PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

cool11
30-09-13, 18:41
Αλλα μεταξυ 40 ως 45η μερα, πρεπει να ανοιξω case μετα;

tsavman
30-09-13, 18:49
Σε παρόμοια περίπτωση, με φορτιστή αυτοκινήτου για κινητό αξίας $1 που δεν ήρθε, ζήτησα refund.
Ο πωλητής είπε πως το έχει στείλει, και να περιμένω, ή να μου το ξαναστείλει. Φυσικά, ακόμα και μετά το refund, δεν έχει έρθει τίποτα, άρα μάλλον δεν το είχε στείλει εξαρχής.
Αν δεν είχα κάνει claim, τώρα ακόμα θα περίμενα, και θα είχα χάσει το όριο των ημερών για να ανοίξω case.

Φυσικά, αν έρθει, θα του ζητήσω να στείλει invoice για να πληρωθεί.

cool11
30-09-13, 20:47
Μπορει οι μαγκες να μην στελνουν, και σου λεει καποιοι για τοσο μικρο ποσο, δεν θα το διεκδικησουν καν;
Ομως αν ηταν ετσι, αν ανοιξουν πολλοι case, τον εκλεισαν.
Δεν ξερω, του στειλα μηνυμα, αντε να δουμε τι θα πει.

ipo
30-09-13, 21:38
Το πιο πιθανό είναι να καθυστερεί στο δρόμο ή να χάθηκε. Θεωρώ απίθανο να μη στείλουν κάτι οι πωλητές με τις πολλές πωλήσεις, διότι η βιτρίνα τους είναι οι θετικές αξιολογήσεις. Δεν τους συμφέρει να τη χαλάσουν και να αρχίσουν να χτίζουν νέα από το μηδέν.

slow
01-10-13, 02:08
Θέλω να παραγγείλω μια μπαταρία για laptop και μιας και οι τιμές από Ευρώπη "ξέφυγαν" στις μπαταρίες λέω να πάρω από USA ή από κίνα.

Για πείτε μου ποια από τις δύο χώρες προτείνετε?

Από Κίνα έχω πάρει 1-2 πράγματα με ταχυδρομείο (με tracking number) και έκαναν 13-15 μέρες να φτάσουν και δεν πέρασαν τελωνείο.
Από αμερική δεν έχω πάρει κάτι, ξέρετε περίπου πόσες μέρες κάνουν να έρθουν με ταχυδρομείο και αν υπάρχει περίπτωση να "σκαλώσουν" στο τελωνείο?

cool11
01-10-13, 07:48
Οι θυριδες των ελτα πως λειτουργουν;
Ποσο κοστιζουν;
Μπορω να δηλωσω ταχ.θυριδα στο ebay, σε κεντρικό κατάστημα που είναι ανοικτό και απόγευμα, και να μου διανέμονται εκεί ότι παραγγέλνω απο ebay, ωστε να μπορω να πηγαίνω ακόμη και απόγευμα και να παραλαμβάνω;

jap
01-10-13, 09:34
Το κόστος είναι 57-58 ευρώ ανά ημερολογιακό έτος (τόσο ήταν για το 13). Δίνεις ως διεύθυνση τη διεύθυνση της θυρίδας που θα σου πουν στο ταχυδρομείο. Έχεις το κλειδάκι σου και την τσεκάρεις όποτε θες, εφόσον είναι ανοιχτό το κατάστημα. Αν μάθεις και τι ώρες τις τροφοδοτούν, μπορείς να ελέγχεις λίγο πιο μετά. Ό,τι σου έρχεται στην κανονική σου δηλωμένη στο ταχυδρομείο διεύθυνση, παραδίδεται κι αυτό στη θυρίδα.

Μειονεκτήματα (που έχω διαπιστώσει εγώ προσωπικά, μπορεί τα πράγματα να διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή, ανάλογα το φόρτο και τον τρόπο οργάνωσης):
- Το να παραδίδονται τα πάντα στη θυρίδα δεν δουλεύει όταν αλλάζει ο τακτικός σου ταχυδρόμος ή όταν παίρνει άδεια και έρχεται εποχιακός. Σε εμένα τουλάχιστον αυτό λύνεται όταν το διαπιστώσω και τηλεφωνήσω στο γραφείο των ταχυδρόμων στα κεντρικά, όχι στο τοπικό γραφείο.
- Αλληλογραφία με την κανονική διεύθυνση έρχεται στη θυρίδα με 1-2 μέρες καθυστέρηση, π.χ. οι λογαριασμοί ΕΥΔΑΠ σε όλη την πολυκατοικία έρχονται Δευτέρα, ο δικός μου στη θυρίδα Τετάρτη.
- Πρόβλημα έχει υπάρξει μερικές φορές που έχω δηλώσει ως διεύθυνση τη θυρίδα αλλά ο πωλητής στέλνει με courier. Αυτό πρακτικά σε εμένα έχει σημάνει καθυστέρηση από 1-2 εργάσιμες μέχρι 1 εβδομάδα, σε περίπτωση που η τελική παράδοση έπρεπε να γίνει από την Μπάχαλο ΕΛΤΑ courier. Στις περιπτώσεις των κανονικών courier βοηθά να έχεις ενσωματώσει στη διεύθυνση και ένα κινητό, γιατί κάποιοι πωλητές το τυπώνουν στην ετικέτα, κάποιοι όχι.
- Λόγω του μπερδέματος με τα courier, στο amazon τουλάχιστον δίνω πάντα την κανονική διεύθυνση και ό,τι έρχεται με ταχυδρομείο παραδίδεται στη θυρίδα. Στο ebay δίνω πάντα τη θυρίδα εκτός και λέει συγκεκριμένα ο πωλητής ότι στέλνει με courier.
- Θυρίδα δεν σημαίνει κι ότι δεν θα έχεις αναμονές. Μπορεί να αφήσουν ειδοποιητήριο αντί για το ίδιο το μικροδέμα για πολλούς λόγους. Αν είναι συστημένο και θέλει υπογραφή, αν είναι ογκώδες και δεν χωρά, αν έχεις καιρό να αδειάσεις τη θυρίδα και δεν χωρά ή αν έτσι του ήρθε του υπαλλήλου εκείνη τη στιγμή. Στο δικό μας τουλάχιστον τοπικό ταχυδρομείο, κάποιες μέρες είναι μεγάλος πόνος, άλλες φορές δεν είναι πρόβλημα.
- Επειδή στην περιοχή μας οι ταχυδρόμοι το έχουν σύστημα να μην παραδίδουν ούτε δέματα ούτε συστημένα (κι αν έρθει κανένας καινούργιος φαίνεται ότι του βάζουν χέρι να μην τους χαλάσει την πιάτσα) και αφήνουν πάντα ειδοποιητήριο, και επειδή έπαψε να υφίσταται ο λόγος που τη χρειαζόμουν, σκέφτομαι να μην την ανανεώσω για το 14.

cranky
01-10-13, 09:55
Επίσης, κάποια μαγαζιά (απο ebay.co.uk, που το παρατήρησα), δεν στέλνουν σε ταχ. θυρίδες.

cool11
01-10-13, 10:04
Jap ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες.

Το θεμα ειναι
- να μην χαθει κανενα δεμα
- να μην χαθει κανενα ειδοποιητηριο
- ευελιξια στην παραλαβη-ωραριο

Η εναλλακτικη, που ειναι η παραδοση σε ταχυδρομικη διευθυνση, ειναι ενα θεμα.
Γιατι πχ. πρωινα στο σπιτι, δεν ειναι κανεις.
Αντε και φερνει οχι το δεμα, το ειδοποιητηριο.
Αν χαθει; Ενα μικρο χαρτακι ειναι, ενας κακοβουλος να βρεθει, αντε μετα να ξερεις εσυ αν ηρθε το δεμα.

Και δευτερον, το ωραριο παραλαβης.
Οταν εγω δουλευω μακρια απο τον τοπο κατοικιας και γυρνω απογευμα, τα ελτα της γειτονιας ειναι κλειστα. Μονη λυση να στηθω στην ουρα καποιο πρωι, πριν παω δουλεια, με αγχος και βιασυνη, και ποσο πρακτικο ειναι αυτο και ποσο συχνα μπορω να το κανω;

Γι αυτο σκεφτομαι τη λυση της θυριδας.
Αν δεν χανεται δεμα, δεν χανεται το ειδοποιητηριο, και ειναι ολα μες τη θυριδα, εστω και με λιγες μερες καθυστερηση, και το καταστημα ελτα ειναι ανοικτο και απογευμα, τοτε, παω το απογευμα, με την ηρεμια οτι τιποτε δεν μπορει να εχει χαθει, και παραλαμβανω οτι ειναι για μενα.
Βεβαια υπαρχει το αρνητικο οτι πρεπει να πηγαινω ετσι κι αλλιως, και μπορει πχ να πω μια μερα και να χασω το χρονο μου αφου μπορει να μην εχει ερθει και τιποτε.

Απλα θελω να ξερω τις εναλλακτικες, για το θεμα των ειδοποιητηριων (ακουγεται χαζο, αλλα αν χαθει το χαρτακι μπορει να ψαχνεσαι αδικως, δεν ειναι κριμα;), και φυσικα της παραλαβης.
Το να παραλαμβανω στη δουλεια επισης δεν μπορει να ειναι πρακτικο ή να ειναι λυση.
Οποτε η θυριδα, μαλλον παρεχει καποια πλεονεκτηματα, αν λειπεις απο το σπιτι τα πρωινά, και επισης δεν μπορεις να πας μεχρι τις 2 το μεσημερι να παραλαβεις.

Τι λες;

- - - Updated - - -


Επίσης, κάποια μαγαζιά (απο ebay.co.uk, που το παρατήρησα), δεν στέλνουν σε ταχ. θυρίδες.

Το γραφουν καπου εξαρχης, ή οταν πας να κανεις παραγγελια και το ebay τσεκαρει εκεινη την ωρα την delivery address σου πετα μηνυμα;

cranky
01-10-13, 10:15
Aυτά που είδα, το γράφανε στο «Postage and payments».

jap
01-10-13, 10:21
Το θέμα που λέει ο cranky ισχύει, αλλά το αντιπαρέρχονται τα ταχυδρομεία, που παραδίδουν στη θυρίδα έτσι κι αλλιώς. Το πρόβλημα είναι όταν γίνεται το αντίστροφο, που σε αφήνει ενώ δεν θα έπρεπε και στέλνουν την αποστολή κανονικά. Μου έχει τύχει στη logitech - δεν μπορούσα να φανταστώ ότι με δωρεάν μεταφορικά θα έστελναν courier και 2-3 φορές με πωλητές του ebay.

@cool11: Προσπάθησα να σου δώσω όσο γίνεται πιο πλήρη εικόνα για να αποφασίσεις ;) Έχουν χαθεί μικροπράγματα και σε πιο πριν φάση πάντως, η θυρίδα δεν σε εξασφαλίζει 100%. Και στη δική μου έχω βρει πράγματα της παραδιπλανής θυρίδας, λάθη γίνονται.

Για το ωράριο, αν είχα επιλογή θα προτιμούσα κοντινό κατάστημα με ωράριο ως τις 2, από τις 7:30 νομίζω είναι ανοιχτά, 1-2 φορές την εβδομάδα θα ξύπναγα λίγο νωρίτερα.

cool11
01-10-13, 21:34
λαθος ποστ.

amman
01-10-13, 23:51
Έχω παραγγείλει πράγματα εδώ και έναν μήνα από Κίνα, Γερμανία από διάφορους πωλητές. Συστημένα (με κωδικό) και μη (όλα μαζί περίπου 10). Οι παραγγελίες μου συνήθως έρχονται σε 2 εβδομάδες από Κίνα, και μία εβδομάδα από Ευρώπη. Και το περίεργο είναι ότι εδώ και 2 εβδομάδες δεν έχω πάρει κανένα δέμα από τα 10. Ενώ έπρεπε να έρχονται κάθε μέρα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, το πρόβλημα δεν είναι στο τοπικό ταχυδρομείο, επειδή ο ταχυδρόμος δεν έχει αλλάξει, αλλά μάλλον στο τελωνείο. Τα όρια της υπομονής έληξαν, δεν γίνεται να περιμένω άλλο, άρχισα να ζητάω refound από πωλητές. Και το άλλο περίεργο, ότι κωδικοί εμφανίζονται ότι έχουν σταλεί από Κίνα, αλλά μετά τίποτα... Τι γνώμη έχετε για το τι γίνεται και τι άλλο μπορώ να κάνω;

ipo
01-10-13, 23:58
Από Κίνα μπορεί να κάνουν και 6 εβδομάδες να έρθουν. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να περιμένεις περισσότερο πριν ζητήσεις επιστροφή χρημάτων.

Το μόνο δέμα που θα έπρεπε να είχε έρθει στο μήνα είναι αυτό από Γερμανία. Αλλά και πάλι θα πρέπει να δεις τις εκτιμώμενες ημερομηνίες παράδοσης που αναφέρει ο πωλητής. Οι Κινέζοι πάντως αναφέρουν συνήθως ημερομηνίες με πιθανότητα εμφάνισης για την καθεμία και συνήθως αυτές ξεπερνούν τις 5 εβδομάδες.

Mouse Potato
02-10-13, 00:49
Περιμένω κι εγώ κάποια δέματα από Κίνα τα οποία έχουν καθυστερήσει χαρακτηριστικά. Δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει αλλά αν δεν περάσει ο μήνας δεν ασχολούμαι με κανένα.

mrsaccess
02-10-13, 00:51
Μου έστειλαν email κάποιοι κινέζοι πωλητές, πως βρέθηκαν πριν λίγο καιρό επικίνδυνες ουσίες σε δέματα και πλέον ελέγχονται τα πάντα στα κινέζικα ταχυδρομεία, για αυτό οι καθυστερήσεις.

Mouse Potato
02-10-13, 00:58
Επίσης αν κάποιος δεν το γνωρίζει, 1-7 Οκτωβρίου έχουν την εθνική τους γιορτή (ναι 7 μέρες φέτος καλά διαβάσατε). Οπότε όσοι παραγγείλατε από 30/09 και μετά, μην περιμένετε να σας τα στείλουν πριν από τις 08-09/10.

amman
02-10-13, 01:53
Άρα θα περιμένω και άλλο, αλλά όχι πάνω από 45 μέρες, μετά είναι πρόβλημα των πωλητών, ας αναζητήσουν καλύτερους τρόπους μεταφοράς δεμάτων... Μόνο την Γερμανία δεν έπρεπε να αναφέρω, γιατί είναι 2 εβδομάδες μόνο που έγινε η παραγγελία, τα παραπάνω όμως ισχύουν για την Κίνα.

ipo
02-10-13, 02:00
Επίσης αν κάποιος δεν το γνωρίζει, 1-7 Οκτωβρίου έχουν την εθνική τους γιορτή (ναι 7 μέρες φέτος καλά διαβάσατε). Οπότε όσοι παραγγείλατε από 30/09 και μετά, μην περιμένετε να σας τα στείλουν πριν από τις 08-09/10.
我们有假期,哥们,松动。

cranky
02-10-13, 02:02
:lol: :lol: :lol:

amman
02-10-13, 02:08
我们有假期,哥们,松动。 :lol: :up: :lol:

aiantas
02-10-13, 02:08
我们有假期,哥们,松动。

:respekt:

Mouse Potato
02-10-13, 02:55
:lol::lol:

cool11
02-10-13, 07:38
Από Κίνα μπορεί να κάνουν και 6 εβδομάδες να έρθουν. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να περιμένεις περισσότερο πριν ζητήσεις επιστροφή χρημάτων.

Το μόνο δέμα που θα έπρεπε να είχε έρθει στο μήνα είναι αυτό από Γερμανία. Αλλά και πάλι θα πρέπει να δεις τις εκτιμώμενες ημερομηνίες παράδοσης που αναφέρει ο πωλητής. Οι Κινέζοι πάντως αναφέρουν συνήθως ημερομηνίες με πιθανότητα εμφάνισης για την καθεμία και συνήθως αυτές ξεπερνούν τις 5 εβδομάδες.

Ναι αλλα αμα περασει το 45μερο, μετα?

- - - Updated - - -

Ειμαι στην 32η μερα αναμονης, απο κινα, εστειλα μηνυμα στον seller πριν 2 μερες, ουτε απαντησε καν.
Να περιμενω λιγο ακομη, αλλα ποσο?
Και καλα, δεν επρεπε να εχω εστω μια απαντηση;

jap
02-10-13, 08:48
Στην ερώτησή σου ταιριάζει η απάντηση του ipo παραπάνω, όχι αυτή που quotάρεις, αλλά στο 3169 και το edit που έχει κάνει στον τίτλο του thread.

cool11
02-10-13, 09:47
Δεν εχω προβλημα με την υπομονη, μπορω να την κανω!
Εχω θεμα με τον να μην μπορω να βρω το δικιο μου αν περασει πολυς καιρος.
Να περιμενω και 50 μερες. Αλλα αν τελικα δεν παραλαβω, μετα τι μπορω να κανω;

jap
02-10-13, 09:52
40 και μετά case, όχι 50.

amman
02-10-13, 10:43
Εγώ συνήθος περιμένω 43 μέρες πριν ανοίξω case. Το θέμα μου είναι άλλο, να μην με κράξει το ebay & paypal, άμα ανοίξω cases για 9 παραγγελiες.

stratus
02-10-13, 12:22
Παρηγγειλα κατι απο Αμερικη.Το πακετο ειναι στο τελωνειο απο 25/09.Ποσες ημερες συνηθως χρειαζεται για να γινει ο εκτελωνισμος;

tsavman
02-10-13, 12:58
Και εγώ έχω καθυστερήσεις σε δύο παραγγελίες, μία από Κίνα και μία από Αμερική.
Στην πρώτη, και επειδή κόντευε η ημερομηνία όπου δεν θα μπορούσα να κάνω τίποτα, πήρα refund.
Στην δεύτερη άνοιξα case και περιμένω.

Πρώτη φορά όμως αργούν τόσο, μήπως παίζει κάτι εδώ Ελλάδα;

del_ahmettt
02-10-13, 13:53
Σήμερα παρέλαβα ενα απλό που είχε φύγει 4/9. Οι καθυστερήσεις είναι γενικές, οπότε παιδιά υπομονή. Case στις 30+ για registered, στις 40+ μέρες για απλό airmail, όχι νωρίτερα. Δεν το θεωρώ σωστό, αν ο seller έχει υψηλό rating ειδικα.

jap
02-10-13, 16:07
Εγώ συνήθος περιμένω 43 μέρες πριν ανοίξω case. Το θέμα μου είναι άλλο, να μην με κράξει το ebay & paypal, άμα ανοίξω cases για 9 παραγγελiες.

Πρόβλημα του Paypal είναι, όχι δικό σου. Θα έπρεπε να αυξήσουν το όριο των 45 ημερών ή/και να βάζουν αυστηρότερους όρους στους Κινέζους πωλητές. Το μεγάλο πρόβλημα (και αυτών, όπως και στα περισσότερα ελληνικά μαγαζάκια) είναι η εικονική διαθεσιμότητα. Φαίνεται διαθέσιμο ή ότι θα σταλεί εντός 2-3 ημερών, βάζεις την παραγγελία, και τελικά το στέλνουν μετά από 2 εβδομάδες με ένα εικονικό tracking number (που το έχουν πάρει αλλά θα το χρησιμοποιήσουν όταν φύγει εντέλει το πακέτο), πάει έτσι το όριο των 45 ημερών στο νερό.

Στο ebay αυτό απαγορεύεται αυστηρά (πρέπει να δηλώνεις απόθεμα και όντως να το έχεις), αλλά πολλοί Κινέζοι μεγαλοπωλητές το εφαρμόζουν συστηματικά.

amman
02-10-13, 22:02
Πρόβλημα του Paypal είναι, όχι δικό σου. Θα έπρεπε να αυξήσουν το όριο των 45 ημερών ή/και να βάζουν αυστηρότερους όρους στους Κινέζους πωλητές. Το μεγάλο πρόβλημα (και αυτών, όπως και στα περισσότερα ελληνικά μαγαζάκια) είναι η εικονική διαθεσιμότητα. Φαίνεται διαθέσιμο ή ότι θα σταλεί εντός 2-3 ημερών, βάζεις την παραγγελία, και τελικά το στέλνουν μετά από 2 εβδομάδες με ένα εικονικό tracking number (που το έχουν πάρει αλλά θα το χρησιμοποιήσουν όταν φύγει εντέλει το πακέτο), πάει έτσι το όριο των 45 ημερών στο νερό.
Στο ebay αυτό απαγορεύεται αυστηρά (πρέπει να δηλώνεις απόθεμα και όντως να το έχεις), αλλά πολλοί Κινέζοι μεγαλοπωλητές το εφαρμόζουν συστηματικά.
Όντος πολλοί δεν έχουν stock, παλαιά έχω πάρει κάποια ίδια προϊόντα από διάφορους πωλητές, και τα δέματα είχαν έρθει με ίδια στοιχεία αποστολέα, άρα οι πωλητές αυτοί δουλεύουν με dropship και είναι κανονικά μεσολαβητές ανάμεσα σε πραγματικούς πωλητές στην Κίνα και πελάτες. Γι΄αυτό και δεν έχουν stock.


Πρώτη φορά όμως αργούν τόσο, μήπως παίζει κάτι εδώ Ελλάδα;
Και εμένα κάτι τέτοιο φαίνεται, πρώτη φορά αργούν μαζικά τόσες παραγγελίες...

tsavman
04-10-13, 12:46
Και εμένα κάτι τέτοιο φαίνεται, πρώτη φορά αργούν μαζικά τόσες παραγγελίες...

Τελικά το πακέτο από US ήρθε χτες (25 ημέρες σύνολο), ενώ από Κίνα, είναι στις 20 ημέρες και περιμένω.
Ένα άλλο (από Κίνα), με ημερομηνία αποστολής 22/08 δεν ήρθε ποτέ, πήρα refund.

RASTAVIPER
04-10-13, 14:01
Τιποτα δεν παιζει με Ελλαδα.
Ειναι θεμα περιοχης/ταχυδρομειου.
Εγω παρελαβα προσφατα απο Αμερικη σε 3 βδομαδες και πριν 1 μηνα πακετο απο Κινα σε 4.
Νορμαλ χρονοι για το απλο ταχυδρομειο.

amman
05-10-13, 10:28
Ειναι θεμα περιοχης/ταχυδρομειου.
Εγω παρελαβα προσφατα απο Αμερικη σε 3 βδομαδες και πριν 1 μηνα πακετο απο Κινα σε 4.
Νορμαλ χρονοι για το απλο ταχυδρομειο.
Μπορεί για κάποιους να ισχύει αυτό, εγώ όμως δεν εμπίπτω στης περιπτώσεις προβλήματος με περιοχές/ταχυδρομείου. 2 εβδομάδες Κίνα - 1 εβδομάδα Ευρώπη (από την ημερομηνία αποστολής, όχι αγοράς) και αυτό ισχύει για πολλά χρόνια, έχει καθιερωθεί!

Τιποτα δεν παιζει με Ελλαδα.
Το να φύγουν από Κίνα τέσσερα συστημένα δέματα από διάφορους πωλητές με διαφορά μία εβδομάδα μεταξύ τους. Και να μην εμφανιστούν πουθενά ούτε και έναν μήνα μετά, δεν έχει ξαναγίνει, αλλά ούτι και άλλα 5 δέματα χωρίς κωδικό δεν ήρθαν. Δεν μιλάμε και για δεματάκι από Γερμανία, ούτι και αυτό δεν εμφανίστηκε.

8anos
05-10-13, 11:29
αν εχουν σταλει με hong kong post μπορει να υπάρχει εμπλοκή



10 September 2013
Delay In Outbound Air Mail Services


To safeguard aviation security, Hongkong Post does not accept the sending of air mail items (including Speedpost) that contain dangerous articles such as perfumery products, lighters and lithium batteries. Hence, all mail items entering the Air Mail Centre are subject to x-ray screening. Recently, there is an increasing number of air mail items detected to contain suspected dangerous articles, in particular, lithium batteries, which lengthens the screening process. In this connection, air mail registration service, iMail service and Bulk Air Mail service may be subject to delay. Any inconvenience caused is much regretted.

http://www.hongkongpost.hk/eng/publications/notices/2013/20130910a/index.htm

cool11
06-10-13, 20:27
Σε 3 μερες πρεπει να εχω ανοιξει case, γιατι εκπνεει το 45μερο, και αντικειμενο δεν ελαβα.
Εστειλα μηνυμα στον seller, λεει οτι το εστειλε.
Προσφερθηκε ομως να μου στειλει αλλο ενα εντελως δωρεαν, ειναι οντως μικρης αξιας.
Εγω τι κανω; Ο χρονος σχεδον τελειωσε. Του δινω θετικη αξιολογηση, με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα λαβω το 2 αντικειμενο, στη θεση του 1ου που δεν ηρθε ποτε; Κι αν δεν ερθει ουτε το 2ο? Εγω θα εχω δωσει θετικη αξιολογηση προκαταβολικα, ετσι κι αλλιως; Ή να του πω να στειλει 2ο, και να μην δωσω καμια αξιολογηση;

jap
06-10-13, 20:58
Ζήτα να σου στείλει το 2ο και παράλληλα άνοιξε και case. Ό,τι άλλο και να κάνεις, άνοιξε case.

ipo
06-10-13, 21:04
Αλλά πριν ανοίξεις case, εξήγησέ του ευγενικά ότι το ανοίγεις προληπτικά για να είσαι καλυμμένος και ότι θα το κλείσεις μόλις λάβεις το προϊόν.

Mouse Potato
06-10-13, 21:18
Μια φορά είχα κάνει το λάθος να μην ανοίξω case και να εμπιστευτώ τον πωλητή που θα μου έστελνε άλλο εντελώς δωρεάν. Όσο το λάβατε εσείς άλλο τόσο το έλαβα κι εγώ. :p

Ευτυχώς ήταν αξίας μικρότερης του 1€...

cool11
06-10-13, 22:18
Εχετε δικιο παιδια, αυτο θα κανω, ανοιγω case και αν το στειλει, το κλεινω.

Εχει και το case προθεσμια, ή απο τη στιγμη που το ανοιξα, δεν εχω καποια χρονικα περιθωρια να με πιεζουν;

aiantas
07-10-13, 01:07
Ζήτα να σου στείλει το 2ο και παράλληλα άνοιξε και case. Ό,τι άλλο και να κάνεις, άνοιξε case.

Αυτό οπωςδήποτε. +1 :oneup:

- - - Updated - - -


Αλλά πριν ανοίξεις case, εξήγησέ του ευγενικά ότι το ανοίγεις προληπτικά για να είσαι καλυμμένος και ότι θα το κλείσεις μόλις λάβεις το προϊόν.

Θα το καταλάβει και θα πράξει ανάλογα.

euri
07-10-13, 01:18
Στην κλήρωση μπορούν να συμμετέχουν όλα τα μέλη μας που έχουν συμπληρώσει ήδη τα 200 μηνύματα και ένα μήνα εγγραφής (σκοπός μας πάντα είναι η επιβράβευση των ενεργών μελών μας) κατά την έναρξη του διαγωνισμού

:rolleyes:

cool11
07-10-13, 07:42
Εχει και το case προθεσμια, ή απο τη στιγμη που το ανοιξα, δεν εχω καποια χρονικα περιθωρια να με πιεζουν;

Περα απο το να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει το θεμα (θα παραλαβω, δεν θα παραλαβω, πότε κλπ) υπαρχει καποια δεσμευτικη χρονικη προθεσμια αναφορικα με το case?

cool11
08-10-13, 19:17
- Επειδή στην περιοχή μας οι ταχυδρόμοι το έχουν σύστημα να μην παραδίδουν ούτε δέματα ούτε συστημένα (κι αν έρθει κανένας καινούργιος φαίνεται ότι του βάζουν χέρι να μην τους χαλάσει την πιάτσα) και αφήνουν πάντα ειδοποιητήριο, και επειδή έπαψε να υφίσταται ο λόγος που τη χρειαζόμουν, σκέφτομαι να μην την ανανεώσω για το 14.

Τα εγραψες πολυ αναλυτικα, και συμφωνω με τα υπολοιπα. Εκτος ισως απο το ανωτερω.
Εγω εχω εμπειρια καπως διαφορετικη: αν το δεματακι ειναι πολυ μικρο(πχ σαν 2-3 πακετα τσιγαρα), το φερνουν σπιτι. Και το παρατουν μαζι με τα αλλα γραμματα.
Φυσικα αν ειναι εστω και λιγο μεγαλυτερο, οντως και λογικο κι αναμενομενο, αφηνουν ειδοποιητηριο.
Τελικα το καλυτερο ειναι να αφηνουν για ολα ειδοποιητηριο, και να υποβαλλομαι εγω στην 'ταλαιπωρια' μια στο τοσο, να πηγαινει στις 7.30 το πρωι στο ταχυδρομειο και να παραλαμβανω.
Με τα μικροδεματακια ομως, και την εν λογω συμπεριφορα των ταχυδρομων (που κατακριτεα δεν την λες, εξυπηρετικη μαλλον υπο μια εννοια), πως να το χειριστω;
Να κανω επιστολη στα ελτα, να μην μου παραδιδουν-αφηνουν τιποτε απο δεματα, παρα μονο ειδοποιητηρια;

stefp
11-10-13, 08:49
Περα απο το να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει το θεμα (θα παραλαβω, δεν θα παραλαβω, πότε κλπ) υπαρχει καποια δεσμευτικη χρονικη προθεσμια αναφορικα με το case?
Από τη στιγμή που κάνεις την "καταγγελία" την αρχική, έχετε 20 μέρες προθεσμία να τα βρείτε με τον πωλητή (ανταλλάσσοντας μηνύματα κτλ, ΜΕΣΩ paypal, τα οποία τα παρακολουθεί κι αυτό ας πούμε και μπορεί να τα χρησιμοποιήσει στη συνέχεια, αν εσύ π.χ. ζήτησες τα λεφτά σου πίσω, κι ο άλλος σου απαντήσει άσχημα κτλ..).
Αν μες το 20ήμερο αυτό τα βρείτε, λήγει το θέμα. Αν δε τα βρείτε, τότε ΠΡΙΝ λήξει το 20ήμερο, πρέπει εσύ να ζητήσεις να προχωρήσει στο "επόμενο επίπεδο" (escalate claim). Αν δεν το κάνεις, τότε αυτομάτως κλείνει η υπόθεση και δεν επανεξετάζεται! Αν το κάνεις, τότε μες τις επόμενες το paypal π.χ. στέλνει μήνυμα στον πωλητή να του δείξει τι αποδείξεις έχει ότι το'στειλε, πιθανώς να ζητήσει από σένα κάτι, και ζητούν κάτι από σένα (ας πούμε τα mail που έχεις αλλάξει με τον πωλητή), κάτι από αυτόν, ο καθένας πρέπει μεσα σε 10 μέρες να απαντά, και κάποια στιγμή βγάζουν απόφαση (όπως λεν σχεδόν πάντα πριν περάσει μήνας)

vanbono
11-10-13, 17:44
Τα εγραψες πολυ αναλυτικα, και συμφωνω με τα υπολοιπα. Εκτος ισως απο το ανωτερω.
Εγω εχω εμπειρια καπως διαφορετικη: αν το δεματακι ειναι πολυ μικρο(πχ σαν 2-3 πακετα τσιγαρα), το φερνουν σπιτι. Και το παρατουν μαζι με τα αλλα γραμματα.
Φυσικα αν ειναι εστω και λιγο μεγαλυτερο, οντως και λογικο κι αναμενομενο, αφηνουν ειδοποιητηριο.
Τελικα το καλυτερο ειναι να αφηνουν για ολα ειδοποιητηριο, και να υποβαλλομαι εγω στην 'ταλαιπωρια' μια στο τοσο, να πηγαινει στις 7.30 το πρωι στο ταχυδρομειο και να παραλαμβανω.
Με τα μικροδεματακια ομως, και την εν λογω συμπεριφορα των ταχυδρομων (που κατακριτεα δεν την λες, εξυπηρετικη μαλλον υπο μια εννοια), πως να το χειριστω;
Να κανω επιστολη στα ελτα, να μην μου παραδιδουν-αφηνουν τιποτε απο δεματα, παρα μονο ειδοποιητηρια;

Προσωπικη μου αποψη και ετσι πραττω ειναι να βρεις τον εν λογω ταχυδρομο και να του πεις με ωραιο και ευγενικο τροπο να σου αφηνει ειδοποιητηρια. Αυτο και τους βολευει αλλα και τους βγαζει απο κοπο.Αν δεν συμμορφωθει με ολα αυτα τοτε να τηλεφωνησεις στον προισταμενο του στην διανομη και να το ζητησεις απο αυτον.

SotSirx
15-10-13, 00:21
Σημερα κλεινει ενα μηνα 2 παραγγελιες που ειχα κανει απο κινα και δεν εχει ερθει καμια ακομα...Υπαρχει περιπτωση αμα παω στα κεντρικα στα ελτα και ψαξω θα τα βρω γιατι ειναι συστημενα...

stefp
15-10-13, 00:31
Υπάρχει γενικά πρόβλημα από Κίνα, αν δεις και προηγούμενα ποστ λεν όλοι ότι έχουν καθυστερήσεις.. Οπότε περίμενε μάλλον ακόμη 10 μέρες (να πας στις 40) και πριν φτάσεις τις 45 που λήγει η προθεσμία κάνε open case στο Paypal να'σαι καλυμμένος. Αν δεν πλήρωσες με Paypal..τότε απλά κάνε υπομονή να δεις τι θα γίνει, κατά 99% ΔΕΝ είναι στα ΕΛΤΑ...
Εγώ έκανα παραγγελία πριν 3-4 μέρες από Κίνα και μου στείλαν ήδη μήνυμα από το μαγαζί ότι "κανονικά θα σας έρθει ως 10 Νοέμβρη, αλλά επειδή έχει παρατηρηθεί πρόβλημα/μεγάλος φόρτος/καθυστερήσεις στις αερομεταφορές από Κίνα σας παρακαλούμε να κάνετε υπομονή, εμείς το έχουμε ήδη στείλει!"

@ ADSLgr.com All rights reserved.