PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

SotSirx
15-10-13, 00:43
Aναγκαστικα θα περιμενω τι να κανω...Αλλα και οι δικοι μας στα ελτα ειναι αστα να πανε...

RASTAVIPER
15-10-13, 12:14
Είπαμε δεν είναι γενικό το πρόβλημα από Κίνα.
Με απλό ταχυδρομείο Hong Kong post, παρέλαβα σήμερα μέσα σε 11 μέρες.
Μια χαρά χρόνος.

cool11
15-10-13, 12:29
Αν κατι το προσφερουν, και απο κινα και σε χονγκ κονγκ, απο που ειναι γενικα καλυτερο να προτιμάμε να παραγγειλουμε;

tsioy
17-10-13, 15:39
Αποστολή τροφοδοτικού για εκτυπωτή από Γερμανία πόσο χρόνο κάνει;
Η παραγγελία έγινε shipping την περασμένη Τετάρτη (6 εργάσιμες) και ο αποστολέας μου αναφέρει "The normal delivery period is 3 – 5 working days".
Μήπως είναι λίιιιιγο αισιόδοξος;
Υπό φυσιολογικών συνθηκων, να το αναμένω μέχρι και την άλλη εβδομάδα; (βλέπετε τρέχουν και προσφορές από ιντερνετικα καταστήματα που λήγουν 26/10)

Mouse Potato
17-10-13, 17:02
Αν σ' το έστειλε με απλό DHL post, δεν φημίζονται για την ταχύτητα παράδοσης. Αλλά θεωρητικά δεν θα κάνει περισσότερο από τα μέσα-τέλη της επόμενης εβδομάδας.

tsioy
17-10-13, 17:36
Στο ebay αναφέρει ότι ο τρόπος αποστολής είναι με Deutsche Post.

tsioy
18-10-13, 20:57
Βιάστηκα, ήρθε το πακέτο σήμερα...:whistle: Για να πω την αλήθεια, δε το περίμενα.
Είχα παραγγείλει ένα βιβλίο από UK (bookdepository) και έκανε σχεδόν μήνα να ερθεί.

SotSirx
20-10-13, 21:59
Παιδια σε περιπτωση που ανοιξεις dispute και ερθει το αντικειμενο τι γινεται??Ο πωλητης θα κρατησει ολο το ποσο???

stefp
20-10-13, 22:40
Αν ανοίξεις dispute και προτού το paypal πάρει τελική απόφαση έρθει το αντικείμενο, κανονικά πρέπει να τους ενημερώσεις και ναι, ο πωλητής το κρατάει όλο. Είναι στη διακριτική του ευχέρεια ας πούμε ΑΝ θέλει (κι αν του στείλεις κανά mail) να αποφασίσει να σου γυρίσει κάτι πίσω (χλωμό, θα σου πει το ταχυδρομείο άργησε). Αντίστοιχα όμως, αν προλάβει το paypal και βγάλει υπέρ σου απόφαση , σου γυρίζει ΟΛΑ τα λεφτά, οπότε αν έρθει το αντικείμενο π.χ. μια μέρα μετά που βγήκε απόφαση εσύ θα'χεις και ΟΛΑ τα λεφτά και το αντικείμενο, οπότε είναι στη δική σου πλέον ευχέρεια το να του τα ξαναστείλεις όλα πίσω, μερικά μόνο, ή τίποτε..

SotSirx
20-10-13, 23:03
Ωραια γιατι κοντευω τις 40 μερες...

ipo
20-10-13, 23:17
... Αντίστοιχα όμως, αν προλάβει το paypal και βγάλει υπέρ σου απόφαση , σου γυρίζει ΟΛΑ τα λεφτά, οπότε αν έρθει το αντικείμενο π.χ. μια μέρα μετά που βγήκε απόφαση εσύ θα'χεις και ΟΛΑ τα λεφτά και το αντικείμενο, οπότε είναι στη δική σου πλέον ευχέρεια το να του τα ξαναστείλεις όλα πίσω, μερικά μόνο, ή τίποτε..
Είναι ηθική και καταναλωτική σου υποχρέωση να ενημερώσεις τον πωλητή και να του στείλεις τα χρήματα. Λίγη υπευθυνότητα δε βλάπτει.

stefp
20-10-13, 23:26
Δε διαφωνώ απραίτητα, αλλά όταν λέω "στη δική σου ευχερεια" σημαίνει πως μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, το τι είναι ηθικό θα το αποφασίσει ο ίδιος και εξαρτάται ΚΑΙ από την κάθε περίπτωση (εξηγώ παρακάτω γιατί το λεω αυτό) και ΑΝ δε θέλει να στείλει κάτι τότε μπορεί να το κάνει, οπότε ως διαδικασία αυτό λέω. Εγώ όπως έχω γράψει σε παλιότερο μήνυμα σε αυτό το thread όταν είχα παρόμοια περίπτωση που μου ήρθε αντικείμενο μετά που μου γύρισε τα λεφτά το paypal έστειλα ΤΑ ΜΙΣΑ στον πωλητή, γιατί
α) ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ απαράδεκτη η όλη συμπεριφορά του, δεν απαντούσε σε μηνύματα, δεν έκανε τίποτε κτλ κτλ
β) παίζει να πήγαν να τα πάρουν στη ζούλα τα λεφτά (αλλιώς απλά είναι μπάχαλο μαγαζί) γιατί μου το ταχυδρομήσαν (ημερομηνία αποστολής) όταν έκανα την καταγγελία στο paypal, 1 μήνα μετά που το είχα παραγγείλει και δεν απαντούσαν στα μηνύματά μου!
Οπότε όχι, δε θεωρώ ότι είχα "ηθική και καταναλωτική υποχρέωση" απαραίτητα να του δώσω τα λεφτά, απλά ηθικά σκέτο σε εκείνη τη φάση δε μου πήγαινε και το να τα πάρω όλα και να πω "τι καλά, την πάτησε.."

paradox21
22-10-13, 20:12
Μια ερώτηση ρε παίδες, είμαι με 2 ανοιχτά case στην πρόθεση του πωλητή για resent απαντώ οκ, το case για να το κλείσω δεν πρέπει να έχω κάποια απόδειξη ότι το έχει ξανά στείλει?

stefp
23-10-13, 15:11
Μια ερώτηση ρε παίδες, είμαι με 2 ανοιχτά case στην πρόθεση του πωλητή για resent απαντώ οκ, το case για να το κλείσω δεν πρέπει να έχω κάποια απόδειξη ότι το έχει ξανά στείλει?

Κανονικά ναι, κι όχι μόνο αυτό αλλά θα'πρεπε και να περιμένεις να τα πάρεις στα χέρια σου..Τώρα ΑΝ εσύ τον εμπιστεύεσαι τόσο (έχεις ξαναπάρει π.χ. κι άλλες φορές από αυτόν) ή αν θες να το ρισκάρεις και να είσαι "καλός" το κλείνεις και νωρίτερα, αλλά ΑΝ γίνει καμιά στραβή δε μπορείς να ξανανοίξεις το case. Αν το αφήσεις ανοιχτό και "καταδικαστεί" αυτός ας το πούμε και σου γυρίσουν τα χρήματα, και τελικά σου'ρθει, τότε του στέλνεις εσύ τα λεφτά πάλι (κάνεις μια "εικονική" αγορά ίδιου ποσού, οπότε τον πληρώνεις, με τη συμφωνία αυτός να μη σου στείλει τίποτε αυτή τη φορά).

c0d31986
24-10-13, 02:14
καλησπερα παιδια μια ερωτηση αγορασα κατι απο το ebay κ εν συνεχεια ακυρωσα την παραγκελια τωρα ο seller για να μου επιστρεψει τα λεφτα θελει to paypall email υπαρχει προβλημα γνωριζει καποιος?

paradox21
24-10-13, 09:11
Κανονικά ναι, κι όχι μόνο αυτό αλλά θα'πρεπε και να περιμένεις να τα πάρεις στα χέρια σου..Τώρα ΑΝ εσύ τον εμπιστεύεσαι τόσο (έχεις ξαναπάρει π.χ. κι άλλες φορές από αυτόν) ή αν θες να το ρισκάρεις και να είσαι "καλός" το κλείνεις και νωρίτερα, αλλά ΑΝ γίνει καμιά στραβή δε μπορείς να ξανανοίξεις το case. Αν το αφήσεις ανοιχτό και "καταδικαστεί" αυτός ας το πούμε και σου γυρίσουν τα χρήματα, και τελικά σου'ρθει, τότε του στέλνεις εσύ τα λεφτά πάλι (κάνεις μια "εικονική" αγορά ίδιου ποσού, οπότε τον πληρώνεις, με τη συμφωνία αυτός να μη σου στείλει τίποτε αυτή τη φορά).

Άρα προτιμότερο σε περιπτώσεις με μεγάλο αρχικό χρόνο παράδοσης είναι το refund για να είσαι σίγουρος με τους χρόνους του case.

SotSirx
24-10-13, 15:26
Παιδια το dispute οταν το ανοιξεις κραταει για 20 μερες???

stefp
24-10-13, 15:58
Παιδια το dispute οταν το ανοιξεις κραταει για 20 μερες???

https://www.paypal.com/gr/webapps/helpcenter/article/?solutionId=10180&topicID=11400013&m=TCI

Με λίγα λόγια, ναι! (οι τελευταίες 2 προτασεις)

cool11
31-10-13, 09:23
Παντα το ebay.co.uk χρησιμοποιουσα, αλλα σημερα ελαβα ενα mail απο το ebay, οτι απο δω και περα το ebay.gr θα γινεται forward στο ebay.com
Καταργουν το 'ελληνικο' μονο, ή ολα τα ανα την υφηλιο τοπικα;

john_who
31-10-13, 16:13
μόνο το gr καταργείται

RASTAVIPER
31-10-13, 16:18
Παντα το ebay.co.uk χρησιμοποιουσα, αλλα σημερα ελαβα ενα mail απο το ebay, οτι απο δω και περα το ebay.gr θα γινεται forward στο ebay.com
Καταργουν το 'ελληνικο' μονο, ή ολα τα ανα την υφηλιο τοπικα;
Και μενα μου ηρθε το email.
Καλα ας δωσουν πιο πολλα πραγματα προς Ελλαδα που καποιοι Γερμανοι και Εγγλεζοι δεν στελνουν καν εδω και μετα μας ενδιαφερει η καταληξη του site.

john_who
31-10-13, 16:24
μα είναι απαγορευτικά για κάποιους τα μεταφορικά. Πήρα 20 προμηθευτές πριν από μερικά χρόνια για ένα παιδικό κρεβάτι. Κάποιοι προσπάθησαν να το στείλουν αλλά κατέληγα με απλησίαστα μεταφορικά. Το κόστος αυτό των μεταφορικών είναι απλησίαστο και για εμάς. Φανταστείτε να μπορούσα να στείλω λεμόνια από εδώ (που κάνουν 1,20 - 1,50€) σε μια φίλη στη Γαλλία (που κάνουν 6,60 €) και να συμφέρει. Τι αγορά ανοίγει μετά για τα φρούτα και τα λαχανικά μας.

panagiotinho
01-11-13, 00:20
καλησπερα σε ολους! θα ηθελα μερικες διευκρινισεις σχετικα με την πωληση προιοντων στο ebay απο οποιον γνωριζει! εψαξα ατελειωτα μεσα στο φορουμ να βρω απαντησεις αλλα λογω του τεραστιου αριθμου θεματων σχετικων με το ebay, χαθηκα. οποτε συγχωρεστε με αν γινομαι κουραστικος! λοιπον μεχρι στιγμες μονο αγοραζω (σχετικα πολυ συχνα) απο ebay και τωρα προσπαθω να πουλησω! απλα εχω αγνοια στα εξης:

1)καταρχην διαβαζω πολυ συχνα για ατομα κυριως απο Νιγηρια, οι οποιοι εξαπατουν με πλαστα μειλ και προσπαθουν να πιασουν κοροιδο τον πωλητη. θα ηθελα λοιπον να μου πειτε προς ποιους προορισμους να κανω αποστολες και ποιους να αποκλεισω λογω κινδυνου εξαπατησης.

2) αν εγω δηλωσω πως δε στελνω π.χ Νιγηρια, αλλα παρολα αυτα παει καποιος απο νιγηρια στο προιον μου και το κανει ειτε buy it now ειτε βγει πρωτος bidder εγω μετα τι μπορω να κανω ωστε να μη του το στειλω; Επισης εαν τα χρηματα εχουν ηδη κατατεθει και εμφανιζονται στο paypal balance, τοτε μπορει παλι να ειμαι εξαπατημενος;

3) εφοσον καποιος αγορασει το προιον μου, τοτε το paypal μου δινει τη δυνατοτητα αποδοχης ή οχι της αγορας (και φυσικα των χρηματων) που εκανε ο συγκεκριμενος, ετσι ωστε να μπορω να απορριψω καποιον;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το χρονο σας!

cool11
01-11-13, 08:30
μα είναι απαγορευτικά για κάποιους τα μεταφορικά. Πήρα 20 προμηθευτές πριν από μερικά χρόνια για ένα παιδικό κρεβάτι. Κάποιοι προσπάθησαν να το στείλουν αλλά κατέληγα με απλησίαστα μεταφορικά. Το κόστος αυτό των μεταφορικών είναι απλησίαστο και για εμάς. Φανταστείτε να μπορούσα να στείλω λεμόνια από εδώ (που κάνουν 1,20 - 1,50€) σε μια φίλη στη Γαλλία (που κάνουν 6,60 €) και να συμφέρει. Τι αγορά ανοίγει μετά για τα φρούτα και τα λαχανικά μας.

Μετα σου λεει ηλεκτρονικο επιχειρειν και νεες θεσεις εργασιας και ανταγωνιστικοτητα στην ελλαδα...κουραφεξαλα.
Απο Κινα μικροπραγματα τα στελνουν τσαμπα ή σχεδον τσαμπα μεχρι ευρωπη, κι εμεις απο ελλαδα για να στειλουμε ευρωπη θελουμε ενα καρο λεφτα! Ντροπη τους!

cool11
04-11-13, 22:53
Σε αγορά καινουριων αντικειμενων, παζάρια γενικώς 'παίζουν'/μπορουν να γινουν;
Πχ. αν σκοπευω να αγορασω 2 αντικειμενα αντι για 1, να στειλω μηνυμα στον seller αν μπορει να μου κανει καλυτερη τιμη. Γινεται ή όχι;

stefp
05-11-13, 00:09
Σε αγορά καινουριων αντικειμενων, παζάρια γενικώς 'παίζουν'/μπορουν να γινουν;
Πχ. αν σκοπευω να αγορασω 2 αντικειμενα αντι για 1, να στειλω μηνυμα στον seller αν μπορει να μου κανει καλυτερη τιμη. Γινεται ή όχι;

Θεωρητικά ναι, πρακτικά χλωμό να επηρεαστεί κάποιος, ειδικά αν μιλάμε για κατάστημα που πουλάει με τις ντουζίνες (όπως τα περισσότερα με πολλά αστέρια στο ebay).
Από την άλλη δε χάνεις και τίποτε να δοκιμάσεις.
Υπάρχουν και κάποιοι πωλητές που έχουν σε προϊόντα τους μια επιλογή να κάνεις εσύ προσφορά τιμής (σου λέει π.χ. τιμή 20€ κι έχει κουτάκι "make an offer" που μπορείς να πεις σου δίνω εγώ ας πούμε 17€ για αυτό..).. Αλλά αν δεν έχει κάτι τέτοιο, μάλλον δεν παζαρεύει!

RASTAVIPER
05-11-13, 09:20
Τι να λέμε τώρα.
Προχτές πέτυχα δημοπρασία για Android Tv Box που έψαχνα που ξεκινούσε στα 5$ και ενώ είχε φτάσει στα 85$ είχε μήνυμα ότι Reserve not met. Στο μεταξύ η τιμή πώλησης ήταν κοντά στα 92$.
Άρα ο ξεφτίλας ο πωλητής ήθελε να το πουλήσει στην δημοπρασία, όσο είναι σχεδόν η κανονική τιμή του buy it now.
Κοινώς μαϊμουδιές

cool11
05-11-13, 09:26
Κάτι πωλητές....
Εβαλα παραγγελια την Παρασκευη, εχει παει Τριτη κι ακομη τιποτε απο dispatch.
Τι κάνω, περιμένω;

stefp
05-11-13, 20:19
μερικοί κάνουν dispatch αλλά δεν ενημερώνουν πάντα ότι έγινε..

sdikr
05-11-13, 20:20
μερικοί κάνουν dispatch αλλά δεν ενημερώνουν πάντα ότι έγινε..

Και μερικοί ενημερώνουν αλλά δεν κάνουν πάντα dispatch :p

cool11
11-11-13, 20:38
Το ebay δεν κρατα ολα τα μηνυματα μας, οσα εχουμε λαβει και οσα εχουμε στειλει?
Ψαχνω να βρω, οχι και πολυ παλια, μερικους μηνες πριν, και δεν μπορω να δω παρα μονο τα τελευταια!

stefp
12-11-13, 16:27
εγώ πάντως μέχρι απρίλη που θυμάμαι ότι είχα μηνύματα , τα βλέπω αυτή τη στιγμή κανονικά (παλιότερα δε θυμάμαι αν τα'χα σβήσει ή αν είχα πάρει καν..)
μην τα έχεις βάλει σε τίποτε "archive" ή τίποτε τέτοιο? μην έσβησες καταλάθος κάτι?

tsavman
12-11-13, 16:50
Κοίταξα και στο δικό μου ebay account, και όντως, τα μηνύματα πάνε μέχρι τον Ιούνιο, πιο πριν δεν έχει τίποτα, ούτε στο archive.

Περίεργο.

stefp
12-11-13, 16:56
στα sent έχω μέχρι Ιούνιο βλέπω, αλλά δε θυμάμαι αν είχα στείλει νωρίτερα. Στα εισερχόμενα έχω και αρχές Μαΐου (λάθος το Απρίλη που'πα, απρίλη είχα κάνει την αγορά τη σχετική)

jap
12-11-13, 19:46
6 μήνες είναι το όριο, το λέει και το ebay. Στους 6 μήνες τα μηνύματα λήγουν και διαγράφονται αυτόματα, εκτός αν κάποιο μήνυμα το έχει ορίσει ο χρήστης να λήξει νωρίτερα. Αν τα θέλετε, τα βρίσκετε και στο email, ενώ έχει τρόπο και από το ebay μέσα να σωθούν.

cool11
13-11-13, 00:04
Ευτυχως, στο email τα κραταω, οποτε βρηκα απο εκει.
Αλλα ομως, ουτε εξαμηνο, μηνυμα του σεπτεμβρη δεν το βλεπω μες το ebay. Και δεν το εσβησα, το ξερω, γιατι ποτε δεν ασχοληθηκα να σβησω.
Βεβαια, μεσολαβησαν πολλα μηνυματα, κι ας ειναι 2 μηνες, οποτε αν εκτος απο το 6μηνο που λετε εχει και περιορισμο στον αριθμο μηνυματων, μπορει να τα 'εκοψε' απο εκει.
Αλλα μου κανει τρομερη εντυπωση να μην κρατα τα μηνυματα για καιρο.

cool11
18-11-13, 09:18
Σκεφτομαι μηπως ειναι σκοπιμο αλλαξω τακτικη με τις καθυστερησεις απο κινα.
Δηλαδη, να μην δινω σημασια στο 45μερο deadline, ελπιζοντας οτι θα το λαβω. Φυσικα, να παρω το ρισκο για μικροπραγματα μικρης αξιας.
Αλλιως πρεπει τη μια παραγγελια μετα την αλλη, να αρχιζω να ανοιγω case.
Και αυτο, οχι φυσικα γιατι δεν μπορω να περιμενω λιγες μερες ακομη μετα τις 45(που ειναι πολλες βεβαια, αλλα αντε πες κανω λιγη υπομονη ακομη), αλλα γιατι αν θελω να παω εκ του ασφαλους και να μην βγω οπως λεει ο ελληνικος λαος 'κερατας και ζημιωμενος', να εχω πληρωσει και να μη παρω τιποτε, πρεπει πριν το 45μερο να ανοιγω case.
Πλεον ομως, σχεδον μια στις δυο παραγγελιες μου απο κινα, ξεπερνα το 45μερο.
Τωρα βεβαια, πως ειναι δυνατον, απο κινα να φευγει ενα δεμα, και να ερχεται πχ στις 30 μερες, και απο κινα να φευγει την ιδια μερα ενα αλλο δεμα και να θελει 50 μερες, δεν το εχω καταλαβει. Μιλαμε για ιδια μερα το dispatch. Δεν το καταλαβαινω.
Τι να κανω, να ρισκαρω να αφησω να περασει το 45 μερο, χωρις να ανοιξω case και χωρις να εχω παραλαβει;
Αλλιως πρεπει να ανοιξω μαζικα για πολλα items, ξεχωριστα case. (στο τελος θα μου την πουν; θα με βγαλουν και πονηρο;)

stefp
18-11-13, 10:08
κι εγώ έκανα 3 παραγγελίες από Κίνα, οι 2 την ίδια μέρα, η άλλη την επόμενη.. Το ενα ήρθε στις 24 μέρες, το άλλο στις 30, και το άλλο..είμαστε τώρα 35 και περιμένω! 45 είναι τελικά η διορία από το paypal, ή 40? (γιατί 40 θυμάμαι εγώ, απλά να μην ανοίγω τώρα πάλι να το δώ! :) :whistle: )

tsavman
18-11-13, 16:43
Και εγώ ανοίγω συχνά case στο paypal για αγορές από Κίνα, και φοβάμαι μην έχω αντίκτυπο, ειδικά στο σύστημα αξιολόγησης του ebay.
Αργούν πολύ όμως, και δεν έχω επιλογές.

Επίσης, δυο-τρεις φορές δεν ήρθαν ποτέ κάποια μικροπράγματα που είχα παραγγείλει, ευτυχώς χωρίς να μπω μέσα, με refund από τον πωλητή.

Σκέφτομαι να αγοράσω μία τσάντα (πλάτης) για laptop, και βρίσκω καλές τιμές σε σχέση με Ελλάδα, αλλά είναι σχεδόν αποτρεπτική η αναμονή και το ενδεχόμενο να χάσω τόσο χρόνο περιμένοντας και να μην παραλάβω ποτέ στο τέλος.

vgiozo
18-11-13, 18:59
Και εγώ ανοίγω συχνά case στο paypal για αγορές από Κίνα, και φοβάμαι μην έχω αντίκτυπο, ειδικά στο σύστημα αξιολόγησης του ebay.
Αργούν πολύ όμως, και δεν έχω επιλογές.

Επίσης, δυο-τρεις φορές δεν ήρθαν ποτέ κάποια μικροπράγματα που είχα παραγγείλει, ευτυχώς χωρίς να μπω μέσα, με refund από τον πωλητή.

Σκέφτομαι να αγοράσω μία τσάντα (πλάτης) για laptop, και βρίσκω καλές τιμές σε σχέση με Ελλάδα, αλλά είναι σχεδόν αποτρεπτική η αναμονή και το ενδεχόμενο να χάσω τόσο χρόνο περιμένοντας και να μην παραλάβω ποτέ στο τέλος.

αν δεν έχεις παραλάβει εντός 45ημέρου και υποβάλεις λίγο πριν αίτημα στο Paypal, και τελικά λάβεις τα χρήματά σου πίσω, τί σε εμποδίζει ότε-αν έρθει η παραγγελία να κάνεις πάλι refund στον πωλητή;

tsavman
18-11-13, 19:22
Στις περιπτώσεις που πήρα refund αλλά τελικά ήρθε η παραγγελία, πάντα ζήτησα invoice για να ξαναπληρώσω τον πωλητή.
Απλά τελευταία αργούν πολύ τα πράγματα από Κίνα, και σχεδόν μία στις τρεις φορές ανοίγω case.

Στο θέμα του backpack όμως, δεν μπορώ να περιμένω 40+ ημέρες και αν δεν έρθει να παραγγείλω άλλο (από αλλού) ή να περιμένω να μου το ξαναστείλει μετά από case & refund.

mrsaccess
18-11-13, 20:06
Σκέφτομαι να αγοράσω μία τσάντα (πλάτης) για laptop, και βρίσκω καλές τιμές σε σχέση με Ελλάδα, αλλά είναι σχεδόν αποτρεπτική η αναμονή και το ενδεχόμενο να χάσω τόσο χρόνο περιμένοντας και να μην παραλάβω ποτέ στο τέλος.

Αν αποφασίσεις από Ελλάδα, ρίξε και μια ματιά στο skroutz. Τον Μάιο που πήρα το δικό μου, τα καταστήματα το είχαν στα ράφια σε διπλή - τριπλή τιμή από ό,τι το είχαν τα ίδια στο skroutz.

tsavman
18-11-13, 20:34
Ποιο αγόρασες;

Στο ebay που κοίταξα πάνω-κάτω οι ίδιες μάρκες παίζουν παντού.

mrsaccess
18-11-13, 23:38
Δεν ήθελα να δώσω πολλά, ούτε να κυνηγάω καταστήματα, οπότε πήρα το παρακάτω Belkin:
http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=12230

Είναι για 17άρι (ενώ έχω 15.6) αλλά προσωπικά με βολεύει για να κουβαλώ και άλλα πράγματα μαζί μου. Δεν το χρησιμοποιώ πολύ συχνά.
Αρκετά καλό θα έλεγα, βγαίνει και σε άλλα χρώματα, αλλά αυτό έτυχε να είναι στα χρώματα του laptop. Μπορείς να το δεις εύκολα σε πολλά από τα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών/ηλεκτρικών.

Βλέπω πως πλέον υπάρχουν καλύτερες τιμές, ίσως να έπαιρνα και κάποιο πιο φθηνό: http://www.skroutz.gr/c/92/tsantes-laptop/f/382569/Backpack.html?order_dir=asc

Bananas
19-11-13, 00:38
Μια ερώτηση: Παλιά θυμάμαι ότι πάταγες commit to buy σε ενα προιόν και μετά επέλεγες να το πληρώσεις (να ολοκληρώσεις την συναλλαγή) . Τώρα το βγάλαν αυτό; Πας κατευθείαν για πληρωμή ;

tsavman
19-11-13, 01:06
Δεν ήθελα να δώσω πολλά, ούτε να κυνηγάω καταστήματα, οπότε πήρα το παρακάτω Belkin:
http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=12230

Είναι για 17άρι (ενώ έχω 15.6) αλλά προσωπικά με βολεύει για να κουβαλώ και άλλα πράγματα μαζί μου. Δεν το χρησιμοποιώ πολύ συχνά.
Αρκετά καλό θα έλεγα, βγαίνει και σε άλλα χρώματα, αλλά αυτό έτυχε να είναι στα χρώματα του laptop. Μπορείς να το δεις εύκολα σε πολλά από τα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών/ηλεκτρικών.

Βλέπω πως πλέον υπάρχουν καλύτερες τιμές, ίσως να έπαιρνα και κάποιο πιο φθηνό: http://www.skroutz.gr/c/92/tsantes-laptop/f/382569/Backpack.html?order_dir=asc


Σ'ευχαριστώ.

Τελικά κατέληξα σε αυτό (http://www.ebay.com/itm/261312251773?var=560236066907&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649), γιατί θέλω να βάζω και άλλα πράγματα, πχ 2-3 ρούχα για κανένα ΣΚ κλπ.
Σε αυτά τα χρήματα πάνω-κάτω δεν έβρισκα κάτι καλύτερο, ελπίζω να μην βγει τελείως μάπα.

euri
19-11-13, 09:22
Σ'ευχαριστώ.

Τελικά κατέληξα σε αυτό (http://www.ebay.com/itm/261312251773?var=560236066907&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649), γιατί θέλω να βάζω και άλλα πράγματα, πχ 2-3 ρούχα για κανένα ΣΚ κλπ.
Σε αυτά τα χρήματα πάνω-κάτω δεν έβρισκα κάτι καλύτερο, ελπίζω να μην βγει τελείως μάπα.

Κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και προτίμησες καλό και επώνυμο backpack. Έχω πάρει αυτό (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000VOC90Y), αν και έχω 15άρι λάπτοπ, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μετά από 2 χρόνια και αρκετά ταξίδια δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Αρκεί αυτό που πήρες να είναι πραγματικό Wenger (SwissGear) και όχι πιθήκι...

cool11
19-11-13, 09:41
Σ'ευχαριστώ.

Τελικά κατέληξα σε αυτό (http://www.ebay.com/itm/261312251773?var=560236066907&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649), γιατί θέλω να βάζω και άλλα πράγματα, πχ 2-3 ρούχα για κανένα ΣΚ κλπ.
Σε αυτά τα χρήματα πάνω-κάτω δεν έβρισκα κάτι καλύτερο, ελπίζω να μην βγει τελείως μάπα.

Πω ρε μαγκα μου, τι super wow backpack ειναι αυτο;
Νομιζα οτι η samsonite μου ειναι super αλλα αυτη φαινεται ακομη πιο ανωτερη!
Βεβαια, δεν μπορω ευκολα να αντιληφθω τον 'ογκο'/διαστασεις, αλλα απο αντοχη και προστασια φαινεται απιστευτη.
Και η samsonite μου καλη ειναι, αλλα αυτη ομως...
Η εν λογω μαρκα ειναι απο τις καλυτερες για laptop backpacks να υποθεσω;

stefp
19-11-13, 09:59
Μια ερώτηση: Παλιά θυμάμαι ότι πάταγες commit to buy σε ενα προιόν και μετά επέλεγες να το πληρώσεις (να ολοκληρώσεις την συναλλαγή) . Τώρα το βγάλαν αυτό; Πας κατευθείαν για πληρωμή ;
Δεν το'χουν βγάλει,εξαρτάται από την αγγελία/πωληση κάπως,σε κάποια σε πάει κατευθείαν, σε κάποια κάνεις όπως ακριβώς λες γινόταν παλιά, commit και μετά διαλέγεις πότε θα πληρώσεις (μπορείς και σε 1-2 μέρες π.χ.).

tsavman
19-11-13, 16:44
Κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και προτίμησες καλό και επώνυμο backpack. Έχω πάρει αυτό (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000VOC90Y), αν και έχω 15άρι λάπτοπ, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μετά από 2 χρόνια και αρκετά ταξίδια δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Αρκεί αυτό που πήρες να είναι πραγματικό Wenger (SwissGear) και όχι πιθήκι...

Ωραίο και το δικό σου, μοιάζει πολύ με αυτό που παρήγγειλα. :oneup:
Ήθελα κάτι ανθεκτικό και με προστασία γιατί μεταφέρω το laptop μου καθημερινά από και προς τη δουλειά, και δεν με παίρνει για ζημιές.
Επίσης βολεύει και για μικρές εξορμήσεις ώστε να παίρνω και δυο ρούχα μαζί μου.
Τώρα αν βγει πιθήκι, ε, τι να πω, τα specs του είναι τουλάχιστον εντυπωσιακά.
Αν είναι πολύ χάλια η ποιότητά του θα ζητήσω partial refund.



Πω ρε μαγκα μου, τι super wow backpack ειναι αυτο;
Νομιζα οτι η samsonite μου ειναι super αλλα αυτη φαινεται ακομη πιο ανωτερη!
Βεβαια, δεν μπορω ευκολα να αντιληφθω τον 'ογκο'/διαστασεις, αλλα απο αντοχη και προστασια φαινεται απιστευτη.
Και η samsonite μου καλη ειναι, αλλα αυτη ομως...
Η εν λογω μαρκα ειναι απο τις καλυτερες για laptop backpacks να υποθεσω;

O όγκος όντως πρέπει να είναι μεγάλος, αλλά δεν ήταν αυτό το βασικό κριτήριο ώστε να με φρενάρει από την αγορά του.
Τώρα είμαι με μία σε στυλ χαρτοφύλακα, η οποία πρακτικά δεν παρέχει καμία προστασία στο laptop, και από χώρο ίσα που παίρνει τον φορτιστή και ένα ποντίκι. Με αυτήν θα είμαι πολύ πιο άνετος, και εφόσον μπαίνει στην πλάτη, ας είναι και τεράστια :p


Θα ενημερώσω μόλις παραλάβω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.