PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

rexdimos
20-01-14, 23:35
ειναι αξιοπιστο?

biggeo65
21-01-14, 01:28
ειναι αξιοπιστο?

Τι εννοείς αξιόπιστο; Το χρησημοποιπώ χρόνια σε διάφορους υπολογιστές για να παίρνω πληροφορίες.
Ο κωδικό που βγάζει είναι ο σωστός, τουλάχιστον εγώ δεν είχα προβλήματα από ΧΡ μέχρι 8.1

21706
21-01-14, 09:13
ειναι αξιοπιστο?

Πριν αρχίσεις να ψάχνεις για το κλειδί βεβαιώσου ότι τα
8 είναι ενεργοποιημένα. Ο έλεγχος είναι απλός· δίνεις την
εντολή slmgr/xpr στο cmd και θα πάρεις ένα από αυτά τα
αποτελέσματα:
1. Ο υπολογιστής ενεργοποιήθηκε οριστικά
2. Ο υπολογιστής ενεργοποιήθηκε μέχρι (μια ημερομηνία)
3. Ο υπολογιστής δεν έχει ενεργοποιηθεί.

Αν δεν σου κάνει κόπο πες μας ποιο αποτέλεσμα παίρνεις.

rexdimos
21-01-14, 12:51
το σωστο αποτελεσμα περνω ειναι ενεργοποιημενα απλα εψαχνα τον κωδικο για πιθανη μελλοντικη χρηση

21706
21-01-14, 13:06
Την ενεργοποίηση την έκανες εσύ και μετά έχασες το κλειδί;

rexdimos
22-01-14, 00:22
οχι ηταν ηδη ενεργοπιημενα οταν αγοραστηκε το laptop αλλα δεν εει πουθενα πανω στο μηχανημα η στο κουτι το serial παιρνωντας τηλεφωνο την HP ακουσα χιλιες δικαιολογιες αλλα οχι το serial λενε παρε την microsoft κλπ οποτε λεω αν θελω να κανω format τι κανω?για αυτο το ψαχνω μηπως χρειαστει

shocked
22-01-14, 00:35
με το belarc advisor θα βρεις το κλειδί εγκαταστασης, στα σημερινα λαπτοπ πλεον το κλειδι είναι ενσωματωμένο με αλλους τροπους στο pc και γι' αυτο δεν θα βρεις αυτοκόλλητα που να το γραφουν.

rexdimos
22-01-14, 13:32
και το κλειδι που βρισκω μπορει να χρησιμοποιηθει για μελλοντικο format η οχι?

shocked
22-01-14, 15:17
ναι.
ψαξε σε αυτό το νημα στις προηγούμενες σελιδες εχουμε βαλει λινκ με οδηγιες για το πως να κατεβασεις τα 8.1 νομιμα από microsoft και να το γραψεις σε dvd

21706
22-01-14, 18:32
οχι ηταν ηδη ενεργοπιημενα οταν αγοραστηκε το laptop αλλα δεν εει πουθενα πανω στο μηχανημα η στο κουτι το serial παιρνωντας τηλεφωνο την HP ακουσα χιλιες δικαιολογιες αλλα οχι το serial λενε παρε την microsoft κλπ οποτε λεω αν θελω να κανω format τι κανω?για αυτο το ψαχνω μηπως χρειαστει

Όταν βρεις το κλειδί με τα εργαλεία που αναφέρθηκαν
κάνε και έναν έλεγχο με την εντολή slmgr/dli στο CMD.
Θα σου δώσει την τελευταία πεντάδα χαρακτήρων του
κλειδιού. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι το κλειδί που βρήκες
είναι το σωστό.

rexdimos
23-01-14, 16:24
ευχαριστω παιδια!!

skel
24-01-14, 00:12
Στο πρώτο update των Windows 8.1 ξεκινά η σύγκλιση Metro interface και desktop (http://www.e-pcmag.gr/news/sto-proto-update-ton-windows-81-xekina-i-sugklisi-metro-interface-kai-desktop)

np1
24-01-14, 00:19
Στο πρώτο update των Windows 8.1 ξεκινά η σύγκλιση Metro interface και desktop (http://www.e-pcmag.gr/news/sto-proto-update-ton-windows-81-xekina-i-sugklisi-metro-interface-kai-desktop)

Show Store apps on taskbar. Αυτό που πάντα ήθελα...

shocked
24-01-14, 00:24
Αυτό που πάντα ήθελα...

σε περιπτωση που το λες ειρωνικά, αν εσυ δεν το ηθελες, καποιοι μπορει να το ζητησαν!

np1
24-01-14, 00:27
σε περιπτωση που το λες ειρωνικά, αν εσυ δεν το ηθελες, καποιοι μπορει να το ζητησαν!

Προφανώς ειρωνικά το λέω :P Τα Metro apps είναι επιεικώς ελεεινά, τι μπορεί να θέλει κανείς απ'τα Metro apps; Και ΑΝΤΕ και τα έβαλα στο taskbar, αν είναι να τρέχουν σε full metro mode, που θα τρέχουν γιατί η λύση τύπου ModernMix πάει προς τα 9 απ'ό,τι κατάλαβα, είναι διπλά άχρηστο.

laa
24-01-14, 19:27
Παιδιά έχω πρόβλημα. Πάω να κάνω από το Store το update και βγάζει το εξής μήνυμα: "Πρέπει να χρησιμοποιήσετε έναν λογαριασμό με δικαιώματα διαχειριστή, για να εγκαταστήσετε τα Windows 8.1. Συνδεθείτε με το λογαριασμό διαχιριστή σε αυτόν τον υπολογιστή και δοκιμάστε να κάνετε ξανά ενημέρωση", ενώ εγώ όταν πάω στους χρήστες έχω μπει με το mail μου και λέει Administrator!!

Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!!

sweet dreams
24-01-14, 21:45
Παιδιά έχω πρόβλημα. Πάω να κάνω από το Store το update και βγάζει το εξής μήνυμα: "Πρέπει να χρησιμοποιήσετε έναν λογαριασμό με δικαιώματα διαχειριστή, για να εγκαταστήσετε τα Windows 8.1. Συνδεθείτε με το λογαριασμό διαχιριστή σε αυτόν τον υπολογιστή και δοκιμάστε να κάνετε ξανά ενημέρωση", ενώ εγώ όταν πάω στους χρήστες έχω μπει με το mail μου και λέει Administrator!!

Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!!

Ενεργοποίησε τον Built-in "Administrator", (http://www.eightforums.com/tutorials/9650-built-administrator-account-enable-disable-windows-8-a.html)κάνε επανεκκίνηση και προσπάθησε ξανά.

skel
29-01-14, 02:27
Windows 8.1 update 1 Screenshots leaked (http://www.hwbox.gr/news-software/34990-windows-8-1-update-1-screenshots-leaked.html)

CENTRAL
29-01-14, 19:27
Καλησπέρα!

Πως βλέπω ποια έκδοση έχω εγκατεστημένη στο μηχάνημα (Core/ VL);

21706
29-01-14, 21:02
Δεξί κλικ στο This PC, ιδιότητες.

CENTRAL
29-01-14, 21:06
Δεξί κλικ στο This PC, ιδιότητες.

Thank you!

...και δείχνει: Windows 8.1 Pro -> δε διευκρινίζει κάτι επιπλέον... είναι retail;

cranky
29-01-14, 23:37
Aν αναβάθμισες απο 8άρια που πήρες με την προσφορά, όχι, δεν είναι retail.
Οι retail εκδόσεις πουλιούνται σε dvd στα μαγαζιά, με σκληρή θήκη και οδηγίες χρήσης.

CENTRAL
30-01-14, 11:19
Aν αναβάθμισες απο 8άρια που πήρες με την προσφορά, όχι, δεν είναι retail.
Οι retail εκδόσεις πουλιούνται σε dvd στα μαγαζιά, με σκληρή θήκη και οδηγίες χρήσης.

Είχα πάρει κατευθείαν 8.1 (σε μορφή download + licence) από αγγελία ιδιώτη...

cranky
30-01-14, 12:18
Τέτοια, έχω κι' εγώ (σε αχρηστία).
Δεν είναι retail.

biggeo65
30-01-14, 12:32
Τέτοια, έχω κι' εγώ (σε αχρηστία).
Δεν είναι retail.

(Σε αχρηστία.) :lol: Καλό. :lol: Αλλά πρέπει να τα βάλεις τώρα να "ξεμουδιάσουν"
Έρχεται update 1 για τα 8.1

blade_
30-01-14, 12:49
δηλαδη θα γινουν 8.2?

sweet dreams
30-01-14, 12:56
Τέτοια, έχω κι' εγώ (σε αχρηστία).


Αμέσως να το διευκρινήσεις....λες και θα σε παραξηγήσουμε......πω...πω.. πω...:p :)

biggeo65
30-01-14, 14:00
δηλαδη θα γινουν 8.2?

Δεν ξ΄περω σίγουρα. Αλλά για να αναφέρεται σαν update 1,
μάλλον για 8.1.1 το βλέπω. ή 8.1 update 1, κατά το 7 SP1.

cranky
30-01-14, 15:07
Αλλά πρέπει να τα βάλεις τώρα να "ξεμουδιάσουν"
:scared:
Να κάτσουν εκεί, αγκυλωμένα.
Πασπατεύω το Kubuntu, τώρα, Γιώργο.
Θα γίνω Λινουξάς. :p


Αμέσως να το διευκρινήσεις....λες και θα σε παραξηγήσουμε......πω...πω.. πω...:p :)
Διαβάζουν και ξένοι το φόρουμ, και μπορεί να με κακοχαρακτηρίσουν. http://www.thelab.gr/images/smilies/bleh.gif

JohnDro
03-02-14, 21:00
http://www.theverge.com/2014/2/2/5372662/windows-8-1-update-1-leaks-ahead-of-release

stamka
03-02-14, 21:28
το build του ISO που έχει διαρρεύσει είναι 9600.16596.WINBLUES14_GDR_LEAN.140114-0237 και είναι 64-bit μονο

Changelog:
- Pinning metro apps to desktop taskbar.
- Classic taskbar in ModernApp (Bugged).
- Link to classic Control Panel in PC Settings.
- Shutdown button on the start screen.
- Search button on the start screen.
- Context Menu appears when you right-click on the ModernApp (Tiles).
- Tittle on the ModernApp and close button.
- Sorted App list in Apps screen (all programs) by default.
- Update Internet Explorer to 11.0.3.
- Hidden "Enterprise Mode" in Internet Explorer (in develop).

ειναι Beta build, και μπορει να είναι ασταθες και με σφάλματα

paradox21
16-02-14, 22:56
τοτε θα πρεπει να διαγράψεις τον φακελο του windows update. αυτό το bug το παρουσιαζει που και που από την εποχη των vista που θυμαμαι.

ακολουθα τις οδηγιες εδώ, μπορεις επισης να τον διαγράψεις τον φακελο αυτό, δεν τρεχει κατι.
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_update/windows-7-software-distribution-folder-empty/9b4c31ca-4658-4ec9-9c20-fb5917ff0f7d?msgId=16cd2923-2be6-43bb-9909-d55d51a18efd

Τελικά το ξανά έκανε δοκίμασα με τον παραπάνω τρόπο και έφτιαξε:oneup:,θα δούμε την επόμενη φορά.

skel
19-02-14, 20:05
Windows 8.1 Update 1 Preview (http://www.hwbox.gr/news-software/35443-windows-8-1-update-1-preview.html)

stelios4711
20-02-14, 02:11
Έχω συνηθίσει στο root-αρισμένο android να μην βλέπω διαφημίσεις
Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγουμε τις ενοχλητικές διαφημίσεις στις metro εφαρμογές;

rexdimos
06-03-14, 14:19
παιδια μια ερωτηση και ξεχασα πως βγαζουμε τον αρχικο κωδικο δηλαδη οταν ξεκιναει το pc να μην ζηταει κωδικο?

stelios4711
06-03-14, 15:21
παιδια μια ερωτηση και ξεχασα πως βγαζουμε τον αρχικο κωδικο δηλαδη οταν ξεκιναει το pc να μην ζηταει κωδικο?

netplwiz

rexdimos
06-03-14, 15:24
και μετα?πρεπει πρωτα να εχουμε γυρισει σε τοπικο λογαριασμο?

skel
06-03-14, 17:39
και μετα?πρεπει πρωτα να εχουμε γυρισει σε τοπικο λογαριασμο?

αυτό (http://pcsupport.about.com/od/windows-8/fl/auto-logon-windows-8.htm) να κάνεις φίλε μου !!

- - - Updated - - -

Δωρεάν Windows από την MS υπό έναν όρο (http://www.hwbox.gr/news-software/35673-dorean-windows-apo-tin-ms-ipo-enan-oro.html)

δεν μου φαίνεται καλή ιδέα...

Gordito
06-03-14, 17:42
αυτό (http://pcsupport.about.com/od/windows-8/fl/auto-logon-windows-8.htm) να κάνεις φίλε μου !!

- - - Updated - - -

Δωρεάν Windows από την MS υπό έναν όρο (http://www.hwbox.gr/news-software/35673-dorean-windows-apo-tin-ms-ipo-enan-oro.html)

δεν μου φαίνεται καλή ιδέα...

Γιατι;

Μια χαρα ειναι, αν η μονη διαφορα ειναι το Bing στον IE και τα ads.

Mακαρι να το κανουν για ολες τις εκδοσεις.

tsigarid
06-03-14, 18:09
adware λειτουργικό καλή ιδέα;

stelios4711
06-03-14, 18:32
και μετα?

ξετσεκάρεις το «οι χρήστες πρέπει να πληκτρολογήσουν όνομα χρήστη και κωδικό....»


πρεπει πρωτα να εχουμε γυρισει σε τοπικο λογαριασμο?

Όχι. Δουλεύει και με microsoft account

clhorus
06-03-14, 19:47
Έχω ένα laptop με window 8.1, το οποίο δεν διαθέτει οθόνη αφής. Συνεπώς τα windows έχουν προσαρμοστεί κατά την εγκατάσταση να λειτουργούν με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Ωστόσο, το συγκεκριμένο laptop συνδέεται με ένα διαδραστικό πίνακα, ο οποίος όπως ξέρετε λειτουργεί με την αφή. Όμως, όταν ελέγχω τα Windows 8.1 μέσω του διαδραστικού πίνακα, δεν έχω τις ευκολίες που προσφέρει το λειτουργικό σε ένα tablet (π.χ. αυτόματη ανάδυση του ψηφιακού πληκτρολογίου, εμφάνιση charms με χειρονομίες κ.λπ.). Αυτό είναι λογικό γιατί ο διαδραστικός πίνακας απλώς προβάλλει μέσω του βιντεοπροβολέα αυτό που συμβαίνει στο laptop.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Μπορώ μέσω κάποιας ρύθμισης να δίνω εντολή στα Windows 8.1 να λειτουργούν όπως θα λειτουργούσαν αν υπήρχε οθόνη αφής, όταν το laptop είναι συνδεδεμένο με το διαδραστικό πίνακα;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

cranky
06-03-14, 19:51
adware λειτουργικό καλή ιδέα;
Πού ξέρεις. :p
Μπορεί οι διαφημίσεις να είναι πιό ενδιαφέρουσες απ' το λειτουργικό.

sweet dreams
06-03-14, 21:16
Έχω ένα laptop με window 8.1, το οποίο δεν διαθέτει οθόνη αφής. Συνεπώς τα windows έχουν προσαρμοστεί κατά την εγκατάσταση να λειτουργούν με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Ωστόσο, το συγκεκριμένο laptop συνδέεται με ένα διαδραστικό πίνακα, ο οποίος όπως ξέρετε λειτουργεί με την αφή. Όμως, όταν ελέγχω τα Windows 8.1 μέσω του διαδραστικού πίνακα, δεν έχω τις ευκολίες που προσφέρει το λειτουργικό σε ένα tablet (π.χ. αυτόματη ανάδυση του ψηφιακού πληκτρολογίου, εμφάνιση charms με χειρονομίες κ.λπ.). Αυτό είναι λογικό γιατί ο διαδραστικός πίνακας απλώς προβάλλει μέσω του βιντεοπροβολέα αυτό που συμβαίνει στο laptop.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Μπορώ μέσω κάποιας ρύθμισης να δίνω εντολή στα Windows 8.1 να λειτουργούν όπως θα λειτουργούσαν αν υπήρχε οθόνη αφής, όταν το laptop είναι συνδεδεμένο με το διαδραστικό πίνακα;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κοίταξε μήπως βρείς καμιά επιλογή στο: Πίνακας οργάνων > Κέντρο διευκόλυνσης πρόσβασης.

rexdimos
07-03-14, 12:42
λοιπον παιδια απο οτι βλεπω ετσι δεν το κανει πρεπει να βαλεις ενα τοπικο λογαριασμο να γυρισεις σε αυτον και μετα να του πεις οτι θα μπαινει ετσι με τοπικο λογαριασμο δηλαδη αν ειχες λογαριασμο microsoft η οποιδηποτε αλλο λογαριασμο παρολο που ξετικαρω οτι οι χρηστες δεν χρειαζεται να βαλουν user name kai password και μολις ανοιξει η επιλογη αφηνω το pass κενο μολις ξεκινησει το μηχανημα παει παει παλι και μπαινει στον λογαριασμο της microsoft ζητωντας user name kai password

Gordito
07-03-14, 13:07
Δεν μιλας σε whatsup καλε να σου τελειωσει η καρτα, βαλε κανα σημειο στιξης

rexdimos
07-03-14, 13:12
:respekt:δικιο εχεις

stelios4711
07-03-14, 14:47
λοιπον παιδια απο οτι βλεπω ετσι δεν το κανει πρεπει να βαλεις ενα τοπικο λογαριασμο να γυρισεις σε αυτον και μετα να του πεις οτι θα μπαινει ετσι με τοπικο λογαριασμο δηλαδη αν ειχες λογαριασμο microsoft η οποιδηποτε αλλο λογαριασμο παρολο που ξετικαρω οτι οι χρηστες δεν χρειαζεται να βαλουν user name kai password και μολις ανοιξει η επιλογη αφηνω το pass κενο μολις ξεκινησει το μηχανημα παει παει παλι και μπαινει στον λογαριασμο της microsoft ζητωντας user name kai password

Μα αφού έχει λογαριασμό microsoft πως θα βάλεις κενό password;
Δηλαδή όταν μπαίνεις πχ στο hotmail δεν βάζεις password;
Θα βάλεις το password του λογαριασμού σου
Δεν λέει «οι χρήστες δεν χρειάζεται να βάλουν user name kai password»
Λέει «οι χρήστες δεν χρειάζεται να πληκτρολογήσουν user name kai password»

Απορώ όμως για ποιόν λόγο βάζουν εξ'αρχής οι χρήστες λογαριασμό microsoft, λίγη κριτική σκέψη να υπήρχε δε θα χρειαζόταν να τρώμε αμάσητα ότι μας σερβίρει η κάθε εταιρία για λόγους που βολεύουν σε αυτήν και δυσκολεύουν εμάς

BigBlack
07-03-14, 14:53
Μα αφού έχει λογαριασμό microsoft πως θα βάλεις κενό password;
Δηλαδή όταν μπαίνεις πχ στο hotmail δεν βάζεις password;
Θα βάλεις το password του λογαριασμού σου

Απορώ όμως για ποιόν λόγο βάζουν εξ'αρχής οι χρήστες λογαριασμό microsoft, λίγη κριτική σκέψη να υπήρχε δε θα χρειαζόταν να τρώμε αμάσητα ότι μας σερβίρει η κάθε εταιρία για λόγους που βολεύουν σε αυτήν και δυσκολεύουν εμάς

Σωστός! Ο τοπικός λογαριασμός είναι η ασφαλέστερη προσέγγιση. Κάποιοι ωστόσο εκτιμούν πως οι ευκολίες του λογαριασμού Microsoft είναι σημαντικότερες από τα όποια ζητήματα ασφαλείας. Καλό θα είναι όμως να γνωρίζουν και κατά πόσο πιό ευάλωτοι είναι.

21706
07-03-14, 15:28
Δυστυχώς ο λογαριασμός windows είναι υποχρεωτικός
για όσους κάνουν αναβάθμιση σε 8.1 μέσω store.
Ο τοπικός λογαριασμός δεν γίνεται δεκτός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.