PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Hengeo
26-09-14, 15:32
Να κάνω μία ερώτηση προς τους πιο πεπειραμένους;

Χρειάζομαι ένα ανταλλακτικό για ένα laptop, βρήκα δύο στο ebay, το ένα από Αγγλία, τα άλλο από Χονγκ Κονγκ. Το δεύτερο κάνει 3 ευρώ και δωρεάν μεταφορικά, το άλλο 13 με τα μεταφορικά. Η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική, φοβάμαι όμως μήπως αυτό από το Χονγκ Κονγκ κάνει κανένα μήνα να έρθει και είμαι σε δίλημμα. Καμία γνώμη;

8anos
26-09-14, 17:03
εξαρταται ποσο συντομα το χρειαζεσαι, παντως λιγοτερο απο 10ημερο δεν νομιζω να κανει και απο Αγγλια.
Εαν βεβαια ερχεται απο αγγλια και δεν ειναι dropshipping που θα σου ερθει απο κινα...

raspoutiv
26-09-14, 17:14
Να κάνω μία ερώτηση προς τους πιο πεπειραμένους;

Χρειάζομαι ένα ανταλλακτικό για ένα laptop, βρήκα δύο στο ebay, το ένα από Αγγλία, τα άλλο από Χονγκ Κονγκ. Το δεύτερο κάνει 3 ευρώ και δωρεάν μεταφορικά, το άλλο 13 με τα μεταφορικά. Η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική, φοβάμαι όμως μήπως αυτό από το Χονγκ Κονγκ κάνει κανένα μήνα να έρθει και είμαι σε δίλημμα. Καμία γνώμη;

Hong Kong προτίμησε. είναι γρήγορο το ταχυδρομείο του, συγκρίσιμο με παραγγελίες από Ευρώπη κι η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια, σε ποσοστό πάντα.
είχα παραγγείλει από HK κι επειδή βιαζόμουνα το μετάνιωσα και στα καπάκια παρήγγειλα κι από Γερμανία το ίδιο προϊόν στα τριπλά λεφτά, μιλάμε για παρόμοια αξία με τη δική σου. από Γερμανία ήρθε σε 1 εβδομάδα και 3 μέρες μετά ήρθε κι απ το HK.
αν δεν είναι κάτι υπερεπείγον προτιμάς τον ντεμέκ Κινέζο

Hengeo
26-09-14, 17:17
Χμ, μάλιστα, ευχαριστώ!

mrsaccess
26-09-14, 18:22
Εδώ πάντως από HK η νόρμα είναι στις 20-45 ημέρες με μέσο όρο γύρω στις 35. Από Αγγλία είναι στις 9-18 ημέρες με μέσο όρο στις 12.

tsavman
26-09-14, 18:46
Σε εμένα με HK post έρχονται πάντα μαξ στις δύο εβδομάδες, μία λιγότερη από ότι από mainland Κινα με EMS/China Post.
Το ταχύτερο που έχω παραλάβει είναι 8 ημέρες, πάντα με HK Post απλή αποστολή.

cool11
26-09-14, 23:47
Αντιγραφη απο το summary:
"Estimated Delivery: Wed. Sep. 10 - Fri. Sep. 26".
Η παραγγελια εγινε 23/8. Εστειλα ενα μηνημα στον seller(κινα), του ειπα οτι αν πλησιασει 45η μερα, θα ανοιξω case.
Τι να κανω;

tsavman
27-09-14, 12:52
Περίμενε άλλη μία εβδομάδα μήπως παραλάβεις, και μετά κατεθείαν case.

cool11
27-09-14, 17:11
Περίμενε άλλη μία εβδομάδα μήπως παραλάβεις, και μετά κατεθείαν case.

Παντα εχω το διλημμα, οταν μου το λεει ο πωλητης, και με ρωτα;
να το ξαναστειλει(δωρεαν εννοειται) ή αποζημίωση;
Αντε πες και δεν του λεω αποζημιωση. Πως κατοχυρωνομαι;
Δεν πρεπει να ανοιξω case? Αν ανοιξω, τι θα πω; Εχω προβλημα, αλλα μου στελνει αλλο, και θα κλεισω το case οταν παραλαβω το 2ο πακετο ως αντικατασταση του 1ου που δεν εφτασε ποτε;

tsavman
27-09-14, 17:34
Όπως ακριβώς τα λες.
Όταν τελειώσουν οι μέρες, ανοίγεις case, εκτός αν σου κάνει refund ο πωλητής.

Ξέρεις πόσοι είπαν "στέλνω ξανά, μην ανοίγεις case" και δεν ήρθε ποτέ τίποτα; :p

cool11
27-09-14, 21:44
Όπως ακριβώς τα λες.
Όταν τελειώσουν οι μέρες, ανοίγεις case, εκτός αν σου κάνει refund ο πωλητής.

Ξέρεις πόσοι είπαν "στέλνω ξανά, μην ανοίγεις case" και δεν ήρθε ποτέ τίποτα; :p

Κοιτα να δεις φιλε μου....
Του λεω τελικα, για να μην εχω μπερδεματα 'κανε refund'.
Και τι μου λεει?
Θυμισε το μου ξανα, θα παω στο γραφειο στις 8 Οκτωβρη, γιατι τωρα εχουμε γιορτες για το νεο ετος!!!!!!!!!!!
Ξερω οτι εχουν γιορτες φθινοπωρο, αλλα ο τυπος μου φαινεται πολυ πονηρος.
8 οκτωβρη, ειναι ακριβως οι 45 μερες, απο τις 23 αυγουστου που εβαλα την παραγγελια!
Συμπτωση, τυχαιο;
Το κοστος δεν ειναι σοβαρο, αλλα ειναι το γαμωτο, και φυσικα δεν παρελαβα και τιποτε, ας ειναι και μικρο το κοστος.
"I am not in the office now,on my New Year Holiday,I will refund your money as soon as I back to my office on Oct-08,it's National Day this week, is that OK?
Could you please get back to me later to reminding me?"

Πως τον κοβεται????

Βουρ για case?

stefp
27-09-14, 21:52
Δεν αποκλείεται όντως να πάει για διακοπές, πέρυσι είχα πετύχει να έχω κι εγώ ένα θεματάκι τέτοιες μέρες και τουλάχιστον για 4-5 μέρες μου είπαν ότι δεν κάνουν τίποτε, να επικοινωνήσω μαζί τους αργότερα (αλλά δεν ήμουν οριακά στις ημερομηνίες όπως εσύ, μου'βγαινε νομίζω 5-6 μέρες περιθώριο). Μπορείς αν αγχώνεσαι να του πεις κι εσύ ότι "no problem, καλές διακοπές, αλλά απλά για να είμαι καλυμμένος, μην τυχόν το ξεχάσουμε κι εσύ κι εγώ κτλ, ανοίγω εγώ το case, μη σε αγχώνει, και μόλις μπουν τα χρήματα από το refund σου υπόσχομαι ότι το κλείνω!"

- - - Updated - - -

έτσι κι αλλιώς με το που ανοίγεις case μπορείς να το κλείσεις μετά και να πεις ότι ικανοποιήθηκες από τον πωλητή, λύθηκε μεταξυ σας κτλ, συμβαίνει συχνά αυτό, δεν είναι ότι αν ανοίξεις case θα τον παν κι αυτόφωρο την άλλη μέρα :)

cool11
27-09-14, 22:20
Δεν αποκλείεται όντως να πάει για διακοπές, πέρυσι είχα πετύχει να έχω κι εγώ ένα θεματάκι τέτοιες μέρες και τουλάχιστον για 4-5 μέρες μου είπαν ότι δεν κάνουν τίποτε, να επικοινωνήσω μαζί τους αργότερα (αλλά δεν ήμουν οριακά στις ημερομηνίες όπως εσύ, μου'βγαινε νομίζω 5-6 μέρες περιθώριο). Μπορείς αν αγχώνεσαι να του πεις κι εσύ ότι "no problem, καλές διακοπές, αλλά απλά για να είμαι καλυμμένος, μην τυχόν το ξεχάσουμε κι εσύ κι εγώ κτλ, ανοίγω εγώ το case, μη σε αγχώνει, και μόλις μπουν τα χρήματα από το refund σου υπόσχομαι ότι το κλείνω!"

- - - Updated - - -


:)

Σωστη σκεψη, αυτο θα κανω, thanks!

tsavman
28-09-14, 15:43
Βουρ για case την τελευταία ημέρα, και το λύνετε από εκεί το θέμα.
Αμάν αυτοί οι Κινέζοι, όλο διακοπές είναι, δουλεύουν ποτέ; :p

jap
30-09-14, 16:57
Χωρίζουν eBay και PayPal (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64071748)

Τον διαχωρισμό των δραστηριοτήτων του από το PayPal και τη δημιουργία μιας νέας ανεξάρτητης εταιρείας ανακοίνωσε σήμερα n εταιρεία ηλεκτρονικών δημοπρασιών eBay, δώδεκα χρόνια μετά την εξαγορά του συστήματος πληρωμών.
Χωρίζουν eBay και PayPal
Στην ανακοίνωσή του ο γίγαντας του ηλεκτρονικού εμπορίου και συναλλαγών, επικαλείται τις «ραγδαίες εξελίξεις στο παγκόσμιο εμπόριο και το τοπίο των online πληρωμών» και υπογραμμίζει ότι ο διαχωρισμός των δύο εταιρειών θα τις βοηθήσει να επικεντρωθούν εκ νέου στις «τεράστιες ευκαιρίες» που διαφαίνονται στον παγκόσμιο χάρτη του εμπορίου, το συντομότερο δυνατόν.

Πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του νέου Paypal, αναλαμβάνει πρώην ηγετικό στέλεχος της American Express, προκειμένου να βοηθήσει στην αναδιοργάνωσή του.

Ο διαχωρισμός των δύο εταιρειών αναμένεται να ολοκληρωθεί το δεύτερο εξάμηνο του 2015.


το είχε ακούσει κανείς;

thourios
30-09-14, 21:07
Στο BBC που παρακολουθούσα λίγο το μεσημέρι πέρναγε από κάτω με γράμματα η σχετική είδηση.
Εδώ η είδηση (http://www.bbc.com/news/business-29423251).

marios79
01-10-14, 10:43
Καλημερα κ καλο μηνα,
σε αγορα ηλεκτρονικου προϊόντος απο το ebay και μετα απο 9 μηνες απο την αγορα παρουσιαστηκε προβλημα. Η προσπαθεια επικοινωνιας με τον πωλητη δεν εφερε καν απαντηση.
Υπαρχει καποιος με αναλογη εμπειρια να με ενημερωσει πως πρεπει να κινηθω??

ευχαριστω εν των προτερων

jap
01-10-14, 11:07
Καταρχάς να δεις το listing τι αναφέρει για εγγύηση. Και σημασία έχει από ποια χώρα είναι ο πωλητής (νομίζω όχι από πού έφυγε το αντικείμενο, αλλά η έδρα του πωλητή), όπως και αν είναι δηλωμένος ως επαγγελματίας ή ιδιώτης, και βέβαια αν έχει στείλει απόδειξη με ΦΠΑ. Ελπίζω να μην είναι από Κίνα και μεγάλης αξίας.

stefp
02-10-14, 15:43
Αν όπως λέει ο jap έχει έδρα ο πωλητής π.χ. Γερμανία και υπάρχει εγγύηση, τότε λογικά σε καλύπτει εγγύηση εντός ΕΕ, βρίσκεις την αντίστοιχη αντιπροσωπία επίσημη εδώ κι επικοινωνείς μαζί τους να ρωτήσεις. Αν η εγγύησή σου μιλάει γαι εγγύηση ΕΕ, τότε σε καλύπτουν (έτσι μου είχαν πει εμένα για ένα που χρειάστηκα και πήρα τηλ). Αν δεν παίζει αντιπροσωπεία εδώ, επικοινωνείς (με mail) με την αντιπροσωπία Γερμανία και τους το στέλνεις με δικά σου ταχυδρομικά έξοδα , αλλά αναλαμβάνουν αυτοί να στο αλλάξουν/φτιάξουν (οπότε προφανώς δε σε συμφέρει αν το προϊόν είχε 10€, αλλά αν είχε 100€ τότε αλλάζει το θέμα). Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά φίλος είπε ότι του έτυχε και το'χε κάνει. Θα πρέπει λογικά να επικοινωνήσεις όμως μαζί τους γιατί μπορεί π.χ. να σου πουν "αα, το τάδε serial που μας λέτε λυπάμαι αλλά δεν είναι καταχωρημένο σε μας, δεν το ξέρουμε" (οπότε..ψάχνεσαι!).
Αν η έδρα είναι αλλού (π.χ. samsung κινητό από την Κίνα) ,τότε χαιρετίσματα, έπαιξες κι έχασες.. Το γράφουν και τα επίσημα χαρτιά μέσα ότι δεν ισχύει η εγγύησή τους για εδώ και τέτοια (και το είχα ρωτήσει αυτό για κατι που είχα με τηλ. στη αντίστοιχη αντιπροσωπεία, αλλά το έγραφε και στο χαρτί ήδη)

slow
02-10-14, 18:38
Έχει λήξει το antivirus μου (Kaspersky Internet Security – KIS) και σκέφτομαι να παραγγείλω από ebay μιας και είναι σχεδόν στην μισή τιμή…
Έχω δει τις αξιολογήσεις των πωλητών για το συγκεκριμένο προϊόν και δεν έχουν ούτε μία αρνητική, που σημαίνει ότι ο κωδικός ενεργοποίησης δουλεύει.
Το θέμα είναι ότι το antivirus ισχύει για 1 χρόνο, τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει για κάποιο λόγο ο κωδικός blacklisted Π.Χ σε 2 μήνες, οπότε ούτε λεφτά μπορώ να διεκδικήσω πίσω ούτε να γράψω κακή αξιολόγηση για τον πωλητή?
Και αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιους που αγόρασαν και τώρα δεν μπορούν να γράψουν κακή αξιολόγηση και στον πωλητή φαίνεται μόνο η καλή- αρχική αξιολόγηση που έβαλαν όταν ενεργοποίησαν το antivirus?
Έχει αγοράσει κανείς άδεια- ανανέωση από ebay να μου πει τι γίνεται?

RASTAVIPER
03-10-14, 14:40
Εντάξει δεν υπάρχει.
Τρίτη έστειλαν από Βιέννη με δωρεάν μεταφορικά κάτι sim adapter και σήμερα παρέλαβα!

cool11
04-10-14, 17:07
H νεα εμφανιση στο summary δεν μου αρεσει. Η προηγουμενη ηταν καλυτερη.
Θα ηθελα κατι πιο 'compact', οχι τοσο απλωμα.

- - - Updated - - -

---
Πρεπει να απαντησω σε ενα case για ενα refund που μου εστειλε πωλητης, αλλα εχει βαρεσει μπιελες το ebay
144960
Ελπιζω να μην αργησει να επανελθει, δεν θελω να αφηνω εκκρεμοτητες.

alexgk
05-10-14, 11:55
Έχει λήξει το antivirus μου (Kaspersky Internet Security – KIS) και σκέφτομαι να παραγγείλω από ebay μιας και είναι σχεδόν στην μισή τιμή…
Έχω δει τις αξιολογήσεις των πωλητών για το συγκεκριμένο προϊόν και δεν έχουν ούτε μία αρνητική, που σημαίνει ότι ο κωδικός ενεργοποίησης δουλεύει.
Το θέμα είναι ότι το antivirus ισχύει για 1 χρόνο, τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει για κάποιο λόγο ο κωδικός blacklisted Π.Χ σε 2 μήνες, οπότε ούτε λεφτά μπορώ να διεκδικήσω πίσω ούτε να γράψω κακή αξιολόγηση για τον πωλητή?
Και αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιους που αγόρασαν και τώρα δεν μπορούν να γράψουν κακή αξιολόγηση και στον πωλητή φαίνεται μόνο η καλή- αρχική αξιολόγηση που έβαλαν όταν ενεργοποίησαν το antivirus?
Έχει αγοράσει κανείς άδεια- ανανέωση από ebay να μου πει τι γίνεται?
Πολλά μαιμού γενικά antivirus κυκλοφορούν. Πάρε το γνήσιο και μη μπαίνεις στο άγχος μην είναι μαιμού και σε λίγο καιρό κλαίω τα μισά που έδωσα + τα κανονικά που θα δώσω για το γνήσιο.

cool11
06-10-14, 11:12
National Chinese day σου λεει, και μονο day, δεν ειναι, week επρεπε να λενε. Οπως καταλαβα απο διαφορες αγορες και πωλητες, αυτη τη βδομαδα 1 - 8 Οκτώβρη δεν κουνιεται φυλλο στην Κινα.
Αν το ηξερα, θα ειχα κανει τις παραγγελιες απο Χονγκ Κονγκ.

tsavman
06-10-14, 11:54
Από σήμερα πάντως άρχισαν να απαντάνε οι πωλητές, σαφής βελτίωση :p

cool11
07-10-14, 08:41
Πως ξερουμε οτι το tracking που μας δινει ο κινεζος πωλητης, αφορα το δικο μας αντικειμενο και οχι πχ καποιο αλλο;
Τραβηγμενο ισως αυτο που λεω.
Αλλα να, περιμενω απο κινα ενα πακετακι απο 30/8! Ακομη δεν ηρθε στα χερια μου.
Με το tracking(παλι καλα που ειχε-συνηθως για μικρη αξια δεν βαζουν), φαινεται οτι εφτασε Ελλαδα στις 12/9.
Αλλα εγω ποτε δεν παρελαβα τιποτα.
Τωρα, φτανει το 45μερο. Περιμενα 40 μερες. Του λεω θα ανοιξω case.
Μου λεει 'μα το στειλα'. Του λεω οτι κατι φαινεται να εστειλες (εδω κολαει η πρωτη ερωτηση περι αντιστοιχιας tracking number-item), αλλα εγω δεν παρελαβα τιποτε, και οντως το tracking φαινεται οτι σταματησε στις 12/9 στο αεροδρομιο.
Μετα δειχνει 'πεσμενο' tracking server απο ελτα.
Χαθηκε, έτσι;
Μου λεει μην ανοιξεις case, να σου κανω refund.
Και του λεω κάνε, γιατι εγω δεν παρελαβα τιποτε.
Κριμα παντως. Περιμενα 40 ολοκληρες μερες. Αυτος, μαλλον το στειλε. Αλλα εγω δεν πηρα τιποτε. Τρυπες...
Τουλαχιστον δεν χανουμε τα λεφτα μας, το σημαντικοτερο, αλλα ιστοριες...

==============

Πλεον δεν υπαρχει δυνατοτητα 'αρχειοθετησης';
Παλια οταν τελειωνα με μια παραγγελια, δηλαδη παραλαμβανα και αφηνα και feedback, μετα πατουσα archive.
Τωρα δεν βλεπω/βρισκω να υπαρχει τετοια επιλογη.
Την κατηργησαν;
Για να μην μπερδευονται παλιες παραγγελιας στο panel, αναγκαζομαι να κανω hide τις παλιες.
Τελικα υπαρχει πλεον archive ή οχι;

stefp
07-10-14, 21:48
Πως ξερουμε οτι το tracking που μας δινει ο κινεζος πωλητης, αφορα το δικο μας αντικειμενο και οχι πχ καποιο αλλο;
Τραβηγμενο ισως αυτο που λεω.
Αλλα να, περιμενω απο κινα ενα πακετακι απο 30/8! Ακομη δεν ηρθε στα χερια μου.
Με το tracking(παλι καλα που ειχε-συνηθως για μικρη αξια δεν βαζουν), φαινεται οτι εφτασε Ελλαδα στις 12/9.
Αλλα εγω ποτε δεν παρελαβα τιποτα.
Τωρα, φτανει το 45μερο. Περιμενα 40 μερες. Του λεω θα ανοιξω case.
Μου λεει 'μα το στειλα'. Του λεω οτι κατι φαινεται να εστειλες (εδω κολαει η πρωτη ερωτηση περι αντιστοιχιας tracking number-item), αλλα εγω δεν παρελαβα τιποτε, και οντως το tracking φαινεται οτι σταματησε στις 12/9 στο αεροδρομιο.
Μετα δειχνει 'πεσμενο' tracking server απο ελτα.
Χαθηκε, έτσι;
Μου λεει μην ανοιξεις case, να σου κανω refund.
Και του λεω κάνε, γιατι εγω δεν παρελαβα τιποτε.
Κριμα παντως. Περιμενα 40 ολοκληρες μερες. Αυτος, μαλλον το στειλε. Αλλα εγω δεν πηρα τιποτε. Τρυπες...
Τουλαχιστον δεν χανουμε τα λεφτα μας, το σημαντικοτερο, αλλα ιστοριες...

==============

συμβαίνει καμιά φορά, εγώ έχω παραγγείλει σεπτέμβρη, μου έδωσε tracking number που έδειχνε "κολλημένο" Κίνα 1 μήνα, τελικά λέμε πάει το πακέτο, και ήρθε (ενώ το'χαμε χαμένο) κάπου κατά Φλεβάρη..

cool11
08-10-14, 21:07
Π
Πλεον δεν υπαρχει δυνατοτητα 'αρχειοθετησης';
Παλια οταν τελειωνα με μια παραγγελια, δηλαδη παραλαμβανα και αφηνα και feedback, μετα πατουσα archive.
Τωρα δεν βλεπω/βρισκω να υπαρχει τετοια επιλογη.
Την κατηργησαν;
Για να μην μπερδευονται παλιες παραγγελιας στο panel, αναγκαζομαι να κανω hide τις παλιες.
Τελικα υπαρχει πλεον archive ή οχι;

Δεν υπαρχει πια archive? Με ειχε βολεψει πολυ.

cool11
15-10-14, 09:37
Μετα και απο την καταργηση της επιλογης για αναζητηση με βαση συγκεκριμένη χώρα, έχει κανένα νοημα η επιλογη του σε ποιο ebay θα μπαινουμε;
Πχ ebay uk ή ebay us?
Μεχρι τωρα εμπαινα στο Uk, αλλα αλλ τελικα στο ebay.com βλεπω και περισσοτερα προϊοντα, και μου δειχνει και ολες τις τιμες σε euros.
Τι λετε;

raspoutiv
15-10-14, 21:21
δεν εμφανίζονται τα ίδια αποτελέσματα σε όλα τα ebay
αν είναι κάτι σοβαρό, κι όχι πράγματα μικρής αξίας, κοίτα σε όλα τα ebay που σε εξυπηρετούν (com, co.uk, de κτλ)

Hengeo
16-10-14, 14:05
εξαρταται ποσο συντομα το χρειαζεσαι, παντως λιγοτερο απο 10ημερο δεν νομιζω να κανει και απο Αγγλια.
Εαν βεβαια ερχεται απο αγγλια και δεν ειναι dropshipping που θα σου ερθει απο κινα...

Μα μάντης ήσουν; Το παράγγειλα τελικά από Αγγλία διότι βιαζόμουν. 29/9 το μάρκαρε shipped με εκτιμώμενη παράδοση μέχρι 10/10 και χωρίς tracking number. Ε, χθες 15/10 και αφού ρώτησα στο ταχυδρομείο και δεν υπήρχε τίποτα, του στέλνω request ότι θέλω το αντικείμενο και περισσότερες πληροφορίες. Απάντησε σήμερα ότι κάποιο πρόβλημα υπήρξε με το σύστημά μας, έχουμε πολλές αποθήκες ανά τον κόσμο, έφυγε 28/9 από την αποθήκη μας στην Κίνα(!) με εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης έως 22 μέρες, κάντε υπομονή άλλες 5-7 μέρες και μου προσφέρει και refund ένα μικρό μέρος του ποσού.

Τι του λένε τώρα; Και υπάρχει τρόπος να μυριστείς εκ των προτέρων τέτοιους ή απλά το ebay έχει και αυτά τα ρίσκα;

jap
16-10-14, 15:11
Περιμένεις να έρθει (χωρίς να περάσουν τα όρια για να ανοίξεις dispute) και, αφού παραλάβεις, ανοίγεις dispute ότι το αντικείμενο δεν ήταν σύμφωνο με την περιγραφή. Το ότι το αντικείμενο προήλθε από Κίνα κι όχι από Αγγλία παραείναι επαρκής λόγος. Μετά ζητάς partial refund για ποσό που θεωρείς εσύ ότι καλύπτει την ταλαιπωρία σου για την καθυστέρηση, όχι ό,τι σου προτείνει ο πωλητής. Έτσι πρέπει, γιατί αν του ανοίξουν 10 cases για τον ίδιο λόγο το παίρνει χαμπάρι και το ebay και τον πετά έξω.

Hengeo
16-10-14, 20:20
Ευχαριστώ για την απάντηση, σωστό μου ακούγεται αυτό που λες. Οπότε κλείνω χωρίς να απαντήσω το request τώρα και ανοίγω case όταν παραλάβω; Το παράξενο βέβαια είναι ο συγκεκριμένος έχει 100τόσες χιλιάδες positive feedback, 1500 neutral και άλλα τόσα negative. Τι να πώ, δεν ξέρω..

jap
17-10-14, 07:21
Έχει να κάνει με το τι σε ικανοποιεί εσένα. ;)

8anos
17-10-14, 09:43
νομιζω οτι μπορεις να εξηγησεις οτι επελεξες αυτον τον πωλητη γιατι υποσχοταν οτι θα σταλει απο το ΗΒ, ζητα να σου επιστραφει η διαφορα αναμεσα σε αυτον και στον αλλο που ελεγε κατευθειαν οτι θα σταλει απο την Κινα

skel
17-10-14, 14:18
το refund πόσο αργεί να επιστραφεί ?

απο της 14/10 έγινε το refund και ακόμα περιμένω

Hengeo
19-10-14, 17:30
Έχει να κάνει με το τι σε ικανοποιεί εσένα. ;)

Κατανοητό, ευχαριστώ ;)


νομιζω οτι μπορεις να εξηγησεις οτι επελεξες αυτον τον πωλητη γιατι υποσχοταν οτι θα σταλει απο το ΗΒ, ζητα να σου επιστραφει η διαφορα αναμεσα σε αυτον και στον αλλο που ελεγε κατευθειαν οτι θα σταλει απο την Κινα

Κάτι τέτοιο θα κάνω ναι, ευχαριστώ.

cool11
20-10-14, 13:57
Παντως, το 'διπτυχο' 'open case - refund' , δυσκολα το αποφευγει κανεις.
Ειμαι στην 38η μερα απο παραγγελια, και δεν εχω παραλαβει τιποτε.
Στελνω mail στον seller.
Μου λεει να δεχτω να μου ξαναστειλει replacement, και οτι φυσικα ουτε κι αυτος ηθελε να συμβει αυτο.
Ομως, και replacement να στειλει, βαλε ενα μηνα απο Κινα, εγω πρεπει να ανοιξω case.
Σωστα;
Και μετα, αν παρω τη λυση του 'replacement', να περιμενω ποτε θα παραλαβω, και να κλεισω το case, σωστα;
Το refund φανταζει ως πιο αμεση και ξεκαθαρη λυση.
Φυσικα και θα θελα να παρω το αντικειμενο της παραγγελιας μου.
Αλλα το να περιμενω 40 μερες τη μια φορα, και ποιος ξερει παλι ξανα ενα 30μερο, αντε γεια έτσι...
Βεβαια, και τι εναλλακτικη εχω; Refund, και παραγγελια απο αλλου, αφου το θελω το αντικειμενο.
Ενταξει, δεν με αφηνει ακαλυπτο το ebay, δεν θα χασω, αλλα, μια οι καθυστερησεις, μια τα αντικειμενα που χανονται (λεω, ελπιζω να τα στελνουν), ειναι σπάσιμο.
Τελωσπαντων, προβληματισμοι, εχουν ειπωθει με τον ενα ή τον αλλο τροπο....

Τι....προτεινετε; Ανοιγω case, και να στειλει replacement?
(αν και αν πω οτι ανοιγω case, δεν ξερω τι θα πει)
Και δεν θελω να ανοιγω cases ρε γμτ, αλλα με αναγκαζουν....με την Κινα εχουμε θεμα...αλλα ουτε λεφτα για αγορα απο ευρωπη υπαρχουν, ουτε υπαρχουν πολλα πραγματα στην ευρωπη...

tsavman
20-10-14, 15:31
Πάρε refund τώρα, και αν τελικά παραλάβεις (μου έχει τύχει πολλές φορές να παραλάβω στο τέλος του 40ημέρου) του το λες και ζητάς invoice να τον ξαναπληρώσεις (αν θέλεις :p)

cool11
21-10-14, 07:52
Πάρε refund τώρα, και αν τελικά παραλάβεις (μου έχει τύχει πολλές φορές να παραλάβω στο τέλος του 40ημέρου) του το λες και ζητάς invoice να τον ξαναπληρώσεις (αν θέλεις :p)

Του το ζητησα.
Και πως αλλιως να γινει δηλαδη...


Με προβληματιζει το εξης.
Για τα πακετα που δεν παραλαμβανει ποτε καποιος, απο τις παραγγελιες που εχει κανει στο ebay, ποιο τελικα αναλαμβανει το 'κοστος';
Εγω ως πελατης, εχω πληρωσει, αλλα δεν παρελαβα ποτε. Φυσικα, αν υπαρχει tracking ειναι ολοφανερο, αλλα οταν δεν υπαρχει, αμα θελει το πιστευει ο seller, το ebay κλπ.
Απο την αλλη, κι εγω ως πελατης, που ξερω, ειδικα χωρις tracking, οτι ο seller οντως εστειλε;
Ειδικα για μικρης αξιας αντικειμενα, που 'παραγγελνονται' κατα χιλιαδες, ποιος μου λεει οτι δεν 'αφηνει' και μερικους χωρις να στελνει;
Σου λεει ο κινεζος, υποθεση κανω βεβαια, 'σιγα, θα το κανει θεμα για 3-4€'? Ισως ομως και να το στελνει, και να χανεται.
Χανεται; Το 'βουτανε' στο ταχυδρομειο ή καπου στη διακινηση;

Το θεμα ειναι οτι εγω ως πελατης εχω πληρωσει. Και δεν παρελαβα τιποτε.
Και ο seller μπορει να πει, 'κι εγω εστειλα, δεν φταιω αν τα ταχυδρομεια δεν κανουν καλα τη δουλεια τους'.
Αν ποτε προκυψει τετοια 'διαμαχη', πως την χειριζεται το ebay?
Τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις;

Μεχρι τωρα μου δινουν refund οταν τους λεω οτι κατι δεν το παρελαβα.
Αλλα μπορει να βρεθει και κανενας περιεργος seller και να πει τα παραπανω.
Τι γινεται;

alexgk
22-10-14, 06:30
Πόσες μέρες ισχύει η προστασία του αγοραστή στο ebay;

cool11
22-10-14, 11:02
Το προϊον που παρελαβα, δεν ηταν ακριβως σαν αυτο που εδειχνε στην φωτο με τη σελιδα του προϊοντος στο ebay απο την οποια παρηγγειλα.
Σε γενικες γραμμες ηταν ok, αλλα οι μικροδιαφορες που ειχε αυτο που εδειχνε η φωτο, με αυτο που μου ηρθε, ηταν αυτα ακριβως που ηθελα και για τα οποια εκανα αυτη την παραγγελια!!!

Το το ειπα. Δεν ειναι οτι ειναι αλλη μαρκα, δεν ειναι οτι ειναι χαλασμενο, δεν ειναι οτι δεν ειναι γνησιο.
Αλλα δεν ειναι αυτο που δειχνει στη φωτο.
Και αυτο, για μενα ειχε τη σημασια του.
Ουτε φυσικα πουθενα ελεγε τιποτε σε στυλ 'ενδεικτικη φωτο'.

Εστειλα message στον seller και περιμενω να δω τι θα μου πει.

Hengeo
22-10-14, 14:39
Εμένα μια φορά που μου έτυχε κάτι ανάλογο, είχε μικροδιαφορές αυτό που παράγγειλα και δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για αυτό που ήθελα, μου πρότεινε μερικό refund και να το κρατήσω, οπότε συμβιβαστήκαμε εκεί. Καλή τύχη!

cool11
22-10-14, 14:45
Εμένα μια φορά που μου έτυχε κάτι ανάλογο, είχε μικροδιαφορές αυτό που παράγγειλα και δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για αυτό που ήθελα, μου πρότεινε μερικό refund και να το κρατήσω, οπότε συμβιβαστήκαμε εκεί. Καλή τύχη!

Ακουγεται λογικη λυση. Περιμενω να απαντησει, για να δουμε.

tsavman
22-10-14, 15:42
Αν δεν κάνει για την δουλειά που το αγόρασες, απαίτησε full refund.
Φαντάζομαι αν είναι μικρής αξίας δεν θα σου το αρνηθεί.

alexgk
22-10-14, 23:00
Πόσες μέρες ισχύει η προστασία του αγοραστή στο ebay;

Hello??

- - - Updated - - -

Κανείς δεν ξέρει πόσες μέρες μπορώ να περιμένω από την ημέρα που αγόρασα ένα προιόν χωρίς να χάσω το byer protection? 40 ημέρες ή 30 ημέρες είναι;

cool11
22-10-14, 23:11
Αν δεν κάνει για την δουλειά που το αγόρασες, απαίτησε full refund.
Φαντάζομαι αν είναι μικρής αξίας δεν θα σου το αρνηθεί.

Moυ πε να του στειλω φωτο, λυπαται, και ή θα παμε για full refund ή θα μου ξαναστειλει το 'σωστο', κρατωντας αυτα που εστειλε.
Του στειλα φωτο, για να δουμε...

RASTAVIPER
23-10-14, 00:09
Hello??

- - - Updated - - -

Κανείς δεν ξέρει πόσες μέρες μπορώ να περιμένω από την ημέρα που αγόρασα ένα προιόν χωρίς να χάσω το byer protection? 40 ημέρες ή 30 ημέρες είναι;
45 ημέρες για να το δηλώσεις από την ημέρα αγοράς.

alexgk
23-10-14, 07:05
45 ημέρες για να το δηλώσεις από την ημέρα αγοράς.

Σε ευχαριστώ πολύ ;)

jap
23-10-14, 07:27
45 ημέρες για να το δηλώσεις από την ημέρα αγοράς.

Δεν ισχύει πια αυτό στο ebay, είναι ΧΧ μέρες μετά την τελευταία εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης, πρακτικά άνω των 45 ημερών. Δεν έχω χρόνο να το ψάξω και δεν θυμάμαι αν το ΧΧ είναι 15 ή κάτι άλλο, αλλιώς θα είχα απαντήσει ήδη στον φίλο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.