PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Serafeim Karakostas
19-01-12, 15:31
Στο track and trace των ΕΛΤΑ θα εμφανιστεί όταν φτάσει Ελλάδα.

Parolos
19-01-12, 15:57
Χμμμ...
Περίεργο.. αφού έχει φύγει από Αγγλία, τότε θα είναι στο τελωνείο λογικά, ή θα περιπλανιέται κάπου στην Ευρώπη.
Πάντως ότι να ναι το σύστημα. Ούτε οι Άγγλοι ξέρουν που είναι, ούτε τα ΕΛΤΑ.
Είδωμεν..

ariadgr
19-01-12, 17:23
Απο Αγγλία τελωνείο δεν υπάρχει.
Επίσης τίποτα δεν είναι περίεργο, πρόκειται για συστημένο ταχυδρομείο οπότε μόνο όταν φτάσει Ελλάδα θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ

mariacha
20-01-12, 08:46
Λογικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ebay, αλλά επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αυτό - μου έχει τύχει πολλές φορές να θέλω να αγοράσω πράγματα και να μη στέλνει στην Ελλάδα ο πωλητής - ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του τι παίζει σε αυτήν την περίπτωση. :)
Συνήθως στέλνω ένα μύνημα στον πωλητή αν δέχεται να αποστείλει στην Ελλάδα και με τι κόστος (βασικό !!!). Απλά έχε υπόψη σου, ειδικά αν πρόκειται να μπιντάρεις τελευταία στιγμή, ότι αν ο πωλητής έχει βάλει απαγόρευση στο μπιντάρισμα από χώρες που δεν δέχεται αρχικά να αποστείλει, μπορεί το ίδιο το ΕΒΑΥ να μην σε αφήσει να χτυπήσεις το αντικείμενο. Σπάνια έχουν αρνηθεί να μου στείλουν στην Ελλάδα.


το ποσο ακριβοτερα θα το βρεις με τον πωλητη

εχε υποψη σου οτι ολες οι κουριερ εκτος ευρωπης θα σε χρεωσουν 99% με τελωνειο

Όχι 99%, 100% τελωνείο.


Σας παρακαλω βοηθεια ....

Θελω να παρω απο το ebay ενα μηχανημα απο κινα 3000 ευρω το οποιο εχει βαρος 250kg
και εχει διαστασεις περιπου σαν ενα ντεποζιτο 1,5m x 0,5m x 1m ...
Θα πληρωσω με paypal..
Το θεμα ειναι λοιπον τι προστασια μου δινει το paypal οτι δεν θα μου παιξει ταπα ο κινεζος
(αν και απο οτι ειδα εχει θετικες κριτικες 100%) και επισης το πολυ βασικο
ποσα χρηματα θα δωσω στο τελωνειο... γιατι σιγουρα θα περασει τελωνειο..
Επισης αν το παρω σε ονομα εταιριας θα γλιτωσω καποια επιπλεον εξοδα ?

Κατι αλλο με τις πληρωμες με T/T L/C η western union τι παιζει ?
Γιατι αμα τον πληρωσω με T/T η western union μου κανει εκπτωση 4,5% .

Οποιος μου απαντησει θα με βοηθησει παρα πολυ...


Και κατι ασχετο το amazon της αμερικης εχει μεταφορικα ? και ποσες μερες κανει περιπου να στειλει το πραγμα ?

Απαπαπαπαπα, big thing.......

To αμερικάνικο ΑΜΑΖΟΝ στέλνει λίγα πράγματα στην Ελλάδα, το πόσες μέρες κάνουν να φθάσουν δεν είναι στάνταρ, και ναι, έχει μεταφορικά.


Τελικά μου το έστειλε την προηγούμενη Παρασκευή, και μάλιστα με αναβαθμισμένη αποστολή, "από την τσέπη του" το έξτρα κόστος, με τη Royal Mail. Το item έχει tracking number και θα φτάσει μου είπε σε 4-6 μέρες (άρα courier σωστά?).
Όμως, ενώ στο site της Royal Mail δείχνει πως έχει φύγει από την Αγγλία, (Your item, posted on 13/01/12 with reference RJΧΧΧΧΧΧΧΧΧGB has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE) στο track and trace των ΕΛΤΑ δεν το εμφανίζει. Πήρα μάλιστα και τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και μου παν πως δεν υπάρχει δέμα με τέτοιο tracking number. Μα είναι δυνατόν??? Θυμάμαι είχα παραγγείλει με tracking number από Κίνα, και μπορούσα να βλέπω που είναι το δέμα ανα πάσα στιγμή.

Όπως στα λένε, θα το δείς εδώ (http://212.205.82.71/trackandtrace/), όταν κάνει είσοδο στην Ελλάδα και καταχωρηθεί στα ΕΛΤΑ.

Επίσης το τελωνείο ασχολείται με τις ΕΞΩΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ αποστολές και παραλαβές. Ακόμα και από την Νορβηγία να ερχόταν κάτι, που δεν είναι κράτος μέλος της ΕΕ, πάλι θα είχε τελωνείο.

El skeleton
21-01-12, 22:07
Ηλεκτρικές συσκευές που αγοράζουμε από Αγγλία λειτουργούνε στην Ελλάδα όσον αφορά τα volts τη πρίζα ρεύματος κτλπ. ή θα έχω κανένα πρόβλημα ξέρετε?
Η Αμερική πάντως έχει διαφορετικά volts είναι 110 volts ενώ στην Ελλάδα είναι 230 volts. Όσον αφορά την Αγγλία νομίζω πως με έναν αντάπτορα πρίζας κάνω τη δουλειά γιατί είμαστε στα ίδια volts καλά τα λέω?

ariadgr
21-01-12, 22:48
Όσον αφορά την Αγγλία νομίζω πως με έναν αντάπτορα πρίζας κάνω τη δουλειά γιατί είμαστε στα ίδια volts καλά τα λέω?

Καλα τα λες

El skeleton
22-01-12, 04:42
thanks

ranger
24-01-12, 20:26
HELLENIC REPUBLIC ATHENS EMS, Handed over to Customs

Δε το γλίτωσα ε;

ranger
26-01-12, 00:21
και όμως:

2012-01-25 16:49:00 HELLENIC REPUBLIC 18344, Delivery

sakisgrand
26-01-12, 12:40
Παιδιά σε ποια ιστοσελίδα βάζεις τον κωδικό του προϊόντος που έχεις παραγγείλει από το ebay και βλέπεις που βρίσκεται; Την είχα βρει μια φορά αλλά δεν τη θυμάμαι τώρα;

star convict
26-01-12, 17:44
Για όταν έρθει Ελλάδα http://212.205.82.71/trackandtrace/

thpatrik
29-01-12, 23:14
Καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση. Θέλω να αγοράσω ένα game που είναι σε δημοπρασία απο ebay.co.uk. Ο πωλητής όμως έχει μόνο το Ηνωμένο Βασίλειο στις χώρες όπου μπορεί να κάνει αποστολή. Του έστειλα μήνυμα για να δω αν στέλνει και Ελλάδα και μ απάντησε θετικά λέγοντας μου ότι τα έξοδα αποστολής είναι 3 λίρες (1 λίρα παραπάνω απο Αγγλία). Το θέμα μ είναι ότι δεν πρόσθεσε την Ελλάδα στις χώρες αποστολής. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις; Κανονίζουμε εγώ και ο πωλητής τα μεταφορικά αφου ολοκληρωθεί η δημοπρασία; Τις επιπλέον 3 λίρες πως θα τις πάρει;

ipo
29-01-12, 23:36
Αν προχωρήσεις τη διαδικασία πληρωμής, θα δεις ότι θα σου βάλει να επιλέξεις τα έξοδα αποστολής. Εκεί θα βάλεις τα χρήματα που σου είπε ο πωλητής. Δε θυμάμαι αν συμπληρώνεις στο πεδίο το συνολικό ποσό (προϊόν + κόστος αποστολής) ή μόνο το κόστος αποστολής. Είναι όμως κατατοπιστικό το συνοδευτικό κείμενο στη φόρμα.

Bananas
02-02-12, 20:22
Παιδιά μια βοήθεια!
Ας υποθέσουμε οτι αγοράσαμε απο ΗΠΑ ενα κινητο τηλεφωνο (sony ericsson ας πουμε). Αυτο καλυπτεται απο εγγύηση στην ελλάδα απο την επισιμη αντιπροσωπεια?Μήπως δεν ισχυει η εγγύηση σε παγκόσμια εμβέλεια?
Θέλω να πάρω κάποια πραγματα απο ebay και αυτος ο λόγος με κάνει να διστάζω!

Mouse Potato
02-02-12, 22:16
Αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με την πολιτική της εκάστοτε εταιρίας για τις εγγυήσεις. Καλό είναι να στείλεις ένα email στα κεντρικά της εταιρείας να επιβεβαιώσεις αν ισχύει η εγγύηση. Σε γενικές γραμμές, λίγες είναι αυτές που δίνουν international εγγύηση.

jap
03-02-12, 09:34
Επίσης, διαφέρουν και οι κανόνες του ebay ανάλογα με τη χώρα. Στο γερμανικό ebay για παράδειγμα, οι 'έμποροι' πωλητές είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν εγγύηση και οι ίδιοι, ενώ οι ιδιώτες ουδεμία ευθύνη φέρουν, ακόμα και για καινούργια. Θα δεις τι ισχύει στα ψιλά γράμματα κάθε καταχώρησης.

Lycos
03-02-12, 09:38
Στην πληρωμή από paypal που θα κάνεις να σου πει πόσα χρήματα να του βάλεις έτσι ώστε να καλύψεις τα επιπλέον έξοδα αποστολής.

RASTAVIPER
05-02-12, 00:29
Αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με την πολιτική της εκάστοτε εταιρίας για τις εγγυήσεις. Καλό είναι να στείλεις ένα email στα κεντρικά της εταιρείας να επιβεβαιώσεις αν ισχύει η εγγύηση. Σε γενικές γραμμές, λίγες είναι αυτές που δίνουν international εγγύηση.
Αμερικάνικες συσκευές δύσκολο να έχουν εγγύηση στην Ευρώπη.

nikosmelt
05-02-12, 03:32
Μία ερώτηση: θέλει η σύζυγος ένα ζευγάρι μπότες. Τις βρήκα από ebay, άψογο feedback ο πωλητής, όλα κομπλέ, αλλά είναι απο ΗΠΑ. Μου βγάζει μεταφορικά με usps στα 45 δολλάρια, θα υπάρξει λέτε κάποιο θέμα με τελωνείο;

lewton
05-02-12, 12:39
Should I be feeling guilty;

Ένας τύπος από Γερμανία έβγαλε στο γερμανικό ebay ένα HP Touchpad καινούριο, και έχω την αίσθηση ότι ενώ ήθελε να κάνει auction από 25€, από λάθος το έβαλε προς πώληση 25€. Μάλιστα είχε και επιλογή να κάνεις προσφορά, κάτι που δε θα έβαζε αν ήθελε να το πουλήσει προς 25€, και συνηγορεί στο ότι ήθελε να κάνει auction και μπερδεύτηκε.

Φυσικά πρώτα το χτύπησα και μετά θα κάνω τις ερωτήσεις μου. :D

Ο τύπος έχεις 280 θετικές (100%).
Τι μπορεί να κάνει; Μπορεί να ακυρώσει την πώληση;
Αν το πληρώσω είμαι ακόμα πιο εξασφαλισμένος;

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω σκοπό να του το πάρω μόλις 25€. Απλά το χτύπησα για να έχω διαπραγματευτική ισχύ. Αν μου αρχίσει τα μα, θα του προτείνω να του πληρώσω 150€ (με τα έξοδα αποστολής). Απόλυτα λογική τιμή για καινούριο Touchpad 32 GB (εδώ μεταχειρισμένα και πάνε πάνω από 200...).
Τι λέτε;

ΟΚ τον κλέβω με 150, αλλά και οι Γερμανοί τόσα μας έχουν κλέψει. :p

famous-walker
05-02-12, 12:54
Μία ερώτηση: θέλει η σύζυγος ένα ζευγάρι μπότες. Τις βρήκα από ebay, άψογο feedback ο πωλητής, όλα κομπλέ, αλλά είναι απο ΗΠΑ. Μου βγάζει μεταφορικά με usps στα 45 δολλάρια, θα υπάρξει λέτε κάποιο θέμα με τελωνείο;

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να περάσουν διασάφηση. Κάποιες φορές γίνεται, ενώ κάποιες άλλες όχι. Π.χ. την περασμένη άνοιξη αγοράσαμε από τις HΠΑ, διάφορα υλικά ψαρέματος. Το πακέτο ήταν κοντά στα 10 κιλά και η τιμή του ήταν 250 ευρώ με τα μεταφορικά. Περιέργως δεν πέρασε διασάφηση. Δυο κινητά που είχα πάρει το 2008 πέρασαν όμως.

jap
05-02-12, 13:52
@lewton: Περίπτωση να λέει πουθενά στα ψιλά γράμματα ότι είναι ελαττωματικό ή χαλασμένο ή ότι το δίνει για ανταλλακτικά υπάρχει; Από τόσο χαμηλά σε σχέση με την 'κανονική' αξία ξεκινούν συνήθως μόνο επαγγελματίες που ξέρουν ότι θα πουληθεί και δεν ρισκάρουν τίποτα.

lewton
05-02-12, 15:06
Άσ΄τα να πάνε, την πάτησα.
Σκέτη συσκευασία πουλούσε ο τύπος και εγώ πλήρωσα 25€ για αυτήν.

Σκέφτομαι να προσπαθήσω να το ακυρώσω (ακόμα δεν έχω πληρώσει).

jap
05-02-12, 15:22
α, ξέχασα να αναφέρω συσκευασίες, φωτογραφίες και οδηγίες χρήσης....

Αν στο listing δεν το αναφέρει πολύ ξεκάθαρα (κόκκινα έντονα γράμματα), ίσως έχεις πιθανότητες αν το αναφέρεις ως προβληματικό listing. Κάνε το γρήγορα όμως και πριν πληρώσεις. Η κατηγορία είναι απάτη.

Αν του γράψεις απευθείας, μην του πεις την πάτησες και δεν κατάλαβες, πες του ότι σε κορόιδεψε και δεν το έλεγε ξεκάθαρα.

lewton
06-02-12, 00:46
α, ξέχασα να αναφέρω συσκευασίες, φωτογραφίες και οδηγίες χρήσης....

Αν στο listing δεν το αναφέρει πολύ ξεκάθαρα (κόκκινα έντονα γράμματα), ίσως έχεις πιθανότητες αν το αναφέρεις ως προβληματικό listing. Κάνε το γρήγορα όμως και πριν πληρώσεις. Η κατηγορία είναι απάτη.

Αν του γράψεις απευθείας, μην του πεις την πάτησες και δεν κατάλαβες, πες του ότι σε κορόιδεψε και δεν το έλεγε ξεκάθαρα.

Thanks.
Ιδού το listing: http://www.ebay.co.uk/itm/290666678580?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649.
Με έφαγε το ότι μετέφρασα στα Αγγλικά και όχι στα Ελληνικά.
Ich biete euch eine OVP / original Verpackung, des HP Touchpads mit 32GB an.
Το des είναι η γενική του άρθρου, δηλαδή λέει "πουλάω το ένα πρωτότυπο πακέτο, του HP Touchpad".

Τι λες;
Ο τίτλος πάντως είναι σκέτη παραπληροφόρηση.


Αν του προτείνω να του πληρώσω 10€ για την ταλαιπωρία και να κρατήσει το κουτί; :hmm:

blade_
06-02-12, 02:08
εσυ θες να του δωσεις ντε κ καλα λεφτα :p

τραβα μια ακυρωση κ τελειωσε

jap
06-02-12, 08:46
Και στη φωτογραφία πάντως το κουτί έχει βάλει, και μάλιστα ανοιχτό...

Θα έλεγα ξεκίνα γράφοντας ότι δεν κατάλαβες και ότι δεν το θες και να δεις τι θα απαντήσει.

lewton
07-02-12, 11:44
Έχω νέα, μου απάντησε οτι ΟΚ, αν θέλω μπορώ να ακυρωσω την αγορά. Εγω το κάνω αυτο, οχι αυτός;

RASTAVIPER
07-02-12, 18:42
Έχω νέα, μου απάντησε οτι ΟΚ, αν θέλω μπορώ να ακυρωσω την αγορά. Εγω το κάνω αυτο, οχι αυτός;

Σε παρόμοια φάση μου ήρθε email από τον πωλητή όπου έπρεπε να πατήσω ένα κουμπί ότι δέχομαι την ακύρωση.
Άρα ο πωλητής ξεκινάει αυτή την διαδικασία.

El skeleton
15-02-12, 19:21
ok το θέμα έχει ως εξής όπως είχα αναφέρει και σε κάποιο προηγούμενο post αν κοιτάξετε 2-3 σελίδες πιο πίσω:

Έκανα μ@λ@κι@ και αγόρασα κάτι αξίας περίπου 100€ (πρόκειται για μία κονσόλα wii) με paypal στο ebay uk από πωλητή που είχε μόνο 15 αξιολογήσεις (ναι δεν πρόσεξα ότι είχε τόσες λίγες αξιολογήσεις) αλλά βέβαια όλες θετικές 100%. Να πω ότι είμαι λίγο καινούριος στο θέμα ebay, για αυτό δεν κοίταξα πρώτα το προφίλ του πωλητή πριν κάνω προσφορά, βέβαια άλλη φορά δεν την ξαναπατάω έτσι. :(

Το θέμα είναι ότι τον πληρωσα 10/1/12. Για 9 μέρες δεν μου απαντούσε στα e-mail που τον ρωτούσα σχετικά για πότε θα το στείλει το wii, και γενικά είχε εξαφανιστεί. Στις 19/1/12 μου απαντάει ότι το έστειλε και ότι θα το παραλάβω σε 5- 10 μέρες. Και ότι έρχεται από Αγγλία το δέμα. Μου ζήτησε συγνώμη που δεν απάνταγε και μου είπε ότι είχε φύγει για το σπίτι του στην Ιρλανδία γιατί έπρεπε να πάει σε μία κηδεία (εγώ δεν το πιστεύω, μάλλον δικαιολογία ήταν με δουλεύει αλλά τέσπα).

7/2/12 του στέλνω μύνημα να κάνει ένα τηλέφωνο στο ταχυδρομείο του να ρωτήσει εάν το δέμα έφτασε στην Ελλάδα και γενικά για το πότε θα πρέπει να το περιμένω.
Επίσης τον παρακάλεσα να μου δώσει και τον κωδικό αποστολής του ταχυδρομείου (tracking information).
Μου απάντησε αμέσως, δηλαδή την επόμενη μέρα και μου είπε ότι μέχρι 12/2/12 θα λείπει σε μία δουλειά και δεν θα είναι στο σπίτι του.
Μόλις φτάσει σπίτι, θα μου στείλει μύνημα για να μου πει τον κωδικό αποστολής (tracking information).

Εχθές του ξαναστέλνω ένα e-mail και του λέω ότι χρειάζομαι τον αριθμό δελτίου αποστολής και αν γίνεται να πάρει ο ίδιος τηλέφωνο στο ταχυδρομείο του για να ρωτήσει τι γίνεται με το δέμα κτλπ

Να πω ότι σε αυτό το διάστημα από 10/1/12 έχω αγοράσει από Αγγλία στο ebay συνολικά 2-3 πραγματάκια από άλλους πωλητές που το κάθε ένα για να έρθει από Αγγλία έκανε περίπου μία εβδομάδα. Μου κάνει εντύπωση γιατί αργεί το συγκεκριμένο δέμα από αυτόν τον πωλητή.

Το open dispute στο paypal για να πάρω τα χρήματά μου πίσω πρέπει να γίνει μέσα σε διάστημα 40 ημερών? Στην περίπτωσή μου μέχρι 20/2/12, δηλαδή έχω ακόμα 5 μέρες? Να τον αναφέρω με αρνητική αξιολόγηση και κατευθείαν dispute στο paypal για να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή να περιμένω άλλες 2-3 μέρες, νομίζω ότι φαίνεται ξεκάθαρα πια ότι το παληκάρι με δουλεύει κανονικά, και θέλει να περνάνε οι μέρες επίτηδες για να λήξει και το δικαίωμά μου για open dispute στο paypal, εσείς τι λέτε?

Παιδιά τα φώτα σας, οποιαδήποτε γνώμη θα είναι μεγάλη βοήθεια για εμένα.

Μία nintendo wii κονσόλα πήρα. Να και το link.

http://www.ebay.co.uk/itm/160710969991?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
Να και το προφίλ του Άγγλου πιτσιρίκου στο ebay:

http://feedback.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=baskerville_123&iid=160710969991&de=off&items=25&which=positive&interval=365&_trkparms=positive_365

jap
15-02-12, 20:07
Άνοιξε το case σήμερα κι όλας, δεν έχεις λόγο να καθυστερείς. Αν έρθει εν τω μεταξύ η κονσόλα το κλείνεις και όλα καλά.

Για την ιστορία και για μελλοντική χρήση:
1. Δεν είχε ποτέ μέχρι σήμερα πουλήσει κάτι τόσο μεγάλης αξίας, ίσως οι αξιολογήσεις να είναι και μούφες. Οι αξιολογήσεις του σε πωλήσεις είναι 7 όλες κι όλες μέχρι σήμερα.
Edit: Λάθος έκανα
2. Τι σε κάνει να θεωρείς ότι Wii σε αυτά τα λεφτά και μάλιστα μεταχειρισμένο είναι φτηνό; Αν δεις στο thread των προσφορών έχει πουληθεί στα 99 ευρώ καινούργιο στην Ελλάδα και έρχεται το καινούργιο, λίγο υπομονή (αν τελικά δεν παραλάβεις, που το εύχομαι) και θα γίνει ξεστοκάρισμα.

blade_
15-02-12, 20:33
ανοιξες dispute χθες..

El skeleton
15-02-12, 23:27
Άνοιξε το case σήμερα κι όλας, δεν έχεις λόγο να καθυστερείς. Αν έρθει εν τω μεταξύ η κονσόλα το κλείνεις και όλα καλά.

Για την ιστορία και για μελλοντική χρήση:
1. Δεν είχε ποτέ μέχρι σήμερα πουλήσει κάτι τόσο μεγάλης αξίας, ίσως οι αξιολογήσεις να είναι και μούφες. Οι αξιολογήσεις του σε πωλήσεις είναι 7 όλες κι όλες μέχρι σήμερα.
Edit: Λάθος έκανα
2. Τι σε κάνει να θεωρείς ότι Wii σε αυτά τα λεφτά και μάλιστα μεταχειρισμένο είναι φτηνό; Αν δεις στο thread των προσφορών έχει πουληθεί στα 99 ευρώ καινούργιο στην Ελλάδα και έρχεται το καινούργιο, λίγο υπομονή (αν τελικά δεν παραλάβεις, που το εύχομαι) και θα γίνει ξεστοκάρισμα.

Jap βιάστηκα και έκανα την προσφορά, το παραδέχομαι ότι την πάτησα, μάλιστα με μία μικρή έρευνα που έκανα με τα ίδια λεφτά όπως λες και εσύ το βρίσκω και καινούριο. :oneup:
Μακάρι να πάρω και τα λεφτά μου πίσω και εμείς καλά και αυτοί καλύτερα :cool:
Μόλις έκανα το dispute στο paypal, μου έβγαλε ένα μύνημα ότι έχω δικαίωμα να κάνω και claim μέχρι 1/3/12.
Το claim να το κάνω στα καπάκια ή να περιμένω καμία εβδομάδα λέτε?
Φαντάζομαι το claim είναι για να αποφασίσει το ίδιο το paypal ποιός έχει δίκιο και να πάρω τα λεφτά μου πίσω εφόσον δεν έβγαλα άκρη με τον πωλητή, καλά τα λέω?
Να αφήσω και μία αρνητική αξιολόγηση ή όχι ακόμα? Η αξιολόγηση πρέπει να έχει μπει σε κάποιο χρονικό διάστημα γιατί μετά δεν θα μπορώ να βάλω? Αν ναι πόσο είναι αυτό? 40 μέρες όπως και στο open a dispute για paypal?

Α και κάτι τελευταίο στο καινούριο wii θα μπορώ να κάνω softmod ή θα πρέπει να είμαι κυριλέ με καινούρια παιχνίδια?
Αλάνια ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

jap
16-02-12, 10:05
Δώσε 1-2 μέρες περιθώριο στον πωλητή να απαντήσει. Όσο γρηγορότερα κάνεις claim, τόσο συντομοτερα θα αποφανθεί το paypal και θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Ακριβώς αυτό που φαντάζεσαι είναι το claim. Για την περίπτωσή σου φαντάζομαι θα είναι ξεκάθαρο.
Δεν ξέρω το όριο για να αφήσεις feedback αλλά δεν είναι τόσο μικρό. Ακόμα κι αν δεν σου βγάζει reminder στο my ebay μπορείς να βρεις τη συναλλαγή και να αφήσεις feedback από το ιστορικό. Στη θέση σου θα άφηνα αφού διευθετηθεί το θέμα, εσύ κρίνεις και αποφασίζεις.

Για το τελευταίο που ρωτάς η σύντομη απάντηση είναι ναι γίνεται, η μακριά είναι δεν επιτρέπεται να πάρεις πληροφορίες μέσω του forum :censored: Πάρτο με το καλό άφοβα και τα λέμε με PM. Το μόνο που έχω να σου πω είναι μην τα σκάσεις για έξτρα χειριστήρια γνήσια, τα κινέζικα από ebay ή από dealextreme παίζουν μια χαρά. Και μη δώσεις σημασία τι παιχνίδια το συνοδεύουν, πιο σημαντικό είναι να έχει το τελευταίο χειριστήριο με το ενσωματωμένο motion plus.

El skeleton
16-02-12, 18:53
Μου απάντησε σήμερα ότι δεν βρίσκει το tracking number στο σπίτι του και ότι αν δεν έχει έρθει η κονσόλα σε 5 μέρες θα μου επιστρέψει τα χρήματα πίσω.

kalicatzaros
16-02-12, 20:07
Μου απάντησε σήμερα ότι δεν βρίσκει το tracking number στο σπίτι του και ότι αν δεν έχει έρθει η κονσόλα σε 5 μέρες θα μου επιστρέψει τα χρήματα πίσω.

Να κάνεις Claim και αρνητική βαθμολόγηση. Δεν αξίζει να περιμένεις λεπτό.

El skeleton
18-02-12, 02:44
Έκανα claim στο paypal σήμερα, δεν μπορούσα να περιμένω άλλο:

Στο case resolution του paypal μου εμφάνισε το παρακάτω μύνημα που είναι από ότι κατάλαβα αυτόματη απάντηση του συστήματος.

The seller has been asked to respond by Feb 28, 2012. Once we receive the information, we'll continue our review of this case

Μάλλον εννοεί ότι θα επικοινωνήσουνε πρώτα με τον πωλητή και μετά θα προχωρήσουνε με την υπόθεσή μου.
Περιμένω να δω. :whistle:

djT
18-02-12, 03:25
Έκανα claim στο paypal σήμερα, δεν μπορούσα να περιμένω άλλο:

Στο case resolution του paypal μου εμφάνισε το παρακάτω μύνημα που είναι από ότι κατάλαβα αυτόματη απάντηση του συστήματος.

The seller has been asked to respond by Feb 28, 2012. Once we receive the information, we'll continue our review of this case

Μάλλον εννοεί ότι θα επικοινωνήσουνε πρώτα με τον πωλητή και μετά θα προχωρήσουνε με την υπόθεσή μου.
Περιμένω να δω. :whistle:

Σίγουρα δίνουν στον πωλητή λίγες μέρες για να απαντήσει ΑΛΛΑ ο τύπος (μάλλον) δεν στο έστηλε ποτέ. Δεν είναι δυνατόν τόσο καιρό και να μην μπορεί να βρεί tracking number? ΑΔΥΝΑΤΟΝ

Του χρειάζεται το "ΜΑΥΡΙΣΜΑ"

El skeleton
18-02-12, 12:45
Ναι, standard, δηλαδή έλεος τόσες μέρες θα έπρεπε να έχει έρθει.

Tolakos
04-03-12, 15:37
παιδες αγορασα επαναφορτιζόμενες μπαταριες κ φορτιστη.ηρθαν εχθεςπροχθες κ βλεπω οτι η φισα του φορτιστη δεν κανει για της ελληνικες πριζες.τι λετε να κανω?αξιζει να του στειλω εμαιλ η να παω να παρω εναν ανταπτορα κ να τελειωνει η ιστορια.

thourios
04-03-12, 15:41
Για ποιά χώρα προοριζόταν:
Αγόρασα δύο για Αγγλικές πρίζες για κάτι ασύρματα που αγόρασα στα 3,5€ έκαστος από κατάστημα ηλεκτρονικών ή άμα δεν βιάζεσαι φθηνότερα βρίσκεις από e-bay και amazon.

:)

Tolakos
04-03-12, 15:56
μα αυτος δεν κοιταει που τα στελνει...
του εστειλα εμαιλ.δεν του δωσα ακομα feedback..

thourios
04-03-12, 16:11
Για κοίτα τι ακριβώς αγόρασες. Επειδή έχω αγοράσει επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και φορτιστή από Κίνα μέσω e-bay συνήθως πουλάνε το ίδιο προιόν σε διάφορες εκδόσεις και γράφουν για που προορίζεται UK, AUS, EU, USA.
Τα ασύρματα τηλέφωνα τα αγόρασα από amazon.uk και ήταν δεδομένο ότι θα έρθουν για πρίζες Αγγλίας άσχετα αν εγώ είμαι Ελλάδα.
:hmm:

Mouse Potato
05-03-12, 02:10
Σε περίπτωση που ο πωλητής αναφέρει στην περιγραφή ότι αποστέλλει τον φορτιστή συνοδευόμενο με το ανάλογο adapter μπορείς να τον ενημερώσεις να στον στείλει χωρίς προφανώς να επιβαρυνθείς οικονομικά εσύ.

Εγώ έχω προμηθευτεί μια 5άδα-10άδα τέτοιους adapters από το ebay ώστε να έχω "κάβα" σε τέτοιες περιπτώσεις. Είναι πολύ φθηνοί σε σχέση με τα τοπικά μαγαζιά.

christakoss
08-03-12, 11:59
Πριν 25 περίπου μέρες είχα παραγγείλει αυτά
http://www.ebay.co.uk/itm/330647830248?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_2814wt_1270
Ακόμα να φτάσουν.Μπορώ να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω;;Όχι ότι πρόκειται για κάποιο μεγάλο ποσό,αλλά...

ipo
08-03-12, 14:39
Πριν 25 περίπου μέρες είχα παραγγείλει αυτά
http://www.ebay.co.uk/itm/330647830248?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_2814wt_1270
Ακόμα να φτάσουν.Μπορώ να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω;;Όχι ότι πρόκειται για κάποιο μεγάλο ποσό,αλλά...
Από Hong Kong παρήγγειλες, θα πρότεινα να κάνεις υπομονή, όπως λέει και ο τίτλος του νήματος. Δεν είναι σπάνιο να κάνουν πάνω από ένα μήνα οι παραγγελίες από ανατολική Ασία. Άλλωστε ο πωλητής αναφέρει ξεκάθαρα ότι υπάρχει ενδεχόμενο το δέμα να φθάσει στις 55 εργάσιμες ημέρες. Η πρότασή μου είναι να περιμένεις συνολικά 40 ημέρες (ημερολογιακές) και τότε να αρχίσεις να εξετάζεις το ενδεχόμενο αμφισβήτησης της συναλλαγής.

Serafeim Karakostas
08-03-12, 15:33
Καλού κακού στείλε ένα e-mail στον πωλητή. Σε παρόμοια παραγγελία που είχα κάνει, αφού έστειλα e-mail, ο πωλητής μου απάντησε πως το δεματάκι χάθηκε στο ταχυδρομείο και μου πίστωσε άμεσα τα χρήματα.

christakoss
08-03-12, 15:45
Από Hong Kong παρήγγειλες, θα πρότεινα να κάνεις υπομονή, όπως λέει και ο τίτλος του νήματος. Δεν είναι σπάνιο να κάνουν πάνω από ένα μήνα οι παραγγελίες από ανατολική Ασία. Άλλωστε ο πωλητής αναφέρει ξεκάθαρα ότι υπάρχει ενδεχόμενο το δέμα να φθάσει στις 55 εργάσιμες ημέρες. Η πρότασή μου είναι να περιμένεις συνολικά 40 ημέρες (ημερολογιακές) και τότε να αρχίσεις να εξετάζεις το ενδεχόμενο αμφισβήτησης της συναλλαγής.

Άρα περιμένω 35 μέρες όπως λέειστο πινακάκι που είναι στο κάτω μέρος της σελίδας και αν δεν έρθει του στέλνω μήνυμα;;
Τι ορίζει το ebay για την επιστροφή χρημάτων;;

RASTAVIPER
10-03-12, 09:24
Άρα περιμένω 35 μέρες όπως λέειστο πινακάκι που είναι στο κάτω μέρος της σελίδας και αν δεν έρθει του στέλνω μήνυμα;;
Τι ορίζει το ebay για την επιστροφή χρημάτων;;

Για μενα αν φτάσει τις 30 μέρες είναι κατά 99% χαμένο.
Οι νορμάλ χρόνοι από Κίνα σε o,τι εχω πάρει είναι 2 βδομάδες.
Για να είσαι καλυμμένος, κάνε dispute στις 30 μέρες και μίλα με τον πωλητή να στείλει άλλο η να σου επιστρέψει τα χρήματα.

gkimonas
10-03-12, 16:38
Θα ήθελα την γνώμη σας στο ακόλουθο:

Είχα παραγγείλει κάποια πραγματάκια από Αγγλία την 1 Φεβρουαρίου.

Αυτά που ήταν με Royal Mail, έφτασαν μετά από καμιά εβδομάδα, όλα καλά.

Αυτό όμως που ήταν με Standard Int Postage, δεν έχει έρθει ακόμα και έχω αρχίσει ν' ανησυχώ.

Έχει περάσει πάνω από 1 μήνας.

Να πω πως δεν είχα ποτέ πρόβλημα, από Αγγλία, αλλά όλα όσα έχω ψωνίσει έρχονταν με Royal Mail.

Περιμένω μέχρι τις 15 Μαρτίου για να κάνω αναφορά στο ebay.
Πρώτα όμως θα στείλω στον πωλητή, να δω τι θα μου πει. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.