PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Tiven
01-09-08, 16:45
πολύ φτηνά όντως...
(κλεμένα είναι?)

Δεν ξέρω , τι να πω! Και τσάμπα να τα έδινε , τα μεταφορικά 12 λεπτά € , λίγα δεν είναι ?

gogos7
01-09-08, 16:55
Σας φαίνεται λογικό ? Συνολικό κόστος με μεταφορικά κλπ , 12 λεπτά €. Και τσίχλα να πουλούσε , λίγο φθηνά δεν είναι ρε παιδιά ?
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230286148265&_trksid=p2759.l1259

Κοίταξε, είναι αρκετοί που δεν επιζητούν κέρδος από τις πωλήσεις. Δε ξέρω αν σου φαίνεται παράξενο, αλλά θέλουν π.χ. να αδειάσουν μια αποθήκη ή να χαρίσουν κάτι που θα φανεί χρήσιμο σε κάποιον άλλο. Γι' αυτό και υπάρχουν ευκαιρίες στο ebay.

Τώρα ο συγκεκριμένος, μπορεί να θέλει feedback, ή να έχει μεγάλο stock, ή απλώς να διαφημίζει την πραγμάτεια του (που το πετυχαίνει τώρα, αφού συζητάμε γι' αυτόν).

zeta
01-09-08, 16:56
σωστό και αυτό!

jap
01-09-08, 17:05
Δεν ξέρω , τι να πω! Και τσάμπα να τα έδινε , τα μεταφορικά 12 λεπτά € , λίγα δεν είναι ?

Τα μεταφορικά είναι 1 δολ. περίπου.

Ή είναι νιούμπης (με τέτοιο σκορ;;;) και επειδή δεν είχε βάλει reserve την πάτησε ή σκοπεύει εκ των προτέρων να πει ότι χάθηκε στο ταχυδρομείο. Ή σου έκατσε.

Επειδή πήρα πρόσφατα για gps και κινητό, είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αυτά που δίνουν στο ebay είναι εντελώς μάπα, τελικά παράγγειλα στα 12 δολ. τη μία με δωρεάν μεταφορικά και 20% έκπτωση από zagg.com. Κομμένες και ραμμένες στα μέτρα πραγματικά, το πόσο καλές θα δείξει ο χρόνος.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 6 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντως στο feedback έχει κι ένα πρόσφατο θετικό όπου τα πούλησε 1 πένα Αγγλίας!

Μάλλον θα βρήκε κάπου κανένα πάκο με... γραμματόσημα.

Hook
01-09-08, 20:40
Καθως και γω χαζευα στο ebay ειπα να ψαξω για καμια οθονη TFT 17" για να δω περιπου τι τιμες παιζουν σε μεταχειρισμενες και ειδα οτι μπορεις με 40-50 ευρω να βρεις αρκετες.. Καλη τιμη αν δεν θες να δωσεις πολλα ευρω.. (Προσωπικα την θελω για δευτερη οθονη για το pc.. Εχω ηδη μια LG L1780Q). Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει παααααρα πολλες οθονες Dell.. Τοσο "χαλια" ειναι και τις πουλανε ολοι?

Τι γνωμη εχετε για αγορα μεταχειρισμενης οθονης απο ebay?(αγγλικο ή γερμανικο παντα ετσι? να μου λειπει η αμερικη) :P

zeta
01-09-08, 20:44
Καθως και γω χαζευα στο ebay ειπα να ψαξω για καμια οθονη TFT 17" για να δω περιπου τι τιμες παιζουν σε μεταχειρισμενες και ειδα οτι μπορεις με 40-50 ευρω να βρεις αρκετες.. Καλη τιμη αν δεν θες να δωσεις πολλα ευρω.. (Προσωπικα την θελω για δευτερη οθονη για το pc.. Εχω ηδη μια LG L1780Q). Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει παααααρα πολλες οθονες Dell.. Τοσο "χαλια" ειναι και τις πουλανε ολοι?

Τι γνωμη εχετε για αγορα μεταχειρισμενης οθονης απο ebay?(αγγλικο ή γερμανικο παντα ετσι? να μου λειπει η αμερικη) :P

τώρα μεταχειρισμένη οθόνη, χωρίς να την δείς....αν εχει καμενα pixel, ή αν ειναι χτυπημένη?θα βρεις άκρη? φυσικά από ευρώπη, με αμερική μπορεί να μπλέξεις με τελωνεία...και να σου την χτυπήσουν εκεί την οθόνη...
για τις dell δεν ξέρω τίποτα...

Hook
01-09-08, 20:53
Δικιο εχεις αλλα αυτα μπορω να τα ρωτησω στον εκαστοτε seller κρινοντας και απο το feedback παντα.. Εχει μερικους που φαινονται αρκετα αμφισβητισιμοι.. Οπως ειπα και πριν προοριζετε για "δευτερη" οθονη οποτε δεν εχω και τις τρελες απαιτησεις.. Δλδ ουτε παιχνιδια παιζω, ουτε photoshop δουλευω για να θελω να ειναι τελεια..

zeta
01-09-08, 20:56
Δικιο εχεις αλλα αυτα μπορω να τα ρωτησω στον εκαστοτε seller κρινοντας και απο το feedback παντα.. Εχει μερικους που φαινονται αρκετα αμφισβητισιμοι.. Οπως ειπα και πριν προοριζετε για "δευτερη" οθονη οποτε δεν εχω και τις τρελες απαιτησεις.. Δλδ ουτε παιχνιδια παιζω, ουτε photoshop δουλευω για να θελω να ειναι τελεια..

τότε προχώρα, και καλή επιτυχια!σίγουρα θα βρεις ευκαιρία.

gogos7
01-09-08, 21:34
Καθως και γω χαζευα στο ebay ειπα να ψαξω για καμια οθονη TFT 17" για να δω περιπου τι τιμες παιζουν σε μεταχειρισμενες και ειδα οτι μπορεις με 40-50 ευρω να βρεις αρκετες.. Καλη τιμη αν δεν θες να δωσεις πολλα ευρω.. (Προσωπικα την θελω για δευτερη οθονη για το pc.. Εχω ηδη μια LG L1780Q). Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει παααααρα πολλες οθονες Dell.. Τοσο "χαλια" ειναι και τις πουλανε ολοι?

Τι γνωμη εχετε για αγορα μεταχειρισμενης οθονης απο ebay?(αγγλικο ή γερμανικο παντα ετσι? να μου λειπει η αμερικη) :P

Με αφορμή το post σου, έριξα και 'γω μια ματιά σε monitor και ρώτησα κάποιον για μεταφορικά και μου είπε 75 λίρες! :rofl:

Οπότε, μάλλον δεν αξίζει.

Hook
01-09-08, 21:45
Χμμ, εξαρταται gogos7 και απο τον καθε πωλητη.. Δε νομιζω να θελει 75 λιρες για να ενα πακετο.. Μου φαινεται αρκετα ακριβο και φυσικα και δεν αξιζει.. Ισως ο συγκεκριμενος ηθελε να βγαλει τα λεφτα της οθονης απο το πακετο.. :P

SantoPtol
01-09-08, 21:50
Αν ζητάει τόσα μεταφορικά να τον καταγγείλετε στο ebay να δούμε αν θα το ξανακάνει, ή να απαιτήσετε να τα φέρει μέσα σε 12 ώρες από οποιαδήποτε περιοχή του πλανήτη. Άκου εκεί 75 λίρες μεταφορικά, λες και το αεροπλάνο για εμένα μόνο θα πετάξει.

Giama
02-09-08, 00:13
Από Αγγλία είναι ακριβά τα μεταφορικά (όχι βέβαια και 75 λίρες).

Καλύτερα από Γερμανία για αντικείμενα μεγάλου βάρους (17 Ευρώ ως 5 κιλά, 22 Ευρώ ως 10 κιλά, 32 Ευρώ ως 20 κιλά) και συνήθως οι πωλητές εκεί δεν προσθέτουν άλλα έξοδα στα μεταφορικά (και όσοι προσθέτουν βάζουν ένα πολύ λογικό ποσό συνήθως, π.χ. άντε τα 22 Ευρώ να γίνουν 25).

Tiven
02-09-08, 13:41
Tον ρώτησα πότε θα το στείλει χθες. Μου απάντησε σήμερα και λέει :



Dear friend,

The item is shipped to you today.
International shipping normally takes 7-19 business days which exclude Saturday and Sunday.

Best Regards

Μάλλον feedback ανεβάζει. Ωραία ^_^ :)

zeta
02-09-08, 14:07
ολοι στο ebay για το ανέβασμα feedback ενδιαφέρονται! ακόμα και οι απατεώνες!!
άντε, με το καλο να σου ερθει το πακέτο σου!

klou
08-09-08, 10:21
Μια γρήγορη ερώτηση: Πόσο καιρό κάνει μέχρι να γίνει verified η κάρτα σου στο paypal;
Έκανα register ώς seller στο ebay.com και ο λογαριασμός μου ( δεν ξέρω γιατί ) έχει γίνει suspended μέχρι να γίνει verified η κάρτα μου.

Tiven
08-09-08, 10:32
Μια γρήγορη ερώτηση: Πόσο καιρό κάνει μέχρι να γίνει verified η κάρτα σου στο paypal;
Έκανα register ώς seller στο ebay.com και ο λογαριασμός μου ( δεν ξέρω γιατί ) έχει γίνει suspended μέχρι να γίνει verified η κάρτα μου.

Verify την κάνεις μέσα από το paypal. Όταν το πατήσεις , σου χρεώνει 1 ευρώ και θα πρέπει να δεις τα στοιχεία της χρέωσης στην τράπεζα για να βάλεις τον αριθμό στην απόδειξη και να γίνεις verified. Τώρα ανάλογα και την τράπεζα μπορείς να μάθεις τον αριθμό της χρέωσης με διάφορους τρόπους.

Εγώ για παράδειγμα τους πήρα τηλέφωνο και πριν ολοκληρώσω την πρότασή μου μόλις άκουσαν "paypal" μου λένε μισό λεπτό , και μου τον είπαν (αφού φυσικά μίλησαν με τον πατέρα μου γιατί ρώτησαν διάφορα για επιβεβαίωση).

21century
09-09-08, 10:35
Συνήθως μπορει να χρειαστει ένα 24ωρο η το πολύ 2 ημέρες για ενεργοποίηση....

klou
09-09-08, 15:54
Βασικά κάτι άκουσα για ταχυδρομείο και verified σε 2 εβδομάδες και φρίκαρα!
Μήπως ισχύουν διαφορετικά πράγματα για seller acount, γιατί το ξαναλέω, δεν μπορώ να συνεχίσω τις διαδικασίες
στο ebay ώς πωλητής μέχρι να συνδέσω το verified paypal account μου με το ebay.
Και ακόμα δεν έχω βάλει πιστωτική κάρτα στο Paypal!

Εγώ θέλω να μάθω από τη στιγμή που εισάγω την κάρτα μου στo paypal, σε πόσο διάστημα θα γίνει verified o paypal account, ο οποίος είναι Business account, κάτι που έπρεπε να γίνει διότι οι συναλλαγές μέσω ίντερνετ, πρέπει να γίνονται κάτω από το όνομα της εταιρίας και όχι το δικό μου.

Tiven
10-09-08, 09:09
Βασικά κάτι άκουσα για ταχυδρομείο και verified σε 2 εβδομάδες και φρίκαρα!
Μήπως ισχύουν διαφορετικά πράγματα για seller acount, γιατί το ξαναλέω, δεν μπορώ να συνεχίσω τις διαδικασίες
στο ebay ώς πωλητής μέχρι να συνδέσω το verified paypal account μου με το ebay.
Και ακόμα δεν έχω βάλει πιστωτική κάρτα στο Paypal!

Εγώ θέλω να μάθω από τη στιγμή που εισάγω την κάρτα μου στo paypal, σε πόσο διάστημα θα γίνει verified o paypal account, ο οποίος είναι Business account, κάτι που έπρεπε να γίνει διότι οι συναλλαγές μέσω ίντερνετ, πρέπει να γίνονται κάτω από το όνομα της εταιρίας και όχι το δικό μου.

Από την στιγμή που πάρεις τηλέφωνο την τράπεζα και είναι διατεθειμένοι να σου δώσουν τον αριθμό της απόδειξης (για το verification). Μετά είναι θέμα 1 λεπτού στο paypal.

ZHUL
11-09-08, 20:22
καλησπέρα και από μένα. γράφτηκα στο ebay αλλά έχω μία απορρία, όποιος ξέρει ας με βοηθήσει. έχω την χρεωστική κάρτα της ΑΤΕ . Πως μπορώ να αγοράσω online? την διαδικασία που χρειάζεται? δηλαδή πως δηλώνω τον αριθμό κάρτας?ευχαριστώ

SantoPtol
12-09-08, 00:59
Αν έχει το λογότυπο visa πάνω μπορείς. Αλλά κανείς δεν πληρώνει στο ebay απευθείας μέσω της χρεωστικής του κάρτας.
Γράφεται στο www.paypal.com, δίνει εκεί ότι στοιχεία χρειάζονται και πληρώνει μέσω paypal που τα παίρνει από την χρεωστική. Ebay και paypal είναι αδελφές εταιρίες οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας.

Διάβασε προσεκτικά τις κύριες οδηγίες του ebay. Είναι κατατοπιστικές και θα σου λύσουν πολλές απορίες.

ZHUL
12-09-08, 21:35
καλησπέρα SANTOPTOL! Προσπάθησα στο paypal.αφού εγγράφτηκα να δηλώσω τα στοιχεία της χρεωστικής κάρτας ΑΤΕ , όμως χωρίς επιτυχεία. καταρχήν, οι επιλογές που σου έδινε ήταν κάτι πιστωτικές κάρτες τύπου mastercard, visa κλπ. δεν είδα πουθενά πεδίο που να λέει για debit cards. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!

Tiven
12-09-08, 21:49
καλησπέρα SANTOPTOL! Προσπάθησα στο paypal.αφού εγγράφτηκα να δηλώσω τα στοιχεία της χρεωστικής κάρτας ΑΤΕ , όμως χωρίς επιτυχεία. καταρχήν, οι επιλογές που σου έδινε ήταν κάτι πιστωτικές κάρτες τύπου mastercard, visa κλπ. δεν είδα πουθενά πεδίο που να λέει για debit cards. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!

Το ίδιο είναι μην ανησυχείς ;) .
Λέει δηλαδή credit και δέχεται και χρεωστικές και τα πάντα.

Δοκίμασέ το και θα την δεχθεί.

SantoPtol
12-09-08, 21:52
Αν η χρεωστική σου έχει πάνω το σήμα Visa δήλωσε στο paypal ότι είναι Visa και ας είναι χρεωστική. Επίσης στο paypal για όνομα και επίθετο γράψε όπως ακριβώς είναι τυπομένα πάνω στην χρεωστική σου κάρτα, με λατινικούς κεφαλαίους χαρακτήρες.

Δεν θα χρησιμοποιηθεί ως πιστωτική ποτέ, μην φοβάσαι αυτό. Π.χ αν θες να αγοράσεις κάτι που κάνει 100 ευρώ και μέσα στον λογαριασμό σου έχεις 80 τότε δεν θα μπορείς να αγοράσεις, η τράπεζα θα μπλοκάρει το paypal.

ZHUL
12-09-08, 22:54
Στην αρχή το paypal κάνει verifying card, σώστα?Αν γράψω το όνομα μου με ελληνικούς χαρακτήρες τι γίνεται? μήπως μου μπλοκάρει η τράπεζα την κάρτα? ή απλός μου έρχεται μία απάντηση από paypal ότι δεν μπορεί να γίνει verfying of card. και κάτι άλλο, πώς να αλλάω το όνομα στα λατινικά ? πρέππει να αλλαχτεί πρώτα στο ebay και μετά στο paypal, ή δεν παίζει ρόλο?

zeta
12-09-08, 23:08
το ονομα μου εγώ στα αγγλικά το εγραψα στο paypal...

SantoPtol
13-09-08, 00:04
Αφού είναι καινούριο λογαριασμός, διεγραψέ τον, και κάνε καινούριο με το ίδιο mail. Εγώ έτσι έκανα λόγω ότι είχα γράψει τα στοιχεία μου με ελληνικούς χαρακτήρες ενώ η κάρτα πάνω είναι με λατινικούς.

ZHUL
15-09-08, 18:31
να σου πώ, έβγαλα και μία κάρτα τύπου προπληρωμένου virtual prepaid card webuy piraeus bank, ρώταω αν μπορώ να τη βάλω στο paypal?

zeta
15-09-08, 19:33
δεν ξέρω....αν έχει την ένδειξη visa, μάλλον ναι, αλλιώς χλωμό..

Tiven
16-09-08, 02:07
να σου πώ, έβγαλα και μία κάρτα τύπου προπληρωμένου virtual prepaid card webuy piraeus bank, ρώταω αν μπορώ να τη βάλω στο paypal?

Καλύτερα να πάρεις Electron , που δεν δίνεις προμήθεια κάθε φορά που βάζεις λεφτά στον λογαριασμό της. Αν και δεν ξέρω πως λειτουργεί η συγκεκριμένη που πήρες της Πειραιώς.

jap
16-09-08, 07:35
Καλύτερα να πάρεις Electron , που δεν δίνεις προμήθεια κάθε φορά που βάζεις λεφτά στον λογαριασμό της. Αν και δεν ξέρω πως λειτουργεί η συγκεκριμένη που πήρες της Πειραιώς.

Πέστα Tiven! Τσάμπα κερατιάτικα είναι οι prepaid...

zeta
16-09-08, 13:12
απλά με την electron, προσοχή, ο λογαριασμός να μην εχει μεσα χρηματα...
να βαζετε μονο οταν θελετε να κανετε συναλλαγή....επειδη ειναι χρεωστικη η ελεκτρον,
μπορει καποιος με μια συναλλαγή να παρει ολα τα λεφτα.....
αλλιώς βολεύει...

πάντως αν σας ενδιαφέρει, αρκετες τραπεζες, σίγουρα η εμπορική παντως, εχει αντικαταστήσει τις απλές
χρεωστικές με νεες, που εχουν την ενδειξη visa πανω, χωρις βεβαια να ειναι πιστωτικες...ειναι καλη λυση αυτη,
και μπορεις να ψωνισεις κιολας με αυτες οπουδηποτε υπαρχει το σημα βιζα...

Tiven
16-09-08, 13:48
Ήρθαν σήμερα τα πράματα που είχα πάρει με λίγα λεπτά € :lol:

Τελικά όντως feedback ανεβάζουν οι Κινέζοι.

zeta
16-09-08, 23:04
σε καλή μεριά!!

Tiven
17-09-08, 00:45
σε καλή μεριά!!

Thanks Ζέτα :)

ZHUL
18-09-08, 10:47
καλημέρα σας. μία ερώτηση. στο paypal λέει το εξής....Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge you authorized. Enter the code below. πιό card statement να ψάξω, θα μας τρελλάνει. Αν πάω στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ θα μου δώσουν το 4-digit code? στις 16/09/08 έγινε η χρέωση 1,50 ευρώ.

gkandir
18-09-08, 10:52
καλημέρα σας. μία ερώτηση. στο paypal λέει το εξής....Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge you authorized. Enter the code below. πιό card statement να ψάξω, θα μας τρελλάνει. Αν πάω στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ θα μου δώσουν το 4-digit code? στις 16/09/08 έγινε η χρέωση 1,50 ευρώ.
Θα το δεις στον επόμενο λογαριασμό της κάρτας σου. Θα αναφέρεται στην συναλλαγή των 1,50€.

Giama
18-09-08, 10:56
Αν πάω στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ θα μου δώσουν το 4-digit code? στις 16/09/08 έγινε η χρέωση 1,50 ευρώ.

Θα στο πουν και από το τηλέφωνο λογικά.

ZHUL
18-09-08, 10:57
ΦΊΛΕ στην κάρτα είναι δηλωμένη η διευθυνση εργασίας μου. αλλά επειδή εδώ και ένα μήνα έχω σταματήσει αυτό σημαίνει ότι το statement της κάρτας θα μου έρθει στην διευθυνση εργασίας μου. να βάλλω σαν διεύθυνση την διεύθυνση κατοικίας?

RASTAVIPER
18-09-08, 12:31
ΦΊΛΕ στην κάρτα είναι δηλωμένη η διευθυνση εργασίας μου. αλλά επειδή εδώ και ένα μήνα έχω σταματήσει αυτό σημαίνει ότι το statement της κάρτας θα μου έρθει στην διευθυνση εργασίας μου. να βάλλω σαν διεύθυνση την διεύθυνση κατοικίας?

Νομίζω ότι πρέπει να είναι ίδια η διεύθυνση αποστολής με τη διεύθυνση της κάρτας που έχει δηλωθεί στο PAYPAL.

Tiven
18-09-08, 13:42
καλημέρα σας. μία ερώτηση. στο paypal λέει το εξής....Check your card statement and find the 4-digit PayPal code for the charge you authorized. Enter the code below. πιό card statement να ψάξω, θα μας τρελλάνει. Αν πάω στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ θα μου δώσουν το 4-digit code? στις 16/09/08 έγινε η χρέωση 1,50 ευρώ.

Πάρ'τους τηλέφωνο όπως είπε ο φίλος , και πες τους πως θες τον τετραψήφιο κωδικό για το paypal. Θα στον δώσουν μέσα σε 1-2 λεπτά , αφού πρώτα εξακριβώσουν πως είσαι ο νόμιμος κάτοχος της κάρτας (θα σε ρωτήσουν κάποια στοιχεία).

Εγώ όταν τους πήρα τηλέφωνο για τον κωδικό , μόλις ακούσαν την λέξη "paypal" μου κάνει "μισό λεπτό παρακαλώ". Και μου το είπε χωρίς να της εξηγήσω που να ψάξει (ιστορικό , απόδειξη κλπ.). Πολύ εξυπηρετικοί.

klou
02-10-08, 12:09
Ευχαριστώ Tiven για την απάντηση.

Άλλη ερώτηση: Η κάρτα που έβαλα στο paypal μπορεί να δεχθεί πληρωμές μέχρι και 1000 ευρώ, που είναι και το πιστωτικό της Όριο.
Από ότι διάβασα, εφόσον έχω Business account, μπορώ να δεχθώ Unlimited ποσό πληρωμών στο paypal και κρατά την προμήθεια που αναφέρει ( το ποσοστό επι των πωλήσεων, ανάλογα το ποσό από 1.4 έως 3.κάτι% και 0.35 ευρώ. )
Μετά, για να τα μεταφέρω στον τραπεζικό μου λογαριασμό, θα χρεωθώ έξτρα fee; Γνωρίζει κανέις; Το ρωτάω γιατί δεν μπόρεσα να το βρώ κάπου και να το διαβάσω, μέσα στο help.

Επίσης λάβατε το νέο Top up που αναφέρει ότι μπορούμε να συνδέσουμε το λογαριασμό μας και να αγοράζουμε μέσω αυτού, χωρίς πιστωτική;
Μπορεί αυτό να χρησιμοποιηθεί και αντίστροφα; Να συνδέσω έναν λογαριασμό Όψεως πχ και να μεταφέρονται απευθείας εκεί οι πληρωμές μου;
Και πάλι, πέρα από τις προμήθειες των πωλήσεων μου, θα υπάρξουν κι άλλες προμήθειες κατά τη μεταφορά;
Thanks.

Giama
02-10-08, 13:31
Μετά, για να τα μεταφέρω στον τραπεζικό μου λογαριασμό, θα χρεωθώ έξτρα fee; Γνωρίζει κανέις; Το ρωτάω γιατί δεν μπόρεσα να το βρώ κάπου και να το διαβάσω, μέσα στο help.

Με μια μικρή επιφύλαξη γιατί απλά νομίζω πως έχει τύχει να το πάρει το μάτι μου, δεν είμαι όμως σίγουρος.

Έχω την εντύπωση ότι για να μεταφέρεις ποσά μέχρι 100 Ευρώ από τον Paypal λογαριασμό σου στον τραπεζικό σου λογαριασμό σε χρεώνει 1 Ευρώ, ενώ για ποσά από 100 Ευρώ και πάνω η μεταφορά είναι δωρεάν.

Τώρα αυτό αν θυμάμαι καλά το γράφει στη σελίδα με τα Fees, μπορεί να κάνω λάθος τσέκαρέ το.

jap
02-10-08, 14:22
Με μια μικρή επιφύλαξη γιατί απλά νομίζω πως έχει τύχει να το πάρει το μάτι μου, δεν είμαι όμως σίγουρος.

Έχω την εντύπωση ότι για να μεταφέρεις ποσά μέχρι 100 Ευρώ από τον Paypal λογαριασμό σου στον τραπεζικό σου λογαριασμό σε χρεώνει 1 Ευρώ, ενώ για ποσά από 100 Ευρώ και πάνω η μεταφορά είναι δωρεάν.

Τώρα αυτό αν θυμάμαι καλά το γράφει στη σελίδα με τα Fees, μπορεί να κάνω λάθος τσέκαρέ το.

Ακριβώς έτσι! Και για το φίλο που ρωτάει όχι, αυτόματη μεταφορά δεν γίνεται.

SantoPtol
02-10-08, 14:31
Αυτόματη μεταφορά χωρίς χρέωση μου έκανε το paypal όταν κάποιος μου έστειλε refund για κάποιο ελαττωματικό αντικείμενο που μου έστειλε.

klou
02-10-08, 16:37
Thanks guys :)
Έχω κάνει verified τον λογαριασμό μου στο paypal, το ebay μου δείχνει ότι ο paypal account μου είναι linked, αλλά συνεχίζει να με εμποδίζει να συνεχίσω τις διαδικασίες selling, βγάζοντας μου το μήνυμα ότι πρέπει να κάνω link τον verified paypal account μου.
Τώρα τί; Τους έστειλα email και περιμένω...
Λέτε να χρειάζεται καμια μέρα μέχρι να ενημερωθούν όλα τα συστήματα;
Το register το έκανα στο ebay.com global.

ZHUL
06-10-08, 18:17
Μία ερώτηση έχω για σας, θέλω να αγοράσω ένα λάπτοπ απο e-bay(500-600 ευρώ). το θέμα έιναι πόσο αξιόπιστοι είναι oi sellers. πια χώρα να διαλέγω, αν είναι αλήθεια new laptops.??? όποιος ξέρει κάτι ας με φωτήσει.....

zeta
07-10-08, 01:25
μόνο από Ευρώπη, για να μην περάσει τελωνειο και το πληρώσεις παπορίσιο.
Να κοιτάξεις ο πωλητής να έχει μεγάλο feedback, κοντά στο 100%. Δες και τα σχόλια των άλλων πελατών.
Και αποφασίζεις.

Dimitris_80
07-10-08, 03:00
Και κοντά στο 100% να έχουν, αν έχουν μεγάλο feedback για ρίξτε μια ματιά στις αρνητικές τους... Πχ. μερικές φορές 50 αρνητικές του τελευταίου μήνα σε βάθος 50.000 αξιολογήσεων μπορεί μεν να είναι ~100% θετικό, αλλά αυτές οι 50 αρνητικές να είναι σημαντικές για το προϊόν που αγοράζετε. ;)

vikhr
07-10-08, 15:43
Και κοντά στο 100% να έχουν, αν έχουν μεγάλο feedback για ρίξτε μια ματιά στις αρνητικές τους... Πχ. μερικές φορές 50 αρνητικές του τελευταίου μήνα σε βάθος 50.000 αξιολογήσεων μπορεί μεν να είναι ~100% θετικό, αλλά αυτές οι 50 αρνητικές να είναι σημαντικές για το προϊόν που αγοράζετε. ;)

Είναι σχετικά γνωστό ότι ορισμένοι power sellers με χιλιάδες αξιολογήσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα βγάζουν ένα έξτρα εισόδημα μη στέλνοντας τίποτα στους αγοραστές.

Οι αρνητικές πέφοτυν, αλλά μέσα στο χάος χάνονται τελείως και ούτε γάτα - ούτε ζημιά. Έχω αγοράσει εκατοντάδες φορές από το ebay χωρίς να αντιμετωπίσω πρόβλημα, αλλά καλό είναι να έχουν οι ενδιαφερόμενοι υπόψη τους ότι παίζουν και απάτες.

Η πληρωμή με paypal (αν το υποστηρίζει ο πωλητής) προσφέρει ένα επιπλέον επίπεδο ασφάλειας

@ ADSLgr.com All rights reserved.