PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RASTAVIPER
06-05-14, 00:09
πηρα 7/4 ενα android tv box απο ebay απο hong kong με βαση το tracking ο πωλητης παρεδωσε το δεμα στις 23/4 και εφυγε για Ελλαδα 3/5 γιατι τοση καθυστερηση?
Γιατί δεν το λες στον πωλητή να δούμε τι θα σου πει για την καθυστέρηση;
Όντως πολύ μεγάλη καθυστέρηση.

cool11
07-05-14, 11:32
Για το δεμα που ηρθε μεσω GLS και αναλαμβανει στην Ελλαδα η ACS, προσπαθω να μπω στο site της Acs αλλα εχει πεσει?
http://www.acscourier.gr/

djuan1988
07-05-14, 13:55
Σε εμένα με ΟΤΕ δουλεύει κανονικά.

Serafeim Karakostas
07-05-14, 22:28
Για το δεμα που ηρθε μεσω GLS και αναλαμβανει στην Ελλαδα η ACS, προσπαθω να μπω στο site της Acs αλλα εχει πεσει?
http://www.acscourier.gr/
Καλησπέρα. Το δικό μου το παρέλαβα χθες το πρωί. Ο σύνδεσμος λειτουργεί.

cool11
08-05-14, 08:27
Δεμα φαινεται ως 'sorted' στην αμερικη στις 2/5, συμφωνα με το http://www.trackitonline.ru/ και στο ιδιο το tracking της usps γραφει (παλι 2/5) 'Processed through USPS Sort Facility'.

Σημερα 8/5, ακομη δεν εχω εικονα που ειναι το δεμα. Στο www.trackitonline.ru δειχνει οτι θα συνεχισει τη διανομη τα ελτα courier, αλλα γραφει
Sorry, requested item yet not registered in postal database. If your item was sent less than 2 days ago, it may not appear in database. Please check later

Εδω ομως περασαν 6 μερες, οχι 'λιγοτερες απο 2'.

Τελικα πως να βγαλω ακρη που ειναι το δεμα;

RASTAVIPER
08-05-14, 10:17
Δεν καταλαβαίνω τι έχουν κάνει με τα claims στο Ebay.
Σε παραγγελία αντικειμένου από 27/3 θέλω να κάνω claim γιατί δεν έφτασε ποτέ.

Και βγάζει συνεχώς αυτό το μήνυμα:

The estimated delivery date for this item is 08 May, 2014. If you haven't received your item by then, contact the seller through the Resolution Center.

Πάω στο resolution center και βγάζει το ίδιο μήνυμα..
Αφού έχουμε 8/5 σήμερα, γιατί δεν με αφήνει να κάνω το claim.

Serafeim Karakostas
08-05-14, 11:15
Από 9/5 λογικά θα μπορείς να ανοίξεις case.

tsavman
10-05-14, 19:43
Το έπαθα και εγώ αυτό.
Claim που μπορούσε να γίνει από 1/5, τελικά κατάφερα να το κάνω στις 3.

raspoutiv
10-05-14, 19:53
μάλλον πέφτανε πολλά claims και τζίνησαν οι πωλητές. εδώ και καιρό έχει ανεβάσει και το όριο για dispute από 30 μέρες σε 45 νομίζω

sdikr
10-05-14, 20:30
μάλλον πέφτανε πολλά claims και τζίνησαν οι πωλητές. εδώ και καιρό έχει ανεβάσει και το όριο για dispute από 30 μέρες σε 45 νομίζω

Επειδή υπήρχε πρόβλημα με αρκετές παραγγελίες απο κίνα, που περνούσανε το όριο και αναγκαστικά άνοιγε ο κόσμος case το βάλανε έτσι ώστε να πάει μαζί με το estimated delivery time.

Θα έλεγα επιτέλους, έχω κάνει case αρκετές φόρες, λόγο του ότι θα έχανα το δικαίωμα να το κάνω

tsavman
10-05-14, 23:55
Και εγώ έχω κάνει στο παρελθόν πολλά claims για πακέτα από Κίνα, λόγω λήξης της προθεσμίας που έδινε το ebay buyer's protection.
Πλέον έχουμε μεγαλύτερο περιθώριο, αλλά το εκμεταλλεύονται αυτό και οι πωλητές για καθυστερήσεις εκ μέρους τους.

pakitis
13-05-14, 00:14
Πρόσφατα έκανα κι εγώ το 2ο μου claim. 9 Μαΐου ήταν το αργότερο να έρθει. Στις 9 δε μπορούσα και στις 10 Μαΐου έγινε κανονικά.

cool11
14-05-14, 10:22
Ρε παιδια, βαζω το tracking number της ups στο site των ελτα, αλλα δεν βγαζει τιποτε.
Λογικο ε?
Κι εγω πως θα παρακολουθησω απο δω και περα την πορεια του δεματος επι ελληνικου εδαφους;
Την παρακολουθουσα οταν ηταν εξωτερικο, και δεν μπορω τωρα που ειναι στην ελλαδα;

Andreaslar
14-05-14, 11:57
http://www.ups.com/

cool11
14-05-14, 13:30
http://www.ups.com/

Thanks.
Οτι να ναι ομως πραγματικα.
Νομιζα ειχαμε πει, οτι η ups συνεργαζεται με ελτα.
Μολις μου τηλεφωνησαν ομως απο γενικη ταχυδρομικη να παω να παραλαβω.
Στο site της ups με το tracking number, δεν δειχνει με ποιον θα συνεχιζε η διανομη.
Κι αν δεν μου τηλεφωνουσαν απο γεν.ταχυδρομικη; Πως εγω θα ηξερα οτι αυτοι θα εκαναν την διανομη;

Andreaslar
14-05-14, 13:56
Η USPS (αμερικάνικο ΕΛΤΑ) συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ

cool11
14-05-14, 14:03
Και η UPS Αγγλιας συνεργαζεται με Γεν.ταχυδρομικη;
Νομιζω πρεπει να ανοιξουμε ειδικο θεμα για τις ταχυδρομικες απο τις σημαντικοτερες χωρες του κοσμου στο ηλεκτρονικο εμποριο, και τους εν ελλαδι συνεργατες τους.
Γιατι κατι την αφιξη των δεματων στην ελλαδα, και με την αλλαγη tracking και courier, χανονται τα αυγα και τα πασχαλια.

pakitis
20-05-14, 22:46
Παίδες. Περίμενα μέχρι 9 Μαΐου δεματάκι από τσιν τσον. 10/5 άνοιξα υπόθεση ότι δεν ήρθε. Μου απάντησε να περιμένω λίγο ακόμη και είπα δε βαριέσαι, εκλογές έχουμε, λογικό να καθυστερήσουν μερικά. Το θέμα είναι ότι μου ήρθαν 2 δέματα που ήταν πιο μετά από αυτό. Η υπόθεση κλείνει αυτόματα 9 Ιουνίου. Οπότε να υποθέσω ό,τι είναι να κάνω, να το κάνω μέχρι τότε και να μην περιμένω να κλείσει αυτόματα γιατί χάνω τα χρήματά μου. Το θέμα είναι πως άμα θέλω να μου το ξανά στείλει το δέμα. Τί να κάνω; Κλείνω την υπόθεση και περιμένω;

sdikr
20-05-14, 23:50
Και η UPS Αγγλιας συνεργαζεται με Γεν.ταχυδρομικη;
Νομιζω πρεπει να ανοιξουμε ειδικο θεμα για τις ταχυδρομικες απο τις σημαντικοτερες χωρες του κοσμου στο ηλεκτρονικο εμποριο, και τους εν ελλαδι συνεργατες τους.
Γιατι κατι την αφιξη των δεματων στην ελλαδα, και με την αλλαγη tracking και courier, χανονται τα αυγα και τα πασχαλια.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος, τους αλλάζουν ανάλογα με το πως τους βολεύει

- - - Updated - - -


Παίδες. Περίμενα μέχρι 9 Μαΐου δεματάκι από τσιν τσον. 10/5 άνοιξα υπόθεση ότι δεν ήρθε. Μου απάντησε να περιμένω λίγο ακόμη και είπα δε βαριέσαι, εκλογές έχουμε, λογικό να καθυστερήσουν μερικά. Το θέμα είναι ότι μου ήρθαν 2 δέματα που ήταν πιο μετά από αυτό. Η υπόθεση κλείνει αυτόματα 9 Ιουνίου. Οπότε να υποθέσω ό,τι είναι να κάνω, να το κάνω μέχρι τότε και να μην περιμένω να κλείσει αυτόματα γιατί χάνω τα χρήματά μου. Το θέμα είναι πως άμα θέλω να μου το ξανά στείλει το δέμα. Τί να κάνω; Κλείνω την υπόθεση και περιμένω;

Περιμένεις μέχρι τις 6 του μήνα, αν δεν παραλάβεις μήνυμα σε αυτόν ότι αν δεν το παραλάβεις θα κάνεις escalate, δεν δέχεσαι να σου το ξαναστείλει, θα του πεις να σου κάνει refund και μετά αν θέλεις κάνεις ξανά παραγγελία.

Με την καμία δεν κλείνεις case αν δεν λάβεις δέμα ή τα λεφτά σου

pakitis
21-05-14, 00:00
Περιμένεις μέχρι τις 6 του μήνα, αν δεν παραλάβεις μήνυμα σε αυτόν ότι αν δεν το παραλάβεις θα κάνεις escalate, δεν δέχεσαι να σου το ξαναστείλει, θα του πεις να σου κάνει refund και μετά αν θέλεις κάνεις ξανά παραγγελία.
Με την καμία δεν κλείνεις case αν δεν λάβεις δέμα ή τα λεφτά σου

Οκ ευχαριστώ!!

cool11
06-06-14, 12:38
Για μια παραγγελια απο 20/5 κινα, με το tracking number της china post, βλεπω οτι 30/5 ηταν ελλαδα, και μαλιστα στην tracking σελιδα απο elta courier, βλεπω 'παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο' - IPS.
Τηλεφωνησα ομως στο καταστημα της περιοχης μου σημερα, αν ηρθε κατι στο ονομα μου, και μου ειπαν οχι.
Τελικα που μπορει να ειναι το δεμα, πως να το αναζητησω;

sdikr
06-06-14, 12:42
Για μια παραγγελια απο 20/5 κινα, με το tracking number της china post, βλεπω οτι 30/5 ηταν ελλαδα, και μαλιστα στην tracking σελιδα απο elta courier, βλεπω 'παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο' - IPS.
Τηλεφωνησα ομως στο καταστημα της περιοχης μου σημερα, αν ηρθε κατι στο ονομα μου, και μου ειπαν οχι.
Τελικα που μπορει να ειναι το δεμα, πως να το αναζητησω;

Σου λέει οτι 30/5 το έστειλε απο το εξωτερικό, σε κάνα μηνά ξαναβλέπεις

vothros
30-06-14, 14:37
Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το e-bay και τον Firefox;;;
Εδώ και δύο μέρες δεν μπορώ να ανοίξω την Wish List μου, ούτε καν μου βγάζει το Summary.
Μου βγάζει συνέχεια αυτό:
141471

Με Google Chrome που δοκίμασα μια χαρά δουλεύει..... :hmm:
Ξέρει κανείς πως μπορώ να το λύσω αυτό;

stefp
30-06-14, 23:40
Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το e-bay και τον Firefox;;;
Εδώ και δύο μέρες δεν μπορώ να ανοίξω την Wish List μου, ούτε καν μου βγάζει το Summary.


μόλις δοκίμασα, με firefox 30.0, μια χαρά μου το ανοίγει (και summary και wish list και όλα..)
άρα κάτι άλλο φταίει στο δικό σου

cool11
01-07-14, 16:59
Το κόστος είναι 57-58 ευρώ ανά ημερολογιακό έτος (τόσο ήταν για το 13). Δίνεις ως διεύθυνση τη διεύθυνση της θυρίδας που θα σου πουν στο ταχυδρομείο. Έχεις το κλειδάκι σου και την τσεκάρεις όποτε θες, εφόσον είναι ανοιχτό το κατάστημα. Αν μάθεις και τι ώρες τις τροφοδοτούν, μπορείς να ελέγχεις λίγο πιο μετά. Ό,τι σου έρχεται στην κανονική σου δηλωμένη στο ταχυδρομείο διεύθυνση, παραδίδεται κι αυτό στη θυρίδα.

Μειονεκτήματα (που έχω διαπιστώσει εγώ προσωπικά, μπορεί τα πράγματα να διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή, ανάλογα το φόρτο και τον τρόπο οργάνωσης):
- Το να παραδίδονται τα πάντα στη θυρίδα δεν δουλεύει όταν αλλάζει ο τακτικός σου ταχυδρόμος ή όταν παίρνει άδεια και έρχεται εποχιακός. Σε εμένα τουλάχιστον αυτό λύνεται όταν το διαπιστώσω και τηλεφωνήσω στο γραφείο των ταχυδρόμων στα κεντρικά, όχι στο τοπικό γραφείο.
- Αλληλογραφία με την κανονική διεύθυνση έρχεται στη θυρίδα με 1-2 μέρες καθυστέρηση, π.χ. οι λογαριασμοί ΕΥΔΑΠ σε όλη την πολυκατοικία έρχονται Δευτέρα, ο δικός μου στη θυρίδα Τετάρτη.
- Πρόβλημα έχει υπάρξει μερικές φορές που έχω δηλώσει ως διεύθυνση τη θυρίδα αλλά ο πωλητής στέλνει με courier. Αυτό πρακτικά σε εμένα έχει σημάνει καθυστέρηση από 1-2 εργάσιμες μέχρι 1 εβδομάδα, σε περίπτωση που η τελική παράδοση έπρεπε να γίνει από την Μπάχαλο ΕΛΤΑ courier. Στις περιπτώσεις των κανονικών courier βοηθά να έχεις ενσωματώσει στη διεύθυνση και ένα κινητό, γιατί κάποιοι πωλητές το τυπώνουν στην ετικέτα, κάποιοι όχι.
- Λόγω του μπερδέματος με τα courier, στο amazon τουλάχιστον δίνω πάντα την κανονική διεύθυνση και ό,τι έρχεται με ταχυδρομείο παραδίδεται στη θυρίδα. Στο ebay δίνω πάντα τη θυρίδα εκτός και λέει συγκεκριμένα ο πωλητής ότι στέλνει με courier.
- Θυρίδα δεν σημαίνει κι ότι δεν θα έχεις αναμονές. Μπορεί να αφήσουν ειδοποιητήριο αντί για το ίδιο το μικροδέμα για πολλούς λόγους. Αν είναι συστημένο και θέλει υπογραφή, αν είναι ογκώδες και δεν χωρά, αν έχεις καιρό να αδειάσεις τη θυρίδα και δεν χωρά ή αν έτσι του ήρθε του υπαλλήλου εκείνη τη στιγμή. Στο δικό μας τουλάχιστον τοπικό ταχυδρομείο, κάποιες μέρες είναι μεγάλος πόνος, άλλες φορές δεν είναι πρόβλημα.
- Επειδή στην περιοχή μας οι ταχυδρόμοι το έχουν σύστημα να μην παραδίδουν ούτε δέματα ούτε συστημένα (κι αν έρθει κανένας καινούργιος φαίνεται ότι του βάζουν χέρι να μην τους χαλάσει την πιάτσα) και αφήνουν πάντα ειδοποιητήριο, και επειδή έπαψε να υφίσταται ο λόγος που τη χρειαζόμουν, σκέφτομαι να μην την ανανεώσω για το 14.

Οι θυρίδες τι μεγεθος εχουν; Για να ξερω τι μπορει να χωρεσει μεσα.
Αν παρω θυριδα σε καταστημα ελτα με απογευματινο ωραριο, μπορω να το απογευμα να εχω προσβαση στη θυριδα μου;

jap
01-07-14, 17:34
Πήγαινε να τις δεις από κοντά, έχει δύο μεγέθη, στο δικό σου ταχυδρομείο μπορεί να έχει ένα μόνο ή τρία. Το ένα χωρά μιάμιση δεσμίδα χαρτί εκτυπωτή, το άλλο τουλάχιστον τρεις, ίσως και τέσσερις, και στο φάρδος έχουν αρκετό περισσότερο. Οι τιμές παραπάνω αφορούν τις μικρές. Η πρόσβαση εξαρτάται από το πού είναι τοποθετημένες, λογικά το ωράριο του καταστήματος.

cool11
01-07-14, 17:39
Τελικα ανανεωσες για το 2014? Σε εχει βολεψει;

jap
01-07-14, 18:38
Ναι, ανανέωσα, αν και μεγάλο όγκο παραγγελιών τις στέλνω στη διεύθυνση του σπιτιού πλέον. Όσο έχουμε μόνιμο ταχυδρόμο μάχιμο (που δεν λουφάρει και δεν μπερδεύει την αλληλογραφία), γρηγορότερα έρχονται έτσι. Του γραφείου η αλληλογραφία με βολεύει που πηγαίνει στη θυρίδα γιατί μιλάμε για πολυκατοικία χάος που μονίμως έχει πεταμένα γράμματα. Στη θυρίδα το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι κάποια πακέτα που ήρθαν με courier ενώ περίμενα να έρθουν με απλό ταχυδρομείο υπήρχε μια καθυστέρηση μέχρι να βρεθεί άκρη. Επίσης, πολλές φορές εξαφανίζονται τα ειδοποιητήρια (παίρνω Β ή και Γ ειδοποίηση!) με αποτέλεσμα μεγάλη καθυστέρηση μέχρι να πάρω κάτι στα χέρια μου, αφού δεν πηγαίνω και κάθε μέρα.

qwertyuiop
04-07-14, 13:55
Καλησπέρα,
έκανα μία αγορά από το ebay του Καναδά, χωρίς να έχω δημιουργήσει λογαριασμό χρήστη. Το προϊόν εστάλη με συμβατικό ταχυδρομείο, και έχω και tracking number. Στη συνέχεια, δημιούργησα λογαριασμό για να μπορώ να κάνω τράκινγκ της παραγγελίας, αλλά όταν κάνω κλικ στο μέηλ, μου βγάζει σφάλμα, επειδή λέει δεν είμαι ούτε ο αγοραστής, ούτε ο πωλητής του προϊόντος. Πώς θα το κάνω έτσι ώστε να μπορώ να δω την εξέλιξη της παραγγελίας;

Ευχαριστώ. :)

stratus
04-07-14, 14:39
Καλησπέρα,
έκανα μία αγορά από το ebay του Καναδά, χωρίς να έχω δημιουργήσει λογαριασμό χρήστη. Το προϊόν εστάλη με συμβατικό ταχυδρομείο, και έχω και tracking number. Στη συνέχεια, δημιούργησα λογαριασμό για να μπορώ να κάνω τράκινγκ της παραγγελίας, αλλά όταν κάνω κλικ στο μέηλ, μου βγάζει σφάλμα, επειδή λέει δεν είμαι ούτε ο αγοραστής, ούτε ο πωλητής του προϊόντος. Πώς θα το κάνω έτσι ώστε να μπορώ να δω την εξέλιξη της παραγγελίας;

Ευχαριστώ. :)
Μπες στο σαιτ της ταχυδρομικης εταιρειας με την οποια "ερχεται" το δεμα σου.

qwertyuiop
04-07-14, 15:07
Νομίζω είναι Χονγκ Κονγκ Ποστ (αυτό με τη δωρεάν αποστολή παγκοσμίως), βάζω το τράκινγκ και με πετάει σε επόμενο στάδιο που μου ζητάει ρέφερενς αριθμό. Δεν μου έχει έρθει κάτι τέτοιο στο ενημερωτικό μέηλ για την αποστολή.

pakitis
09-07-14, 21:03
Παράγγειλα 1η φορά από ΗΠΑ από εταιρεία ένα αντικείμενο αξίας 109$ συν 25$ μεταφορικά. Έφυγε με usps και είδα ότι θα έρθει με ταχυμεταφορές ΕΛ.ΤΑ. εδώ. 05.07.2014 01:57 έφυγε από Αμέρικα αλλά ακόμη και τώρα στο τράκινγκ του ελτα-κούριερ δεν υπάρχει πουθενά. Ξέρουμε περίπου πόσο καιρό κάνει; Το τελωνείο το γλυτώνω; Απ' ότι φαίνεται όχι..

sdikr
09-07-14, 21:04
Παράγγειλα 1η φορά από ΗΠΑ από εταιρεία ένα αντικείμενο αξίας 109$ συν 25$ μεταφορικά. Έφυγε με usps και είδα ότι θα έρθει με ταχυμεταφορές ΕΛ.ΤΑ. εδώ. 05.07.2014 01:57 έφυγε από Αμέρικα αλλά ακόμη και τώρα στο τράκινγκ του ελτα-κούριερ δεν υπάρχει πουθενά. Ξέρουμε περίπου πόσο καιρό κάνει; Το τελωνείο το γλυτώνω; Απ' ότι φαίνεται όχι..

Βδομάδα συνήθως χαλαρά

pakitis
09-07-14, 21:18
Βδομάδα συνήθως χαλαρά

Ευχαριστώ τσακ μπαμ για την απάντηση. Κάνω το σταυρό μου τώρα μην έρθει κανά τρελλό τελωνείο.

RASTAVIPER
10-07-14, 07:28
Ευχαριστώ τσακ μπαμ για την απάντηση. Κάνω το σταυρό μου τώρα μην έρθει κανά τρελλό τελωνείο.

Σου είπε ο πωλητής τι αξία δήλωσε; και αν το έβαλε ως gift?

pakitis
10-07-14, 22:55
Σου είπε ο πωλητής τι αξία δήλωσε; και αν το έβαλε ως gift?

Έκανα το λάθος να το γράψω εδώ rastaviper κι όχι στο σωστό θέμα. Δεν είναι από ebay αλλά από εταιρεία. Οπότε θα έχει απόδειξη μέσα και τέτοια λογικά. Στο ίνφο πάντως του τράκινγκ γράφει "International Letter First-class Package International Service Greece ". Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

daywalker06
10-07-14, 22:59
Δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα εκτος και αν ειναι κανενα μεγάλο κουτι και τραβήξει την προσοχή

pakitis
10-07-14, 23:11
Μακάρι. Μέγεθος περίπου σαν κυτίο υποδημάτων.

patch
10-07-14, 23:11
από ΗΠΑ υπάρχει τρόπος να αποφύγουμε το import charges ;
καινούριο αυτό η εγώ δεν το είχα δει :angryr:

pakitis
10-07-14, 23:14
Θα μάθω προσωπικά σε καμμιά 10αριά μέρες πιστεύω.

tsavman
10-07-14, 23:29
Από USPS συνήθως την γλιτώνεις, ειδικά αν είναι μικρό πακέτο.

pakitis
10-07-14, 23:49
Πολύ ωραία.

cool11
10-07-14, 23:57
Απο ebay εχω παραγγειλει αρκετες φορες, και απο αμερικη, μικροδεματα βεβαια.
Δεν θυμαμαι ποτε να προεκυψε τιποτε εξτρα ως χρεωση, περα απο οτι εξαρχης εγραφε η σελιδα του προϊοντος και την άμεση πληρωμη που κάνω κατα την παραγγελια.
Σχεδον δεν ασχολουμαι με το θεμα τελωνειο. Παει ή δεν παει, δεν εχει τυχει να κολησει κατι απο ebay που ερχεται απο αμερικη στο τελωνειο.

Ειτε οι πωλητες ξερουν 'πως' να το στειλουν, είτε 'πως' να το δηλωσουν, ή ξερουν ποτε περνάει τελωνειο κατι, ή στο τελος τελος ισως να εχουν ηδη προϋπολογισει και πιθανο κοστος τελωνειου στην τιμη, οπως και να χει παντως, ποτε μα ποτε δεν κληθηκα να μπλεξω με τελωνειο ή εξτρα χρεωση με αυτο, οταν εχω παραγγειλει μεσω ebay απο αμερικη.

Εχει αλλαξει κατι σε σχεση με αυτο;

patch
11-07-14, 01:15
αυτό λέω όταν κάνεις checkout σου χρεώνει το ebay πλέον

cool11
11-07-14, 08:17
αυτό λέω όταν κάνεις checkout σου χρεώνει το ebay πλέον

Αρα ηδη κατα την παραγγελια του ebay ξερεις το πραγματικο τελικο κοστος, 'ολα μεσα'.

jap
11-07-14, 09:00
Δεν το χρεώνει το ebay, ορισμένοι πωλητές του μόνο, σχετικά λίγοι ακόμα και μόνο για αγορές από Αμερική, όχι στη μεγάλη πλειοψηφία της Κίνας.

cool11
11-07-14, 09:02
Ποτε, μα ποτε, μα ποτε, στις λιγες φορες που ψωνισα απο ebay απο αμερικη, δεν τεθηκε θεμα τελωνειου, βεβαια ηταν και μικροπραγματα.
Ουτε απο κινα φυσικα.

Ποτε θα επρεπε να 'φοβαμαι' για τελωνειο, για αγορα μεσω ebay, κυριως απο αμερική;

tsavman
11-07-14, 19:37
Ποτε θα επρεπε να 'φοβαμαι' για τελωνειο, για αγορα μεσω ebay, κυριως απο αμερική;

Σιγουράκι είναι το τελωνείο όταν παραγγέλνεις μέσω courier, πχ UPS/DHL κλπ.

cool11
17-07-14, 12:40
Παντως παρατηρω κατι διακυμανσεις σε τιμές για συγκεκριμενα προϊοντα, αστα να πάνε.
Δεν λεω, και στην 'φυσική' αγορα, οι τιμες παιζουν.
Και πχ μπορει και μια εταιρια να πουλα πλεον για δικους της λογους ακριβοτερα.
Αλλα προϊον που για δυο χρονια μου κοστιζε γυρω στο 12€, τωρα πρεπει να δωσω 25€, ή καπου εκει τελωσπάντων! Καμιά σχέση!
Δεν λεω οτι 'φταιει' το ebay, αλλα ειναι αληθεια οτι περιμενα μικροτερη 'διακυμανση', και μια σχετική 'συγκράτηση' στις τιμές.

SotSirx
18-07-14, 10:51
Εγω ηθελα να παρω ενα ρουτερ απο ταιβαν το οποιο θα ερθει με airmail και δηλωμενο με χαμηλη τιμη,αλλα εχω καποιους ενδοιασμους μηπως το κρατησουν λογω σχετικα μεγαλου μεγεθους....

@ ADSLgr.com All rights reserved.