στην Λιθουανία ακουστικά αξίας 4 ευρώ την Παρασκευή το πρωί τα πλήρωσα αμέσως με paypal ο τύπος μου στέλνει email το Σάββατο ότι τα έχει στείλει.
Σήμερα το πρωί μπαίνω να αφήσω feedback για μια προηγούμενη αγορά και το προϊόν δεν υπάρχει πουθενά ούτε στο Purchase history ούτε πουθενά αλλού στο προφίλ του πωλητή δεν υπάρχει τίποτα προς πώληση.
Του έστειλα email αν έχει tracking number μου απάντησε ότι δεν έχει, τον ρωτάω πότε τα έστειλε και ακόμα περιμένω απάντηση.
Τι κάνω ακυρώνω την παραγγελία ή να περιμένω μήπως έρθουν;
Το προφίλ του πωλητή είναι αυτό http://myworld.ebay.com/intarskop

Μην βιαστείς να κάνεις οτιδήποτε, διότι έχεις περιθώριο 45 ημερών για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Συνιστώ υπομονή 7-15 μέρες ώστε να δεις αν τελικά θα έρθουν και αν όχι τότε πρώτα στείλε ένα mail στον πωλητή για refund και εάν αρνηθεί τότε άνοιξε ένα claim στο ebay.

ionikos3
26-09-11, 15:58
Μην βιαστείς να κάνεις οτιδήποτε, διότι έχεις περιθώριο 45 ημερών για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Συνιστώ υπομονή 7-15 μέρες ώστε να δεις αν τελικά θα έρθουν και αν όχι τότε πρώτα στείλε ένα mail στον πωλητή για refund και εάν αρνηθεί τότε άνοιξε ένα claim στο ebay.
Στο email για το tracking number απάντησε αμέσως, στην ερώτηση πότε τα έστειλε ακόμα περιμένω γιαυτό και ανησυχώ.

riddle3
26-09-11, 16:01
Στο email για το tracking number απάντησε αμέσως, στην ερώτηση πότε τα έστειλε ακόμα περιμένω γιαυτό και ανησυχώ.

Δεν λέει τίποτα αυτό, μπορεί να μην το έχει δει. Εξάλλου και τα ίδιο το ebay το γράφει πως όταν στέλνεις μήνυμα σαν κανόνα σε 2-3 μέρες να περιμένεις απάντηση.

NickP
26-09-11, 16:07
Παράγγειλα από πωλητή στην Λιθουανία ακουστικά αξίας 4 ευρώ την Παρασκευή το πρωί τα πλήρωσα αμέσως με paypal ο τύπος μου στέλνει email το Σάββατο ότι τα έχει στείλει.
Σήμερα το πρωί μπαίνω να αφήσω feedback για μια προηγούμενη αγορά και το προϊόν δεν υπάρχει πουθενά ούτε στο Purchase history ούτε πουθενά αλλού στο προφίλ του πωλητή δεν υπάρχει τίποτα προς πώληση.
Του έστειλα email αν έχει tracking number μου απάντησε ότι δεν έχει, τον ρωτάω πότε τα έστειλε και ακόμα περιμένω απάντηση.
Τι κάνω ακυρώνω την παραγγελία ή να περιμένω μήπως έρθουν;
Το προφίλ του πωλητή είναι αυτό http://myworld.ebay.com/intarskop

Αφου τα εχεις πληρωσει να περιμενεις να ερθουν, μπορει να τα εχει στειλει. σ/κ ηταν μπορει να λειπει η να μην εχει προσβαση σε η/υ δεν ειναι απαραιτητο να σε εχει κοροιδεψει το διαστημα ειναι πολυ μικρο.
Εαν δεν ερθουν σε μερικες ημερες ζητησε πισω τα λεφτα απο την "προστασια αγοραστων":p του ιμπει, το θεμα ειναι οτι σε τετοιο στυλ αποστολης παντα συμφωνα με αυτα που λενε οι οροι, εσυ το λαβεις δεν το λαβεις μπορεις να παρεις πισω τα λεφτα σου, αφου αυτος δεν εχει κανενα αποδεικτικο στοιχειο οτι το εστειλε.
Πρεπει να εχει οχι μονο αποδειξη αποστολης αλλα και αποδειξη οτι εσυ το παρελαβες κιολα.

dfourt
26-09-11, 16:07
Βασικά αν δεν μπορείς να βρεις Link για το προϊόν που αγόρασες από το προφίλ στο ebay, ακολούθησε το σύνδεσμο που σου ήρθε με email και σε ενημέρωνε ότι κέρδισες τη δημοπρασία.
Από εκεί θα δεις το προϊόν σου κτλ.Δεν υπάρχει λόγος να επικοινωνήσεις με τον πωλητή, εκτός και αν αυτό που αγόρασες δεν σου έχεις έρθει 3-4 εβδομάδες μετά από την ημερομηνία αγοράς.

ionikos3
26-09-11, 16:16
Βασικά αν δεν μπορείς να βρεις Link για το προϊόν που αγόρασες από το προφίλ στο ebay, ακολούθησε το σύνδεσμο που σου ήρθε με email και σε ενημέρωνε ότι κέρδισες τη δημοπρασία.
Από εκεί θα δεις το προϊόν σου κτλ.Δεν υπάρχει λόγος να επικοινωνήσεις με τον πωλητή, εκτός και αν αυτό που αγόρασες δεν σου έχεις έρθει 3-4 εβδομάδες μετά από την ημερομηνία αγοράς.
Το link μου βγάζει αυτό This listing (130579235592) has been removed, or this item is not available.

daywalker06
26-09-11, 16:37
Ηταν όμως παραγγελία αυξημένου ρίσκου με δεδομένο οτι φαίνεται να ηταν η πρώτη του πώληση

dfourt
26-09-11, 16:42
Ηταν όμως παραγγελία αυξημένου ρίσκου με δεδομένο οτι φαίνεται να ηταν η πρώτη του πώληση
Αφού έχει ήδη 25 review ο συγκεκριμένος πωλητής.

Τέλος πάντων, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.
Αν δεν έρθει τελικά αυτό που αγοράστηκε, κάνει ένα paypal dispute και παίρνει όλα τα χρήματά του πίσω.

daywalker06
26-09-11, 16:48
Αφού έχει ήδη 25 review ο συγκεκριμένος πωλητής.

Τέλος πάντων, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.
Αν δεν έρθει τελικά αυτό που αγοράστηκε, κάνει ένα paypal dispute και παίρνει όλα τα χρήματά του πίσω.

Τα 25 reviews ειναι από αγορές που έκανε οχι απο πωλήσεις, αυτό κατάλαβα από την μικρή εμπειρία μου (αγοραστή και πωλητή).
Δεν λεω οτι πρέπει να ανησυχεί, αλλα δεν ειναι τόσο απλά όπως τα παρουσιάζεται ορισμένοι.

mrsaccess
26-09-11, 16:52
Ετσι ειναι το γνωριζω, παντου βαζουν ενα ποσοστο στην τιμη για χασουρα απο απατεωνες και μη.
Οι τραπεζες με τα δανεια, καταστηματα με τις κλοπες, κλπ γνωστοτατα αυτα, ολοι τα κανουν.
Απλα καποια στιγμη ποσοστο μεγαλυτερο του αποδεκτου θα παιρνει μικροπραγματα(και μη) συνεχεια δωρεαν απο τον πωλητη. Αλλα και σε ακριβοτερα υπαρχει κενο. Ακομη και στα συστημενα.
Ειχα ετοιμα παραδειγματα ωστε να δειξω εαν καποια πραγματα θα μπορουν να γινουν.
Παραδειγματα με μικρης χρηματικης αξιας πραγματα 10-20 ευρω πχ, ακολουθουσαν μεγαλυτερης αξιας αγαθα, αλλα και παραδειγματα προβληματων που θα επερχονταν στον πωλητη ακομη και με παραδοση συστημενων δεματων. Επισεις ειχα και αλλα παραδειγματα για ειδικες περιπτωσεις κ.α.
Πολυ παραξενη η πολιτικη αυτη εκτος εαν ειναι για μεμονομενους και οχι για τους επαγγελματιες.
Δεν εχω εμπειρια απο μια ματια που εριξα κατεληξα σε ορισμενα συμπερασματα γιατι οχι ενδεχομενως και λανθασμενα.

Οι τιμές είναι και αυτές δυναμικές, αν δει ο πωλητής πως το ποσοστό χαμένων ή κατεστραμμένων αποστολών αυξάνεται, θα μεταβάλει αντίστοιχα τις τιμές του.

Αυτό που είναι σημαντικό και δεν φαίνεται με τη πρώτη ματιά, είναι πως χωρίς αυτή τη πολιτική, δεν θα είχε τόση ανταπόκριση το eBay. Αν δεν αισθάνεται ασφαλής ο καταναλωτής δεν θα ψωνίσει. Τι προτιμά ένας καταστηματάρχης; 100 πελάτες και μικρό ποσοστό φύρας ή 1000 πελάτες και λίγο τσιμπημένες τιμές για να αντισταθμίσει το μεγαλύτερο ποσοστό φύρας; ;)

dfourt
26-09-11, 16:55
Τα 25 reviews ειναι από αγορές που έκανε οχι απο πωλήσεις, αυτό κατάλαβα από την μικρή εμπειρία μου (αγοραστή και πωλητή).
Δεν λεω οτι πρέπει να ανησυχεί, αλλα δεν ειναι τόσο απλά όπως τα παρουσιάζεται ορισμένοι.
Ναι έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα καλά.
Έχω κάνει πολλές αγορές από ebay, ακόμα και από πωλητές με 0 feedback.

Έχω ανοίξει συνολικά 4-5 cases στο paypal για αντικείμενα που δεν ήρθαν κτλ.
Ποτέ δεν έχασα τα χρήματά μου.

Τα πράγματα στο ebay είναι πολύ απλά για τους αγοραστές.
Παραγγέλνεις κάτι και δεν έρχεται?
Τα χρήματά σου πίσω. (φυσικά όλα πληρωμένα με paypal)
Εκεί άλλωστε βασίζεται και η επιτυχία του ebay-paypal.

NickP
26-09-11, 17:22
Οι τιμές είναι και αυτές δυναμικές, αν δει ο πωλητής πως το ποσοστό χαμένων ή κατεστραμμένων αποστολών αυξάνεται, θα μεταβάλει αντίστοιχα τις τιμές του.

Αυτό που είναι σημαντικό και δεν φαίνεται με τη πρώτη ματιά, είναι πως χωρίς αυτή τη πολιτική, δεν θα είχε τόση ανταπόκριση το eBay. Αν δεν αισθάνεται ασφαλής ο καταναλωτής δεν θα ψωνίσει. Τι προτιμά ένας καταστηματάρχης; 100 πελάτες και μικρό ποσοστό φύρας ή 1000 πελάτες και λίγο τσιμπημένες τιμές για να αντισταθμίσει το μεγαλύτερο ποσοστό φύρας; ;)

Συμφωνησα και εγω πριν, οι τελικες τιμες ειναι συναρτηση πολλων παραμετρων, και κατεστραμενων και κλοπων κλπ. Οι 500 με τους 1000 πελατες δεν εχουν σχεση με την φυρα. Η φυρα θα ειναι σε ποσοστο η ιδια περιπου. Το κερδος θα αλλαξει απο πολλους ειναι καλυτερα.
Οχι μονο φαινετε με την πρωτη ματια αλλα ειναι κραυγαλεο οτι το ιμπει πονταρει εκει, στην προστασια του αγοραστη, θελει να ειναι ανωτερη απο ενα σαιτ πωλητη.
Η χασουρα και η διαμορφωση τιμων απο μαγαζι αλλο, η πωληση μεσω ιμπει αλλο. Το θεμα που λεω εγω δεν ειναι το ποσοστο πωλησεων ωστε να κοιταξει να βγαλει πολλα απο περισσοτερους, φυρα κλπ, αλλα κατα ποσο θα αυξηθει το ποσοστο σκαμερς ωστε να κανει μη συμφερουσα την πωληση απο εκει.

mrsaccess
26-09-11, 17:27
Scammers θα υπάρχουν παντού και πάντα. Δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό, πρέπει να τους συμπεριλάβεις στο μοντέλο πωλήσεών σου. Αν δεις πως σε κάποια χώρα είναι σημαντικό το ποσοστό αυτών, τότε σταματάς να πουλάς εκεί.

Φυσικά στη τελική, έτσι είναι το εμπόριο, ρισκάρεις περισσότερα για να βγάλεις περισσότερα. Αν δεν θέλεις να σε απασχολούν αυτά, η μισθωτή εργασία είναι μια καλύτερη επιλογή.

NickP
26-09-11, 20:08
Δεν με ενδιαφερει εμενα προσωπικα να πουλησω στο ιμπει κατι επαγγελματικα.

mrsaccess
26-09-11, 20:39
Η γλώσσα μας έχει το χάρισμα πως ο β' ενικός μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αναφερθούμε σε τρίτο πρόσωπο. :D

Πάντως νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ. Οι scammers είναι ένας μόνο από τους κινδύνους που δεν μπορείς να ελέγξεις και αντιμετωπίζει μια επιχείρηση. Είναι το λεγόμενο ρίσκο. Δεν αποφεύγεται, απλά με κατάλληλες κινήσεις ελαχιστοποιείται.

Jazzer
28-09-11, 12:16
Άνοιξα χθες "case" στο ebay για μια αγορά μικρής αξίας (£ 8.5 +£ 2.5 μεταφορικά) που έγινε στις 12/9 (Αγγλία) και δεν παρέλαβα το δέμα. Έχω ήδη στείλει μήνυμα στον πωλητή και δεν έχει απαντήσει.

Η πληρωμή έγινε μέσω paypal και η ερώτησή μου είναι απαιτείται dispute και στο paypal για να μου επιστραφούν τα χρήματα ή αρκεί μόνο η ενέργεια μέσω του ebay ;

jap
28-09-11, 12:27
Σε αυτό που ρωτάς, όχι, δεν χρειάζεται, ούτε και το paypal θα σε αφήσει για τη συγκεκριμένη συναλλαγή. Κατά τα άλλα θεωρώ ότι βιάστηκες να ανοίξεις case αλλά δεν πειράζει. Ρώτα στο ταχυδρομείο αν έχει έρθει κάτι.

Jazzer
28-09-11, 12:32
Σε αυτό που ρωτάς, όχι, δεν χρειάζεται, ούτε και το paypal θα σε αφήσει για τη συγκεκριμένη συναλλαγή. Κατά τα άλλα θεωρώ ότι βιάστηκες να ανοίξεις case αλλά δεν πειράζει. Ρώτα στο ταχυδρομείο αν έχει έρθει κάτι.
Θεώρησα ότι 2 εβδομάδες για παραλαβή από Αγγλία είναι μεγάλο διάστημα. Και το λέω αυτό διότι τον τελευταίο μήνα έκανα άλλες 4 αγορές, όλες από Αγγλία και παρέλαβα σε μια εβδομάδα. :)
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :oneup:

jap
28-09-11, 13:54
Συμφωνώ, αυτές είναι οι συνήθεις καθυστερήσεις. Ειδικά αν είναι μικρό όμως το αντικείμενο και ήρθε σαν επιστολικό κι όχι σαν πακετάκι μπορεί να καθυστερήσει περισσότερο, συμβαίνει, αν και όχι κατά κανόνα. Δεν τρέχει τίποτα πάντως, αν έρθει αύριο-μεθαύριο κλείνεις το case και όλα καλά ;)

panos4
28-09-11, 19:12
Καλησπερα σε ολους παιδια!!!
βασικα ειμαι ψαρακι στο ebay και εκανα μολις την 2η μου αγορα!!!
παρηγγειλα ενα """New USB 2.0 ™256GB ™Flash Memory ™Pen Stick Thumb Driv """ σε τιμη 12 ευρω!!!
ξερω ξερω πολυ καλο για να ειναι αληθινο!!!ελα ομως που το παρηγγειλα και μαλιστα 2!!!
ηρθε και το mail απο το paypal οτι εκανα την αγορα ηρθε και το δευτερο που λεει"" Thanks for your order!""" λεω ολα καλα !!!
την αλλη μερα ομως με στειλανε mail που ελεγε οτι το προιον αυτο το αποσυρανε
για οποιον ξερει αγγλικα και δεν βαριεται να το διαβασει Hello panos

We're writing to let you know that we removed the listing for the following item that you bid on or won:

120784979140 - New USB 2.0 ?256GB ?Flash Memory ?Pen Stick Thumb Driv

Most items listed on eBay are legitimate, and there are many things we do to protect our members from buying items that aren't. One thing we do is remove items reported to us as allegedly infringing through the eBay VeRO program.

In this case, we removed the listing because the copyright or trademark owner of this product reported that they believe the item may not be authentic.

What to do next:
If you won the item and haven't paid for it yet, don't pay for it.

If the seller offers you the item outside of eBay, we strongly encourage you not to accept the offer. These types of transactions are extremely risky and are not covered by eBay buyer protection programs.

If you've already paid for the item through eBay and want to get your money back:
-- You can open a case in our Resolution Centre. You have to wait 10 days from the day you made your payment before you can open a case.
-- To access the Resolution Centre, go to:
http://resolutioncentre.ebay.com.au/
-- Under "I bought an item," select "I haven't received it yet."
-- We'll walk you through the process for getting a refund. Because we removed the listing, you won't be able to look up the seller's contact information.

If you paid using an unauthorised eBay method, here are some things you can do:
-- If you paid using Western Union (1800 173 833) or MoneyGram (+612-8021-9887), contact the company directly.
-- If you paid by cheque, contact your bank to stop payment.
-- If you paid by credit card, contact your credit card company to dispute the payment.

We want to make sure you get your money back safely and quickly.

Learn more about how we're working to prevent the sale of counterfeit items:
http://help.ebay.com.au/Help/Policies/Selling_-_IP/Replicas_and_counterfeits

When purchasing goods on eBay.com.au, we recommend using one of the three safer payment methods sellers are now required to offer when listing an item PayPal, Paymate or Merchant credit card. Read more about the payment methods available so you can choose the right one for you:
http://help.ebay.com.au/Help/Buying/Payment-and-postage/Payment_methods

Regards,

eBay

Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι το προιον θα ερθει αλλα ενδεχεται να μην ειναι το αυθεντικο??
η δεν θα ερθει καθολου αρα εχασα και τα χρηματα μου??

επισης δεν ξερω πως να κινηθω!!!να στειλω mail στον πωλητη αλλα τι να τον ρωτησω ???
η απλα να περιμενω το 10ημερο που λεει το paypal και μετα να ανοιξω θεμα στο resolution center???

αν καποιος εχει την εμπειρια θα τον παρακαλουσα να με βοηθησει!!!

Mouse Potato
28-09-11, 19:15
Το έχεις πληρώσει μέσω του paypal; Αν όχι μην το πληρώσεις γιατί ίσως να μην το λάβεις ή και να το λάβεις δεν θα είναι αυτό που περιγράφει.

Αν το έχεις πληρώσει πρέπει να ανοίξεις case μέσω του ebay ώστε να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Κάνε δηλαδή ότι λέει εδώ:


If you've already paid for the item through eBay and want to get your money back:

-- You can open a case in our Resolution Centre. You have to wait 10 days from the day you made your payment before you can open a case.

-- To access the Resolution Centre, go to:
http://resolutioncentre.ebay.com.au/

-- Under "I bought an item," select "I haven't received it yet."

-- We'll walk you through the process for getting a refund. Because we removed the listing, you won't be able to look up the seller's contact information.

Και μακριά από τέτοιες "προσφορές". Δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

odys2008
28-09-11, 19:23
Συγνώμη που θα στεναχωρήσω, αλλά είναι κλασική περίπτωση στο ebay. Πρόκειται συνήθως για 2GB αλλά τα έχουν hackarei για να δείχνουν 256. Όμως μόλις πας να τα γεμήσεις τότε τα αρχεία γίνονται corrupted

panos4
28-09-11, 19:35
Το έχεις πληρώσει μέσω του paypal; Αν όχι μην το πληρώσεις γιατί ίσως να μην το λάβεις ή και να το λάβεις δεν θα είναι αυτό που περιγράφει.

Αν το έχεις πληρώσει πρέπει να ανοίξεις case μέσω του ebay ώστε να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Κάνε δηλαδή ότι λέει εδώ:



Και μακριά από τέτοιες "προσφορές". Δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

τα εχω πληρωσει !!!
να μην μιλησω λες με τον πωλητη ετσι??
να περιμενω το 10ημερο και να ανοιξω case!!!


[QUOTE]Συγνώμη που θα στεναχωρήσω, αλλά είναι κλασική περίπτωση στο ebay. Πρόκειται συνήθως για 2GB αλλά τα έχουν hackarei για να δείχνουν 256. Όμως μόλις πας να τα γεμήσεις τότε τα αρχεία γίνονται corrupted [QUOTE]

δεν με στεναχωρεις φιλε μου !!!
απλα σχεδον εν γνωση μου την πατησα!!!
θα προσπαθησω να παρω τα λεφτα μου πισω!!!


αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν ο πωλητης θα με στειλει το προιον οποιο και να ειναι αυτο??

ευχαριστω παιδια !!!

RyDeR
29-09-11, 17:24
Επίσης, γενικά αυτό με τα φθηνα flash disks είναι μια αηδία. 32GB να έπαιρνες κινεζάρα με 12€, και όντως να είναι 32, θα ήθελες 1 εβδομάδα να το γεμίσεις (απο άποψη ταχύτητας). Δεν αξίζει.

cool11
30-09-11, 13:25
Ρε παιδια, ειμαι προβληματισμενος.
Εχω κανει μια παραγγελια, εδω και ενα μηνα περιπου(παρά λίγες μερες).
Ειναι απο Κινα, ειναι μικρου κοστους ομως 8 ευρω περιπου. Προκειται για μια θηκη κινητου.
Πριν λιγες μερες του εστειλα μηνυμα του προμηθευτη, και μου ειπε οτι ειχε καποιο προβλημα, και οτι εκανε και λαθος το tracking number, και οτι συμφωνα με οσα βλεπει αυτος στο συστημα του, το πακετακι πρεπει να ειναι ελλαδα.
Ομως, εγω δεν εχω λαβει τιποτε.
Εκανα υπομονη αυτες τις μερες, τιποτε ομως.

Απο την αλλη:
- παρακολουθω κι ενα topic σε ξενο φορουμ που παρηγγειλαν κι αλλοι το ιδιο, κι ολοι παραπονιουνται οτι κανεις τους δεν ελαβε τιποτε(τουλαχιστον δεν ειμαι μονο, αν ειναι παρηγορια αυτο βεβαια)
- σκεφτομαι μηπως εχει να κανει το θεμα και με τις 'δικες' μας απεργιες των τελωνειακων υπαλληλων

Προσπαθω δηλαδω να δικαιολογησω την κατασταση.
Αλλα και η υπομονη εχει τα ορια της.
Εντωμεταξυ, αν δεν με γελα η μνημη μου, εχει γινει και η χρεωση κανονικα στο paypal(πρεπει να δω τα στοιχεια γιατι εχω κανει διαφορες αγορες και δεν θυμαμαι ακριβως ποιος χρεωνει τι-μικροποσα παντα).

Και ειμαι σε διλλημα:
να κανω καποια κινηση προς το ebay? να περιμενω κι αλλο? να στειλω παλι μηνυμα σε αυτον?
τι νοημα εχει? τι περιμενω τωρα; τι να κανω τελικα? (με βαση και οσα περιεγραψα ως σκεψεις πιο πανω)

Περιμενω τις προτασεις σας.

djT
30-09-11, 22:50
Ρε παιδια, ειμαι προβληματισμενος.
Εχω κανει μια παραγγελια, εδω και ενα μηνα περιπου(παρά λίγες μερες).
Ειναι απο Κινα, ειναι μικρου κοστους ομως 8 ευρω περιπου. Προκειται για μια θηκη κινητου.
Πριν λιγες μερες του εστειλα μηνυμα του προμηθευτη, και μου ειπε οτι ειχε καποιο προβλημα, και οτι εκανε και λαθος το tracking number, και οτι συμφωνα με οσα βλεπει αυτος στο συστημα του, το πακετακι πρεπει να ειναι ελλαδα.
Ομως, εγω δεν εχω λαβει τιποτε.
Εκανα υπομονη αυτες τις μερες, τιποτε ομως.

Περιμενω τις προτασεις σας.

για 8 ευρώ αγορά το βρίσκω ΑΠΙΘΑΝΟ να έχει Tracking Number


Ρε παιδια, ειμαι προβληματισμενος.
να κανω καποια κινηση προς το ebay? να περιμενω κι αλλο? να στειλω παλι μηνυμα σε αυτον?
τι νοημα εχει? τι περιμενω τωρα; τι να κανω τελικα? (με βαση και οσα περιεγραψα ως σκεψεις πιο πανω)

Περιμενω τις προτασεις σας.

Να ζητήσεις από τον Πωλητή να σου δώσει το Tracking Number (χλωμό το βλέπω) και να δείς αν είναι Ελλάδα (αν είναι ΕΛλάδα θα το λάβεις την Δευτέρα)

Πάντως και να του γράψεις απάντηση δύσκολα θα λάβεις τώρα, καθώς στην Κίνα έχουν ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 1-7 Σεπτεμβρίου

Fever24
01-10-11, 03:01
Πάντως και να του γράψεις απάντηση δύσκολα θα λάβεις τώρα, καθώς στην Κίνα έχουν ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 1-7 Σεπτεμβρίου

Οκτώβρη ίσως;

djT
03-10-11, 03:36
Οκτώβρη ίσως;

Την ερχόμενη Δευτέρα θα έχουν γυρίσει στις δουλειές τους

RASTAVIPER
03-10-11, 08:27
Ρε παιδια, ειμαι προβληματισμενος.
Εχω κανει μια παραγγελια, εδω και ενα μηνα περιπου(παρά λίγες μερες).
Ειναι απο Κινα, ειναι μικρου κοστους ομως 8 ευρω περιπου. Προκειται για μια θηκη κινητου.
Πριν λιγες μερες του εστειλα μηνυμα του προμηθευτη, και μου ειπε οτι ειχε καποιο προβλημα, και οτι εκανε και λαθος το tracking number, και οτι συμφωνα με οσα βλεπει αυτος στο συστημα του, το πακετακι πρεπει να ειναι ελλαδα.
Ομως, εγω δεν εχω λαβει τιποτε.
Εκανα υπομονη αυτες τις μερες, τιποτε ομως.

Απο την αλλη:
- παρακολουθω κι ενα topic σε ξενο φορουμ που παρηγγειλαν κι αλλοι το ιδιο, κι ολοι παραπονιουνται οτι κανεις τους δεν ελαβε τιποτε(τουλαχιστον δεν ειμαι μονο, αν ειναι παρηγορια αυτο βεβαια)
- σκεφτομαι μηπως εχει να κανει το θεμα και με τις 'δικες' μας απεργιες των τελωνειακων υπαλληλων

Προσπαθω δηλαδω να δικαιολογησω την κατασταση.
Αλλα και η υπομονη εχει τα ορια της.
Εντωμεταξυ, αν δεν με γελα η μνημη μου, εχει γινει και η χρεωση κανονικα στο paypal(πρεπει να δω τα στοιχεια γιατι εχω κανει διαφορες αγορες και δεν θυμαμαι ακριβως ποιος χρεωνει τι-μικροποσα παντα).

Και ειμαι σε διλλημα:
να κανω καποια κινηση προς το ebay? να περιμενω κι αλλο? να στειλω παλι μηνυμα σε αυτον?
τι νοημα εχει? τι περιμενω τωρα; τι να κανω τελικα? (με βαση και οσα περιεγραψα ως σκεψεις πιο πανω)

Περιμενω τις προτασεις σας.
Αν υπάρχει όντως tracking number πάρτο και ψάξτο με τον ΟΤΕ.
Αν δεις ότι τελειώνει και αυτή η βδομάδα χωρίς αποτέλεσμα, άνοιξε case στο ebay και περιμένεις άλλη 1 βδομάδα.Αν παλι δεν έρθει, πας για claim για αντικείμενο που δεν έλαβες.
Όπως και να έχει, τα λεφτά σου δεν τα χάνεις.:)

jap
03-10-11, 08:33
Αν υπάρχει όντως tracking number πάρτο και ψάξτο με τον ΟΤΕ.

Στον πρώτο καφέ ακόμα; :yawn: :p

ranger
03-10-11, 11:07
Οκτώβρη ίσως;


Την ερχόμενη Δευτέρα θα έχουν γυρίσει στις δουλειές τους

Την Τετάρτη παράγγειλα κάτι από Κίνα, ο πωλητής έλεγε για Εθνική εορτή κτλ, αλλά σήμερα έγινε marked as shipped.

cool11
03-10-11, 11:57
Αν υπάρχει όντως tracking number πάρτο και ψάξτο με τον ΟΤΕ.
Αν δεις ότι τελειώνει και αυτή η βδομάδα χωρίς αποτέλεσμα, άνοιξε case στο ebay και περιμένεις άλλη 1 βδομάδα.Αν παλι δεν έρθει, πας για claim για αντικείμενο που δεν έλαβες.
Όπως και να έχει, τα λεφτά σου δεν τα χάνεις.:)

Δηλαδη με τον οτε πως μπορει να με βοηθησει με το tracking number?

Tiven
03-10-11, 12:46
μάλλον ΔΕΗ εε... ΕΛΤΑ εννοούσε :p

djT
03-10-11, 15:22
Την Τετάρτη παράγγειλα κάτι από Κίνα, ο πωλητής έλεγε για Εθνική εορτή κτλ, αλλά σήμερα έγινε marked as shipped.

ΝΑΙ σήμερα στέλνουν (shipping agent) αλλά δεν θα πάει ταχυδρομείο μέχρι την Τετάρτη που ανήγουν ταχυδρομεία

cool11
03-10-11, 17:31
Ηθελα να ξερα τι γινεται...
το tracking number που-παραδοξως για χαμηλη αγορα- δινει ο προμηθευτης, ειναι 13 ψηφια.
Μολις μιλησα με το κεπ των ελτα, και κοιταξε με το εν λογω tracking στην china post, και μου ειπε οτι πρεπει να ειναι 12ψηφια.
Τα λενε καλα στα ελτα, ή οχι?
Εχω φορτωσει αρκετα με το θεμα, κλεινω μηνα απο την παραγγελια μου, και οτι και να ηταν με την εθνικη τους γιορτη, παει στην ευχη, ενας μηνας καθυστερηση!
Θα του στειλω του προμηθευτη 2ο μηνυμα, και θα ειναι και το τελευταιο.
Πειτε μου τι αλλο να κανω στο ebay, ως επισημη διαδικασια, ωστε να δω πως θα κινηθω.
Ακυρωση παραγγελιας? Επιστροφη χρηματων?
Αρνητικη κριτικη, εκτος των αλλων?
Πειτε μου συγκεκριμενα απο που να παω να τα κανω μες στο ebay, γιατι χανομαι μες τις επιλογες του.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 9 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εστειλα μηνυμα στον προμηθευτη και του λεω οτι 1 μηνας καθυστερηση ειναι απαραδεκτος.
Κι οτι τα ελτα δεν βρισκουν τιποτε γιατι μαλλον το tracking ειναι λαθος.
Καλα τα λεω ε? Και μολις εστειλα το μηνυμα, μου εβγαλε το μηνυμα οτι ο προμηθευτης ειναι away και θα απαντησει μετα τις 6 οκτωβρη! Μιλαμε για 'τα ζωα μου αργα'!!!!!

Επισης τωρα ειδα ενα message στο inbox μου, που λεει οτι ειναι εθνικη γιορτη (θα γιορταζουν για κανα μηνα? τι θα γινει? και λενε για τους ελληνες μετα...), μπλα μπλα, και οτι το "Your parcel will be send out on 07th-Oct.2011"
Καλα, με κοροιδευει καταμουτρα;
Πριν 2 βδομαδες μου ειπε οτι εκανε λαθος το tracking number και οτι το δεμα πρεπει να ειναι ελλαδα, και τωρα μου λεει οτι το δεμα θα ξεκινησει την αποστολη του σε 4 μερες απο τωρα;;;;

Πειτε μου ρε παιδια, επεσα σε απατεωνα????
Αν ναι, θελω να τον καψω εντελως! Και refund τα χρηματα φυσικα, και να παραγγειλω απο καπου αλλου.

Περιμενω οδηγιες σας. :(

Mouse Potato
03-10-11, 17:32
Είναι πολύ πιθανό το tracking number που αναγράφεται να είναι απλά ένας κωδικός προϊόντος ή παραγγελίας. Ειδικά όταν μιλάμε για προϊόν χαμηλής αξίας. Έχει τύχει και σε εμένα να γράφει στο My eBay έναν tracking number αλλά να μην έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Όσον αφορά για το επόμενο βήμα σου, στείλε ένα ευγενικό μήνυμα στον πωλητή αναφέροντάς του το χρονικό διάστημα που έχει περάσει και ρώτα τον τι μπορεί να κάνει για να βοηθήσει. Πιθανότατα να σου προσφέρει refund. Από εκεί και πέρα αν σου πει να περιμένεις κάποιες μέρες, πες του ότι θα ανοίξεις ένα case στο eBay και θα περιμένεις να έρθει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.