PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

cool11
10-12-12, 18:50
Merry xmas!

Κλασικά, δεν παραγγελνω ποτε μες το δεκεμβρη, καμια χρονια δεν το κανα, αλλα ελπιζα επειδη παρηγγειλα τελη νοεμβρη, οτι θα προλαβαινα πριν γινει πανικος στα ελτα.
Τελικα ποσο πισω πρεπει να υπολογιζω και να μην κανω παραγγελιες, για να μην πεφτω μες το χαμο τον χριστουγεννων?
Παραγγελιες, ουτε τον νοεμβρη να κανω?

Tsene
11-12-12, 02:06
Ο Δεκέμβριος είναι ο χειρότερος μήνας. Γενικά όσο πλησιάζουν τα Χριστούγεννα. Υπομονή.

Micka
12-12-12, 00:31
@Micka έχουμε ήδη μπει σε εορταστική περίοδο. Οπότε οποιαδήποτε καθυστέρηση είναι λογική. Φεεετα!
χαχαχαχαχαχαχαχαχ "φεεεετα" χαχαχαχχαχαχα! πραγματικα μακαρι να ειναι αυτο... γιατι εχω αρχισει να σκεφτομαι "κι αμα ο πωλητης δεν το εστειλε ποτε?".....

- - - Updated - - -


Συν τις μειώσεις προσωπικού (και) στα ταχυδρομεία.
Γενικά παρατηρώ εδώ και καιρό μία αύξηση στους χρόνους παράδοσης, κυρίως από HK

ω καταλαβα, μετα τα Χριστουγεννα δηλαδη...αμ ετσι, αν πχ. δε μ'αρεσει αυτο που πηρα δε θα μπορω και να το επιστρεψω!ωραια, τα πιασαμε τα λεφτα μας...φτουυυυ

- - - Updated - - -

δηλαδη να ρωτησω κατι, στο order status στη σελιδα της paypal τωρα μου γραφει shipped(27 Νοv 2012), γραφουν κατι αλλο οσον αφορα το αντικειμενο στη διαρκεια της μεταφορας? πχ. "delivered"? αν ειναι να μπαινω καθε μερα να το τσεκαρω ή ειναι απο την αρχη "shipped" και μετα "ο Θεος να βαλει το χερι του και να σου'ρθει σπιτι σου", χωρις να αλλαζει κατι στο order status??

ranger
12-12-12, 00:33
χαχαχαχαχαχαχαχαχ "φεεεετα" χαχαχαχχαχαχα! πραγματικα μακαρι να ειναι αυτο... γιατι εχω αρχισει να σκεφτομαι "κι αμα ο πωλητης δεν το εστειλε ποτε?".....

Δεν έχεις tracking number να δεις;



ω καταλαβα, μετα τα Χριστουγεννα δηλαδη...αμ ετσι, αν πχ. δε μ'αρεσει αυτο που πηρα δε θα μπορω και να το επιστρεψω!ωραια, τα πιασαμε τα λεφτα μας...φτουυυυ

Αν δεν το έχεις πάρει και πλησιάζει η τελευταία μέρα που σου επιτρέπει το ebay να ανοίξεις case, το κάνεις και ειδοποιείς τον πωλητή.
Πριν κάνα μήνα που είχαν αργήσει δυο ξεχωριστά δέματα που περίμενα από διαφορετικούς πωλητές, τους έστειλα μήνυμα ότι το αντικείμενο δεν έχει έρθει ακόμα, μέχρι αύριο είμαι καλυμμένος από το ebay και έτσι ανοίγω cse για να είμαι σίγουρος. Μετά από λίγες μέρες το ένα ήρθε, στο άλλο μου έκανε refund

cool11
12-12-12, 00:53
To προβλημα ειναι, οτι με την καθυστερηση των δεματων, αναγκαζομαστε να ανοιξουμε θεμα για να μη χασουμε τα δικαιωματα μας στο ebay, μπαινουμε σε διαδικασια αμφισβητησης της συναλλαγης, το ebay καταγραφει αυτη μας τη συμπεριφορα, αποζημιονωμαστε, και εν τελει ερχεται και το δεμα, κατοπιν εορτης.
Αδικος κοπος, αδικο χαλασμα, αδικη η διαδικασια, αδικα ολα.
Κριμα δεν ειναι?
Αλλα τι να κανεις οταν οι μερες περνουν, και φτανεις τις 45 μερες; Να πεις δεν πειραζει, τα ταχυδρομεια θα φταινε(εδώ, ή εξω), και να το ρισκαρεις?

Γινεται μπερδεμα πραγματικα διχως λογο.
Τουλαχιστον, ας αφηνε το ebay περιθωριο παραπανω απο 45 μερες.
Πες θα εκανα υπομονη, καποια στιγμη θα ερχονταν.
Αλλα το 45μερο ειναι δεσμευτικο, δεν ειναι?

Magnum
12-12-12, 15:00
Μια ερώτηση μήπως κανένα ξέρει :

Έκανα μια αγορά από το Ebay και όταν μου ήρθε διαπίστωσα ότι το remote δεν ήταν συμβατό με αυτό που έλεγε στην περιγραφή του ο πωλητής.
Μίλησα μαζί του και μου ζήτησε να το επιστρέψω για να μου κάνει full Refund, το έστειλα με ΕΛΤΑ συστημένο και έχω και το αποδεικτικό κατάθεσης που λέει και τον αριθμό κατάθεσης.

Πριν λήξη το 45ημερο άνοιξα case στο Ebay και μου απάντησε και εκεί ότι θα μου επιστρέψει τα λεφτά όταν το παραλάβει...

Όμως δεν μπορώ να κοιτάξω πουθενά τι έχει γίνει και που βρίσκεται, το site των ΕΛΤΑ δεν βγάζει τίποτα και τηλέφωνο που πήρα μου είπαν έχει φύγει από τις 27/11 απο Ελλάδα και να κοιτάξω στο China Post να δω, http://intmail.183.com.cn/ μου βγάζει ένα "Error 404--Not Found - From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1: "



Έχω προθεσμία μέχρι της 18 Δεκ αν θυμάμαι καλά, αν μέχρι τότε δεν το παραλάβει τι γίνεται ;; Και που μπορώ να κοιτάξω να δω αν έχει παραδοθεί ;;

RASTAVIPER
12-12-12, 17:03
Μια ερώτηση μήπως κανένα ξέρει :

Έκανα μια αγορά από το Ebay και όταν μου ήρθε διαπίστωσα ότι το remote δεν ήταν συμβατό με αυτό που έλεγε στην περιγραφή του ο πωλητής.
Μίλησα μαζί του και μου ζήτησε να το επιστρέψω για να μου κάνει full Refund, το έστειλα με ΕΛΤΑ συστημένο και έχω και το αποδεικτικό κατάθεσης που λέει και τον αριθμό κατάθεσης.

Πριν λήξη το 45ημερο άνοιξα case στο Ebay και μου απάντησε και εκεί ότι θα μου επιστρέψει τα λεφτά όταν το παραλάβει...

Όμως δεν μπορώ να κοιτάξω πουθενά τι έχει γίνει και που βρίσκεται, το site των ΕΛΤΑ δεν βγάζει τίποτα και τηλέφωνο που πήρα μου είπαν έχει φύγει από τις 27/11 απο Ελλάδα και να κοιτάξω στο China Post να δω, http://intmail.183.com.cn/ μου βγάζει ένα "Error 404--Not Found - From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1: "



Έχω προθεσμία μέχρι της 18 Δεκ αν θυμάμαι καλά, αν μέχρι τότε δεν το παραλάβει τι γίνεται ;; Και που μπορώ να κοιτάξω να δω αν έχει παραδοθεί ;;
Κοίτα καλύτερα στο www.sao.cn

skel
12-12-12, 17:54
παιδιά ενημερωτικά εδώ (http://viewitem.eim.ebay.gr/INTEL-Core2-Quad-Extreme-SL9UL-266GHz8M1066-775-CPU-QX6700/281034892645/item) αναφέρει η τιμή του επεξεργαστή είναι 68,73 €
περιλαμβάνονται και τα έξοδα αποστολής ή είναι 68,73 + 29,04 τα μεταφορικά ?

ευχαριστώ !!

ranger
12-12-12, 19:34
παιδιά ενημερωτικά εδώ (http://viewitem.eim.ebay.gr/INTEL-Core2-Quad-Extreme-SL9UL-266GHz8M1066-775-CPU-QX6700/281034892645/item) αναφέρει η τιμή του επεξεργαστή είναι 68,73 €
περιλαμβάνονται και τα έξοδα αποστολής ή είναι 68,73 + 29,04 τα μεταφορικά ?

ευχαριστώ !!

68,73 € +29,04 € (εξόδων αποστολής)

Micka
12-12-12, 22:58
Δεν έχεις tracking number να δεις;



Αν δεν το έχεις πάρει και πλησιάζει η τελευταία μέρα που σου επιτρέπει το ebay να ανοίξεις case, το κάνεις και ειδοποιείς τον πωλητή.
Πριν κάνα μήνα που είχαν αργήσει δυο ξεχωριστά δέματα που περίμενα από διαφορετικούς πωλητές, τους έστειλα μήνυμα ότι το αντικείμενο δεν έχει έρθει ακόμα, μέχρι αύριο είμαι καλυμμένος από το ebay και έτσι ανοίγω cse για να είμαι σίγουρος. Μετά από λίγες μέρες το ένα ήρθε, στο άλλο μου έκανε refund

δεν εχω tracking number. το θεμα μου ειναι οτι επειδη εγραφε στην περιγραφη οτι σου'ρχεται μεσα σε 2 με 3 εργασιμες το πακετο(βεβαια μπορει να αναφεροταν σε επιπεδο αμερικης), αρχισα να στελνω μηνυματα στον πωλητη μεσω ebay μετα την τεταρτη μερα και δεν μου απαντουσε και γενικα δεν μου εχει απαντησει σε κανενα απο τα μηνυματα εκεινα, οσον αφορα για το οτι δεν εχει ερθει το πακετο. μετα εβαλα εδω το θεμα και μου ειπαν τα παιδια να περιμενω δυο βδομαδες. δεν εστειλα τιποτα, λεω...περιμενε μη βιαζεσαι!περασανε και τιποτα... βεβαια δεν ξερω τι θα επρεπε να απαντησει και ο πωλητης..."σωπα μην κλαις, θα σου'ρθει το πακετο" κλπ.. θελω να πω αμα ειναι σκατομπουρδ**ο το συστημα εδω, τι μου φταιει..αλλα αμα μ'εχει κοροιδεψει? ανησυχω! επιπλεον, τωρα που διαβασα αυτο που μου εγραψες, εστειλα μηνυμα παλι μεσω ebay στον πωλητη, βρηκα πως να κανω case, αλλα δεν καταλαβαινω απο που βλεπω το οριο που μου επιτρεπει το ebay για το case που λες? μηπως να κανω case, χωρις να περιμενω απαντηση απο πωλητη?

ranger
12-12-12, 23:05
μηπως να κανω case, χωρις να περιμενω απαντηση απο πωλητη?

όχι. ακόμα είναι νωρίς.

Estela
13-12-12, 01:47
Παιδιά έχει παραγγείλει κανείς από amazon με πιστωτική;. Σίγουρα θα έχει.
Εγώ δεν το έχω ξανακάνει, αλλά χρειάζεται να το κάνω για κάτι που θέλω να παραγγείλω. Είναι ασφαλές;. Θα δώσω αριθμό πιστωτικής ρε παιδιά, για αυτό. :hmm:

Magnum
13-12-12, 10:48
Σήμερα μετά απο αρκετές μέρες προσπάθειας μου έβγαλε το παρακάτω στο intmail.183.com.cn :

Success find: 1 items!
item No. Year Status Location Destination Country Date
RE096****47GR 2012 NULL GRATHA CN 20121127 041

Τι σημαίνει αυτό; Έφτασε στην China και στην συνέχεια θα προωθηθεί στον τελικό αποδέκτη ;;

Γιατί το Location αν κατάλαβα καλά αναφέρει ATHENS και η ημερομηνία 27/11/2012 τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι αυτή την ημερομηνία έφυγε από Ελλάδα...

RASTAVIPER
13-12-12, 11:14
Παιδιά έχει παραγγείλει κανείς από amazon με πιστωτική;. Σίγουρα θα έχει.
Εγώ δεν το έχω ξανακάνει, αλλά χρειάζεται να το κάνω για κάτι που θέλω να παραγγείλω. Είναι ασφαλές;. Θα δώσω αριθμό πιστωτικής ρε παιδιά, για αυτό. :hmm:
Δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά εδώ μιλάμε για το eBay.


Σήμερα μετά απο αρκετές μέρες προσπάθειας μου έβγαλε το παρακάτω στο intmail.183.com.cn :

Success find: 1 items!
item No. Year Status Location Destination Country Date
RE096****47GR 2012 NULL GRATHA CN 20121127 041


Τι σημαίνει αυτό; Έφτασε στην China και στην συνέχεια θα προωθηθεί στον τελικό αποδέκτη ;;

Γιατί το Location αν κατάλαβα καλά αναφέρει ATHENS και η ημερομηνία 27/11/2012 τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι αυτή την ημερομηνία έφυγε από Ελλάδα...
Το άλλο link που σου έδωσα τι γράφει;

Magnum
13-12-12, 11:47
Το άλλο link που σου έδωσα τι γράφει;

Το παρακάτω βγαίνει από το http://www.sao.cn/ (http://www.sao.cn/)

Number Date-Time Events Status Tracking Details Send to
RE096****47GR Notfound Main Site Null detail

cool11
13-12-12, 21:00
Μολις μου στειλε λινκ ενας φιλος γι αυτο εδω
http://www.transport-to-greece.gr/gr/

Το ξερει κανεις? Τι ειναι, πως δουλευει?
(μιας και τα μισα προβληματα με το ebay, εχουν να κανουν με ταχυδρομεια, ελτα, γερμανιας κλπ)

Estela
13-12-12, 22:11
Δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά εδώ μιλάμε για το eBay.

Το πρόσεξα. Μάλιστα.

ranger
14-12-12, 02:15
Το πρόσεξα. Μάλιστα.

To amazon είναι σοβαρό μαγαζί. Δεν έχω ψωνίσει αλλά δεν πιστεύω να έχεις θέμα.

villasg
14-12-12, 12:37
Μολις μου στειλε λινκ ενας φιλος γι αυτο εδω
http://www.transport-to-greece.gr/gr/

Το ξερει κανεις? Τι ειναι, πως δουλευει?
(μιας και τα μισα προβληματα με το ebay, εχουν να κανουν με ταχυδρομεια, ελτα, γερμανιας κλπ)


Αυτο δεν μπορει να δουλεψει στο ebay γιατι ολοι στέλνουν στην PayPal διεύθυνση και οχι σε οποια αλλη πεις εσυ .
Αυτοι σου προσφέρουν την διεύθυνση της αποθήκης τους στη Γερμανία ως διεύθυνση αποστολής για να βαλεις σε αυτα που παραγγειλες και απο εκει σου τα προωθούν στην ελλαδα στην διεύθυνσή σου με την καταλληλη χρεωση

cool11
14-12-12, 12:42
Αυτο δεν μπορει να δουλεψει στο ebay γιατι ολοι στέλνουν στην PayPal διεύθυνση και οχι σε οποια αλλη πεις εσυ .
Αυτοι σου προσφέρουν την διεύθυνση της αποθήκης τους στη Γερμανία ως διεύθυνση αποστολής για να βαλεις σε αυτα που παραγγειλες και απο εκει σου τα προωθούν στην ελλαδα στην διεύθυνσή σου με την καταλληλη χρεωση


Αληθεια, στο ebay δεν δηλωνουμε ταχυδρ. δ/νση?
Πρεπει να ταυτιζεται με αυτη του paypal?

villasg
14-12-12, 12:48
Δεν δηλωνεις διευθηνση
Σχεδον κανεις δεν στελνει σε αλλη εκτος της PayPal διευθηνσης σου

cool11
14-12-12, 13:07
ok, καταλαβα.
Αναρωτιεμαι αυτη η γερμανικη πατεντα ποιους μπορει να εξυπηρετησει.

villasg
14-12-12, 13:29
ok, καταλαβα.
Αναρωτιεμαι αυτη η γερμανικη πατεντα ποιους μπορει να εξυπηρετησει.


Υπαρχουν μαγαζια στην γερμανια πχ που δεν στελνουν Ελλαδα .
Ετσι ψωνιζεις απο αυτα με αυτο τον τροπο

roxy90
14-12-12, 13:34
Γειά σας,
Ηθελα να κάνω μεταφορά ποσού που εχω στο paypal (σε δολάρια), στον λογαριασμό μου ταμιευτηρίου (πάλι σε δολάρια) στην Ελλάδα. Είναι η πρώτη φορά που θα γίνει. Οταν όμως γραφω το ποσό και προχωράω στην μεταφορά Το paypal στο Transaction και στο REVIEW WITHDRAW FUNDS μου αναφέρει exchange rate σε ευρώ, για μετατροπή προφανώς του ποσού σε ευρώ, ενώ εγω θα ήθελα να πάνε απευθείας στον λογαριασμό μου σε δολλάρια.
Γνωρίζει κανείς φίλος τι πρέπει να κάνω για να γίνει η μεταφορά απο δολάρια σε δολάρια?

marios79
14-12-12, 14:41
Γειά σας,
Ηθελα να κάνω μεταφορά ποσού που εχω στο paypal (σε δολάρια), στον λογαριασμό μου ταμιευτηρίου (πάλι σε δολάρια) στην Ελλάδα. Είναι η πρώτη φορά που θα γίνει. Οταν όμως γραφω το ποσό και προχωράω στην μεταφορά Το paypal στο Transaction και στο REVIEW WITHDRAW FUNDS μου αναφέρει exchange rate σε ευρώ, για μετατροπή προφανώς του ποσού σε ευρώ, ενώ εγω θα ήθελα να πάνε απευθείας στον λογαριασμό μου σε δολλάρια.
Γνωρίζει κανείς φίλος τι πρέπει να κάνω για να γίνει η μεταφορά απο δολάρια σε δολάρια?

Καπου οριζεις εσυ μεσα στο Paypal το νομισμα που θελεις να γινονται οι συναλλαγες σου, δεν αλλαζεις το βασικο σου νομισμα σε $ και να προσπαθησεις να κανεις την διαδικασια παλι ? Αν δεν γινει κ ετσι, προσωπικα δεν φανταζομαι αλλο τροπο να γινεται.....

jap
14-12-12, 15:47
@roxy90: Δεν γίνεται αυτό που θες. Από τράπεζα ΗΠΑ γίνεται, από το Paypal όχι.

roxy90
15-12-12, 09:43
υπήρχε απάντηση σε μήνυμα που έστειλα σε paypal:
Dear .................,

Thank you for contacting PayPal regarding withdrawal to the local bank account. We have reviewed your account.

I wish to note that due to banking regulations you are only able to withdraw funds in your local currency. Any funds withdrawn from your balance in another currency will be converted.

Thank for your time.

Yours sincerely,

marios79
19-12-12, 21:14
την γνωμη σας παρακαλω !!!!!!!!!!!

Αγορα απο e-bay ενος ζευγους powerline σε κατασταση new!
Το προιον ηρθε κ ειναι unboxed κ unpacked κ χωρις καμια αποδειξη αγορας. Δεν ειναι δουλεμενο αλλα 2-3 μερουλες το εχει χρησιμοποιησει σιγουρα!
Τιμη 95ευρω συνολο. Μου κανει εκπτωση 30ευρω να το κρατησω αρα παμε στα 65ευρω η αγορα κ το προιον κατω απο 115ευρω δεν μπορω να το βρω στην Ελλαδα. Αλλα με κολλαει το θεμα αποδειξη - εγγυηση!
Πως σας φαινεται το deal ? Να το κρατησω ή να το παρει πισω πακετο με full refund ?

devolo dLan 200 AVsmart+ (http://www.e-expert.gr/productdetails/3baa85d0-773f-4c72-80b0-87cdef046e5c.aspx)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

villasg
19-12-12, 21:36
Τα εξοδα επιστροφης σε βαρυνουν .
Αμα ειναι λειτουργικο το προιον κρατα το με 65 .

marios79
19-12-12, 23:22
Τα εξοδα επιστροφης σε βαρυνουν .
Αμα ειναι λειτουργικο το προιον κρατα το με 65 .

φιλε vilasg γιατι να επιβαρυνει εμενα κατι που θα επιστρεψω αφου ο πωλητης προσπαθησε να με εξαπατησει ?
Ειναι ορος του ebay?

jap
20-12-12, 08:32
Είναι οι "σοφοί" κανόνες του ebay. Μόνο αν ορίζει κάτι διαφορετικό στο listing μπορεί να πληρώσει ο πωλητής μεταφορικά για επιστροφή. Κάνει ο πωλητής την όποια στραβή και σου λέει μετά να το επιστρέψεις, ενώ ξέρει πως δεν συμφέρει. Η λύση είναι προσεκτικός έλεγχος των feedback (όχι μόνο σε νούμερα) και, αν κάτσει στραβή, partial refund.

Στη θέση σου κι εγώ θα το κράταγα. Επίσης, δεν θα βιαζόμουν να συμπεράνω ότι προσπάθησε να εξαπατήσει, δες προσεκτικά τι λέει στο listing, υπάρχει new με την αρχική συσκευασία υπάρχει και new ξεπακεταρισμένο. Μου έχει τύχει πολλές φορές να αναφέρουν κάτι σαν new αλλά να αναφέρουν στα ψιλά γράμματα τι παίζει ακριβώς. Επίσης, έχει σημασία αν πρόκειται για ιδιώτη πωλητή ή για έμπορο, ο τελευταίος έχει υποχρέωση να σου παρέχει εγγύηση, έστω και με επιστροφή σε αυτόν. Αν θες πιο συγκεκριμένα, στείλε με ένα pm το link του listing.

villasg
20-12-12, 11:10
Σωστα , δωσε μας το Listing Να δουμε τι ελεγε

RASTAVIPER
20-12-12, 12:04
την γνωμη σας παρακαλω !!!!!!!!!!!

Αγορα απο e-bay ενος ζευγους powerline σε κατασταση new!
Το προιον ηρθε κ ειναι unboxed κ unpacked κ χωρις καμια αποδειξη αγορας. Δεν ειναι δουλεμενο αλλα 2-3 μερουλες το εχει χρησιμοποιησει σιγουρα!
Τιμη 95ευρω συνολο. Μου κανει εκπτωση 30ευρω να το κρατησω αρα παμε στα 65ευρω η αγορα κ το προιον κατω απο 115ευρω δεν μπορω να το βρω στην Ελλαδα. Αλλα με κολλαει το θεμα αποδειξη - εγγυηση!
Πως σας φαινεται το dea ? Να το κρατησω ή να το παρει πισω πακετο με full refund ?

devolo dLan 200 AVsmart+ (http://www.e-expert.gr/productdetails/3baa85d0-773f-4c72-80b0-87cdef046e5c.aspx)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;
Αγόρασες τελικά κάτι στην μισή τιμή από Ελλάδα και τώρα κ(λ)αιγεσαι για την απόδειξη;
Αν δεν σου έκοβε τέτοιο ποσό να το κυνηγούσες, αλλά τώρα φαίνεται πολύ καλή προσφορά.

jap
20-12-12, 12:36
Μάριε, δίκιο έχεις, στο listing λέει στην αρχική σφραγισμένη συσκευασία. Αλλά κι αυτό που σου αντιπρότεινε - partial refund 30 ευρώ - καλό είναι, θα το δεχόμουν αβλεπί.

Επίσης, να ξέρεις πως ανεξάρτητα από αποδείξεις κ.λπ. το listing το έχει κάνει ως έμπορας, οπότε εγγύηση είναι υποχρεωμένος να παρέχει, κι ας μην το αναφέρει συγκεκριμένα. Με επιστροφή στην έδρα του βέβαια. Το ότι τα έξοδα είναι δικά σου για επιστροφή το αναφέρει κιόλας.

marios79
20-12-12, 12:46
Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;
Αγόρασες τελικά κάτι στην μισή τιμή από Ελλάδα και τώρα κ(λ)αιγεσαι για την απόδειξη;
Αν δεν σου έκοβε τέτοιο ποσό να το κυνηγούσες, αλλά τώρα φαίνεται πολύ καλή προσφορά.

φιλε μου ουτε κλαιγομαι ουτε καιγομαι, θα ηταν καλυτερα να μου ελεγες μονο την γνωμη σου χωρις προσωπικες κριτικες!
Δεν θελεις , δεν την λες......Δεν νομιζω να σε υποχρεωσε κανενας!
Το οτι σαν πελατης προσπαθω να διασφαλιστω απο οσες περισσοτερες πλευρες γινεται απο εναν πωλητη ο οποιος λεει ψεματα στο λιστινγκ δεν νομιζω να ειναι κ τοσο κατακριτεο!


ευχαριστω πολυ jap!!!

Micka
25-12-12, 04:37
Παιδια γεια σας,
εχω το εξης προβημα: εκανα μια αγορα απο ebay με prepaid card απο τραπεζα κυπρου. Το θεμα μου ειναι οτι πηγε στραβα το θεμα με την παραγγελια, ο πωλητης εχει κανει refund στην paypal, αλλα μου εβγλαε ενα παραθυρο οτι πρεπει να δηλωσω καποιον λογαριασμο τραπεζας, δηλαδη προφανως δεν μπορει να γινει το refund στην προπληρωμενη? τι παπαρια ειν τουτη? εν τω μεταξυ, νομιζω οτι για να ανοιξεις λογαριασμο στην κυπρου πρεπει να πληρωσεις? τι γινεται? και αν ναι, σκεφτομουν να ανοιξω λογαριασμο στην εθνικη, αλλα γινεται να κανουν εκει το refund ενω εχω πληρωσει μεσω προπληρωμενης κυπρου?

kourampies
25-12-12, 15:03
Σε όποια τράπεζα θέλεις γίνεται το refund. Στην κύπρου με τα εμβάσματα είναι λίγο παράξενοι, εμένα μου έχουν παγώσει μια επιστροφή από κάτι που είχα ψωνίσει από γερμανία εδώ και 2 μήνες επειδή λένε ότι είναι εμπορική δραστηριότητα :mad:

cool11
25-12-12, 17:05
Ρε παιδια, δεν θελω να μπαινω σε διασιδικασια refund.
Καλα, απο κινα ειμαι προετοιμασμενος για καθυστερησεις.
Αλλα απο αγγλια, εχουν περασει 35 μερες κι ακομη να παραλανω?
Θα στειλω μηνυμα στον seller, αλλα το ξερω το 'παραμυθι': ταχυδρομεια, ειμαι σιγουρος εκει θα το ριξει.
Τι να κανω ομως;
Να ρισκαρω να περιμενω επ'αοριστον? 35 μερες αναμονη απο αγγλια?

alexgk
26-12-12, 15:45
Είναι μεγάλος χρόνος. Εγώ έχω κάρτα προπληρωμής από τη Alpa Όταν γράφτηκα στο paypal δήλωσα την κάρτα από την Άλφα Τράπεζα. Όποτε μου κάνουν επιστροφή πρώτα εμφανίζεται στον λογαριασμό στο paypal και μετά από 3 μέρες στο Λογαριαμό μου στην Αλφα. Απλά είναι τα πράγματα.

cool11
26-12-12, 18:29
Ρε παιδια, δεν θελω να μπαινω σε διασιδικασια refund.
Καλα, απο κινα ειμαι προετοιμασμενος για καθυστερησεις.
Αλλα απο αγγλια, εχουν περασει 35 μερες κι ακομη να παραλανω?
Θα στειλω μηνυμα στον seller, αλλα το ξερω το 'παραμυθι': ταχυδρομεια, ειμαι σιγουρος εκει θα το ριξει.
Τι να κανω ομως;
Να ρισκαρω να περιμενω επ'αοριστον? 35 μερες αναμονη απο αγγλια?

37η μερα αυριο(η επομενη εργασιμη δηλαδη)...
Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. :(

marios79
28-12-12, 13:53
Καλημερα κ χρονια πολλα,

Επειδη οταν το ρωτησα στο φορουμ το ερωτημα ουσιαστικα εμεινε αναπαντητο, τωρα που εχω στα χερια μου μια επιβεβαιωμενη απαντηση μεσα απο το paypal, ενημερωνω για να το ξερουμε ολοι μας........

Οταν εχουμε ανοιξει μια υποθεση κ συμφωνουμε με τον πωλητη για μερικη επιστροφη χρηματων, ΔΕΝ κλεινουμε την υποθεση (οσο κ αν μας ζητηθει απο τον πωλητη, οπως στην δικη μου περιπτωση). Εκτος αν του εχουμε απολυτη εμπιστοσυνη, δηλαδη ΠΟΤΕ! Ο πωλητης εχει την ευχερια μεσα απο το ebay να κλεισει ο ιδιος την υποθεση αφου πιστοποιησει οτι θα κανει την μερικη επιστροφη χρηματων σε εμας! Αν ο πωλητης δεν πραξει ετσι κ δεν κανει κ την επιστροφη, τοτε αναλαμβανει το ebay να βγαλει ακρη!

Χρονια πολλα!

blinky
28-12-12, 21:16
Μάλιστα. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αχρείαστη να 'ναι...

esykas
28-12-12, 22:23
37η μερα αυριο(η επομενη εργασιμη δηλαδη)...
Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. :(

πρώτα στείλε του ένα pm μέσα από την σελίδα που έγινε η αγορά να δεις ότι το έστειλε,διότι μπορεί να το έχει ξεχάσει αν είναι μαγαζί με δεκάδες πωλήσεις μετά κοίταξε αν έχει στείλει αποδεικτικά στο ebay ότι το ταχυδρόμησε και έχεις καιρό μέχρι να κινήσεις διαδικασία

slow
29-12-12, 03:32
Παιδια γεια σας,
εχω το εξης προβημα: εκανα μια αγορα απο ebay με prepaid card απο τραπεζα κυπρου. Το θεμα μου ειναι οτι πηγε στραβα το θεμα με την παραγγελια, ο πωλητης εχει κανει refund στην paypal, αλλα μου εβγλαε ενα παραθυρο οτι πρεπει να δηλωσω καποιον λογαριασμο τραπεζας, δηλαδη προφανως δεν μπορει να γινει το refund στην προπληρωμενη? τι παπαρια ειν τουτη? εν τω μεταξυ, νομιζω οτι για να ανοιξεις λογαριασμο στην κυπρου πρεπει να πληρωσεις? τι γινεται? και αν ναι, σκεφτομουν να ανοιξω λογαριασμο στην εθνικη, αλλα γινεται να κανουν εκει το refund ενω εχω πληρωσει μεσω προπληρωμενης κυπρου?

Και εγώ έχω βάλει στο paypal μια prepaid από attica bank, και όποτε έγινε refund σε παραγγελία μου τα λεφτά μπήκαν κανονικά. Οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

cool11
29-12-12, 17:38
Ρε παιδια, δεν θελω να μπαινω σε διασιδικασια refund.
Καλα, απο κινα ειμαι προετοιμασμενος για καθυστερησεις.
Αλλα απο αγγλια, εχουν περασει 35 μερες κι ακομη να παραλανω?
Θα στειλω μηνυμα στον seller, αλλα το ξερω το 'παραμυθι': ταχυδρομεια, ειμαι σιγουρος εκει θα το ριξει.
Τι να κανω ομως;
Να ρισκαρω να περιμενω επ'αοριστον? 35 μερες αναμονη απο αγγλια?




πρώτα στείλε του ένα pm μέσα από την σελίδα που έγινε η αγορά να δεις ότι το έστειλε,διότι μπορεί να το έχει ξεχάσει αν είναι μαγαζί με δεκάδες πωλήσεις μετά κοίταξε αν έχει στείλει αποδεικτικά στο ebay ότι το ταχυδρόμησε και έχεις καιρό μέχρι να κινήσεις διαδικασία


Λοιπον, του εστειλα μηνυμα του seller, μου ειπε οτι αν και το ειχαν στειλει, μαλλον θα χαθηκε, αλλα επειδη δεν φταιω εγω, θα μου το ξαναστειλουν.
Απο τη μια λοιπον, δεν θα χρεωθω τιποτε, καθως δεν φταιω, και καλη συμπεριφορα βλεπω απο τον seller, απο την αλλη ομως, θα περασει το 45μερο, κι εγω σιγουρα δεν θα εχω λαβει και την 2η αποστολη τους.
Το ερωτημα ειναι:
εκτος απο τα μηνυματα εντος του ebay, που δεν ξερω κατα ποσο log-αρονται/καταγραφονται και με διασφαλιζουν, δεν εχω αλλο αποδεικτικο οτι εγω περιμενω την 2η αποστολη τους.
Θα περασει λοιπον το 45μερο. Κι αν δεν λαβω ουτε τη 2η αποστολη? Κι αν κοροιδευουν?
Εγω μετα το 45μερο δεν θα ειμαι ακαλυπτος;

Για πειτε πως να το χειριστω το θεμα, και πως θα ειμαι διασφαλισμενος.

RyDeR
29-12-12, 17:45
Λοιπον, του εστειλα μηνυμα του seller, μου ειπε οτι αν και το ειχαν στειλει, μαλλον θα χαθηκε, αλλα επειδη δεν φταιω εγω, θα μου το ξαναστειλουν.
Απο τη μια λοιπον, δεν θα χρεωθω τιποτε, καθως δεν φταιω, και καλη συμπεριφορα βλεπω απο τον seller, απο την αλλη ομως, θα περασει το 45μερο, κι εγω σιγουρα δεν θα εχω λαβει και την 2η αποστολη τους.
Το ερωτημα ειναι:
εκτος απο τα μηνυματα εντος του ebay, που δεν ξερω κατα ποσο log-αρονται/καταγραφονται και με διασφαλιζουν, δεν εχω αλλο αποδεικτικο οτι εγω περιμενω την 2η αποστολη τους.
Θα περασει λοιπον το 45μερο. Κι αν δεν λαβω ουτε τη 2η αποστολη? Κι αν κοροιδευουν?
Εγω μετα το 45μερο δεν θα ειμαι ακαλυπτος;

Για πειτε πως να το χειριστω το θεμα, και πως θα ειμαι διασφαλισμενος.

Εγώ θα πρότεινα να σου κάνει refund και να το ξαναπαραγγείλεις...

8anos
29-12-12, 18:15
Δυο Νοέμβρη αποστολή απο Κίνα παραλαβή 20 Δεκέμβρη (Σουηδία).
Το ποσο ηταν μικρό και απλώς ειχα στείλει ενα μηνυμα στον πωλητη οτι δεν εχει ερθει, με διαβεβαιώσε οτι το εχει στείλει και ζήτησε να περιμένω λιγες μέρες. Περιμενα αρκετες μια και ειχα μπλέξει με άλλα. Τελικά εφτασε κοντα στις 50 μερες μετα.
Αν δεν ερχοταν και δεν επεστρεφε τα χρήματα θα αφηνα αρνητική αξιολόγηση.
Το ποσο ηταν μικρό (περίπου 4 ευρω)

ranger
29-12-12, 18:24
Λοιπον, του εστειλα μηνυμα του seller, μου ειπε οτι αν και το ειχαν στειλει, μαλλον θα χαθηκε, αλλα επειδη δεν φταιω εγω, θα μου το ξαναστειλουν.
Απο τη μια λοιπον, δεν θα χρεωθω τιποτε, καθως δεν φταιω, και καλη συμπεριφορα βλεπω απο τον seller, απο την αλλη ομως, θα περασει το 45μερο, κι εγω σιγουρα δεν θα εχω λαβει και την 2η αποστολη τους.
Το ερωτημα ειναι:
εκτος απο τα μηνυματα εντος του ebay, που δεν ξερω κατα ποσο log-αρονται/καταγραφονται και με διασφαλιζουν, δεν εχω αλλο αποδεικτικο οτι εγω περιμενω την 2η αποστολη τους.
Θα περασει λοιπον το 45μερο. Κι αν δεν λαβω ουτε τη 2η αποστολη? Κι αν κοροιδευουν?
Εγω μετα το 45μερο δεν θα ειμαι ακαλυπτος;

Για πειτε πως να το χειριστω το θεμα, και πως θα ειμαι διασφαλισμενος.

Στην θέση σου είτε θα έκανα αυτό που λέει ο RyDeR με το ενδεχόμενο να περιμένεις άλλο ένα 40ημερο, είτε θα του έστελνα μήνυμα ότι ανοίγω case μόνο και μόνο για να μην χάσω την διορία των 45 ημερών και έχω σκοπό να περιμένω λίγες μέρες πριν του ζητήσω refund

cool11
29-12-12, 18:29
Στην θέση σου είτε θα έκανα αυτό που λέει ο RyDeR με το ενδεχόμενο να περιμένεις άλλο ένα 40ημερο, είτε θα του έστελνα μήνυμα ότι ανοίγω case μόνο και μόνο για να μην χάσω την διορία των 45 ημερών και έχω σκοπό να περιμένω λίγες μέρες πριν του ζητήσω refund

Το να ανοιξω case, δεν ειναι κατι 'κακο' γι αυτον?
Εννοω, ποτε ειναι το χειροτερο που μπορει να του συμβει? Μια κακη αξιολογηση? Refund?
Αν ανοιξω case, ποια ειναι η θετικη καταληξη (ολα καλα και για τους 2), και ποια η αρνητικη?
Στην αρνητικη καταληξη, που καταληγουμε?

jap
29-12-12, 18:42
Η μεγάλη αδυναμία του ebay είναι τα χρονικά περιθώρια. Αναγκαστικά θα ανοίξεις case. Είτε έρθει εντέλει το αντικείμενο και κλείσεις εσύ το case είτε κάνει refund θετική και για τους 2 είναι η κατάληξη. Ακόμα κι αν μετά το refund έρθει, πάλι θετική είναι για αυτόν, αφού θα τον ενημερώσεις και θα του ξαναστείλεις τα χρήματα. Ο πωλητής παίρνει αυτό το ρίσκο το να χαθεί κάτι όντως στο ταχυδρομείο, εσύ παίρνεις το ρίσκο να σε κοροϊδεύει κάποιος και να μην έχει στείλει, το σύστημα είναι για να μη βγαίνεις συνεχώς χαμένος. Απλά επειδή εσύ αγοράζεις 10 πράγματα το χρόνο και ο πωλητής πουλά 1000, λογικό είναι να το επωμιστεί αυτός το ρίσκο.

Αν έστελνε 20 μόνο το χρόνο θα τα έστελνε και όλα συστημένα για να μην έχει ρίσκο και θα μετακύλιε βέβαια στους αγοραστές το έξτρα κόστος. Όπως μετακυλίει και το κόστος του listing στο ebay και τις προμήθειες του paypal, για να αισθάνεται ο αγοραστής πιο ασφαλής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.