PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Serafeim Karakostas
10-03-12, 16:41
Πρώτα όμως θα στείλω στον πωλητή, να δω τι θα μου πει. :hmm:
Μη σου πω ότι έχεις αργήσει να το κάνεις.

ipo
11-03-12, 02:02
Για μενα αν φτάσει τις 30 μέρες είναι κατά 99% χαμένο.
Οι νορμάλ χρόνοι από Κίνα σε o,τι εχω πάρει είναι 2 βδομάδες.
Για να είσαι καλυμμένος, κάνε dispute στις 30 μέρες και μίλα με τον πωλητή να στείλει άλλο η να σου επιστρέψει τα χρήματα.
Αρκετές παραγγελίες που έχω κάνει από Κίνα φτάνουν στις 4 εβδομάδες. Ίσως είσαι πολύ άτυχος και σου χάθηκαν δέματα. Άλλωστε οι πωλητές αναφέρουν ότι τα δέματα μπορεί να κάνουν 5 εβδομάδες να φθάσουν στον προορισμό τους. Είναι επιθετικό να αγνοήσεις τις επισημάνσεις του πωλητή για ενδεχόμενες καθυστερήσεις και να αμφισβητήσεις τη συναλλαγή στις 30 ημέρες. Δεν προτείνω σε κανένα να το κάνει, διότι θα μπούμε σε μαύρη λίστα ως χώρα.

Είναι διεθνείς αγορές, μεσολαβεί τελωνείο, οπότε θέλει υπομονή. Άλλωστε έχετε 45 ημέρες περιθώριο για την αμφισβήτηση της συναλλαγής. Όποιος βιάζεται, καλό είναι να πάει στο τοπικό κατάστημα. Όλοι χαιρόμαστε να λάβουμε κάτι σε 3 μέρες (έχω λάβει από Κίνα σε 4 μέρες), αλλά όταν κάνουμε την παραγγελία πρέπει να έχουμε αποδεχθεί την πιθανή καθυστέρηση.

3lbereth
11-03-12, 03:14
Σωστός ο μοδεράτορας!
Αγορά από ΗΚ με free post και χωρίς να εμπλέκονται τελωνεία, είχε κάνει 40 ημέρες να έρθει. Στο μήνα πάνω, επικοινώνησα με τον πωλητή και μου ζήτησε να περιμένω 30 εργάσιμες από την αποστολή πριν αρχίσω να ανησυχώ. Πράγματι, λίγο μετά έφτασε το δέμα μου.
Σε καμιά εβδομάδα επικοινώνησε μαζί του κι αν δεν έχεις παραλάβει στο μεταξύ, άνοιξε dispute πριν κλείσεις 45ήμερο.

RASTAVIPER
12-03-12, 16:47
Αρκετές παραγγελίες που έχω κάνει από Κίνα φτάνουν στις 4 εβδομάδες. Ίσως είσαι πολύ άτυχος και σου χάθηκαν δέματα. Άλλωστε οι πωλητές αναφέρουν ότι τα δέματα μπορεί να κάνουν 5 εβδομάδες να φθάσουν στον προορισμό τους. Είναι επιθετικό να αγνοήσεις τις επισημάνσεις του πωλητή για ενδεχόμενες καθυστερήσεις και να αμφισβητήσεις τη συναλλαγή στις 30 ημέρες. Δεν προτείνω σε κανένα να το κάνει, διότι θα μπούμε σε μαύρη λίστα ως χώρα.

Είναι διεθνείς αγορές, μεσολαβεί τελωνείο, οπότε θέλει υπομονή. Άλλωστε έχετε 45 ημέρες περιθώριο για την αμφισβήτηση της συναλλαγής. Όποιος βιάζεται, καλό είναι να πάει στο τοπικό κατάστημα. Όλοι χαιρόμαστε να λάβουμε κάτι σε 3 μέρες (έχω λάβει από Κίνα σε 4 μέρες), αλλά όταν κάνουμε την παραγγελία πρέπει να έχουμε αποδεχθεί την πιθανή καθυστέρηση.
Δεη αντιλέγω με αυτά που λες αλλά υπάρχει κάτι αυτό που λέγεται Μέσος Όρος.
Όταν λοιπον σχεδόν όλα τα πακέτα από Κίνα μου έρχονται στις 2 βδομάδες Max, τότε όταν κάτι πλησιάζει τον διπλάσιο χρόνο μάλλον πάει για φούντο.
Αυτά από προσωπική εμπειρία και με βάση το δικό μου ταχυδρομείο.
Αν σε αλλες περιοχές το ταχυδρομείο αργεί παραπάνω είναι άλλο θέμα. ;-)

alexgk
12-03-12, 21:45
Από Hong Kong παρήγγειλες, θα πρότεινα να κάνεις υπομονή, όπως λέει και ο τίτλος του νήματος. Δεν είναι σπάνιο να κάνουν πάνω από ένα μήνα οι παραγγελίες από ανατολική Ασία. Άλλωστε ο πωλητής αναφέρει ξεκάθαρα ότι υπάρχει ενδεχόμενο το δέμα να φθάσει στις 55 εργάσιμες ημέρες. Η πρότασή μου είναι να περιμένεις συνολικά 40 ημέρες (ημερολογιακές) και τότε να αρχίσεις να εξετάζεις το ενδεχόμενο αμφισβήτησης της συναλλαγής.
Καλύτερα να περιμένει 30 ημέρες. Αν περιμένει 40 χάνει την προστασία από το ebay. Αν δεν φτάσει σε 30 ανοίγεις case η οποία μένει για 20 ημέρες ανοιχτή. Αν μέχρι τότε δεν έρθει το ebay μπορεί να σου επιστρέψει τα χρήματα.
Είχα έναν πωλητή που με παρέσυρε να περιμένω 40 ημέρες. Το προιόν δεν έφτασε και όταν πήγα να ανοίξω case το διάστημα είχε περάσει. Το αποτέλεσμα ήταν και να μην έρθει ποτέ αυτό που παρήγγειλα και να μην επιστραφούν τα χρήματα.

ipo
13-03-12, 01:20
Καλύτερα να περιμένει 30 ημέρες. Αν περιμένει 40 χάνει την προστασία από το ebay. Αν δεν φτάσει σε 30 ανοίγεις case η οποία μένει για 20 ημέρες ανοιχτή. Αν μέχρι τότε δεν έρθει το ebay μπορεί να σου επιστρέψει τα χρήματα.
Είχα έναν πωλητή που με παρέσυρε να περιμένω 40 ημέρες. Το προιόν δεν έφτασε και όταν πήγα να ανοίξω case το διάστημα είχε περάσει. Το αποτέλεσμα ήταν και να μην έρθει ποτέ αυτό που παρήγγειλα και να μην επιστραφούν τα χρήματα.
45 ημέρες είναι το όριο στο ebay για να διεκδικήσεις τα χρήματά σου, από τη στιγμή αγοράς. Η πρότασή μου για αναμονή 40 ημερών παραμένει.


Conditions under which a case can be filed

Buyers can file a case under the eBay Buyer Protection policy only when all of the following are true:


You are an eligible buyer (see Buyer Eligibility)

You purchased an item on eBay.co.uk and submitted your case within 45 days from the date of payment.



...

http://pages.ebay.co.uk/help/policies/buyer-protection.html

christakoss
17-03-12, 22:15
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Θα περιμένω άλλες 4-5 μέρες και αν δεν έχει φτάσει θα επικοινωνήσω με τον πωλητή.
Είναι προτιμότερο για αρχή να ανοίξω case ή για αρχή να μιλήσω με τον πωλητή;;(είμαι νέος στον χώρο των on-line εκτός χώρας συναλλαγών).

mrsaccess
17-03-12, 22:43
Μίλα πρώτα με τον πωλητή.

yiannakos
23-03-12, 18:05
Στο Βρετανικό ebay σε πωλητή που ανέφερε σε προορισμούς μόνο εντός UK oταν του ζήτησα αν μπορεί να μου στείλει Ελλάδα και πως θα πληρώσω το κόστος κλπ, μου απάντησε πως θα κάνει μια εξαίρεση, αλλά μην του ζητάω μετά ευθύνες αν χαθεί το δέμα!
Οταν τον ρώτησα αν του έχει ξανασυμβεί μου ειπε πως δεν έχει ξαναστείλει εκτός.
Τι λέτε, να μην τολμήσω να προχωρήσω, ή όλο αυτό έχει να κάνει και με ένα γενικότερο φόβο που κατάλαβα πως έχουν οι Βρετανοί γενικότερα για Ευρωπαική Ενωση?

RASTAVIPER
24-03-12, 22:11
Στο Βρετανικό ebay σε πωλητή που ανέφερε σε προορισμούς μόνο εντός UK oταν του ζήτησα αν μπορεί να μου στείλει Ελλάδα και πως θα πληρώσω το κόστος κλπ, μου απάντησε πως θα κάνει μια εξαίρεση, αλλά μην του ζητάω μετά ευθύνες αν χαθεί το δέμα!
Οταν τον ρώτησα αν του έχει ξανασυμβεί μου ειπε πως δεν έχει ξαναστείλει εκτός.
Τι λέτε, να μην τολμήσω να προχωρήσω, ή όλο αυτό έχει να κάνει και με ένα γενικότερο φόβο που κατάλαβα πως έχουν οι Βρετανοί γενικότερα για Ευρωπαική Ενωση?
Έχω αγοράσει πολλές φορές από τέτοιους σκεπτικούς Βρετανούς.Το θέμα είναι ότι για να είσαι σίγουρος θα μπορούσες να πληρώσεις signed for πακέτο για να έχεις tracking και το κεφάλι σου ήσυχο.Αλλά είναι επιπλέον κόστος.

Bananas
25-03-12, 19:02
Καλησπερα! Εχω ενα θεματακι! Εκανα 2 αγορες στο ebay και οταν με εβγαλε στην καρτελα για να πληρώσω με paypal διαπιστωσα ότι το τελικο ποσο με τα μεταφορικα δεν ήταν αυτο που νομιζα οτι θα ναι.( υπολογισα λαθος τα μεταφορικα οταν κοιτουσα το προιον)
Δεν εκανα την μεταφορα χρηματων και το αφησα εκει. Δεν βρισκω καποιο τροπο να ακυρώσω την παραγγελια. Καπου διαβασα ότι απο την στιγμή που παταω buy it now δεσμευομαι να ολοκληρωσω την συναλλαγη και δεν υπαρχει δυνατοτητα ακύρωσης της παραγγελίας.
Τι μπορω να κανω??

Mouse Potato
25-03-12, 19:05
Προφανώς ο πωλητής δεν έχει πάρει τα χρήματά του, οπότε θα την ακυρώσει. Καλό είναι όμως να του στείλεις και ένα μήνυμα ζητώντας του ακύρωση.

kourampies
25-03-12, 21:09
Καλησπερα! Εχω ενα θεματακι! Εκανα 2 αγορες στο ebay και οταν με εβγαλε στην καρτελα για να πληρώσω με paypal διαπιστωσα ότι το τελικο ποσο με τα μεταφορικα δεν ήταν αυτο που νομιζα οτι θα ναι.( υπολογισα λαθος τα μεταφορικα οταν κοιτουσα το προιον)
Δεν εκανα την μεταφορα χρηματων και το αφησα εκει. Δεν βρισκω καποιο τροπο να ακυρώσω την παραγγελια. Καπου διαβασα ότι απο την στιγμή που παταω buy it now δεσμευομαι να ολοκληρωσω την συναλλαγη και δεν υπαρχει δυνατοτητα ακύρωσης της παραγγελίας.
Τι μπορω να κανω??
Να στείλεις μήνυμα ζητώντας την ακύρωση, γιατί αλλιώς θα ανοίξει αυτόματα case.

trace
26-03-12, 22:52
Γενικα προσεχετε.Εγω αγορασα μια μητρικη ηταν ελλατωματικη και την εστειλα πισω.Μεχρι να ερθει η νεα που σημειωτεον ηταν παλι ελλατωματικη περασαν οι 45 ημερες και τωρα ο πωλητης δεν μου απανταει ουτε τηλεφωνο στο τηλεφωνο οτραν καταλαβε την πρωτη φορα οτι τον πηρα για επιστροφη χρηματων.Με δουλεψε κανονικα.Το ebay δεν εχει μου ειπε καμια ευθυνη κτλ.
Τι μπορω να κανω ρε παιδια??????? 200$ ηταν αυτα κ σε δυσκολη εποχη.Εχει κανεις καμια ιδεα?

RASTAVIPER
27-03-12, 11:03
Γενικα προσεχετε.Εγω αγορασα μια μητρικη ηταν ελλατωματικη και την εστειλα πισω.Μεχρι να ερθει η νεα που σημειωτεον ηταν παλι ελλατωματικη περασαν οι 45 ημερες και τωρα ο πωλητης δεν μου απανταει ουτε τηλεφωνο στο τηλεφωνο οτραν καταλαβε την πρωτη φορα οτι τον πηρα για επιστροφη χρηματων.Με δουλεψε κανονικα.Το ebay δεν εχει μου ειπε καμια ευθυνη κτλ.
Τι μπορω να κανω ρε παιδια??????? 200$ ηταν αυτα κ σε δυσκολη εποχη.Εχει κανεις καμια ιδεα?

Κακώς άφησες 45 ημέρες χωρίς να κάνεις dispute .
Τώρα πώς να σε καλύψει το Ebay?

blade_
24-04-12, 12:07
εχουμε περιορισμο σε μερες για συμπληρωση feedback?

jap
24-04-12, 12:48
60 μέρες μετά την αρχική αγορά.

blade_
24-04-12, 13:42
ωραιος ,ευχαριστω :)

parisseirios
25-04-12, 16:55
Σε μεγάλα site του εξωτερικού ebay ,amazon κλπ κανένα πρόβλημα είναι τα ασφαλέστερα στον κόσμο.

RASTAVIPER
25-04-12, 18:20
60 μέρες μετά την αρχική αγορά.
Πότε έγινε 60 από 45?

ipo
25-04-12, 18:33
Πότε έγινε 60 από 45?
Μήπως το μπερδεύεις με το χρόνο αμφισβήτησης μίας συναλλαγής, που είναι 45 ημέρες;


When should I leave Feedback?

You have 60 days in which to leave Feedback from the date on which the listing ended or the buyer clicked Buy It Now.
http://pages.ebay.co.uk/help/feedback/questions/leave.html

blade_
25-04-12, 20:51
:rofl::rofl:

trace
26-04-12, 00:16
Κακώς άφησες 45 ημέρες χωρίς να κάνεις dispute .
Τώρα πώς να σε καλύψει το Ebay?

Δεν με καλυψε κανεις τελικα...Εχασα τα χρηματα μου ετσι στεγνα επειδη μια μητρικη πηγαινε και ερχοταν Ελλαδα-Αμερικη....Οτι και να εκανα δεν εκαναν τιποτα...

Roland_Grapow
09-05-12, 02:50
Προσοχη με τις μπαταριες,δειτε τι επαθε ενας φιλος μου υστερα απο παραγγελια μεσω ebay::crazy:
http://www.youtube.com/watch?v=eOshOXcSkDA

kourampies
09-05-12, 03:03
:rofl:rofl:τι άλλο θα δούμε...

Bananas
09-05-12, 07:32
Προσοχη με τις μπαταριες,δειτε τι επαθε ενας φιλος μου υστερα απο παραγγελια μεσω ebay::crazy:
http://www.youtube.com/watch?v=eOshOXcSkDA

Για τις ίδιες τις πανταριες και συγκεκριμένα της ultrafire έχω διαβασει σε φορουμς για ορισμενα περιστατικα εκρηξεων με τραυματισμους σοβαρους. Δεν πρέπει να ναι ποιοτικές.Λογικα όλοι γνωρίζεται οτι οι λιθιου είναι κινητες βόμβες που αν υπάρξει κατασκευαστικο λάθος κάποια στιγμί γίνεται εκρηξη. Δεν πρέπει να ναι ποιοτικές.

blade_
10-05-12, 23:53
απιοστευτα πραματα!!!για καποια πραματα ειναι καλυτερο το αμαζον,κυριως τα ηλεκτρονικα.κ ας πληρωσεις κατι παραπανω...

esykas
11-05-12, 14:08
καλησπέρα
μια ερώτηση τώρα τελευταία έχω πολλές αγορές και ενώ έχω αφήσει τις αξιολογήσεις μου υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν αφήσει
μου έχει τύχει να αργήσω να βάλω αξιολόγηση επειδή συνήθως από Κίνα κάνει μέχρι 45 μέρες και έχω λάβει email αυτόματο για να αφήσω την αξιολόγηση μου
τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση

klikoos
12-05-12, 01:30
εγω παιδια εκανα 1 παραγγελια στο paypal λεει completed οτι εγινε η συναλαγη και στο ebay που μπηκα μετα μεσα για να δω σε τι κατασταση βρισκετε μου βγαζει παλι pay.......εχθες την εκανα την παραγγελια αλλα τπτ μου εστειλε μονο ενα email απο το ebay σας ευχαριστουμε πολυ για τις αγορες και τπτ αλλο.....γτ???????βοηθηστε παιδια γτ ειμαι καινουργιος στις αγορες και δεν ξερω!!!!!!!

esykas
12-05-12, 10:22
εγω παιδια εκανα 1 παραγγελια στο paypal λεει completed οτι εγινε η συναλαγη και στο ebay που μπηκα μετα μεσα για να δω σε τι κατασταση βρισκετε μου βγαζει παλι pay.......εχθες την εκανα την παραγγελια αλλα τπτ μου εστειλε μονο ενα email απο το ebay σας ευχαριστουμε πολυ για τις αγορες και τπτ αλλο.....γτ???????βοηθηστε παιδια γτ ειμαι καινουργιος στις αγορες και δεν ξερω!!!!!!!

μπαίνεις κανονικά με login στην αγγελία;
η αγγελία που βλέπεις είναι προϊόν που έχει πολλά κομμάτια για πούλημα;
κοίταξες My eBay: Purchase history αν είναι εκεί και μαρκαρισμένο με το σήμα του νομίσματος είσαι ΟΚ αν όχι θα λέει pay
πολύ πιθανόν να μην έχεις όντος την πληρωμή διότι στο τέλος το γράφει η τελευταία σελίδα και σου έρχεται και το email
κοίταξε στο email σου αν έχει μόνο pay και δεν έχει έρθει άλλο δεν το έχεις πληρώσει ακόμη

klikoos
12-05-12, 16:04
ναι κανω κανονικα log in!!!
οχι δεν εχει πολλα και απο οτι νομιζω πρεπει ν πηρα τ τελευταιο!!!!(νομιζω δεν ειμαι σιγουρος)πως το βλεπω αυτο???
κοιταξα ναι και το σημα του νομισματος δεν ειναι και γραφει pay παταω παυ αλλα τπτ μ βγαζει αυτο
You have already completed checkout for this order.

You can view your order details below to see payment information and shipping status for your items.

Payment details
Credit or debit card through PayPal
Shipping details
το ονομα μου
περιοχη μου που να το στειλει
ελλαδα
Order details
Item title Available actions Shipping & handling (estimated delivery*) Price
Printer version
Seller:
Member id hottestgadget ( Feedback Score Of 2841Red star icon for feedback score in between 1,000 to 4,999) eBay Store

Contact seller
SuccessPaid on May-10-12 via PayPal


Item Title:54Mbps 2000MW High Power 5000M Distance 802.11 b/g USB Wireless WiFi Adapter- opens in a new window or tab
Item Id:********** - Price: GBP 11.99
Quantity:1
Having a problem with this purchase? We can help

View purchased item- opens in a new window or tab More Options

Standard Int'l Postage : FREE
Estimated delivery: Varies*
You can contact the seller for more information.

GBP 11.99


Subtotal:
GBP 11.99
Shipping & handling:
FREE
Total:
GBP 11.99

κ κανενα εικονιδιο ωστε να μεταβω καπου για να πληρωσω!!!!
το πρωτο μηνυμα mail π εστειλε το ebay σας ευχαριστουμε για την παραγγελια σας στοιχεια παραγγελιας και τα λοιπα!!!!!
το δευτερο mail το εστειλαν απο το paypal και ειναι αυτο
May 10, 2012 20:09:30 GMT+03:00
Transaction ID: κωδικος συναλαγης
Hello ονομα μου,

You sent a payment of 11.99 GBP to hottestgadget (hottestgadgethk@gmail.com)

Thanks for using PayPal. To see all the transaction details, log in to your PayPal account.


It may take a few moments for this transaction to appear in your account.

Seller
hottes
email δικο του Note to seller
You haven't included a note.
Shipping address - unconfirmed
ονομα μου
περιοχη μου
ταχυδρομικος κωδικας
Greece
Shipping details
The seller hasn’t provided any shipping details yet.

Description Unit price Qty Amount
54Mbps 2000MW High Power 5000M Distance 802.11 b/g USB Wireless WiFi Adapter
Item# ********* £11.99 GBP 1 £11.99 GBP

Shipping and handling £0.00 GBP
Insurance - not offered ----
Total £11.99 GBP
Payment £11.99 GBP
This charge will appear on your credit card statement as "PAYPAL *********"
Payment sent to *****************
From amount €15.56 EUR
To amount £11.99 GBP
Exchange rate: 1 Euro = 0.770565 British Pounds
I've been presented with the conversion options and I've chosen to use PayPal's currency converter.
Issues with this transaction?
You have 45 days from the date of the transaction to open a dispute in the Resolution Center.

Questions? Go to the Help Center at: www.paypal.com/gr/help.
Please do not reply to this email. This mailbox is not monitored and you will not receive a response. For assistance, log in to your PayPal account and click Help in the top right corner of any PayPal page.

You can choose to receive emails in plain text instead of HTML emails. To change your Notifications preferences, log in to your PayPal account, go to your Profile, and click My settings.


Copyright © 1999-2012 PayPal. All rights reserved.

PayPal (Europe) S.à r.l. & Cie, S.C.A.
Société en Commandite par Actions
Registered Office: 5th Floor 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg
RCS Luxembourg B 118 349

PayPal Email ID *****


ρωταω τωρα εγω......αυτο το μηνυμα λεει μ λιγα λογια οτι πληρωσα το προιον με paypal και ειναι οκ!!!!γιατι ομως στο ebay που κοιταω στα purchases γραφει διπλα απτο προιον pay now παλι?????????
του εστειλα mail και του εγραψα αν θα μου το στειλει η οχι και οτι ενω το πληρωσα μου βγαζει να το ξαναπληρωσω!!!!!
και μου απαντησε αυτο


Dear customer
After checking ,we haven' t receive your payment yet.WOuld you please kindly tell us the r\transaction ID and to which account you paid for ? Sorry for the inconvenience caused.
Have a good day
Best regards

του εστειλα το trasnaction id ****** και οτι τον πληρασα μεσω paypal (μαλα*** η οχι???)!!!!!!
και τωρα περιμενω..............
τη να κανω τωρα????μπορω να την ακυρωσω μεσω paypal η ebay εσεις τη μου συμβουλευετε?????

Bananas
13-05-12, 13:06
Στο paypal κοιταξες αν έχει γίνει όντως η μεταφορά χρημάτων εμταξυ εσενα και του πωλητή?
Στο myebay εκει που λεει summary αν θυμαμαι καλα, εκει που ειναι συγκεντρωμενο ολο το ιστορικο παραγγελιων η παραγγελια σου έχει ενα ενεργοποιημενο εικονιδιο στα δεξια που λεει αν βαλεις επανω το ποντικι σου (marked as paid ή κατι τετοιο..) ?

klikoos
13-05-12, 14:31
εχει γινει κανονικα η μεταφορα παντου γραφει completed στο paypal!!!!
εκει που λες στο summary το εικονιδιο γραφει paid with paypal 12 may 2012!!!!
να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδια ποσο καιρο κανει ν απαντηση ο πωλητης τους εχω στειλει 5 μηνυματα αλλα δεν απαντουν εχω παραγγειλει 3 πραγματα και μονο ο ενας το εχει στειλει απο αμερικη και αυτο το βλεπω απο το summary στα 3 εικονιδια που εχει δεξια ειναι και τα 3 ενεργοποιημενα κανονικα και το μεσαιο γραφει shipped 9 may 2012!!!!!!!!!οι αλλοι 2 γιατι αργουν τοσο πολυ!!!!!!!μηπως ειμαι ασχετος....η θελει χρονο μεχρι να το δουν και προβαινουν σε πολυ αργες κινησεις????

RASTAVIPER
14-05-12, 08:17
εχει γινει κανονικα η μεταφορα παντου γραφει completed στο paypal!!!!
εκει που λες στο summary το εικονιδιο γραφει paid with paypal 12 may 2012!!!!
να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδια ποσο καιρο κανει ν απαντηση ο πωλητης τους εχω στειλει 5 μηνυματα αλλα δεν απαντουν εχω παραγγειλει 3 πραγματα και μονο ο ενας το εχει στειλει απο αμερικη και αυτο το βλεπω απο το summary στα 3 εικονιδια που εχει δεξια ειναι και τα 3 ενεργοποιημενα κανονικα και το μεσαιο γραφει shipped 9 may 2012!!!!!!!!!οι αλλοι 2 γιατι αργουν τοσο πολυ!!!!!!!μηπως ειμαι ασχετος....η θελει χρονο μεχρι να το δουν και προβαινουν σε πολυ αργες κινησεις????
Πολλοί πωλητές στέλνουν το πακέτο αλλά ξεχνούν να ενημερώσουν στο ebay ότι το έστειλαν, οπότε φαίνεται στα εικονίδια σαν να μην έχει γίνει τίποτα.
Τώρα για το χρόνο που θέλει ο καθένας να απαντήσει είναι σχετικό.Εγώ περιμένω 2-3 μέρες και ξαναρωτάω.

esykas
15-05-12, 19:10
καλησπέρα
έκανα μια αγορά λαπ-τοπ από αμερικα μεταχειρισμένο εις γνώση μου για τελωνείο κλπ κλπ
ο πωλητής το έστειλε priority mail international όπως του είπα ωραία μέχρι εδώ
κοιτάζω καθημερινά το track number CJxxxxxxxxxxxUS και σήμερα δείχνει στη σελίδα αναζήτησης της usps ότι έχει έρθει Ελλάδα και πέρασε από τελωνείο αλλά στη σελίδα των ΕΛΤΑ νέκρα πρώτη φορά μου έχει συμβεί είναι δυνατόν όλες τις άλλες φορές πρώτα ενημερώνονταν η σελίδα των ΕΛΤΑ και μετά των USPS δεν ξέρω αν
Priority Mail International Parcels
Customs Clearance
May 15, 2012, 12:26 pm
GREECE
International Parcels
Processed Through Sort Facility
May 15, 2012, 8:23 am
GREECE

Lycos
16-05-12, 09:38
Πάρε τηλέφωνο στο ΕΛΤΑ ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ και ρώτα τους, θα σου πούνε σίγουρα που βρίσκεται.

esykas
16-05-12, 14:45
Πάρε τηλέφωνο στο ΕΛΤΑ ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ και ρώτα τους, θα σου πούνε σίγουρα που βρίσκεται.

το CJXXXXXXXXXXXUS είναι απλό ταχυδρομείο

Lycos
19-05-12, 12:47
Το απλό ταχυδρομείο αν είναι δέμα έρχεται πάντα με ΕΛΤΑ courier και όχι με τον ταχυδρόμο εκτός αν είναι μικρός φάκελος....

esykas
19-05-12, 17:32
Το απλό ταχυδρομείο αν είναι δέμα έρχεται πάντα με ΕΛΤΑ courier και όχι με τον ταχυδρόμο εκτός αν είναι μικρός φάκελος....

ο κωδικός CJ είναι priority mail international και το φέρνει ο ταχυδρόμος κανονικά στο σπίτι τώρα αν κολλήσει στο τελωνείο φέρνει τη διασάφηση και πας στο ταχυδρομικό γραφείο έτσι με έχουν πει :respekt:
στο τηλέφωνο πάντως που πήρα το πόρτα πόρτα με το που άκουσαν CJ μου είπαν ΕΛΤΑ να ρωτήσεις εμείς δεν το φέρνουμε :sorry:

RASTAVIPER
11-06-12, 18:23
Θέλω να κάνω μια συνδυαστική παραγγελία με χειροποίητα κοσήματα με λινέζος πωλητής με 7.000+ αξιολογήσεις με 98% θετικών.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλει να βάλει την συνδυαστική ως κανονικό bid στο Ebay, αλλά να στείλει απευθείας το invoice μέσω Paypal.
Πόσο με διασφαλίζει αυτό σε περίπτωση στραβής?
Ξέρω ότι Ebay και Paypal είναι μαζί, αλλά τι γίνεται αν δεν έχει υπάρξει αγορά μέσω Ebay?

secjournalist
11-06-12, 19:31
Σε καλύπτει κανονικά το Paypal απλά δεν θα έχεις τη δυνατότητα να τον "τιμωρήσεις" μέσω του feedback του ebay

djT
14-06-12, 00:29
Σε καλύπτει κανονικά το Paypal απλά δεν θα έχεις τη δυνατότητα να τον "τιμωρήσεις" μέσω του feedback του ebay

Όχι απαραίτητα
είναι διαφορετική η προστασία του Paypal όταν κάνεις αγορά προιόντος από on line shop και άλλο όταν μεταφέρεις χρήματα σε κάποιον που υποτίθεται θα σου πουλήσει κάποια πριόντα

Χρειάζεται μεγάλη προσοχή

RASTAVIPER
14-06-12, 08:14
Όχι απαραίτητα
είναι διαφορετική η προστασία του Paypal όταν κάνεις αγορά προιόντος από on line shop και άλλο όταν μεταφέρεις χρήματα σε κάποιον που υποτίθεται θα σου πουλήσει κάποια πριόντα

Χρειάζεται μεγάλη προσοχή
Αυτό με προβληματίζει που λες.
Γιατί τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση στραβής?
Αν πχ. έχει δώσει tracking number στο Paypal o πωλητής και δεν φτάσει το πακέτο, δεν είσαι καλυμμένος?
Ή αν έρθει και δεν είναι τα πράγματα σωστά?

djT
15-06-12, 04:09
Αυτό με προβληματίζει που λες.
Γιατί τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση στραβής?
Αν πχ. έχει δώσει tracking number στο Paypal o πωλητής και δεν φτάσει το πακέτο, δεν είσαι καλυμμένος?
Ή αν έρθει και δεν είναι τα πράγματα σωστά?

Καλησπέρα,
δεν είναι μόνο το tracking.
Το θέμα είναι ότι ετσι απλά το Paypal δεν έχει τις λεπτομέρειες για το τι προιόντα αφορά η αγορά σου και πληρώθηκε μέσω paypal. Αν κάποιος το έκανε έτσι, εγώ θα του συνιστούσα τουλάχοστον στο Paypal payment request να γάφεια αναλυτικά τα προιόντα που αφορά η πληρωμή μέσω paypal.

Πάντως ΚΑΛΟ είναι να αποφεύγονται τέτοιες αγορές

cool11
18-06-12, 09:12
Ρε παιδια, θα με βολευε πολυ να ειχα ενα ιστορικο ολων των αγορων που εχω κανει στο ebay.
Τοσο δυσκολο ειναι?
Γινεται?
Δεν καταλαβαινω γιατι να μην γινεται.

Tsene
18-06-12, 12:55
Ρε παιδια, θα με βολευε πολυ να ειχα ενα ιστορικο ολων των αγορων που εχω κανει στο ebay.
Τοσο δυσκολο ειναι?
Γινεται?
Δεν καταλαβαινω γιατι να μην γινεται.

My eBay-> Purchase history -> και αλλάζεις το Purchases Show: από Recent σε Archived

cool11
18-06-12, 13:13
My eBay-> Purchase history -> και αλλάζεις το Purchases Show: από Recent σε Archived

Δειχνει μερικα ακομη, αλλα και παλι, δεν μου τα δειχνει ολα, τα πιο παλια. Και μη φανταστειτε πολυ παλια, πχ. οτι δειχνει ειναι μονο απο 2012, ουτε καν 2011!
Ζητω κατι το αδύνατο?

Tsene
18-06-12, 13:24
Δειχνει μερικα ακομη, αλλα και παλι, δεν μου τα δειχνει ολα, τα πιο παλια. Και μη φανταστειτε πολυ παλια, πχ. οτι δειχνει ειναι μονο απο 2012, ουτε καν 2011!
Ζητω κατι το αδύνατο?

Από την επιλογή Period μπορείς να διαλέξεις προηγούμενα έτη.

cool11
18-06-12, 13:28
Από την επιλογή Period μπορείς να διαλέξεις προηγούμενα έτη.

Ευχαριστω!

ipo
18-06-12, 13:44
Cool11, πιστεύω ότι θα σε βοηθούσε ιδιαίτερα να διαβάζεις το κείμενο στις σελίδες που επισκέπτεσαι και να εξετάζεις τις επιλογές που συνοδεύουν τα διάφορα πεδία που βλέπεις στην οθόνη σου. Επίσης πολύ χρήσιμο είναι να διαβάζεις τις σελίδες βοηθείας των δικτυακών τόπων. Αφού κάνεις τα παραπάνω και αφιερώσεις προσωπικό χρόνο για να βρεις λύση σε ένα απλό ζήτημα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, τότε είναι θεμιτό να ζητήσεις από τρίτους να αφιερώσουν χρόνο για να σε βοηθήσουν να εντοπίσεις το σημείο που δεν κατάφερες να βρεις μόνος σου.

Αντιθέτως, η πρακτική "Θέλω να κάνω κάτι, αλλά δεν διατίθεμαι να το ψάξω. Ας μου πουν άλλοι." δεν είναι θεμιτή.

Ευχαριστώ για την κατανόηση και το σεβασμό στα μέλη του forum.

@ ADSLgr.com All rights reserved.