PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RASTAVIPER
02-12-14, 17:22
Η συνεννόησή σας έγινε εντός ebay, μέσω των μηνυμάτων του;
Αν ναι, έχεις πολλές πιθανότητες να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, αλλά ίσως χρεωθείς μεταφορικά, ίσως πάλι σε αφήσουν να κρατήσεις τις μνήμες.
Μπορεί επίσης να γίνει και partial refund, αναλόγως του διακανονισμού.
Εννοείται όλα μέσω EBAY.
Οπότε δεν την γλυτώνω την αναμονή. Πρέπει να περιμένω να περιμένω να παραλάβω;

tsavman
02-12-14, 17:32
Εννοείται όλα μέσω EBAY.
Οπότε δεν την γλυτώνω την αναμονή. Πρέπει να περιμένω να περιμένω να παραλάβω;

Είσαι σίγουρος πως ξεκίνησε να έρχεται, βλέπεις πορεία με tracking number ή απλά σου έστειλαν μήνυμα ότι έρχεται;
Ίσως προλαβαίνεις να τους πεις να μην το στείλουν.

Λογικά πρέπει να παραλάβεις πριν ανοίξεις case.

RASTAVIPER
02-12-14, 20:00
Είσαι σίγουρος πως ξεκίνησε να έρχεται, βλέπεις πορεία με tracking number ή απλά σου έστειλαν μήνυμα ότι έρχεται;
Ίσως προλαβαίνεις να τους πεις να μην το στείλουν.

Λογικά πρέπει να παραλάβεις πριν ανοίξεις case.
Είπαν οι ίδιοι ότι θα δούνε αν το προλάβουν, αλλά και το tracking ήδη ξεκίνησε να φαίνεται.

platanos
12-12-14, 00:05
Καλησπερα σε ολους.
Θελω τη γνωμη σας για μια παραγγελια ενος ταμπλετ και συγκεκριμενα του Cube Talk9x U65GT το οποιο το βρισκω σε αρκετα siteμε παραπλησιες τιμες.
Το ερωτημα μου ειναι αν με αποστολη με EMS μπορει να υπαρξει προβλημα στο τελωνειο??
Το εχω βρει και στο BANGGOOD και θεωρητικα το στελνει σε 4-8 μερες με EMS.
Θελω τη γνωμη σας για το site και την αποστολη.

iliteo
12-12-14, 23:50
Παιδιά.. ξέρει κάποιος πως κάνουμε Cancel μια αγορά;
Έκανα αγορά, πλήρωσα με Paypal, αλλά τελικά δεν τα βρήκαμε με τον πωλητή και μου είπε:
'ebay request both agreed cancel order'
δέχεται να κάνει cancel.. εγώ δεν το βρίσκω..
που στο καλό είναι αυτό να το πατήσω..??

tsavman
13-12-14, 03:10
Μήπως το cancel payment πρέπει να γίνει μέσω PayPal;

iliteo
13-12-14, 03:25
Όχι.. ψάχνοντας βρήκα οτι υπάρχει μια διορία μιας ώρας, να κάνω cancel order εγώ και μάλλον την έχασα γιατί δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή.
θα δουμε τι θα γινει από την πλευρά του.

ubi
13-12-14, 04:41
Παιδιά.. ξέρει κάποιος πως κάνουμε Cancel μια αγορά;
Έκανα αγορά, πλήρωσα με Paypal, αλλά τελικά δεν τα βρήκαμε με τον πωλητή και μου είπε:
'ebay request both agreed cancel order'
δέχεται να κάνει cancel.. εγώ δεν το βρίσκω..
που στο καλό είναι αυτό να το πατήσω..??

Αν συμφωνήσει και το κατάστημα με την ακύρωση της αγοράς
τότε κάνει αυτό την ακύρωση
και τα χρήματα πιστώνονται στο λογαριασμό σου, στην PayPal.
Αλλιώς,
κάνεις refund από την Paypal.
(Δεν συμφέρει τον πωλητή να προβείς σε μια τέτοια ενέργεια..Υπάρχουν κυρώσεις από μεριά PayPal)

Επικοινώνησε με τον πωλητή και κάνε τις απαραίτητες ενέργειες.

iliteo
13-12-14, 04:48
ναι.. αυτό κάνουμε (προσπαθούμε τουλάχιστον..) ακόμα δεν τοχει κάνει ο κινέζος... μάλλον έκλεισε. λογικά αύριο θα το κάνει.

ubi
13-12-14, 04:49
ναι.. αυτό κάνουμε (προσπαθούμε τουλάχιστον..) ακόμα δεν τοχει κάνει ο κινέζος... μάλλον έκλεισε. λογικά αύριο θα το κάνει.

Το ελπίζω.:oneup:

iliteo
13-12-14, 12:12
και γώ. :) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

- - - Updated - - -

σήμερα το πρωί με το που άνοιξα το κινητό.. PayPal: είχατε ένα full refund και μπλα-μπλα.. :rolleyes:
Και το μήνυμα του κινέζου να επιμένει: We will later contact ebay both agreed case this order.
Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να κάνω κάτι...

platanos
13-12-14, 22:03
Μηνυμα #3704


Καλησπερα σε ολους.
Θελω τη γνωμη σας για μια παραγγελια ενος ταμπλετ και συγκεκριμενα του Cube Talk9x U65GT το οποιο το βρισκω σε αρκετα siteμε παραπλησιες τιμες.
Το ερωτημα μου ειναι αν με αποστολη με EMS μπορει να υπαρξει προβλημα στο τελωνειο??
Το εχω βρει και στο BANGGOOD και θεωρητικα το στελνει σε 4-8 μερες με EMS.
Θελω τη γνωμη σας για το site και την αποστολη.

Συγγνωμη αλλα μηπως μπορει καποιος moderator να το μεταφερει στην κατηγορια "Online αγορές & εκτελωνισμός" γιατι για εκει πηγαινε κανονικα (για να παρω και καμια απαντηση βρ αδερφε :p)

RASTAVIPER
13-12-14, 22:40
Μηνυμα #3704



Συγγνωμη αλλα μηπως μπορει καποιος moderator να το μεταφερει στην κατηγορια "Online αγορές & εκτελωνισμός" γιατι για εκει πηγαινε κανονικα (για να παρω και καμια απαντηση βρ αδερφε :p)

Όλα αυτά τα μαγαζιά στέλνΟυν 10δες τέτοια πακέτα και ξέρουν πώς να τα στείλουν.
Απλά πρόσεξε μην σταλεί με courier.

platanos
13-12-14, 23:01
Ευχαριστω για την απαντηση.
Το γνωριζω αλλα με την EMS ειναι λιγο περιεργα μιας και στην Ελλαδα ερχονται μεσω ΕΛΤΑ Εξπρες και εχω δει οτι οποτε θελουν χρεωνουν ή οχι.
Ειναι τελικα η EMS υπηρεσια courier ή ειναι κατι ενδιαμεσο και το παιζεις με τελωνειο??

kwnstas
15-12-14, 06:29
Καλησπέρα, είμαι καινούριος στο θέμα περί αγορών online και έχω κάποιες απορίες, που από αναζήτηση στο διαδίκτυο έχω βρει διαφορετικές απόψεις και έχω μπερδευτεί. Μπορεί να φαίνονται ηλίθιες αλλά πραγματικά έχω κολήσει και ζητώ κατανόηση :P

Έφτιαξα λογαριασμό στο ebay, και έχω κάνει 5-6 αγορές της τάξης των 5-15 ευρώ, σε προϊόντα ηλεκτρονικά όπως ακουστικά, φορτιστή, μπαταρίες, λειζεράκια κλπ. Έχουν έρθει όλα κανονικά, στην πόρτα μου, χωρίς να έχω πληρώσει κάτι παραπάνω.
Πλέον λέω να αγοράσω και μεταχειρισμένο iPhone. Ας αφήσουμε τα θέματα αξιοπιστίας γι αυτό που θα πάρω.
Μου είπε ένας φίλος μου πως θα μου χρεώσουν επιπλέον, δασμούς και φόρο επειδή είναι ακριβή αγορά.
Οπότε έκατσα να το ψάξω και βρήκα πολλά πράγματα. Ένα site
http://www.dutycalculator.com/country-guides/Import-duty-taxes-when-importing-into-Greece/
που την πρώτη φορά που μπήκα μπορούσα να το διαβάσω ενώ τώρα πρέπει να φτιάξω account για να το ξαναδώ. Εκεί έλεγε πως τα κινητά δεν έχουν επιπλέον χρεώσεις όσον αφορά το ΦΠΑ.
Μετά είδα ένα άλλο site (δεν το θυμάμαι) που έλεγε πως θα πληρώσω.
Μετά είδα πως θα με χρεώσει και το courrier.

Οι απορίες μου είναι:

1) Για αγορά 300-400 ευρώ, θα με χρεώσουν τίποτα παραπάνω απο την τιμή αγοράς στο ebay + τα μεταφορικά, και τι;
2) Όταν αγοράζεις από ebay, στο shipping σου έχει αυτή την πληροφορία
148426
Από εκεί βλέπεις με τι θα στο στείλουν. Όταν στον τίτλο του νήματος λέει "(δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.)" εννοεί πως βλέπουμε αυτή την επιλογή κι αν δεν είναι courrier το αγοράζουμε; Ή μπορούμε να επιλέξουμε πως θα σταλεί; Αν όχι, πως ξέρουμε ποιες επιλογές είναι courrier και ποιες όχι;
3) Θα μου το φέρουν στην πόρτα μου ή θα πρέπει να τρέχω στο αεροδρόμιο όπως λέει εδώ http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/2
4) Απ ότι έχω καταλάβει, αν η αναγραφόμενη αξία του προϊόντος είναι μεγάλη (?) ή το πακέτο μεγάλο (?), το δέμα θα κρατηθεί στο τελωνείο. Από εκεί τι γίνεται;

geolig
15-12-14, 11:40
148426
Kwnstas καταρχήν ο πωλητής από ποιά χώρα είναι και από που θα σσου στείλει το αντικείμενο,γιατί στην εικόνα παραπάνω δείχνει οτι είναι από Ελλάδα.
Οπότε εάν είναι Ελλάδα θα πληρώσεις μόνο τα μεταφορκά,ή μπορείς να μιλήσεις με τον πωλητή και να το παραλάβεις ο ίδιος.

Alexcxvtr
15-12-14, 11:52
Καλησπέρα, είμαι καινούριος στο θέμα περί αγορών online και έχω κάποιες απορίες, που από αναζήτηση στο διαδίκτυο έχω βρει διαφορετικές απόψεις και έχω μπερδευτεί. Μπορεί να φαίνονται ηλίθιες αλλά πραγματικά έχω κολήσει και ζητώ κατανόηση :P

Έφτιαξα λογαριασμό στο ebay, και έχω κάνει 5-6 αγορές της τάξης των 5-15 ευρώ, σε προϊόντα ηλεκτρονικά όπως ακουστικά, φορτιστή, μπαταρίες, λειζεράκια κλπ. Έχουν έρθει όλα κανονικά, στην πόρτα μου, χωρίς να έχω πληρώσει κάτι παραπάνω.
Πλέον λέω να αγοράσω και μεταχειρισμένο iPhone. Ας αφήσουμε τα θέματα αξιοπιστίας γι αυτό που θα πάρω.
Μου είπε ένας φίλος μου πως θα μου χρεώσουν επιπλέον, δασμούς και φόρο επειδή είναι ακριβή αγορά.
Οπότε έκατσα να το ψάξω και βρήκα πολλά πράγματα. Ένα site
http://www.dutycalculator.com/country-guides/Import-duty-taxes-when-importing-into-Greece/
που την πρώτη φορά που μπήκα μπορούσα να το διαβάσω ενώ τώρα πρέπει να φτιάξω account για να το ξαναδώ. Εκεί έλεγε πως τα κινητά δεν έχουν επιπλέον χρεώσεις όσον αφορά το ΦΠΑ.
Μετά είδα ένα άλλο site (δεν το θυμάμαι) που έλεγε πως θα πληρώσω.
Μετά είδα πως θα με χρεώσει και το courrier.

Οι απορίες μου είναι:

1) Για αγορά 300-400 ευρώ, θα με χρεώσουν τίποτα παραπάνω απο την τιμή αγοράς στο ebay + τα μεταφορικά, και τι;
2) Όταν αγοράζεις από ebay, στο shipping σου έχει αυτή την πληροφορία
148426
Από εκεί βλέπεις με τι θα στο στείλουν. Όταν στον τίτλο του νήματος λέει "(δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.)" εννοεί πως βλέπουμε αυτή την επιλογή κι αν δεν είναι courrier το αγοράζουμε; Ή μπορούμε να επιλέξουμε πως θα σταλεί; Αν όχι, πως ξέρουμε ποιες επιλογές είναι courrier και ποιες όχι;
3) Θα μου το φέρουν στην πόρτα μου ή θα πρέπει να τρέχω στο αεροδρόμιο όπως λέει εδώ http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/2
4) Απ ότι έχω καταλάβει, αν η αναγραφόμενη αξία του προϊόντος είναι μεγάλη (?) ή το πακέτο μεγάλο (?), το δέμα θα κρατηθεί στο τελωνείο. Από εκεί τι γίνεται;

Διάβασε προσεκτικά το παρακάτω μήνυμα.

Τι λέει ο νόμος για εισαγωγή αντικειμένων αγαθών από Τρίτες Χώρες όπως Κίνα :

Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :
α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,
β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700€ υπόκεινται
σε κατ΄αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό
με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.
γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700€, τελωνίζονται κανονικά,
καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις,
εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 €απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α και τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € απαλλάσσονται από το δασμό.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:
ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα,
τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται
από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω
της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία,
για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών .

Αν παραγγείλεις από ΕΕ τότε όλα καλά. Δεν πληρώνεις τίποτα. Ο πωλητής που πόσταρες φαίνεται ότι στέλνει από Ελλάδα, άρα κανένα πρόβλημα.

kwnstas
15-12-14, 14:55
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.
Μία διευκρίνηση, ο συγκεκριμένος πωλητής, έτυχε να είναι από Ελλάδα, λάθος φωτο, ήθελα να χρησιμοποιήσω κάποιοα όπως αυτήν.
148435

Είδα το απόκομμα που πόσταρες από τον νόμο. Για παράδειγμα η φωτό παραπάνω αναφέρεται σε προϊόν που κοστίζει 165 ευρώ + 23 shipping + import charges.
Σχετικά με το import charges, ας το αφήσουμε προς το παρόν. Έστω ότι δεν υπήρχε.
Θα πλήρωνα 165+23=188 + 188*3,5% (δασμός) + 188*19% (ΦΠΑ) = 230,3
Έχω πάρει σωστά τις τιμές;
Η αποστολή που θα μου στείλουν από Αμερική, γίνεται να είναι μη εμπορικού χαρακτήρα για τέτοια αγορά; (γιατί συμφέρει απ ότι βλέπω)
Και τώρα στα import charges.
Αν κάνω αγορά που έχει αυτή την επιλογή, πληρώνω αυτό το επιπλέον ποσό και έχω καθαρίσει;

jkoukos
15-12-14, 15:43
Θα πλήρωνα 165+23=188 + 188*3,5% (δασμός) + 188*19% (ΦΠΑ) = 230,3
Έχω πάρει σωστά τις τιμές;
Η αποστολή που θα μου στείλουν από Αμερική, γίνεται να είναι μη εμπορικού χαρακτήρα για τέτοια αγορά; (γιατί συμφέρει απ ότι βλέπω)
Και τώρα στα import charges.
Αν κάνω αγορά που έχει αυτή την επιλογή, πληρώνω αυτό το επιπλέον ποσό και έχω καθαρίσει;
Θα πληρώσεις 165+23=188 + 3,5% (δασμός) = 194,58 + 23% (ΦΠΑ) = 239,33$. ). Ο ΦΠΑ πάει στο σύνολο μαζί με τον δασμό.
Αν στο στείλει ιδιώτης (χωρίς πληρωμή ;)), δεν πληρώνεις κάτι άλλο. Σε οποιαδήποτε περίπτωση αγοράς (με πληρωμή) θεωρείται εμπορικού χαρακτήρα.
Αν σταλεί με courier, τότε επιπλέον επιβαρύνεσαι με τα εκτελωνιστικά και διαχειριστικά έξοδα (~80+€).

Θεωρητικά (και στην πράξη ισχύει) αν πληρώσεις τα import charges, δεν έχεις άλλη επιβάρυνση.

kwnstas
15-12-14, 19:26
Θα πληρώσεις 165+23=188 + 3,5% (δασμός) = 194,58 + 23% (ΦΠΑ) = 239,33$. ). Ο ΦΠΑ πάει στο σύνολο μαζί με τον δασμό.
Αν στο στείλει ιδιώτης (χωρίς πληρωμή ;)), δεν πληρώνεις κάτι άλλο. Σε οποιαδήποτε περίπτωση αγοράς (με πληρωμή) θεωρείται εμπορικού χαρακτήρα.
Αν σταλεί με courier, τότε επιπλέον επιβαρύνεσαι με τα εκτελωνιστικά και διαχειριστικά έξοδα (~80+€).

Θεωρητικά (και στην πράξη ισχύει) αν πληρώσεις τα import charges, δεν έχεις άλλη επιβάρυνση.

Ωραία!
Πως μπορώ να ζητήσω σε έναν πωλητή στο ebay να στο στείλει ως ιδιώτης; Τι εννοείς στην παρένθεση, χωρίς πληρωμή;
Και, πως ξεχωρίζω ποια υπηρεσία αποστολής είναι courrier ή όχι; Googlaρω;

jkoukos
15-12-14, 19:40
Πως μπορώ να ζητήσω σε έναν πωλητή στο ebay να στο στείλει ως ιδιώτης;
Του ζητάς να μην γράψει την τιμή εξωτερικά στο πακέτο και να αναφέρει ότι πρόκειται για δώρο (gift) ή δείγμα. Φυσικά δεν πρέπει να έχει και απόδειξη αγοράς.


Τι εννοείς στην παρένθεση, χωρίς πληρωμή;
Οποιαδήποτε αντικείμενο για το οποίο έχουνε πληρώσει, θεωρείται εμπορικού χαρακτήρα. Ουσιαστικά τα μη εμπορικά είναι αυτά που στέλνουμε σε συγγενείς φίλους ή γνωστούς.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:
ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.


Και, πως ξεχωρίζω ποια υπηρεσία αποστολής είναι courrier ή όχι; Googlaρω;
Δες πληροφορίες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/366338-X%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C?p=3327579#post3327579). Γενικά διάβασε όλο νήμα και θα καταλάβεις πολλά.

Manolis_karas
16-12-14, 13:37
Οποιαδήποτε αντικείμενο για το οποίο έχουνε πληρώσει, θεωρείται εμπορικού χαρακτήρα. Ουσιαστικά τα μη εμπορικά είναι αυτά που στέλνουμε σε συγγενείς φίλους ή γνωστούς.
Όλα τα αντικείμενα από χώρες εκτός ΕΕ φορολογούνται, με την διαφορά ότι το αφορολόγητο όριο για τα δώρα είναι μεγαλύτερο, πόσο όμως δεν ξέρω.

jkoukos
16-12-14, 15:46
Αναφέρεται παραπάνω (http://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-)?p=5567208#post5567208) (στην 2η παράθεση), ότι είναι 45€.

meletis
17-12-14, 17:30
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω είχα κάνει παραγγελία στις 17/11 2 προιόντα απο ebay. Το 1ο το παρέλαβα και έιναι όλα εντάξει. Όμως το 2ο προιόν δεν το εχω παραλάβει ακόμη. Η πληρωμή τους έιχε γίνει μέσω paypal. Εαν κατάλαβα καλά που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες εαν περάσουν 45 ημέρες απο την παραγγελία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Να στείλω ενα μήνυμα στον πωλητή? Είναι οι πρώτες αγορές και δεν τα γνωρίζω καλά. Ευχαριστώ

- - - Updated - - -

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω είχα κάνει παραγγελία στις 17/11 2 προιόντα απο ebay. Το 1ο το παρέλαβα και έιναι όλα εντάξει. Όμως το 2ο προιόν δεν το εχω παραλάβει ακόμη. Η πληρωμή τους έιχε γίνει μέσω paypal. Εαν κατάλαβα καλά που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες εαν περάσουν 45 ημέρες απο την παραγγελία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Να στείλω ενα μήνυμα στον πωλητή? Είναι οι πρώτες αγορές και δεν τα γνωρίζω καλά. Τό 2ο προιόν έχει και tracking number αλλά τόσες μέρες δείχνει οτι βρίσκεται στην Δημοκρατία της Κίνας. Ευχαριστώ

iliteo
17-12-14, 17:36
να στείλεις μήνυμα στον πωλητή να κάνει τί; να ψάξει σε όλη την Κίνα να βρει το πακέτο σου;;
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά μόνο να περιμένεις! ..και να κάνεις tracking!

RASTAVIPER
17-12-14, 18:15
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω είχα κάνει παραγγελία στις 17/11 2 προιόντα απο ebay. Το 1ο το παρέλαβα και έιναι όλα εντάξει. Όμως το 2ο προιόν δεν το εχω παραλάβει ακόμη. Η πληρωμή τους έιχε γίνει μέσω paypal. Εαν κατάλαβα καλά που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες εαν περάσουν 45 ημέρες απο την παραγγελία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Να στείλω ενα μήνυμα στον πωλητή? Είναι οι πρώτες αγορές και δεν τα γνωρίζω καλά. Ευχαριστώ

- - - Updated - - -

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω είχα κάνει παραγγελία στις 17/11 2 προιόντα απο ebay. Το 1ο το παρέλαβα και έιναι όλα εντάξει. Όμως το 2ο προιόν δεν το εχω παραλάβει ακόμη. Η πληρωμή τους έιχε γίνει μέσω paypal. Εαν κατάλαβα καλά που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες εαν περάσουν 45 ημέρες απο την παραγγελία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Να στείλω ενα μήνυμα στον πωλητή? Είναι οι πρώτες αγορές και δεν τα γνωρίζω καλά. Τό 2ο προιόν έχει και tracking number αλλά τόσες μέρες δείχνει οτι βρίσκεται στην Δημοκρατία της Κίνας. Ευχαριστώ

Να ανοίξεις case στο Resolution centre για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση στραβης.
Και ρωτα τον πωλητή γιατί 45 μέρες κάθεται το πακέτο στην Κίνα.
Να δούμε τι θα σου πει.

iliteo
17-12-14, 18:20
Να ανοίξεις case στο Resolution centre για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση στραβης.
Και ρωτα τον πωλητή γιατί 45 μέρες κάθεται το πακέτο στην Κίνα.
Να δούμε τι θα σου πει.

EDITED
Μάλλον δεν διάβασες προσεχτικά το μήνυμα που σχολίασες.
Η πληρωμή έγινε 17/11 δηλ. πριν ένα μήνα, και το πακέτο θα έφυγε 2-3 μέρες μετά.

badweed
17-12-14, 18:21
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω είχα κάνει παραγγελία στις 17/11 2 προιόντα απο ebay. Το 1ο το παρέλαβα και έιναι όλα εντάξει. Όμως το 2ο προιόν δεν το εχω παραλάβει ακόμη. Η πληρωμή τους έιχε γίνει μέσω paypal. Εαν κατάλαβα καλά που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες εαν περάσουν 45 ημέρες απο την παραγγελία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Να στείλω ενα μήνυμα στον πωλητή? Είναι οι πρώτες αγορές και δεν τα γνωρίζω καλά. Ευχαριστώ

- - - Updated - - -

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω είχα κάνει παραγγελία στις 17/11 2 προιόντα απο ebay. Το 1ο το παρέλαβα και έιναι όλα εντάξει. Όμως το 2ο προιόν δεν το εχω παραλάβει ακόμη. Η πληρωμή τους έιχε γίνει μέσω paypal. Εαν κατάλαβα καλά που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες εαν περάσουν 45 ημέρες απο την παραγγελία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Να στείλω ενα μήνυμα στον πωλητή? Είναι οι πρώτες αγορές και δεν τα γνωρίζω καλά. Τό 2ο προιόν έχει και tracking number αλλά τόσες μέρες δείχνει οτι βρίσκεται στην Δημοκρατία της Κίνας. Ευχαριστώ

στειλε μηνυμα στον πωλητη , εχεις βεβαια 15 μερες ακομη προθεσμια απο το paypal .η προθεσμια σου δινει το δικαιωμα μεχρι και την τελευταια μερα να ζητησεις και να παρεις τα χρηματα σου πισω .
ενημερωσε τον ομως για καλο και για κακο .
Να δεις και αν θα ανταποκριθει ωστε αν δεν ανταποκριθει να ζητησεις αμεσα επιστροφη των χρηματων σου .

iliteo
17-12-14, 23:17
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω είχα κάνει παραγγελία στις 17/11 2 προιόντα απο ebay. Το 1ο το παρέλαβα και έιναι όλα εντάξει. Όμως το 2ο προιόν δεν το εχω παραλάβει ακόμη. Η πληρωμή τους έιχε γίνει μέσω paypal. Εαν κατάλαβα καλά που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες εαν περάσουν 45 ημέρες απο την παραγγελία δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Να στείλω ενα μήνυμα στον πωλητή? Είναι οι πρώτες αγορές και δεν τα γνωρίζω καλά. Τό 2ο προιόν έχει και tracking number αλλά τόσες μέρες δείχνει οτι βρίσκεται στην Δημοκρατία της Κίνας. Ευχαριστώ

δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθώς κάποια δέματα από Κίνα δείχνουν κίνηση μετά τις 30-35 μέρες.
Μόλις όμως ξεκολλήσουν από 'κει, έρχονται γρήγορα Ελλάδα μετά.
Καλά είναι να ανοίξεις case την 43-44 μέρα από την συνδιαλλαγή, για την περίπτωση που αργήσει τόσο.
(Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις να κάνει και δυο μήνες..!)
Όταν το λάβεις φυσικά κλείνεις το case.
Ούτε το μήνυμα θα έκανα εγώ, γιατί αγχώνει τον πωλητή,
επειδή με το ebay φοβάται το feedback και μπορεί να ξαναστείλει τα parts
ακόμη και τσάμπα, κάτι που ηθικά δεν το βλέπω σωστό! (εφ' όσον δεν ευθύνεται αυτός, αλλά τα Κινέζικα Ταχυδρομεία).

- - - Updated - - -

Φυσικά για εκτός ebay αγορές ακολουθούμε άλλη πολιτική.

cool11
20-12-14, 00:23
Ρε παιδια, λυστε μου μια απορια.
2 παραγγελια απο Κινα.
Η μια, 9 Νοέμβρη. Ακομη την περιμενω.
Η άλλη, 25 Νοέμβρη, την παρέλαβα σημερα.

Πως ειναι δυνατον, απο την ιδια χωρα, να φτανει πρωτα η πιο προσφατη, και αργοτερα η πρώτη;
Σχεδον παντα, καθυστερουν αλλα φτανουν σε μενα τα πακετα, οποτε δεν θεωρω οτι η πρωτη παραγγελια 'χαθηκε'. Απλα θα κανει κανα διμηνο ισως να φτασει στα χερια μου.
Εν τω μεταξυ, για να προλαβω οσους πουν οτι 'η κινα ειναι μεγαλη χωρα μπλα μπλα', θα πω κατι που ισως κι εσεις εχετε παρατηρησει, οτι η πλειοψηφια των sellers ειναι στις μεγαλες πολεις, οποτε θελω να πω 'κεντρικα'. Δεν παραγγελνω απο καμια 'αγονη' γραμμη της κινας.
Πως λοιπον ειναι δυνατον, για free αποστολες - δωρεαν μεταφορικα, να παραλαμβανω σημερα την παραγγελια της 25ης Νοεμβρη, ενω να περιμενω ακομη την παραγγελια της 9ης Νοεμβρη;

Μηπως τελικα δεν ειναι θεμα ταχυδρομειων; Μηπως ο x seller για λογους τακτικης (κι αφου free αποστολες δεν εχουν και tracking δεν μπορεις να ξερεις) γραφουν στο ebay 'dispatched', ενω τελικα ταχυδρομουν οποτε λάχει;
Εγω δεν καταλαβαινω τοσο μεγαλες διαφορες στις παραδοσεις. Δεν ξερω που οφειλεται.
Τι λετε;

sdikr
20-12-14, 00:26
Ρε παιδια, λυστε μου μια απορια.
2 παραγγελια απο Κινα.
Η μια, 9 Νοέμβρη. Ακομη την περιμενω.
Η άλλη, 25 Νοέμβρη, την παρέλαβα σημερα.

Πως ειναι δυνατον, απο την ιδια χωρα, να φτανει πρωτα η πιο προσφατη, και αργοτερα η πρώτη;
Σχεδον παντα, καθυστερουν αλλα φτανουν σε μενα τα πακετα, οποτε δεν θεωρω οτι η πρωτη παραγγελια 'χαθηκε'. Απλα θα κανει κανα διμηνο ισως να φτασει στα χερια μου.
Εν τω μεταξυ, για να προλαβω οσους πουν οτι 'η κινα ειναι μεγαλη χωρα μπλα μπλα', θα πω κατι που ισως κι εσεις εχετε παρατηρησει, οτι η πλειοψηφια των sellers ειναι στις μεγαλες πολεις, οποτε θελω να πω 'κεντρικα'. Δεν παραγγελνω απο καμια 'αγονη' γραμμη της κινας.
Πως λοιπον ειναι δυνατον, για free αποστολες - δωρεαν μεταφορικα, να παραλαμβανω σημερα την παραγγελια της 25ης Νοεμβρη, ενω να περιμενω ακομη την παραγγελια της 9ης Νοεμβρη;

Μηπως τελικα δεν ειναι θεμα ταχυδρομειων; Μηπως ο x seller για λογους τακτικης (κι αφου free αποστολες δεν εχουν και tracking δεν μπορεις να ξερεις) γραφουν στο ebay 'dispatched', ενω τελικα ταχυδρομουν οποτε λάχει;
Εγω δεν καταλαβαινω τοσο μεγαλες διαφορες στις παραδοσεις. Δεν ξερω που οφειλεται.
Τι λετε;

Και που ξέρεις εσυ που πραγματικά είναι ο πωλητής;
Απάντηση, δεν υπάρχει δυνατότητα να το γνωρίζεις

cool11
20-12-14, 00:40
Και που ξέρεις εσυ που πραγματικά είναι ο πωλητής;
Απάντηση, δεν υπάρχει δυνατότητα να το γνωρίζεις

Ok, πες οτι μπορει να συμβαινει αυτο.
Λες οτι το dispatch μπορει οντως να ειναι εικονικο;
Γιατι και η 9/11 παραγγελια, την επομενη 'εγραφε' οτι εγινε dispatched.
Πιστευεις οτι υπαρχουν 'εικονικες' ενδειξεις dispatch, και αρα πολλες απο τις καθυστερησεις μας οφειλονται στο οτι τελικα οι ιδιοι οι sellers καθυστερουν να ταχυδρομησουν;
Ομως, αν το κανουν αυτο, ειναι ρισκο γι'αυτους, καθως το ebay δεν αστειεται, και αν ανοιχθουν πολλα cases εναντιον τους, εχουν προβλημα.
Τι λες οτι συμβαινει;

kwnstas
20-12-14, 07:17
Πήγα σήμερα το πρωί στα ΕΛΤΑ, να δω αν 2 προιόντα που παρήγγειλα είχαν φτάσει.
Το ένα είχε tracking number το άλλο όχι.
Πάω στο γκισέ ρωτάω, με ρωτάει track number. Της λέω ορίστε
148625
και μου κάνει δεν είναι σωστό. Εμένα αυτό μου έδωσαν στο ebay, δεν καταλαβαίνω τι λάθος υπάρχει.
Τέλος πάντων, της λέω για το άλλο δειύθυνση και μου λέει "έχει πολύ κόσμο, χωρίς number δεν μπορώ να σας εξυπηρετήσω, πρέπει να το ζητάτε από όλους του πωλητές κλπ κλπ"
Αφού επέμεινα, μου λέει αν θέλω να ψάζω μόνος μου στον χώρο τους (!) γιατί υπάρχουν πολύ πελάτες στην σειρά.
Οπότε αφού έψαξα ότι υπήρχε εκεί κι έφαγα ένα μισάωρο, δεν βρήκα τίποτα κι έφυγα.
Στις "συμβουλές" που άκουσα όταν έφευγα ήταν "πάντα tracking number" και "συστημένο".

1) Πως μπορώ να πω στο ebay να μου έρθει σε συστημένο;
2) Πως ζητώ tracking number, ή πως ξέρω αν θα μου βάλουν και πως ξέρω αν θα το αναγνωρίσουν στα ΕΛΤΑ;
3) Σας έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο; Συνήθως οι παραγγελίες ερχόντουσαν στην ώρα τους. Αυτές οι δύο έχουν αργήσει και δεν ξέρω αν θα πρέπει να πηγαίνω κάθε εβδομάδα στα ΕΛΤΑ και να περνάω το ίδιο λούκι ή αν όταν έρθουν θα με ενημερώσουν κάπως.

RASTAVIPER
20-12-14, 13:15
Πήγα σήμερα το πρωί στα ΕΛΤΑ, να δω αν 2 προιόντα που παρήγγειλα είχαν φτάσει.
Το ένα είχε tracking number το άλλο όχι.
Πάω στο γκισέ ρωτάω, με ρωτάει track number. Της λέω ορίστε
148625
και μου κάνει δεν είναι σωστό. Εμένα αυτό μου έδωσαν στο ebay, δεν καταλαβαίνω τι λάθος υπάρχει.
Τέλος πάντων, της λέω για το άλλο δειύθυνση και μου λέει "έχει πολύ κόσμο, χωρίς number δεν μπορώ να σας εξυπηρετήσω, πρέπει να το ζητάτε από όλους του πωλητές κλπ κλπ"
Αφού επέμεινα, μου λέει αν θέλω να ψάζω μόνος μου στον χώρο τους (!) γιατί υπάρχουν πολύ πελάτες στην σειρά.
Οπότε αφού έψαξα ότι υπήρχε εκεί κι έφαγα ένα μισάωρο, δεν βρήκα τίποτα κι έφυγα.
Στις "συμβουλές" που άκουσα όταν έφευγα ήταν "πάντα tracking number" και "συστημένο".

1) Πως μπορώ να πω στο ebay να μου έρθει σε συστημένο;
2) Πως ζητώ tracking number, ή πως ξέρω αν θα μου βάλουν και πως ξέρω αν θα το αναγνωρίσουν στα ΕΛΤΑ;
3) Σας έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο; Συνήθως οι παραγγελίες ερχόντουσαν στην ώρα τους. Αυτές οι δύο έχουν αργήσει και δεν ξέρω αν θα πρέπει να πηγαίνω κάθε εβδομάδα στα ΕΛΤΑ και να περνάω το ίδιο λούκι ή αν όταν έρθουν θα με ενημερώσουν κάπως.

Καταρχήν οι ερωτήσεις σου αφού αφορούν το ΕΒΑΥ, θα έπρεπε να γίνουν στο σχετικό θέμα.
Τώρα, το 1) και το 2) είναι το ίδιο πράγμα. Αν ένα δέμα είναι συστημένο, τότε σίγουρα θα έχει και ΤΝ.
Το αν θα έχει ένα δέμα ΤΝ, το γράφει πάντα στους όρους αποστολής, συνήθως λέγεται registered. Αν δεν είσαι σίγουρος, Ρωτάς τον πωλητή.
Όσο για τα ΕΛΤΑ, δεν είναι γραφείο διερχόμενων. Φαντάσου αν όλος ο κόσμος πήγαινε έτσι απλά για να τσεκάρει, χωρίς ειδοποίηση. Κανονικά πρέπει να σε ενημερώσουν αφήνοντας το σχετικό ειδοποιητηριο, όταν το δέμα είναι έτοιμο προς παραλαβή.
Από ποια χώρα το περιμένεις;

kwnstas
21-12-14, 18:57
Καταρχήν οι ερωτήσεις σου αφού αφορούν το ΕΒΑΥ, θα έπρεπε να γίνουν στο σχετικό θέμα.
Τώρα, το 1) και το 2) είναι το ίδιο πράγμα. Αν ένα δέμα είναι συστημένο, τότε σίγουρα θα έχει και ΤΝ.
Το αν θα έχει ένα δέμα ΤΝ, το γράφει πάντα στους όρους αποστολής, συνήθως λέγεται registered. Αν δεν είσαι σίγουρος, Ρωτάς τον πωλητή.
Όσο για τα ΕΛΤΑ, δεν είναι γραφείο διερχόμενων. Φαντάσου αν όλος ο κόσμος πήγαινε έτσι απλά για να τσεκάρει, χωρίς ειδοποίηση. Κανονικά πρέπει να σε ενημερώσουν αφήνοντας το σχετικό ειδοποιητηριο, όταν το δέμα είναι έτοιμο προς παραλαβή.
Από ποια χώρα το περιμένεις;

Από Κίνα τα περιμένω και τα δύο.
Με το συγκεκριμένο tracking number και το γεγονός ότι δεν είναι αποδεκτό, τι μπορεί να συμβαίνει;
Αυτοί οι όροι αποστολής που αναφέρεις, σε ποιο μέρος της διαδικασίας μπορώ να τους βρω; Πριν η αφού κερδίσω την δημοπρασία, και σε ποια οθόνη; Έψαξα και δεν βλέπω κάτι τέτοιο πχ εδώ
http://www.ebay.co.uk/itm/Apple-iPhone-5s-64-GB-Gold-Unlocked-Smartphone-/201242110916?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item2edaf6ebc4

Όσο για τα ΕΛΤΑ, ρωτάω γιατί στις προηγούμενες αποστολές έτυχε να είμαι σπίτι το πρωί και να το παραλάβω κατ' ιδίαν.
Μία μέρα, πέτυχα την κοπέλα στην εξώπορτα κατά τύχη καθώς έφευγε και αφού ρώτησα μου λέει, πως έχουμε εντολή να μην τα αφήνουμε στην πολυκατοικία αν δεν είναι εκεί ο παραλήπτης για λόγους ασφαλείας και πρέπει να πάω στα Κεντρικά. Της λέω, πως θα με ειδοποιήσετε αν συμβεί κάτι τέτοιο και μου απαντάει πως αν δεν είναι συστημένο το πακέτο δεν ειδοποιούμε καθόλου (!). Στα κεντρικά που πήγα μου το διέψευσαν αυτό, οπότε ρωτάω γιατί η μία λέει το ένα κι η άλλη το άλλο.

- - - Updated - - -

Σε αντικείμενα μεγάλης αξίας απο Ελβετία ή Ρωσία (που δεν ανήκουν στην ΕΕ) πληρώνουμε κανονικά δασμούς και φόρους;

cool11
21-12-14, 21:48
Μηπως πλεον το οριο για να ανοιξεις case, μεγαλωσε χρονικα;
Για παραγγελια (άλλη) στις 12/11/14, μου δινει estimated deliver μεχρι 16/2/15!!!!!

jap
21-12-14, 22:45
Εδώ και κάτι μήνες είναι 30 ημέρες από την τελευταία εκτιμώμενη ημ/νία παράδοσης ή την πραγματική ημ/νία παράδοσης, whichever comes first.

Στο Paypal θα αλλάξει σύντομα από τις 45 ημέρες από την πληρωμή στις 120.

RASTAVIPER
22-12-14, 02:55
Από πού σας έρχονται με 3 μήνες estimation?
Από τον Andromeda?
Πακέτο περιμένω από την Αμερική που πληρώθηκε 1/12 και βγάζει estimation 15-24/12.

cool11
22-12-14, 10:08
148693
O seller ειναι στην Κινα.

iliteo
22-12-14, 10:37
Πήγα σήμερα το πρωί στα ΕΛΤΑ, να δω αν 2 προιόντα που παρήγγειλα είχαν φτάσει.
Το ένα είχε tracking number το άλλο όχι.
Πάω στο γκισέ ρωτάω, με ρωτάει track number. Της λέω ορίστε
148625
και μου κάνει δεν είναι σωστό. ..............

Ένα σαιτ μου βγάζει οτι είναι Σιγκαπούρη surface post, οπότε αν είναι έτσι, δικαιολογείται η καθυστέρηση.
Δες όταν πατάς πάνω στον αριθμό, ανοίγει; Τι σου γράφει; Επίσης δες αν το βλέπει το elta tracking.

vgiozo
22-12-14, 16:59
Κοιτάζω για αγορά νεου φορητού (καθότι ο δικός μου θα πάει στον πατέρα) και έχω πετύχει κάποιες πολύ καλές προσφορές από το Αμερικανικό ebay, που αν δεν εκτοξευτούν τελευταία στιγμή αξίζει η αγορά τους.

Ήθελα να ρωτησω όμως το εξής:

Στις αγγελίες λέει πως πληρώνεις τα τέλη εισαγωγής προκαταβολικά και δεν σου επιβάλλεται επιπλέον επιβάρυνση κατά τη παραλαβή του δέματος...αυτό ισχύει ή θα πληρώσω ένα ποσό για τον εκτελωνισμό κατά την αγορά και θα φάω και άλλη καμπάνα στη συνέχεια;

RASTAVIPER
22-12-14, 20:06
Κοιτάζω για αγορά νεου φορητού (καθότι ο δικός μου θα πάει στον πατέρα) και έχω πετύχει κάποιες πολύ καλές προσφορές από το Αμερικανικό ebay, που αν δεν εκτοξευτούν τελευταία στιγμή αξίζει η αγορά τους.

Ήθελα να ρωτησω όμως το εξής:

Στις αγγελίες λέει πως πληρώνεις τα τέλη εισαγωγής προκαταβολικά και δεν σου επιβάλλεται επιπλέον επιβάρυνση κατά τη παραλαβή του δέματος...αυτό ισχύει ή θα πληρώσω ένα ποσό για τον εκτελωνισμό κατά την αγορά και θα φάω και άλλη καμπάνα στη συνέχεια;
Σαφώς και ισχύει.
Δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς πληρωμένα τέλη τελωνείου που έχει ορίσει το ΕΒΑΥ.
Πιο πολύ θα πρέπει να σε ανησυχεί το θέμα εγγύησης, αν υπάρχει, στην Ελλάδα.

kourampies
22-12-14, 20:27
Σαφώς και ισχύει.
Δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς πληρωμένα τέλη τελωνείου που έχει ορίσει το ΕΒΑΥ.
Πιο πολύ θα πρέπει να σε ανησυχεί το θέμα εγγύησης, αν υπάρχει, στην Ελλάδα.

Χωρίς να γνωρίζω, υποθέτω ότι οι δασμοί που έχει ορίσει το Ebay, δεν περιλαμβάνουν νταβατζιλίκια όπως έξοδα τελωνειακού υπαλλήλου, φύλαξης στο αεροδρόμιο κτλ.

vgiozo
22-12-14, 23:14
Σαφώς και ισχύει.
Δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς πληρωμένα τέλη τελωνείου που έχει ορίσει το ΕΒΑΥ.
Πιο πολύ θα πρέπει να σε ανησυχεί το θέμα εγγύησης, αν υπάρχει, στην Ελλάδα.


Χωρίς να γνωρίζω, υποθέτω ότι οι δασμοί που έχει ορίσει το Ebay, δεν περιλαμβάνουν νταβατζιλίκια όπως έξοδα τελωνειακού υπαλλήλου, φύλαξης στο αεροδρόμιο κτλ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλα επειδή ακριβώς στις λεπτομέρειες κρύβεται ο διάολος που λένε, έχει αγοράσει κανείς από ΗΠΑ με προπληρωμή τελωνείου, να ξέρει 100% τί ισχύει ως προς τυχόν επιβαρύνσεις;

akilleas
24-12-14, 20:58
Παρήγγειλα ένα μπουφάν από Κίνα και πλέον ο πωλητής δεν υπάρχει στο Ebay και προφανώς δεν το έστειλε κιόλας.
Έκανα escalate και περιμένω.
Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;
Υπάρχει πιθανότητα να πάρω τα λεφτά μου πίσω.
Πρέπει να ασχοληθώ και με το Paypal ή φτάνει το escalate στο Ebay;

kourampies
24-12-14, 22:59
Παρήγγειλα ένα μπουφάν από Κίνα και πλέον ο πωλητής δεν υπάρχει στο Ebay και προφανώς δεν το έστειλε κιόλας.
Έκανα escalate και περιμένω.
Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;
Υπάρχει πιθανότητα να πάρω τα λεφτά μου πίσω.
Πρέπει να ασχοληθώ και με το Paypal ή φτάνει το escalate στο Ebay;

'Ολη η διαδικασία γίνεται μέσα από το ebay. Εφόσον είσαι μέσα στην προθεσμία ημερολογιακά θα σε καλύψουν, σε τέτοιες περιπτώσεις που σίγουρα κάτι λάθος έχει κάνει ο πωλητής συνήθως δε ρωτάνε καν κάτι.

iliteo
25-12-14, 23:48
στο τελευταίο πακετάκι που πήρα από Άπω Ανατολή είχε το παρακάτω αυτοκόλλητο:

148766

Δεν ξέρω αν έχει ξανά-αναφερθεί, αλλά πλέον κάνουν αυστηρό έλεγχο για μπαταρίες Li-Ion, περίεργα υγρά κλπ.
δεν τα αφήνουν να έρθουν αεροπορικώς!
Οπότε αν υπάρχει επιπλέον καθυστέρηση... να ξέρετε.. έρχονται surface!!! :(

Ίσως εδώ κολλάει το προηγούμενο..


.... Στο Paypal θα αλλάξει σύντομα από τις 45 ημέρες από την πληρωμή στις 120.

RASTAVIPER
26-12-14, 03:42
στο τελευταίο πακετάκι που πήρα από Άπω Ανατολή είχε το παρακάτω αυτοκόλλητο:

148766

Δεν ξέρω αν έχει ξανά-αναφερθεί, αλλά πλέον κάνουν αυστηρό έλεγχο για μπαταρίες Li-Ion, περίεργα υγρά κλπ.
δεν τα αφήνουν να έρθουν αεροπορικώς!
Οπότε αν υπάρχει επιπλέον καθυστέρηση... να ξέρετε.. έρχονται surface!!! :(

Ίσως εδώ κολλάει το προηγούμενο..
Καμία σχέση με τις καθυστερήσεις.
Το θέμα με την απαγόρευση αποστολής μπαταριών υπάρχει ίσως και πάνω από χρόνο.

iliteo
26-12-14, 04:37
Καμία σχέση με τις καθυστερήσεις.
Το θέμα με την απαγόρευση αποστολής μπαταριών υπάρχει ίσως και πάνω από χρόνο.

Αυτό το ξέρω γιατί παρακολουθώ και άλλα forums.
Απλά δεν μου είχε τύχει.
Όντως είναι πάνω από χρόνο.
Αλλά δεν καταλαβαίνω πως είσαι τόσο σίγουρος οτι δεν σχετίζεται;
Δηλ. οι μπαταρίες δεν έρχονται surface; Που το στηρίζεις; Και πώς έρχονται;

akilleas
26-12-14, 08:39
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Όλα καλά με το δικό μου θέμα.
24 έκανα escalate και 25 πρωί πρωί είχα θετική απάντηση. Το περίεργο είναι ότι το email που ήρθε από PayPal ήτανε στα κινέζικα.
Να φανταστώ ότι τα λεφτά δεν θα πιστωθούν στην πιστωτική μου, αλλά στον PayPal λογαριασμό μου για μελλοντική αγορά.
Έτσι δεν είναι; Ή να περιμένω να τα δω και στην τράπεζα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.