PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

RASTAVIPER
08-10-08, 12:01
Είναι σχετικά γνωστό ότι ορισμένοι power sellers με χιλιάδες αξιολογήσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα βγάζουν ένα έξτρα εισόδημα μη στέλνοντας τίποτα στους αγοραστές.

Οι αρνητικές πέφοτυν, αλλά μέσα στο χάος χάνονται τελείως και ούτε γάτα - ούτε ζημιά. Έχω αγοράσει εκατοντάδες φορές από το ebay χωρίς να αντιμετωπίσω πρόβλημα, αλλά καλό είναι να έχουν οι ενδιαφερόμενοι υπόψη τους ότι παίζουν και απάτες.

Η πληρωμή με paypal (αν το υποστηρίζει ο πωλητής) προσφέρει ένα επιπλέον επίπεδο ασφάλειας
Αν παίζει τέτοια περίπτωση, δηλαδή να μη στέλνουν κάποιες φορές τα προϊόντα επίτηδες, δεν πρέπει να μπει το EBAY στη μέση και να τους κόψει τον κώλο?Να τους αναγκάσει να δώσουν τα χρήματα πίσω ή να τους κάνει κανένα block το account?

Dimitris_80
08-10-08, 12:14
Αν παίζει τέτοια περίπτωση, δηλαδή να μη στέλνουν κάποιες φορές τα προϊόντα επίτηδες, δεν πρέπει να μπει το EBAY στη μέση και να τους κόψει τον κώλο?Να τους αναγκάσει να δώσουν τα χρήματα πίσω ή να τους κάνει κανένα block το account?
Αν αγοράζεις μέσω Paypal πάντα είσαι ασφαλισμένος. Ανοίγεις ένα dispute εκεί και αν δε τα βρεις με τον πωλητή, η Paypal σε αποζημιώνει πλήρως. ;) Να φοβάσαι μόνο αν δε δέχεται ο πωλητής Paypal (οι Γερμανοί συνήθως ζητάνε μόνο εμβάσματα... :down: )

Συνήθως όμως τα βρίσκεις με τον πωλητή.

Andree
08-10-08, 12:29
Καλήμερα σε όλους.
Και μια ερώτηση από μένα. Είναι να πάρω μια ψηφιακή μηχανή SLR η οποία κάνει περίπου στα 500$ όταν μου έρθει μήπως ξέρει κάνεις αν θα πληρώσω τελωνείο και πόσο θα είναι στο περίπου..? Και πως μπορώ να υπολογίσω πόσο θα μου βγαίνει το τελωνείο για κάτι που περνώ από εξωτερικό, τρίτες χώρες εκτός Ε.Ε. κτλ Μιλάμε πάντα μέσο ebay.

Dimitris_80
08-10-08, 12:31
Καλήμερα σε όλους.
Και μια ερώτηση από μένα. Είναι να πάρω μια ψηφιακή μηχανή SLR η οποία κάνει περίπου στα 500$ όταν μου έρθει μήπως ξέρει κάνεις αν θα πληρώσω τελωνείο και πόσο θα είναι στο περίπου..? Και πως μπορώ να υπολογίσω πόσο θα μου βγαίνει το τελωνείο για κάτι που περνώ από εξωτερικό, τρίτες χώρες εκτός Ε.Ε. κτλ Μιλάμε πάντα μέσο ebay.
Χμ. Δύσκολη περίπτωση... Αν μπορείς προτίμησε κάποια χώρα της ΕΕ. Αν δεν μπορείς από χώρα της ΕΕ, τότε να ξέρεις ότι το τελωνείο παίρνει ό,τι θέλει, δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Ρώτησε όμως και τον πωλητή, όλο και κάτι θα γνωρίζει από παρόμοιες περιπτώσεις.

Andree
08-10-08, 12:52
Οκ ευχαριστω φιλε..

blugosi
08-10-08, 13:10
Καλήμερα σε όλους.
Και μια ερώτηση από μένα. Είναι να πάρω μια ψηφιακή μηχανή SLR η οποία κάνει περίπου στα 500$ όταν μου έρθει μήπως ξέρει κάνεις αν θα πληρώσω τελωνείο και πόσο θα είναι στο περίπου..? Και πως μπορώ να υπολογίσω πόσο θα μου βγαίνει το τελωνείο για κάτι που περνώ από εξωτερικό, τρίτες χώρες εκτός Ε.Ε. κτλ Μιλάμε πάντα μέσο ebay.

Άμα στην βάλει με τιμολόγιο στν πραγματική αξία, θα πληρώσεις 22% στην τιμή μαζί με τα μεταφορικά. Προσθέτεις και κάποιο κόστος εκτελωνισμού (διατακτικές κλπ.) που μπορεί να πάει και κανένα 100στάρικο...
Και μαϊμού τιμολόγιο να στη βάλει, υπάρχουν πολλές πιθανότητες ο τελωνειακός να την υπολογίσει στην πραγματική της αξία.

Ψάξε τις τιμές της μηχανής που θέλεις στην Ελλάδα και στη Γερμανία καλύτερα.

profitis
08-10-08, 14:36
Kαλησπέρα παιδια,

εχω σταμπάρει αυτο το Monitor
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&Item=250305703579&Category=174&_trksid=p3907.m29

απο το ebay για μία φίλη μου. Ρώτησα το πωλητη και μου ειπε οτι στέλνει Κρήτη αρκει να κάνουμε add τη διευθυνση (στο Paypal εχω μονο κάνει add τις διευθυνσεις μου στο σπίτι στην Αθήνα) στο paypal. Πήγα στη διαχείρηση λογαριασμου στο ebay και εκανα add ομως θα πρέπει να κάνω add τη διευθυνση ΚΑΙ στο λογαριασμο του paypal;

Επίσης επειδή ο τυπας εχει σχετικα ακριβούτσικη την οθόνη πόσες λίρες πιστευετε οτι αν του κόψω θα δεχτει τη προσφορα...:hmm:

Dimitris_80
08-10-08, 15:05
Kαλησπέρα παιδια,

εχω σταμπάρει αυτο το Monitor
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&Item=250305703579&Category=174&_trksid=p3907.m29

απο το ebay για μία φίλη μου. Ρώτησα το πωλητη και μου ειπε οτι στέλνει Κρήτη αρκει να κάνουμε add τη διευθυνση (στο Paypal εχω μονο κάνει add τις διευθυνσεις μου στο σπίτι στην Αθήνα) στο paypal. Πήγα στη διαχείρηση λογαριασμου στο ebay και εκανα add ομως θα πρέπει να κάνω add τη διευθυνση ΚΑΙ στο λογαριασμο του paypal;

Επίσης επειδή ο τυπας εχει σχετικα ακριβούτσικη την οθόνη πόσες λίρες πιστευετε οτι αν του κόψω θα δεχτει τη προσφορα...:hmm:
Για τσέκαρε από pixmania, έχει αρκετές μεγάλες οθόνες εκεί που θέλεις και σε καλή τιμή.

http://www.pixmania.com/gr/gr/11125/xx/xx/1899/9/criteresn.html

profitis
08-10-08, 15:32
Για τσέκαρε από pixmania, έχει αρκετές μεγάλες οθόνες εκεί που θέλεις και σε καλή τιμή.

http://www.pixmania.com/gr/gr/11125/xx/xx/1899/9/criteresn.html


Τhanks για το link και την απάντηση αλλα ηδη εχουμε κατασταλαξει στη dell 2709w και το Pixmania απ όσο ειδα δεν εχει καθόλου Dell. Απο ebay η τιμής της ειναι μια χαρούλα, περι τα 650 ευρω μαζι με μεταφορικά.

panaiz
08-10-08, 17:35
ρε παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση.. στην διευθυνση και γενικα ολα σας τα στοιχεια πως τα γραφετε οταν αφορα αγορες απο εξωτερικο; (συγκεκριμενα θελω απο ιταλια κατι μεσω paypal) πχ.
1) α) Παναγιώτης β) Panagiotis γ) Panagiwths
2) α) Ρόδος β) Rodos γ) Rhodes
3) α) Αναληψη 12 β) Analipsi 12 γ) Analhpsh 12

ποια ειναι τα σωστα για να μου ερθει το προιον στο σπιτι μου και οχι να χαθει;

zeta
08-10-08, 17:55
panagiotis, rodos, analipsi 12.
αλλά δεν εχει και πολύ σημασία....
περισσότερο ειναι για τον ταχυδρόμο που θα στο φερει σπιτι.
το θεμα ειναι να φαινεται καλα το Greece, και οπωσδήποτε ταχυδρομικό κώδικα.

RASTAVIPER
09-10-08, 14:21
Τhanks για το link και την απάντηση αλλα ηδη εχουμε κατασταλαξει στη dell 2709w και το Pixmania απ όσο ειδα δεν εχει καθόλου Dell. Απο ebay η τιμής της ειναι μια χαρούλα, περι τα 650 ευρω μαζι με μεταφορικά.
Εγώ πάντως με τίποτα δε θα έδινα τόσα χρήματα για 1 αντικείμενο από EBAY..
Eδώ δηλαδή πόσο έχει το αντίστοιχο αντικείμενο?

profitis
09-10-08, 15:34
Εγώ πάντως με τίποτα δε θα έδινα τόσα χρήματα για 1 αντικείμενο από EBAY..
Eδώ δηλαδή πόσο έχει το αντίστοιχο αντικείμενο?

Χωρις να κάνεις Offer στην Dell Hellas που παίζει να σου μειώσει τη τιμή εχει κοντά στα 850 ευρώ...Οποτε για 200 ευρω εννοειται οτι αξίζει απο ebay!!!

difotiad
09-10-08, 17:04
να ρωτησω λιγο σε περιπτωση που καποιος ξερει.Σκοπευω να παρω ενα κινητο Blackberry απο το ebay.co.uk γιατι τα εχουν σε πολυ καλες τιμες!!Χωρια απο τον φορτιστη που θα ειναι διαφορετικος υπαρχει καποιο προβλημα με τα δικτυα;;εγω εχω cosmote και αυτο για παραδειγμα που βλεπω ειναι O2.Επισης υπαρχει περιπτωση τελωνειου,(ειναι απο Αγγλια) η το τελωνειο ειναι μονο για αμερικη;Αν ξερει κανεις παιδια η εχει αγορασει θα με βοηθουσε πολυ,μη δωσω τσαμπα τα λεφτα

zeta
09-10-08, 17:14
δεν υπάρχει πρόβλημα, με Αγγλία με τα δίκτυα, ίδια με εδώ είναι. Πρόβλημα υπάρχει με Αμερική.
μόνο που θα χρειαστείς ανταπτοράκι για το φορτιστή, το οποίο κάνει ας πούμε 5 ευρώ
σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό.
επίσης το τελωνείο είναι μόνο για αμερική.

jap
09-10-08, 17:20
Χωρις να κάνεις Offer στην Dell Hellas που παίζει να σου μειώσει τη τιμή εχει κοντά στα 850 ευρώ...Οποτε για 200 ευρω εννοειται οτι αξίζει απο ebay!!!

Κι εγώ συμφωνώ με τον rastaviper, το ρίσκο είναι μεγάλο και το κέρδος όχι τόσο μεγάλο. Αν έρθει με καμένο/α pixel, στην αλλάζουν ή όχι και με πόσα μεταφορικά; (Στις μεγάλες διαστάσεις δεν ισχύουν τα όσα έχεις ακούσει για zero-pixel εγγυήσεις και δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για τη Dell έτσι κι αλλιώς) Δεν με τρομάζει το ποσό, όσο το γεγονός ότι μιλάμε για οθόνη, κάτι που εδώ στην Ελλάδα το αγοράζεις πλέον με on-site εγγυήσεις τριετείς. Τώρα, πόσο καλή μπορεί να θεωρείς εσύ μια συγκεκριμένη οθόνη και να κολλάς σε αυτήν χωρίς να την έχεις δει από κοντά, και πόσο θεωρείς ότι είναι σημαντικά 200 ευρώ που θα μπορούσες να τα εξοικονομούσες αν συμβιβαζόσουν με κάποιο άλλο μοντέλο άλλου κατασκευαστή, είναι προσωπικό θέμα. Επειδή είσαι διατεθειμένος να δώσεις 600+ ευρώ, να δεις τουλάχιστον την οθόνη κάπου να δουλεύει να βεβαιωθείς ότι αξίζει τα λεφτά της, ό,τι και να πάρεις τελικά.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 5 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


να ρωτησω λιγο σε περιπτωση που καποιος ξερει.Σκοπευω να παρω ενα κινητο Blackberry απο το ebay.co.uk γιατι τα εχουν σε πολυ καλες τιμες!!Χωρια απο τον φορτιστη που θα ειναι διαφορετικος υπαρχει καποιο προβλημα με τα δικτυα;;εγω εχω cosmote και αυτο για παραδειγμα που βλεπω ειναι O2.Επισης υπαρχει περιπτωση τελωνειου,(ειναι απο Αγγλια) η το τελωνειο ειναι μονο για αμερικη;Αν ξερει κανεις παιδια η εχει αγορασει θα με βοηθουσε πολυ,μη δωσω τσαμπα τα λεφτα

Από Αγγλία ειδικά, κινητό μόνο αν σου λέει ξεκάθαρα ο πωλητής ότι είναι ξεκλείδωτο (ή αν ξέρεις τη διαδικασία να ξεκλειδώσεις το συγκεκριμένο κινητό). Όπως σου λέει και η Ζέτα θέμα συχνοτήτων δεν υπάρχει, και τελωνείο δεν σε απασχολεί από Αγγλία.

zeta
09-10-08, 17:28
όντως το κλείδωμα το έχουμε ξεχάσει, γιατί πλέον στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια τα κινητά είναι ξεκλείδωτα.
Μάλλον, αν θυμάμαι καλά, αυτά με συνδεση δεν ηταν ποτέ κλειδωμένα, κλειδωμένα ήταν αυτά της καρτοκινητής, και όταν περνουσε χρονος ή εξάμηνο, σου έδιναν τον κωδικό. κάτι τετοιο νομίζω ότι τώρα δεν υπάρχει.
Καλά που το είπες λοιπόν, αφού ξέρεις ότι στην Αγγλία τα κλειδώνουν.
(βέβαια ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει....);)

difotiad
09-10-08, 17:30
Ναι μιλαμε για ξεκλειδωτο και αξιοπιστο πωλητη 100% feedback με αρκετες συναλλαγες.Η λειτουργια των Blackberry ειναι οπως των υπολοιπων κινητων η εχουν κατι το ιδιαιτερο;Βλεπω κατι ιδιαιτερα πακετα στην cosmote και στην wind γι αυτο ρωταω προσπαθω να καταλαβω τι παιζει γενικα.

jap
09-10-08, 18:37
Ναι μιλαμε για ξεκλειδωτο και αξιοπιστο πωλητη 100% feedback με αρκετες συναλλαγες.Η λειτουργια των Blackberry ειναι οπως των υπολοιπων κινητων η εχουν κατι το ιδιαιτερο;Βλεπω κατι ιδιαιτερα πακετα στην cosmote και στην wind γι αυτο ρωταω προσπαθω να καταλαβω τι παιζει γενικα.

:oneup:
Καλύτερα να σου απαντήσει κανένας χρήστης τους, αλλά το σίγουρο είναι πως έχουν ιδιαίτερο λειτουργικό δικό τους. Πλεονέκτημα το πλήρες πληκτρολόγιο και βασική τους χρήση η ανταλλαγή email. Αν δεν το έχεις δοκιμάσει και γενικά ψάχνεσαι, δες και κανένα smartphone με Windows Mobile (π.χ. Motorola Q9h στα 150 ευρώ από Cosmote, με Windows Mobile 6, 3G με HSPA, πλήρες πληκτρολόγιο αρκετά καλό, δεν έχει Wi-Fi). Άλλα αντίστοιχα από Samsung και Nokia είναι πιο ακριβά. Αν δώσεις κάτι παραπάνω, έχει και με GPS.

profitis
09-10-08, 20:08
Κι εγώ συμφωνώ με τον rastaviper, το ρίσκο είναι μεγάλο και το κέρδος όχι τόσο μεγάλο. Αν έρθει με καμένο/α pixel, στην αλλάζουν ή όχι και με πόσα μεταφορικά; (Στις μεγάλες διαστάσεις δεν ισχύουν τα όσα έχεις ακούσει για zero-pixel εγγυήσεις και δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για τη Dell έτσι κι αλλιώς) Δεν με τρομάζει το ποσό, όσο το γεγονός ότι μιλάμε για οθόνη, κάτι που εδώ στην Ελλάδα το αγοράζεις πλέον με on-site εγγυήσεις τριετείς. Τώρα, πόσο καλή μπορεί να θεωρείς εσύ μια συγκεκριμένη οθόνη και να κολλάς σε αυτήν χωρίς να την έχεις δει από κοντά, και πόσο θεωρείς ότι είναι σημαντικά 200 ευρώ που θα μπορούσες να τα εξοικονομούσες αν συμβιβαζόσουν με κάποιο άλλο μοντέλο άλλου κατασκευαστή, είναι προσωπικό θέμα. Επειδή είσαι διατεθειμένος να δώσεις 600+ ευρώ, να δεις τουλάχιστον την οθόνη κάπου να δουλεύει να βεβαιωθείς ότι αξίζει τα λεφτά της, ό,τι και να πάρεις τελικά.


Η Οθόνη καλύπτεται απο Zero pixel εγγύηση απευθείας απο την Dell Hellas απλα με το serial number της οθόνης αρκει να ειναι μοντέλο της ΕΕ. Η Dell δίνει zero pixel ακόμη και στις 30αρες της. Ο πωλητής τα ανέφερε ολα αυτα ξεκαθαρα στην αγγελία του. Επιπλέον η πληρωμή εγινε μέσω paypal και το δέμα ειναι ασφαλισμένο. Πιστευω υπάρχουν αρκετες ασφαλιστικές δικλύδες...;)

Δεν εχετε αδικο για το ότι πρέπει να δεις την οθόνη σε λειτουργία αλλα εντάξει, η Dell εχουν κορυφαια χρωματική απόδοση. Τo monitor δεν ειναι για μένα αλλα για φίλη που προτίμησε την 27αρα Dell απο την 26αρα LG που θα μπορούσε να τη δει και ελληνικο μαγαζί. Οπότε αφου το ήθελε αυτη...

jap
09-10-08, 20:27
Η Οθόνη καλύπτεται απο Zero pixel εγγύηση απευθείας απο την Dell Hellas απλα με το serial number της οθόνης αρκει να ειναι μοντέλο της ΕΕ. Η Dell δίνει zero pixel ακόμη και στις 30αρες της. Ο πωλητής τα ανέφερε ολα αυτα ξεκαθαρα στην αγγελία του. Επιπλέον η πληρωμή εγινε μέσω paypal και το δέμα ειναι ασφαλισμένο. Πιστευω υπάρχουν αρκετες ασφαλιστικές δικλύδες...;)

Δεν εχετε αδικο για το ότι πρέπει να δεις την οθόνη σε λειτουργία αλλα εντάξει, η Dell εχουν κορυφαια χρωματική απόδοση. Τo monitor δεν ειναι για μένα αλλα για φίλη που προτίμησε την 27αρα Dell απο την 26αρα LG που θα μπορούσε να τη δει και ελληνικο μαγαζί. Οπότε αφου το ήθελε αυτη...

Αφού το έχετε ψάξει, καμία αντίρρηση, καλές θεάσεις όταν με το καλό την παραλάβει! :oneup:

profitis
09-10-08, 20:50
Αφού το έχετε ψάξει, καμία αντίρρηση, καλές θεάσεις όταν με το καλό την παραλάβει! :oneup:

Τhanks a lot!!!! Εγω κυρίως ειχα πάρει το 24αρι dell χωρις να το δω...Τώρα η φιλη μου ειχε δει το 24αρι και απλα ειπε οτι το μάτι της το σήκωνε χαλαρα οπότε αποφασισε για περισσότερες ιντσες :p:p:p

zeta
09-10-08, 22:30
καλορίζικη!

Mighty Mouse
09-10-08, 22:32
καλορίζικη!

Ναι, Ναι, Ναι, Ναι...
Καλοριζικη.:oneup:

profitis
20-10-08, 16:29
Παιδια καλημέρα, χρειαζομαι επιγόντως τη βοήθεια σας.

Ειχα παραγγείλει μια dell 27αρα απο εναν τύπο στο ebay με καλο feedback. Aφου εκανα τη πληρωμή του εστειλα mail για να μου στειλει το track number. Στο αυτοματο mail μετα τη πλκηρωμή που μου εστειλε ελεγε οτι σύντομα θα μου στειλει το track number. Οπως καταλαβαινετε δεν εστειλε τίποτα. Περασαν 2-3 μέρες του ξαναεστειλα mail ζητώντας του το track number. Αφου δεν εβλεπα απαντηση ξαναστειλα, παλι κανενα αποτελέσμα και μετα αναγκάστηκα να του πω για neutral feedback μήπως και μου το στείλει.

Αφου ειδα οτι δεν απάντησε του εστειλα σήμερα ενα πολυ πιο απειλητικο μήνυμα αφου πραγματικά δεν ειναι τίποτα να μας δώσερι το tracking number οπου τον απειλούσα για negative feeback μήπως και απαντήσει. Δεν ξέρω αν παραβιασα κάποιον κανονα, θυμάμαι οτι και άλλοι χρηστες εχουν ακολουθήσει αυτο το "στυλ". Ελαβα την απάντηση που φαινεται παρακάτω. Θέλω να μου πειτε αν κάνω κάτι λάθος ή αυτος εχει την ΛΑΘΟΣ συμπεριφορα.




Dear *********
Hello,

I m going to pay in few minutes...When u send the package can u send me the track number of the package?

I think that package has insurrance...right?




Hello!!!

You have sent me an auto generated, probably, message that the monitor has been dispatched and the track number will be provided to me soon. Unfortenately no mail came for this.

Can u send me the track number please because i need to know when the package will come. I'll be glad if you do it!

manolis, goodnight!!!






Hello, i sent u again message but i hope that u were busy or u didnt see the message.

I bought from u a dell 2709w. Can u send me the track number of the monitor please?

Thanks for your time




Its the 4th time i am asking u the track number...Please can u send it to me; I imagine that the package will come these days but i want to watch it.

If u dont send me the track number i will think it seriously to give u neutral feeback.




I have been waiting a week to send me the track number which will be helpfull for me because i m still waiting for the monitor...

I've sent u 5 e-mails so far and i have had no response yet. I m afraid that this behavior will force me in a negative feedback to you.

All i want is the track number...


Kαι η ΑΠΑΝΤΗΣΗ του



No1) if you feel that this warrants a negative
feedback leave it ebay will get it removed after
this email will be sent in as proof as that is
feedback blackamil and it will result in you
being removed from ebay! 2) this is the 1st email
being recieved 3) You pay for the goods not a
tracking number, we do not like to be blackmailed
and you will be reported to ebay if you continue
to threaten us. your pakage is due for delivery
today

RASTAVIPER
21-10-08, 11:20
Παιδια καλημέρα, χρειαζομαι επιγόντως τη βοήθεια σας.

Ειχα παραγγείλει μια dell 27αρα απο εναν τύπο στο ebay με καλο feedback. Aφου εκανα τη πληρωμή του εστειλα mail για να μου στειλει το track number. Στο αυτοματο mail μετα τη πλκηρωμή που μου εστειλε ελεγε οτι σύντομα θα μου στειλει το track number. Οπως καταλαβαινετε δεν εστειλε τίποτα. Περασαν 2-3 μέρες του ξαναεστειλα mail ζητώντας του το track number. Αφου δεν εβλεπα απαντηση ξαναστειλα, παλι κανενα αποτελέσμα και μετα αναγκάστηκα να του πω για neutral feedback μήπως και μου το στείλει.

Αφου ειδα οτι δεν απάντησε του εστειλα σήμερα ενα πολυ πιο απειλητικο μήνυμα αφου πραγματικά δεν ειναι τίποτα να μας δώσερι το tracking number οπου τον απειλούσα για negative feeback μήπως και απαντήσει. Δεν ξέρω αν παραβιασα κάποιον κανονα, θυμάμαι οτι και άλλοι χρηστες εχουν ακολουθήσει αυτο το "στυλ". Ελαβα την απάντηση που φαινεται παρακάτω. Θέλω να μου πειτε αν κάνω κάτι λάθος ή αυτος εχει την ΛΑΘΟΣ συμπεριφορα.

Η αλήθεια είναι ότι και μένα μου έχει τύχει κάτι τέτοιο.Χωρίς να προδικάζω, μερικοί άνθρωποι θέλουν λίγο σπρώξιμο αλλά σε καμιά περίπτωση δεν απειλείς με negative feedback, επειδή δεν στέλνει το tracking number.
Το θέμα είναι το προϊόν που παράγγειλες.Περίμενε να έρθει το πακέτο και να δεις τι παίζει.Αν είναι οκ το προϊόν, όλα καλά.Αν δεν έρθει και περάσει πολύς καιρός και το παίζει κινέζος, τότε ρίξτου τη.

trd64
21-10-08, 12:04
Παιδια καλημέρα, χρειαζομαι επιγόντως τη βοήθεια σας.

Ειχα παραγγείλει μια dell 27αρα απο εναν τύπο στο ebay με καλο feedback. Aφου εκανα τη πληρωμή του εστειλα mail για να μου στειλει το track number. Στο αυτοματο mail μετα τη πλκηρωμή που μου εστειλε ελεγε οτι σύντομα θα μου στειλει το track number. Οπως καταλαβαινετε δεν εστειλε τίποτα. Περασαν 2-3 μέρες του ξαναεστειλα mail ζητώντας του το track number. Αφου δεν εβλεπα απαντηση ξαναστειλα, παλι κανενα αποτελέσμα και μετα αναγκάστηκα να του πω για neutral feedback μήπως και μου το στείλει.

Αφου ειδα οτι δεν απάντησε του εστειλα σήμερα ενα πολυ πιο απειλητικο μήνυμα αφου πραγματικά δεν ειναι τίποτα να μας δώσερι το tracking number οπου τον απειλούσα για negative feeback μήπως και απαντήσει. Δεν ξέρω αν παραβιασα κάποιον κανονα, θυμάμαι οτι και άλλοι χρηστες εχουν ακολουθήσει αυτο το "στυλ". Ελαβα την απάντηση που φαινεται παρακάτω. Θέλω να μου πειτε αν κάνω κάτι λάθος ή αυτος εχει την ΛΑΘΟΣ συμπεριφορα.











Kαι η ΑΠΑΝΤΗΣΗ του

Είχα ακριβός το ίδιο πρόβλημα.
Το θέμα είναι οτι είχα πληρώσει (μέσo paypal) για την ασφάλεια του δέματος και ο πολητής το έστειλε με απλό ταχυδρομείο και έτσι δεν είχε track number.

Κάνε ένα fill στο PAYPAL και ζήτα να ακυρώσουν την παραγγελία. Πάρε και τηλέφονο στην PAYPAL να τους εξηγήσεις την κατάσταση.

Αν είναι κατάστημα και όχι ιδιότης αυτός έχει μεγαλύτερο πρόβλημα άμα τον πετάξουν έξω από το ebay.

profitis
22-10-08, 20:43
Είχα ακριβός το ίδιο πρόβλημα.
Το θέμα είναι οτι είχα πληρώσει (μέσo paypal) για την ασφάλεια του δέματος και ο πολητής το έστειλε με απλό ταχυδρομείο και έτσι δεν είχε track number.

Κάνε ένα fill στο PAYPAL και ζήτα να ακυρώσουν την παραγγελία. Πάρε και τηλέφονο στην PAYPAL να τους εξηγήσεις την κατάσταση.

Αν είναι κατάστημα και όχι ιδιότης αυτός έχει μεγαλύτερο πρόβλημα άμα τον πετάξουν έξω από το ebay.


Eυτηχώς παιδια ολα καλα...Ο πωλητης απλα βαριοταν που ζουσε, γι αυτο δεν μου εστελνε το trucking number. Μου το εστειλε προχθες το απογευμα, τσέκαρα που ειναι το δέμα και ποια εταιρεια το εχει. Πήρα και τελικα το δέμα ειχε καταλήξει στην Speex και ευτυχώς τους πήρα τηλέφωνο και συννενοηθηκα μαζι τους γιατι το τηλέφωνο που ειχαν βάλει απο αγγλια ηταν οτι να ναι!!!


Τo monitor που ειναι της κοπελιας, απλα ΤΑ ΣΠΑΕΙ

Doxaios
02-11-08, 18:25
Θέλω να αγοράσω κάτι από το ebay που κοστίζει 75ε αλλά υπάρχει το εξής θέμα.Βρίσκω τον πωλητή στο ebay.co.uk αλλά πωλητής είναι στην Αμερική. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τελωνία ή να προσέξω τίποτα?

verbo
02-11-08, 23:16
Θέλω να αγοράσω κάτι από το ebay που κοστίζει 75ε αλλά υπάρχει το εξής θέμα.Βρίσκω τον πωλητή στο ebay.co.uk αλλά πωλητής είναι στην Αμερική. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τελωνία ή να προσέξω τίποτα?

Το πού βρίσκεις τον πωλήτη δεν επηρεάζει το σημείο από το οποίο στέλνεται το προϊόν. Όλοι οι πωλητές είναι διαθέσιμοι από όλα τα τοπικά ebay. Εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι το σημείο που σου στέλνει το προϊόν (πχ. Αμερική ή ΕΕ).

Σημαντικά στοιχεία για την αξιολόγηση του πωλητή - όπως έχει προαναφερθεί - είναι το feedback προηγούμενων αγοραστών. Κριτήρια αξιολόγησης πωλητή: μεγάλος αριθμός αγοραστών (πχ. >1000) και μεγάλο ποσοστό θετικών αξιολογήσεων (πχ. >99%)

Καλές αγορές!!!:oneup:

pcakias
02-11-08, 23:56
Προσοχη σε καποια λαμόγια !

Giwrgos_M
05-11-08, 23:59
αγορασα ενα αντικειμενο και ενω το πληρωσα κανονικα και λογικα το εχει στηλει αυτος,μου ηρθε ενα μηνυμα απο ebay μετα απο 6 μερες περιπου και μου εκανε remove το αντικειμενο απο τη λιστα και γραφει το εξης.
Dear(το ονομα μου)

Thanks for bidding on the listing:

(Ονομα αντικειμενου)

Unfortunately, we had to remove this listing and cancel all bids. We don't like to remove listings -- it's disappointing for everyone -- but sometimes we need to do it.

There are three main reasons why we remove listings:
-- The listing doesn't follow eBay guidelines.
-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.
-- The listing contains pictures or words that may create copyright or trademark issues.

If the seller is able to fix the problem and relist the item, we hope you'll bid on it again.

Sometimes, instead of relisting an item, a seller will suggest that you buy it directly from him or her, off eBay. If that happens, please don't accept. If anything goes wrong with the purchase, we won't be able to help you.

-- If you have questions --
Due to concerns about member privacy, we can't share any details about why the listing was removed, but we'd be glad to answer any other questions you might have. Here's the best way to contact us:
1. Click "Help" at the top of most eBay pages. You may need to sign in.
2. Click "Contact Us."
You'll be asked to describe what's going on, and we'll suggest the best way to get in touch.

We're really sorry about the inconvenience.

Sincerely,

eBay Trust and Safety team


Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.

τι γινεται???

RASTAVIPER
06-11-08, 14:02
αγορασα ενα αντικειμενο και ενω το πληρωσα κανονικα και λογικα το εχει στηλει αυτος,μου ηρθε ενα μηνυμα απο ebay μετα απο 6 μερες περιπου και μου εκανε remove το αντικειμενο απο τη λιστα και γραφει το εξης.
Dear(το ονομα μου)

Thanks for bidding on the listing:

(Ονομα αντικειμενου)

Unfortunately, we had to remove this listing and cancel all bids. We don't like to remove listings -- it's disappointing for everyone -- but sometimes we need to do it.

There are three main reasons why we remove listings:
-- The listing doesn't follow eBay guidelines.
-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.
-- The listing contains pictures or words that may create copyright or trademark issues.

If the seller is able to fix the problem and relist the item, we hope you'll bid on it again.

Sometimes, instead of relisting an item, a seller will suggest that you buy it directly from him or her, off eBay. If that happens, please don't accept. If anything goes wrong with the purchase, we won't be able to help you.

-- If you have questions --
Due to concerns about member privacy, we can't share any details about why the listing was removed, but we'd be glad to answer any other questions you might have. Here's the best way to contact us:
1. Click "Help" at the top of most eBay pages. You may need to sign in.
2. Click "Contact Us."
You'll be asked to describe what's going on, and we'll suggest the best way to get in touch.

We're really sorry about the inconvenience.

Sincerely,

eBay Trust and Safety team


Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.

τι γινεται???

Περίμενε να δεις αν θα σου έρθει και μετά βλέπεις.

Andrikos
06-11-08, 19:03
Καταρχην σου λενε αν εχεις αποριες να επικοινωνησεις!Καντο τοτε!
Παρολα αυτα εχει ακυρωθει το συγκεκριμενο auction αποτι καταλαβα και δεν καταχωρηθηκε σε καποιον.

zeta
06-11-08, 19:25
το έχεις πληρώσει?

george.pamak
06-11-08, 22:11
Παιδια και εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι.Προκειται να κανω μια αγορα απο το ebay με paypal.Εχω κανει ηδη account στο paypal και εχω γινει και verified.Αυτο που θελω να αγορασω ειναι "buy it now".Eγω τωρα πρεπει να μπω στο paypal και να κανω "top up" το ποσο που κοστιζει αυτο που θελω να αγορασω ή δεν χρειαζεται κατι τετοιο και το paypal τραβαει αυτοματως απ'τον τραπεζικο μου λογαριασμο το ποσο αυτο?
Αν μπορει καποιος να βοηθησει γιατι ειμαι τελειως ασχετος
Ευχαριστω

odys2008
06-11-08, 22:17
Αφού πάρεις το αντικείμενο, μετά θα το πληρώσεις μέσα από το ebay. Τότε το ebay μέσω του paypal θα τραβήξει χρήματα από τον λογαριασμό. Ολα γίνονται αυτόματα ;)

george.pamak
06-11-08, 22:22
Αφού πάρεις το αντικείμενο, μετά θα το πληρώσεις μέσα από το ebay. Τότε το ebay μέσω του paypal θα τραβήξει χρήματα από τον λογαριασμό. Ολα γίνονται αυτόματα ;)

Σ'ευχαριστω φιλε για την γρηγορη απαντηση.
Δηλαδη εγω δε χρειαζεται να μπω στο site του paypal και να κανω καποια μεταφορα ποσου?
Το μονο που αρκει ειναι να υπαρχουν τα λεφτα στον λογαριασμο που εχω δωσει στο paypal?

Andrikos
06-11-08, 22:43
Σ'ευχαριστω φιλε για την γρηγορη απαντηση.
Δηλαδη εγω δε χρειαζεται να μπω στο site του paypal και να κανω καποια μεταφορα ποσου?
Το μονο που αρκει ειναι να υπαρχουν τα λεφτα στον λογαριασμο που εχω δωσει στο paypal?

Στην ουσια μολις το παρεις και αρχισεις τη διαδικασια της πληρωμης θα σε μεταφερει στο paypal το ebay και απο εκει θα σου ζητησει επιβεβαιωση του ποσου που προκειται να σου αφαιρεσει.
Τα παιρνει και τα δινει στον πωλητη;)

george.pamak
06-11-08, 22:51
ΟΚ παιδια ακουγεται απλουστατο σας ευχαριστω πολυ :oneup:

jap
07-11-08, 00:43
Βρε παιδιά τι του λέτε του ανθρώπου; Με topup θέλει να βάλει χρήματα, όχι με πιστωτική. Αν δεν ξέρουμε, μην μπερδεύουμε τον κόσμο.

Πας στο paypal και επιλέγεις Top Up. Εκεί έχει στοιχεία τραπεζικά για έμβασμα εσωτερικού (από e-banking ή από το γκισέ όποιας τράπεζας θες). Επίσης, έχει και έναν κωδικό που πρέπει να γράψεις στα σχόλια του εμβάσματος επακριβώς, για να ξέρουν ότι τα χρήματα είναι από σένα και να στα πιστώσουν. Στο Paypal θα εμφανιστούν λέει σε 1-3 εργάσιμες κι από εκεί τα κάνεις ό,τι θες. Αν θες να μπουν ακριβώς ΧΧΧ ευρώ και να ξοδέψεις ακριβώς τόσα και να μη σου μείνει υπόλοιπο, θα φροντίσεις το έμβασμα να φύγει με ένδειξη OUR. Αν σου φαίνεται η διαδικασία περίεργη, θα σου τα εξηγήσουν όλα στη δική σου τράπεζα. Αν προτιμάς, ψάχνεις πού έχει υποκατάστημα η Bank of America στην Αθήνα και κάνεις απλή κατάθεση στο γκισέ.

Όταν κάνεις στο ebay την αγορά δεν είναι ανάγκη πάντα να μπουν τα χρήματα αμέσως, ψάξε λίγο τους όρους να δεις, ανάλογα τη δημοπρασία μπορεί να διαφέρει (υπάρχουν ορισμένες με την ένδειξη immediate payment required). Αν όμως ο seller έχει πολλά που δίνει και δεν έχεις περιορισμό χρόνου, κάνε πρώτα top up, περίμενε να εμφανιστούν τα χρήματα και μετά κάνε την άγορά και πληρωμή.

Giwrgos_M
07-11-08, 01:24
Καταρχην σου λενε αν εχεις αποριες να επικοινωνησεις!Καντο τοτε!
Παρολα αυτα εχει ακυρωθει το συγκεκριμενο auction αποτι καταλαβα και δεν καταχωρηθηκε σε καποιον.


το έχεις πληρώσει?

ναι το ειχα κατοχυρωση οποτε το πληρωσα κανονικα.ο πωλητης μου εστειλε μηνυμα οτι θα το στηλει μετα απο 2 εργασιμες.το παραπανω μηνυμα μου ηρθε μετα απο 6 μερες περιπου αφου ειχα πληρωσει για το αντικειμενο..

jap
07-11-08, 01:55
ναι το ειχα κατοχυρωση οποτε το πληρωσα κανονικα.ο πωλητης μου εστειλε μηνυμα οτι θα το στηλει μετα απο 2 εργασιμες.το παραπανω μηνυμα μου ηρθε μετα απο 6 μερες περιπου αφου ειχα πληρωσει για το αντικειμενο..

είναι περίεργη περίπτωση, γιατί από τη στιγμή που έχεις 'αγοράσει' το listing κλείνει μόνο του και το ebay θα έπρεπε να ξέρει ότι έχει τελειώσει η δημοπρασία. Φαντάζομαι θα ήταν πολλαπλό, δηλ. με πολλά αντικείμενα προς πώληση.

Άσχετα με το αν έκλεισαν το listing, στη my ebay μπορείς να δεις την αγορά σου; Θα έλεγα έτσι κι αλλιώς να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να του πεις ότι ανησυχείς γιατί σου είπαν από το ebay αυτό κι αυτό (μην προωθήσεις το μήνυμα) και τι έχει κάνει. Αν δεν έχει στείλει, ζήτα άμεσα τα λεφτά σου πίσω.

zeta
07-11-08, 02:48
ναι το ειχα κατοχυρωση οποτε το πληρωσα κανονικα.ο πωλητης μου εστειλε μηνυμα οτι θα το στηλει μετα απο 2 εργασιμες.το παραπανω μηνυμα μου ηρθε μετα απο 6 μερες περιπου αφου ειχα πληρωσει για το αντικειμενο..

μπέρδεμα...
επικοινώνησε με τον πωλητή, να δεις αν το έχει στείλει.
αν όχι, ζητα τα λεφτα σου πίσω απο το paypal.

RyDeR
07-11-08, 17:36
Να ρωτήσω κάτι εγώ....

Είχα πάρει πρίν λίγο καιρό 2 games (απο διαφορετικούς sellers), αλλά είχε γίνει λάθος (απο την μεριά μου) και ζήτησα να μου στείλουν την διεύθυνση τους ώστε αν γίνεται να τους τα στείλω πίσω. Όλα ΟΚ, την προηγούμενη Δευτέρα (27 Οκτώβρη) τους τα έστειλα.

Την τρίτη που μας πέρασε τους έστειλα και τους ρώτησα και τους 2 αν είχαν παραλάβει κάτι, μέχρι τώρα δεν απάντησε κανείς και τους ξανάστειλα mail.


Αν δεν μ'απαντήσουν κάν τι κάνουμε; Πως αποδεικνύω στο PayPal οτι τους τα έστειλα (δεν έβαλα tracking ο βλάκας);

Dimitris_80
07-11-08, 17:52
Να ρωτήσω κάτι εγώ....

Είχα πάρει πρίν λίγο καιρό 2 games (απο διαφορετικούς sellers), αλλά είχε γίνει λάθος (απο την μεριά μου) και ζήτησα να μου στείλουν την διεύθυνση τους ώστε αν γίνεται να τους τα στείλω πίσω. Όλα ΟΚ, την προηγούμενη Δευτέρα (27 Οκτώβρη) τους τα έστειλα.

Την τρίτη που μας πέρασε τους έστειλα και τους ρώτησα και τους 2 αν είχαν παραλάβει κάτι, μέχρι τώρα δεν απάντησε κανείς και τους ξανάστειλα mail.


Αν δεν μ'απαντήσουν κάν τι κάνουμε; Πως αποδεικνύω στο PayPal οτι τους τα έστειλα (δεν έβαλα tracking ο βλάκας);
Δεν έβαλες tracking;;;;; Απλά τα έστειλες; :eek:

Η διαδικασία γίνεται πάντα σε συνεννόηση με τον πωλητή. Έπρεπε να τον ρωτήσεις πώς θέλει την επιστροφή, αν πρέπει να είναι συστημένο κλπ.

Και τώρα δε νομίζω να μη γίνει η δουλειά σου, αλλά τα ρωτάμε αυτά από την αρχή... Να ξέρει τι να περιμένει ο πωλητής. Αυτοί συνήθως στέλνουν 100άδες πράματα καθημερινά, πού να ξέρουν τι επιστρέφεται και από ποιον; Έγραψες τουλάχιστον στοιχεία (στοιχεία διεύθυνσής σου, ebay username, transaction ID, paypal ID κλπ κλπ);

RyDeR
07-11-08, 21:40
Δεν έβαλες tracking;;;;; Απλά τα έστειλες; :eek:

Η διαδικασία γίνεται πάντα σε συνεννόηση με τον πωλητή. Έπρεπε να τον ρωτήσεις πώς θέλει την επιστροφή, αν πρέπει να είναι συστημένο κλπ.

Και τώρα δε νομίζω να μη γίνει η δουλειά σου, αλλά τα ρωτάμε αυτά από την αρχή... Να ξέρει τι να περιμένει ο πωλητής. Αυτοί συνήθως στέλνουν 100άδες πράματα καθημερινά, πού να ξέρουν τι επιστρέφεται και από ποιον; Έγραψες τουλάχιστον στοιχεία (στοιχεία διεύθυνσής σου, ebay username, transaction ID, paypal ID κλπ κλπ);

Δεν έβαλα tracking, όχι. :oops:

Φυσικά και συννενοήθηκα με τους πωλητές, μου είπαν να συμπεριλάβω ένα χαρτί που να γράφει το eBay Username μου και τον λόγο της επιστροφής. ;)

Πόσες μέρες θέλει ένα πακετάκι να πάει UK; :hmm:

Dimitris_80
08-11-08, 03:40
Δεν έβαλα tracking, όχι. :oops:

Φυσικά και συννενοήθηκα με τους πωλητές, μου είπαν να συμπεριλάβω ένα χαρτί που να γράφει το eBay Username μου και τον λόγο της επιστροφής. ;)

Πόσες μέρες θέλει ένα πακετάκι να πάει UK; :hmm:
Περισσότερες μέρες θέλει από Ορμύλια προς Ελ. Βενιζέλος παρά μέσα στην Αγγλία. Υπολόγιζε μαξ 1 εβδομάδα.

RyDeR
08-11-08, 20:25
Περισσότερες μέρες θέλει από Ορμύλια προς Ελ. Βενιζέλος παρά μέσα στην Αγγλία. Υπολόγιζε μαξ 1 εβδομάδα.

Ο ένας μου απάντησε, μου είπε οτι δεν πήρε τίποτα ακόμη.... :hmm:


O άλλος, με γράφει κανονικά. :hmm:

del_ahmettt
09-11-08, 19:37
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, μιας που δεν εχω και μεγαλη εμπειρία με τις δημοπρασίες του ebay

Εστω ότι παίρνω μερος σε δυο δημοπρασίες από τον ίδιο πωλητή που λήγουν ταυτόχρονα και κοστιζουν Χ και Υ € αντίστοιχα.

Τα εξοδα αποστολής για κάθε αντικείμενο γραφει οτι ειναι ας πούμε 6 €

Αν κερδίσω και τις δυο πρεπει:

α) Να πληρωσω τα εξοδα αποστολής κανονικά και για τίς δύο, δηλαδή Χ+Υ+6€+6€ (και ο πωλητής να τσεπώσει τα 6€)

β) Μήπως πρεπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή πριν ληξουν οι δημοπρασιες να τον ρωτησω για "combined shipping cost" . (Τα αντικειμενα ειναι πολυ μικρα και ελαφρια οποτε δεν τίθεται θεμα αυξησης των εξοδων αποστολής)

Τί συνηθίζεται σε αναλογες περιπτώσεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.