PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

blade_
28-08-12, 03:16
εντωμεταξυ κ τα δικα τους μεταφορικα τζαμπα ειναι...αλλα μαλλον θελουν να βγαλουν απο τα μεταφορικα!

πανε στο αμερικανικο η στο αγγλικο οπως λεει ο μαφια μποι κ ολα θα πανε καλα :)

cool11
28-08-12, 16:31
Δηλαδη τωρα πια, για ολες τις αγοραπωλησιες μας στο ebay, το τι αγοραζουμε-το καθε αντικειμενο!!!- και τι πουλαμε, θα ενημερωνεται πια η γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων, μεσω αρχειων που υποχρεουνται να τους διαβιβαζουν οι τραπεζες?

Giwrgos_M
03-09-12, 18:44
Μια βοηθεια θα ηθελα,
Θελω να πουλησω ενα ρολοι στο ebay και ενω βαζω κανονικα τα στοιχεια κτλ δεν μου βγαζει τις επιλογες για να διαλεξει ο αγοραστης χωρα αποστολης.Μονο Ελλαδα εμφανιζει και ειναι παγωμενη η επιλογη..
Εχω βαλει για international αποστολη..
Δειτε τις φωτο παρακατω να καταλαβεται..
http://img338.imageshack.us/img338/3916/74319328.jpg
http://img823.imageshack.us/img823/8282/38556680.jpg

Tsene
03-09-12, 21:07
Μια βοηθεια θα ηθελα,
Θελω να πουλησω ενα ρολοι στο ebay και ενω βαζω κανονικα τα στοιχεια κτλ δεν μου βγαζει τις επιλογες για να διαλεξει ο αγοραστης χωρα αποστολης.Μονο Ελλαδα εμφανιζει και ειναι παγωμενη η επιλογη..
Εχω βαλει για international αποστολη..
Δειτε τις φωτο παρακατω να καταλαβεται..
http://img338.imageshack.us/img338/3916/74319328.jpg
http://img823.imageshack.us/img823/8282/38556680.jpg

Πάνε στη δημοπρασία στο πεδίο
Exclude postage locations
Και κάνε τσεκ τις χώρες που δεν θέλεις να στείλεις.

Giwrgos_M
03-09-12, 21:50
Αυτο εχω κανει και δεν εμφανιζει αλλη χωρα εκτος της Ελλαδας.

Tsene
03-09-12, 21:56
Αυτο εχω κανει και δεν εμφανιζει αλλη χωρα εκτος της Ελλαδας.

Τότε πάνε στο:
Give buyers P&P details Add or remove options for P&P

Τσέκαρε το Show international services and options

Στο International postage της αγγελίας θα εμφανιστούν επιπλέον επιλογές.

Giwrgos_M
04-09-12, 22:15
ενεργοποιημενο ειναι και αυτο...:evil:

8anos
04-09-12, 22:19
δοκιμασε με διαφορετικο browser

slow
08-09-12, 01:55
Οχι,αν πατησεις σε μια απο αυτες θα δεις οτι πανε +100 €

Νομίζω πως ξέρω γιατί...
Πριν από λίγο καιρό προσπάθησα να αγοράσω μία μπαταρία από κάποιον στην Αγγλία και τον ρώτησα αν μπορεί να μου την στείλει Ελλάδα, (μιας και έγραφε να επικοινωνήσω με τον πωλητή) και με τι έξοδα αποστολής.
Μου ανέφερε ότι πλέον βάση νόμου στην Αγγλία δεν μεταφέρονται πια μπαταρίες με royal airmail. Δεν ξέρω αν είναι προσωρινός νόμος από φόβο επίθεσης για τους ολυμπιακούς αγώνες και αν θα ακυρωθεί μετά, αλλά σίγουρα ισχύει σύμφωνα με το link που μου έστειλε.
Αυτή είναι η απάντηση του...

Thank you for your message. the package can not be posted successfully to international in this period of time, because batteries are considered dangerous and have been refused taking up to the flight (please refer to the link for more details www.royalmail.com/restrictedgoods ).
Please kindly understand us. Maybe some days later, the delivery will be ok as before.
Οπότε ίσως χρησιμοποιούν courier ή κάποιον άλλον τρόπο για να στείλουν τις μπαταρίες στην Ελλάδα ανεβάζοντας έτσι τα έξοδα αποστολής...

jap
08-09-12, 13:12
Η βλακεία που δέρνει τους πωλητές στο κεφάλι είναι. Το πρόβλημα δεν είναι κάποιος νόμος, κανονισμός της IATA είναι που επηρεάζει μόνο τις ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ μεταφορές, είτε αυτές γίνονται με απλό ταχυδρομείο είτε με courier, είτε τις κουβαλά κάποιος επιβάτης αεροπλάνου στις αποσκευές του. Ανάλογα με το μέγεθος, την ποσότητα και τον τρόπο συσκευασίας των μπαταριών, οι δυνατότητες είναι είτε να φύγουν κανονικά με ειδική σήμανση, είτε να φύγουν ως επικίνδυνα αγαθά με ειδική σήμανση και επιπλέον κόστος. Το σύνολο των κανόνων (για το αν πρέπει να χαρακτηριστούν επικίνδυνα αγαθά ή όχι) είναι λίγο πολύπλοκο, οπότε προτιμούν τη βολή τους και να λένε δεν στέλνουμε καθόλου.

cool11
08-09-12, 17:43
Μπορει καποιος να μου εξηγησει, γιατι δεν μου εφαρμοστηκε η εκπτωση, στην παραγγελια μου, παροτι την εμφανιζει?
Μηπως επειδη μενω ελλαδα?

109199

cool11
12-09-12, 08:33
Ο πωλητης μονομερως ακυρωσε την παραγγελια μου και με αποζημιωσε πληρως φυσικα.
Αλλα εγω, ηθελα να διεκπεραιωθει η παραγγελια μου! Οι τιμες που ειχαν ηταν απιστευτες(ισως και να ειχαν κανει λαθος).
Μπορουν μονομερως οι πωλητες να ακυρωνουν παραγγελιες;

RASTAVIPER
12-09-12, 14:10
Νομίζω πως ξέρω γιατί...
Πριν από λίγο καιρό προσπάθησα να αγοράσω μία μπαταρία από κάποιον στην Αγγλία και τον ρώτησα αν μπορεί να μου την στείλει Ελλάδα, (μιας και έγραφε να επικοινωνήσω με τον πωλητή) και με τι έξοδα αποστολής.
Μου ανέφερε ότι πλέον βάση νόμου στην Αγγλία δεν μεταφέρονται πια μπαταρίες με royal airmail. Δεν ξέρω αν είναι προσωρινός νόμος από φόβο επίθεσης για τους ολυμπιακούς αγώνες και αν θα ακυρωθεί μετά, αλλά σίγουρα ισχύει σύμφωνα με το link που μου έστειλε.
Αυτή είναι η απάντηση του...

Οπότε ίσως χρησιμοποιούν courier ή κάποιον άλλον τρόπο για να στείλουν τις μπαταρίες στην Ελλάδα ανεβάζοντας έτσι τα έξοδα αποστολής...
Από Αμαζον πάντως 2 μπαταρίες κινητών μου ήρθαν χωρίς μεταφορικά πριν μερικούς μήνες.
μήπως έπεσες σε περίεργο πωλητή;

jkoukos
12-09-12, 15:19
Στην Αμερική υπάρχει σχετική απαγόρευση από το 2009 για τις αεροπορικές μεταφορές.
Στην Ευρώπη η αρχή έγινε σε Αγγλία και από φέτος έχει επεκταθεί παντού.
Για να σταλούν αεροπορικώς υπάρχουν ακριβείς οδηγίες για τον τρόπο συσκευασίας, σήμανσης και δυνατότητα σε εγκεκριμένους πελάτες.
Με απλά λόγια για να αποσταλεί μπαταρία αεροπορικώς θα πρέπει ο αποστολέας να είναι πιστοποιημένος με την κάθε εταιρεία, πράγμα που δεν είναι εφικτό στους μικρούς εμπόρους που πωλούν on-line προϊόντα.
Επιπρόσθετα είναι τέτοιοι οι περιορισμοί και οι απαιτήσεις συσκευασίας που καθιστούν ασύμφορη και σπατάλη χρόνου την αποστολή τους αεροπορικώς.

cool11
12-09-12, 20:25
Ο πωλητης μονομερως ακυρωσε την παραγγελια μου και με αποζημιωσε πληρως φυσικα.
Αλλα εγω, ηθελα να διεκπεραιωθει η παραγγελια μου! Οι τιμες που ειχαν ηταν απιστευτες(ισως και να ειχαν κανει λαθος).
Μπορουν μονομερως οι πωλητες να ακυρωνουν παραγγελιες;

Δεν μου απαντησε κανεις, κι ακομη αναρωτιεμαι. :(

cool11
15-09-12, 16:18
ebay, δεν παραγγελνουμε εκτος ΕΕ και καλα τα λεει το θεμα, αλλα μου λυνεται μια απορια?
Δεν εχω καταλαβει ποτε καποια προιοντα εκτος ΕΕ εμφανιζονται στο αγγλικο ebay και ποτε οχι.
Εξηγουμαι: μπορει στο ebay uk, να βρω πραγματα απο Usa, δηλαδη θα γραφει οτι θα ερθουν απο αμερικη.
Μπορει ομως και να ψαχνω κατι, το οποιο να μην το εμφανιζει στο ebay uk, αλλα να το εμφανιζει μονο αν μπω στο ebay.com, αν μιλαμε για πραγματα απο αμερικη.
Μου εξηγει καποιος τι συμβαινει?

8anos
15-09-12, 16:41
συμβαινει αυτο που παρατηρεις και το αναποδο, στο αγγλικο εβαυ να εμφανζονται προϊοντα που δεν εμφανιζονται στο αμερικανικο

cool11
15-09-12, 16:48
Ναι αλλα τελικα περι παραγγελιων, τι ισχυει?
Ποσο εξασφαλισμενος απο θεμα τελωνειου ειμαι οταν ψαχνω στο αγγλικο, αλλα λισταρουν αμερικανους πωλητες; Βεβαια δεν αγοραζω μεγαλου κοστους, οποτε κι απο αμερικη να ειναι, υποθετω οτι δεν τιθεται θεμα τελωνειου.
Γενικα εχω μπερδευτει.
Θα ηθελα να μπορω να βλεπω ολες τις επιλογες. Φυσικα με ενδιαφερει τι υπαρχει πρωτα σε ευρωπη, και μετα οπου αλλου στον κοσμο.
Αλλα οχι να μην βλεπω καν τι υπαρχει αλλου και να νομιζω οτι κανεις δεν εχει στο ebay αυτο που ψαχνω, ενω τελικα υπαρχει σε 'αλλο' ebay!

Μηπως εχω κανεις καμια περιεργη ρυθμιση στο ebay?
Μηπως ειναι θεμα το που θελει να εμφανιζεται ο πωλητης; Γιατι ομως αμερικανος πωλητης, που στελνει ελλαδα, δεν εμφανιζεται στο αγγλικο ebay? Ενω αλλοι εμφανιζονται?

Εγω τελικα πρεπει καθε φορα να ψαχνω και ebay uk και ebay.com και οπου βρω αυτο που θελω, να παραγγελνω? (τα μεταφορικα ετσι κι αλλιως αναγραφονται, οποτε αποφασιζω αν με συμφερει)
Προτεινετε μου καποιον τροπο, ή τι να διορθωσω, γιατι ψαχνω για πραγματα στο ebay uk και δεν τα βρισκω, ενω τελικα στο ebay us υπαρχουν!

Tsene
15-09-12, 20:11
Εντωμεταξύ αλλάξανε και οι όροι χρήσης.
Αν δε βαριέστε να τους διαβάσετε :p http://pages.ebay.com/help/policies/user-agreement.html

cool11
16-09-12, 19:52
Τελικα δεν μου απαντησε κανεις, σε αυτο που ειχα ρωτησει, αν μπορει μονομερως κι επειδη ετσι απλα το θελησε, ο πωλητης, να ακυρωνει την παραγγελια, κανοντας φυσικα full refund.
Καθομαι, κανω ολο το ψαξιμο, καταληγω, παραγγελνω, και εκει που περιμενω να δω την παραγγελια να προχωραει, μετα απο λιγες μερες την ακυρωνει!
Ο συγκεκριμενος που μου το κανε, λεει ειχε λαθος τις τιμες κλπ! Κι εγω τι φταιω?
Μπορουν να το κανουν αυτο?

8anos
16-09-12, 20:11
Τελικα δεν μου απαντησε κανεις, σε αυτο που ειχα ρωτησει, αν μπορει μονομερως κι επειδη ετσι απλα το θελησε, ο πωλητης, να ακυρωνει την παραγγελια, κανοντας φυσικα full refund.
Καθομαι, κανω ολο το ψαξιμο, καταληγω, παραγγελνω, και εκει που περιμενω να δω την παραγγελια να προχωραει, μετα απο λιγες μερες την ακυρωνει!
Ο συγκεκριμενος που μου το κανε, λεει ειχε λαθος τις τιμες κλπ! Κι εγω τι φταιω?
Μπορουν να το κανουν αυτο?

νομιζω οτι πρεπει να συμφωνησεις και εσυ

http://pages.ebay.com/help/sell/cancel-transaction-process.html

cool11
16-09-12, 20:19
Καλα τα λεει εκει, αλλα ομως, μου ακυρωσαν την συναλλαγη μονομερως! Δεν με ρωτησαν! Αρα, για ποια συμφωνια λενε οι οροι?

jkoukos
16-09-12, 20:27
Νομίζω ότι μονομερώς μπορεί, απλά δεν παίρνει πίσω την προμήθεια (final value fee credit) από το eBay.
Αν θέλει την προμήθεια τότε υποχρεωτικά ακολουθεί τα βήματα του link που έδωσε ο @8anos.

cool11
16-09-12, 20:40
Παιδια, μου εκαναν full refund, απλα το θεωρω χασιμο χρονου, δικου προσωπικου χρονου, να καθομαι να κανω την επιλογη μου επειτα απο ψαξιμο(να βρω τιμες, μεταφορικα, να συγκρινω, να δω αξιολογησεις κλπ κλπ), για να μου πεταει ο αλλος ενα cancel και να ξεκιναω παλι απο την αρχη.
Δεν λεω, δεν ζημιωθηκα οικονομικα, και αυτο ειναι ισως το πιο σημαντικο. Απλα, αν ο καθενας ακυρωνει ετσι επειδη για καποιο λογο γουσταρει, εμενα μου τα χαλάει ολα.
Στο τσακ ημουν να του βαλω αρνητικη αξιολογηση, αλλα απο την αλλη με το full refund δεν μου κανε καρδια.

Αλλα παντως, δεν βλεπω να τους δεσμευει το ebay τους πωλητες με καποιο τροπο. Μπορει ο καθενας να μας ταλαιπωρησει αφοβα.

group45
17-09-12, 15:52
Καλησπέρα ή εγώ κάνω κάτι λάθος ή τι να πω..
Έχω κάνει μια παραγγελία απο το ebay και θέλω να κάνω μια νέα χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η παλαιά (δεν έχω λάβει το αντικείμενο δηλαδή ακόμα).
Έχω prepayd απο eurobank και account στο paypal.
Ειτε πλοηγηθώ με firefox είτε με explorer έχοντας ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις στον browser που είχα και στην πρώτη παραγγελία δεν μου την ολοκληρώνει με την καμία αφού περάσω όλα τα στάδια confirm paypal κτλ.
----------------------------------
Βγάζει κωδικό σφάλματος Error code #10486 με το μήνυμα
Your request could not be processed at this time
We were not able to process your payment.
Please check out again and try a different credit card or bank account for your PayPal payment.
If you're still having problems, contact PayPal customer support.
-----------------------------------------------------------
Μπαίνω απο το http://www.ebay.co.uk.

Είναι τόσο δύσκολο να γίνει μια παραγγελία τελικά;
Και κάτι άλλο πόσο καιρό κάνει να έρθει κάτι απο U.K ;

sdikr
17-09-12, 16:05
Αυτό είναι κάποιο θέμα με την κάρτα, δεν έχει λεφτά ή έχει κάποιο όριο ημερήσιων - μηνιαίων αγορών

- - - Updated - - -


Παιδια, μου εκαναν full refund, απλα το θεωρω χασιμο χρονου, δικου προσωπικου χρονου, να καθομαι να κανω την επιλογη μου επειτα απο ψαξιμο(να βρω τιμες, μεταφορικα, να συγκρινω, να δω αξιολογησεις κλπ κλπ), για να μου πεταει ο αλλος ενα cancel και να ξεκιναω παλι απο την αρχη.
Δεν λεω, δεν ζημιωθηκα οικονομικα, και αυτο ειναι ισως το πιο σημαντικο. Απλα, αν ο καθενας ακυρωνει ετσι επειδη για καποιο λογο γουσταρει, εμενα μου τα χαλάει ολα.
Στο τσακ ημουν να του βαλω αρνητικη αξιολογηση, αλλα απο την αλλη με το full refund δεν μου κανε καρδια.

Αλλα παντως, δεν βλεπω να τους δεσμευει το ebay τους πωλητες με καποιο τροπο. Μπορει ο καθενας να μας ταλαιπωρησει αφοβα.


Μπορεί να είχε κάποιον περιορισμό κλπ, πάντως ναι έχει το δικαίωμα να ακυρώσει μια παραγγελία εφόσον σου δώσει τα λεφτά σου πίσω

cool11
26-09-12, 23:49
Ομολογω οτι ειμαι λιγο 'αγχωμενος' με το θεμα του feedback-rating-αξιολογηση.
Να μην 'κακολογησω' κανεναν, να μην κανω να ανακυψει θεμα, να μην εχω μετα να εξηγω στο ebay κλπ.

Πχ. σημερα παρελαβα ενα πακετο, του οποιου η συσκευασια (το επισημο κανονικο κουτι του προϊοντος), δεν ηταν σε αριστη κατασταση. Παροτι το item ηταν χαρακτηρισμενο ως 'new'.
Ηταν μεν καινουριο, αμεταχειριστο κλπ, αλλα το εξωτερικο κουτι ειχε φθορες, μαλλον σαν φθορες του χρονου μου φανηκαν. Ξερετε, ψιλογδαρσιματα, λιγο χτυπημενο κλπ. Πραγμα που σημαινει οτι ετσι ταχυδρομηθηκε, και δεν ειναι θεμα ελτα, αφου παρα το προβληματικο κουτι του προιοντος, ειχαν φροντισει να το βαλουν σε φακελο με φυσαλλιδες κλπ.
Τελωσπαντων, ειπα να μην κανω θεμα, αλλα δεν υποτιθεται οτι και το κουτι του προιοντος θα ηταν αψογο?
Πχ. καλα αν ειναι για προσωπικη χρηση, παει κι ερχεται, αλλα αν ομως θελω να το κανω δωρο, αντε μετα να μην υποψιαστει ο αλλος διαφορα αν δει το κουτι.

Τωρα απο την αλλη, να του ελεγα του seller για το κουτι, τι να μου κανει, να μου στειλει αλλο? Δηλαδη ιστοριες ...

Εδω ο αλλος μου ακυρωσε με το ετσι θελω τη συναλλαγη (ειχε λαθος τιμες μαλλον, κι εγω τι φταιω?), θα πως εγω στον αλλον για το κουτι?

Επισης παρηγγειλα καλλυντικα για δικο μου ανθρωπο, και ολα καλα μεν, αλλα κατω απο το καπακι, δεν ειχε μεμβρανη ασφαλειας. 'New' μεν, unboxed το ελεγε και ηταν σε γνωση μου, αλλα δεν εγραφε τιποτε περι μεμβρανης. Το θεωρω αυτονοητο οτι επρεπε να ειχε. Και δεν ειχε.
Και τους εστειλα mail και μου ειπαν 'ναι δεν εχει'! Τι να πω? Δεν ελεγα κατι, αλλα το θεωρουσα αυτονοητο. Μπορω να φανταστω και να ρωτω προκαταβολικα αυτονοητα πραγματα? Δεν ξερω.


Anyway...

Αυτα ειχα να πω, και δεν ξερω αν πρεπει να χειριζομαι αλλιως αυτο το θεμα.

kourampies
28-09-12, 10:41
Σε γενικές γραμμές το feedback δεν είναι και τόσο ουσιαστικό. Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα όλοι δίνουν 5 stars, εκτός και αν υπάρχει χοντρό πρόβλημα. Και ακόμα και τότε στις περισσότερες περιπτώσεις δίνει ο πωλητής λύση/refund, και πάλι δίνεις 5 stars αφού λήγει έτσι η υπόθεση.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που συμφέρει να κάνεις το μαλάκα, παρά να δαπανήσεις το χρόνο σου και να χαλάσεις τη διάθεση σου, αφού επί της ουσίας κάνεις τη δουλειά σου και με αυτό που σου έστειλαν.

Βέβαια εγώ ψωνίζω κατά κύριο λόγο ηλεκτρονικά ψιλολόγια, και δεν υπάρχει λόγος να κολλήσω σε τέτοια θέματα. Έχω ξεχωρίσει και κάποιους πωλητές που προτιμώ η αποφεύγω, και γενικά δεν έχω προβλήματα.

Όσες φορές κάτι δεν πήγε καλά, έστειλα μήνυμα απειλώντας ότι θα ανοίξω case ή θα κάνω bad rating, και μου έμεινε και το προϊόν και τα λεφτά στις περισσότερες περιπτώσεις.

cool11
28-09-12, 10:51
Επρεπε να βγαλω φωτο τη συσκευασια και να τη στειλω στο ebay μου φαινεται.

cool11
01-10-12, 17:05
Επειδη λοιπον το rating των χρηστων δεν μας δινει και την πιο καθαρη εικονα για εναν προμηθευτη, να ρωτησω: μπορω να στειλω προσωπικο μηνυμα σε έναν άλλον χρήστη του ebay? Αν αυτο γινεται, καπου που θελω να το ψαξω περισσοτερο, θα μπορουσα να ρωτησω καποιον αλλον που αγορασε το ιδιο προιον, αν ειναι ευχαριστημενος και οπως το περιμενε. Γινεται?

8anos
01-10-12, 17:08
δεν νομιζω οτι υπαρχει τροπος

cool11
01-10-12, 21:05
κριμα...οτι μαθουμε απο τον πωλητη δηλαδη...

jap
01-10-12, 21:56
Διαβάζουμε προσεκτικά τα σχόλια στα feedback, κυρίως ομοειδών προϊόντων. 4-5 πρόσφατες σελίδες τουλάχιστον. Βλέπουμε το ιστορικό του πωλητή στο goofbay. Ψάχνουμε στα φόρα του ebay και γενικά στο google με το όνομα του πωλητή. Ρωτάμε κι εδώ μέσα για εμπειρίες από πού αγοράσαμε την Χ κατηγορία προϊόντων ή και πώς μας φαίνεται συγκεκριμένο listing - όσοι το έκαναν χαμένοι δεν βγήκαν.

Αν αγοράζεις καλώδια του 1 ευρώ, τα παραπάνω είναι παράνοια, αν αγοράζεις αυτοκίνητο ή σπίτι καλύτερα πάρε το από αλλού, για τις άλλες περιπτώσεις υπάρχει πάντα μια μέση οδός. Για σημαντικές αγορές ποτέ δεν πάμε απληροφόρητοι.

cool11
01-10-12, 22:22
Εχει φορουμ το ebay?

RASTAVIPER
02-10-12, 08:15
Εχει φορουμ το ebay?
Ολόκληρο "Community" ψηλά δεν το έχεις δει;

jap
02-10-12, 08:29
Dicsussion boards τα λέει. Προσωπικά δεν ασχολούμαι γιατί πέφτει πολύ ξεκατίνιασμα αλλά βρίσκεις αρκετές χρήσιμες συμβουλές.

cool11
02-10-12, 21:19
Λοιπον, περιηγηθηκα λιγο στο community, αλλα τι ειναι αυτο? Χυμα θεματα, διχως καμια ταξινομηση?
Δεν καταλαβα πως μπορει να βρει καποιος κατι χρησιμο, εκτος αν κανει αναζητηση συνεχεια, κι οτι πιασει.

Επισης, ειδα οτι απο τη στιγμη που εχει λιστα με τα προφιλ(profiles), υπαρχει δυνατοτητα να στειλεις μηνυμα σε καποιο μελος! Αρα, ετσι, ισως κατι μπορω να μαθω, για κατι σημαντικο.

Αλλα με το φορουμ δεν καταλαβα πως μπορει να βοηθηθει κανεις.

- - - Updated - - -

Απο τον electronic-king της αγγλιας, εχει αγορασει κανεις?
Νομιζω οτι ειναι απο τα πιο παλια και γνωστα καταστηματα στο ebay.

esykas
03-10-12, 10:14
από King έχω αγοράσει πριν 4 χρόνια ένα book και έμεινα ικανοποιημένος και με την μεταφορά που έκανα οδικώς με χρόνο παράδοσης μιας εβδομάδας

cool11
03-10-12, 13:16
από King έχω αγοράσει πριν 4 χρόνια ένα book και έμεινα ικανοποιημένος και με την μεταφορά που έκανα οδικώς με χρόνο παράδοσης μιας εβδομάδας

book? βιβλιο αγορασες? ή macbook?
οδικη μεταφορα? δεν το καταλαβα.

- - - Updated - - -

Εχουμε σημερα Τεταρτη, και την Κυριακη κλεινω ενα μηνα απο μια παραγγελια , μικρης αξιας, που εκανα απο Κινα.
Ηδη πριν 5 μερες εστειλα μηνυμα στον προμηθευτη και μου ειπε να περιμενω.
Ομως, οπως ειπα, σε λιγο, κλεινω ενα μηνα αναμονης.
Ξερω οτι υπαρχουν καποιες προθεσμιες για να ειμαι διασφαλισμενος.
Ποσο ακομη να περιμενω, και ποτε να κινηθω και τι να κανω?

cool11
04-10-12, 10:39
Ελα ρε παιδια, ας πει καποιος, τι πρεπει να κανω? Δεν παρελαβα τιποτε!!!!

tsavman
04-10-12, 10:53
Παιδιά, έχω και γω ένα πρόβλημα με το ebay.

Παρήγγειλα ένα tablet από κάποιον Γάλλο πωλητή στο ebay.co.uk.
Αυτός είχε ορίσει έδρα μια πόλη της Γαλλίας.

Στο μεταξύ όποτε του ζητούσα tracking number αργούσε να μου απαντήσει, μου είπε αργότερα ότι είναι out of stock (ενώ τη στιγμή της παραγγελίας είχε διαθέσιμα tablet), τελικά μου έδωσε tracking number το οποίο δεν εμφανιζόταν πουθενά, και χτες μου ξεφούρνισε ότι είναι αργία στην Κίνα, και να περιμένω λίγες μέρες ακόμα!!

Αν ήταν να το πάρω από Κίνα, θα το έπαιρνα από εκεί με 180 ευρώ, όχι 265 που πλήρωσα σε αυτόν ώστε να έρθει γρήγορα και χωρίς τελωνεία.

Τι λέτε, υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή να αρχίσω να τα κλαίω;

- - - Updated - - -




Εχουμε σημερα Τεταρτη, και την Κυριακη κλεινω ενα μηνα απο μια παραγγελια , μικρης αξιας, που εκανα απο Κινα.
Ηδη πριν 5 μερες εστειλα μηνυμα στον προμηθευτη και μου ειπε να περιμενω.
Ομως, οπως ειπα, σε λιγο, κλεινω ενα μηνα αναμονης.
Ξερω οτι υπαρχουν καποιες προθεσμιες για να ειμαι διασφαλισμενος.
Ποσο ακομη να περιμενω, και ποτε να κινηθω και τι να κανω?

Αυτές τις μέρες αργούν, λόγω αργίας εκεί.
Κάτι screen protectors που παρήγγειλα από εκεί χρειάστηκαν 38 μέρες για να έρθουν.

Υπομονή.

sdikr
04-10-12, 10:56
Ελα ρε παιδια, ας πει καποιος, τι πρεπει να κανω? Δεν παρελαβα τιποτε!!!!

Αν και υπάρχουν πολλές αναφορές στο υπάρχον θέμα

έχεις περιθώριο 45 μέρες για να κάνεις dispute, όποτε περιμένεις, στις 40 μέρες τον ενημερώνεις και του λες μάστορα θα ξεκινήσω το dispute.

RASTAVIPER
04-10-12, 11:15
Παιδιά, έχω και γω ένα πρόβλημα με το ebay.

Παρήγγειλα ένα tablet από κάποιον Γάλλο πωλητή στο ebay.co.uk.
Αυτός είχε ορίσει έδρα μια πόλη της Γαλλίας.

Στο μεταξύ όποτε του ζητούσα tracking number αργούσε να μου απαντήσει, μου είπε αργότερα ότι είναι out of stock (ενώ τη στιγμή της παραγγελίας είχε διαθέσιμα tablet), τελικά μου έδωσε tracking number το οποίο δεν εμφανιζόταν πουθενά, και χτες μου ξεφούρνισε ότι είναι αργία στην Κίνα, και να περιμένω λίγες μέρες ακόμα!!

Αν ήταν να το πάρω από Κίνα, θα το έπαιρνα από εκεί με 180 ευρώ, όχι 265 που πλήρωσα σε αυτόν ώστε να έρθει γρήγορα και χωρίς τελωνεία.

Τι λέτε, υπάρχει περίπτωση να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή να αρχίσω να τα κλαίω;

- - - Updated - - -



Αυτές τις μέρες αργούν, λόγω αργίας εκεί.
Κάτι screen protectors που παρήγγειλα από εκεί χρειάστηκαν 38 μέρες για να έρθουν.

Υπομονή.

Μιλάς μαζί του για ακύρωση παραγγελίας λόγω διαφορετικής έδρας και να σου κάνει επιστροφή χρημάτων.
Αν αρχίσει τα μα μου πες του ότι θα τον καταγγειλεις στο ebay.
Στειλε μας και το link να ρίξουμε μία ματιά

cool11
04-10-12, 11:43
Το dispute ειναι η καταγγελια?
Περιμενω 40 μερες λοιπον?
Δωστε μου και λινκ, ή διαδρομη, που παω και τι κανω την 40 μερα?
Γι αυτο αγχωθηκα, μην χασω τις προθεσμιες, και χωρις να παραλαβω τιποτε, να βρεθω χαμενος.
Πριν την καταγγελια, την 39η μερα, του στελνω μηνυμα?
Γιατι αν το στειλω την 40η μερα, αυτος μπορει να κανει κανενα 2μερο να απαντησει και παω στην 42 μερα.

Τι κανω λοιπον την 40 μερα? Διαδρομη στο μενου? Λινκ?

sdikr
04-10-12, 11:49
τα έχει όλα εδώ
http://pages.ebay.co.uk/help/buy/item-not-received.html

Στο myebay, δεξιά απο την εικόνα του είδους, έχει ενα More actions, εκεί έχει και το resolve a problem

tsavman
04-10-12, 13:03
Μιλάς μαζί του για ακύρωση παραγγελίας λόγω διαφορετικής έδρας και να σου κάνει επιστροφή χρημάτων.
Αν αρχίσει τα μα μου πες του ότι θα τον καταγγειλεις στο ebay.
Στειλε μας και το link να ρίξουμε μία ματιά

Πρόκειται για αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/190726995899?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_3687wt_1186) το tablet

Πλέον μιλάω μαζί του μέσω του resolution center του paypal και μου είπε ότι αν καταφέρει να πάρει refund από τον Κινέζο πωλητή, θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

RASTAVIPER
04-10-12, 13:53
Πρόκειται για αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/190726995899?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_3687wt_1186) το tablet

Πλέον μιλάω μαζί του μέσω του resolution center του paypal και μου είπε ότι αν καταφέρει να πάρει refund από τον Κινέζο πωλητή, θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

Μιλάμε για το ίδιο πράγμα σε 2 θέματα αλλά anyway.
Είδα την σελίδα και λέει έδρα ότι είναι Αγγλία και επίσης αναφέρεται ως UK Business seller, άρα είναι απάτης ο τύπος σε αυτά που κάνει.
Βγάζει τα έξτρα χρήματα από την διαφορά που τα παίρνει από τον Κινεζο.

tsavman
04-10-12, 14:00
Που είδες ότι είναι UK based;

Εγώ βλέπω:

Item location: CHATENOIS, Lorraine, France
Post to: Worldwide

Κατάλαβα ότι πουλάει αέρα, το θέμα τώρα είναι τί γίνεται, θα μου έρθει από Κίνα; Πότε; Και αν πάει τελωνείο πόσο παραπάνω θα μου βγει;
Πως μπορώ να τον "εκβιάσω" ώστε να μου επιστρέψει τα λεφτά;
Επικοινώνησα και με το ebay αλλά δεν απάντησαν ακόμα.

RASTAVIPER
04-10-12, 14:33
Που είδες ότι είναι UK based;

Εγώ βλέπω:


Κατάλαβα ότι πουλάει αέρα, το θέμα τώρα είναι τί γίνεται, θα μου έρθει από Κίνα; Πότε; Και αν πάει τελωνείο πόσο παραπάνω θα μου βγει;
Πως μπορώ να τον "εκβιάσω" ώστε να μου επιστρέψει τα λεφτά;
Επικοινώνησα και με το ebay αλλά δεν απάντησαν ακόμα.

Μάλλον μπερδεύτηκα με το άλλο λινκ στο άλλο θέμα.

jap
04-10-12, 15:09
Λέγεται dropshipping αυτό που κάνει. Δηλ. εμφανίζεται αυτός ως έμπορας, το στέλνει ο Κινέζος απευθείας στον πελάτη. Δεν ξέρω αν το επιτρέπει αυτό το ebay, αλλά σίγουρα δεν επιτρέπει να γράφεις στο listing ότι η αποστολή γίνεται από Γαλλία και να έρχεται από Κίνα, όποιος κι αν το στέλνει. Μπορεί να μην είναι απατεώνας, να είναι απλά ηλίθιος και να μη διάβασε τους όρους ή να μην ξέρει για τελωνεία, καθυστερήσεις κλπ. Όπως και να έχει, escalate σε claim και να αποφανθεί το ebay. Το τι λέει ο πωλητής (να πάρει πρώτα refund και μετά να κάνει σε σένα) ανέκδοτα είναι. Αν εν τω μεταξύ έρθει το αγαθό ή κλείνεις το case και όλα καλά (την αρνητική όμως να τη δώσεις έτσι κι αλλιώς!) ή αν έχει τελωνείο ζητάς partial refund τα χρήματα του τελωνείου.

Παρεπιμπτόντως, θα είδες ότι από τα 100 θετικά feedback, μόνο τα 20 αφορούν πωλήσεις, τα άλλα είναι αγορές. Και μεγάλης αξίας ηλεκτρονικά έχει πουλήσει το Σεπτέμβρη μόνο, βρωμάει η υπόθεση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.