PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

BigBlack
07-03-14, 15:34
Κι όμως, δεν είναι! Μπορείς να το παρακάμψεις στη φάση της επιλογής, όταν είναι να δώσεις το λογαριασμό. Θα ψάξω να βρω την καταγραφή που είχα κάνει και θα επανέλθω.

Λοιπόν, το βρήκα το log.

Στη φάση που σου ζητάει να κάνεις sign in to your pc με microsoft account, πατάς "Sign up for a new email address" και στην επόμενη οθόνη απλώς πατάς "skip". Θα μπορέσεις να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το τοπικό account.

Gordito
07-03-14, 15:34
Απορώ όμως για ποιόν λόγο βάζουν εξ'αρχής οι χρήστες λογαριασμό microsoft, λίγη κριτική σκέψη να υπήρχε δε θα χρειαζόταν να τρώμε αμάσητα ότι μας σερβίρει η κάθε εταιρία για λόγους που βολεύουν σε αυτήν και δυσκολεύουν εμάς


Σωστός! Ο τοπικός λογαριασμός είναι η ασφαλέστερη προσέγγιση. Κάποιοι ωστόσο εκτιμούν πως οι ευκολίες του λογαριασμού Microsoft είναι σημαντικότερες από τα όποια ζητήματα ασφαλείας. Καλό θα είναι όμως να γνωρίζουν και κατά πόσο πιό ευάλωτοι είναι.

Εχω βαλει το microsoft account μου στα 8.
Περιμενω απο ωρα σε ωρα να μου χτυπησει την πορτα η CIΑ και η NSA.....

BigBlack
07-03-14, 15:38
Εχω βαλει το microsoft account μου στα 8.
Περιμενω απο ωρα σε ωρα να μου χτυπησει την πορτα η CIΑ και η NSA.....

Λάστιχο το έκανες!

stelios4711
07-03-14, 15:39
Δυστυχώς ο λογαριασμός windows είναι υποχρεωτικός
για όσους κάνουν αναβάθμιση σε 8.1 μέσω store.
Ο τοπικός λογαριασμός δεν γίνεται δεκτός.

Αυτό δεν ισχύει. Έχω κάνει αναβάθμιση μέσω store με τοπικό λογαριασμό
Μπορείς να κάνεις είσοδο στο store και σε κάθε εφαρμογή χωριστά με το microsoft account δεν είναι απαραίτητο να έχουν και τα windows τέτοιο λογαριασμό

Gordito
07-03-14, 15:40
Λάστιχο το έκανες!

2-step verification και.... τελειωσε το παραμυθι.

BigBlack
07-03-14, 15:43
Όπως νομίζεις. Δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης.

21706
07-03-14, 18:21
Κι όμως, δεν είναι! Μπορείς να το παρακάμψεις στη φάση της επιλογής, όταν είναι να δώσεις το λογαριασμό. Θα ψάξω να βρω την καταγραφή που είχα κάνει και θα επανέλθω.

Λοιπόν, το βρήκα το log.

Στη φάση που σου ζητάει να κάνεις sign in to your pc με microsoft account, πατάς "Sign up for a new email address" και στην επόμενη οθόνη απλώς πατάς "skip". Θα μπορέσεις να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το τοπικό account.

ΟΚ, ας το έχουν υπόψη τους αυτό όσοι κάνουν
αναβάθμιση μέσω store. Εγώ δεν χρησιμοποίησα
το store και έγινε με τοπικό λογαριασμό.

- - - Updated - - -


Αυτό δεν ισχύει. Έχω κάνει αναβάθμιση μέσω store με τοπικό λογαριασμό
Μπορείς να κάνεις είσοδο στο store και σε κάθε εφαρμογή χωριστά με το microsoft account δεν είναι απαραίτητο να έχουν και τα windows τέτοιο λογαριασμό
Ευτυχώς είναι εύκολο να αλλάξεις τον λογαριασμό
windows με έναν τοπικό:
http://www.techrepublic.com/blog/windows-and-office/quick-tip-change-to-a-local-account-in-windows-81/

- - - Updated - - -

Επίσης εδώ:
http://www.networkworld.com/community/blog/how-change-windows-81-local-account-no-microsoft-email-account-required

sweet dreams
07-03-14, 20:24
λοιπον παιδια απο οτι βλεπω ετσι δεν το κανει πρεπει να βαλεις ενα τοπικο λογαριασμο να γυρισεις σε αυτον και μετα να του πεις οτι θα μπαινει ετσι με τοπικο λογαριασμο δηλαδη αν ειχες λογαριασμο microsoft η οποιδηποτε αλλο λογαριασμο παρολο που ξετικαρω οτι οι χρηστες δεν χρειαζεται να βαλουν user name kai password και μολις ανοιξει η επιλογη αφηνω το pass κενο μολις ξεκινησει το μηχανημα παει παει παλι και μπαινει στον λογαριασμο της microsoft ζητωντας user name kai password

ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΩΔΙΚΟΥ ΣΕ Win 8.1


Αν έχεις βάλει κωδικό του Hotmail στην διάρκεια εγκατάστασης των 8.1

θα πας > πίνακας ελέγχου > λογαριασμοί χρηστών > ενεργοποίηση

αλλαγών στο λογαριασμό μου στις ρυθμίσεις υπολογιστή > επιλογές

εισόδου > PIN > προσθήκη > βάζουμε τον κωδικό > δημιουργία PIN >

το αφήνουμε κενό > τέλος.


Αν απλά είχες κωδικό θα πας > κωδικός πρόσβασης > αλλαγή > βάζουμε

τον κωδικό > επόμενο > αφήνουμε κενό το πεδίο στο: νέος κωδικός

πρόσβασης > επόμενο > τέλος.

ardi21
08-03-14, 02:37
Exω το κλασσικο προβλημα κατα το οποιο δεν μπορουν να γινουν updates και εγκαταστασεις των apps (0x80073cf9). Εχω δοκιμασει αυτες (http://www.optimizewindows8.net/2013/08/fixing-error-code-0x80073cf9-while-installing-new-apps/) τις λυσεις + την εκκαθαριση της cache του store. Κανενα αποτελεσμα.

Μου ειχε γινει και με τα 8 αλλα ειχε λυθει με την εκκαθαριση της cache. Προφανως θελω να αποφυγω το reset/format...

Kαμια ιδεα?

biggeo65
08-03-14, 07:48
Exω το κλασσικο προβλημα κατα το οποιο δεν μπορουν να γινουν updates και εγκαταστασεις των apps (0x80073cf9). Εχω δοκιμασει αυτες (http://www.optimizewindows8.net/2013/08/fixing-error-code-0x80073cf9-while-installing-new-apps/) τις λυσεις + την εκκαθαριση της cache του store. Κανενα αποτελεσμα.

Μου ειχε γινει και με τα 8 αλλα ειχε λυθει με την εκκαθαριση της cache. Προφανως θελω να αποφυγω το reset/format...

Kαμια ιδεα?

Για να μην κάθομαινα διαβάζω τι ακριβώς δοκίμασες, θα αναφέρω τρία πράγματα,
που μου έρχονται στο μυαλό, αν δοκίμασες κάποιο από αυτά απλά το προσπερνάς.

Α) Αν σου παρουσίασε το πρόβλημα πρόσφατα, δοκίμασε μια επαναφορά συστήματος (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/restore-refresh-reset-pc),
3-4 μέρες πριν και δες αν διορθώνεται. Δες "Επαναφορά σε προηγούμενο χρονικό σημείο"

Β) Δημιούργησε έναν άλλο λογαριασμό διαχειριστή, κάνε log-in από εκείνον
και δες αν διορθώνεται το πρόβλημα ή όχι.

Γ) Η παρακάτω λύση είναι λύση που απαιτεί χρόνο κι αρκετές επανεκκινήσεις.

Αν με τα παραπάνω δεν διορθωθεί το πρόβλημα, τότε κάποια υπηρεσία μπορεί να είναι υπεύθυνη.

Ξεκίνα τον υπολογιστή σε "Ασφαλή λειτουργία" (http://support.microsoft.com/kb/2809468/el)

Μόλις μπεις ,πάτα το START+R για να ανοίξει η εκτέλεση, γράψε msconfig πάτα ΟΚ.

Πάτα την καρτέλα Υπηρεσίες, τσεκάρισε την "Απόκρυψη όλων των υπηρεσιών της Microsoft"
και μετά πάτα απενεργοποίηση κι απενεργοποίησε όλες τις υπόλοιπες. Ξεκίνα τον υπολογιστή κανονικά.

Αν το πρόβλημα έχει λυθεί ,τότε ξέρεις ότι κάποια από τις υπηρεσίες τρίτων το δημιουργεί.
Τσεκάρεις (ενεργοποιείς) πέντε υπηρεσίες την φορά και κάνεις επανεκκίνηση.

Μόλις ξανασυνατήσεις το πρόβλημα, ξέρεις ότι ευθύνεται κάποια από τις πέντε υπηρεσίες
που ξεκίνησαν τελευταίες , τις απενεργοποιείς, κι ενεργοποιείς όλες τις άλλες.

Αυτές τις πέντε, τις δοκιμάζεις μια-μία, μέχρι να βρεις ποιά ευθύνεται, κι ανάλογα ενεργείς.

skel
08-03-14, 13:39
και αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=E9LxB7NLxf0) δουλεύει παιδια αν έχετε έναν λογαριασμό

ardi21
08-03-14, 17:43
Για να μην κάθομαινα διαβάζω τι ακριβώς δοκίμασες, θα αναφέρω τρία πράγματα,
που μου έρχονται στο μυαλό, αν δοκίμασες κάποιο από αυτά απλά το προσπερνάς.

Α) Αν σου παρουσίασε το πρόβλημα πρόσφατα, δοκίμασε μια επαναφορά συστήματος (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/restore-refresh-reset-pc),
3-4 μέρες πριν και δες αν διορθώνεται. Δες "Επαναφορά σε προηγούμενο χρονικό σημείο"

Β) Δημιούργησε έναν άλλο λογαριασμό διαχειριστή, κάνε log-in από εκείνον
και δες αν διορθώνεται το πρόβλημα ή όχι.

Γ) Η παρακάτω λύση είναι λύση που απαιτεί χρόνο κι αρκετές επανεκκινήσεις.

Αν με τα παραπάνω δεν διορθωθεί το πρόβλημα, τότε κάποια υπηρεσία μπορεί να είναι υπεύθυνη.

Ξεκίνα τον υπολογιστή σε "Ασφαλή λειτουργία" (http://support.microsoft.com/kb/2809468/el)

Μόλις μπεις ,πάτα το START+R για να ανοίξει η εκτέλεση, γράψε msconfig πάτα ΟΚ.

Πάτα την καρτέλα Υπηρεσίες, τσεκάρισε την "Απόκρυψη όλων των υπηρεσιών της Microsoft"
και μετά πάτα απενεργοποίηση κι απενεργοποίησε όλες τις υπόλοιπες. Ξεκίνα τον υπολογιστή κανονικά.

Αν το πρόβλημα έχει λυθεί ,τότε ξέρεις ότι κάποια από τις υπηρεσίες τρίτων το δημιουργεί.
Τσεκάρεις (ενεργοποιείς) πέντε υπηρεσίες την φορά και κάνεις επανεκκίνηση.

Μόλις ξανασυνατήσεις το πρόβλημα, ξέρεις ότι ευθύνεται κάποια από τις πέντε υπηρεσίες
που ξεκίνησαν τελευταίες , τις απενεργοποιείς, κι ενεργοποιείς όλες τις άλλες.

Αυτές τις πέντε, τις δοκιμάζεις μια-μία, μέχρι να βρεις ποιά ευθύνεται, κι ανάλογα ενεργείς.

Λοιπον..

Εκανα ενα δευτερο λογαριασμο, του εδωσα δικαιωματα administartor αλλα οταν μπαινω δεν μπορω να ανοιξω καν το store η καποιο app. Βγαζει μηνυμα να επικοινωνησω με τον διαχειριστη. Ουτε καν τις ρυθμισεις του συστηματος δεν ανοιγει απο το metro ui.

Στη δευτερη λυση μου με το safe boot βγαζει παλι μηνυμα οτι δεν μπορω να ανοιξω καποπιο app με λογαριασμο built-in administrator.

Της κακομοιρας.

biggeo65
08-03-14, 22:33
Λοιπον..

Εκανα ενα δευτερο λογαριασμο, του εδωσα δικαιωματα administartor αλλα οταν μπαινω δεν μπορω να ανοιξω καν το store η καποιο app. Βγαζει μηνυμα να επικοινωνησω με τον διαχειριστη. Ουτε καν τις ρυθμισεις του συστηματος δεν ανοιγει απο το metro ui.

Στη δευτερη λυση μου με το safe boot βγαζει παλι μηνυμα οτι δεν μπορω να ανοιξω καποπιο app με λογαριασμο built-in administrator.

Της κακομοιρας.

Παράξενο. Γιατί να μην δουλεύει το store από τον δεύτερο λογαριασμό;
Κι αφού είναι διαχειριστής, με ποιόν διαχειριστή να επικοινωνήσει;

Ίσως μια εξήγηση για το παραπάνω να είναι αυτό που αναφέρεται στην απάντηση (http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/winapps/some-or-all-of-my-metro-style-apps-fail-to-run/e89549cc-a369-4cf4-97f7-53040f6e037a)
ότι τα MEΤRO Apps. δεν υποστηρίζουν τοπικό λογαριασμό ADMIN.
Πρέπει ο λογαριασμός να είναι Windows Live. Δεν το ήξερα.
Δες και κάποια άλλα βήματα στο παραπάνω λινκ.

Όσο για την δεύτερη περίπτωση, αν έκανες απόκρυψη των υπηρεσιών την Microsoft,
και απενεργοποίησες όλες τις υπόλοιπες, δεν μπορώ να καταλάβω, τί γίνεται;

Γιατί εξαρτάται το store από υπηρεσίες που δεν είναι της Microsoft ;

ardi21
08-03-14, 22:42
Παράξενο. Γιατί να μην δουλεύει το store από τον δεύτερο λογαριασμό;
Κι αφού είναι διαχειριστής, με ποιόν διαχειριστή να επικοινωνήσει;

Ίσως μια εξήγηση για το παραπάνω να είναι αυτό που αναφέρεται στην απάντηση (http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/winapps/some-or-all-of-my-metro-style-apps-fail-to-run/e89549cc-a369-4cf4-97f7-53040f6e037a)
ότι τα MEΤRO Apps. δεν υποστηρίζουν τοπικό λογαριασμό ADMIN.
Πρέπει ο λογαριασμός να είναι Windows Live. Δεν το ήξερα.
Δες και κάποια άλλα βήματα στο παραπάνω λινκ.

Όσο για την δεύτερη περίπτωση, αν έκανες απόκρυψη των υπηρεσιών την Microsoft,
και απενεργοποίησες όλες τις υπόλοιπες, δεν μπορώ να καταλάβω, τί γίνεται;

Γιατί εξαρτάται το store από υπηρεσίες που δεν είναι της Microsoft ;

Δεν εχω ιδεα. Βασικα κουραστικα πλεον, τα εχω δοκιμασει ολα. Ασε που με το κλεισιμο των services 1-2 δεν μπορω να τις ενεργοποιησω ξανα. Απορω πραγματικα που ακομα υπαρχει αυτο το θεμα και με τα 8.1. Ελπιζω στο update να το διορθωσουν.

Kαι κατι αλλο, ο yahoo λογαριασμος στο app καθυστερει και σε εσας να κανει sync τα mail?

BigBlack
09-03-14, 00:05
Ξέρεις, υπάρχει λύση. Format και Windows 7 και ξαφνικά όλα λειτουργούν άψογα...

sweet dreams
09-03-14, 00:09
Ξέρεις, υπάρχει λύση. Format και Windows 7 και ξαφνικά όλα λειτουργούν άψογα...

Yπάρχει και άλλη λύση. Δεν ασχολήσαι καθόλου με το Store.

BigBlack
09-03-14, 00:20
Επειδή έχω βάλει 8-8.1 σε καμιά 15αριά διαφορετικά λάπτοπ και όλα σε κάτι χωλαίνουν, κάτι δεν κάθεται καλά κλπ. Format και 7, στ'αλήθεια ξαφνικά λειτουργούν όλα χωρίς μα-μου.

- - - Updated - - -

Ωραίος ο μαζοχισμός αλλά όχι να σου χαλάει και τα πρωινά με απορίες "γιατί δε μου δουλεύει το τάδε...", "πες μου πως κάνουμε αυτό...".

ardi21
09-03-14, 00:21
Δεν θα γυριζα πλεον στα 7...

Δεν ασχολουμαι καθολου με το store (ουτε μια εφαρμογη δεν εχω κατεβασει) αλλα ειναι το γαμωτο να βρω λυση.

BigBlack
09-03-14, 00:24
Οk, καλή τύχη.:)

shocked
09-03-14, 00:29
όταν δεν μας δουλευει κατι σωστα, το "κανω φορματ και βαζω 7" δεν είναι λυση.

τα περισσοτερα προβλήματα δημιουργούνται από προβληματικούς driver και ισως παλια μηχανηματα.
εγω σε pc του 2007 και πετανε τα win 8.1.

BigBlack
09-03-14, 00:34
Πολύ όμορφα, χαίρομαι για σένα. Αυτό δε σημαίνει πως για όλα η λύση είναι η ίδια. Αρκετές φορές το πάω πίσω σημαίνει στ'αλήθεια πάω μπροστά, δεν έχω προβλήματα. Όταν φτιάξει κάτι πραγματικά, θα φανεί.

biggeo65
09-03-14, 00:50
όταν δεν μας δουλευει κατι σωστα, το "κανω φορματ και βαζω 7" δεν είναι λυση.

τα περισσοτερα προβλήματα δημιουργούνται από προβληματικούς driver και ισως παλια μηχανηματα.
εγω σε pc του 2007 και πετανε τα win 8.1.

Λύση δεν είναι όταν το λειτουργικό είναι σωστό. Αν είναι προβληματικό το λειτουργικό,
ανεξάρτητα από το Hardware που είναι εγκατεστημένο, τότε ίσως να είναι λύση.

Αποδεδειγμένα τα 8.0 \ 8.1 έχουν προβλήματα ανεξάρτητα αν έχεις core2duo, ή i7 4770.
Kαι σπάνια οι drivers είναι το πρόβλημα για εφαρμογές που δεν τρέχουν ,όπως είναι το store.

sweet dreams
09-03-14, 01:08
Σε Laptop με προεγκατεστημένα τα 8, και σε όσα έχω βάλει σε καινούργια μηχανήματα,

δεν έχω δεί να έχουν προβλήματα.

Έχουμε κάνει το θέμα σήριαλ. Εδώ υπάρχουν και διάφοροι, που λένε ότι τα 7 είναι

προβληματικά και το τέλειο λειτουργικό είναι τα XP. Άντε γειά και....... καλά σαράντα. :goodnight:

BigBlack
09-03-14, 01:20
Ίσως λοιπόν να πρέπει να κάνεις μιά βόλτα σε φόρουμ λίγο πιό εξειδικευμένα για να δεις άλυτα ζητήματα που σχετίζονται με power management, wifi, κάμερες, θέματα που δεν λύνονται με τίποτα, χώρια τα ζητήματα με τα updates, ανεξέλεγκτες συμπεριφορές παρ'όλες τις ρυθμίσεις γα το αντίθετο κλπ κλπ.
Αν σου δουλεύει, οκ. Αν δεν σου δουλεύει, σιγά μην κάνεις παραχωρήσεις για να έχεις σώνει και καλά win 8. Σιγά το λειτουργικό δηλαδή, δε θα τρελλαθούμε κιόλας.

sweet dreams
09-03-14, 01:33
Τα ίδια έχουν συμβεί με όλα τα λειτουργικά, στην αρχή της εμφάνισης τους, αλλά έχουμε "κοντή μνήμη"

και τα ξεχνάμε.

Δεν θα τα βάλω με το λειτουργικό, επειδή δεν δουλεύει η κάμερα μου, αφού δεν είναι συμβατή.

Δηλαδή αν είχα πάρει μια κάμερα το 1990, θα είχα την απαίτηση να παίζει;;;;

Aν έχεις εξοπλισμό, που δεν παίζει με τα 8, κρατάς τα 7.

Αν παίρνεις ένα μηχάνημα καινούργιο, και δεν έχεις παλιά περιφερειακά, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

ardi21
09-03-14, 01:40
Παντως εγω τα εχω απο την πρωτη μερα που βγηκαν και εκτος απο το προβλημα του store δεν εχω αντιμετωπισει κατι αλλο. Ειδικα σε ενα πολυ αδυναμο laptop που τα ειχα, το μηχανημα ειχε "αναπνευσει".

BigBlack
09-03-14, 05:36
Τα ίδια έχουν συμβεί με όλα τα λειτουργικά, στην αρχή της εμφάνισης τους, αλλά έχουμε "κοντή μνήμη"

και τα ξεχνάμε.

Δεν θα τα βάλω με το λειτουργικό, επειδή δεν δουλεύει η κάμερα μου, αφού δεν είναι συμβατή.

Δηλαδή αν είχα πάρει μια κάμερα το 1990, θα είχα την απαίτηση να παίζει;;;;

Aν έχεις εξοπλισμό, που δεν παίζει με τα 8, κρατάς τα 7.

Αν παίρνεις ένα μηχάνημα καινούργιο, και δεν έχεις παλιά περιφερειακά, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
Το νήμα λέγεται "Win 8.1" αν σου λέει κάτι αυτό. Και μιλάω για μηχανήματα που ήρθαν , ως επί το πλείστον, με τα win 8 factory preloaded, περάσανε στα 8.1, έχουν φάει 3 updates οι drivers αλλά δυσλειτουργούν σαφώς και έντονα.

Δεν ενδιαφέρομαι να επεκταθώ σε περιπτωσιολογία. Αν εσύ δεν αντιμετώπισες πρόβλημα, μπράβο και χαίρομαι. Αυτό δε σημαίνει και πολλά για κάποιους όμως που αντιμετωπίζουν τα υπαρκτά προβλήματα καθημερινά και βλέπουν πως λύσεις δεν υπάρχουν.

biggeo65
09-03-14, 06:59
Τα ίδια έχουν συμβεί με όλα τα λειτουργικά, στην αρχή της εμφάνισης τους, αλλά έχουμε "κοντή μνήμη"

και τα ξεχνάμε.

Μα τα 8 δεν είναι στο ξεκίνημα. Έχουν περάσει 14 μήνες, έχει βγάλει ήδη SP ή update 1,
και αντί να γίνει καλύτερο, δημιούργησε καινούργια προβλήματα που δεν υπήρχαν στα 8,
ενώ διόρθωσε και κάποια άλλα που υπήρχαν στα 8.

Άρα δεν είναι η μνήμη "κοντή", μάλλον κάποιο δεν κατάλαβαν
ότι μόνο καινούργιο δεν είναι πλέον, αλλα είναι απλά προβληματικό.


Δεν θα τα βάλω με το λειτουργικό, επειδή δεν δουλεύει η κάμερα μου, αφού δεν είναι συμβατή.

Δηλαδή αν είχα πάρει μια κάμερα το 1990, θα είχα την απαίτηση να παίζει;;;;

Aν έχεις εξοπλισμό, που δεν παίζει με τα 8, κρατάς τα 7.

Αν παίρνεις ένα μηχάνημα καινούργιο, και δεν έχεις παλιά περιφερειακά, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.


Και βέβαια έχω την απαίτηση να δουλεύει η κάμερα του 2000.
Γιατί το BIOS αναβαθμίζεται για να ενημερώνεται για νέα περιφερειακά;

Στα 7 γιατί δεν υπήρχε πρόβλημα με παλιά περιφερειακά πλην ελαχίστων περιπτώσεων,
και στα 8 υπάρχει πρόβλημα ακόμη και με καινούργια περιφερειακά;

Τι θα πει να έχω καινούργιο υπολογιστή με λίγα περιφερεικά;

Δεν θα μου καθορίσει το λειτουργικό τι θα βάλω στον υπολογιστή μου.
Εγώ πληρώνω βάζω ότι θέλω επάνω. Αν δεν μου κάνει το λειτουργικό ,πάω αλλού.
Και τα 8.0 \ 8.1 απλά δεν κάνουν για μένα. Παρέμεινα στα 7, που δουλεύουν τα πάντα,
ακόμη και μια Soyndblaster Live 5.1, αγορασμένη το 2000.

Το λειτουργικό έρχεται ενημερωμένο με drivers για παλιό Hardware, δεν γίνεται το αντίθετο.
Σε ένα πράγμα που συμφωνώ με τους Linuxάδες είναι το ότι τα Windows είναι bloatware.

Έρχονται φορτωμένα με πολλά άχρηστα που τα κάνουν να φαίνονται ωραία,'
και ξεχνάνε την ουσία του τι θα πεί πραγματικά η λέξη λειτουργικό.

Έβαλα τελευταία έκδοση Linux mint σε υπολογιστή φτιαγμένο το 1999,
κι αναγνώρισε τα πάντα, που υπήρχαν στον υπολογιστή. Γιατί να μην κάνουν το ίδιο και τα 8.0;

dimitri_ns
09-03-14, 07:49
Έβαλα τελευταία έκδοση Linux mint σε υπολογιστή φτιαγμένο το 1999,
κι αναγνώρισε τα πάντα, που υπήρχαν στον υπολογιστή. Γιατί να μην κάνουν το ίδιο και τα 8.0;

Μήπως επειδή το mint είναι δωρεάν και ακούει τους χρήστες , ενώ τα 8/8.1 τα πληρώνεις για να σε πάνε στο μέλλον?
Και να σκεφτείς ότι κάποιες εταιρείες δεν βγάζουν drivers για linux.

Διαβάζοντας εδώ, μου θυμίζει κατάσταση linux δεκαετίας

(αϊ - αϊ - αϊ.... Τι δουλειά έχω εδώ μέσα?)

sweet dreams
09-03-14, 11:38
Το νήμα λέγεται "Win 8.1" αν σου λέει κάτι αυτό. Και μιλάω για μηχανήματα που ήρθαν , ως επί το πλείστον, με τα win 8 factory preloaded, περάσανε στα 8.1, έχουν φάει 3 updates οι drivers αλλά δυσλειτουργούν σαφώς και έντονα.

Δεν ενδιαφέρομαι να επεκταθώ σε περιπτωσιολογία. Αν εσύ δεν αντιμετώπισες πρόβλημα, μπράβο και χαίρομαι. Αυτό δε σημαίνει και πολλά για κάποιους όμως που αντιμετωπίζουν τα υπαρκτά προβλήματα καθημερινά και βλέπουν πως λύσεις δεν υπάρχουν.


Μα τα 8 δεν είναι στο ξεκίνημα. Έχουν περάσει 14 μήνες, έχει βγάλει ήδη SP ή update 1,
και αντί να γίνει καλύτερο, δημιούργησε καινούργια προβλήματα που δεν υπήρχαν στα 8,
ενώ διόρθωσε και κάποια άλλα που υπήρχαν στα 8.

Άρα δεν είναι η μνήμη "κοντή", μάλλον κάποιο δεν κατάλαβαν
ότι μόνο καινούργιο δεν είναι πλέον, αλλα είναι απλά προβληματικό.




Και βέβαια έχω την απαίτηση να δουλεύει η κάμερα του 2000.
Γιατί το BIOS αναβαθμίζεται για να ενημερώνεται για νέα περιφερειακά;

Στα 7 γιατί δεν υπήρχε πρόβλημα με παλιά περιφερειακά πλην ελαχίστων περιπτώσεων,
και στα 8 υπάρχει πρόβλημα ακόμη και με καινούργια περιφερειακά;

Τι θα πει να έχω καινούργιο υπολογιστή με λίγα περιφερεικά;

Δεν θα μου καθορίσει το λειτουργικό τι θα βάλω στον υπολογιστή μου.
Εγώ πληρώνω βάζω ότι θέλω επάνω. Αν δεν μου κάνει το λειτουργικό ,πάω αλλού.
Και τα 8.0 \ 8.1 απλά δεν κάνουν για μένα. Παρέμεινα στα 7, που δουλεύουν τα πάντα,
ακόμη και μια Soyndblaster Live 5.1, αγορασμένη το 2000.

Το λειτουργικό έρχεται ενημερωμένο με drivers για παλιό Hardware, δεν γίνεται το αντίθετο.
Σε ένα πράγμα που συμφωνώ με τους Linuxάδες είναι το ότι τα Windows είναι bloatware.

Έρχονται φορτωμένα με πολλά άχρηστα που τα κάνουν να φαίνονται ωραία,'
και ξεχνάνε την ουσία του τι θα πεί πραγματικά η λέξη λειτουργικό.

Έβαλα τελευταία έκδοση Linux mint σε υπολογιστή φτιαγμένο το 1999,
κι αναγνώρισε τα πάντα, που υπήρχαν στον υπολογιστή. Γιατί να μην κάνουν το ίδιο και τα 8.0;

Σας μάλωσε κανένας που έχετε 7, και δεν το καταλάβαμε;;;;

Oύτε τον άλλον, που λέει ότι τα 7 είναι προβληματικά, για να υποστηρίξει τα XP, μαλώνουμε.

Παρεμπιπτόντως, και εγώ στον desktop, 7 έχω.

Μην "σεληνιάζεστε", όταν κάποιος πεί ότι δεν έχει πρόβλημα με τα 8.

Ούτε ποσοστά να παίρνατε, από τις πωλήσεις των 7. :rolleyes: :rolleyes:

Ηρεμήστε, it's only a Software, δεν είναι και η συντέλεια του κόσμου. :p Ήμαρτον. :cool:

BigBlack
09-03-14, 12:06
Σας μάλωσε κανένας που έχετε 7, και δεν το καταλάβαμε;;;;

Oύτε τον άλλον, που λέει ότι τα 7 είναι προβληματικά, για να υποστηρίξει τα XP, μαλώνουμε.

Παρεμπιπτόντως, και εγώ στον desktop, 7 έχω.

Μην "σεληνιάζεστε", όταν κάποιος πεί ότι δεν έχει πρόβλημα με τα 8.

Ούτε ποσοστά να παίρνατε, από τις πωλήσεις των 7. :rolleyes: :rolleyes:

Ηρεμήστε, it's only a Software, δεν είναι και η συντέλεια του κόσμου. :p Ήμαρτον. :cool:

Φίλε, δε μιλάς σε παιδάκι να το μαλώσεις, ούτε κανείς σου απάντησε με τρόπο που να δικαιολογεί αυτά που γράφεις, ίσα ίσα. Γι'αυτό άσε σε παρακαλώ τις παιδιάστικες κουβέντες και τα ήμαρτον και τα ηρεμήστε και τις βλακείες περί ποσοστών, κανείς δεν εξαγριώθηκε και κανείς δεν ήταν αγενής μαζί σου μέχρι τώρα, συμπεριφέρσου ανάλογα.

sweet dreams
09-03-14, 12:20
Φίλε, δε μιλάς σε παιδάκι να το μαλώσεις, ούτε κανείς σου απάντησε με τρόπο που να δικαιολογεί αυτά που γράφεις, ίσα ίσα. Γι'αυτό άσε σε παρακαλώ τις παιδιάστικες κουβέντες και τα ήμαρτον και τα ηρεμήστε και τις βλακείες περί ποσοστών, κανείς δεν εξαγριώθηκε και κανείς δεν ήταν αγενής μαζί σου μέχρι τώρα, συμπεριφέρσου ανάλογα.


Δεν είχα καμιά πρόθεση να σε προσβάλω, με την έκφραση του "μαλώματος", και αν αισθάνεσαι έτσι,

ζητάω ταπεινά συγνώμη.

Αν σε προσβάλει μια έκφραση χιούμορ, ΟΚ, δεν πρόκειται να συνομιλήσω ξανά μαζί σου, και αν

το ξεχάσω, λόγω ηλικίας, σε παρακαλώ να με επαναφέρεις στην τάξη.

Αντίθετα οι δικές σου εκφράσεις δεν λέγονται με χιούμορ, αλλά είναι ευθείες προσβολές.

Δεν θέλω να δώσω συνέχεια, γιατί δεν έχω καμιά όρεξη για αντιπαραθέσεις.

Ζητάω συγνώμη για ακόμη μια φορά, δεν θα επαναληφθεί.

Gordito
09-03-14, 12:35
Μηπως, λεω εγω τωρα μηπως, να σταματησουν ο BigBlack και ο biggeo65 να αναφερουν σε καθε σελιδα ποσο καλυτερα δουλευουν τα 7ρια και ποσο επιτακτικη αναγκη ειναι να παμε πισω σε αυτα;
Δεν προαγουμε την κουβεντα ετσι και την επιλυση.

Ας μεινουμε στην επιλυση προβληματων των 8.1 :)

biggeo65
09-03-14, 14:01
Μηπως, λεω εγω τωρα μηπως, να σταματησουν ο BigBlack και ο biggeo65 να αναφερουν σε καθε σελιδα ποσο καλυτερα δουλευουν τα 7ρια και ποσο επιτακτικη αναγκη ειναι να παμε πισω σε αυτα;
Δεν προαγουμε την κουβεντα ετσι και την επιλυση.

Ας μεινουμε στην επιλυση προβληματων των 8.1 :)

Αν δεις στα δικά μου post ποτέ δεν ανέφερα σε κάπιοον που έχει πρόβλημα με τα 8,
να κάνει format και να βάλει τα 7. Δεν είμαι αυτής της λογικής.

Ο καθένας επιλέγει το software που του αρέσει, κι αν έχει προβλήματα,
πάνω σε αυτό προσπαθούμε να βρούμε λύσεις.

Αλλά όταν διαβάζω περι "κοντής μνήμης", κι ότι "δεν φταίει το λειτουργικό για προβλήματα ασυμβατότητας",
κι ότι "στον υπολογιστή μου μια χαρά δουλεύουν τα 8.0", τότε ναι θα αναφέρω για τα 7.

Γιατί τουλάχιστον τα 7 σε αυτό το θέμα είχαν καλύτερη συμπεριφορά.
Και ειδικά μετά το SP1, τα πάντα δούλευαν.

Στα 8 τo update 1 δημιούργησε νέα προβλήματα, αφού διόρθωσε κάποια από τα παλιά.

BigBlack
09-03-14, 14:45
Μηπως, λεω εγω τωρα μηπως, να σταματησουν ο BigBlack και ο biggeo65 να αναφερουν σε καθε σελιδα ποσο καλυτερα δουλευουν τα 7ρια και ποσο επιτακτικη αναγκη ειναι να παμε πισω σε αυτα;
Δεν προαγουμε την κουβεντα ετσι και την επιλυση.

Ας μεινουμε στην επιλυση προβληματων των 8.1 :)

Με επίλυση προβλημάτων ασχολούμαι κι εγώ αγαπητέ σε όλα τα λειτουργικά. Κάνω μιά απλή διαπίστωση και λέω πως σε ορισμένες περιπτώσεις κάποια απ'αυτά δεν λύνονται και προτείνω τη λογική λύση.
Φαντάζομαι πως είναι αδιανόητο, πιθανώς και ιεροσυλία να αναφερθεί αυτή η πιθανότητα, δηλαδή του να μην υπάρχει λύση σε ορισμένα προβλήματα των 8/8.1, μέχρι τώρα τουλάχιστον.
Θα τους πω λοιπόν να κάνουν υπομονή, courtesy of Gordito.:)

21706
09-03-14, 15:35
Αν θέλετε βάλτε και τα vista στον πόλεμο :) γιατί
εγώ με αυτά δουλεύω αν και έχω και τα 8.1.

dimitri_ns
09-03-14, 18:38
Αν θέλετε βάλτε και τα vista στον πόλεμο :) γιατί
εγώ με αυτά δουλεύω αν και έχω και τα 8.1.

Tα ελληνικα vista που έχω σε 2 pc ( και δεν χρησιμοποιώ) ήταν που με έκαναν να πάω στα 8 των 30€. Στα 8.1 δεν πέρασα και μάλλον δεν θα περάσω. :evil:

DJTaurus
11-03-14, 17:53
εχω αυθεντικα τα windows 8.1 σε ενα laptop και καθε φορα που το ανοιγω 2-3 λεπτα μετά ακούω κάτι παλαμάκια.... da fuck?

Morx
11-03-14, 20:20
Στα 8 τo update 1 δημιούργησε νέα προβλήματα, αφού διόρθωσε κάποια από τα παλιά.

Ζω σε ενα παραλληλο συμπαν, στο οποιο τα Windows 8 (Updated σε 8.1) ... δε μου δημιουργησαν ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑ προβλημα....


Ξερεις ομως, πως η θεια του μπατζανακη ενος κολλητου του γνωστου μου απο το χωριο, ειχε τα Vista και ελεγε πως δεν ειναι καλα επεδη αργουν πολυ!
Σαν το παραπανω, εξακολουθω και ΠΑΝΤΑ ακουγα παρομοιες βλακειες... ειδικα απο κοσμο που δε χρησιμοποιησε ποτε του κατι το οποιο κατηγορει.

Με τα Vista, εβγαλα μια 5ετια... ποτε και κανενα προβλημα. Τα windows 7 δε τα δουλεψα παρα μονο σε οποιο PC ετυχε να χρησιμοποιησω και να τα τρεχει, περασα στα windows 8 με το καινουριο μου λαπτοπ και 1 χρονο τωρα, ολα αψογα. Τα εφερα στα μετρα μου και ειμαι αρχων!

Απαντησε μου τωρα εσυ, που εκανες καμποσα ποστ σε ενα τοπικ.... τι θεματα ειχες με το hardware? Χρησιμοποιεις τα 8άρια η οχι? Εχεις καποια εμπειρια απο αυτα? Κυριο λειτουργικο ή απλα "ps0Lάρεις"?

λες το εξης:

Λύση δεν είναι όταν το λειτουργικό είναι σωστό. Αν είναι προβληματικό το λειτουργικό,
ανεξάρτητα από το Hardware που είναι εγκατεστημένο, τότε ίσως να είναι λύση.

Eightforums, sevenforums κτλ ... ριξε μια ματια στα απροβληματιστα 7 ... ριξε μια ματια σε απροβληματιστα ΧΡ και αντε βγαλε ακρη.


Γιναμε ξαφνικα ολοι κριτες του "προβληματικου λειτουργικου" ..

rexdimos
12-03-14, 14:48
παιδια που θα βρω για τα 8.1 64βιτ Renesas(NEC) USB3.0 drivers?στην asus εχει μονο για τα 7

BigBlack
12-03-14, 15:27
Για κοίτα εδώ (http://station-drivers.com/index.php/downloads/Drivers/Renesas-Nec/USB-3.0/). Καλό θα ήταν πρώτα να αναγνωρίσεις μέσω του device manager το ακριβές chipset που έχεις.

rexdimos
12-03-14, 15:55
πωσ το κανουμε αυτο και δεν θυμαμαι?

BigBlack
12-03-14, 16:04
Device manager, επιλογή του hardware από τη λίστα, διπλό κλικ, επιλογή του tab Details και από το drop down list επιλογή το Hardware Ids. Ψάξιμο με βάση αυτό στο google.

rexdimos
12-03-14, 16:09
οκ αυτο θα κανω να δω τι θα βγαλει

aiantas
12-03-14, 16:27
Κάποιο από τα παρακάτω σίγουρα:

ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ!!!!!!!!!

RENESAS/NEC USB 3.0 Controller 3.0.23.0

http://driveroff.net/soft/usbrenesas/

"Renesas Electronics USB Hub"
"Renesas Electronics USB 2.0 Hub"
"Renesas Electronics USB 3.0 Hub" *******
"Renesas Electronics USB 3.0 Host Controller" *******


HWID:
%RENESAS_USB3\ROOT_HUB30&VID_1912&PID_0014.DeviceDesc% = RUSB3HUB, RENESAS_USB3\ROOT_HUB30&VID_1912&PID_0014
%RENESAS_USB3\ROOT_HUB30&VID_1912&PID_0015.DeviceDesc% = RUSB3HUB, RENESAS_USB3\ROOT_HUB30&VID_1912&PID_0015
%RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_00&PROT_00.DeviceDesc% = RUSB3HUB, RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_00&PROT_00
%RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_00&PROT_01.DeviceDesc% = RUSB3HUB, RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_00&PROT_01
%RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_00&PROT_02.DeviceDesc% = RUSB3HUB, RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_00&PROT_02
%RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_00&PROT_03.DeviceDesc% = RUSB3HUB, RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_00&PROT_03
%RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_01.DeviceDesc% = RUSB3HUB,RENESAS_USB3\CLASS_09&SUBCLASS_01
%PCI\VEN_1912&DEV_0014&REV_01.DeviceDesc% = RUSB3XHC, PCI\VEN_1912&DEV_0014&REV_01
%PCI\VEN_1912&DEV_0014&REV_02.DeviceDesc% = RUSB3XHC, PCI\VEN_1912&DEV_0014&REV_02
%PCI\VEN_1912&DEV_0014&REV_03.DeviceDesc% = RUSB3XHC, PCI\VEN_1912&DEV_0014&REV_03
%PCI\VEN_1912&DEV_0015&REV_01.DeviceDesc% = RUSB3XHC, PCI\VEN_1912&DEV_0015&REV_01
%PCI\VEN_1912&DEV_0015&REV_02.DeviceDesc% = RUSB3XHC, PCI\VEN_1912&DEV_0015&REV_02

http://am.renesas.com/

- - - Updated - - -

anodizer
12-03-14, 16:56
Μιας και λέτε για προβλήματα, προσωπικά έπαθα πλάκα αναβαθμίζοντας από win7 σε 8 χθες (σήμερα θα πάω σε 8.1). Το μόνο που έκανα είναι να αφαιρέσω το ms security essentials, όλα τα υπόλοιπα δούλεψαν ρολόι από το τελευταίο πρόγραμμα ως τους drivers. Παραδόξως επίσης η διαφορά σε επιδόσεις είναι εμφανής κι όχι μόνο στο startup που είναι γνωστό αλλά γενικότερα. Στα 7 θυμάμαι η ίδια διαδικασία είχε πολλά περισσότερα hiccups ενώ τώρα απολύτως κανένα.

Το UI έχει τα καλά του έχει και τα κακά του, αλλά οι γενικότερες αλλαγές (οι under the hood κυρίως) με κάνουν να μη θέλω να επιστρέψω στα 7 για κανένα λόγο. Είναι κρίμα που η MS δεν περνάει κάποιες από αυτές τις βελτιώσεις στα win7.

Gordito
12-03-14, 17:03
Mα πως;

Αφου 'το περιβαλλον ειναι αντιπαραγωγικο' και 'εχουν 1000δες προβληματα';
Τα 8 ειναι το πιο αδικημενο software στην ιστορια, και κατα 90% φταινε οι χρηστες που εχουν κολησει στο start menu, λες και πρεπει να πεθανουμε με start menu.

Στην αρχη εβαζα καποιες εναλλακτικες του start, αλλα τωρα δεν εχω καν, το modern ui ειναι 200 φορες καλυτερο.

flamelab
12-03-14, 17:19
Προσωπικά τρέχω Windows 8.1 εδώ και κάτι μήνες, αλλά το UI που αφορά το Metro είναι απαίσιο σε desktop. Πολύ γρήγορο σαν σύστημα, αλλά το UI πάσχει. Σε tablet είναι πολύ ταιριαστό.

Gordito
12-03-14, 18:05
Eγω το βρισκω αριστο.

Οταν ειμαι σε desktop, ολα ειναι καθαρα, δεν εχω κανενα indicator για να περασω σε modern ui.

Το click στις γωνιες δηλαδη βρισκεις δυσκολο;
Τον τροπο που κλεινεις τα apps;

Το μονο πραγματικα ηλιθιο ειναι το shutdown. Που προσωπικα δεν με πειραζει καθολου μιας και κλεινω με κουμπι.

Caret
13-03-14, 19:57
Eγω το βρισκω αριστο.

Οταν ειμαι σε desktop, ολα ειναι καθαρα, δεν εχω κανενα indicator για να περασω σε modern ui.

Το click στις γωνιες δηλαδη βρισκεις δυσκολο;
Τον τροπο που κλεινεις τα apps;

Το μονο πραγματικα ηλιθιο ειναι το shutdown. Που προσωπικα δεν με πειραζει καθολου μιας και κλεινω με κουμπι.

Για γρήγορα shutdown, δεξί κλικ στο εικόνίδιο του start κάτω αριστερά και υπάρχει επιλογή shutdown or sign out.

@ ADSLgr.com All rights reserved.