PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Tsene
22-12-11, 01:55
παιδια υπαρχει τροπος να δω ολες τις αγορες μου που εχω κανει απο ebay?

My eBay -> Purchase history -> Show: Archive
Εμένα δείχνει αγορές από τα έτη 2011,2010 και 2009
Νομίζω ότι έχω κάνει αγορές και πιο παλιά, αλλά δεν τις εμφανίζει.

blade_
22-12-11, 15:18
δυστυχως αποσο θυμαμαι κ γω δεν υπαρχει καπου το πληρες ιστορικο..μονο τις αποδειξεις του paypal Μπορεις να τσεκαρεις

Tolakos
22-12-11, 21:11
ευχαριστω παιδες ;)

alexasso
27-12-11, 00:24
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους ,

προσπαθησα να διαβασω ολες τις σελιδες του νηματος για να μην κανω την ερωτηση αλλα να πω την πικρη αληθεια μου μετα απο 3 ωρες ζαλιστηκα στο διαβασμα ...εχω μια ερωτηση...

εβαλες εχθες κατι για πουλημα στο ebay , ολα οκ πηγα στο co.uk να κανω την αιτηση πωλησης και ολα ωραια καλα μεχρι τωρα , οπως διαβασα μετα απο περιπου 24 ωρες ανεβαινει η αγγελια σου , οπως και εγινε σημερα ξεκινησα να την βλεπω , το θεμα μου ειναι σε ποια site του ebay θα εμφανιζεται και ποιος το αποφασιζει αυτο? στην φορμα για την πωληση εβαλα οτι στελνω μονο σε Ευρωπαικη ενωση και εβαλα και κανονικα τις εξαιρεσεις των χωρων που επρεπε.Δεν θα επρεπε κανονικα να φαινεται και στο Ιταλικο ebay απο την στιγμη που στελνω και Ιταλια ? ουτε στο Ελληνικο ebay δεν βγαινει οταν κανεις search ..:hmm:

εχει κανεις καμια ιδεα να μου πει τι παιζει με αυτο ? δηλαδη σε ποια site χωρων του ebay θα εμφανιζεται η αγγελια?

thanks in advance παιδιά

esykas
05-01-12, 11:25
καλή χρονιά σε όλους
θέλω μια συμβουλή αν γνωρίζετε
έχω αγοράσει απο ebay uk ένα κινητό και πλήρωσα άμεσα με paypal στις 27/12, μέχρι σήμερα δεν έχει στείλει κανένα αποδεικτικό ότι το ταχυδρόμησε.
Του έκανα ένα email προχτές και τον ρώτησα αν το έχει ταχυδρομήσει και απάντησε ότι ᾽᾽θα ήξερε όταν θα το ταχυδρομούσε᾽᾽ ωραίος ο τυπάκος
βέβαια ούτε που έστειλε τίποτα μέχρι και τώρα που γράφω.
Το θέμα που το κοινοποιώ στο ebay ή στη paypal διότι από όσο γνωρίζω πρέπει να δώσει αποδεικτικά στοιχεία ότι το έχει στείλει σωστά η κάνω λάθος
ευχαριστώ
τελικά έκανα την ερώτηση στο ebay
και πήρα την απάντηση

Hello

Here's what happened:

You opened an eBay Buyer Protection case for ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Here's what you have to do next:

Try to work things out with the seller. If you don't hear back by 14 Jan, 2012, you can escalate this case to Customer Support.

What you should know:

This case will automatically close on 19 Feb, 2012.

Details you've provided:
Problem: You have not received the item
You tried contacting the seller
You paid on 28 Dec, 2011
You contacted the seller through email.
The seller has not responded to you
The seller isn't working with you to solve the problem
You have entered the phone number of '0030 6977ΧΧΧΧΧΧ
We will not share your phone number with the seller.

Additional information:
'i ask the seller two days ago what happen for the posting and answare tomorrow i will post it and i will let you know until today no receive any information '

You asked for:
You prefer a replacement item if one is available.

Remember, you can always check the status of your case in the Resolution Centre.

ipo
05-01-12, 13:24
Τι ποσοστό θετικών σχολίων έχει ο πωλητής και σε τι πλήθος πωλήσεων;

esykas
05-01-12, 17:10
Τι ποσοστό θετικών σχολίων έχει ο πωλητής και σε τι πλήθος πωλήσεων;



δεν έχω διαβάσει αν επιτρέπετε από τους κανόνες να δίνουμε ονόματα και έτσι το άφησα στο φλου το όνομα του

bXXXXXX786 ( 211)
Positive Feedback (last 12 months): 97%


View reviews & guides
Recent Feedback ratings (last 12 months)

1 month 6 months 12 months

Positive 15 87 16
Neutral 0 1 3
Negative 1 1 5

δεν είναι και τέρας εμπιστοσύνης
καλύτερα να μην το στείλει και να γυρίσει τα χρήματα
διότι ή θα στείλει κάτι άλλο ή και εγώ δεν ξέρω
:worthy:

tasos3
06-01-12, 18:03
Καλησπέρα έχω κάποιες απορίες σχετικά με το E-bay:

1) Πως μπορώ να αγοράσω ένα προϊόν από το E-bay ?
2) Kατά πόσον είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο κατάστημα?
3) Υπάρχει άλλος ασφαλής τρόπος πληρωμής εκτός Paypal?
4) Σε πόσες μέρες αποστέλλονται περίπου τα προϊόντα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Mouse Potato
06-01-12, 18:45
Καλησπέρα έχω κάποιες απορίες σχετικά με το E-bay:

1) Πως μπορώ να αγοράσω ένα προϊόν από το E-bay ?

Κάνεις εγγραφή στο www.ebay.com και ψάχνεις το προϊόν που σε ενδιαφέρει. Επειδή, ουσιαστικά το ebay είναι τόπος φιλοξενίας διαφορετικών πωλητών, σε κάθε προϊόν που μπαίνεις πρέπει να ελέγχεις το feedback που έχει ο συγκεκριμένος πωλητής.

95063

πχ. ο συγκεκριμένος έχει 6109 ψήφους με 99,5% θετικό feedback. Κάτι που σημαίνει: αξιόπιστος.


2) Kατά πόσον είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο κατάστημα?

Ανάλογα με τον πωλητή. Αλλά γενικώς είναι αξιόπιστο με buyer protection.


3) Υπάρχει άλλος ασφαλής τρόπος πληρωμής εκτός Paypal?

Συνήθως χρησιμοποιείς paypal που είναι απόλυτα ασφαλές.


4) Σε πόσες μέρες αποστέλλονται περίπου τα προϊόντα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ανάλογα την τοποθεσία.

Μια αναζήτηση στο νήμα θα σου λύσει όλες σου τις απορίες.

tasos3
06-01-12, 18:57
Κάνεις εγγραφή στο www.ebay.com και ψάχνεις το προϊόν που σε ενδιαφέρει. Επειδή, ουσιαστικά το ebay είναι τόπος φιλοξενίας διαφορετικών πωλητών, σε κάθε προϊόν που μπαίνεις πρέπει να ελέγχεις το feedback που έχει ο συγκεκριμένος πωλητής.

95063

πχ. ο συγκεκριμένος έχει 6109 ψήφους με 99,5% θετικό feedback. Κάτι που σημαίνει: αξιόπιστος.



Ανάλογα με τον πωλητή. Αλλά γενικώς είναι αξιόπιστο με buyer protection.



Συνήθως χρησιμοποιείς paypal που είναι απόλυτα ασφαλές.



Ανάλογα την τοποθεσία.

Μια αναζήτηση στο νήμα θα σου λύσει όλες σου τις απορίες.

Δηλαδη μου λες οτι ειναι θεμα σε πιον πωλητη θα πεσεις?

Για το paypal επειδη δεν εχω λογαριασμο ρωτω για το κατα ποσο ασφαλης ειναι ο τροπος μεσω πιστωτικης...

Τελος οσον αφορα την τοποθεσια, εννοειται πως μιλω μονο για Ελλαδα. ;)

Mouse Potato
06-01-12, 19:08
Δηλαδη μου λες οτι ειναι θεμα σε πιον πωλητη θα πεσεις?

Για το paypal επειδη δεν εχω λογαριασμο ρωτω για το κατα ποσο ασφαλης ειναι ο τροπος μεσω πιστωτικης...

Τελος οσον αφορα την τοποθεσια, εννοειται πως μιλω μονο για Ελλαδα. ;)

Ναι. Ουσιαστικά δεν αγοράζεις το προϊόν από το ίδιο το ebay αλλά από κάποιον πωλητή. Σκέψου πως είναι ένα τεράστιο πολυκατάστημα.

Όσον αφορά τον τρόπο πληρωμής, οι περισσότεροι δέχονται paypal ώστε να είναι καλυμμένοι. Το οποίο άλλωστε είναι απόλυτα ασφαλές. Οπότε θεωρώ πως είναι επιτακτικό να έχεις λογαριασμό εκεί εφόσον θέλεις να κάνεις internetικές αγορές.

tasos3
06-01-12, 19:13
Ναι. Ουσιαστικά δεν αγοράζεις το προϊόν από το ίδιο το ebay αλλά από κάποιον πωλητή. Σκέψου πως είναι ένα τεράστιο πολυκατάστημα.

Όσον αφορά τον τρόπο πληρωμής, οι περισσότεροι δέχονται paypal ώστε να είναι καλυμμένοι. Το οποίο άλλωστε είναι απόλυτα ασφαλές. Οπότε θεωρώ πως είναι επιτακτικό να έχεις λογαριασμό εκεί εφόσον θέλεις να κάνεις internetικές αγορές.

Ωραια, αν ειναι ευκολο θα ζητουσα να μου πεις εν ταχει πως δημιουργειται ενας paypal λογαριασμος και κατα ποσον ειναι φερεγγυος.

Ευχαριστω. :oneup:

Mouse Potato
06-01-12, 19:20
Υπάρχει αντίστοιχο νήμα για το paypal. Οι οδηγίες του paypal είναι σαφείς και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Αλλά όπως και να 'χει μπορείς να postάρεις εκεί.

tasos3
06-01-12, 19:24
Υπάρχει αντίστοιχο νήμα για το paypal. Οι οδηγίες του paypal είναι σαφείς και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Αλλά όπως και να 'χει μπορείς να postάρεις εκεί.

καλα θα το ψαξω το θεμα και ελπιζω να τα βγαλω περα... ;);)

esykas
07-01-12, 11:48
Τάσο paypal είναι πλέον η ασφαλέστερη συναλλαγή σε 40 ημέρες στην περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα παίρνεις τα χρήματα σου πίσω όλοι πλέον συνεργάζονται με paypal διότι ο κόσμος φοβάται να πληρώσει απευθείας με κάρτα
Τον λογαριασμό στο paypal θα τον χρησιμοποιήσεις στις περισσότερες συναλλαγές σου στο internet
σε πολλές σελίδες δεν χρειάζεται να κάνεις πλέον άλλο λογαριασμό για να αγοράσεις,παρά πατάς αγορά μέσω paypal και από τη στιγμή που την δεχθεί η σελίδα μέσω των στοιχείων που έχεις δώσει στην paypal γίνετε η αγοραπωλησία και άμεσα σου έρχεται email ή sms και ξέρεις τι και πως έχεις κάνει

RASTAVIPER
07-01-12, 14:10
Εκτός από τους Γερμαναράδες πωλητές που προτιμούν κατά κόρον τις τραπεζικές συναλλαγές γιατί δεν θέλουν να χρεώνονται τα 2-3€ που θέλει το Paypal ανά πώληση.
Λες και οι κινέζοι που όλοι τους δουλεύουν το Paypal, τους περισσεύουν τα χρήματα..
Κάτι τέτοια κάνουν οι Γερμανοί και μου την σπάνε, αλλά έλα που έχουν κάποια πράγματα που δεν τα βρίσκω στο αγγλικό Ebay. :hmm:

tasos3
07-01-12, 20:01
Τάσο paypal είναι πλέον η ασφαλέστερη συναλλαγή σε 40 ημέρες στην περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα παίρνεις τα χρήματα σου πίσω όλοι πλέον συνεργάζονται με paypal διότι ο κόσμος φοβάται να πληρώσει απευθείας με κάρτα
Τον λογαριασμό στο paypal θα τον χρησιμοποιήσεις στις περισσότερες συναλλαγές σου στο internet
σε πολλές σελίδες δεν χρειάζεται να κάνεις πλέον άλλο λογαριασμό για να αγοράσεις,παρά πατάς αγορά μέσω paypal και από τη στιγμή που την δεχθεί η σελίδα μέσω των στοιχείων που έχεις δώσει στην paypal γίνετε η αγοραπωλησία και άμεσα σου έρχεται email ή sms και ξέρεις τι και πως έχεις κάνει

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία σου. Το θέμα όμως είναι ότι δεν έχω δημιουργήσει paypal λογαριασμό ακόμη, αλλά σύμφωνα με αυτά που ακούω είναι ο ασφαλέστερος τρόπος πληρωμής για το E-bay.

Ωστόσο δεν υπάρχει στο E-bay κίνδυνος ακόμη και με το paypal αν ο πωλητής αποδειχθεί μη συνεπής στις υποχρεώσεις του?

Big Lebowski
09-01-12, 13:33
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία σου. Το θέμα όμως είναι ότι δεν έχω δημιουργήσει paypal λογαριασμό ακόμη, αλλά σύμφωνα με αυτά που ακούω είναι ο ασφαλέστερος τρόπος πληρωμής για το E-bay.

Ωστόσο δεν υπάρχει στο E-bay κίνδυνος ακόμη και με το paypal αν ο πωλητής αποδειχθεί μη συνεπής στις υποχρεώσεις του?

Εφόσον έχεις κάποιο πρόβλημα με τη συναλλαγή σου, πχ. δε σου έρθει το προϊόν που έχεις αγοράσει και πληρώσει, υπάρχει το ebay buyer protection. Απευθύνεσαι στο ebay (εντός 45 ημερών από την ημ. πληρωμής), αναφέρεις το πρόβλημά σου και αυτοί μπαίνουν ως ενδιάμεσοι. Αν έχεις δίκιο θα δικαιωθείς και μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων.

hikesl
09-01-12, 14:26
Παρήγγειλα κάτι τέλη Νοεμβρίου και δεν έχει έρθει ακόμα. Επικοινώνησα με τον πωλητή που παραδέχτηκε ότι χάθηκαν πολλές παραγγελίες στις γιορτές. Δέχτηκα να μου το ξαναστείλει. Το θέμα είναι oi 45 μέρες λήγουν αύριο. Ανοίγω dispute ή όχι? Αν ναι στην ερώτηση αν επικοινώνησα με τον πωλητή και αν λύθηκε το πρόβλημα τι απαντώ?

ipo
09-01-12, 14:41
Θα πρότεινα να ανοίξεις case. Καλό είναι να ενημερώσεις πρώτα τον πωλητή ότι η κίνησή σου είναι απλά προληπτική για να προλάβεις την προθεσμία και δεν έχεις στόχο να ζητήσεις πίσω τα χρήματα, εάν λάβεις το προϊόν.

Big Lebowski
09-01-12, 14:56
Με τις γιορτές όντως δημιουργήθηκαν πολλά τέτοια προβλήματα. Και σε μένα. Άνοιξα case 1 μέρα πριν την προθεσμία για να είμαι εξασφαλισμένος, και την επόμενη ακριβώς μέρα παρέλαβα το προϊόν :p. Οπωσδήποτε να ανοίξεις case για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

hikesl
09-01-12, 15:14
Αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ!

Parolos
10-01-12, 16:14
Καλησπέρα. Καλή χρονιά. Το πρώτο μου ποστ και δυστυχώς ζητώ βοήθεια αντί να δίνω.

Το πρόβλημα έχει ως εξής:
Κέρδισα μια δημοπρασία στο ebay.
Το shipping cost για την Ελλάδα δεν υπήρχε στη λίστα, αλλά επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είχε πει ένα συγκεκριμένο ποσό.
Στην πληρωμή έβαλα το ποσό της αγοράς του προιόντος νομίζοντας πως συμπεριλαμβάνει τα έξοδα αποστολής (είμαι ψιλοαρχάριος στο ebay).
Η συναλλαγή ολοκληρώθηκε κανονικά (κι από paypal κλπ) και πλέον στο order details γράφει Shipping & handling FREE.
Σημ: Ο πωλητής δε μου είχε στείλει invoice για συνολική πληρωμή ούτε τίποτα.
Τώρα μου ζητάει να πληρώσω επιπλέον για τα έξοδα αποστολής εκείνο το ποσό που μου έστειλε μέσω email.
Πρέπει να πληρώσω? Κι αν ναι πως, ωστε να φαίνεται η συναλλαγή κανονικά στο ebay και στο paypal.
Mιλήσα με το paypal ωστε να προσθέσω επιπλέον χρήματα στη συναλλαγή και μου είπαν πως δε γίνεται και πως αν θέλω να στείλω επιπλέον χρήματα δε θα είμαι καλυμμένος καθώς θα εμφανίζονται ως διαφορετικής αιτίας συναλλαγή.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?
Τι μπορώ να κάνω??

blade_
11-01-12, 13:14
αμα το συμφωνησατε,καλη τη πιστη, πριν την αγορα, καλο ειναι να του τα καταθεσεις

μικρο ποσο να φανταστω?

hikesl
11-01-12, 14:41
Για αγορά από ebay και πληρωμή με Paypal που κάνω dispute αν έχω πρόβλημα σε μια συναλλαγή? Ή και στα 2 το ίδιο είναι?

ipo
11-01-12, 14:42
Περίπου το ίδιο είναι. Θα πρότεινα να κάνεις στο eBay. Πάντως ΜΗΝ κάνεις και στα δύο.

Επικοινώνησες πρώτα με τον πωλητή για την επίλυση του ζητήματος; Καταφεύγουμε στην αμφισβήτηση της συναλλαγής, μόνο όταν ο πωλητής αρνείται να συνεργαστεί, παρά τις νύξεις μας.

hikesl
11-01-12, 14:55
Ναι έχω επικοινωνήσει. Απλά το έκανα πολύ αργά . Συμφώνησε να μου το ξαναστείλει , αλλά σήμερα συμπληρώνονται οι 45 μέρες από την αγορά.

Mouse Potato
11-01-12, 15:19
Να τον ενημερώσεις ευγενικά ότι θα ανοίξεις case αφού συμπληρώθηκαν οι 45 ημέρες, για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση προβλήματος στην συναλλαγή, και μόλις παραλάβεις το προϊόν θα το κλείσεις.

hikesl
11-01-12, 16:04
Άνοιξα case στο ebay και έστειλα ένα μήνυμα στον πωλητή που του εξηγώ γιατί το έκανα.
Τώρα το ebay μου λέει : Try to work things out with the seller. If you don't hear back by 20 Jan, 2012, you can escalate this case to Customer Support.

Αν ο πωλητής μου απαντήσει ότι το έστειλε και δεν έρθει μέχρι 20/11 τι κάνω? Κάνω escalate ή περιμένω? Αν δεν κάνω escalate χάνω τη δυνατότητα να κάνω μετα? Ή είναι το διάστημα που δίνει στον πωλητή για να απαντήσει? Γιατί στο τέλος λέει ότι αν δεν κάνω τίποτα το case θα κλείσει στις 25/2.

Υ.Γ. Τελικά ο πωλητής μου έκανε full refund (από ότι κατάλαβα θα τα χρεώσει στην μεταφορική του).Τώρα αυτά τα λεφτά θα φανούν στην κάρτα μου σαν χρεωστικό? Ή θα μείνουν στον λογαριασμό του Paypall?

Parolos
11-01-12, 22:09
αμα το συμφωνησατε,καλη τη πιστη, πριν την αγορα, καλο ειναι να του τα καταθεσεις

μικρο ποσο να φανταστω?

Μικρό ποσό δεν το λες. 15€.
Toυ τα έστειλα εχθές ως απλή αποστολή στο paypal. Με λίγα λόγια αυτά τα λεφτα δεν είναι εγγυημένα από το ebay ούτε από το paypal.
Τώρα τι να πω. Οτι είναι να γίνει θα γίνει. Πάντως ακόμη δεν έχει στείλει το item, ούτε επικοινώνησε σήμερα να μου πει πως όλα είναι ΟΚ κλπ.
Θα δούμε. Έχει 314 αξιολογήσεις 99,7% με μία αρνητική.
Σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, βάζοντας τον αρνητική, μπορεί να μου βάλει κι αυτός?

blade_
13-01-12, 05:03
οχι οι πωλητες μπορουν μονο θετικες αξιολογησεις να βαλουν

δε νομιζω να χεις προβλημα,λογικα συντομα θα εχεις νεοτερα :)

partblah1990
14-01-12, 16:58
έχει δασμούς?

El skeleton
14-01-12, 20:11
Έκανα μ@λ@κι@ και αγόρασα κάτι αξίας περίπου 100€ με paypal στο ebay uk από πωλητή που είχε μόνο 15 αξιολογήσεις αλλά βέβαια όλες θετικές 100%.

Το θέμα είναι ότι τον πληρωσα 10/1/12 και μέχρι και τώρα δεν μου έχει απαντήσει σε κανένα e-mail σχετικά για το πότε θα στείλει το πακέτο κτλπ. (δηλαδή πότε θα το αφήσει στο ταχυδρομείο της χώρας του) και υποψιάζομαι ότι βρωμάει η δουλειά τι να κάνω? :mad:
Η μοναδική φορά που μου απάντησε ήτανε πριν τον πληρώσω σε μία απορία που είχα για το αντικείμενο.
Να τον αναφέρω με αρνητική αξιολόγηση και κατευθείαν dispute στο paypal για να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή να περιμένω να περάσει μία εβδομάδα μήπως και μου απαντήσει? Please παιδιά μία γνώμη SOS γιατί μου ανάβουνε τα λαμπάκια. :fool

dfourt
14-01-12, 20:39
Έκανα μ@λ@κι@ και αγόρασα κάτι αξίας περίπου 100€ με paypal στο ebay uk από πωλητή που είχε μόνο 15 αξιολογήσεις αλλά βέβαια όλες θετικές 100%.

Το θέμα είναι ότι τον πληρωσα 10/1/12 και μέχρι και τώρα δεν μου έχει απαντήσει σε κανένα e-mail σχετικά για το πότε θα στείλει το πακέτο κτλπ. (δηλαδή πότε θα το αφήσει στο ταχυδρομείο της χώρας του) και υποψιάζομαι ότι βρωμάει η δουλειά τι να κάνω? :mad:
Η μοναδική φορά που μου απάντησε ήτανε πριν τον πληρώσω σε μία απορία που είχα για το αντικείμενο.
Να τον αναφέρω με αρνητική αξιολόγηση και κατευθείαν dispute στο paypal για να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή να περιμένω να περάσει μία εβδομάδα μήπως και μου απαντήσει? Please παιδιά μία γνώμη SOS γιατί μου ανάβουνε τα λαμπάκια. :fool
Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις.
Απλά περιμένεις και αν δεν έρθει σε 2-3 εβδομάδες, τότε σκέφτεσαι να επικοινωνήσεις με τον πωλητή.
Σε κάθε περίπτωση dispute στο paypal ανοίγεις πριν συμπληρωθούν οι 45 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς.
Αλλά περίμενες πρώτα να περάσουν οι 3+ εβδομάδες(ανάλογα και από που στέλνει ο πωλητής) και μετά ξεκινάς να το σκέφτεσαι.
Το να ανοίξεις τώρα δεν έχει νόημα...Περισσότερο πρόβλημα θα δημιουργήσει.

Στην περίπτωσή σου, απλά πιστεύω ότι έχεις αγχωθεί (και πρήξει τον πωλητή) χωρίς να υπάρχει λόγος.

Δεν κινδυνεύουν τα χρήματά σου.Αν το αντικείμενο που παρήγγειλες δεν έρθει, προσπαθείς να επικοινωνήσεις με τον πωλητή.
Αν δεν σου απαντήσει,ανοίγεις τότε dispute στο paypal.Αν ούτε εκεί απαντήσει έγκαιρα ή δεν είσαι ικανοποιημένος από τις απαντήσεις μετατρέπεις το dispute σε claim, ένας υπάλληλος του paypal βλέπει την συνομιλία σου και εφόσον έχεις δίκιο και το αντικείμενο δεν έφτασε ποτέ σε εσένα, σου επιστρέφει στο ακέραιο τα χρήματά σου.

El skeleton
15-01-12, 03:34
Thanks φίλε, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν απαντάει όμως στα μυνήματα που του γράφω? Τι έγινε έπεσα σε κανέναν τύπο που είναι τόσο χύμα, μήπως να έχει πάει και για διακοπές? Εγώ σε αυτά τα θέματα και κυρίως στο ebay είμαι τυπικός.
Τέσπα ας περιμένω και λίγο.
Κάτι άλλο, δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί ξανά στο forum, και η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα να διαβάσω όλο το forum για να το βρω, υπάρχει περίπτωση να ακυρώσει το λογαριασμό στο ebay και στο paypal αυτός ο πωλητής, και να γίνει καπνός και μετά να μην τον βρίσκει κανείς?
Πχ θα μπορούσε άνετα να ακυρώσει την κάρτα του στο paypal και να βγάλει μία καινούρια και να δημιουργήσει επίσης και καινούριους λογαριασμούς στο ebay και στο paypal.
Σε αυτήν την περίπτωση και πάλι παίρνω πίσω τα λεφτά μου από paypal? Δηλαδή τα λεφτά τα παίρνω απευθείας από εταιρεία paypal και ας έχει γκρεμιστεί και όλος ο κόσμος?
Πιστεύω και άλλοι θα έχουνε αυτήν την απορία, καλό είναι να ξέρουνε όλοι τι παίζει σε αυτήν την περίπτωση.
Ας απαντήσει κάποιος που το κατέχει το θέμα.

secjournalist
15-01-12, 13:45
Σε αυτήν την περίπτωση και πάλι παίρνω πίσω τα λεφτά μου από paypal? Δηλαδή τα λεφτά τα παίρνω απευθείας από εταιρεία paypal και ας έχει γκρεμιστεί και όλος ο κόσμος?


Ναι και τα βρίσκει μετά η Paypal μαζί του.

El skeleton
15-01-12, 17:22
Thanks φίλε, τουλάχιστον να μην έχω τόσο άγχος. Αυτό είναι καλό. :cool:

mariacha
15-01-12, 22:41
Δεν έχεις θέμα με το ΕΒΑΥ, αφού πλήρωσες με πέιπαλ.

Ο πωλητής που αγόρασες μπορεί να μην είναι 'επαγγελματίας' δηλαδή να μην βρίσκεται ονλάιν συνέχεια για να απαντάει στα μυνήματά του.

Αν πλησιάζει το διάστημα των 40 ημερών από την ημερομηνία πληρωμής και δεν έχεις παραλάβει, του στέλνεις σχετικό μύνημα. Πριν την παρέλευση των 40 ημερών, ανοίγεις case στο πέιπαλ.

El skeleton
16-01-12, 03:25
Ένας πιτσιρικάς είναι ο πωλητής από ότι είδα και στην photo του προφίλ, και εγώ έκανα προσφορά σε ένα nintendo wii, που του το είχανε κάνει δώρο (έτσι έγραφε στη δημοπρασία) και φαίνεται σκέφτηκε να το πουλήσει ebay, δεν είναι επαγγελματίας, καμία σχέση.

Copa
17-01-12, 23:15
Ενας πωλητης που αρχικα στο προιον του δεν εχει δυνατοτητα αποστολης για Ελλαδα αλλα στελνοντας του μηνυμα αν γινεται να μου το στειλει,λεει οτι μπορει και εγω κανω την αγορα.
Πως διασφαλιζω οτι θα το στειλει τελικως?
Δηλαδη,απο την στιγμη που γινεται μια συμφωνια μεταξυ μας,εγω μπορω να τον εμπιστευτω 100% επειδη ειναι και το ebay στη μεση?

cool11
18-01-12, 13:26
Ισως να ειναι και αντικειμενο ξεχωριστου θεματος αυτο που ρωτω(με ενδιαφερει και για ebay πωλητες αλλα και amazon), αλλα ξερει κανεις αν εχουμε καποιο ελεγχο για την ταχυδρομικη εταιρια της ελλαδας που θα διεκπεραιωσει την αποστολη;
Πχ. θα με ενδιεφερε οταν παραγγελνω καποια συγκεκριμενα πραγματα, να μην ερχονται με τα Ελτα.
Ξερω, θα μου ερθει ακριβοτερα, αλλα μπορω να ξερω:
1) ποσο ακριβοτερα
2) και να επιλεξω με ποια εταιρια courrier της ελλαδας;

Ή τελικα δεν εχουμε ελεγχο σε αυτο το κομματι και οτι αποφασισουν οι εκαστοτε πωλητες ή οι ταχυδρομικες μεταξυ τους;

El skeleton
18-01-12, 13:42
Ενας πωλητης που αρχικα στο προιον του δεν εχει δυνατοτητα αποστολης για Ελλαδα αλλα στελνοντας του μηνυμα αν γινεται να μου το στειλει,λεει οτι μπορει και εγω κανω την αγορα.
Πως διασφαλιζω οτι θα το στειλει τελικως?
Δηλαδη,απο την στιγμη που γινεται μια συμφωνια μεταξυ μας,εγω μπορω να τον εμπιστευτω 100% επειδη ειναι και το ebay στη μεση?

Λογικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ebay, αλλά επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αυτό - μου έχει τύχει πολλές φορές να θέλω να αγοράσω πράγματα και να μη στέλνει στην Ελλάδα ο πωλητής - ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του τι παίζει σε αυτήν την περίπτωση. :)

blade_
18-01-12, 13:47
το ποσο ακριβοτερα θα το βρεις με τον πωλητη

εχε υποψη σου οτι ολες οι κουριερ εκτος ευρωπης θα σε χρεωσουν 99% με τελωνειο

cool11
18-01-12, 13:53
το ποσο ακριβοτερα θα το βρεις με τον πωλητη

εχε υποψη σου οτι ολες οι κουριερ εκτος ευρωπης θα σε χρεωσουν 99% με τελωνειο

Αν μιλαμε για Ευρωπη που δεν εχει τελωνειο, εχω δυνατοτητα επιλογης για ελληνικη εταιρια courrier? Η Ελτα με το ζορι, οπως και να χει?

mpetou
18-01-12, 14:18
Σας παρακαλω βοηθεια ....

Θελω να παρω απο το ebay ενα μηχανημα απο κινα 3000 ευρω το οποιο εχει βαρος 250kg
και εχει διαστασεις περιπου σαν ενα ντεποζιτο 1,5m x 0,5m x 1m ...
Θα πληρωσω με paypal..
Το θεμα ειναι λοιπον τι προστασια μου δινει το paypal οτι δεν θα μου παιξει ταπα ο κινεζος
(αν και απο οτι ειδα εχει θετικες κριτικες 100%) και επισης το πολυ βασικο
ποσα χρηματα θα δωσω στο τελωνειο... γιατι σιγουρα θα περασει τελωνειο..
Επισης αν το παρω σε ονομα εταιριας θα γλιτωσω καποια επιπλεον εξοδα ?

Κατι αλλο με τις πληρωμες με T/T L/C η western union τι παιζει ?
Γιατι αμα τον πληρωσω με T/T η western union μου κανει εκπτωση 4,5% .

Οποιος μου απαντησει θα με βοηθησει παρα πολυ...


Και κατι ασχετο το amazon της αμερικης εχει μεταφορικα ? και ποσες μερες κανει περιπου να στειλει το πραγμα ?

ipo
18-01-12, 16:21
Δεν πα να 'χει 100%, με Western Union μην πληρώσεις με την καμία. Θα πάρει ο Κινέζος τα 3 χιλιάρικα, θα κλείσει το μαγαζί (κι ας έχει φτιάξει καλή φήμη) και θα βγει στη σύνταξη για να κάνει διακοπές. :p

Ξεκίνησα να διαβάζω το post σου και πριν φτάσω στο σημείο που λες για το αναμενόμενο τελωνείο, ήμουν έτοιμος να πηδηχτώ από το παράθυρο, νομίζοντας ότι θα ρωτούσες αν θα τη γλιτώσεις με:
"ενα μηχανημα απο κινα 3000 ευρω το οποιο εχει βαρος 250kg και εχει διαστασεις περιπου σαν ενα ντεποζιτο 1,5m x 0,5m x 1m"
:rofl:

blade_
18-01-12, 19:16
μακρυα απο wu
εκτος αν εχεις λεφτα για χαρισμα οποτε στειλτα σε μενα :D

ποση διαφορα εχει το μηχανημα αν το παρεις απο εδω?

mpetou
18-01-12, 23:17
εδω δεν υπαρχει το μηχανημα...

Υπαρχει γερμανια αλλα δεν ξερω τιμες γερμανιας ακομα...

Με ενδιαφερει ομως να μαθω ποσα κερατιατικα θα δωσω στο τελωνειο αν το παρω απο κινα σε 2 περιπτωσεις
α) που το παρω στο ονομα μου σαν ιδιωτης
β) σε ονομα εταιριας σαν αντικειμενο που το θελει για την δουλεια της.

El skeleton
19-01-12, 01:09
Έκανα μ@λ@κι@ και αγόρασα κάτι αξίας περίπου 100€ με paypal στο ebay uk από πωλητή που είχε μόνο 15 αξιολογήσεις αλλά βέβαια όλες θετικές 100%.

Το θέμα είναι ότι τον πληρωσα 10/1/12 και μέχρι και τώρα δεν μου έχει απαντήσει σε κανένα e-mail σχετικά για το πότε θα στείλει το πακέτο κτλπ. (δηλαδή πότε θα το αφήσει στο ταχυδρομείο της χώρας του) και υποψιάζομαι ότι βρωμάει η δουλειά τι να κάνω? :mad:
Η μοναδική φορά που μου απάντησε ήτανε πριν τον πληρώσω σε μία απορία που είχα για το αντικείμενο.
Να τον αναφέρω με αρνητική αξιολόγηση και κατευθείαν dispute στο paypal για να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή να περιμένω να περάσει μία εβδομάδα μήπως και μου απαντήσει? Please παιδιά μία γνώμη SOS γιατί μου ανάβουνε τα λαμπάκια. :fool

Ok μου έστειλε pm ότι το έστειλε. Μου φαίνεται ότι αγχώνομαι χωρίς λόγο. :)

Parolos
19-01-12, 15:11
Μικρό ποσό δεν το λες. 15€.
Toυ τα έστειλα εχθές ως απλή αποστολή στο paypal. Με λίγα λόγια αυτά τα λεφτα δεν είναι εγγυημένα από το ebay ούτε από το paypal.
Τώρα τι να πω. Οτι είναι να γίνει θα γίνει. Πάντως ακόμη δεν έχει στείλει το item, ούτε επικοινώνησε σήμερα να μου πει πως όλα είναι ΟΚ κλπ.
Θα δούμε. Έχει 314 αξιολογήσεις 99,7% με μία αρνητική.
Σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, βάζοντας τον αρνητική, μπορεί να μου βάλει κι αυτός?

Τελικά μου το έστειλε την προηγούμενη Παρασκευή, και μάλιστα με αναβαθμισμένη αποστολή, "από την τσέπη του" το έξτρα κόστος, με τη Royal Mail. Το item έχει tracking number και θα φτάσει μου είπε σε 4-6 μέρες (άρα courier σωστά?).
Όμως, ενώ στο site της Royal Mail δείχνει πως έχει φύγει από την Αγγλία, (Your item, posted on 13/01/12 with reference RJΧΧΧΧΧΧΧΧΧGB has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE) στο track and trace των ΕΛΤΑ δεν το εμφανίζει. Πήρα μάλιστα και τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και μου παν πως δεν υπάρχει δέμα με τέτοιο tracking number. Μα είναι δυνατόν??? Θυμάμαι είχα παραγγείλει με tracking number από Κίνα, και μπορούσα να βλέπω που είναι το δέμα ανα πάσα στιγμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.