PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Kezar
04-11-11, 05:03
εγω παντως που ειχα παραγγειλει με κουριερ εκτος ευρωπαικης ενωσης δεν υπηρχε προβλημα ηρθε κανονικα και δεν χρεωθηκα τπτ..
και το αντικειμενο δεν ητανε μικρο ηταν αεροτομη αυτοκινητου...φαντασου.

ntebis
12-11-11, 02:30
Παιδια αγορασα ενα προστατευτικο οθονης που βγηκε πολυ μαπα...

Τι λετε να κανω να ζητησω τα λεφτα πισω ή απλως να του αφησω αρνητικη κριτικη?

Mouse Potato
12-11-11, 02:41
Στείλε πρώτα μήνυμα στον πωλητή.

DreamAxe
12-11-11, 03:25
Να ρωτήσω, έχει πάρει κανείς σπόρους για λαχανικά απο ebay? Υπάρχει κάποιος περιορισμος στις εισαγωγές ή κάτι παρόμοιο που θα πρέπει να γνωρίζω?

Mouse Potato
12-11-11, 03:30
Να ρωτήσω, έχει πάρει κανείς σπόρους για λαχανικά απο ebay? Υπάρχει κάποιος περιορισμος στις εισαγωγές ή κάτι παρόμοιο που θα πρέπει να γνωρίζω?

Έχει τύχει να αγοράσω κάτι καρπούς εκτός eBay (εντός Ε.Ε). Από τη στιγμή που στέλνει ο πωλητής στην διεύθυνση σου, δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

ribo7
14-11-11, 22:30
Έχω παραγγείλει κάτι από 5 Οκτωβρίου περίπου και δεν έχει φτάσει ακόμα! Επικοινώνησα και μου είπαν ότι το ξαναστέλνουν.
Το θέμα είναι ότι έχω μια ειδοποίηση στο ebay μου να αφήσω feedback μέχρι 16/11. Αν δεν έχει φτάσει το πακέτο μου, να αφήσω feedback ή να περιμένω?
Thanks!

dfourt
14-11-11, 22:42
Έχω παραγγείλει κάτι από 5 Οκτωβρίου περίπου και δεν έχει φτάσει ακόμα! Επικοινώνησα και μου είπαν ότι το ξαναστέλνουν.
Το θέμα είναι ότι έχω μια ειδοποίηση στο ebay μου να αφήσω feedback μέχρι 16/11. Αν δεν έχει φτάσει το πακέτο μου, να αφήσω feedback ή να περιμένω?
Thanks!
To feedback μη σε πολύ-απασχολεί μπορείς να μην αφήσεις και καθόλου.

Το σημαντικό είναι άλλο:
Έχεις δικαίωμα να κάνεις dispute στο paypal μέχρι και 45 μέρες από την ημερομηνία αγοράς.
Αν οι 45 μέρες περάσουν, δε θα μπορείς να διεκδικήσεις τα χρήματά σου σε περίπτωση που ο πωλητής δε σου στείλει ποτέ το αντικείμενο.

Οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να περιμένεις περίπου 40-44 μέρες,από την ημερομηνία αγοράς, και να ανοίξεις dispute γράφοντας ότι θα το κλείσεις αν παραλάβεις το αντικείμενο, που ο πωλητής υποσχέθηκε ότι θα ξαναστείλει.

DreamAxe
16-11-11, 02:20
Παρέλαβα σήμερα ένα mp4 player απο κινέζο πωλητή με αξιοπρεπές feedback (98.3% και 855 πωλήσεις) που όμως φαίνεται πως είναι θύμα memory hack γιατί αντί για τα 8GB χωρητικότητας είναι μόλις 4GB (δηλαδή ~3,6GB πραγματικής χωρητικότητας αντί για 7,2GB).
Στα Windows μεν εμφανίζεται σαν 7,2GB, οστόσο στον έλεγχο με το Η2testw μετά τα 3,5-3,6GB εμφανίζονται προβλήματα για τα υπόλοιπα 3,6.

Καμία συμβουλή για το πως να κινηθώ? Να ειδοποιήσω πρώτα τον seller και να ζητήσω refund? Να τον παρακάμψω και να ανοίξω case στο paypal? Αν ανοίξω case, να την ανοίξω στο ebay ή στο paypal εφόσον μπορώ να ανοίξω σε οποιοδήποτε απο τα δύο?

kourampies
16-11-11, 03:56
Σε γενικές γραμμές προτιμώ να συνεννοούμαι κατ ιδίαν για refund, ακόμα και αν έχω παρατηρήσει ότι έχει γίνει κάτι επίτηδες. Αλλά το συγκεκριμένο θέμα θεωρώ ότι είναι σοβαρό, και πρέπει κάποια στιγμή να καθαρίσει το ebay από αυτό το θέμα με τις απάτη flash μνήμες. Θα έλεγα να ανοίξεις κατευθείαν case στο ebay παραθέτοντας και τα τεστ σου. Τέτοιοι πωλητές δεν έχουν θέση στο ebay, και με case για το συγκεκριμένο θέμα κατά πάσα πιθανότητα θα τον μπανάρουν.

RASTAVIPER
16-11-11, 15:56
Παρέλαβα σήμερα ένα mp4 player απο κινέζο πωλητή με αξιοπρεπές feedback (98.3% και 855 πωλήσεις) που όμως φαίνεται πως είναι θύμα memory hack γιατί αντί για τα 8GB χωρητικότητας είναι μόλις 4GB (δηλαδή ~3,6GB πραγματικής χωρητικότητας αντί για 7,2GB).
Στα Windows μεν εμφανίζεται σαν 7,2GB, οστόσο στον έλεγχο με το Η2testw μετά τα 3,5-3,6GB εμφανίζονται προβλήματα για τα υπόλοιπα 3,6.

Καμία συμβουλή για το πως να κινηθώ? Να ειδοποιήσω πρώτα τον seller και να ζητήσω refund? Να τον παρακάμψω και να ανοίξω case στο paypal? Αν ανοίξω case, να την ανοίξω στο ebay ή στο paypal εφόσον μπορώ να ανοίξω σε οποιοδήποτε απο τα δύο?
Κατευθείαν Case στο Paypal για λάθος προϊόν και μην δεχτείς αντικατάσταση.
Μόνο refund.

DreamAxe
16-11-11, 17:34
Κατευθείαν Case στο Paypal για λάθος προϊόν και μην δεχτείς αντικατάσταση.
Μόνο refund.

Νομίζω υπάρχει δυνατότητα και για partial refund αν δεν το στείλω πίσω ή κάτι τέτοιο? Απλά τα ΕΛΤΑ κοστολογούν την επιστροφή περισσότερο απο όλη την αξία του δέματος αν μου ζητηθεί να το επιστρέψω... :hmm:

ipo
16-11-11, 18:50
Υπάρχει η δυνατότητα μερικής επιστροφής χρημάτων. Μάλιστα την αξιοποίησα τις τελευταίες ημέρες, καθότι ο πωλητής ξέχασε να βάλει ένα αντικείμενο στο πακέτο, που το ανέφερε στην περιγραφή του προϊόντος. Του ζήτησα να με αποζημιώσει μερικώς για το αντικείμενο που λείπει και την επόμενη μέρα επέστρεψε μέσω PayPal το αντίστοιχο ποσό.

Mouse Potato
16-11-11, 19:09
Είχε τύχει να παραλάβω προβληματικό προϊόν και μετά από συνεννόηση με τον πωλητή έλαβα full refund παρ' ότι στην αρχή ήταν διστακτικός. Δεν χρειάστηκε να στείλω πίσω το προϊόν παρά μόνο φωτογραφίες που αποδείκνυαν ότι ήταν σχεδόν useless.

Στην προκειμένη, ο πωλητής λογικά θα ήξερε το πρόβλημα με την χωρητικότητα. Οπότε no mercy και επιτόπου case για refund.

thourios
16-11-11, 19:24
Ειχα πριν κάτι χρόνια αγοράσει ένα mp4 "μάρκας" ΠΛΑΙΣΙΟ πριν εμφανιστούν τα TurboX με παρόμοιο πρόβλημα χωριτικότητας. Ενώ τα Windows εμφάνιζαν 7,2GB η πραγματική χωριτικότητα ήτα η μισή. Στα μισά γέμιζε. Αφού το δοκίμασαν, προσπάθησαν να το "γεμίσουν "και δεν τα κατάφερναν το άλλαξα πληρώνοντας την διαφορά με ένα transcend.
Οπότε μήπως δεν φταίει ο πωλητής και έπεσες σε προβληματική συσκευή.
Όπως και να έχει ή πρέπει να σου στείλει άλλο χωρίς πρόβλημα ή να πάρεις τα χρήματα πίσω.

:hmm:

cool11
16-11-11, 23:56
Ψαχνω κατι, και βαζοντας τις λεξεις στο κουτι αναζητησης του ebay (co.uk και .com) δεν το βρισκει.
Το γραφω στο google μαζι με τη λεξη ebay, και το βρισκει!
Μαλλον στο γαλλικο ebay. Αν και το βρηκα (σε γαλλικη γλωσσα) και με καταληξη .com, παλι ομως μονο μεσω google.

Μετα απο αυτα, εχω μπερδευτει. Νομιζα οτι ψαχνοντας σε ενα ebay, οτι τα ψαχνει ολα. Δεν εχω κανει καποια ρυθμιση που να λεει οτι θελω μονο απο συγκεκριμενη χωρα.
Ψαχνοντας σε ενα ebay, δεν ψαχνει σε ολα?

Πως ειναι δυνατον, αναζητωντας κατι με τις ιδιες λεξεις, το google να το βρισκει στο ebay, και το ebay να μην το βρισκει μεσα στο ιδιο του το site?

BOBBY
17-11-11, 01:35
Σήμερα παρέλαβα 2 παιδικά καθίσματα Britax First Class Plus,η αγορά έγινε στις 4/11,και dispatch στις 5/11.Εξαιρετικά όλα. :oneup:

schumifer
17-11-11, 02:04
Ψαχνω κατι, και βαζοντας τις λεξεις στο κουτι αναζητησης του ebay (co.uk και .com) δεν το βρισκει.
Το γραφω στο google μαζι με τη λεξη ebay, και το βρισκει!
Μαλλον στο γαλλικο ebay. Αν και το βρηκα (σε γαλλικη γλωσσα) και με καταληξη .com, παλι ομως μονο μεσω google.

Μετα απο αυτα, εχω μπερδευτει. Νομιζα οτι ψαχνοντας σε ενα ebay, οτι τα ψαχνει ολα. Δεν εχω κανει καποια ρυθμιση που να λεει οτι θελω μονο απο συγκεκριμενη χωρα.
Ψαχνοντας σε ενα ebay, δεν ψαχνει σε ολα?

Πως ειναι δυνατον, αναζητωντας κατι με τις ιδιες λεξεις, το google να το βρισκει στο ebay, και το ebay να μην το βρισκει μεσα στο ιδιο του το site?


Πολύ περίεργο αυτό. Για δώσε παράδειγμα

lewton
17-11-11, 14:02
Πολύ περίεργο αυτό. Για δώσε παράδειγμα
Καθόλου περίεργο.
Εγώ πλέον έχω απελπιστεί και ψάχνω πάντα και στο βρετανικό, και στο γαλλικό, και στο γερμανικό. Το γαλλικό θα το κόψω μάλλον γιατί είναι άχρηστο, αλλά αν δε συνδυάσεις βρετανικό με γερμανικό δεν κάνεις δουλειά.
Ο,τι μου αρέσει και από τα τρια το βάζω στη watchlist, και μετά μπαίνω στη watchlist μου στο βρετανικό όπου βλέπω τα προϊόντα και των τριών eBay. ;)

cool11
17-11-11, 15:20
Οριστε τι εψαχνα να βρω -ως αντικειμενο-, και δεν το βρηκα μεσα απο το search του ebay, ουτε στο .com ούτε στο .co.uk
http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160522062180
Το βρηκα με πολυ ψαξιμο μεσω google. Απιστευτο?
Να μην μου δινει το αποτελεσμα το ebay και να μου το δινει το google?
Δοκιμαστε να ψαξετε το αντικειμενο μεσω του search box του ebay, κι αν το βρειτε, πειτε μου.

Αυτο με προβληματιζει, γιατι πολλα αντικειμενα που δεν τα βρισκω στο ebay, τελικα μπορει να υπαρχουν, απλα δεν μου τα εμφανιζει. Αγνωστο σε μενα για ποιον λογο.
Ξερει κανεις τι συμβαινει;

cool11
17-11-11, 21:43
Τελικα το παραπανω φαινομενο το διαπιστωσα οτι συμβαινει κατα κορον!
Δεν καταλαβαινω ομως πως συμβαινει αυτο.
Σε πληθος περιπτωσεων παντως, προιοντα ενω υπαρχουν, δεν εμφανιζονται, και δεν φταιει το 'search string'.

johny12345
18-11-11, 12:06
Ειμαι καινουργιος στο θεμα ebay kαι θελω να σας ρωτησω κατι.Αν αγορασω ενα αντικειμενο με standard Intl shipping και το αντικειμενο χαθει η κλαπει στην απο την εισοδο της πολυκατοικιας μου,μπορω να ζητησω αποζημιωση εχοντας πληρωsei με paypal?

ranger
18-11-11, 12:17
Αν δεν το πάρεις στα χέρια σου, για οποιοδήποτε λόγο που δε μπορείς να ξέρεις, μιλάς με τον πωλητή και ή σ το στέλνει πίσω ή κάνει refund. Είναι καλυμμένος από το ebay, φτάνει να κινηθείς εγκαίρως (εντός 45 ημερών από την αγορά).

johny12345
19-11-11, 13:10
Αν δεν το πάρεις στα χέρια σου, για οποιοδήποτε λόγο που δε μπορείς να ξέρεις, μιλάς με τον πωλητή και ή σ το στέλνει πίσω ή κάνει refund. Είναι καλυμμένος από το ebay, φτάνει να κινηθείς εγκαίρως (εντός 45 ημερών από την αγορά).

ευχαριστω για την απαντηση σου απλα αλλες φορες ερχεται ειδοποιηση για να παω στο ταχυδρομειο αρα υπογραφω,ενω μερικες φορες το φερνει ο ταχυδρομος και το αφηνει με τα γραμματα αρα δεν υπογραφω πουθενα να φανει οτι το ελαβα

aleex
02-12-11, 16:17
να σας ρωτήσω κ γω βρε παιδιά ως καινούργιος στο ebay, έκανα μόνο 2 αγορές μέχρι στιγμής, και τη δεύτερη φορά, αναγκάστηκα να επιστρέψω το προϊόν (waterjet) αξίας 65.6 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά από το Βερολίνο (ΕΕ).

Πρώτο πρόβλημα με τα μηνύματα που στέλνουμε στο πωλητή μέσω ebay, δεν μπορούμε να κάνουμε insert κάποια εικόνα πχ από το manual του προϊόντος για να δείξουμε στον πωλητή ακριβώς που έγκειται το πρόβλημα, ή την απόδειξη των ελτα (επιστροφής του αντικειμένου) που τη σκάναρα. Οπότε έστειλα μια ειδοποίηση μέσω ebay χωρίς τις εικόνες κ μια με τις εικόνες με κανονικό email.

Δεύτερο πρόβλημα ότι ο πωλητής μου λέει ότι δεν βλέπει να υπάρχει πρόβλημα με το αντικείμενο είτε γιατί του έριξε επιπόλαιη ματιά, είτε εσκεμμένα?
Απ' ότι καταλαβαίνω από τους όρους που υποχρεωτικά αναγράφονται πίσω από τις αποδείξεις προϊόντων από Γερμανία, εάν το προϊόν είναι ελαττωματικό και επιστραφεί μέσα σε 14 μέρες από την ημερομηνία παραλαβής είναι υποχρεωμένος ο πωλητής βάσει του γερμανικού νόμου, να πληρώσει κ τα ταχυδρομικά έξοδα επιστροφής.

slow
06-12-11, 03:56
Γεια χαρά, μιας και είναι η πρώτη μου προσπάθεια αγοράς από το ebay θα ήθελα τα φώτα σας...
Θέλω να αγοράσω το συγκεκριμένο κουτί (http://viewitem.eim.ebay.gr/Coolermaster-HAF-X-Black-Full-Tower-Gaming-Case-Side-Window-with-USB30/360411258415/item) από Αγγλία το οποίο δεν αναγράφει έξοδα αποστολής για Ελλάδα.
Σε επικοινωνία που είχα με το πωλητή για τον χρόνο και τα έξοδα αποστολής μου έγραψε:


hi, shipping is £24.95 by DHL - time is 7-9 daysΔηλαδή αυτά που θα πληρώσω είναι 164€ + 29€(24,95£) =193€ ή υπάρχει και κάποια άλλη χρέωση που δεν γνωρίζω??

Ευχαριστώ

ipo
06-12-11, 04:08
Στην Ελλάδα κοστίζει λιγότερο (http://www.skroutz.gr/s/279518/CoolerMaster-HAF-X-Case.html?keyphrase=Coolermaster+HAF+X+), απ' όσο βλέπω. Γιατί θέλεις το πάρεις από το εξωτερικό;

slow
06-12-11, 04:41
Στην Ελλάδα κοστίζει λιγότερο (http://www.skroutz.gr/s/279518/CoolerMaster-HAF-X-Case.html?keyphrase=Coolermaster+HAF+X+), απ' όσο βλέπω. Γιατί θέλεις το πάρεις από το εξωτερικό;


Δεν υπάρχει δυστυχώς σε κανένα από τα 3 καταστήματα και η ημερομηνία παραλαβής του στα 2 που ρώτησα είναι πάνω από 10-15 μέρες ... (αύριο θα ρωτήσω και στα multirama)

Κρίμα γιατί όλα τα υπόλοιπα πράγματα του υπολογιστή είναι ετοιμοπαράδοτα και έχω κολλήσει στο κουτί :(

alexasso
06-12-11, 20:17
Να κανω και εγω μια ερωτηση με την σειρα μου , εχω καποια πραγματα που θελω να πουλησω μεσω ebay ,μιας και ειμαι καινουργιος εψαξα λιγο να δω πως και τι παιζει αλλα δεν καταλαβα και πολλα ( δεν ειναι και εξοικειωμένος με αυτα τα site ) .. Ειδα οτι το ebay σου τρωει ενα η μαλλον καλυτερα σου παιρνει ενα ποσοστο απο την τιμη πωλησης , επισης μονο απο το co.uk μπορεις να κανεις πωληση κτλ κτλ , αυτο που με προβληματισε πολυ ειναι τα εξοδα μεταφορικων , απο οσο κοιταξα ειναι απλησιαστα απο Ελλαδα για υπολοιπη Ευρωπη , δεν λεω για μεγαλα δεματα , εκει πιστευω οι χρεωσεις ειναι απιστευτες..Υπαρχουν καποιοι απο εσας που να εχουν πουλησει κατι να προτεινουν με τι το στειλανε? ποιο πιστεύεται ειναι ο πιο οικονομικος τροπος στο να στειλουμε κατι εξω και να φτασει και ολοκληρο? (:whistle:)..

ariadgr
06-12-11, 21:28
αυτο που με προβληματισε πολυ ειναι τα εξοδα μεταφορικων , απο οσο κοιταξα ειναι απλησιαστα απο Ελλαδα για υπολοιπη Ευρωπη

Το συστημένο ΕΛΤΑ είναι απλησίαστο;

alexasso
07-12-11, 11:28
Τα ΕΛΤΑ είναι αυτά που έχουν την πιο νορμάλ τιμή , βέβαια πάντα σε σύγκριση με τους άλλους που δεν θα τους έλεγε και κάποιος φθηνους.. ΕΛΤΑ γενικά δεν έχω ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα λόγια..γι αυτό και ρώτησα αν έχει κάποιος εμπειρία από αποστολές που έχει κάνει για να γνωρίζω παραπάνω.

ariadgr
07-12-11, 12:00
Γι' αυτο λεω ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ ελτα για να μη σου τυχει να χαθει.
Εκτός από ΕΛΤΑ η μόνη εναλλακτική είναι κούριερ που σίγουρα δε σε συμφέρει.

john dubi
08-12-11, 23:49
Για ενα ταμπλετ archos που εστειλα στη Γαλλια απο Ελλαδα για επισκευη πληρωσα στα ΕΛΤΑ 13 ευρω συστημενο. Το ιδιο ταμπλετ που το εστειλα απο Γερμανια Ελλαδα πληρωσα 17 ευρω DHL (Τα 5 ευρω ηταν ασφαλεια για 700 ευρω).
Οι τιμες των ΕΛΤΑ ειναι πολυ καλες! Το κουριερ δεν συμφερει.

jap
09-12-11, 14:07
Αυτό που λες ισχύει μόνο εφόσον το βάρος είναι μέχρι 2-2,5 κιλά. Μετά πάνε ως δέματα κανονικά (όχι επιστολικά) και ξεκινάνε κοντά στα 30 ευρώ.

aleex
13-12-11, 11:30
στα μηνύματά μου στο ebay (inbox κλπ) έχει μια στήλη που λέει item ends.

τι σημαίνει αυτό?

ipo
13-12-11, 11:38
Η στήλη αντιστοιχεί στην ημερομηνία λήξης της πώλησης του συγκεκριμένου αντικειμένου, όπως την έχει ορίσει ο πωλητής.

aleex
13-12-11, 17:41
δηλαδή εάν εμφανίζεται "ended" αυτό σημαίνει ότι ο πωλητής δεν πουλάει πιά αυτό το προϊόν, δλδ είναι out of stock?

ipo
13-12-11, 17:43
Σημαίνει ότι η συγκεκριμένη αγγελία πώλησης είναι ανενεργή. Ο πωλητής μπορεί να πουλάει το ίδιο προϊόν μέσα από άλλη αγγελία του eBay, με ίδιους όρους ή διαφοροποιημένους.

aleex
13-12-11, 17:44
α μάλιστα, τώρα το κατάλαβα, thx!!:p

ipo
13-12-11, 17:46
Σημαίνει ότι το συγκεκριμένο προϊόν δεν πωλείται πλέον από τη συγκεκριμένη αγγελία. Ενδέχεται όμως να πωλείται σε άλλη αγγελία του ίδιου πωλητή.

Πέσαμε σε λούπα. :p

aleex
14-12-11, 18:24
μου κάνανε ένα refund σε προϊόν που επέστρεψα (Γερμανία) την αρχική τιμή αγοράς με τα μεταφορικά + τα δικά μου μεταφορικά που το επέστρεψα.

Στο paypal εμφανίζονται τα ακόλουθα:

http://i.imgur.com/HpOUP.jpg

Το κουμπί που λέει issue refund τι κάνει?

Τα μεταφορικά ήταν 13 ευρώ, αλλά τελικά μου πιστώνουν 12.21. Κρατάει το paypal κάτι σ' αυτές τις περιπτώσεις?

http://i.imgur.com/J0ijD.jpg

Το paypal μου στέλνει αυτόματα την αρχική τιμή αγοράς στην κάρτα απ' όπου έγινε η πληρωμή, αλλά όχι τα 12.21.

Κατά τα άλλα τα 12.21 δεν βλέπω να μπορώ να τα πιστώσω στην κάρτα, αλλά μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό?

Ημερομηνία είναι σημερινή. Υπάρχει valeur φαντάζομαι γιατί δεν τα βλέπω τα 65.60 στο λογαριασμό μου (της ελληνικής τράπεζας) ακόμα.

alexasso
14-12-11, 21:03
Αυτό που λες ισχύει μόνο εφόσον το βάρος είναι μέχρι 2-2,5 κιλά. Μετά πάνε ως δέματα κανονικά (όχι επιστολικά) και ξεκινάνε κοντά στα 30 ευρώ.

μετρανε και οι διαστασεις ως αναφορά ? δηλαδη αν στειλω μια τσαντα που εχει καποιον ογκο αλλα σαν βαρος ειναι κοντα στο 1,5 κιλο θα παει επιστολικα ?

Serafeim Karakostas
14-12-11, 22:45
Υπάρχει valeur φαντάζομαι γιατί δεν τα βλέπω τα 65.60 στο λογαριασμό μου (της ελληνικής τράπεζας) ακόμα.
Με πιστωτική είχες πληρώσει, οπότε εκεί θα επιστραφούν τα χρήματα.

zorz_skg
15-12-11, 20:04
μετρανε και οι διαστασεις ως αναφορά ? δηλαδη αν στειλω μια τσαντα που εχει καποιον ογκο αλλα σαν βαρος ειναι κοντα στο 1,5 κιλο θα παει επιστολικα ?
Ναι, μετράνε και οι διαστάσεις, από ένα σημείο και μετά υπολογίζουν το "ογκομετρικό βάρος" ή κάπως έτσι. Κοίτα στον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ.

aleex
16-12-11, 09:36
μια που λέτε για έξοδα αποστολής με dhl μου έστειλε έμπορος από το Βερολίνο πακέτο συστημένο κ μου χρέωσε 4.95 ευρώ.

Το ίδιο πακέτο το έστειλα πίσω με ελτα συστημένο 13 ευρώ.
Φαντάζομαι ότι οι έμποροι όταν στέλνουν πολλά δέματα μπορεί να έχουν κάποιες εκπτώσεις.

Αλλά μήπως μπορεί να στείλει κανείς δέματα από Ελλάδα με dhl πιο φτηνά απ ότι με ελτα??

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με πιστωτική είχες πληρώσει, οπότε εκεί θα επιστραφούν τα χρήματα.

πήρα τηλ σήμερα την alpha bank και μου είπαν ότι στην περίπτωση των επιστροφών κάνουν καμμιά βδομάδα να εμφανιστούν τα λεφτά.

Μιλάμε για valeur, όχι αστεία!!!:whistle:

Serafeim Karakostas
16-12-11, 11:35
πήρα τηλ σήμερα την alpha bank και μου είπαν ότι στην περίπτωση των επιστροφών κάνουν καμμιά βδομάδα να εμφανιστούν τα λεφτά.

Μιλάμε για valeur, όχι αστεία!!!:whistle:
Το αργότερο που έχουν κάνει refund σε μένα είναι τρεις εργάσιμες ημέρες.

aleex
18-12-11, 12:08
Το αργότερο που έχουν κάνει refund σε μένα είναι τρεις εργάσιμες ημέρες.

έχεις δίκιο, μαμακία αυτό που μου είπαν στην alpha bank, 2 μέρες valeur έχει.
14/12 μου πίστωσε το paypal τη κάρτα μου, κ εμφανίστηκαν τα λεφτά στο λογαριασμό μου στις 16/12 με τοκισμό από 14/12

castor_troy
18-12-11, 22:57
έχει χρησιμοποιήσει κανείς την υπηρεσία "bill me later" που έχει το ebay? Τι ακριβώς ισχύει? υπάρχει κάποιο "επικίνδυνο" σημείο?
ευχαριστώ

sakisf
19-12-11, 16:58
Ναι, μπορεί να τη χρησιμοποιείς πολύ συχνά και στο τέλος να καταλήξεις υπερχρεωμένος αγοραστής :P

Ισχύει μόνο για προϊόντα πού αγοράζεις από Αμερικάνους πωλητές.

castor_troy
19-12-11, 20:00
Ναι, μπορεί να τη χρησιμοποιείς πολύ συχνά και στο τέλος να καταλήξεις υπερχρεωμένος αγοραστής :P

Ισχύει μόνο για προϊόντα πού αγοράζεις από Αμερικάνους πωλητές.

πάντως αν κατάλαβα καλά πρέπει να είσαι και Αμερικανός πολίτης για να το χρησιμοποίησεις

Tolakos
22-12-11, 00:35
παιδια υπαρχει τροπος να δω ολες τις αγορες μου που εχω κανει απο ebay?

@ ADSLgr.com All rights reserved.