PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

cool11
10-11-14, 12:33
Τωρα τελευταια πολλες -αναλογικα με το παρελθον - μικρες παραγγελιες δεν φτανουν ποτε στα χερια μου.
Δεν ξερω τι φταιει.
Αναγκάζομαι να ζητω refund, και εχοντας περιμενει και 1,5 μηνα καθε φορα, και τελικα δεν κανω και τη δουλεια μου αφου δεν φτανουν τα αντικειμενα στα χερια μου.
Μιλαμε για δεματακια-μικροι φακελοι μικρης αξιας, που δεν εχουν tracking.
Εχω προβληματιστει, δεν ξερω γιατι συμβαινει, και δεν ξερω τι πρεπει να γινει.

Cutthroat
10-11-14, 16:23
Και εγώ μια από τα ίδια! Σήμερα άνοιξα 3 cases. Και δεν κάνω την δουλειά μου δυστυχώς

djuan1988
10-11-14, 16:50
Και εγώ τρία δέματα περιμένω και είμαι έτοιμος να ζητήσω τα χρήματα μου. Εντάξει είπαμε αργούν από την Κίνα, αλλά έχει γίνει τραγική η κατάσταση τελευταία.

Cutthroat
10-11-14, 17:24
Σε περίπτωση που μου κάνουν refund τα χρήματα μου. Αφήνω αξιολόγηση στο κατάστημα; Και ναι; Τι γράφω;

sdikr
10-11-14, 17:28
Σε περίπτωση που μου κάνουν refund τα χρήματα μου. Αφήνω αξιολόγηση στο κατάστημα; Και ναι; Τι γράφω;

Είναι στο χέρι σου, μερικές φόρες όταν κάτι δεν φτάνει δεν είναι δικό τους λάθος.
Προσωπικά ή θα του βάλω καλή αξιολόγηση αλλά θα αναφέρω οτι πχ δεν παρέλαβα αλλά μου έδωσε refund χωρίς πολλά ή απλά δεν βάζω αξιολόγηση

tsavman
10-11-14, 19:40
Περιμένω και εγώ αυτό (http://www.ebay.com/itm/141244924917?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=440341902690&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT) το καλώδιο από Κίνα μεριά, με ημερομηνία αγοράς 05/10 και Estimated delivery Oct 20, 2014 - Nov 05, 2014.
Είμαι έτοιμος να ανοίξω case για refund, αλλά παράλληλα περιμένω μήπως εμφανιστεί, τελευταία άνοιξα μερικά cases για μικροπράγματα και ήρθαν μετά από μερικές ημέρες.

cool11
11-11-14, 09:09
Υπαρχει τροπος απο τη σελιδα καθε προιοντος, να βλεπουμε αν ο πωλητης χρησιμοποιει tracking ή οχι;
Ή μονος τροπος ειναι να τους ρωτας εναν-εναν;

akilleas
16-11-14, 12:24
Καλημέρα.
Θέλω από πωλητή που πουλάει ζώνες γυναικείες να αγοράσω 3 σε ένα χρώμα και 2 σε κάποιο άλλο;
Πως ακριβώς γίνεται αυτό ώστε να μου έρθουν σαν ένα δέμα;
Δεν βλέπω κάπου επιλογή για add to basket
Κάνω κάτι λάθος;

stefp
16-11-14, 23:29
Υπαρχει τροπος απο τη σελιδα καθε προιοντος, να βλεπουμε αν ο πωλητης χρησιμοποιει tracking ή οχι;
Ή μονος τροπος ειναι να τους ρωτας εναν-εναν;

σε κάποιους φαίνεται στις επιλογές για το ταχυδρομείο, γράφουν εκεί αν με το postage που έχουν διαθέσιμο παρέχεται και tracking ή όχι. Αν δε φαίνεται εκεί, μετά μόνο αν τον ρωτήσεις (υποθέτω.. Αν κάποιος έχει δει άλλο σημείο που να δείχνει ας μας πει)

mrsaccess
16-11-14, 23:33
registered = tracking

meletis
17-11-14, 16:40
Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ebay. Χάζευα κάποια αξεσουάρ για το ποδήλατο. Ήταν σε δημοπρασία . Έβαλα 8 δολάρια και τελικά καταχωρήθηκε σε εμένα. Επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχω χρήματα μπορώ να το καθυστερήσω και να το αγοράσω το προιόν σε 1 εβδομάδα? Ευχαριστώ

tsavman
17-11-14, 16:50
Δεν λέει σε πόσο καιρό πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η πληρωμή;

raspoutiv
17-11-14, 16:51
Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ebay. Χάζευα κάποια αξεσουάρ για το ποδήλατο. Ήταν σε δημοπρασία . Έβαλα 8 δολάρια και τελικά καταχωρήθηκε σε εμένα. Επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχω χρήματα μπορώ να το καθυστερήσω και να το αγοράσω το προιόν σε 1 εβδομάδα? Ευχαριστώ

καλός αεριτζής είσαι και του λόγου σου σα να λέμε. τώρα όμως τελειώσαν αυτά. αν δεν πληρώσεις εντός 3 ημερών θα σου ρθει εξώδικο απ το ebay και θα μεταβιβαστεί και στην Εφορία για να μην παίρνεις ενημερότητα. είναι πολλοί σαν εσένα κι έτσι το ebay αναγκάστηκε να λάβει μέτρα

συγνώμη, νόμισα πως δουλεύω σε εισπρακτική. :p μπορείς να πληρώσεις σε μια εβδομάδα. επικοινώνησε αν θες και με τον πωλητή για να μην ανησυχεί

badweed
17-11-14, 16:53
καλός αεριτζής είσαι και του λόγου σου σα να λέμε. τώρα όμως τελειώσαν αυτά. αν δεν πληρώσεις εντός 3 ημερών θα σου ρθει εξώδικο απ το ebay και θα μεταβιβαστεί και στην Εφορία για να μην παίρνεις ενημερότητα. είναι πολλοί σαν εσένα κι έτσι το ebay αναγκάστηκε να λάβει μέτρα

συγνώμη, νόμισα πως δουλεύω σε εισπρακτική. :p μπορείς να πληρώσεις σε μια εβδομάδα. επικοινώνησε αν θες και με τον πωλητή για να μην ανησυχεί

lol !!!

meletis
17-11-14, 17:13
Σε ευχαριστώ raspoutiv με καθυσήχασες με την απάντηση σου :p. Τελικά την έκανα την αγορά μαζί με μεταφορικά βγήκε στα 13 ευρώ

Valder
17-11-14, 22:59
Να ενημερώσω ότι ήρθε ο inverter για το λάπτοπ από τον Άγγλο just laptops, λειτουργεί μια χαρά και το μηχάνημα αναστήθηκε.

Χρόνος παραλαβής: 13 μέρες αν και δεν είμαι σίγουρος αν έφτασε σήμερα γιατί δεν είχε tracking και το βρήκα μαζί με τους λογαριασμούς μου. Είχε έρθει σε μικρό χαρτονένιο κουτάκι. Όχι ιδιαίτερα ασφαλές, χύμα στο κουτάκι ο inverter. Έκοψε απόδειξη όμως και έστειλε και ευχαριστήριο σημείωμα μαζί. Το σημαντικό είναι ότι λειτουργεί ως όφειλε.

tsavman
17-11-14, 23:04
Ωραίος, με γεια! :oneup:

Valder
17-11-14, 23:06
Ωραίος, με γεια! :oneup:

Θενξ φίλε μου, να σαι καλά!

raspoutiv
18-11-14, 01:26
Σε ευχαριστώ raspoutiv με καθυσήχασες με την απάντηση σου :p. Τελικά την έκανα την αγορά μαζί με μεταφορικά βγήκε στα 13 ευρώ

πουλάκι μου, φοβέρα ήθελες κι εσύ ε;
εμ δεν καταλαβαίνει αλλιώς ο Έλληνας. βούρδουλα θέλει για να στρώσει. αμ καλά σας κάνει ο Τόμσεν. άλλους 10 να χαμε.

8 το εξάρτημα και 5 τα μεταφορικά ε; σε συνέφερε τελικά ή τζάμπα τσίμπησες και το βάρεσες γιατί δεν τα υπολόγισες όλα; φωτάκια πήρες;

meletis
18-11-14, 02:05
πουλάκι μου, φοβέρα ήθελες κι εσύ ε;
εμ δεν καταλαβαίνει αλλιώς ο Έλληνας. βούρδουλα θέλει για να στρώσει. αμ καλά σας κάνει ο Τόμσεν. άλλους 10 να χαμε.

8 το εξάρτημα και 5 τα μεταφορικά ε; σε συνέφερε τελικά ή τζάμπα τσίμπησες και το βάρεσες γιατί δεν τα υπολόγισες όλα; φωτάκια πήρες;

Ήταν η 1η αγορά απο ebay. Φωτάκια έχω ηδη της CATEYE (TL-LD130) .

Cutthroat
18-11-14, 17:02
Θα ξαναχρειαστώ τη βοήθεια σας. Έίχα τρια αντικείμενα από το ebay από τις 28/9 που δεν μου έχουν έρθει ακόμα και στα 2 πήρα refund αφού άνοιξα case κατευθείαν ούτε μα ούτε τίποτα ούτε περίμενε στα καπάκια. Ο τρίτος ενώ έχω ανοίξει case στις 10 του μηνός με έχει στο περίμενε. Μου είπε να μου το ξανα στείλει αλλά δεν δέχτηκα και του ζήτησα refund. Μου πρότεινε να περιμένω μέχρι σήμερα και θα μου το δώσει. Αμ δε... Σε συνέχεια επικοινωνίας μου είπε πάλι ότι σου στέλνω καινούριο. Τι κάνω τώρα; Από ότι είδα λέει ότι μπορώ να ζητήσω τη βοήθεια του ebay κάτι τέτοιο.. Δεν μου έχει ξανα τύχει αυτό. Συνήθως έπαιρνα πάντα τα λεφτά μου το ξανά αγόραζα τις περισσότερες..

netman
18-11-14, 17:10
αν θες refund το απαιτείς και στο δίνει.
Αν όχι και ενώ έχεις ανοίξει case το στέλνεις στο ebay και θα αποφασίσουν αυτοί.

Cutthroat
19-11-14, 10:23
E του απάντησα ότι το ζήτησα εξ αρχής το refund οπότε refund θέλω. Τώρα εσείς τι μου προτείνετε να το στείλω στο ebay με συμφέρει ή όχι; Η να περιμένω να δω τι θα μου πει αυτός...

- - - Updated - - -

Επίσης επειδή τελικά το ένα από τα δυο που δεν είχαν έρθει και μου έκαναν refund ήρθε εν τέλει. Πως μπορώ να επιστρέψω τα χρήματα; Να επικοινωνήσω μέσω ebay με τον πωλητή;

cool11
19-11-14, 10:30
Ποση ευθυνη εχουν οι sellers για το τι δηλωνουν ως τοποθεσία τους;
Γιατι οπως καταλαβα, με ασχημο τροπο, αλλα δηλωνουν, απο αλλου στελνουν και παει λεγοντας.
Ναι, αλλα εγω κανω πχ μια επιλογη, με βαση και το που ειναι ο seller.

Εχω παραγγειλει κατι απο εναν seller που γραφει οτι ειναι στην Αυστρια, εδω και ενα μηνα. Ακομη δεν εχω παραλάβει!!!!
Οταν βλεπω ευρωπη, περιμενω οτι εντος 10μερου, αντε βαρια 15 μερες, θα εχω παραλαβει.
Φανταζομαι θα ειναι κανενας κινεζος παλι.
Τι χρωσταω να περιμενω 45 μερες;
Φυσικα, δεν γραφει πουθενα οτι αν ειναι Ευρωπη θα το παρεις νωριτερα, αλλα ειναι το λογικο-φυσιολογικο-αναμενομενο.

Μπορω να κανω κατι γι'αυτο;

stefp
19-11-14, 12:10
E του απάντησα ότι το ζήτησα εξ αρχής το refund οπότε refund θέλω. Τώρα εσείς τι μου προτείνετε να το στείλω στο ebay με συμφέρει ή όχι; Η να περιμένω να δω τι θα μου πει αυτός...

Στείλτο στο ebay, κι αν ενδιαμεσα ο άλλος σου έχει στείλει κάτι και το παραλάβεις κάποτε, πας σε παρόμοια περίπτωση με αυτό που ρωτάς παρακάτω. Αν δε σου έρθει τίποτε , τότε καλά έκανες και το'στειλες στο ebay έτσι κι αλλιώς, άρα είσαι οκ και στις 2 περιπτώσεις! Μην αγχώνεσαι "μην παρεξηγηθεί", κι αυτός τη δουλειά του προσπαθεί να κάνει, κι εσύ τη δική σου, αρκεί να είσαι σωστός. Αφού περίμενες και ημερομηνίες, και ξανα-μανά κτλ, μια χαρά είσαι..



- - - Updated - - -
Επίσης επειδή τελικά το ένα από τα δυο που δεν είχαν έρθει και μου έκαναν refund ήρθε εν τέλει. Πως μπορώ να επιστρέψω τα χρήματα; Να επικοινωνήσω μέσω ebay με τον πωλητή;
Όπως έχει ξαναναφερθεί, επικοινώνησε μαζί του μέσω ebay όπως λες και πρότεινέ του να κάνεις μια "εικονική αγορά" χωρίς να σου δώσει κάτι, διαλέγεις πάλι το ίδιο προϊόν (με ίδιο κόστος), προχωράς στην αγορά του, του κάνεις την πληρωμή κανονικά αλλά συμφωνείτε από πριν ότι δε σου στέλνει τίποτε (και του το γράφεις και σε τίποτε σχόλια όταν θα κάνεις την παραγγελία να του το θυμήσεις)


Ποση ευθυνη εχουν οι sellers για το τι δηλωνουν ως τοποθεσία τους;
Γιατι οπως καταλαβα, με ασχημο τροπο, αλλα δηλωνουν, απο αλλου στελνουν και παει λεγοντας.
Ναι, αλλα εγω κανω πχ μια επιλογη, με βαση και το που ειναι ο seller.

Εχω παραγγειλει κατι απο εναν seller που γραφει οτι ειναι στην Αυστρια, εδω και ενα μηνα. Ακομη δεν εχω παραλάβει!!!!
Οταν βλεπω ευρωπη, περιμενω οτι εντος 10μερου, αντε βαρια 15 μερες, θα εχω παραλαβει.
Φανταζομαι θα ειναι κανενας κινεζος παλι.
Τι χρωσταω να περιμενω 45 μερες;
Φυσικα, δεν γραφει πουθενα οτι αν ειναι Ευρωπη θα το παρεις νωριτερα, αλλα ειναι το λογικο-φυσιολογικο-αναμενομενο.
Μπορω να κανω κατι γι'αυτο;
Συνήθως (αν όχι πάντα) γράφουν "estimated delivery:" και τις ημερομηνίες ενώ στο "postage" γράφουν με ποια εταιρία θα το στείλουν (οπότε αν γράφει hong kong mail παίρνεις μια ιδέα!). Δες εδώ ας πούμε για κάτι που κοιτούσα
"Postage: £9.99 Royal Mail International Signed | See details
Item location: London, United Kingdom"
Delivery: Dispatched within 1 day
Estimated between Tue. 25 Nov. and Mon. 1 Dec.

Αν δε γράφει ημερομηνίες καθόλου ούτε με τι εταιρία το στέλνει, καλό είναι (αν σε αγχώνει το πότε θα έρθει, γιατί εγώ π.χ. μπαταρίες που παίρνω και κάτι τέτοια δε με απασχολεί αν θα'ρθουν σε 10 μέρες ή 40, αρκεί να'ναι στην προθεσμία) να επικοινωνήσεις πρώτα με τον πωλητή.
Και τώρα (όπως λες είναι λογικό νούμερο το 10,βαρια 15 από Ευρώπη) να του στείλεις ένα μήνυμα, μέσω ebay πάντα, ότι "παρήγγειλα το τάδε, τότε, πείτε μου ημερομηνία που το στείλατε και εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης.."

cool11
19-11-14, 12:24
Γραφει "Royal Mail International Standard (Small Packets)", και παραδοξως, ενω σε ολες τις αλλες τρεχουσες παραγγελιες μου εχω estimated delivery, σε αυτην δεν εχει.

bianconero
20-11-14, 17:07
Καλησπέρα,
αγόρασα από το ebay ένα tempered glass screen protector για το κινητό μου και ήρθε σπασμένο.
Ο πωλητής μού έκανε refund, και στις τελευταίες κινήσεις στο PayPal βλέπω την συναλλαγή, υπάρχει επίσης μια άλλη που γράφει την μετατροπή των pound που μου επέστρεψε σε euro, και τέλος μία άλλη που λέει transfered to credit card.
Από τις 17/11 όμως τα λεφτά δεν τα βλέπω ούτε στον λογαριασμό μου στο PayPal, ούτε στην προπληρωμένη μου.

Κάποιος που να έχει εμπειρία από refund να μου πει τι γίνεται. Θα τα δω κάποια στιγμή στην προπληρωμένη, απλά αργούν να εμφανιστούν;


Ευχαριστώ.

netman
20-11-14, 17:13
σίγουρα δε θα τα δεις την ίδια μέρα.
Εγώ είδα τα χρήματα στην κάρτα μετά από 2-3 μέρες,δε θυμάμαι ακριβώς.

Cutthroat
20-11-14, 17:17
Είναι διαδικαστικό το θέμα. Την άλλη φορά είχε πάρει πολύ καιρό νομίζω καμιά εβδομάδα. Λέγαμε να πάρουμε τηλέφωνο επειδή ήταν ενός φίλου μου μετά την βδομάδα και τέλικα μπήκαν.. Μην ανησυχείς δεν υπάρχει θέμα

tsavman
20-11-14, 18:01
Σήμερα παρέλαβα μετά από 45 ημέρες πακετάκι από Κίνα. Αγορά 5/10.
Στο μεταξύ είχα ανοίξει case για refund, αλλά το έκλεισα.

Πρώτη φορά έκανε τόσο πολύ, άλλες μεταγενέστερες αγορές ήρθαν νωρίτερα.

bianconero
20-11-14, 22:15
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας σχετικά με το θέμα του refund.


Σήμερα παρέλαβα μετά από 45 ημέρες πακετάκι από Κίνα. Αγορά 5/10.
Στο μεταξύ είχα ανοίξει case για refund, αλλά το έκλεισα.

Πρώτη φορά έκανε τόσο πολύ, άλλες μεταγενέστερες αγορές ήρθαν νωρίτερα.

Κι εγώ το tampered glass το παρήγγειλα 18/9 και ήρθε στις 10/11!! Ο πωλητής που είχε επικοινωνήσει μαζί μου για να ρωτήσει για το αν ήμουν ικανοποιημένος από το προϊόν και γιατί δεν είχα κάνει ακόμη αξιολόγηση στο ebay, όταν του είπα για την καθυστέρηση, μου απάντησε μετά από κανά δυο μέρες ότι για κάποιο λόγο που δεν του εξήγησαν από τα κινέζικα ταχυδρομεία, υπήρχαν γενικώς καθυστερήσεις στις αποστολές δεμάτων.

Επίσης έχω παραγγείλει και μία θήκη από άλλον πωλητή στις 19/9 και δεν έχει έρθει ακόμη!!

cool11
22-11-14, 22:11
Μερικες φορες, βαριεμαι ακομη και την ολη 'διαχειριση', αλλα και τι να κανω;
Παρηγγειλα κατι, απλα επειδη βαριομουν να το ψαχνω στα καταστηματα, αξιας 80 λεπτων του ευρω, απο Κινα.
Πολλες φορες, μπορει να ζητας κατι φτηνο, και να μην το βρισκεις ετσι οπως το θες, οποτε απο το να ταλαιπωρουμαι...ebay.
Δεν ηρθε ποτε. Εχουν περασει 49 μερες.
Δεν ανοιξα case. Παει στην ευχη λεω, να ανοιξω case για κατι τοσο φτηνο.
Ωστοσο, το αντικειμενο δεν το ελαβα, αξιολογηση δεν εδωσα, αλλα ειπα να σπηκαρω δυο λογακια στον seller.
Δεν το ελαβα του λεω.
Και τι μου απαντα; Εγω το εστειλα, λυπαμαι που δεν το ελαβες, προτεινω να σου δωσω αποζημιωση 10% της αξιας του προϊοντος!!!!
Τι του απαντας τωρα;;;;

stefp
22-11-14, 23:01
Μερικες φορες, βαριεμαι ακομη και την ολη 'διαχειριση', αλλα και τι να κανω;
Παρηγγειλα κατι, απλα επειδη βαριομουν να το ψαχνω στα καταστηματα, αξιας 80 λεπτων του ευρω, απο Κινα.
Πολλες φορες, μπορει να ζητας κατι φτηνο, και να μην το βρισκεις ετσι οπως το θες, οποτε απο το να ταλαιπωρουμαι...ebay.
Δεν ηρθε ποτε. Εχουν περασει 49 μερες.
Δεν ανοιξα case. Παει στην ευχη λεω, να ανοιξω case για κατι τοσο φτηνο.
Ωστοσο, το αντικειμενο δεν το ελαβα, αξιολογηση δεν εδωσα, αλλα ειπα να σπηκαρω δυο λογακια στον seller.
Δεν το ελαβα του λεω.
Και τι μου απαντα; Εγω το εστειλα, λυπαμαι που δεν το ελαβες, προτεινω να σου δωσω αποζημιωση 10% της αξιας του προϊοντος!!!!
Τι του απαντας τωρα;;;;

Κάνε αρνητική αξιολόγηση (και γράψε κι εκεί που ζητούν 2 κουβέντες τι έγινε. Αν το κάνει σε πολλούς αυτό, μετά θα φανεί στις αξιολογήσεις και τότε θα γίνει λίγο πιο ευαίσθητος!
μη σου πω να ανοίξεις και case, έτσι για το γαμώτο.. απλά ο χρόνος που θα φας να ελέγχεις τα μηνύματα και μόνο δεν ξέρω αν αξίζει, αλλά την αξιολόγηση πάντως κάνε την!

Cutthroat
23-11-14, 10:57
Στείλτο στο ebay, κι αν ενδιαμεσα ο άλλος σου έχει στείλει κάτι και το παραλάβεις κάποτε, πας σε παρόμοια περίπτωση με αυτό που ρωτάς παρακάτω. Αν δε σου έρθει τίποτε , τότε καλά έκανες και το'στειλες στο ebay έτσι κι αλλιώς, άρα είσαι οκ και στις 2 περιπτώσεις! Μην αγχώνεσαι "μην παρεξηγηθεί", κι αυτός τη δουλειά του προσπαθεί να κάνει, κι εσύ τη δική σου, αρκεί να είσαι σωστός. Αφού περίμενες και ημερομηνίες, και ξανα-μανά κτλ, μια χαρά είσαι..
Τελικά πήρα refund αμέσως μετά.


Όπως έχει ξαναναφερθεί, επικοινώνησε μαζί του μέσω ebay όπως λες και πρότεινέ του να κάνεις μια "εικονική αγορά" χωρίς να σου δώσει κάτι, διαλέγεις πάλι το ίδιο προϊόν (με ίδιο κόστος), προχωράς στην αγορά του, του κάνεις την πληρωμή κανονικά αλλά συμφωνείτε από πριν ότι δε σου στέλνει τίποτε (και του το γράφεις και σε τίποτε σχόλια όταν θα κάνεις την παραγγελία να του το θυμήσεις)
Έλα μου που δεν το έχει όμως τώρα... Του έστειλα email και μου λέει να του ξανακάνω transfer μέσω paypal. Πως το κάνω αυτό; :P

stefp
23-11-14, 11:20
Έλα μου που δεν το έχει όμως τώρα... Του έστειλα email και μου λέει να του ξανακάνω transfer μέσω paypal. Πως το κάνω αυτό; :P
Μια λογική θα'ταν αν είχε παρόμοιο (ή ότι να'ναι προϊόν) με παρόμοια τιμή, να κάνεις αγορά εκείνο, αφού το συμφωνήσετε.
Η άλλη,μια και σου λέει κι αυτός, να του ζητήσεις κάποιο mail του που να είναι συνδεδεμένο με το paypal, μπαίνεις στο δικό σου λογαριασμό (paypal), πας στο "send money" (ή αποστολή χρημάτων, εγώ το'χω αφήσει στα αγγλικά), δίνεις το mail του, βάζεις το ποσό και εκεί πλέον έχεις 2 επιλογές:
1) βάζεις ότι πληρώνεις για κάποια υπηρεσία, οπότε χρεώνεται αυτός κάτι για τη μεταφορά των χρημάτων (εσύ βάζεις π.χ. 10€ κι αυτός θα πάρει 9.3€)
2) Βάζεις ότι στέλνεις σε κάποιον δικό σου, οπότε
α) αν έχεις υπόλοιπο στο λογαριασμό paypal ή τα τραβήξει από τραπεζικό λογαριασμό, δεν πληρώνεις κάτι άλλο (δεν ξέρω εκεί όμως αν σε χρεώσει η τράπεζά σου κανά φέσι!)
β) αν βάλεις να χρεωθεί η κάρτα σου, όπως γίνεται συνήθως, χρεώνεσαι ένα ποσό που στο λέει εκείνη τη στιγμή, πριν κάνεις την πληρωμή, οπότε δες το (είναι λίγο περίεργο το πως το υπολογίζει, σε άλλα 3.75%, σε άλλα 6-7%)

Εγώ λέω ότι μια και εσύ προσπαθείς να είσαι εντάξει μεν αλλά ήδη είχε καθυστερήσει το προϊόν και στην τελική κι εσύ ξοδεύεις χρόνο ακόμη για το θέμα, μπήκες κι εσύ σε παραπάνω διαδικασίες κτλ, το να το βάλεις εσύ το ποσό και να του αφαιρεθούν αυτουνού κρατήσεις είναι αποδεκτό, όχι να πληρώσεις κι έξτρα από την τσέπη σου. Από εκεί και πέρα, εσύ όπως θες !

Cutthroat
23-11-14, 11:37
Οκ μόνος του μου είπε να του το στείλω με τον πρώτο τρόπο και να βάλω το email που βλέπω στη συναλλαγή του paypal. Τα έκανα και μόλις πήρα και ευχαριστήριο email ότι τα παρέλαβε οπότε όλα καλά. Σε ευχαριστώ

toni
23-11-14, 17:48
Είμαι νεος στο ebay και θέλω μία βοήθεια, αγόρασα μια κάρτα γραφικών και μετά από 10 μέρες δεν εμφανιζόταν τίποτα στο tracking, τον ειδοποίησα και μου απάντηση οτι έγινε ένα λάθος και με 5 δολλάρια θα το στείλει ή να ακυρώσω την παραγγελία,
του είπα refund,μετά απο 2 μέρες μου στέλνει μήνυμα και μου λεει οτι δεν πήρε το πακέτο απο το ταχυδρομειο και έρχετε Ελλάδα και αν ήθελα με 10 δολλάρια χρέωση να κρατήσω την κάρτα,
αυτός παράλληλα εκανε cancel order και τα import taxes,shipping cost
η κάρτα εχει ήρθε σπίτι και η σημείωση cancel order απο το ebay εφυγε,στο paypal δεν εχει χρεωθεί τίποτα ακόμα,
δηλαδή τώρα μπορώ να κρατήσω την κάρτα χωρίς να έχω χρεωθέι τα import taxes,shipping cost ??να του στείλω 10 δολλάρια τι να κάνω?

Hengeo
23-11-14, 20:13
Είμαι νεος στο ebay και θέλω μία βοήθεια, αγόρασα μια κάρτα γραφικών και μετά από 10 μέρες δεν εμφανιζόταν τίποτα στο tracking, τον ειδοποίησα και μου απάντηση οτι έγινε ένα λάθος και με 5 δολλάρια θα το στείλει ή να ακυρώσω την παραγγελία,
του είπα refund,μετά απο 2 μέρες μου στέλνει μήνυμα και μου λεει οτι δεν πήρε το πακέτο απο το ταχυδρομειο και έρχετε Ελλάδα και αν ήθελα με 10 δολλάρια χρέωση να κρατήσω την κάρτα,
αυτός παράλληλα εκανε cancel order και τα import taxes,shipping cost
η κάρτα εχει ήρθε σπίτι και η σημείωση cancel order απο το ebay εφυγε,στο paypal δεν εχει χρεωθεί τίποτα ακόμα,
δηλαδή τώρα μπορώ να κρατήσω την κάρτα χωρίς να έχω χρεωθέι τα import taxes,shipping cost ??να του στείλω 10 δολλάρια τι να κάνω?

Αν κατάλαβα σωστά η κάρτα σου ήρθε και δουλεύει κανονικά χωρίς να έχεις χρεωθεί κάτι μέχρι στιγμής; Τότε, κατά τη γνώμη μου, το δίκαιο είναι να επικοινωνήσεις μαζί του και να του στείλεις με κάποιο τρόπο έστω τα 10 δολλάρια.

stefp
23-11-14, 23:59
Αν κατάλαβα σωστά η κάρτα σου ήρθε και δουλεύει κανονικά χωρίς να έχεις χρεωθεί κάτι μέχρι στιγμής; Τότε, κατά τη γνώμη μου, το δίκαιο είναι να επικοινωνήσεις μαζί του και να του στείλεις με κάποιο τρόπο έστω τα 10 δολλάρια.

συμφωνώ με το παραπάνω (δες και μερικά μηνύματα παραπάνω πως μπορείς να το κάνεις αυτό), και μια μικρή παρατήρηση (@toni), offtopic, χωρίς παρεξήγηση : Έχεις 6-7 γραμμές χωρίς τελεία και ειναι σαν να τα λες "με μια ανάσα" όλα, δυσκολεύει το να διαβαστεί, το διαβασα 3-4 φορές και δεν ήμουν σίγουρος για το τι λες και είπα να μην απαντήσω γιατί δεν ήμουν σίγουρος αν έβγαζα σωστά νόημα

toni
24-11-14, 00:53
To πρόβλημα ειναι οτι το παιδί χρεώθηκε 57 ευρω (shipping και import taxes) απο λάθος του επειδή ακύρωσε την υπηρεσία Pitney Bowes, Inc. και στην συνέχεια δεν πήγε να πάρει την κάρτα απο το ταχυδρομείο.
Απο θέμα ηθικής πρέπει να του δώσω κάποιο ποσό.

badweed
24-11-14, 00:57
Είμαι νεος στο ebay και θέλω μία βοήθεια, αγόρασα μια κάρτα γραφικών και μετά από 10 μέρες δεν εμφανιζόταν τίποτα στο tracking, τον ειδοποίησα και μου απάντηση οτι έγινε ένα λάθος και με 5 δολλάρια θα το στείλει ή να ακυρώσω την παραγγελία,
του είπα refund,μετά απο 2 μέρες μου στέλνει μήνυμα και μου λεει οτι δεν πήρε το πακέτο απο το ταχυδρομειο και έρχετε Ελλάδα και αν ήθελα με 10 δολλάρια χρέωση να κρατήσω την κάρτα,
αυτός παράλληλα εκανε cancel order και τα import taxes,shipping cost
η κάρτα εχει ήρθε σπίτι και η σημείωση cancel order απο το ebay εφυγε,στο paypal δεν εχει χρεωθεί τίποτα ακόμα,
δηλαδή τώρα μπορώ να κρατήσω την κάρτα χωρίς να έχω χρεωθέι τα import taxes,shipping cost ??να του στείλω 10 δολλάρια τι να κάνω?

μπορειτε να ερθετε και σε καποια ενδιαμεση συμφωνια , δηλαδη , να μοιραστειτε τα κοστη (αν και το λαθος βαραινει τον πωλητη νομιζω οτι η διαθεση που σου εδειξε ο πωλητης -να στο στειλει χωρις να σε χρεωσει , αξιζει τον κοπο καποιας ενδιαμεσης λυσης ) .

toni
24-11-14, 01:01
To πρόβλημα ειναι οτι το παιδί χρεώθηκε 57 ευρω (shipping και import taxes) απο λάθος του επειδή ακύρωσε την υπηρεσία Pitney Bowes, Inc. και στην συνέχεια δεν πήγε να πάρει την κάρτα απο το ταχυδρομείο.
Απο θέμα ηθικής πρέπει να του δώσω κάποιο ποσό.

netman
24-11-14, 02:52
ε δώστου κάτι εφ'όσον το αναγνωρίζεις.
Για το πως θα το κάνεις αυτό,διάβασε 6-7 μηνύματα παραπάνω.

cool11
26-11-14, 09:57
Που φαινεται ο αριθμος παραγγελιας;
Μονο item number βρισκω.

tsad
26-11-14, 10:48
Που φαινεται ο αριθμος παραγγελιας;
Μονο item number βρισκω.

Το transaction number εννοείς;Δεν στο έστειλαν με mail;

cool11
26-11-14, 11:47
Το transaction number εννοείς;Δεν στο έστειλαν με mail;

Οκ, στο email το βλεπω, αλλα απο το 'order details' σε καθε παραγγελια εντος ebay, δεν ειναι δυνατον να το δω;
Τα κρατω τα mails, αλλα αλλο να ψαχνω τα mails και αλλο με ενα κλικ να το βλεπω μες το ebay.

stefp
26-11-14, 12:17
Με ένα κλικ όχι, αλλά μπορείς να πατήσεις το "view paypal transaction" και να συνδεθείς να δεις στο paypal το Transaction id για τη σχετική αγορά, δεν ξέρω αν σε βοηθά αυτό.

tsioy
01-12-14, 13:41
Καλημέρα.
Θέλω να στείλω μέσω ebay ένα δώρο σε φίλο στη Γερμανία και θέλω να πληρώσω μέσω paypal. Πώς θα δηλώσω τη διεύθυνσή του ως δ/νση αποστολής του δώρου;
α) Το paypal ενώ μου επιτρέπει να δηλώσω gift address, με περιορίζει ότι αυτή η δ/νση θα πρέπει (όπως η κύρια δ/νση μου) να είναι στην Ελλάδα.
β) Στο ebay, μπορώ (και το έκανα) να δηλώσω τη δ/νση του φίλου μου στη Γερμανία στο My Account-->Addresses. Για την ωρα , αυτή δεν την έχω κάνει primary.
Ποια διαδικασία ακολουθώ; Την κάνω primary, αγοράζω το αντικείμενο και θα μου βγάλει επιλογή για τη δ/νση το ebay ή θα "τραβήξει" από το paypal τη δική μου και θα κάνω δώρο στον εαυτό μου;:crazy:

RASTAVIPER
02-12-14, 14:56
Πρώτη φορά πέφτω σε τέτοιο στραβάδι Αμερικανό πωλητή/εταιρεία.
39.000+ feedback και συμπεριφορά μαγαζιού της γειτονιάς.

Ήθελα να παραγγείλω κάποια memory modules για ενα παλιό Dell laptop που έχω και είδα ότι έχουν τον τύπο που ήθελα, αλλά όχι την ταχύτητα. Είχαν ddr2 5300 και ήθελα 6400.
Οπότε έστειλα 2 email αν γίνεται να μου βάλουν τις 6400 και μου απάντησαν ότι έχουν μεγάλο απόθεμα και συνήθως γίνεται χωρίς πρόβλημα ή αλλαγή τιμής, αλλά αν υπάρχει θέμα θα με ενημερώσουν για διαφορά τιμής κλπ.
Έχοντας λοιπόν την επιβεβαίωση, βάζω την παραγγελία και προσέχω να αναφέρω και στο κείμενο στο Paypal τον τύπο της μνήμης που θέλω.
Μου έρχεται λοιπόν η αποστολή της παραγγελίας 2 μέρες μετά και η οποία γράφει 5300. Ξαναστέλνω email στον πωλητή και τι μου γράφει!!
"Καλά αφού έγραφε 5300 η αγγελία, γιατί ζήτησες 6400; Δεν έχουμε άμεση επαφή με το τμήμα αποστολών" :worthy: :closed:
Εντάξει μου γύρισαν τα μάτια. Μιλάμε για τελείως ερασιτέχνες. Πώς ακυρώνω τώρα παραγγελία που μόλις ξεκίνησε; Τα λεφτά θα τα πάρω όλα πίσω;

tsavman
02-12-14, 16:47
Η συνεννόησή σας έγινε εντός ebay, μέσω των μηνυμάτων του;
Αν ναι, έχεις πολλές πιθανότητες να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, αλλά ίσως χρεωθείς μεταφορικά, ίσως πάλι σε αφήσουν να κρατήσεις τις μνήμες.
Μπορεί επίσης να γίνει και partial refund, αναλόγως του διακανονισμού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.