PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

_aggelos
11-04-14, 19:11
Έβαλα και εγώ το update όλα καλά, αλλά μετά από κάποιες ώρες χρήσης όταν ανοίγω metro app δεν μπορώ να κάνω τίποτα με το ποντίκι. Η πάνω μπάρα με τα καινούργια κουμπιά για κλείσιμο και ελαχιστοποίηση δεν εμφανίζονται καν, ούτε με αφήνει να σύρω κάτω το app όπως πριν για να το κλείσω. Επίσης δεν μπορώ να εμφανίσω από πουθενά την charms bar και στην οθόνη Start όταν πάω το ποντίκι κάτω αριστερά δεν μου εμφανίζει το κουμπί της έναρξης. Αν κάνω logout-login φτιάχνει. Το χει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό;

anodizer
11-04-14, 19:14
Με κανενα τροπο μεχρι στιγμης δε μπορεσα να εγκαταστησω το Update 1.

Καμια ιδεα;

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42335

Κατέβασε το από εκεί.

Morx
11-04-14, 19:36
Κοιτα να δεις που το "δοκιμασα τα παντα" δεν ειναι ποτε αρκετο οταν μιλαμε για troubleshooting :D

Clean Up the WinSxS Folder -> Δεν το δοκιμασα ακομα, το βραδακι θα πεσει δουλεια.


Disclaimer, δοκιμασα και manually χθες να εγκαταστησω το Update 1 αλλα ματαια.

flamelab
11-04-14, 21:45
Τον WinSxS ... τι cleanup ? :p

Morx
11-04-14, 22:07
Τον WinSxS ... τι cleanup ? :p

ελα ;;

21706
11-04-14, 22:37
Πού το είδες αυτό το WinSxS cleanup;

BigBlack
11-04-14, 22:50
Υπάρχει διατυπωμένο ακριβώς έτσι, στο άρθρο του technet (http://technet.microsoft.com/en-us/library/dn251565.aspx).

Morx
11-04-14, 23:00
@@ .... δουλεια δεν γινεται ... εφαγα ολο το ιντερνετ δοκιμασα τα παντα.

ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΙΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ .. !!!

BigBlack
11-04-14, 23:49
Μην τρελλαίνεσαι, θα βγει κάποιο μπάλωμα νωρίτερα.

flamelab
11-04-14, 23:51
Aυτά τα τσεκαρες ;

http://support.microsoft.com/kb/2939087/en-us
http://support.microsoft.com/kb/2957390/en-us

σορρυ εαν εχουν μπει πιο πριν στο νήμα

Morx
12-04-14, 00:10
Aυτά τα τσεκαρες ;

http://support.microsoft.com/kb/2939087/en-us
http://support.microsoft.com/kb/2957390/en-us

σορρυ εαν εχουν μπει πιο πριν στο νήμα

Το 1ο ειναι εγκατεστημενο, ενω το δευτερο αναφερει πως δεν ισχυει για τον υπολογιστη μου.

blade_
12-04-14, 02:33
ερωτητη που αφορα και τα 7 αν ξερει καποιος..στην taskbar,εχω κανει μικρα τα icons..αλλα σε καποιες εφαρμογες,πχ viber,δε φαινεται το notification count...στο μεγαλο μεγεθος,ολα οκ.

υπαρχει λυση?

biggeo65
12-04-14, 10:26
@@ .... δουλεια δεν γινεται ... εφαγα ολο το ιντερνετ δοκιμασα τα παντα.

ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΙΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ .. !!!

Εγκατάσταση από ασφαλή λειτουργία δοκίμασες ;


Αρχικά σιγά τους πόρους που καταναλώνει, οι οποίοι πόροι είναι σημαντικότατοι γιατί εδώ μιλάμε για tablets και κινητά, που ακόμη κι αν έχουν top of the line specs, έχεις την μπαταρία να σκεφτείς. Έχω το viber (που δεν είναι από τα πιο ελαφριά apps) κλειστό και ο task manager δείχνει 0% σε όλα τα πεδία και 0.1 MB RAM. Το metro σύστημα είναι πιο efficient από το παραδοσιακό των windows λοιπόν. Σχεδιάγραμμα: http://www.wpcentral.com/windows-8-1-apps-dont-want-to-close-tombstoning-new-cool
Video για το πως δουλεύει η διαχείριση μνήμης στο metro εδώ http://microsoft-news.com/microsoft-details-memory-management-of-metro-apps-in-windows-8/ και όλα τα apps να ανοίξεις διαφορά δε βλέπεις. Μη με βάζεις να κάνω πράγματα που έχουν καλυφθεί εκτενέστατα στο internet.
.

Επειδή όταν γράφω κάτι το έχω δει πριν, απλά αναφέρω από το link που ανέβασες.

The operating system will tombstone your apps until the resources are needed again;
at which point, the application will fully close.

Και η ένσταση μου δεν είναι τόσο για το πόση μνήμη χρησημοποιεί,
που μπορεί να είναι λίγη - πολύ ,δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο όπως έγραψα κι εγώ,
αλλά το συγκεκριμένο χαρακτηρηστικό για όσους δεν είναι εξοικιωμένοι.

Που μπορεί να αποτελεί και κενό ασφαλείας. Και δεν είμαι ο μόνος με αυτή την άποψη.
Το έχουν γράψει πολλοί, πολλές οι αναφορές στο Intermet.

Kαι απόδειξη ότι τα Windows 8 δεν ήταν αυτά που περίμεναν οι καταναλωτές,
η απομάκρυνση του Steven Sinofsky από την MS,που ήταν υπεύθυνος για τον σχεδιασμό των 8.

Morx
12-04-14, 10:38
Δοκιμασα και απο ασφαλη λειτουργια, παλι τα ιδια.
Γενικα αφιερωσα κοντα 2 ωρες σε οποιοδηποτε workaround διαβασα στο ιντερνετ
(eightforums κλπ σχετικα site)

Δε θα μου την εσπαγε καθολου, ειλικρινα, αλλα το 5week deadline της Microsoft το θεωρω ξεφτιλα.
Δηλαδη 2 μηνες να ειχα κλειστο το λαπτοπ και να μην ειχα παρει χαμπαρι γενικοτερα τι παζει, θα κατεληγα με ενα νομιμο λειτουργικο, το οποιο παυει ΤΕΛΕΙΩΣ να εχει υποστηριξη απο οποιοδηποτε Update;

Ρε πανε καλα ;;

babis3g
12-04-14, 10:44
Δοκιμασα και απο ασφαλη λειτουργια, παλι τα ιδια.
Γενικα αφιερωσα κοντα 2 ωρες σε οποιοδηποτε workaround διαβασα στο ιντερνετ
(eightforums κλπ σχετικα site)

Δε θα μου την εσπαγε καθολου, ειλικρινα, αλλα το 5week deadline της Microsoft το θεωρω ξεφτιλα.
Δηλαδη 2 μηνες να ειχα κλειστο το λαπτοπ και να μην ειχα παρει χαμπαρι γενικοτερα τι παζει, θα κατεληγα με ενα νομιμο λειτουργικο, το οποιο παυει ΤΕΛΕΙΩΣ να εχει υποστηριξη απο οποιοδηποτε Update;

Ρε πανε καλα ;;
συμφωνω , εγω αφησει λαπτοπ κλειστο και 3 μηνες και αν δεν εμπενα στο φορυμ δεν θα ειχα ιδεα

biggeo65
12-04-14, 11:16
Δοκιμασα και απο ασφαλη λειτουργια, παλι τα ιδια.
Γενικα αφιερωσα κοντα 2 ωρες σε οποιοδηποτε workaround διαβασα στο ιντερνετ
(eightforums κλπ σχετικα site)

Δε θα μου την εσπαγε καθολου, ειλικρινα, αλλα το 5week deadline της Microsoft το θεωρω ξεφτιλα.
Δηλαδη 2 μηνες να ειχα κλειστο το λαπτοπ και να μην ειχα παρει χαμπαρι γενικοτερα τι παζει, θα κατεληγα με ενα νομιμο λειτουργικο, το οποιο παυει ΤΕΛΕΙΩΣ να εχει υποστηριξη απο οποιοδηποτε Update;

Ρε πανε καλα ;;

Κι εδώ κάνει διαχωρισμό στους πελάτες η MS κάτι που δεν έκανε παλιά.

Όσοι έχουν ακόμη Windows 8 RTM ή με την προσφορά.
θα συνεχίσουν να λαμβάνουν αναβαθμίσεις μέχρι τον Ιούνιο του 2016.

Όσοι αναβάθμισαν σε 8.1 θα πρέπει να ανβαθμίσου σε 8.1 update 1
μέχρι τον Mάϊο αλλοιώς ενημερώσεις τέλος. Πραγματικά τρελό.

Παλιότερο λειτουργικό (Win 8.0) να έχει μεγαλύτερη διάρκεια υποστήριξης από τα 8.1.

blade_
12-04-14, 11:46
Πολύ περίεργο.. Θα ανακαλέσει λογικά δε γίνεται..

anodizer
12-04-14, 12:27
Εγκατάσταση από ασφαλή λειτουργία δοκίμασες ;



Επειδή όταν γράφω κάτι το έχω δει πριν, απλά αναφέρω από το link που ανέβασες.


Και η ένσταση μου δεν είναι τόσο για το πόση μνήμη χρησημοποιεί,
που μπορεί να είναι λίγη - πολύ ,δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο όπως έγραψα κι εγώ,
αλλά το συγκεκριμένο χαρακτηρηστικό για όσους δεν είναι εξοικιωμένοι.

Που μπορεί να αποτελεί και κενό ασφαλείας. Και δεν είμαι ο μόνος με αυτή την άποψη.
Το έχουν γράψει πολλοί, πολλές οι αναφορές στο Intermet.

Kαι απόδειξη ότι τα Windows 8 δεν ήταν αυτά που περίμεναν οι καταναλωτές,
η απομάκρυνση του Steven Sinofsky από την MS,που ήταν υπεύθυνος για τον σχεδιασμό των 8.

Το metro framework είναι sandbox, άρα δεν υπάρχουν κενά ασφαλείας. Όχι τέτοια που να επηρρεάζουν όλο το λειτουργικό τουλάχιστον. Νομίζω ότι η επαφή σου με τα win8 είναι μηδαμινή. Για αρχή κάνε το διαχωρισμό στο μυαλό σου μεταξύ λειτουργικού-desktop και metro, οι διαφορές είναι μεγάλες, μπορεί να βγήκε σαν ένα αλλά όλοι ξέρουμε πως ήταν 2 μέρη που ενώθηκαν με άκομψο τρόπο ειδικά στην αρχή, κι αυτός ήταν ένας από τους λόγους που ο Sinofsky πήρε πόδι. Under the hood, εκεί που είναι το πραγματικό design, είναι σε καλό δρόμο.
Είμαστε στην εποχή των tablets, τα pc περιορίζονται πλέον σαν workstations, ξέχνα λοιπόν τα παραδοσιακά λειτουργικά. Θα δεις και μόνος σου στο μέλλον πως η λογική του memory management που συζητάμε τώρα δεν πρόκειται να αλλάξει.

Όσοι δεν είναι εξοικειωμένοι να εξοικειωθούν, δεν είναι και δύσκολο. Μάλιστα θυμάμαι ένα από τα tutorial mails που σου στέλνουν όταν εγκαταστήσεις τα win8, να σου λέει ξεκάθαρα πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να "σκοτώνεις" τις metro εφαρμογές γιατί δεν επιβραδύνουν το σύστημα. Κράτα στο μυαλό σου πως το ίδιο ισχύει εδώ και χρόνια στο android, στο iOS, και σε κάποιο βαθμό στο linux γενικότερα. Απλώς η MS δεν είχε βγει από την σπηλιά. Και μαζί κρατούσε "όμηρο" στην ασχετοσύνη πολύ κόσμο, κλασσικά, γι' αυτό για παράδειγμα αν πας στο android market θα δεις χιλιάδες ειδικευμένους task killers - κατάλοιπα της windows λογικής, όταν οι devs πασχίζουν να καταπολεμήσουν την ανάγκη του task killing.


Δοκιμασα και απο ασφαλη λειτουργια, παλι τα ιδια.
Γενικα αφιερωσα κοντα 2 ωρες σε οποιοδηποτε workaround διαβασα στο ιντερνετ
(eightforums κλπ σχετικα site)

Δε θα μου την εσπαγε καθολου, ειλικρινα, αλλα το 5week deadline της Microsoft το θεωρω ξεφτιλα.
Δηλαδη 2 μηνες να ειχα κλειστο το λαπτοπ και να μην ειχα παρει χαμπαρι γενικοτερα τι παζει, θα κατεληγα με ενα νομιμο λειτουργικο, το οποιο παυει ΤΕΛΕΙΩΣ να εχει υποστηριξη απο οποιοδηποτε Update;

Ρε πανε καλα ;;

Από που κι ως που έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα; Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν για κάποιο λόγο επιλέξεις να μην εγκαταστήσεις το Update 1, π.χ. επειδή δεν σου αρέσουν οι αλλαγές ή έχεις κλειστό το auto update, σε ένα μήνα θα αποκλειστείς από νεότερα updates έως να περάσεις το Update 1. Αυτό που εννοείς εσύ είναι εντελώς χαζό.

Morx
12-04-14, 12:34
Από που κι ως που έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα; Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν για κάποιο λόγο επιλέξεις να μην εγκαταστήσεις το Update 1, π.χ. επειδή δεν σου αρέσουν οι αλλαγές, σε ένα μήνα θα αποκλειστείς από νεότερα updates έως να περάσεις το Update 1. Αυτό που εννοείς εσύ είναι εντελώς χαζό.
Δεν εβγαλα κανενα τετοιο συμπερασμα, συλλογισμος ηταν ωστοσο... χαιρομαι που απαντας στην ερωτηση που εκανα στην προηγουμενη σελιδα, για την οποια δε μου ειχε λυθει η απορια.


Για να καταλαβω κατι, η Microsoft δινει διορια 5 εβδομαδων, να εχουμε περασει το update 1, σε διαφορετικη περιπτωση δε θα μπορουμε να βαλουμε κανενα update απο 30 Απριλιου και μετα;;

:blink::confused::hammered::scratch

anodizer
12-04-14, 12:43
2 σελίδες πριν είναι η ερώτηση σου :P Και σου απάντησαν:


Ναι, είναι σαν service pack. Τα επόμενα update θα πατάνε επάνω του.

Morx
12-04-14, 12:53
Πασο, δεν το 'δα.

stelios4711
12-04-14, 13:13
Κι εδώ κάνει διαχωρισμό στους πελάτες η MS κάτι που δεν έκανε παλιά.

Όσοι έχουν ακόμη Windows 8 RTM ή με την προσφορά.
θα συνεχίσουν να λαμβάνουν αναβαθμίσεις μέχρι τον Ιούνιο του 2016.

Όσοι αναβάθμισαν σε 8.1 θα πρέπει να ανβαθμίσου σε 8.1 update 1
μέχρι τον Mάϊο αλλοιώς ενημερώσεις τέλος. Πραγματικά τρελό.

Παλιότερο λειτουργικό (Win 8.0) να έχει μεγαλύτερη διάρκεια υποστήριξης από τα 8.1.

Όλοι όσοι είχαν 8 ήταν λογικό να αναβάθμισαν ήδη σε 8.1
Επίσης 99% όσων είχαν 8 τα απόκτησαν είτε μαζί με αγορά καινούριου υπολογιστή (δωρεάν δηλαδή) είτε με 15€ προσφορά, πράγμα που σημαίνει ότι η MS δεν έβγαλε φράγκο από το καινούριο λειτουργικό

Με τον εκβιασμό της μη υποστήριξης ενημερώσεων σε XP και Windows 8.1 update 1 προσπαθούν να σε αναγκάσουν έμμεσα να πληρώσεις ένα σκασμό λεφτά για λειτουργικό που δεν τα αξίζει

Όταν εγώ και ο cool11 φωνάζαμε οτι είναι παράλογο να μην έχουμε iso στα χέρια μας αλλά να πρέπει να βάλουμε πρώτα τα 7 να τα αναβαθμίσουμε σε 8 για να τα αναβαθμίσουμε σε 8.1 (και τώρα σε 8.1 update 1) μας λέγατε γραφικούς οτι σκεφτόμαστε με λογική εγκατάστασης XP ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει και ότι μια χαρά γίνεται η αναβάθμιση από store χωρίς πρόβλημα - όχι εσύ biggeo65 σε αυτούς που το έλεγαν απευθύνομαι

Με τον διαχωρισμό στα κλειδιά που έκανε (τα 8.1 δεν δεχόταν τα κλειδιά των 8 για clean install) η MS διαχώρισε επίσης τους "τζαμπατζήδες" από αυτούς που πληρώσανε

Δεν θέλει αυτούς που αναβαθμίζουν - θέλει αυτούς που αγοράζουν και προσπαθεί με αυτόν τον τρόπο να τους διαχωρίσει

Σου έχω νέα μαμά MS. Τις έχουμε χ€σμ€νη τις αναβαθμίσεις σου. Υπάρχουν εκεί έξω και iso και "ενεργοποιητές" και θα κάνουμε clean install όταν θέλουμε να στήσουμε το λειτουργικό, αντί να ψάχνουμε δισκάκια απο 3 λειτουργικά (που δεν μας έχετε δώσει) για να καταλήξουμε σε ένα λειτουργικό που δεν θα παίρνει πλέον ενημερώσεις αν τύχει και ξεχάσουμε να ανοίξουμε τον υπολογιστή μας μερικές εβδομάδες

BigBlack
12-04-14, 14:20
....για να καταλήξουμε σε ένα λειτουργικό που δεν θα παίρνει πλέον ενημερώσεις αν τύχει και ξεχάσουμε να ανοίξουμε τον υπολογιστή μας μερικές εβδομάδες

Eδώ αγαπητέ Στέλιο υπάρχει παρεξήγηση. Ανοίγεις τον υπολογιστή σου, έστω και μετά από 2 χρόνια. Εγκαθιστάς το Update 1 (πέστο WIN 8.1 Service Pack 1 αν θέλεις) από το Microsoft Update ή από το αρχείο που κατέβασες ξεχωριστά και που διατίθεται από τη Microsoft για όλους (http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42335) και συνεχίζεται η ροή των ενημερώσεων. Αυτό που φαίνεται να έχεις καταλάβει, πως δεν θα γίνονται ενημερώσεις ποτέ αν δεν το βάλεις μέχρι το Μάη, δεν ισχύει. Ίσως είναι λάθος η διατύπωση της Microsoft, πάντως θα ισχύει ό,τι έχει ισχύσει και για τα SP μέχρι τώρα.

Για τη μή διάθεση iso για τα WIN 8.1 έχεις δίκιο, ιδίως αφού είναι άλλο λειτουργικό από τα WΙΝ 8. Πάντως σκέψου πως ούτε για τα WIN 7 SP1 μας έδωσε iso και πως παραδοσιακά, σε σχέση με τις ενεργοποιήσεις και τους τρόπους ελέγχου που εφάρμοζε η εταιρία, ήταν προτιμότερο να βάζεις ένα καθαρό iso και να το "ενεργοποιείς" με γκρίζες μεθόδους παρά να υπομένεις τις ιδιοτροπίες της και τους διάφορους ηλίθιους τρόπους ελέγχου που έβγαζαν παράνομους ακόμα και τους νόμιμους κατόχους του λειτουργικού.
Δεν έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερο σ'αυτόν τον τομέα, πάντα πλαγίως κινούμασταν για να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας.

stelios4711
12-04-14, 14:39
Eδώ αγαπητέ Στέλιο υπάρχει παρεξήγηση. Ανοίγεις τον υπολογιστή σου, έστω και μετά από 2 χρόνια. Εγκαθιστάς το Update 1 (πέστο WIN 8.1 Service Pack 1 αν θέλεις) από το Microsoft Update ή από το αρχείο που κατέβασες ξεχωριστά και που διατίθεται από τη Microsoft για όλους (http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42335) και συνεχίζεται η ροή των ενημερώσεων. Αυτό που φαίνεται να έχεις καταλάβει, πως δεν θα γίνονται ενημερώσεις ποτέ αν δεν το βάλεις μέχρι το Μάη, δεν ισχύει. Ίσως είναι λάθος η διατύπωση της Microsoft, πάντως θα ισχύει ό,τι έχει ισχύσει και για τα SP μέχρι τώρα.

Για τη μή διάθεση iso για τα WIN 8.1 έχεις δίκιο, ιδίως αφού είναι άλλο λειτουργικό από τα WΙΝ 8. Πάντως σκέψου πως ούτε για τα WIN 7 SP1 μας έδωσε iso και πως παραδοσιακά, σε σχέση με τις ενεργοποιήσεις και τους τρόπους ελέγχου που εφάρμοζε η εταιρία, ήταν προτιμότερο να βάζεις ένα καθαρό iso και να το "ενεργοποιείς" με γκρίζες μεθόδους παρά να υπομένεις τις ιδιοτροπίες της και τους διάφορους ηλίθιους τρόπους ελέγχου που έβγαζαν παράνομους ακόμα και τους νόμιμους κατόχους του λειτουργικού.
Δεν έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερο σ'αυτόν τον τομέα, πάντα πλαγίως κινούμασταν για να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας.

Ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες. Πράγματι τότε κατάλαβα λάθος
Αν ισχύει αυτό που λές τότε δεν υπάρχει λόγος να το σχολιάζουμε. Πάντα αυτός ήταν ο τρόπος υποστήριξης και στα XP και στα Vista και στα 7. Έπρεπε να περάσεις το τελευταίο service pack για να συνεχίσεις να έχεις υποστήριξη
Εγώ νόμιζα (λάθος προφανώς) οτι υπάρχει περιθώριο μόνο λίγων εβδομάδων για να περάσεις το update και εκεί φρίκαρα

Morx
12-04-14, 15:10
same here, γι'αυτο και ρωτησα.

Αρα στα παπακια μου το update 1 .... καααααααααποια στιγμη θα βρεθει workaround, τουλαχιστον δε βιαζομαι :D

21706
12-04-14, 16:00
Αλλά μέχρι να βρεθεί workaround δεν θα βάζεις ενημερώσεις.

BigBlack
12-04-14, 16:08
Δε νομίζω πως είναι και τραγικό, ο κίνδυνος δεν είναι μεγάλος. Άσε που οι κακοί hackers θα έχουν εστιάσει στο πως να εισβάλουν στα XP.:rofl:

dimitri_ns
12-04-14, 16:37
Όλοι όσοι είχαν 8 ήταν λογικό να αναβάθμισαν ήδη σε 8.1


Εδώ 2 pc που είναι με 8 και δεν δοκίμασαν τα 8.1 λόγω των προβλημάτων που έβγαλαν τα 8.1

biggeo65
12-04-14, 16:50
Το metro framework είναι sandbox, άρα δεν υπάρχουν κενά ασφαλείας. Όχι τέτοια που να επηρρεάζουν όλο το λειτουργικό τουλάχιστον. Νομίζω ότι η επαφή σου με τα win8 είναι μηδαμινή. Για αρχή κάνε το διαχωρισμό στο μυαλό σου μεταξύ λειτουργικού-desktop και metro, οι διαφορές είναι μεγάλες, μπορεί να βγήκε σαν ένα αλλά όλοι ξέρουμε πως ήταν 2 μέρη που ενώθηκαν με άκομψο τρόπο ειδικά στην αρχή, κι αυτός ήταν ένας από τους λόγους που ο Sinofsky πήρε πόδι. Under the hood, εκεί που είναι το πραγματικό design, είναι σε καλό δρόμο.
Είμαστε στην εποχή των tablets, τα pc περιορίζονται πλέον σαν workstations, ξέχνα λοιπόν τα παραδοσιακά λειτουργικά. Θα δεις και μόνος σου στο μέλλον πως η λογική του memory management που συζητάμε τώρα δεν πρόκειται να αλλάξει.

Mάλλον εσύ μπερδεύεις λειτουργικό με GUI. To METRO είναι απλά ένα User Interface,
όπως είναι και το κλασικό desktop στα 8. Aυτό σημαίνει ότι το λειτουργικό είναι ένα.

Και αυτό περι Sandbox και ΜΕΤRO UI καμιά σχέση . Ότι ζημια θα κάνει στον kernel μια εφαρμογή,
θα την κάνει ναεξάρτητα αν τρέξει από desktop ή από METRO.

Σαν να μου λες όσοι τρέχουνε METRO είναι απρόσβλητοι π.χ. από τον Cryptolocker.
Δοκίμασε το από METRO UI να δεις πόσο ασφαλής είναι ο υπολογιστής σου.

Όταν βγάζει αναβαθμίσεις η MS δεν βγάζει άλλες για METRO κι άλλες για desktop.
Και μιλάμε για x86 υπολογιστές ,όχι για ARM.

- - - Updated - - -


Ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες. Πράγματι τότε κατάλαβα λάθος
Αν ισχύει αυτό που λές τότε δεν υπάρχει λόγος να το σχολιάζουμε. Πάντα αυτός ήταν ο τρόπος υποστήριξης και στα XP και στα Vista και στα 7. Έπρεπε να περάσεις το τελευταίο service pack για να συνεχίσεις να έχεις υποστήριξη
Εγώ νόμιζα (λάθος προφανώς) οτι υπάρχει περιθώριο μόνο λίγων εβδομάδων για να περάσεις το update και εκεί φρίκαρα

Ισχύει αυτό που γράφει ο BigBlack, αλλά πάλι παραμένει το θέμα.
Αρκετοί με laptop kaino;yrgia poy ;exoyn ta 8 και δεν άλλαξαν,
θα έχουν υποστήριξη μέχρι το 2016.

Εσύ αν δεν μπορέσεις σε 8.1 να περάσεις το pdate 1 για οποιοδήποτε λόγο,
μένεις από τον Μάϊο χωρίς ενημερώσεις ,μέχρι να το περάσεις.

Όσοι έχουν παλιότερο λειτουργικό δηλαδή θα συνεχίσουν να λαμβάνουν αναβαθμίσεις
κι αυτοί με νέο λειτουργικό επειδη έχουν προβλήματα στην εγκατάσταση του update 1
μένουν με κενά ασφαλείας στο σύστημα τους ,μέχρι να το περάσουν.

Τουάχιστον τις κρίσιμες ενημερώσεις θα έπρεπε να τις δίνει χώρια.
Όπως έκανε στα XP VISTA και 7.

21706
12-04-14, 17:07
Δε νομίζω πως είναι και τραγικό, ο κίνδυνος δεν είναι μεγάλος. Άσε που οι κακοί hackers θα έχουν εστιάσει στο πως να εισβάλουν στα XP.:rofl:

Το workaround μπορεί να μη βρεθεί ποτέ για το
πρόβλημα του Morx και όταν οι κακοί hackers
βαρεθούν να εισβάλλουν στα ΧΡ θα αρχίσουν
να εισβάλλουν στα 8.1:)

BigBlack
12-04-14, 17:19
Eντάξει, μην το δραματοποιούμε. Ας περιμένουμε λιγάκι. Αν επηρεάζεται αρκετός κόσμος θα υπάρξει λύση.
Στην τελική υπάρχει το backup και καθαρή εγκατάσταση. Λίγο χρονοβόρο, αλλά αποτελεσματικό για πάσα νόσο και πάσα μαλακία.:lol:

anodizer
12-04-14, 17:54
Mάλλον εσύ μπερδεύεις λειτουργικό με GUI. To METRO είναι απλά ένα User Interface,
όπως είναι και το κλασικό desktop στα 8. Aυτό σημαίνει ότι το λειτουργικό είναι ένα.

Και αυτό περι Sandbox και ΜΕΤRO UI καμιά σχέση . Ότι ζημια θα κάνει στον kernel μια εφαρμογή,
θα την κάνει ναεξάρτητα αν τρέξει από desktop ή από METRO.

Σαν να μου λες όσοι τρέχουνε METRO είναι απρόσβλητοι π.χ. από τον Cryptolocker.
Δοκίμασε το από METRO UI να δεις πόσο ασφαλής είναι ο υπολογιστής σου.

Όταν βγάζει αναβαθμίσεις η MS δεν βγάζει άλλες για METRO κι άλλες για desktop.
Και μιλάμε για x86 υπολογιστές ,όχι για ARM.



Εγώ δεν μπερδεύω τίποτα, αυτά που λες είναι όλα λάθος. Όταν λέω metro το λέω με την έννοια των store apps, οι οποίες τρέχουν σε άλλο framework και βασίζονται σε άλλο API, δεν είναι μόνο το GUI που αλλάζει. Μια "μοντέρνα" εφαρμογή που είναι γραμμένη κατάλληλα (Java, C++ κλπ) τρέχει αυτούσια είτε στο desktop, είτε στο κινητό σου με WP, είτε έχεις intel, ARM, x86. Επίσης δεν παίρνουν access σε όποιο component θέλουν, ζητάνε ρητά permissions, τα οποία ο χρήστης πρέπει ρητά να αποδεχτεί. To framework που είναι sanboxed έχει άμεση σχέση και μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δεν τρέχεις ότι εφαρμογή θέλεις πάνω σε αυτό, αλλά τα apps του store μόνο. Το αν θα τρέξεις μια παραδοσιακή εφαρμογή από το Start (που είναι μέρος του νέου UI) δε σημαίνει ότι τρέχει sandboxed.

Το λοιπόν, win8 δεν έχεις χρησιμοποιήσει, δεν έχεις καταλάβει την φιλοσοφία τους, ούτε έχεις διαβάσει το πως δουλεύουν τα νέα features και τα χεις μπερδέψει όλα μεταξύ τους. Με βάζεις να εξηγώ πράγματα που έχουν καλυφθεί σε όλα τα σχετικά sites, από την ίδια την MS κλπ, διάβασε τα.

esertas
12-04-14, 18:27
Στο λαπτοπ που έχω έγινε κανονικά η αναβάθμιση, στον σταθερό υπολογιστή δεν γίνεται με τίποτα.Ούτε αυτόματα ενώ την βγάζει κανονικά την αναβάθμιση το windows update, αλλά δεν προχωράει, ούτε από το λινκ που είδα εδώ μέσα.Δεν μπορώ να βρω τι φταίει.

21706
12-04-14, 18:54
Στο λαπτοπ που έχω έγινε κανονικά η αναβάθμιση, στον σταθερό υπολογιστή δεν γίνεται με τίποτα.Ούτε αυτόματα ενώ την βγάζει κανονικά την αναβάθμιση το windows update, αλλά δεν προχωράει, ούτε από το λινκ που είδα εδώ μέσα.Δεν μπορώ να βρω τι φταίει.

Σου βγάζει κάποιο μήνυμα το WU;

esertas
12-04-14, 21:00
Σου βγάζει κάποιο μήνυμα το WU;

137995

21706
12-04-14, 21:19
Δοκίμασες να δεις τι λέει το get help with this error;
Επίσης βάλε στο google
windows 8.1 update error 80073712

mazda
12-04-14, 21:24
137995

Ακριβως το ιδιο βγαζει και σε μενα. Ουτε χειροκινητα την περναει. Και το get help with this error δεν βγαζει κανενα αποτελεσμα.

21706
12-04-14, 21:34
Ψάξε και με το google.

stelios4711
12-04-14, 23:06
Ισχύει αυτό που γράφει ο BigBlack, αλλά πάλι παραμένει το θέμα.
Αρκετοί με laptop kaino;yrgia poy ;exoyn ta 8 και δεν άλλαξαν,
θα έχουν υποστήριξη μέχρι το 2016.

Εσύ αν δεν μπορέσεις σε 8.1 να περάσεις το pdate 1 για οποιοδήποτε λόγο,
μένεις από τον Μάϊο χωρίς ενημερώσεις ,μέχρι να το περάσεις.

Όσοι έχουν παλιότερο λειτουργικό δηλαδή θα συνεχίσουν να λαμβάνουν αναβαθμίσεις
κι αυτοί με νέο λειτουργικό επειδη έχουν προβλήματα στην εγκατάσταση του update 1
μένουν με κενά ασφαλείας στο σύστημα τους ,μέχρι να το περάσουν.

Τουάχιστον τις κρίσιμες ενημερώσεις θα έπρεπε να τις δίνει χώρια.
Όπως έκανε στα XP VISTA και 7.

Τα 8 είναι παλιότερο λειτουργικό από τα 8.1 και διαφορετικό (Η ονομασία μας μπερδεύει. Θα μπορούσαν να λέγονται 7½ για να μην τα μπερδεύουμε :p με τα 8.1 ) . Τα 8 δεν πήραν ποτέ service pack οπότε μπορούν να συνεχίσουν τις αναβαθμίσεις

Morx
13-04-14, 02:59
137995

Μην παιδευεσαι, εδω και ποσες σελιδες, εχω το ιδιο προβλημα και ακρη δε βγαινει. Να εισαι σιγουρος πως αν βρω ακρη θα το ανακοινωσω :D

biggeo65
13-04-14, 03:25
Εγώ δεν μπερδεύω τίποτα, αυτά που λες είναι όλα λάθος. Όταν λέω metro το λέω με την έννοια των store apps, οι οποίες τρέχουν σε άλλο framework και βασίζονται σε άλλο API, δεν είναι μόνο το GUI που αλλάζει. Μια "μοντέρνα" εφαρμογή που είναι γραμμένη κατάλληλα (Java, C++ κλπ) τρέχει αυτούσια είτε στο desktop, είτε στο κινητό σου με WP, είτε έχεις intel, ARM, x86. Επίσης δεν παίρνουν access σε όποιο component θέλουν, ζητάνε ρητά permissions, τα οποία ο χρήστης πρέπει ρητά να αποδεχτεί. To framework που είναι sanboxed έχει άμεση σχέση και μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δεν τρέχεις ότι εφαρμογή θέλεις πάνω σε αυτό, αλλά τα apps του store μόνο. Το αν θα τρέξεις μια παραδοσιακή εφαρμογή από το Start (που είναι μέρος του νέου UI) δε σημαίνει ότι τρέχει sandboxed.

Το λοιπόν, win8 δεν έχεις χρησιμοποιήσει, δεν έχεις καταλάβει την φιλοσοφία τους, ούτε έχεις διαβάσει το πως δουλεύουν τα νέα features και τα χεις μπερδέψει όλα μεταξύ τους. Με βάζεις να εξηγώ πράγματα που έχουν καλυφθεί σε όλα τα σχετικά sites, από την ίδια την MS κλπ, διάβασε τα.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο γιατό μπερδεύεις έννοιες που ίσωςδεν γνωρίζεις.
Και μεγαλύτερη απόδειξη πως δεν ισχύει ότι γτάφεις, το update 1.
Πλέον METRO Apps τρεχουν κι από desktop. Για να δεις ότι είναι το ίδιο πράγμα.

Έχει αυξηθεί η ασφάλεια (http://www.microsoftvirtualacademy.com/training-courses/what-s-new-in-windows-8-1-security) στα 8\8.1, αλλά όχι και Sandbox! :p

anodizer
13-04-14, 03:45
Δεν θα ασχοληθώ άλλο γιατό μπερδεύεις έννοιες που ίσωςδεν γνωρίζεις.
Και μεγαλύτερη απόδειξη πως δεν ισχύει ότι γτάφεις, το update 1.
Πλέον METRO Apps τρεχουν κι από desktop. Για να δεις ότι είναι το ίδιο πράγμα.

Έχει αυξηθεί η ασφάλεια (http://www.microsoftvirtualacademy.com/training-courses/what-s-new-in-windows-8-1-security) στα 8\8.1, αλλά όχι και Sandbox! :p

Ωχ καλά ότι ναναι που τρέχουν από desktop. Επειδή εμφανίζονται στο tasbkar ε; Κρίμα την ώρα που σπαταλώ να σου απαντώ ειλικρινά.
Internet 101: απλό search στο wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_8#Windows_Store_apps
To ensure stability and security, apps run within a sandboxed environment, and require permissions to access certain functionality, such as accessing the Internet or a camera.

edit: Το link που έβαλες και βλέπω τώρα μόνο εσύ κατάλαβες γιατί το βαλες, γιατί καμία σχέση δεν έχει για το πράγμα που μιλάμε.

flamelab
13-04-14, 03:48
Τα Modern apps δεν ειναι win32 apps. Καλα τα λεει ο anodizer. Άλλα τα πρώτα, άλλα τα δεύτερα (που ξερουμε εδώ και πολλά χρόνια).

biggeo65
13-04-14, 06:01
Τα Modern apps δεν ειναι win32 apps. Καλα τα λεει ο anodizer. Άλλα τα πρώτα, άλλα τα δεύτερα (που ξερουμε εδώ και πολλά χρόνια).

To διαφορετικό στις modern \store apps. μια που το METRO (σαν λέξη) θέλει να το αφήσει η MS,
είναι ότι είναι γραμμένες σε HTML5 CSS and Javascript. Άλλαξε δηλαδή ο τρόπος προγραμματισμού.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι οι ΜΕTRΟ Apps. τρέχουν σε περιβάλλον Sandbox
και δεν μπορούν να βλάψουν το λειτουργικό.Αυτό είναι που θέλει να επιβάλει η MS
αλλά θα πρέπει να ακολουθήσουν και οι developers.

Αν κάποιος ανεβάσει στο store μια εφαρμογή που έχει επιβλαβή κωδικα,
και την τρέξεις σε Windows 8.0\8.1 τοσύστημα σου θα μολυνθεί.

Περισσότερα για τις modern App (http://msdn.microsoft.com/library/windows/apps/bg182410).

Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι είναι πιο δύσκολο να μολυνθει
μιαπου οι Metro Apps χρειάζονται παραπάνω εγκρίσεις από τον χρήστη,
για να αλληλεπιδράσουν με άλλες εφαρμογές και διεργασίες, αλλά δεν είναι απίθανο.

chat1978
13-04-14, 19:25
Έβαλα και εγώ τα 8.1 και ουσιαστικά αποδεικνύουν αυτό που προσπαθώ εδώ και πολύ καιρό να εξηγήσω στους συναδέρφους μου.
Η αρχική οθόνη με τα tiles δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ειδικο μέρος του explorer που αντί για ένα popup menu δείχνει μια full screen tile based οθόνη.
Ανάλογα με το αν χρησιμοποιείς touch ή desktop βολεύει ή όχι.
Προσωπικά δεν έχω touch και με ενοχλεί το τέρας. Έτσι και αλλιώς ακόμα και στα 7 έχω 5-6 εφαρμογές στο start και τα Computer/Control panel κτλ . Τα πολύ συχνά apps είναι μόνιμα ανοιχτά, ή pinned στην taskbar ή σαν shortcats σε μια custom toolbar.

Προσωπικά πιστεύω ότι η MS μας κοροϊδεύει. Σαν μηχανικός λογισμικού δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλες αυτές οι διαφορές δεν είναι μια απλή παραμετροποιήση στον κώδικα. Γιατί όπως και να το δει κανείς, αρχιτεκτονικά το σύστημα δεν έχει διαφορές. Απλά έχει αλλάξει το reporting δηλαδή το που κάθε εφαρμογή φαίνεται.
Και λεω μας δουλεύει γιατί απλά δεν χρειάζεται ολόκληρο service pack για τέτοιες αλλαγές.

Αυτές οι χαζομάρες από την microsoft που ακόμα νομίζει ότι είναι μονοπώλιο αλλά ακόμα χειρότερο ότι θα είναι μονοπώλιο χαλάνε το όλο σόου για μένα.
Ελπίζω να κάνουν reality check και να πάρουν χαμπάρι τον κόσμο γύρω τους.

flamelab
13-04-14, 21:14
Θα επανέλθει το Start Menu, δεν είδες τι ανακοίνωσαν; Ήρθε ο νέος CEO κι αποφάσισαν να ξεφύγουν από τις άπειρες αγκυλώσεις την τελευταίων ετών.

anodizer
13-04-14, 22:15
Έβαλα και εγώ τα 8.1 και ουσιαστικά αποδεικνύουν αυτό που προσπαθώ εδώ και πολύ καιρό να εξηγήσω στους συναδέρφους μου.
Η αρχική οθόνη με τα tiles δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ειδικο μέρος του explorer που αντί για ένα popup menu δείχνει μια full screen tile based οθόνη.
Ανάλογα με το αν χρησιμοποιείς touch ή desktop βολεύει ή όχι.
Προσωπικά δεν έχω touch και με ενοχλεί το τέρας. Έτσι και αλλιώς ακόμα και στα 7 έχω 5-6 εφαρμογές στο start και τα Computer/Control panel κτλ . Τα πολύ συχνά apps είναι μόνιμα ανοιχτά, ή pinned στην taskbar ή σαν shortcats σε μια custom toolbar.

Προσωπικά πιστεύω ότι η MS μας κοροϊδεύει. Σαν μηχανικός λογισμικού δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλες αυτές οι διαφορές δεν είναι μια απλή παραμετροποιήση στον κώδικα. Γιατί όπως και να το δει κανείς, αρχιτεκτονικά το σύστημα δεν έχει διαφορές. Απλά έχει αλλάξει το reporting δηλαδή το που κάθε εφαρμογή φαίνεται.
Και λεω μας δουλεύει γιατί απλά δεν χρειάζεται ολόκληρο service pack για τέτοιες αλλαγές.

Αυτές οι χαζομάρες από την microsoft που ακόμα νομίζει ότι είναι μονοπώλιο αλλά ακόμα χειρότερο ότι θα είναι μονοπώλιο χαλάνε το όλο σόου για μένα.
Ελπίζω να κάνουν reality check και να πάρουν χαμπάρι τον κόσμο γύρω τους.

Άλλος πάλι από δω. Αν νομίζεις πως με μια "απλή παραμετροποίηση στον κώδικα" έχεις unified πλατφόρμα που τρέχει σε κινητά, tablets και desktop, σε όλες τις αρχιτεκτονικές x86, 64, ARM, intel, με unified store (που θα γίνει όταν βγουν τα WP8.1), τότε άλλαξε πλευρό. Αρχιτεκτονικά το σύστημα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές και αυτή είναι και η μόνη δικαιολογία της MS που αργεί τόσο με τα updates και κάνει μικρά βήματα. Ταυτόχρονα γίνονται και αλλαγές σε store και windows phone που ακόμη ετοιμάζονται, δεν είναι μόνο οι αλλαγές που εμείς βλέπουμε. Επίσης κανένας δε το βάφτισε service pack, ένα απλό update ήταν. Θυμάμαι service packs με πολύ μικρότερες αλλαγές όπως και να χει.

Όσο για το αν νομίζει πως είναι μονοπώλιο, εξαρτάται την οπτική γωνία που το βλέπεις. Εγώ νομίζω πως όχι μόνο δεν είναι, το ξέρει κιόλας και τρέχει και δε φτάνει. Κάνει πράγματα που Google/Apple έκαναν πριν 5 χρόνια.

21706
14-04-14, 00:07
Για όσους έχουν πρόβλημα με την εγκατάσταση
του Win8.1 Update (Error 80073712):
http://www.cravingtech.com/finally-fix-error-80073712-windows-8-1-update-kb2919355.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

chat1978
14-04-14, 01:08
Άλλος πάλι από δω. ...

Δεν θα σταματήσει ποτέ να με εκπλήσει ποτέ ο τρόπος που κάποιοι απαξιώνουν στο ιντερνετ.

biggeo65
14-04-14, 03:57
Άλλος πάλι από δω. Αν νομίζεις πως με μια "απλή παραμετροποίηση στον κώδικα" έχεις unified πλατφόρμα που τρέχει σε κινητά, tablets και desktop, σε όλες τις αρχιτεκτονικές x86, 64, ARM, intel, με unified store (που θα γίνει όταν βγουν τα WP8.1), τότε άλλαξε πλευρό. Αρχιτεκτονικά το σύστημα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές και αυτή είναι και η μόνη δικαιολογία της MS που αργεί τόσο με τα updates και κάνει μικρά βήματα. Ταυτόχρονα γίνονται και αλλαγές σε store και windows phone που ακόμη ετοιμάζονται, δεν είναι μόνο οι αλλαγές που εμείς βλέπουμε. Επίσης κανένας δε το βάφτισε service pack, ένα απλό update ήταν. Θυμάμαι service packs με πολύ μικρότερες αλλαγές όπως και να χει.

Όσο για το αν νομίζει πως είναι μονοπώλιο, εξαρτάται την οπτική γωνία που το βλέπεις. Εγώ νομίζω πως όχι μόνο δεν είναι, το ξέρει κιόλας και τρέχει και δε φτάνει. Κάνει πράγματα που Google/Apple έκαναν πριν 5 χρόνια.

Αν ασχολείσαι μόνο με Facebook ,να ακούς μουσική επεξεργασία βίντεο, καλά είναι τα 8.1

Αρχιτεκτονικά το σύστημα είναι ένα "υβριδικό παράδοξο" για μένα,μην το πω αλλοιώς.
Θέλαν να συνδυάσουν Desktop με tablets και Phones ,και "χάσανε την μπάλα"
"Δυο καρπούζια κάτω από μια μασχάλη" δεν χωράνε.

Και σε αυτό που γράφει ο Demelene έχει απόλυτο δίκιο.
Μια απλή παραμετροποίηση στον κώδικά είναι.

Παράδειγμα οι αλλαγές που κάνει το classic shell στα 8 ,
δεν διαφέρουν και πολύ απότις αλλαγές της MS.
Και το classic Shell είναι 200 γραμμές κώδικα.
Δεν χρειαζόταν ολόκληρο update 1 γι αυτές τις αλλαγές.

Kαι όπως και να το κάνουμε στα desktop Workstation αυτή την στιγμή η MS είναι μονοπώλιο.

Τα Google\App. μπορεί να το κάνανε πριν 5 χρόνια, αλλά στα κινητά.
Τελείως διαφορετική πλατφόρμα και τελείως διαφορετικό κοινό.

- - - Updated - - -


Έβαλα και εγώ τα 8.1 και ουσιαστικά αποδεικνύουν αυτό που προσπαθώ εδώ και πολύ καιρό να εξηγήσω στους συναδέρφους μου.
Η αρχική οθόνη με τα tiles δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ειδικο μέρος του explorer που αντί για ένα popup menu δείχνει μια full screen tile based οθόνη.
Ανάλογα με το αν χρησιμοποιείς touch ή desktop βολεύει ή όχι.
Προσωπικά δεν έχω touch και με ενοχλεί το τέρας. Έτσι και αλλιώς ακόμα και στα 7 έχω 5-6 εφαρμογές στο start και τα Computer/Control panel κτλ . Τα πολύ συχνά apps είναι μόνιμα ανοιχτά, ή pinned στην taskbar ή σαν shortcats σε μια custom toolbar.

Προσωπικά πιστεύω ότι η MS μας κοροϊδεύει. Σαν μηχανικός λογισμικού δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλες αυτές οι διαφορές δεν είναι μια απλή παραμετροποιήση στον κώδικα. Γιατί όπως και να το δει κανείς, αρχιτεκτονικά το σύστημα δεν έχει διαφορές. Απλά έχει αλλάξει το reporting δηλαδή το που κάθε εφαρμογή φαίνεται.
Και λεω μας δουλεύει γιατί απλά δεν χρειάζεται ολόκληρο service pack για τέτοιες αλλαγές.

Αυτές οι χαζομάρες από την microsoft που ακόμα νομίζει ότι είναι μονοπώλιο αλλά ακόμα χειρότερο ότι θα είναι μονοπώλιο χαλάνε το όλο σόου για μένα.
Ελπίζω να κάνουν reality check και να πάρουν χαμπάρι τον κόσμο γύρω τους.

Σε ενοχλεί το τέρας; Κακώς. Τι προγραμματιστής είσαι; :p
Όλοι αυτοί που υποστηρίζουν το METRO UI και τα tiles θεωρούν ότι:
Θα έπρεπε να μάθεις να γράφεις κώδικα με το δάκτυλο και εικονικό πληκτρολόγιο.:p

Τώρα το πληκτρολόγιο πως θα το δεις ,αν ο compiler πιάνει ολόκληρη οθόνη,
αυτό είναι άλλο θέμα που θα πρέπει να λύσεις εσύ.:p

Και πέρα από την πλάκα ,δυστυχώς είναι μονοπώλιο σε desktop \workstations,
και νόμιζε ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει μέχρι σήμερα.

Ευτυχώς η κατακραυγή για τα 8 ήταν μεγάλη, έφυγε ο Ballmer
κι ο νέος CEO τα βλέπει διαφορετικά τα πράγματα.

Από ότι γράφεται στο Ιnternet τα Windows 9 τουλάχιστον για desktop\notebooks
θα ξεκινάνε απευθείας από το desktop και οι Metro εφαρμογές θα τρέχουν από desktop
και θα είναι ελεγχόμενες με ποντίκι και πληκτρολόγιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.