PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

irevol
24-07-13, 17:25
1. Από Γερμανία :Economy Int'l Versand και από Ην. Βασίλειο: Standard Int'l Postage, ένα βιβλίο και μια θήκη κινητού αντίστοιχα. Μετά θα με ειδοποιήσουν από ΕΛΤΑ για να πάω να τα παραλάβω;
2. Ευχαριστώ!

CrazyScientist
24-07-13, 23:01
1. Από Γερμανία :Economy Int'l Versand και από Ην. Βασίλειο: Standard Int'l Postage, ένα βιβλίο και μια θήκη κινητού αντίστοιχα. Μετά θα με ειδοποιήσουν από ΕΛΤΑ για να πάω να τα παραλάβω;
2. Ευχαριστώ!

1, Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι courier, οπότε ναι μόλις έρθει θα έχεις ειδοποίηση από τα ΕΛ.ΤΑ

stefp
25-07-13, 11:05
@ipo: tablet ήταν, 10" (ε, βρωμουσε λίγο με 15 ευρώ :)) αλλά όπως μου είπαν μετά τό'χε βάλει σαν personal Ads ή κάτι τέτοιο κι εγώ δε το πρόσεξα.
Η κάρτα ήταν εντελώς απλή χρεωστική της alpha, η alpha enter.

- - - Updated - - -

@irevol: μια και είναι λογικα μικρα πακέτα, θα στα φέρουν πιθανώς και απευθείας σπίτι, κι αν δε σε βρουν τότε αφήνουν ειδοποιητήριο

button
01-08-13, 14:50
προσπαθώ να ολοκληρωσο την 1η μου παραγγελιά και βλέπω ενα πρόβλημα στο paypal είχα δηλώσει 2 διευθύνσεις την μια την έσβησα καθώς είναι πραγματική άλλα δεν μπορεί να έρθει τίποτα εκεί(1ο κμ λαγκάδα-Θεσ/νικη) και εχω άλλη ενός γνωστού το θέμα είναι οτι στην ολοκλήρωση παραγγελιάς μου βγάζει την παλιά διεύθυνση

- - - Updated - - -

α οκ Νομίζω οτι μπορώ να αλλάξω απο ebay τελικά

- - - Updated - - -

Την διεύθυνση στα ελληνικά να είναι η αγγλικά??

RASTAVIPER
01-08-13, 15:24
προσπαθώ να ολοκληρωσο την 1η μου παραγγελιά και βλέπω ενα πρόβλημα στο paypal είχα δηλώσει 2 διευθύνσεις την μια την έσβησα καθώς είναι πραγματική άλλα δεν μπορεί να έρθει τίποτα εκεί(1ο κμ λαγκάδα-Θεσ/νικη) και εχω άλλη ενός γνωστού το θέμα είναι οτι στην ολοκλήρωση παραγγελιάς μου βγάζει την παλιά διεύθυνση

- - - Updated - - -

α οκ Νομίζω οτι μπορώ να αλλάξω απο ebay τελικά

- - - Updated - - -

Την διεύθυνση στα ελληνικά να είναι η αγγλικά??
Σε διεθνή site, πάντα Αγγλικά οι διευθύνσεις και τα στοιχεία μας.

button
01-08-13, 15:45
και πως γράφω μια ελληνική διεύθυνση στα αγγλικά ??

thourios
01-08-13, 15:53
Θα χρησιμοποιήσεις Greeklish. Δηλαδή Αντί για
οδός Αγίου Ανδρέου 7 θα γράψεις odos Agiou Andreou 7
ή και 7 Agiou Andreou street
κτλ
:)

button
01-08-13, 16:08
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗ 13
ΛΑΓΚΑΔΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 57200
Ελλάδα

Feodorou grigoriadi 13
lagakdas thessaloniky 57200
greece

κάπως ετσι ??
δεν θα γίνει κανένα λάθος ??

jkoukos
01-08-13, 16:17
Επειδή ήδη το έχει γράψει λάθος, πάρτο έτοιμο.
Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα

Theodorou Grigoriadi 13
Lagadas, Thessaloniki 57200
Greece

button
01-08-13, 21:55
Επειδή ήδη το έχει γράψει λάθος, πάρτο έτοιμο.
Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα

Theodorou Grigoriadi 13
Lagadas, Thessaloniki 57200
Greece

αφού είπαμε greeklish ετσι το έγραψα με greeklish
ευχαριστώ για διόρθωση !

andm
01-08-13, 23:51
Romanization κάνεις ;)

No_thanks
02-08-13, 10:42
Γεια χαρα!!

Σκεφτομαι να βαλω προς πωληση στο ebay ενα ρολοι με αξια γυρο στα 650$ . Το θεμα ειναι οτι τα αντικειμενα αξιας ανω των 250 $ πρεπει να τα στελνεις συστημενα με υπογραφη κατα την παραδοση(να φενεται δηλαδη καπου online ποιος εχει υπογραψει)

Οι εταιριες courier UPS,Fedex κτλ σιγουρα παρεχουν αυτη την υπηρεσια, το εχω τσεκαρει και ο ιδιος σε αποστολη που ελαβα.
Τα ελτα courier απο την αλλη αν και λενε στο site οτι η EMS υπερεσια παρεχει αυτη την δυνατοτητα σε προσφατη εμπειρια απο δεμα που μου εστειλαν οι γονεις μου στην Ελβετια πηγαινοντας στο Track and Trace ειτε τον Ελτα ειτε των ελβετικων ταχυδρομιων δεν βλεπω καμια υπογραφη ουτε καν ενα "υπογραφηκε απο τον ταδε".

Εχει κανεις αναλογη εμπειρια σε τετοιου ειδους αποστολες?

8anos
02-08-13, 11:01
Σε συστημένο που είχα στείλει με ΕΛΤΑ απο Ελλάδα στη Σουηδία, ειχα τη δυνατότητα να ζητήσω και να δω την υπογραφή και το όνομα αυτού που παρέλαβε τον φάκελο.

- - - Updated - - -

πρεπει να το ζητήσεις, ρωτα στην εξυπηρέτηση πελατων

aiantas
02-08-13, 11:40
Αυτή είναι και η έννοια του συστημένου, extra προστασία.

No_thanks
02-08-13, 17:46
Σε συστημένο που είχα στείλει με ΕΛΤΑ απο Ελλάδα στη Σουηδία, ειχα τη δυνατότητα να ζητήσω και να δω την υπογραφή και το όνομα αυτού που παρέλαβε τον φάκελο.

- - - Updated - - -

πρεπει να το ζητήσεις, ρωτα στην εξυπηρέτηση πελατων

Ok ευχαριστω!
Μιλας παντα για τα ΕΛτα-ταχυμεταφορες(πορτα-πορτα) η για τα απλα ΕΛΤΑ?

8anos
02-08-13, 19:38
πηγα σε ενα καταστημα των Ελτα και τους είπα οτι θέλω να το στείλω συστημένο Σουηδία

esykas
07-08-13, 10:02
έχω πουλήσει κινητό στη Σουηδία αλλά επειδή στα ΕΛΤΑ που πήγα δεν ήξεραν τη τύφλα τους και να υπήρχε δυνατότητα συστημένου με την γνωστή μέθοδο του ταχυδρομείου μου είπαν ότι μόνο με EMS μπορούσα να έχω την παροχή συστημένου και έτσι πλήρωσα 35 ευρώ γιατί ήταν 350 ευρώ αυτό που πούλησα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε δύο εργάσιμες ήταν παραδομένο με τη δυνατότητα να βλέπεις κάθε σταθμό μεταφοράς αλλά τα 35 ευρώ πονάνε

Τώρα να κάνω και εγώ μια ερώτηση :p
Έχω χτυπήσει σε πλειστηριασμό στο ebay.com ένα αντικείμενο από Αθήνα στο οποίο αναφέρετε Item location: χχχχχχ, Attiki, Greece
Shipping to: Will arrange for local pickup only (no shipping).
πως τελειώνει η ιστορία πληρώνω και περιμένω να μου πει που βρίσκετε για να πάω
Γίνετε η συνομιλία μέσω μηνυμάτων στο ebay στα Αγγλικά ώστε να μου δίνει διεύθυνση παραλαβής
ότι προαιρείσθε:respekt:

button
12-08-13, 17:21
Τα αντικείμενα που είναι μικρά όπως μια ζελατίνα χωράει σε φάκελο το στέλνουν απευθείας η έρχεται ειδοποιητήριο ??

ranger
13-08-13, 02:16
κατευθείαν ο ταχυδρόμος θα στο φέρει

Zus
16-08-13, 21:14
Ούτε που κοίταξα για κάτι τέτοιο. Ένα 99,7% παρατήρησα. Πίστευα ότι με καλύπτει το paypal και το ebay για τυχόν απώλεια. :hmm:

Έφτασε με τον ταχυδρόμο τελικά, την πρώτη μέρα της προβλέψιμης περιόδου. Ομολογώ ότι έπεσα από τα σύννεφα όταν είδα κάτι κινέζικα γράμματα στη σακούλα, δεν το περίμενα.

Βέβαια, η μπλούζα ήταν ένα νούμερο μεγαλύτερη από ότι παρήγγειλα, ανυπόφορα κολλητή πάνω μου παάντως, παρότι ένα νούμερο μεγαλύτερη!! και 10 σκάλες κάτω στην ποιότητα σε σύγκριση με τις φτηνότερες μπλούζες στα sprinter.

Πρώτη προσπάθεια στέφθηκε με αποτυχία :rofl:

button
16-08-13, 21:31
πόσες μέρες κάνει απο UK ??

johnson
16-08-13, 23:05
πόσες μέρες κάνει απο UK ??

+- 1 εβδομάδα συνήθως

button
16-08-13, 23:22
αρα όταν έλεγε 14-21 εννοούσε να έρθει στην Ελλάδα και μετά κάτι μέρες μετά ΕΛΤΑ ?

Estimated delivery Wednesday, August 14, 2013 - Wednesday, August 21, 2013

Το λεει και στις 2 παραγγελιές

raspoutiv
18-08-13, 01:43
παιδιά, με συγχωρείτε και για το ψιλοάκυρο της ερώτησης, αλλά ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω στο ebay αυτοκόλλητα σαν αυτά που έχουν τα αθλητικά παπούτσια (αυτά χωρίς κορδόνια) ;
με ενδιαφέρει μόνο αυτό το ύφασμα που κολλάει και ξεκολλάει τραβώντας το αλλά δεν ξέρω πως να το αναζητήσω :oops:

ipo
18-08-13, 02:22
παιδιά, με συγχωρείτε και για το ψιλοάκυρο της ερώτησης, αλλά ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω στο ebay αυτοκόλλητα σαν αυτά που έχουν τα αθλητικά παπούτσια (αυτά χωρίς κορδόνια) ;
με ενδιαφέρει μόνο αυτό το ύφασμα που κολλάει και ξεκολλάει τραβώντας το αλλά δεν ξέρω πως να το αναζητήσω :oops:
Λέγεται Velcro (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_stpos=&_sop=15&gbr=1&_fcid=80&_localstpos=&_sacat=0&_from=R40&_clu=2&_nkw=velcro&LH_BIN=1).

jap
18-08-13, 10:41
Ψάξε και hook and loop ή hook and loop tape, θα βρεις απευθείας αυτό που θες. Και ρώτα πόσο έχει και στο κατάστημα με ραφτικά της γειτονιάς σου, ίσως γλυτώσεις κανά δυο ευρώ και μερικές μέρες αναμονής, δεν είναι τόσο δυσεύρετο, ούτε ακριβό. Εδώ θα το ζητήσεις χριτς-χρατς.

RASTAVIPER
18-08-13, 10:51
αρα όταν έλεγε 14-21 εννοούσε να έρθει στην Ελλάδα και μετά κάτι μέρες μετά ΕΛΤΑ ?

Estimated delivery Wednesday, August 14, 2013 - Wednesday, August 21, 2013

Το λεει και στις 2 παραγγελιές
Μα όταν κάποιο πακέτο μπει Ελλάδα, περνάει στα ΕΛΤΑ άμεσα, όχι μετά απο μέρες.

filipoy
18-08-13, 11:16
παιδιά, με συγχωρείτε και για το ψιλοάκυρο της ερώτησης, αλλά ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω στο ebay αυτοκόλλητα σαν αυτά που έχουν τα αθλητικά παπούτσια (αυτά χωρίς κορδόνια) ;
με ενδιαφέρει μόνο αυτό το ύφασμα που κολλάει και ξεκολλάει τραβώντας το αλλά δεν ξέρω πως να το αναζητήσω :oops:

http://www.bestprice.gr/search?q=Velcro+%CE%A4%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%B1&o=2

3lbereth
18-08-13, 13:21
Στείλε τη μαμά στον Καλυβιώτη. Αυτή ξέρει!

pakitis
18-08-13, 13:25
Έφτασε με τον ταχυδρόμο τελικά, την πρώτη μέρα της προβλέψιμης περιόδου. Ομολογώ ότι έπεσα από τα σύννεφα όταν είδα κάτι κινέζικα γράμματα στη σακούλα, δεν το περίμενα.

Βέβαια, η μπλούζα ήταν ένα νούμερο μεγαλύτερη από ότι παρήγγειλα, ανυπόφορα κολλητή πάνω μου παάντως, παρότι ένα νούμερο μεγαλύτερη!! και 10 σκάλες κάτω στην ποιότητα σε σύγκριση με τις φτηνότερες μπλούζες στα sprinter.

Πρώτη προσπάθεια στέφθηκε με αποτυχία :rofl:

Αρχή καλοκαιριού βρήκα 2 κινέζους και πήρα κάτι κοντομάνικα και βερμούδες. Πάμφθηνοι και ποιότητα δεν υπάρχει, πάρα πολύ καλή..

Zus
18-08-13, 16:52
Αρχή καλοκαιριού βρήκα 2 κινέζους και πήρα κάτι κοντομάνικα και βερμούδες. Πάμφθηνοι και ποιότητα δεν υπάρχει, πάρα πολύ καλή..

Κάποιο link για το μαγαζάκι τους?

pakitis
18-08-13, 21:59
Κάποιο link για το μαγαζάκι τους?

Σου στέλνω pm. :)

raspoutiv
19-08-13, 13:52
Λέγεται Velcro (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_stpos=&_sop=15&gbr=1&_fcid=80&_localstpos=&_sacat=0&_from=R40&_clu=2&_nkw=velcro&LH_BIN=1).


http://www.bestprice.gr/search?q=Velcro+%CE%A4%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%B1&o=2


Ψάξε και hook and loop ή hook and loop tape, θα βρεις απευθείας αυτό που θες. Και ρώτα πόσο έχει και στο κατάστημα με ραφτικά της γειτονιάς σου, ίσως γλυτώσεις κανά δυο ευρώ και μερικές μέρες αναμονής, δεν είναι τόσο δυσεύρετο, ούτε ακριβό. Εδώ θα το ζητήσεις χριτς-χρατς.

ευχαριστώ παιδιά ;)

filipoy
19-08-13, 16:08
..........

pakitis
19-08-13, 19:17
KAI EDO

οκ ντοκ ;)

button
23-08-13, 21:12
Τελικά όπως έγραφε έτσι και έγινε στις 21 ήρθε

cool11
27-08-13, 07:49
Υπαρχει καποιος τροπος, να δουμε αν ενα προϊον, ήταν διαθεσιμο προς πωληση στο ebay, κατά το παρελθον;
Ψσχνω κατι, και δεν το βρισκω. Αναρωτιεμαι, αν εμφανιζεται περιστασιακα στο ebay, ή οχι.
Θα θελα να ξερω τι μπορω να προσδοκω, οποτε η πληροφορια για το αν το πουλουσε καποιος στο παρελθον, ίσως να λέει κατι.

- - - Updated - - -

Ειναι ευκολο να μου πει καποιος με απλα λογια, τη διαδικασια μιας δημοπρασιας;
Με ενδιαφερει ενα νεο προιον που ειναι σε δημοπρασια;
Δινω κι εγω μια τιμη, κι οταν κλεισει, ενημερωνεται ποιος την κερδισε;
Βλεπω τις προσφορες των αλλων, και λογικα δινω μια υψηλοτερη;

stefp
30-08-13, 11:27
δίνεις ένα "άνω όριο" τιμής. Δηλαδή αν σου λέει π.χ. ότι αυτή τη στιγμή το προϊόν είναι στα 20€, εσύ μπορείς να δώσεις 30€. Αυτομάτως κάνεις "bid" στο αμέσως επόμενο πονταρισμα (π.χ. στα 21€) και ΟΧΙ στα 30€. Απλά ΑΝ κάνει κάποιος άλλος ανεβασμένη προσφορά(ας πούμε 22), τότε το σύστημα μόνο του θα κάνει εκ νέου προσφορά 23€ από σένα και πάει λέγοντας ώσπου να φτάσει στα 30€ που έβαλες. Από εκεί και πέρα, αν άλλος δώσει περισσότερα, τότε θα σου βγάλει εσένα ότι προς στιγμήν χάνεις, αν θες ανέβασε την προσφορά σου. Για όλα αυτά σου έρχονται ειδοποιήσεις στο ebay (κι αν είσαι μέσα τα βλέπεις εκείνη την ώρα) αλλά και mail.
Επίσης βλέπεις τα αρχικά (και τελευταία, κάπως έτσι) γράμματα όποιου κάνει προσφορά, οπότε δεν ξέρεις μεν ποιός είναι, αλλά μπορείς να καταλάβεις αν είναι συνεχώς ο ίδιος που το χτυπάει ή αν είναι κι άλλοι και τέτοια. Έχει επιλογή για το να βλέπεις όλα τα πονταρίσματα που έχουν γίνει, και αν θες να φαίνονται και τα αυτόματα μέσα σε αυτά. Εννοείται πριν ξεκινήσεις τέτοια, διάβασε ΠΟΛΥ προσεχτικά τις προδιαγραφές του προϊόντος, αν είναι όντως αυτό που θες (και δεν πουλάν π.χ. τη συσκευασία μόνο αλλά το περιγράφουν σαν να είναι και κάτι μέσα), αποστολή-ταχυδρομικά κτλ, γιατί ΑΝ τελικά κερδίσεις, είσαι υποχρεωμένος να το πληρώσεις...

cool11
30-08-13, 12:37
δίνεις ένα "άνω όριο" τιμής. Δηλαδή αν σου λέει π.χ. ότι αυτή τη στιγμή το προϊόν είναι στα 20€, εσύ μπορείς να δώσεις 30€. Αυτομάτως κάνεις "bid" στο αμέσως επόμενο πονταρισμα (π.χ. στα 21€) και ΟΧΙ στα 30€. Απλά ΑΝ κάνει κάποιος άλλος ανεβασμένη προσφορά(ας πούμε 22), τότε το σύστημα μόνο του θα κάνει εκ νέου προσφορά 23€ από σένα και πάει λέγοντας ώσπου να φτάσει στα 30€ που έβαλες. Από εκεί και πέρα, αν άλλος δώσει περισσότερα, τότε θα σου βγάλει εσένα ότι προς στιγμήν χάνεις, αν θες ανέβασε την προσφορά σου. Για όλα αυτά σου έρχονται ειδοποιήσεις στο ebay (κι αν είσαι μέσα τα βλέπεις εκείνη την ώρα) αλλά και mail.
Επίσης βλέπεις τα αρχικά (και τελευταία, κάπως έτσι) γράμματα όποιου κάνει προσφορά, οπότε δεν ξέρεις μεν ποιός είναι, αλλά μπορείς να καταλάβεις αν είναι συνεχώς ο ίδιος που το χτυπάει ή αν είναι κι άλλοι και τέτοια. Έχει επιλογή για το να βλέπεις όλα τα πονταρίσματα που έχουν γίνει, και αν θες να φαίνονται και τα αυτόματα μέσα σε αυτά. Εννοείται πριν ξεκινήσεις τέτοια, διάβασε ΠΟΛΥ προσεχτικά τις προδιαγραφές του προϊόντος, αν είναι όντως αυτό που θες (και δεν πουλάν π.χ. τη συσκευασία μόνο αλλά το περιγράφουν σαν να είναι και κάτι μέσα), αποστολή-ταχυδρομικά κτλ, γιατί ΑΝ τελικά κερδίσεις, είσαι υποχρεωμένος να το πληρώσεις...


Ευχαριστω πολυ, ησουν κατατοπιστικοτατος!

tsavman
30-08-13, 12:59
Πολλές φορές, για κάτι μικροπράγματα χαμηλής αξίας όπου η δημοπρασία ξεκινάει από 0.01 ευρώ/gbp/usd, τα μεταφορικά είναι τόσο υψηλά, που ακόμα και τζάμπα να το πάρεις, σε συμφέρει να το αγοράσεις σαν "buy now" από αλλού.

ipo
30-08-13, 14:54
δίνεις ένα "άνω όριο" τιμής. Δηλαδή αν σου λέει π.χ. ότι αυτή τη στιγμή το προϊόν είναι στα 20€, εσύ μπορείς να δώσεις 30€. Αυτομάτως κάνεις "bid" στο αμέσως επόμενο πονταρισμα (π.χ. στα 21€) και ΟΧΙ στα 30€. Απλά ΑΝ κάνει κάποιος άλλος ανεβασμένη προσφορά(ας πούμε 22), τότε το σύστημα μόνο του θα κάνει εκ νέου προσφορά 23€ από σένα και πάει λέγοντας ώσπου να φτάσει στα 30€ που έβαλες. Από εκεί και πέρα, αν άλλος δώσει περισσότερα, τότε θα σου βγάλει εσένα ότι προς στιγμήν χάνεις, αν θες ανέβασε την προσφορά σου. Για όλα αυτά σου έρχονται ειδοποιήσεις στο ebay (κι αν είσαι μέσα τα βλέπεις εκείνη την ώρα) αλλά και mail.
Επίσης βλέπεις τα αρχικά (και τελευταία, κάπως έτσι) γράμματα όποιου κάνει προσφορά, οπότε δεν ξέρεις μεν ποιός είναι, αλλά μπορείς να καταλάβεις αν είναι συνεχώς ο ίδιος που το χτυπάει ή αν είναι κι άλλοι και τέτοια. Έχει επιλογή για το να βλέπεις όλα τα πονταρίσματα που έχουν γίνει, και αν θες να φαίνονται και τα αυτόματα μέσα σε αυτά. Εννοείται πριν ξεκινήσεις τέτοια, διάβασε ΠΟΛΥ προσεχτικά τις προδιαγραφές του προϊόντος, αν είναι όντως αυτό που θες (και δεν πουλάν π.χ. τη συσκευασία μόνο αλλά το περιγράφουν σαν να είναι και κάτι μέσα), αποστολή-ταχυδρομικά κτλ, γιατί ΑΝ τελικά κερδίσεις, είσαι υποχρεωμένος να το πληρώσεις...
Στις παραπάνω πληροφορίες θα ήθελα να προσθέσω τα εξής.

α) Ο πλειστηριασμός εγείρει συναισθήματα τζόγου, οπότε θέλει προσοχή. Πρέπει να αποφασίσεις από ποια είναι η μέγιστη τιμή στην οποία αξίζει να πάρεις κάποιο προϊόν. Μην κυνηγάς τους πλειοδότες, διότι θα καταλήξεις να πληρώσεις περισσότερα από όσο πρέπει, μόνο από το πάθος να αποκτήσεις το προϊόν. Αν πιστεύεις ότι προϊόν αξίζει 30€, δώσε το πολύ 31,57€ (έχει νόημα το κλασματικό, για να κερδίσεις πλειοδότες με ακέραια ποσά) και μην προσπαθήσεις να "νικήσεις" εκείνον που θα δώσει μετά από λίγο 32€. Ξεχνάς το προϊόν, πας για άλλο. Ευκαιρίες υπάρχουν πάντα.

β) Πρέπει να πλειοδοτείς την τελευταία στιγμή. Αν μπορείς, τα τελευταία 10 δευτερόλεπτα, κάνε το τότε. Αν σου φαίνεται δύσκολο, πλειοδότησε το τελευταίο λεπτό. Πλειοδοσίες που κατατίθενται νωρίτερα, αυξάνουν την πιθανότητα να ανέβει η τιμή, είτε τεχνητά από τον ίδιο τον πωλητή (με δεύτερο λογαριασμό), είτε από άλλους πλειοδότες.

DJG
31-08-13, 15:12
παιδες θελω να αγορασω την μπαταρια αυτη για lg e400 μου αλλά πως ξερω αν ειναι η μεταχειρισμενη ή καινουργια. Φυσικα θελω καινουργια, αλλά τετοια τιμή κάτι μου βρωμαει.

ευχαριστώ εκ των προτερων

http://www.ebay.co.uk/itm/Battery-LG-Optimus-Black-BL44JN-P970-E400-L3-E730-Sol-C660-/390644350702

thourios
31-08-13, 15:41
Έχω παραγγείλει αρκετές φορές μπαταρίες από e-bay και όλες ήταν ΟΚ. Για φωτογραφικές κινητά ακόμα και για laptop από Κίνα. Απλά εδώ πενταπλασιάζουν τις τιμές. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

patch
31-08-13, 15:46
από Αμερική (δεν το βρίσκω πουθενά αλλού) έχουμε feedback ;
έχει αγοράσει κανείς ;

ranger
31-08-13, 16:57
από Αμερική (δεν το βρίσκω πουθενά αλλού) έχουμε feedback ;
έχει αγοράσει κανείς ;

Από θήκη κινητού μέχρι κράνος μηχανής και κανένα πρόβλημα. Δεν πλήρωσε ποτέ τελωνείο με απλό ταχυδρομείο.

ipo
31-08-13, 18:19
παιδες θελω να αγορασω την μπαταρια αυτη για lg e400 μου αλλά πως ξερω αν ειναι η μεταχειρισμενη ή καινουργια. Φυσικα θελω καινουργια, αλλά τετοια τιμή κάτι μου βρωμαει.

ευχαριστώ εκ των προτερων

http://www.ebay.co.uk/itm/Battery-LG-Optimus-Black-BL44JN-P970-E400-L3-E730-Sol-C660-/390644350702
Οι τιμές για μπαταρίες στην Ελλάδα είναι εξωφρενικές. Για μπαταρία απλής φωτογραφικής μηχανής μου ζητούσαν εδώ 48€, ενώ την αγόρασα από Κίνα με 7€. Μια χαρά ποιότητα και διάρκεια.

Χρειάζεται όμως προσοχή στην επιλογή του πωλητή, διότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με μπαταρίες κακής ποιότητας (π.χ. αποθηκευμένες για μεγάλο χρονικό διάστημα) ή χωρητικότητας πολύ χαμηλότερης της ονομαστικής. Διάβασε τα αρνητικά σχόλια που έχουν γίνει προς τον πωλητή, ώστε να δεις αν παραπονούνται πελάτες για κακής ποιότητας προϊόντα και πιο συγκεκριμένα μπαταρίες.

button
31-08-13, 21:30
Όταν αγοράζεις πράγματα που έχουν μέγεθος η βάρος πόσο ανεβάζει το κόστος μεταφοράς ? και απο που είναι καλύτερα να αγοράζεις UK,DE,COM(GR)

jap
01-09-13, 11:42
Στο ebay; Δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση, εδώ για μικρά και ελαφριά πολλοί έχουν απαγορευτικά μεταφορικά για Ελλάδα. Μόνο από συγκεκριμένα μαγαζιά που έχουν flat μεταφορικά ό,τι κι αν πάρεις. Αυτά έχουν παρουσία και εκτός ebay και συμφέρει να κάνεις τις αγορές από κει. Αν πεις τι ψάχνεις να σου κάνουμε όσοι ξέρουμε προτάσεις συγκεκριμένων μαγαζιών.

button
01-09-13, 13:11
Όχι άπλα ρωτάω για την ώρα για να ξέρω μιας και ξεκίνησα την πρώτη αγορά με ψιλοπράγματα ..

Π.χ. θέλω να πάρω μια οθόνη 10'' ανταλλακτικό έχω να φοβάμαι κάτι κατα τη μεταφορά γιατί είναι εύθραυστες

tsavman
02-09-13, 11:18
Ε, μια 10άρα οθονούλα δεν είναι και τόσο βαριά.
Λογικά σε σκληρό κουτί με bubblewrap θα την στείλουν, όπως τα tablet, αλλά με πολύ μικρότερο βάρος φυσικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.