PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

jap
03-10-11, 18:12
Ηθελα να ξερα τι γινεται...
το tracking number που-παραδοξως για χαμηλη αγορα- δινει ο προμηθευτης, ειναι 13 ψηφια.
Μολις μιλησα με το κεπ των ελτα, και κοιταξε με το εν λογω tracking στην china post, και μου ειπε οτι πρεπει να ειναι 12ψηφια.
Τα λενε καλα στα ελτα, ή οχι?


Στον OTE ή στη ΔΕΗ σου είπαμε να ρωτήσεις, τι ξέρουν στο ΚΕΠ; Εδώ να ρωτάς, στο adslgr.

13 είναι το σωστό, 2 γράμματα, 9 ψηφία και στο τέλος CN.

Πολύ αγχώνεσαι για μια θήκη των 8 δολαρίων. Σκέψου κάτι ευχάριστο... :hippy::hippy:

cool11
03-10-11, 18:25
Είναι πολύ πιθανό το tracking number που αναγράφεται να είναι απλά ένας κωδικός προϊόντος ή παραγγελίας. Ειδικά όταν μιλάμε για προϊόν χαμηλής αξίας. Έχει τύχει και σε εμένα να γράφει στο My eBay έναν tracking number αλλά να μην έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Όσον αφορά για το επόμενο βήμα σου, στείλε ένα ευγενικό μήνυμα στον πωλητή αναφέροντάς του το χρονικό διάστημα που έχει περάσει και ρώτα τον τι μπορεί να κάνει για να βοηθήσει. Πιθανότατα να σου προσφέρει refund. Από εκεί και πέρα αν σου πει να περιμένεις κάποιες μέρες, πες του ότι θα ανοίξεις ένα case στο eBay και θα περιμένεις να έρθει.

Μου εστειλε ενα συντομο mail(απο κανενα κινητο να υποθεσω...) οτι ειναι εκτος γραφειου και θα δει το θεμα μου οταν επιστρεψει, μετα την περιβοητη εθνικη γιορτη, δηλαδη στις 7 του οκτωβρη.
Φεξε μου και γλυστρισα δηλαδη.
Κι αυτη η αναντιστοιχια που μου ελεγε οτι το δεμα πρεπει να ειναι ελλαδα, και τωρα λεει οτι θα ταχυδρομηθει μετα τις 7, μου χτυπα ασχημα.

Τι να κανω, πως ανοιγω case, σε ποιον απευθυνεται και τι γραφω εκει, και τι περιμενω?

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 2 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στον OTE ή στη ΔΕΗ σου είπαμε να ρωτήσεις, τι ξέρουν στο ΚΕΠ; Εδώ να ρωτάς, στο adslgr.

13 είναι το σωστό, 2 γράμματα, 9 ψηφία και στο τέλος CN.

Πολύ αγχώνεσαι για μια θήκη των 8 δολαρίων. Σκέψου κάτι ευχάριστο... :hippy::hippy:

Κοιτα, στην σελιδα http://212.205.82.71/trackandtrace/ πηρα το τηλεφωνο που γραφει, και το σηκωσε καποιος που μου ειπε 'κεπ ελτα'.

Οσο για τα περι αγχους, μπορει να φαινεται αστειο, αλλα θελω την θηκη για να βαλω μεσα το κινητο για προστασια, και δυστυχως (μιας και το λεει και ο τιτλος του θεματος μας), δεν την εβρισκα στην ευρωπη. Γι αυτο παρηγγειλα απο κινα.
Δεν εχω αγχος για τη θηκη, αλλα για το κινητο που ειναι εντελως 'απροστατευτο'.
Και ειναι και η κοροιδια. Ενας μηνας στο περιμενε.

jap
03-10-11, 18:48
2-3 πραγματάκια. Το ότι είναι αργία (2 έχουν όλες κι όλες οι Κινεζοι που κρατάνε πάνω από 1 μέρα) και σου έγραψε από κινητό δικαιολογεί την αναντιστοιχία που λες. Σου απάντησε χωρίς να έχει δει ακριβώς τις λεπτομέρειες, αν έχει στείλει δηλαδή, πότε ακριβώς, με τι tracking number. Επίσης, οι 30 μέρες που σου φαίνονται τόσο πολλές δεν είναι κάτι ασυνήθιστο για αποστολές από Κίνα. ΟΚ, ο κανόνας ειναι 20-25 αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις και προς τα πάνω και προς τα κάτω. Τέλος, στις θήκες για κινητό είναι πολύ μικρό το ρίσκο, δεν θα αγχωνόμουν στη θέση σου.

Καταλαβαίνω το άγχος μην πάθει κάτι, κι εγώ μέχρι να έρθει η θήκη για την καινούργια φωτογραφική μηχανή την κουβάλαγα σε μια θήκη από σκληρό δίσκο.

ipo
03-10-11, 22:11
Αν υπάρχει όντως tracking number πάρτο και ψάξτο με τον ΟΤΕ.

Στον πρώτο καφέ ακόμα; :yawn: :tongue:

Δηλαδη με τον οτε πως μπορει να με βοηθησει με το tracking number?

μάλλον ΔΕΗ εε... ΕΛΤΑ εννοούσε :tongue:

Μολις μιλησα με το κεπ των ελτα, και κοιταξε με το εν λογω tracking στην china post, και μου ειπε οτι πρεπει να ειναι 12ψηφια.

Στον OTE ή στη ΔΕΗ σου είπαμε να ρωτήσεις, τι ξέρουν στο ΚΕΠ; Εδώ να ρωτάς, στο adslgr.
:rofl::rofl:

cool11
03-10-11, 22:26
Εχεις δικιο, συνενοηση μπουζουκι...

RASTAVIPER
04-10-11, 17:16
Πωπω ρόμπα, διορθώστε κάποιος Mod το post μου με τον ΟΤΕ!!! :p :p

karetsos
05-10-11, 18:00
Μια ερώτηση στα γρήγορα:

όταν αφήνω feedback φαίνεται στον αγοραστή τι έχω γτράψει/πόσα αστεράκια έχω βάλει;

secjournalist
05-10-11, 18:07
Μια ερώτηση στα γρήγορα:

όταν αφήνω feedback φαίνεται στον αγοραστή τι έχω γτράψει/πόσα αστεράκια έχω βάλει;

Τι έχεις γράψει ναι. Τα αστεράκια όχι.

cool11
05-10-11, 20:15
Επειγον!
Ρε παιδια, πηγα να βαλω μια παραγγελια, πατω 'buy' μου βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορει το ebay να ολοκληρωσει αυτη τη στιγμη, να προσπαθησω αργοτερα κι αν ξαναπαρουσιαστει προβλημα να επικοινωνησω με ebay.
Νομίζοντας εγω οτι δεν προχωρησε η διαδικασια αγορας, ξανακανω τα ιδια.
Αλλα εκει που ημουν ετοιμος να προχωρησω την διαδικασια για 2η φορα, μου ερχεται 'επιφοιτηση' και κοιτω το 'purchase history' και βλεπω το item μεσα 2 φορες!
Υπενθυμιζω οτι πατησα-και στις 2 φορες- μονο το 1ο κουμπι 'buy'.
Δεν εφτασα δηλαδη σε paypal κλπ
Ομως, οσο κι αν ψαχνω, δεν βρισκω επιλογη να ακυρωσω 1 απο τις 2 παραγγελιες, που μπηκαν απο λαθος του ebay.
Υπαρχει τροπος ευκολος-γρηγορος-by myself που λενε, ή πρεπει να στειλω μηνυμα σε ebay ή προμηθευτη????

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 108 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για να δουμε, θα βρεθει εδω μεσα ενας χριστιανος να με βοηθησει????
Εστειλα ηδη μηνυμα στον προμηθευτη να μου ακυρωσει την μια παραγγελια.
Δεν ευθυνομαι, κι ομως εμπλεξα.
Ειλικρινα, οπως κι αν λυθει το θεμα, ειμαι πολυ προβληματισμενος.
Χωρις να φταιω, βρισκομαι με διπλο-παραγγελια.
Αφου το συστημα εσφαλμενα την πρωτη φορα με ενημερωσε οτι δεν προχωρα η συναλλαγη.

Περιμενω τη βοηθεια σας.

Ελπιζω οτι με ενα απλο πατημα 'buy now' οτι δεν μπορει να εχω 'δεσμευτει' τοσο αγρια και να μην μπορω να ακυρωσω.
Εξαλλου, δεν εφταιγα εγω!
Τι να κανω? Να βαζω screen recording καθε φορα που κανω συναλλαγη με το ebay, μη τυχει καμια στραβη, να μπορω να τους στειλω το βιντεο με τα καμωματα του ebay????

(οχι τιποτε αλλο, μιλα ακομη και για ban λογαριασμου αν δεν πληρωσεις κατι που εχεις βαλει στη λιστα αγορων-και κερατας και ζημιωμενος δηλαδη).

MaFiOzOs_GR
05-10-11, 20:52
Αφού έστειλες μήνυμα στον πωλητή θα το διευθετήσει αυτός, μην ανησυχείς δεν πρόκειται να σε κάνουν ban για κάτι τόσο απλό. ;)

cool11
05-10-11, 21:04
Παντως, να μπλεξω ετσι διχως να ειναι δικο μου λαθος, ειναι κατι που κλονιζει την αξιοπιστια του ebay για μενα προσωπικα.
Τωρα πρεπει να περιμενω, ποτε θα εδεήσει ο κυριος πωλητης, να δει το αιτημα μου, και να με βοηθησει αν εχει κεφια.
Ωραια.
Μπλεξιμο χωρις να φταιω.

MaFiOzOs_GR
05-10-11, 22:01
Όπως σου είπα δεν έχεις λόγο να ανησυχείς γιατί ο πωλητής θα δει το αίτημα σου και θα το επιλύσει άμεσα.Και γω είχε τύχει να επιλέξω λάθος προϊόν ένα φεγγάρι (διαφορετική περίπτωση από τη δική σου, αλλά αντίστοιχη) και με μια απλή επικοινωνία με τον πωλητή, μου ακύρωσε το "commit to buy" και τέλος καλό όλα καλά. :)

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι ότι ο πωλητής θα αργήσει να σου απαντήσει, και μόλις το κάνει θα σου πει "καλά να πάθεις, τώρα θα σου στείλω 2 με το ζόρι!" :p

Τα παραπάνω ισχύουν αν ο πωλητής είναι σωστός επιχειρηματίας με έναν σεβαστό αριθμό πωλήσεων και rating >98%. Άμα πήρες από κάποιον που μπορεί να είναι και το πρώτο του sale, ή έχει κακό rating, τότε το ρίσκο ανεβαίνει, αλλά και πάλι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με ban του λογαριασμού σου, ή κάποια άλλη κύρωση από το ebay, για κάτι τόσο απλό.... ;)

blade_
05-10-11, 23:02
λαθη γινονται..και γω μια φορα αντι να πατησω 80 σε ενα bid πατησα 800...καταλαβαινεις..εφαγα λιγο κραξιμο αλλα το καταλαβε..

........Auto merged post: blade_ πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........








:rofl::rofl:


:rofl::rofl::rofl:

cool11
05-10-11, 23:06
Ποσο να περιμενω ομως ρε παιδια?
Εχω στειλει το request εδω και κατι ωρες.
Τι με κρατα στην αβεβαιοτητα ο ατιμος ο seller?
Θα πρεπει να τον 'παρακαλεσω' πολυ ακομα? :(

cool11
06-10-11, 09:25
Αναμενω ακομη την απαντηση απο τον προμηθευτη, σχετικα με την ακυρωση της διπλης παραγγελιας, που εγινε χωρις δικο μου λαθος.
Τωρα βλεπω μεσα στο 'purchase history', απο τη μια

"I need to pay for 2 items." (η διπλη λαθος παραγγελια)

και απο την αλλη

"I can review 1 item that I won recently." και οταν πατω να δω τι ειναι αυτο, μου βγαζει το item!!!!

Τι ειναι αυτα ρε παιδια????:(

Fever24
06-10-11, 12:27
Αναμενω ακομη την απαντηση απο τον προμηθευτη, σχετικα με την ακυρωση της διπλης παραγγελιας, που εγινε χωρις δικο μου λαθος.
Τωρα βλεπω μεσα στο 'purchase history', απο τη μια

"I need to pay for 2 items." (η διπλη λαθος παραγγελια)

και απο την αλλη

"I can review 1 item that I won recently." και οταν πατω να δω τι ειναι αυτο, μου βγαζει το item!!!!

Τι ειναι αυτα ρε παιδια????:(

Αρχικά θα πρότεινα να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις λίγο! Δεν νομίζω ότι θα προχωρήσει η παραγγελία εφόσον έχεις επικοινωνήσει με τον πωλητή. Να θυμάσαι ωστόσο οτι επειδή εσύ μπορείς να είσαι κοντά στο pc γενικώς, ίσως ο πωλητής να μην μπορεί! Μην βιάζεσαι λοιπόν...

cool11
06-10-11, 12:49
Τελικα το θεμα λυθηκε-κι ευχαριστω ολους εδω για τον καθυσηχασμο!
Ο πωλητης εστειλε μηνυμα για ακυρωση, δεχτηκα, ολα καλα!

Αλλα ειλικρινα:
- το λαθος στο συστημα του ebay που μου εδωσε μηνυμα οτι η συναλλαγη δεν προχωρα ενω την εβαλε στο καλαθι, και διχως εγω να φταιω
- η μη δυνατοτητα ακυρωσης, εστω κι αν καποιο πατησει απλα και μονο το 'buy now' και δεν κανει τιποτε αλλο

με εχουν βαλει σε πολλες σκεψεις.:hmm:

RASTAVIPER
06-10-11, 17:22
Περίεργο αυτό που έτυχε αλλά τέτοιο ανάλογο πρόβλημα ποτέ δεν μου είχε τύχει παρόλο που έχω κάνει αρκετές συνναλαγές.
Πάντα χρειάζεται προσοχή από μέρους μας.Και στην τελική αν δεν είσαι σίγουρος αν κέρδισες ή όχι μια δημοπρασία/αγορά τότε πας στο myebay και τσεκάρεις τι έχει περασμένο εκεί.

cool11
06-10-11, 20:05
Ενα αλλο 'θεματάκι' που με απασχολησε προσφατα, ειναι οτι δεν μπορω να γνωριζω τις αντιστοιχίες 'χρεώσεων' με τα items που παραγγελνω.
Τι εννοω;
Οτι πχ. εγω παραγγελνω απο τον 'supplier1', αλλα οταν μου γινεται η χρεωση μεσω paypal, εκει φαινεται καποιο αλλο ονομα, κι ετσι, οταν εχω δωσει 2-3 παραγγελιες χρονικά κοντά, δεν μπορω να ξερω ποιος με χρεωσε τι!
Η αναντιστοιχία δηλαδη του username-ονοματος στο ebay, με το paypal που φαινεται στις πληρωμες, με μπερδευει.

Θα πει καποιος βεβαια, να κρατησω σε μια λιστα μονος μου τα ποσα και απο το ποσο-με αντιστροφη λογικη-να βρισκω/να υποθετω θα ελεγα, ποιος με χρεωνει.
Δεν νομιζω ομως να ειναι και ο καλυτερος τροπος αυτος.
Να δουλευω δηλαδη με αντιστοιχια μεσω ποσου, και παντα βασιζομενος σε υπόθεση.

Το γεγονος λοιπον οτι παραγγελνω σε 1-2 μερες από τους 'supplier1' 'supplier2' 'supplier3' και βλεπω οτι στο paypal με χρεωνουν οί 'king' 'butterfly' 'hello', με μπερδευει.

Οι αγορες μου συνηθως αφορουν μικροποσα, οποτε ειναι κι ευκολο να μπερδευτεις, δεν ειναι και πολυ διακριτές ως ποσά, μεταξυ τους.

Υπαρχει λυση σε αυτο το προβλημα της αναντιστοιχιας με το paypal?
Πως να κανω το ξεχωρισμα σωστα;

Mouse Potato
06-10-11, 20:10
Δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Απλά αντιστοίχησε τα ποσά με τους αγοραστές και τα ονόματα. Δεν νομίζω να αποτελεί πρόβλημα. Εκτός κι αν κάνεις καθημερινά παραγγελίες από δεκάδες διαφορετικούς sellers. :p

Γενικώς, επειδή διαβάζω τις ανησυχίες σου και τους προβληματισμούς σου, θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις. Υπάρχουν πολλοί μηχανισμοί (στο eBay) που θα σε γλυτώσουν από το να χάσεις τα λεφτά σου.

cool11
06-10-11, 21:16
Απο 'αλλον' αγοραζω, 'αλλος' φαινεται να με χρεωνει...
Μαλιστα...μαλλον πρεπει να ζησω και με αυτο...
Απο τη μια λεμε ποσο οργανωμενο ειναι το ebay, απο την αλλη...αλλα 'ντ΄ άλλων...

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το 'Review Items I've won', οταν δεν εχω κερδισει απολυτως τιποτε?
Τι ειναι αυτο?

Fever24
06-10-11, 21:18
Απο 'αλλον' αγοραζω, 'αλλος' φαινεται να με χρεωνει...
Μαλιστα...μαλλον πρεπει να ζησω και με αυτο...
Απο τη μια λεμε ποσο οργανωμενο ειναι το ebay, απο την αλλη...αλλα 'ντ΄ άλλων...

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το 'Review Items I've won', οταν δεν εχω κερδισει απολυτως τιποτε?
Τι ειναι αυτο?

Αφού έχεις τόσα προβλήματα με το ebay, γιατί συνεχίζεις να αγοράζεις?

cool11
06-10-11, 23:18
Αγοραζω για τους γνωστους λογους: ποικιλια(που δεν βρισκω ελλαδα), και καλες τιμες (που επισης δεν βρισκω ελλαδα).
Ωστοσο, δεν περιμενα ομολογω αυτα τα 'αρνητικα' που περιεγραψα.

Mouse Potato
06-10-11, 23:30
Απο 'αλλον' αγοραζω, 'αλλος' φαινεται να με χρεωνει...
Μαλιστα...μαλλον πρεπει να ζησω και με αυτο...
Απο τη μια λεμε ποσο οργανωμενο ειναι το ebay, απο την αλλη...αλλα 'ντ΄ άλλων...

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το 'Review Items I've won', οταν δεν εχω κερδισει απολυτως τιποτε?
Τι ειναι αυτο?

Είναι σαν να μου λες πως αν ανοίξω εγώ λογαριασμό σε κάποιο ιντερνετικό πόκερ θα πρέπει να έχω για ψευδώνυμο το όνομα που αναγράφει στην κάρτα που καταθέτω λεφτά. Σαφώς και γίνεται αυτό, αλλά μετά δε μιλάμε για ψευδ-ώνυμο. :p

Πέρα από αυτό, στο receipt που λαμβάνεις από το PayPal, αναγράφεται ακριβώς το προϊόν που αγόρασες με link.

Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Είναι κάτι που κάποιοι που ούτε καν το παρατηρούν και άλλοι που το συνηθίζουν στην πορεία.

cool11
06-10-11, 23:48
ok, το paypal στο mail που στελνει, γραφει για ποιο προιον ειναι, αλλα η winbank στις ειδοποιησεις για 'αναληψεις' απο την χρεωστικη μου δειχνει ασχετα...
ok το paypal, αλλα στην πειραιως που ειναι το πραγματικο χρημα, δυσκολο να βγαλεις ακρη οταν 'βγαινει' χρημα, σε ποιον παει τελικα.

Μαλλον ειμαι ο μονος με ebay και winbank ειδοποιησεις. Ή ο μονος που ετυχε να κανω μαζεμενες μικροαγορες και μου ηρθαν ολα μαζι και δεν διευκολυνθηκα να βγαλω ακρη με τις πληρωμες.

mithos1gr
06-10-11, 23:51
Επειγον!
Ρε παιδια, πηγα να βαλω μια παραγγελια, πατω 'buy' μου βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορει το ebay να ολοκληρωσει αυτη τη στιγμη, να προσπαθησω αργοτερα κι αν ξαναπαρουσιαστει προβλημα να επικοινωνησω με ebay.
Νομίζοντας εγω οτι δεν προχωρησε η διαδικασια αγορας, ξανακανω τα ιδια.
Αλλα εκει που ημουν ετοιμος να προχωρησω την διαδικασια για 2η φορα, μου ερχεται 'επιφοιτηση' και κοιτω το 'purchase history' και βλεπω το item μεσα 2 φορες!
Υπενθυμιζω οτι πατησα-και στις 2 φορες- μονο το 1ο κουμπι 'buy'.
Δεν εφτασα δηλαδη σε paypal κλπ
Ομως, οσο κι αν ψαχνω, δεν βρισκω επιλογη να ακυρωσω 1 απο τις 2 παραγγελιες, που μπηκαν απο λαθος του ebay.
Υπαρχει τροπος ευκολος-γρηγορος-by myself που λενε, ή πρεπει να στειλω μηνυμα σε ebay ή προμηθευτη????

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 108 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για να δουμε, θα βρεθει εδω μεσα ενας χριστιανος να με βοηθησει????
Εστειλα ηδη μηνυμα στον προμηθευτη να μου ακυρωσει την μια παραγγελια.
Δεν ευθυνομαι, κι ομως εμπλεξα.
Ειλικρινα, οπως κι αν λυθει το θεμα, ειμαι πολυ προβληματισμενος.
Χωρις να φταιω, βρισκομαι με διπλο-παραγγελια.
Αφου το συστημα εσφαλμενα την πρωτη φορα με ενημερωσε οτι δεν προχωρα η συναλλαγη.

Περιμενω τη βοηθεια σας.

Ελπιζω οτι με ενα απλο πατημα 'buy now' οτι δεν μπορει να εχω 'δεσμευτει' τοσο αγρια και να μην μπορω να ακυρωσω.
Εξαλλου, δεν εφταιγα εγω!
Τι να κανω? Να βαζω screen recording καθε φορα που κανω συναλλαγη με το ebay, μη τυχει καμια στραβη, να μπορω να τους στειλω το βιντεο με τα καμωματα του ebay????

(οχι τιποτε αλλο, μιλα ακομη και για ban λογαριασμου αν δεν πληρωσεις κατι που εχεις βαλει στη λιστα αγορων-και κερατας και ζημιωμενος δηλαδη).

Μην ανησυχείς.... το έχω πάθει και εγώ και μάλλιστα νομίζοντας ότι το "Buy now" ήταν σαν το "καλάθι αγοράς" είχα παραγγείλει 6 κάμερες και κάτι άλλα !!!!! συνολικής αξίας 650 ευρώ!!!!
Εάν πρωί είδα καμιά δεκαριά ενστάσεις από το Ebay να μου λένε ότι άν δεν πληρώσω θα με διαγράψουν οριστικά.
Τελικά άρχισα τα παρακάλια, έστειλα σ' όλους τους πωλητές επιστολές και το ζήτημα λύθηκε, αποσείροντας τις παραγγελείες οι πωλητές.
Στην ουσία άλλωστε αυτοί μας έχουν ανάγκη και άν κάποιος από εμάς δεν πληρώσει και τι έγινε, αλλά από την άλλη αυτοί θα χάσουν έναν πελάτη.
Αλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι το προϊόν στο Ebay είμαστε εμείς!:lol:

ipo
07-10-11, 00:54
Πριν πηδηχτώ από το παράθυρο, θα κάνω μία απόπειρα να απαντήσω σε μερικά από τα θέματα που θίχτηκαν.

Για αρχή σε αυτό:

Αφού έχεις τόσα προβλήματα με το ebay, γιατί συνεχίζεις να αγοράζεις?
Πες τα χρυσόστομε. Ο cool11 έχει πιάσει όλα τα νήματα με τις online αγορές και βγάζει ακατάπαυστα γκρίνια. Cool11, σε παρακαλώ επιτέλους να ξεκινήσεις να διαβάζεις help sections. Αλλιώς παράτα τα, δε σε θέλει, πώς να το κάνουμε; Πρώτη φορά συναντώ online χρήστη με τόση γκρίνια που δεν αφιερώνει τον ελάχιστο χρόνο για να διαβάσει λίγο από τα F.A.Q.. Κάνεις click, σου πετάει μία οθόνη, αρχίζεις τη γκρίνια και το φόβο. Ψάξε, διάβασε, μάθε, χαλάρωσε. ΕΛΕΟC!

Όταν κάνεις αγορά στο eBay μέσω PayPal, στην οθόνη που βλέπεις τη χρέωση, έχει κάτι γραμματοσειρές με λατινικούς χαρακτήρες. Αν προσπαθήσεις να τους διαβάσεις, αντί απλά να τους προσπεράσεις, αποκωδικοποιώντας τους με λογικούς συνειρμούς που βασίζονται στην αγγλική γραμματική και το συντακτικό θα δεις ότι κάπου γράφει:
"This credit card transaction will appear on your bill as "Cool11 KSEKINA NA DIAVAZEIS"

Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να ξέρεις ποια αγορά αντιστοιχεί σε έκαστη γραμμή της αναλυτικής κατάστασης αγορών της κάρτας σου.


Σε παρακαλώ για τελευταία φορά να σεβαστείς το forum και να μην το αντιμετωπίζεις σαν τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Κινείσαι εδώ και μήνες στα όρια του thread hijacking, ενώ δεν δείχνεις την παραμικρή προσπάθεια να μάθεις κάτι μόνος σου διαβάζοντας, γεγονός μη θεμιτό για online κοινότητες.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

djT
07-10-11, 01:22
ipo σε -Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Χ-Ο-Μ-Α-Ι !!!!

:oneup:

lewton
08-10-11, 18:48
ipo σε -Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Χ-Ο-Μ-Α-Ι !!!!

:oneup:
Τώρα δε θα το δει γιατί πηδήχτηκε από το παράθυρο. :p

djT
09-10-11, 04:08
Όχι ρε σύ μην λές τέτοια
(θα μου πεις με τόσα που ακούει....)

Fever24
17-10-11, 23:47
Πάντως πρέπει να το παραδεχτούμε! Από τη στιγμή που σταμάτησε να ποστάρει ο cool11, ερήμωσε το forum...

BOBBY
17-10-11, 23:56
Πάντως πρέπει να το παραδεχτούμε! Από τη στιγμή που σταμάτησε να ποστάρει ο cool11, ερήμωσε το forum...

Η αρχή είχε γίνει από τον τίτλο,σιγά σιγά άλλαξε,μπήκε μια παρένθεση,και μεγάλωσε η παρένθεση,και έγινε ο τίτλος τεράστιος. :p:p

Tolakos
19-10-11, 19:46
GBP

Estimated delivery: Varies*
Seller ships within 1 business day(s)
Some item(s) listed below do not have shipping fees specified by the seller(s).

παιδια τι ειναι αυτο?μου ζηταει να βαλω κατι εδω

dfourt
19-10-11, 19:56
GBP

Estimated delivery: Varies*
Seller ships within 1 business day(s)
Some item(s) listed below do not have shipping fees specified by the seller(s).

παιδια τι ειναι αυτο?μου ζηταει να βαλω κατι εδω
Ο seller δεν έχει δώσει στο ebay πληροφορίες για το κόστος αποστολής του προϊόντος,που αγόρασες,στην Ελλάδα.

Αν στην περιγραφή του προϊόντος λέει free Shipping Worldwibe ή κάτι αντίστοιχο, τότε απλά συμπληρώνεις 0 στο πεδίο που πρέπει να συμπληρώσεις.
Διαφορετικά, επικοινωνείς με τον seller,τον ρωτάς το κόστος των μεταφορικών και συμπληρώνεις το πεδίο ανάλογα.

Tolakos
19-10-11, 19:57
Ο seller δεν έχει δώσει στο ebay πληροφορίες για το κόστος αποστολής του προϊόντος,που αγόρασες,στην Ελλάδα.

Αν στην περιγραφή του προϊόντος λέει free Shipping Worldwibe ή κάτι αντίστοιχο, τότε απλά συμπληρώνεις 0 στο πεδίο που πρέπει να συμπληρώσεις.
Διαφορετικά, επικοινωνείς με τον seller,τον ρωτάς το κόστος των μεταφορικών και συμπληρώνεις το πεδίο ανάλογα.

οκ ευχαριστω

esykas
24-10-11, 09:15
καλημέρα
η δική μου εμπειρία από online αγορές έχει ως εξείς
Μακριά από Fedex και ειδικά εισαγωγή εκτός ΕΕ 1000% τελωνείο σε ότι έχει αξία πάνω από 25 δολάρια
με τις υπόλοιπες πάλι από Αμερική δεν έχω πρόβλημα κανένα μέχρι στιγμή.
Ο λόγος με την Fedex είναι ότι η orbit που την έχει στο Ελληνιστάν έχει και μερικούς εκτελωνιστές που πληρώνει με το μήνα άρα από κάπου πρέπει να βγει ο μισθός.
Βέβαια καλύπτονται από την νομοθεσία αλλά πείτε μου εσείς πώς τα δέματα από ΕΛΤΑ και από άλλες courier περνάνε και η συγκεκριμένη εταιρεία να σταματάει από μόνη της κάθε δεματάκι που τυγχάνει να αναγράφει την αξία του σε δολάρια και μάλιστα από 25 και πάνω.
Την πάτησα δεύτερη φορά με αυτούς διότι τη πρώτη φορά πέρσι είπα έτυχε δεν πέτυχε αλλά την περασμένη εβδομάδα εν μέσω απεργιών με πήραν τηλέφωνο να μου πούνε το γνωστό ποίημα με αποτέλεσμα η να χάσω 80 ευρώ με τα μεταφορικά η να πληρώσω 125 έξτρα με εκτελωνισμό τελικά αποφάσισα να δώσω άλλα 70 και να το εκτελωνίσω εγώ πότε μα ποτέ Fedex

Jazzer
24-10-11, 10:25
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους :)
Παρακαλώ για τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που έχει προκύψει με μια αγορά μου μέσω ebay.

Στις 26/9 πλήρωσα με paypal 90 λίρες (107 ευρώ) για ένα αντικείμενο από Αγγλία.
Επειδή οι μέρες περνούσαν και δεν το παραλάμβανα από το ταχυδρομείο, επικοινώνησα με τον πωλητή 2 εβδομάδες αργότερα και τον ρώτησα αν το έχει στείλει.

Επισημαίνεται ότι στο "purchase history" μου δεν εμφανίζεται η ημερ/νία αποστολής του, προφανώς ο πωλητής δεν έχει ενημερώσει σχετικά το σύστημα.
Μου απάντησε ότι το έχει στείλει, αλλά επειδή οι εβδομάδες έγιναν 3, άνοιξα case στο ebay στις 17/10, στο οποίο ανέφερα τις λεπτομέρειες της υπόθεσης.

Ο πωλητής απάντησε χθες ότι έχει στείλει το αντικείμενο μέσω Royal mail στις 28/9, καθώς επίσης και ότι προτίθεται να ρωτήσει στο ταχυδρομείο του, μήπως το εντοπίσουν, χωρίς όμως να δώσει tracking number.

Toυ έστειλα νέο μήνυμα, με το οποίο του ζητώ tracking number, αλλά και να ρωτήσει το ταχυδρομείο του.
To case βρίσκεται στη φάση " Case open: Work it out - Please wait for the seller to respond ". Η υπόθεση θα κλείσει στις 1/12, όπως αναγράφεται στις λεπτομέρειες του συστήματος.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, αν και διάβασα τα σχετικά βοηθήματα που παρέχει το ebay, οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1) Tι θα γίνει αν δεν παραλάβω το αντικείμενο τις επόμενες μέρες ; Έχω αναφέρει ότι επιθυμώ refund.
2) Πότε μπορώ να ζητήσω περαιτέρω διερεύνηση και επίλυση της υπόθεσης από το customer service ;
Πως κάνω "escalate the case to customer support" και μέχρι πότε πρέπει να γίνει αυτό ;
3) Mήπως είναι προτιμότερο να αμφισβητήσω την συγκεκριμένη συναλλαγή paypal μέσω της τράπεζας μου και όχι να ακολουθήσω τη χρονοβόρα διαδικασία του ebay ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν. :)

dfourt
24-10-11, 10:54
1) Tι θα γίνει αν δεν παραλάβω το αντικείμενο τις επόμενες μέρες ; Έχω αναφέρει ότι επιθυμώ refund.
2) Πότε μπορώ να ζητήσω περαιτέρω διερεύνηση και επίλυση της υπόθεσης από το customer service ;
Πως κάνω "escalate the case to customer support" και μέχρι πότε πρέπει να γίνει αυτό ;
3) Mήπως είναι προτιμότερο να αμφισβητήσω την συγκεκριμένη συναλλαγή paypal μέσω της τράπεζας μου και όχι να ακολουθήσω τη χρονοβόρα διαδικασία του ebay ;

1,2)Όσο έχεις ανοιχτό case δεν έχεις πρόβλημα.Περίμενε 1-2 εβδομάδες(νομίζω έχει και έναν περιορισμό που λέει ότι δεν μπορείς να στείλεις το πρόβλημα στο support τους πριν κάποια ημερομηνία) και αν δεν υπάρξει λύση στο πρόβλημα, κάνε escalate σε claim.
Αν ο πωλητής σου πει ότι το ξαναέστειλε, περίμενε περισσότερο καιρό, αλλά σε καμία περίπτωση μην αφήσεις να περάσει η 1/12 γιατί μετά από αυτή την ημερομηνία, δεν θα μπορείς να πάρεις τα χρήματά σου πίσω(δεν θα μπορείς να κάνεις escalate σε claim.)

3)Δεν θα στο πρότεινα.Απλά περίμενε και θα πάρεις σίγουρα τα χρήματά σου πίσω μέσω της διαδικασία του paypal-ebay.
Αν ο πωλητής δεν έχει tracking number,συνήθως δεν έχει τρόπο να αποδείξει στο ebay ότι έστειλε το πακέτο, οπότε το claim θα κλείσει υπέρ σου.
Ακόμα και να αποδείξει ότι το έστειλε, πρέπει να αποδείξει και ότι το έλαβες κιόλας, οπότε...
Γενικά ισχύει ο κανόνας ότι αν δεν λάβεις κάτι, τα χρήματά σου πίσω(αρκεί να έχεις πληρώσει με paypal)

Φυσικά, σε περίπτωση που λάβεις το αντικείμενο, θα πρέπει να το αναφέρεις αμέσως και να κλείσεις το case.

Jazzer
24-10-11, 10:58
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου ! :oneup:
Αναμονή λοιπόν και προσοχή στην τήρηση της προθεσμίας.

RASTAVIPER
24-10-11, 16:49
Πάντως 1 μήνας είναι πολύ για παραλαβή από Αγγλία.
Αν δεν έρθει μέχρι τέλος βδομάδος, κάτι παίζει.

aleex
26-10-11, 10:50
έκανα προ ολίγου την πρώτη μου αγορά :yahoo: από ebay και έχω την εξής απορία:

όταν άλλοι παράμετροι δεν διαφέρουν προτιμάμε:

standard int'l shipping ή economy int'l shipping

από το hong kong?

στο site του hong kong post office (http://app1.hongkongpost.com/calc/eng/general.php) πάντως δεν τα βρίσκω αυτά

Jazzer
26-10-11, 21:21
Γενικά ισχύει ο κανόνας ότι αν δεν λάβεις κάτι, τα χρήματά σου πίσω(αρκεί να έχεις πληρώσει με paypal)

Φυσικά, σε περίπτωση που λάβεις το αντικείμενο, θα πρέπει να το αναφέρεις αμέσως και να κλείσεις το case.

Επανέρχομαι για ενημέρωση, σήμερα το πρωί έκανα "escalate case" στο ebay και μετά από λίγες ώρες έλαβα την εξής απάντηση :
" Dear jazzer2011,
Good news. We issued you with a full refund of £90.00 on 26 Oct, 2011. The refund includes the purchase price plus original P&P and has been credited to your PayPal account. Please log in to PayPal and view the history page if you don't see it in your PayPal balance.
Decision:
This case has been decided in your favour.
Comments:
We didn't receive tracking information from the seller. We're sorry you have a problem with your purchase, and we're issuing you with a refund in this case".

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν, ευχαριστώ πολύ :oneup:

DSLaManiaC
28-10-11, 02:51
Καλά κι αυτοί χαζοί είναι? Στέλνουν αντικείμενο 100€ χωρίς signed-for?

DreamAxe
28-10-11, 23:00
Την Κυριακή πήρα ένα mp4 player απο κινέζο (HK) πωλητή (με κατάστημα στο ebay, 98.3% feedback και ~750 πωλήσεις) έχει πάρει τα χρήματα απο την Δευτέρα (άμεση πληρωμή με paypal) αλλα ακόμα δεν έχει σημειώσει σαν απεσταλμένο το δέμα. Άλλα πράγματα που πήρα και πλήρωσα απο άλλους πωλητές στάλθηκαν την επόμενη.
Να περιμένω λίγο ακόμη ή να του στείλω μύνημα?

dfourt
28-10-11, 23:04
Την Κυριακή πήρα ένα mp4 player απο κινέζο (HK) πωλητή (με κατάστημα στο ebay, 98.3% feedback και ~750 πωλήσεις) έχει πάρει τα χρήματα απο την Δευτέρα (άμεση πληρωμή με paypal) αλλα ακόμα δεν έχει σημειώσει σαν απεσταλμένο το δέμα. Άλλα πράγματα που πήρα και πλήρωσα απο άλλους πωλητές στάλθηκαν την επόμενη.
Να περιμένω λίγο ακόμη ή να του στείλω μύνημα?

Στείλε αν θες, αλλά μερικοί απλά δεν ενημερώνουν το ebay ότι έγινε η αποστολή.
Περίμενε 20-30 μέρες και αν δεν σου έρθει αυτό που πήρες, επικοινωνείς μαζί του.
Αν δεν βγει άκρη ανοίγεις case στο paypal-ebay.

djT
30-10-11, 04:29
Την Κυριακή πήρα ένα mp4 player απο κινέζο (HK) πωλητή (με κατάστημα στο ebay, 98.3% feedback και ~750 πωλήσεις) έχει πάρει τα χρήματα απο την Δευτέρα (άμεση πληρωμή με paypal) αλλα ακόμα δεν έχει σημειώσει σαν απεσταλμένο το δέμα. Άλλα πράγματα που πήρα και πλήρωσα απο άλλους πωλητές στάλθηκαν την επόμενη.
Να περιμένω λίγο ακόμη ή να του στείλω μύνημα?

1. Αν εσύ πλήρωσες Δευτέρα σημαίνει ότι στην Κίνα ήταν Τρίτη. Άρα, 28-10 είναι 3 ημέρες για αποστολή
2. Αναλόγως σε πόσες μέρες γράφει ο πωλητής ότι στέλνει τα πράγματα (1,2,3 κλπ)
3. Δεν σημειώνουν όλοι οι πωλητές στο history ότι εγινε αποστολή (κάποιοι τυιπικού το κάνουν)
4. Δεν ανοίγουμε αμέσως dispute σε Paypal & ebay έτσι με το τίποτα. Αυτό το κάνουμε αν δεν παραλάβουμε μετά 30 ημέρες κλπ (45 είναι το όριο από ebay) Αν ανοίγουμε dispute με το τίποτα τότε σε λίγο όλοι οι πωλητές θα γράφουν (Not available to Greece)

Αυτά...... και υπομονή

DreamAxe
30-10-11, 13:06
1. Αν εσύ πλήρωσες Δευτέρα σημαίνει ότι στην Κίνα ήταν Τρίτη. Άρα, 28-10 είναι 3 ημέρες για αποστολή
2. Αναλόγως σε πόσες μέρες γράφει ο πωλητής ότι στέλνει τα πράγματα (1,2,3 κλπ)
3. Δεν σημειώνουν όλοι οι πωλητές στο history ότι εγινε αποστολή (κάποιοι τυιπικού το κάνουν)
4. Δεν ανοίγουμε αμέσως dispute σε Paypal & ebay έτσι με το τίποτα. Αυτό το κάνουμε αν δεν παραλάβουμε μετά 30 ημέρες κλπ (45 είναι το όριο από ebay) Αν ανοίγουμε dispute με το τίποτα τότε σε λίγο όλοι οι πωλητές θα γράφουν (Not available to Greece)

Αυτά...... και υπομονή

Σήμερα το σημείωσε σαν απεσταλμένο ο πωλητής :up:

2. Έλεγε ships within 3 days after receiving cleared payment
3. Θα το έχω υπόψιν. Δεν έχω πάρα πολλές αγορές αλλά ως τώρα και κινέζικα καταστήματα και κανονικοί πωλητές ήταν τυπικότατοι σε αυτό το θέμα, πρώτη φορά μου έτυχε.
4. Dispute θα έκανα κοντά στις 40 ημέρες και μόνο δεν είχε απαντήσει σε επαναλαμβανόμενα μηνύματα ο seller ;)

Ελπίζω να μην περάσει τελωνείο για 34.99$ :hmm:

ownagE_
30-10-11, 17:49
Ελπίζω να μην περάσει τελωνείο για 34.99$ :hmm:

Χλωμό, δε νομίζω να περάσει. ;)

DreamAxe
31-10-11, 00:35
Χλωμό, δε νομίζω να περάσει. ;)

Δεν ξέρω αν είναι πάνω απο το όριο (πρέπει να είναι γύρω στα 45€ με μεταφορικά νομίζω) αλλά έχω μια ελπίδα μήπως ο αριθμός των πακέτων που συσσωρεύτηκε απο την πρόσφατη απεργία τους κάνει να περάσουν τα πακέτα γρήγορα :p

Μην μου βάζετε ιδέες (http://www.ebay.com/itm/2002-Master-Replicas-Count-Dooku-Lightsaber-AOTC-SW-105S-SE-/150676733247?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2315087d3f) βραδιάτικα :oops: :p

RASTAVIPER
31-10-11, 14:05
έκανα προ ολίγου την πρώτη μου αγορά :yahoo: από ebay και έχω την εξής απορία:

όταν άλλοι παράμετροι δεν διαφέρουν προτιμάμε:

standard int'l shipping ή economy int'l shipping

από το hong kong?

στο site του hong kong post office (http://app1.hongkongpost.com/calc/eng/general.php) πάντως δεν τα βρίσκω αυτά
Εφόσον είσαι στην απλή αποστολή και όχι με tracking, μην σε πολυνοιάζουν αυτά.Τα ίδια πράγματα είναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.