PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

cool11
23-10-14, 13:32
Δεν ισχύει πια αυτό στο ebay, είναι ΧΧ μέρες μετά την τελευταία εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης, πρακτικά άνω των 45 ημερών. Δεν έχω χρόνο να το ψάξω και δεν θυμάμαι αν το ΧΧ είναι 15 ή κάτι άλλο, αλλιώς θα είχα απαντήσει ήδη στον φίλο.

Οντως, κατι πρεπει να εχει αλλαξει.
Επρεπε να μας στελνουν ενα Mail σε στυλ 'what's new'.
Εγω πηγα να ανοιξω case πριν απο το νεο 'φρουτο' που λενε εκτιμωμενη ημ/νια παραδοσης, χτες ηταν 22/10 και ηταν η τελευταια μερα που ελεγε για παραδοση το ebay, και 39η μερα απο την αρχικη παραγγελια, και το συστημα δεν με αφησε!!!!!
'Ειναι καπως νωρις' και κατι τετοιο μου πεταξε!

Οποιος εξακριβωσει τι ισχυει με τις μερες, ας πει.

- - - Updated - - -

=============================================================


Αν δεν κάνει για την δουλειά που το αγόρασες, απαίτησε full refund.
Φαντάζομαι αν είναι μικρής αξίας δεν θα σου το αρνηθεί.

Λοιπον, αφου ειδε τη φωτο που του στειλα απο το προιον που παρελαβα, κατανοησε το προβλημα, και προτεινει:
Would you like me to process return & replacement or refund you 50% of the price?

Ειχε πει στο πρωτο του μηνυμα, για full refund ή νεα αποστολη, χωρις να στειλω κατι.
Τωρα για πειτε μου, γιατι μεχρι να ξαναπαρω απαντηση απο τον seller θα περασει ολοκληρη μερα παλι, μου λετε τι εστι το 'return & replacement'?
Δεν ειναι να κρατησω πισω αυτα που μου στειλε, και να στειλει ξανα αλλα, τα σωστα;
Ειναι καμια διαδικασια να στειλει να παραλαβουν αυτα που εστειλε, και μετα να τα παρει πισω, και μετα να ξαναστειλει;

Οσο για refund προτεινει 50%...

Δεν ξερω τι να κανω...
Αν ειναι να στειλει σκετο replacement, θα το προτιμησω, το ηθελα το αντικειμενο, το σωστο ομως.
Αν ειναι να γινει η μανουβρα του αιωνα, στειλε πισω, και να κανει κανα μηνα και βαλε το πηγαιν-ελα, θα παω για refund.

Για πειτε, γιατι καθε φορα που στελνω μηνυμα, κανει μια ολοκληρη μερα να απαντησει...

tsavman
23-10-14, 15:11
Μάλλον εννοεί να του στείλεις πίσω αυτό που σου έστειλε, να στείλει άλλο και να σε αποζημιώσει στο 50%.
Μπλέξιμο κοινώς, 6-8 εβδομάδες αναμονή, και θα έχει περάσει τόσος χρόνος που δεν θα μπορείς να ανοίξεις case μετά αν δεν στείλει τίποτα.
Απαίτησε full ή partial refund άμεσα, χωρίς επιστροφές.

Andreaslar
23-10-14, 23:26
Αρχές Σεπτεμβρίου, έκανα μια αγορά από Αμερική, αξίας 200$. Στα μέσα Σεπτέμβρη ,ήρθε με USPS και tracking number, πέρασε τελωνείο ~45ε, και το ένα από τα 2 αντικείμενα (πήγαιναν ζευγάρι) ήταν ελαττωματικό. Άνοιξα case, έστειλα τα αποδεικτικά (φώτο,βίντεο) και ο πωλητής πρότεινε την αποστολή εκ νέου 1 ζευγαριού, χωρίς να επιστρέψω το ήδη υπάρχον ελαττωματικό ζευγάρι πίσω. Αρχές Οκτωβρίου έκανε την αποστολή του νέου αντικειμένου πάλι με USPS και tracking number. Το case έκλεινε αυτόματα στις 24/10 έλεγε το eBay. Στις 20/10 και ενώ το δέμα ήταν στο τελωνείο, του απαντάω μέσω του Resolution Center, ότι θέλω ακόμα κάποιες μέρες (να μην κλείσει το case δλδ) και ότι το αντικείμενο ήρθε Ελλάδα αλλά είναι στο τελωνείο. Μου απαντάει στις 21/10, ότι το δέμα φαίνεται να έχει χαθεί και ότι θα μου επιστρέψει όλο το ποσό πίσω. Στις 22/10 παραλαμβάνω από τα ΕΛΤΑ, όλα κομπλέ με το αντικείμενο. Σήμερα στις 23/10, μου έκανε refund όλο το ποσό και το case έκλεισε.

Έχω μια ανείπωτη χαρά για τα +150ε στον λογαριασμό μου ΑΛΛΑ είμαι και συνάμα σκεπτικός για το αν θα μπορεί να τα διεκδικήσει πίσω Ή να έχω κάποια επίπτωση από το eBay όσον αφορά τον λογαριασμό μου...

Hengeo
24-10-14, 13:48
Ε; Σοβαρά τώρα έγραψες για να καταλήξεις σε αυτή την ερώτηση; :what:

- - - Updated - - -

Σχετικά με αυτό που είχα γράψει πιο πριν για αυτόν που υποτίθεται έστελνε από Αγγλία, δυστυχώς δεν ήρθε ακόμα, κοντεύει μήνας (26/9 είχε γίνει η παραγγελία), μου κάνει παζάρια για το refund, οπότε σήμερα το αναβάθμισα σε case μπας και πάρω κανένα αξιοπρεπές refund, για να δούμε..

tsavman
24-10-14, 15:22
Έτσι την είχα πάθει εγώ με την πρώτη μάλιστα μεγάλη αγορά μου από Ebay, ένα tablet Cube U30GT το οποίο ντεμέκ θα ερχόταν από Γαλλία με καπέλο €100 αλλά χωρίς τελωνείο, και τελικά ήρθε μετά από μήνα από Κίνα λόγω dropshipping. Μετά την παραλαβή δεν κατάφερα να πάρω partial refund την διαφορά τιμής, και όταν δε το tablet χάλασε μετά από 3 ημέρες ο πωλητής άφαντος. Νομίζω €280 μου είχε βγει η όλη ζημιά.

Κάνε ό,τι μπορείς όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Hengeo
24-10-14, 17:58
Λοιπόν, πριν λίγο μου ήρθε ειδοποίηση ότι αποφάσισαν υπέρ μου και θα μου πιστωθεί όλο το ποσό που πλήρωσα! Το ποσό δεν είναι και τόσο μεγάλο, είναι όμως μία ηθική ικανοποίηση μετά από όλο αυτό. Ομολογώ ότι δεν περίμενα τόσο εύκολα τόσο θετική ανταπόκριση!

stefp
24-10-14, 22:56
Κανείς δεν ξέρει πόσες μέρες μπορώ να περιμένω από την ημέρα που αγόρασα ένα προιόν χωρίς να χάσω το byer protection? 40 ημέρες ή 30 ημέρες είναι;


Δεν ισχύει πια αυτό στο ebay, είναι ΧΧ μέρες μετά την τελευταία εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης, πρακτικά άνω των 45 ημερών. Δεν έχω χρόνο να το ψάξω και δεν θυμάμαι αν το ΧΧ είναι 15 ή κάτι άλλο, αλλιώς θα είχα απαντήσει ήδη στον φίλο.

Σωστός ο jap, είναι 30 μέρες από την τελευταία εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης ή από την ημερομηνία που το παρέλαβες, αν το ζήτημα είναι ότι "το πήρα αλλά δεν είναι όπως στην περιγραφή" ή κάτι τέτοιο.

Εδώ (http://pages.ebay.com/ebay-money-back-guarantee/questions.html#mbg)το σχετικό link
και το σχετικό κομμάτι
"If you did not receive the item, or the item is not as described, you have 30 days from your actual or latest estimated delivery date to open a request, under the eBay Money Back Guarantee."




Αρχές Σεπτεμβρίου, έκανα μια αγορά από Αμερική, αξίας 200$. Στα μέσα Σεπτέμβρη ,ήρθε με USPS και tracking number, πέρασε τελωνείο ~45ε, και το ένα από τα 2 αντικείμενα (πήγαιναν ζευγάρι) ήταν ελαττωματικό. Άνοιξα case, έστειλα τα αποδεικτικά (φώτο,βίντεο) και ο πωλητής πρότεινε την αποστολή εκ νέου 1 ζευγαριού, χωρίς να επιστρέψω το ήδη υπάρχον ελαττωματικό ζευγάρι πίσω. Αρχές Οκτωβρίου έκανε την αποστολή του νέου αντικειμένου πάλι με USPS και tracking number. Το case έκλεινε αυτόματα στις 24/10 έλεγε το eBay. Στις 20/10 και ενώ το δέμα ήταν στο τελωνείο, του απαντάω μέσω του Resolution Center, ότι θέλω ακόμα κάποιες μέρες (να μην κλείσει το case δλδ) και ότι το αντικείμενο ήρθε Ελλάδα αλλά είναι στο τελωνείο. Μου απαντάει στις 21/10, ότι το δέμα φαίνεται να έχει χαθεί και ότι θα μου επιστρέψει όλο το ποσό πίσω. Στις 22/10 παραλαμβάνω από τα ΕΛΤΑ, όλα κομπλέ με το αντικείμενο. Σήμερα στις 23/10, μου έκανε refund όλο το ποσό και το case έκλεισε.

Έχω μια ανείπωτη χαρά για τα +150ε στον λογαριασμό μου ΑΛΛΑ είμαι και συνάμα σκεπτικός για το αν θα μπορεί να τα διεκδικήσει πίσω Ή να έχω κάποια επίπτωση από το eBay όσον αφορά τον λογαριασμό μου...
Μια και ρωτάς, το σωστό (και μια και σου φέρθηκε πολύ εντάξει ο πωλητής) θα ήταν να του επιστρέψεις από μόνος σου τουλάχιστον ένα μέρος από τα χρήματα (μην πω όλα..). Είναι σαν να πας σε μαγαζί εδώ, να σε εξυπηρετήσουν, να είναι ευγενέστατοι κτλ, να πληρώσεις με 5€ και να σου δώσει ρέστα από 100€ ο μαγαζάτορας/υπάλληλος. Του τα δίνεις πίσω ή όχι?

cool11
24-10-14, 23:39
Ε ρε κακος μπελας με τον μ@@@@α τον seller.
Αφου μου στειλε αλλιωτικα items, και συζηταμε καμια βδομαδα με τον @@@α, σημερα μου λεει
It is no problem for return & refund for any reason.

Και τωρα εγω μπαινω ξανα στην διαδικασια να τον ρωτησω, αν εννοει πρωτα να του τα στειλω πισω, και μετα να μου κανει refund.
Ειναι δουλειες αυτες ρε παιδια;

Γιατι με σκοτιζει τοσο????

ASFE
28-10-14, 02:16
Παιδια μια βοηθεια οποιος γνωριζει.
Τοσες μερες εμπαινα ebay απο το bookmark. Και στο summary ολα τα listed items (watch list) το currency ηταν σε €. Ξαφνικα σημερα ολα ειναι σε usd.
Προσπαθησα αρκετα απο account settings και googlarisma να βγαλω ακρη αλλα δεν τα καταφερα. Μπηκα και σε ebay.co.uk και εκει τα εβγαζε ολα σε λιρες!

Καμια ιδεα κανεις?

stefp
28-10-14, 02:58
μήπως έσβησες cookies ενδιάμεσα αυτές τις μέρες ή του άλλαξες ρύθμιση (στο firefox/explorer/ότι χρησιμοποιείς) ότι να μην παρακολουθεί cookies για την τοποθεσία σου και τα σχετικά? Οπότε χρησιμοποιεί τα "default" του κάθε site αφου δε μπορεί να το "προσαρμόσει στα δικά σου γούστα".. ? Η μπήκες από κανένα proxy και τέτοια?

Giwrgos_M
28-10-14, 14:14
Αρχές Σεπτεμβρίου, έκανα μια αγορά από Αμερική, αξίας 200$. Στα μέσα Σεπτέμβρη ,ήρθε με USPS και tracking number, πέρασε τελωνείο ~45ε, και το ένα από τα 2 αντικείμενα (πήγαιναν ζευγάρι) ήταν ελαττωματικό. Άνοιξα case, έστειλα τα αποδεικτικά (φώτο,βίντεο) και ο πωλητής πρότεινε την αποστολή εκ νέου 1 ζευγαριού, χωρίς να επιστρέψω το ήδη υπάρχον ελαττωματικό ζευγάρι πίσω. Αρχές Οκτωβρίου έκανε την αποστολή του νέου αντικειμένου πάλι με USPS και tracking number. Το case έκλεινε αυτόματα στις 24/10 έλεγε το eBay. Στις 20/10 και ενώ το δέμα ήταν στο τελωνείο, του απαντάω μέσω του Resolution Center, ότι θέλω ακόμα κάποιες μέρες (να μην κλείσει το case δλδ) και ότι το αντικείμενο ήρθε Ελλάδα αλλά είναι στο τελωνείο. Μου απαντάει στις 21/10, ότι το δέμα φαίνεται να έχει χαθεί και ότι θα μου επιστρέψει όλο το ποσό πίσω. Στις 22/10 παραλαμβάνω από τα ΕΛΤΑ, όλα κομπλέ με το αντικείμενο. Σήμερα στις 23/10, μου έκανε refund όλο το ποσό και το case έκλεισε.

Έχω μια ανείπωτη χαρά για τα +150ε στον λογαριασμό μου ΑΛΛΑ είμαι και συνάμα σκεπτικός για το αν θα μπορεί να τα διεκδικήσει πίσω Ή να έχω κάποια επίπτωση από το eBay όσον αφορά τον λογαριασμό μου...

Φιλε το σωστο θα ηταν να επιστρεψεις τα χρηματα γιατι στο τελος θα αποκλεισουν την Ελλαδα απο χωρες αποστολης οπως εγινε στο αμαζον.
Κανανε αναφορα και καλα οτι δεν το παρελαβαν για να τους επιστραφει το ποσο και στο τελος απλα απεκλεισαν την ΕΛλαδα..
Το ποσο δεν ειναι 2-3ε να πεις οκ σιγα το πραγμα αλλα ειναι μεγαλο το ποσο.
Τωρα εσυ αποφασιζεις..

- - - Updated - - -

Εχω και εγω ενα θεμα.
Εγορασα ενα αντικειμενο, 19 Σεπτεμβριου το εστειλε απο Σιγκαπούρη και ακομα δεν το εχω παραλαβει,δεν εχει κωδικο αποστολης.
Τον ρωτησα αν οντως το εστειλε 19 για να ξερω ποσες μερες να περιμενω.
Μου ειπε αν δεν το ειχα παραλαβει μεχρι την Παρασκευη να μου εστελνε αλλο. Ακομα δεν του απαντησα.
Το θεμα ειναι οτι αν μου στειλει αλλο με το resolution center τι γινεται??
Μιας και θα περιμενω αλλο ενα μηνα.Που σημαινει οι 45 μερες αν θυμαμαι καλα, που δινει το paypal θα τις ξεπαρασω.
Τι προτεινετε να κανω?

jap
28-10-14, 14:34
Γιώργο, να ξέρεις ότι πάρα πολλές αποστολές με singapore post (αλλά και γενικότερα από Κίνα) από αυτή την ημερομηνία και κοντινές έχουν καθυστερήσει πάνω από το αναμενόμενο, λογικά θα έρθει μέσα στις επόμενες ημέρες. Εγώ για ένα μικροαντικείμενο έχω πάρει ήδη πίσω τα χρήματά μου, για ένα άλλο πιο μεγάλης αξίας μου έχουν δώσει τελική ημερομηνία να αποφανθεί το paypal ως τις 8 Νοεμβρίου, περιμένω ή τα χρήματά μου ή την παραγγελία μου. Εννοείται πως αν τελικά σκάσει κάποιο από αυτά θα συνεννοηθώ με τον πωλητή να το πληρώσω.

Το να κλείσεις το case και να στείλει δεύτερο δεν έχει νόημα, να σου κάνει refund όπως οφείλει και, αν δεν βρίσκεις αυτό που παράγγειλες από αλλού (και τον πιστεύεις ότι όντως το έστειλε) του περνάς νέα παραγγελία που θα πληρώσεις με τα χρήματα του refund.

Giwrgos_M
28-10-14, 14:40
Αυτο σκεφτηκα και εγω.Και αν το παραλαβω θα του τα επιστρεψω τα χρηματα

ASFE
28-10-14, 15:37
μήπως έσβησες cookies ενδιάμεσα αυτές τις μέρες ή του άλλαξες ρύθμιση (στο firefox/explorer/ότι χρησιμοποιείς) ότι να μην παρακολουθεί cookies για την τοποθεσία σου και τα σχετικά? Οπότε χρησιμοποιεί τα "default" του κάθε site αφου δε μπορεί να το "προσαρμόσει στα δικά σου γούστα".. ? Η μπήκες από κανένα proxy και τέτοια?

Σημερα εφτιαξε. Η αληθεια ειναι πως μεσω ενος cleaner εσβησα πραγμα οποτε μαλλον αυτο θα εφταιγε.
Σε ευχαριστω

slow
29-10-14, 03:59
Σήμερα παράγγειλα ένα κουκλάκι-μαξιλάρι για την κόρη μου από αμερική (πιο πολλά ήταν τα μεταφορικά (17€) από το παιχνίδι (11€) αλλά τι να κάνουμε αδυναμίες είναι αυτές :lol: ) Θα μου το στείλουν με USPS First Class Mail Intl.
Υπάρχει περίπτωση να περάσει-σκαλώσει στο τελωνείο?
Αν είναι να περάσει τελωνείο θα με ειδοποιήσουν? Πως?
Τι περίπου κόστος μπορεί να προσθέσει το τελωνείο για ένα τέτοιο αντικείμενο?

stefp
29-10-14, 11:15
Σήμερα παράγγειλα ένα κουκλάκι-μαξιλάρι για την κόρη μου από αμερική (πιο πολλά ήταν τα μεταφορικά (17€) από το παιχνίδι (11€) αλλά τι να κάνουμε αδυναμίες είναι αυτές :lol: ) Θα μου το στείλουν με USPS First Class Mail Intl.
Υπάρχει περίπτωση να περάσει-σκαλώσει στο τελωνείο?
Αν είναι να περάσει τελωνείο θα με ειδοποιήσουν? Πως?
Τι περίπου κόστος μπορεί να προσθέσει το τελωνείο για ένα τέτοιο αντικείμενο?
κανονικά σύμφωνα με το νόμο κάτω από 45€ δεν περνάει τελωνείο. Μπορούν θεωρητικά να το ανοίξουν κι αν κατά την κρίση τους το προϊόν που πήρες αξίζει παραπάνω (κι εσύ κανόνισες π.χ. με το μαγαζί "ψευδή" απόδειξη) τότε να του χρεώσουν φπα. Πρακτικά είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί αυτό στη δική σου περίπτωση, το κάνουν αν δουν π.χ. κινητό των 150€ να έχει απόδειξη για 30€..

slow
30-10-14, 03:39
κανονικά σύμφωνα με το νόμο κάτω από 45€ δεν περνάει τελωνείο. Μπορούν θεωρητικά να το ανοίξουν κι αν κατά την κρίση τους το προϊόν που πήρες αξίζει παραπάνω (κι εσύ κανόνισες π.χ. με το μαγαζί "ψευδή" απόδειξη) τότε να του χρεώσουν φπα. Πρακτικά είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί αυτό στη δική σου περίπτωση, το κάνουν αν δουν π.χ. κινητό των 150€ να έχει απόδειξη για 30€..

A δεν ήξερα ότι ισχύει αυτό με τα 45€...
Σε ευχαριστώ

Giwrgos_M
30-10-14, 16:30
Γιώργο, να ξέρεις ότι πάρα πολλές αποστολές με singapore post (αλλά και γενικότερα από Κίνα) από αυτή την ημερομηνία και κοντινές έχουν καθυστερήσει πάνω από το αναμενόμενο, λογικά θα έρθει μέσα στις επόμενες ημέρες. Εγώ για ένα μικροαντικείμενο έχω πάρει ήδη πίσω τα χρήματά μου, για ένα άλλο πιο μεγάλης αξίας μου έχουν δώσει τελική ημερομηνία να αποφανθεί το paypal ως τις 8 Νοεμβρίου, περιμένω ή τα χρήματά μου ή την παραγγελία μου. Εννοείται πως αν τελικά σκάσει κάποιο από αυτά θα συνεννοηθώ με τον πωλητή να το πληρώσω.

Το να κλείσεις το case και να στείλει δεύτερο δεν έχει νόημα, να σου κάνει refund όπως οφείλει και, αν δεν βρίσκεις αυτό που παράγγειλες από αλλού (και τον πιστεύεις ότι όντως το έστειλε) του περνάς νέα παραγγελία που θα πληρώσεις με τα χρήματα του refund.

Τελικα το παρελαβα εχθες!Οποτε δεν χρειασηκε να κανω κατι .

jap
30-10-14, 17:53
:oneup: Κι εγώ σήμερα παρέλαβα το αντικείμενο χωρίς tracking που είχε πληρωθεί 12/9 και σταλεί 14/9 με singapore post. Επικοινώνησα ήδη με τον πωλητή για να τον ξαναπληρώσω, γιατί επέστρεψε τα χρήματα αμέσως μόλις άνοιξα το case.

Rocket
30-10-14, 20:52
ηρθε τελικα το iphone μου me first class σημερα ακριβως 2 εβδομαδες!σουπερ φαστ!

Valder
03-11-14, 17:01
Είμαι στο τσακ να ψωνίσω ένα part για ένα 6ετίας λαπτοπ μου που είχε καεί και το amazon.co.uk δε μου το άφηνε να έρθει Ελλάδα, οπότε λέω να δοκιμάσω Ebay για πρώτη φορά.

Ένας Άγγλος το πουλάει μεταχειρισμένο, βγαλμένο από ίδιο λαπτοπ με το δικό μου, ενώ ένας κινέζος το δίνει νέο. Και οι δυο με κανονικό ταχυδρομείο.

Να το πάρω από αγγλία για πιό γρήγορα ή είναι τα ίδια σκ...ά η ταχύτητα με τον κινέζο οπότε να το πάρω από κει νέο;

jap
03-11-14, 17:11
Εξαρτάται από το τι είναι το εξάρτημα και πόσο το βιάζεσαι. Σαφέστατα από Αγγλία θα έρθει πιο γρήγορα. Αν ο Εγγλέζος ειδικεύεται σε εξαρτήματα για laptop, εγώ τουλάχιστον θα έπαιρνα. Αν μιλάμε για κανένα bezel για οθόνη, σημασία έχει να είναι ελεγμένο να μην έχει ρωγμές. Αν μιλάμε για μεντεσέ, καλύτερα καινούργιο να μην έχει καταπονηθεί, κι ας είναι και μαϊμού. Αν μιλάμε για ηλεκτρονικό εξάρτημα, και πάλι καλύτερα καινούργιο. Με προσεκτικό ψάξιμο, έχω πάρει και laptop ολόκληρο μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση και εξαρτήματα (πληκτρολόγια, μεντεσέδες) χωρίς προβλήματα. Ηλεκτρονικό μια φορά χρειάστηκα, δεν συνέφερε όπου βρήκα, μόνο αν έχεις κάποιο πολύ δημοφιλές μοντέλο και στοκάρουν αυτό που θες οι εξειδικευμένοι.

Valder
03-11-14, 17:33
Εξαρτάται από το τι είναι το εξάρτημα και πόσο το βιάζεσαι. Σαφέστατα από Αγγλία θα έρθει πιο γρήγορα. Αν ο Εγγλέζος ειδικεύεται σε εξαρτήματα για laptop, εγώ τουλάχιστον θα έπαιρνα. Αν μιλάμε για κανένα bezel για οθόνη, σημασία έχει να είναι ελεγμένο να μην έχει ρωγμές. Αν μιλάμε για μεντεσέ, καλύτερα καινούργιο να μην έχει καταπονηθεί, κι ας είναι και μαϊμού. Αν μιλάμε για ηλεκτρονικό εξάρτημα, και πάλι καλύτερα καινούργιο. Με προσεκτικό ψάξιμο, έχω πάρει και laptop ολόκληρο μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση και εξαρτήματα (πληκτρολόγια, μεντεσέδες) χωρίς προβλήματα. Ηλεκτρονικό μια φορά χρειάστηκα, δεν συνέφερε όπου βρήκα, μόνο αν έχεις κάποιο πολύ δημοφιλές μοντέλο και στοκάρουν αυτό που θες οι εξειδικευμένοι.

Ένα inverterάκι θέλω για να δοκιμάσω να φτιάξω την οθόνη που έχει θέμα, επειδή η DELL μου ζητάει 260 ευρώ για την επισκευή εκτός εγγύησης. Άμα είναι αυτό και φτιαχτεί, θα το κρατήσω προσωρινά και θα το χαρίσω στη μάνα μου να παίζει Angry Birds. Τώρα οκ αν δεν είναι αυτό, τι είχα τι έχασα 8 ευρώ.

Κινέζος (http://www.ebay.com/itm/Original-NEW-Dell-Studio-1535-1735-A860-1340-1735-1737-LCD-Inverter-P927C-0P927C-/200830243900?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ec26a543c)
Εγγλέζος (http://www.ebay.com/itm/Dell-Studio-15-1535-1536-1537-LCD-Screen-Inverter-Board-P927C-0P927C-/361090686696?pt=UK_Computing_Laptop_Screens_LCD_Panels&hash=item5412ae9ee8)

Απλά ότι πήρα από Κινα το περίμενα κανα μήνα και βλέπω και τα παιδιά από κει στο θέμα με τα κινητά και βασανίζονται με τα ταχυδρομεία γι αυτό σκεφτόμουν και την Αγγλία γιατί το θέλω μες το μήνα.

Θενξ που μου απάντησες φίλε πάντως!;)

tsavman
03-11-14, 17:35
Αφού το κόστος είναι παραπλήσιο, πάρτο από Αγγλία εννοείται.
Να έστελνε τουλάχιστον από HK ο κινέζος, πάει καλά, από Shenzen δεν θα προλάβεις μάλλον αυτόν τον μήνα.
Βουρ για Εγγλέζο λοιπόν.

skel
03-11-14, 17:36
Ένα inverterάκι θέλω για να δοκιμάσω να φτιάξω την οθόνη που έχει θέμα, επειδή η DELL μου ζητάει 260 ευρώ για την επισκευή εκτός εγγύησης. Άμα είναι αυτό και φτιαχτεί, θα το κρατήσω προσωρινά και θα το χαρίσω στη μάνα μου να παίζει Angry Birds. Τώρα οκ αν δεν είναι αυτό, τι είχα τι έχασα 8 ευρώ.

Κινέζος (http://www.ebay.com/itm/Original-NEW-Dell-Studio-1535-1735-A860-1340-1735-1737-LCD-Inverter-P927C-0P927C-/200830243900?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ec26a543c)
Εγγλέζος (http://www.ebay.com/itm/Dell-Studio-15-1535-1536-1537-LCD-Screen-Inverter-Board-P927C-0P927C-/361090686696?pt=UK_Computing_Laptop_Screens_LCD_Panels&hash=item5412ae9ee8)

Απλά ότι πήρα από Κινα το περίμενα κανα μήνα και βλέπω και τα παιδιά από κει στο θέμα με τα κινητά και βασανίζονται με τα ταχυδρομεία γι αυτό σκεφτόμουν και την Αγγλία γιατί το θέλω μες το μήνα.

Θενξ που μου απάντησες φίλε πάντως!;)

Από Αγγλία τότε καλύτερα

σε μια βδομαδα μου ήρθε θήκη για κινητό και περιμένω τώρα κάτι ακουστικά μέσα στη βδομαδα

απο κίνα έχουν χαθεί πράγματα και κάνουν 1 μήνα για αποστολή :down:

Valder
03-11-14, 18:22
Αφού το κόστος είναι παραπλήσιο, πάρτο από Αγγλία εννοείται.
Να έστελνε τουλάχιστον από HK ο κινέζος, πάει καλά, από Shenzen δεν θα προλάβεις μάλλον αυτόν τον μήνα.
Βουρ για Εγγλέζο λοιπόν.


Από Αγγλία τότε καλύτερα

σε μια βδομαδα μου ήρθε θήκη για κινητό και περιμένω τώρα κάτι ακουστικά μέσα στη βδομαδα

απο κίνα έχουν χαθεί πράγματα και κάνουν 1 μήνα για αποστολή :down:

Να στε καλά παιδιά, ευχαριστώ! Όσο για την Κίνα, θα την ξανατιμήσω αργά ή γρήγορα στο από κει νήμα!:whistle::lol:

jap
03-11-14, 19:30
Νομίζω έχω ψωνίσει από τον συγκεκριμένο (τον Εγγλέζο), όλα καλά. Αυτό εννοούσα εξειδικευμένος, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Valder
03-11-14, 19:56
Νομίζω έχω ψωνίσει από τον συγκεκριμένο (τον Εγγλέζο), όλα καλά. Αυτό εννοούσα εξειδικευμένος, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Και είναι και πολύ επαγγελματίας. Του στειλα μήνυμα ότι στη διεύθυνση είχε μπει η λέξη "default" κατα λάθος από το Ebay πρίν από τον Ταχ. Κώδικα. και του δωσα τη σωστή μορφή της διεύθυνσης και μου απάντησε μέσα σε μια ώρα ότι ευχαριστεί και θα το στείλει γρήγορα και ελπίζει να ικανοποιηθώ από το προιον και κλασσικα τετοια.

tsavman
03-11-14, 20:56
Τόσο καλός είναι;
Θα τον ρωτήσω για ένα webcam module που ψάχνω μπας και έχει.

Hengeo
05-11-14, 17:12
Valder, από περιέργεια θα ήθελα να μάθω σε πόσες μέρες σου ήρθε τελικά. Πάντως τα 260 ευρώ, αν είναι μόνο το inverter το πρόβλημα, είναι ανέκδοτο.

tsavman
05-11-14, 17:22
Εγώ ρώτησα τον Εγγλέζο αν έχει webcam module για το laptop μου, αλλά -όπως αναμενόταν- δεν είχε.

lewton
06-11-14, 15:36
Πρόβλημα.
Έκανα πρόσφατα μια αγορά eBay αλλά τελικά αποφάσισα να την ακυρώσω ύστερα από συμφωνία με την πωλήτρια (αυτή με ρώτησε πρώτη αν θέλω να το ακυρώσω, και είπα ναι γιατί μετά βρήκα κάτι καλύτερο και το είχα μετανιώσει αλλά παρόλα αυτά είχα πληρώσει).
Το ποσό ήταν GBP 210,90 και το πλήρωσα μέσω Paypal με την πιστωτική μου της Πειραιώς (για την ακρίβεια ΑΤΕ) και η επιστροφή του ποσού έγινε επίσης μέσω Paypal.
Όταν με χρέωσε η Πειραιώς με χρέωσε 272,79€.
Όταν μου τα επέστρεψε μου επέστρεψε 262,09€!!! :evil:
Δηλαδή μου έφαγαν 10€ για συνάλλαγμα; :mad:
Και αυτό ενώ εν το μεταξύ η λίρα είχε ενισχυθεί ελάχιστα έναντι του ευρώ, δηλαδή οι 210,90 λίρες θα πρέπει να αντιστοιχούν σε περισσότερα ευρώ (που δε με νοιάζει να μου τα δώσουν, εγώ θέλω το αρχικό ποσό που πλήρωσα).

mrsaccess
06-11-14, 15:49
Δεν γνωρίζω αλλά μια πιθανότητα είναι πως όπως οι τράπεζες αγοράζουν και πωλούν σε διαφορετική τιμή συνάλλαγμα (θα αγοράσουν τις λίρες σου πιο φθηνά από όσο θα τις πουλήσουν), έτσι κάνουν και σε αυτές τις περιπτώσεις.

RASTAVIPER
06-11-14, 16:02
Η λίρα πάντως έχει πάρει τα βουνά.
Δεν συμφέρει για νόμισμα συναλλαγής.
Κοντεύει το 1.30 ,ενώ παλιά ήταν στο 1.15

jap
06-11-14, 16:50
Με κάθε μετατροπή χάνεις και λίγο. Αν η αγορά είχε γίνει σε ευρώ δεν θα υπήρχαν απώλειες. Για αυτό το λόγο και πολλοί πωλητές προσφέρουν τα ίδια προϊόντα σε διαφορετικά ebay, δηλ. αν είχες αγοράσει π.χ. από listing του ebay.de ή ebay.ie το ίδιο προϊόν, από τον ίδιο πωλητή, αλλά σε ευρώ. Το αυτό κι αν είχε γίνει σε λίρες από το balance.

netman
06-11-14, 17:10
έχω λογαριασμό στο ebay.com.
Για να αγοράσω από ebay.uk ebay.de κλπ πρέπει να ανοίξω στο καθ'ένα διαφορετικό λογαριασμό;

raspoutiv
06-11-14, 17:17
έχω λογαριασμό στο ebay.com.
Για να αγοράσω από ebay.uk ebay.de κλπ πρέπει να ανοίξω στο καθ'ένα διαφορετικό λογαριασμό;

όχι
βάζεις τα ίδια username/pass

skel
06-11-14, 17:55
παιδιά για αγορά Original Xiaomi 5200mAh να πάρω από ebay ?

φοβάμαι την περίπτωση για fake power bank

μήπως να πάρω απο εδώ (http://www.banggood.com/Original-XIAOMI-5V-1_5A-5200mAh-Power-Bank-For-Smartphone-p-923639.html) ?

lewton
07-11-14, 12:28
Με κάθε μετατροπή χάνεις και λίγο. Αν η αγορά είχε γίνει σε ευρώ δεν θα υπήρχαν απώλειες. Για αυτό το λόγο και πολλοί πωλητές προσφέρουν τα ίδια προϊόντα σε διαφορετικά ebay, δηλ. αν είχες αγοράσει π.χ. από listing του ebay.de ή ebay.ie το ίδιο προϊόν, από τον ίδιο πωλητή, αλλά σε ευρώ. Το αυτό κι αν είχε γίνει σε λίρες από το balance.

Πόσο λίγο;
10€ απώλεια για κάτι που κόστιζε 210 λίρες είναι λογικό;
Ρωτάω για να δω αν έχει νόημα να διαμαρτυρηθώ στην τράπεζα.

cool11
07-11-14, 13:58
Οπως καταλαβα, πολλοι κινεζοι sellers, ειναι ουσιαστικα ο ιδιος seller, με διαφορετικα ονοματα στο ebay.
Γιατι για ενα αντικειμενο που ηθελα, εστειλα μηνυματα για το ιδιο αντικειμενο γιατι χρειαζομουν μια διευκρινηση, σε 3 διαφορετικους κινεζους, και πηρα αυτοματη απαντηση και απο τους 3 οτι λειπουν, και οτι θα επιστρεψουν την ιδια μερα, ολοι τους!
Προφανως τους συμφερει αυτη η 'διασπορα', απλα μαλλον αδικα 'μπερδευονται' μες τα ποδια μας στα αποτελεσματα, αφου τιμες-διαθεσιμοτητα κλπ ειναι τα ιδια.

jap
07-11-14, 14:35
Πόσο λίγο;
10€ απώλεια για κάτι που κόστιζε 210 λίρες είναι λογικό;
Ρωτάω για να δω αν έχει νόημα να διαμαρτυρηθώ στην τράπεζα.

Η ψαλίδα (τιμής αγοράς-πώλησης) είναι περίπου 2% για τραπεζικές ισοτιμίες ελληνικές. Αν μιλάμε όμως για paypal, είναι περίπου 6,5% (σημερινή τιμή πώλησης δολαρίου 0,8333, αγοράς 0,78). Αν εσύ κάνεις μια αγορά χάνεις το μισό από αυτό το ποσοστό, αν όμως μετά την ακυρώσεις, το χάνεις όλο. Αν κάνεις την αγορά σήμερα και την ακυρώσεις μεθαύριο, θα έχουν αλλάξει και οι ισοτιμίες 2 φορές, οπότε έχεις επιπλέον κέρδος ή απώλεια. Τα 10 ευρώ στις 210 λίρες είναι 3,7%, οπότε να είσαι ευχαριστημένος.

Στο μέλλον, αν είναι σημαντικό και υπάρχει πιθανότητα ακύρωσης, ή φροντίζεις να έχεις χρήματα στο paypal για να μην τραβά από την κάρτα ή ψάχνεις κάποιον να πουλά σε ευρώ.

cool11
07-11-14, 14:40
Πουλα κανεις σε ευρω;;;;
Τροπος του λεγειν....
Στο αγγλικο uk ειναι σε λιρες.
Στο .com δειχνει μεν τα παντα σε ευρω, αλλα τελικα καθε seller εχει οτι νομισμα γουσταρει, εχω δει απο καναδεζικο δολλαριο, μεχρι αυστραλέζικο δολλαριο, οτι θες.
Ειναι ζητημα αν εχω πετυχει παρα ελαχιστους που να πουλανε σε ευρω.

vgiozo
07-11-14, 15:02
Πρόβλημα.
Έκανα πρόσφατα μια αγορά eBay αλλά τελικά αποφάσισα να την ακυρώσω ύστερα από συμφωνία με την πωλήτρια (αυτή με ρώτησε πρώτη αν θέλω να το ακυρώσω, και είπα ναι γιατί μετά βρήκα κάτι καλύτερο και το είχα μετανιώσει αλλά παρόλα αυτά είχα πληρώσει).
Το ποσό ήταν GBP 210,90 και το πλήρωσα μέσω Paypal με την πιστωτική μου της Πειραιώς (για την ακρίβεια ΑΤΕ) και η επιστροφή του ποσού έγινε επίσης μέσω Paypal.
Όταν με χρέωσε η Πειραιώς με χρέωσε 272,79€.
Όταν μου τα επέστρεψε μου επέστρεψε 262,09€!!! :evil:
Δηλαδή μου έφαγαν 10€ για συνάλλαγμα; :mad:
Και αυτό ενώ εν το μεταξύ η λίρα είχε ενισχυθεί ελάχιστα έναντι του ευρώ, δηλαδή οι 210,90 λίρες θα πρέπει να αντιστοιχούν σε περισσότερα ευρώ (που δε με νοιάζει να μου τα δώσουν, εγώ θέλω το αρχικό ποσό που πλήρωσα).

Η πειραιώς και οι περισσότερες τράπεζες χρεώνουν ένα ποσό γύρω στα 2% για κάθε πληρωμή με συνάλλαγμα...το μπέρδεμα στη Πειραιώς (και εκνευριστικό) είναι πως αργούν πολύ να φανούν στη κίνηση λογαριασμού ό,τι συναλλαγές γίνεται μέσω διαδικτύου...συνήθως 3-4 εργάσιμες.

Έτσι εμένα μου έχει τύχει την ημέρα της συναλλαγής να μου κράτησαν Α (ποσό αγοράς) + 2% και την ημερα που η συναλλαγή εμφανίστηκε στη κίνηση με χρεώσαν ένα ακόμη ποσό, επειδή είχε αλλάξει η τιμή του συναλλάγματος.

Στην επιστροφή χρημάτων λειτουργεί παρόμοια...να πω την αλήθεα όμως δεν θυμάμαι τώρα αν η επιστροφή του 2% καθυστερεί ακόμη περισσότερο από την επιστροφή του κυρίως ποσού...μπορεί να συμβαίνει (και έχει ξανασυζητηθεί εδώ ή σε σχετικό νήμα για χρεωστικές) αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Έχε το νου σου στις κινήσεις και πες μας

- - - Updated - - -


Η ψαλίδα (τιμής αγοράς-πώλησης) είναι περίπου 2% για τραπεζικές ισοτιμίες ελληνικές. Αν μιλάμε όμως για paypal, είναι περίπου 6,5% (σημερινή τιμή πώλησης δολαρίου 0,8333, αγοράς 0,78). Αν εσύ κάνεις μια αγορά χάνεις το μισό από αυτό το ποσοστό, αν όμως μετά την ακυρώσεις, το χάνεις όλο. Αν κάνεις την αγορά σήμερα και την ακυρώσεις μεθαύριο, θα έχουν αλλάξει και οι ισοτιμίες 2 φορές, οπότε έχεις επιπλέον κέρδος ή απώλεια. Τα 10 ευρώ στις 210 λίρες είναι 3,7%, οπότε να είσαι ευχαριστημένος.

Στο μέλλον, αν είναι σημαντικό και υπάρχει πιθανότητα ακύρωσης, ή φροντίζεις να έχεις χρήματα στο paypal για να μην τραβά από την κάρτα ή ψάχνεις κάποιον να πουλά σε ευρώ.

Στο Paypal διαλέγεις αν θέλεις να χρησιμοποιούνται οι δικές του "σταθερές" τιμές συναλλάγματος ή της τράπεζας κατά την ημερομηνία συναλλαγής...αν έχει το ποσό στο Paypal Balance ήδη, γλιτώνεις τα επιπλέον έξοδα της τράπεζας (που και πάλι όμως είναι μικρότερα από τις τιμές συναλλάγματος Paypal) αλλά έχεις του Paypal εφόσον γίνεται μετατροπή (ή κάνω λάθος; )

Το μόνο καλό που έχει το Aliexpress είναι πως αν ορίσεις πληρωμή σε ευρώ, έτσι ακριβώς θα σου έρθει η χρέωση...

lewton
07-11-14, 15:11
Αν είχα επιλέξει να με χρεώσει σε ευρώ το PayPal θα είχα πληρώσει λίγο περισσότερο αλλά μετα την ακύρωση και την επιστροφή θα είχα λάβει ακριβώς το αρχικό ποσό.
Σωστα;

Hengeo
07-11-14, 15:19
Οπως καταλαβα, πολλοι κινεζοι sellers, ειναι ουσιαστικα ο ιδιος seller, με διαφορετικα ονοματα στο ebay.
Γιατι για ενα αντικειμενο που ηθελα, εστειλα μηνυματα για το ιδιο αντικειμενο γιατι χρειαζομουν μια διευκρινηση, σε 3 διαφορετικους κινεζους, και πηρα αυτοματη απαντηση και απο τους 3 οτι λειπουν, και οτι θα επιστρεψουν την ιδια μερα, ολοι τους!
Προφανως τους συμφερει αυτη η 'διασπορα', απλα μαλλον αδικα 'μπερδευονται' μες τα ποδια μας στα αποτελεσματα, αφου τιμες-διαθεσιμοτητα κλπ ειναι τα ιδια.

Ναι, παίζουν πολλοί πολλαπλοί λογαριασμοί..


Πόσο λίγο;
10€ απώλεια για κάτι που κόστιζε 210 λίρες είναι λογικό;
Ρωτάω για να δω αν έχει νόημα να διαμαρτυρηθώ στην τράπεζα.

Θυμάμαι σε μία περίπτωση από με 80 δολάρια είχα κάπου 2-3 ευρώ απώλεια, άρα στα ίδια είμαστε, μετατροπές, προμήθειες κ.λ.π...

Giwrgos_M
07-11-14, 19:55
Πως γινεται να επιστρεψω παλι πισω χρηματα επειδη τελικα παρελαβα το αντικειμενο?
Δεν βρισκω κατι στο paypal της αγορας του αντικειμενου,μονο details εχει.

jap
07-11-14, 20:19
Στο Paypal διαλέγεις αν θέλεις να χρησιμοποιούνται οι δικές του "σταθερές" τιμές συναλλάγματος ή της τράπεζας κατά την ημερομηνία συναλλαγής...αν έχει το ποσό στο Paypal Balance ήδη, γλιτώνεις τα επιπλέον έξοδα της τράπεζας (που και πάλι όμως είναι μικρότερα από τις τιμές συναλλάγματος Paypal) αλλά έχεις του Paypal εφόσον γίνεται μετατροπή (ή κάνω λάθος; )


Αν είχα επιλέξει να με χρεώσει σε ευρώ το PayPal θα είχα πληρώσει λίγο περισσότερο αλλά μετα την ακύρωση και την επιστροφή θα είχα λάβει ακριβώς το αρχικό ποσό.
Σωστα;

Μα το θέμα είναι να αποφευχθούν όλες αυτές οι προμήθειες. Ο ίδιος πωλητής, αν μιλάμε για ebay, μπορεί να έχει ένα listing σε λίρες, διαφορετικό (σε άλλο ebay) σε euro, επιλέγοντας listing που η κανονική του τιμή είναι σε euro δεν έχει χρεώσεις, ούτε από την τράπεζα, ούτε από μετατροπή του paypal.

- - - Updated - - -



Πως γινεται να επιστρεψω παλι πισω χρηματα επειδη τελικα παρελαβα το αντικειμενο?
Δεν βρισκω κατι στο paypal της αγορας του αντικειμενου,μονο details εχει.

Στείλε του ένα μήνυμα (contact), θα στείλει πιθανότατα νέο τιμολόγιο. Κι αν η καθυστέρηση οφείλεται σε ταχυδρομεία κι όχι στον πωλητή, βάλτου και την θετική του. ;)

Hengeo
07-11-14, 20:45
Λοιπόν, πριν λίγο μου ήρθε ειδοποίηση ότι αποφάσισαν υπέρ μου και θα μου πιστωθεί όλο το ποσό που πλήρωσα! Το ποσό δεν είναι και τόσο μεγάλο, είναι όμως μία ηθική ικανοποίηση μετά από όλο αυτό. Ομολογώ ότι δεν περίμενα τόσο εύκολα τόσο θετική ανταπόκριση!

Λοιπόν, μου ήρθε το ανταλλακτικό μετά από 1+ μήνα και.. δεν δουλεύει! Συγκεκριμένα, είναι το κουμπί on/off για ένα laptop. (Με το παλιό μόνο το λαμπάκι της μπαταρίας αναβόσβηνε όταν το πάταγα και δεν άνοιγε, με αυτό που μου έστειλε, παρ'ότι είναι πανομοιότυπο, ούτε το λαμπάκι. Ο υπολογιστής ανάβει μόνο αν συνδέσω το καλώδιο χωρίς να είναι επάνω η μπαταρία και η μπαταρία cmos. Τότε ανάβει και λειτουργούν κομπλέ όλα. Άρα; )

Με αυτά και αυτά, έλεγα να μην του βάλω πολύ κακή αξιολόγηση, αφού πήρα και τα χρήματα πίσω, τώρα όμως βλέπω να το τρώει το negative του..

stefp
07-11-14, 21:52
Πως γινεται να επιστρεψω παλι πισω χρηματα επειδη τελικα παρελαβα το αντικειμενο?
Δεν βρισκω κατι στο paypal της αγορας του αντικειμενου,μονο details εχει.

στέλνεις ένα μήνυμα που του λες ότι το πήρες και είσαι πρόθυμος να του δώσεις τα χρήματα, κάνεις μια νέα παραγγελία (εικονική με το ποσό που θες να του δώσεις) και του κάνεις την πληρωμή, με τη συνεννόηση όμως να μη σου στείλει τίποτε

RASTAVIPER
08-11-14, 14:23
παιδιά για αγορά Original Xiaomi 5200mAh να πάρω από ebay ?

φοβάμαι την περίπτωση για fake power bank

μήπως να πάρω απο εδώ (http://www.banggood.com/Original-XIAOMI-5V-1_5A-5200mAh-Power-Bank-For-Smartphone-p-923639.html) ?
Αν κάνεις μια αναζήτηση στο θέμα με τα Κινέζικα κινητά θα δεις πολλές προτάσεις για μαγαζιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.