PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

SantoPtol
30-06-08, 03:27
Να ακολουθείς πάντα τα link του ebay για πληρωμές. Ο πωλητής σίγουρα στο έστειλε κατευθείαν στο paypal; Αν δεν του έδωσες εσύ το paypal σου δεν μπορεί να δει αυτός με τίποτα παρά μόνο όταν θα λάβει την πληρωμή. Εγώ πιστεύω ότι αν ακολουθήσεις το link μέσα στο ebay πάλι στα ίδια λεφτά θα καταλήξεις (708$).

Επίσης λόγω ότι ο πωλητής είναι νέος και το paypal σου δίνει εγγύηση μόνο για 200 δολάρια εγώ δεν θα αγόραζα κάτι τόσο ακριβό, από Αμερική που μπορεί να μπλέξω με τελωνεία, και στο τέλος να χάσω και 500 δολάρια. Περίμενε να απαντήσουν μερικοί ακόμοι πριν κάνεις οτιδήποτε για περισσότερες γνώμες γιατί...

...είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Maverickj13
30-06-08, 07:35
Και εμενα μ φαινεται περιεργο αλλα

Chris Paredes (cap93065@yahoo.com) would like to be paid through PayPal.

-----------------------------------
Money Request Details
-----------------------------------

Amount: $708.00 USD

ενω στο ebay

Subtotal: US $640.00

Postage & packaging: US $78.00

Total: US $718.00

Τι κανεις σε αυτην την περιπτωση?

jap
30-06-08, 10:14
Τι κανεις σε αυτην την περιπτωση?

Ή τα συζητάς με τον πωλητή και τα βρίσκετε για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία ή ψωνίζεις από αλλού, κατά προτίμηση από ΕΕ. Όλες τις επικοινωνίες κάνε τις μέσω ebay. Θα σου έλεγα προχώρα το μόνο αν γλιτώνεις τρελά λεφτά (10% - 20% για υπολογιστή δεν είναι τρελά λεφτά, πρέπει να σκεφτείς και τι εγγύηση έχεις και ποιος θα σου την παρέχει αν χρειαστεί, τι θα κάνεις αν το PC έρθει και ανακαλύψεις από την αρχή προβλήματα, πόσο θα καθυστερήσει στο τελωνείο που νομίζω πολύ δύσκολα θα αποφύγεις)

RASTAVIPER
30-06-08, 11:05
Και γω περιμένω να ακούσω πόσα λεφτά γλύτωσε και προτίμησε να πάει το PC από Αμερική.
Τόσες φορές λέμε προσοχή για Αμερική και για μικρό Feedback.

Maverickj13
30-06-08, 16:02
Ρε παιδια γλυτωσα 250 ευρω το ενα τριτο της αγορας!!Η :nono: απο εε ειναι οτι εχουν παραπλησιες τιμες! Και σε περιπτωση που θες να ακυρωσεις μια αγορα που εισαι commited τι κανεις???????

jap
30-06-08, 16:40
Ρε παιδια γλυτωσα 250 ευρω το ενα τριτο της αγορας!!Η :nono: απο εε ειναι οτι εχουν παραπλησιες τιμες! Και σε περιπτωση που θες να ακυρωσεις μια αγορα που εισαι commited τι κανεις???????

τσ... τσ... πιπέρι στο στόμα. Κάνε ένα edit το μήνυμά σου...

Υπάρχουν 2 λύσεις:
- Η μία να μην πληρώσεις και να φας αρνητικό feedback στο ebay, κάτι που δεν θα στο συνιστούσε κανένας
- Η 2η να εύχεσαι με κάποιον μαγικό τρόπο να μην περάσει από τελωνείο ή ο τελωνειακός που θα πέσει να μπορεί να εκτιμήσει πραγματική αξία του μηχανήματος και να μη βάλει τίποτε υπέρογκους δασμούς. Αν είναι ανίδεος εντελώς, η λογική λέει ότι για να μπαίνεις στην όλη διαδικασία, συν το τρέξιμο που θα κάνεις στο τελωνείο για να το παραλάβεις, πρόκειται για πανάκριβο μηχάνημα, οπότε θα πληρώσεις και τους σχετικούς δασμούς. Πραγματικά, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, να σου το στείλει δηλωμένο ως δώρο (οπότε το πόσο θα κοστολογηθεί εξαρτάται αποκλειστικά από τον τελωνειακό που θα ασχοληθεί) ή να βάλει απέξω αντίγραφο invoice με πλήρη περιγραφή και την πραγματική τιμή που πληρώνεις.

Maverickj13
30-06-08, 23:40
Τρελαινομαι τωρα ειδα οτι η καρτα γραφικων ειναι η Geforce 8800GTX!!Δεν ειναι δυνατον....Τεσπα ευχαριστω για ολα!!Εβγαλε αλλον εναν ιδιο υπολογιστη στο ebay και μαλλον θα το τρεναρω λιγες μερες να δω τι θα γινει με τον αλλλον υπολογιστη και βλεπουμε.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...m=230266803679

Item number: 230265001462

Τι λετε?

Gordito
01-07-08, 00:50
Διορθωσε το λινκ, σε μενα δε δουλευει

Maverickj13
01-07-08, 01:03
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=230266803679

οκ τωρα?

Να ρωτησω κατι ακομα? Την www.escrow.com την εχετε ακουστα? ΕΙναι μια υπηρεσια οπως το paypal ή καλο ειναι να πω στον πωλητη να δεχτει αυτη την διαδικασια?
Ευχαριστω ρε παιδια!

jap
01-07-08, 07:52
Να ρωτησω κατι ακομα? Την www.escrow.com την εχετε ακουστα? ΕΙναι μια υπηρεσια οπως το paypal ή καλο ειναι να πω στον πωλητη να δεχτει αυτη την διαδικασια?
Ευχαριστω ρε παιδια!

Τι νόημα έχουν όλα αυτά; Έχεις δεσμευτεί τώρα. Η διαδικασία του ebay είναι απλή. O πωλητής έβαλε τη δημοπρασία, του έκανες ό,τι ερωτήσεις ήθελες, τις απάντησε, έκανες την προσφορά, την κέρδισες, σειρά σου να πληρώσεις.

Tiven
02-07-08, 00:13
Ξέρετε πόσο κάνει να έρθει με airmail κάποιο αντικείμενο από άλλη χώρα ? Θέλω να αγοράσω κάτι λεπίδες για το ελικοπτεράκι μου (τις έσπασα όλες σήμερα :( ) και βρήκα στο ebay πολύ φθηνές.

jap
02-07-08, 00:33
Ξέρετε πόσο κάνει να έρθει με airmail κάποιο αντικείμενο από άλλη χώρα ? Θέλω να αγοράσω κάτι λεπίδες για το ελικοπτεράκι μου (τις έσπασα όλες σήμερα :( ) και βρήκα στο ebay πολύ φθηνές.

Κατά κανόνα, απο Αμερική 10 μέρες, από Αγγλία 2-3 εργάσιμες, από Γερμανία 3-4 εργάσιμες, από Χονγκ-Κονγκ 1 εβδομάδα. Μπορεί όμως στην πράξη να έρθουν και στον 2πλάσιο χρόνο, ίσως και περισσότερο. Π.χ. οι φωτογραφίες που παραγγέλνω φανατικά στη Γερμανία για εκτύπωση την τελευταία φορά έκαναν 2 εβδομάδες αντί τις συνηθισμένες 3 μέρες.

Πάρε λεπίδες να στοκάρεις. Πιτσιρίκι 6 χρονών μπορεί να παίξει με ελικοπτεράκι χωρίς να καταστρέφει τα πάντα ή αν του πάρω θα καταλήξω να παίζω εγώ; Το δικό σου τι μάρκα/μοντέλο είναι; (μέγα πλεονέκτημα ότι έχει ανταλλακτικές λεπίδες)

Tiven
02-07-08, 00:42
Κατά κανόνα, απο Αμερική 10 μέρες, από Αγγλία 2-3 εργάσιμες, από Γερμανία 3-4 εργάσιμες, από Χονγκ-Κονγκ 1 εβδομάδα. Μπορεί όμως στην πράξη να έρθουν και στον 2πλάσιο χρόνο, ίσως και περισσότερο. Π.χ. οι φωτογραφίες που παραγγέλνω φανατικά στη Γερμανία για εκτύπωση την τελευταία φορά έκαναν 2 εβδομάδες αντί τις συνηθισμένες 3 μέρες.

Πάρε λεπίδες να στοκάρεις. Πιτσιρίκι 6 χρονών μπορεί να παίξει με ελικοπτεράκι χωρίς να καταστρέφει τα πάντα ή αν του πάρω θα καταλήξω να παίζω εγώ; Το δικό σου τι μάρκα/μοντέλο είναι; (μέγα πλεονέκτημα ότι έχει ανταλλακτικές λεπίδες)

Εξαρτάται τι "ελικοπτεράκι" !! Το δικό μου δεν είναι παιχνίδι , είναι ένα Lama V4 (http://www.youtube.com/watch?v=TCLC_qDlXVA) εκπαιδευτικό. Πολύ δύσκολο στην αρχή όπως και όλα αυτά τα ελικόπτερα , γιατί πλέον ξεφεύγεις από τα παιχνίδια-ελικόπτερα τύπου Procopter / Picooz / κλπ.!!!!

Πάρε στο πιτσιρίκι ένα Procopter ή κανα Picooz μικρό να ξεκινήσει , είναι πολύ καλά και ακίνδυνα. Εσύ , πάρε ένα σαν το δικό μου - το βλέπω , το έχεις στο αίμα σου !! :):)


Βρήκα φθηνές λεπίδες που λες , από Hong Kong. Οπότε σε λογικά πλαίσια θα κάνουν γύρω στην 1 εβδομάδα ?

Μήπως να ξεκινούσαμε ένα θέμα μοντελισμού ? :hmm:

jap
02-07-08, 01:02
Βρήκα φθηνές λεπίδες που λες , από Hong Kong. Οπότε σε λογικά πλαίσια θα κάνουν γύρω στην 1 εβδομάδα ?

Μήπως να ξεκινούσαμε ένα θέμα μοντελισμού ? :hmm:

Όλοι οι seller από εκεί λένε 15 μέρες για να είναι καλυμμένοι, προσωπικά έχω παραγγείλει κάτι αξεσουάρ για κινητό και είχαν έρθει σε 1 εβδομάδα, έχω ακούσει γενικά ότι αυτοί είναι οι συνήθεις χρόνοι.

ελικοπτεράκι σαν το δικό σου ή αντίστοιχο έχει εδώ ένας γείτονας, το βλέπουν οι πιτσιρικάδες και χαζεύουν. Θα το ψάξω σίγουρα, κι αν ανοίξει topic μοντελισμού θα το παρακολουθώ...

Maverickj13
03-07-08, 18:01
Παιδια εκανα την παραγγελια τελικα. Να ρωτησω κατι? Απο τη στιγμη που τικαρα το insurance καλα δεν εκανα και του ζητησα να μου στειλει ενα serial number του πακετου ωστε να μπορω να δω τουλαχιστον αν οντως εχει στειλει κατι? Βεβαια αυτος απλα μου απαντησε οτι μου το εστειλε χωρις να αναφερει τιποτα αλλο και αναμενω νεα απαντηση αποψε. Εχω δικιο ομως υπαρχει αυτο που ζηταω εεεεεεε?

strange7
03-07-08, 20:53
Πρέπει να σου στείλει οπωσδήποτε τον αριθμό πακέτου.

Τα ΕΛΤΑ τουλάχιστον όταν στέλνεις κάτι στο απόκομα που δίνουν πάνω είναι ένα αυτοκόλλητο με τον αριθμό δρομολόγησης του δέματος.

Αυτή είναι και η ασφάλειά μας.

Το ίδιο ισχύει και μα τα ξένα ταχυδρομεία.
Τουλάχιστον με USPS (ΕΛΤΑ Ηνωμένων πολιτειών) που έχω συνεργαστεί στο παρελθόν ο πωλητής μου είχε δώσει τον αριθμό δρομολόγησης του πακέτου !

Επίσης αυτός ο αριθμός χρειάζεται για να τσεκάρεις ότι αυτό το δέμα είναι πράγματι αυτο που παραλαμβάνεις (μια και το γράφει επάνω) αφού υπάρχει πάντα το περιθώριο λάθους απο τον υπάλληλο του ΕΛΤΑ να παραδώσει σε εμάς άλλο πακέτο.

Maverickj13
03-07-08, 23:57
Σε περιπτωση που δε μου απαναει να ανοιξω dispute ή πρεπει να περιμενω κανα μηνα για να δεχτει το ebay οτι δε μου το εστειλε?

SantoPtol
04-07-08, 01:34
Περίμενε 40-50 μέρες πριν ανοίξεις dispute, έχεις δικαίωμα μέχρι 60 μέρες από την πληρωμή αλλά δεν σου λέω να τις εξαντλήσεις όλες. Αν ανοίξεις από τώρα θα φανείς πολύ noobie, και μπορεί μετά να μην σε βλέπει με καλό μάτι το ebay, είναι πολύ νωρίς για dispute.

Tiven
04-07-08, 02:17
Ρε παιδιά , στέλνω e-mail/ερωτήσεις στους πωλητές αλλά πάντα μου απαντούν ούτε οι μισοί και με καθυστέρηση 2-3 μέρες. Είναι λογικό ?

SantoPtol
04-07-08, 03:11
Λογικότατο, γιατί σκέψου ότι ο πωλητής αυτός μπορεί να έχει καθημερινά πολλά τέτοια μυνήματα, ή να πουλάει στο ebay περιστασιακά και να ασχολείται με αυτό μισή ώρα την μέρα. Κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν πρόσβαση στο internet ελάχιστα, και κάποιοι την ώρα που για σένα είναι μέρα σε αυτούς να είναι νύχτα. Σε μένα πάντως έχω απαντήσεις σε πάνω από το 80% των ερωτήσεων αλλά πάντα τελειώνω το μύνημα με το "Thanks in advance, Onoma mou", ή "Redards, Onoma mou". Πάντως τα ebay shops απαντάνε πάντα.

Tiven
04-07-08, 03:15
Λογικότατο, γιατί σκέψου ότι ο πωλητής αυτός μπορεί να έχει καθημερινά πολλά τέτοια μυνήματα, ή να πουλάει στο ebay περιστασιακά και να ασχολείται με αυτό μισή ώρα την μέρα. Κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν πρόσβαση στο internet ελάχιστα, και κάποιοι την ώρα που για σένα είναι μέρα σε αυτούς να είναι νύχτα. Σε μένα πάντως έχω απαντήσεις σε πάνω από το 80% των ερωτήσεων αλλά πάντα τελειώνω το μύνημα με το "Thanks in advance, Onoma mou", ή "Redards, Onoma mou". Πάντως τα ebay shops απαντάνε πάντα.

Αργούν τα shops όμως ? Γιατί σε μένα ναι.. :( Και θέλω να παραγγείλω τα λεπίδια και ακόμα περιμένω απάντηση.

Αν τα αγοράσω , θα αργήσουν πάλι ή τις αποστολές τις πραγματοποιούν γρήγορα ?

raspoutiv
04-07-08, 03:59
λοιπόν βλέπω πολλές ανακριβείς απαντήσεις και πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε λίγο.

tracking number δεν παίρνεις επειδή ασφάλισες το προϊόν. είναι διαφορετικά πράγματα. επίσης tracking μπορείς να έχεις και χωρίς ασφάλεια, αναλόγως του ταχυδρομείου. ειδικά αν παρήγγειλες από Κίνα μην περιμένεις να σου δώσουν.

dispute : το ανοίγεις στις 3 βδομάδες από το πέρας της παραγγελίας αν δεν παρέλαβες. είναι υπεραρκετό διάστημα για να σου έρθει δέμα ακόμα κι από Αυστραλία. δεν κάνουμε dispute για υποψία απάτης πάνω στη βδομάδα - δεν το αφήνει και το ebay. μετά θα έχεις άλλες 10 μέρες αναμονή κι αν ακόμα δεν παρέλαβες θα κάνεις claim τα λεφτά σου πίσω.

απάντηση πωλητή: συνήθως παίρνεις μέχρι την επόμενη εργάσιμη από εταιρείες. αν κάνεις μια απλή απορία όμως, χωρίς να έχεις κάνει αγορά μπορεί και να σε γράψουνε κανονικά.

χρόνοι παραλαβής από δικιά μου εμπειρία:
Αμερική 10 - 20 μέρες
Αγγλία 2-5 μέρες
Γερμανία 10 μέρες
Ιταλία 7 μέρες
Hong Kong 15-25 μέρες
Αυστραλία 20 μέρες
υπ όψιν ότι αυτά εξαρτώνται από το κόστος αποστολής, από την περίοδο αποστολής, από το μέγεθος του πακέτου κι από τα κέφια του ταχυδρομείου

για το ελικοπτεράκι κοίτα να παραγγείλεις φιρμάτα ανταλλακτικά κι από καλό πωλητή, >88,5% feedback πια, καθώς δε θα θελες να φορτώσεις στο ακριβό σου μηχάνημα σκάρτο πράμα και να το ψάχνεις - χτύπα ξύλο

jap
04-07-08, 16:05
λοιπόν βλέπω πολλές ανακριβείς απαντήσεις και πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε λίγο.

tracking number δεν παίρνεις επειδή ασφάλισες το προϊόν. είναι διαφορετικά πράγματα. επίσης tracking μπορείς να έχεις και χωρίς ασφάλεια, αναλόγως του ταχυδρομείου. ειδικά αν παρήγγειλες από Κίνα μην περιμένεις να σου δώσουν.

dispute : το ανοίγεις στις 3 βδομάδες από το πέρας της παραγγελίας αν δεν παρέλαβες. είναι υπεραρκετό διάστημα για να σου έρθει δέμα ακόμα κι από Αυστραλία. δεν κάνουμε dispute για υποψία απάτης πάνω στη βδομάδα - δεν το αφήνει και το ebay. μετά θα έχεις άλλες 10 μέρες αναμονή κι αν ακόμα δεν παρέλαβες θα κάνεις claim τα λεφτά σου πίσω.

απάντηση πωλητή: συνήθως παίρνεις μέχρι την επόμενη εργάσιμη από εταιρείες. αν κάνεις μια απλή απορία όμως, χωρίς να έχεις κάνει αγορά μπορεί και να σε γράψουνε κανονικά.

χρόνοι παραλαβής από δικιά μου εμπειρία:
Αμερική 10 - 20 μέρες
Αγγλία 2-5 μέρες
Γερμανία 10 μέρες
Ιταλία 7 μέρες
Hong Kong 15-25 μέρες
Αυστραλία 20 μέρες
υπ όψιν ότι αυτά εξαρτώνται από το κόστος αποστολής, από την περίοδο αποστολής, από το μέγεθος του πακέτου κι από τα κέφια του ταχυδρομείου



Να επισημάνω λοιπόν κι εγώ:

tracking number - Όπως τα λέει ο raspoutiv. Έτσι κι αλλιώς δεν σημαίνει τίποτα κι αν πάρεις, εκτός και μιλάμε για DHL / UPS / TNT στις κανονικές τους υπηρεσίες (όχι γερμανικά ταχυδρομεία της DHL ή Ολλανδικά της TNT). Από αμερικάνικά ταχυδρομεία, από πέρσι το καλοκαίρι καταργήθηκε η υπηρεσία που έδινε tracking number αλλά φαντάζομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση θα στείλει με κάποιο κούριερ.

dispute - ακριβώς έτσι, όχι επειδή δεν απάντησε ο πωλητής ένα email αμέσως

απάντηση πωλητή - O φίλος Tiven θέλει να παραγγείλει από Hong Kong νομίζω. Πολλές φορές υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη καθυστέρηση, γιατί πρέπει να απαντήσει ο αγγλόφωνος υπάλληλος του καταστήματος (ή ο ανιψιός του αφεντικού). Μου έχει τύχει να έρχεται 2 φορές την εβδομάδα... Πάντως δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει, είναι όμως υποχρεωμένος να τηρεί τα όσα περιγράφει στο site.

χρόνοι παραλαβής - κι αυτά που ανέφερα εγώ είναι από δική μου εμπειρία. Επιμένω στις 2-3 μέρες από Αγγλία και στις 3-4 από Γερμανία, οι 7-10 από Αμερική ισχύουν εδώ και μια εικοσαετία χωρίς σημαντικές εκπλήξεις. Ένα πακέτο (με μεγάλες διαστάσεις σταλμένο ως πακέτο κι όχι ως επιστολή) μπορεί να καθυστερήσει πολύ περισσότερο από τους χρόνους αυτούς, ενώ οι προς τα πάνω εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν.

Tiven
05-07-08, 00:50
Λοιπόν τελικά μου απάντησαν όλοι ξαφνικά σήμερα..:whistle:

Έκανα παραγγελία και περιμένουμε τώρα.

jap
05-07-08, 14:22
Λοιπόν τελικά μου απάντησαν όλοι ξαφνικά σήμερα..:whistle:

Έκανα παραγγελία και περιμένουμε τώρα.

...θα διαβάζουν κι αυτοί το adslgr... :p

NIKOS18382
09-07-08, 19:00
παιδες ειμαι ετοιμος να αγορασω μια οθονη
απο ΗΠΑ απο ebay.
με την τροφοδοσια του προιοντος θα εχω προβλημα?
επειδη ξερω οτι χρησιμοποιουν αλλη ταση εκει αν δε κανω λαθως

Gordito
09-07-08, 19:31
Yπαρχουν ανταπτορες. Αλλα οθονη απο USA? Και το τελωνειο δεν το σκεφτεσαι;

vikhr
09-07-08, 20:21
παιδες ειμαι ετοιμος να αγορασω μια οθονη
απο ΗΠΑ απο ebay.
με την τροφοδοσια του προιοντος θα εχω προβλημα?
επειδη ξερω οτι χρησιμοποιουν αλλη ταση εκει αν δε κανω λαθως

Συμφωνώ με τον παραπάνω (τελωνεία) και προσθέτω ότι τέτοιου είδους ευπαθή προϊόντα μπορεί να φτάσουν σε κομματάκια Ελλάδα. Μετά τι γίνεται;

bianconero
10-07-08, 00:25
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το thread για να δω αν έχει ξαναερωτηθεί και απαντηθεί (αν έχει, τότε sorry).
Κατά λάθος επέλεξα λάθος αντικείμενο. Σίγουρα δεν έχει φύγει από τον πωλήτή, γιατί πρέπει να πατήσω το PAYPAL NOW, αλλά και δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή χρήματα στον λογαριασμό.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ακυρώσω την παραγγελία;

gkandir
10-07-08, 00:28
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το thread για να δω αν έχει ξαναερωτηθεί και απαντηθεί (αν έχει, τότε sorry).
Κατά λάθος επέλεξα λάθος αντικείμενο. Σίγουρα δεν έχει φύγει από τον πωλήτή, γιατί πρέπει να πατήσω το PAYPAL NOW, αλλά και δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή χρήματα στον λογαριασμό.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ακυρώσω την παραγγελία;
Επικοινώνησε με τον πωλητή και πες του τι και γιατί θέλεις να κάνεις. Πιθανότατα να μπορέσετε να συνεννοηθείτε και να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

NIKOS18382
10-07-08, 09:30
Yπαρχουν ανταπτορες. Αλλα οθονη απο USA? Και το τελωνειο δεν το σκεφτεσαι;

το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα αυτο ηταν.
μιλαμε για προσφορα με διαφορα 130 ευρω!!
Samsung 2493HM 24"
διαβασα κατι αλλα post και κατεληξα σε καποια
παραθυρακια που υπαρχουν ωστε να πληρωσω
κανα 20αρι δασμο
με usps ειναι, οποτε οκ
οτι κερατιατικα απο τελωνειο

........Auto merged post: NIKOS18382 πρόσθεσε 9 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συμφωνώ με τον παραπάνω (τελωνεία) και προσθέτω ότι τέτοιου είδους ευπαθή προϊόντα μπορεί να φτάσουν σε κομματάκια Ελλάδα. Μετά τι γίνεται;

μεσα στην τελικη τιμη
εχουν προσθεσει και 6,5$ ασφαλεια.
το προιον ειναι ασφαλισμενο σε περιπτωση ζημιας

KaNaTa
10-07-08, 09:48
το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα αυτο ηταν.
μιλαμε για προσφορα με διαφορα 130 ευρω!!


NIKOS18382 υπολόγισε μια επιβάρυνση της τάξης του 22% αν χρειαστεί εκτελωνισμός. Το 22% με κάθε επιφύλαξη καθώς υπάρχουν και ποσοστά φόρου "ποινές" για κάποια είδη (πχ παπούτσια - 15%).
Αν εξακολουθεί να υπάρχει μια καλή διαφορά χρημάτων.... προχώρα.
Οσο για την τροφοδοσία μάλλον θα είναι 110VAC οπότε δεν θελεις απλά αντάπτορα..θέλεις μετασχηματιστή.
Μάλλον όσο συνεχίζεται το thread εξανεμιζεται η διαφορά χρημάτων:hmm:

Φιλικά

NIKOS18382
10-07-08, 10:18
NIKOS18382 υπολόγισε μια επιβάρυνση της τάξης του 22% αν χρειαστεί εκτελωνισμός. Το 22% με κάθε επιφύλαξη καθώς υπάρχουν και ποσοστά φόρου "ποινές" για κάποια είδη (πχ παπούτσια - 15%).
Αν εξακολουθεί να υπάρχει μια καλή διαφορά χρημάτων.... προχώρα.
Οσο για την τροφοδοσία μάλλον θα είναι 110VAC οπότε δεν θελεις απλά αντάπτορα..θέλεις μετασχηματιστή.
Μάλλον όσο συνεχίζεται το thread εξανεμιζεται η διαφορά χρημάτων:hmm:

Φιλικά

ειναι οντως 110vac. τον ρωτησα. ο μετασχηματιστης κοστιζει μονο 10 ευρω.
το οτι θα υπαρξει εκτελωνισμος το θεωρω σιγουρο λογο μεγεθους του προιοντος.
απλα εχω διαβασει καποιες συμβουλες απο προυγουμενα posts και τωρα
ζηταω μια "επιβεβαιβωση".
η ολη ιστορια θα μου βγει 297 ευρω για κατι που το παιρνω απο εδω 434 ευρω
και σκεφτομαι να το δηλωσω με μειωμενη τιμη και να πληρωσω δασμο γυρω στα
20 με 25 ευρω. οποτε παλι κερδισμενος ειμαι

alekan
10-07-08, 10:21
το οτι θα υπαρξει εκτελωνισμος το θεωρω σιγουρο λογο μεγεθους του προιοντος.
ι

Μην εισαι και τοσο σιγουρος...

jap
10-07-08, 10:49
ειναι οντως 110vac. τον ρωτησα. ο μετασχηματιστης κοστιζει μονο 10 ευρω.
το οτι θα υπαρξει εκτελωνισμος το θεωρω σιγουρο λογο μεγεθους του προιοντος.
απλα εχω διαβασει καποιες συμβουλες απο προυγουμενα posts και τωρα
ζηταω μια "επιβεβαιβωση".
η ολη ιστορια θα μου βγει 297 ευρω για κατι που το παιρνω απο εδω 434 ευρω
και σκεφτομαι να το δηλωσω με μειωμενη τιμη και να πληρωσω δασμο γυρω στα
20 με 25 ευρω. οποτε παλι κερδισμενος ειμαι

Οκ, τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις. Τι θα κάνεις όμως αν έρθει με 1 καμμένο pixel? Αν χαλάσει στον 1 μήνα; Το έψαξες αν σε καλύπτει με εγγύηση η εδώ αντιπροσωπεία; Μήπως να δεις καμιά άλλη μάρκα για αγορά από εδώ;

Επίσης, μην υποτιμάς τους τελωνειακούς. Μπορεί να το ανοίξουν, μπορεί και να μην το ανοίξουν, αν όμως δηλώσει ο πωλητής αξία π.χ. 150 ευρώ, θα σκεφτούν πολύ απλά, γιατί να πληρώσει κανείς μεταφορικά 50-70 ευρώ για κάτι τόσο φτηνό; Σε αυτή την περίπτωση σε χρεώνουν όσο θέλουν.

Γενικά, ποτέ δεν θα αγόραζα οθόνη ειδικά από Αμερική, πόσο μάλλον εξοικονομώντας τόσο λίγα χρήματα. Θα πήγαινα σε ένα mediamarkt ή κωτσόβολο και θα έβλεπα τι 'σκοτώνει', άσε που έρχονται και εκπτώσεις.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 3 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........



μεσα στην τελικη τιμη
εχουν προσθεσει και 6,5$ ασφαλεια.
το προιον ειναι ασφαλισμενο σε περιπτωση ζημιας

Δεν λέει τίποτα αυτό, μια φίλη είχε στείλει υπολογιστή από Ελλάδα Αγγλία, παραδόθηκε εμβολισμένος και εντελώς κατεστραμμένος και ταλαιπωρήθηκε μήνες για να την αποζημιώσουν μικρό ποσοστό της ζημιάς. Άσε που αν βάλεις τον πωλητή να δηλώσει χαμηλότερο ποσό για να γλιτώσεις στο τελωνείο, θα το ασφαλίσει και για μικρότερο ποσό.

NIKOS18382
10-07-08, 11:08
ειναι δοκιμασμενη απο τον πωλητη.
οσο για την εγγυηση να σου πω την αληθεια δε με εχω τοσο γκαντεμι να μου χαλασει γρηγορα
τωρα το να εξοικονομησεις 100 με 130 ευρω ε... δεν το θεωρω και λιγα
απλα εχουμε ευρω και αυτο ειναι πιο ισχυρο απο $.
τωρα για τελωνειο πηρα το ρισκο

chrs
10-07-08, 13:36
Καλησπέρα,

Πριμένω ένα δέμα από US μεσω USPS το οποίο θα έρθει με απλό ταχυδρομείο.
Μέσω του voucher βλέπω οτι το δέμα έφυγε από US 10 ιουνίου κ έφτασε στο τελωνείο 17 ιουνίου. Ακόμα δεν έχω παραλάβει τίποτα!
Από τον συγκεκριμένο ebay store έχω ψωνίσει αρκετές φορές, όπως επίσης κ μου πακέτα τα οποία τα έστειλε μετά την ημερομηνία (20 ιουνίου).

Από τα ΕΛΤΑ δεν μπορώ να βγάλω άκρη, ειμαι σε επικοινωνία με τον ebay seller ο οποίος το ψαχνει με USPS...

Note : Το δέμα περιέχει 4 T-shirts αξίας 90 ευρώ

Τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που δεν βρεθεί άκρη? Καμοία συμβουλή?

Ευχαριστώ

KaNaTa
10-07-08, 13:39
το οτι θα υπαρξει εκτελωνισμος το θεωρω σιγουρο λογο μεγεθους του προιοντος.


Η αξία που δηλώνει ο πωλήτης είναι το βασικό κριτήριο και η ποσότητα. Οτιδήποτε παραπέμπει σε εμπορική δραστηριότητα = εκτελωνισμός!!
Αν μπορείς ζήτα υποτιμολόγηση γιατί οι τελωνειακοί προσθετουν στην αξία αυτή και τα μεταφορικά και κάνουν ότι κάνουν πάνω στο σύνολο αξια + μεταφορικά.
Αν μπορείς ζήτα να σου τα στείλουν με USPS (=ΕΛΤΑ). Οι τελωνειακοί μέσα στα ΕΛΤΑ είναι πολύ πιο χαλαροί απο αυτούς του Α' τελωνείου στο Ελ.Βενιζέλος.
Ελπίζω να βοήθησα


Φιλικά

Maverickj13
11-07-08, 04:33
Παιδια βοηθεια!
\Αγορασα ενα pc μεσω ebay απο Αμερικη και ο seller είχε 5-6 πωλησεις αλλα αριστος. Ξαφνικα και ενω συμφωνα με εκεινον εχει σταλει το δεμα απο 3-4 Ιουλιου, εχει κανει αλλες 2-3 πωλησεις και εχω ηρεμησει παρολο που δε μου εδεινε το tracking number για να μπορω να εντοπισω το δεμα μου εβγαλε μηνυμα το ebay οτι αν εχω πληρωσει να κανω dispute και εχουν κανει τον seller non valid. Τι γινεται? Να τα κλαψω τα 475 ευρα??

RASTAVIPER
11-07-08, 13:13
Παιδια βοηθεια!
\Αγορασα ενα pc μεσω ebay απο Αμερικη και ο seller είχε 5-6 πωλησεις αλλα αριστος. Ξαφνικα και ενω συμφωνα με εκεινον εχει σταλει το δεμα απο 3-4 Ιουλιου, εχει κανει αλλες 2-3 πωλησεις και εχω ηρεμησει παρολο που δε μου εδεινε το tracking number για να μπορω να εντοπισω το δεμα μου εβγαλε μηνυμα το ebay οτι αν εχω πληρωσει να κανω dispute και εχουν κανει τον seller non valid. Τι γινεται? Να τα κλαψω τα 475 ευρα??

1) 5-6 πωλήσεις το θεωρείς ικανό νούμερο για να κρίνεις αν μπορείς να τον εμπιστευτείς ή όχι?
2)pc από αμερική.Για ποιο λόγο από τη στιγμή που όλοι γράφουν εδώ ότι πρέπει να αποφεύγεται κάτι τέτοιο..

Ξεκίνα με email στον πωλητή ή κανένα τηλέφωνο αν έχει δηλώσει και η Παναγιά μαζί σου..

Maverickj13
11-07-08, 13:44
Γιατι ειχε κανει πωλησεις εξισου ακριβες οπως φωτογραφικες μηχανες πολυ καλες και τα λεφτα που γλυτωνα ηταν παρα πολλα.

SantoPtol
11-07-08, 14:50
Για τον συγκεκριμένο πωλητή το ebay σου έδινε εγγύηση μέχρι 200 δολάρια αν πλήρωσες μέσω paypal. Στην χειρότερη περίπτωση θα σου επιστραφούν τα 200 δολάρια. Αν πλήρωσες με άλλο τρόπο κλάφτα, αν πάλι πάνε όλα καλά θα σου έρθει το PC στο σπίτι.

zeta
13-07-08, 23:45
Παιδια βοηθεια!
\Αγορασα ενα pc μεσω ebay απο Αμερικη και ο seller είχε 5-6 πωλησεις αλλα αριστος. Ξαφνικα και ενω συμφωνα με εκεινον εχει σταλει το δεμα απο 3-4 Ιουλιου, εχει κανει αλλες 2-3 πωλησεις και εχω ηρεμησει παρολο που δε μου εδεινε το tracking number για να μπορω να εντοπισω το δεμα μου εβγαλε μηνυμα το ebay οτι αν εχω πληρωσει να κανω dispute και εχουν κανει τον seller non valid. Τι γινεται? Να τα κλαψω τα 475 ευρα??

καλή τύχη φίλε...
ελπίζω να σου έχει στείλει το pc.
γιατί δε ρωτάς στο ebay για ποιο λογο εγινε not valid o πωλητής?

mfds
14-07-08, 17:42
Παιδια βοηθεια!
\Αγορασα ενα pc μεσω ebay απο Αμερικη και ο seller είχε 5-6 πωλησεις αλλα αριστος. Ξαφνικα και ενω συμφωνα με εκεινον εχει σταλει το δεμα απο 3-4 Ιουλιου, εχει κανει αλλες 2-3 πωλησεις και εχω ηρεμησει παρολο που δε μου εδεινε το tracking number για να μπορω να εντοπισω το δεμα μου εβγαλε μηνυμα το ebay οτι αν εχω πληρωσει να κανω dispute και εχουν κανει τον seller non valid. Τι γινεται? Να τα κλαψω τα 475 ευρα??

Ξεκινα να κανεις την διαδικασια. Μαθε αν εχει paypal protection και μεχρι ποσα λεφτα δινει πισω το paypal.

aklpts
14-07-08, 17:50
Καλησπέρα,

Πριμένω ένα δέμα από US μεσω USPS το οποίο θα έρθει με απλό ταχυδρομείο.
Μέσω του voucher βλέπω οτι το δέμα έφυγε από US 10 ιουνίου κ έφτασε στο τελωνείο 17 ιουνίου. Ακόμα δεν έχω παραλάβει τίποτα!
Από τον συγκεκριμένο ebay store έχω ψωνίσει αρκετές φορές, όπως επίσης κ μου πακέτα τα οποία τα έστειλε μετά την ημερομηνία (20 ιουνίου).

Από τα ΕΛΤΑ δεν μπορώ να βγάλω άκρη, ειμαι σε επικοινωνία με τον ebay seller ο οποίος το ψαχνει με USPS...

Note : Το δέμα περιέχει 4 T-shirts αξίας 90 ευρώ

Τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που δεν βρεθεί άκρη? Καμοία συμβουλή?

Ευχαριστώ
Για παρε τηλ εδω 2103353777 και δωσε οτι στοιχεια εχεισ. Αν εχεις καποιο shipment number apo ton sender θα βοηθουσε. Αυτο το τηλ ειναι των ελτα στο βενιζελος.

chrs
15-07-08, 15:52
Για παρε τηλ εδω 2103353777 και δωσε οτι στοιχεια εχεισ. Αν εχεις καποιο shipment number apo ton sender θα βοηθουσε. Αυτο το τηλ ειναι των ελτα στο βενιζελος.

thnks aklpts για το τηλέφωνο
Πηρα αλλά δεν βγήκε κάποια άκρη, μου είπαν μια από τα ίδια, οτι το πακέτο φαίνεται να βρίσκεται στο τελωνείο από τις 17 ιουνίου... χωρίς να γνωρίζουν τι έγινε μετά!!!

Το μόνο που μπορώ να "κάνω" μου είπε είναι να ζητήσει ο αποστολέας (ebay seller) 'γραπτώς αίτημα αναζήτησης' πράγμα που έχει κάνει ο άνθρωπος, είμαστε σε επικοινωνία μέσω mail, δείχνει ενδιαφέρον .
Δεν έχω κάνει Dispute στο ebay χρειάζεται να κάνω αφού βρίσκομαι σε επικοινωνία μαζί του ?πρέπει να ενημερωθεί το ebay με κάποιο τρόπο ?

giwrgosth
15-07-08, 16:12
Δεν έχω κάνει Dispute στο ebay χρειάζεται να κάνω αφού βρίσκομαι σε επικοινωνία μαζί του ?πρέπει να ενημερωθεί το ebay με κάποιο τρόπο ?
Όχι μην κάνεις αφού και επικοινωνία με τον πωλητή έχεις, αλλά και το δέμα σου έχει στείλει, αφού τα ΕΛΤΑ σου είπαν ότι είναι στο τελωνείο. Αυτό φυσικά είναι κακό, γιατί ή "χάθηκε" ή κάπου έχει παραπέσει. Το πιο πιθανό είναι το δεύτερο, αφού δεν έχει κάτι αξίας, οπότε με την αναζήτηση που κάνει ο αποστολέας λογικά θα βρεθεί άκρη.

chrs
17-07-08, 14:53
Καλησπέρα,

Πριμένω ένα δέμα από US μεσω USPS το οποίο θα έρθει με απλό ταχυδρομείο.
Μέσω του voucher βλέπω οτι το δέμα έφυγε από US 10 ιουνίου κ έφτασε στο τελωνείο 17 ιουνίου. Ακόμα δεν έχω παραλάβει τίποτα!
Από τον συγκεκριμένο ebay store έχω ψωνίσει αρκετές φορές, όπως επίσης κ μου πακέτα τα οποία τα έστειλε μετά την ημερομηνία (20 ιουνίου).

Από τα ΕΛΤΑ δεν μπορώ να βγάλω άκρη, ειμαι σε επικοινωνία με τον ebay seller ο οποίος το ψαχνει με USPS...

Note : Το δέμα περιέχει 4 T-shirts αξίας 90 ευρώ

Τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που δεν βρεθεί άκρη? Καμοία συμβουλή?

Ευχαριστώ



Βρέθηκε άκρη τελικά!!
Για ακόμα μια φορά η ανευθυνότητα μερικών ανθρώπων του δημοσίου κ στην περίπτωσή μου των ΕΛΤΑ έβαλε το χέρι της.
Το δέμα βρισκόταν εδώ και ένα μήνα στο ταχυδρομείο της περιοχής μου, να τονίσω οτι πολλές φορές είχα βρεθεί εκεί και ο υπάλληλος δεν το αναζητούσε καν, απλά μου έλεγε οτι αργουν τα δέματα απο US...
Σήμερα βρήκα την διευθύντρια η οποία κ με εξυπηρέτησε (ευγενεστατη), βρήκε στις εγγραφές οτι υπήρχε το δέμα στο ταχυδρομείο κ μόλις είχε επιστραφεί στον αποστολέα!!!
Μπροστά βρισκόταν κ ο υπάλληλος!! οπως καταλαβαίνεται έγινε χαμός...

Δεν θέλω να τον αφήσω έτσι γιατι η στάση του ακόμα κ σήμερα που κατάλαβε το λάθος του ήταν προκλητική...
Θα καταφύγω σε καταγελία στη ΕΕΤΤ αρχικά...
τι άλλο μπορώ να κάνω??? καμοιά ιδέα?

RASTAVIPER
18-07-08, 17:06
Να σας πω παιδιά..
Αν μου κάνει επιστροφή κάποιος πωλητής μερικά €, για κάποιο αντικείμενο που αγόρασα και δεν είναι εντελώς σωστό, θα μπορώ να τα αξιοποίησω κάπως ή απλά θα κάθονται στο account μου στο Paypal?Γιατί νομίζω δεν αξίζει να κάνεις withdraw μερικά €.
Το θέμα είναι σε επόμενη αγορά μπορώ να τα βάλω μέσα?Δηλαδή αν θέλω να πληρώσω κάποια άλλη φορά 15€ και έχω και 5€ το υπόλοιπο που κάθεται, μπορώ κάπως να το κάνω να πληρώσω τα 10€?

NikoLakis
18-07-08, 17:27
Τα λεφτα που θα σου επιστραφουν θα μπουν στο paypal balance. Στην επομενη αγορα που θα κανεις μεσω paypal θα τραβήξει λεφτά πρώτα από το Paypal balance και μετα απο την πιστωτική σου.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.