PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

villasg
03-02-13, 14:33
Και βεβαια αξιολογησε και εσυ δες στο προφιλ σου

http://i.imgur.com/yyAxotJ.jpg
http://i.imgur.com/UNj3ucm.jpg

ranger
03-02-13, 17:17
παλιά μπορούσαν να βάλουν και οι πωλητές αρνητική-ουδέτερη ψήφο και έτσι περίμεναν συνήθως να τους βάλεις εσύ και μετά έβαζαν.
Τα τελευταία χρόνια από τη στιγμή που πλήρωσες δεν μπορούν να βάλουν κάτι άλλο πέρα από θετική και έτσι οι περισσότεροι βάζουν με το που θα πληρώσεις θετική.

jap
03-02-13, 19:45
Αυτό που λέει ο ranger κάνουν οι πιο σωστοί/επαγγελματίες. Ως αγοραστής πλήρωσες = τέλειωσαν οι υποχρεώσεις σου. Εγώ πλέον Δεν μπαίνω στον κόπο να αφήσω feedback σε αυτούς που δεν αφήνουν πρώτα την αξιολόγηση στον αγοραστή.

ranger
03-02-13, 21:02
Έτσι είναι. Γιαυτό το άλλαξε και το ebay. Η υποχρέωση σου ως αγοραστής είναι να πληρώσεις. Αν δεν πληρώσεις δεν σου βάζει αρνητική, πάει στο ebay. Πάντα πληρώνω αμέσως μετά την αγορά και οι περισσότεροι βάζουν θετική με το που δουν την πληρωμή.

RASTAVIPER
04-02-13, 12:49
Για αυτό που λέτε έχω τσακωθεί με 2-3 μεγάλους πωλητές που είχαν εκατοντάδες χιλιάδες αξιολογήσεις, αλλά δεν μου άφηναν την αξιολόγηση μετά την πληρωμή μου.
Η απάντησή τους είναι ότι γίνεται αυτόματα από κάποιο σύστημα του Ebay, μόλις λάβουν την θετική από σένα.

ipo
04-02-13, 13:19
Δε μου φαίνεται παράλογο να δίνει ο πωλητής αξιολόγηση στον αγοραστή, αφού λάβει τη δική του. Μπορεί ο πελάτης να είναι πονηρός και να κάνει dispute ή να αφήσει αρνητική αξιολόγηση επειδή το πακέτο έκανε ένα μήνα να φθάσει και ο αγοραστής δεν είχε διαβάσει στις οδηγίες ότι μπορεί να κάνει 5 εβδομάδες. Ο καλός αγοραστής φαίνεται αφού παραλάβει το προϊόν κι όχι μόνο από το γεγονός της άμεσης πληρωμής.

esykas
09-02-13, 11:56
δεν ξέρω και εγώ κάτι πάνω σε αυτό παρά μόνο ότι επειδή πληρώνω κατευθείαν με το paypal τις περισσότερες φορές έρχεται αυτόματη αξιολόγηση και λογικά θα πρέπει να το έχει ενεργοποίηση ο πωλητής και όχι να ισχύ σε όλους αυτόματα

ela002
12-02-13, 15:45
Πήρα κάτι απο ebay Ιταλία. Το στένει με SDA express . Γνωρίζει κανείς με ποιον courrier συνεργάζεται στην Ελλάδα?

thourios
12-02-13, 15:59
Πήρα κάτι απο ebay Ιταλία. Το στένει με SDA express . Γνωρίζει κανείς με ποιον courrier συνεργάζεται στην Ελλάδα?

Δεν πρέπει να έχει συνεργάτη στην Ελλάδα. Μου είχαν στείλει κάτι έγραφα από Ιταλία παλιά με αυτήν την εταιρεία και παρέλαβα με ΕΛΤΑ χωρίς να είμαι όμως απόλυτα σίγουρος.

ela002
14-02-13, 13:30
Ευχαριστω, η πλάκα είναι στο tracking λέει SHIPMENT DELIVERED Gateway Lonate Pozzolo μου το βγάζει σαν να ολοκληρώθηκε η παράδοση. Τώρα από εκεί που πάει ένας Θεός ξέρει.

johnyb98
15-02-13, 00:49
Σε μία αγορά, στην παρακάτω περίπτωση

Royal Mail SecondClass : FREE
Royal MailSpecial Delivery - €9.27

εάν επιλέξω το free:

α. Θα μου έρθει ποτέ το item;

β. Πόσο περισσότερο από το special delivery διαρκεί (περίπου)

γ. Πώς δηλώνεις ότι θέλεις second class; Γιατί, απ' όσες παραγγελίες έχω κάνει μέχρι σήμερα, δεν το έχω δει πουθενά.

p.s. Πριν λίγο έκανα μία αγορά, και τη στιγμή που ήταν να επιλέξω τρόπο πληρωμής, το free δεν υπήρχε πουθενά. Ενώ, στις λεπτομέρεις του item υπέρχε το Royal Mail SecondClass : FREE.

Papados
21-02-13, 09:42
Λίγο τα φωτα σας.

ξερω ότι πιάστικα κορόιδο αλλα θέλω να το ξέρω για την επόμενη φορά που θα μου συμβεί.

Από ebay ασχετος. είχα ένα ανταλλακτικό από μια επισκευή που ήταν να κάνω και τελικά δεν την έκανα. Ετσι αποφάσισα να το δώσω μεσω ebay.
Το υλικό έκανε 110 ευρώ και το εδινα 60 λίρες με την σημείωση ότι μπορούν να το επιστρέψουν σε 7 ημέρες αλλά με έξοδα δικά τους.

αφού εγινε το νταλαβέρι μετά από 11 μέρες μου γράφουν ότι το υλικό δεν δουλεύει και θέλουν τα λεφτα τους πίσω. Τους εξηγώ ότι είναι καινούργιο και δουλεύει και η βλάβη παρουσιάζετε απο ενα αλλα εξάρτημα που κουμπώνει σε αυτό που τους εστειλα, αλλά επιμένουν ότι είναι μηχανικοί και ξέρουν πολυ καλά απο τα συγκεκριμένα υλικά.

Τέλος πάντων τους επιστρέφω το ποσό και τους γράφω να σεβαστούν τους όρους που είχα βάλει και να μου στείλουν το υλικό πίσω.
και η απάντηση είναι ότι πρέπει να τους επιστρέψω και 6 λίρες μεταφορίκα που τους είχα χρεώσει και αμα θέλω να στείλω courier να το πάρει απο το χώρο τους. Ειναι ελαττωματικό και δεν θα ασχοληθουν αλλα.

Εννοειτε ότι δεν με συμφέρει να στείλω Courier και ετσι τους είπα να το κρατήσουν "χαρισμά" τους.

Τι μπορούσα να κάνω?

8anos
21-02-13, 09:48
να τους επιστρεψεις τα χρηματα αφου σου εχουν επιστρεψει το υλικο!

japetus
21-02-13, 13:29
Σε μία αγορά, στην παρακάτω περίπτωση

Royal Mail SecondClass : FREE
Royal MailSpecial Delivery - €9.27


Αυτές είναι επιλογές για αποστολές εσωτερικού, εντός ΗΒ. Για την περίπτωσή σου πρέπει να λέει International flat rate ή κάτι παρόμοιο. Τσέκαρε το tab 'Postage and Payments' και επέλεξε Ελλάδα να δεις τί σου βγάζει. Προϋπόθεση φυσικά ο πωλητής να στέλνει εξωτερικό, το τσέκαρες πριν κάνεις την αγορά;

homo_digital
21-02-13, 20:29
Παιδιά είχα παραγγείλει μια κολώνια απο uk. Αργησε καμια 20 μερες και εστειλα σημερα mail. η απαντηση ηταν αυτή:

hi, we have now got to the bottom of this and it is not good! royal mail changed their rules for posting products containing alcohol in january - however we had not heard about this at all - now you are not allowed to send items containing over 23% alcohol overseas at all - if you do - royal mail DESTROY them, they dont return to sender - they simply destrοy them.
we have now had over letters from royal mail saying they have destroyed items sent by us and there is nothing we can do about it
i am really sorry about this but i will have to refund your order.
sorry again

Πρεπει να κανω καποια ενεργεια προς το ebay? Κατι άλλο?
Δεν μου εχει ξανατυχει φάση με refund και δεν ξερω

villasg
21-02-13, 20:53
Refund ζητας , αμεσα ανοιγεις dispute .
Ας μην εστελνε σε αλλες χωρες , seller fault ( εαν ισχυει αυτο που λεει )

homo_digital
21-02-13, 21:30
Refund ζητας , αμεσα ανοιγεις dispute .
Ας μην εστελνε σε αλλες χωρες , seller fault ( εαν ισχυει αυτο που λεει )

Μου ήρθε και ενα Mail απο paypal
πως ο χρηστης με το ταδε email has issued a full refund of your payment

Αυτο σημαίνει πως μου επεστρεψε τα χρήματα ε?

8anos
21-02-13, 21:40
εκανα μια αγορα απο εγγλεζο πωλητη στις 27 γενάρη.
Στις 12 φλεβαρη επικοινωνώ μαζί του και του λέω οτι δεν το εχω παραλάβει και να μου δώσει το tracking number, μου απανταει οτι θα το ψαξει δεν μου το στελνει.
Σημερα του στέλνω νεο μήνυμα ζητώντας του τον αριθμό, μου τον στέλνει και μου γραφει οτι φαίνεται οτι εχει παραδοθεί σε εμένα!
το κοιτάω και βλέπω οτι το προϊον απο τις 1/2 μεχρι τις 19/2 ήταν στην πόλη μου αλλά δεν μπόρεσε να παραδοθεί και επιστρέφει!
θα περιμένω μπας και φιλοτημηθει και το ξαναστείλει.
η λαλακια δεν ειναι δικιά του; πιστευω οτι αν χρειαστει θα δικαιωθώ απο ebay paypal. πως το βλέπετε;

villasg
21-02-13, 21:44
Μου ήρθε και ενα Mail απο paypal
πως ο χρηστης με το ταδε email has issued a full refund of your payment

Αυτο σημαίνει πως μου επεστρεψε τα χρήματα ε?

Σωστα .
Σωστος ο εγγλεζος , δωστου θετικη αξιλογηση .

Και κατι ακομα δες αυτο που πηρες στην σελιδα που θα το εχει ξαναανεβασει εαν στελνει εξωτερικο .
Ετσι για να δεις εαν σου ειπε μουφια ή οχι

- - - Updated - - -


εκανα μια αγορα απο εγγλεζο πωλητη στις 27 γενάρη.
Στις 12 φλεβαρη επικοινωνώ μαζί του και του λέω οτι δεν το εχω παραλάβει και να μου δώσει το tracking number, μου απανταει οτι θα το ψαξει δεν μου το στελνει.
Σημερα του στέλνω νεο μήνυμα ζητώντας του τον αριθμό, μου τον στέλνει και μου γραφει οτι φαίνεται οτι εχει παραδοθεί σε εμένα!
το κοιτάω και βλέπω οτι το προϊον απο τις 1/2 μεχρι τις 19/2 ήταν στην πόλη μου αλλά δεν μπόρεσε να παραδοθεί και επιστρέφει!
θα περιμένω μπας και φιλοτημηθει και το ξαναστείλει.
η λαλακια δεν ειναι δικιά του; πιστευω οτι αν χρειαστει θα δικαιωθώ απο ebay paypal. πως το βλέπετε;

Οχι αυτος ειναι ΟΚ .
Εσυ εισαι ο λαθος που δεν καταφερες να το παραλαβεις .
Για να στο ξαναστειλει θα ζητησει ξανα μεταφορικα ή θα σου κανει partial refund αφαιρωντας τα μεταφορικα

homo_digital
21-02-13, 22:02
Ποτε θα φανει στο paypal η επιστροφή των χρηματων? Μπηκα στο λογαριασμο μου αλλα δεν μπορω να δω. Πρεπει να περιμενω καποιες ωρες ή υπαρχει σε καποια καρτελα που δεν βλεπω?

οκ τωρα φανηκε....!!

8anos
21-02-13, 22:15
- - - Updated - - -



Οχι αυτος ειναι ΟΚ .
Εσυ εισαι ο λαθος που δεν καταφερες να το παραλαβεις .
Για να στο ξαναστειλει θα ζητησει ξανα μεταφορικα ή θα σου κανει partial refund αφαιρωντας τα μεταφορικα

Γιατι το λες αυτο; δεν αρνήθηκα ουτε αμελησα να παω να το παραλάβω.
Αυτος αμέλησε να μου στείλει τον αριθμό παρολο που τον ζήτησα εγκαιρα, με τον οποιο κάλλιστα θα μπορούσα να αναζητήσω και να παραλάβω το προϊον.

villasg
21-02-13, 22:17
Δεν σου επιδωθηκε ειδοποιηση ?
Και παλι αμελεια - λαθος της ταχυδρομικης εταιριας

8anos
21-02-13, 22:24
Δεν σου επιδωθηκε ειδοποιηση ?
Και παλι αμελεια - λαθος της ταχυδρομικης εταιριας

οχι δεν αφησαν ειδοποίηση
και επαναλαμβάνω οτι στις 12 φλεβαρη επικοινώνησα μαζι του για να αναζητησω τη τυχη του προϊοντος μεσω του αριθμου παρακολουθησης τον οποιο μου εστειλε σημερα μετα απο νεο δικο μου μηνυμα!


20 Feb 2013 04:53 Kolding The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
20 Feb 2013 04:53 Kolding The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
19 Feb 2013 20:25 Malmö The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
19 Feb 2013 20:25 Malmö The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
19 Feb 2013 08:37 Malmo We were unable to deliver your parcel please contact your sender for more information
19 Feb 2013 08:37 Malmo We were unable to deliver your parcel please contact your sender for more information
01 Feb 2013 15:12 Malmo Your parcel is at the local depot awaiting collection
01 Feb 2013 15:12 Malmo Unable to Deliver
01 Feb 2013 09:58 Malmo We were unable to deliver the parcel as our driver could not gain access to your delivery premises to obtain a signature as a door code was required.
01 Feb 2013 09:58 Malmo Unable to Deliver
01 Feb 2013 09:58 Malmo We were unable to deliver your parcel as there was no one present to sign for the delivery. The latest status of your parcel will be shown here.
01 Feb 2013 08:38 Malmo Your parcel is on the vehicle for delivery
01 Feb 2013 00:59 Malmo Your parcel has arrived at the local delivery depot
31 Jan 2013 20:22 Malmö The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
30 Jan 2013 21:39 Unna Hub The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
30 Jan 2013 04:53 Hub 3 - Birmingham Exported by international gateway, to DPD Group
29 Jan 2013 23:46 Hub 3 - Birmingham Your parcel has been received at our sortation hub
29 Jan 2013 16:10 Crawley Your parcel has been collected from the sender
29 Jan 2013 09:00 Crawley Shipment details received

japetus
23-02-13, 12:30
Μια και τελευταία αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα με αγορές από Κίνα, πέραν της μεγάλης καθυστέρησης, πολλές φορές πάνω από 40 μέρες, ένα 20% των αγορών ποτέ δεν φτάνει, είτε χάνεται, είτε από αβλεψία δεν αποστέλλεται καθόλου.
Δεδομένου ότι πρόκειται για μικροποσά συνήθως και πάντα οι πωλητές επιστρέφουν την αξία αν συμβεί και δεν έρθει, ποια είναι η ορθότερη πρακτική, το Paypal να κρατά το ποσό επιστροφής online για μελοντικές αγορές ή να το πιστώνει στο συνδεδεμένο λογαριασμό;

villasg
23-02-13, 12:32
αυτο εξαρτατε απο σενα και το ποσο συχνα κανεις αγορες .
Εγω παντα εχω ενα ποσο μεσα στον λογαριασμο μου στο paypal ( αλλα εμενα τραβα απο καρτα )

lefteris4
25-02-13, 15:20
Παράγγειλα κάτι απο το ebay (110 λιρες).
Η αγορά έγινε 24/1/13 και το έστειλε την ίδια μέρα.
Μέχρι και σήμερα δεν έχει έρθει τίποτα.
Του έστειλα να τον ρωτήσω τι γίνεται και μου απάντησε αμέσως οτι είναι στον δρόμο και μου έστειλε αυτο το λινκ (http://www.trackitonline.ru/?tn=RU215354331GB) με το tracking number.
Τι στο καλό είναι στην Αθήνα 1 μήνα και ακόμα να το στείλουν Κρήτη? Το έχασαν? Στο site των ΕΛΤΑ (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD %CE%BF%CF%85.aspx) βάζω το tracking no. αλλα λέει οτι δεν είναι έγκυρος ο κωδικός αντικειμένου.

villasg
25-02-13, 15:29
Ψαχνωντας απο http://www.track-trace.com/post βλεπεις :

"YOUR ITEM HAS REACHED THE DESTINATION COUNTRY
Your item, posted on 24/01/13 with reference RU215354331GB has arrived in ATHENS GREECE and is being processed for delivery."

Εχει ερθει με EMS (http://www.elta-courier.gr/search.asp)"ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-01-2013 11:25 IPS"


Παρε τηλ στα elta-courier.gr 801-11-83000 και δωσε το tracking που σου εδωσε να σου πουν τι παιζει.

lefteris4
25-02-13, 15:40
Πήρα πριν λίγο στα ΕΛΤΑ (οχι courier) και μου είπαν οτι έφτασε 7/2 στην Κρήτη. Είναι κλειστά ομως το τοπικό ελτα και δεν σηκώνουν το τηλέφωνο. Θα περάσω αύριο το πρωί απο εκεί να δώ τι γίνεται και θα ενημερώσω. Ειδοποιητήριο πάντως δεν μου έχουν στείλει.
Ευχαριστώ villasg.

lefteris4
27-02-13, 12:58
Βρέθηκε τελικά. Ήταν στα ΕΛΤΑ απο τις 7 Φεβρουαρίου, απλά ο βλάκας ο πωλητής είχε γράψει άλλο fake όνομα παραλήπτη!

pakitis
27-02-13, 22:24
Αγόρασα την κυριακή από ebay 4 πραγματάκια πολύ φθήνα από Κίνα και πλήρωσα μέσω paypal. Την Τρίτη βλέπω το ebay το ίδιο είχε "κατεβάσει" τις δημοπρασίες κι ο χρήστης πλέον φαίνεται ως non registered user. Άνοιξα case μήπως μπορέσω να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Σήμερα μου έγραψε ότι μου έστειλε και τα 4 αντικείμενα με 4 διαφορετικά tracking numbers κι όλας. Αλλά όποιο κι αν πατάω, μου βγάζει 0 items. Τι να κάνω.. Λέω να περιμένω μέχρι τέλος Μάρτη περίπου και μετά να κινηθώ πάλι..

villasg
27-02-13, 22:35
Περιμενε , δεν εμφανιζονται αμεσως στο Tracking , θελουν μερικες ημερες
ΑΛΛΑ
μην επαναπαυθεις , εαν δεν παραλαβεις στις προθεσμιες ανοιγεις case .
Και δεν το κλεινεις εαν δεν παρεις λεφτα ή τα πραγματα σου

Μια ιστορια που μου εβαλε μυαλο
Καποτε εγω ειχα παραγγειλει κατι αξιας 35 ευρω .
Στα ορια της προθεσμιας να ανοιξω case δεν ειχε ερθει τιποτα .
Ανοιξα case και με τα πολλα μου γραφει στο case οτι το εστειλε και μου εβαλε αριθμο Tracking .
Μου ελεγε καθε μερα οτι αφου τα εστειλε και εχω traψking number ( στο trac-trace (http://www.sao.cn/en/index/home.jsp) εμφανιζε κανονικα πακετο που ερχοταν ελλαδα ) να κλεισω το case γιατι του δημιουργω προβλημα αξιπιστιας κλπ κλπ .
Και ο χαζος το εκανα ........
Φτανει το "πακετο" τελικα ελλαδα , το παρακολουθω απο το Track , και αντι να παραλαβω ειδα οτι τελικα παραδόθηκε στην Κίμωλο ( εγω μενω αθηνα ).
Την εφαγα κανονικα τη φόλα απο τον κινεζο ( βρηκε καποιο track number που να αντιστοιχεί σε Ελλάδα και μου το πάσαρε ) ....

pakitis
27-02-13, 23:54
Ευχαριστώ μαν, όχι δεν επαναπαύομαι καθόλου. Το case είναι ήδη ανοικτό και θέλουν απάντησή μου μέχρι 28/03. 363 θετικές είχε γμτ του. Το κορυφαίο είναι πως για τα ίδια προϊόντα είχε θετικές! Βρήκα 2 αγοραστές (Αμερικάνους) και τους ρώτησα αν πράγματι πήραν τα αντικείμενα και μου απάντησαν όχι! Καλά πόσο βλάκες πρέπει να ειναι; :/

- - - Updated - - -

Καλά νέα! Μόλις έγιναν και τα 4 αντικείμενα refund. Φιου, καλά τη γλυτώσαμε.. ;)

ranger
28-02-13, 02:26
Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τα παραλάβεις κιόλας ;)

pakitis
28-02-13, 23:24
Δε νομίζω γιατί μου αναφέρει στους λόγους το ebay πως τα tracking numbers ήταν ψεύτικα. ;)

8anos
01-03-13, 13:48
εκανα μια αγορα απο εγγλεζο πωλητη στις 27 γενάρη.
Στις 12 φλεβαρη επικοινωνώ μαζί του και του λέω οτι δεν το εχω παραλάβει και να μου δώσει το tracking number, μου απανταει οτι θα το ψαξει δεν μου το στελνει.
Σημερα του στέλνω νεο μήνυμα ζητώντας του τον αριθμό, μου τον στέλνει και μου γραφει οτι φαίνεται οτι εχει παραδοθεί σε εμένα!
το κοιτάω και βλέπω οτι το προϊον απο τις 1/2 μεχρι τις 19/2 ήταν στην πόλη μου αλλά δεν μπόρεσε να παραδοθεί και επιστρέφει!
θα περιμένω μπας και φιλοτημηθει και το ξαναστείλει.
η λαλακια δεν ειναι δικιά του; πιστευω οτι αν χρειαστει θα δικαιωθώ απο ebay paypal. πως το βλέπετε;


να ενημερωσω οτι μετα απο λιγη μανούρα και ανοιγμα ερωτησης στο παυπαλ, μου το ξαναστελνει με δικα του τα εξοδα αποστολής.

pakitis
02-03-13, 00:36
Άντε με το καλό Θάνε ;)

esykas
05-03-13, 21:34
μια γνώμη ρε παιδιά
χθές αγόρασα μια ταμπλέτα μεταχειρισμένη από Αγγλία και είχε έξοδα μεταφοράς 25 ευρώ και σήμερα βρήκα αυτό το μήνυμα
Hello esykas,

I took your parcel to my Post Office today, but the "Airsure" service is not available from the UK to Greece.

I can have it delivered by FedEx and I will pay the extra cost myself, but it may take 5 working days after collection to arrive.

Please let me know if you prefer a refund or FedEx delivery.

Best wishes,
Lee.

στο οποίο του απάντησα ότι δεν πειράζει ας κάνει και πέντε μέρες παρά πάνω:p
απλά η ερώτηση είναι τι εστί airsure και που κολλάει η fedex το απλό ταχυδρομείο δεν του κάνει ή το μετάνιωσε και πετάει άδεια να πιάσει γεμάτα ο άνθρωπος έχει πάνω από 750 πωλήσεις και έχει 100% επιτυχία σε τέτοιου είδους πωλήσεις όχι σε κάλτσες και μανταλάκια

jkoukos
05-03-13, 21:55
Είναι υπηρεσία (http://www.royalmail.com/packet-despatch-low/international-delivery/airsure) διεθνών ταχυμεταφορών εξωτερικού, του Βρετανικού Ταχυδρομείου, με δυνατότητα tracking.
Όμως δεν ισχύει (http://www.royalmail.com/greece)για την χώρα μας.
Θα μπορούσε βέβαια να στο στείλει με το Standard Airmail, αλλά δεν σε χαλάει μιας και δεν επιβαρύνεσαι με επιπλέον έξοδα.

esykas
06-03-13, 21:46
Είναι υπηρεσία (http://www.royalmail.com/packet-despatch-low/international-delivery/airsure) διεθνών ταχυμεταφορών εξωτερικού, του Βρετανικού Ταχυδρομείου, με δυνατότητα tracking.
Όμως δεν ισχύει (http://www.royalmail.com/greece)για την χώρα μας.
Θα μπορούσε βέβαια να στο στείλει με το Standard Airmail, αλλά δεν σε χαλάει μιας και δεν επιβαρύνεσαι με επιπλέον έξοδα.

βρήκα σήμερα αυτό

Hello esykas

I have booked FedEx collection for tomorrow (Wednesday).

Best wishes,
Lee.
στο paypal δείχνει ότι έστειλε ενημέρωση ότι το έστειλε αλλά στο ebay δεν φαίνεται τίποτα ακόμη ότι και να ναι πάντως ξεκίνησε :oneup:

japetus
07-03-13, 15:05
Μετά από μια απίστευτη ταλαιπωρία με εναν πωλητή από Κίνα, ιστορία που κρατάει έξι μήνες και υποτίθεται η παραγγελία στάλθηκε και χάθηκε 3 (!!!) φορές -γνώμη μου είναι ότι πράγματι χάθηκε την πρώτη φορά αν και συστημένη, αλλά ποτέ δεν την ξαναέστειλε, περιμένοντας να το ξεχάσω-, συμφώνησε τελικά να μου δώσει τα χρήματα πίσω.. Μου απαντά λοιπόν ότι το paypal του στέλνει το μήνυμα:
Currently PayPal accounts in the country are only able to send payments. This recipient is not eligible to receive funds.

Έχω δεχτεί στο παρελθόν αποζημιώσεις για αποστολές που δεν ήρθαν και τα χρήματα πιστώνονταν κανονικά από το paypal στην τράπεζα..
Θέλει να μου συνεχίσει το παραμύθι ο τύπος και να μου στείλει πάλι την παραγγελία αλλα όταν του λέω για tracking number μου λέει να του στείλω έξτρα χρήματα..

Γνωρίζει κανείς αν το paypal έχει όντως θέμα στην πίστωση χρημάτων για αποζημίωση παλιάς παραγγελίας;

odys2008
07-03-13, 16:11
Φίλε μου συστημένη αποστολή ΔΕΝ χάνεται. Να έρθει ανοιγμένη κτλ ναι αλλά να χαθεί δεν χάνεται.

Στο paypal έκανες claim εντός του διαστήματος που προβλέπεται (45 ημέρες από την πληρωμή) ? Βασικά δεν το νομίζω γιατί το θέμα θα είχε λήξει εδώ και καιρό, το είχε δεν το είχε στείλει θα είχες πάρει τα λεφτά σου πίσω και ο πωλητής θα έκανε κωλοτούμπες.

Τώρα δεν είναι υποχρεωμένος να σε αποζημιώσει πλέον, και λογικά σε δουλεύει

japetus
07-03-13, 18:08
Κι όμως, συστημένο και χάθηκε.. Και εγώ πρώτη φορά το είδα. Την παρακολουθούσα την πορεία του δέματος, και ενώ ήταν κάμποσο καιρό στο τελωνείο της Κίνας, ξαφνικά εξαφανίζεται το tracking number από το σύστημα, χωρίς ποτε να μπει στην Ελλάδα όπως διασταύρωσα με τα κεντρικά των ΕΛΤΑ.
Το λάθος μου ήταν ότι δεν ζήτησα επιστροφή χρημάτων αλλά επαναποστολή. Όσο καιρό ήμουν εντός των 40 ημερών για claim, ο πωλητής άψογος στην επικοινωνία, μετά μου τα χάλασε..
Και υποτίθεται είναι σοβαρός και μεγάλος ρεσέλερ, o tomtop..

kourampies
15-03-13, 12:16
Από tomtop έχω κάνει 100δες αγορές απροβλημάτιστα. Αλλά ναι, μετά το 45ήμερο πουλάνε τρέλα γιατί απλά δεν μπορείς να τους κάνεις τίποτα.

ΠΟΤΕ μην αφήνεις να περάσουν οι 45 ημέρες. Εφόσον έχεις πρόβλημα επικοινώνησε στο μήνα περίπου με τον πωλητή, μια μέρα πριν την πάροδο των 45 άνοιξε claim, και μετά από 15 (αν δεν έχει έρθει τίποτα φυσικά) κάντο escalate. Θα τους έχεις δώσει σύνολο 60 μέρες. Αν εσύ δεν έχεις παραλάβει κάτι δεν σε ενδιαφέρει κιόλας το γιατί, 2 μήνες είναι υπεραρκετή υπομονή.

Οι περισσότεροι πωλητές με το που ανοίξεις claim, χωρίς καν escalate, θα σου δώσουν refund για να ξεμπερδεύουν. Πολλές φορές μπορεί να σου μείνουν τα λεφτά και να εμφανιστεί και το προϊόν μετά από καιρό.

ipo
18-03-13, 22:55
Πολλές φορές μπορεί να σου μείνουν τα λεφτά και να εμφανιστεί και το προϊόν μετά από καιρό.
Σε αυτη την περίπτωση καλό είναι να επικοινωνούμε με τον πωλητή και να του στέλνουμε τα χρήματα για το προϊόν που τελικά παραλάβαμε.

cool11
19-03-13, 12:54
Απο καποια δυσλειτουργια των συστηματων paypal-winbank(το εχω αναλυσει στο θεμα του paypal), εκανα 'αγορα' στο ebay, διχως να μπορω αμεσα να πληρωσω.
Διχως τη θεληση μου δηλαδη. Οταν εκανα την αγορα, οταν κανω παντα τις αγορες, πληρωνω αμεσα εκεινη τη στιγμη.
Την συγκεκριμενη φορα ομως, τα 'συστηματα' με κρεμασαν.
Αποτελεσμα? Να περιμενω να φανουν διαθεσιμα καποια χρηματα απο refund(ηδη υπαρχουν στο paypal), ωστε να μπορεσω να πληρωσω τη συγκεκριμενη αγορα που εκανα.

Ομως, δεν θελω σε καμια περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα. Παροτι δεν φταιω εγω. Αν το paypal εχει μεσα 70 ευρω, και ο λογαριασμος μου αλλα 70, και για 75 ευρω αγορα 'χτυπαει' προβλημα, ε δεν το ηξερα, ουτε μπορουσα να το φανταστω οτι δεν θα μπορω να πληρωσω.

Τι μπορω να κανω ωστε να μην εχω προβλημα ουτε με το ebay, ουτε με τον πωλητη?
4 μερες ειναι το περιθωριο να πληρωσω?
Μπορω να ακυρωσω την συναλλαγη και πως; Δεν μπορω να ζω με το αγχος, ποτε θα γουσταρει η winbank να εμφανισει τα χρηματα απο το refund στο paypal, ή ποτε το paypal θα 'εννοησει' να χρησιμοποιησει διαδοχικα, τα χρηματα εντος του και κατοπιν απο την καρτα/winbank.
Να ακυρωσω συναλλαγη στο ebay? Και πως;

sdikr
19-03-13, 13:13
Το ποιο απλό θα είναι να πας να βάλεις αλλά 10 ευρώ στην κάρτα και να κάνεις την πληρωμή
σου είπαν και στο άλλο νήμα γιατί μπορεί να έγινε, μην κάνεις crosspost

jap
19-03-13, 13:15
Μην αγχώνεσαι, δεν είναι πρόβλημα. 4 μέρες είναι το όριο που έχεις. Δες και στο listing, αν αναφέρει ότι θέλει να πληρωθεί αμέσως γράψε και ενημέρωσέ τον ότι ίσως καθυστερήσεις 1-2 μέρες αλλά ότι δεν τον ξεχνάς. Μην αναφέρεις λεπτομέρειες γιατί και πώς, δεν αφορούν τον seller. Ακόμα κι αν το παίξει σκληρός (ή γίνει αυτόματα από το software που χρησιμοποιεί) και ανοίξει non payment case, κάνεις την πληρωμή και όλα ΟΚ. Το μόνο που έχεις να χάσεις είναι να αργήσει 1-2 μέρες να στείλει. Για τη δική σου εξασφάλιση, οι προθεσμίες για να ανοίξεις τυχόν case κλπ μετράνε από τη στιγμή που θα κάνεις την πληρωμή, όχι από την αρχική αγορά.

Άλλες 2-3 τέτοιες περιπτώσεις να σου τύχουν και θα σε κάνουμε τον επίσημο απαντητή για το συγκεκριμένο thread και για αυτό του paypal :)

- - - Updated - - -


Το ποιο απλό θα είναι να πας να βάλεις αλλά 10 ευρώ στην κάρτα και να κάνεις την πληρωμή
σου είπαν και στο άλλο νήμα γιατί μπορεί να έγινε, μην κάνεις crosspost

+1 :oneup: Πάντως εδώ ρωτά άλλο πράγμα. Και καλό είναι γενικά να μην κάνουμε αμέσως την πληρωμή, ειδικά για μεγάλης αξίας πράγματα.

xriantw
19-03-13, 21:40
Θελω να παρω κατι απο ebay.co.uk. Στην περιγραφη λεει item location Hong Kong.
Δηλαδη οταν ερθει θα πληρωσω τελωνειο? Σαν να το πηρα μονος απο Hong Kong?

tsavman
19-03-13, 21:47
Θεωρητικά ναι, έχω όμως κάνει δεκάδες αγορές μικροπραγμάτων από Κίνα, και δε σταμάτησαν ούτε ένα.
Αναλόγως την αξία όμως, αν είναι κάτι ακριβό/βαρύ/μεγάλο "κινδυνεύει" πιο πολύ να το σταματήσουν στο τελωνείο.

ranger
19-03-13, 23:17
Θελω να παρω κατι απο ebay.co.uk. Στην περιγραφη λεει item location Hong Kong.
Δηλαδη οταν ερθει θα πληρωσω τελωνειο? Σαν να το πηρα μονος απο Hong Kong?

Αν έρθει με απλό ταχυδρομείο και όχι κούριερ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πληρώσεις.
Εξαρτάται και από την αξία και τον όγκο του αντικειμένου βέβαια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.