PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

stevanas
02-09-13, 14:43
Εχθες παρηγγειλα μια θηκη για τι vita μου απο honk kong μεσω ebay ! Το δεματακι ειναι γυρω στα 6Ε και πολυ μικρο και ελαφρυ . Επισης το πηρα με
Economy Int'l Shipping! Mε τα χαρακτηριστικα αυτα λογικα δεν θα χρεωθω κατι επιπλεον απο τα μεταφορικα (τα οποια ηταν δωρεαν) σωστα?

Ευχαριστω εκ των προτερων! :D

aiantas
02-09-13, 16:56
Σωστά...με ΄γειά.

stevanas
03-09-13, 14:17
Να ρωτησω και κατι αλλο ? :D Προσπθησα να αγορασω και κατι αλλο απο αμερικη αλλα μου εστειλε μαιλ πωσ η διευθυνση μου δεν μπορει να δεχθει usps?????? Δεν εχω καταλαβει ακριβως:hmm:

aiantas
03-09-13, 14:36
Δώσε περισσότερα στοιχεία, αν θες να καταλάβουμε και να βοηθήσουμε...

stevanas
03-09-13, 14:43
Ωραια! Το mail γραφει πωσ πρεπει να επιβεβαιωσω την διευθυνση μου διοτι με τη διεθυυνση αυτη υπαρχει πιθανοτητα να μην γινεται να δεχθω usps!
Εαν ισχυει αυτο μου λει να τουσ στειλω μια διευθυνση που να δεχεται......

aiantas
03-09-13, 15:55
Εγώ δεν κατάλαβα...
Πάσο.

pakitis
04-09-13, 23:17
Εγώ δεν κατάλαβα...
Πάσο.

Μάλλον ακυρώθηκε η παραγγελία γιατί θα βρέξει..

del_ahmettt
05-09-13, 11:41
Λοιπόν ερώτηση για όποιον έχει πάρει κάτι από Αμερική με το global shipping.
Θέλω να φέρω ένα κινητό από έξω. Κάτι διάβασα ότι καλύπτει με κάποιο τρόπο και τον εκτελωνισμο.
Ισχύει και για Ελλάδα;;
Είχα καιρό να αγορασω απο US, παώ σε ενα είδος και βλέπω Global Postage Programme και εκτός από shipping cost (USPS Priority) μου αθροιζει και "Import duties" εξωπραγματικό ποσό για την αξία του ειδους!

Τί είναι αυτό πάλι;:hmm: Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψουμε ή απλώς αγορές απο US τέλος σε αυτά τα είδη;
Έχει κανείς εμπειρία;

http://pages.ebay.co.uk/help/buy/shipping-globally.html

Furios
11-09-13, 00:23
Λοιπόν παιδιά να σας ρωτήσω. Θέλω να παραγγείλω μια φωτογραφική μηχανή αξίας 540 ευρώ. Η βάση του μαγαζιού είναι στην Αυστραλία αλλά το προιόν στέλνεται απο Χονγκ Κονγκ. (ΣΤO EBAY: DWI λέγεται) Έχω μιλήσει με τον πωλητή και μου έχει πει οτι μπορεί να το δηλώσει ως δέμα χαμηλής αξίας και να γράψει και καλά ότι είναι επισκευασμένο προιόν. Πόσο περίπου θα πληρώσω τελωνειακά?

RASTAVIPER
11-09-13, 08:31
Πρώτη φορά μου τυχαίνει πακέτο από Ευρώπη με tracking να κάνει 3 βδομάδες και ακόμα να φτάσει.
Μπορώ να ζητήσω μερικό refund για την καθυστέρηση όταν φτάσει;
Το θεωρώ απαράδεκτο να έχω πληρώσει 12 λίρες για ένα στικάκι και να το στέλνει με γαϊδούρι.

tsavman
11-09-13, 11:07
Αν το έγραφε ότι θα κάνει τόσο, δε νομίζω ότι μπορείς να πετύχεις πολλά.
Εκτός αν τον "χτυπήσεις" στην αξιολόγηση, και προσφερθεί να σου κάνει μερικό refund ο ίδιος ο πωλητής.

Για τι ποσό σκέφτεσαι;

stefp
11-09-13, 11:31
Λοιπόν παιδιά να σας ρωτήσω. Θέλω να παραγγείλω μια φωτογραφική μηχανή αξίας 540 ευρώ. Η βάση του μαγαζιού είναι στην Αυστραλία αλλά το προιόν στέλνεται απο Χονγκ Κονγκ. (ΣΤO EBAY: DWI λέγεται) Έχω μιλήσει με τον πωλητή και μου έχει πει οτι μπορεί να το δηλώσει ως δέμα χαμηλής αξίας και να γράψει και καλά ότι είναι επισκευασμένο προιόν. Πόσο περίπου θα πληρώσω τελωνειακά?
Αν στο κανει έτσι και το δεχτούν ως επισκευή, τότε τίποτε.. εμένα έτσι μου έχουν στείλει mp3 player αξίας 300€ με απόδειξη μέσα για 30€..
Υπάρχει πάντα βέβαια μια (αρκετά μικρή) πιθανότητα να αρνηθούν να το δεχτούν αυτό, οπότε μετά έχεις θέμα, θα εκτιμήσουν την αξία του με βάση καταλόγους κτλ κτλ, και μπορεί να φας και 150€.. το θεωρώ αρκετά απίθανο αυτό, αλλά απλά σου λέω ότι δεν είναι και αδύνατο..

- - - Updated - - -


Αν το έγραφε ότι θα κάνει τόσο, δε νομίζω ότι μπορείς να πετύχεις πολλά.
Εκτός αν τον "χτυπήσεις" στην αξιολόγηση, και προσφερθεί να σου κάνει μερικό refund ο ίδιος ο πωλητής.

Για τι ποσό σκέφτεσαι;
σωστό, το θέμα είναι τι μέρες έγραφε αυτός.. Με τι πλήρωσες, paypal ή άλλο? Στα έχουν πάρει ήδη τα λεφτά ή είναι να πληρώσεις κάπως αλλιώς? Είναι από κάποιο από τα "μεγάλα" (ebay, amazon) ή κάποιο άλλο μαγαζί? Αν κοιτάξεις στο site (στα μεγάλα που λέω) λέει ότι αν έχουν περάσει πολλές μέρες πάνω από το αναμενόμενο delivery, μπορείς να κάνεις καταγγελία.. Στείλε ένα 1ο mail στο κατάστημα που να τους λες "πότε το στείλατε, πότε θα φτάσει? εαν καθυστερήσει ακόμη 2 μέρες π.χ. είτε μου κάνετε έκπτωση είτε αρνούμαι τη συναλλαγή.."ή όπως λεει ο tsavman προειδοποίησέ τους ότι θα φαν αρνητική αξιολόγηση. Αν ΔΕ σε ικανοποιεί η απάντηση, τότε κάνε καταγγελία όντως (σε Paypal ή τράπεζα) ότι δεν είσαι ικανοποιημένος με την αγορά και ξεκινάει διαδικασία άλλη..

RASTAVIPER
11-09-13, 13:29
Ο τυπος δεν εγραφε τιποτα για χρονο.
Μονο για tracking.
Απο eBay ειναι.

stefp
11-09-13, 15:35
Ο τυπος δεν εγραφε τιποτα για χρονο.
Μονο για tracking.
Απο eBay ειναι.
Στείλε τους mail άμεσα στο μαγαζί,είτε πες τους να το ακυρώσουν αν δε το έχουν στείλει (ή σου έχουν δώσει tracking number?) και δε το θες, είτε να σου πουν πότε εκτιμούν ότι φτάνει αν το στείλαν και πες ότι θα προχωρήσεις σε καταγγελία αν δεν απαντήσουν άμεσα. Αν δεν απαντήσουν μέσα σε 2-3 μέρες, μπες στο ebay και προχώρα με το ebay buyer protection με καταγγελία.. Το paypal αν δεν κάνω λάθος στην παρούσα φάση θα κάνει ότι πει το ebay, κάπως έτσι το'χουν (για μια καταγγελία που είχα κάνει εγώ μου λεν ότι "αφού το ebay buyer protection αρνήθηκε, δε δεχόμαστε ούτε εμείς την καταγγελία σου.." και πήγα μέσω τράπεζας και έκανε αυτή αναφορά στο paypal και μου τα δώσαν :) )

RASTAVIPER
11-09-13, 19:05
Το πακέτο είναι ήδη στο δρόμο και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα φθάσει.
Δεν είναι ότι το βλέπω να μην έρχεται ποτέ.
Οπότε τι θα πω στην καταγγελία;
Tracking υπάρχει κανονικά και μετά τις 27/8 δεν δείχνει τίποτα.

ranger
11-09-13, 20:10
Το πακέτο είναι ήδη στο δρόμο και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα φθάσει.
Δεν είναι ότι το βλέπω να μην έρχεται ποτέ.
Οπότε τι θα πω στην καταγγελία;
Tracking υπάρχει κανονικά και μετά τις 27/8 δεν δείχνει τίποτα.


έχει μπει Ελλάδα;

Furios
11-09-13, 23:32
Αν στο κανει έτσι και το δεχτούν ως επισκευή, τότε τίποτε.. εμένα έτσι μου έχουν στείλει mp3 player αξίας 300€ με απόδειξη μέσα για 30€..
Υπάρχει πάντα βέβαια μια (αρκετά μικρή) πιθανότητα να αρνηθούν να το δεχτούν αυτό, οπότε μετά έχεις θέμα, θα εκτιμήσουν την αξία του με βάση καταλόγους κτλ κτλ, και μπορεί να φας και 150€.. το θεωρώ αρκετά απίθανο αυτό, αλλά απλά σου λέω ότι δεν είναι και αδύνατο..

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου πεις πόσο είναι το μεγαλυτερο ποσό που μπορεί να πληρώσω. Δηλαδή μπορεί να πληρώσω παραπάνω απο 150€? Και αν ναι μεχρι πόσα maximum? Επίσης μου είπε οτι το στέλνει μεσω EMS (δηλαδή ΕΛΤΑ?)

aiantas
12-09-13, 00:00
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου πεις πόσο είναι το μεγαλυτερο ποσό που μπορεί να πληρώσω. Δηλαδή μπορεί να πληρώσω παραπάνω απο 150€? Και αν ναι μεχρι πόσα maximum? Επίσης μου είπε οτι το στέλνει μεσω EMS (δηλαδή ΕΛΤΑ?)

Σωστά.

RASTAVIPER
12-09-13, 00:12
έχει μπει Ελλάδα;

Οχι
Παιρνω μερα παρα μερα τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ και οπως και η σελιδα τους δεν βλεπουν τιποτα.

Furios
12-09-13, 13:38
Σήμερα πήρα ενα τηλέφωνο και μίλησα με μια υπεύθυνη για εκτελωνισμούς, και μου ειπε να υπολογίζω ένα +25% και επιπλέον 50ευρω για εξοδα της μεταφορικής (Που μάλλον εγώ δε θα χρειαστεί να πληρώσω αφού είναι μέσω EMS.) Τώρα αυτό που με ανησυχεί ειναι οτι μου είπε πως θα μου ζητήσουν απόδειξη απο το paypal με την πληρωμη μου προς τον πωλητη, και ΔΕΝ θα ελεξουν την αποδειξη του κουτιού. Μπορεί καποιος να μου το επιβεβαιώσει αυτο? Μήπως μπλοφαρε?

RASTAVIPER
12-09-13, 14:14
Σήμερα πήρα ενα τηλέφωνο και μίλησα με μια υπεύθυνη για εκτελωνισμούς, και μου ειπε να υπολογίζω ένα +25% και επιπλέον 50ευρω για εξοδα της μεταφορικής (Που μάλλον εγώ δε θα χρειαστεί να πληρώσω αφού είναι μέσω EMS.) Τώρα αυτό που με ανησυχεί ειναι οτι μου είπε πως θα μου ζητήσουν απόδειξη απο το paypal με την πληρωμη μου προς τον πωλητη, και ΔΕΝ θα ελεξουν την αποδειξη του κουτιού. Μπορεί καποιος να μου το επιβεβαιώσει αυτο? Μήπως μπλοφαρε?
Καταρχήν η ερώτησή σου έπρεπε να γίνει εδώ www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-)

Τώρα για την απόδειξη, εφόσον πας για έλεγχο, σου ζητάνε απόδειξη πληρωμής.
Και αν έγινε η αγορά μέσω ίντερνετ τότε ζητάνε απόδειξη Paypal.

cool11
12-09-13, 22:52
Εχω ενα 'προβλημα', που μαλλον διαισθητικά και με εμπειρικό ένστικτο και με πιθανότητες μπορει να λυθει.
Ψαχνω για ενα παραφαρμακευτικο/καλλυντικό προϊον, το οποιο παλια το εφερναν στην ελλαδα, αλλα τωρα οχι(τσεκαρισμενο ποικιλοτροπως).
Προσπαθω λοιπον να το προμηθευτω μεσω νετ.
Περασα πρωτα απο αμαζον, αλλα ο μοναδικος πωλητης, δεν το στελνει ελλαδα.
Οποτε κατεληξα ebay.

Εδω εχω 2 επιλογες/πωλητες.
Στο αμαζον οι τιμη ηταν περιπου 20 λιρες. Αλλα οπως ειπα δεν στελνει.
Στο ebay το δινουν γυρω στις 8 λιρες! Και ναι, στελνουν ελλαδα!

Στο ebay, ο ενας πωλητης ειναι απο κορεα, και το εχει σε χαμηλοτερη τιμη απο ebay, και με χαμηλα μεταφορικα (3 λιρες). Αξιολογησεις....58.
Η αλλη επιλογη στο ebay, ειναι ενας πωλητης απο γαλλια. Αυτος επισης στελνει ελλαδα, ιδια τιμη με κορεα, αλλα τα μεταφορικα ειναι πανακριβα! (μονο....14 λιρες!!!!) Αξιολογησεις 1100.

(πανακριβα να μου ερθει απο την παραδιπλανη γαλλια, και παμφτηνα να ερθει απο την αλλη ακρη του κοσμου...κορεα)

Με προβληματιζει το γεγονος οτι και οι 2 πωλητες εχουν σχετικα χαμηλες αξιολογησεις.
Θα ελεγα οτι απο ενστικτο λογικα θα προτιμουσα τον γαλλο. Καθως το προιον ειναι και ευρωπαϊκο. (που το βρισκει ο κορεατης????-τα μεταφορικα τους ομως, που τελικα εκει ειναι η διαφορα, ειναι σε ολες τους σχεδον τις αποστολες χαμηλοτερα)
Ομως ο κορεατης το δινει συνολικα φτηνοτερα. Ομως η χαμηλη αξιολογηση και σε αυτον με προβληματιζει.

Να προτιμησω τον κορεατη, ή μυριζει 'ιμιτασιον' το προϊον;
Βοηθειστε με να ξεμπερδεψω!

sdikr
12-09-13, 23:12
Θα πρέπει να πεις το προϊόν έτσι ώστε αν κάποιος το έχει δοκιμάσει να σου πει
το αν έχει 58 ή 58000 δεν λέει απο μόνο του κάτι, ρίξε μια ματιά στο τι έχει γράψει ο κόσμος, όλο και κάποιος θα αγόρασε αυτό που ψάχνεις.

Στην τελική μπορείς να πάρεις και απο τους δυο και να δοκιμάσεις ποιος σου κάνει

cool11
13-09-13, 00:12
Καλα, δεν παιζει να το εχει αγορασει αλλος εδω....
Οταν κατι λεμε ειναι ψαγμενο, σημαινει, ψυλλοι στ'αχυρα. Κι ευτυχως που υπαρχει και το ebay.

http://tinyurl.com/o8sgcxx

sdikr
13-09-13, 13:01
Καλα, δεν παιζει να το εχει αγορασει αλλος εδω....
Οταν κατι λεμε ειναι ψαγμενο, σημαινει, ψυλλοι στ'αχυρα. Κι ευτυχως που υπαρχει και το ebay.

http://tinyurl.com/o8sgcxx

αυτός απο την korea έχει πουλήσει αρκετά κομμάτια και ο κόσμος που τα πήρε είναι χαρούμενος όποτε δεν βλέπω το γιατί να μην τον προτιμήσεις

cool11
13-09-13, 13:19
αυτός απο την korea έχει πουλήσει αρκετά κομμάτια και ο κόσμος που τα πήρε είναι χαρούμενος όποτε δεν βλέπω το γιατί να μην τον προτιμήσεις

Μαλλον προς τα εκει κλινει η ζυγαρια.
Απλα ειναι μανουλες εκει στην ανατολη, στις απομιμησεις.
Αλλα και ο γαλλος βλεπω item condition δεν γραφει τιποτε!!!!

SotSirx
14-09-13, 19:01
Εδω θα διαλεξω το δευτερο για να κανει η τραπεζα την μετατροπη και να μην τσιμπησει το παυπαλ προμυθεια???

128682

Mouse Potato
14-09-13, 19:04
Ακριβώς.

SotSirx
14-09-13, 19:21
Ακριβώς.

Eυχαριστω

RASTAVIPER
19-09-13, 12:39
Πρώτη φορά μου τυχαίνει πακέτο από Ευρώπη με tracking να κάνει 3 βδομάδες και ακόμα να φτάσει.
Μπορώ να ζητήσω μερικό refund για την καθυστέρηση όταν φτάσει;
Το θεωρώ απαράδεκτο να έχω πληρώσει 12 λίρες για ένα στικάκι και να το στέλνει με γαϊδούρι.
Τελικα μετα απο τρελο πρηξιμο στον πωλητη και εχοντας ανοιξει και , case για την καθυστερηση, ο πωλητης μου εκανε ολικο refund.
, Το θεμα ομως ειναι οτι τελικα το παρελαβα.
Τι μπορω να κανω τωρα;
Πχ να τους επιστρεψω ενα ποσο;

cool11
19-09-13, 13:21
Καθε φορα κατι αλλο...
Ποσες μερες ρε παιδια, μπορει να καθυστερησει η αποστολη εκ μερους του πωλητη;
Εχω παραγγειλει εδω και μια βδομαδα, και δεν εχει γινει αποστολη ακομη!
Η χρεωση ομως εγινε κανονικα.
Μπορει να χρεωσει σημερα, και να στειλει σε μερικες βδομαδες;

Υπαρχει περιορισμος χρονικος, για το ποσες μερες μπορει να μεσολαβησουν, μεταξυ
'παραγγελιας'-'χρεωσης'-'αποστολης'?

Του εστειλα και μηνυμα να μου πει αν εχει σκοπο να στειλει. Αλλα δεν απαντησε ακομη.
Τι κανω;

tsavman
19-09-13, 13:41
Τελικα μετα απο τρελο πρηξιμο στον πωλητη και εχοντας ανοιξει και , case για την καθυστερηση, ο πωλητης μου εκανε ολικο refund.
, Το θεμα ομως ειναι οτι τελικα το παρελαβα.
Τι μπορω να κανω τωρα;
Πχ να τους επιστρεψω ενα ποσο;

Καλό θα ήταν να τον ενημερώσεις ότι τελικά παρέλαβες, και να προσφερθείς να πληρώσεις ένα πχ 80% του αρχικού ποσού.

vgiozo
19-09-13, 13:41
Εδω θα διαλεξω το δευτερο για να κανει η τραπεζα την μετατροπη και να μην τσιμπησει το παυπαλ προμυθεια???

128682
Πού εμφανίζεται αυτή η επιλογή;

sdikr
19-09-13, 13:43
Το αναφέρει οταν αγοράζεις το σε πόσες μέρες κάνει dispatch, εντάξει μια βδομάδα είναι πολύ, ειδικά δε αν δεν απαντάει. θα έλεγα περιμένεις λίγες μέρες ακόμα και ανοίγεις dispute. ακόμα μέχρι και 2 μέρες θα έλεγα οτι είναι λογικός χρόνος για να σου απαντήσει.

Μην ανοίξεις το dispute χωρίς λόγο γιατί μετά αν στείλει tracking δεν θα μπορείς να κάνεις ξανά dispute

RASTAVIPER
19-09-13, 13:50
Καλό θα ήταν να τον ενημερώσεις ότι τελικά παρέλαβες, και να προσφερθείς να πληρώσεις ένα πχ 80% του αρχικού ποσού.

Πως ομως;
Εκτος Ebay με απευθειας πληρωμη μεσω PayPal;

tsavman
19-09-13, 14:31
Επικοινωνία μέσω ebay πάντα, όπου θα του ζητήσεις να σου στείλει ένα invoice* με συγκεκριμένο ποσό.

Με την Rearth καμιά εξέλιξη;
Εμένα τα ίδια.

EDIT: * PayPal invoice εννοώ

RASTAVIPER
19-09-13, 15:12
Επικοινωνία μέσω ebay πάντα, όπου θα του ζητήσεις να σου στείλει ένα invoice* με συγκεκριμένο ποσό.

Με την Rearth καμιά εξέλιξη;
Εμένα τα ίδια.

EDIT: * PayPal invoice εννοώ

Μου απαντησε η εταιρεια οτι δεν τη βλεπει αφου εφυγε απο Αμερικη.
Και να περιμενουμε και λιγο ακομα.

SotSirx
19-09-13, 15:12
Πού εμφανίζεται αυτή η επιλογή;

Οταν κανεις την τελικη επιβεβαιωση στο paypal σου εχει την επιλογη με μικρα γραμματα...

tsavman
19-09-13, 18:52
Μου απαντησε η εταιρεια οτι δεν τη βλεπει αφου εφυγε απο Αμερικη.
Και να περιμενουμε και λιγο ακομα.

Έφυγε η δικιά σου;
Εμένα ακόμα στο Des Plaines, IL, US είναι σύμφωνα με το tracking της DHL.
Πολύ αργεί.

stratus
21-09-13, 09:25
Πριν 2 ημερες εκανα μια παραγγελια απο us.Η παραγγελια ηταν με usps.Σημερα που ηρθε η επιβεβαιωση της αποστολης βλεπω οτι ερχεται με DHL!! Το email της παραγγελιας γραφει usps.Μπορω να κανω κατι τωρα;
EDIT Πηγα να ξανακανω την ιδια παραγγελια και βλεπω οτι για αποστολη σου δινει δυνατοτητα μεσω usps και ups.Πουθενα δεν αναφερει dhl.

aiantas
21-09-13, 14:25
Τώρα φυσικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

stratus
21-09-13, 14:39
Τώρα φυσικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Aμα ερθει το πακετο μπορω να ζητησω να γυρισει πισω;Αν ναι πως ζηταω πισω τα χρηματα μου;Μεσω ebay,paypal ή μεσω του πωλητη;
ΕDIT Εστειλα email στον πωλητη και μου ειπε οτι προλαβαινει(;) να αλλαξει σε usps.Ελπιζω να μη μου λεει βλακειες.Το περιεργο ειναι οτι εχω ξαναγορασει απο αυτον αλλες δυο φορες χωρις κανενα προβλημα.

stefp
25-09-13, 10:12
Καλησπερα, αν και μελος στο ebay πολλα χρονια ειπα και εγω ο παλιομοδιτης computerakias να το χρησιμοποιησω αγοραζοντας μια θηκη για το smartphone μου.
Εχω παραγγειλει μεσω paypal και στη περιγραφη λεει οτι θα ερθει απο Κινα απο τις 11 Οκτωμβριου μεχρι τις 24 του ιδιου μηνα. Μενω κυπρο, σαν εμπειροι που ειστε καποιοι εδω, ποτε πιστευεται οτι θα ερθει? Και τι πρεπει να κανω, εχω ακουσει οτι θα με παρουν τηλεφωνο απο το ταχυδρομειο, αληθευει?
Καλημέρα,
αν ξέρει κάποιος για Κύπρο θα μπορεί να σου απαντήσει ίσως ακριβέστερα, αλλά για Ελλάδα από Κίνα συνήθως γράφουν 20-30 μέρες, αλλά εμένα σχεδόν όλα έρχονται στις 15-20 περίπου. Εμάς εδώ σίγουρα δεν παίρνουν τηλ από ταχυδρομείο, αν είναι μικρό πακετάκι το κουβαλάει ο ταχυδρόμος μαζί του και στο πετάει κάτω από την πόρτα ή σου χτυπάει κουδούνι, αν είναι μεγαλύτερο πακέτο τότε σου φέρνει απλά ειδοποιητήριο ότι "έχεις δέμα, πήγαινε ταχυδρομείο/υποκατάστημα να το παραλάβεις" (όπου πας με ταυτότητα).

- - - Updated - - -


Τελικα μετα απο τρελο πρηξιμο στον πωλητη και εχοντας ανοιξει και , case για την καθυστερηση, ο πωλητης μου εκανε ολικο refund.
, Το θεμα ομως ειναι οτι τελικα το παρελαβα.
Τι μπορω να κανω τωρα;
Πχ να τους επιστρεψω ενα ποσο;
Εγώ με παρόμοιο θέμα το καλοκαίρι, αλλά αφού του έστειλα 4-5 mail και δεν απάντησε σε κάνενα, άνοιξα case στο paypal 1 μήνα μετά από την παραγγελία και τότε μόνο μου απάντησε και ΤΟΤΕ το ταχυδρόμησε, μου έστειλε ΛΑΘΟΣ tracking αρχικά (ενώ είχε πάρει τα λεφτά από την 1η μέρα) , του έδωσε διορία το paypal να απαντήσει εντωμεταξύ, αυτός δεν απάντησε καν, ξανάστειλε μετά από 15 μέρες το tracking -όπου φάνηκε από το tracking του πακέτου ότι αντί για 15 Μαϊου που παρήγγειλα η αποστολή είχε γίνει 20 Ιουνίου- το paypal μου είχε γυρίσει ήδη όλα τα λεφτά.. αλλά είπα να κάνω τον καλό και αφού τους έσυρα κάμποσα, τους έστειλα το 55% του ποσού, για να μη γίνω εντελώς κακός.. αν και θα τους άξιζε, τέτοια συμπεριφορά δεν ξανάχα από μαγαζί, πέρα του ότι πιστεύω αν δεν έκανα καταγγελία λίγο πριν λήξει η διορία πιθανώς να τα τσεπώναν τα λεφτά κι απλά δε τους έκατσε..

del_ahmettt
26-09-13, 10:37
Κοίταζα να αγοράσω μια φωτ. μηχανή από Ηong Kong που είχα βάλει στη watchlist και είδα ότι ο πωλητής στο εξής θα στελνει τη μηχανή με Airmail κανονικά, και τη μπαταρία θα τη βγάλει και θα τη στείλει με Surface Mail (με πλοίο δηλαδή:whistle:) !!!
Αυτό, διότι λόγω αλλαγής της εκεί νομοθεσίας δεν επιτρέπονται στο εξής μπαταρίες λιθίου (http://www.hongkongpost.com/eng/publications/notices/2013/20130830c/index.htm) στις (μη εμπορικές) πτήσεις!
Η' αλλιώς στελνει με courier, που δε συμφέρει για τους γνωστους λόγους...

Αν το εφαρμόσουν και αλλοι πωλητές αυτό τελικά είναι μεγάλο πληγμα για τις αγορές από Ασία μεριά, καθώς ό,τιδήποτε ηλεκτρονικό έχει και μια μπαταρία μεσα!

jkoukos
26-09-13, 12:05
Είναι γενικός περιορισμός που θα ισχύσει (αν δεν ισχύει ήδη) παγκόσμια.
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/270024-PayPal-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=4818052#post4818052) για περισσότερες πληροφορίες. (στα λινκ).

RASTAVIPER
26-09-13, 15:14
Και πώς έρχονται όλα τα κινέζικα κινητά κανονικά με την μπαταρία στο ίδιο πακέτο;

jkoukos
26-09-13, 16:04
Βασικά είναι θέμα του αποστολέα να εφαρμόσει τις ειδικές οδηγίες (http://www.posti.fi/liitteet/hinnatjamaksutavat/lithium_batteries.pdf) κατά την αποστολή.
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/73521-Ebay-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82!-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE)?p=4803432#post4803432) μια καλή εξήγηση.
Οι μεγάλοι και σοβαροί έμποροι ακολουθούν τις διαδικασίες, εν αντιθέσει τους μικρούς που βαριούνται.

cool11
28-09-13, 17:53
Αλλαξε κατι στο ebay, στο κομματι της επικοινωνιας με τον seller?
Δεν θελω ακομη refund, θελω απλα να ρωτησω τον seller γιατι δεν ελαβα το αντικειμενο.
Ζητα πλεον, υποχρεωτικα, να δηλωσω κινητο τηλεφωνο;
Δεν θυμαμαι να το ζητουσε παλια.
Τι συμβαινει?

cool11
30-09-13, 18:31
Εχω παραγγελει κατι εδω και ενα μηνα, αλλα δεν παρελαβα.
Ειναι αμελητεου κοστους.
Αλλα ομως, το ηθελα το αντικειμενο.
Θα ρωτησω τον πωλητη, αλλα τι να μου πει κι αυτος;
Αντε να το ριξει στο ταχυδρομειο.
Αν ηταν σοβαρης αξιας, θα ζητουσα refund.
Αλλα τωρα;

sdikr
30-09-13, 18:37
1 μηνάς δεν είναι πολύ για κίνα, περίμενε άλλες 10 μέρες

@ ADSLgr.com All rights reserved.