PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

villasg
20-03-13, 05:56
Και καλό είναι γενικά να μην κάνουμε αμέσως την πληρωμή, ειδικά για μεγάλης αξίας πράγματα.

Why ???????

jap
20-03-13, 09:54
Για να προφυλαχτούμε από περιπτώσεις απάτης. Όπως υπάρχουν fake πράγματα, χακαρισμένοι λογαριασμοί που κάποιοι πουλάνε σε απίστευτα χαμηλές τιμές και άλλα προφανή, έτσι υπάρχουν και άλλοι απατεώνες που ίσως να μην τους αντιληφθούμε αμέσως. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις, κάτι πάει στραβά (κάποιος επισκέπτης βλέπει στο listing κάτι που δεν του αρέσει και το κάνει report στο ebay ή αρχίζουν να παραδίδονται τα πρώτα πλαστά και πέφτει κατακόρυφα το feedback μέσα σε 1 μέρα) και το ebay μπλοκάρει το listing και είτε διερευνά το θέμα είτε ζητά από τον πωλητή να αλλάξει την περιγραφή είτε να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Αν παρουσιαστεί μια 'ευκαιρία' σήμερα κι εγώ σπεύσω να την αγοράσω αμέσως, αν δεν πληρώσω αμέσως και το listing είναι μούφα μπορεί εν τω μεταξύ το ebay να το μπλοκάρει, οπότε αν πάω να πληρώσω με καθυστέρηση 2 ημερών δεν θα με αφήσει. Εγώ θα γλυτώσω όχι χρήματα (αυτά δεν τα χάνεις) αλλά την ταλαιπωρία να δεσμευτούν τα χρήματά μου και να μην παραλάβω ποτέ και να μην ξέρω αν πρέπει να περιμένω κάτι που το χρειάζομαι ή να το πάρω από αλλού.

villasg
20-03-13, 09:58
A ok thanks

RASTAVIPER
20-03-13, 11:21
Για να προφυλαχτούμε από περιπτώσεις απάτης. Όπως υπάρχουν fake πράγματα, χακαρισμένοι λογαριασμοί που κάποιοι πουλάνε σε απίστευτα χαμηλές τιμές και άλλα προφανή, έτσι υπάρχουν και άλλοι απατεώνες που ίσως να μην τους αντιληφθούμε αμέσως. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις, κάτι πάει στραβά (κάποιος επισκέπτης βλέπει στο listing κάτι που δεν του αρέσει και το κάνει report στο ebay ή αρχίζουν να παραδίδονται τα πρώτα πλαστά και πέφτει κατακόρυφα το feedback μέσα σε 1 μέρα) και το ebay μπλοκάρει το listing και είτε διερευνά το θέμα είτε ζητά από τον πωλητή να αλλάξει την περιγραφή είτε να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Αν παρουσιαστεί μια 'ευκαιρία' σήμερα κι εγώ σπεύσω να την αγοράσω αμέσως, αν δεν πληρώσω αμέσως και το listing είναι μούφα μπορεί εν τω μεταξύ το ebay να το μπλοκάρει, οπότε αν πάω να πληρώσω με καθυστέρηση 2 ημερών δεν θα με αφήσει. Εγώ θα γλυτώσω όχι χρήματα (αυτά δεν τα χάνεις) αλλά την ταλαιπωρία να δεσμευτούν τα χρήματά μου και να μην παραλάβω ποτέ και να μην ξέρω αν πρέπει να περιμένω κάτι που το χρειάζομαι ή να το πάρω από αλλού.

Μα όλα αυτά δεν έρχεται να καλύψει το PayPal?

jap
20-03-13, 11:23
Ξαναδιάβασε την τελευταία πρόταση :)

pakitis
20-03-13, 23:36
Για να προφυλαχτούμε από περιπτώσεις απάτης. Όπως υπάρχουν fake πράγματα, χακαρισμένοι λογαριασμοί που κάποιοι πουλάνε σε απίστευτα χαμηλές τιμές και άλλα προφανή, έτσι υπάρχουν και άλλοι απατεώνες που ίσως να μην τους αντιληφθούμε αμέσως. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις, κάτι πάει στραβά (κάποιος επισκέπτης βλέπει στο listing κάτι που δεν του αρέσει και το κάνει report στο ebay ή αρχίζουν να παραδίδονται τα πρώτα πλαστά και πέφτει κατακόρυφα το feedback μέσα σε 1 μέρα) και το ebay μπλοκάρει το listing και είτε διερευνά το θέμα είτε ζητά από τον πωλητή να αλλάξει την περιγραφή είτε να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Αν παρουσιαστεί μια 'ευκαιρία' σήμερα κι εγώ σπεύσω να την αγοράσω αμέσως, αν δεν πληρώσω αμέσως και το listing είναι μούφα μπορεί εν τω μεταξύ το ebay να το μπλοκάρει, οπότε αν πάω να πληρώσω με καθυστέρηση 2 ημερών δεν θα με αφήσει. Εγώ θα γλυτώσω όχι χρήματα (αυτά δεν τα χάνεις) αλλά την ταλαιπωρία να δεσμευτούν τα χρήματά μου και να μην παραλάβω ποτέ και να μην ξέρω αν πρέπει να περιμένω κάτι που το χρειάζομαι ή να το πάρω από αλλού.

Σωστά. Κι εγώ την είχα πατήσει πρόσφατα (μπορείτε να το δείτε στις προηγούμενες σελίδες). Και το κορυφαίο είναι πως πήγαιναν αγοραστές και του έβαζαν θετική ΧΩΡΙΣ να έχουν παραλάβει τίποτα! Ό,τι να 'ναι..

gpan
26-03-13, 19:34
Έκανα το Σάββατο παραγγελία και πληρωμή ενός αρώματος από Αγγλία μέσω ebay/paypal και μου απαντήσαν σήμερα από το κατάστημά τους το παρακάτω:

"
Further to your recent orders from us unfortunately we have had to cancel both of them as we cannot send the perfumes to Greece due to the Aviation law enforcement. You have been now refunded for both of these items. We apologise for the inconvenience caused.
"

Έχει κανείς καμία ιδέα σχετικά με τι αφορά αυτό; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

villasg
26-03-13, 19:48
Εχει αναφερθει ξανα σε αυτο το νημα , οντως ετσι ειναι εχει restrictions

3lbereth
27-03-13, 11:09
Δοκίμασε στο FragranceX (http://www.fragrancex.com/).
Δοκιμασμένο επί σειρά ετών.

cool11
27-03-13, 14:50
Αλλαξε κατι στην αποστολη αρωματων απο αγγλια μεσω ebay?
Πριν 2 χρονια ειχα παραγγειλει, κανονικα ηρθε.
Τωρα? Δεν στελνουν? Υπαρχει προβλημα?

Αν γραφει οτι στελνει ελλαδα, δεν στελνει?

tsavman
27-03-13, 14:52
Περιορισμοί στην αεροπορική αποστολή υγρών/μπαταριών.

cool11
27-03-13, 14:55
Περιορισμοί στην αεροπορική αποστολή υγρών/μπαταριών.

Αυτοι υπαρχουν ετσι κι αλλιως την τελευταια δεκαετια.
Αν ενα site-seller στο ebay, πουλα αρωματα και αναφερει οτι στελνει ελλαδα, δεν στελνει?

Που υπαρχει το προβλημα?

Αυτοι που δεν στελνουν ετσι κι αλλιως για τους δικους τους λογους, δεν στελνουν.

jkoukos
27-03-13, 14:59
Αναφέρεται σε ταχυδρομική αποστολή όταν χρησιμοποιείται αεροπορικό μέσο και ισχύει παγκόσμια από το 2009.
Ο περιορισμός τουλάχιστον των μπαταριών στην Ευρώπη ξεκίνησε από την Αγγλία το 2011 και επεκτάθηκε παντού το 2012.

cool11
27-03-13, 19:17
Δηλαδη, δεν στελνει κανενας ebay seller αρωματα ή μπαταριες στην ελλαδα? Ας τα στειλουν με αλλο τροπο, οχι αεροπορικως.
Στελνουν ή δεν στελνουν?

Πχ. αυτος εδω
http://www.ebay.co.uk/itm/Nina-Ricci-LAir-Du-Temps-Women-EDT-Spray-30ml-/261187430835?pt=UK_Health_Beauty_Fragrances_Women_s_Fragrances_PP&hash=item3ccffbe9b3
κανονικα γραφει οτι με £4.50 στελνει το αρωμα απο αγγλια ελλαδα. Ψεματα ειναι? Που το προβλημα?
Αλλοι στελνουν κι αλλοι οχι. Αφου υπαρχουν καποιοι που στελνουν, τι ασχολειστε με αυτους που δεν στελνουν;
Μου διαφευγει κατι?

8anos
27-03-13, 20:12
οι περιορισμοι υπάρχουν
Δεν γνωριζουν ολοι για αυτους.
Υπάρχει καποιος πωλητής που δεν τους γνωρίζει και δεν εχει τύχει να προσπαθησει να στείλει Ελλάδα
Ο πωλητης αυτος απευθύνεται και στην ελληνικη αγορα χωρις να ξερει οτι δεν μπορει να πουλήσει.
Απο τη στιγμη που το μαθει βγάζει την Ελλάδα απο τη λίστα των χωρών στις οποιες πουλά και αποστέλλει τα προϊοντα του

cool11
27-03-13, 20:34
οι περιορισμοι υπάρχουν
Δεν γνωριζουν ολοι για αυτους.
Υπάρχει καποιος πωλητής που δεν τους γνωρίζει και δεν εχει τύχει να προσπαθησει να στείλει Ελλάδα
Ο πωλητης αυτος απευθύνεται και στην ελληνικη αγορα χωρις να ξερει οτι δεν μπορει να πουλήσει.
Απο τη στιγμη που το μαθει βγάζει την Ελλάδα απο τη λίστα των χωρών στις οποιες πουλά και αποστέλλει τα προϊοντα του

Τωρινη εξελιξη ειναι αυτη? Ειχα παραγγειλει πριν 1,5 χρονο αν θυμαμαι καλα, απο αγγλια, κανονικα ηρθε.
Κοινώς, δεν στελνει κανεις ελλαδα αρωματα απο το ebay?

slow
28-03-13, 02:35
Μπαταρία για laptop που παρήγγειλα από αγγλία μου την έστειλαν με DHL μέσω γερμανίας (χωρίς παραπάνω από τα αναγραφώμενα έξοδα αποστολής που είχε από αγγλία, και ήταν περίπου 9€-) γιατί δεν μπορούσε να την στείλει αεροπορικός από αγγλία λόγο αυτού του νόμου...

cool11
28-03-13, 09:26
Ας το στειλει οδικως, ας το στειλει με βαπορι. Αρκει να στελνουν.

paradox21
28-03-13, 17:57
Σε περίπτωση προβληματικού προϊόντος, τα μεταφορικά τις επιστροφής ποιος τα πληρώνει.:hmm:

RASTAVIPER
30-03-13, 21:57
Σε περίπτωση προβληματικού προϊόντος, τα μεταφορικά τις επιστροφής ποιος τα πληρώνει.:hmm:

Δεν υπάρχει στάνταρ κάτι.
Εξαρτάται τον πωλητή και τι συνεννόηση μπορείς να κάνεις μαζί του.

RASTAVIPER
06-04-13, 10:26
Λοιπόν ερώτηση για όποιον έχει πάρει κάτι από Αμερική με το global shipping.
Θέλω να φέρω ένα κινητό από έξω. Κάτι διάβασα ότι καλύπτει με κάποιο τρόπο και τον εκτελωνισμο.
Ισχύει και για Ελλάδα;;

vladimir rus
09-04-13, 07:46
Θέλω να πάρω κινητό και λέει Import charges:$71.32
να το πληρώσω;

RASTAVIPER
17-04-13, 12:18
Έχω ebay και PayPal account στο όνομά μου με έδρα Ελλάδα.
Μπορώ να φτιάξω και 2ο account με έδρα στο UK; και με ποιανου κάρτα στο PayPal? Διεύθυνση έχω από φίλο μου που μένει εκεί.

tsavman
17-04-13, 13:43
Δεν μπορείς να αλλάξεις την διεύθυνση απλά;

RASTAVIPER
17-04-13, 16:10
Εννοείς από Ελλάδα να αλλάξω την διεύθυνση στην Αγγλία;
Θα πρέπει να την αλλάξω και PayPal, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν αλλάζω συνέχεια διευθύνσεις, αφού μετά την αγορά του κινητού θα ξαναβάλω την Ελληνική.

8anos
17-04-13, 16:15
πρεπει να ανοιξεις δευτερο λογαριασμο στο παυπαλ. Δεν θα δεχτει διευθυνση άλλης χώρας

cool11
17-04-13, 17:54
Επειδη με ενδιαφερει και μενα το θεμα, μπορουμε να τα ξεκαθαρισουμε? (δεν εχω καταλαβει ακομη)
Έχω ήδη ebay account με δ/νση ελλαδας, και paypal account συνδεδεμενο με χρεωστικη καρτα(δεν θυμαμαι αν δηλωσα εκει και δ/νση διαμονης, αλλα αν δηλωσα, σιγουρα ειναι ελληνικη).
Πες, αλλάζω χώρα διαμονής.

1. Ebay: Μπορω να αλλαξω τοπο διαμονης? Αν χρειαστεί, μπορώ να αλλάξω τον υπάρχον λογ/μο paypal με καποιον άλλον, ή να προσθέσω και 2ο paypal account?

2. Paypal: Μπορω να αλλαξω, τοπο διαμονης,& κάρτα χρεωστική? ή να προσθέσω 2η κάρτα και 2ο τοπο διαμονής;


Ειλικρινά, απεχθανομαι τους πολλαπλους λογαριασμους, κωδικούς κλπ, κι ελπιζω να υπαρχει δυνατοτητα τροποποίησης. Διαφορετικά, αν πχ καποιος μετακινείται από χώρα σε χώρα συχνά, ειναι πραγματικά αδιανόητο και απαράδεκτο να χρειάζεται να αλλάζει τα παντα απο την αρχη. Υποτίθεται δε, οτι το paypal, ειναι πλεον κατι σαν παγκοσμια τραπεζα σε ολο τον πλανητη, και δεν ειναι 'δεμενο' με χώρες. Ομοιως global ειναι και το ebay.
Λοιπόν, τι ισχύει;

euri
17-04-13, 18:00
Στο paypal θα πρέπει να γίνει νέος λογαριασμός, δεν μπορείς να προσθέσεις κάρτα άλλης χώρας από αυτήν που είχες ανοίξει το λογαριασμό.

cool11
17-04-13, 19:06
Στο paypal θα πρέπει να γίνει νέος λογαριασμός, δεν μπορείς να προσθέσεις κάρτα άλλης χώρας από αυτήν που είχες ανοίξει το λογαριασμό.

Αρα, θελει και νέο λογαριασμο paypal, και δήλωση νέου email?

8anos
17-04-13, 19:11
ναι αλλο μειλ

cool11
17-04-13, 19:52
Δηλαδη προφανως, το paypal επικροτεί την τακτική, ένα φυσικό πρόσωπο, να έχει καμια δεκαριά accounts στο paypal. Πχ. εχω γνωστούς που ως στελέχη γυρίζουν διάφορες χώρες. Προφανώς για να μην εχουν εξτρα χρεωσεις και αφου δεν μπορουν απλα να αλλαξουν καρτα σε υπαρχον λογαριασμο paypal, πρεπει καθε φορα που αλλαζουν χωρα να κανουν νεο λογαριασμο paypal.
Αρα, το paypal επιθυμεί καθένας μας να εχει καμια ντουζίνα paypal accounts. Κατάλαβα κάτι λάθος;

Αντιθέτως στο ebay απλα αλλαζεις τον δηλωθεντα paypal account, και ταχυδρομική διευθυνση διαμονης, διχως αλλες ταλαιπωριες;

sdikr
17-04-13, 19:55
Δηλαδη προφανως, το paypal επικροτεί την τακτική, ένα φυσικό πρόσωπο, να έχει καμια δεκαριά accounts στο paypal. Πχ. εχω γνωστούς που ως στελέχη γυρίζουν διάφορες χώρες. Προφανώς για να μην εχουν εξτρα χρεωσεις και αφου δεν μπορουν απλα να αλλαξουν καρτα σε υπαρχον λογαριασμο paypal, πρεπει καθε φορα που αλλαζουν χωρα να κανουν νεο λογαριασμο paypal.
Αρα, το paypal επιθυμεί καθένας μας να εχει καμια ντουζίνα paypal accounts. Κατάλαβα κάτι λάθος;

Αντιθέτως στο ebay απλα αλλαζεις τον δηλωθεντα paypal account, και ταχυδρομική διευθυνση διαμονης, διχως αλλες ταλαιπωριες;

Αν γυρνάνε σε διάφορες χώρες δεν αλλάζουν και την πιστωτική τους, το Paypall είναι δεμένο με εκείνη,

cool11
17-04-13, 21:44
Αν γυρνάνε σε διάφορες χώρες δεν αλλάζουν και την πιστωτική τους, το Paypall είναι δεμένο με εκείνη,

Καλα, δεν λεω το αντιθετο, δεν συμφερει ομως. Αν εγω παω να μεινω αγγλια για ενα χρονο, πρεπει να στελνω εμβασμα απο την αγγλικη τραπεζα, στην πειραιως, που εχω δηλωμενη την καρτα στο paypal, για να συνεχισω να κανω χρηση ebay/paypal. Ομως, θα τρωω αδικα-τσαμπα, χρέωση. Οποτε, με συμφερει οικονομικα, να μπορουσα να δηλωσω νεα 'αγγλικη' καρτα/λογαριασμο. Αμ δε! Το paypal λετε δεν τα δεχεται. Αρα νεος λογαριασμος paypal, και νεο email account.
Σε καθε χωρα, απο ένα νεο mail account, και ενα εντελως καινουριο paypal account.
Οκ, λογικη του παραλογου, αλλα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο.
Ευχαριστω που μου το διεκρινησατε.

euri
17-04-13, 21:55
https://www.paypal.com/fi/webapps/helpcenter/article/?solutionId=10475&m=SRE

cool11
17-04-13, 22:20
https://www.paypal.com/fi/webapps/helpcenter/article/?solutionId=10475&m=SRE

Απιστευτο! Μονο ενα free account αφηνουν να εχεις! (αν καταλαβα καλα)

euri
18-04-13, 00:13
Πού το είδες αυτό;



Can I change my PayPal address to another country?

No. Due to banking regulations, you can not change your address to a country that is different from the country you used when you opened your account. If you're moving abroad, you’ll need to close your existing account and open a new account. If you maintain residences in 2 countries, you can have 2 PayPal accounts as long as only one is a Premier or Business account.

cool11
18-04-13, 08:34
Premier και business ειναι δωρεαν για τον καθενα?

DSLaManiaC
18-04-13, 08:35
Premier και business ειναι δωρεαν για τον καθενα?

Ναι.

https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/article/?solutionId=11828

RASTAVIPER
18-04-13, 08:42
Εγώ τελικά αναγκάστηκα και έψησα έναν φίλο από Αγγλία να ανοίξει αυτός account σε Ebay και Paypal και απλά όταν χρειαστώ κάτι που πουλιέται μόνο αγγλία, θα το αγοράσω μέσω αυτού.
Και για μένα δεν φταίει το Paypal.
Φταίει ο Άγγλος πωλητής που θέλει να πουλάει κάποια πράγματα μόνο στην χώρα του. Κανονικά για αυτούς θα έπρεπε να υπάρχει κάτι άλλο εκτός Ebay. Όπως υπάρχουν πολλές τοπικές παρόμοιες σελίδες αγοραπωλησιών για άλλες χώρες.
Είναι κρίμα να κόβουν τόσο κόσμο από έξω που δεν έχουν πρόσβαση στα προϊόντα ή στις τιμές της Αγγλίας. Ειδικά εφόσον είναι Ευρώπη.

cool11
18-04-13, 08:48
Ναι.

https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/article/?solutionId=11828

Παροτι διαβασα τις περιγραφες των accounts, δεν καταλαβα ουσιαστικα σε τι διαφερει ο personal απο τον premier.

8anos
18-04-13, 10:56
αν θυμαμαι καλά διαφερουν το ποσο των χρηματων που μπορείς να δεχτείς και στο ποσοστο που παρακρατα σαν προμήθεια το παυπαλ

RASTAVIPER
21-04-13, 21:18
Εγώ τελικά αναγκάστηκα και έψησα έναν φίλο από Αγγλία να ανοίξει αυτός account σε Ebay και Paypal και απλά όταν χρειαστώ κάτι που πουλιέται μόνο αγγλία, θα το αγοράσω μέσω αυτού.
Και για μένα δεν φταίει το Paypal.
Φταίει ο Άγγλος πωλητής που θέλει να πουλάει κάποια πράγματα μόνο στην χώρα του. Κανονικά για αυτούς θα έπρεπε να υπάρχει κάτι άλλο εκτός Ebay. Όπως υπάρχουν πολλές τοπικές παρόμοιες σελίδες αγοραπωλησιών για άλλες χώρες.
Είναι κρίμα να κόβουν τόσο κόσμο από έξω που δεν έχουν πρόσβαση στα προϊόντα ή στις τιμές της Αγγλίας. Ειδικά εφόσον είναι Ευρώπη.
Λοιπόν τέτοια αλητεία δεν έχω ξαναδεί στο ΕΒΑΥ. :evil: :evil:
Κέρδισα προχτές με το account του φίλου μου το κινητό που ήθελα, πληρώνεται κανονικά από τον φίλο μου στην Αγγλία και τον διαβεβαιώνει ότι Δευτέρα πρωί θα το στείλει με το ταχυδρομείο.
Ε, ξαφνικά σήμερα το μεσημέρι αποφασίζει ο πωλητής μόνος του να ακυρώσει την συναλλαγή με την ψεύτικη δικαιολογία ότι ξαφνικά έβγαλε σημάδι η συσκευή και δεν είναι σωστό να την στείλει!! :worthy: Κάνει refund και γεια σας!
Και εκτός από αυτό, ψάχνω σήμερα για άλλη δημοπρασία εκ νέου και πετυχαίνω μια άλλη πρόταση που με ενδιαφέρει.Ο πωλητής έχει βάλει ως σχόλιο να επικοινωνούν πρώτα μαζί του όσοι αγοραστές έχουν χαμηλό feedback. Οπότε επικοινωνεί μαζί του ο φίλος μου αφου είναι με μηδενικό feedback και ο πωλητής του απαντάει ξερά : μην κάνεις τον κόπο να κάνεις bid, θα σε αποκλείσω λόγω χαμηλού feedback....
Και ρωτάω: επιτρέπονται τέτοιες συμπεριφορές;;

Lnds500
21-04-13, 21:22
Λοιπόν τέτοια αλητεία δεν έχω ξαναδεί στο ΕΒΑΥ. :evil: :evil:
Κέρδισα προχτές με το account του φίλου μου το κινητό που ήθελα, πληρώνεται κανονικά από τον φίλο μου στην Αγγλία και τον διαβεβαιώνει ότι Δευτέρα πρωί θα το στείλει με το ταχυδρομείο.
Ε, ξαφνικά σήμερα το μεσημέρι αποφασίζει ο πωλητής μόνος του να ακυρώσει την συναλλαγή με την ψεύτικη δικαιολογία ότι ξαφνικά έβγαλε σημάδι η συσκευή και δεν είναι σωστό να την στείλει!! :worthy: Κάνει refund και γεια σας!
Και εκτός από αυτό, ψάχνω σήμερα για άλλη δημοπρασία εκ νέου και πετυχαίνω μια άλλη πρόταση που με ενδιαφέρει.Ο πωλητής έχει βάλει ως σχόλιο να επικοινωνούν πρώτα μαζί του όσοι αγοραστές έχουν χαμηλό feedback. Οπότε επικοινωνεί μαζί του ο φίλος μου αφου είναι με μηδενικό feedback και ο πωλητής του απαντάει ξερά : μην κάνεις τον κόπο να κάνεις bid, θα σε αποκλείσω λόγω χαμηλού feedback....
Και ρωτάω: επιτρέπονται τέτοιες συμπεριφορές;;

Ναι; Γτ οχι; His sale, his rules. Στην πρωτη περιπτωση γιατι να μην στο ακυρωσει; Σου εκανε και refund ολα μια χαρα. Αν εσυ του εκανες φασαριες μετα "θελω να το επιστρεψω, ειναι προβληματικο, πληρωσε εσυ το shipping, παρε και το negative feedback σου". Και εγω το ιδιο θα εκανα.

Στην δευτερη περιπτωση επισης λογικο μου φαινεται. Εγω "καει" απο τυπους με χαμηλο feedback και ειμαι και εγω αυστηρος στις συναλλαγες μου πλεον. Ε αυτον το εχει παει ενα βημα παραπανω και λεει οτι δεν δεχεται οσους εχουν 0.

RASTAVIPER
21-04-13, 21:29
Ναι; Γτ οχι; His sale, his rules. Στην πρωτη περιπτωση γιατι να μην στο ακυρωσει; Σου εκανε και refund ολα μια χαρα. Αν εσυ του εκανες φασαριες μετα "θελω να το επιστρεψω, ειναι προβληματικο, πληρωσε εσυ το shipping, παρε και το negative feedback σου". Και εγω το ιδιο θα εκανα.

Στην δευτερη περιπτωση επισης λογικο μου φαινεται. Εγω "καει" απο τυπους με χαμηλο feedback και ειμαι και εγω αυστηρος στις συναλλαγες μου πλεον. Ε αυτον το εχει παει ενα βημα παραπανω και λεει οτι δεν δεχεται οσους εχουν 0.
Καταλαβαίνεις τι έγραψα για την πρώτη περίπτωση; Τι θα πει "γιατί να μην το ακυρώσει"; Του έδωσα καμιά τέτοια αφορμή; Το κέρδισα και πληρώθηκε κανονικά. Τι πρόβλημα υπήρχε;

Lnds500
21-04-13, 21:37
Καταλαβαίνεις τι έγραψα για την πρώτη περίπτωση; Τι θα πει "γιατί να μην το ακυρώσει"; Του έδωσα καμιά τέτοια αφορμή; Το κέρδισα και πληρώθηκε κανονικά. Τι πρόβλημα υπήρχε;

Δεν σου ειπε οτι βρηκε προβλημα; Ηθελες εσυ να το παρεις με προβλημα; Δεν εκανες εσυ κατι λαθος, το ειδε αυτος τωρα και επειδη δεν το ειχε βαλει στο description για να ειναι καλυμμενος στο ακυρωσε. Αν νομιζεις οτι το εκανε επιτηδες λογω τιμης νομιζω οτι ειναι αποδεκτο να του αφησεις αρνητικο feedback.

RASTAVIPER
22-04-13, 08:28
Δεν σου ειπε οτι βρηκε προβλημα; Ηθελες εσυ να το παρεις με προβλημα; Δεν εκανες εσυ κατι λαθος, το ειδε αυτος τωρα και επειδη δεν το ειχε βαλει στο description για να ειναι καλυμμενος στο ακυρωσε. Αν νομιζεις οτι το εκανε επιτηδες λογω τιμης νομιζω οτι ειναι αποδεκτο να του αφησεις αρνητικο feedback.
Ούτε αρνητική δεν μπορώ να του ρίξω επειδή είναι νέο το account?? Τι ιστορίες είναι αυτές από το ΕΒΑΥ??
Να τι βγάζει:
We're unable to add your Feedback for 1 transaction.
Here's why:
You must be a member of eBay for more than 5 days to leave Feedback for any user.
Note: Using a second email address (an 'alias') to leave negative Feedback for another or positive Feedback for yourself may result in immediate suspension of your eBay registration. The use of an alias account for any purpose regarding Feedback is strictly prohibited. Thank you for your cooperation.

Πώς να το αφήσω τώρα έτσι;;Δεν γίνεται να μιλάμε πριν το κλείσιμο της δημοπρασίας, να κλείνει η δημοπρασία, να τον πληρώνω μετά από 1 μέρα, μετά να δηλώνει ότι σε 2 μέρες το στέλνει και την επόμενη να βγάζει πρόβλημα το κινητό. Τι είναι μπανάνα και σάπισε ξαφνικά; Τόσο καιρό δεν το είχε δει το υποτιθέμενο πρόβλημα;

cranky
22-04-13, 08:56
Γιατί δεν περιμένεις να περάσουν οι πέντε μέρες ;

Lnds500
22-04-13, 10:46
Γιατί δεν περιμένεις να περάσουν οι πέντε μέρες ;

+1

Και να ξερεις οτι υπαρχει και περιπτωση να κανει dispute το feedback που θα του δωσεις. Αυτος τι ποσοστο θετικο feedback εχει?

cool11
22-04-13, 10:59
Μπορω να δω απο καπου, πότε ήταν ενας seller online?
Εχω στειλει μηνυμα σε καποιον να ρωτησω κατι, και εδω και μερες δεν εχω παρει απαντηση.
Θελω να δω αν οντως 'λειπει' απο το ebay, ή αν ειναι online και απλα με 'γραφει' κανονικοτατα χωρις να μου απαντα.

RASTAVIPER
22-04-13, 12:49
+1

Και να ξερεις οτι υπαρχει και περιπτωση να κανει dispute το feedback που θα του δωσεις. Αυτος τι ποσοστο θετικο feedback εχει?

300+ έχει αλλά με τέτοια προκατειλημενη συμπεριφορά μου κάνει εντύπωση πώς κρατάει το 100%
Θα περιμένω λίγες μέρες και θα προσπαθήσω πάλι.
Και για να δείτε πόσο κάφρος είναι, εμένα δε μου έβαλε αξιολόγηση, ενώ πήρε τα λεφτά του όπως όφειλα να κάνω.
Και δεν φταίω σε τίποτα και μου ακύρωσε με ψεύτικη αφορμή και δεν έβαλε αξιολόγηση.
Είναι ή όχι για αρνητική;

@ ADSLgr.com All rights reserved.