PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

tsavman
04-10-12, 19:24
Α, υπάρχει και ορολογία για την περίπτωση αυτή;

Εντωμεταξύ, αναφέρει στο listing ότι υπάρχει πιθανότητα να αποστείλει απευθείας από Κίνα, αλλά δε θα έπρεπε να με ενημερώσει όταν του είπα ότι τον προτιμάω για να έρθει ταχύτερα το δέμα, και χωρίς τελωνείο;
Ειδικά όταν του είπα ότι αν και ακριβότερος, θα το πάρω από αυτόν αντί για Κινέζικο κατάστημα;

Στο ebay να προχωρήσω σε claim τώρα ή να περιμένω την εξέλιξη;
Προς το παρόν μιλάμε μέσω paypal με τον πωλητή.

jap
04-10-12, 20:08
Τι εξέλιξη περιμένεις; Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Αν έστελνε από Γαλλία, θα παραλάμβανες σε 10 μέρες. Τώρα πας για 15-30, ίσως και παραπάνω, άγνωστο πόσες και εφόσον έχει σταλεί κάτι και δεν σε δουλεύει ο πωλητής/δεν τον δουλεύει ο Κινέζος. Δεν έχει σημασία τι του είπες/τι σου είπε, αλλά τι έγραφε στο listing και τι λένε οι κανόνες του ebay.

Αυτό συμβαίνει (Κινέζικη εταιρεία που πουλάει η ίδια αλλά στέλνει από αποθήκες στην Ευρώπη και άλλες φορές από την Κίνα) αλλά στο ebay απαγορεύεται να λες ψέματα για το πού βρίσκεται αυτό που πουλάς, πολλά καταστήματα έχουν τα ίδια είδη φτηνότερα από Κίνα και ακριβότερα από Ευρώπη. Τώρα εσύ λες Γάλλος, είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα και από το listing έτσι φαίνεται, και τα feedback του στα γαλλικά είναι, άρα είναι άλλη περίπτωση. Πολύ απλά σε κορόιδεψε, όπως είπα και πριν ίσως και άθελά του αλλά δεν έχει σημασία. Πίεσέ τον τώρα να σου δώσει tracking number το συντομότερο ή refund. Γράψε ότι αισθάνεσαι εξαπατημένος και ότι αυτό που έκανε είναι ενάντια στους όρους του paypal, αφού ξεκαθαρίσεις και στο μυαλό σου τι προτιμάς. Αν προτιμάς refund, ζήτα συγκεκριμένα refund. Αν σου στείλει τελικά και παραλάβεις (εντός 45ημέρου), ανοίγεις τότε case και ζητάς partial refund γιατί σε κορόιδεψε και έστειλε από Κίνα. Αν δεν παραλάβεις στο 40ήμερο ανοίγεις και πάλι case.

marios79
04-10-12, 20:10
...............όποτε περιμένεις, στις 40 μέρες τον ενημερώνεις και του λες μάστορα θα ξεκινήσω το dispute.

Δεν ξερω πραγματικα, οσες φορες κ να το δω λιωνω στα γελια!!!!!! Workmanship i will open a dispute if........?
Εισαι θεος απλα!


Α, υπάρχει και ορολογία για την περίπτωση αυτή;

Εντωμεταξύ, αναφέρει στο listing ότι υπάρχει πιθανότητα να αποστείλει απευθείας από Κίνα, αλλά δε θα έπρεπε να με ενημερώσει όταν του είπα ότι τον προτιμάω για να έρθει ταχύτερα το δέμα, και χωρίς τελωνείο;
Ειδικά όταν του είπα ότι αν και ακριβότερος, θα το πάρω από αυτόν αντί για Κινέζικο κατάστημα;

Στο ebay να προχωρήσω σε claim τώρα ή να περιμένω την εξέλιξη;
Προς το παρόν μιλάμε μέσω paypal με τον πωλητή.

Αν το αναφερει στο listing (σορρυ αλλα δεν το προσεξα) τοτε σε ενημερωνει οτι το προιον μπορει να σταλει απο κινα!
Δεν σε ενημερωσε ο ιδιος γιατι θα σε εχανε απο πελατη κ προτιμησε να κανει αυτος τον κινεζο για το συμφερον του!!!
Προσωπικα στην θεση σου θα ειχα ηδη προχωρησει σε dispute ( στον μαστορα!!!! :respekt:) αλλα χρονικα περιθωρια εχεις πολλα ακομα.....

tsavman
04-10-12, 20:12
Κατατοπιστικότατος, σ'ευχαριστώ πολύ.
Θα το σκεφτώ λίγο και αναλόγως θα προχωρήσω.

jap
05-10-12, 07:25
Οι κανόνες (http://pages.ebay.com/help/policies/item-location.html) είναι ξεκάθαροι. Δεν μπορεί άλλο να αναφέρει στο item location και άλλα να γράφει στην περιγραφή. Ο πωλητής έκανε φάουλ έτσι κι αλλιώς.

tsavman
05-10-12, 11:30
Ο πωλητής δεν απαντάει στα μηνύματα που το στέλνω.
Εντωμεταξύ το ebay μου λέει να περιμένω 7 ημέρες. Εγώ δε θέλω να περιμένω 7 ημέρες, θέλω να μου επιστραφούν τα λεφτά για να παραγγείλω κάτι άλλο.. αν στο μεταξύ έρθει το tablet ουσιαστικά κερδισμένος βγαίνει ο πωλητής, έχοντας κάνει dropshipping.

Δε λέω, αν έρθει, να το πληρώσω στην κανονική (κινεζικη) τιμή του, γιατί αν περιμένω να μου κάνει refund μετά, δεν έχω πιθανότητες.


Που ακριβώς να πάω για να ενημερώσω το ebay;

To case είναι opened και σαν επόμενο βήμα μου έχει να επικοινωνήσω με το resolution center του paypal (το'χω κάνει και αυτό, και από εκεί μέσα ανταλλάξαμε μερικά μηνύματα με τον πωλητή)

jap
05-10-12, 12:59
Τώρα έμπλεξες, περιμένεις να έρθει.

Προσωπικές μου προτάσεις: Αν δεν έρθει στις 7 ημέρες που λένε, κάνεις claim για να πάρεις πίσω τα χρήματά σου (κατηγορία - item not received).
Αν έρθει (και εφόσον είναι σε καλή κατάσταση και αυτό που περιέγραφε) κάνεις claim για partial refund τη διαφορά από το να το αγόραζες από Κίνα συν τυχόν δασμούς (κατηγορία - item not as described). Εδώ η παγίδα είναι να σου αντιπροτείνει ο πωλητής να το επιστρέψεις για να σου κάνει full refund αλλά να χάσεις τα μεταφορικά, αλλά δεν νομίζω πως θα κερδίσει κάτι αν το κάνει. Όταν κάνεις claim γράψε και εδώ τα παρακάτω σε bold.

Παράλληλα (κάνε το μετά τις 7 ημέρες), πας από Customer Support / Contact Ebay / Buying / Report an item, ανοίγεις ένα report και αναφέρεις όλα τα προβλήματα και ότι είσαι ο αγοραστής. Γράψε επίσης πως αισθάνεσαι πως έπεσες θύμα απάτης, πως το ebay δεν έλεγξε αρκετά το listing και τον πωλητή για να μην την πατήσεις και πως έχασες και χρήματα και χρόνο και την ψυχική σου ηρεμία και την εμπιστοσύνη σου στο ebay. Το resolution center θα βοηθήσει να πάρεις πίσω τα χρήματά σου (ή τμήμα τους), το report να μην την πατήσουν άλλοι.

tsavman
05-10-12, 13:24
Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενδελεχή σου απάντηση :oneup:

Λέω να κάνω άμεσα το report που αναφέρεις στην τελευταία παράγραφο, report an item δηλαδή.
Έχει κάποιες επιλογές, "report category", "reason for report" και "detailed reason", σε αυτά τι είναι καλύτερο να επιλέξω;

jap
06-10-12, 08:20
Ψάξτο λίγο, για να βγουν οι επιλογές αυτές πρέπει πρώτα να επιλέξεις item, εγώ δεν έφτασα τόσο πέρα. Ό,τι είναιι πο σχετικό με την περίπτωση, δηλ. να αναφέρει ανακρίβειες στο listing / μη τήρηση policies του ebay κ.λπ. Μην το κάνεις όμως ακόμα θα έλεγα εγώ, να έχεις πρώτα καθαρή εικόνα αν παραλάβεις.

tsavman
06-10-12, 11:37
Έκανα χτες τελικά, για canceling a transaction και σήμερα μου απάντησε το ebay ότι δεν μπορεί να βοηθήσει εφ'όσον το listing είναι ended, και να συνεννοηθώ με τον πωλητή.

Αν δεν παραλάβω καθόλου, μπορεί το paypal έστω να βοηθήσει κάπως να πάρω τα λεφτά μου πίσω;

music_lover
06-10-12, 12:16
Λοιπόν,ερώτηση,θέλω να αγοράσω 2 διαφορετικά προιόντα απο τον ίδιο πωλητή στο γερμανικό ebay. Κάθε ένα απο αυτά έχει την ίδια αξία,80 ευρώ+20 ευρώ μεταφορικά,γράφει όμως πως κάθε νέο προιόν αποστέλλεται δωρεάν,πως μπορώ να τα αγοράσω πληρώνοντας μόνο μια φορά τα μεταφορικά? Αν επιλέξω να τα αγοράσω ένα-ένα πρέπει να του πληρώσω μέσω paypal ξεχωριστά τα μεταφορικά,20+20 ευρώ. HELP!

tsavman
06-10-12, 12:18
Επικοινώνησε μαζί του με μήνυμα, και εξήγησέ του αναλυτικά τι ακριβώς θέλεις, και αν μπορεί να τα στείλει με μία αποστολή.
Όταν συμφωνήσετε, τότε θα τον πληρώσεις.

music_lover
06-10-12, 12:44
Του έστειλα μήνυμα,για να δούμε..αν ήταν στο amazon θα τα έβαζα στο καλάθι,αλλά..

jap
06-10-12, 12:56
Έκανα χτες τελικά, για canceling a transaction και σήμερα μου απάντησε το ebay ότι δεν μπορεί να βοηθήσει εφ'όσον το listing είναι ended, και να συνεννοηθώ με τον πωλητή.

Αν δεν παραλάβω καθόλου, μπορεί το paypal έστω να βοηθήσει κάπως να πάρω τα λεφτά μου πίσω;

Ναι, εννοείται. Αλλά δεν έχεις το ebay buyer protection, που σημαίνει πως θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω μεν, αλλά μόνο εφόσον ο πωλητής δεν γίνει Λούης. Ενώ μέσω ebay σε ασφαλίζει και ακόμα κι αν την έχει κάνει ο πωλητής θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου. Εφόσον η αγορά έγινε κανονικά, συνεχίζεις να την παλεύεις μέσω resolution center. Και να πας να ανοίξεις case μέσω paypal, δεν θα σε αφήσει γιατί η συναλλαγή έγινε στο ebay και η πληρωμή είναι συνδεδεμένη.

tsavman
06-10-12, 13:19
Μα έχω ήδη ανοίξει case στο paypal, και τώρα μόλις το έκανα escalate σε claim, γιατί με τον "πωλητή" δεν βγαίνει άκρη μέσω του resolution center και των μηνυμάτων του ebay.
Νομίζω ότι απλά καθυστερεί μέχρι να έρθει το tablet από Κίνα, που δεν το βλέπω, καθώς ακόμα το tracking number δεν δίνει αποτελέσματα.
Σε αυτό το στάδιο όμως, ακόμα και αν έρθει, θα του ζητήσω refund.

Από την άλλη, μπορεί να πρόκειται και για ολική απάτη, να μην έρθει τίποτα και ο τύπος να έχει εξαφανιστεί με τα λεφτά μου.

jap
06-10-12, 13:32
Σε άφησε το paypal να ανοίξεις case ενώ υπήρχε ήδη ανοιχτό για το ίδιο αντικείμενο στο ebay; Νόμιζα αυτό δεν γινόταν.

secjournalist
06-10-12, 13:35
Του έστειλα μήνυμα,για να δούμε..αν ήταν στο amazon θα τα έβαζα στο καλάθι,αλλά..

Αγοράζεις και τα δύο και πριν πληρώσεις υπάρχει ένα κουμπί που λέει Request total from seller, το επιλέγεις και όταν ο seller το δεί θα σου στείλει το νέο σύνολο.

tsavman
06-10-12, 13:47
Σε άφησε το paypal να ανοίξεις case ενώ υπήρχε ήδη ανοιχτό για το ίδιο αντικείμενο στο ebay; Νόμιζα αυτό δεν γινόταν.

Ναι, τα άνοιξα σχεδόν ταυτόχρονα, και πλέον έκανα escalate στο paypal γιατί δεν βγάζω άκρη ούτε με τον πωλητή, ούτε με το ebay.

music_lover
06-10-12, 16:36
Αγοράζεις και τα δύο και πριν πληρώσεις υπάρχει ένα κουμπί που λέει Request total from seller, το επιλέγεις και όταν ο seller το δεί θα σου στείλει το νέο σύνολο.

cool! Δεν το ήξερα αυτό, σε ευχαριστώ!

tsavman
08-10-12, 11:21
Τελικά με δουλεύει άσχημα ο "Γάλλος".

Από τη μία μου λέει ότι ακύρωσε την dropshipped παραγγελία, από την άλλη μου στέλνει ξαφνικά χτες tracking number της DHL το οποίο δείχνει ότι η παραγγελία ξεκίνησε από Hong-Kong.

Θα τον πάρει και θα τον σηκώσει, αρχικά μου λέει ότι έχει στοκ στη Γαλλία, μετά παραγγέλνει εν αγνοία μου tablet από κινέζο πωλητή με courier, πέφτει πάνω στο chinese holiday των ημερών και την ψυλλιάζομαι την δουλειά, μετά μου λέει ότι ακύρωσε την "παραγγελία" και θα μου κάνει refund, και τώρα αυτό.

Εντωμεταξύ, ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα με την DHL θα περάσει ΚΑΙ τελωνείο, πέρα από το ότι αυτός πληρώθηκε 265 ευρώ για ένα τάμπλετ που αν το έπαιρνα από κινέζικο κατάστημα θα έδινα το πολύ 180.


Τι να κάνω για να μου επιστρέψει έστω μέρος των χρημάτων;
Έχω ήδη κάνει case στο ebay και escalate σε claim το ίδιο case στο paypal.

jap
08-10-12, 11:41
Εγώ σου είπα και πριν τη δική μου πρόταση, περιμένεις να έρθει και ζητάς partial refund μέσω ebay για όσο κοστίσει παραπάνω από αν το έπαιρνες απευθείας από Κίνα. Δεν θα τους κάνεις την αριθμητική, απλά θα ζητήσεις αυτό το ποσό για να έχεις πιθανότητες ο "Γάλλος" να το δεχτεί και να ξεμπερδεύεις. Δυστυχώς έχεις ήδη πληρώσει, οπότε αυτό μου φαίνεται πιο λογικό και πιθανό να πετύχει για να αποζημιωθείς κανονικά, αλλά έχουν πάει στραβά ήδη πολλά πράγματα, όχι ένα μόνο. Πάντα εφόσον δεν είναι μούφα το tracking ή κάποιου άλλου και εφόσον καταφθάσει όντως αυτό που παράγγειλες και λειτουργεί σωστά...

Θα έλεγα να ρωτήσεις και στο ebay (το paypal είναι αναρμόδιο ακόμα, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πώς δέχτηκαν το case για την ίδια συναλλαγή) να σου πούν τι μπορείς / τι πρέπει να κάνεις. Όσο δεν έχεις κάνει escalate και δεν έχει απαντήσει η πωλητής δεν το έχει δει ακόμα το dispute άνθρωπος, οπότε θα σου έλεγα γράψε τους ξεχωριστά και ανάφερε τα καθέκαστα και τον αριθμό του case. Ανάφερε πέρα από όσα συζητήσαμε και πριν ότι δεν εμπιστεύεσαι τον seller λόγω των ανακολουθιών (τη μία λέει ακύρωσε, την άλλου σου στέλνει tracking no.) και γενικά της προσπάθειας εξαπάτησης.

Έχει κανένας άλλος φίλος καμιά ιδέα;

tsavman
08-10-12, 11:58
Δηλαδή να ασχοληθώ μόνο με το κομμάτι του ebay προς το παρόν.
Escalate στο ebay πως μπορώ να κάνω; Το resolution center μου λέει για το open case που έχω "awaiting seller's action, πατάω στο "see case details" και με πάει σε αυτή τη σελίδα, για να συνεχίσω στο paypal:

110365

Έχω γράψει ήδη μια φορά στο ebay, εξηγώντας την κατάσταση, χωρίς να λάβω κάποια απάντηση.

jap
08-10-12, 12:48
Τότε δεν έχεις ανοίξει 2 cases όπως λάθος κατάλαβα, το έχεις ανοίξει στο paypal και όχι στο ebay. Επειδή αφορούν το ίδιο αντικείμενο γίνεται σύνδεση από το ebay.

Δεν έχει να κάνεις κάτι άλλο μέσω του case προς το παρόν, περιμένεις την απάντηση του seller μέσα στο χρονικό περιθώριο που του δίνουν. Και επειδή λέει ότι περιμένει απάντηση από τον πωλητή, σημαίνει ότι δεν έχεις κάνει ακόμα escalate, ούτε μπορείς αν δεν απαντήσει πρώτα. escalate σημαίνει πως έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια και ζητάς πλέον κάτι συγκεκριμένο, για το οποίο θα αποφανθεί το paypal αν θα πρέπει να στο δώσει ή όχι.

Την πληρωμή στο paypal την ξεκίνησες μέσα από το ebay ή την έκανες μέσα από το paypal δίνοντας τον κωδικό του ιtem;

- - - Updated - - -

κάνω λίγο διάβασμα στους όρους (http://pages.ebay.com/help/policies/buyer-protection.html) του buyer protection. Ο αγοραστής επιλέγει αν θα ανοίξει ένα case μέσω ebay ή μέσω paypal. Ανάλογα με το τι επιλέγει είναι διαφορετικοί οι όροι. Εσύ προφανώς επέλεξες paypal. Όλες οι λεπτομέρειες για τη διαδικασία είναι εδώ (https://cms.paypal.com/uk/cgi-bin/?cmd=_render-content&content_ID=ua/UserAgreement_full&locale.x=en_GB), στην ενότητα 13.

tsavman
08-10-12, 13:20
Την πληρωμή την ξεκίνησα από το ebay, με πήγε στο paypal για login και μετά πάλι στο ebay.

Επειδή έχω μπερδευτεί τώρα, και αν δε σε ζαλίζω, ρίξε μια ματιά στο αντίστοιχο screenshot από το paypal, μήπως το δικό σου μάτι δει και καταλάβει κάτι παραπάνω:

110368

Escalate έχω κάνει στο paypal, στο ebay δεν μπορώ.

Ο πωλητής δεν φαίνεται να ασχολείται με το θέμα, θα πρέπει να περιμένω δηλαδή μέχρι τις 16 Οκτώβρη που λέει το paypal; Και μετά τι;

jap
08-10-12, 15:31
Την ερώτηση την έκανα γιατί ίσως να ήταν ο λόγος που σε οδήγησε να κάνεις discpute στο paypal κι όχι στο ebay.

Τώρα περιμένεις μέχρι να απαντήσει ο πωλητής ή μέχρι τις 16, ό,τι συμβεί πρώτο. Λογικό είναι να το τρενάρει, για να ξέρει αν θα παραλάβεις εν τω μεταξύ. Τότε θα περάσει το claim σου στα χέρια του paypal.

Escalate δεν μπορείς να κάνεις από το ebay γιατί είναι το ίδιο case, για το ίδιο αντικείμενο, επιλέγεις αν θα κάνεις dispute με το ebay ή με το paypal, δεν μπορείς και με τα 2.

kasadi
08-10-12, 18:36
Escalate δεν μπορείς να κάνεις από το ebay γιατί είναι το ίδιο case, για το ίδιο αντικείμενο, επιλέγεις αν θα κάνεις dispute με το ebay ή με το paypal, δεν μπορείς και με τα 2.
επειδή είμαι λίγο άσχετος τι διαφορές έχει αν κάνεις dispute με το ebay ή με το paypal ? Υπάρχει κάποιο που πρέπει να προτιμάει κάποιος

tsavman
08-10-12, 18:40
Την ερώτηση την έκανα γιατί ίσως να ήταν ο λόγος που σε οδήγησε να κάνεις discpute στο paypal κι όχι στο ebay.

Τώρα περιμένεις μέχρι να απαντήσει ο πωλητής ή μέχρι τις 16, ό,τι συμβεί πρώτο. Λογικό είναι να το τρενάρει, για να ξέρει αν θα παραλάβεις εν τω μεταξύ. Τότε θα περάσει το claim σου στα χέρια του paypal.

Escalate δεν μπορείς να κάνεις από το ebay γιατί είναι το ίδιο case, για το ίδιο αντικείμενο, επιλέγεις αν θα κάνεις dispute με το ebay ή με το paypal, δεν μπορείς και με τα 2.


Εφόσον είναι καλύτερο να κάνω το escalate σε claim από το ebay (να ακυρώσω δηλαδή το case στο paypal), να το κάνω εκεί;
Στο paypal αν θυμάμαι καλά, αν κλείσεις ένα case από μόνος σου, δεν μπορείς να ανοίξεις άλλο για το ίδιο transaction, οπότε είναι λίγο επικίνδυνο να το κάνω αυτό τώρα.

jap
08-10-12, 21:16
Εγώ δεν ξέρω να σου πω αν θα μπορέσεις να το ανοίξεις μετά από το ebay. Δεν ξέρω αν έχεις να κερδίσεις κάτι ουσιαστικό. Σίγουρα θα χάσεις, αν γίνεται, ότι θα ξεκινήσουν πάλι να τρέχουν οι προθεσμίες για να απαντήσει ο πωλητής από την αρχή και θα σε φάει η αγωνία.

sdikr
08-10-12, 22:07
Εφόσον είναι καλύτερο να κάνω το escalate σε claim από το ebay (να ακυρώσω δηλαδή το case στο paypal), να το κάνω εκεί;
Στο paypal αν θυμάμαι καλά, αν κλείσεις ένα case από μόνος σου, δεν μπορείς να ανοίξεις άλλο για το ίδιο transaction, οπότε είναι λίγο επικίνδυνο να το κάνω αυτό τώρα.

ηρέμησε πάνω απο όλα, μην κάνει κάποια κίνηση, αφού ξεκίνησες το claim περιμένεις το paypall
Αν δεν απαντήσει ο πωλητής τότε θα βγει υπερ σου

tsavman
08-10-12, 23:17
Ο πωλητής από ότι κατάλαβα περιμένει να φτάσει η παραγγελία, ώστε το claim μου να είναι "αβάσιμο" κατά τον ίδιο.

Αν έρθει πριν λήξει η προθεσμία του paypal, πως μπορώ να προχωρήσω ζητώντας partial refund;

jap
09-10-12, 07:30
Στο screenshot που παραθέτεις, στο Status κάτω κάτω, ακολουθείς το link που λέει Change the reason...

cool11
15-10-12, 08:14
Απο 8 Σεπτεμβρη. Εχουμε 15 Οκτωβρη. Ηδη και πριν 10 μερες, τον ενημερωσα τον πωλητη, οτι παρα-αργησε.
Χτες του εστειλα μηνυμα να με αποζημιωσει.
Γιατι συμφωνα με την διαδικασια που περιγραφει το ebay, πρωτα επικοινωνεις με τον πωλητη. Και μονο αν δεν γινει κατι, με αυτους.

Δειτε τι μου απαντησε:

Would you please be kind and patient to allow us three more days then we can contact with our post office to check the parcel?

Please don't worry. We are responsible for each goods we sell. If the item still didn?t appear at that time, you could contact with us for a full refund.


Τωρα εγω τι να κανω???
Να περιμενω? Θα εκπνευσει το 45μερο μου φαινεται.
Ή να ανοιξω θεμα στο ebay? Απο ποιο συνδεσμο?
Παιδια, εγω αντε και πιστευω οτι αυτος το εστειλε, ομως δεν θα πληρωσω τα σπασμενα των ταχυδρομειων. Απο την 'χασουρα' που σιγουρα εχουν προ-υπολογισει για το εμποριο μεσω ebay, ας με αποζημιωσουν, και τελος.
Παρελκυστικη πολιτικη. Καθε βδομαδα μου λεει περιμενε λιγες ακομη μερες.
Και μετα, αντε γεια.

tsavman
15-10-12, 11:01
Να ενημερώσω και εγώ με τη σειρά μου, ότι τελικά παρέλαβα την Παρασκευή.
To tablet ήρθε από HK με DHL σε 3.5 ημέρες, και αν δεν έπεφτε επάνω στην κινέζικη αργία το dropshipping του Γάλλου στο ebay, πιθανώς δεν θα καταλάβαινα τίποτα από την όλη κοροϊδία.

Τέλος καλό (σχεδόν), όλα καλά.

secjournalist
15-10-12, 11:18
Να ενημερώσω και εγώ με τη σειρά μου, ότι τελικά παρέλαβα την Παρασκευή.
To tablet ήρθε από HK με DHL σε 3.5 ημέρες, και αν δεν έπεφτε επάνω στην κινέζικη αργία το dropshipping του Γάλλου στο ebay, πιθανώς δεν θα καταλάβαινα τίποτα από την όλη κοροϊδία.

Τέλος καλό (σχεδόν), όλα καλά.

τελωνείο?

tsavman
15-10-12, 11:22
Τελικά όχι.
Μισό λεπτό να βάλω φωτό από το tracking να δείτε διαδρομή.

- - - Updated - - -

110655

jap
15-10-12, 11:42
:oneup: Μεγειές το ταμπλετάκι λοιπόν.

cool11
15-10-12, 11:53
Απο 8 Σεπτεμβρη. Εχουμε 15 Οκτωβρη. Ηδη και πριν 10 μερες, τον ενημερωσα τον πωλητη, οτι παρα-αργησε.
Χτες του εστειλα μηνυμα να με αποζημιωσει.
Γιατι συμφωνα με την διαδικασια που περιγραφει το ebay, πρωτα επικοινωνεις με τον πωλητη. Και μονο αν δεν γινει κατι, με αυτους.

Δειτε τι μου απαντησε:

Would you please be kind and patient to allow us three more days then we can contact with our post office to check the parcel?

Please don't worry. We are responsible for each goods we sell. If the item still didn?t appear at that time, you could contact with us for a full refund.


Τωρα εγω τι να κανω???
Να περιμενω? Θα εκπνευσει το 45μερο μου φαινεται.
Ή να ανοιξω θεμα στο ebay? Απο ποιο συνδεσμο?
Παιδια, εγω αντε και πιστευω οτι αυτος το εστειλε, ομως δεν θα πληρωσω τα σπασμενα των ταχυδρομειων. Απο την 'χασουρα' που σιγουρα εχουν προ-υπολογισει για το εμποριο μεσω ebay, ας με αποζημιωσουν, και τελος.
Παρελκυστικη πολιτικη. Καθε βδομαδα μου λεει περιμενε λιγες ακομη μερες.
Και μετα, αντε γεια.


Τι να κανω τελικα με τον τυπο?

tsavman
15-10-12, 11:57
:oneup: Μεγειές το ταμπλετάκι λοιπόν.

Ευχαριστώ πολύ :oneup:

- - - Updated - - -


Τι να κανω τελικα με τον τυπο?

Να ανοίξεις θέμα, και πολύ το άργησες, για να είσαι καλυμμένος.
Αν στο μεταξύ παραλάβεις, δεν έγινε και τίποτα.

jap
15-10-12, 12:41
Ακριβώς, και του γράφεις κιόλας ότι το ανοίγεις για να είσαι καλυμμένος.

cool11
16-10-12, 00:11
Ωραια, ανοιξα θεμα στο resolution center. Εγραφε δε, οτι το μηνυμα μου θα κοινοποιηθει και στον seller.
Και τωρα τι περιμενω?

Γραφει:
Here's what you have to do next:

Try to work things out with the seller. If you don't hear back by 24 Oct, 2012, you can escalate this case to Customer Support.

What you should know:

This case will automatically close on 29 Nov, 2012.

Οποτε τι περιμενω και τι κανω?

RASTAVIPER
16-10-12, 07:55
Τελικά όχι.
Μισό λεπτό να βάλω φωτό από το tracking να δείτε διαδρομή.

- - - Updated - - -

110655
Να που υπαρχουν και εξαιρέσεις.
Τυχερός που γλύτωσες το τελωνείο. :)
Καλοδούλευτο!

cool11
16-10-12, 09:39
Ωραια, ανοιξα θεμα στο resolution center. Εγραφε δε, οτι το μηνυμα μου θα κοινοποιηθει και στον seller.
Και τωρα τι περιμενω?

Γραφει:
Here's what you have to do next:

Try to work things out with the seller. If you don't hear back by 24 Oct, 2012, you can escalate this case to Customer Support.

What you should know:

This case will automatically close on 29 Nov, 2012.

Οποτε τι περιμενω και τι κανω?


Πληρης αποζημιωση, σε λιγοτερο απο 24ωρο! Case closed!
Απιστευτο το ποσο καλα δουλευει το συστημα!

cool11
19-10-12, 19:35
Υπαρχει τροπος να δω καπου συγκεντρωτικα, απο ποιους sellers εχω ψωνισει μεχρι σημερα?
Εκανα μια παραγγελια απο εναν, και εχω την εντυπωση οτι εχω ξαναψωνισει απο αυτον στο παρελθον, αλλα δεν ειμαι σιγουρος, και θα ηθελα καπως να το τσεκαρω.

marios79
19-10-12, 20:01
Υπαρχει τροπος να δω καπου συγκεντρωτικα, απο ποιους sellers εχω ψωνισει μεχρι σημερα?
Εκανα μια παραγγελια απο εναν, και εχω την εντυπωση οτι εχω ξαναψωνισει απο αυτον στο παρελθον, αλλα δεν ειμαι σιγουρος, και θα ηθελα καπως να το τσεκαρω.

my ebay------->purchase history-------> klik archived για να δεις ολες τις συναλλαγες σου!

mfds
24-10-12, 06:15
Cool11 δε σε αποζημιωσε το συστημα. Ο πωλητης μολις ειδε την dispute σου τα επεστρεψε απο μονος του γιατι ειδε πως θα το τραβαγες και δεν τον συμφερει. Σε περιπτωσεις που το ποσο δεν ειναι μεγαλο στα επιστρεφουν αμεσως οι πωλητες αλλα προσοχη μετα απο μερικα refunds ακομα και αν δεν εχουν γινει disputes το ebay σου κλειδωνει τον λογαριασμο.
Εγω εχω τρελο προβλημα με τα ελτα στα πακετα χωρις tracking και 1/5 ζητουσα refund λογο μη παραδοσης. Το ebay μου εστειλε μνμ οτι αποσυρει ολα τα αρνητικα feedback που εχω δωσει(τα οποια τα εδινα μονο αν ηταν χαλασμενο κατι) και μου εγραφαν πως αν συνεχισω ετσι θα με στειλουν.

cool11
24-10-12, 09:04
Cool11 δε σε αποζημιωσε το συστημα. Ο πωλητης μολις ειδε την dispute σου τα επεστρεψε απο μονος του γιατι ειδε πως θα το τραβαγες και δεν τον συμφερει. Σε περιπτωσεις που το ποσο δεν ειναι μεγαλο στα επιστρεφουν αμεσως οι πωλητες αλλα προσοχη μετα απο μερικα refunds ακομα και αν δεν εχουν γινει disputes το ebay σου κλειδωνει τον λογαριασμο.
Εγω εχω τρελο προβλημα με τα ελτα στα πακετα χωρις tracking και 1/5 ζητουσα refund λογο μη παραδοσης. Το ebay μου εστειλε μνμ οτι αποσυρει ολα τα αρνητικα feedback που εχω δωσει(τα οποια τα εδινα μονο αν ηταν χαλασμενο κατι) και μου εγραφαν πως αν συνεχισω ετσι θα με στειλουν.

Καλα, με εστειλες τωρα.
Για σταθειτε ρε παιδια.
Καταλαβαινω, αν καταλαβαινω καλα, οτι το ebay, θελει μαλλον να μοιρασει την ευθυνση, σε πωλητη και αγοραστη, ωστε να μην ζητα με το παραμικρο, refund ο αγοραστης. Σωστα καταλαβαινω?
Ναι, αλλα αν εγω δεν παραλαβω για κατι που παρηγγειλα και πληρωσα, τι να κανω?
Να το δεχτω? Μ@@@@ς με περικεφαλαια? Για να μην 'δυσαρεστηθει' το ebay?
Τι θα πει οτι μπορει να μου κλειδωσει τον λογαριασμο? Τα σπασμενα των αλλων, εγω που δεν φταιω θα τα πληρωσω? Με ποια λογικη?

Δεν μπορω να το χωνεψω αυτο. Ας πει και κανενας αλλος.
Δεν υπαρχουν ταχυδρομικα συστηματα να ελεγξουν αν εγω οντως παρελαβα?
Και αν παρελαβα και ζητησα refund, ας μου κοψουν τον κ@@@.
Αν ομως δεν παρελαβα, πως με 'τιμωρεις' ebay?

Εγω, για το πακετο που ζητησα refund, ακομη, μια βδομαδα μετα απο το refund, τιποτε δεν ελαβα!
Δεν ηρθε ρε παιδια! Πως να το κανουμε? Επρεπε να το κανω γαργαρα?

Για πειτε γιατι εκει που νομιζα οτι ειμαι διασφαλισμενος, εδω ακουω περιεργα πραγματα.

RASTAVIPER
24-10-12, 11:02
Φίλε μην τρελαίνεσαι με το παραμικρό.
Δεν ξέρω πώς τα εννοεί αυτά που γράφει το άλλο παιδί, αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ζητήσεις refund για κάτι που δε σου ήρθε.
Και εγώ έχω ζητήσει refund για πολλά πράγματα που δεν μου ήρθαν και δεν έχω πρόβλημα με τον λογαριασμό μου.
Αλλά αυτό που λες για την ανίχνευση των πακέτων, σε αυτά που έρχονται με απλό ταχυδρομείο δεν μπορούν να τα εντοπίσουν.

jap
24-10-12, 11:45
Φίλε cool11, θες όπως λες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Ή θα παίρνεις μόνο πράγματα πολύ μικρής αξίας μαζί με τα μεταφορικά ή θα παίρνεις πράγματα από πωλητές που λένε σαφώς ότι στέλνουν με συστημένο ή ζητάς να σου στείλουν με συστημένο και να επιβαρυνθείς το έξτρα κόστος. Να μην πω και να αποφεύγεις αγορές από Κίνα, πωλητές με feedback κάτω του 99 και μικρό όγκο πωλήσεων. Το ότι θα πάρεις τα χρήματα πίσω σε περίπτωση στραβής σημαίνει πως δεν θα χάσεις στην τελική χρήματα, όχι ότι δεν θα καθυστερήσει να έρθει ό,τι αγόρασες, ούτε ότι αν κάτσει κάτι στραβά δεν θα ταλαιπωρηθείς. Αν θες απόλυτη ασφάλεια, ψωνίζεις από τα μαγαζιά της περιοχής σου.

@mfds: Μάλλον ποντικούς στην πολυκατοικία έχεις ή άλλης φύσης πρόβλημα στην είσοδο του σπιτιού σου και δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ. Αν 1 στα 5 εξαφανίζεται, είναι μεγάλο ποσοστό, όσο άδικο και αν έχει το ebay γιατί δεν φταις εσύ. Μας θεωρούν ακόμα πολιτισμένη χώρα και θεωρούν το 20% αφύσικο ποσοστό. Μέχρι, όπως έχει ξαναειπωθεί, να σταματήσουν να στέλνουν οι διάφοροι πωλητές Ελλάδα, όπως δεν στέλνουν Ιταλίες και Βραζιλίες.

Αν δεν σε πάει, πληρώνεις μια θυρίδα ή ζητάς να τα στέλνουν σε διεύθυνση κάποιου συγγενή με ασφαλή είσοδο, κουτί για την αλληλογραφία κ.λπ. Ή ακόμα καλύτερα βρίσκεις τον ταχυδρόμο και συνεννοείσαι να αφήνει πάντα ειδοποιητήριο κι όχι πακετάκια στην είσοδο, το πεζοδρόμιο κ.λπ.

cool11
24-10-12, 12:18
To συστημενο, πως το ζητας? Σαν ορολογια? Θελω να ξερω, για οταν θα κανω αγορες μεγαλυτερης αξιας.
Συστημενο, σημαινει -πιθανως- και ασφαλισμενο? Ή δεν με νοιαζει τοτε, γιατι αν δεν παραλαβω, γινεται refund οποτε ουτε γατα ουτε ζημια?
(Και εννοειται οτι για αγορες μεγαλης αξιας, θα την κανω μονο απο εντος ευρ.ενωσης.)

secjournalist
24-10-12, 12:23
To συστημενο, πως το ζητας? Σαν ορολογια? Θελω να ξερω, για οταν θα κανω αγορες μεγαλυτερης αξιας.
Συστημενο, σημαινει -πιθανως- και ασφαλισμενο? Ή δεν με νοιαζει τοτε, γιατι αν δεν παραλαβω, γινεται refund οποτε ουτε γατα ουτε ζημια?
(Και εννοειται οτι για αγορες μεγαλης αξιας, θα την κανω μονο απο εντος ευρ.ενωσης.)

registered - συστημένο

@ ADSLgr.com All rights reserved.