PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

cool11
24-10-12, 12:34
Φίλε cool11, θες όπως λες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Ή θα παίρνεις μόνο πράγματα πολύ μικρής αξίας μαζί με τα μεταφορικά ή θα παίρνεις πράγματα από πωλητές που λένε σαφώς ότι στέλνουν με συστημένο ή ζητάς να σου στείλουν με συστημένο και να επιβαρυνθείς το έξτρα κόστος. Να μην πω και να αποφεύγεις αγορές από Κίνα, πωλητές με feedback κάτω του 99 και μικρό όγκο πωλήσεων. Το ότι θα πάρεις τα χρήματα πίσω σε περίπτωση στραβής σημαίνει πως δεν θα χάσεις στην τελική χρήματα, όχι ότι δεν θα καθυστερήσει να έρθει ό,τι αγόρασες, ούτε ότι αν κάτσει κάτι στραβά δεν θα ταλαιπωρηθείς. Αν θες απόλυτη ασφάλεια, ψωνίζεις από τα μαγαζιά της περιοχής σου.

Καλα, εχω δει μαγαζια γειτονιας, σκετη συμφορα. Σε 'γδυνει' στην τιμη, και συχνα δεν σε ξερει μετα.
Πιο επαγγελματικη συμπεριφορα εχω δει απο sellers εντος ebay. Με κουπονια εκπτωσεων, με αποστολη 2ου ιδιου αντικειμενου αν καποιο βγει ελαττωματικο, με απιστευτες τιμες κλπ. Καμια συγκριση με ντοπιους.

Συστημενο αξιζει μονο για μεγαλο κοστος, νομιζω. Αλλιως δεν εχει νοημα.

Να αποφευχθει η κινα, ειναι σαν να αποκλειει κανεις το 90% των sellers. Προτιμω αγγλια αν μπορω να το βρω αγγλια, εστω και λιγο ακριβοτερο, καθως και αλλες χωρες της ΕΕ. Αλλα πολλα, μα παρα πολλα, δεν τα εχουν ευρωπαιοι sellers. Οποτε, μονο κινα εκει.

Δεν με πειραζει να καθυστερησει. Δεν με πειραζει, εστω η ταλαιπωρια, επικοινωνια, ή και καποια αγωνια κλπ.
Εκεινο ομως που δεν μπορω να ανεχτω, και νομιζω οτι το ιδιο σκεφτεται καθε νορμαλ ανθρωπος, ειναι να πληρωνω για κατι το οποιο δεν παιρνω ποτε στα χερια μου.

Εχω διασφαλισει, στο μετρο του δυνατου, οτι εχω ενα γραμματοκιβωτιο ευρυχωρο, αλλα φυσικα για μεγαλουτσικα δεματα, δεν χωραει. Αλλα ως ωρας τουλαχιστον τα ελτα δεν εχουν δημιουργησει θεμα, αφηνουν ειδοποιητηριο, λογικο.

Παντως, ειναι σημαντικο, να ξερω ως αγοραστης, οτι αν δεν παραλαβω, θα αποζημιωθω. Δεν ειναι δικο μου λαθος, δεν γινεται συχνα, αλλα οταν γινει, δεν μπορει να μενω ξεκρεμαστος.

mfds
26-10-12, 03:44
Φίλε μην τρελαίνεσαι με το παραμικρό.
Δεν ξέρω πώς τα εννοεί αυτά που γράφει το άλλο παιδί, αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ζητήσεις refund για κάτι που δε σου ήρθε.
Και εγώ έχω ζητήσει refund για πολλά πράγματα που δεν μου ήρθαν και δεν έχω πρόβλημα με τον λογαριασμό μου.
Αλλά αυτό που λες για την ανίχνευση των πακέτων, σε αυτά που έρχονται με απλό ταχυδρομείο δεν μπορούν να τα εντοπίσουν.



Για την ιστορια στην διευθυνση μου ειναι μονο 2 οροφοι/οικογενειες και εδω και τοσα χρονια που παραγγελνω δεν ειχα ποτε θεμα ουτε και εχω τσακωθει με τους απο πανω προσφατα.
Η μονη αλλαγη ειναι ο διανομεας ο οποιος ομως εχει αλλαξει τουλαχιστον 8 φορες (το 8 ειναι πραγματικο και δεν υπερβαλω καθολου) φορες μεσα σε 1 χρονο.

Το να μιλησω με τον διανομεα μονο χειροτερα θα τα κανει τα πραγματα

Οσο και αν δε με συμφερει η αληθεια ειναι πως σωστα κανει το ebay γιατι θα σιγουρα θα υπηρχουν μ%#%κες που αγοραζουν ψιλολογια και ζητανε συνεχεια refunds αφου βλεπουν πως ειναι τοσο ευκολο.
Αν το ποσο ειναι μεχρι 10usd το refund απο τον πωλητη ειναι 100% σιγουρο. Δεν τον συμφερει η dispute. Σας μιλαω εγω που 1 στις 5 τα πηρα πισω. Σε καμια δεν μου αρνηθηκαν οι πωλητες. Καμια dispute δεν εφτασε στο σημειο να αποφασισει το ebay. Ο πωλητης προλαβαινε την αποφαση.

Ψαξτε τον κωδικο MC999 στον γουγλη

MC999 Important information about your eBay account - m******



Dear m*******

To keep eBay a fair and safe marketplace for all members, we routinely review buying and selling activity. In reviewing your account, we found:

-- An unusually high rate of buyer protection cases being opened for items not received.
-- An unusually high number of refunds received that are outside the sellers' return policy.
-- Consistent use of neutral or negative Feedback or low detailed seller ratings (1's & 2's) for sellers, resulting in an unfair reflection of the sellers' performance.


Because of this behavior, we've removed from related seller profiles any neutral or negative Feedback, and any low detailed seller ratings left by you within the past year. Please be aware that if this activity continues, you may be subject to a range of other actions, including limitations on your buying and selling privileges, and suspension of your account.

If you have a problem with a transaction, we encourage you to contact the seller first to work out a solution. For more information about contacting your seller, go to:
http://pages.ebay.com/help/buy/contact.html

For information on rules for buyers, go to:
http://pages.ebay.com/help/policies/buying-practices.html

We appreciate your cooperation and understanding.

Thanks,

eBay

Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.


H67320

jap
26-10-12, 07:34
Η μονη αλλαγη ειναι ο διανομεας ο οποιος ομως εχει αλλαξει τουλαχιστον 8 φορες (το 8 ειναι πραγματικο και δεν υπερβαλω καθολου) φορες μεσα σε 1 χρονο.

Το να μιλησω με τον διανομεα μονο χειροτερα θα τα κανει τα πραγματα


Σε πιστεύω και συμπάσχω, και σε μένα στο γραφείο το ίδιο συμβαίνει, κάθε φορά φρέσκος/φρέσκια και μέχρι να μάθει γίνεται ο χαμός. Ο τωρινός έχει μια έφεση να παραδίδει σε λάθος πόρτες, συχνά παίρνουμε αλληλογραφία της διπλανής πολυκατοικίας ή και από κοντινά στενά. Αλλά έχει βάση να του πεις να αφήνει ειδοποιητήρια αντί για πακετάκια, οι ποντικοί ξέρεις κινούνται, μπορεί δηλ. να τα αφήνει σε σημείο που να τα παίρνει ακόμα και περαστικός. Αν είναι διπλοκατοικία ειδικά, συνεννοήσου να βάλετε 2-3 κουτιά, δεν είναι τραγικό το έξοδο. Αν έχεις εσύ πρόβλημα, θα έχουν και οι άλλοι.

cool11
26-10-12, 09:19
Αναρωτιεμαι, αν υπαρχει κουτι που μπορει να μπει σε σπιτι, που να δεχεται ακομη και μικροδεματα. Πχ. πλατους 8 εκατοστων. Ουτε εγω να αναγκαζομαι να παω στο ταχυδρομειο, ουτε ο ταχυδρομος αν το φερει να μην εχει που να το αφησει, κι αν το αφησει, να κινδυνευει να κλαπει.

Ποσο μεγαλο θα ηταν ενα τετοιο γραμματοκιβωτιο? Υπαρχει? Εχει βαλει κανεις?
Βασικα οπως το σκεφτομαι, για να χωρα να δεχτει αντικειμενο και οχι απλα εναν χοντρο φακελο, θα πρεπει να εχει οχι σχισμη, αλλα κανονικη τρυπα!
Ναι αλλα αν ειναι ετσι, ποιος εμποδιζει τον επιδοξο κλεφτην να βαλει μεσα το χερι του και να κλεψει?

Ειλικρινα θελω να ξερω αν υπαρχει καποια λυση ή πατεντα σε αυτο το θεμα.
Περα απο γραμματα, εστω και χοντρους φακελους, υπαρχει γραμματοκιβωτιο σπιτιου που να μπορει να δεχτει μικροδεματα?

RASTAVIPER
26-10-12, 10:24
Αναρωτιεμαι, αν υπαρχει κουτι που μπορει να μπει σε σπιτι, που να δεχεται ακομη και μικροδεματα. Πχ. πλατους 8 εκατοστων. Ουτε εγω να αναγκαζομαι να παω στο ταχυδρομειο, ουτε ο ταχυδρομος αν το φερει να μην εχει που να το αφησει, κι αν το αφησει, να κινδυνευει να κλαπει.

Ποσο μεγαλο θα ηταν ενα τετοιο γραμματοκιβωτιο? Υπαρχει? Εχει βαλει κανεις?
Βασικα οπως το σκεφτομαι, για να χωρα να δεχτει αντικειμενο και οχι απλα εναν χοντρο φακελο, θα πρεπει να εχει οχι σχισμη, αλλα κανονικη τρυπα!
Ναι αλλα αν ειναι ετσι, ποιος εμποδιζει τον επιδοξο κλεφτην να βαλει μεσα το χερι του και να κλεψει?

Ειλικρινα θελω να ξερω αν υπαρχει καποια λυση ή πατεντα σε αυτο το θεμα.
Περα απο γραμματα, εστω και χοντρους φακελους, υπαρχει γραμματοκιβωτιο σπιτιου που να μπορει να δεχτει μικροδεματα?
Το έχουμε ξαναπεί.
Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, άνοιξε μια θυρίδα και τέλος.
Έτσι και αλλιώς, ανά 6μηνο πηγαίνει.Αν δεν σου αρέσει, το σταματάς.

cool11
26-10-12, 10:26
Το έχουμε ξαναπεί.
Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, άνοιξε μια θυρίδα και τέλος.
Έτσι και αλλιώς, ανά 6μηνο πηγαίνει.Αν δεν σου αρέσει, το σταματάς.

Αυτο, ειναι η μισή λυση του προβληματος.
Οκ, δεν χανεις τιποτε.

Η αλλη μιση ομως, να μην αναγκαζεσαι να πηγαινεις στα ελτα, παραμενει ανεπιλυτη.

Αρα αυτο που λες, θυριδα, δεν ειναι ολοκληρωμενη λυση, η οποια βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει τελικα.

cool11
30-10-12, 11:49
Τυχαινει αυτη την εποχη να σκεφτομαι αγορα, ενος αλλου αντικειμενου, απο πωλητη απο τον οποιο εχω ξαναψωνισει στο παρελθον.
Και μου γεννηθηκε η απορια: παζαρια παιζουν? Είτε στην τιμη, είτε για ένα μικρης αξιας συνοδευτικο συναφες αντικειμενο κλπ

Γενικα γνωριζω οτι ειναι τι πολιτικη ακολουθει καθε καταστημα. Κουπονια εκπτωσης για μελλοντικες αγορες(αλλα με χρονικο περιορισμο συνηθως) κλπ

Αλλα πχ. μπορω να το ζητησω εκπτωση, ή κατι μικρης αξιας ακομη που θα ηθελα?
Ως returning customer, μπορω να 'παζαρεψω', με οποιοδηποτε τροπο?

- - - Updated - - -


Τυχαινει αυτη την εποχη να σκεφτομαι αγορα, ενος αλλου αντικειμενου, απο πωλητη απο τον οποιο εχω ξαναψωνισει στο παρελθον.
Και μου γεννηθηκε η απορια: παζαρια παιζουν? Είτε στην τιμη, είτε για ένα μικρης αξιας συνοδευτικο συναφες αντικειμενο κλπ

Γενικα γνωριζω οτι ειναι τι πολιτικη ακολουθει καθε καταστημα. Κουπονια εκπτωσης για μελλοντικες αγορες(αλλα με χρονικο περιορισμο συνηθως) κλπ

Αλλα πχ. μπορω να το ζητησω εκπτωση, ή κατι μικρης αξιας ακομη που θα ηθελα?
Ως returning customer, μπορω να 'παζαρεψω', με οποιοδηποτε τροπο?


Κανεις δεν γνωριζει?

cool11
05-11-12, 14:07
Καλα, κανεις δεν γνωριζει.

----

Να ρωτησω κατι αλλο μην την πατησω, γιατι δεν εχω ξανακανει τη διαδικασια.

Θελω να αγορασω ενα αντικειμενο, και χρειαζομαι και κατι εξτρα συμπληρωματικο, μικρου μεγεθους και κοστους.
Επικοινωνησα με τον πωλητη, μου ειπε οτι κοστιζει το εξτρα μικρο αντικειμενο 1 λιρα ακομη.
Μου ειπε δεν θα μπουν επιπλεον ταχυδρομικα, θα το βαλει μεσα στο μεγαλυτερο πακετο που θελω να παραγγειλω.

Το ερωτημα μου ομως ειναι πως πρεπει, πως μπορει να γινει αυτη η διαδικασια.
Πχ. δυο ξεχωριστες παραγγελιες? Μα τοτε θα χρεωσει πχ. εξτρα μεταφορικα.

Μου ειπε λοιπον,
buy the item, before you pay I will send an invoice which I will add an extra £1.00

Οντως μπορει να γινει ετσι? Τα κοστη θα ειναι αυτα που συμφωνησαμε, το κοστος του αντικειμενου στο ebay, +1 λιρα για το εξτρα. Ενιαιο πακετο, ενιαια(μοναδικα) ταχυδρομικα. Ολα φαινονται καλα.
Πως σας φαινεται? Να προχωρησω?

jap
05-11-12, 15:10
Μπαίνω στη θέση του πωλητή και σκέφτομαι πόσα email πρέπει να ανταλλάξει ο άνθρωπος για να πουλήσει κάτι που κάνει μία μόνο λίρα. :rowwing:

RASTAVIPER
05-11-12, 16:19
Μπαίνω στη θέση του πωλητή και σκέφτομαι πόσα email πρέπει να ανταλλάξει ο άνθρωπος για να πουλήσει κάτι που κάνει μία μόνο λίρα. :rowwing:

Όντως κάποιες φορές είναι ήρωες :-)

cool11
05-11-12, 18:19
Παιδια, το θεμα δεν ειναι αν θα πουλησει κατι μιας λιρας.
Ειναι πως γινεται η διαδικασια.
Το ανεφερε οτι κανει μια λιρα, για να καταλαβετε οτι ειναι κατι μικρο που θελω να παει πακετο με κατι αλλο.

Αν καταλαβα καλα, θελει να κανω buy μεσα στο ebay, αλλα να μην πληρωσω αμεσα μεσω paypal, ωστε να το παραμετροποιησει αυτος με το εξτρα κοστος.

sdikr
05-11-12, 18:30
Παιδια, το θεμα δεν ειναι αν θα πουλησει κατι μιας λιρας.
Ειναι πως γινεται η διαδικασια.
Το ανεφερε οτι κανει μια λιρα, για να καταλαβετε οτι ειναι κατι μικρο που θελω να παει πακετο με κατι αλλο.

Αν καταλαβα καλα, θελει να κανω buy μεσα στο ebay, αλλα να μην πληρωσω αμεσα μεσω paypal, ωστε να το παραμετροποιησει αυτος με το εξτρα κοστος.

Τα αγοράζεις και τα δυο απο τον πωλητή, δεν κάνεις pay now, περιμένεις να σου στείλει αυτός νεο Invoice το τσεκάρεις αν όλα είναι οκ και κάνεις την πληρωμή

cool11
05-11-12, 19:28
Τα αγοράζεις και τα δυο απο τον πωλητή, δεν κάνεις pay now, περιμένεις να σου στείλει αυτός νεο Invoice το τσεκάρεις αν όλα είναι οκ και κάνεις την πληρωμή

Ευχαριστω. Οντως οπως καταλαβαινω αυτο προτεινε κι αυτος, κι ετσι θα γινει.

m3fisto
06-11-12, 13:18
Θέλω τα φώτα σας.
Αγόρασε ξαδερφός μου ένα ανταλλακτικό για το αμάξι του απο ebay.de. Το προιόν είναι ακόμα Listed και κάνει 39 ευρώ + μεταφορικά. Ο ξάδερφος το πλήρωσε με paypal την ίδια στιγμή (17 αυγούστου) και το προιόν ήρθε μια χαρά μετά από λίγες μέρες. Φτάνουμε λοιπόν στις 15 οκτωβρη περίπου όπου φτάνει με ταχυδρομίο στον ξάδερφο ένα γράμμα από τη Mediafinanz η οποία του λέει πως έχει οφειλή στον seller για το αντικείμενο και μαζί με τα έξοδα τους πρέπει να πληρώσει 115 ευρώ. Μάλιστα επισυνάπτουν μια ταχυδρομική επιταγή για να την συμπληρώσει. Απαντάμε στο email της εταιρείας (και κοινοποιούμε στον πωλητή) πως το προιόν είναι πληρωμένο την τάδε ημέρα με το τάδε αριθμό συναλλαγής του paypal. Μετά από λίγες μέρες στέλνουν ξανά email της εταιρείας και λένε πως υπάρχει υπόλοιπο ακόμα να πληρωθεί και πως η απόδειξη που τους στείλαμε δεν έχει σχέση. Μάλιστα λένε πως πρέπει να πληρώσει πλέον 2109,99 ευρώ και μάλιστα σε 10 μέρες αλλιώς θα υπάρξει δικαστήριο. Κάπου εκεί φαίνεται πως είναι απάτη η όλη υπόθεση και δεν απαντάμε ξανά. Οι τύποι στο ενδιάμεσο στέλνουν ξανά email και αυτή τη φορά αξιώνουν 110 ευρώ. Πως να το χειριστούμε? έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

edit. Ξέχασα να αναφέρω ότι ο seller δεν έχει απαντήσει σε καμία επικοινωνία μέχρι στιγμής. Επίσης είχε αφήσει θετικό feedback από τη μέρα που πληρώθηκε.

8anos
06-11-12, 14:12
hijack στον λογαριασμό του πωλητή;

- - - Updated - - -

πες τους να ανοιξουν αν θελουν απαίτηση στο παυπαλ

RASTAVIPER
07-11-12, 13:04
Ποια είναι η διαδικασία να γυρίσεις αρνητική αξιολόγηση σε θετική με το πέρας των 45 ημερών;
Κοντεύουν να φτασουν οι 45 μέρες και ακόμα δεν έχω παραλάβει κάτι που περιμένω, οπότε μάλλον θα την ρίξω.
Απλά, αν τελικά έρθει μετά, να μπορώ να την αλλάξω.

marios79
07-11-12, 14:59
Ποια είναι η διαδικασία να γυρίσεις αρνητική αξιολόγηση σε θετική με το πέρας των 45 ημερών;
Κοντεύουν να φτασουν οι 45 μέρες και ακόμα δεν έχω παραλάβει κάτι που περιμένω, οπότε μάλλον θα την ρίξω.
Απλά, αν τελικά έρθει μετά, να μπορώ να την αλλάξω.

Δεν νομιζω οτι μπορεις να αλλαξεις το feedback.......

RASTAVIPER
15-11-12, 15:28
Αγόρασα έναν φορτιστή για το ταμπλετ μου από αγγλικό μαγαζί για να έχει καλύτερη ποιότητα, αλλά στην πράξη φορτίζει που αργά από τον κινέζικο που είχα πριν και ο οποίος υποτίθεται ότι ήταν μικρότερος σε Α.
Ενημέρωσα τον πωλητή για αυτό το θέμα, αλλά η απάντηση ήταν ότι δεν είναι ηλεκτρολόγος αλλά δεν απ αποκλείεται φορτιστής με πιο πολλά Α να φορτίζει πιο αργά.
Εμένα μου φαίνεται μουφα αυτά που λέει, αλλά έδωσα 10€ και δεν θέλω να το αφήσω έτσι το θέμα.
Τι προτείνετε;

blinky
15-11-12, 18:46
Θα πρότεινα να ρωτήσεις έναν ηλεκτρολόγο ή κάποιον που ξέρει. Ίσως κι εδώ μέσα στο φόρουμ. Αν τελικά ο ειδικός σου πει ότι αποκλείεται τότε βλέπουμε.

cool11
18-11-12, 15:37
Ερωτηση.....
Μπορει να γινει θεωρητικα, και πρακτικα, καποια αυθαιρετη χρεωση, απο πωλητη του ebay στον λογαριασμο μου, ειδικα αν εχω ξανααγορασει απο αυτον στο παρελθον?
Αν εχω κανει συναλλαγη, δεν μπορει να μου χρεωσει τον λογαριασμο paypal?
Να εχει κρατησει το email μου που ειναι και το username μου στο paypal, και να με χρεωσει κατι αυθαιρετα.
Δεν μπορει να γινει? Ειναι αδυνατον?

sdikr
18-11-12, 15:40
Ερωτηση.....
Μπορει να γινει θεωρητικα, και πρακτικα, καποια αυθαιρετη χρεωση, απο πωλητη του ebay στον λογαριασμο μου, ειδικα αν εχω ξανααγορασει απο αυτον στο παρελθον?
Αν εχω κανει συναλλαγη, δεν μπορει να μου χρεωσει τον λογαριασμο paypal?
Να εχει κρατησει το email μου που ειναι και το username μου στο paypal, και να με χρεωσει κατι αυθαιρετα.
Δεν μπορει να γινει? Ειναι αδυνατον?

Να σε χρεώσει χωρίς εσύ να πατήσεις το pay now; όχι δεν μπορεί, να σου στείλει ενα Invoice Και να ζητά να πληρωθεί ναι, αλλά μετά το πας μέσω Paypal

jap
18-11-12, 16:24
Μια χαρά μπορεί, αν έχεις εσύ επιλέξει pre-approved payment. Γίνεται είτε με τη μορφή συνδρομής (π.χ. ΧΧ ποσό σήμερα και ΥΥ κάθε 5η του μηνός) είτε με τη μορφή προεγκεκριμένου ποσού, π.χ. κάθε φορά που ζητάει ο πωλητής, έως ποσό ΖΖΖ το μήνα. Ο αγοραστής (ή και ο πωλητής) μπορεί να ακυρώσει οποιαδήποτε στιγμή την προέγκριση.

cool11
18-11-12, 18:43
pre-approved payment, γινεται απο ebay ή απο paypal?

jap
18-11-12, 19:28
Σωστά, από paypal πρέπει να έχει οριστεί, δεν γίνεται μέσω του ebay σε καμία περίπτωση. :oops: για το μπέρδεμα.

Micka
19-11-12, 21:47
παιδια καλησπερα, θελω να κανω μια αγορα απο το ebay.com απλα δεν εχω ξαναγορασει ποτε και δεν βλεπω "buy it now", τιποτα... παρα μονο "place bid"!τι ειναι αυτο? σ'αυτο που θελω να παρω εχει 0 bids. καλο ειναι, κακο ειναι δεν ξερω... α, εχω κανει και λογαριασμο στην paypal, γιατι μονο ετσι μπορω να κανω πληρωμη για αυτο που θελω να παρω! μπορειτε να με βοηθησετε παρακαλω?

cool11
20-11-12, 22:39
Πηγα να κανω αγορα στο ebay, παω να πληρωσω στο paypal, ολοκληρωνω, και οριστε τι βλεπω:
112216
Εννοειτε εχω χρηματα στον λογαριασμο.
Τι εγινε τωρα? Γιατι αυτο το μηνυμα?

slow
22-11-12, 03:40
Για πείτε μου την γνώμη σας ρε παιδιά...
Έψαχνα στο ebay έναν φορτιστή για laptop samsung r522. Στα αποτελέσματα (από Αγγλία) μου έβγαλε αρκετούς με διάφορες τιμές ξεκινώντας από τα 11€ μαζί με τα έξοδα αποστολής.
Είπα όμως να μην πάρω κάποιον "φτηνιάρικο" και κατέληξα σε αυτόν (http://viewitem.eim.ebay.gr/Samsung-R522-Charger-Adapter/250851358360/item) μιας και έλεγε ότι είναι samsung (με το λογότυπο μεγάλο πάνω-πάνω)και όχι for samsung όπως έγραφαν όλοι οι ποιο φτηνοί, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά στην τιμή, 28€ με τα έξοδα αποστολής. (από 11€ που είχαν οι άλλοι) και τον παραγγέλνω.
Μου έρχεται λοιπόν το πακέτο χθές και μέσα προς μεγάλη μου έκπληξη βρίσκεται ένας κινέζικος φορτιστής μιας τελείως άγνωστης μάρκας, τρελάθηκα. Κατευθείαν email στον πωλητή με διακριτικό το Item I received is not as described και του γράφω ότι με κοροίδεψε και ότι παραπληροφορεί τον κόσμο με τα λογότυπα και με το ότι δεν γράφει FOR samsung στις λεπτομέρειες για τον φορτιστή.
Και εδω αρχίζει το καλό...
Ο τύπος μου ζητάει συγνώμη και μου λέει ότι έγινε λάθος στη συσκευασία και μου επιστρέφει τα χρήματα.
"Apologies, that must have been a packing error.
We have issued a full refund. "
Του γράφω λοιπόν ξανά και τον ρωτάω πως να του επιστρέψω τον κινέζικο ωστε να μου στείλει τον original, και τότε μου σκάει το παραμύθι ότι δεν έχει φορτιστή samsung (ενώ πριν μου είπε ότι έγινε λάθος) και μου δίνει και διεύθηνση για να του επιστρέψω τον φορτιστή και μάλιστα με δικά μου έξοδα αποστολής (δεν αναφέρει κάτι).
Hello If are looking for a charger with Samsung written on it we do not have that. Our returns details can be found below...
Για πείτε μου τι λέτε να κάνω...
Εγώ θα φταίω αν κάνω και εγώ τον κινέζο και κρατήσω και τον φορτιστή και τα λεφτά? :mad:

esykas
22-11-12, 09:20
γιατί περιπλέκεις τα πράγματα πάρε πρώτα τα λεφτά σου στείλε το φορτιστή και ενημέρωσε το ebay

slow
22-11-12, 21:32
γιατί περιπλέκεις τα πράγματα πάρε πρώτα τα λεφτά σου στείλε το φορτιστή και ενημέρωσε το ebay

Τα λεφτά μου τα επέστρεψε.
Δεν θέλω όμως να πληρώσω εγώ τα έξοδα αποστολής για να του επιστρέψω τον φορτιστή. Δεν φτάνει που με κοροιδεψε να πληρώσω και από πάνω?

japetus
23-11-12, 14:15
Κατά πόσο είναι θεμιτό να δώσεις κακή αξιολόγηση σε πωλητή που να αφορά προηγούμενη αγορά σου από τον ίδιο;
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, είχα μια κακή εμπειρία με έναν κατά τα άλλο αξιόπιστο πωλητή, ο οποίος όταν δεν ήρθε η παραγγελία μετά από ένα μήνα (η οποία να σημειώσω είχε σταλεί συστημένη από Κίνα αλλά το τράκιγκ κάποια στιγμή χανόταν εντός Κίνας, και από τα Ελτα μου είπαν ότι δεν είχε έρθει ποτέ στην Ελλάδα τέτοιος αριθμός), προθυμοποιήθηκε να μου δώσει τα λεφτά πίσω ή να μου ξαναστείλει την παραγγελία. Σφάλμα μου, επέλεξα να επαναποσταλει η παραγγελία. Πέρασαν οι 45 μέρες της αρχικής αγοράς, χωρίς να αφήσω feedback και τώρα ο πωλητής δεν απαντά στα email για να δω αν πράγματι έστειλε ή όχι..
Σκέφτομαι λοιπόν, εφόσον περάσει ένα εύλογο διάστημα 30 ημερών από την μέρα που είπε ότι θα ξαναστείλει την παραγγελία και αν δεν έχει έρθει, να κάνω από τον ίδιο μια δεύτερη παραγγελία, για κάτι ευτελούς αξίας που έτσι κι αλλιώς είχα σκοπό να αγοράσω και να αφήσω αρνητικό feedback για την προηγούμενη εμπειρία μου..

haniotis
26-11-12, 20:08
Έκανα και εγώ το ίδιο και το μετάνιωσα.Ενώ προθυμοποιηθηκε για επιστροφή εγώ χρειαζόμουν το αντικείμενο και φυσικά μετά από 20 ημέρες δεν το έχω λάβει ακόμα.

eniac
26-11-12, 21:08
Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Πρόσφατα αγόρασα κάτι απο Γερμανία (eBay.de).

Έχουν περάσει 15 ημέρες απο την ημ/νία που ο πωλητής έστειλε το αντικείμενο, αλλά ακόμα εδώ δεν έχει φανεί τίποτα στο ταχυδρομείο.
Μου φαίνεται αρκετά μεγάλο το διάστημα, για χώρα της Ε.Ε.

Tracking number δεν έχει άμεσα διαθέσιμο να μου στείλει.
(Έχει μεταβεί όπως μου απάντησε, στην Ολλανδία για επαγγελματικό ταξίδι και δεν το έχει διαθέσιμο).

Θα επικοινωνήσει τηλεφωνικά αύριο με το υποκατάστημα απο το οποίο έστειλε το δέμα
μήπως μπορέσουν να βρουν και να του πουν το tracking number.

Η πληρωμή έχει γίνει μέσω εμβάσματος σε τράπεζα.

Επειδή το ποσό είναι σεβαστό, θα πρέπει να αρχίζω να ανησυχώ?

Στα μηνύματα που του έχω στείλει, μου έχει απαντήσει κανονικά.
(Δεν έχει αρνητικές αξιολογήσεις και γενικότερα δεν μου φαίνεται για λαμόγιο..).

Υπάρχει πιθανότητα να τρέχω και να μη φθάνω..?

ΑΝ δεν παραλάβω ποτέ κάτι, το eBay.de με προστατεύει ώστε να πάρω τα χρήματα μου πίσω?

Πόσο διάστημα με συμβουλεύετε να περιμένω ακόμα πριν ανοίξω case στο eBay?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων!

jap
26-11-12, 23:37
eniac, εγώ παρέλαβα σήμερα πακετάκι που έφυγε από Γερμανία 12/11, με υπηρεσία DHL Paket. Είχε μπει Ελλάδα 19/11 και έκανε βόλτες μέχρι χτες (κεντρικά elta-courier, σε λάθος τοπικό elta-courier, πάλι στα κεντρικά, στο τοπικό elta-courier, στο τοπικό ταχυδρομείο). Αισιόδοξα θα έπρεπε να έχει παραδοθεί από τις 20. Η DHL όσο το έψαχνα μου είπε ότι 10 εργάσιμες είναι νορμάλ να καθυστερήσει. Έτσι, για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.

Νομίζω πως αφού απαντάει δεν έχεις λόγο να ανησυχείς - ακόμα (βέβαια εξαρτάται από το τι θεωρείς εσύ και τι εγώ σεβαστό ποσό ;) )

eniac
27-11-12, 02:41
@jap, ευχαριστώ για την απάντηση.

Ελπίζω αύριο να έχω το tracking number και να μου φύγει ένα άγχος!

Όντως ο seller δεν έχει δείξει σημάδια ανευθυνότητας, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

Το μεγάλο μου άγχος, είναι αν σε περίπτωση που δεν ειδοποιηθώ ποτέ για το δέμα (έχει χαθεί ή οτιδήποτε άλλο..),
το ebay φροντίζει να πάρεις τα χρήματα σου απο τον πωλητή..?

eagle12
27-11-12, 03:04
ανοίγεις "case" Σε τέτοια περίπτωση....
πάντως τα δέματα από Γερμανία κάνουν περίπου 7 εργάσιμες+... και αφού είσαι Αθήνα πρέπει να είναι στο Κέντρο διανομής δεμάτων στο Ρουφ
Προσωπικό παράδειγμα
Δέμα με μητρική κάρτα από Γερμανία.. δόθηκε στην dhl Γερμανίας 6/11/2012 και μου παραδόθηκε από τα δικά μας ΕΛΤΑ στις 15/11/2012


υ.γ να προτιμάτε το uk.... είναι πολύ γρηγορότερη η αποστολή από Αγγλία...

japetus
27-11-12, 13:17
υ.γ να προτιμάτε το uk.... είναι πολύ γρηγορότερη η αποστολή από Αγγλία...

Κι αυτό γιατί η dhl στέλνει οδικώς και όχι αεροπορικώς τα δέματα και τα πακέτα (εκτός εαν ζητηθεί, με την επιπλέον επιβάρυνση που συνεπάγεται)

esykas
27-11-12, 14:01
πάντως και η Αγγλία πλέον είναι για κλάματα
άσχετο από Ολλανδία έρχονται με απλό ταχυδρομείο σε 3 με 4 εργάσιμες

eniac
29-11-12, 03:10
Τελικά σήμερα παρέλαβα κανονικά το δέμα. :)
Πάντως πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για δέμα εντός Ε.Ε.

esykas
30-11-12, 09:34
φίλε τέλος καλό όλα καλά
τα Ελληνικά ταχυδρομεία ακόμη πάνε καλά τουλάχιστόν στη δική μου περιοχή διότι και ο ταχυδρόμος μπορεί να το κρατήσει τουλάχιστον δύο μέρες στο τοπικό γραφείο λόγο φόρτου εργασίας οπότε καταλαβαίνεις ότι οι ημερομηνίες είναι υποκειμενικές

Micka
06-12-12, 00:44
Παιδια καλησπερα, εχω κανει μια αγορα μεσω paypal απο το ebay.com απο πωλητη με feedback 100% και το θεμα μου ειναι οτι ενω επρεπε το πακετο μου να μου ερθει τη Δευτερα ή τη Τριτη που μας περασανε, με εχουν ζωσει τα φιδια! Εχω αρχισει να σκεφτομαι τα χειροτερα! Το αντικειμενο ειναι αξιας 13 ευρω και ειναι υφασμα, οποτε δεν ειναι οτι περναει τελωνειο κλπ.. στο λογαριασμο στην paypal μου γραφει "Order Status:Shipped (Nov 27, 2012)"
δεν θελω να κανω σαν υστερω, αλλα δεν ξερω... ειναι πολυ νωρις να επικοινωνησω με τον πωλητη? εν τω μεταξυ δεν εχει και tracking number, που δεν ξερω καν απο που θα επρεπε να το τσεκαρω αυτο, απλα εχει "Unique Transaction ID", το οποιο δεν ξερω αν εχει κανενα ρολο. παιδια βοηθηστε με παρακαλω...

RASTAVIPER
06-12-12, 09:20
Παιδια καλησπερα, εχω κανει μια αγορα μεσω paypal απο το ebay.com απο πωλητη με feedback 100% και το θεμα μου ειναι οτι ενω επρεπε το πακετο μου να μου ερθει τη Δευτερα ή τη Τριτη που μας περασανε, με εχουν ζωσει τα φιδια! Εχω αρχισει να σκεφτομαι τα χειροτερα! Το αντικειμενο ειναι αξιας 13 ευρω και ειναι υφασμα, οποτε δεν ειναι οτι περναει τελωνειο κλπ.. στο λογαριασμο στην paypal μου γραφει "Order Status:Shipped (Nov 27, 2012)"
δεν θελω να κανω σαν υστερω, αλλα δεν ξερω... ειναι πολυ νωρις να επικοινωνησω με τον πωλητη? εν τω μεταξυ δεν εχει και tracking number, που δεν ξερω καν απο που θα επρεπε να το τσεκαρω αυτο, απλα εχει "Unique Transaction ID", το οποιο δεν ξερω αν εχει κανενα ρολο. παιδια βοηθηστε με παρακαλω...
Χώρα προέλευσης;

Micka
07-12-12, 00:32
Χώρα προέλευσης;

αμερικη! απο καλιφορνια...

ranger
07-12-12, 00:47
αμερικη! απο καλιφορνια...

Αν έφυγε από Αμερική 27/11 εντάξει είσαι, δύο εβδομάδες είναι λογικό χρονικό διάστημα.
Το "Έπρεπε να έρθει Δευτέρα Τρίτη" που το είδες; Στη σελίδα του προϊόντος; Οι χρόνοι αυτοί να ξέρεις ότι συνήθως δεν ισχύουν.

Micka
07-12-12, 02:58
Αν έφυγε από Αμερική 27/11 εντάξει είσαι, δύο εβδομάδες είναι λογικό χρονικό διάστημα.
Το "Έπρεπε να έρθει Δευτέρα Τρίτη" που το είδες; Στη σελίδα του προϊόντος; Οι χρόνοι αυτοί να ξέρεις ότι συνήθως δεν ισχύουν.

λες βρε συ? αχ μακαρι!!!! ναι...εκει το ειδα...μηπως αυτο ισχυε για αμερικη?σαμπας ξερω? επειδη εγραφε 2-3 μερες γι'αυτο. συν οτι ας πουμε εβαζε οριο 14 ημερες σε περιπτωση επιστροφης...
αρα δηλαδη να περιμενω μεχρι και την επομενη βδομαδα...
ευχαριστω παρα πολυ, ουφφφ με καθησυχασες λιγο τωρα...μα κοντεψα να τρελαθω, κοιταζω σαν την τρελη για χαρτακια στην πολυκατοικια απο ελτα!ψυχωση μου'χει γινει! ευχαριστω!

NiKapa
07-12-12, 21:40
Παιδια οσοι πουλατε στο ebay πως στελνετε τα πραγματα διεθνως ? δηλ οποιος στελνει πραγματα αξιας πως μπορει να τα στειλει ασφαλισμενα ,εχω ρωτησει 1-2 κουριερ και δεν στελνουν ασφαλισμενα στο εξωτερικο ,μονο τα Ελτα αλλα και παλι οχι σε ολη την Ευρωπη για παραδειγμα

Mouse Potato
08-12-12, 23:12
@Micka έχουμε ήδη μπει σε εορταστική περίοδο. Οπότε οποιαδήποτε καθυστέρηση είναι λογική. Φεεετα!

ranger
08-12-12, 23:33
@Micka έχουμε ήδη μπει σε εορταστική περίοδο. Οπότε οποιαδήποτε καθυστέρηση είναι λογική. Φεεετα!

Συν τις μειώσεις προσωπικού (και) στα ταχυδρομεία.
Γενικά παρατηρώ εδώ και καιρό μία αύξηση στους χρόνους παράδοσης, κυρίως από HK

RASTAVIPER
08-12-12, 23:34
Εγώ περιμένω πακέτο από Αμερική που στάλθηκε1/12 με USPS και είδα στη σελίδα του tracking ότι έφτασε χτες.

cool11
10-12-12, 18:13
Ρε παιδια, απο αγγλια περιμενω παραγγελια, εγινε 20 νοεμβρη, λιγο μετα ταχυδρομηθηκε, και φτασαμε 10 δεκεμβρη κι ακομη περιμενω.
Ενταξει, εντος χρονικων οριων ειμαστε, αλλα δεν θυμαμαι ποτε παραγγελια απο αγγλια που να εκανε πανω απο 2 βδομαδες. Σε λιγο θα κλεισω μηνα?
Τι στο καλο μπορει να συμβαινει?

ranger
10-12-12, 18:25
Τι στο καλο μπορει να συμβαινει?

Merry xmas!

@ ADSLgr.com All rights reserved.