PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

cool11
21-02-14, 00:48
τα έξοδα να τα πληρώνουμε τις διαφορές μετατροπής από ευρώ σε άλλα νομίσματα όπως η λίρα να γλιτώνουμε υπόψη αν βάλεις το ίδιο αντικείμενο στο US και μετά το δεις στο UK υπάρχει διαφορά τιμής στη μετατροπή και των δύο σε ευρώ

Ετσι οπως τα γραφεις, ειλικρινα δεν καταλαβα.

maik
23-02-14, 00:54
Εψαχνα κατι στο ebay με τιμες περιπου στα 100-150 €. Βρηκα μερικα αλλα εχουν κατι τρελλα ποσα για ταχυδρομικα.Εβλεπα κατι 60, 70 80 €.
Γιατιγινεται αυτο;

8anos
23-02-14, 00:57
Εχω την εντυπωση οτι το κανουν για να γλυτωνουν την προμηθεια του εβαυ που αν δεν κανω λαθος ειναι ποσοστο επι της τιμης πωλησης του προιοντος συν το γεγονος οτι τα ταχυδρομικα δεν επιστρεφονται

xristodino
23-02-14, 04:48
δικέ μου είναι και πολύ φίνα τα μπουριά να ουμ
βάρα τα
μπρος στα κάλη τι ειν οι φόροι;

αφού τα πήρε κι άλλος τι το σκέφτεσαι; κάπου εκεί θα κινηθείς κι εσύ σε κόστος λογικά, αν κι όπως έχουμε πει πολλάκις ο τελωνιακός κοστολογεί. να χεις φράγκα να αγοράζεις ;)
Καλημερα, :lol: ωραιο σχόλιο αλλα,
σε μήνυμα που του εστειλα δεν απαντησε ποτέ και τα μπουρια έκαναν φτερα γι αλλου.

esykas
23-02-14, 10:42
Εχω την εντυπωση οτι το κανουν για να γλυτωνουν την προμηθεια του εβαυ που αν δεν κανω λαθος ειναι ποσοστο επι της τιμης πωλησης του προιοντος συν το γεγονος οτι τα ταχυδρομικα δεν επιστρεφονται

έχεις δίκιο από προσωπική άποψη μόνο από ''μαγαζιά'' θα προτιμώ έπειτα και από την ήττα στη τελευταία μου αγορά

να πω και τον πόνο μου by the way

αγόρασα ένα λαπτοπ (Γαλλία)από ιδιώτη,χρεώνει 47 ευρώ μεταφορικά όταν εις γνώση μου τα καταστήματα έχουν μαξ. 24 ευρώ χρέωση και περιμένω από τι Τρίτη να το ταχυδρομήσει όποτε έχει ευκαιρία :down:
την προπερασμένη εβδομάδα έκανα Κυριακή την παραγγελία πάλι για λαπτοπ αφού μου διευκρίνισε κάτι άμεσα και τη Δευτέρα έφυγε από το κατάστημα (Άμστερνταμ) Παρασκευή πρωί πρωί με το Πόρτα Πόρτα σπίτι κόστος μεταφοράς 22 ευρώ

tsavman
23-02-14, 15:45
Από Γάλλο στο ebay την πάτησα και γω.
Ντεμέκ θα έστελνε τάμπλετ άμεσα και χωρίς τελωνείο (λόγω Ε.Ε), και ο μάγκας έκανε dropship την παραγγελία στην Κίνα.

Φυσικά, το δέμα ΚΑΙ άργησε, ΚΑΙ ήταν ριψοκίνδυνο να περάσει από τελωνείο. Και μου βγήκε και ο κούκος αηδόνι.

cool11
10-03-14, 22:16
Για μια σημαντικη αλλα και μεγαλου κοστους αγορα για την οποια ενδιαφερομαι να κανω, επιχειρησα να στειλω message στον seller, γιατι επρεπε να ειμαι σιγουρος για καποια θεματα, και αναγκαστικα πρεπει να μου τα διευκρινησει.
Ομως, το messaging box στο 'contact seller' του ebay, χωρα μονο 1000 χαρακτηρες.
Και για μενα ηταν πολυ λιγοι. Χονδρικα υπολογισα οτι χωρουσε μονο το 1/5 το μηνυματος.
Ο seller ειναι αξιοπιστος και εγνωσμενης αξιας, και ξερω οτι απαντα(εχει απαντησει και σε γνωστους μου που τον επρηξαν στις ερωτησεις).
Αναγκάστηκα λοιπον, να του στειλω απλο κανονικο mail απο το email μου.
Διαφορετικα μεσω ebay επρεπε να του στειλω 5 διαφορετικα 'κατακερματισμενα' (σε ...συνεχειες) μηνυματα, θα χαναμε τη μπαλα.

Σε τυχον επομενες επικοινωνιες, πιστευω θα εχω ξεκαθαρισει το 80% των αποριων μου, οποτε θα στειλω οποιες ερωτησεις μεσω ebay. Τωρα ομως στην αρχη, δεν ηξερα τι να κανω, και αποφασισα να στειλω mail για να τελειωνω, αλλα να εχει κι αυτος μια σφαρικη εικονα το τι ζηταω.

Ξερω οτι καλο ειναι να επικοινωνουμε μεσω ebay.
Πειραζει, έχω κανενα κινδυνο, που για το item στο ebay το ρωτω να μου πει μεσω email?
Ξαναλεω παλι, οτι ολα αυτα γιατι η αγορα θα ειναι ακριβη, σημαντικη, και ο εν λογω seller ειναι αξιοπιστος.

Πειτε μου αν εχω κανενα θεμα που του εστειλα πολλες ερωτησεις διατυπωμενες μεσω mail.

tsavman
10-03-14, 22:31
Θέμα θα έχεις μόνο αν βασιστείς σε λεγόμενά του εκτός του συστήματος επικοινωνίας του ebay, τα οποία δεν θα τηρήσει.
Κοινώς, αν υπάρξει πρόβλημα, το ebay θα κοιτάξει μόνο την επικοινωνία που είχατε μέσω των δικών του μηνυμάτων.

cool11
11-03-14, 08:29
Για built-to-order επιλογες, τι ισχυει; Πως μπορω να πληρωσω μια ειδικα παραμετροποιημενη για μενα, εκδοση ενος μηχανηματος, διαφορετικη φυσικα απο την βασικη που εχει αναρτησει ο seller στο ebay?

Επισης, τι ισχυει με τα re-list των items? Συζητω επι μερες για κατι με τον seller (πολλες αποριες, αλλο timezone κλπ), και καθε λιγες μερες, βγαινει το ιδιο αντικειμενο, με ιδια τιμη, από τον seller. Ελπιζω οτι δεν αλλαζει κατι, καθως μιλαμε για το συγκεκριμενο αντικειμενο, αλλα πως διασφαλιζομαι οτι δεν θα μου πει ο πωλητης οτι δεν ισχυουν οτι ειπαμε επειδη το αντικειμενο τωρα ειναι σε νεο λινκ;

RASTAVIPER
11-03-14, 09:23
Για μια σημαντικη αλλα και μεγαλου κοστους αγορα για την οποια ενδιαφερομαι να κανω, επιχειρησα να στειλω message στον seller, γιατι επρεπε να ειμαι σιγουρος για καποια θεματα, και αναγκαστικα πρεπει να μου τα διευκρινησει.
Ομως, το messaging box στο 'contact seller' του ebay, χωρα μονο 1000 χαρακτηρες.
Και για μενα ηταν πολυ λιγοι. Χονδρικα υπολογισα οτι χωρουσε μονο το 1/5 το μηνυματος.
Ο seller ειναι αξιοπιστος και εγνωσμενης αξιας, και ξερω οτι απαντα(εχει απαντησει και σε γνωστους μου που τον επρηξαν στις ερωτησεις).
Αναγκάστηκα λοιπον, να του στειλω απλο κανονικο mail απο το email μου.
Διαφορετικα μεσω ebay επρεπε να του στειλω 5 διαφορετικα 'κατακερματισμενα' (σε ...συνεχειες) μηνυματα, θα χαναμε τη μπαλα.

Σε τυχον επομενες επικοινωνιες, πιστευω θα εχω ξεκαθαρισει το 80% των αποριων μου, οποτε θα στειλω οποιες ερωτησεις μεσω ebay. Τωρα ομως στην αρχη, δεν ηξερα τι να κανω, και αποφασισα να στειλω mail για να τελειωνω, αλλα να εχει κι αυτος μια σφαρικη εικονα το τι ζηταω.

Ξερω οτι καλο ειναι να επικοινωνουμε μεσω ebay.
Πειραζει, έχω κανενα κινδυνο, που για το item στο ebay το ρωτω να μου πει μεσω email?
Ξαναλεω παλι, οτι ολα αυτα γιατι η αγορα θα ειναι ακριβη, σημαντικη, και ο εν λογω seller ειναι αξιοπιστος.

Πειτε μου αν εχω κανενα θεμα που του εστειλα πολλες ερωτησεις διατυπωμενες μεσω mail.

Για πόσα λεφτά μιλάμε δηλαδή;
Γιατί μέχρι και 500€ που είχα δώσει για 1 αγορά, δεν θυμάμαι να χρειάστηκε ποτέ να ρωτήσω κάτι σε περισσότερο από 5 γραμμές.
Τι ρωτάς πια που δεν σου φτάνουν 1000;;;
Υπόψην ότι όσο κάνεις δύσκολο το πράγμα, τόσο καταδικάζεις την αγορά. Δεν νομίζω να κάτσει κανείς να διαβάσει τέτοια κατεβατά.

cool11
12-03-14, 11:36
136404

Χρηματα υπαρχουν στον λογαριασμο. Γιατι μου βγαζει αυτη την οθονη?

- - - Updated - - -

edit
Τελικα, τις μλκιες του ebay και του Paypal τις πληρωνει ο χρηστης.
Στην προσπαθεια μου να ολοκληρωσω την πληρωμη, πληρωσα 2 φορες, και το παρηγγειλα 2 φορες.
Ομως δεν φταιω. Το συστημα δεν με ενημερωνε σωστα.
Ζητησα τωρα απο τον πωλητη, πως εγινε, και του ειπα να ακυρωσει τη μια απο τις δυο παραγγελιες.
Ελπιζω να το κανει, αλλιως θα απευθυνθω στο ebay.

- - - Updated - - -

------------------------
------------------------
Εκανα διαπραγματευση με τον seller και μου εριξε την τιμη.
Μου γραφει:

"Please make an offer on our listing for £xxx. We will accept it for you."

Πως κανω εγω offer σε αντικειμενο που πωλειται(οχι δημοπρασια) στο ebay?

- - - Updated - - -

-----------------------------
Ξερει κανεις, αν/πως, γινεται, να κανω εγω ως πελατης, offer σε αγγελια seller?
Μιλω για 'πωληση' αντικειμενου, οχι δημοπρασια.
Μετα απο παζαρια, δεχτηκε να μου πουλησει σε χαμηλοτερη τιμη απο αυτη που πουλα το αντικειμενο στο ebay.
Αλλα μου λεει να του κανω ενα offer με την τιμη που μου ειπε, και θα τη δεχτει απο μενα.
Ναι, αλλα γινεται αυτο? Και πως;

npats
12-03-14, 14:52
Η πρώτη μου προσπάθεια για αγορά από ebay(uk) παρουσίασε πρόβλημα .
Συγκεκριμένα παρήγγειλα μια μπαταρία για ένα παλιό μου λάπτοπ η οποία έφθασε εχθές μέσα στα προκαθορισμένα χρονικά όρια αλλά το πακέτο ήταν στραπατσαρισμένο και όταν το άνοιξα η μπαταρία ήταν σπασμένη.
Εβγαλα φωτογραφίες και επικοινώνησα με τον πωλητή μέσω ebay .
Αυτός ανταποκρίθηκε άμεσα μεσα σε λίγες ώρες , ζήτησε συγγνώμη και μου έγραψε ότι μια καινούργια μπαταρία θα σταλεί σήμερα κιόλας και μου έδωσε και tracking number , και tracking website
Το πρόβλημα είναι ότι μου ζητά να κλείσω την case , πράγμα που μου φαίνεται περίεργο , γιατί πως μπορώ να το κάνω αν δεν λάβω την νέα μπαταρία και βεβαιωθώ ότι είναι εντάξει;
Τ'ι λέτε εσείς οι βετεράνοι του ebay ;

secjournalist
12-03-14, 15:26
Η πρώτη μου προσπάθεια για αγορά από ebay(uk) παρουσίασε πρόβλημα .
Συγκεκριμένα παρήγγειλα μια μπαταρία για ένα παλιό μου λάπτοπ η οποία έφθασε εχθές μέσα στα προκαθορισμένα χρονικά όρια αλλά το πακέτο ήταν στραπατσαρισμένο και όταν το άνοιξα η μπαταρία ήταν σπασμένη.
Εβγαλα φωτογραφίες και επικοινώνησα με τον πωλητή μέσω ebay .
Αυτός ανταποκρίθηκε άμεσα μεσα σε λίγες ώρες , ζήτησε συγγνώμη και μου έγραψε ότι μια καινούργια μπαταρία θα σταλεί σήμερα κιόλας και μου έδωσε και tracking number , και tracking website
Το πρόβλημα είναι ότι μου ζητά να κλείσω την case , πράγμα που μου φαίνεται περίεργο , γιατί πως μπορώ να το κάνω αν δεν λάβω την νέα μπαταρία και βεβαιωθώ ότι είναι εντάξει;
Τ'ι λέτε εσείς οι βετεράνοι του ebay ;

Κρατάς ανοιχτό το case μέχρι να επιβεβαιώσεις ότι η νέα μπαταρία είναι ΟΚ.

npats
12-03-14, 15:45
Κρατάς ανοιχτό το case μέχρι να επιβεβαιώσεις ότι η νέα μπαταρία είναι ΟΚ.

Thx , χρειάζεται να τον ενημερώσω για αυτή μου την απόφαση ;

Επίσης τι γίνεται αν μέχρι να έρθει η καινούργια μπαταρία , έχει κλείσει η υπόθεση από μόνη της από το ebay ;
(αναφέρει " The case will automatically be closed on 11 Apr, 2014." )και η μπαταρία έκανε περίπου 3 εβδομάδες να φθάσει

esykas
12-03-14, 18:40
δεν χρειάζεται να ενημερώσεις η case κλείνει αυτόματα και τίποτα να μην κάνεις άλλωστε στο λέει με email μόλις την ανοίξεις

npats
12-03-14, 21:01
δεν χρειάζεται να ενημερώσεις η case κλείνει αυτόματα και τίποτα να μην κάνεις άλλωστε στο λέει με email μόλις την ανοίξεις

Εννοώ να τον ενημερώσω(τον πωλητή που με παρακάλεσε καθώς δήλωσε ότι θα μου στείλει αμέσως άλλο) οτι δεν πρόκειται να κλείσω το θέμα προτού πάρω στα χέρια μου την καινούρια μπαταρία.

Επίσης οπως ρώτησα και παραπάνω τι γίνεται αν κλείσει το θέμα από μόνο του , προτού λάβω την δεύτερη μπαταρία και εξακριβώσω αν είναι εντάξει;

Θα μπορώ να ανακινήσω την υπόθεση ;

tsavman
12-03-14, 21:46
Να μην κλείσεις το case.
Εκτός αν φαίνεται η νέα μπαταρία σαν νέα συναλλαγή εντός ebay.

Αλλά επειδή δεν παίζει κάτι τέτοιο, πρέπει να είσαι κ εσύ καλυμένος στην περίπτωση που απλά "κερδίζει" χρόνο.

Πες του ότι κρατάς το case ανοιχτό μέχρι να παραλάβεις.

jap
12-03-14, 21:53
Αφού έχετε πιάσει τη φιλική κουβεντούλα (ελπίζω όλη η συνομιλία να γίνεται με μηνύματα στο ebay, όχι εκτός), ενημέρωσέ τον πως δεν θα το κλείσεις για να είσαι κατοχυρωμένος. Αφού αν το κλείσεις ή το αφήσεις να κλείσει αυτόματα μετά δεν έχεις κανένα πάτημα σε περίπτωση που σε δουλεύει, αλλά αυτό δεν χρειάζεται να του το πεις. Και σε καμία περίπτωση δεν θα το αφήσεις να κλείσει μόνο του, αν έχει έρθει μέχρι τις ημερομηνίες που λέει το κλείνεις εσύ, αν δεν έχει έρθει κάνεις claim.

Αν ήθελε να είναι εντάξει ο μάγκας, και επειδή ξέρει τις προθεσμίες, θα σου πρότεινε να σου κάνει αμέσως refund και να ξαναπαραγγείλεις αν ήθελες, ώστε να τρέχουν από την αρχή οι προθεσμίες και για σένα και για αυτόν.

npats
12-03-14, 23:47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

Μόλις τώρα παρατήρησα οτι το καινούργιο tracking number που μου εδωσε είναι ιδιο με το παλιό !!

Ειναι αυτό δυνατόν ;

jap
13-03-14, 00:03
Όσο και τα χρονοτάξιδα. Γίνεται μεν ανακύκλωση των tracking numbers σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όχι μέσα σε λίγες εβδομάδες και σίγουρα όχι με τον ίδιο αποστολέα. Ή έκανε λάθος, ή σε δουλεύει, ή 'ξέχασε' να στείλει την πρώτη φορά και τώρα ξαναχρησιμοποιεί τον ίδιο αριθμό.

npats
13-03-14, 00:18
Όσο και τα χρονοτάξιδα. Γίνεται μεν ανακύκλωση των tracking numbers σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όχι μέσα σε λίγες εβδομάδες και σίγουρα όχι με τον ίδιο αποστολέα. Ή έκανε λάθος, ή σε δουλεύει, ή 'ξέχασε' να στείλει την πρώτη φορά και τώρα ξαναχρησιμοποιεί τον ίδιο αριθμό.

Οχι , το λάθος ηταν δικό μου .

Η σελίδα στο ebay εχει το καινούργιο tracking number και αν πατήσεις επάνω του φαίνεται και το παλιό .

Θα δείξει , αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξος οτι δεν πρόκειται για απατεώνα , αλλωστε η μπαταρία εφθασε στην ωρα της αλλά δυστυχώς το δέμα ηταν στραπατσαρισμένο καθώς φαίνεται κάπου το "ζούληξαν" πολύ και εσπασε η μπαταρια μέσα .:down:

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια και αν χρειαστεί θα μου επιτρέψετε να επανέλθω:oneup:

tsavman
13-03-14, 14:17
Δεν μπορείς να του ζητήσεις refund για την πρώτη, και να πληρώσεις μόνο την δεύτερη;

cool11
13-03-14, 14:23
Συνενοηθηκα με εναν seller και θα μου δωσει ενα item που πουλα στο ebay, μισοτιμής.
Αυτο θα το κανουμε, λεει, στελνοντας μου ενα τιμολογιο, στη μιση/χαμηλη τιμη, το οποιο θα δεχθω να πληρωσω.
Αυτο μετα θα φαινεται κανονικα ως 'παραγγελια'/order, πχ με καποια εκπτωση, στο summary του ebay?

tsavman
13-03-14, 14:25
Αν σου το στείλει μέσω ebay σαν invoice, ναι, αν σου το στείλει σκέτο PayPal τότε όχι.

cool11
13-03-14, 14:26
Αν σου το στείλει μέσω ebay σαν invoice, ναι, αν σου το στείλει σκέτο PayPal τότε όχι.

Ναι, μεσω ebay θα γινει. Οποτε ολα καλά μου λες, γινεται, και εμφανιζεται κανονικα.

npats
13-03-14, 22:30
Δεν μπορείς να του ζητήσεις refund για την πρώτη, και να πληρώσεις μόνο την δεύτερη;

Αποφάσισα να μην ασχοληθώ ιδιαίτερα , έτσι και αλλιώς μιλάμε για ποσό 20 ευρώ περίπου.

Αν λάβω την δεύτερη μπαταρία εγκαίρως έχει καλώς , διαφορετικά μια μέρα πριν κλείσει το case θα κάνω claim

skel
14-03-14, 14:11
Παιδιά απο Κίνα που έχω παραγγείλει κάτι σε μικρό μέγεθος θα μου έρθει ειδοποιητήριο στην πόρτα μου ?

δεν είμαι σπίτι συνέχεια και γιαυτό ρωτάω !

cool11
15-03-14, 01:32
Your payment is still processing
If your payment is declined for some reason, you'll see your items under Awaiting payment in My eBay. You should then try your payment again.

Ποσες φορες ακομη, θα με αναστατωνει αυτο το μηνυμα;
Ειναι δυνατον εγω να πατω 'pay now', και το ebay να μου δειχνει αυτες τις αηδιες;

Την τελευταια φορα που 'ξεγελαστηκα' απο το μηνυμα, κατεληξα (πληρωνοντας για 2η φορα, αφου στο summary μου εβγαζει το 'pay now' και το 'awaiting payment') να αγορασω 2 φορες το ιδιο αντικειμενο.
Και μετα να ζητω ακυρωση απο τον πωλητη.
Ε δεν γινεται ετσι.

Γιατι το κανει αυτο;
Αν συνεχισει να το δειχνει για πολλες ωρες, ουσιαστικα με πετα στη σεντρα ως 'αναξιοπιστο', ενω εγω πληρωνω παντα τη στιγμη της αγορας.
Ομως, δεν θα την ξαναπατησω, να διπλοαγοραζω τα αντικειμενα και μετα να ζητω ακυρωση.

Γιατι να υφισταμαι αυτη την ταλαιπωρια;

mrsaccess
15-03-14, 02:17
Μήπως κάνεις τίποτα περίεργα με πολλά tab ανοιχτά στο ebay; Μια αγορά κάθε φορά, στο ίδιο tab που ξεκίνησες την διαδικασία.

cool11
15-03-14, 02:26
Ειχα δυο τρια tabs του ebay ανοιχτα, αλλα την διαδικασια αγορας σε ενα την εκανα.
Ψαχνοντας βλεπω μες το paypal, οτι η προσφατη συναλλαγη εγινε 'denied'.
Γιατι αραγε? Εχω κανει δεκαδες συναλλαγες χωρις προβλημα. Χρηματα εχει μεσα.
Μηπως επειδη το ποσο ειναι μεγαλο;
Με την χρεωστικη της πειραιως μεχρι τι ποσο μπορει να πληρωσει κανεις;

tsavman
15-03-14, 16:45
Μήπως είχες κάποιο balance στο PayPal;
Εγώ είχα κάτι ψιλά, και για να κάνω αγορά (μεγαλύτερη από αυτό το ποσό) έπρεπε να μεταφέρω αυτό το ποσό στον τραπεζικό μου λογαριασμό, ώστε να χρεωθεί η αγορά εκεί. Αλλιώς μου έβγαζε Denied κατά την πληρωμή.

cool11
15-03-14, 18:01
Οταν λες αν ειχα καποιο balance τι εννοεις;
Βασικα, δεν το δουλευω σχεδον καθολου το Paypal αυτονομα.
Μονο μεσω ebay και amazon, οταν το καλουν δηλαδη οι ρουτινες απο αυτα τα sites, δινουν τους κωδικους του Paypal για να προχωρησει η χρεωση και η παραγγελια. Απλα φροντιζω να υπαρχει το αντιστοιχο χρημα στην χρεωστικη.

Τελικα την εβγαλα την ακρη.
Ηταν το όριο ημερησιων συναλλαγων, που δημιουργουσε το προβλημα. Η 'πειραιως' δεν ενεκρινε την συναλλαγη, κι ετσι, ΄χτυπουσε' το paypal και συνεπακολουθα το ebay.
Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με την πειραιως, το αναπροσαρμοσα προς τα πανω, οποτε η συναλλαγη μπορεσε να πληρωθει και να προχωρησει.

RASTAVIPER
15-03-14, 23:07
Οταν λες αν ειχα καποιο balance τι εννοεις;
Βασικα, δεν το δουλευω σχεδον καθολου το Paypal αυτονομα.
Μονο μεσω ebay και amazon, οταν το καλουν δηλαδη οι ρουτινες απο αυτα τα sites, δινουν τους κωδικους του Paypal για να προχωρησει η χρεωση και η παραγγελια. Απλα φροντιζω να υπαρχει το αντιστοιχο χρημα στην χρεωστικη.

Τελικα την εβγαλα την ακρη.
Ηταν το όριο ημερησιων συναλλαγων, που δημιουργουσε το προβλημα. Η 'πειραιως' δεν ενεκρινε την συναλλαγη, κι ετσι, ΄χτυπουσε' το paypal και συνεπακολουθα το ebay.
Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με την πειραιως, το αναπροσαρμοσα προς τα πανω, οποτε η συναλλαγη μπορεσε να πληρωθει και να προχωρησει.
Μόνο που το Amazon δεν δουλεύει με PayPal.

tsavman
15-03-14, 23:15
Balance εννοώ κάποιο υπόλοιπο στο PayPal, εκτός λογαριασμού τραπέζης/κάρτας.
Αν έχεις πχ 10 ευρώ εκεί και πας να κάνεις αγορά 11 ευρώ, τότε θα αποτύχει, πρέπει να μεταφέρεις αυτά τα λεφτά στον λογαριασμό σου της τράπεζας (ή την κάρτα αντίστοιχα).

cool11
15-03-14, 23:37
Μόνο που το Amazon δεν δουλεύει με PayPal.

Ναι αλλα εδω (κι εγω) μιλαμε για ebay.

mrsaccess
16-03-14, 01:29
Balance εννοώ κάποιο υπόλοιπο στο PayPal, εκτός λογαριασμού τραπέζης/κάρτας.
Αν έχεις πχ 10 ευρώ εκεί και πας να κάνεις αγορά 11 ευρώ, τότε θα αποτύχει, πρέπει να μεταφέρεις αυτά τα λεφτά στον λογαριασμό σου της τράπεζας (ή την κάρτα αντίστοιχα).

Κανονικά δεν πρέπει να αποτύχει. Εδώ εξαντλεί το paypal balance και ό,τι απομένει το χρεώνει στην πιστωτική.

tsavman
16-03-14, 13:56
Κανονικά δεν πρέπει να αποτύχει. Εδώ εξαντλεί το paypal balance και ό,τι απομένει το χρεώνει στην πιστωτική.

Εγώ με χρεωστική το δουλεύω, και δεν πήρε πρώτα το balance και μετά από το λογαριασμό ώστε να συμπληρώσει.
Έπρεπε να κάνω link το paypal balance με τον τραπεζικό λογαριασμό, να μεταφέρω τα λεφτά εκεί ώστε να μηδενιστεί, και μετά προχώρησε η αγορά.

mrsaccess
16-03-14, 18:25
Μήπως είναι θέμα συναλλάγματος; Πχ τα Χριστούγεννα που μου έτυχε, το balance μου είχε δολάρια και η χρέωση στην πιστωτική ήταν επίσης σε δολάρια. :what:

tsavman
16-03-14, 18:42
Το νόμισμα της χρέωσης ρυθμίζεται, αν κάνεις μια αγορά σε δολλάρια πχ, από λογαριασμό με ευρώ, μπορείς να βάλεις το PayPal να κάνει την μετατροπή σε ευρώ και να δώσει αυτή την χρέωση στην τράπεζά σου, ή να χρεώσεις κατευθείαν την τράπεζά σου σε δολλάρια και να κάνει αυτή τη μετατροπή.

Το balance δεν ξέρω ακριβώς τι ρόλο παίζει, απλά αν ακυρώσεις μία συναλλαγή, αντί να επιστραφούν κανονικά τα λεφτά στον τραπεζικό σου λογαριασμό, μένουν στο PayPal balance. Πρέπει να κάνεις χειροκίνητα τη "σύνδεση" των δύο και να τα μεταφέρεις.

cool11
17-03-14, 09:34
Μου εστειλε ενα πωλητης, επειτα απο συμφωνια που καναμε για χαμηλοτερη τιμη, ενα invoice να πληρωσω, μεσω ebay-paypal, και εκανα την πληρωμη.
Με αυτο τον τροπο, υπαρχει περιπτωση να δω το item που πληρωσα στο summary ως κανονικη παραγγελια-order?
Ή οχι;
Βεβαια, το item πωλειται σε αλλη τιμη, δεν υπαρχει στην τιμη που το αγορασα εγω, οποτε δεν ξερω αν/πως μπορει να γινει αυτο.

Ομως, με πειραζει λιγο, αν αγορασα κατι, εστω σε χαμηλοτερη τιμη βεβαια, το οποιο θα ειναι 'αορατο' και δεν θα το βλεπω στο ebay summary.

tsavman
17-03-14, 13:57
Δεν το εμφανίζει καθόλου στο summary, ή το βλέπεις με την κανονική του τιμή;

cool11
17-03-14, 21:25
Δεν το εμφανίζει καθόλου στο summary, ή το βλέπεις με την κανονική του τιμή;

Ψιλομπερδεμα.
Για λογους 'εξασφαλισης' απο τυχον προβληματα, με τον seller κανουμε ολη την επικοινωνια μας μεσω του ebay messaging system. Βεβαια, οταν μου στελνουν μηνυμα στο ebay, μου ερχεται αυτοματως και mail.
Για το item που μου δινει λοιπον στην χαμηλοτερη τιμη, απλα μου εστειλε ενα paypal invoice, και αφου δεχτηκα να πληρωσω, ολα καλα.
Με ενημερωσε μεσω ebay γι αυτο.
Και για να μην μου στελνει δυο ξεχωριστα πακετα, θα τα βαλει ολα σε ενα μεγαλο.
Καταλαβαινω τωρα, οτι παροτι 'μιλαμε' μεσω ebay, εφοσον ουσιαστικα δεν εχει γινει κλασικη 'αγορα' ως ebay item(διπλασια τιμη απ'οσο μου το δινει εμενα), και παροτι θα το 'επισυναψει' στο αλλο πακετο του ebay item, ουσιαστικα δεν αγορασα αυτο που πουλα στο ebay, οποτε δεν προκειται και να δω το item εκει.
Εχει ενα ρισκο μεν, αλλα απο τη μια ειναι αξιοπιστος seller, απο την αλλη πληρωσα με paypal, ε τι στο καλο, νομιζω αξιζε, γιατι γλυτωσα πολλα χρηματα.

Απλα μπερδευτηκα γιατι νομισα (αφου δεν το εχω ξανακανει) οτι το invoice θα μου ερθει μεσω ebay, αλλα αυτο δεν συνεβη, γινεται οπως καταλαβαινω ανεξαρτητα μεσω paypal.

tsavman
17-03-14, 21:48
Δεν γίνεται να έρθει μέσω ebay το invoice, γιατί πολύ απλά για το ebay δεν έγινε αγορά αντικειμένου.
Απλά ίσως μπορούσε να δώσει "πώληση" ο πωλητής σε εσένα το item, με διαφορετική τιμή.

Όπως και να'χει, δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα στην θέση σου.

sdikr
18-03-14, 01:19
Δεν γίνεται να έρθει μέσω ebay το invoice, γιατί πολύ απλά για το ebay δεν έγινε αγορά αντικειμένου.
Απλά ίσως μπορούσε να δώσει "πώληση" ο πωλητής σε εσένα το item, με διαφορετική τιμή.

Όπως και να'χει, δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα στην θέση σου.

Έχει και στο ebay invoice, αλλά πρέπει πρώτα να κάνεις commit to buy, και μετά μπορεί να το αλλάξει ο πωλητής, όπως και να έχει και στις δυο περιπτώσεις υπάρχει κάλυψη αν κάτι δεν πάει καλα

tsavman
18-03-14, 16:26
Όσοι έχετε Eurobank λογαριασμό στο PayPal σας, και ψωνίζετε σε νόμισμα διαφορετικό από ευρώ στο ebay (ή και αλλού), να επιλέγετε να κάνει την μετατροπή συναλλάγματος το PayPal, και όχι η Eurobank.
H προμήθεια που παίρνει η τράπεζα είναι 2.5 ευρώ, υπερβολικά υψηλή για αγορές μικροποσών. Το ανακάλυψα χτες αυτό, που έκανα τις πρώτες αγορές μου συνδέοντας Eurobank με PayPal, σε αντίθεση με την Πειραιώς που έπαιρνε προμήθεια ένα μικρό ποσοστό επί της χρέωσης.

cool11
19-03-14, 12:40
Εχοντας πληρωσει ήδη ενα σεβαστο ποσο για αγορα αντικειμενου μεσω ebay, το οποιο δεν εχει ακομη αποσταλλει, θα περιμενα καλυτερη επικοινωνια με τον εν λογω seller.
Δεν μπορει εγω ως ιδιωτης, να ειμαι σχεδον 15 ωρες τη μερα με καποιο τροπο συνδεδεμενος με το διαδικτυο, και αυτος, seller με δεκαετη παρουσια στο ebay και χιλιαδες πωλησεις, να μην μου απαντα. Γενικα μου απαντουσε, αλλα απο χτες του εχω στειλει αρκετα μηνυματα, που αφορουν, τι αλλο σε αυτη τη φαση, την αποστολη του αντικειμενου, και ουτε φωνη ουτε ακροαση.
Την κοπανησε για διακοπες; Με γραφει;
Αν περασει παντως 24ωρο και δεν λαβω απαντηση, σκεφτομαι να ανοιξω case. Οχι γιατι αλλο λογο, αλλα γιατι τον ρωτω συγκεκριμενα πραγματα, και δεν περνω απαντηση, ειναι σαν να μιλαω στον τοιχο.
Θελετε να μου πειτε, οτι δεν υπαρχει ενα smartphone, ενα tablet, ενας υπολογιστης, με internet, καποιος καπου καποτε, να δει τα μηνυματα μου;
Εκτος αν ετοιμαζουν να μου στειλουν, και εχουν πει να μου απαντησουν μια και καλη.
Αλλα επειδη το κοστος του αντικειμενου ειναι μεγαλο κι εγω εχω ηδη πληρωσει και θελω να το δω να 'φευγει' και να αποστελλεται προς εμενα, εχω αγωνια.
Τι λετε, τι αλλο να κανω, ποσο να περιμενω, πως να το χειριστω;

tsavman
19-03-14, 13:22
Αν είναι "μεγάλος" seller μπορεί να μην προλαβαίνει.

Πόσες μέρες από την πληρωμή έχουν περάσει; Πόσο έχεις υπόλοιπο για ebay protection;

Θα σε συμβούλευα να μην ανοίξεις case ακόμα.

cool11
19-03-14, 13:34
Ναι, ειναι μεγαλος seller οντως.
Εχουν περασει 5 μερες απο την πληρωμη που εκανα στο ebay-paypal. (βεβαια χτες ειδα μου τα αφαιρεσε η πειραιως απο το λογ/μο μου)
Και χτες, επικοινωνησα μαζι τους το πρωι. Αλλα μετα, 'σιγη ασυρματου'.
Επιπλεον ειναι λιγο 'γεια σου' στην επικοινωνια.
Δηλαδη να τον ρωτω 'ποτε θα κανουν την αποστολη' και να μου λενε 'θα το λαβεις την παρασκευη'.
Και τον ρωτω, μα καλα 'Δεν πρεπει πρωτα να το στειλετε, για να μπορεσω εγω να παραλαβω; Ουτε το εικονιδιο 'dispatch' εχει μαρκαριστει, ουτε mail ειδοποιησης οτι εγινε dispatch μου ηρθε, ουτε κανεις με ενημερωσε αν εσταλη. Πως μου λετε οτι θα παραλαβω μεθαυριο;'
Ε, δεν απαντησε. Ακομη περιμενω, και σχεδον κλεινω 24ωρο.
Τι να κανω;

sdikr
19-03-14, 13:39
Ναι, ειναι μεγαλος seller οντως.
Εχουν περασει 5 μερες απο την πληρωμη που εκανα στο ebay-paypal. (βεβαια χτες ειδα μου τα αφαιρεσε η πειραιως απο το λογ/μο μου)
Και χτες, επικοινωνησα μαζι τους το πρωι. Αλλα μετα, 'σιγη ασυρματου'.
Επιπλεον ειναι λιγο 'γεια σου' στην επικοινωνια.
Δηλαδη να τον ρωτω 'ποτε θα κανουν την αποστολη' και να μου λενε 'θα το λαβεις την παρασκευη'.
Και τον ρωτω, μα καλα 'Δεν πρεπει πρωτα να το στειλετε, για να μπορεσω εγω να παραλαβω; Ουτε το εικονιδιο 'dispatch' εχει μαρκαριστει, ουτε mail ειδοποιησης οτι εγινε dispatch μου ηρθε, ουτε κανεις με ενημερωσε αν εσταλη. Πως μου λετε οτι θα παραλαβω μεθαυριο;'
Ε, δεν απαντησε. Ακομη περιμενω, και σχεδον κλεινω 24ωρο.
Τι να κανω;

Να χαλαρώσεις; 24 ώρες δεν είναι πολλές για να σου απαντήσει, ακόμα και το ebay δίνει 2 με 3 μέρες περιθώριο
Μου έχει συμβεί πολλές φορές να έχει στείλει κάτι αλλά να μην έχει δηλώσει το dispatch στο ebay

OnAl3rt
19-03-14, 13:54
Ε ναι, κι εγώ πολύ αγχωμένο σε βλέπω. Τώρα πλήρωσες. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Δεν έχει νόημα να ανοίξεις case τόσο γρήγορα.
Αλήθεια τώρα... πόσα μηνύματα του έχεις στείλει συνολικά; :p Και σκέψου και με πόσους άλλους θα έχει να ασχοληθεί αν είναι "έμπιστος" πωλητής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.