PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Serafeim Karakostas
13-06-13, 14:40
Έχετε αξιολογήσει ποτέ αρνητικά πωλητή; Υπάρχει μετά κάποιο πρόβλημα για τον αγοραστή;

sdikr
13-06-13, 14:42
Έχετε αξιολογήσει ποτέ αρνητικά πωλητή; Υπάρχει μετά κάποιο πρόβλημα για τον αγοραστή;

Αρνητικά ναι μια φορά που ενώ πλήρωσα εξτρά και καλά γιατί ήταν Αγγλία ήρθε απο κίνα,
Πρόβλημα για τον αγοραστή όχι δεν υπάρχει εφόσον

mrsaccess
13-06-13, 21:49
Μια φορά κι εγώ σε ένα Κινέζο που μου έστειλε συσκευή που δεν λειτουργούσε η γείωση. Φυσικά το τι θα έριχνα στην προκειμένη, δεν ήταν διαπραγματεύσιμο.
Πρόβλημα τι να υπάρξει; Αλίμονο!

Serafeim Karakostas
13-06-13, 21:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Να σας πω αναλυτικά τι έγινε:
Είχα κάνει 13/05 μια παραγγελία. Δε μου στέλνει αριθμό αποστολής. Τον ρωτάω την ίδια μέρα, μου απαντάει 23/05 στέλνοντάς μου αριθμό αποστολής που δείχνει το δέμα "κολλημένο" στο ότι παραδόθηκε στη dhl στις 13/05. Τον ρωτάω τι γίνεται και μου απαντάει 28/05 ότι μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει. Του λέω να μου το ξαναστείλει. Μου απαντάει 02/06 ότι ξέχασε να το στείλει. Ζητώ refund και μου επιστρέφει τα χρήματα 08/06. Τι αξιολόγηση θα του βάζατε;

pakitis
14-06-13, 14:22
Δεν μετράνε από το ίδιο άτομα μέσα στην ίδια ημερολογιακή εβδομάδα.

Το κοίταξα πριν ποστάρω κι αυτό. Ο πωλητής που μου έχει βάλει 3 θετικές, είναι όχι την ίδια εβδομάδα αλλά την ίδια ημέρα!!

ranger
14-06-13, 22:02
αν πας πάνω στον αριθμό των αξιολογήσεων στο προφίλ σου σου λέει αναλυτικά.

pakitis
16-06-13, 12:13
feedback score of 6 λέει και μπαίνεις μέσα και βλέπεις τις 7. Τέλος πάντων, μικρό το ζήτημα.

Τώρα, πόσες μέρες έχεις για να πληρώσεις μια δημοπρασία που κέρδισες; Ρωτάω, γιατί την προηγούμενη Κυριακή ακύρωσα την πκ και μου έστειλαν άλλη αλλά δεν ήρθε ακόμη.. :/

ranger
17-06-13, 17:30
Έχω αγοράσει από συγκεκριμένο πωλητή 3-4 φορές και μετά από επικοινωνία που είχαμε για την πιθανή επισκευή ενός κινητού μου πρότεινε ο ίδιος να μου κάνει έκπτωση στην επόμενη αγορά μου. Μου έστειλε προσφορά για τα προϊόντα που ήθελα, με ~10% έκπτωση. Από εκεί και πέρα πως προχωράμε; Υποθέτω ότι δεν θα βγάλει απλά τα προϊόντα προς πώληση με την τιμή αυτή γιατί έτσι θα τα δουν όλοι. Αν η αγορά γίνει εκτός ebay αλλά με paypal είμαι καλυμμένος; Ο πωλητής είναι σοβαρός, έχει σχεδόν 10 χρόνια στο ebay με 99,5 θετικό feedback.

Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία;

sdikr
17-06-13, 17:37
Έχω αγοράσει από συγκεκριμένο πωλητή 3-4 φορές και μετά από επικοινωνία που είχαμε για την πιθανή επισκευή ενός κινητού μου πρότεινε ο ίδιος να μου κάνει έκπτωση στην επόμενη αγορά μου. Μου έστειλε προσφορά για τα προϊόντα που ήθελα, με ~10% έκπτωση. Από εκεί και πέρα πως προχωράμε; Υποθέτω ότι δεν θα βγάλει απλά τα προϊόντα προς πώληση με την τιμή αυτή γιατί έτσι θα τα δουν όλοι. Αν η αγορά γίνει εκτός ebay αλλά με paypal είμαι καλυμμένος; Ο πωλητής είναι σοβαρός, έχει σχεδόν 10 χρόνια στο ebay με 99,5 θετικό feedback.

Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία;

Μπορεί να σου στείλει Invoice μέσα απο το ebay

villasg
17-06-13, 19:07
Ή ενναλακτικα καποιο "κουπονι" εκπτωσης

andm
18-06-13, 10:31
λογικά αγοράζεις το προιόν και στην καρτέλα που βλέπεις τις αγορές σουπας στο προιόν,πατάς το βελάκι δεξιά και κάνεις κλικ στην επιλογή "request an iinvoice"

ranger
18-06-13, 13:53
Thanks για τις απαντήσεις.
Επειδή συμφωνήσαμε για "πακέτα" προϊόντων τα οποία κανονικά δεν πωλούνται μαζί αλλά το καθένα μόνο του μάλλον δεν μπορεί να γίνει με κουπόνι ούτε μπορώ να αγοράσω το προϊόν και να ζητήσω invoice. Θα περιμένω να μου στείλει αυτός.

- - - Updated - - -

Και έτσι έγινε, ζήτησε το playpal email να μου στείλει το invoice.

- - - Updated - - -

Βέβαια έτσι η συναλλαγή θα γίνει εκτός ebay...

stefp
21-06-13, 01:15
Έχω το εξής πρόβλημα (αν και φοβάμαι ότι ξέρω που θα καταλήξει..). Πριν από 35 μέρες παρήγγειλα κάτι από ebay. Πολύ φθηνή τιμή, το οποίο βέβαια σε υποψίαζε για απάτη, αλλά είχε 100+ reviews ο πωλητής, δε θυμάμαι πόσα αστέρια γενικά (όχι κανά τρελό νούμερο, αλλά ούτε..χθεσινός), και πληρωμή μέσω Paypal, οπότε λέω είμαι καλυμμένος ότι και να γίνει.
Κάνω την παραγγελία, πληρώνω με Paypal, μετά από 1 μέρα μου έρχεται mail απο ebay (from eBay Loss Prevention Department) που λέει ότι θεωρείται ύποπτη αυτή η πώληση και να μην προχωρήσω σε συναλλαγή, ή ΑΝ έχω ήδη πληρώσει με Paypal, να ανοίξω Case στο Resolution Centre. Επίσης μου λεν ότι για λόγους ασφαλείας αφαιρούν από τις λίστες τους (του ebay) αυτό το προϊόν. Πάω στο resolution centre, προσπαθώ να ανοίξω case, μου λέει ότι το συγκεκριμένο δεν προστατεύεται από ebay Buyer protection, γιατί ανήκει σε μια ασυνήθιστη κατηγορία (ενώ ήταν ηλεκτρονικό gadget, ο τύπος μάλλον το είχε εγγράψει σε άσχετη κατηγορία, ήξερε τι έκανε). Λέω "θα τους στείλω μήνυμα στο ebay, ότι το και το, μου στείλατε και mail τι μπορώ να κάνω".. Για να στείλεις όμως στο ebay μήνυμα για κάτι, πρέπει να βάλεις item No. Βάζοντας εκεί αυτό που είχα εγώ, μου λέει ότι "δεν υπάρχει αυτό στους καταλόγους μας!", το οποίο είναι λογικό, αφού το είχαν αφαιρέσει από τους καταλόγους τους ως απάτη!! Άρα από το ebay δε μπορώ να βρω άκρη (σκέφτηκα να βάλω άσχετο item no, και να λέω μες το κείμενο ότι "εγώ για το τάδε θέλω να ρωτήσω, αλλά δε μπορούσα αλλιώς να στείλω μήνυμα.." αλλά σκέφτομαι θα με γειώσουν άμεσα..
Είπα λοιπόν να πάω μέσω Paypal. Εκεί πάω να ανοίξω case, και τι γίνεται...!? Επειδη έγινε μέσω ebay η συναλλαγή, δέχονται μόνο ότι δέχεται το ebay!! Ενώ δηλαδή σε άλλη περίπτωση (που αγόρασα ένα άσχετο προϊόν, από άσχετο eshop της Αμερικής, χρησιμοποιώντας paypal) είχα ένα θέμα, άνοιξα κανονικά "διαφωνία-διεκδήκηση" στο Paypal και προχώρησε η εκεί διαδικασία, τώρα επειδή έγινε μέσω ebay, αντί να είμαι "εξτρα-προστατευμένος" μου βγάζει μήνυμα στο paypal, ότι αφού το κάνατε από ebay, αλλά το ebay ΔΕ σας καλύπτει με ebay buyer protection, δεν το κάνουμε ούτε εμείς, γειά σας!!"

Το ποσό για όλη αυτή την ιστορία είναι σχετικά ασήμαντο. Το θέμα είναι το γαμώτο της όλης ιστορίας, προφανώς ο τύπος που το'κανε ήξερε τι έκανε και είχε μελετήσει πως πάει η όλη "διαδρομή" πιστεύω, οπότε το έβαλε στη συγκεκριμένη κατηγορία για να μη μπορούν να του πάρουν πίσω τα λεφτά και σου λέει θα πάρω από πολύ κόσμο ψιλά, οπότε μαζεύω σεβαστό ποσό.. Θα κοιτάξω εγώ μεν να μάθω από αυτό το λάθος να προσέχω περισσότερες λεπτομέρειες κτλ, αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι εγώ τώρα? Υπάρχει δηλαδή τέτοια τρύπα στο σύστημά τους, και μπορεί όποιος θέλει να κάνει τέτοιο σκηνικό? Άμα είναι να πέσουμε όλοι με τα μούτρα να βγάζουμε fake αγγελίες, και καλά μέσω έμπιστου ebay ΚΑΙ διπλά έμπιστου paypal και τελικά να κλέψουμε όλο τον κόσμο!! Που είναι η αξιοπιστία των μεγάλων αυτών εταιριών μετά???

RASTAVIPER
21-06-13, 09:45
Δεν μπορεί να μην έχει το eBay επιλογή για email προς αυτούς χωρίς να συνδέεται με συγκεκριμένο item number.
Για ψαξτο λίγο καλύτερα.

jap
21-06-13, 15:53
@stefp: Πήγαινε στο My Ebay / Purchase history. Μια χαρά θα στο εμφανίσει το αντικείμενο και δεξιά έχει λινκ Resolve a problem. Μια χαρά θα το πατήσεις και θα επιλέξεις "I didn't receive my item". Νομίζω θα γίνει αυτόματα claim, χωρίς να χρειαστείς δεύτερο βήμα.

stefp
21-06-13, 17:54
Δυστυχώς δε γίνεται.. Όπως είπα είχε βάλει το προϊόν σε κάποια κατηγορία (ενώ ήταν ηλεκτρονικό gadget) που δεν ισχύει Ebay Buyer Protection. Οπότε πηγαίνοντας (και) από εκεί που είπες, πάλι καταληγει να μου βγάζει
"We're sorry there's a problem with your purchase. Unfortunately, this item isn't in a category that's covered by eBay Buyer Protection. We don't offer buyer protection on items listed in the Property category, certain Motors categories, or in the Classified Ad format. You can try to work out this problem by contacting the seller."
Έκανα και το "contacting the seller" και του'στειλα κι ένα mail ότι "γεια, έχω πληρώσει, δεν έχω παραλάβει το προϊόν, μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλιώς πότε να το περιμένω" αλλά υποθέτω θα το βλέπει και θα γελάει :(
Από εκεί (ή και απευθείας) αν πατήσω να πάω στο paypal , στην αντίστοιχη συναλλαγή, βάζω το transaction id, επιλέγω "Open case" (στο Paypal πλέον) και πάλι βγάζει
"We're sorry there's a problem with your purchase. Unfortunately, this item isn't in a category covered by eBay Buyer Protection. You can try to work out this problem by contacting the seller."
Για αυτό λέω ότι ο τύπος τα έχει υπολογίσει μια χαρά όλα!

@RASTAVIPER
Κι εμένα λογικό μου φαίνεται να έχει, αλλά ΔΕΝ έχω βρει πουθενά "απευθείας" email για υποστήριξη, αν κάποιος το έχει βρει που είναι στη σελίδα ας στείλει ένα μήνυμα (αν και πάλι υποθέτω θα μου πουν δε μπορούμε να κάνουμε τίποτε αφού είναι εκτός protection). Μπορω να τους πάρω τηλ, αλλά φοβάμαι ότι χαμένος κόπος/έξοδα θα'ναι, αν και μπορεί να το κάνω τελικά, το σκέφτομαι
Αν πας στο ebay-> contact us-> send email πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βάλεις item number, αλλιώς δε φεύγει το email (μέσω του site τους), από αλλού δε μπορώ να βρω email προς ebay..

mrsaccess
21-06-13, 18:09
Πέρα από το eBay, σε προστατεύει και η τράπεζά σου. Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση της χρέωσης.

stefp
21-06-13, 18:31
Πέρα από το eBay, σε προστατεύει και η τράπεζά σου. Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση της χρέωσης.

Οφείλω να πω ότι επειδή ήταν μέσω Paypal (κι εγώ εκεί έδωσα τη συγκατάθεσή μου κανονικά, κι αυτοί τώρα δεν αποδέχονται ευθύνη) δε σκέφτηκα καν ότι μπορεί η τράπεζα να κάνει κάτι. Θα δοκιμάσω (από βδομάδα πλέον, δε νομίζω να παρέχουν υποστήριξη και σ/κ..θα το κοιτάξω τώρα) να πάρω ένα τηλ στα περί συναλλαγών μέσω ίντερνετ να δω τι θα μου πουν(γιατί από το εδώ τοπικό κατάστημα να ξέρουν..χλωμό!!) Thanks

και να σκεφτείς ότι πριν 3-4 μέρες το πρότεινα εγώ σε κάποιον αυτό.. :)

stefp
25-06-13, 19:57
Επικοινώνησα με τράπεζα, είπαν θα μου στείλουν σε mail φόρμα αμφισβήτησης της χρέωσης, να τη συμπληρώσω και να τους τη στείλω πάλι με mail, και θα επιδιώξουν αυτοί να διεκδικήσουν ουσιαστικά τα χρήματα από την τράπεζα του άλλου, κάτι τέτοιο. Βέβαια αυτό ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, πρακτικά τη συμπληρώνω, τη στέλνω, και βλέπουμε , θα δουν αυτοί τι μπορούν να κάνουν και αν/όταν υπάρχουν νεώτερα θα επικοινωνήσουν μαζί μου.

kasadi
01-07-13, 17:42
λοιπόν θέλω να αγοράσω μία οθόνη για λαπτοπ βρήκα και τις εξής 3
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-13-3-WXGA-HD-LED-Screen-For-SONY-VAIO-VPCY11S1E-S-/271022200515?pt=UK_Computing_Laptop_Screens_LCD_Panels&hash=item3f1a2e96c3#shId
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-13-3-WXGA-HD-LED-Screen-For-SONY-VAIO-VPCY11S1E-S-/120824020826?pt=UK_Computing_Laptop_Screens_LCD_Panels&hash=item1c21ac3f5a#shId
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-13-3-WXGA-HD-LED-Screen-For-SONY-VAIO-VPCY11S1E-S-/360415501683?pt=UK_Computing_Laptop_Screens_LCD_Panels&hash=item53ea701d73
Αν κατάλαβα καλά και οι 3 τα στέλνουν από αγγλία, σωστά ? ( θέλω να τη στείλουν από αγγλία για να μου έρθει πιο γρήγορα)
Επίσης και οι 3 πωλητές έχουν θετικά feedback και η διαφορά τιμής είναι γύρω στην 1-2 λίρες ( μαζί με τα μεταφορικά )
Ποιον από τους 3 να επιλέξω ?

andm
01-07-13, 23:36
δες αν δίνουν εγγύηση

esykas
05-07-13, 10:35
@Kasadi για τη μεταφορά που λες για γρηγοράδα τα Αγγλικά ταχυδρομεία είναι τα ποιό αργά της Ευρώπης οπότε ρώτησε τους στην απλή μεταφορά αν στην στέλνουν οδικός ή με ιδιωτική εταιρεία ή με το Βασιλικό Ταχυδρομείο οδικόε θα κάνει μια εβδομάδα από τη στιγμή που θα την παραδώσει ενώ με το ταχυδρομείο πάνω από μια εβδομάδα

cool11
10-07-13, 18:47
Μηνυμα 'προτρεπτικο' απο σημερινη αγορα στο ebay:
" Simply link your eBay account with PayPal for a faster checkout. You'll make PayPal payments faster without leaving eBay"
Δεν το επελεξα. Σιγα, ενα κλικ παραπανω.
Αξιζει να ασχοληθει κανεις;

jap
10-07-13, 18:58
Εγώ το είχα βάλει και μετά από μια εβδομάδα το κατάργησα. Βλακεία, γιατί στο paypal κάνω login με άλλο email από το δηλωμένο στο ebay, οπότε για μένα ήταν κάμποσα κλικ παραπάνω κι όχι ένα λιγότερο. Έτσι κι αλλιώς συνδεδεμένα είναι, εννοώ φακελωμένους μας έχουν.

stefp
12-07-13, 19:19
Επικοινώνησα με τράπεζα, είπαν θα μου στείλουν σε mail φόρμα αμφισβήτησης της χρέωσης, να τη συμπληρώσω και να τους τη στείλω πάλι με mail, και θα επιδιώξουν αυτοί να διεκδικήσουν ουσιαστικά τα χρήματα από την τράπεζα του άλλου, κάτι τέτοιο. Βέβαια αυτό ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, πρακτικά τη συμπληρώνω, τη στέλνω, και βλέπουμε , θα δουν αυτοί τι μπορούν να κάνουν και αν/όταν υπάρχουν νεώτερα θα επικοινωνήσουν μαζί μου.
Λοιπόν, αστραπιαία (σχετικά) δράση.. Ενώ το paypal δε δεχόταν να κάνει "open case" για αυτό που είχα αγοράσει μέσω ebay, εφόσον το ίδιο το ebay δε με κάλυπτε (γιατί ήταν έξω από τις κατηγορίες που καλύπτει το ebay buyer protection, κι ενώ οι ΙΔΙΟΙ (ebay) μου στείλαν mail ότι "το προϊόν που πήρατε είναι μάλλον απάτη.."), μετά που έκανα την αίτηση μέσω τραπέζης για αμφισβήτηση συναλλαγής μου έστειλε mail το paypal ότι "ανοίγουμε την υποθεση με αριθμό τάδε, για το τάδε προϊόν, όπως μας ενημέρωσε η τράπεζά σας, περιμένετε να σας ζητήσουμε νεότερα"..
Και το ακόμη καλύτερο : η τράπεζα, άσχετα από το τι έκανε το paypal, μου κατέθεσε ήδη (περίπου 10 μέρες μετά την αίτησή μου) τα χρήματα που είχα πληρώσει πίσω στο λογαριασμό μου, χωρίς να επικοινωνήσει ξανά μαζί μου (τους είχα στείλει από την 1η φορά τα μηνύματα του ebay περί απάτης κτλ).
Τελικά κάπου υπάρχει δικαιοσύνη, αν και δε το περίμενα τόσο σύντομα! :respekt: :clap:
σε σημείο που ανησυχώ μην έγινε τίποτε λ'αθος και μου τα ξαναζητήσουν!! :)

- - - Updated - - -

Κι ένα άσχετο : μου ήρθε μήνυμα από το ebay motors, να συμπληρώσω survey αν είμαι ικανοποιημένος από την αγορά αυτοκινήτου που πραγματοποίησα μέσω του site τους.. Και βεβαίως δεν έχω κάνει καμία τέτοια αγορά. 1η σκέψη "απάτη mail, απλά ΤΕΛΕΙΑ σχεδιασμένο για να είναι ίδιο με τα αυθεντικά". Δεν έκανα κλικ πουθενά, ανοίγω ξεχωριστά μόνος μου τη σελίδα του ebay, κάνω login στο ebay με τον κωδικό μου, και το ίδιο μήνυμα μου είχε έρθει κι εκεί εσωτερικά από το ebay! Άρα αυθεντικό 100%..
2η σκέψη "παναγία μου, μου χακάραν το λογαριασμό και κάποιος παρήγγειλε αμάξι!!".. Ελέγχω το ιστορικό μου, δεν υπάρχει πουθενά ούτε στις συναλλαγές μου, ούτε σε wish list, ούτε σε "συναλλαγές που εκκρεμούν" ούτε ΠΟΥΘΕΝΑ τίποτε για αγορά αυτοκινήτου. Μπήκα και ebay.com μην έχει εκεί τίποτε, ούτε..Εννοείται έλεγξα κάρτες σε τράπεζα μην έχει γίνει καμιά πληρωμή (που βέβαια δε θα μπορούσε να γίνει, εκτός αν έπαιρνα αμάξι με 100€ :p , στην κάρτα για ίντερνετ δεν αφήνω παραπάνω..) , τίποτε κι εκεί.
Εστειλα mail σε αυτούς ότι το και το, και περιμένω.. Ήρθε σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο??

Geocheats2
12-07-13, 19:25
Μεγια...... :p

cool11
13-07-13, 15:43
Παντως, δεν υπαρχει ενιαία τακτική ενημερωσεων για την πορεια μιας παραγγελιας.
Μαλλον ειναι θεμα seller.
Πχ οι περισσοτεροι με ειδοποιουν με μηνυμα εντος ebay/&mail, οταν γινεται το dispatch.
Τωρα εκανα μια παραγγελια, και αν δεν τυχαινε να δω το εικονιδιακι του ebay που δειχνει οτι ενα item εγινε dispatch, ακομη θα νομιζα οτι δεν το εχουν στειλει.
Περιμενα μεγαλυτερη προτυποποιηση σε αυτο το θεμα.

andm
13-07-13, 20:05
Αν θέλω να πουλήσω κάτι πώς μπορώ να μάθω τιμές για τα μεταφορικά;Πρέπει να ρωτήσω στα ΕΛΤΑ; Υπάρχει άλλη εταιρία/τρόπος;

stefp
13-07-13, 23:47
παντως απο δω Ελλάδα ρώτησα εγώ για αποστολή εξωτερικό,έχουν και στην ιστοσελίδα τους υπολογισμό τα ΕΛΤΑ,εδώ (http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx) , αλλά είναι ΜΕΓΑΛΟ το κόστος, π.χ. για UK μου βγάζαν για 1κιλό πακέτο 20-25€ ...Και ρώτησα για εναλλακτικούς ACS και κάτι τέτοια, και μου είπαν 50€!!!
άστα να πάνε..

Zus
14-07-13, 13:12
Έκανα την πρώτη παραγγελία από Κίνα μεριά. Μία μπλούζα. Θα εμφανιστεί κάποιο tracking number πουθενά, ή άδικα ελπίζω? :p

stefp
14-07-13, 13:16
παλιότερα σε κάτι ακριβούτσικα που είχα πάρει ηλεκτρονικά είχαν.. τελευταία, σε κάτι φθηνοπράματα (καλώδια, μπαταρίες κτλ..) προσεύχεσαι και περιμένεις πότε θα σου κάνουν έκπληξη :)
Αν το στείλουν με φθηνό ταχυδρομείο (που είναι 99% πιθανότητα) μιλάμε για τουλάχιστον 20 μέρες, πιο πιθανό 25-30..

Zus
14-07-13, 13:19
Κατάλαβα :lol:

andm
14-07-13, 21:31
Γι' αυτό κοίτα να αγοράζεις από καλούς πωλητές που δίνουν refund σε περίπτωση απώλειας ;)

Zus
14-07-13, 21:35
Γι' αυτό κοίτα να αγοράζεις από καλούς πωλητές που δίνουν refund σε περίπτωση απώλειας ;)

Ούτε που κοίταξα για κάτι τέτοιο. Ένα 99,7% παρατήρησα. Πίστευα ότι με καλύπτει το paypal και το ebay για τυχόν απώλεια. :hmm:

stefp
15-07-13, 02:27
Ούτε που κοίταξα για κάτι τέτοιο. Ένα 99,7% παρατήρησα. Πίστευα ότι με καλύπτει το paypal και το ebay για τυχόν απώλεια. :hmm:
στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, ναι..
Αλλά ΑΝ πετύχεις στην περίπτωση (κάποια κατηγορία που δεν καλύπτεται από το ebay buyer protection) τότε δε σε καλύπτουν αυτοί, αλλά ΟΥΤΕ το paypal! (όπως έμαθα εγώ όταν πρόσφατα έπεσα σε αυτή την περίπτωση που τελικά ήταν και απάτη..). Αλλά ακόμη και τότε υπάρχει λύση (όπως μου πρότειναν κι εμένα, στην προηγούμενη σελίδα στο παρόν thread). Έκανα χαρτια στην τράπεζα (μέσω τηλ συννενοήθηκα με Alpha bank, με email μου στείλαν "αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής", την τύπωσα-υπέγραψα-σκάναρα και τους την ξανάστειλα πίσω με mail) και μέσα σε 15 μέρες μου γυρίσαν πίσω τα χρήματα!

pakitis
16-07-13, 02:11
Έκανα την πρώτη παραγγελία από Κίνα μεριά. Μία μπλούζα. Θα εμφανιστεί κάποιο tracking number πουθενά, ή άδικα ελπίζω? :p

Θα σου εμφανιστεί όταν το στείλει κι όλας. Αν θες, έχω 2 πωλητές κινέζους με μεταφορικά δωρεάν αν θες να σου προτείνω..

RASTAVIPER
16-07-13, 08:13
Για μια μπλούζα;; Tracking number?
Εκτός και αν έχει πληρώσει συστημένο, δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια ελπίδα.
Εδώ στέλνουν μέχρι πράγματα αξίας χωρίς tracking number κάποιες φορές.

pakitis
16-07-13, 14:34
Εγώ από 2 που έχω πάρει, χωρίς έξοδα αποστολής και με tracking number..

ranger
16-07-13, 15:48
καλά για το χωρίς έξοδα αποστολής μην ορκίζεστε.
Στα περισσότερα για να μην πω όλα τα έξοδα τα έχουν βάλει στην τιμή.

Και πάλι όμως tracking number σε φτηνοπράγματα πολύ σπάνια βλέπω. Ειδικά από Κίνα

tsavman
18-07-13, 18:54
Θέλω να κάνω μία αγορά από ebay.co.uk (κινέζος seller) μία θήκης για ένα tablet.
Έχω ψωνίσει δεκάδες φορές με αυτόν τον τρόπο μέσω paypal, απλά θέλω αυτή την φορά το αντικείμενο να αποσταλεί σε άλλη διεύθυνση, επειδή εγώ θα λείπω διακοπές εκείνη την περίοδο.

Χρειάζεται (δεν ξέρω αν γίνεται) να αλλάξω διεύθυνση αποστολής στο ebay ή/και στο paypal ή αρκεί συνεννόηση για αυτό το θέμα με τον πωλητή;
Επίσης, υπάρχει περιορισμός στις φορές που μπορώ να αλλάξω διεύθυνση (αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος αποστολής αλλού) σε ebay και paypal;

RASTAVIPER
19-07-13, 11:56
Από όσο θυμάμαι από κάποιες φορές που ρώτησα για δική μου αγορά, κανείς δεν δεχόταν να στείλει σε άλλη διεύθυνση από την δηλωμένη στο PayPal.

villasg
19-07-13, 15:32
Κανε Add την νεα διευθηνση στο paypal κανε την αγορα και επελεξε σαν primary kai αποστολή σε αυτην και μετα απλα μπορεις να την διαγραψεις

pakitis
20-07-13, 01:14
καλά για το χωρίς έξοδα αποστολής μην ορκίζεστε.
Στα περισσότερα για να μην πω όλα τα έξοδα τα έχουν βάλει στην τιμή.

Και πάλι όμως tracking number σε φτηνοπράγματα πολύ σπάνια βλέπω. Ειδικά από Κίνα

6,5€ μπλούζα, παντελόνι, γιλέκο, πουκάμισο, βερμούδα. Το καθένα βέβαια. Κάθε φορά αναρωτιέμαι τι βγάζει αυτός ο τύπος..

tsavman
20-07-13, 14:26
Από όσο θυμάμαι από κάποιες φορές που ρώτησα για δική μου αγορά, κανείς δεν δεχόταν να στείλει σε άλλη διεύθυνση από την δηλωμένη στο PayPal.

Ο συγκεκριμένος δέχτηκε, του έστειλα την διεύθυνση σε μήνυμα εντός ebay. Να περιμένω ότι θα το στείλει αλλού; :p




Κανε Add την νεα διευθηνση στο paypal κανε την αγορα και επελεξε σαν primary kai αποστολή σε αυτην και μετα απλα μπορεις να την διαγραψεις

Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό, θα το κοιτάξω, αλλά στο ebay δεν χρειάζεται να κάνω κάτι αντίστοιχο;
Κοινώς, οι πωλητές την διεύθυνση από που την βλέπουν, από το ebay ή το paypal account;

ipo
20-07-13, 21:27
6,5€ μπλούζα, παντελόνι, γιλέκο, πουκάμισο, βερμούδα. Το καθένα βέβαια. Κάθε φορά αναρωτιέμαι τι βγάζει αυτός ο τύπος..
Καθώς διάβαζα την πρώτη πρόταση, ετοιμαζόμουν να πηδηχτώ από το παράθυρο, μέχρι να διαβάσω τη δεύτερη. :p

- - - Updated - - -


στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, ναι..
Αλλά ΑΝ πετύχεις στην περίπτωση (κάποια κατηγορία που δεν καλύπτεται από το ebay buyer protection) τότε δε σε καλύπτουν αυτοί, αλλά ΟΥΤΕ το paypal! (όπως έμαθα εγώ όταν πρόσφατα έπεσα σε αυτή την περίπτωση που τελικά ήταν και απάτη..). Αλλά ακόμη και τότε υπάρχει λύση (όπως μου πρότειναν κι εμένα, στην προηγούμενη σελίδα στο παρόν thread). Έκανα χαρτια στην τράπεζα (μέσω τηλ συννενοήθηκα με Alpha bank, με email μου στείλαν "αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής", την τύπωσα-υπέγραψα-σκάναρα και τους την ξανάστειλα πίσω με mail) και μέσα σε 15 μέρες μου γυρίσαν πίσω τα χρήματα!
Τι "ηλεκτρονικό gadget" είχες αγοράσει που δεν καλυπτόταν από την προστασία αγοραστή;

Εύγε στην Alpha Bank για την εξυπηρέτηση. Πρόκειται για πολύ σημαντική υπηρεσία ως προς τις διαδικτυακές συναλλαγές. Για τι κάρτα μιλάμε; Χρεωστική, πιστωτική; Ποια; Ελπίζω σύντομα να φθάσουμε σε επίπεδα ΗΠΑ όπου η διαδικασία επιστροφής χρημάτων είναι άμεση με ένα click στο e-banking.

RASTAVIPER
21-07-13, 02:13
Ο συγκεκριμένος δέχτηκε, του έστειλα την διεύθυνση σε μήνυμα εντός ebay. Να περιμένω ότι θα το στείλει αλλού; :p


Το Ρίσκο είναι για τον πωλητή και για αυτό δε δέχονται συνήθως.
Σκέψου το: έχεις δηλωμένη Διεύθυνση Α στο eBay και PayPal και του λες να το στείλει σε άσχετη διεύθυνση Β.
Μετά την αποστολή εσύ μπορείς να πεις ότι δεν έλαβες ποτέ το πακέτο και θα έχεις και πάτημα.

pakitis
21-07-13, 03:46
Καθώς διάβαζα την πρώτη πρόταση, ετοιμαζόμουν να πηδηχτώ από το παράθυρο, μέχρι να διαβάσω τη δεύτερη. :p

Χαχαχ, ναι, συνολικά αγόρασα καμμιά 10αριά συνολικά από δαύτα από 2 κινέζους πωλητές. Μου τη σπάει να στέλνω τα λεφτά μου έξω αλλά....

tsavman
21-07-13, 11:49
Το Ρίσκο είναι για τον πωλητή και για αυτό δε δέχονται συνήθως.
Σκέψου το: έχεις δηλωμένη Διεύθυνση Α στο eBay και PayPal και του λες να το στείλει σε άσχετη διεύθυνση Β.
Μετά την αποστολή εσύ μπορείς να πεις ότι δεν έλαβες ποτέ το πακέτο και θα έχεις και πάτημα.

Ναι, αλλά αυτό ισχύει για το σύνολο σχεδόν των αγορών από Κίνα μέσω ebay, που δεν δίνουν tracking number.
Νομίζω είναι καλυμμένος στην εν λόγω περίπτωση, γιατί η όλη συνεννόησή μας έγινε μέσω του συστήματος μηνυμάτων του ebay, οπότε θα μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτά σε περίπτωση που πάω να του παίξω λαμογιά.

irevol
24-07-13, 10:36
Καλημέρα! Επειδή είμαι πολύ νέα στο ebay έχω κάποιες βασικές απορίες...
1. Κάνοντας την παραγγελία μου άφησα τον επιλεγμένο τρόπο αποστολής. Αυτό σημαίνει ότι όταν φτάσει Ελλάδα θα κινηθεί μέσω ΕΛΤΑ το δέμα;
2. Και τι ακριβώς είναι το tracking number, πώς το χρησιμοποιώ;
Ευχαριστώ!

CrazyScientist
24-07-13, 12:38
Καλημέρα! Επειδή είμαι πολύ νέα στο ebay έχω κάποιες βασικές απορίες...
1. Κάνοντας την παραγγελία μου άφησα τον επιλεγμένο τρόπο αποστολής. Αυτό σημαίνει ότι όταν φτάσει Ελλάδα θα κινηθεί μέσω ΕΛΤΑ το δέμα;
2. Και τι ακριβώς είναι το tracking number, πώς το χρησιμοποιώ;
Ευχαριστώ!

1.Ποιος ήτανε ο τρόπος αποστολής ο επιλεγμένος;
2. Το tracking number είναι ο αριθμός της αποστολής που σου δίνει ο πωλητής και μέσω αυτού βλέπεις που βρίσκεται το δέμα σου, σου δίνει κάποιο λινκ για να βάλεις αυτό τον αριθμό και να δεις που είναι το δέμα σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.