PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

jap
22-04-13, 12:55
Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Δες αν το ξαναβάλει μεθαύριο το τηλέφωνο χωρίς να αναφέρει πρόβλημα και μόνο τότε κράξε τον, κατάγγειλέ τον, καταράσου του. Ούτε σου έφαγε χρήματα ούτε τίποτα.

Mouse Potato
22-04-13, 13:32
Με άλλα λόγια θέλεις να αγοράσεις κάτι το οποίο βρίσκεται πλέον σε διαφορετική κατάσταση από αυτή του description...

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

RASTAVIPER
22-04-13, 15:14
Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Δες αν το ξαναβάλει μεθαύριο το τηλέφωνο χωρίς να αναφέρει πρόβλημα και μόνο τότε κράξε τον, κατάγγειλέ τον, καταράσου του. Ούτε σου έφαγε χρήματα ούτε τίποτα.
Δεν είναι τόσο απλό. Ούτε μετράνε μόνο τα χρήματα.
Δεν ξέρεις πόσο χρόνο έχει ξοδέψει ο άλλος μέχρι να του κάτσει μια δημοπρασία στα χρήματα που θέλει ούτε αν έχει χρόνο να σπαταλησει περισσότερο για ένα θέμα που έπρεπε να είχε κλείσει.
Είμαι ενεργό μέλος 8 χρόνια στο Ebay και ποτέ δεν μου είχε τύχει τέτοια περίπτωση ακύρωσης.

Με άλλα λόγια θέλεις να αγοράσεις κάτι το οποίο βρίσκεται πλέον σε διαφορετική κατάσταση από αυτή του description...

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

Με ξαφνική μεταβολή μετά το κλείσιμο της δημοπρασίας, προφανώς όχι στα χρήματα που ήθελε ο πωλητής.

euri
22-04-13, 17:14
Κάνε του μήνυση τότε...

jap
22-04-13, 17:15
Δεν ξέρεις πόσο χρόνο έχει ξοδέψει ο άλλος μέχρι να του κάτσει μια δημοπρασία στα χρήματα που θέλει ούτε αν έχει χρόνο να σπαταλησει περισσότερο για ένα θέμα που έπρεπε να είχε κλείσει.

Μωρέ μαζί σου και το φαντάζομαι, αλλά θα πρέπει να σκεφτείς πως ίσως να λέει και αλήθεια. Αν του φάνηκαν λίγα τα χρήματα και το ξαναβάλει με μεγαλύτερη αρχική ή reserve, τότε να τον κάνεις ρόμπα, τυπικά τώρα είναι καλό αυτό που έκανε, όχι κακό.

johnyb98
23-04-13, 21:45
Το σενάριο έχει ως εξής:

Θέλω να επιστρέψω ένα tablet σε seller στην Κίνα. Ο πωλητής έχει δεχτεί να γίνει refund. Μου πρότεινε επίσης:"We can provide a return address in France, which would be faster and can save some shipping costs".

Στη σελίδα του προϊόντος γράφει:The buyer is responsible for return postage costs.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα στείλω πίσω προϊόν, είπα πριν προχωρήσω να ρωτήσω μερικά πράγματα εδώ.

α. Αυτό που θελω είναι να πάρω ακριβώς τα χρήματα που έδωσα πίσω. Ούτε λιγότερα, ούτε περισσότερα. Αυτή τη στιγμή, π.χ. υπολόγισα τα χρήματα που έδωσα (δολάρια σε ευρώ, άλλωστε ο πωλητής μου θύμησε την τιμή του προϊόντος σε δολάρια), και δεν το βγάζω ίδιο με την τιμή που αγόρασα. Αυτό, λόγω της ισοτιμίας δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει. Δε μπορεί να περιμένει ο πωλητής και να είναι πάνω από ένα computer, να παρακολουθεί 24 ώρες το 24ωρο τις ισοτιμίες και να κάνει click τη στιγμή που θα είναι η ισοτιμία τέτοια ώστε να πετύχει ακριβώς τα χρήματά μου. Αυτό είναι αδύνατο και αστείο ταυτόχρονα. Κάπως αλλιώς πρέπει να γίνεται. Το refund πρέπει, κανονικά, να επιστρέφει στον αγοραστή ακριβώς τα χρήματά του πίσω. Θα γίνει έτσι; Εδώ θα ήθελα μία διευκρίνηση.

β. Θα στείλω το πακέτο με απλό ταχυδρομείο (ΕΛ.ΤΑ.) στη Γαλλία. Σύμφωνα με τα λεγόμενά του, θα πρέπει να δεχτεί το κόστος για την αποστολή του πακέτου στη Γαλλία. Εγώ, αυτή τη στιγμή τού έχω στείλει ένα μήνυμα, στο case που έχω ανοίξει, που του ζητάω πιστοποίηση ότι θα δεχτεί τα έξοδα αποστολής. Έκανα καλά; Είπα να το κάνω αυτό, μήπως υπάρχουν πωλητές που δεν τηρούν τις υποχρεώσεις τους,

γ. Θα πρέπει να δεχτεί καί έξοδα πακεταρίσματος;

δ. Θα πρέπει να πω εγώ στα ΕΛ.ΤΑ. να βάλουν και μία δεύτερη απόδειξη στο πακέτο αποστολής ώστε να τη δει ο πωλητής; Πώς θα πιστοποιήσει ο πωλητής έξοδα αποστολής;

ε. Επειδή πρόκειται για tablet, θα πρέπει να κολλήσω εγώ κάποια κόκκινη ετικέτα για ειδική μεταχείριση λόγω εύθραυστου προϊόντος; Έχουν κάτι ανάλογο (ετικέτα) τα ΕΛ.ΤΑ.; Θα πρέπει να πω εγώ στα ΕΛ.ΤΑ. για ειδική μεταχείριση; Αν ναι, κοστίζει αυτό κάτι επιπλέον που θα πληρώσει, επίσης, ο πωλητής;

στ. Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν τα ΕΛ.ΤΑ. tracking number; Αν ναι, πρέπει να στείλω το tracking number στον πωλητή;

ζ. Φυσικά το tablet είναι σε άριστη κατάσταση. Ακριβώς όπως το πήρα. Ποιός μου εγγυάται εμένα ότι ο πωλητής δεν παραδέχεται για την κατάσταση που του στέλνω το tablet, ώστε να μη γίνει το refund; π.χ. τραβάει μία γρατζουνιά στην οθόνη εκείνος...

Θα εκιμούσα πάρα πολύ βοήθεια πάνω σε όλ' αυτά πριν προχωρήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας !

8anos
23-04-13, 22:04
νομιζω οτι δεν καταλαβες σωστα, τα εξοδα αποστολής ειναι δικά σου και φροντισε να εχεις απόδειξη αποστολης

johnyb98
23-04-13, 23:17
Έχεις δίκιο, Θάνο. Δεν πρόσεξα το buyer.

villasg
24-04-13, 09:25
Τραβας ενα βιντεο με την κατασταση του ταμπλετ και την συσκευσια του μετα .
Το ανεβαζεις στο Youtube και βαζεις το λινκ σαν comments μαζι με το tracking number .
Τα ελτα θα σου δωσουν tracking number ( πληρωνεις κατι παραπανω ).
Συσκευασε το τυλιξετο καλα με αυτο το πλαστικο που εχει σαν φουσκαλες και βαλτο στο ειδικο κουτι (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82.aspx) που θα βρεις ( αγορασεις ) απο τα ελτα ( εχει 4 μεγεθη S,M,L,XL ) .
Το refund που θα λαβεις ειναι ακριβως τα χρηματα που "τραβηξε" το Paypal οταν εκανες την αγορα .
Μην αγχωνεσε ειναι απλα τα πραγματα

123006

vladimir rus
25-04-13, 23:34
Θέλω να πάρω κινητό και λέει Import charges71.32
να το πληρώσω;

esykas
26-04-13, 10:27
Θέλω να πάρω κινητό και λέει Import charges71.32
να το πληρώσω;

Δηλαδή μετά την αναγραφόμενη τιμή έχει και τα έξτρα!! και τα ταχυδρομικά;
μια δοκιμή αν κάνεις για αγορά πριν ολοκληρωθεί θα πρέπει να σου βγάλει στο τελικό ποσό και βλέπεις αν έχει και τα έξτρα.
Αυτά τα έξτρα τα έχουν συνήθως οι Αμερικάνοι λόγο του φόρου σε κάθε πολιτεία

alexgk
26-04-13, 10:41
Mπορεί ένα πωλητής στο ebay να αποκλείσει από δημοπρασία αγοραστές με χαμηλή αξιολόγηση;

tsavman
26-04-13, 10:54
Ναι, και πολλοί το κάνουν.

alexgk
30-04-13, 09:21
Ναι, και πολλοί το κάνουν.

Οπότε για να ανεβάσεις την αξιολόγησή σου πας και αγοράσεις μπιχλιμπίδια κινέζικα του 1 ευρό:lol:

tsavman
30-04-13, 11:31
Τι να σου πω, εγώ έχω κάνει δεκάδες αγορές με λίγα ευρώ, και η αξιολόγησή μου είναι στο 41 :p
Και έχω κάνει και μερικές μεγάλες (100-200-300 ευρώ) αγορές. Δεν ξέρω πως το υπολογίζουν, αλλά δεν με απασχολεί κ όλας, διότι -ειδικά για γκατζετάκια- όσα auctions έχω βρει έχουν starting-asking price & μεταφορικά τέτοια που συνολικά βγαίνει το ίδιο με το να αγοράσεις το προϊόν κατευθείαν.

Για παράδειγμα: δημοπρασία (http://www.ebay.co.uk/itm/Blue-Car-Kit-MP3-Player-Wireless-FM-Transmitter-Modulator-USB-SD-LCD-With-Remote-/350782601249?pt=UK_MP3_Player_Accessories_FM_Transmitters&hash=item51ac45b821) και αγορά (http://www.ebay.co.uk/itm/Blue-Car-Kit-MP3-Player-Wireless-FM-Transmitter-Modulator-USB-SD-LCD-With-Remote-/271182394801?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item3f23baf5b1) του ίδιου προϊόντος.

Οπότε, κατευθείαν αγορά για τέτοια προϊόντα.

djT
01-05-13, 02:29
Mπορεί ένα πωλητής στο ebay να αποκλείσει από δημοπρασία αγοραστές με χαμηλή αξιολόγηση;

Καλησπέρα

ειλικρινά παίδες δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο αγοραστής να έχει χαμηλή αξιολόγηση !!! (συνήθως αυτός θα πρέπει να είναι ο πωλητής)

για αυτό και πάρα πολοί πωλητές γράφουν ""this item can not be shipped to Greece""

ποιός φταίει για αυτό?
καλά θα είναι να προσέχουμε τι ζητάμε και τι θέλουμε πριν μπούμε στον κόπο της δημοπρασίας,
(No offence έτσι?)

alexgk
01-05-13, 07:39
Από όσο έχω καταλάβει πολλές χώρες τις αποκλείουν γιατί τα ταχυδρομεία είναι αναξιόπιστα και "χάνουν" (τα σουφρώνουν οι υπάλληλοί τους) τα δέματα.

villasg
01-05-13, 08:56
'Η γιατι οι αγοραστες απο αυτες τις χωρες κανουν συνεχως "dispute" οτι δεν παρελαβαν ποτε το αντικειμενο

RASTAVIPER
01-05-13, 11:24
Τότε να βάλουν κάποια όρια.
Δεν είναι δυνατόν να βάζουν στο ίδιο καλάθι χρήστες με λιγότερες από 10 αξιολογήσεις, με χρήστες που έχουν 100% με 100+ αξιολογήσεις.

djT
01-05-13, 12:31
'Η γιατι οι αγοραστες απο αυτες τις χωρες κανουν συνεχως "dispute" οτι δεν παρελαβαν ποτε το αντικειμενο

+1
πολύ σωστά !!! (και άλλες και άλλες μαγκιές...)

cool11
14-05-13, 11:47
Απλα για να ξερω...να ρωτησω...
Πρεπει να 'φοβαμαι' να ζητησω αποζημιωση για ελατωμματικο προιον?
Εννοω, αν ο πωλητης δεν εχει προβλημα με το refund και αναγνωριζει το ελατωμματικο προιον, μπορει επειτα απο μια σειρα refunds να εχω κανενα θεμα με το ebay?

Αγοραζω συχνα πραγματα απο κινα, φτηνες τιμες βλεπετε, αλλα λογω ελλιπων ποιοτικων ελεγχων, πολλα ερχονται με προβληματα, και σιγουρα οχι να λειτουργουν οπως επρεπε κι οπως εγραφε η περιγραφη του προιοντος.
Πχ. προχτες παρελαβα 2 μικρα mp3 player. Το ενα λειτουργουσε κανονικα. Το αλλο, δεν ανοιγε η οθονη. Επαιζε κομματια μεν, αλλα διχως να βλεπω καμια πληροφορια στη οθονη. Του στειλα μηνυμα του seller για το ενα προβληματικο, και συμφωνησαμε να με αποζημιωσει για το ενα.

Τι εχετε να πειτε επι αυτου του θεματος και γενικοτερα περι refunds?
Υπαρχει λογος να κανω 'γαργαρα' ελατωμματικα προιοντα που παραλαμβανω;

villasg
14-05-13, 11:59
Mε αυτο τον τροπο ( ιδιωτικη συμφωνια ) δεν εχεις προβλημα .
Το προβλημα ερχετε με τα πολλα disputes στο customer support .

HELL_pegaSOS
20-05-13, 19:52
Noob ebay customer detected: Me!

Θέλω για φίλο ένα ανταπτοράκι IDE to SATA για 2.5 ίντσες.
Πρόκειται για παλιό laptop με ide σκληρό.
Τέτοιοι δίσκοι δεν υπάρχουν πλέον ή πωλούνται σε τιμές 2TB Sata3...

Βρήκα αυτό το μαραφέτι:
SATA Female to 44Pin 2.5 IDE Male HDD Adapter Converter (http://www.ebay.com/itm/SATA-Female-to-44Pin-25-IDE-Male-HDD-Adapter-Converter-/160567493537#shId)

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι με την διαδικασία αποστολής.
Υποτίθεται πρέπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

Αυτό που ΚΑΙΕΙ τον φίλο μου, είναι αν με τον συγκεκριμένο converter ο δίσκος θα είναι bootable για λειτουργικό (Windows)
Ελπίζω φυσικά να χωράει χωρίς προβλήματα προσαρμογής στην υποδοχή.

Ισχύει πραγματικά το Free Shipping?
Καμία κρυφή χρέωση?
Τελωνείο ούτε να το σκέφτομαι στα 2.2€, έτσι?:lol:


Οποια συμβουλή ευπρόσδεκτη!

sdikr
20-05-13, 19:56
Δεν νομίζω οτι θα μπορέσει να μπεί αυτό στο φορητό

HELL_pegaSOS
20-05-13, 20:11
Οπότε μόνη λύση να ξηλωθεί το DVD?
Και αγορά διαφορετικού αντάπτορα - θήκης για να πατήσει ο Sata σκληρός?
:(

Δυνατότητα πατέντας με Express Card θύρα υπάρχει?
:hmm:


Off-topic και συγνώμη αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι ο άνθρωπος θέλει WiFi ειδάλλως πρέπει να μπαίνει ίντερνετ από ένα 7ιντσο netbook.
Η λύση με Usb Mint Linux δεν απέδωσε. Ηθελε πείραγμα λόγω της άθλιας κάρτας broadcom που φέρει.
Εχει πιστωτικό 60ευρώ από e-shop αλλά IDE σκληροί δεν υπάρχουν.
Οπότε λύσεις?

ΥΓ.
Υπάρχει κανένα φλασάκι WiFi που να αναγνωρίζεται out of the box σε λίνουξ? (για usb ή live usb)
Από ελλάδα ή εξωτερικό?
Αν υπάρχει διανομή λίνουξ με μεγάλη ποικιλία από εταιρικούς drivers, είμαι όλος αυτιά και όρεξη να του την συστήσω

PM me :)

jkoukos
20-05-13, 20:36
Υπάρχει κανένα φλασάκι WiFi που να αναγνωρίζεται out of the box σε λίνουξ? (για usb ή live usb)
Έχω ένα παλιό TP-LINK TL-WN322G v2.5, που αναγνωρίζεται και δουλεύει σε Linux Mint14.
Εδώ (https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessCardsSupported) υπάρχει συμβατό υλικό για Ubuntu.

Geocheats2
20-05-13, 23:21
Noob ebay customer detected: Me!

Θέλω για φίλο ένα ανταπτοράκι IDE to SATA για 2.5 ίντσες.
Πρόκειται για παλιό laptop με ide σκληρό.
Τέτοιοι δίσκοι δεν υπάρχουν πλέον ή πωλούνται σε τιμές 2TB Sata3...

Βρήκα αυτό το μαραφέτι:
SATA Female to 44Pin 2.5 IDE Male HDD Adapter Converter (http://www.ebay.com/itm/SATA-Female-to-44Pin-25-IDE-Male-HDD-Adapter-Converter-/160567493537#shId)

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι με την διαδικασία αποστολής.
Υποτίθεται πρέπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

Αυτό που ΚΑΙΕΙ τον φίλο μου, είναι αν με τον συγκεκριμένο converter ο δίσκος θα είναι bootable για λειτουργικό (Windows)
Ελπίζω φυσικά να χωράει χωρίς προβλήματα προσαρμογής στην υποδοχή.

Ισχύει πραγματικά το Free Shipping?
Καμία κρυφή χρέωση?
Τελωνείο ούτε να το σκέφτομαι στα 2.2€, έτσι?:lol:


Οποια συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Mην το ψάχνεις όχι, έφαγα κοντά στο δίμηνο μετά από λάθος αντάπτορες και διάφορες άλλες μ@λ@κιες το μόνο που είδα ήταν απογοήτευση

masterme
22-05-13, 23:52
Καλησπερα σε ολους κ απο μενα, εχω ενα προβλημα με το paypal (limitation account) λογω του οτι στην εγγραφη που εκανα εγραψα κατι λαθος και τωρα δεν μπορω να σηκωσω λεφτα απο τον τραπεζικο λογαριασμο μεσω paypal, στο ebay εχω κανει αγορα γιατι δεν ηξερα αυτην την εξελιξη και εκκρεμει η πληρωμη της,η ερωτηση μου ειναι η εξης εχει και ο πατερας μου paypal account μηπως μπορω να πληρωσω αυτο που αγορασα με το δικο του paypal?
Δηλαδη να πατησω Pay Now και να βαλουμε το δικο του paypal kαι να πληρωσουμε κανονικα, η πιστευετε οτι θα υπαρξει προβλημα και ενδεχομενως να μπλοκαριστει και ο δικος του λογαριασμος στο paypal?Μια αγορα απο εναν χρηση μεσω ebay μπορει να πληρωθει απο οποιοδηποτε paypal account που εχει χρηματα η πρεπει να ειναι οπωσδηποτε δικο του το paypal account?οποιος ξερει παρακαλω για αμεση απαντηση καθως ειναι επειγων ωστε να μην πεσει και αρνητικη αξιολογηση στο ebay.Ευχαριστω για τον χρονο σας

HELL_pegaSOS
23-05-13, 00:22
Mην το ψάχνεις όχι, έφαγα κοντά στο δίμηνο μετά από λάθος αντάπτορες και διάφορες άλλες μ@λ@κιες το μόνο που είδα ήταν απογοήτευση

Φταίγαν οι αντάπτορες που δεν ταιριάζαν(μέγεθος) ή εννοείς οι αντάπτορες κάνανε μόνο που το μηχάνημα δεν έβλεπε/μπούταρε τον σκληρό απο δαύτους?

Geocheats2
23-05-13, 00:35
Φταίγαν οι αντάπτορες που δεν ταιριάζαν(μέγεθος) ή εννοείς οι αντάπτορες κάνανε μόνο που το μηχάνημα δεν έβλεπε/μπούταρε τον σκληρό απο δαύτους?

το δεύτερο

pakitis
26-05-13, 20:58
Παίδες; Αν και μπορεί να μπει και σε άλλο θέμα, επειδή θέλω ένα μπλουζάκι από ebay να ρωήσω εδώ.

Σχετικά με το μέγεθος. Λέει πχ "asia L = US S". Ξέρουμε για τα δικά μας στάνταρντ τι σημαίνει αυτό; Εγώ φοράω συνήθως medium.

Ευχαριστώ. :)

jap
26-05-13, 21:05
Τότε είσαι μεταξύ US M και US L, ανάλογα τη μάρκα. Μπορείς να ψάξεις για ακριβείς διαστάσεις της μάρκας (αν είναι t-shirt με στάμπα, της μάρκας του μπλουζακιού, οι σοβαροί σταμπαδόροι την αναφέρουν) και να μετρηθείς.

thourios
26-05-13, 21:15
Παίδες; Αν και μπορεί να μπει και σε άλλο θέμα, επειδή θέλω ένα μπλουζάκι από ebay να ρωήσω εδώ.

Σχετικά με το μέγεθος. Λέει πχ "asia L = US S". Ξέρουμε για τα δικά μας στάνταρντ τι σημαίνει αυτό; Εγώ φοράω συνήθως medium.

Ευχαριστώ. :)

Βάλε + 2 μεγέθη. Πας λογικά για XLarge.

124244

Μέτρα γύρω γύρω το στήθος. Αν είναι γύρω στα 110cm eίσαι στο XL.

:oneup:

pakitis
26-05-13, 21:22
Ευχαριστώ και τους 2! :)

alexgk
28-05-13, 20:11
Παίδες; Αν και μπορεί να μπει και σε άλλο θέμα, επειδή θέλω ένα μπλουζάκι από ebay να ρωήσω εδώ.

Σχετικά με το μέγεθος. Λέει πχ "asia L = US S". Ξέρουμε για τα δικά μας στάνταρντ τι σημαίνει αυτό; Εγώ φοράω συνήθως medium.

Ευχαριστώ. :)

Στείλε του καλύτερα μία ερώτηση

pakitis
28-05-13, 21:53
Παράγγειλα τελικά ένα που λέει US=M. Μάλλον θα μου είναι μεγάλο, αλλά οκ, φεύγει δωράκι άμα είναι. ;) Οπότε σε κανά μήνα περίπου θα ξέρω και τι είναι για να σας πω κι εδώ στην πράξη. :)

thourios
28-05-13, 22:17
Αφού το διευκρινίζει πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα Από Amazon.UK που παρήγγειλα 2 πουκάμισα Wrangler ήταν στην πραγματικότητα δύο νούμερα μικρότερα. Μάλλον προορίζονταν για την Ασιατική αγορά. Για αυτό και το έψαξα το θέμα.

pakitis
28-05-13, 22:27
Αφού το διευκρινίζει πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα Από Amazon.UK που παρήγγειλα 2 πουκάμισα Wrangler ήταν στην πραγματικότητα δύο νούμερα μικρότερα. Μάλλον προορίζονταν για την Ασιατική αγορά. Για αυτό και το έψαξα το θέμα.

:oneup: αναμονή και Ιούνιο τα νεότερα :)

HELL_pegaSOS
28-05-13, 23:03
Απορώ πως ψωνίζεται ρούχα κι ειδικά παντελόνια-πουκάμισα από ίντερνετ που η εφαρμογή(ειδικά στα παντελόνια) παίζει τεράστιο ρόλο (όχι απλά το νούμερο, η αίσθηση) βασιζόμενοι στα διαγράμματα του κάθε πωλητή.

Το άλλο που με "χαλάει" είναι η ακούσια εξαπάτηση με τα χρώματα.
Είναι φορές που ακόμη και στο κατάστημα ξεγελιέσαι με τον φωτισμό κι εκεί που νομίζεις ότι παίρνεις μαύρο σου βγάινει blue black ή που το καφέ χακίζει..
Οχι, δεν έχω αχρωματοψία. :p

Το άλλο είναι ότι αρκετά συχνά κάποιες επώνυμες εταιρείες αλλάζουν σχεδιαστές κι εκεί που υποτίθεται αγοράζεις με κλειστά μάτια, φοράς την μπλούζα και νιώθεις πως ξαφνικά έγινε Σβαρτζενέγκερ από το σφίξιμο...

Χαρά στην υπομονή και το κουράγιο σας.

pakitis
28-05-13, 23:10
Πήγασε δεν έχεις άδικο. Τα ρούχα να τα ψωνίζεις από ίντερνετ μού φαίνεται κι εμένα κάπως. Αλλά μου άρεσε πολύ ένα σχέδιο που είδα και μου κόστισε 6,50€ σύνολο. Οπότε είπα ας δοκιμάσω..

HELL_pegaSOS
28-05-13, 23:20
Πήγασε δεν έχεις άδικο. Τα ρούχα να τα ψωνίζεις από ίντερνετ μού φαίνεται κι εμένα κάπως. Αλλά μου άρεσε πολύ ένα σχέδιο που είδα και μου κόστισε 6,50€ σύνολο. Οπότε είπα ας δοκιμάσω..

6.5 Wrangler?

Το μόνο επώνυμο ύφασμα που αγοράζεις στην ελλάδα με τόσα χρήματα είναι Wettex...:rofl:

pakitis
29-05-13, 00:15
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι είναι αυτό το Wrangler που λες. :p
Πάτησα στο γούγλη φυσικά, κάτι τζιν μου έβγαλε :)

Magnum
09-06-13, 08:22
Κοίταγα στο Ebay για κάποια πράγματα και βρήκα αυτό (http://www.ebay.com/itm/Intel-Core-i5-430M-2-26GHz-3M-2-5GT-SLBPN-OEM-/121067215909?pt=CPUs&hash=item1c302b1c25#shId) το οποίο ο πωλητής δείχνει ότι το στέλνει παντού χωρίς κάποια εξαίρεση. Στο ΤΑΒ για τα ταχυδρομικά διαλέγω την χώρα αλλά μου βγάζει το μήνυμα : " Shipping cannot be calculated for your area. You can contact the seller for additional shipping costs and services."
Επικοινώνησα με τον πωλητή να μου πει για τα μεταφορικά, αλλά μου είπε ότι έχει πολλές επιλογές για αποστολή και κόστη όμως όταν του επισήμανα το πρόβλημα μου είπε ότι είναι του Ebay και να επικοινωνήσω με το CS !

Σε επικοινωνία με το CS πήρα μία απάντηση όπου στο συγκεκριμένο ζήτημα ήταν πολύ γενικό, ότι θα το κοιτάξει -σε μία γραμμή - και είχε ένα ολόκληρο κατεβατό με το πως μπορώ να έχω επικοινωνία με τον πωλητή μέσω Email - τηλεφώνου και αν έχω προβεί σε αγορά πως μπορώ να ακυρώσω.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω ;

pakitis
11-06-13, 00:12
Έχω 7 θετικές κριτικές, στο username μου όμως δίπλα γράφει (6). Γνωρίζουμε τι παίζει με αυτό; Ευχαριστώ. :)

villasg
11-06-13, 08:35
Έχω 7 θετικές κριτικές, στο username μου όμως δίπλα γράφει (6). Γνωρίζουμε τι παίζει με αυτό; Ευχαριστώ. :)

Οι δυο ειναι απο τον ιδιο πωλητη !

Magnum
11-06-13, 09:34
Έχω βρει ένα Μ/Β για τον φορητό μου από USA και μου έχει τις εξής επιλογές αποστολής :

α. USPS Express Mail InternationalTM
β. USPS Priority Mail InternationalTM

Ποιο να προτιμήσω ώστε να μην έχω πρόβλημα με τελωνείο ?

villasg
11-06-13, 10:00
USPS Priority Mail InternationalTM

RASTAVIPER
11-06-13, 10:20
Έχω βρει ένα Μ/Β για τον φορητό μου από USA και μου έχει τις εξής επιλογές αποστολής :

α. USPS Express Mail InternationalTM
β. USPS Priority Mail InternationalTM

Ποιο να προτιμήσω ώστε να μην έχω πρόβλημα με τελωνείο ?

Λογικά όποια και από τις 2 επιλέξει θα είναι οκ.

pakitis
13-06-13, 00:49
Οι δυο ειναι απο τον ιδιο πωλητη !

Έχω 3 από έναν πωλητή και 2 από έναν άλλον. Σύνολο, 7 θετικές από 4 πωλητές. Αλλά στο ebay με έχει ως pakitis (6).

ranger
13-06-13, 10:00
Έχω 3 από έναν πωλητή και 2 από έναν άλλον. Σύνολο, 7 θετικές από 4 πωλητές. Αλλά στο ebay με έχει ως pakitis (6).

Δεν μετράνε από το ίδιο άτομα μέσα στην ίδια ημερολογιακή εβδομάδα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.