PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

ranger
29-12-12, 19:48
Το να ανοιξω case, δεν ειναι κατι 'κακο' γι αυτον?
Εννοω, ποτε ειναι το χειροτερο που μπορει να του συμβει? Μια κακη αξιολογηση? Refund?
Αν ανοιξω case, ποια ειναι η θετικη καταληξη (ολα καλα και για τους 2), και ποια η αρνητικη?
Στην αρνητικη καταληξη, που καταληγουμε?

Η θετική να έρθει πχ στις 50 μέρες και ζητάς να κλείσει το case, του βάζεις και θετική και τέλος.
Η αρνητική να μην έρθει, να πεις θέλω refund, σου βάζει τα λεφτά σου, κλείνει το case και του βάζεις αν θες και μια θετική ψήφο αν τον θεωρείς εξυπηρετικό.

Bananas
04-01-13, 17:41
Καλησπέρα. Επειδή έω μπερδευτεί πολύ όσον αφορά τα τελωνεία και τις χρεώσεις στην Ελλάδα, μπορεί κάποιος με υπευθυνότητα να μου απαντήσει τα παρακάτω ερωτήματα?

1) Παραγγελίες εντός ευρωπαικής ενωσης (πχ απο αγγλία) τα προιόντα-δεματα περνάνε απο τελωνείο και φορολογούνται ?
2) Εκτός ευρωπαικής ένωσης πχ Ασία αν παραγγείλω με κούριερ θα περάσω τελωνείο ?
3) Υπάρχει καμια αρμόδια αρχή που να χει αναλυτικά ΟΛΕΣ τις χρεώσεις για δέματα που εισαγονται στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ πολύ!!!

8anos
04-01-13, 17:50
1) Παραγγελίες εντός ευρωπαικής ενωσης (πχ απο αγγλία) τα προιόντα-δεματα περνάνε απο τελωνείο και φορολογούνται ?

Ευχαριστώ πολύ!!!

οχι


Καλησπέρα. Επειδή έω μπερδευτεί πολύ όσον αφορά τα τελωνεία και τις χρεώσεις στην Ελλάδα, μπορεί κάποιος με υπευθυνότητα να μου απαντήσει τα παρακάτω ερωτήματα?


2) Εκτός ευρωπαικής ένωσης πχ Ασία αν παραγγείλω με κούριερ θα περάσω τελωνείο ?



πολύ πιθανο εαν σου ερθουν με κουριερ και οχι απλο ταχυδρομείο.



3) Υπάρχει καμια αρμόδια αρχή που να χει αναλυτικά ΟΛΕΣ τις χρεώσεις για δέματα που εισαγονται στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ πολύ!!!

ριξε μια ματια εδω:
https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet

cool11
09-01-13, 23:12
Ρε παιδια, παραλαμβανει κανεις απο ελτα?
Νομιζω τους τελευταιους δυο μηνες εχει κολησει το συμπαν.
Μονο σε μενα εχει τυχει?
Παραλαμβανεται κανονικα, σας ερχονται δεματα, παραγγελιες κλπ?

secjournalist
09-01-13, 23:13
Ρε παιδια, παραλαμβανει κανεις απο ελτα?
Νομιζω τους τελευταιους δυο μηνες εχει κολησει το συμπαν.
Μονο σε μενα εχει τυχει?
Παραλαμβανεται κανονικα, σας ερχονται δεματα, παραγγελιες κλπ?

Στα ίδια και εγώ. Και πέρυσι περίπου έτσι ήταν τις γιορτές.

ranger
10-01-13, 00:38
Σήμερα παρέλαβα δεματάκι από Κίνα με shipping day 11/11/12

InTranceWeTrust
10-01-13, 01:56
Σήμερα παρέλαβα δεματάκι από Κίνα με shipping day 11/11/12
είχες ανοιξει case ?

ranger
10-01-13, 02:02
Ναι, 25/12. Την τελευταία μέρα που μπορούσα για να είμαι καλυμμένος. Μου πρότεινε refund ή να το ξαναστείλει, του είπα θα περιμένω λίγο ακόμα. Αν δεν ερχόταν μέχρι την παρασκευή θα είχα ζητήσει refund

panospc
10-01-13, 08:13
Θέλω να παραγγείλω ένα φορτιστή από κίνα κόστους 8 ευρώ. Επειδή το βιάζομαι σκοπεύω να το παραγγείλω με Expedited Shipping. Συνολικό κόστος βγαίνει 17 ευρώ. Θα έχω καμιά επιπλέον χρέωση για κάτι τόσο φθηνό;

RASTAVIPER
10-01-13, 11:31
Ρε παιδια, παραλαμβανει κανεις απο ελτα?
Νομιζω τους τελευταιους δυο μηνες εχει κολησει το συμπαν.
Μονο σε μενα εχει τυχει?
Παραλαμβανεται κανονικα, σας ερχονται δεματα, παραγγελιες κλπ?

νομίζω έχει αναφερθεί και αλλού η ίδια ερώτηση.
Έιναι καθαρά θέμα περιοχής. Εγώ ότι παραγγελίες έχω κάνει αυτές τις βδομάδες των γιορτών, από Ευρώπη και Κίνα, το πολύ 3-4 βδομάδες έκαναν.

cool11
10-01-13, 11:33
Με αυτες τις καθυστερησεις, θα αναγκαστουμε να ανοιγουμε case για ολα!
Τσαμπα ταλαιπωριες ρε παιδια.

cool11
12-01-13, 14:33
Ρε παιδια, δεν ξερω τι να κανω.
Αρχικη παραγγελια 20 Νοεμβρη απο αγγλια.
28 Δεκεμβρη, κι ακομη δεν ειχε ερθει τιποτε.
Το λεω στον πωλητη, μου λεει οτι μαλλον καπου χαθηκε, αλλα μην ανησυχεις, θα επανορθωσουμε, ειπαν οτι στελνουν νεο πακετο, διχως καμια δικη μου χρεωση.
Ανοιξα case ομως, στις 30 δεκεμβρη, δια παν ενδεχομενον, και αν ολα πανε καλα θα το κλεισω.
Ομως, φτασαμε 14 Δεκεμβρη(επομενη εργασιμη), κι εγω ακομη δεν παρελαβα τιποτε απο αγγλια, για 2η φορα! Ποσο να περιμενω πια?
Στο αλλο τοπικ του αμαζον, χτες ελεγα, απο αγγλια παλι, παρηγγειλα δευτερα, ηρθε παρασκευη!
Με την εν λογω παραγγελια του ebay, ηδη περασαν 16 μερες, απο την 2η αποστολη.
Πρεπει να περιμενω παλι 45μερο?
Τι στο καλο, με κοροϊδευουν??????? Δεν μου στελνουν τιποτε????????
Θα μου πειτε, τι το ζαλιζεις, ακυρωσε, ζητα αποζημιωση.
Ομως, δεν θελω να φτανω σε αυτο το σημειο. Θελω να το αποφευγω.
Τι να κανω. Πειτε μου.

jap
12-01-13, 21:03
Θα γυρίσεις το case σε claim, μην το παιδεύεις. Κοίτα μη χάσεις τις προθεσμίες. Ας έστελνε γρήγορα και με tracking number.

- - - Updated - - -


Ομως, δεν θελω να φτανω σε αυτο το σημειο. Θελω να το αποφευγω.


Μην προβληματίζεσαι, δουλειά του κάθε πωλητή είναι να το αποφεύγει, αυτός ξέρει πώς. Δική σου είναι να πληρώσεις, την έχεις καλύψει την υποχρέωσή σου και έχες και την ψυχική οδύνη. (θα έρθει-δεν θα έρθει, θα προλάβω τις προθεσμίες, κι αν έρθει δύο φορές;)

cool11
12-01-13, 23:07
Θα γυρίσεις το case σε claim, μην το παιδεύεις. Κοίτα μη χάσεις τις προθεσμίες. Ας έστελνε γρήγορα και με tracking number.

- - - Updated - - -



Μην προβληματίζεσαι, δουλειά του κάθε πωλητή είναι να το αποφεύγει, αυτός ξέρει πώς. Δική σου είναι να πληρώσεις, την έχεις καλύψει την υποχρέωσή σου και έχες και την ψυχική οδύνη. (θα έρθει-δεν θα έρθει, θα προλάβω τις προθεσμίες, κι αν έρθει δύο φορές;)

Οταν λες να γυρισω το case σε claim τι εννοεις?

(για την ιστορια, τωρα να καταλαβω, μετρα 2ο 45μερο?)

jap
13-01-13, 11:19
Εννοώ την επιλογή που έχεις μέσα από το case "Escalate to a claim" να πάρει την κατάσταση στα χέρια του το ebay και να αποφασίσει αν θα πρέπει να πάρεις refund. Από τη στιγμή που έχεις ανοίξει case και ο πωλητής έχει ήδη απαντήσει αλλά αντικείμενο δεν έχει έρθει, αφήνεις το ebay να αποφασίσει. Αν εν τω μεταξύ έρθει το δεματάκι, το κλείνεις ή, αν αυτό που θα έρθει δεν είναι εντάξει αλλάζεις την αιτιολογία του. Η προθεσμία που έχεις να το κάνεις είναι μέχρι την ημερομηνία που σου αναφέρει ότι θα κλείσει το case από μόνο του.

Bananas
13-01-13, 15:21
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ρολόι χειρός απο το amazon.com. Λέτε να με φορολογήσουν στο τελωνείο ;

karetsos
13-01-13, 15:43
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ρολόι χειρός απο το amazon.com. Λέτε να με φορολογήσουν στο τελωνείο ;

αναλόγως το κόστος...

Bananas
13-01-13, 16:12
αναλόγως το κόστος...

150 dollars περίπου 112 ευρώ. Λέτε να με φορολογήσουν; Αν ναι πάνω κάτω πόσο λέτε να πάει; Θα ξεπερνά τα 20 ευρώ;

karetsos
13-01-13, 17:20
Μάλλον θα σου βάλουν το ελάχιστο, γύρω στα 5 ευρώ

cool11
13-01-13, 18:14
Εννοώ την επιλογή που έχεις μέσα από το case "Escalate to a claim" να πάρει την κατάσταση στα χέρια του το ebay και να αποφασίσει αν θα πρέπει να πάρεις refund. Από τη στιγμή που έχεις ανοίξει case και ο πωλητής έχει ήδη απαντήσει αλλά αντικείμενο δεν έχει έρθει, αφήνεις το ebay να αποφασίσει. Αν εν τω μεταξύ έρθει το δεματάκι, το κλείνεις ή, αν αυτό που θα έρθει δεν είναι εντάξει αλλάζεις την αιτιολογία του. Η προθεσμία που έχεις να το κάνεις είναι μέχρι την ημερομηνία που σου αναφέρει ότι θα κλείσει το case από μόνο του.

Μονο 'respond to case' βλεπω. Που ειναι το 'claim'?

jap
13-01-13, 19:36
Ανάλογα με τη φάση του case και τι έχει προηγηθεί, αφού πατήσεις στο respond, έχεις μια σειρά από επιλογές

- να κάνεις escalate σε claim
- να στείλεις μήνυμα να απαντήσεις στον πωλητή
- να αλλάξεις το λόγο της δυσαρέσκειάς σου αν ήρθε εν των μεταξύ το πακέτο αλλά ήταν λειψό/ελαττωματικό/πλαστό
- να κλείσεις το case αν ήρθε το πακέτο και είναι όλα ΟΚ

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι όλα αυτά αναφέρονται με περισσότερες λεπτομέρειες και ανάλυση και υποπεριπτώσεις στις σελίδες βοήθειας του ebay. Άλλο το να ρωτάς τι με συμβουλεύετε να κάνω σε μια περίπτωση κι άλλο το τι κουμπί να πατήσω. :)

raspoutiv
13-01-13, 20:25
έχω την εντύπωση πως οι ερωτήσεις επαναλαμβάνονται

μια αναζήτηση λίγες σελίδες πίσω, ή στο site του ebay δε βλάπτει

μην κάνουμε κατάχρηση του φιλότιμου των άλλων

cool11
14-01-13, 18:41
Εν τελει, αφου εστειλα και μηνυμα χτες, και σημερα, 24 ωρες μετα ουτε φωνη ουτε ακροαση απο τον seller, εν τελει ζητησα refund.
Παιδια, δεν θα το πιστεψετε. Τo ebay καθαρισε την υποθεση εντος ενος(1) λεπτου!
Μεχρι να κανω το escalate, μου ηρθε απαντησε οτι 'εκδικασαν' αποζημιωση υπερ μου!
Ενταξει, ηταν καραμπινατη υποθεση, δεν εφταιξα πουθενα, κι ετσι μαλλον δεν χρειαστηκε 2η σκεψη εκ μερους τους!
Τι να πω, μπραβο στο ebay! Μενει να δω την πιστωση μεσω paypal.

alexgk
14-01-13, 19:48
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ρολόι χειρός απο το amazon.com. Λέτε να με φορολογήσουν στο τελωνείο ;

Πριν κανένα χρόνο που δοκίμασα στη διαδικασία έλεγε και τι φόρο πληρώνεις. Το φόρο μάλιστα αναλάμβανε το amazon.com να τον πληρώσει και σου έβγαζε την τιμή με τον φόρο μέσα.

thourios
14-01-13, 21:16
Τέσσερα ρολόγια που έχω παραγγείλει από Σιγκαπούρι αξίας από 100 έως 200€+ (τιμές Ελλάδος) πριν περίπου έναν χρόνο, ένα ένα, κατά διαστήματα από e-bay όμως και με απλό ταχυδρομείο δεν χρεώθηκα φόρους.

cool11
15-01-13, 10:36
Εχει νοημα να ριξει κανεις μια ματια στο tracking system της china post ή οχι?
Εχουμε σελιδα? Δειχνει την πορεια ενος δεματος απο κίνα προς ελλαδα ή οχι?

- - - Updated - - -

Οταν το helpdesk του ebay, μου 'εκδικασε' refund, αυτο σημαινει οτι υποχρεωνει τον seller να το κανει?
Πρεπει να το κανει ο seller, ή μπορει να το κανει(λεμε τωρα....δεν ξερω, μπορει και να υπαρχει τροπος!) και το ιδιο το ebay?
Μεχρι ωρας δεν εχω δει καμια πιστωση στο λογαριασμο μου στο paypal...τι συμβαινει¨?

Magnum
15-01-13, 10:48
Εχει νοημα να ριξει κανεις μια ματια στο tracking system της china post ή οχι?
Εχουμε σελιδα? Δειχνει την πορεια ενος δεματος απο κίνα προς ελλαδα ή οχι?

- - - Updated - - -

Οταν το helpdesk του ebay, μου 'εκδικασε' refund, αυτο σημαινει οτι υποχρεωνει τον seller να το κανει?
Πρεπει να το κανει ο seller, ή μπορει να το κανει(λεμε τωρα....δεν ξερω, μπορει και να υπαρχει τροπος!) και το ιδιο το ebay?
Μεχρι ωρας δεν εχω δει καμια πιστωση στο λογαριασμο μου στο paypal...τι συμβαινει¨?

Αν είναι συστημένο και έχεις tracking number μπορείς να το δεις εδώ : http://intmail.183.com.cn/itemstatus_en.jsp
Εδώ είδα και συστημένο που έστειλα απο Ελλάδα στην Κίνα .

jap
15-01-13, 11:26
Σε όσες φορές μου έχει τύχει, φαίνεται μόνο η αρχική αποστολή, όχι η πορεία. Και είναι πολύ αναξιόπιστα τα tracking από Κίνα, τη μία λέει δεν το βρίσκει, την άλλη λέει μια ημερομηνία, την τρίτη διαφορετική. Εγώ έχω σημειώσει και αυτό (http://17track.net/IndexEn.html).

Σε αυτή την περίπτωση, το refund το κάνει το ίδιο το ebay από το λογαριασμό paypal του πωλητή. Αν δεν έχει χρήματα μέσα, τα βάζει το ebay. Μπορεί να καθυστερήσει 1-2 μέρες να φανεί.

cool11
16-01-13, 16:51
Σε αυτή την περίπτωση, το refund το κάνει το ίδιο το ebay από το λογαριασμό paypal του πωλητή. Αν δεν έχει χρήματα μέσα, τα βάζει το ebay. Μπορεί να καθυστερήσει 1-2 μέρες να φανεί.

Ποσες μερες θα περιμενω να δω την επιστροφη χρηματων απο refund?
Ειναι πρωτη φορα που μου συμβαινει, και δεν θα θελα να ειναι ενα refund χωρις χρηματα!
Προς το παρον παντως, αν και διανυουμε την 2η μερα απο το refund που εβγαλε το ebay, ακομη, δεν εχει πιστωθει τιποτε στον λογαριασμο μου.

- - - Updated - - -

Οριστε τι βλεπω στο paypal
118338

Φαινεται να εγινε η αποζημιωση.
Ομως, βλεπω ενα μηδενικο υπολοιπο. Γιατι? Μεταφερθηκαν στην καρτα μου? Γιατι δεν εχω δει να ερχεται το χρημα της αποζημιωσης;
Που ειναι το refund, χαμενο καπου στην Πειραιως;

secjournalist
16-01-13, 16:54
Ποσες μερες θα περιμενω να δω την επιστροφη χρηματων απο refund?
Ειναι πρωτη φορα που μου συμβαινει, και δεν θα θελα να ειναι ενα refund χωρις χρηματα!
Προς το παρον παντως, αν και διανυουμε την 2η μερα απο το refund που εβγαλε το ebay, ακομη, δεν εχει πιστωθει τιποτε στον λογαριασμο μου.

- - - Updated - - -



Οριστε τι βλεπω στο paypal
118338

Φαινεται να εγινε η αποζημιωση.
Ομως, βλεπω ενα μηδενικο υπολοιπο. Γιατι? Μεταφερθηκαν στην καρτα μου? Γιατι δεν εχω δει να ερχεται το χρημα της αποζημιωσης;
Που ειναι το refund, χαμενο καπου στην Πειραιως;

Τα refunds πηγαίνουν στην κάρτα. Λογικά θα είναι στο λογιστικό υπόλοιπο του λογαριασμού σου τώρα.

Serafeim Karakostas
16-01-13, 16:55
Απευθείας στην κάρτα πιστώνονται τα χρήματα (σε τρεις εργάσιμες ημέρες κατά μέσο όρο).

cool11
16-01-13, 19:46
Ειναι στο λογιστικο υπολοιπο, ετσι ειδα μολις τωρα...
Απλα η winbank δεν ενημερωνει οταν απο 'λογιστικο' ενα ποσο, γινει 'διαθεσιμο'.
Εν μεσω αλλων ειδοποιησεων απο αλλες συναλλαγες, κοιταζα παντα το διαθεσιμο και διαπιστωνα οτι χρηματα δεν εχουν μπει.
Αλλα τωρα που ξαναειδα τις ειδοποιησεις, ειδα οτι εχει ενσωματωθει στο 'λογιστικο'. Οποτε μαλλον αυριο θα ειναι και διαθεσιμα.

cool11
18-01-13, 22:12
Μολις παρελαβα ενα δεματακι απο αγγλια, ταχυτατα, εντος εβδομαδας!
Ενα θεματακι μονο: δεν ειχε μεσα αποδειξη, εστω την αγγλικη. Για ενα ποσο δεκαδων ευρω, περιμενα να εχει αποδειξη.
Μπορω να τυπωσω αυτη του paypal ή του ebay?
(μιας και με το νεο φορολογικο νομοσχεδιο, για πρωτη φορα 'μετρανε' και οι αποδειξεις απο το εξωτερικο)

villasg
18-01-13, 22:44
(μιας και με το νεο φορολογικο νομοσχεδιο, για πρωτη φορα 'μετρανε' και οι αποδειξεις απο το εξωτερικο)

Ειναι σιγουρο αυτο ?
Που το ειδες γραμμενο ?

cool11
18-01-13, 23:11
Ειναι σιγουρο αυτο ?
Που το ειδες γραμμενο ?

Πχ. δες εδω
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=112976834
"Επίσης όσοι κάνουν ταξίδια σε χώρες της ΕΕ. Θα μπορούν να κρατούν τις αποδείξεις και να τις προσθέτουν σε αυτές που συλλέγουν εντός των... συνόρων."
και δεν μιλα για ταξιδια, απλα το γραφει με αυτη τη διατυπωση, αν ψαξει κανεις θα το βρει κι αλλιως διατυπωμενο (αποδειξεις αγορων απο το εξωτερικο)

CrazyScientist
19-01-13, 01:03
Πόσο είναι το όριο που μπορεί να σου στείλει κάποιος από Ασία κάτι και να μην κολλήσει τελωνείο για φορολόγηση σίγουρα;

jkoukos
19-01-13, 19:32
Πχ. δες εδω
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=112976834
"Επίσης όσοι κάνουν ταξίδια σε χώρες της ΕΕ. Θα μπορούν να κρατούν τις αποδείξεις και να τις προσθέτουν σε αυτές που συλλέγουν εντός των... συνόρων."
και δεν μιλα για ταξιδια, απλα το γραφει με αυτη τη διατυπωση, αν ψαξει κανεις θα το βρει κι αλλιως διατυπωμενο (αποδειξεις αγορων απο το εξωτερικο)
Ρητά η τροπολογία (http://www.taxheaven.gr/pagesdata/psifisthen_nomosxedio.pdf) που ψηφίστηκε (και είναι υπό έκδοση στο τυπογραφείο) αναφέρει επί λέξη, (κεφάλαιο Α - άρθρο 9 - παράγραφος 2β) "... ο φορολογούμενος απαιτείται να προσκομίσει αποδείξεις που έχουν εκδοθεί σύμφωνα με τις διατάξεις των Κανόνων Απεικόνισης Συναλλαγών ή σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης ...".
Άρα ισχύει μόνο για όλες τις χώρες της Ε.Ε. και πουθενά αλλού.

cool11
19-01-13, 22:45
Αρα, τωρα που δεν μου εστειλε μαζι με το δεμα απο αγγλια, αποδειξη ο πωλητης, εγω τι να κανω?
Να τυπωσω την αποδειξη του paypal ή του ebay?

japetus
20-01-13, 01:49
Αρα, τωρα που δεν μου εστειλε μαζι με το δεμα απο αγγλια, αποδειξη ο πωλητης, εγω τι να κανω?
Να τυπωσω την αποδειξη του paypal ή του ebay?

Δεν ισχύει τίποτα από τις δυο. Ο πωλητής βγάζει προφανώς κέρδος -όπως κάνουν πάρα πολλοί στο ebay- πουλώντας χωρίς να κόβει αποδείξεις ή να τις κρατά για τον εαυτό του.

cool11
20-01-13, 20:02
Δεν ισχύει τίποτα από τις δυο. Ο πωλητής βγάζει προφανώς κέρδος -όπως κάνουν πάρα πολλοί στο ebay- πουλώντας χωρίς να κόβει αποδείξεις ή να τις κρατά για τον εαυτό του.

Αυτο, συμφωνα με τους κανονες του ebay, ειναι 'σωστο' ή παράνομο? ή δεν τρέχει τιποτε?
Εντυπωση μου κανει ομως. Πχ ο συγκεκριμενος πωλητης, πουλαει σε χιλιαδες κοσμο χωρις αποδειξη, και χωρις να 'φοβαται' τιποτε;

- - - Updated - - -

-----
Ποσο 'διάφανο' ειναι το συστημα μηνυματων του ebay?
Αν προκυψει προβλημα στη συναλλαγη με τον πωλητη, λογω εσφαλμενης πληροφορησης που προηλθε απο μηνυμα(κοινως, αν μου πει ψεματα), μπορω να αποδειξω οτι παραπλανηθηκα, και να δικαιωθω?
Μπορει το ebay αν προκυψει προβλημα, να δει τα μηνυματα μας, τα δικα μου και του πωλητη, το τι ειπαμε?

stratus
25-01-13, 16:39
Αγορασα πριν μια εβδομαδα ενα προιον απο το ebay.Η παραγγελια ειναι απο Αμερικη μεσω USPS.O πωλητης μου εστειλε tracking number αλλα οποτε παω να το βαλω στο σαιτ της USPS βλεπω μονο αυτο
"The U.S. Postal Service was electronically notified by the shipper on January 18, 2013 to expect your package for mailing. This does not indicate receipt by the USPS or the actual mailing date."
Εχω στειλει email στον πωλητη,αλλα δεν εχει απαντησει.Το feedback του ειναι 99,8%.

RASTAVIPER
26-01-13, 01:47
Αγορασα πριν μια εβδομαδα ενα προιον απο το ebay.Η παραγγελια ειναι απο Αμερικη μεσω USPS.O πωλητης μου εστειλε tracking number αλλα οποτε παω να το βαλω στο σαιτ της USPS βλεπω μονο αυτο
"The U.S. Postal Service was electronically notified by the shipper on January 18, 2013 to expect your package for mailing. This does not indicate receipt by the USPS or the actual mailing date."
Εχω στειλει email στον πωλητη,αλλα δεν εχει απαντησει.Το feedback του ειναι 99,8%.

Δεν λέει τίποτα ένα σκέτο ποσοστό, ας είναι και 100%.
Αν θες βοήθεια, δώσε το tracking number και το link του πωλητή.

stratus
26-01-13, 11:43
Δεν λέει τίποτα ένα σκέτο ποσοστό, ας είναι και 100%.
Αν θες βοήθεια, δώσε το tracking number και το link του πωλητή.
Μου απαντησε και μου εξηγησε οτι εχει αλλαξει το tracking system της usps γιαυτο δεν μπορω να δω την πορεια του δεματος.Εστειλα email και στην usps και μου εδωσε την εξης απαντηση " Please be advised tracking is not available for this product.".Οποτε περιμενω.

RASTAVIPER
27-01-13, 11:13
Μου απαντησε και μου εξηγησε οτι εχει αλλαξει το tracking system της usps γιαυτο δεν μπορω να δω την πορεια του δεματος.Εστειλα email και στην usps και μου εδωσε την εξης απαντηση " Please be advised tracking is not available for this product.".Οποτε περιμενω.

Οπότε τσέκαρε στο σιτε των ΕΛΤΑ μήπως εμφανιστεί κάτι μέχρι τέλος της ερχόμενης βδομάδας.

cool11
01-02-13, 10:24
Θελω να επικοινωνησω με τον seller, και μου ζητα item number.
(παλι το αλλαξανε τον τροπο επικοινωνιας?)
Που το βρισκω αυτο?

tsavman
01-02-13, 11:36
My eBay - Purchase History, είναι ο αριθμός ακριβώς κάτω από τον τίτλο του item.

stratus
02-02-13, 12:54
Ειχα κανει μια παραγγελια απο Αμερικη μεσω USPS.Την παρελαβα χθες.Το προβλημα ειναι οτι εγω ειχα ζητησει να ερθει με Express,αλλα χθες που την παρελαβα ειδα οτι ειχε ερθει με απλο.Η χρεωση του express εχει γινει κανονικα και ειναι 10$ παραπανω απο το απλο που μου την εστειλε.Εστειλα email στον πωλητη ,αλλα δεν απαντησε.Αξιζει να ανοιξω θεμα για 10$;Ειναι και το γ..το βεβαια.Επισης σε ποια κατηγορια,αν ανοιξω θεμα,να το βαλω;

villasg
02-02-13, 14:27
Οτι δεν συμφωνεί με την περιγραφη

"I received an item that does not match the seller's description."

stratus
02-02-13, 14:38
Οτι δεν συμφωνεί με την περιγραφη

"I received an item that does not match the seller's description."
Ευχαριστω

cool11
03-02-13, 14:20
Αληθευει οτι κι εμας ως αγοραστες, μας αξιολογουν οι πωλητες; Δεν το γνωριζα, αλλα σε χαρτια αποδειξεων που λαμβανω, γραφουν 'αφηστε μας καλο feedback κι εμεις θα σας δωσουμε θετικη αξιολογηση ως ανταποδοση!'(στα αγγλικα γραμμενο)
Που μπορω να δω τι λενε για μενα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.