PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

tsavman
18-01-14, 04:35
Εμένα παιδιά, το μόνο "δώρο" που είχε μέσα ήταν ένας αναδιπλούμενος σουγιάς, σε στυλ πιστωτικής κάρτας.

- - - Updated - - -

Αυτός που φαίνεται εδώ (http://www.ebay.com/itm/SwissGear-laptop-backpack-15-6-inch-laptop-bags-chool-bag-1418-with-gift/331108220094?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D4180090301045450617%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26r k%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D261312251773%26) δηλαδή.

chal_4
18-01-14, 19:35
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παλιότερα αλλά χρειάζομαι μια βοήθεια στο παρακάτω:
Θέλω να πουλήσω κάτι στο ebay. όταν όμως συμπληρώνω τις πληροφορίες για το shipping μου δίνει σαν επιλογές μόνο usps και FedEx. Πως μπορώ να βάλω άλλες επιλογές στο shipping όπως ΕΛΤΑ ή κάτι ανάλογο? Έχει πουλήσει κάποιος κάτι στο ebay? Τί πρέπει να προσέξω? Σχετικά με την πληρωμή απλά συμπληρώνω το paypal account μου? Ευχαριστώ

chal_4
20-01-14, 22:34
Μπορει κάποιος να με βοηθήσει?

villasg
23-01-14, 10:42
Είναι σχεδόν σίγουρος ότι όταν το παράγγειλε ο @tsavman δεν είχε κάποιο δώρο.
Το έχω στη λίστα παρακολούθησης και τώρα βλέπω ότι ο πωλητής το έβαλε πάλι προς πώληση με 3 διαφορετικές τιμές, ανάλογα τα δώρα που δίνει.
46,80$ (http://www.ebay.com/itm/SwissGear-Laptop-Backpack-15-6-black-coffee-red-available-with-great-gifts/261365323411?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D4180090301045450617%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26r k%3D2%26rkt%3D5%26sd%3D261312251773%26), 47$ (http://www.ebay.com/itm/SwissGear-laptop-backpack-15-6-inch-laptop-bags-chool-bag-1418-with-gift/331108220094?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D4180090301045450617%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26r k%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D261312251773%26) και 47,50$ (http://www.ebay.com/itm/SwissGear-laptop-bag-multifunctional-schoolbag-laptop-backpack-Black-red-coffee/331108220357?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D4180090301045450617%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26r k%3D4%26rkt%3D5%26sd%3D261312251773%26).

Παντως στο Aliexpress (http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=SwissGear+15.6%22+Laptop+Backpack+1418&catId=&initiative_id=SB_20140122232511)εχει κοντα στα 30 ευρω με τα μεταφορικα

esykas
23-01-14, 20:24
Μπορει κάποιος να με βοηθήσει?

βρές άλλες επιλογές δηλαδή αυτό που λέει στάνταρ μεταφορά κάπως έτσι ψάξτω λίγο

- - - Updated - - -

μια γνώμη
αγόρασα ένα πληκτρολόγιο από ebay uk στη σελίδα αναφέρει αποστολή royal mail signet for η αγορά έγινε 15/01 ταχυδρομήθηκε άμεσα στις 15 στην αναζήτηση λέει έφυγε για Ελλ'αδα 16/01 το αναζήτησα σήμερα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι το δέμα με τα αρχικά RQxxxxxxxxxGB δεν το ανάλαμβάνουμε πλέον εμείς αλλά η ACS πάω στην αναζήτηση της ACS δεν υπάρχει παίρνω τηλέφωνο και μου λένε θα εμφανισθεί σε εμάς όταν το σκανάρουμε στην Ελλάδα και του λέω τώρα που είναι?? το κοιτάζει μέσω GLS αναζήτηση και λέει είναι Γερμανία από την περασμένη Τρίτη και όντως έτσι είναι αφού έβαλα και εγώ τον αριθμό στην αναζήτηση της GLS ερώτηση με τον Πωλητή που αναφαίρει signet for και αυτόμ κάνει τον γύρο του κόσμου σε 80 μέρες
μπορώ να του ζητήσω τα ''ρέστα''

Mouse Potato
23-01-14, 20:33
μια γνώμη
αγόρασα ένα πληκτρολόγιο από ebay uk στη σελίδα αναφέρει αποστολή royal mail signet for η αγορά έγινε 15/01 ταχυδρομήθηκε άμεσα στις 15 στην αναζήτηση λέει έφυγε για Ελλ'αδα 16/01 το αναζήτησα σήμερα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι το δέμα με τα αρχικά RQxxxxxxxxxGB δεν το ανάλαμβάνουμε πλέον εμείς αλλά η ACS πάω στην αναζήτηση της ACS δεν υπάρχει παίρνω τηλέφωνο και μου λένε θα εμφανισθεί σε εμάς όταν το σκανάρουμε στην Ελλάδα και του λέω τώρα που είναι?? το κοιτάζει μέσω GLS αναζήτηση και λέει είναι Γερμανία από την περασμένη Τρίτη και όντως έτσι είναι αφού έβαλα και εγώ τον αριθμό στην αναζήτηση της GLS ερώτηση με τον Πωλητή που αναφαίρει signet for και αυτόμ κάνει τον γύρο του κόσμου σε 80 μέρες
μπορώ να του ζητήσω τα ''ρέστα''

Ας συνδέσω την ερώτησή σου με κάτι που είδα πριν από λίγο.

Διαβάζω ο,τι σύμφωνα με το buyer protection program του ebay (http://pages.ebay.com/help/policies/buyer-protection.html) (δεν το είχα διαβάσει ποτέ για να είμαι ειλικρινής :oops: ), μπορείς να ζητήσεις τα ρέστα 30 ημέρες μετά την τελευταία ημερομηνία του estimated delivery (αν πας στο my ebay θα δεις πότε σου λέει estimated delivery για το συγκεκριμένο προϊόν). Άρα λοιπόν το ebay δεν σε προστατεύει για μόνο 45 ημέρες μετά αλλά για αρκετό διάστημα παραπάνω. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

tsavman
23-01-14, 22:10
Διαβάζω ο,τι σύμφωνα με το buyer protection program του ebay (http://pages.ebay.com/help/policies/buyer-protection.html) (δεν το είχα διαβάσει ποτέ για να είμαι ειλικρινής :oops: ), μπορείς να ζητήσεις τα ρέστα 30 ημέρες μετά την τελευταία ημερομηνία του estimated delivery (αν πας στο my ebay θα δεις πότε σου λέει estimated delivery για το συγκεκριμένο προϊόν). Άρα λοιπόν το ebay δεν σε προστατεύει για μόνο 45 ημέρες μετά αλλά για αρκετό διάστημα παραπάνω. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.


Ναι, είναι πρόσφατη αλλαγή αυτή.
Θετικό για αγορές από μακριά (Κίνα πχ) με απλή αποστολή.

Πολλές φορές είχα ανοίξει case για να προλάβω το 40ήμερο που ίσχυε, και το δεματάκι έφτανε πάντα λίγο αργότερα.

- - - Updated - - -


Παντως στο Aliexpress (http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=SwissGear+15.6%22+Laptop+Backpack+1418&catId=&initiative_id=SB_20140122232511)εχει κοντα στα 30 ευρω με τα μεταφορικα

Αυτή είναι, χτύπα την.

cool11
23-01-14, 23:05
Αρα, μετα τις αλλαγες στο 'buyer protection program', μετα απο ποση καθυστερηση λετε να ανοιγουμε case? Ποσες μερες; (ανω των 45)

esykas
24-01-14, 10:02
απλά οι κανόνες έγιναν μονά ζυγά δικά τους σε 40 μέρες μπορώ να το φέρω από κίνα και να το ξαναπουλήσω στην ΕΕ
για την τιμή των όπλων του έγραψα για να δω τι θα απαντήσει

Good day
Dear sir i purchased from your store because is in EU for quick shipping etc
i see now the parcel moving with one mover company called GLS and that is stuck in Germany one week now and i do not know how many days need for delivery
In store you are write with ''Royal Mail International Signed-for'' no ''parcelforce''and the result is to transfer very slowly......
thats all
thank you
υπόψην ότι η ημερομηνία που αναφέρει για παράδοση μεταξύ τάδε και τάδε του μηνός άλλαξε μόλις το ταχυδρόμησε και έβαλε τον αριθμό αναζήτησης
καλυμμένος είναι αλλά την επόμενη φορά θα πέφτει πρώτα ερώτηση και απάντηση και μετά παραγγελία

Tiven
26-01-14, 19:51
Πήραμε 3 κινέζικα κινητά με φίλους και τελικά δεν τα έστειλε ποτέ ο κινέζος.. πήραμε τα λεφτά μας πίσω πάμε να πάρουμε το Moto G (κινητό πάλι) από άγγλο, γίνεται ένα μπάχαλο με τον πωλητή και του λέω αφού δεν το έχεις στείλει δώσε μου τα λεφτά πίσω και ακύρωσε το όλο.

Και τι κάνει τώρα ο πωλητής; Προσπαθεί να με scamεριάσει με το cancel transaction και υποστηρίζει πως το refund γίνεται ΑΦΟΥ πατήσω cancel ενώ το ίδιο το ebay έχει και προειδοποίηση.



Μπορεί κάποιος αν ξέρει να μου επιβεβαιώσει ότι έχω καταλάβει καλά σχετικά με την προειδοποίηση;

lewton
27-01-14, 10:10
Πήραμε 3 κινέζικα κινητά με φίλους και τελικά δεν τα έστειλε ποτέ ο κινέζος.. πήραμε τα λεφτά μας πίσω πάμε να πάρουμε το Moto G (κινητό πάλι) από άγγλο, γίνεται ένα μπάχαλο με τον πωλητή και του λέω αφού δεν το έχεις στείλει δώσε μου τα λεφτά πίσω και ακύρωσε το όλο.

Και τι κάνει τώρα ο πωλητής; Προσπαθεί να με scamεριάσει με το cancel transaction και υποστηρίζει πως το refund γίνεται ΑΦΟΥ πατήσω cancel ενώ το ίδιο το ebay έχει και προειδοποίηση.



Μπορεί κάποιος αν ξέρει να μου επιβεβαιώσει ότι έχω καταλάβει καλά σχετικά με την προειδοποίηση;

Tι λέει η προειδοποίηση του eBay;
Εγώ δεν έχω ακυρώσει ποτέ αφού πλήρωσα, και δεν ξέρω να σε καθοδηγήσω.
Έχω όμως ακυρώσει 2-3 φορές πριν πληρώσω, και όντως εκεί πρέπει να κάνω confirm το cancel.

Αν δεν είσαι σίγουρος μίλα με το customer support. Απαντούν αμέσως στο chat.

ZataraFR
27-01-14, 14:29
Πήραμε 3 κινέζικα κινητά με φίλους και τελικά δεν τα έστειλε ποτέ ο κινέζος.. πήραμε τα λεφτά μας πίσω πάμε να πάρουμε το Moto G (κινητό πάλι) από άγγλο, γίνεται ένα μπάχαλο με τον πωλητή και του λέω αφού δεν το έχεις στείλει δώσε μου τα λεφτά πίσω και ακύρωσε το όλο.

Και τι κάνει τώρα ο πωλητής; Προσπαθεί να με scamεριάσει με το cancel transaction και υποστηρίζει πως το refund γίνεται ΑΦΟΥ πατήσω cancel ενώ το ίδιο το ebay έχει και προειδοποίηση.



Μπορεί κάποιος αν ξέρει να μου επιβεβαιώσει ότι έχω καταλάβει καλά σχετικά με την προειδοποίηση;


Πριν μιλήσεις με το Customer Support, άνοιξε case στο Resolution Center για την αγορά από τον Άγγλο και γράψε αναλυτικά τι έχει συμβεί ..
Τουλάχιστον να είσαι 100% καλυμμένος ..

Αλλά γράψε μας και το κείμενο της προειδοποίησης ..

Tiven
27-01-14, 14:39
Do not cancel unless you already got a refund from the seller. After cancellation you are not covered by ebay protection μπλα μπλα

Στην ουσία το κάνουν για να μην τους κρατήσει το ebay το listing fee. Έτσι όμως αν θελει δεν κάνει μετά refund και δεν μπορείς να πάρεις και τα λεφτά πίσω!

Τεσπα τα ψιλοβρήκαμε τελικά μάλλον θα το στείλει express αλλά ο τύπος πρέπει να είναι πυρότουβλο εντελώς.
Πάνω από το address στο ebay δείχνει το όνομά μου και αυτός το πήρε σαν περιοχή και μου λέει "cant find Dimitrios X area"

Η courier μου έστειλε email και πάνω γράφει διεύθυνση κανονικά ενώ στο άτομο που είναι να το στείλουν έχει μία παύλα..

esykas
28-01-14, 10:46
καλημέρα

στο αμερικάνικο ebay συνήθως στις τιμές έχουν και το Import charges (estimated) το οποίο έτσι και προστεθεί δεν αξίζει η αγορά σε κάποιες περιπτώσεις αν υπολογίσεις και αυτόν τον φόρο πότε ισχύ και πότε όχι
επίσης λόγο μετατροπής του Ευρώ αγορές από Αμερική καλύτερα να κάνουμε με τον λογαριασμό από το ebay.us ή και με το uk δεν υπάρχει πρόβλημα στη μετατροπή των ευρώ
:respekt:

esykas
05-02-14, 14:56
Λοιπόν σε μια αναζήτηση για το ανωτέρω θέμα μου/μας βρήκα μια εμπεριστατωμένη απάντηση για το Ebay και import charges

''Λοιπον παιδια ακουστε πως δουλευει το καινουριο συστημα...Κατ' αρχας λεγεται global shipping program.Ειναι μια επιλογη που δινει το ebay στους πωλητες και δουλευει ως εξης.Το ebay εχει ερθει σε συνεργασια με μια εταιρια, που λεγεται Pitney Bowes.Αυτη προσφερει logistic services, δηλαδη υπηρεσιες διαχειρησης, μεταφορας και αποθηκευσης προϊοντων.

Ο πωλητης λοιπον, οτι πακετο εχει για εξωτερικο, αντι να το στελνει μεμονωμενα στους παραληπτες-πελατες, τα στελνει ολα μαζι σε αυτην την εταιρια, η οποια εχει διευθυνση εσωτερικου.Με αυτον τον τροπο επισης, ο πωλητης παυει να ασχολειται με τα μεταφορικα εξοδα, αφου τα εξοδα τα υπολογιζει η εταιρια αυτη(καθως επισης και τις χρεωσεις εκτελωνισμου) και φευγει αλλο ενα βαρος απο το κεφαλι του.
Στην συνεχεια, αυτη η εταιρια βγαζει ολοκληρα φορτια με διαφορα πακετα-αντικειμενα, τα οποια ενδεχομενως παλετοποιει και φορτωνει σε αεροπλανα.Τηρειται μια λιστα με ολα τα πραγματα που υπαρχουν στα πακετα και πανε για την χωρα, στην περιπτωση μας στην Ελλαδα.Οταν ερχονται εδω, εκτελωνιζονται ολα τα πραγματα μαζι.Ο αγοραστης εχει προπληρωσει τον εκτελωνισμο.Το πακετο εκτελωνισμενο πλεον, συνεχιζει ελευθερο για τον προορισμο του παραληπτη...

Οι χρεωσεις εκτελωνισμου υπολογιζονται βασει της τιμης αγορας αρχικα, και δεν ξερω αν υπολογιζονται και βασει του ειδους.Για παραδειγμα, αν παρω για 100ε καρφιτσες, αν θα εχει τις ιδιες χρεωσεις εκτελωνισμου με το αν θα παρω μια φωτογραφικη μηχανη αξιας 100ε.Το σιγουρο ειναι, οτι η εταιρια αυτη βγαζει τρελλο κερδος, γιατι οπωσδηποτε το να εκτελωνισεις μια παλετα η μισο αεροπλανο πραγματα, δεν ειναι το ιδιο με το να εκτελωνισεις ενα μεμονωμενο αντικειμενο.Επισης ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποια ακρη θα εχουν στο τελωνειο...



Στο δια ταυτα.Αυτο το καινουριο συστημα, ειναι ευχη και καταρα για τα πακετα απο Αμερικη...Αφ'ενος, ξενοιαζεις απο το θεμα του τελωνειου, που ηταν παντα ενας μεγαλος βραχνας με ρισκο, ειδικα για "προκλητικα" αντικειμενα, οπως αυτα της υψηλης τεχνολογιας για παραδειγμα.Απο την αλλη, βλεπουμε και μονοι μας οτι τα ποσα ανεβαινουν παρα πολυ, σε σημειο που να μην συμφερει καποιον να ψωνιζει απο το ebay πλεον...''

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=69237&p=587703&viewfull=1#post587703

thourios
05-02-14, 15:10
esykas wrote:

Λοιπόν σε μια αναζήτηση για το ανωτέρω θέμα μου/μας βρήκα μια εμπεριστατωμένη απάντηση για το Ebay και import charges

''Λοιπον παιδια ακουστε πως δουλευει το καινουριο συστημα...


Η ανάρτηση αυτή είναι περσινή. Από τότε μέχρι σήμερα τι έχει γίνει απ΄όλα αυτά;

:hmm:

Tiven
05-02-14, 15:21
δεν ειναι το ιδιο με το να εκτελωνισεις ενα μεμονωμενο αντικειμενο.Επισης ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποια ακρη θα εχουν στο τελωνειο...


http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=69237&p=587703&viewfull=1#post587703


Μία φορά πήγα με τον πατέρα μου Ασπρόπυργο για εκτελωνισμό μιας γεννήτριας Hyundai και αυτά που είδαν τα μάτια μου εκείνη την μέρα είναι πολύ δύσκολο να τα εκφράσω.

Τι να σου πω, θα αφήσω το τι έγινε στο τελωνείο και απλά να αναφέρω πως είχαν κάτι τέλη στο τέλος της διαδικασίας από την φορτωτική γύρω στα 70 αλλά επειδή θα έπρεπε να τρέχω να φέρνω και άλλα λεφτά τους είπα ότι είχα μόνο ένα 20αρικο μαζί μου και απλά είπαν "καλά δεν πειράζει τότε θα το αφήσω 20" λες και μου ζύγιζε ψάρια :lol:

Ό,τι θέλουν ζητάνε, ό,τι θέλουν κρατάνε και κανείς δεν τους ελέγχει.

Φαντάσου πως τα ίδια ακριβώς κάνουν εδώ και χρόνια οι courier χωρίς να κουνιέται τρίχα.

esykas
05-02-14, 16:32
esykas wrote:



Η ανάρτηση αυτή είναι περσινή. Από τότε μέχρι σήμερα τι έχει γίνει απ΄όλα αυτά;

:hmm:


Μία φορά πήγα με τον πατέρα μου Ασπρόπυργο για εκτελωνισμό μιας γεννήτριας Hyundai και αυτά που είδαν τα μάτια μου εκείνη την μέρα είναι πολύ δύσκολο να τα εκφράσω.

Τι να σου πω, θα αφήσω το τι έγινε στο τελωνείο και απλά να αναφέρω πως είχαν κάτι τέλη στο τέλος της διαδικασίας από την φορτωτική γύρω στα 70 αλλά επειδή θα έπρεπε να τρέχω να φέρνω και άλλα λεφτά τους είπα ότι είχα μόνο ένα 20αρικο μαζί μου και απλά είπαν "καλά δεν πειράζει τότε θα το αφήσω 20" λες και μου ζύγιζε ψάρια :lol:

Ό,τι θέλουν ζητάνε, ό,τι θέλουν κρατάνε και κανείς δεν τους ελέγχει.

Φαντάσου πως τα ίδια ακριβώς κάνουν εδώ και χρόνια οι courier χωρίς να κουνιέται τρίχα.

δεν έχει αλλάξει κάτι από πέρσι http://pages.ebay.com/shipping/globalshipping/buyer-tnc.html#programfees
εάν πατήσεις και τις χώρες που ισχύ το πρόγραμμα http://pages.ebay.com/help/buy/shipping-globally.html#countries
είμαστε μέσα
Το γράφει στους όρους ότι αναλαμβάνουν τα έξοδα εκτελωνισμού

Global Shipping Program is available to buyers in the following countries:
Australia
Austria
Belgium
Bulgaria
Canada
China
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Greece
Hong Kong
Hungary
Indonesia
Ireland
Israel
Italy
Japan
Latvia
Lithuania
Malta
Mexico
Netherlands
New Zealand
Philippines
Poland
Portugal
Romania
Russia
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Taiwan
Thailand
United Kingdom

Andreaslar
05-02-14, 17:56
Είχα κάνει μια παραγγελία από ebay, ένα σετ φακών χ2 (quantity 2). Μου έδωσε 1 tracking number,(από Γερμανία ήρθε -7 μέρες). Πηγαίνοντας σήμερα στο ταχυδρομείο να παραλάβω, μου λέει η υπάλληλος ότι είναι 2 δέματα (με το ίδιο tracking number), υπέθεσα ότι είναι 2 δέματα λόγω της χ2 ποσότητας που παρήγγειλα. Σπίτι ανοίγω το 1ο δέμα, βλέπω 2 φακούς μέσα, ανοίγω και το 2ο άλλοι 2 φακοί...

Ο πωλητής δεν με ενόχλησε καθόλου σχετικά με κάποιο λάθος στην αποστολή, η χρέωση είναι σωστή (κόστος αντικειμένου χ2).

Ερώτηση: επειδή είναι λίγο ακριβά αντικείμενα, υπάρχει περίπτωση να καταλάβει το λάθος ο πωλητής και να μου ζητήσει να του πληρώσω τα επιπλέον κομμάτια; Ή να κάνει το ebay κάποια χρέωση υπέρ του;

sdikr
05-02-14, 18:02
Είχα κάνει μια παραγγελία από ebay, ένα σετ φακών χ2 (quantity 2). Μου έδωσε 1 tracking number,(από Γερμανία ήρθε -7 μέρες). Πηγαίνοντας σήμερα στο ταχυδρομείο να παραλάβω, μου λέει η υπάλληλος ότι είναι 2 δέματα (με το ίδιο tracking number), υπέθεσα ότι είναι 2 δέματα λόγω της χ2 ποσότητας που παρήγγειλα. Σπίτι ανοίγω το 1ο δέμα, βλέπω 2 φακούς μέσα, ανοίγω και το 2ο άλλοι 2 φακοί...

Ο πωλητής δεν με ενόχλησε καθόλου σχετικά με κάποιο λάθος στην αποστολή, η χρέωση είναι σωστή (κόστος αντικειμένου χ2).

Ερώτηση: επειδή είναι λίγο ακριβά αντικείμενα, υπάρχει περίπτωση να καταλάβει το λάθος ο πωλητής και να μου ζητήσει να του πληρώσω τα επιπλέον κομμάτια; Ή να κάνει το ebay κάποια χρέωση υπέρ του;

Αν το καταλάβει δεν μπόρει να κάνει και πολλά, απλά θα σταματήσει να στέλνει Ελλάδα

Το καλύτερο θα είναι να τον ενημερώσεις, και αν σου πει να τα στείλεις να σου πληρώσει τα μεταφορικά

esykas
05-02-14, 19:55
Είχα κάνει μια παραγγελία από ebay, ένα σετ φακών χ2 (quantity 2). Μου έδωσε 1 tracking number,(από Γερμανία ήρθε -7 μέρες). Πηγαίνοντας σήμερα στο ταχυδρομείο να παραλάβω, μου λέει η υπάλληλος ότι είναι 2 δέματα (με το ίδιο tracking number), υπέθεσα ότι είναι 2 δέματα λόγω της χ2 ποσότητας που παρήγγειλα. Σπίτι ανοίγω το 1ο δέμα, βλέπω 2 φακούς μέσα, ανοίγω και το 2ο άλλοι 2 φακοί...

Ο πωλητής δεν με ενόχλησε καθόλου σχετικά με κάποιο λάθος στην αποστολή, η χρέωση είναι σωστή (κόστος αντικειμένου χ2).

Ερώτηση: επειδή είναι λίγο ακριβά αντικείμενα, υπάρχει περίπτωση να καταλάβει το λάθος ο πωλητής και να μου ζητήσει να του πληρώσω τα επιπλέον κομμάτια; Ή να κάνει το ebay κάποια χρέωση υπέρ του;

εφόσον το συζητάς πάει να πει ότι δεν θα ήθελες να το πάθεις εσύ το ίδιο
καλύτερα να του το πεις και να δεις τι θα σου απαντήσει

RASTAVIPER
05-02-14, 20:29
Εξαιρετικοί χρόνοι τώρα τελευταία από Ευρώπη.
Καιρό έχουν να μου έρθουν μικροπράγματα από Αγγλία και Ιταλία σε 3-4 εργάσιμες.

Andreaslar
05-02-14, 20:56
Αν το καταλάβει δεν μπόρει να κάνει και πολλά, απλά θα σταματήσει να στέλνει Ελλάδα

Το καλύτερο θα είναι να τον ενημερώσεις, και αν σου πει να τα στείλεις να σου πληρώσει τα μεταφορικά


εφόσον το συζητάς πάει να πει ότι δεν θα ήθελες να το πάθεις εσύ το ίδιο
καλύτερα να του το πεις και να δεις τι θα σου απαντήσει


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Θα το αφήσω λίγες μέρες και αν δεν με ενοχλήσει, θα του στείλω μήνυμα αν τους θέλει πίσω με δικά του μεταφορικά.

El skeleton
07-02-14, 14:52
θέλω να παραγγείλω από amazon.com κάποιο αντικείμενο που κοστίζει γύρω στα 80 €. Στο τελικό βήμα με το συνολικό ποσό δεν με χρεώνει για τελωνείο. Γράφει tax = 0. Παίζει να πληρώσω κανένα μπουγιουρντί όταν έρθει Ελλάδα? Γιατί κάπου είχα ακούσει ότι αντικείμενα αξίας πάνω από 50 € χρεώνονται από τελωνειακούς.

xristodino
17-02-14, 02:14
Καλημέρα
Ζητάω συγνώμη για τη χιλιοδιατυπωμένη ερώτηση αλλά είναι λίγο χαοτικό το θέμα.
Θέλω να αγοράσω ένα σετ εξατμίσεις με κόστος 650 ευρω που βρίσκονται μόνο αμερική δυστυχώς και θέλω τις συμβουλές σας. Έχει νόημα να ζητήσω από τον πωλητή να γράψει gift μηπως γλυτώσω τελωνείο; Πόσο μπορεί να μου φτάσει η χρέωση στο τελωνείο; θέλω να πω έχουν καποιον "οδηγο" σαν τιμοκαταλογο και βάζουν ταρίφα, ή όοοοοτι τους έρθει;

DSLaManiaC
17-02-14, 02:19
Κόστος αποστολής έχεις δει?

Και φυσικά όχι δεν έχει νόημα να γράψεις ότι είναι δώρο. Δεν μπαίνουν σε φακελάκι :p

raspoutiv
17-02-14, 02:48
ετοιμάσου να τα σκάσεις χοντρά

θα πληρώσεις και μεταφορικά μπόλικα στάνταρ, και τελωνείο όσο κρίνει ο τελώνης. 650 αμερική λες άρα 200 στο νερό.
για 1000 σε κόβω τελική τιμή. σίγουρα δεν φέρνει κανείς εδώ αυτές τις εξατμίσεις; στην εγκατάσταση δε θα χεις πρόβλημα;

xristodino
17-02-14, 04:08
μαζι με τα μεταφορικα (80) είναι 650 ευρω. Ευρώπη δεν τα βρίσκουμε, μπαινουν στη μοτοσυκλετα κομπλε, τις εχει παρει κι αλλος Ελλαδα και ανεφερε οτι του πηραν 100 ευρω τελωνειο. Αυτες ειναι αν εχετε καμια ιδεα τι να κανω http://www.ebay.co.uk/itm/2004-2006-TOCE-PERFORMANCE-YAMAHA-R1-T-SLASH-EXHAUST-SLIP-ON/181276762319?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.RVI%26ao%3D1%26asc%3D20131017132637%26meid%3D4747898595899069307%26pid%3D100033%26pr g%3D20131017132637%26rk%3D0%26rkt%3D4%26sd%3D181276762319

kennyyy
17-02-14, 09:37
Ίσως να έχει ξαναγραφτεί στις 222 σελίδες αλλά:
Royal mail international signed for από Αγγλία για Ελλάδα --> handled by ACS από τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο του 2013 και έπειτα. Στην Ελλάδα παίρνει άλλο νούμερο αποστολής και πρέπει να πάρεις στα κεντρικά της ACS να μάθεις την αντιστοιχία του Βρετανικού με τον ελληνικό αριθμό αποστολής.


Παραγγελία από US για Ελλάδα ζήτησα USPS -> ΕΛΤΑ, αρνήθηκαν να το στείλουν γιατί έχουν χάσει πολλά δέματα αφότου φύγανε από US και το στείλανε με fedex 45$ declared value που δεν περνάει τελωνείο.

cool11
17-02-14, 19:52
Ίσως να έχει ξαναγραφτεί στις 222 σελίδες αλλά:
Royal mail international signed for από Αγγλία για Ελλάδα --> handled by ACS από τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο του 2013 και έπειτα. Στην Ελλάδα παίρνει άλλο νούμερο αποστολής και πρέπει να πάρεις στα κεντρικά της ACS να μάθεις την αντιστοιχία του Βρετανικού με τον ελληνικό αριθμό αποστολής.


Παραγγελία από US για Ελλάδα ζήτησα USPS -> ΕΛΤΑ, αρνήθηκαν να το στείλουν γιατί έχουν χάσει πολλά δέματα αφότου φύγανε από US και το στείλανε με fedex 45$ declared value που δεν περνάει τελωνείο.

Χρησιμες διευκρινησεις.

- - - Updated - - -

Στο 'account information', στο 'addresses', εκτος απο την ταχυδρομικη σας διευθυνση, εχετε δηλωσει και το κινητο σας τηλεφωνο; (πχ για χρηση με courier ή να κατι χαθει, δεν σας βρουν, περα απο τα ειδοποιητηρια-αν και για ελτα δεν νομιζω οτι ποτε θα εμπαιναν στον κοπο να σηκωσουν το τηλεφωνο-αλλα αν ερθει κατι εκτος ελτα μπορει και να το κανουν)
Ή μονο ταχ.δ/νση;

Δηλωσα ενα τηλεφωνο, αλλα τωρα δεν βρισκω τροπο ή να το αλλαξω ή να το αφαιρεσω! Ειμαι με edit μεσα στο addresses. Πως γινεται;

raspoutiv
17-02-14, 20:00
μαζι με τα μεταφορικα (80) είναι 650 ευρω. Ευρώπη δεν τα βρίσκουμε, μπαινουν στη μοτοσυκλετα κομπλε, τις εχει παρει κι αλλος Ελλαδα και ανεφερε οτι του πηραν 100 ευρω τελωνειο. Αυτες ειναι αν εχετε καμια ιδεα τι να κανω http://www.ebay.co.uk/itm/2004-2006-TOCE-PERFORMANCE-YAMAHA-R1-T-SLASH-EXHAUST-SLIP-ON/181276762319?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.RVI%26ao%3D1%26asc%3D20131017132637%26meid%3D4747898595899069307%26pid%3D100033%26pr g%3D20131017132637%26rk%3D0%26rkt%3D4%26sd%3D181276762319

δικέ μου είναι και πολύ φίνα τα μπουριά να ουμ
βάρα τα
μπρος στα κάλη τι ειν οι φόροι;

αφού τα πήρε κι άλλος τι το σκέφτεσαι; κάπου εκεί θα κινηθείς κι εσύ σε κόστος λογικά, αν κι όπως έχουμε πει πολλάκις ο τελωνιακός κοστολογεί. να χεις φράγκα να αγοράζεις ;)

esykas
17-02-14, 21:34
περί μπουριών συνέχεια:respekt:
Επειδή για μένα το πρόβλημα το έχουν μόνο οι ιδιωτικές εταιρείες στην Ελλάδα (δεν γνωρίζω εκτός) και επειδή ο πωλητής στέλνει με USPS
θα τα αγόραζα το μόνο που θα επέμενα θα ήταν η συνεννόηση αποκλειστικά με USPS
Ενδεικτικά ένα υπολογιστή αξίας 500 ευρώ και βάρους στα 3 με 4 κιλά πάει με το συγκεκριμένο φόρο άλλα 130 με 150 ευρώ
με τους ιδιωτικούς ξεπερνάς τα 350 διότι χρεώνουν αποθηκευτικά και εκτελωνιστή σε τιμές ασύμφορες για όλους μας


Μια ερώτηση από μένα τώρα για το τι ισχύ στο ebay με την προσφορά τιμής σε έναν πωλητή
Έχω κάνει σήμερα μια προσφορά και γνωρίζω ότι ο πωλητής πρέπει να την αποδεχθεί ή όχι σε 48 ώρες
Δηλαδή μέχρι να απαντήσει δεν θα μπορώ να χτυπήσω αλλού διότι θα πρέπει να το αγοράσω αυτό που περιμένω να απαντήσει ο πωλητής που ζυγίζει τις προσφορές που έχει από άλλους

mrsaccess
18-02-14, 00:31
Ίσως να έχει ξαναγραφτεί στις 222 σελίδες αλλά:
Royal mail international signed for από Αγγλία για Ελλάδα --> handled by ACS από τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο του 2013 και έπειτα. Στην Ελλάδα παίρνει άλλο νούμερο αποστολής και πρέπει να πάρεις στα κεντρικά της ACS να μάθεις την αντιστοιχία του Βρετανικού με τον ελληνικό αριθμό αποστολής.

Κατά πάσα πιθανότητα μπορείς να δεις το νέο tracking number της ACS στο παρακάτω, βάζοντας το αρχικό tracking number: https://gls-group.eu/EU/en/parcel-tracking

Την έπαθα κι εγώ, η ACS αντί να μου παραδώσει το δέμα, αποφάσισε να το επιστρέψει...

esykas
18-02-14, 20:52
ρε παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος τι παίζει με τις χρεώσει στο paypall :rant:

Έκανα μια συναλλαγή σε ebay.UK και το ποσό βγήκε 484 λίρες με τη μετατροπή 587 ευρώ και στο σύνολο με το καπέλο 614 ευρώ το paypal
27 ευρώ καπέλο :cry:

stefp
18-02-14, 21:14
ρε παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος τι παίζει με τις χρεώσει στο paypall :rant:

Έκανα μια συναλλαγή σε ebay.UK και το ποσό βγήκε 484 λίρες με τη μετατροπή 587 ευρώ και στο σύνολο με το καπέλο 614 ευρώ το paypal
27 ευρώ καπέλο :cry:
έχουμε ξαναπεί βρε: "με τη μετατροπή" όταν λες, ΠΟΙΑ μετατροπή?! Στο xe.com π.χ. 484 λίρες είναι 587€, όπως ακριβώς λες.. ΑΛΛΑ αυτό είναι χωρίς το "τσίμπημα" από μετατροπή μέσω paypal!! Μετατροπή βάζουμε να γίνει από την τράπεζα. Γράφει τότε ένα ενδεικτικό, κι ΌΤΑΝ γίνει η συναλλαγή χρεώνεται η κάρτα ότι ισχύει εκείνη τη στιγμή ως ισοτιμία, ΧΩΡΙΣ τις σχετικές κρατήσεις του paypal.
Για να είμαι πιο σωστός : στο paypal εκείνη τη στιγμή που πληρώνεις γράφει το ποσό σε λίρες μόνο, αν μπεις την ίδια στιγμή (1 λεπτό μετά τη χρέωση πχ.) στο webbanking της κάρτας βλέπεις ένα ενδεικτικό ποσό τι θα κρατηθεί, και τελικά κρατάει κάτι λίγο διαφορετικό,αναλόγως ισοτιμίας κτλ. Δε θυμάμαι αν εκείνη στη στιγμή στο webbanking κρατάει ότι θα τραβούσε το paypal ή όχι..
Αν θες δες προηγούμενα μηνύματα πώς βάζουμε να γίνει η μετατροπή από την τράπεζα κι ΌΧΙ από paypal, αν δεν το βρίσκεις ξαναρώτα και το γράφουμε. Απλά δεν το υποστηρίζουν όλες οι κάρτες.. (εμένα στην Alpha η Enter Bonus Visa παίζει μια χαρά έτσι, ενώ η American Express δε δίνει τις αντίστοιχες επιλογές..)

- - - Updated - - -

Απ'τη στιγμή που το ανακάλυψα (εγώ, και τόσοι άλλοι) : είναι ΓΔΥΣΙΜΟ αυτό που κάνει το paypal στη μετατροπή!!!
απλά συνήθως έπαιρνα πράγματα μικρής αξίας (<10€)οπότε δεν το'παιρνα χαμπάρι,σε μεγαλύτερα νούμερα βγάζει μάτι!

esykas
18-02-14, 23:44
επειδή έχω μπερδευτεί με τον τρόπο που επιλέγουμε από τις ρυθμίσεις να γίνονται οι μετατροπές νομίσματος ας κάνει πάλι ένας το κόπο να το ξανά ανεβάσει
επίσης επειδή έχω δύο λογαριασμούς από έναν στο US και στο UK βλέπω ότι υπάρχουν διαφορές στη μετατροπή σε ευρώ από US σε UK με το UK να βγαίνει φτηνότερο από το US σε μετατροπές έτσι την πάτησα και έκανα τη συναλλαγή με το UK και με δάγκωσε σίγουρα έχω κάνει λάθος στις επιλογές μετατροπής που έχει αναφερθεί πολλές φορές ποιο πρίν :respekt:

RASTAVIPER
19-02-14, 09:17
επειδή έχω μπερδευτεί με τον τρόπο που επιλέγουμε από τις ρυθμίσεις να γίνονται οι μετατροπές νομίσματος ας κάνει πάλι ένας το κόπο να το ξανά ανεβάσει
επίσης επειδή έχω δύο λογαριασμούς από έναν στο US και στο UK βλέπω ότι υπάρχουν διαφορές στη μετατροπή σε ευρώ από US σε UK με το UK να βγαίνει φτηνότερο από το US σε μετατροπές έτσι την πάτησα και έκανα τη συναλλαγή με το UK και με δάγκωσε σίγουρα έχω κάνει λάθος στις επιλογές μετατροπής που έχει αναφερθεί πολλές φορές ποιο πρίν :respekt:
Τι ακριβώς να μπερδέψεις;
2 επιλογές έχει, όχι 10.
Μία να κάνει την μετατροπή η τράπεζα και μία το Paypal. Επιλέγεις το 1ο.

aiantas
19-02-14, 09:22
Τι ακριβώς να μπερδέψεις;
2 επιλογές έχει, όχι 10.
Μία να κάνει την μετατροπή η τράπεζα και μία το Paypal. Επιλέγεις το 1ο.

Η επιλογή γίνεται στο PayPal ή στο π.χ. amazon; (σε αυτό το γνωρίζω)
Αν είναι στο PayPal πως και από που γίνεται;

esykas
19-02-14, 10:57
135427
Η επιλογή γίνεται στο PayPal ή στο π.χ. amazon; (σε αυτό το γνωρίζω)
Αν είναι στο PayPal πως και από που γίνεται;


Τι ακριβώς να μπερδέψεις;
2 επιλογές έχει, όχι 10.
Μία να κάνει την μετατροπή η τράπεζα και μία το Paypal. Επιλέγεις το 1ο.

εύρηκα!!

https://www.paypal-community.com/t5/Sending-and-receiving-money/Default-Currency-Conversion-Option/td-p/426243?profile.language=en-gb
My Account -> Profile -> My Money -> My preapproved payments -> Update -> See Available Funding Sources (or Set Available Funding Sources) -> Conversion Options (for card you'd like to change this option)-> Bill me in the currency listed on the seller's invoice -> Submit
Hope, it helps.


Εγώ τη πάτησα διότι έχω δύο κάρτες την μια έχω μόνο να γίνετε η μετατροπή από την τράπεζα τώρα το διόρθωσα αλλά την έχω φάει και από αλλού τη περασμένη βδομάδα εις υγείαν των.......................

aiantas
19-02-14, 11:07
Big thanks!!!!!!
Done.
Το έψαχνα αλλά όπως φάνηκε ήταν καλά "θαμένο"...

esykas
19-02-14, 11:36
Big thanks!!!!!!
Done.
Το έψαχνα αλλά όπως φάνηκε ήταν καλά "θαμένο"...

δεν είδες τα σχόλια από τους προηγούμενος στο φόρουμ τις paypal :rofl:

aiantas
19-02-14, 12:02
Με ψιλομπέρδεψαν...

tsavman
19-02-14, 14:56
Χτες σε αγορά από ebay, δεν με πήγε στη σελίδα του PayPal για το checkout όπου μπορείς να επιλέξεις που θα γίνει η μετατροπή του νομίσματος ως συνήθως, αλλά χρέωσε κατευθείαν.
Ευτυχώς είχα προρυθμίσει παλαιότερα να γίνεται στην τράπεζα.

El skeleton
19-02-14, 22:10
http://www.dutycalculator.com/new-import-duty-and-tax-calculation/
Super duper site δεν το έχω τεστάρει ακόμα αλλά μου φαίνεται comple.

esykas
20-02-14, 11:25
μια ακόμη διευκρίνηση
Eμένα η διαφορά που προέκυψε (27 ευρώ!!!) προήλθε από την ισοτιμία που χρεώνει το paypal σε σχέση με την ισοτιμία που χρησιμοποιούν οι τράπεζες??
Δηλαδή αν είχα μπει από την αρχή στο γαλλικό eBay στο οποίο ήταν και η αγγελία που ήταν σε ευρώ θα γινόταν πάλι μετατροπή από ευρώ σε λίρα κλπ κλπ επειδή είμαι εγγεγραμμένος στο UK!!
Δηλαδή πολλές αγγελίες επειδή θέλω να είναι από E.U και λόγο φόρων και λόγο χρόνου βάζω στο φίλτρο μόνο από E.U αλλά ως γνωστό εκεί βρίσκουμε και τις υπόλοιπες χώρες που είναι σε ευρώ
οπότε αν πάμε κατευθείαν στο Γερμανικό Γαλλικό Βέλγικο Ιρλανδικό είναι καλύτερα για τη χρέωση απευθείας στο ίδιο νόμισμα

cool11
20-02-14, 11:38
Δηλαδη λες, το ιδιο αντικειμενο, να το αγοραζουμε σε euro, για να γλυτωνουμε τα συναλλαγματικα εξοδα;
Γινεται?
Ποιος οριζει σε τι νομισμα ειναι η τιμη;
Αναλογα σε ποια σελιδα του ebay ειναι ανηρτημενο απο τον πωλητη;

Αν γινεται αυτη η 'πατεντα', πχ το ιδιο προιον απο τον ιδιο πωλητη, να το βλέπω πχ. οχι στο αγγλικο ebay, αλλα 'μεσω' του γαλλικου (να ριχνω κι ενα google translate), και να πληρωνω σε ευρω, και να γλυτωνω τη μετατροπη απο λιρες, θα ηταν τρομερο! Αλλα δεν νομιζω να γινεται.

esykas
20-02-14, 11:47
Δηλαδη λες, το ιδιο αντικειμενο, να το αγοραζουμε σε euro, για να γλυτωνουμε τα συναλλαγματικα εξοδα;
Γινεται?
Ποιος οριζει σε τι νομισμα ειναι η τιμη;
Αναλογα σε ποια σελιδα του ebay ειναι ανηρτημενο απο τον πωλητη;

Αν γινεται αυτη η 'πατεντα', πχ το ιδιο προιον απο τον ιδιο πωλητη, να το βλέπω πχ. οχι στο αγγλικο ebay, αλλα 'μεσω' του γαλλικου (να ριχνω κι ενα google translate), και να πληρωνω σε ευρω, και να γλυτωνω τη μετατροπη απο λιρες, θα ηταν τρομερο! Αλλα δεν νομιζω να γινεται.

τα έξοδα να τα πληρώνουμε τις διαφορές μετατροπής από ευρώ σε άλλα νομίσματα όπως η λίρα να γλιτώνουμε υπόψη αν βάλεις το ίδιο αντικείμενο στο US και μετά το δεις στο UK υπάρχει διαφορά τιμής στη μετατροπή και των δύο σε ευρώ

-21grams
20-02-14, 11:48
Χτες σε αγορά από ebay, δεν με πήγε στη σελίδα του PayPal για το checkout όπου μπορείς να επιλέξεις που θα γίνει η μετατροπή του νομίσματος ως συνήθως, αλλά χρέωσε κατευθείαν.
Ευτυχώς είχα προρυθμίσει παλαιότερα να γίνεται στην τράπεζα.Επιβεβαιώνω πως ισχύει.
Μου συνέβη κι εμένα αλλά δεν είμαι βέβαιος αν ήταν στο eBay ή σε άλλο κατάστημα.
Παρήγγειλα πριν τρεις μέρες ένα CD από το CDJapan.co.jp (http://www.cdjapan.co.jp/) προς ¥2000, μπορεί να ήταν από εκεί.
Surface Air Lifted (http://en.wikipedia.org/wiki/Surface_Air_Lifted) mail RULES!]

El skeleton
20-02-14, 17:12
μια ακόμη διευκρίνηση
Eμένα η διαφορά που προέκυψε (27 ευρώ!!!) προήλθε από την ισοτιμία που χρεώνει το paypal σε σχέση με την ισοτιμία που χρησιμοποιούν οι τράπεζες??
Δηλαδή αν είχα μπει από την αρχή στο γαλλικό eBay στο οποίο ήταν και η αγγελία που ήταν σε ευρώ θα γινόταν πάλι μετατροπή από ευρώ σε λίρα κλπ κλπ επειδή είμαι εγγεγραμμένος στο UK!!
Δηλαδή πολλές αγγελίες επειδή θέλω να είναι από E.U και λόγο φόρων και λόγο χρόνου βάζω στο φίλτρο μόνο από E.U αλλά ως γνωστό εκεί βρίσκουμε και τις υπόλοιπες χώρες που είναι σε ευρώ
οπότε αν πάμε κατευθείαν στο Γερμανικό Γαλλικό Βέλγικο Ιρλανδικό είναι καλύτερα για τη χρέωση απευθείας στο ίδιο νόμισμα

Γίνεται η ίδια αγγελία να είναι στο Γαλλικό και στο Γερμανικό πχ ebay? Νόμιζα ότι το κάθε ebay (χώρα) είχε τις δικές του αγγελίες.:hmm:

esykas
20-02-14, 18:09
Γίνεται η ίδια αγγελία να είναι στο Γαλλικό και στο Γερμανικό πχ ebay? Νόμιζα ότι το κάθε ebay (χώρα) είχε τις δικές του αγγελίες.:hmm:

καλή η παρατήρηση
αν οι πωλητές τις βάζουν ξεχωριστά δεν το γνωρίζω αλλά σίγουρα βρίσκω τις ίδιες αγγελίες από το Αγγλικό στα υπόλοιπα που ανέφερα
το θέμα είναι αν μ'αυτόν τον τρόπο αγοράζουμε σε Ευρώ με τις νόμιμες προσαυξήσεις του paypal και όχι με τα καπέλα του

@ ADSLgr.com All rights reserved.