PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

meletis
18-07-14, 23:44
Kαλησπέρα . Θα ήθελα να αγοράσω κάποια πράγματα για το κινητό μου / tablet απο το e-bay στο οποίο δεν έχω φτιάξει λογαριασμό, ούτε έχω paypal. Θα ήμουν υπόχρεος σε κάποιο μέλος εαν μου εξηγήσει την διαδικασία αγοράς πραγμάτων. Πρέπει να βγάλω χρεωστική ή προπληρωμένη η οποία να ξαναφορτίζεται για μελλοντικές αγορές. Μπορώ να εξυπηρετηθώ στις εξής τράπεζες : α) Εθνική β)Πειραιώς γ) Citibank. Tέλος στην περιοχή που μένω δεν έχει DHL μόνο ΕΛΤΑ και acs .Ευχαριστώ

Papados
19-07-14, 08:59
Ανοιγεις λογαριασμό και στα δύο.
Για κάρτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια θέλεις, αν και πολλοι χρησιμοποιούν προπληρωμένη για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Η τράπεζα δεν παίζει ρόλο.

Τα ΕΛΤΑ σε καλύπτουν στις περισσότερες των περιπτώσεων από την στιγμή που δεν έχεις ζητήσει έσύ από τον πωλητή να σου στείλει τα πράγματα με κάτι άλλο

pakitis
20-07-14, 23:07
Παράγγειλα 1η φορά από ΗΠΑ από εταιρεία ένα αντικείμενο αξίας 109$ συν 25$ μεταφορικά. Έφυγε με usps και είδα ότι θα έρθει με ταχυμεταφορές ΕΛ.ΤΑ. εδώ. 05.07.2014 01:57 έφυγε από Αμέρικα αλλά ακόμη και τώρα στο τράκινγκ του ελτα-κούριερ δεν υπάρχει πουθενά. Ξέρουμε περίπου πόσο καιρό κάνει; Το τελωνείο το γλυτώνω; Απ' ότι φαίνεται όχι..

Λοιπόν, 2 Ιουλίου έφυγε από την εταιρεία, 17 Ιουλίου έφθασε σπίτι μου με ΕΛ.ΤΑ. ταχυδρομείο τελικά κι όχι πόρτα-πόρτα. Σαν αξία είχε βάλει 50$. Όλα καλά τελικά. :)

pomkin
22-07-14, 11:16
Καλημέρα παιδιά . καινούριος εδώ , παρήγγειλα ένα προιόν απο το Hong Kong μεσω Economy Int'l Shipping και παρατηρησα οτι κατα λαθος εχω βαλει λαθος αριθμο στην οδο την οποια εχω ως προεπιλογη για να μου γινει ship το προιον . Ο συγκεκριμενος αριθμος δεν αντιστοιχει σε καποια πολυκατοικια . Θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με το τι μπορω να κανω για να λαβω το προιον στη σωστη διευθυνση

8anos
22-07-14, 11:48
μίλα με κάποιον στα ελτα της περιοχής σου, αν μπορουν να σε βοηθήσουν

uncharted
24-07-14, 16:53
Ξερει κανεις αν πουλανε πολυπριζα με ευρωπαικο βυσμα στο ebay; Οσα εχω βρει ειναι με US/UK βυσματα και σε τσιμπημενες τιμες.

Απορω γιατι οι Κινεζοι δεν πουλανε τετοια...

thourios
24-07-14, 17:05
Γιατί θες να είναι από ebay αφού και εδώ φθηνά είναι εκτός αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο.;

uncharted
24-07-14, 17:15
Γιατί θες να είναι από ebay αφού και εδώ φθηνά είναι εκτός αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο.;
Δεν το βιαζομαι και λεω μηπως το βρω φτηνοτερα και να ερθει και στην πορτα μου με free shipping...

tsavman
26-07-14, 18:15
Μήπως κοιτάς στο ebay.co.uk;
Δοκίμασε στο .com, ή άλλαξε το filtering των αποτελεσμάτων σε χώρες Ε.Ε.

cool11
26-07-14, 19:25
Αγορασα μια καινουρια κινεζικη ταμπλετα (ainol) πριν 1,5 χρονο, απο ebay.
Μαλλον τωρα χαλασε, δεν αποκρινεται καθολου στην αφη.
Μου λεει καποιος τι ισχυει, με το θεμα εγγυηση;
Ειναι καθαρα θεμα 'μαρκας', ή οχι ; (αν πχ ηταν samsung, θα το πηγαινα στην εδω αντιπροσωπεια, ενω τωρα αυτη η εταιρια που δεν εχει αντιπροσωπευση στην ελλαδα, την πατησα;)
Φυσικα αποστολη κινα κλπ, νομιζω ειναι μη συμφερουσα ....και δεν ξερω καν αν εχει νοημα...

Γιατι περα απο το πρακτικό κομμάτι του προβληματος (ταμπλετα off), εχω να αντιμετωπισω και τα σχόλια 'αυτα παθαίνει κανείς όταν αγοράζει απο εξωτερικό κι όχι από ελλάδα'.
(γιατι με ρωτησαν οι δικοι μου αν εχει εγγυηση, και τους ειπα, 'οχι', αφου το πηρα απο κινα μεσω ebay πριν 1,5 χρονο)

8anos
26-07-14, 19:45
επικοινωνησε με τον πωλητη αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να μπεις στη διαδικασια να το στειλεις στην κινα

jkoukos
26-07-14, 19:51
Μετά από 1,5 χρόνο ισχύει η εγγύηση; Ένα χρόνο δεν δίνουν όλοι;
Άσε που στο ebay, θα έπρεπε να αναφέρεται στην αγγελία, οπότε ισχύει του κατασκευαστή.

tsavman
26-07-14, 19:52
Ποιο Ainol είναι; To Novo Hero 10;
Μήπως συμφέρει να βρεις κανένα digitizer/οθόνη από AliExpress και να το διορθώσεις;

cool11
26-07-14, 19:57
επικοινωνησε με τον πωλητη αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να μπεις στη διαδικασια να το στειλεις στην κινα

Αυτο λεω κι εγω... δυστυχως

- - - Updated - - -


Μετά από 1,5 χρόνο ισχύει η εγγύηση; Ένα χρόνο δεν δίνουν όλοι;
Άσε που στο ebay, θα έπρεπε να αναφέρεται στην αγγελία, οπότε ισχύει του κατασκευαστή.

Οντως, 1,5 χρονο μετα, δεν ξερω αν εχει νοημα.
Αντε τωρα να βρω εγω την ainol απο ελλαδα.

- - - Updated - - -


Ποιο Ainol είναι; To Novo Hero 10;
Μήπως συμφέρει να βρεις κανένα digitizer/οθόνη από AliExpress και να το διορθώσεις;

Το novo 7 mars ειναι.
Κοιτα, ενα 80αρι το ειχα παρει, μονο αν υπηρχε δυνατοτητα αντικαταστασης θα ειχε καποιο νοημα νομιζω.
Τι να παραγγειλω, ποιος να το αλλαξει, κι αν ειναι αυτο μονο, ή δεν είναι και τιποτε αλλο.
Για ακριβα μηχανηματα νομιζω αξιζει η επισκευη, για χαμηλου κοστους ειναι αμφιβολο.

Θα θελα κατι να γινει, αλλα δεν ξερω αν και τι.

Και απο πανω, μου τη λενε κι ολοι που το πηρα απο κινα...

RASTAVIPER
26-07-14, 20:54
Αυτο λεω κι εγω... δυστυχως

- - - Updated - - -



Οντως, 1,5 χρονο μετα, δεν ξερω αν εχει νοημα.
Αντε τωρα να βρω εγω την ainol απο ελλαδα.

- - - Updated - - -



Το novo 7 mars ειναι.
Κοιτα, ενα 80αρι το ειχα παρει, μονο αν υπηρχε δυνατοτητα αντικαταστασης θα ειχε καποιο νοημα νομιζω.
Τι να παραγγειλω, ποιος να το αλλαξει, κι αν ειναι αυτο μονο, ή δεν είναι και τιποτε αλλο.
Για ακριβα μηχανηματα νομιζω αξιζει η επισκευη, για χαμηλου κοστους ειναι αμφιβολο.

Θα θελα κατι να γινει, αλλα δεν ξερω αν και τι.

Και απο πανω, μου τη λενε κι ολοι που το πηρα απο κινα...

Δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό.
Εκτός αν δεν ξέρεις ότι από Κίνα όλοι δίνουν 1 χρόνο εγγύηση ή ότι είναι πιο φτηνά γιατί έχουν και χαμηλότερης ποιότητας εξαρτήματα.
Και αυτοί που στην λένε, ρώτα τους τι επώνυμο ταμπλετ έπαιρναν πριν 1.5 χρόνο με 80€.

tsavman
26-07-14, 21:07
Και απο πανω, μου τη λενε κι ολοι που το πηρα απο κινα...

Άστους να λένε.
Και τα δικά τους κινέζικα είναι, με 50% καπέλο για το σηματάκι.

Ψάξε βρες οθόνη, και αν σε καλύπτει το κόστος άλλαξέ την.
Αλλιώς παίρνεις καινούριο.

stefp
29-07-14, 09:39
Ξερει κανεις αν πουλανε πολυπριζα με ευρωπαικο βυσμα στο ebay; Οσα εχω βρει ειναι με US/UK βυσματα και σε τσιμπημενες τιμες.
Απορω γιατι οι Κινεζοι δεν πουλανε τετοια...
εμένα πάντως ένας κινέζος που πήρα κάτι με 5€ από αυτόν(ένα κολλητήρι) και τον είχα ρωτήσει η πρίζα του τι τύπου είναι και αν θα μου κάνει για Ελλάδα,μου έβαλε κι αντάπτορα δώρο μέσα!

RASTAVIPER
29-07-14, 09:54
εμένα πάντως ένας κινέζος που πήρα κάτι με 5€ από αυτόν(ένα κολλητήρι) και τον είχα ρωτήσει η πρίζα του τι τύπου είναι και αν θα μου κάνει για Ελλάδα,μου έβαλε κι αντάπτορα δώρο μέσα!
Γιατί να μην βάλει.
5-10 cent κοστίζουν

pakitis
29-07-14, 13:20
Χαχα, κι εμένα 2 πραγματάκι που παρήγγειλα πρόσφατα, με ανταπτοράκια ήρθαν. ;)

cool11
30-07-14, 09:33
Το αν θα εχω εξοδα προμηθειων απο την τραπεζα για συναλλαγμα, εξαρταται απο το 'ποιο' ebay κανω την αγορα του προϊοντος;
Σημερα ειχα αυτη την σκεψη.
Συνηθως παω στο ebay uk και ψαχνω, για καλη ποικιλια, και οσο το δυνατον ευρωπαϊκα αποτελεσματα, και αγγλικη γλωσσα.

Αλλα, εχει τυχει, πολλες φορες που ψαχνω το ιδιο πραγμα στο .com ή .co.uk, να βλεπω τον ιδιο πωλητη, να δινει το ιδιο προϊον, στην ιδια-ισοδυναμη τιμη(λίρα-ευρω), απλα οταν βλεπω το προϊον του στο uk το δειχνει με τιμη σε λιρες, ενω οταν δω το προϊον του στο .com το δειχνει σε ευρω.

Αρα, τα ιδια προιοντα, εμφανιζονται στο .com με τιμη σε ευρω;
Ή δεν ειναι απολυτο και εξαρταται απο τον πωλητη;

Και για να καταληξω στη σκεψη μου:
μεχρι σημερα αν ενα προιον το εβρισκα και στο .co.uk και στο .com, το επαιρνα απο το co.uk.
Φυσικα πληρωνα συναλλαγματικη προμηθεια.

Ερωτηση ομως τωρα:
αν τελικα, αγορασω το ιδιο προϊον απο το .com με τιμη σε ευρω, θεωρειται οτι αγοραζω σε ευρω, και δεν θα πληρωσω προμηθεια συναλλαγματος στην τραπεζα;
Ή απλα δειχνει τιμη σε ευρω, αλλα τελικα αγοραζω προϊον σε λιρες;
Βεβαια, αυτο, στην περιπτωση που 'τιμη σε λιρες'='αντιστοιχη τιμη σε ευρω'.
Γιατι αν ειναι η τιμη σε 'ευρω' να ειναι προσαυξημενη κατιτις απο την αρχη, ε τοτε ειναι σαν να εχω αγορασει σε λιρες και να πληρωσα και προμηθεια στην τραπεζα, δεν κερδιζω κατι.

Γνωριζει κανεις τι ισχυει με τα ανωτερω;

tsavman
30-07-14, 15:32
Ισχύει ότι το PayPal σου λέει πριν το τελικό confirm της αγοράς σε τι νόμισμα θα γίνει η χρέωση.
Στο ebay γενικά ισχύει πως ό,τι νόμισμα βλέπεις, σε αυτό χρεώνεις το PayPal.

Και εκεί πάλι έχεις επιλογή, είτε να μετατρέψει το διαφορετικό νόμισμα το PayPal στο νόμισμα του λογαριασμού σου (ευρώ) και να το δώσει έτσι για χρέωση, είτε να στείλει την χρέωση στο νόμισμα που ζητάει ο πωλητής και να κάνει την μετατροπή (πχ $ σε €) η τράπεζά σου.

Αν δεν έχει προμήθεια για κάθε μετατροπή η τράπεζά σου, σε συμφέρει για κάθε αγορά σε διαφορετικό νόμισμα να κάνει αυτή την μετατροπή, έχει πάντα καλύτερη ισοτιμία από αυτήν που σου δίνει το PayPal.

Εγώ ξέρω ότι στην δική μου περίπτωση αν χρεώσω τον Eurobank λογαριασμό μου (μέσω PayPal) σε άλλο νόμισμα, πληρώνω +€2.5 για την μετατροπή, με την ισοτιμία της τράπεζας, οπότε επιλέγω να την κάνει το PayPal πριν την χρέωση. Ειδικά για μικρές αγορές αυτό είναι μονόδρομος.

Giwrgos_M
30-07-14, 16:05
Aγορασα ενα αντικειμενο αλλα δεν λειτουργει.
Στο resolution center εχει μονο αν δεν παρελαβα το αντικειμενο,και αν δεν ειναι οπως περιγραφεται,
Τι να κανω να ζητησω τα λεφτα πισω?Να κανω στο paypal καταγγελία?

raspoutiv
30-07-14, 17:16
Aγορασα ενα αντικειμενο αλλα δεν λειτουργει.
Στο resolution center εχει μονο αν δεν παρελαβα το αντικειμενο,και αν δεν ειναι οπως περιγραφεται,
Τι να κανω να ζητησω τα λεφτα πισω?Να κανω στο paypal καταγγελία?

φαντάζομαι στην περιγραφή δεν αναφέρει πως δε λειτουργεί
αν δεν το αγόρασες για ανταλλακτικά δλδ, μπορείς να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω. ανοίγεις dispute σε ebay ή σε paypal και αναφέρεις ως αιτία αυτό που μας είπες

@ cool11

τι τα θες κι εσύ τα κινέζικα; πάρε ένα ipad με 2 μισθούς κι ησύχασε

cool11
30-07-14, 21:42
Ισχύει ότι το PayPal σου λέει πριν το τελικό confirm της αγοράς σε τι νόμισμα θα γίνει η χρέωση.
Στο ebay γενικά ισχύει πως ό,τι νόμισμα βλέπεις, σε αυτό χρεώνεις το PayPal.

Και εκεί πάλι έχεις επιλογή, είτε να μετατρέψει το διαφορετικό νόμισμα το PayPal στο νόμισμα του λογαριασμού σου (ευρώ) και να το δώσει έτσι για χρέωση, είτε να στείλει την χρέωση στο νόμισμα που ζητάει ο πωλητής και να κάνει την μετατροπή (πχ $ σε €) η τράπεζά σου.

Αν δεν έχει προμήθεια για κάθε μετατροπή η τράπεζά σου, σε συμφέρει για κάθε αγορά σε διαφορετικό νόμισμα να κάνει αυτή την μετατροπή, έχει πάντα καλύτερη ισοτιμία από αυτήν που σου δίνει το PayPal.

Εγώ ξέρω ότι στην δική μου περίπτωση αν χρεώσω τον Eurobank λογαριασμό μου (μέσω PayPal) σε άλλο νόμισμα, πληρώνω +€2.5 για την μετατροπή, με την ισοτιμία της τράπεζας, οπότε επιλέγω να την κάνει το PayPal πριν την χρέωση. Ειδικά για μικρές αγορές αυτό είναι μονόδρομος.


Ετσι οπως τα λες, καλυτερα να κοιταζω πρωτα αν μπορω να εντοπισω και να αγορασω το προιον από το .com, εχω περισσοτερες πιθανοτητες να δω 'ευρω΄.
Το νομισμα στο οποιο γινεται η αγορα, ειναι κατι που το οριζει ο πωλητης;

Εχει κανει κανεις αγορα με νομισμα ευρω, και να μην χρεωθει καμια μετατροπη συναλλαγματος, παρα μονο την αξια του προϊοντος;

sdikr
30-07-14, 21:48
Ετσι οπως τα λες, καλυτερα να κοιταζω πρωτα αν μπορω να εντοπισω και να αγορασω το προιον από το .com, εχω περισσοτερες πιθανοτητες να δω 'ευρω΄.
Το νομισμα στο οποιο γινεται η αγορα, ειναι κατι που το οριζει ο πωλητης;

Εχει κανει κανεις αγορα με νομισμα ευρω, και να μην χρεωθει καμια μετατροπη συναλλαγματος, παρα μονο την αξια του προϊοντος;

Οταν πας να κάνεις την αγορά σου λέει σε τι νόμισμα θα γίνει η πληρωμή, στο .com συνήθως όταν αναφέρει ευρώ είναι η τιμή στο περίπου.
Το νόμισμα της συναλλαγής το ορίζει ο πωλητής

Τιμές σε ευρώ θα βρεις στο .ie, .de (και τα υπόλοιπα της ζώνης του Ευρώ) φτάνει ο πωλητής να έχει δηλώσει νόμισμα το ευρώ

tsavman
30-07-14, 21:51
Ετσι οπως τα λες, καλυτερα να κοιταζω πρωτα αν μπορω να εντοπισω και να αγορασω το προιον από το .com, εχω περισσοτερες πιθανοτητες να δω 'ευρω΄.
Το νομισμα στο οποιο γινεται η αγορα, ειναι κατι που το οριζει ο πωλητης;

Κοίταζε όπου θέλεις, στο τέλος πάντα σου λέει το νόμισμα που θα σε χρεώσει το PayPal.



Εχει κανει κανεις αγορα με νομισμα ευρω, και να μην χρεωθει καμια μετατροπη συναλλαγματος, παρα μονο την αξια του προϊοντος;

Μα φυσικά, πάντα, για ποια μετατροπή μιλάς από ευρώ σε..ευρώ;

Ό,τι είναι σε ευρώ, δεν υπόκειται μετατροπή.
Ο,τι είναι σε άλλο νόμισμα, σου είπα στο προηγούμενο post μου πως μπορείς να επιλέξεις τρόπο μετατροπής σε ευρώ (paypal ή τράπεζα)

skel
30-07-14, 22:13
δηλαδή αν θελω να πάρω κάτι απο Αγγλία που έχει λίρες με μετατροπή σε ευρώ θα μου χρεώσει παραπάνω ?

συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα :(

tsavman
30-07-14, 22:19
Θα επιλέξεις είτε να κάνει την μετατροπή το PayPal από λίρα σε ευρώ (ελαφρώς τσιμπημένη) είτε να σου χρεώσει κατευθείαν σε λίρες, ώστε να κάνει την μετατροπή η τράπεζά σου, αλλά με ρίσκο να σου κρατήσει προμήθεια.
Από πρώτο χέρι ξέρω ότι η Πειραιώς δεν χρεώνει προμήθεια μετατροπής νομίσματος, ενώ η Eurobank έχει ένα ελάχιστο €2,50 ανά μετατροπή.

Αναλόγως του ποσού, και εφόσον υπάρχει προμήθεια, βλέπεις τι σε συμφέρει.

mrsaccess
31-07-14, 01:55
Η Eurobank υποθέτω είναι ανάλογα με το είδος λογαριασμού/κάρτα που έχεις. Σε εμένα χρεώνει 2% και όχι €2.5.

tsavman
31-07-14, 15:24
Εγώ έχω σαν χρεωστικό τον τρεχούμενο/όψεος.
Σε ταμιευτηρίου μπορεί να ισχύει κάτι άλλο.

cool11
01-08-14, 12:39
Εχω μια καθαρα 'ταχυδρομική' ερωτηση αλλα με την εμπειρια που εχει συσσωρευτεί, λογικα μονο εδω μπορει να απαντηθει.
Για πειτε ρε παιδια.
Πρεπει να στειλω την DHL να πάρει έναν φάκελο, από Σουηδία.
Μου είπαν την διεύθυνση εκεί.
Ποια εταιρια courier απο τις γνωστες, συνεργαζεται με Dhl, ωστε να παω εκει να συνενοηθω και να μου κανει τη δουλεια;
Και πρεπει να ενημερώσω και στην Σουηδία, ποτε θα πανε εκει για την παραλαβη. Μπορω αυτο να το κανονισω απο ελλαδα;
Θα κοστίσει πολυ αραγε;
Για να γινει αυτη η διαδικασια, θα βολευε αν γινονταν σε καποια γνωστη courier που να συνεργαζεται με DHL, πχ acs, γεν.ταχυδρομικη, speedex κλπ
Μπορει να γινει ομως;

maik
01-08-14, 15:18
Εχω μια καθαρα 'ταχυδρομική' ερωτηση αλλα με την εμπειρια που εχει συσσωρευτεί, λογικα μονο εδω μπορει να απαντηθει.
Για πειτε ρε παιδια.
Πρεπει να στειλω την DHL να πάρει έναν φάκελο, από Σουηδία.
Μου είπαν την διεύθυνση εκεί.
Ποια εταιρια courier απο τις γνωστες, συνεργαζεται με Dhl, ωστε να παω εκει να συνενοηθω και να μου κανει τη δουλεια;
Και πρεπει να ενημερώσω και στην Σουηδία, ποτε θα πανε εκει για την παραλαβη. Μπορω αυτο να το κανονισω απο ελλαδα;
Θα κοστίσει πολυ αραγε;
Για να γινει αυτη η διαδικασια, θα βολευε αν γινονταν σε καποια γνωστη courier που να συνεργαζεται με DHL, πχ acs, γεν.ταχυδρομικη, speedex κλπ
Μπορει να γινει ομως;

Πρεπει οποσδηποτε να το παρει η DHL τον φακελο; Προφανως αυτοι που θα πανε θα πανε μετα απο συνεννοηση. Οποτε νομιζω οτι σε οποια μεγαλη εταιρεια απευθυνθεις θα γινει η δουλεια σου.

mrsaccess
02-08-14, 05:05
Ότι δεν φαίνεται χρέωση, δεν λέει απαραίτητα κάτι. Μπορεί πχ η Alpha αντί για ξεχωριστή χρέωση να έχει μικρότερη ισοτιμία. Το ίδιο δηλαδή που κάνει και το paypal.
Θα πρέπει να βρούμε μια κοινή μέρα όπου έγιναν αγορές από διαφορετικές τράπεζες και να συγκρίνουμε απόλυτες ισοτιμίες —μετά από προσθήκη των εξόδων συναλλάγματος εφόσον υπάρχουν.

RASTAVIPER
15-08-14, 08:32
Βασικά όλα τα τελευταία post πρέπει να μεταφερθούν στο θέμα του PayPal.

ipo
16-08-14, 01:42
Σωστά, τα μετέφερα.

Cutthroat
19-08-14, 09:24
Καλημέρα στην παρέα και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί σε προηγούμενα posts. Είχα αγοράσει στις 5 Ιουλίου ένα αντικείμενο από ebay και δεν μου έχει έρθει ακόμα. Τι κινήσεις πρέπει να κάνω, γιατί δεν μου έχει ξανατύχει; Πήγα μέσα από τον λογαριασμό μου στο ebay και δήλωσα ότι δεν έχει έρθει και άνοιξα case στις 14 Αυγούστου και μου απάντησε ο πωλητής να περιμένω 7 μέρες ακόμα. Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα;

RASTAVIPER
19-08-14, 10:55
Καλημέρα στην παρέα και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί σε προηγούμενα posts. Είχα αγοράσει στις 5 Ιουλίου ένα αντικείμενο από ebay και δεν μου έχει έρθει ακόμα. Τι κινήσεις πρέπει να κάνω, γιατί δεν μου έχει ξανατύχει; Πήγα μέσα από τον λογαριασμό μου στο ebay και δήλωσα ότι δεν έχει έρθει και άνοιξα case στις 14 Αυγούστου και μου απάντησε ο πωλητής να περιμένω 7 μέρες ακόμα. Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα;
Αν άνοιξες case είσαι οκ και μπορείς να περιμένεις λίγες μέρες ακόμα αν θες.
Μετά αν θες να ζητήσεις refund πες το στον πωλητή και αν σου κάνει κόλπα ή σε καθυστερεί και άλλο, γύρνα το σε claim.

Cutthroat
19-08-14, 11:05
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Δηλαδή με συμβουλεύεις να περιμένω μέχρι τις 22 και να πράξω αναλόγως;

Cutthroat
27-08-14, 10:25
Τελικά όλα εντάξει ζήτησα refund και μετά το ξανά παρήγγειλα.. Τώρα επανέρχομαι με μια νέα απορία. Τι γίνεται σε περίπτωση που παραγγείλω κάτι και δεν μου έρθει ακριβώς αυτό που δείχνεις στις φωτογραφίες;

demis_n
28-08-14, 16:03
Παιδια εχω προβλημα!! Αγορασα ενα Gear απο Ebay, το εστειλαν συστημενο με Royal mail αλλα δε μου ηρθε ποτε! Μαλιστα απο acs φαινεται πως εχει παραδοθει στη Ροδο το πακετο(!!!) πριν 7 μερες! Το καλο ειναι πως εχω την αποδειξη αποστολης απο αγγλια και θα τους τρεξω οσο δε παιρνει! Το μπερδεμα φαινεται να εχει γινει στη Γερμανια (gls)! Εχω ηδη στειλει 2 mail στη GLS αλλα απαντηση ακομη δεν εχω παρει.. θα δουμε.

djuan1988
28-08-14, 21:13
Παιδια εχω προβλημα!! Αγορασα ενα Gear απο Ebay, το εστειλαν συστημενο με Royal mail αλλα δε μου ηρθε ποτε! Μαλιστα απο acs φαινεται πως εχει παραδοθει στη Ροδο το πακετο(!!!) πριν 7 μερες! Το καλο ειναι πως εχω την αποδειξη αποστολης απο αγγλια και θα τους τρεξω οσο δε παιρνει! Το μπερδεμα φαινεται να εχει γινει στη Γερμανια (gls)! Εχω ηδη στειλει 2 mail στη GLS αλλα απαντηση ακομη δεν εχω παρει.. θα δουμε.

Μην αγχώνεσαι, λογικά θα δικαιωθείς.

Μίλα με τον πωλητή και αν δε βγάλεις άκρη συνεχίζεις με το ebay.

Hengeo
31-08-14, 17:37
Λίγη βοήθεια από όσους έχουν πουλήσει στο e-bay. Προσπαθώ εδώ και 4 ημέρες να βάλω το πρώτο μου αντικείμενο προς πώληση (μέχρι τώρα μόνο αγόραζα) και ενώ στο my ebay το βγάζει listed και active, μειώνει κανονικά το χρόνο που απομένει, μέχρι και χειροκίνητα πλήρωσα τα seller fees (0,5 ευρώ ήταν), αρνείται να εμφανιστεί στα αποτελέσματα αναζήτησης. Τι μπορεί να παίζει;

Έχει έρθει και confirmation στο μειλ μου..


Τι γίνεται σε περίπτωση που παραγγείλω κάτι και δεν μου έρθει ακριβώς αυτό που δείχνεις στις φωτογραφίες;

Εξαρτάται την περίπτωση. Εμένα δύο φορές μου ήρθε κάτι που δεν ήταν επακριβώς αυτό που έλεγε, τη μία δούλεψε παρ'όλα αυτά οπότε οκ, την άλλη άνοιξα case και ευτυχώς ο πωλητής ήταν συζητήσιμος και τα βρήκαμε. Τώρα αν πέσεις σε μη συζητήσιμο, τρέχα γύρευε..

Cutthroat
31-08-14, 19:05
Κοίταξε δεν είναι θέμα ούτε τώρα ούτε ποτέ.. Απλά έχω αγοράσει δύο φορές και μου ήρθε ότι να ναι επειδή στην περιγραφή και στην εικόνα έγραφαν ότι ήθελαν. Ευτυχώς η αξία τους ήταν πολύ χαμηλή. Απλά γενικά έχει αρχίσει και μου την δίνει να μαζεύω και να αγοράζω άχρηστα πράγματα επειδή δεν υπάρχει σωστή περιγραφή. Καλά θα το δω μπορεί και να το ρισκάρω.

satcur
18-09-14, 11:01
Παιδιά τι ισχύει πλέον σχετικά με τη προστασία του αγοραστή; Πλέον βλέπω στις διάφορες καταχωρήσεις μόνο το eBay Money Back Guarantee και καθόλου το PayPal Buyer Protection που ίσχυε παλαιότερα. Το χρονικό διάστημα για να ξεκινήσει το dispute διαφέρει σημαντικά μεταξύ των δύο υπηρεσιών.

Επιπρόσθετα στους όρους που έχει για το ποια αγαθά καλύπτονται από το Paypal Protection αναφέρει ότι τα αγαθά στα οποία δεν αναφέρονται τα παρακάτω: "PayPal Buyer Protection message or an eBay Buyer Protection message" 13.4 α' παράγραφος, (x) περίπτωση, δεν υπάρχει κάλυψη.
https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/ua/useragreement-full#13.
Οπότε άμα στην καταχώρηση στο ebay δείχνει μόνο eBay Money Back Guarantee το PayPal Buyer Protection ισχύει ή όχι;

meletis
24-09-14, 02:06
Kαλησπέρα έχω 2 εκτυπωτές (Εpson & Hp) που δεν δουλεύουν όμως . Πως μπορώ να τα πουλήσω στο Ebay για παράδειγμα το τροφοδοτικό το οποίο δουλεύει . Χρειάζεται να φτιάξω λογαριασμό paypal ώστε να είμαι ασφαλής για τις συναλλαγές μου? Πρέπει να τα στείλω με κάποια συγκεκριμένη εταιρεία (π.χ. DHL) ή μπορώ και με τα ΕΛΤΑ. Συμφέρει η όλη διαδικασία? Ευχαριστώ

Hengeo
25-09-14, 02:39
Kαλησπέρα έχω 2 εκτυπωτές (Εpson & Hp) που δεν δουλεύουν όμως . Πως μπορώ να τα πουλήσω στο Ebay για παράδειγμα το τροφοδοτικό το οποίο δουλεύει . Χρειάζεται να φτιάξω λογαριασμό paypal ώστε να είμαι ασφαλής για τις συναλλαγές μου? Πρέπει να τα στείλω με κάποια συγκεκριμένη εταιρεία (π.χ. DHL) ή μπορώ και με τα ΕΛΤΑ. Συμφέρει η όλη διαδικασία? Ευχαριστώ

Το ebay είναι συνυφασμένο με το paypal οπότε συνίσταται να έχεις, δεν είναι κάτι δύσκολο να φτιάξεις λογαριασμό, αν θυμάμαι σωστά το ebay σου φτιάχνει αυτόματα αν δεν έχεις ήδη paypal. Όταν πας να βάλεις ένα αντικείμενο για πώληση σου δίνει μεταξύ άλλων την επιλογή να βάλεις αν είναι καινούργιο, μεταχειρισμένο, για ανταλλακτικά κ.λ.π. Εγώ έστειλα ένα με τα ΕΛΤΑ και πήγε σχετικά γρήγορα, απλά δεν βρήκα τρόπο να έχει αυτόματο εντοπισμό του δέματος όπως π.χ. με την ups.

tsavman
25-09-14, 11:32
Όταν στέλνεις δέμα συστημμένο με τα ΕΛΤΑ, στην απόδειξη που σου δίνουν έχει έναν αριθμό tracking.

cool11
25-09-14, 12:50
Τις ΄νεες' εκτιμωμενες ημερομηνιες παραδοσης των προϊοντων στο ebay, πως τις ειδατε;
Χονδρικη εκτιμηση αναλογα την χωρα(πχ Κινα ή Ευρωπη); Γιατι με tracking δεν νομιζω εχει σχεση, αφου δεν εχουν ολες οι παραγγελιες.
Φανταζομαι, ακομη περισσοτερο τωρα, οταν φτασεις(ή περάσεις?) την τελευταια ημ/νια παραδοσης που λενε, πας βουρ για ανοιγμα case.

tsavman
25-09-14, 13:14
Τις ΄νεες' εκτιμωμενες ημερομηνιες παραδοσης των προϊοντων στο ebay, πως τις ειδατε;
Χονδρικη εκτιμηση αναλογα την χωρα(πχ Κινα ή Ευρωπη); Γιατι με tracking δεν νομιζω εχει σχεση, αφου δεν εχουν ολες οι παραγγελιες.
Φανταζομαι, ακομη περισσοτερο τωρα, οταν φτασεις(ή περάσεις?) την τελευταια ημ/νια παραδοσης που λενε, πας βουρ για ανοιγμα case.

Απλά για να μην ανοίγει ο κόσμος "άσκοπα" case είναι αυτό.
Εννοείται την τελευταία ημέρα του ebay/paypal protection αν δεν έχεις παραλάβει ανοίγεις case.

cool11
25-09-14, 13:24
Απλά για να μην ανοίγει ο κόσμος "άσκοπα" case είναι αυτό.
Εννοείται την τελευταία ημέρα του ebay/paypal protection αν δεν έχεις παραλάβει ανοίγεις case.

To 45μερο ειναι ακομη, δεν αλλαξε αυτο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.