PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

aleex
21-11-13, 11:18
Είμαι αρχάριος στο ebay, έχω ψωνίσει περίπου 4 φορές συνολικά.

Έχοντας λάβει ελαττωματικό προϊόν από την Αυστρία, το επέστρεψα.

Την όλη επικοινωνία με τον πωλητή την έκανα λανθασμένα βλέπω εκ των υστέρων μέσα από το "My eBay Messages", ενώ θα έπρεπε να την είχα κάνει από το Resolution Center.

Σε περίπτωση που προκύψει πρόβλημα με τον πωλητή (ακόμα όλα μια χαρά) τι κάνω;

cool11
21-11-13, 11:27
Δεν νομιζω να ειναι 'λαθος' η επικοινωνια μεσα απο το 'messages'. Στο resolution center δεν πας 'με τη μία', πρωτα μιλας με τον πωλητη μηπως μπορει να λυθει αλλιως το θεμα.

aleex
21-11-13, 11:59
Ναι ... ε;; Απ' ότι κατάλαβα εκεί που πας για να επικοινωνήσεις με τον αγοραστή αν δεν επιλέξεις "other" ανοίγεται αυτόματα case. Αν πατήσεις "return an item" επίσης ανοίγεται αυτόματα case. Έτσι λένε οι οδηγίες του ebay που διάβασα εκ των υστέρων.

Έχει γίνει κάποια πρόσφατη αλλαγή στο θέμα αυτό. Τα cases δεν μετράνε εναντίον του πωλητή όπως παλιά, αλλά μόνο στην περίπτωση που γίνει escalate κ κριθεί εις βάρος του πωλητή.

cool11
21-11-13, 12:14
Οταν ανοιγεται case, δινετε και το κινητο σας τηλεφωνο, γιατι το ζητα υποχρεωτικα το ebay?
Σας τηλεφωνησαν ποτε;
Εγω...δεν θελω να το δωσω! Αλλα αν δεν το δωσω, δεν μπορω να ανοιξω case.
Εκτος κι αν δινω καθε φορα αλλο, ψευτικο. (δεν θα με βαλουν να ταυτοποιησουν και το τηλεφωνο μου!)

sdikr
21-11-13, 13:56
Οταν ανοιγεται case, δινετε και το κινητο σας τηλεφωνο, γιατι το ζητα υποχρεωτικα το ebay?
Σας τηλεφωνησαν ποτε;
Εγω...δεν θελω να το δωσω! Αλλα αν δεν το δωσω, δεν μπορω να ανοιξω case.
Εκτος κι αν δινω καθε φορα αλλο, ψευτικο. (δεν θα με βαλουν να ταυτοποιησουν και το τηλεφωνο μου!)

Ναι το δίνω, άλλωστε γνωρίζουν όλα τα υπόλοιπα, η αλλή λύση είναι απλά να μην κάνεις case, αν βάλεις λάθος τηλέφωνο και γίνει η στραβή μάλλον θα φωνάζεις μετά γιατί κάνανε το case εναντιον σου

cool11
21-11-13, 14:12
Δινοντας τηλεφωνο, εχει τυχει σε κανεναν, να τον καλεσουν απο ebay?

tsavman
21-11-13, 14:27
Εμένα ποτέ.
Δε θα με χαλούσε όμως να με καλούσαν, αν αυτό ήταν απαραίτητο.

Mouse Potato
21-11-13, 17:07
Αν δεν κάνω λάθος το σύστημα έχει αλλάξει από παλιά. Όταν πας στο My eBay και πατήσεις contact seller δίπλα από το προϊόν που έχεις παραγγείλει ανοίγει αυτόματα case με το μήνυμά σου. Παλιά θυμάμαι δεν γινόταν έτσι. Πλέον 2 φορές που έχει χρειαστεί να επικοινωνήσω με τον seller είτε για χαμένο είτε για προβληματικό προϊόν έχει ανοίξει αυτόματα case.

vgiozo
21-11-13, 19:16
Αν δεν κάνω λάθος το σύστημα έχει αλλάξει από παλιά. Όταν πας στο My eBay και πατήσεις contact seller δίπλα από το προϊόν που έχεις παραγγείλει ανοίγει αυτόματα case με το μήνυμά σου. Παλιά θυμάμαι δεν γινόταν έτσι. Πλέον 2 φορές που έχει χρειαστεί να επικοινωνήσω με τον seller είτε για χαμένο είτε για προβληματικό προϊόν έχει ανοίξει αυτόματα case.

Και σε μένα έτσι έχει γίνει...μετά την αγορά προέκυψε κάποιο πρόβλημα και μέσω της επικοινωνίας με έβγαλε αμέσως σε μενού σχετικό με την αγορά που είχα κάνει...κι έτσι άνοιξε αυτόματα διένεξη εντός Ebay...

jap
21-11-13, 19:29
Κι εγώ το ίδιο έχω παρατηρήσει, αλλά φαντάζομαι πως γίνεται εφόσον έχει περάσει ένα προκαθορισμένο χρονικό διάστημα, πριν το οποίο απλά θεωρεί το ebay ότι είσαι ανυπόμονος.

cool11
22-11-13, 10:15
Θελω να αγορασω κατι που το εχει το γερμανικο ebay.
Μπορω να σερφαρω με google translate για να κανω την αγορα, και μετα να παρακολουθω την παραγγελια μου κανονικα μεσα απο το ebay uk?
Δουλευει καλα το google translate μες το ebay, μη με ριξει σε καμια γερμανικη οθονη και ψαχνομαι;

jkoukos
22-11-13, 14:52
Όχι θα έχεις πρόβλημα σε αρκετά σημεία.
Αυτό που κάνω είναι να έχω ανοικτά 2 tab με την ίδια ακριβώς σελίδα, ώστε να βλέπω την μετάφραση στο ένα και να κάνω τα βήματα στην κανονική.

cool11
22-11-13, 15:00
Όχι θα έχεις πρόβλημα σε αρκετά σημεία.
Αυτό που κάνω είναι να έχω ανοικτά 2 tab με την ίδια ακριβώς σελίδα, ώστε να βλέπω την μετάφραση στο ένα και να κάνω τα βήματα στην κανονική.

Να το κανω ετσι λες;
Αν οι οθονες ειναι σχεδον ιδιες με τις αγγλικες, πιστευω δεν θα κανω λαθος.
Αν και πχ τα κουμπια δεν μπορεις να τα κανεις google translate...εκτος και αν τα γραψεις γραμμα-γραμμα μονο στο κουτι του google translate...

Οταν ολοκληρωσω την παραγγελια, θα μου εμφανιζεται κανονικα στο summary, στο ebay uk?

Παντως, ειναι και λιγο ρισκο.
Πχ, αν μου στελνει ενημερωτικα mail στα γερμανικα. Ή αν προκυψει θεμα και ο πωλητης εχει ως γλωσσα επικοινωνιας μονο τα γερμανικα. Τι να του πεις, γιατι δεν μιλας αγγλικα; Μεγαλε θα μου πει, στο γερμανικο ebay το ανηρτησα, και γερμανικη ειναι η σελιδα μου. Αντε να βγαλω τοτε ακρη. Τα λεω λαθος;

jkoukos
22-11-13, 15:37
Όχι, δεν λέω να έχεις ανοικτό ταυτόχρονα το αγγλικό και το γερμανικό eBay.
Αναφέρω 2 tab του γερμανικού, μόνο που το ένα θα είναι μέσω Google translate.

euri
22-11-13, 16:12
Όχι, δεν λέω να έχεις ανοικτό ταυτόχρονα το αγγλικό και το γερμανικό eBay.
Αναφέρω 2 tab του γερμανικού, μόνο που το ένα θα είναι μέσω Google translate.

Λολ! Έτσι κάνω για κάποιες τράπεζες του εξωτερικού δεν έχουν αγγλική σελίδα για ebanking :biggrin:

cool11
23-11-13, 01:20
Οταν ολοκληρωσω την παραγγελια, θα μου εμφανιζεται κανονικα στο summary, στο ebay uk?


ξερει κανεις;

Veldrin
23-11-13, 01:26
Εμένα πάντως όταν είχα παραγγείλει λάδια για το αυτοκίνητο πριν ένα χρόνο, η παραγγελία μου εντός Γερμανικού ebay δεν εμφανιζόνταν στο Αγγλικό ή το Αμερικανικό ωστε να αξιολογήσω. Τώρα αν άλλαξε κάτι μέσα σε 12 μήνες δε γνωρίζω...

jap
23-11-13, 11:17
@cool11: Αν πας στο αγγλικό και κάνεις αναζήτηση με τον κωδικό του listing θα το εμφανίσει κανονικά (με τις πληροφορίες του listing στα γερμανικά βέβαια) και προχωράς από κει. Αν χρειαστεί επικοινωνία και ο πωλητής το παίζει ανίδεος από αγγλικά είναι ένα θέμα, αλλά αν έχεις πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε, 2 αράδες για ένα email και σε pm στις μεταφράζουμε.

cool11
23-11-13, 17:15
@cool11: Αν πας στο αγγλικό και κάνεις αναζήτηση με τον κωδικό του listing θα το εμφανίσει κανονικά (με τις πληροφορίες του listing στα γερμανικά βέβαια) και προχωράς από κει. Αν χρειαστεί επικοινωνία και ο πωλητής το παίζει ανίδεος από αγγλικά είναι ένα θέμα, αλλά αν έχεις πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε, 2 αράδες για ένα email και σε pm στις μεταφράζουμε.

Να σαι καλα, με εσωσες!!!

cool11
25-11-13, 09:18
Ειμαι στη δυσκολη θεση, και πραγματικα δεν το θελω, καθε λιγο, την 44η μερα, να επικοινωνω με τον πωλητη απο κινα και να του λεω οτι δεν ελαβα το αντικειμενο.
Αλλα και τι να κανω;
Μετα συνηθως επιλεγουν refund, πριν ανοιξω case.
Θα με σταμπαρει το ebay ως 'τσαμπατζη΄; Ρε γμτ ας πανε τα ορια στους 2 μηνες να ειμαστε πιο ανετοι!

MaFiOzOs_GR
25-11-13, 13:02
Μιας που μιλάμε για καθυστερήσεις, και μένα πρώτη φορά πάει ένα αντικείμενο (κάτι καλώδια) να ξεπεράσει τις 45 μέρες. Έστειλα μήνυμα την 40στή μέρα, το οποίο είναι παράλληλα και case, και τους είπα ότι δεν ήρθαν. Μου απάντησαν να περιμένω μερικές μέρες ακόμη και μετά θα με κάνουν refund αν δεν φτάσουν.

Χρειάζεται να κάνω κίνηση και στο paypal, η με καλύπτει το case του ebay? :hmm:

Η αξία των καλωδίων είναι αστεία και δεν με νοιάζει και να μην αποζημιωθώ, αλλά μιας που έκατσε η περίπτωση ευκαιρία ήταν να δω πως δουλεύει το case/claim/ etc με κάτι ευτελές! :p

ipo
25-11-13, 13:07
...Ρε γμτ ας πανε τα ορια στους 2 μηνες να ειμαστε πιο ανετοι!
Πιστεύω ότι το παραπάνω θα ήταν καλό να το γράψεις στο eBay. Με δεδομένη την κατάσταση με τις καθυστερήσεις, θα χρησίμευε σε πολλούς η παράταση της προστασίας του αγοραστή.

- - - Updated - - -


Χρειάζεται να κάνω κίνηση και στο paypal, η με καλύπτει το case του ebay? :hmm:
Δεν πρέπει να κάνεις κίνηση και στο PayPal, διότι θα μπλέξει η κατάσταση. Αρκεί στο eBay.

MaFiOzOs_GR
25-11-13, 13:53
Δεν πρέπει να κάνεις κίνηση και στο PayPal, διότι θα μπλέξει η κατάσταση. Αρκεί στο eBay.

Ok έτσι θα πράξω! Άλλωστε το ebay case θα μείνει ανοιχτό λέει μέχρι 22 Δεκεμβρίου, ένα μήνα δηλαδή από όταν το άνοιξα. :oneup:

cool11
25-11-13, 15:21
Πιστεύω ότι το παραπάνω θα ήταν καλό να το γράψεις στο eBay. Με δεδομένη την κατάσταση με τις καθυστερήσεις, θα χρησίμευε σε πολλούς η παράταση της προστασίας του αγοραστή.


Εμενα θα ακουσουν μες τα εκατομμυρια των χρηστων;
Ισως αν 'μαζευομασταν' πολλοι χρηστες κατι να εκαναν.
Αλλα πως ομως, θα αλλαζαν τους κανονες τους παγκοσμιως, ή θα ελεγα 'α στην ελλαδα αργουν πολυ τα δεματα απο κινα, ας παμε το deadline για παραγγελιες κινας απο ελλαδα στο 60μερο, γιατι μας εχουν ταραξει στα cases, στις ακυρωσεις, και στα refunds'.
Ειναι δυνατον;
Ομως, δεν βλεπουν οτι αυτη τους η πολιτικη δημιουργει προβληματα;
Δεν εχω προβλημα να περιμενω. Και 2 μηνες. Αρκει να ξερω οτι θα ερθει το αντικειμενο. Και φυσικα, αρκει να παραλαβω εντος προθεσμιων, ωστε να μη χασω τα δικαιωματα μου και τα χρηματα μου.

- - - Updated - - -

----
Πολλες φορες σκεφτομαι 'να τους την χαρισω'. Ασε λεω, ας περασει το 45μερο και θα ρθουν, δεν θα ναι πρωτη φορα.
Αν δεν ερθουν ποτε ομως; Δεν ειναι κριμα, να χω πληρωσει, να εχω χασει χρηματα, να εχω περιμενει , και στο τελος τιποτε;
Οποτε αναγκαστικα πρεπει να κινηθω.

SotSirx
26-11-13, 00:06
Kαι εγω περιμενα ενα καλωδιο otg απο κινα απο πωλητη με 99% θετικο feedback αλλα τελικα δεν ηρθε τελικα ποτε,ο πωλητης επιμενε οτι το ειχε στειλει με σωστη διευθυνση αλλα ελα που εμενα μου ειχε καρφωθει στο μυαλο οτι η βλακεια θα ειχε γινει στα ελτα τα δικα μας.....:down:

stefp
26-11-13, 01:32
α) Άνοιξε μόνο στο ebay, αυτοί λειτουργούν "από κοινού" με το paypal
β) Ξέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα και με τα ταχυδρομεία τα δικά τους στην Κίνα, αλλά και σε μας κάτι πρέπει να γίνεται.. βλέπω πλέον διάφορα προϊόντα ebay να έχουν στις εξαιρέσεις για το που πουλάν και την Ελλάδα (και παλιά υπήρχαν , αλλά τώρα μιλάμε ότι τα μισά που στέλνουν σε όλο τον κόσμο εξαιρούν την Ελλάδα..εμένα αυτή την εικόνα μου δώσαν)
γ) Κι εγώ πλέον, ενώ δε μου είχε τύχει μέχρι τωρα έτσι εύκολα στο άσχετο, είμαι σε 2 υποθέσεις ήδη που περνούν προθεσμία, άνοιξα case και στα 2, μου στείλαν μέσα σε ώρες απάντηση οι πωλητές πάντως ότι "σας παρακαλούμε κάντε υπομονή, ξέρουμε ότι υπάρχει πρόβλημα, δεχόμαστε το case και αν μέσα σε 1 ακόμη εβδομάδα δεν τα έχετε παραλάβει, κάνουμε full refund, αλλά μη βάλετε αρνητική βαθμολογία,κι αν τυχόν σας έρθει και μετά το refund κλείστε το ευνοϊκά για μας το case"
Κι ακριβώς αυτό σκέφτομαι να κάνω, αφού "πήραμε παράταση" ως 20 Δεκ. για το αν θα το πάρουμε ή όχι, περιμένουμε ακόμη να δούμε, κι αν έρθει ως τότε, παίρνουν 5 αστέρια γιατί αλλού είναι το πρόβλημα μάλλον (και προφανώς αν μας έχουν γυρίσει και τα λεφτά πίσω, τους τα πληρώνουμε πάλι)

Mouse Potato
26-11-13, 01:53
Κι εγώ αντιμετωπίζω αρκετές καθυστερήσεις παραδόσεων από Κίνα. Πολλές φορές ψάχνω το ίδιο αντικείμενο από Ε.Ε. ώστε να μην τραβάω το ζόρι των καθυστερήσεων. Ναι μεν το πληρώνω ακριβότερα αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Παρ' όλα αυτά έχω 2 αντικείμενα από Κίνα που τα παρήγγειλα την ίδια ημέρα και σήμερα έκλεισαν μήνα. Ευελπιστώ πως μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα τα έχω.

Επίσης πλέον έχουμε μπει σε περίοδο εορτών οπότε οποιαδήποτε καθυστέρηση είναι και λόγω εποχής.

cool11
26-11-13, 10:39
Οριστε τι μου εγραψε ο πωλητης, τωρα που θα μου κανει refund, για το (ενα ακομη απο κινα...) αντικειμενο που δεν ελαβα. (σημερα ληγει το 45μερο):

If your conclusion for this transaction is neutral , please kindly pay attention that now ebay Neutral feedback = 1 or 2 DSR Score = Negative feedback , and any neutral or negative feedback may affect the safety of our account and turn out to be suspended by Ebay .

Δηλαδη; Τι ειναι το dsr? Ποσο σημαντικες -απο την κακη πλευρα- ειναι οι αρνητικες κριτικες;

cool11
27-11-13, 12:11
Απο χαμενα αντικειμενα πως τα πατε;

OnAl3rt
27-11-13, 14:49
Εγώ στις 40 περίπου παραγγελίες από Ασία μεριά, έχει χαθεί 1, το οποίο το έστειλε ξανά μετά από επικοινωνία μαζί του.
Άλλοι δυο μου επέστρεψαν τα χρήματα, αλλά ήρθαν τα πράγματα το ένα μετά από 2 μήνες και το άλλο μετά από 3.5 μήνες. lol.
Στον πρώτο του έστειλα πίσω τα λεφτά.
Αλλά πλέων παίρνω από Ευρώπη κι ας το πληρώσω λίγο παραπάνω.

cool11
27-11-13, 14:55
Κι εγω απο Ευρωπη προτιμω, αν το βρισκω και στην Ευρωπη.
Αλλα πολλα δεν τα πουλανε στην Ευρωπη. Ή αν τα πουλανε, τα πουλανε διπλασια τιμη!
Ε οχι, διπλασια χρηματα δεν μπορω να δωσω, ειδικα αυτη την εποχη.
Ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω κατι παραπανω και να αγορασω απο ευρωπη, αλλα μεχρι ενος οριου.

Παντως, πολλα απο αυτα που θεωρουμε 'χαμενα', ερχονται μετα το διμηνο...λες κι ερχονται απο το φεγγαρι...

OnAl3rt
27-11-13, 15:24
Εννοείτε. Μόνο για μικρές και λογικές διαφορές.
Από Ευρώπη για άλλες 50 περίπου παραγγελίες, κανένα πρόβλημα. Από 1 έως 3 βδομάδες όλες.
Υπάρχει και μια από Αμερική. Ήταν μικρή παραγγελία. Σε μια βδομάδα ήταν εδώ. (Χανιά)

RASTAVIPER
29-11-13, 09:16
Λοιπόν έχω ένα θεματάκι... τεχνικής φύσης.
Έχω αγοράσει ένα optical splitter που δεν δουλεύει.
132231
Ο πωλητής θέλει να στείλει και 2ο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν φταίει ότι είναι χαλασμένο, απλά δεν παίζει με τα καλώδια που έχω.
Τώρα τι κάνω;
Μπορώ να αρνηθώ το replacement και να τον υποχρεώσω σε refund;

cool11
10-12-13, 15:03
Για δειτε ενα ενδιαφερον αρθρο
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/sta_skaria_h_emporikh_symfwnia_metaksu_e_e_kai_hpa.2544649.html

johnyb98
12-12-13, 00:31
Σε πολλά search results στο eBay, βλέπω, αντί για τιμές σε κάποια items, €Nan. Τί είναι αυτό;

tsavman
18-12-13, 13:22
Παρέλαβα σήμερα το laptop backpack (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=261343975188) που είχα παραγγείλει πριν ακριβώς 30 ημέρες.
Εντάξει, απλά είναι φοβερό, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, και όπως ακριβώς περιγραφόταν στην αγγελία.

Πιστεύω θα με συνοδέψει για αρκετά χρόνια, να βρίσκαμε τώρα λεφτά και για κανένα καινούριο laptop να ρίχναμε μέσα.. :p


Όποιος ψάχνεται σχετικά, το συνιστώ. :oneup:

blade_
22-12-13, 03:50
πολυ καλο και φαινεται ποιοτικη κατασκευη..

RASTAVIPER
03-01-14, 09:15
Βλέπω η ισοτιμία με την λίρα να έχει ανέβει σε εξαιρετικά άσχημα επίπεδα, κοντά στο 1.20

lak100
13-01-14, 23:37
παρηγγειλα κατι που ειχε μεταφορικα 4 λιρες εδωσα εξτρα 2 λιρες για να εχω tracking number ο πωλητης δεν μου εχει δωσει κανενα tracking number ειναι η δευτερη φορα που την παταω ετσι οχι απο το ιδιο πωλητη ομως μπορω να ζητησω τις 2 λιρες πισω? στην σελιδα του αναφερει αυτα

£3.99



Greece

Royal Mail Airmail (Small Packets)

Estimated between Fri. 17 Jan. and Thu. 23 Jan.
£5.99



Greece

International Tracked Postage

Estimated between Wed. 15 Jan. and Thu. 16 Jan.

cranky
14-01-14, 15:48
... εδωσα εξτρα 2 λιρες για να εχω tracking number ο πωλητης δεν μου εχει δωσει κανενα tracking number
Επικοινώνησε μαζί του μέσω ebay, κι' αν συνεχίσει, άνοιξε case.

lak100
16-01-14, 11:04
Επικοινώνησε μαζί του μέσω ebay, κι' αν συνεχίσει, άνοιξε case. τελικα Θρασο αυτη την φορα ηταν λαθος του ebay μου των εδωσε κανονικα τον κωδικο

stefp
16-01-14, 19:55
Ένα γενικό ενημερωτικό, μια και το είδα σήμερα (λογικά σε όλους ήρθε) αλλά μην τυχόν δεν το πρόσεξε κανείς και είναι αρκετά σημαντικό, έβγαλε αλλαγή το ebay στους όρους του και πλέον πρέπει για οποιαδήποτε προσφυγή για χρήματα να κινηθείς 30 μέρες από την εκτιμώμενη ημέρα παράδοσης

"The timeline for opening an eBay Money Back Guarantee case will change from 45 days from payment date to no later than 30 days after actual (or latest estimated) delivery date."

Αυτό προφανώς βοηθάει για όλες αυτές τις υποθέσεις που περιμένες κάτι από Κίνα 1 μήνα μετά που πλήρωσες κι αν αργούσε 10 μέρες ήσουν standby μη λήξει η διορία κι άλλα τέτοια. Έχει κι άλλα θέματα, καλό είναι όποιος το πέρασε στα βιαστικά να ρίξει μια ματιά..

vgiozo
17-01-14, 01:52
Ένα γενικό ενημερωτικό, μια και το είδα σήμερα (λογικά σε όλους ήρθε) αλλά μην τυχόν δεν το πρόσεξε κανείς και είναι αρκετά σημαντικό, έβγαλε αλλαγή το ebay στους όρους του και πλέον πρέπει για οποιαδήποτε προσφυγή για χρήματα να κινηθείς 30 μέρες από την εκτιμώμενη ημέρα παράδοσης

"The timeline for opening an eBay Money Back Guarantee case will change from 45 days from payment date to no later than 30 days after actual (or latest estimated) delivery date."

Αυτό προφανώς βοηθάει για όλες αυτές τις υποθέσεις που περιμένες κάτι από Κίνα 1 μήνα μετά που πλήρωσες κι αν αργούσε 10 μέρες ήσουν standby μη λήξει η διορία κι άλλα τέτοια. Έχει κι άλλα θέματα, καλό είναι όποιος το πέρασε στα βιαστικά να ρίξει μια ματιά..

δίνει με άλλα λόγια μεγαλύτερο περιθώριο παράδοσης, ώστε αφενός να μην πιέζονται οι αγοραστές και ανοίγουν διένεξη σε περίπτωση καθυστέρησης και να μην αναγκάζονται σε επιστροφή χρημάτων για καθυστερήσεις οι πωλητές...
Παράλληλα προσφέρει μεγαλύτερη περίοδο κάλυψης, στις πλείστες των περιπτώσεων, στους αγοραστές.

ZataraFR
17-01-14, 03:43
Παρέλαβα σήμερα το laptop backpack (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=261343975188) που είχα παραγγείλει πριν ακριβώς 30 ημέρες.
Εντάξει, απλά είναι φοβερό, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, και όπως ακριβώς περιγραφόταν στην αγγελία.

Πιστεύω θα με συνοδέψει για αρκετά χρόνια, να βρίσκαμε τώρα λεφτά και για κανένα καινούριο laptop να ρίχναμε μέσα.. :p


Όποιος ψάχνεται σχετικά, το συνιστώ. :oneup:


πολυ καλο και φαινεται ποιοτικη κατασκευη..


Και φοβερή παρουσίαση του πωλητή ...
Βαρέθηκα να scrollάρω!

Η πλάτη βολεύει ή σε "κόβει" ;
Το δοκίμασες με laptop ;
"Πέφτει" καλά το βάρος ή κουράζει .. ;

Επειδή δεν πρόσεξα, έχει και δέστρα στη μέση ;
Η προστασία βροχής είναι ενδωματωμένη σε δική της θήκη ή είναι έξτρα .. ;

Καλό φαίνεται πάντως .. :)

tsavman
17-01-14, 04:04
Και φοβερή παρουσίαση του πωλητή ...
Βαρέθηκα να scrollάρω!

Η πλάτη βολεύει ή σε "κόβει" ;
Το δοκίμασες με laptop ;
"Πέφτει" καλά το βάρος ή κουράζει .. ;

Επειδή δεν πρόσεξα, έχει και δέστρα στη μέση ;
Η προστασία βροχής είναι ενδωματωμένη σε δική της θήκη ή είναι έξτρα .. ;

Καλό φαίνεται πάντως .. :)


H πλάτη είναι άψογη. Προς το παρόν, με μπουφάν κλπ δεν με κόβει καθόλου, το καλοκαίρι με λεπτότερο ρουχισμό θα δούμε, αλλά δε νομίζω, είναι από πολύ αφράτο υλικό.
Πηγαινοφέρνω laptop 15.6'' κάθε μέρα στη δουλειά, και μαζί με κάποια άλλα πράγματα μέσα (ταπεράκι :p, κάποια βιβλία κλπ) είμαι συνεχώς στα >5KG. Καμία ενόχληση ή κούραση (περπατάω περίπου 2km την ημέρα φορώντας την).

Στην μέση δεν έχει κάποιον ιμάντα, αλλά δεν χρειάζεται, καθώς έχει μεγάλη επιφάνεια επαφής με την πλάτη.

Από αδιάβροχη προστασία δεν έχει κάτι έξτρα, είναι το υλικό της τέτοιο. Δοκιμάστηκε σε βροχή, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επίσης, βόλεψε και σε διήμερη εξόρμηση (χωρίς το laptop), χώρεσε τα ρούχα του ΣΚ.

Την προτείνω σε όποιον το σκέφτεται και μπορεί να δώσει τα χρήματα, είναι μια αγορά που την απολαμβάνω κάθε μέρα.

ZataraFR
17-01-14, 11:42
Μάλλον θα την παραγγείλω κι εγώ λοιπόν μιας και εδώ ζητάνε τα μαλλιοκέφαλα τους για μια σοβαρή τσάντα μεταφοράς ... !




Από αδιάβροχη προστασία δεν έχει κάτι έξτρα, είναι το υλικό της τέτοιο. Δοκιμάστηκε σε βροχή, χωρίς κανένα πρόβλημα.


Ο πωλητής γράφει :

Buy it now! You will get a coded lock and a rain cover freely.

Και έχει και φωτό τους

133984

Δεν σου ήρθε ούτε το λουκέτο .. ;

thourios
17-01-14, 12:20
Τρία ίδια λουκέτα στο carefour με τρία ή δύο Ευρώ. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Στο praktiker στα 8 Ευρώ περίπου.


:)

ZataraFR
17-01-14, 12:25
Τρία ίδια λουκέτα στο carefour με τρία ή δύο Ευρώ. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Στο praktiker στα 8 Ευρώ περίπου.


:)


Το θέμα είναι άλλο ..
Στην αγγελία αναφέρει 2 δώρα ...
Αν δεν τα έστειλε πρέπει να αναφερθεί ...

thourios
17-01-14, 12:38
Βεβαιώτατα και πρέπει να ανφερθεί.
:oneup:
Το αναφέρω για όποιον θέλει λουκετάκια για να μην πληρώνει και ψάχνει τζάμπα από εδώ και από εκεί. Πρέπει να είναι stock από το παλιο Carrefour νυν Ελληνικός Μαρινόπουλος (Carrefour).

:)

jkoukos
17-01-14, 15:36
Είναι σχεδόν σίγουρος ότι όταν το παράγγειλε ο @tsavman δεν είχε κάποιο δώρο.
Το έχω στη λίστα παρακολούθησης και τώρα βλέπω ότι ο πωλητής το έβαλε πάλι προς πώληση με 3 διαφορετικές τιμές, ανάλογα τα δώρα που δίνει.
46,80$ (http://www.ebay.com/itm/SwissGear-Laptop-Backpack-15-6-black-coffee-red-available-with-great-gifts/261365323411?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D4180090301045450617%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26r k%3D2%26rkt%3D5%26sd%3D261312251773%26), 47$ (http://www.ebay.com/itm/SwissGear-laptop-backpack-15-6-inch-laptop-bags-chool-bag-1418-with-gift/331108220094?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D4180090301045450617%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26r k%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D261312251773%26) και 47,50$ (http://www.ebay.com/itm/SwissGear-laptop-bag-multifunctional-schoolbag-laptop-backpack-Black-red-coffee/331108220357?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D4180090301045450617%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26r k%3D4%26rkt%3D5%26sd%3D261312251773%26).

@ ADSLgr.com All rights reserved.