PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

klou
29-01-07, 00:22
Καλησπέρα. Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το ebay μιας και άρχισα ( λίγο αργά βέβαια ) να ασχολούμαι τώρα τελευταία.


1. Κατά τη διάρκεια της εγγραφής μου ζητά να εισάγω αριθμό κάρτας. Νόμιζα ότι ήταν αρκετός ένας paypal account. Πόσο ασφαλές είναι να δώσω αριθμό πιστωτικής κατά την εγγραφή μου;

2. Αν εγγραφώ στο ebay.co.uk, Θα μπορώ να κάνω Login στο ebay.com ;

3. Κείμενο που διάβασα πρόσφατα σε Ελληνικό Forum, προτείνει ένα πρόγραμμα για καλύτερα αποτελέσματα στις δημοπρασίες, το οποίο όμως ζητά το username και Password από τον ebay account. Αναφέρομαι στο http://www.auctionstealer.com.
Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο μια εγγραφή σε τέτοιο πρόγραμμα είναι ασφαλής; Έτσι δε δίνουμε τη δυνατότητα στην εταιρία να χρησιμοποιήσει κακόβουλα τον λογαριασμό μας; Δεν είναι επικίνδυνο;

Αυτά προς το παρών. Ευχαριστώ εκ των προταίρων! :)

nickolas2005
29-01-07, 00:25
1. Eμενα δεν μου ειχε ζητησει..Ειχα γραφτει στο co.uk
2. Nαι
3. Δεν ξερω να σου απαντησω για αυτο:)

k_koulos
29-01-07, 00:34
1. ούτ που θυμάμαι, αν ζητάει βεβαιώσου οτι ειναι secure [λουκετάκι] και οτι γράφει κάτι της μορφής http://*****.ebay.co.uk

3. όχι, αν τώρα αρχισες της δημοπρασίες, συνήθισε πρώτα στο απλό και μετα αρχίζεις τα "κόλπα"

klou
29-01-07, 03:01
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Επειδή και φίλος μου είχε πεί ότι δεν του ζήτησε κάρτα το ebay κατά την εγγραφή, για αυτό έκανα την ερώτηση. Μου φαίνεται περίεργο, αλλά καθόλου απίθανο να έχει αλλάξει policy τελευταία.
Απλώς ψάχνω κάποιον για να το επιβεβαιώσει.

trabakoulas
29-01-07, 03:07
Εγώ που είχα γραφτεί πριν χρόνια (στο uk) μου είχε ζητήσει και τον είχα δώσει τον αριθμό.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα πάντως
Κι εγώ έχω ακούσει από άλλους ότι δεν τους το ζήτησε αλλά δεν κάθισα ν'ασχοληθώ και πολύ.
Όπως είπα δεν αντιμετώπισα κάποιο problem.:)

klou
29-01-07, 04:23
Άλλο ένα περίεργο. Προσπαθώ να κάνω εγγραφή στο ebay.com Και όσες φορές κι αν συμπληρώσω τα στοιχεία μου και επιλέξω continue , με ξαναβγάζει στην ίδια σελίδα χωρίς καμία ένδειξη!
Αν δεν γράψω τίποτα ή αφήσω κάτι κενό, θα μου βγάλει την ένδειξη και τι πρέπει να διορθώσω κανονικά.
Αν όμως τα συμπληρώσω όλα και συνεχίσω, η διαδικασία κολάει και δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την εγγραφή!

Τι μπορεί να γίνεται;

johnkall69
29-01-07, 07:40
Και μένα μου τη ζήτησε την visa στο .com πρίν απο 4 μέρες που έκανα εγγραφή!
Επίσης μου κόλλαγε και μένα στο register αλλά λύθηκε ανοίγοντας τον internet explorer (φοβισμένος :().

k_koulos
29-01-07, 10:57
αυτό θα έλεγα, χρησιμοποήσε ΙΕ , ή ΙΕ ταβ στο φιρεφοχ , ή ενεργοποίησε κουκιες...

Γενικά είναι θέμα browser λογικά

klou
29-01-07, 13:06
Πολύ σπαστικό θα έλεγα..Πιστωτική δεν θέλω να βάλω, οπότε θα βγάλω μια κάρτα της Πειραιώς, που σου τη δίνουν κατευθείαν. Δεν γράφει visa electron αλλά στο paypal ανιχνεύεται ώς τέτοια, οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα ;)

Furious_Angel
29-01-07, 14:08
Εαν δν μπορείς να εμπιστευτείς και το Ebay η το paypal με πιστωτική τότε καλύτερα πάνε σε ενα κατάστημα και πάρε οτι χρειάζεσαι :)

k_koulos
29-01-07, 14:46
με πιστωτική δεν εμπιστεύομαι ούτε τον ευατό μου, site θα εμπιστευτώ? απλά χρησιμοποιώ κόλπα ασφαλείας, και επίσης είμαι προσεκτικός στο τσεκάρισμα του λογαριασμόυ, [και Online webbanking]

Ειναι καθαρά θέμα τύχης να μην πέσεις θύμα, απλά αμα προσέχεις και παίρνεισ τα απαραίτητα μέτρα τότε απλά το κάνεις πιο δύσκολο, όχι απίθανο πάντως ακόμα και με site οπως ebay -paypal που είναι απο τα καλύτερα :whistle:

BitOfSalt
29-01-07, 22:18
1. Κατά τη διάρκεια της εγγραφής μου ζητά να εισάγω αριθμό κάρτας. Νόμιζα ότι ήταν αρκετός ένας paypal account. Πόσο ασφαλές είναι να δώσω αριθμό πιστωτικής κατά την εγγραφή μου;



Σου ζητά αριθμό κάρτας αν χρησιμοποιήσεις για εγγραφή κάποιο free email π.χ hotmail,gmail κλπ.
Χρησιμοποίησε το email που σου δίνει ο provider σου και δεν θα σου ζητήσει στοιχεία πιστωτικής.
:oneup:

Καλές αγορές!

klou
29-01-07, 23:18
Τhanks BitOfSalt!! :)

johnkall69
30-01-07, 01:18
Πολύ σπαστικό θα έλεγα..Πιστωτική δεν θέλω να βάλω, οπότε θα βγάλω μια κάρτα της Πειραιώς, που σου τη δίνουν κατευθείαν. Δεν γράφει visa electron αλλά στο paypal ανιχνεύεται ώς τέτοια, οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα ;)

Ακριβώς έτσι είμαι εγώ. Με χρεωστική Visa. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα..

Furious_Angel
30-01-07, 03:23
με πιστωτική δεν εμπιστεύομαι ούτε τον ευατό μου, site θα εμπιστευτώ? απλά χρησιμοποιώ κόλπα ασφαλείας, και επίσης είμαι προσεκτικός στο τσεκάρισμα του λογαριασμόυ, [και Online webbanking]

Ειναι καθαρά θέμα τύχης να μην πέσεις θύμα, απλά αμα προσέχεις και παίρνεισ τα απαραίτητα μέτρα τότε απλά το κάνεις πιο δύσκολο, όχι απίθανο πάντως ακόμα και με site οπως ebay -paypal που είναι απο τα καλύτερα :whistle:
Απλα προσεχε να υπαρχει το εικονιδιο με τν κλειδαρια στν browser σου και θα εισαι μια χαρα΄;)

k_koulos
30-01-07, 11:03
Απλα προσεχε να υπαρχει το εικονιδιο με τν κλειδαρια στν browser σου και θα εισαι μια χαρα΄;)

secure site[=κλεδαρία] , μορφή ulr να είναι σωστή [αποφυγή phishing], πιστοποίηση απο αναγωρισμένο οικο , 128 ασφάλεια, εγκυρα πιστοποιητικά, να συνεχίσω???

Είπαμε δεν εμπιστευόμαστε, οχι δεν ξέρουμε,......

Ακόμα κάρτα με μμικρό όριο, ή συνδιασμένη με λογαριασμο με λίγα λεφτα και χωρις δυνατότητα υπερανάληψης, συνεχής έλενχος για σωστές χρεώσεις, και φυσικά μη αποθήκευση των στοιχειων για επόμενες αγορές, κάθε φορά βάζουμε τα στοιχεία απο την αρχή......

Σίγουρα υπάρχουν και αλλά που κάνει ο καθένας μας [π.χ. εγώ δεν μπένω απο όλα τα pc του σπιτιού, αλλά απο ένα μόνο οταν κάνω αγορές.... κ.α.]

Με ένα search θα τα βρείς όλα, αλλά και πάλι δεν μπορείς να περιοριστείς μόνο στο λουκετάκι:whistle:

johnkall69
30-01-07, 12:55
Παιδιά μια ερώτηση ίσως χαζή.
Σε δημοπρασία είχε ένα αντικείμενο 0.88£ και το χτύπησα ίδια τιμή κερδίζοντας το.
Μετά μπορούσα να το πληρώσω με paypal 0.88 + 5.88 έξοδα αποστολής = 6.76£ Σύνολο.
Τι γίνετε σε τέτοια περίπτωση?
Θα μου το δώσει τόσο ή θα μου στείλει mail να το πληρώσω όσο μου πεί ο πωλητής?

k_koulos
30-01-07, 14:36
αν δεν είχες κάνει κατι λάθος στην εγγραφή σου, και έχεις ορίσει σωστά τόπο παράδοσης, σε αρκετά προϊόντα το ebay -paypal αυτόματα υπολογίζει το σωστό ποσό μεταφορικών. Αν νομίζεις οτι είναι λάθος δεν έχεις παρά να ξαναδιαβάσεις την σελίδα της δημοπρασίας, εκεί συνήθως αναφέρονται ακριβώς τυχόν ταχυδρομικά, αν είναι προκαθορισμένα, ή ακόμα μπορείς να περιμένεις επαφή με τον seller,

Αν παρ ελπίδα σου έχει κάνει τίποτα περίεργο π.χ. αλλό στην περιγραφή άλλο ποσό ζήτησε τελικά, υπάρχει πάντα και το αρνητικό feedback προς γνώση και συμόρφωση

johnkall69
30-01-07, 17:08
Σε ευχαριστώ. :)

Όλα τα έχω καλά .. αλλά απατεωνιά μυρίζομαι... :evil:

Μιας και που πλήρωσα ήδη με paypal άν γίνει οτιδήποτε μπορώ να πάρω τα λεφτά μου πίσω υποθέτω έτσι? Και αν ναι, πώς?

k_koulos
30-01-07, 19:35
Σε ευχαριστώ. :)
Μιας και που πλήρωσα ήδη με paypal άν γίνει οτιδήποτε μπορώ να πάρω τα λεφτά μου πίσω υποθέτω έτσι? Και αν ναι, πώς?

αν μυρίζεσαι απατεωνιά γιατί πλήρωσες?

Τεσπα υπάρχει διαδικασία επίλυσης διαφορών, αν σου παραδωθεί λάθος ή υπερχρεωμένο, υπάρχει αποζημιώση αν δεν σου παραδωθει [αλλά προσοχή στα χρονικά όρια] γενικά κάνε λίγο διάβασμα στους κανονισμούς είναι αναλυτικοί.

Απο κει και πέρα σε αυτό που με καίει, αν δεν δουλέψει τίποτα απο τα άλλα.

φοράς κασκόλ/γάντια/γυαλία ηλίου/ καπέλο -------> πας Ελ. Βεν. ---->τα βγάζεις για να περασεις την ασφάλεια ------> αεροπλανάκι για εκεί --------->τα ξαναφοράς ------> πας έξω απο το σπίτι του --------> ρίχνεις τρίχες στο σιφόνι της αποχέτευσης [κατα προτίμηση ξανθές] ----> καλείς την αστυνομία και την γυναίκα του ----> τον αφήνεις να τα βγάλει πέρα ----> γυρνάς αεροδρόμιο ----> duty free ------------->μου αγοράζεις κάτι σε JAck Daniels που δεν έχω στην συλλογή μου ------> επιστρέφεις και με παίρνεισ τηλέφωνο οτι μου έχεισ δώρο εκπλήξη :whistle:

johnkall69
31-01-07, 02:12
αν μυρίζεσαι απατεωνιά γιατί πλήρωσες?

Τεσπα υπάρχει διαδικασία επίλυσης διαφορών, αν σου παραδωθεί λάθος ή υπερχρεωμένο, υπάρχει αποζημιώση αν δεν σου παραδωθει [αλλά προσοχή στα χρονικά όρια] γενικά κάνε λίγο διάβασμα στους κανονισμούς είναι αναλυτικοί.

Απο κει και πέρα σε αυτό που με καίει, αν δεν δουλέψει τίποτα απο τα άλλα.

φοράς κασκόλ/γάντια/γυαλία ηλίου/ καπέλο -------> πας Ελ. Βεν. ---->τα βγάζεις για να περασεις την ασφάλεια ------> αεροπλανάκι για εκεί --------->τα ξαναφοράς ------> πας έξω απο το σπίτι του --------> ρίχνεις τρίχες στο σιφόνι της αποχέτευσης [κατα προτίμηση ξανθές] ----> καλείς την αστυνομία και την γυναίκα του ----> τον αφήνεις να τα βγάλει πέρα ----> γυρνάς αεροδρόμιο ----> duty free ------------->μου αγοράζεις κάτι σε JAck Daniels που δεν έχω στην συλλογή μου ------> επιστρέφεις και με παίρνεισ τηλέφωνο οτι μου έχεισ δώρο εκπλήξη :whistle:

Nα σου πώ την αλήθεια πλήρωσα γιατί ήταν power seller...! :p
Feedback Score: 11855
Positive Feedback: 98.9%

Ε, δεν πιστεύω να κάνει καμία τσατσιά.. θα δείξει :)
Άν κάνει ποτέ ξανά απο ebay...

Soundgarden
02-02-07, 02:39
Σου ζητά αριθμό κάρτας αν χρησιμοποιήσεις για εγγραφή κάποιο free email π.χ hotmail,gmail κλπ.
Χρησιμοποίησε το email που σου δίνει ο provider σου και δεν θα σου ζητήσει στοιχεία πιστωτικής.
:oneup:

Καλές αγορές!


Δίκιο έχεις (μιάς και το αναφέρει κατά την εγγραφή) αλλα εμένα με mail -- otenet.gr --γιατί μου ζήτησε?:whistle:

Σε μαύρη λίστα είναι η otenet?:p

Επίσης ,μου ζήτησε και εμένα αριθμό κάρτας (πρίν 2-3 μέρες έκανα εγγραφή).
Έχω prepaid card για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Furious_Angel
02-02-07, 04:05
Nα σου πώ την αλήθεια πλήρωσα γιατί ήταν power seller...! :p
Feedback Score: 11855
Positive Feedback: 98.9%

Ε, δεν πιστεύω να κάνει καμία τσατσιά.. θα δείξει :)
Άν κάνει ποτέ ξανά απο ebay...
Λογικα θα εισαι μια χαρα. Εχει μεγαλο rating και ειναι και power user. Δεν τον συμφερει να κανει απατεωνια.

Doxaios
04-02-07, 00:18
Εγώ yahoo έβαλα και δεν μου ζήτησε...Αυτό με τα έξτρα λεφτά για την αποστολή προσέξτε το.Επιλέξτε οτι είστε από Ελλάδα και θα σας γράφει σε μερικά πόσα είναι τα μεταφορικά.Εγώ προσωπικά μόνον αυτές τις δημοπρασίες βλέπω και δεν ξέρω αν αυτές που δεν λένε καθαρά το ποσό της αποστολής τελικά στέλνουν στην χώρα μας.Και να στέλνουν πώς μπορείς να μάθεις ακριβές ποσό.Τα λεφτά που αναφέρονται σαν έξοδα αποστολής για Ελλάδα όμως είναι όντως αυτά ή θα χρεωθεί κανα κοστούμι?

klou
04-02-07, 00:36
Συνήθως είναι κοντά στις τιμές που υπάρχουν για Ευρωπαϊκή ένωση, αν μιλάμε για αποστολή από China , US κτλ.
Αν μιλάμε για αποστολή από UK, Γαλλία Γερμανία κτλ, δεν είναι και κανένα μυστήριο..

Το καλύτερο και για να μην παιδεύεσαι , αλλά και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, είναι
1) να Επιλέξεις στο advanced search "διαθέσιμα στην Ελλάδα" και
2) Να επικοινωνήσεις με emal με τον User.

Doxaios
04-02-07, 00:59
να Επιλέξεις στο advanced search "διαθέσιμα στην Ελλάδα"
Που είναι αυτό δεν το βρήκα.

klou
04-02-07, 01:26
Στο Advanced Search - Location - Available to και έχει λίστα να διαλέξεις.

bozak
04-02-07, 05:53
Να στέλνεις email για τα μεταφορικά πριν κανεις bid. Έτσι θα ξέρεις τα μεταφορικά και θα μάθεις αν στέλνει Ελλάδα γιατί μερικοί δεν αναφέρουν ότι στέλνουν Ευρώπη, ενώ μπορεί να στέλνουν. Μου έχει τύχει. Οι καλοί απαντάνε αμέσως στα email.

Έχω κάνει γύρω στις 300 αγορές, μονο μια δεν ήρθε ποτε (η δεύτερη) αλλα δεν ήξερα τότε ότι έπρεπε να αποφύγω πωλητές με 97% feedback. Όλοι που έχω αγοράσει είχαν 99% και πάνω, οποτε δεν είχα πρόβλημα.

Μπορείς να τσεκάρεις στο www.usps.com το κόστος μεταφοράς για Ελλάδα από Αμερική.

Doxaios
04-02-07, 10:22
Και που θα ξέρει αυτός το ακριβές ποσό για Ελλάδα.Μπορεί να στέλνει το πόσο θα κοστίζει όμως μόνο το ταχυδρομείο θα ξέρει.Εγώ νομίζω οτι τα μεταφορικά είναι λογικά μόνο με αγορές από το .co.uk.

giannistrsl
04-02-07, 13:01
για τους νεους με το ebay. 99 to feedback και εικονίδιο με best seller.
όταν το ποσό είναι εξαιρετικά μικρό τότε κάτι δεν πάει καλά.

Doxaios
04-02-07, 13:40
Γιατί το λές αυτό?99% positive feedback δεν σημαίνει εξαιρετικός seller??

klou
04-02-07, 18:36
Από το ελάχιστο διάστημα που ασχολούμαι ( κι ακόμα δεν έχω κάνει αγορά ), έχω καταλάβει τα εξής.
Κοιτάμε:
α) Ποσοστά πάνω από 99.5%
β) Το ποσοστό να προκύπτει από πολλούς ψήφους , και όχι από 60-70 πχ.
γ) Οι ψήφοι να προέρχονται από αγοραστές, όχι από πωλητές.

k_koulos
04-02-07, 19:23
ηρεμία, πρώτα απο όλα το 99% θετικό και πανω απο 100 ψήφους μιλάμε για αρρωστάκι ebayer , άρα το πιο πιθανό όχι ευκαιρία σε τιμή,

Απλά διαβάστε τα σχόλια, feedback , και αν πραγματικά θέλεται αυτό που πουλάει, και σας αρέσει αυτό που διαβάζεται τότε go for it.

Εξάλου δεν νομίζω πρώτη σας αγορά να πάτε για το PS3 που κάνει 500 ευρώ [μπορεί και παραπάνω], ξεκινήστε σιγά και θα την βρείτε την άκρη μόνοι σας, μην μας κατηγορείτε κίολας μετά, "αφού είχε 99% γιατί με κοροίδεψε, εσείς φταίτε που μου είπατε...."

Doxaios
04-02-07, 20:03
Γιατί όχι ευκαιρία σε τιμή τι εννοείς πάλι.Η τιμή είναι στάνταρ.Βασικά εγώ θα σε στείλω μηνυση προσωπικά σε εσένα:rofl:

k_koulos
04-02-07, 20:23
αν το δεις σαν αγορά τότε ναι η τιμή είναι αυτή που είναι, το θέμα είναι οτι μερικοί απο εμάς το βλέπουν σαν δημοπρασία, οπότε ξέρουμε τι ψάχνουμε σε τι τιμές παίζει αυτό που θέλουμε , και αν μια ευκαιρία υπάρχει επειδή κάποιος "άσχετος" πουλάει κάτι που θέλουμε σε τιμή που επειδή δεν ξέρει είναι φτηνά.

Αυτό βέβαια αφορά εξειδικευμένες δημοπρασίες , οπότε ίσως αυτά που λέτε να ναι σωστά για πρώτη επαφή..... απλά μου χτυπάει άσχημα το 99%/πάνω απο 100 listings

τεσπα το ebay είναι σαν το Μοναστηράκι στην Αθήνα, άλλοι πάνε στα μεταχειρισμένα, άλλοι στα μαγαζιά, άλλοι στις καφετέριες και υπάρχουν και τα κλεφτρόνια/ πορτοφολάδες ....

Doxaios
05-02-07, 00:39
Αγόρασα τον άρχοντα των δαχτυλιδιών+το χόμπιτ σε τιμή 1,44λίρες +8,5λίρες τα μεταφορικά δηλαδή 15ε. Ο πωλητής είχε 99,9% positive με 2750 score!!Καμένος.Ελπίζω να έρθει το δέμα καταρχήν,να μην κλαίω τα λεφτά μου κατα δεύτερον και να είναι σε καλή κατάσταση όπως υποστηρίζει κατα τρίτον.

klou
05-02-07, 14:23
Με τέτοιο score μην ανυσηχείς.

Εγώ αγόρασα ένα Mp4 player 4gb μνήμη 48 ευρώ! Το τσίμπησα κάπως ακριβά συγκριτικά με μια δημοπρασία που έκλεισε σήμερα στα 38..!

Ο τύπος είχε 99.2 % positive με πολλούς ουδέτερους ψήφους! Για να δούμε :p

Doxaios
05-02-07, 17:39
Ηλεκτρονικά είδη ,hardware κτλ δεν ξέρω κατα πόσον πρέπει να προτιμούμε το εν λόγω site...
Είναι κάποιος που έχει ΠΟΥΛΗΣΕΙ μέσω ebay γιατί θέλω να τον ρωτήσω μερικά πράγματα???

johnkall69
06-02-07, 14:24
Παιδιά έκανα seller account και εξακρίβωση με την visa.
Το θέμα είναι πως μετά είδα τις επιβαρύνσεις του ebay και μου φάνηκε ακριβό με αποτέλεσμα να θέλω να σταματήσω.
Θα χρεωθώ τίποτα εφόσον δεν ξεκίνησα να πουλάω τίποτα?
Ούτε θα με χρεώνει μηνιαίως κάποιο πάγιο για το seller account ε?

k_koulos
06-02-07, 14:28
κοίτα, αν διάβαζες τις σελίδες στο ebay όταν έκανες register seller acount θα είχες απαντήσεις, οπότε αν πας τώρα και τις ξαναδιαβάσεις θα δεις τις απαντήσεις.

Δυστηχώς αυτό είναι σωστό οτι οταν είσαι μόνο buyer δεν βλέπεις οτι έχει χρεώσεις απο την πλευρά του πωλήτη. Πάντως αν και δεν είμαι seller αν θυμάμαι καλά δεν σε χρεώνει αν δεν πουλάς, αλλά πάλι είπαμε η πιο έγκυρη πηγή είναι το ίδιο το ίδιο το site

johnkall69
06-02-07, 20:51
κοίτα, αν διάβαζες τις σελίδες στο ebay όταν έκανες register seller acount θα είχες απαντήσεις, οπότε αν πας τώρα και τις ξαναδιαβάσεις θα δεις τις απαντήσεις.

Δυστηχώς αυτό είναι σωστό οτι οταν είσαι μόνο buyer δεν βλέπεις οτι έχει χρεώσεις απο την πλευρά του πωλήτη. Πάντως αν και δεν είμαι seller αν θυμάμαι καλά δεν σε χρεώνει αν δεν πουλάς, αλλά πάλι είπαμε η πιο έγκυρη πηγή είναι το ίδιο το ίδιο το site

Τhx για την απάντηση! Απ 'ότι είδα μόνο αν πουλήσω χρεώνομαι..
Παιδιά έχω δει τα ποιο κουλά πράγματα πάντως.. μέχρι και να ζητάνε δωρεές για να βάλουν σιλικόνες για να παίξουνε σε τσόντες. Δείτε το !! (http://cgi.ebay.com/Donation-for-breast-enlargement-for-my-sad-girlfriend_W0QQitemZ130075545353QQihZ003QQcategoryZ88433QQrdZ1QQcmdZViewItem) :stunned::stunned::stunned::1eye:


Επίσης όταν πάτησα πάνω σε μια δημοπρασία ο Firefox μου έβγαλε για 1η φορά το παρακάτω μήνυμα !!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΜΕ INTERNET EXPLORER ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΠΑΤΗ!

14772

k_koulos
06-02-07, 21:14
όντως μιλάμε για κλασικό phissing [νομίζω γράφεται με 2 s τέσπα]

από ότι βλέπεις είναι μια σελίδα που μοιάζει με αυτην της ebay αλλά δεν είναι [adress bar αν είδες γράφει άσχετο]

κάτι τέτοιο έχει ως αποτέλεσμα να μπορεί ο χειριστής της σελίδας αυτής να υποκλέπτει τα login στοιχεία σου για το ebay με ότι αυτό συνεπάγεται.

Γιαυτό κοιτάμε πάντα αν η σελίδα που βάζουμε τα login μας είναι σωστή και πάντα πληκτρολογούμε το www.ebay.com ή www.ebay.co.uk ή όποιο άλλο χρησιμοποιούμε και δεν χρησιμοποιούμε ύποπτα λινκ που μα στέλνουν με email

johnkall69
06-02-07, 21:20
Το ξέρω.
Το κακό είναι πως αν δεν μου το έλεγε ο firefox θα είχα ψαρώσει γιατί βιαζόμουνα να κάνω login :evil:

k_koulos
06-02-07, 21:34
απορό τι έψαχνες ......:lol:

πάντως γιαυτό λέμε οτι η αλεπού είναι καλύτερο browser , ο ΙΕ μόνο για χρήστες που ξέρουν τι κάνουν συνιστάται.

johnkall69
06-02-07, 22:01
Ε, είχε μια σχεδόν γυμνή κ μου κίνησε την περιέργεια :rofl: :rofl:
Αυτό μην το πεις παρα έξω για τον ie... :p

Doxaios
08-02-07, 22:32
Φτάσαν τα βιβλία όλα τέλεια!!

k_koulos
08-02-07, 23:26
ε ποίος να σου κλέψει τα βιβλία ...;)

Doxaios
09-02-07, 12:37
Εννοώ οτι από τη στιγμή που δεν είναι μαγαζί αλλά ένας άλλος χρήστης δεν ξέρεις ούτε τι α σου στείλει ούτε αν είναι αυτό που ισχυρίζεται πως είναι.

k_koulos
09-02-07, 12:51
μην ξεχάσεις το feedback , αν δεν το έχεις γράψει ήδη.

johnkall69
23-02-07, 17:11
Αγόρασα κάτι απο το γερμανικό ebay και μου ήρθε σήμερα ένα mail που λέει


Bitte geben Sie eine Bewertung für mich ab, nachdem Sie den Artikel erhalten
und geprüft haben. Sie erhalten daraufhin umgehend meine Bewertung.

Nochmals vielen Dank.

Με μετάφραση απο το systran μου δείχνει αυτά


Παρακαλώ παραδίδετε μια αξιολόγηση για μένα, αφότου λαμβάνετε το και που εξετάζετε άρθρο. Λαμβάνουν κατά συνέπεια αμέσως την αξιολόγησή μου. Πάλι σας ευχαριστήστε

Τι μπορεί να ενοεί?.. Να τον αξιολογήσω αμέσως χωρίς να μου στείλει πρώτα κάτι?? :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.