PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

jap
09-05-08, 13:10
οχι 1 φορα την χρησιμοποιω

Αυτά είναι πάντως τα ενδεχόμενα που σου λέει κι ο giwrgosth, το Paypal μάλλον έχει καταχωρημένη ήδη αυτήν την κάρτα ή για κάποιο άλλο λόγο δεν του αρέσει. Ίσως τους έχεις δηλώσει όνομα Χάρης αλλά η κάρτα λέει Χαράλαμπος ή κάτι τέτοιο. Ακολούθησε τη διαδικασία που σου λένε, θα λυθεί το θέμα, απλά ίσως πάρει μερικές μέρες. Ίσως σου ζητήσουν να στείλεις φαξ με ταυτότητα ή κάτι τέτοιο, για να διαπιστώσουν ότι η κάρτα είναι δική σου. Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, απλά επειδή συμβαίνουν πολλά φυλάγονται.

RASTAVIPER
09-05-08, 13:15
ωχ ωχ ωχ

έχουμε και λέμε
1) ταϊβανέζος
2) 98,5%
3) 5.500 αξιολογήσεις
4) σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay
στα πόσα πρέπει να φτάσουμε για να δεις ότι ο τύπος είναι αρπακολιτζής στην καλύτερη περίπτωση;

κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου έρθει ότι αγόρασες. επίσης, αγοράζοντας σε τέτοια αξία εκτός Ε.Ε. το ρισκάρεις κιόλας το τελωνείο.
όπως και να χει, περίμενε μέχρι να περάσουν 20 μέρες από την αγορά και κάνε dispute τότε. όσα email και να στείλεις δε θα αλλάξει τίποτα αλλά θα τα χεις για πειστήριο για το PayPal αν μπει στο claim κι αυτός.

πριν να παραγγέλνετε, διαβάστε από εδώ τι έχουμε γράψει, εσείς που ξέρετε το forum αυτό.
99,5% + είναι τα καλά feedback και οι πωλήσεις θεωρούνται ικανοποιητικές μόνο σε 5ψήφια νούμερα. όχι ότι αλλιώς πέφτεις σε απατεώνα standard αλλά ρισκάρεις. ειδικά στο feedback, να προσέχετε να μην αγοράζετε με λιγότερο από 90% (και λίγο λέω). δεν είναι amazon το ebay.

Καλά άμα είναι να περιμένουμε να έχει ο άλλος 100.000 αξιολογήσεις για να ψωνίσουμε τελιώσαμε.Δε θα αγοράζουμε τίποτα.
Το θέμα είναι το ποσοστό και να έχει έναν καλό αριθμό πχ πάνω από 400.
Εγώ ψωνίζω με αυτά τα κριτήρια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

raspoutiv
09-05-08, 19:30
Καλά άμα είναι να περιμένουμε να έχει ο άλλος 100.000 αξιολογήσεις για να ψωνίσουμε τελιώσαμε.Δε θα αγοράζουμε τίποτα.
Το θέμα είναι το ποσοστό και να έχει έναν καλό αριθμό πχ πάνω από 400.
Εγώ ψωνίζω με αυτά τα κριτήρια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.


φυσικά και μπορείς να ψωνίζεις με ότι κριτήρια θες. εγώ είπα τη γνώμη μου από την εμπειρία μου ως τώρα, χωρίς αυτή να είναι δεσμευτική για τους άλλους αλλά προτρεπτική.

θα επιμείνω πάντως πως το feedback πρέπει να ναι από 99,5 και πάνω - δε βρίσκεις εύκολα χαμηλά στο ebay βλέπεις. δε δίνει ο κόσμος αρνητικά για να μη λάβει κιόλας και προτιμά τα ουδέτερα. ανεξαρτήτως βαθμοιλογίας λοιπόν π΄ρεπει να κοιτάμε κι αναλυτικά τα feedback.

Giwrgos_M
09-05-08, 20:42
παιδια σε κανα μηνα λιγει η καρτα μου που ειναι συνδεδεμενει με paypal και στη τραπεζα μου ειπαν οτι θα μου ερθει καινουργια δεν θα χαθει το υπολοιπο.Οποτε εγψ πρεπει να αλλαξψ τα στοιχεια της καρτας(αριθμους) για να βαλω τα καινουργια..αυτο πως γινεται στο paypal??Θα σβησω τελειως τη καρτα απτο λογαριασμο και θα βαλω τη καινουργια ή υπαρχει καποιο edit να αλλαξω μονο τον αριθμο?

jap
09-05-08, 22:25
παιδια σε κανα μηνα λιγει η καρτα μου που ειναι συνδεδεμενει με paypal και στη τραπεζα μου ειπαν οτι θα μου ερθει καινουργια δεν θα χαθει το υπολοιπο.Οποτε εγψ πρεπει να αλλαξψ τα στοιχεια της καρτας(αριθμους) για να βαλω τα καινουργια..αυτο πως γινεται στο paypal??Θα σβησω τελειως τη καρτα απτο λογαριασμο και θα βαλω τη καινουργια ή υπαρχει καποιο edit να αλλαξω μονο τον αριθμο?

Η νέα κάρτα θα έχει τον ίδιο αριθμό, νέό μήνα λήξης και νέο 3ψήφιο κωδικό. Edit θα κάνεις, από την επιλογή Profile/Credit Cards. Έτσι κι αλλιώς δεν θα σε αφήσει να ξαναβάλεις κάρτα με το ίδο νούμερο (δες την περίπτωση του φίλου παραπάνω). Η νέά κάρτα θα σου έρθει στις αρχές του μήνα που λήγει. Έτσι κι αλλιώς μην ανησυχείς, θα σε απασχολήσει μόνο όταν πας να κάνεις νέα συναλλαγή που πρέπει να χρεωθεί στην κάρτα και μπορείς να το διορθώσεις τότε.

Soundgarden
10-05-08, 05:09
Λοιπον, παραγγειλα ενα αρωμα 13 μερες πριν. Με τον πωλητη πριν το αγορασω ειχαμε μιλησει για την αποστολη κλπ.
Αγοραζω την κολωνια και στο καπακι του στελνω μηνυμα να τον θυμισω για την αποστολη κλπ. Περναν οι μερες, καμια απαντηση για το μηνυμα... Εν τω μεταξυ του εστελνα και αλλα, γραψιμο κανονικο.

Τις 4 του μηνα, παω στο PayPal, ανοιγω dispute. Γραφω τα παντα. Την επομενη βλεπω οτι μου ηρθε ενα mail, οτι το πακετο μου εφυγε... Και ειχα κωδικο αποστολης για να το ελεγχω στο site της USPS.

Βαζοντας το ID, μου λεει απλα οτι εχουν electronic info για την αποστολη. ΟΚ λεω, θα στρωσει μεχρι αυριο που θα κανουν pick up το πακετο απο τα points.

Σημερα, το site της USPS λεει τα ιδια - πραγμα ασυνηθιστο καθως εκει δεν παιζουν, δεν ειναι ΕΛΤΑ για να ξεχασουν να ενημερωσουν πως πηραν το πακετο. Εχω ξαναπαραγγειλει με registered mail και ξερω.

Ξαναπαω PayPal σημερα, κανω claim dispute. Εδωσα το tracking id να το δουν και μονοι τους. Ζητησα τα λεφτα μου πισω.

Θα τα παρω λετε; Για την ιστορια ο πωλητης ειχε ~5000 feedbacks (99.5% positive).


Αν το έστειλε με απλό ταχυδρομείο το tracking number δεν χρησιμεύει ιδιαίτερα.
Δεν μπορείς να παρακολουθήσεις την διαδρομή του πακέτου δηλαδή,απλά σε ενημερώνει ότι έφυγε την τάδε μέρα....και τίποτα άλλο.

Αγόρασα κάτι από Αμερική πριν 1-2 μήνες και μέσω του tracking number έβλεπα μόνο ότι ο πελάτης ενημέρωσε την usps ότι ΘΑ πάει το δέμα για αποστολή.
Πήρα το δέμα κανονικά και ακόμη και τώρα το ίδιο γράφει στην ιστοσελίδα για το δέμα.;)

Με ποια υπηρεσία της USPS ακριβώς το έστειλε?

xarists000
14-05-08, 09:56
γνωστος μου προσπαθει να πουλησει κινητο μεσω ebay.Την τελευταια στιγμη του δινουν τιμες εξωφρενικα μεγαλες και μετα ενοειται δεν πληρωνουν.θα χρειαστει να περασουν καποιες μερες ετσι ωστε να κανει dispute ή μπορει να καταγειλλει αμεσως τον χρηστη στο ebay ετσι ωστε να μην πληρωσει προμηθεια.του συνεβει για το ιδιο αντικειμενο 3 φορες και δεν μπορει να το πουλησει καμια ιδεα?

jap
14-05-08, 10:37
γνωστος μου προσπαθει να πουλησει κινητο μεσω ebay.Την τελευταια στιγμη του δινουν τιμες εξωφρενικα μεγαλες και μετα ενοειται δεν πληρωνουν.θα χρειαστει να περασουν καποιες μερες ετσι ωστε να κανει dispute ή μπορει να καταγειλλει αμεσως τον χρηστη στο ebay ετσι ωστε να μην πληρωσει προμηθεια.του συνεβει για το ιδιο αντικειμενο 3 φορες και δεν μπορει να το πουλησει καμια ιδεα?

γνωστό πρόβλημα. Δες εδώ (http://consumerist.com/5008459/ebay-decides-to-contact-tim-about-his-laptop-auction-problems)

Μήπως θα πρέπει ο γνωστός σου
- Να ενεργοποιήσει τη διαδικασία 2nd chance
- Να βάλει κάποιους κανόνες στη δημοπρασία. π.χ. να κάνει μη αποδεκτές προσφορές από bidders με μηδενικό feedback ή ό,τι άλλο.
- Να το πουλήσει μέσω adslgr

xarists000
14-05-08, 11:17
αν δεν ενεργοποιησει το 2nd chance και κανει dispute χρεωνετε τιποτα?απλα να το ξαναδωσει σε auction

RASTAVIPER
14-05-08, 11:44
γνωστος μου προσπαθει να πουλησει κινητο μεσω ebay.Την τελευταια στιγμη του δινουν τιμες εξωφρενικα μεγαλες και μετα ενοειται δεν πληρωνουν.θα χρειαστει να περασουν καποιες μερες ετσι ωστε να κανει dispute ή μπορει να καταγειλλει αμεσως τον χρηστη στο ebay ετσι ωστε να μην πληρωσει προμηθεια.του συνεβει για το ιδιο αντικειμενο 3 φορες και δεν μπορει να το πουλησει καμια ιδεα?

Κάτσε να καταλάβω.
Δεν έχει βάλει κάποια επιθυμητή τιμή?Πχ.300€
Αν στη δημοπρασία κάποιος πιάσει αυτό το νούμερο δεν είναι υποχρεωμε΄νος να το πάρει?

Τι εννοείς ότι δίνει εξωφρενικές τιμές και μετά δεν πληρώνουν?Κερδίζει κάποιος τη δημοπρασία και μετά δεν πληρώνει?Αυτοί πρέπει να φάνε τρελό dispute..

jap
14-05-08, 14:26
αν δεν ενεργοποιησει το 2nd chance και κανει dispute χρεωνετε τιποτα?απλα να το ξαναδωσει σε auction

Ασφαλώς και χρεώνεται, και για το listing και για το closing price, που θα φανεί εξωφρενικά ψηλό

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάτσε να καταλάβω.
Δεν έχει βάλει κάποια επιθυμητή τιμή?Πχ.300€
Αν στη δημοπρασία κάποιος πιάσει αυτό το νούμερο δεν είναι υποχρεωμε΄νος να το πάρει?

Τι εννοείς ότι δίνει εξωφρενικές τιμές και μετά δεν πληρώνουν?Κερδίζει κάποιος τη δημοπρασία και μετά δεν πληρώνει?Αυτοί πρέπει να φάνε τρελό dispute..

Απατεώνες είναι, που είναι με πλαστά στοιχεία στο ebay και προσπαθούν να πείσουν κάποιους αφελείς να στείλουν σε εξωτικές χώρες τα είδη (κυρίως ακριβά laptop και κινητά) με διάφορες προφάσεις ότι θα καθυστερήσουν την πληρωμή. Πολύ συνηθισμένο πλέον φαινόμενο.

Όπως προτείνει και η υποστήριξη του ebay στο link που έδωσα παραπάνω, η λύση είναι η διαδικασία Immediate Payment, δηλ. δεν κλείνει η δημοπρασία αν δεν γίνει και πληρωμή μέσω Paypal. To τι μπορεί να κάνει ο φίλος τώρα, να το παλέψει και σίγουρα να επικοινωνήσει με την υποστήριξη του ebay.

RyDeR
15-05-08, 07:47
Παίδες το PayPal πως κάνει την μετατροπή USD -> EUR; Εννοώ βάση ποιας ισοτιμίας; Πως βλέπουμε την ισοτιμία που έχει το PayPal;

verbo
15-05-08, 07:55
Παίδες το PayPal πως κάνει την μετατροπή USD -> EUR; Εννοώ βάση ποιας ισοτιμίας; Πως βλέπουμε την ισοτιμία που έχει το PayPal;

Βασικά, λίγο πριν σε χρεώσει, σου εμφανίζει την ισοτιμία με την οποία θα χρεωθείς. Δεν ξέρω από που μπορείς να το δεις αυτό, προτού προχωρήσεις σε αγορά.

RyDeR
15-05-08, 07:56
Βασικά, λίγο πριν σε χρεώσει, σου εμφανίζει την ισοτιμία με την οποία θα χρεωθείς. Δεν ξέρω από που μπορείς να το δεις αυτό, προτού προχωρήσεις σε αγορά.

Ναι το ξέρω οτι μου το εμφανίζει, απλά με ενδιαφέρει πριν την αγορά. ;)

Soundgarden
15-05-08, 09:30
Αν θυμάμαι καλά,σου λέει ότι δεν μπορείς να δεις από πριν την ακριβή ισοτιμία.
Κάτι σαν ρίσκο δηλαδή αν δεν ξέρεις ποια στοιχεία χρησιμοποιεί.

Πάντως διαφορές μεγάλες δεν υπάρχουν ώστε να σε απασχολεί το θέμα τόσο πολύ....1-2 ευρώ διαφορά στα 100 ευρώ περίπου....και αν θυμάμαι καλά σε 3-4 περιπτώσεις που το έλεγξα,ήταν μικρότερο το αντίτιμο που θα πλήρωνα αν τελικά προτιμούσα την ισοτιμία του paypal.

Βέβαια εγώ χρησιμοποιώ πάντα το google « 120 pounds to euro - 120 dollars to euro k.l.p»
Όποτε κοιτούσα από Ελληνικό site πάλι υπήρχε διαφορά....άλλοτε παραπάνω,άλλοτε παρακάτω.

raspoutiv
16-05-08, 03:56
η ισοτιμία του PayPal εμένα με βγάζει πάντα λίγο ριγμένο.
μάλλον είναι μια πηγή εσόδων γι αυτούς και μάλιστα όχι αμελητέα.

προσωπικά πάντα υπολογίζω με μια απόκληση 5% κάτω από την ισοτιμία του xe (http://www.xe.com/ucc/) για να μαι μέσα (και πράγματι είμαι με καλή προσέγγιση)

zeta
16-05-08, 05:20
Εμένα πάντως μου έχει τύχει αντί για το δέμα, μέσω EMS, να έρθει ένα ειδοποιητήριο σεντόνι και να πρέπει να πάω Μοσχάτο για να παραλάβω από τις κεντρικές αποθήκες του πόρτα-πόρτα, για να πληρώσω τους δασμούς. Το δέμα τέράστιο αλλά δεν έχει να κάνει, από ό,τι μου είπαν έκεί είναι να μη σου τύχει, ανοίγουν μικρά-μεγάλα και φορολογούν δειγματοληπτικά. Για να πάρεις το ρίσκο να παραγγείλεις από εκτός ΕΕ πρέπει να γλιτώνεις έτσι κι αλλιώς πάρα πολλά λεφτά και να έχεις και στο μυαλό σου περίπου πόσο θα δασμολογηθεί, αν είσαι ο τυχερός.

........Auto merged post: jap added 5 Minutes and 59 Seconds later........



;

πάντως εγω έχω πάρει από αμερική 5 δέματα, με τοπογραφικό εξοπλισμό, όλα ήρθαν ανοιγμένα, αλλά δεν πλήρωσα τίποτα. Ηταν ολα μα όλα ανοιγμένα αλλα μου ήρθαν συστημένα στο ταχυδρομείο της γειτονιάς.
και σε κάτι που έκαναν λάθος και το επέστρεψα για να μου στείλουν το σωστό, μου ειπε η ταχυδρομικος υπάλληλος να γράψω ότι ειναι δωρο...
τώρα τι δώρο, ήταν 2 τρικόχλια (βάση για το όργανο που έχουμε εμείς οι τοπογράφοι).
μέχρι τρίποδα έχω παραγγείλει από αμερική...

........Auto merged post: zeta πρόσθεσε 10 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έκανα τη Δευτέρα μια αγορά περίπου 100 ευρώ από έναν ταϊβανέζο με 98,5% θετικές από περίπου 5.500 αξιολογήσεις και σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay, ή τουλάχιστον δεν υπάρχει το προφίλ του. Το ebay δεν εξηγεί τους λόγους της διαγραφής και αν είναι προσορινή για κάτι απλό ή μόνιμη για κάτι σοβαρό. Απάντηση ο πωλητής για το αν έστειλε το πακέτο κλπ δεν μου έχει στείλει, πέρα από τις αυτόματες απαντήσεις με την αγορά και την πληρωμή. Σήμερα του έστειλα ένα email να δω τι θα κάνει με την αγορά μου. Φυσικά του έστειλα email σε αυτό που έχει στο PayPal, μέσω του οποίου έγινε και η πληρωμή και όχι μέσω ebay.
Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι να κάνω αν δεν πάρω απάντηση μέσα τις επόμενες μέρες?

το ότι δεν υπάρχει πλέον ως χρήστης, δε σημαίνει ότι ειναι και απατεώνας απαραίτητα...
εγώ είχα παραγγείλει εναν τριποδίσκο απο αμερική. μου ηρθε, αλλά επειδη τον άνοιξαν στο τελωνείο (το κουφο ειναι οτι δεν πληρωσα τελωνείο), μετα δεν τον συσκεύασαν καλά και ήρθε με το ένα πόδι σπασμένο. Ομως μπορούσε να φτιαχτεί,το κομμάτι που εσπασε ήταν μια ροδελα με δυο βίδες, αρα θα μπορουσε να υπαρχει ανταλακτικο. στελνω λοιπον μειλ με φωτογραφιες στον πωλητη, εξηγώντας τι εχει συμβει, και αν υπάρχει ανταλλακτικο. μου απαντησε οτι θα το στειλει στο αναλογο τμημα της εταιρίας και θα μου απαντήσει. μαλιστα του ειπα αν πρεπει να χρεωθώ ευχαριστως, δεν ειχα ασφαλισει το αντικειμενο, και ποσο θα πληρωνα, σιγά, αλλιως θα μου εμενε αχρηστος ο τριποδας και ειχα δωσει και 70 δολάρια.
την επομενη μερα ειδα οτι δεν ηταν πλεον μελος στο ebay.
ωραία λεω, παει η ...βιδα μας.
και μετά απο 10 μέρες, μου ήρθε η βιδα με το ταχυδρομείο, και δε με χρεωσε τιποτα, ουτε τα μεταφορικα!!!και δεν ειχε και ευθυνη στην τελική, ας ειχα βαλει insurance...
μια χαρά ο τυπος λοιπόν, η βιδα με τη βάση της φανταζομαι θα ειχε ελαχιστο κοστος, αλλα ταχυδρομικα πληρωσε καμμια δεκαρια δολαρια αν θυμαμαι καλα. και χωρις να ειναι μελος του ebay πλεον.
υπάρχουν και καλοι ανθρωποι....

........Auto merged post: zeta πρόσθεσε 16 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είμαι περίεργος για το eBay, βλέπω όταν όλοι οι άλλοι έχουν ~ 60-70$ την J'adore... βλέπω ακόμη έναν που την έχει 50.

Εκεί που είμαι καχύπτος είναι στην γνησιότητα του αρώματος. Στο listing που είπα παραπάνω (http://cgi.ebay.com/WOMENS-JADORE-100ML-EDP-3-4-SEALED-NEW-IN-BOX_W0QQitemZ150239119731QQihZ005QQcategoryZ29597QQtcZphotoQQcmdZViewItem) δεν άναφέρει τίποτα για γνησιότητα (μόνο για γνήσιο κουτί). Αντίθετα με άλλα listings (http://cgi.ebay.com/ORIGINAL-MENS-PI-COLOGNE-3-3-EDT-SEALED-NEW-IN-BOX_W0QQitemZ150239118791QQihZ005QQcategoryZ36376QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262) του ίδιου πωλητή, που αναφέρει ρητά το "Original" και στον τίτλο.

Να είναι μούφα; Ο πωλητής έχει πολύ καλό feedback. :hmm:

πάντως μερικοί πουλάνε και μούφα...
μια με feedback 100%, πουλαει ενα ρουτερ speedtouch 585, καινουριο, ξεκλειδωτο, (πολύ πιθανό αφού ειναι απο tiscali), γιατι λεει εκανε ανανεωση και της εστειλαν καινουριο αλλα θα κρατησει το παλιο και το πουλαει οπως ειναι. Δεν ειχε φωτο, αλλα ελεγε στειλτε μου μειλ, οποιος θελει να του στειλω. Της στελνω μειλ, και ηταν πολυ φιλικη κλπ, και ειχε και φωτο, με το κουτι ανοιχτο, οκ αυτο δεν πειραζει, το μοντεμ οχι σε ζελατινα, το τροφοδοτικο με χυμα τελειως καλωδιο, οποτε ψιλιαστικα, και κοιταω πιο προσεχτικα το ρουτερ, και ηταν το speedtouch home, παλιο μοντέλο, δεν υποστηριζει καν adsl2+. προφανώς πουλαει το παλιο, αλλα δεν το λεει, εγώ εχω ασχοληθει πολυ τελευταια με τα alcatel, και το καταλαβα. Της εστειλα λοιπον μειλ, ευγενικοτατα, οτι νομιζω οτι,...και μηπως εχει γινει καποιο λαθος,,,,κλπ για να δω και τι θα απαντησει, και φυσικα δεν απαντησε...
προσοχή λοιπον.



οπως βλέπετε, παραπάνω, λέω δύο ιστορίες, εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους!!
προσοχή λοιπόν, και καλά ψώνια!!

giwrgosth
16-05-08, 13:07
το ότι δεν υπάρχει πλέον ως χρήστης, δε σημαίνει ότι ειναι και απατεώνας απαραίτητα...
Δεν τον θεώρησα απατεώνα, αλλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι δεν υπήρχε πλέον σαν χρήστης στο ebay και όταν δεν ξέρεις τους λόγους φοβάσαι λιγάκι, αλλά τελικά ήταν κάποιο πρόβλημα που είχε με το email του και τώρα είναι ξανά ενεργός. Φυσικά έχω παραλάβει το δεματάκι :oneup:

RASTAVIPER
16-05-08, 13:12
Δεν τον θεώρησα απατεώνα, αλλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι δεν υπήρχε πλέον σαν χρήστης στο ebay και όταν δεν ξέρεις τους λόγους φοβάσαι λιγάκι, αλλά τελικά ήταν κάποιο πρόβλημα που είχε με το email του και τώρα είναι ξανά ενεργός. Φυσικά έχω παραλάβει το δεματάκι :oneup:

Και μένα έχει τύχει ίδια φάση αλλά και μένα μου ήρθε το αντικείμενο, αλλά διαγράφτηκε ο χρήστης πριν γίνουν οι αξιολογήσεις.Οπότε χάσαμε και οι 2 την αξιολόγηση, παρόλο που πήγαν όλα καλά.
Κρίμα, αλλά ποιος ξέρει τι έκατσε.

jap
16-05-08, 13:50
πάντως εγω έχω πάρει από αμερική 5 δέματα, με τοπογραφικό εξοπλισμό, όλα ήρθαν ανοιγμένα, αλλά δεν πλήρωσα τίποτα. Ηταν ολα μα όλα ανοιγμένα αλλα μου ήρθαν συστημένα στο ταχυδρομείο της γειτονιάς.
και σε κάτι που έκαναν λάθος και το επέστρεψα για να μου στείλουν το σωστό, μου ειπε η ταχυδρομικος υπάλληλος να γράψω ότι ειναι δωρο...
τώρα τι δώρο, ήταν 2 τρικόχλια (βάση για το όργανο που έχουμε εμείς οι τοπογράφοι).
μέχρι τρίποδα έχω παραγγείλει από αμερική...


Εγώ ανέφερα την περίπτωσή μου απλά για να μην πιστεύει κανείς πως ό,τι έρχεται με courier/USPS από τρίτες χώρες δεν έχει και τελωνείο. Πάντως, όπως φαίνεται από αυτά που λες, είχες ανάγκη από εξειδικευμένα πράγματα και είμαι βέβαιος ότι γλίτωσες τόσα πολλά χρήματα σε σχέση με το να τα αγόραζες από εδώ. Φαντάζομαι πως δεν θα σε πείραζε και αν σε κάποιο από αυτά έβαζαν δασμούς, τα χρήματα που γλιτώνεις είναι συνήθως τόσο πολλά... Αν είναι λίγα δεν αξίζει τον όλο κόπο, μεταφορικά, ψάξιμο κλπ.

zeta
16-05-08, 14:08
Δεν τον θεώρησα απατεώνα, αλλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι δεν υπήρχε πλέον σαν χρήστης στο ebay και όταν δεν ξέρεις τους λόγους φοβάσαι λιγάκι, αλλά τελικά ήταν κάποιο πρόβλημα που είχε με το email του και τώρα είναι ξανά ενεργός. Φυσικά έχω παραλάβει το δεματάκι :oneup:

ευτυχώς!
καλορίζικο.

........Auto merged post: zeta πρόσθεσε 6 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ ανέφερα την περίπτωσή μου απλά για να μην πιστεύει κανείς πως ό,τι έρχεται με courier/USPS από τρίτες χώρες δεν έχει και τελωνείο. Πάντως, όπως φαίνεται από αυτά που λες, είχες ανάγκη από εξειδικευμένα πράγματα και είμαι βέβαιος ότι γλίτωσες τόσα πολλά χρήματα σε σχέση με το να τα αγόραζες από εδώ. Φαντάζομαι πως δεν θα σε πείραζε και αν σε κάποιο από αυτά έβαζαν δασμούς, τα χρήματα που γλιτώνεις είναι συνήθως τόσο πολλά... Αν είναι λίγα δεν αξίζει τον όλο κόπο, μεταφορικά, ψάξιμο κλπ.

αν γλίτωσα χρήματα....
ειχα πάρει απο δω τρικόχλιο, χωρίς δεύτερη αεροστάθμη, 450 ευρώ.
από αμερική με 2η αεροστάθμη, 60 δολάρια.....

μίνι πρίσμα, εδώ σε δρχ 80.000., ρώτησα τώρα τιμή σε ευρώ,για να παρω κιαλλο, 300 ευρώ.
.....από αμερική.....34 δολάρια!!!ίδια μάρκα, cst!!!! απίστευτο? και ειχε μεσα και κατι αξεσουάρ και θήκη!!
καινουρια εννοείται όλα, δεν κάνω εκπτώσεις στη δουλειά μου....

αστα να πάνε, εδω ειμαστε φαρμακείο.

τριποδίσκος για κοντάρι, εδώ 210 ευρώ, αμερική 70 δολάρια.
μιλάμε πάντα για ίδια μάρκα, ίδιος κωδικός.

και το χειροτερο, και δεν το πηρα απο αμερική, γιατι φοβήθηκα....το πηρα απο ελλαδα, αλλά κακως....

gps τοπογραφικό (γεωδαιτικό), εδω 31.000+φπα=36890 ευρω
αμερική 24.000 δολάρια, included vat!!!
μιλάμε για τρελλες διαφορες. και ειναι γιαπωνεζικη μαρκα, οχι αμερικανικη, για να πεις ενταξει, στη
χωρα παραγωγης ειναι πιο φτηνα!!

οπότε τελικά δε γλίτωσα πολλά χρήματα, σε σχεση με αυτά που θα μπορουσα να ειχα γλιτωσει......

SantoPtol
16-05-08, 14:16
Για την αναλογία που χρησιμοποιεί το ebay:

Χρησιμοποιεί την ίδια αναλογία που χρησιμοποιούν οι τράπεζες για τις αλλαγές νομισμάτων όπως της σελίδας xe (http://www.xe.com/ucc/) αυξημένα κατά 2,5% για τα λειτουργικά του έξοδα. Επίσης έχω την εντύπωση ότι αν παραγγείλες πχ από το γερμανικό ebay που πληρώνονται σε ευρώ δεν χάνεις αυτό το 2,5%.

gogos7
11-06-08, 23:57
Μπορεί κάποιος φίλος να μου δώσει τα "φώτα" του για τα fees που πληρώνουν οι sellers;

α) Δέχεσαι μια πληρωμή μέσω PayPal και όταν εισπράτεις το ποσό σε χρεώνουν μία προμήθεια (δε θυμάμαι τώρα πόσο τοις εκατό). Λογαριασμός "Personal" (γίνεται μετά αναγκαστική μετατροπή σε Business, από ότι λέει, για να μπορείς να δεχθείς περισσότερες πληρωμές). Και,

β) Πληρώνεις μηνιαίο fee ως seller;; Αυτό που κολλάει;; Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε από που προκύπτει, ούτε πως ακριβώς υπολογίζεται.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά χάνεις όλο το "fun". Το e-bay είναι χάλι για τους πωλητές. Μόνο για να αγοράζεις αξίζει τελικά.

Soundgarden
13-06-08, 05:45
Αν δε κάνω λάθος υπάρχει ποσοστό επί των πωλήσεων της τάξης του 1,5-2%.

Αλλά και πάλι την πληροφορία μου την είχε δώσει φίλος πάνω στην κουβέντα...μπορεί να υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις.

gogos7
13-06-08, 15:56
Αν δε κάνω λάθος υπάρχει ποσοστό επί των πωλήσεων της τάξης του 1,5-2%.

Αλλά και πάλι την πληροφορία μου την είχε δώσει φίλος πάνω στην κουβέντα...μπορεί να υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις.

Έψαχνα, έψαχνα, λεπτομέρεις του "Monthly Invoice", τις βρήκα τελικά...

Στο e-bay και μόνο - ανεξαιρέτως δηλαδή χρεώσεων στο PayPal - έχουμε:

α) Το "Final Value Fee" που, τουλάχιστον σε μένα, υπολογίζεται στο 5,2% της τελικής τιμής πώλησης :down:

β) Το "Insertion Fee", που μου βγαίνει περίπου στο 4%. Δηλαδή δεν μου υπολογίζεται ακριβώς :down:

Άντε... και καλές πωλήσεις! :rofl:

vikhr
15-06-08, 17:08
β) Πληρώνεις μηνιαίο fee ως seller;; Αυτό που κολλάει;; Δεν μπορώ να καταλάβω ούτε από που προκύπτει, ούτε πως ακριβώς υπολογίζεται.

Όχι τίποτε άλλο, αλλά χάνεις όλο το "fun". Το e-bay είναι χάλι για τους πωλητές. Μόνο για να αγοράζεις αξίζει τελικά.

Πληρώνεις κάποια χρήματα για κάθε δημοπρασία που βάζεις.

Αν η πώληση είναι επιτυχής, πληρώνεις ένα ακόμη ποσό επί της τελικής τιμής που επιτεύχθηκε.

Μηνιαία ποσό πληρώνεις μόνο αν διατηρείς 'κατάστημα' στο ebay.

Τα ακριβή ποσά θα τα βρεις στο site τους.

pomolos
15-06-08, 17:19
αν θελεις να πουλησεις κατι, συνηθως το ebay καθε μηνα κανει και καποια προσφορα στις χρεωσεις των πωλητων. Οποτε περιμενε καποιο μηνυμα τους και τοτε χρησιμοποιησε το.

Δυστυχως ομως τα υψηλα κοστη του συνολου των πρρομηθειων ειναι απαγορευτικα αν σκεφτεις και το σχετικο ρισκο.

Οντας μελος απο το 1999, βλεπω οτι οι καταχωρησεις του ebay αντι να αυξανονται, μειωνονται αισθητα, οπως και μειωνονται οι λεγομενες ευκαιριες αλλα και τα ποιοτικα προϊοντα. Παλαιοτερα ηταν σαφως καλυτερα τα πραγματα.

Απο την αλλη, το να ψωνιζεις απ'ευθειας απο ηλεκτρονικα καταστηματα εταιρεων επωνυμα ή εξειδικευμενα προϊοντα ειναι σαφως οικονομικοτερη και ασφαλεστερη μεθοδος, ενω τις περισσοτερες φορες ειναι δωρεαν τα μεταφορικα.

RASTAVIPER
16-06-08, 12:27
αν θελεις να πουλησεις κατι, συνηθως το ebay καθε μηνα κανει και καποια προσφορα στις χρεωσεις των πωλητων. Οποτε περιμενε καποιο μηνυμα τους και τοτε χρησιμοποιησε το.

Δυστυχως ομως τα υψηλα κοστη του συνολου των πρρομηθειων ειναι απαγορευτικα αν σκεφτεις και το σχετικο ρισκο.

Οντας μελος απο το 1999, βλεπω οτι οι καταχωρησεις του ebay αντι να αυξανονται, μειωνονται αισθητα, οπως και μειωνονται οι λεγομενες ευκαιριες αλλα και τα ποιοτικα προϊοντα. Παλαιοτερα ηταν σαφως καλυτερα τα πραγματα.

Απο την αλλη, το να ψωνιζεις απ'ευθειας απο ηλεκτρονικα καταστηματα εταιρεων επωνυμα ή εξειδικευμενα προϊοντα ειναι σαφως οικονομικοτερη και ασφαλεστερη μεθοδος, ενω τις περισσοτερες φορες ειναι δωρεαν τα μεταφορικα.

Διαφωνώ εντελώς ως προς το οικονομικότερη.
Εγώ το χρησιμοποιώ "μόνο" 3 χρόνια, αλλά έχοντας αγοράσει αντικείμενα από 5€ (μπαταρίες) μέχρι 550€ (κινητό) μπορώ να πω ότι οι προσφορές του EBAY είναι αναντικατάστες και δεν μπορούν να συγκριθούν με ότιδήποτε άλλο (online ή κανονικό μαγαζί).
Αυτό για τα καινούρια.
Αν πας για μεταχειρισμένα, τότε απλά δεν παίζεται.:oneup:
Απλά, θέλει προσοχή η όλη φάση και να ψωνίζεις όταν βλέπεις ότι είναι ευκαιρία και παράλληλα από σωστό πωλητή.

Gordito
27-06-08, 21:36
Oκ μολις εχω βγαλει προπληρωμενη πιστωτικη και εχω κανει account στο ebay.

Απαριθμω τις noobικες ερωτησεις μου:

1) Nα μπουκαρω στο paypal? Βλεπω πολλοι αγοραστες δεχονται μονο απο Paypal, προσωπικα θελω να το αποφυγω γιατι θελκω να αποφυγω τις προμηθειες.

Σε περιπτωση που χρειαστει να μου κανει καποιος refund ομως τι γινεται;

2) Βλεπω πολλα μικροαντικειμενα γιαυπολογιστες πραγματικα φτηνα, οπως αυτο εδω (http://cgi.ebay.com/2-Ports-VGA-USB-2-0-1920x1440-PC-Desktop-KVM-Switch-Box_W0QQitemZ150262924982QQcmdZViewItem?hash=item150262924982&_trksid=p3286.m14.l1318).

Αναρωτιεμαι, ειναι δυνατον να ειναι τοσο φτηνο?

SantoPtol
27-06-08, 21:56
@nikchris

Ebay και paypal πάνε πακέτο και αυτό γιατί όταν πληρώνεις μέσω paypal και κάποιος σου κάνει λαγογιά τότε μπαίνει ο ενδιάμεσος το paypal ως εγγυητής. Αρχικά αν βρεθείς νικητής σε μια διένεξη σε πληρώνει από την τσέπη του και μετά αυτό θα κυνηγήσει τον πωλητή να πάρει τα λεφτά του πίσω.

Στα μικροπράγματα για υπολογιστές έχω να πω ότι τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι κλέφτες. Πάντα βρίσκεις κάτι καλύτερο και φθηνότερο στο ebay. Για το αντικείμενο που λες θα κοιτούσα καλύτερα να το πάρω από έναν Άγγλο παρά από Κινέζο. Εγώ προτειμώ το ebay.co.uk γιατί έχει να δεις μόνο τα αρνητικά feedback του άλλου, επίσης οι πωλητές δεν έχουν το δικαίωμα για αρνητικό feedback στους αγοραστές.

kyrnikos
27-06-08, 22:12
Oκ μολις εχω βγαλει προπληρωμενη πιστωτικη και εχω κανει account στο ebay.

Απαριθμω τις noobικες ερωτησεις μου:

1) Nα μπουκαρω στο paypal? Βλεπω πολλοι αγοραστες δεχονται μονο απο Paypal, προσωπικα θελω να το αποφυγω γιατι θελκω να αποφυγω τις προμηθειες.

Σε περιπτωση που χρειαστει να μου κανει καποιος refund ομως τι γινεται;

2) Βλεπω πολλα μικροαντικειμενα γιαυπολογιστες πραγματικα φτηνα, οπως αυτο εδω (http://cgi.ebay.com/2-Ports-VGA-USB-2-0-1920x1440-PC-Desktop-KVM-Switch-Box_W0QQitemZ150262924982QQcmdZViewItem?hash=item150262924982&_trksid=p3286.m14.l1318).

Αναρωτιεμαι, ειναι δυνατον να ειναι τοσο φτηνο?

1.ΜΠΟΥΚΑΡΕ :clap:Σε πολλές περιπτώσεις είναι μονόδρομος αλλά έτσι κι αλλιώς για μένα τουλάχιστον παρέχει τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια στις συναλλαγές .
Προμήθεια-προμήθεια πληρώνει μόνο αυτός που λαμβάνει το ποσό ,άρα ο πωλητής .Προφανώς την προμήθεια τη έχει βάλει στην τιμή αλλά εσύ και χωρίς paypal θα την πληρώσεις . Βέβαια κλέβει λίγο το paypal στην ισοτιμία και από εσένα αλλά μιλάμε για 1-2%.
Που να μπλέκεις τώρα με εμβάσματα και εταιρίες μεταφοράς χρημάτων.

Σε περίπτωση refund τα χρήματα γυρίζουν στον τραπεζικό σου λογαριασμό μετά από μερικές μέρες κανονικότατα .

2.Είναι δυνατόν γιατί ποιοτικά δεν είναι κορυφαία,είναι αντίγραφα .Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σκάρτα .Ένα τέτοιο KVM ,ps2 όχι usb , το δουλεύω τώρα και 2+ χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα .Κολλούσε που και που το κουμπάκι γιατί το πλαστικό δεν το είχαν λιάνει καλά ,το έβγαλα το έξισα λίγο και όλα καλά .Το είχα πάρει 8 ευρώ με τα καλώδια μαζί.

Στην αρχή προσοχή μην πέσεις με τα μούτρα και αγορές μόνο από πωλητές με αξιολόγηση
98,5% και άνω και με πολλές πωλήσεις .Επίσης προσοχή στους δασμούς αν αγοράσεις εκτός
ευροζώνης.Και καλύτερα να δίνεις 2-3 ευρώ να έρχεται ασφαλισμένο με κωδικό αναζήτησης.

Theo X
27-06-08, 22:24
2) Βλεπω πολλα μικροαντικειμενα γιαυπολογιστες πραγματικα φτηνα, οπως αυτο εδω (http://cgi.ebay.com/2-Ports-VGA-USB-2-0-1920x1440-PC-Desktop-KVM-Switch-Box_W0QQitemZ150262924982QQcmdZViewItem?hash=item150262924982&_trksid=p3286.m14.l1318).

Αναρωτιεμαι, ειναι δυνατον να ειναι τοσο φτηνο?

Βλέποντας τις κριτικές που του έχουν κάνει, όντως είναι δυνατόν. Έίδα μάλιστα ένας που αγόρασε το συγκεκριμένο KVM πριν 3 ημέρες και ήταν ευχαριστημένος.
Εγώ ψωνίζω και από Hong Kong και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

........Auto merged post: Theo X πρόσθεσε 7 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


2.Είναι δυνατόν γιατί ποιοτικά δεν είναι κορυφαία,είναι αντίγραφα .Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σκάρτα.

Όντως θέλει προσοχή σε επώνυμα από Κίνα. Παραλίγο να χτυπήσω ένα sony ericsson bluetooth από hong kong και είδα σε κριτικές ότι ήταν μαϊμούδες.

Gordito
27-06-08, 22:34
Yπαρχει καποιος τροπος να βλεπω τιμες σε €€€, τοσο στο .com οσο και στο .co.uk;

Επισης οι τιμες του shipping ειναι τελικες ανεξαρτητως του βαρους του item?

Ευχαριστω παιδια....

kyrnikos
27-06-08, 22:46
Yπαρχει καποιος τροπος να βλεπω τιμες σε €€€, τοσο στο .com οσο και στο .co.uk;

Επισης οι τιμες του shipping ειναι τελικες ανεξαρτητως του βαρους του item?

Ευχαριστω παιδια....

Για δες λίγο και το .ie (Ιρλανδικό ) . Αγγλικά και τιμές σε € .Εξάλλου με σύνθετη αναζήτηση
βλέπεις όλα τα ebay .

Το βάρος δεν έχει σχέση ,ότι πει ο πωλητής και είναι τελικές.
Πολλοί βάζουν μικρή τιμή εκκίνησης και υπέρογκα μεταφορικά (γλυτώνουν την προμήθεια έτσι ) ..

jap
27-06-08, 22:59
Yπαρχει καποιος τροπος να βλεπω τιμες σε €€€, τοσο στο .com οσο και στο .co.uk;

Επισης οι τιμες του shipping ειναι τελικες ανεξαρτητως του βαρους του item?

Ευχαριστω παιδια....

Καταρχάς, το 98,5% που σου λέει ο kyrnikos το θεωρώ λίγο, θα σου έλεγα 99,6-99,7 και πάνω, και πάντα διαβάζοντας με προσοχή αρκετά σχόλια στο feedback, για να καταλάβεις τι είδους προβλήματα έχει ο κάθε πωλητής. Π.χ. άλλο να καθυστερεί 2-3 μέρες να στείλει, άλλο να μην απαντά καθόλου στα e-mail κι άλλο να πουλά μαϊμούδες.

Προσωπικά, για αγορές μέσω ebay προτιμώ πάντα το paypal, για τους λόγους που σου ανέφεραν ήδη. Δέχομαι και πληρωμές μέσω paypal (καμία σχέση με ebay) μόνο σε αυτές υπάρχει προμήθεια.

Για αυτό που ρωτάς, έχεις ανοιχτό το ebay που σε ενδιαφέρει και παράλληλα το ιρλανδικό και δίνεις το νούμερο της εκάστοτε δημοπρασίας. Αλλά αν θες να το εκμεταλλευτείς θα πρέπει να μάθεις λίγο απέξω τις ισοτιμίες και εύκολους τρόπους μετατροπής.

Οι τιμές του shipping, διαφέρουν από item σε item. Σε μερικές περιπτώσεις είναι ίδιες γιατί έτσι κι αλλιώς είναι πλασματικά μεγάλες, απλά για να παίρνει ο πωλητής τα λεφτά που θέλει χωρίς να πληρώνει χοντρές προμήθειες, που είναι ποσοστό επί της τιμής πώλησης, χωρίς μεταφορικά. Το σύστημα του ebay έχει σοβαρές ελλείψεις στον σωστό υπολογισμό μεταφορικών, για αυτό και πολλοί πωλητές σε παραπέμπουν σε δικό τους σύστημα που τα υπολογίζει χωριστά.

Αν γνωρίζεις εξειδικευμένο κατάστημα σε Γερμανία - Αγγλία με τα είδη που θες, εντός ή εκτός ebay, βρίσκεις καλύτερα είδη σε ποιότητα, σταθερά καλές τιμές και καλύτερη κατά μέσο όρο εξυπηρέτηση, και σταθερά μεταφορικά. Από Αμερικές και Χονγκ Κονγκ μόνο αν αγοράζεις κάτι πολύ ακριβό ή αν γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα, και πάντα από αξιόπιστους πωλητές.

SantoPtol
27-06-08, 23:10
Ξέχασα να πω ότι το paypal κρατάει προμήθεια μόνο στους πωλητές και αυτή είναι 0,35 ευρώ + κάτι% ανάλογα με το ποσό της πληρωμής. Επίσης όταν πληρώνεις σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ (σχεδόν σε όλα τα ebay εκτός γερμανικό, ιρλανδικό, ιταλικό και όπου αλλού έχουν το ευρώ ως νόμισμα) το paypal κρατάει προμήθεια 2,5% για εναλλαγή του νομίσματος. Παράδειγμα κάτι κάνει 125 British pounds = 158.23 Euros εννοώ εσύ θα πληρώσεις 162.19 Euro περίπου. Δεν κλέβει το paypal, μια χαρά προμήθεια για την εξυπηρέτηση που μας κάνει.

kyrnikos
27-06-08, 23:44
Καταρχάς, το 98,5% που σου λέει ο kyrnikos το θεωρώ λίγο, θα σου έλεγα 99,6-99,7 και πάνω, και πάντα διαβάζοντας με προσοχή αρκετά σχόλια στο feedback, για να καταλάβεις τι είδους προβλήματα έχει ο κάθε πωλητής. Π.χ. άλλο να καθυστερεί 2-3 μέρες να στείλει, άλλο να μην απαντά καθόλου στα e-mail κι άλλο να πουλά μαϊμούδες.

Δεν έχεις και άδικο,δεν το έθεσα καλά (αν και το 99,5 το θεωρώ γενικά υπερβολικό).
Η αξιοπιστία είναι συνδυασμός ποσοστού θετικών,συνόλου πωλήσεων και σχολίων .
Υπάρχουν πολλοί που αφήνουν αρνητικές για ψύλλου πήδημα ή γιατί δεν ήξεραν τι αγόραζαν ή για καθυστέρηση 5 ημερών.
Ύστερα μπορεί να έχει ένας ποσοστό 99,5% και από τις 100 πχ αρνητικές να έχει πάρει τις 60
τον τελευταίο μήνα . Τότε μάλλον αρχίζει να πακετάρει τα μπογαλάκια του και τα γράφει όλα.
Κάτι τέτοια τα κάνουν οι Κινέζοι.
Από την άλλη έχω αγοράσει από UK από περιστασιακούς πωλητές πχ μνήμη και ήταν ΟΚ
αν και είχαν μόνο μερικές πωλήσεις και ποσοστό 100%.



Για αυτό που ρωτάς, έχεις ανοιχτό το ebay που σε ενδιαφέρει και παράλληλα το ιρλανδικό και δίνεις το νούμερο της εκάστοτε δημοπρασίας. Αλλά αν θες να το εκμεταλλευτείς θα πρέπει να μάθεις λίγο απέξω τις ισοτιμίες και εύκολους τρόπους μετατροπής.

Αν έχεις ανοικτό ένα παράθυρο με το h##p://www.xe.com/ έχεις μια καλή εκτίμηση αμέσως
αν και το paypal σου παίρνει κάτι παραπάνω.


Αν γνωρίζεις εξειδικευμένο κατάστημα σε Γερμανία - Αγγλία με τα είδη που θες, εντός ή εκτός ebay, βρίσκεις καλύτερα είδη σε ποιότητα, σταθερά καλές τιμές και καλύτερη κατά μέσο όρο εξυπηρέτηση, και σταθερά μεταφορικά. Από Αμερικές και Χονγκ Κονγκ μόνο αν αγοράζεις κάτι πολύ ακριβό ή αν γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα, και πάντα από αξιόπιστους πωλητές.

Από ΗΚ και USA προσοχή στους δασμούς.Υπάρχει και σχετικό θέμα εδώ για κούριερ που
κάνουν λαμογιές και χρεώνεσαι κερατιάτικα.

profitis
28-06-08, 18:10
Παιδια, έχω το εξής πρόβλημα...

Παρήγγειλα απο το ebay την Dell 2408wfp. Ολα καλα, συννενοθήκαμε μάλιστα να μου τη στείλει εκτος paypal διεύθυνσης γιατι μένω στην επαρχία. Τελικά η οθόνη πήγε στο σπίτι μου στην Αθήνα που οι γονείς μου φυσικά τη παραλάβανε. Επικοινώνησα μαζί του, του εξήγησα το λάθος του (ΑΝ και κανονικά μονο σε paypal διευθύνσεις στέλνουνε οι πωλητές.Αλλα εμεις ομως το είχαμε κανονίσει χωρίς να μου ζητήσει εστω να προσθέσω την διεύθυνση στο MY e-bay.) και μου έκανε refund ενα ποσο, 30 περίπου ευρω αν και επρεπε να του ζητήσω περισσότερα, για να τη στείλω στα Χανια αφου ήταν δικο του λάθος.

Σημερα που τη παρέλαβα είδα οτι ούτε πουθενα στο κουτί, ούτε στο εσωτερικο του κουτιου υπάρχει απόδειξη. Οι γονείς μου επίσης δεν παρέλαβαν τίποτα. Εφοσον ειναι αγορά μέσα στην E.U δεν πρέπει να εκδοθεί απόδειξη; Με την εγγύηση τι γίνεται; Τη χάνω χωρις την απόδειξη η μπορώ ν αβρω ακρη με την Dell Hellas;

Οταν συννενοούμασταν για την αποστολη θα επρεπε να τον ρωτήσω και για την απόδειξη εφοσον δεν είχαν πάρει τίποτα οι γονεις μου, τώρα μάλλον πως δεν θα καταφέρω τίποτα...

Τι προτείνεται εσεις βρε παιδια;

EDITED:

Απ όσο έψαξα με τον σειριακο αριθμο της Dell εισαι καλυμμένος, οπότε όλα μια χαρούλα.Απλα μ@λακία να μην στείλει αποδειξούλα...

SantoPtol
28-06-08, 20:05
Παιδια, έχω το εξής πρόβλημα...

Παρήγγειλα απο το ebay την Dell 2408wfp. Ολα καλα, συννενοθήκαμε μάλιστα να μου τη στείλει εκτος paypal διεύθυνσης γιατι μένω στην επαρχία. Τελικά η οθόνη πήγε στο σπίτι μου στην Αθήνα που οι γονείς μου φυσικά τη παραλάβανε. Επικοινώνησα μαζί του, του εξήγησα το λάθος του (ΑΝ και κανονικά μονο σε paypal διευθύνσεις στέλνουνε οι πωλητές.Αλλα εμεις ομως το είχαμε κανονίσει χωρίς να μου ζητήσει εστω να προσθέσω την διεύθυνση στο MY e-bay.) και μου έκανε refund ενα ποσο, 30 περίπου ευρω αν και επρεπε να του ζητήσω περισσότερα, για να τη στείλω στα Χανια αφου ήταν δικο του λάθος.

Σημερα που τη παρέλαβα είδα οτι ούτε πουθενα στο κουτί, ούτε στο εσωτερικο του κουτιου υπάρχει απόδειξη. Οι γονείς μου επίσης δεν παρέλαβαν τίποτα. Εφοσον ειναι αγορά μέσα στην E.U δεν πρέπει να εκδοθεί απόδειξη; Με την εγγύηση τι γίνεται; Τη χάνω χωρις την απόδειξη η μπορώ ν αβρω ακρη με την Dell Hellas;

Οταν συννενοούμασταν για την αποστολη θα επρεπε να τον ρωτήσω και για την απόδειξη εφοσον δεν είχαν πάρει τίποτα οι γονεις μου, τώρα μάλλον πως δεν θα καταφέρω τίποτα...

Τι προτείνεται εσεις βρε παιδια;

EDITED:

Απ όσο έψαξα με τον σειριακο αριθμο της Dell εισαι καλυμμένος, οπότε όλα μια χαρούλα.Απλα μ@λακία να μην στείλει αποδειξούλα...


Ας άλλαζες την διέυθυνση του Paypal πριν την πληρώσεις έτσι ώστε να έβλεπε ο πωλητής τη διεύθυνση σου στα Χανιά. :p Την πήρες από ebay store ή από πωλητή; Σε μένα πάντως σχεδόν ποτέ δεν μου έχουν στείλει απόδειξη και αν συμβεί κάτι θα κοιτάξω να το λύσω με το sn αρκεί να μην είναι κλεμμένο.

profitis
28-06-08, 21:14
Ας άλλαζες την διέυθυνση του Paypal πριν την πληρώσεις έτσι ώστε να έβλεπε ο πωλητής τη διεύθυνση σου στα Χανιά. :p Την πήρες από ebay store ή από πωλητή; Σε μένα πάντως σχεδόν ποτέ δεν μου έχουν στείλει απόδειξη και αν συμβεί κάτι θα κοιτάξω να το λύσω με το sn αρκεί να μην είναι κλεμμένο.

Nα σου πω την αλήθεια δεν εχω καταλάβει τη διαφορα ως τώρα αλλα μάλλον απο πωλητή...

Η εγγύηση όντως μονο με το serial number πρέπει να καλύπτεται, πάλι καλα.

Βασικά όντως, ψιλοβλακεια μου και μένα αλλα και αυτος μου είχε πει οτι θα μου τη στείλει Χανιά χωρίς να μου πει ΤΙΠΟΤΑ να αλλάξω διευθυνση στο paypal ή οτι εστω δεν γίνεται ή οτι ξέρεις ειπαμε ετσι αλλα άλλαξα γνώμη. Γι αυτο κιόλας μου έκανε refund αν και δεν έχουν μπει ακόμη τα λεφτά στο λογαριασμο :p:p

RyDeR
28-06-08, 21:27
Πόσο πήρες την οθόνη profitis; :hmm:

profitis
28-06-08, 21:44
360 λίρες Αγγλίας + 60 pounds μεταφορικά. Αυτο σε ευρω μου βγήκε 536 αλλα μου έκανε refund τα 30 λόγω της πατατιας του στη μεταφορά, χρησιμοποιήσα τα 15 για να τη στείλω ( :p :p :p :p) και μετά απο σκληρούς υπολογισμούς βγαίνει στα 521 μαζί με τα μεταφορικά.

Στην ελλάδα εξακολουθεί να έχει στην επίσημη ιστοσελίδα της Dell κοντά στα 820 τελική χωρίς βέβαια κάποια προσφορά.

RyDeR
28-06-08, 21:48
360 λίρες Αγγλίας + 60 pounds μεταφορικά. Αυτο σε ευρω μου βγήκε 536 αλλα μου έκανε refund τα 30 λόγω της πατατιας του στη μεταφορά, χρησιμοποιήσα τα 15 για να τη στείλω ( :p :p :p :p) και μετά απο σκληρούς υπολογισμούς βγαίνει στα 521 μαζί με τα μεταφορικά.

Στην ελλάδα εξακολουθεί να έχει στην επίσημη ιστοσελίδα της Dell κοντά στα 820 τελική χωρίς βέβαια κάποια προσφορά.



536€; Τέλεια. :worthy: Ο ByServ μου την φέρνει απο America με 610€... eBay FTW λοιπόν! :oneup:

Για δώσε λίγο το link του Seller, ελπίζω να είναι Shop - να έχει και άλλες. Ίσως τον χρειαστώ αργόοοοτερα. :p

profitis
28-06-08, 22:42
536€; Τέλεια. :worthy: Ο ByServ μου την φέρνει απο America με 610€... eBay FTW λοιπόν! :oneup:

Για δώσε λίγο το link του Seller, ελπίζω να είναι Shop - να έχει και άλλες. Ίσως τον χρειαστώ αργόοοοτερα. :p



http://myworld.ebay.co.uk/ericbunny/

Aν και πρέπει τώρα να του τελειώνουν και οι 30αρές που πουλάει. Το πιο πιθανον βεβαια ειναι οτι θα ξαναφέρει αφου πάλι κανα μήνα πιο πριν φαινόταν οτι είχε μείνει απο 24αρες και μετά τσουπ έβγαλε μπολικο πράμα. Απ όσο τον παρακολουθούσα...Εβγαζε απο 2-3 φορές για κανα 5ημερο κάθε φορά buy now με 399 λίρες, δηλαδή τη στανταρ τιμή που τη βρίσκεις σχεδον παντου στο UK και μετά καμια 10αρια μοντέλα, όσα μειναν δηλαδή, σε δημοπρασίεςα να μέρα που εκει κατάφερα και χτύπησα το 360. Μαλιστα το είχα κάνει bid μιαμιση μέρα πιο νωρίς και ενω σιγουρα και 370 αν την ήθελε κάποιος ήταν πολυ καλη τιμή.

RyDeR
28-06-08, 22:45
http://myworld.ebay.co.uk/ericbunny/

Aν και πρέπει τώρα να του τελειώνουν και οι 30αρές που πουλάει. Το πιο πιθανον βεβαια ειναι οτι θα ξαναφέρει αφου πάλι κανα μήνα πιο πριν φαινόταν οτι είχε μείνει απο 24αρες και μετά τσουπ έβγαλε μπολικο πράμα. Απ όσο τον παρακολουθούσα...Εβγαζε απο 2-3 φορές για κανα 5ημερο κάθε φορά buy now με 399 λίρες, δηλαδή τη στανταρ τιμή που τη βρίσκεις σχεδον παντου στο UK και μετά καμια 10αρια μοντέλα, όσα μειναν δηλαδή, σε δημοπρασίεςα να μέρα που εκει κατάφερα και χτύπησα το 360. Μαλιστα το είχα κάνει bid μιαμιση μέρα πιο νωρίς και ενω σιγουρα και 370 αν την ήθελε κάποιος ήταν πολυ καλη τιμή.


Ευχαριστώ φίλε. :oneup:

Maverickj13
29-06-08, 19:47
Γεια σας συμforumιτες!!Πρωτο Ποστ!!
Μολις πηρα ενα Pc που μου βγηκε 476 ευρω μαζι με τα μεταφορικα!!Παιδια του εστειλα mail να το στειλει gifted και να μην εχει χαρτια σχετικα με τιμη και τι περιεχει εξω απο το κουτι αλλα μεσα...Μπορειτε να μου πειτε αν αυτα αρκουν ή πρεπει να κανω τιποτα αλλο για να γλυτωσω το τελωνιο? Αγχωνομαι και λιγο για τα λεφτα μου...Δεν πρεπει ετσι?

edit: Ξεχασα Insurance (optional): US $32.00 αξιζει?

Το προβλημα ειναι οτι αυτος εχει μονο 5 πωλησεις μεχρι τωρα (100%feedback)...Ξερει κανεις που να εχει κανει αγορα αν τυχει και δε στο στειλει ποτε τι γινεται στη περιπτωση που αυτος απλα κλεισει το λογαριασμο του και εξαφανιστεί? Υπαρχει καμια ασφαλεια απο το ebay ή paypal ?αν ξερει καποιος που εχει αγορασει απο αμερικη ποσο πηγαν τα μεταφορικα? Εμενα ελεγε για αμερικη 70$ και οταν ρωτησα για ελλαδα μου ειπε αλλα 10$. δεν ειναι υπερβολικα λιγα?

SantoPtol
29-06-08, 19:54
Το τιμολόγια το πλήρωσες μέσω ebay ή στο έστειλε στο mail. Αν στο έστειλε στο mail χωρίς να μπει στην μέση το ebay έκανες μεγάλο λάθος γιατί δεν φαίνεται πουθενά στο ebay αν όντως το πλήρωσες.

Κάτι τόσο βαρύ από Αμερική όσο και να πληρώσεις θα έρθει με καράβι οπότε θα αργήσει αρκετά να έρθει το δέμα σου.

Να κοιτάς όταν αγοράζεις κάτι από ebay μέχρι τι εγγύηση σου δίνει το paypal για τον συγκεκριμένο πωλητή, η εγγύηση ξεκινάει από τα 150 ευρώ για τους νέους πωλητές και φτάνει μέχρι τα 2000 ευρώ αν ο πωλητής είναι παλιός και καλός.

Maverickj13
29-06-08, 20:19
Οχι εννοειται μεσω ebay ολα ενταξει να κανα κανα μηνα δεν τρελαινομαι εκει απλα να φτασει. Η εγγυηση που δινει ειναι 200$. Εχει αγορασει καποιος κατι τοσο ακριβο και βαρυ απο usa? βασικα φοβαμαι και τους δασμους και μην δεν ερθει ποτε επειδη εχει μονο 5 πωλησεις μεχρι τωρα. Εκτος απο gift αν του πω να γραψει spare parts ή κατι τέτοιο θα ειναι καλυτερα ή οχι?

sportguy
30-06-08, 00:56
εγω μια χαρα βολευομε με το ebay που αγοραζω συλλεκτικα κερματα!

Maverickj13
30-06-08, 03:20
Παιδια Help μ εστειλε μηνυμα ο αγοραστης και λεει οτι καταλαβαινει το προβλημα με τους φορους και οτι θα μου κανει εκπτωση. Βεβαια η εκπτωση ειναι πολυ μικρη αλλα μου εστειλε λογαριασμο κατευθειαν μεσω paypal. Ειναι εμπιστευσιμο να το κανω ετσι γιατι στο ebay εμφανιζεται το ποσο 728$ ενω στο paypal 708$. Μεσω paypal εχω την ιδια προστασια? Please help!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.