PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

biggeo65
29-12-13, 13:14
Oκ σας ευχαριστω πολυ παιδια! Το TrueCrypt το εκανα ελληνικα.
Το ΑxCrypt δεν το ειδα. Θα τα ψαξω και τα δυο και θα αποφασισω. (αυριο ομως...τωρα πρεπει να φυγω.)
Αν και φοβαμαι να μην κανω καμια ζημια, ομως ειναι κατι που μου χρειαζεται πολυ! :)

- - - Updated - - -

@sweet dreams βρηκα ποιο ευκολο το AxCrypt ευχαριστω παντος. Ηθελα καιρο κατι τετοιο αλλα νομιζα δεν μπορουσε να γινει.
Παιδια εδωσα και ενα email στην εγκατασταση. Μηπως δεν χρειαζοταν;

Eχω και μια απορια:
Αν κατι γινει με το προγραμμα AxCrypr και χαλασει, σπασει για παραδειγμα, μια στο εκατομμυριο κατι γινει και δεν μου ανοιγη ας πουμε, υπαρχει περιπτωση να μεινουν κλειδωμενα τα αρχεια μου και να μην μπορω μετα να τα ανοιξω, η μολις απεγκαταστησω το AxCrypr θα επανελθουν τα αρχεια μου στο κανονικο;

Έγραψα και παραπάνω, αν ξεχάσεις τον κωδικό ξεχνάς και τα αρχεία.

Αν κάτι πάθει το πρόγραμμα και το κάνεις επανεγκατάσταση, τότε ναι θα δουλέψει κανονικά,
αν θυμάσια τον κωδικό που είχες βάλει την πρώτη φορά. Δούλεψε σε μένα.

Αλλά για να είσαι σίγουρος κι εσύ κάνε αυτό που αναφέρει ο dimitri_ns παραπάνω.
Κλείδωσε ένα ΄λαχρηστο αρχείο απεγκατέστησε το AxCrypt και μετά εγκατέστησε το ξανά.
Δες αν θα σου ανοίξει το αρχείο.

see saw
29-12-13, 14:41
Δεν θα επανέλθουν.
Αν ξεχάσεις password ή παρουσιαστεί πρόβλημα, την έκατσες
Ναι σε περιπτωση απεγκαταστασης του προγραμματος μαλλον την εκατσα! :lock:
Δοκιμασα απεγκατασταση αφου πρωτα κρατησα εναν αχρηστο φακελο για δοκιμη με 5-6 αρχεια τυπου jpg. και mp3. Εκανα επανεκκινηση
και δοκιμασα να ανοιξω τον φακελο... ανοιξε ο φακελος αλλα τα αρχεια μεσα δεν ανοιγουν (ειναι ασπρα) και αυτο που προσεξα ειναι οτι εγιναν ετσι:
jpg.axx
mp3.axx
Και μολις τα ανοιγω μου ανοιγη το Store για αναζητηση εφαρμογης για να τα ανοιξη, αλλα μετα σου λεει οτι δεν υπαρχει καμια εφαρμογη.



Πιθανότατα θα έχεις προβληματάκια με media players, δηλαδή πρώτα θα πρέπει να ξεκλειδώνεις τα αρχεία και μετά να παίζουνε στους players
Αυτο δεν με πειραζη, δεν θα χρειαστη να κλειδωσω ποτε mp3/mp4 αρχειο, το θελω μονο για φωτογραφιες!

Δεν πειραζη θα το ξαναεγγαταστησω και θα βαλω καποιες φωτο που θελω τις οποιες θα τις γραψω πρωτα σε Dvd για buckup και λογικα δεν θα εχω κανενα προβλημα!
Σας ευχαριστω πολυ!!! :)

sweet dreams
29-12-13, 19:21
Ναι σε περιπτωση απεγκαταστασης του προγραμματος μαλλον την εκατσα! :lock:
Δοκιμασα απεγκατασταση αφου πρωτα κρατησα εναν αχρηστο φακελο για δοκιμη με 5-6 αρχεια τυπου jpg. και mp3. Εκανα επανεκκινηση
και δοκιμασα να ανοιξω τον φακελο... ανοιξε ο φακελος αλλα τα αρχεια μεσα δεν ανοιγουν (ειναι ασπρα) και αυτο που προσεξα ειναι οτι εγιναν ετσι:
jpg.axx
mp3.axx
Και μολις τα ανοιγω μου ανοιγη το Store για αναζητηση εφαρμογης για να τα ανοιξη, αλλα μετα σου λεει οτι δεν υπαρχει καμια εφαρμογη.


Αυτο δεν με πειραζη, δεν θα χρειαστη να κλειδωσω ποτε mp3/mp4 αρχειο, το θελω μονο για φωτογραφιες!

Δεν πειραζη θα το ξαναεγγαταστησω και θα βαλω καποιες φωτο που θελω τις οποιες θα τις γραψω πρωτα σε Dvd για buckup και λογικα δεν θα εχω κανενα προβλημα!
Σας ευχαριστω πολυ!!! :)

Mε το true crypt δεν έχεις τέτοια προβλήματα. Μπορείς να πάρεις τον κρυπτογραφημένο φάκελο και σε στικάκι και να τον ανοίξεις σε άλλο pc που έχει true crypt.

see saw
30-12-13, 12:48
Οκ φιλε θα το εχω υποψην αφου πρωτα ενημερωθω καλυτερα για το προγραμμα για να μην κανω καμια ζημια.
Να ρωτησω πρωτα, οταν λες δημιουργης παρτισιον τι εννοεις;
Δηλαδη αν ο δισκος C των windows μου ειναι 500GB πρεπει να κοψεις με το true crypt ενα παρτισιον και να το εχεις κλειδωμενο η δεν καταλαβα καλα;

sweet dreams
30-12-13, 16:26
Οκ φιλε θα το εχω υποψην αφου πρωτα ενημερωθω καλυτερα για το προγραμμα για να μην κανω καμια ζημια.
Να ρωτησω πρωτα, οταν λες δημιουργης παρτισιον τι εννοεις;
Δηλαδη αν ο δισκος C των windows μου ειναι 500GB πρεπει να κοψεις με το true crypt ενα παρτισιον και να το εχεις κλειδωμενο η δεν καταλαβα καλα;

Ακριβώς. ''Κόβεις'', όπως λες, από τον δίσκο ένα τμήμα, όσο θέλεις, και το κρυπτογραφείς. Αυτό θα φαίνεται μετά, όταν θα το ξεκλειδώνεις, σαν χωριστό partition του δίσκου.
Εσύ μεταφέρεις εκεί ότι θέλεις να έχεις κλειδωμένο.
Το ξεκλειδώνεις, όταν θέλεις, επεξεργάζεσαι τα αρχεία σου και αν ξεχάσεις να το κλειδώσεις πάλι, όταν θα κλείσεις τον υπολογιστή θα κλειδώσει και το partition θα ''εξαφανιστεί'' από την διαχείριση των δίσκων.
Eννοείται ότι μπορείς να φτιάξεις όσα partition θέλεις και με διαφορετικούς κωδικούς.
Πρόσεξε μόνο γιατί αν ξεχάσεις τον κωδικό ξεχνάς και τα αρχεία σου.

see saw
30-12-13, 20:15
Πολυ ενδιαφερον, μετα το νεο ετος (σε λιγες μερες) φιλε θα το κανω, μιας εχω να παω το pc στο service γιατι παρηγγειλα καρτα γραφικων και αν ειναι θα πω το παιδι εκει να μου το κανει
και να το δω και εγω πως δουλευη μια φορα ωστε να μην εχω κανενα προβλημα, γιατι ειμαι λιγο ασχετος! :)
Ευχαριστω πολυ!

sweet dreams
30-12-13, 20:51
Πολυ ενδιαφερον, μετα το νεο ετος (σε λιγες μερες) φιλε θα το κανω, μιας εχω να παω το pc στο service γιατι παρηγγειλα καρτα γραφικων και αν ειναι θα πω το παιδι εκει να μου το κανει
και να το δω και εγω πως δουλευη μια φορα ωστε να μην εχω κανενα προβλημα, γιατι ειμαι λιγο ασχετος! :)
Ευχαριστω πολυ!

:oneup: Καλή χρονιά.

clhorus
31-12-13, 02:27
Θα είμαι off-topic, αλλά ζητώ προκαταβολικά την κατανόησή σας. Σε ολοκαίνουριο (3 ώρες χρήσης) laptop της hp (μοντέλο hp 2000) βρήκα ένα λευκό pixel (full pixel defect). Δικαιολογείται η αντικατάσταση του laptop από τον κατασκευαστή; Βρήκα αυτό: http://h10010.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&lc=en&dlc=en&tmp_geoLoc=true&docname=c00288895 , αλλά λέει πως το άρθρο αυτό δεν αφορά σε notebooks. Ευχαριστώ.

biggeo65
31-12-13, 02:58
Θα είμαι off-topic, αλλά ζητώ προκαταβολικά την κατανόησή σας. Σε ολοκαίνουριο (3 ώρες χρήσης) laptop της hp (μοντέλο hp 2000) βρήκα ένα λευκό pixel (full pixel defect). Δικαιολογείται η αντικατάσταση του laptop από τον κατασκευαστή; Βρήκα αυτό: http://h10010.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&lc=en&dlc=en&tmp_geoLoc=true&docname=c00288895 , αλλά λέει πως το άρθρο αυτό δεν αφορά σε notebooks. Ευχαριστώ.

Με βάση τα όσα αναφέρει (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&lc=en&docname=c00035844)η ΗΡ για τις οθόνες λαπτοπ
πρέπει να υπάρχουν δύο pixεl Always ON σε απόσταση το πολύ 25 χιλιοστών, για να γίνει αλλαγή.
Με ένα pixel δεν δικαιολογείται αλλαγή.

clhorus
31-12-13, 11:06
Με βάση τα όσα αναφέρει (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&lc=en&docname=c00035844)η ΗΡ για τις οθόνες λαπτοπ
πρέπει να υπάρχουν δύο pixεl Always ON σε απόσταση το πολύ 25 χιλιοστών, για να γίνει αλλαγή.
Με ένα pixel δεν δικαιολογείται αλλαγή.

Ευχαριστώ.
Το λευκό pixel (hot pixel) είναι καμένο pixel ή κολλημένο pixel; Επιδιορθώνεται το λευκό pixel;

biggeo65
31-12-13, 12:18
Από ότι αναφέρει στο λινκ παραπάνω ,το λευκό pixel είναι pixel always ON (κολλημένο pixel).
Λευκή τελεία σε μαύρο background. Bρήκα ένα άρθρο στο WikiHow (http://www.wikihow.com/Fix-a-Stuck-Pixel-on-an-LCD-Monitor),ρίξε μια ματιά.

Μήπως και μπορέσεις να κάνεις κάτι. Αλλά πριν το επιχειρήσεις δες τις επισημάνσεις στο τέλος του άρθρου.
Αναφέρει και κάποιες εφαρμογές που μπορούν να βοηθήσουν με τα κολλημένα pixel. Π.χ. Dead pixel tester (http://www.dataproductservices.com/dpt).

Καλή επιτυχία.

ardi21
03-01-14, 05:52
Tωρα τελευταια εχω παρατηρησει κανα 2 φορες μια περιεργη συμπεριφορα με την μνημη. Εχω 8GB και ξαφνικα απο εκει που ειναι τα 5-5.5 free, πεφτει στο 1-1.5. Κατι μου τρωει παρα πόλυ μνημη δηλαδη. Στο task manager δεν βλεπω κατι το περιεργο ουτε σε processes, ουτε σε services, ουτε σε apps, ουτε σε τιποτα. Τι μπορει να ειναι?

Τα 8.1 τα 'χω αυθεντικα.

biggeo65
03-01-14, 07:58
Tωρα τελευταια εχω παρατηρησει κανα 2 φορες μια περιεργη συμπεριφορα με την μνημη. Εχω 8GB και ξαφνικα απο εκει που ειναι τα 5-5.5 free, πεφτει στο 1-1.5. Κατι μου τρωει παρα πόλυ μνημη δηλαδη. Στο task manager δεν βλεπω κατι το περιεργο ουτε σε processes, ουτε σε services, ουτε σε apps, ουτε σε τιποτα. Τι μπορει να ειναι?

Τα 8.1 τα 'χω αυθεντικα.

Μην δίνεις σημασία. Ιδιότητα του λειτουργικού είναι από τα Windows 7 και μετά.

Άνοιξε την διαχείριση εργασιών και πάνε εποπτεία πόρων.
Το πιο πιθανό η μνήμη που χάνεις να είναι σε αναμονή ή δεσμευμένη.

Δεν χρησημοποιείται από κάποιο πρόγραμμα, απλά την δεσμεύουν τα Windows για προγράμματα που ήδη τρέχουν ή έτρεχαν.
Οπότε αν ξαναχρειαστεί να τα φορτώσουν τρέξουν απευθείας από την RAM και να μην τα φορτώνουν από τον σκληρό δίσκο.
Όσο πιο πολύ μνήμη έχει ένα σύστημα τόσο πιο πολύ δεσμεύουν. Γι αν καταλάβεις τι εννοώ δες την φωτό παρακάτω από το σύστημα μου.

Windows 7 32-bit 4GΒ ΡΑΜ

133498

Αναφέρει σαν Ελεύθερο μόλις 112 ΜΒ, αλλά σαν διαθέσιμα αναφέρει 1537 MB.
Που σημαίνει ότι μπορεί να έχω τώρα ελεύθερα 112ΜΒ μόνο,αλλά αν κάποια εφαρμογή χρειαστεί μνήμη,
θα αποδεσμεύσει κι αυτά που είναι σε αναμονή, αναλόγως με την ζήτηση.

Η παραπάνω είναι η φυσιολογική συμπεριφορά της διαχείρισης μνήμης των Windows.

Aν σε σένα όλη η μνήμη τα 5-5.5 GB που λες ότι χάνεις είναι σε χρήση ,τότε υπάρχει πρόβλημα
με κάποια εφαρμογή ή driver που όταν έκλεισε δεν αποδέσμευσε την μνήμη που χρησημοποιούσε.

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο κατέβασε το RAMMAP (http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/ff700229.aspx) και παρακολούθα το σύστημα σου να βρεις την εφαρμογή \διεργασία.

cranky
03-01-14, 09:48
Κατι μου τρωει παρα πόλυ μνημη δηλαδη. Στο task manager δεν βλεπω κατι το περιεργο ουτε σε processes, ουτε σε services, ουτε σε apps, ουτε σε τιποτα. Τι μπορει να ειναι?
Τα windows γενικά όταν βλέπουν πολύ φυσική μνήμη, σηκώνουν όσο πιο πολλά features/dll μπορούν. Φυσικά αυτή η μνήμη, δεν είναι "δεσμευμένη". Άμα χρειαστεί θα την ελευθερώσει. Το κάνουν μόνο για να είναι πιο αποκρίσιμο το σύστημα σε πιθανά πράγματα που μπορεί να ζητήσει ο χρήστης.

ardi21
03-01-14, 16:21
Μην δίνεις σημασία. Ιδιότητα του λειτουργικού είναι από τα Windows 7 και μετά.

Άνοιξε την διαχείριση εργασιών και πάνε εποπτεία πόρων.
Το πιο πιθανό η μνήμη που χάνεις να είναι σε αναμονή ή δεσμευμένη.

Δεν χρησημοποιείται από κάποιο πρόγραμμα, απλά την δεσμεύουν τα Windows για προγράμματα που ήδη τρέχουν ή έτρεχαν.
Οπότε αν ξαναχρειαστεί να τα φορτώσουν τρέξουν απευθείας από την RAM και να μην τα φορτώνουν από τον σκληρό δίσκο.
Όσο πιο πολύ μνήμη έχει ένα σύστημα τόσο πιο πολύ δεσμεύουν. Γι αν καταλάβεις τι εννοώ δες την φωτό παρακάτω από το σύστημα μου.

Windows 7 32-bit 4GΒ ΡΑΜ

133498

Αναφέρει σαν Ελεύθερο μόλις 112 ΜΒ, αλλά σαν διαθέσιμα αναφέρει 1537 MB.
Που σημαίνει ότι μπορεί να έχω τώρα ελεύθερα 112ΜΒ μόνο,αλλά αν κάποια εφαρμογή χρειαστεί μνήμη,
θα αποδεσμεύσει κι αυτά που είναι σε αναμονή, αναλόγως με την ζήτηση.

Η παραπάνω είναι η φυσιολογική συμπεριφορά της διαχείρισης μνήμης των Windows.

Aν σε σένα όλη η μνήμη τα 5-5.5 GB που λες ότι χάνεις είναι σε χρήση ,τότε υπάρχει πρόβλημα
με κάποια εφαρμογή ή driver που όταν έκλεισε δεν αποδέσμευσε την μνήμη που χρησημοποιούσε.

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο κατέβασε το RAMMAP (http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/ff700229.aspx) και παρακολούθα το σύστημα σου να βρεις την εφαρμογή \διεργασία.


Τα windows γενικά όταν βλέπουν πολύ φυσική μνήμη, σηκώνουν όσο πιο πολλά features/dll μπορούν. Φυσικά αυτή η μνήμη, δεν είναι "δεσμευμένη". Άμα χρειαστεί θα την ελευθερώσει. Το κάνουν μόνο για να είναι πιο αποκρίσιμο το σύστημα σε πιθανά πράγματα που μπορεί να ζητήσει ο χρήστης.

Θα το τσεκαρω και με το rammap οταν ξαναγινει. Απλα οταν συμβαινει αυτο βλεπω τον firefox να κανει σπασιματα και απο εκει το καταλαβαινω.

chillath
09-01-14, 20:18
Καλησπέρα, σε windows 8.1 με SSD έχω το disk optimization να εκτελειται προγραμματισμένα κάθε μέρα. Αλλά όταν το κοιτάω μετά από κάποιες μέρες γράφει ότι έχει να εκτελεστεί το trim 7 μέρες πχ. Λίγο μπέρδεμα, τελικά εκτελείται μόνο του το optimize ή πρέπει να το κάνει κανείς μόνος του?

stelios4711
09-01-14, 21:25
Δεν έχει κάποιο scheduler το πρόγραμμα που κάνει optimizer;
Φαντάζομαι ότι η κάθε εταιρία θα δίνει κάποιο πρόγραμμα
Έχω το intel ssd toolbox έχει επιλογή για να ρυθμίσεις κάθε πότε θα κάνει βελτιστοποίηση το ρύθμισα σε «κάθε εβδομάδα» και δεν ασχολήθηκα ξανά

chillath
10-01-14, 00:02
Της Samsung δεν είδα να έχει κάτι. Μόνο των windows το scheduler το οποίο δεν επιβεβαιώνω αν λειτουργεί.

stelios4711
10-01-14, 00:36
Και αυτό τι είναι; έχει ολόιδιο interface με το της utility της intel
Samsung Magician (http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/samsungssd/downloads.html)

chillath
10-01-14, 13:22
Ε είπαμε δεν έχει κάτι. Είναι μόνο χειροκίνητο το optimize. Δεν είναι scheduled. Το δοκίμασα.

nikkos
12-01-14, 16:43
Σε νέα εγκατάσταση windows 8 απο ISO που είχα κάψει με το κωδικό που εχω (15 € αγορασμένα) όλα καλά.
Στην αναβάθμιση σε 8,1 ενώ γίνεται κανονικά μου βγάζει μήνυμα ότι τα windows δεν είναι ενεργοποιημένα
Σε προσπάθεια να βάλω το windows media που εχω πάλι κωδικό μου λέει πάλι ότι τα windows δεν είναι ενεργοποιημένα.
Πήρα τηλέφωνο στην Μικροσοφτ και ο τηλεφωνικός οδηγός ζητά το id serial το οποίο δεν το εχω.
Κάπουα βοήθεια για το τι να κάνω

Ευχαριστώ

paradox21
16-01-14, 19:21
133951

Καμιά ιδέα γιατί δεν εμφανίζει τον κατάλογο με τις ενημερώσεις.

cranky
16-01-14, 19:27
Αν κλικάρεται η οθόνη δεξιά, με τα πράσινα βελάκια, κλικάρισέ την.

paradox21
16-01-14, 19:34
nop :hmm:

sweet dreams
16-01-14, 21:08
nop :hmm:

Mην πατήσεις εγκατάσταση, κάνε επανεκκίνηση, πήγαινε στο UPDATE, πάτα για έλεγχο

ενημερώσεων και όταν τελειώσει την αναζήτηση θα στις εμφανίσει.

paradox21
16-01-14, 21:19
nop το έχω κάνει τίποτα, με τα 7 που μου το έκανε έπιανε το κόλπο που λες.

sweet dreams
16-01-14, 21:30
nop το έχω κάνει τίποτα, με τα 7 που μου το έκανε έπιανε το κόλπο που λες.

Μου το έκανε και μένα σήμερα στα 8, όταν το έκανα, μετά τις εμφάνισε :hmm:

paradox21
16-01-14, 21:31
Έχω κάνει 3 restart. :facepalm:

sweet dreams
16-01-14, 21:36
Έχω κάνει 3 restart. :facepalm:

Θέλεις να τις τσεκάρεις;;;; Μήπως δεν βάλεις κάποια;;;;;

Aλλιώς πάτα εγκατάσταση.

shocked
16-01-14, 21:36
τοτε θα πρεπει να διαγράψεις τον φακελο του windows update. αυτό το bug το παρουσιαζει που και που από την εποχη των vista που θυμαμαι.

ακολουθα τις οδηγιες εδώ, μπορεις επισης να τον διαγράψεις τον φακελο αυτό, δεν τρεχει κατι.
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_update/windows-7-software-distribution-folder-empty/9b4c31ca-4658-4ec9-9c20-fb5917ff0f7d?msgId=16cd2923-2be6-43bb-9909-d55d51a18efd

paradox21
16-01-14, 21:43
Θέλεις να τις τσεκάρεις;;;; Μήπως δεν βάλεις κάποια;;;;;

Aλλιώς πάτα εγκατάσταση.

Την προηγούμενη φορά βαρέθηκα και έκανα αυτό που λες.
Τώρα είπα να το ψάξω λίγο.
τελικά με το 4 restart τα εμφάνισε. :facepalm:


τοτε θα πρεπει να διαγράψεις τον φακελο του windows update. αυτό το bug το παρουσιαζει που και που από την εποχη των vista που θυμαμαι.

ακολουθα τις οδηγιες εδώ, μπορεις επισης να τον διαγράψεις τον φακελο αυτό, δεν τρεχει κατι.
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_update/windows-7-software-distribution-folder-empty/9b4c31ca-4658-4ec9-9c20-fb5917ff0f7d?msgId=16cd2923-2be6-43bb-9909-d55d51a18efd

:oneup: το κρατάω για την επόμενη.

sweet dreams
16-01-14, 21:57
τελικά με το 4 restart τα εμφάνισε.

Δεν είναι τίποτα..... το έχουν ρυθμίσει στα 4 για να μας κρατάνε σε αγωνία.....:p :mad: :angryr:

shocked
16-01-14, 22:19
καλο θα ηταν να το κανεις τωρα, ώστε να διαγραψει προσωρινα αρχεια/cache και να ξεκινήσει από την αρχη.
όταν ξεκινήσεις παλι την υπηρεσία του Windows Update και κανεις ελεγχο ενημερώσεων, θα αργησει λιγο μεχρι να σου πει, ότι δεν εχει διαθέσιμες, γιατι πρεπει να ψαξει ολο το καταλογο των εγκατεστημένων ενημερώσεων και να δει τι του λείπει και τι όχι.

τις επομενες φορες δεν θα αργει.

paradox21
17-01-14, 13:32
καλο θα ηταν να το κανεις τωρα, ώστε να διαγραψει προσωρινα αρχεια/cache και να ξεκινήσει από την αρχη.
όταν ξεκινήσεις παλι την υπηρεσία του Windows Update και κανεις ελεγχο ενημερώσεων, θα αργησει λιγο μεχρι να σου πει, ότι δεν εχει διαθέσιμες, γιατι πρεπει να ψαξει ολο το καταλογο των εγκατεστημένων ενημερώσεων και να δει τι του λείπει και τι όχι.

τις επομενες φορες δεν θα αργει.

δεν έχει νόημα να το κάνω τώρα γιατί διορθώθηκε το πρόβλημα με το 4 restart,την επόμενη θα δοκιμάσω τη λύση που είπες για να δω κατά πόσο το λειτουργεί στην πράξει.

rexdimos
17-01-14, 14:33
καλημερα παιδια αγορασε ενας φιλος ενα laptop με προεγκατεστημενα 8 αλλα μπενωντας στο store δεν δινει τα 8.1 ξερει καποιος γιατι?

biggeo65
17-01-14, 14:51
καλημερα παιδια αγορασε ενας φιλος ενα laptop με προεγκατεστημενα 8 αλλα μπενωντας στο store δεν δινει τα 8.1 ξερει καποιος γιατι?

Tου βγάζει κάποιο μήνυμα που να αιτιολογεί την αποτυχία κατεβάσματος;

rexdimos
17-01-14, 15:01
δεν βγαινει στο στορε καν το 8.1

biggeo65
17-01-14, 15:28
δεν βγαινει στο στορε καν το 8.1

Μέσω Windows update δοκίμασε; Σε σένα εμφανίζει κανονικά τα 8.1;

rexdimos
17-01-14, 15:58
τι ενεοις σε μενα?εγω εχω 8.1 το θεμα ειναι στο καινουργιο laptop να βαλλω

sweet dreams
17-01-14, 16:28
δεν βγαινει στο στορε καν το 8.1

Να κοιτάξει αν έχουν ενεργοποιηθεί.

Υπολογιστής > ιδιότητες.

Αν ναι, να ανοίξει τον υπολογιστή με κλειστό το ιντερνετ και

να το ανοίξει μετά.

rexdimos
17-01-14, 16:30
οκ βρεθηκε χρειαζοντουσαν αναβαθμισεις βεβαια το παραξενο ειναι οτι ενω εχει αγοραστει το μηχανημα σημερα δεν βρισκω πουθενα τον σειριακο των 8 μαλλον θα πρεπει να παρω την hp να μου τον πουν?

sweet dreams
17-01-14, 16:34
οκ βρεθηκε χρειαζοντουσαν αναβαθμισεις βεβαια το παραξενο ειναι οτι ενω εχει αγοραστει το μηχανημα σημερα δεν βρισκω πουθενα τον σειριακο των 8 μαλλον θα πρεπει να παρω την hp να μου τον πουν?

Τρέξε το key finder (http://product-key-finder.en.softonic.com/).

rexdimos
17-01-14, 16:43
και πως το χρησιμοποιουν αυτο δεν υπηρχε και μια εντολη μεσω cmd που το βρισκαμε?

sweet dreams
17-01-14, 17:00
και πως το χρησιμοποιουν αυτο δεν υπηρχε και μια εντολη μεσω cmd που το βρισκαμε?

To κατεβάζεις το τρέχεις και σου εμφανίζει το κλειδί.

shocked
17-01-14, 18:04
υποψιν, το κλειδι που θα σου βρει το πρόγραμμα, είναι για το αρχικο λειτουργικο το οποιο ηταν τα 8.
το κλειδι των 8 δεν θα κανει για τα 8.1

sweet dreams
17-01-14, 18:10
υποψιν, το κλειδι που θα σου βρει το πρόγραμμα, είναι για το αρχικο λειτουργικο το οποιο ηταν τα 8.
το κλειδι των 8 δεν θα κανει για τα 8.1

H διαδικασία της MS είναι ότι θα πρέπει να περάσεις πρώτα τα 8,

και μετά να αναβαθμίσεις σε 8.1, οπότε αναγκασμένος είσαι να

το βάλεις στα 8.

rexdimos
20-01-14, 09:47
αν τρεξεις το speccy δεν ειναι το ιδιο ?και αν το τρεξεις σε 8.1 το serial που δινει ειναι σωστο?μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε περιπτωση format?

21706
20-01-14, 11:02
υποψιν, το κλειδι που θα σου βρει το πρόγραμμα, είναι για το αρχικο λειτουργικο το οποιο ηταν τα 8.
το κλειδι των 8 δεν θα κανει για τα 8.1

Εδώ (http://www.redmondpie.com/how-to-download-windows-8.1-iso-file-using-your-windows-8-product-key/) λέει ότι υπάρχει τρόπος να γίνει και με το κλειδί των 8.

rexdimos
20-01-14, 14:51
γνωστοσ τροποσ αυτος εγω ειχα ρωτησει σε ηδη εγκατεστημενο λειτουργικο αν μπορει να βρεθει το serial number

biggeo65
20-01-14, 15:26
γνωστοσ τροποσ αυτος εγω ειχα ρωτησει σε ηδη εγκατεστημενο λειτουργικο αν μπορει να βρεθει το serial number

Μπορεί να βρεθεί. Τρέξε το Belarc Advisor (http://www.belarc.com/free_download.html). Θα σου τον βγάλει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.