PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

cool11
19-03-14, 13:57
Να χαλαρώσεις; 24 ώρες δεν είναι πολλές για να σου απαντήσει, ακόμα και το ebay δίνει 2 με 3 μέρες περιθώριο
Μου έχει συμβεί πολλές φορές να έχει στείλει κάτι αλλά να μην έχει δηλώσει το dispatch στο ebay

Ναι αγαπητε, να χαλαρωσω, αν ηταν λιγα τα χρηματα, ουτε που θα με ενοιαζε, αλλα για μεγαλο ποσο, νομιζω θα ενοιαζε τον καθεναν!
Δεν λεω, ο seller ειναι γνωστος κλπ κλπ, δικλειδα το ebay & το paypal, αλλα οταν σε ρωταω Α, μου απαντας Β, και μετα δεν απαντας, ειμαι παραλογος?

- - - Updated - - -


Ε ναι, κι εγώ πολύ αγχωμένο σε βλέπω. Τώρα πλήρωσες. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Δεν έχει νόημα να ανοίξεις case τόσο γρήγορα.
Αλήθεια τώρα... πόσα μηνύματα του έχεις στείλει συνολικά; :p Και σκέψου και με πόσους άλλους θα έχει να ασχοληθεί αν είναι "έμπιστος" πωλητής.

Καλα μη φανταστεις. 2 μηνυματα χτες βραδυ. Κι ενα σημερα το πρωι.
Παντα ομως, οποτε του εστελνα μου απαντουσε ή αμεσα ή εντος λιγων ωρων.
Κι εγω να πανε ολα καλα θελω παιδια, και πιστευω ετσι θα γινει.
Αλλα ομως, δεν μπορω, ανησυχω!
Και λογο του ποσου, και λογω 'αλλα αντι αλλων' απαντησεων!

sdikr
19-03-14, 13:58
Ναι αγαπητε, να χαλαρωσω, αν ηταν λιγα τα χρηματα, ουτε που θα με ενοιαζε, αλλα για μεγαλο ποσο, νομιζω θα ενοιαζε τον καθεναν!
Δεν λεω, ο seller ειναι γνωστος κλπ κλπ, δικλειδα το ebay & το paypal, αλλα οταν σε ρωταω Α, μου απαντας Β, και μετα δεν απαντας, ειμαι παραλογος?

Δεν θα χάσεις τα χρήματα σου και 24 ώρες είναι λίγες.
Ακόμα αν του έχεις στείλει τα μισά μηνύματα απο ότι έχεις στείλει εδώ για το συγκεκριμένο θέμα μπορεί και απλά να έχει βαρεθεί να απαντάει, εγώ θα σου εκάνα refund πάντως :p

jkoukos
19-03-14, 14:03
@cool11, λαμβάνοντας υπόψη τα μηνύματά σου, έχεις αστοχία στην επιλογή του nickname.
"Κουλάρισε" λίγο, όπως γράφεις ούτε 24 ώρες δεν πέρασαν.

tsavman
19-03-14, 14:03
Ναι βρε cool, coolαρε. :p
Τι σχέση έχει το κόστος της αγοράς; Η προστασία είναι η ίδια. Και σε 5 μόλις ημέρες, τι περιμένεις;

Εδώ εγώ περιμένω ένα κινητό, το οποίο ο τύπος το έστειλε 2 εβδομάδες μετά την πληρωμή του. Δεν αγχώθηκα καθόλου.
Θα αγχωθώ όταν πλησιάζουν οι μέρες όπου θα τελειώνει το buyer protection, και δεν έχω παραλάβει.

jap
19-03-14, 14:08
εγώ θα σου εκάνα refund πάντως :p

Κι από μένα ένα refund. :p

cool11
19-03-14, 14:11
Ενταξει παιδες, θα χαλαρωσω αφου το λετε, το λεει και το nickname μου εξαλλου...
Παντως, μαλλον το ποσο ειναι αυτο που μου δημιουργει πιεση και αγχος, εχω κανει περι τις εκατο αγορες στο ebay αλλά για μικρά ποσά, τετοιο πραγμα δεν ξαναπέρασα.
:)

- - - Updated - - -



Εδώ εγώ περιμένω ένα κινητό, το οποίο ο τύπος το έστειλε 2 εβδομάδες μετά την πληρωμή του. Δεν αγχώθηκα καθόλου.
Θα αγχωθώ όταν πλησιάζουν οι μέρες όπου θα τελειώνει το buyer protection, και δεν έχω παραλάβει.

2 βδομαδες μετα???? Οκ, υπαρχουν και χειροτερα λοιπον.

tsavman
19-03-14, 16:04
Ενταξει παιδες, θα χαλαρωσω αφου το λετε, το λεει και το nickname μου εξαλλου...
Παντως, μαλλον το ποσο ειναι αυτο που μου δημιουργει πιεση και αγχος, εχω κανει περι τις εκατο αγορες στο ebay αλλά για μικρά ποσά, τετοιο πραγμα δεν ξαναπέρασα.

Τι ποσό;
Και χρέωση που, σε χρεωστικό λογαριασμό ή πιστωτική κάρτα;



2 βδομαδες μετα???? Οκ, υπαρχουν και χειροτερα λοιπον.

Δύο και κάτι ψιλά. Από AliExpress η αγορά, κινητό στα €200.
Αλλά το AliExpress προσφέρει 60 ημέρες buyer's protection, και κρατάει αυτό τα λεφτά, δεν πάνε στον πωλητή απευθείας.
Πλέον έχω tracking number, αν φτάσουμε τις 30-35 ημέρες χωρίς να έχω παραλάβει (δύο βδομάδες καθυστέρηση του πωλητή + 3 βδομάδες για να μεταφερθεί) θα αρχίσω να ανησυχώ.

mrsaccess
19-03-14, 19:53
Όσοι έχετε Eurobank λογαριασμό στο PayPal σας, και ψωνίζετε σε νόμισμα διαφορετικό από ευρώ στο ebay (ή και αλλού), να επιλέγετε να κάνει την μετατροπή συναλλάγματος το PayPal, και όχι η Eurobank.
H προμήθεια που παίρνει η τράπεζα είναι 2.5 ευρώ, υπερβολικά υψηλή για αγορές μικροποσών. Το ανακάλυψα χτες αυτό, που έκανα τις πρώτες αγορές μου συνδέοντας Eurobank με PayPal, σε αντίθεση με την Πειραιώς που έπαιρνε προμήθεια ένα μικρό ποσοστό επί της χρέωσης.

Εδώ δεν ισχύει αυτό. Η Eurobank χρεώνει 2% επί του ποσού της συναλλαγής, το οποίο συμφέρει περισσότερο από την μετατροπή του PayPal. Για ψάξε το με την τράπεζα. ;)

tsavman
19-03-14, 20:46
Εδώ που;
Τι ακριβώς έχεις κάνει;

Ορίστε ένα screenshot από το web-banking, που δείχνει ότι για κάθε χρέωση εκτός ευρώ, υπάρχει προμήθεια 2.5 ευρώ για μετατροπή συναλλάγματος.

136805

mrsaccess
19-03-14, 21:23
Δεν έχω κάνει κάτι. Μέχρι πριν 2 χρόνια νομίζω, δεν είχε τίποτα. Κάποια στιγμή άρχισε να χρεώνει για την μετατροπή συναλλάγματος, αλλά δεν μου το δείχνει καν σε νέα γραμμή όπως σε εσένα, μου το δείχνει δίπλα από την χρέωση και είναι 2%. Η κάρτα μου είναι πιστωτική.

136808

tsavman
19-03-14, 21:47
To έχεις βάλει να κάνει την μετατροπή η τράπεζα ή το PayPal;
Γιατί μπορεί να σου την κάνει το PayPal, να χρεώνει σε ευρώ απευθείας (άσχετα του νομίσματος της αγοράς) και αυτά τα ψιλά που σου δείχνει να είναι τίποτε άλλο.

Ίσως να οφείλεται και στο ότι έχεις συνδεδεμένη πιστωτική, ενώ εγώ έχω λογαριασμό χρεωστικό (μισθοδοσίας, αν αυτό έχει κάποια σημασία).

jap
19-03-14, 22:08
Θέμα τύπου κάρτας είναι. Στις χρεωστικές είχε μέχρι πέρσι κάποια στιγμή πάγιο (ή ελάχιστο) 1,50 ευρώ και το πήγε στα 2,50. Μην αφήνετε το balance να αδειάζει, κάθε τόσο ένα μικρό top-up, 80 λεπτά είναι νομίζω.

tsavman
19-03-14, 22:26
Το balance το είχα πάντα άδειο όσο ήμουν στην Πειραιώς, αλλά τέτοια χρέωση δεν ξαναείδα. Ίσως 2-3 λεπτά, το πολύ. Ο λογαριασμός ήταν και εκείνος χρεωστικός.
Τώρα η μόνη λύση μέχρι να πάω να ρωτήσω στην τράπεζα τι γίνεται, είναι να βάζω το PayPal να κάνει την μετατροπή.
Ισως για μεγάλα ποσά να συμφέρει η εφάπαξ χρέωση των 2.5 ευρώ της τράπεζας, έναντι της ισοτιμίας που δίνει το PayPal, εφόσον είναι 2.5 και όχι παραπάνω, αλλά για τις αγορές που κάνω εγώ, που είναι της τάξεως 1-100 ευρώ τη φορά, είναι μεγάλη.

stefp
20-03-14, 15:23
Ψιλομπερδεμα.
Για λογους 'εξασφαλισης' απο τυχον προβληματα, με τον seller κανουμε ολη την επικοινωνια μας μεσω του ebay messaging system. Βεβαια, οταν μου στελνουν μηνυμα στο ebay, μου ερχεται αυτοματως και mail.
Για το item που μου δινει λοιπον στην χαμηλοτερη τιμη, απλα μου εστειλε ενα paypal invoice, και αφου δεχτηκα να πληρωσω, ολα καλα.
Με ενημερωσε μεσω ebay γι αυτο.
Και για να μην μου στελνει δυο ξεχωριστα πακετα, θα τα βαλει ολα σε ενα μεγαλο.
Καταλαβαινω τωρα, οτι παροτι 'μιλαμε' μεσω ebay, εφοσον ουσιαστικα δεν εχει γινει κλασικη 'αγορα' ως ebay item(διπλασια τιμη απ'οσο μου το δινει εμενα), και παροτι θα το 'επισυναψει' στο αλλο πακετο του ebay item, ουσιαστικα δεν αγορασα αυτο που πουλα στο ebay, οποτε δεν προκειται και να δω το item εκει.
Εχει ενα ρισκο μεν, αλλα απο τη μια ειναι αξιοπιστος seller, απο την αλλη πληρωσα με paypal, ε τι στο καλο, νομιζω αξιζε, γιατι γλυτωσα πολλα χρηματα.

Απλα μπερδευτηκα γιατι νομισα (αφου δεν το εχω ξανακανει) οτι το invoice θα μου ερθει μεσω ebay, αλλα αυτο δεν συνεβη, γινεται οπως καταλαβαινω ανεξαρτητα μεσω paypal.

Μια και αναφέρεις ότι έγινε όλη η διαδικασία μέσω ebay αλλά ΔΕΝ έγινε αγορά του συγκεκριμένου προϊόντος στο ebay (αν κατάλαβα καλά), αν δεν κάνω λάθος όχι μόνο δε σε προστατεύει το ebay αλλά κανονικά απαγορεύεται κιόλας αυτό, γιατί χρησιμοποιείς την πλατφόρμα/ευκολίες/συστήματα του ebay για να κάνεις "άσχετη" αγορά, από την οποία το ebay ΔΕΝ θα πάρει την προμήθειά του από τον πωλητή, άρα ειδικά αυτόν μπορεί (ΑΝ γίνει αντιληπτό) να τον κυνηγήσει (και δεν ξέρω εσένα αν υπάρχει περίπτωση να σε κάνουν τίποτε ban ή όχι...).
Με κάποια επιφύλαξη αυτό, ξέρω σίγουρα ότι σε άλλα site ανάλογα ισχύει αυτό που λέω, νομίζω (και θα'ναι λογικό) και στο ebay το ίδιο

cool11
20-03-14, 15:27
Μια και αναφέρεις ότι έγινε όλη η διαδικασία μέσω ebay αλλά ΔΕΝ έγινε αγορά του συγκεκριμένου προϊόντος στο ebay (αν κατάλαβα καλά), αν δεν κάνω λάθος όχι μόνο δε σε προστατεύει το ebay αλλά κανονικά απαγορεύεται κιόλας αυτό, γιατί χρησιμοποιείς την πλατφόρμα/ευκολίες/συστήματα του ebay για να κάνεις "άσχετη" αγορά, από την οποία το ebay ΔΕΝ θα πάρει την προμήθειά του από τον πωλητή, άρα ειδικά αυτόν μπορεί (ΑΝ γίνει αντιληπτό) να τον κυνηγήσει (και δεν ξέρω εσένα αν υπάρχει περίπτωση να σε κάνουν τίποτε ban ή όχι...).
Με κάποια επιφύλαξη αυτό, ξέρω σίγουρα ότι σε άλλα site ανάλογα ισχύει αυτό που λέω, νομίζω (και θα'ναι λογικό) και στο ebay το ίδιο

Τωρα με εστειλες αδιαβαστο.
Αν ειναι ετσι ομως, επρεπε τοτε το ebay να εχει τη δυνατοτητα να βγαζει καποιος αγγελια, για συγκεκριμενο πελατη, πχ με εκπτωση.

stefp
20-03-14, 15:39
βρήκα και το λινκ τελικά...
http://pages.ebay.com/help/policies/rfe-spam-non-ebay-sale.html

We don't allow our members to use eBay to contact each other to make offers to buy or sell items outside of eBay. Also, members can't use information obtained from eBay to contact each other about buying or selling outside of eBay.

If you receive an offer to buy or sell outside eBay, please report it.

Make sure you follow these guidelines. If you don't, you may be subject to a range of actions, including limits of your buying and selling privileges and suspension of your account.

- - - Updated - - -

και είναι λογικό..σκέψου ότι αν επιτρεπόταν, τότε θα συμφωνούσαν όλοι για πωλήσεις "πίσω από την πλάτη"
του ebay, ο πωλητής θα σου'κανε καλύτερη τιμή, αφού δε θα'χε να πληρώσει προμήθεια στο ebay, και οι 2 θα ήσασταν χαρούμενοι, εκτός από το ebay που τελικά θα το'κλεινε το μαγαζί!

OnAl3rt
20-03-14, 15:52
Δηλ αγόρασες χωρίς να φαίνεται στο ebay; Ε τότε τι case να ανοίξεις;
Σε καλύπτει το paypal βέβαια. Αν και δεν έχει χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω ποτέ, οπότε δεν μπορώ να σου πω περισσότερα.
Αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας ποιο πίσω αγόρασες 2 πράγματα.
Το ένα εντός διαδικασιών ebay και το αλλo εκτός, άπλα επειδή είναι ο ίδιος πωλητής θα σου τα στείλει μαζί. Έτσι;
Οπότε το ebay σε καλύπτει μόνο για αυτό που φαίνεται οτι αγόρασες. Και όπως είπε και ο stefp αν αναφέρεις οτι αγόρασες εκτός ebay o πωλητής θα έχει κυρώσεις, ίσως και εσύ.


Policy overview

We don't allow our members to use eBay to contact each other to make offers to buy or sell items outside of eBay. Also, members can't use information obtained from eBay to contact each other about buying or selling outside of eBay.

If you receive an offer to buy or sell outside eBay, please report it.

Make sure you follow these guidelines. If you don't, you may be subject to a range of actions, including limits of your buying and selling privileges and suspension of your account.

Edit: Άργησα λίγο...:p

cool11
20-03-14, 21:45
Παντως, ολη τη συνομιλια μας, και για το item που πληρωσα μεσω paypal εκτος ebay, την κανουμε συνολικα μεσα απο τα messages του ebay!!!!! Δηλαδη αν καποιος απο το ebay το ψαχνε...

----

Ξερει κανεις για αποστολη που θα ερθει απο εξωτερικο μεσω Fedex, στην Ελλαδα με ποιον courier(ή ΕΛΤΑ?), συνεργαζεται και παραδιδει τα πακετα;
Που θα καταληξει τελικα το πακετο μου, σε ποιο συνεργαζομενο γραφειο;

cool11
27-03-14, 13:00
Περιμενω δεμα με fedex. Ομως, την τελικη παραδοση ανελαβε η speedex.
Το tracking της fedex, που ειναι και το μοναδικο που δειχνει το εν λογω αντικειμενο που αγορασα στο ebay, θα σταματησει την ενημερωση του εκει που 'σταματα' τη διακινηση η fedex και το παραδιδει στην speedex για τη συνεχεια;
Ή θα ενημερωθει (κατι σαν ανατροφοδοτηση προς τα πισω) μολις παραδωσει η speedex?
Αν δεν υπαρχει καποιου ειδους 'συνέχεια'-συνεργασια στις ταχυδρομικες-μεταφορικες, μπορεί ο καθε αγοραστης να παραλαβει, και ο πωλητης να νομιζει οτι ο αγοραστης ακομη περιμενει το πακετο?
Και μιλω για ηλεκτρονικη παρακολουθηση, γιατι δεν ειναι τοσο ευκολο πχ. για τον αγγλο seller, να ψαχνει το δεμα απο αγγλια, αφου 'σταματησει' το tracking της fedex, να κανει τηλεφωνο και να ψαχνει να βρει ακρη με την καθε 'speedex' της ελλαδας.
Δεν μπορει, καποια δικλειδα θα υπαρχει.

tsavman
27-03-14, 20:31
Μόλις παραλάβεις από speedex, θα ενημερωθεί το σύστημα της Fedex.

skel
28-03-14, 14:56
εγώ που δεν περιμένω κάποιο courier απο εξωτερικό θα μου έρθει ειδοποιητήριο από ΕΛΤΑ ?

OnAl3rt
28-03-14, 17:46
Θα το αφήσει ο ταχυδρόμος εκεί που σου αφήνει και οτιδήποτε άλλο. Αν είναι συστημένο (ή μεγάλο) και δεν σε βρει, θα αφήσει ειδοποιητήριο παραλαβής ώστε να πας να το πάρεις.
1 εβδομάδα μετά αφήνει και δεύτερο ειδοποιητήριο, σε περίπτωση που το πρώτο χάθηκε. Αν δεν πας μετά από 2 (ίσως και 3) εβδομάδες να παραλάβεις, το δέμα επιστέφει πίσω.

cool11
29-03-14, 16:32
Μόλις παραλάβεις από speedex, θα ενημερωθεί το σύστημα της Fedex.

Ειχες δικιο!
:)

cool11
02-04-14, 10:21
Στην 'primary postage address' εχω γραψει στο πεδιο του τηλεφωνου, το κινητο μου.
Πλεον, εφοσον εχω συμπληρώσει αυτο το πεδίο, στα πακετα που θα μου αποστελλονται απο τους ebay sellers, θα αναγραφεται κατω απο την ταχυδρομικη μου δ/νση και το τηλέφωνό μου;
Ή οχι;

tsavman
02-04-14, 15:23
Η μεγαλύτερη πλειοψηφία δεν το γράφει, καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί του ώστε να το ζητήσεις.

cool11
02-04-14, 21:34
Η μεγαλύτερη πλειοψηφία δεν το γράφει, καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί του ώστε να το ζητήσεις.

Δεν την παιρνει αυτοματα τη δ/νση, δεν το εκτυπωνουν οι sellers απευθειας μεσω ebay?
Με copy-paste το κανουν;

tsavman
02-04-14, 21:51
Δεν ξέρω πως το κάνουν, αλλά ό,τι έχει έρθει από ΕΛΤΑ μεριά, δεν είχε ποτέ τηλέφωνο επάνω.
Όταν έρχεται με courier, με παίρνουν τηλέφωνο όταν φτάσει στο τοπικό υποκατάστημα.

DSLaManiaC
02-04-14, 21:59
Αν χαθεί και είναι απλό, το τηλέφωνο δε σε σώζει στη πλειονότητα των περιπτώσεων..

cool11
02-04-14, 22:45
Προσπαθω να αποκλεισω την περιπτωση, να παει σε courier και να μην μπορει να μου τηλεφωνησει.
Μου εχει τυχει αρκετες φορες.
Παροτι επισυναπτω μηνυμα κατα την παραγγελια, πολλοι sellers εχουν την ταση να το ξεχνανε. (μας γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια)
Γι'αυτο ειχα μια ελπιδα μηπως δηλωνοντας το τηλεφωνο, αυτοματοποιημενα το ειχε κατω απο τη δ/νση μου.

DSLaManiaC
02-04-14, 23:08
Πάντως γίνεται να συμπεριλάβουν το τηλέφωνο στην ετικέτα. (Είμαι καμένος). (http://developer.ebay.com/DevZone/XML/docs/reference/ebay/types/AddressType.html)

sdikr
03-04-14, 00:39
Προσπαθω να αποκλεισω την περιπτωση, να παει σε courier και να μην μπορει να μου τηλεφωνησει.
Μου εχει τυχει αρκετες φορες.
Παροτι επισυναπτω μηνυμα κατα την παραγγελια, πολλοι sellers εχουν την ταση να το ξεχνανε. (μας γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια)
Γι'αυτο ειχα μια ελπιδα μηπως δηλωνοντας το τηλεφωνο, αυτοματοποιημενα το ειχε κατω απο τη δ/νση μου.


Για να πάει σε courier θα πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω, σε εκείνες τις περιπτώσεις θα σου ζητήσει τηλέφωνο ο seller μιας και το ζητάει ο courier.
Για απλό ταχυδρομείο όχι

DSLaManiaC
03-04-14, 01:02
Καλά ούτως ή άλλως, τα δέματα με Courier είναι πάντα κι εξορισμού tracked.

Και να μη σε βρει εκτός του ότι παίζει η ειδοποίηση, το βλέπεις και στη σελίδα..

FarmaS
20-04-14, 07:15
χρονια πολλα Χριστος ανεστη

παιδια αγορασα κατι ακουστικα απο ebay.com με προ-πληρωμενο το τελωνειο αλλα εδω μου γραφει οτι παραδοθηκε
γτ γραφει Delivered? κανονικα επρεπε να ερθει Ελλαδα κ συγκεκριμενα στην Φλωρινα

http://shiptrack.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ShipmentTracking&TrkNo=UPAAB000000056236998&token=fV0Vm8z1z9yAQPUpj8WlIK4uAfyNXVzp

cool11
02-05-14, 13:25
Ειναι οντως τοσο λειψο το tracking της royal mail? (αγγλια)
Εδω και μια βδομαδα εκανα παραγγελια, κι εδω και μια βδομαδα δεν βλεπω καμια ανανεωση στην σελιδα με το tracking τους.
"Your item, posted on 28/04/14 with reference RU---- has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE."
Φανταζομαι το δεμα θα φτασει ελλαδα, κι ακομη στη σελιδα τους θα λεει το ιδιο κι απαραλλαχτο το παραπανω μηνυμα;
Δεν θα επρεπε να βλεπω κατι απο την πορεια του δεματος;

euri
02-05-14, 13:30
Από τη στιγμή που θα βγει εκτός χώρας προέλευσης, η παρακολούθηση μπορεί να γίνει από τον αντίστοιχο φορέα της χώρας προορισμού.

cool11
02-05-14, 13:40
Πως θα βρω το αντιστοιχο tracking των ελτα? Και αν αραγε δεν ειναι ελτα;

8anos
02-05-14, 13:44
τον ιδιο αριθμό θα χρησιμοποιησεις

euri
02-05-14, 13:45
To tracking number είναι το ίδιο, δεν αλλάζει.
Αν η αποστολή είναι με το επίσημο royal mail, τότε στην Ελλάδα θα διεκπεραιωθεί από τα ΕΛΤΑ.

cool11
02-05-14, 13:55
Παω λοιπον εδω
http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx

βαζω τον αριθμο (copy paste για να μη γινει λαθος) και βλεπω:

The is no data for this shipping number RU---.
Please try again later or check the shipping number you provided


Να υποθεσω οτι δεν ηρθε ακομη ελλαδα;
Το tracking ομως στη σελιδα του royal mail δεν μου λεει οτι οριστικα εφυγε για ελλαδα, εκτος αν εσεις καταλαβενεται κατι αλλο απο την εκφραση:
"Your item......has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE."

johnson
02-05-14, 15:02
http://bit.ly/1kvzW8l

( Κάποιος έπρεπε να το κάνει; )

Serafeim Karakostas
02-05-14, 15:07
Cool11, η παραγγελία σου θα διεκπεραιωθεί από την gls που στην Ελλάδα συνεργάζεται με την acs. Βάλε τον αριθμό αποστολής σου εδώ (http://www.17track.net/index_en.shtml) και, μόλις δεις να γράφει "RECEIVED AT OEGLS ATHENS, GLS ATHENS", επικοινωνείς με την acs που θα σου δώσει το νέο αριθμό αποστολής (αλλάζει όταν το πακέτο μπαίνει Ελλάδα). Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις τον αριθμό αποστολής σου εδώ (https://gls-group.eu/EU/en/home) και βλέπεις κατευθείαν και το tracking της acs.

cool11
02-05-14, 20:33
Cool11, η παραγγελία σου θα διεκπεραιωθεί από την gls που στην Ελλάδα συνεργάζεται με την acs. Βάλε τον αριθμό αποστολής σου εδώ (http://www.17track.net/index_en.shtml) και, μόλις δεις να γράφει "RECEIVED AT OEGLS ATHENS, GLS ATHENS", επικοινωνείς με την acs που θα σου δώσει το νέο αριθμό αποστολής (αλλάζει όταν το πακέτο μπαίνει Ελλάδα). Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις τον αριθμό αποστολής σου εδώ (https://gls-group.eu/EU/en/home) και βλέπεις κατευθείαν και το tracking της acs.

Ευχαριστω!
Στο πρωτο λινκ που μου εδωσες δειχνει
138820
ενω στο δευτερο λινκ δειχνει
138821

Τελικα που βρισκεται το πακετο? Ελλαδα ή Γερμανια;

Serafeim Karakostas
03-05-14, 00:07
Έχω και εγώ πακέτο που είναι επίσης από 2/5 στη Γερμανία. Στην Ελλάδα θα είναι Δευτέρα με Τρίτη.

Andreaslar
05-05-14, 04:24
Έχω κάνει μια παραγγελία από Αμερική αξίας 202USD / 150GBP (119.99GBP + 29.99GBP shipping), ήρθε με USPS, χωρίς τελωνείο.
Όλα καλά; Όχι! Ο Τύπος έστειλε λάθος αντικείμενο.
Ανοίγω case, ανταλλάσσουμε μηνύματα μου λέει να το στείλω πίσω, του λέω αν θα καλύψει ΚΑΙ τα έξοδα αποστολής για να το στείλω πίσω Αμέρικα, λέει ναι (σε μήνυμα μέσω του case).
Βλέπω τώρα στο case:
138928
138927

Το στέλνω κανονικά πίσω (γύρα στα 45 ευρώ μέσω ΕΛΤΑ), στέλνω τα αποδεικτικά, tracking number και απόδειξη πληρωμής και αφού το λάβει θα μου γυρίσει/πληρώσει ΚΑΙ τα δικά μου έξοδα;
Αν δεν το κάνει; Τι μπορώ να κάνω εγώ μετά;

8anos
05-05-14, 09:47
you will need to cover the cost of returning the item

τα 45 ευρω ξεχνα τα, θα παρεις οσα πληρωσες για το αντικειμενο και το αρχικο κόστος αποστολής

Andreaslar
05-05-14, 10:01
Ο πωλητής είναι με υψηλό rating και 40000+ αξιολογήσεις. Εφοσον στα μηνύματα δέχεται να καλύψει τα έξοδα τα δικά μου,υπάρχει περίπτωση να μην τα στείλει;

8anos
05-05-14, 10:10
διαβασε προσεκτικα το πρωτο μηνυμα "You ll receive...."

jkoukos
05-05-14, 10:40
O @8anos, έχει δίκιο. Δεν ξέρουμε τι συζητήσατε στα μηνύματα που ανταλλάσσατε, αλλά και στα 2 που δείχνεις φαίνεται καθαρά ότι θα έχεις επιστροφή για το ποσό της αγοράς (119,99£) + τα αρχικά έξοδα αποστολής (30£), σύνολο 149,99£.
Επίσης στο πρώτο μήνυμα σου λέει ότι θα πρέπει να καλύψεις τα έξοδα αποστολής ("You will need to cover the cost of returning the item").

lak100
05-05-14, 13:07
πηρα 7/4 ενα android tv box απο ebay απο hong kong με βαση το tracking ο πωλητης παρεδωσε το δεμα στις 23/4 και εφυγε για Ελλαδα 3/5 γιατι τοση καθυστερηση?

Andreaslar
05-05-14, 14:59
αυτά είναι αυτοματοποιημένα μηνύματα από το ebay, το οποίο αναφέρει το "σωστό" ποσό επιστροφής (πως άλλωστε θα μπορούσε να δείξει ποσό μεγαλύτερο από όσα πλήρωσα)
Στα μηνύματα που αντάλλαξα με τον seller μέσω case (αυτά τα μηνύματα αν πάμε σε "διαμάχη" δεν τα βλέπει το ebay?) δηλώνει ότι θα καλύψει το επιπλέον κόστος των μεταφορικών (δηλαδή ότι θα επιστρέψει τα 150GBP + τα μεταφορικά από Ελλάδα)

Η ερώτηση μου είναι:
1) αν το έχει ξανακάνει κάποιος άλλος, δηλαδή να του έχει καλύψει πωλητής τα μεταφορικά της επιστροφής
και
2) Αν αποδειχτεί αφερέγγυος και επιστρέψει μόνο τα 150GB, μπορώ να τα διεκδικήσω μετά μέσω ebay? εφόσον από τα μηνύματα αποδεικνύεται ότι δηλώνει ότι θα καλύψει τα έξτρα μεταφορικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.