PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

SantoPtol
19-07-08, 02:18
Μπα, σε μένα που έκανα κάτι partially refund μου τα έβαλε στην τράπεζα χωρίς χρέωση.

NIKOS18382
24-07-08, 18:11
γεια απο μενα

αυτα τα unlocked κινητα που μπορει καποιος να βρει στο
ebay λειτουργουν κανονικα με τα ελληνικα δικτυα??

jap
24-07-08, 18:23
γεια απο μενα

αυτα τα unlocked κινητα που μπορει καποιος να βρει στο
ebay λειτουργουν κανονικα με τα ελληνικα δικτυα??

Αν μιλάς για ebay Αγγλίας, οι τιμές είναι φαρμακείο, ωστόσο το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να παίζει στις συχνότητες των ελληνικών δικτύων, να έχει ευρωπαϊκού τύπου φορτιστή και να υποστηρίζει γλώσσα μενού που να καταλαβαίνεις. Αν μιλάς για Χονγκ Κονγκ, όλοι όσοι πουλούν φτηνά κινητά έχουν κριτικές περίεργες, μπες λίγο στον κόπο και διάβασε το ψαχνό τους.

Καλύτερα να παρακολουθείς τις προσφορές του Cosmote. Μερικές φορές έχει απιστευτες προσφορές, και με άτοκες και δωρεάν παράδοση, πάντα για λίγα τεμάχια. Το ίδιο κάνει και η vodafone, αλλά με ελαφρά μεταχειρισμένα-επισκευασμένα. Α, και δες και τις αγγελίες του adslgr. Στην Ελλάδα γενικά έχουν χαλαρώσει εδώ και χρόνια τα λουριά, δεν κυκλοφορούν πλέον κλειδωμένα κινητά στο βαθμό που κυκλοφορούσαν παλιά και βρίσκεις πιο εύκολα ό,τι θες και πολύ φτηνά.

RASTAVIPER
24-07-08, 18:23
γεια απο μενα

αυτα τα unlocked κινητα που μπορει καποιος να βρει στο
ebay λειτουργουν κανονικα με τα ελληνικα δικτυα??

Αν ανήκει στο ίδιο band, πχ 1800 GSM με αυτό που υποστηρίζει η χώρα μας, τότε αν είναι και ξεκλείδωτο παίζει κανονικά με οποιαδήποτε κάρτα SIM.

NIKOS18382
24-07-08, 19:02
Αν ανήκει στο ίδιο band, πχ 1800 GSM με αυτό που υποστηρίζει η χώρα μας, τότε αν είναι και ξεκλείδωτο παίζει κανονικά με οποιαδήποτε κάρτα SIM.

πολυ ωραιος.κατατοπιστικος.ευχαριστω

NIKOS18382
25-07-08, 06:48
Αν μιλάς για ebay Αγγλίας, οι τιμές είναι φαρμακείο, ωστόσο το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να παίζει στις συχνότητες των ελληνικών δικτύων, να έχει ευρωπαϊκού τύπου φορτιστή και να υποστηρίζει γλώσσα μενού που να καταλαβαίνεις. Αν μιλάς για Χονγκ Κονγκ, όλοι όσοι πουλούν φτηνά κινητά έχουν κριτικές περίεργες, μπες λίγο στον κόπο και διάβασε το ψαχνό τους.

Καλύτερα να παρακολουθείς τις προσφορές του Cosmote. Μερικές φορές έχει απιστευτες προσφορές, και με άτοκες και δωρεάν παράδοση, πάντα για λίγα τεμάχια. Το ίδιο κάνει και η vodafone, αλλά με ελαφρά μεταχειρισμένα-επισκευασμένα. Α, και δες και τις αγγελίες του adslgr. Στην Ελλάδα γενικά έχουν χαλαρώσει εδώ και χρόνια τα λουριά, δεν κυκλοφορούν πλέον κλειδωμένα κινητά στο βαθμό που κυκλοφορούσαν παλιά και βρίσκεις πιο εύκολα ό,τι θες και πολύ φτηνά.

απο cosmote 199ε
απο scroutz περιπου 160ε
απο ebay 109ε
λοιπον?

jap
25-07-08, 09:02
απο cosmote 199ε
απο scroutz περιπου 160ε
απο ebay 109ε
λοιπον?


Καμία αντίρρηση, απλά σου λέω ψάξε κι εκεί. Αν δεν κάνει για σένα ένα από αυτά που έχει σε προσφορές, ΟΚ. Εσύ έχεις συγκεκριμένο μοντέλο στο μυαλό σου. Π.χ. ο Cosmote δίνει σήμερα το motorola q9 150 ευρώ, η φτηνότερη τιμή σε ebay κλπ είναι 400 δολάρια, branded για διάφορους ISP (όχι κλειδωμένο) και χωρίς υποστήριξη ελληνικών. Αν αυτό που ψάχνεις το βρίσκεις μόνο σε ebay σε τέτοια τιμή πάρτο. Δες μόνο, εκτός από τις μπάντες να υποστηρίζει και ελληνικά στο βαθμό που τα χρειάζεσαι και να έιναι κατάλληλος ο φορτιστής ή να μπορείς να αγοράσεις από εδώ φτηνά. Α, και να είναι αξιόπιστος ο πωλητής.

NIKOS18382
26-07-08, 08:12
Καμία αντίρρηση, απλά σου λέω ψάξε κι εκεί. Αν δεν κάνει για σένα ένα από αυτά που έχει σε προσφορές, ΟΚ. Εσύ έχεις συγκεκριμένο μοντέλο στο μυαλό σου. Π.χ. ο Cosmote δίνει σήμερα το motorola q9 150 ευρώ, η φτηνότερη τιμή σε ebay κλπ είναι 400 δολάρια, branded για διάφορους ISP (όχι κλειδωμένο) και χωρίς υποστήριξη ελληνικών. Αν αυτό που ψάχνεις το βρίσκεις μόνο σε ebay σε τέτοια τιμή πάρτο. Δες μόνο, εκτός από τις μπάντες να υποστηρίζει και ελληνικά στο βαθμό που τα χρειάζεσαι και να έιναι κατάλληλος ο φορτιστής ή να μπορείς να αγοράσεις από εδώ φτηνά. Α, και να είναι αξιόπιστος ο πωλητής.

βεβαιος εχεις δικιο. τα εχω κανει ολα αυτα.
οσο για το motorola q9 δεν εχω τετοιου ειδους κινητο στο μυαλο μου.

RASTAVIPER
28-07-08, 13:44
Αν μιλάς για ebay Αγγλίας, οι τιμές είναι φαρμακείο, ωστόσο το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να παίζει στις συχνότητες των ελληνικών δικτύων, να έχει ευρωπαϊκού τύπου φορτιστή και να υποστηρίζει γλώσσα μενού που να καταλαβαίνεις. Αν μιλάς για Χονγκ Κονγκ, όλοι όσοι πουλούν φτηνά κινητά έχουν κριτικές περίεργες, μπες λίγο στον κόπο και διάβασε το ψαχνό τους.

Καλύτερα να παρακολουθείς τις προσφορές του Cosmote. Μερικές φορές έχει απιστευτες προσφορές, και με άτοκες και δωρεάν παράδοση, πάντα για λίγα τεμάχια. Το ίδιο κάνει και η vodafone, αλλά με ελαφρά μεταχειρισμένα-επισκευασμένα. Α, και δες και τις αγγελίες του adslgr. Στην Ελλάδα γενικά έχουν χαλαρώσει εδώ και χρόνια τα λουριά, δεν κυκλοφορούν πλέον κλειδωμένα κινητά στο βαθμό που κυκλοφορούσαν παλιά και βρίσκεις πιο εύκολα ό,τι θες και πολύ φτηνά.

Εγώ έχω πάρει το Ν95 από εκεί και γλύτωσα μερικά 100αρικα όταν εδώ είχε 700+€.
Και γενικά από Ebay Αγγλίας ψωνίζω πολύ πράγμα.
Πολύ καλές τιμές αρκεί να το ψάχνεις πρώτα και να έχεις υπομονή.

NIKOS18382
28-07-08, 17:11
Εγώ έχω πάρει το Ν95 από εκεί και γλύτωσα μερικά 100αρικα όταν εδώ είχε 700+.
Και γενικά από Ebay Αγγλίας ψωνίζω πολύ πράγμα.
Πολύ καλές τιμές αρκεί να το ψάχνεις πρώτα και να έχεις υπομονή.

απο flashαρισμα ?
το κανεις μονος σου?
γιατι σκεφτομαι για το d900i και δεν εχει ελληνικα μου λεει ο πωλητης

jap
29-07-08, 11:52
απο flashαρισμα ?
το κανεις μονος σου?
γιατι σκεφτομαι για το d900i και δεν εχει ελληνικα μου λεει ο πωλητης

Ψάξε εδώ (http://www.eprice.gr/product/samsung%20d900i), θα σου βγάλει 2-3 καταστήματα με τιμή ως 150 ευρώ. Πάντως για το συγκεκριμένο κινητό μάλλον κυκλοφορεί πακέτο ελληνικών αν ψάξεις λίγο. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι.

NIKOS18382
29-07-08, 15:41
Ψάξε εδώ (http://www.eprice.gr/product/samsung%20d900i), θα σου βγάλει 2-3 καταστήματα με τιμή ως 150 ευρώ. Πάντως για το συγκεκριμένο κινητό μάλλον κυκλοφορεί πακέτο ελληνικών αν ψάξεις λίγο. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι.

το εψαξα και μπορω να σου πω οτι εχω γινει exper (joke).αστα.
εκτως απο τα αρχεια θελει
ειδικο καλωδιο usb flash 21ε απο αγγλια
(πραγμα που μειωνει τη διαφορα τιμης απο ελλαδα)
υποπτευομαι οτι αν θα φαει flasharisma θα κλειδωσει αφου ειναι debranded απο τον πωλητη
(θα επιστρεψει στην αρχικο συμβολαιο του κινητου)
και δεν υπαρχει και εγγυηση.και αλλα αυτα?? για 30ε διαφορα.
δεν αξιζει :(

RASTAVIPER
29-07-08, 15:53
απο flashαρισμα ?
το κανεις μονος σου?
γιατι σκεφτομαι για το d900i και δεν εχει ελληνικα μου λεει ο πωλητης

Δε γνωρίζω τι γίνεται με άλλα κινητά.
Πάντως τα NOKIA που έχουν το ίδιο λειτουργικό με το Ν95, με 1 πρόγραμμα κάνεις το rebranding από όπου και αν είναι το κινητό και το κάνεις Ελληνικό.Μετά όλες οι official αναβαθμίσεις περνιούνται κανονικά στη γλώσσα που έχεις ορίσει.
Και όλα τα κάνεις με το καλώδιο σύνδεσης που υπάρχει μέσα στο πακέτο.
Αρκεί απλά να είναι ξεκλείδωτο το κινητό και δε θες τίποτα άλλο.

jap
29-07-08, 17:43
Και όλα τα κάνεις με το καλώδιο σύνδεσης που υπάρχει μέσα στο πακέτο.

Αυτό είναι το λογικό, κι εγώ δεν προσπαθώ να σε αποθαρύνω. Απλά βεβαιώσου ότι είναι full retail η συσκευασία και ότι περιέχει καλώδιο, η samsung σαφώς δίνει με το συγκεκριμένο κινητό.

zeta
30-07-08, 16:06
Παιδια βοηθεια!
\Αγορασα ενα pc μεσω ebay απο Αμερικη και ο seller είχε 5-6 πωλησεις αλλα αριστος. Ξαφνικα και ενω συμφωνα με εκεινον εχει σταλει το δεμα απο 3-4 Ιουλιου, εχει κανει αλλες 2-3 πωλησεις και εχω ηρεμησει παρολο που δε μου εδεινε το tracking number για να μπορω να εντοπισω το δεμα μου εβγαλε μηνυμα το ebay οτι αν εχω πληρωσει να κανω dispute και εχουν κανει τον seller non valid. Τι γινεται? Να τα κλαψω τα 475 ευρα??

τι έγινε τελικά? ηρθε το pc, πήρες χρήματα πίσω....

nmavro73
30-07-08, 18:48
Λογικά θα πάρεις τα λεφτά σου.Μέχρι ένα ποσό είσαι ασφαλισμένος

subzer0
13-08-08, 02:13
Μια ερώτηση σχετικά με το ebay.
Στις 19/7 έκανα μια παραγγελία από κάποιον τυπά στο ebay.co.uk.
Αν και με λίγη καθυστέρηση αυτά που ζήτησα ήρθαν τελικώς την Παρασκευή 8/8.
Πέρα από την μικρή καθυστέρηση δεν είχα κανένα άλλο παράπονο , οτι ζήτησα ήρθε.
Πήγα να αφήσω λοιπόν feedback και μου βγάζει το εξής μήνυμα:
Item xxxx was not found because:
1) This item number does not exist
Or 2) you have already left feedback.
To 2 φυσικά δεν έπαιζε αλλά είδα ένα μήνυμα από το ebay που έλεγε : This user is no longer resistered on Ebay και τα τελευταία feedback που είχε ήταν από 24/7.
Μάλλον πρέπει να αισθάνομαι τυχερός που παρέλαβα το εμπόρευμα όπως το ζήτησα.
Πρέπει να φοβάμαι κάτι άλλο?
Μπορούμε να μάθουμε μεσω Ebay τους λόγους για τους οποίους δεν είναι πια resistered on Ebay (έφαγε ban :p , έφυγε από μόνος του)?

SantoPtol
13-08-08, 03:37
Μια ερώτηση σχετικά με το ebay.
Στις 19/7 έκανα μια παραγγελία από κάποιον τυπά στο ebay.co.uk.
Αν και με λίγη καθυστέρηση αυτά που ζήτησα ήρθαν τελικώς την Παρασκευή 8/8.
Πέρα από την μικρή καθυστέρηση δεν είχα κανένα άλλο παράπονο , οτι ζήτησα ήρθε.
Πήγα να αφήσω λοιπόν feedback και μου βγάζει το εξής μήνυμα:
Item xxxx was not found because:
1) This item number does not exist
Or 2) you have already left feedback.
To 2 φυσικά δεν έπαιζε αλλά είδα ένα μήνυμα από το ebay που έλεγε : This user is no longer resistered on Ebay και τα τελευταία feedback που είχε ήταν από 24/7.
Μάλλον πρέπει να αισθάνομαι τυχερός που παρέλαβα το εμπόρευμα όπως το ζήτησα.
Πρέπει να φοβάμαι κάτι άλλο?
Μπορούμε να μάθουμε μεσω Ebay τους λόγους για τους οποίους δεν είναι πια resistered on Ebay (έφαγε ban :p , έφυγε από μόνος του)?

Αφού σου ήρθε μην το πεις ούτε στον παπά.

Το ότι δεν είναι Registered Member μπορεί κάποιος να του έχει ανοίξει dispute και πάγωσαν όλες οι συναλλαγές του πωλητή μέχρι να βρεθεί ποιος φταίει.

π.χ. εγώ άνοιξα ένα dispute, σε 2-3 μέρες πάγωσε ο πωλητής, μέσα σε 7 μέρες έληξε το θέμα μου και έκλεισα ευνοϊκά το dispute αλλά για άλλες 10+ μέρες ο πωλητής ήταν παγωμένος. Γενικά το ebay καθηστερεί αρκετά σε αυτό το θέμα.

subzer0
13-08-08, 20:46
Αφού σου ήρθε μην το πεις ούτε στον παπά.

Το ότι δεν είναι Registered Member μπορεί κάποιος να του έχει ανοίξει dispute και πάγωσαν όλες οι συναλλαγές του πωλητή μέχρι να βρεθεί ποιος φταίει.

π.χ. εγώ άνοιξα ένα dispute, σε 2-3 μέρες πάγωσε ο πωλητής, μέσα σε 7 μέρες έληξε το θέμα μου και έκλεισα ευνοϊκά το dispute αλλά για άλλες 10+ μέρες ο πωλητής ήταν παγωμένος. Γενικά το ebay καθηστερεί αρκετά σε αυτό το θέμα.

H φάση είναι πως η παραγγελία δεν ήτανε για μένα αλλά για τον αδερφό μου και μου τα είχε κάνει τσουρέκια μέχρι να του έρθει. :p
Αφού ήρθε πάλι καλά.
Thanks φίλος. :oneup:

gkimonas
18-08-08, 13:08
Δεν κατέχω πολλά από ebay.

Θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας γι' αυτόν εδώ τον πωλητή. :)


paul778588 (http://feedback.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=paul778588&&ftab=FeedbackAsSeller&sspagename=VIP:feedback:3:uk)

Απ' ότι βλέπω έχεις καλές κριτικές ο τύπος.

jap
18-08-08, 14:20
Δεν κατέχω πολλά από ebay.

Θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας γι' αυτόν εδώ τον πωλητή. :)


paul778588 (http://feedback.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=paul778588&&ftab=FeedbackAsSeller&sspagename=VIP:feedback:3:uk)

Απ' ότι βλέπω έχεις καλές κριτικές ο τύπος.

Δεν θα προβληματιζόμουν, γιατί τα είδη που έχει είναι χαμηλού ρίσκου και όχι τόσο ακριβά. Ναι, καλές οι κριτικές του και από Αγγλία έρχονται γρήγορα, αλλά είναι λίγο τσιμπημένα τα μεταφορικά του. Αν θες να πάρεις τροφοδοτικό, να ξέρεις ότι θα πρέπει να αλλάξεις βύσμα. Αν θες screen protector να σου στείλω με PM από πού αγόρασα πρόσφατα με εντυπώσεις.

gkimonas
18-08-08, 14:27
Δεν θα προβληματιζόμουν, γιατί τα είδη που έχει είναι χαμηλού ρίσκου και όχι τόσο ακριβά. Ναι, καλές οι κριτικές του και από Αγγλία έρχονται γρήγορα, αλλά είναι λίγο τσιμπημένα τα μεταφορικά του. Αν θες να πάρεις τροφοδοτικό, να ξέρεις ότι θα πρέπει να αλλάξεις βύσμα. Αν θες screen protector να σου στείλω με PM από πού αγόρασα πρόσφατα με εντυπώσεις.

έναν hardware sata raid controller θέλω να πάρω φίλος. :)

Ορίστε σχετικά εδώ --> http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2264023&postcount=1883

nmavro73
18-08-08, 16:03
Μπορει απλά ο τύπος να έκλεισε το λογαριασμό του και να σταμάτησε να ασχολείται με το ebay

jap
18-08-08, 16:14
έναν hardware sata raid controller θέλω να πάρω φίλος. :)

Ορίστε σχετικά εδώ --> http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2264023&postcount=1883

Το μόνο που θα με προβλημάτιζε είναι ότι ενώ είναι brand new, το δίνει μόνο με 30 μέρες εγγύηση. Αν το πακετάρει καλά δεν έχεις κανένα πρόβλημα, φαίνεται σοβαρός και το ότι είναι από Αγγλία θετικό. Για την τιμή ξέρεις εσύ αν είναι καλή.

Rezwalker
21-08-08, 17:01
Παιδια μια ερωτηση κι εγω.. η οποια ειναι εδω http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2270217&postcount=10
σορρυ ειδα το νημα αυτο :oops:

alexopth69
23-08-08, 11:46
αν το ποσό είναι πάνω από 200 € το λογικό είναι να περάσεις τελωνείο. Αν επιλέξεις USPS μεταφορική παίζει να μην ελεγχθείς και αν ελεγχθείς θα πληρώσεις λιγότερα στο τελωνείο. Ενδεικτικά εγώ για δέμα αξίας 300 € μαζί με τα μεταφορικά, πλήρωσα 100€ σύνολο τελωνείου και ΦΠΑ.

RASTAVIPER
23-08-08, 13:41
Έχω 1 θεματάκι με έναν πωλητή και θέλω τη γνώμη σας.
Αγόρασα από ένα τύπο 2 ίδια bluetooth ακουστικά.
Το πρώτο έχει πρόβλημα ως προς το ότι έχει πολύ λίγες ώρες αναμονής (τις μισές από αυτές που έλεγε),αλλά θα το κρατήσω έτσι και αλλιώς.
Το δεύτερο δε δουλεύει καθόλου!
Οπότε μίλησα μαζί του για να μου κάνει refund το 2ο.Στην αρχή μου άρχισε κάτι ψόφια ότι πρέπει να το γυρίσω πίσω, αλλά μετά μόλις απείλησα για negative,μου έκανε refund.
Και εδώ ξεκινεί το θέμα.Το ένα ακουστικό το πήρα 3,5€ και το άλλο 4,5.Αυτός μπερδεύτηκε και έκανε refund το πιο φτηνό, ενώ το χαλασμένο είναι το πιο ακριβό.Επειδή όμως του έριξα 1 αρνητική, αυτός πήγε και έκανε και το άλλο refund χωρίς εγώ να το ζητήσω..
Εγώ για να είμαι δίκαιος, του έκανα τη 2η αξιολόγηση θετική και είπα να το λήξουμε εδώ..
Έλα όμως που με έχει πρήξει 1 βδομάδα με email να πάρω πίσω την αρνητικη.Ο τύπος έχει 1000αδες θετικές αξιολογήσεις, μερικές αρνητικές για άλλα bluetooth ακουστικά, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κόλλησε έτσι με τη μια αρνητική.
Σήμερα έλαβα και 1 μήνυμα από Ebay, που λέει:
"Τhe seller,tells us you have mutually agreed not to complete the transaction (e.g. because you returned or are returning the item for a refund or because there was a misunderstanding) and has requested a credit for their eBay fees.

Please respond by Aug-30-2008 so eBay knows whether you have made this agreement.

Please note: Both you and the seller will still be able to leave feedback for each other regarding this transaction."

Λοιπόν τι λέτε?
Αν δε δεχτώ τη συφωνία τι μπορεί να γίνει??

Οι επιλογές μου είναι 2:
1.I agreed not to complete this transaction and/or return the item.
The seller will be eligible for a refund of their eBay fees.

2. We have not made an agreement to cancel this transaction.
The seller will NOT be eligible for a refund of their eBay fees.

Λέω να βάλω το 2ο.

gogos7
23-08-08, 13:59
Έδωσες negative feedback για item αξίας 3,5 ευρώ;

gkimonas
23-08-08, 14:51
Θα ήθελα να σας ρωτήσω, κατά την διάρκεια παραγγελίας ενός προιόντος στο ebay, πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία είχε μια επιλογή αξίας 6,5 λίρες που απ' ότι κατάλαβα ήταν για καλύτερη μεταφορά, ή κάτι τέτοιο.

Ξέρει κανείς κάτι. :hmm:

Εγώ σαν τσιφούτης δεν το έβαλα. :rolleyes::p

jap
23-08-08, 14:54
Έχω 1 θεματάκι με έναν πωλητή και θέλω τη γνώμη σας.
.....

....Οι επιλογές μου είναι 2:
1.I agreed not to complete this transaction and/or return the item.
The seller will be eligible for a refund of their eBay fees.

2. We have not made an agreement to cancel this transaction.
The seller will NOT be eligible for a refund of their eBay fees.

Λέω να βάλω το 2ο.

Εγώ λέω να βάλεις το 1ο. Δεν τρέχει τίποτα και τα λεφτά σου τα έχεις πάρει πίσω τελικά.

Giama
23-08-08, 15:04
Κι εγώ λέω να βάλεις το 1ο. Αφού σου επέστρεψε τα χρήματα και είσαι ΟΚ.

RASTAVIPER
23-08-08, 18:36
Το θέμα είναι ότι καταρχήν αυτός δεν ξηγήθηκε σωστά.Τον παρακαλούσα να μου στέιλει ένα άλλο για αντικατάσταση και μου έλεγε να του στείλω πρώτα πίσω το χαλασμένο..Τι να του έστελνα, που τα ταχυδρομικά θα έβγαιναν όση η αξία ίσως και παραπάνω.Και μετά έιναι και το θέμα του χρόνου.Με ρωτάει κανείς αν έχω χρόνο να πηγαίνω στο ταχυρομείο να περιμένω στο κλαισικό ταμείο?Τα πακέτα που παραλαμβάνω, τα παίρνω από άλλο τμήμα του ταχυδρομείου που ποτέ δεν έχει ουρά.
Αλλά μόλις έφαγε την αρνητική, τότε να δείτε πώς έστρωσε.Και να μου στείλει άλλο και να κάνει refund.Γιατί πριν το έπαιζε μάγκας και μετά έστρωσε?Και εξάλλου, είδα το feedback και έχει αρκετές αρνητικές για αυτά τα φτηνά bluetooth.Οπότε τι να έκανα?Να έπαιρνα και άλλο και να έβγαινε και αυτό χαλασμένο?Άσε που αν την έκανα θετική θα έκρυβα τα προβληματικά του προϊόντα.Κρίμα δεν είναι να πουλάει τέτοια και να την πάθουν και άλλοι?
Και στην τελική καμιά συμφωνία δεν κάναμε για να γίνει κάτι μέσω EBAY.Πώς πάει αυτός και στέλνει ενημέρωση στο EBAY να κλείσει το transaction?Άσε που πάνω στη χαζομάρα του, το Dispute που έκανε το έκανε για τη δημοπρασία που του έκανα θετική αξιολόγηση!!:p:p

jap
24-08-08, 10:58
Το θέμα είναι ότι καταρχήν αυτός δεν ξηγήθηκε σωστά.

...


Δεν έχεις άδικο. Είσαι όμως κι εσύ έμπειρος χρήστης του ebay και διαβάζεις τις αξιολογήσεις και ξέρεις ότι γίνονται αυτά. Το 90% των mutually withdrawn που βλέπεις σε χρήστες είναι για παρόμοιες περιπτώσεις. Έστειλαν χαλασμένο, είτε εν γνώσει τους είτε επειδή είναι πολύ 'κινέζικο' και έκαναν τον κινέζο μέχρι να έρθει η αρνητική. Όσο για τη διαδικασία με το ταχυδρομείο, έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αυτό το εκμεταλλεύονται όλοι αυτοί που έχουν τέτοιες τιμές (3,5 και 4,5 ευρώ το ακουστικό και το φτηνότερο που θα βρεις από κανονική μάρκα είναι στα 18-20). Νομίζω πως τυπικά είναι καλυμμένος αφού σου έκανε refund, και μάλιστα χωρίς να πάρει πίσω το χαλασμένο, οπότε θα έπρεπε κι εσύ να επιλέξεις την 1η επιλογή. Βέβαια, ελεύθερος άνθρωπος είσαι, και μάλιστα σχετικός με το σπορ, οπότε κάνεις ό,τι θέλεις.

Επίσης, ασφαλώς και είχες συνυπολογίσει από την αρχή το ρίσκο, και έλαβες υπόψη σου και την πολύ χαμηλή τιμή τους.

Όσο για το να μην την πατήσουν άλλοι, νομίζω ότι το ότι τα γράφεις εδώ θα βοηθήσει ορισμένους να καταλάβουν κυρίως αυτό που κι εσύ κι εγώ και άλλοι εδώ μέσα φωνάζουμε: Feedback π.χ. 97-98% δεν είναι αρκετό, πρέπει να διαβάζουμε πάντα τα αρνητικά και ουδέτερα και να προσπαθούμε να καταλάβουμε πώς λειτουργεί ο συγκεκριμένος πωλητής. Για τους άλλους επίδοξους αγοραστές δεν μπορείς έτσι κι αλλιώς να κάνεις κάτι, όσοι ελέγχουν το feedback δεν θα την πατήσουν παρά μόνο αν συνυπολογίσουν τα ρίσκα, οι άλλοι ας πρόσεχαν, δεν αλλάζει τόσο εύκολα η κατάσταση.

RASTAVIPER
24-08-08, 13:08
Δεν έχεις άδικο. Είσαι όμως κι εσύ έμπειρος χρήστης του ebay και διαβάζεις τις αξιολογήσεις και ξέρεις ότι γίνονται αυτά. Το 90% των mutually withdrawn που βλέπεις σε χρήστες είναι για παρόμοιες περιπτώσεις. Έστειλαν χαλασμένο, είτε εν γνώσει τους είτε επειδή είναι πολύ 'κινέζικο' και έκαναν τον κινέζο μέχρι να έρθει η αρνητική. Όσο για τη διαδικασία με το ταχυδρομείο, έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αυτό το εκμεταλλεύονται όλοι αυτοί που έχουν τέτοιες τιμές (3,5 και 4,5 ευρώ το ακουστικό και το φτηνότερο που θα βρεις από κανονική μάρκα είναι στα 18-20). Νομίζω πως τυπικά είναι καλυμμένος αφού σου έκανε refund, και μάλιστα χωρίς να πάρει πίσω το χαλασμένο, οπότε θα έπρεπε κι εσύ να επιλέξεις την 1η επιλογή. Βέβαια, ελεύθερος άνθρωπος είσαι, και μάλιστα σχετικός με το σπορ, οπότε κάνεις ό,τι θέλεις.

Επίσης, ασφαλώς και είχες συνυπολογίσει από την αρχή το ρίσκο, και έλαβες υπόψη σου και την πολύ χαμηλή τιμή τους.

Όσο για το να μην την πατήσουν άλλοι, νομίζω ότι το ότι τα γράφεις εδώ θα βοηθήσει ορισμένους να καταλάβουν κυρίως αυτό που κι εσύ κι εγώ και άλλοι εδώ μέσα φωνάζουμε: Feedback π.χ. 97-98% δεν είναι αρκετό, πρέπει να διαβάζουμε πάντα τα αρνητικά και ουδέτερα και να προσπαθούμε να καταλάβουμε πώς λειτουργεί ο συγκεκριμένος πωλητής. Για τους άλλους επίδοξους αγοραστές δεν μπορείς έτσι κι αλλιώς να κάνεις κάτι, όσοι ελέγχουν το feedback δεν θα την πατήσουν παρά μόνο αν συνυπολογίσουν τα ρίσκα, οι άλλοι ας πρόσεχαν, δεν αλλάζει τόσο εύκολα η κατάσταση.

Συμφωνώ.
Ξέρεις τι χρονικό όριο έχουν τα feedback?ακόμα δε μοιυ έχει δώσει καμιά από τις 2 αξιολογήσεις μου.Δεν υποχρεώνεται να το κάνει?

jap
24-08-08, 13:35
Συμφωνώ.
Ξέρεις τι χρονικό όριο έχουν τα feedback?ακόμα δε μοιυ έχει δώσει καμιά από τις 2 αξιολογήσεις μου.Δεν υποχρεώνεται να το κάνει?

Δεν ξέρω, όσες φορές έχει χρειαστεί έχω κάνει μια υπενθύμιση και μου έκαναν feedback αμέσως.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 11 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα εδώ (http://pages.ebay.co.uk/help/feedback/feedback-disputes.html) αυτό:


While leaving Feedback is voluntary, eBay encourages all members to leave Feedback after each transaction is complete.

Οπότε δεν υπάρχει όριο, προαιρετικό είναι...

RASTAVIPER
24-08-08, 19:40
Δεν ξέρω, όσες φορές έχει χρειαστεί έχω κάνει μια υπενθύμιση και μου έκαναν feedback αμέσως.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 11 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα εδώ (http://pages.ebay.co.uk/help/feedback/feedback-disputes.html) αυτό:

Οπότε δεν υπάρχει όριο, προαιρετικό είναι...

Πακέτο..Έχασα 2 αξιολογήσεις εξαιτίας των προβληματικών bluetooth...
Και σου λέει μετά Power Seller..:down:

burzumno
26-08-08, 16:48
Γεια σας, εχω βρει στο e-bay ενα mp3 player που με ενδιαφερει πολυ, οριστε το link του item http://cgi.ebay.co.uk/NEW-CREATIVE-ZEN-X-FI-8GB-MP3-VIDEO-PLAYER-XFI-8-GB_W0QQitemZ290255489081QQihZ019QQcategoryZ73839QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262
να την κυνηγησω την δημοπρασια? τι γνωμη εχετε για τον seller? Ειναι η πρωτη φορα που χρησιμουποιω e-bay αν και εχω κανει αρκετες αγορες με paypal παλαιοτερα, εκτος e-bay.

Doxaios
26-08-08, 17:10
Με 99.9% ποσοστό δεν νομίζω να υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα με τον συγκεκριμένο πωλητή.Αν η τιμή είναι καλή τότε δεν υπάρχει λόγος να μην το πάρεις.

jap
26-08-08, 21:02
να προσέξεις το γεγονός ότι δίνει 90 μέρες εγγύηση ο ίδιος κι όχι η εταιρεία.

Hook
27-08-08, 09:29
Εχω παρατηρησει οτι μερικα προιοντα υπαρχουν εις διπλουν στην λιστα που βγαζει η αναζητηση με διαφορα καποιων δευτερολεπτων ή λιγων λεπτων απο τον ιδιο seller. Αυτο γιατι γινεται? Ειναι απλα λαθος οταν το κανει post και γινεται κατα λαθος 2 φορες ή μηπως ειναι τπτ αλλο? Το εχετε παρατηρησει?

Επισης, βλεποντας το feedback καποιων sellers βλεπω οτι τα auctions ειναι δηλωμενα ως "private".. Με βαζει λιγο σε υποψιες αυτο γιατι συγκεκριμενα για ενα seller που παρακολουθω ειδα οτι ξαναβγαζει "στο σφυρι" το ιδιο item λιγο μετα αφου ληξει η δημοπρασια και μετα στο feedback ειναι δηλωμενα ως private οποτε δεν μπορω να δω παραπανω στοιχεια. Μου φαινεται λιγο "καπως" η κινηση αυτη.. Τι λετε?

jap
27-08-08, 10:11
Εχω παρατηρησει οτι μερικα προιοντα υπαρχουν εις διπλουν στην λιστα που βγαζει η αναζητηση με διαφορα καποιων δευτερολεπτων ή λιγων λεπτων απο τον ιδιο seller. Αυτο γιατι γινεται? Ειναι απλα λαθος οταν το κανει post και γινεται κατα λαθος 2 φορες ή μηπως ειναι τπτ αλλο? Το εχετε παρατηρησει?

Επισης, βλεποντας το feedback καποιων sellers βλεπω οτι τα auctions ειναι δηλωμενα ως "private".. Με βαζει λιγο σε υποψιες αυτο γιατι συγκεκριμενα για ενα seller που παρακολουθω ειδα οτι ξαναβγαζει "στο σφυρι" το ιδιο item λιγο μετα αφου ληξει η δημοπρασια και μετα στο feedback ειναι δηλωμενα ως private οποτε δεν μπορω να δω παραπανω στοιχεια. Μου φαινεται λιγο "καπως" η κινηση αυτη.. Τι λετε?

Ειδικά όσοι είναι ή το παίζουν καταστήματα πουλάνε με πολλαπλά listings δηλ. έχει 10 π.χ. κομμάτια βάζει το ένα με λήξη δημοπρασίας την Τρίτη στις 10, το άλλο με λήξη την Τετάρτη στις 8, την Πέμπτη στις 6 κλπ. Όσο πιο πολλά έχει και στην πράξη πουλάει τόσο πιο συχνά τα βάζει. Θα μπορούσε να βάλει μια δημοπρασία με 10 τεμάχια που λήγει σε πολλές μέρες, σπάζοντάς το όμως εκμεταλλεύεται την έξτρα προβολή που του δίνει το ebay όταν πλησιάζει η λήξη (βγαίνουν πρώτα στα όποια αποτελέσματα όσα λήγουν σύντομα), συν την ψυχολογική πίεση να προλάβει ο αγοραστής να κάνει προσφορά να το αγοράσει. Βέβαια, όλα αυτά ισχύουν αν μιλάς για πανομοιότυπα αντικείμενα όχι όμως για ίδιο αριθμό listing. Κι αυτό γίνεται, να κλείσει η δημοπρασία και να ξαναβγεί, υπό προϋποθέσεις όμως.

Να σημειώσω πως όταν βγαίνει κάτι σε δημοπρασία, ο πωλητής δηλώνει πόσα κομμάτια έχει διαθέσιμα και είναι υποχρεωμένος να μην παρουσιάσει ελλείψεις αφού κλείσει η δημοπρασία. Αν κάποιο καλό κατάστημα πουλά μέσω ebay, έχεις το πλεονέκτημα ότι δεν μπορεί να πει α, μου τελείωσε, θα στείλω όταν παραλάβω. Πρόβλημα προσωπικά έχω συναντήσει μόνο σε ρούχα που αναφέρουν πείτε μας τι νούμερο / χρώμα θέλετε με την πληρωμή, για να μην κάνουν ξεχωριστά listing, αλλά κι αυτό λύνεται με μια ερώτηση εκ των προτέρων αν αυτό που θες είναι διαθέσιμο.

Για τα private δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, μπορεί ο πωλητής να τα ορίσει έτσι. Βέβαια, δεν βλέπεις τελικά πόσο πουλήθηκε αυτό που ψάχνεις από το feedback, αν όμως τα σταμπάρεις και σημειώσεις τους αριθμούς listing πριν κλείσει η κάθε δημοπρασία μπορείς να τα δεις από τις σελίδες των listing. Είναι επιλογή του πωλητή, όπως και δική σου να κάνεις ή να μην κάνεις προσφορά. Το πιο λογικό είναι να έχεις ψάξει προηγουμένως πολύ καλά για να έχεις εικόνα πόσα θα είσαι ευχαριστημένος να πληρώσεις, για να μη χτυπιέσαι μετέπειτα. Και όπως κάνεις ήδη, καλή μελέτη στα feedback του πωλητή, και ιδιαίτερα στα αρνητικά, όσο λίγα κι αν είναι.

Doxaios
27-08-08, 10:52
Οπως τα λέει ο jap που απότι φαίνεται είναι ειδικός στο ebay.:oneup:

SantoPtol
27-08-08, 16:06
Εγώ πάντως όταν βλέπω πολλές private δημοπρασίες πιστεύω ότι είναι μούφα για να ανεβάσει ο άλλος το feedback. π.χ φίλος μου πουλούσε wallpapers για 0.01 λίρες και μέσα σε 3 μέρες έφτιαξε το feedback του στο 100, όλες ήταν prive δημοπρασίες και κάποιος τρίοτς δεν μπορούσε να ελέγξει ποιος αγόρασε τι.

Επίσης αν βλέπεις ο ίδιος πωλητής να πουλάει το ίδιο και το ίδιο, με το που τελειώνει το ένα να βάζει το άλλο παίζει καλοστημένη απάτη που γίνεται ως εξής:
Θέλω να πουλήσω ένα αντικείμενο, αλλά δεν πιάνει την τιμή που θέλω. Βάζω ένα φιλαράκι να ποντάρει είτε για να ανεβάσει την τιμή και τελικά να πιάσω την τιμή που θέλω, είτε αν δεν πιάσει την τιμή να το "αγοράσει" αυτός με μέθοδο πληρωμής που δεν μπορεί να ελεγτεί από το ebay. Ο φίλος δεν πληρώνει ουσιαστικά τίποτα και το αντικείμενο μου μένει. Αν γίνει αρκετές φορές το ίδιο πράγμα να είσαι σίγουρος ότι το ebay θα τον πάρει πρέφα και θα φάει μόνιμο ban.

Giama
27-08-08, 16:10
Επίσης αν βλέπεις ο ίδιος πωλητής να πουλάει το ίδιο και το ίδιο, με το που τελειώνει το ένα να βάζει το άλλο παίζει καλοστημένη απάτη που γίνεται ως εξής:
Θέλω να πουλήσω ένα αντικείμενο, αλλά δεν πιάνει την τιμή που θέλω. Βάζω ένα φιλαράκι να ποντάρει είτε για να ανεβάσει την τιμή και τελικά να πιάσω την τιμή που θέλω, είτε αν δεν πιάσει την τιμή να το "αγοράσει" αυτός με μέθοδο πληρωμής που δεν μπορεί να ελεγτεί από το ebay. Ο φίλος δεν πληρώνει ουσιαστικά τίποτα και το αντικείμενο μου μένει. Αν γίνει αρκετές φορές το ίδιο πράγμα να είσαι σίγουρος ότι το ebay θα τον πάρει πρέφα και θα φάει μόνιμο ban.

Σύμφωνοι, εάν πρόκειται π.χ. για μεταχειρισμένο αντικείμενο, που έχει μια γρατζουνιά εδώ κι ένα σπασιματάκι εκεί και βλέπεις αμέσως μετά να κάνει relist ένα ολόιδιο με την ίδια γρατζουνιά και σπάσιμο.

Αν είναι brand new item, ας πούμε, αποκλείεται να έχει πολλά ίδια να πουλήσει;

SantoPtol
27-08-08, 16:13
Αν είναι brand new item, ας πούμε, αποκλείεται να έχει πολλά ίδια να πουλήσει;

Αν έχει πολλά τα βάζει ταυτόχρονα σε πολλές καταχωρήσεις ή τα βάζει σε μια και λέει ξέρεις έχω 45 κομμάτια available. Αυτό που λέω εγώ είναι πχ κάτι λήγει η δημοπρασία την Δευτέρα το πρωί, και μετά από ώρες ή μέρες βγάζει το ίδο αντικείμενο.

ΥΓ. σε συνδιασμό πάντα με private δημοπρασίες μου έρχεται στο μυαλό ότι παίζει απάτη, αν είναι ανοικτές οι δημοπρασίες και βλέπω κάθε φορά διαφορετικό αγοραστή τότε ο πωλητής είναι ΟΚ.

jap
27-08-08, 16:51
Αν έχει πολλά τα βάζει ταυτόχρονα σε πολλές καταχωρήσεις ή τα βάζει σε μια και λέει ξέρεις έχω 45 κομμάτια available. Αυτό που λέω εγώ είναι πχ κάτι λήγει η δημοπρασία την Δευτέρα το πρωί, και μετά από ώρες ή μέρες βγάζει το ίδο αντικείμενο.

ΥΓ. σε συνδιασμό πάντα με private δημοπρασίες μου έρχεται στο μυαλό ότι παίζει απάτη, αν είναι ανοικτές οι δημοπρασίες και βλέπω κάθε φορά διαφορετικό αγοραστή τότε ο πωλητής είναι ΟΚ.

Αυτό που λες ασφαλώς και είναι πιθανότητα, αλλά:
- Ισχύει και το άλλο που λες, αν το κάνει κάποιος συστηματικά θα τον τσιμπήσουν
- Η εμπειρία μου είναι πως δεν είναι συνυφασμένα με απάτη
- Για να γίνει με επιτυχία θα πρέπει όντως να το κάνει με τιμές όπως στο παράδειγμα που λες, αλλιώς θα πληρώνει τρελά fees στο ebay, το θεωρώ δύσκολο και παρατραβηγμένο. Αλλά στο ebay όντως συμβαίνουν πολλά παρατραβηγμένα

Hook
27-08-08, 17:14
Πολυ καλο post απο τον φιλο jap. SantoPtol συμφωνω μαζι σου. Ο συγκεκριμενος πωλητης που αναφερθηκα κανει αυτο που λες. Πουλαει ενα μεταχειρισμενο controller, βαζει την ιδια φωτο και ολες του οι δημοπρασιες ειναι private. Ειναι απο Γερμανια το παλικαρι. Του εστειλα message και μου απαντησε οτι εχει και αλλα τετοια controller και οτι ειναι ιδια.. Προσωπικα πιστευω οτι μυριζει λιγο η δουλεια..

zeta
01-09-08, 16:35
κάτι παίζει μάλλον, δεν μου αρέσει ο γερμανός....

Tiven
01-09-08, 16:39
Έτσι όπως χάζευα διάφορα στο ebay , πετυχαίνω κάτι προστατευτικά οθόνης iPhone , πολύ φθηνά. Λέω , "κάτσε να παίξουμε λίγο". Αρχίζω να κάνω bid , στα 6-10 λεπτά και λίγο πριν τελειώσει κάνει ένας bid στα 0.10$ . Κάνω μετά από αυτόν και εγώ bid 0.16$ , και τελικά κερδίζω την δημοπρασία. Τα μεταφορικά είναι δωρεάν για ελλάδα , πλήρωσα τα 12 λεπτά € , και μου είπε πως θα το στείλει σε 1-2 μέρες...

Σας φαίνεται λογικό ? Συνολικό κόστος με μεταφορικά κλπ , 12 λεπτά €. Και τσίχλα να πουλούσε , λίγο φθηνά δεν είναι ρε παιδιά ?


http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230286148265&_trksid=p2759.l1259

zeta
01-09-08, 16:41
πολύ φτηνά όντως...
(κλεμένα είναι?)

@ ADSLgr.com All rights reserved.