PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

konstandinos
16-04-14, 12:17
Καλησπερα , με ολα αυτα τα windows [8pre - 8 - 8.1 update 1 - ] επηδει εχω μπερδευτει , ποιο winver ειναι το κανονικο ? [απ'τα κανονικα,] που θα συνεχισουν να υποστηριζονται βεβαιως-βεβαιως , με την σωστη και οχι προβληματικη αναβαθμιση του 8.1 update 1
αν πατε start>run και γραψετε winver , θα σας γραψει τι windows εχετε εγκαταστησει.

stamka
16-04-14, 12:31
Καλησπερα , με ολα αυτα τα windows [8pre - 8 - 8.1 update 1 - ] επηδει εχω μπερδευτει , ποιο winver ειναι το κανονικο ? [απ'τα κανονικα,] που θα συνεχισουν να υποστηριζονται βεβαιως-βεβαιως , με την σωστη και οχι προβληματικη αναβαθμιση του 8.1 update 1
αν πατε start>run και γραψετε winver , θα σας γραψει τι windows εχετε εγκαταστησει.

Εχω την τελευταια εκδοση σε 1 desktop και 2 laptop (το 1 λαπτοπ 10ετιας) κατεβασμενα κανονικα απο win update χωρις κανενα προβλημα
Επισης σε αλλο desktop ειχα εγκαταστησει τα update πριν κυκλοφορισουν (αφου ειχαν διαρευση σε χωριστα αρχεια) και επισης δεν εχω κανενα προβλημα ουτε εκει
Προτείνω να κανεις νορμαλ update απο win update απ το run παντως εμφανιζει Version 6.3 (build 9600)

konstandinos
16-04-14, 12:46
Ναι , αλλα γιατι δεν γραφεις τι σου βγαζει το winver

stamka
16-04-14, 12:53
Ναι , αλλα γιατι δεν γραφεις τι σου βγαζει το winver

σου εγραψα αλλα δεν το διαβασες ...
Προτείνω να κανεις νορμαλ update απο win update απ το run παντως εμφανιζει Version 6.3 (build 9600)

Απ το winver δεν εμφανιζει τα πλήρη στοιχεια

konstandinos
16-04-14, 12:55
αυτο εχουν και τα pro ?
και κατι τις γραφουν παρακατω....

stamka
16-04-14, 13:00
αυτο εχουν και τα pro ?

Εγω σε ολα εχω την Pro εκδοση Σε ολα οσα ανεφερα ειναι για την Pro εκδοση χ64 και χ86 οπου σε καμμια εγκατασταση δεν εχω προβλημα

21706
16-04-14, 13:01
αυτο εχουν και τα pro ?
και κατι τις γραφουν παρακατω....
Βάλε το winver στα 3 μηχανήματά σου και πες τι βγάζει.

stamka
16-04-14, 13:29
Βάλε το winver στα 3 μηχανήματά σου και πες τι βγάζει.

Laptop (10ετιας) Win 8.1 Pro x86 EN To update εγινε απο win update (την ημερα κυκλοφοριας)
Laptop Win 8.1 Pro x64 GR To update εγινε απο win update (χθες το βραδι)
Desktop Win 8.1 Pro x64 EN To update εγινε απο win update (την ημερα κυκλοφοριας)
Desktop Win 8.1 Pro x64 EN To update εγινε απο πριν το official update

Σε ολα με το winver εμφανιζει Version 6.3 (build 9600) και σε κανενα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε σε GR η ΕΝ, ουτε σε χ86 η χ64

BigBlack
16-04-14, 13:34
Όλα τα μηχανήματα που έχω εδώ βγάζουν το ίδιο:
Version 6.3 (build 9600)
Καμμία άλλη λεπτομέρεια για την έκδοση, εκτός από το αν είναι Pro, Enterprise κλπ.

Morx
16-04-14, 13:36
Δοκιμασα καθε λογης γιατροσοφι που διαβασα στο ιντερνετ σχετικα με το σφαλμα 80073712 κατα την εγκατασταση του Update 1 (γνωστο και σαν KB2919355)

Κανενα αποτελεσμα μη χεσω ....:mad:

OnAl3rt
16-04-14, 13:41
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion

Εκεί μπορείτε να δείτε το revision number.

Όπως είπε και ο 21706 ποιο πίσω...

Λοιπόν η μsoft δίνει κάποια ένδειξη ότι έχουμε βάλει
την ενημέρωση του 8.1:
OS Version 6.3.9600.17041 (σημειώστε το 17xxx).
Στο 8.1 ήταν
OS Version 6.3.9600.16384 (σημειώστε το 16xxx).

stamka
16-04-14, 13:49
Όλα τα μηχανήματα που έχω εδώ βγάζουν το ίδιο:
Version 6.3 (build 9600)
Καμμία άλλη λεπτομέρεια για την έκδοση, εκτός από το αν είναι Pro, Enterprise κλπ.

Σωστος ο BigBlack
138167

21706
16-04-14, 13:50
Laptop (10ετιας) Win 8.1 Pro x86 EN To update εγινε απο win update (την ημερα κυκλοφοριας)
Laptop Win 8.1 Pro x64 GR To update εγινε απο win update (χθες το βραδι)
Desktop Win 8.1 Pro x64 EN To update εγινε απο win update (την ημερα κυκλοφοριας)
Desktop Win 8.1 Pro x64 EN To update εγινε απο πριν το official update

Σε ολα με το winver εμφανιζει Version 6.3 (build 9600) και σε κανενα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε σε GR η ΕΝ, ουτε σε χ86 η χ64



Όλα τα μηχανήματα που έχω εδώ βγάζουν το ίδιο:
Version 6.3 (build 9600)
Καμμία άλλη λεπτομέρεια για την έκδοση, εκτός από το αν είναι Pro, Enterprise κλπ.

Περισσότερες λεπτομέρειες με το AIDA64 και το
Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

BigBlack
16-04-14, 13:50
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion

Εκεί μπορείτε να δείτε το revision number.

Όπως είπε και ο 21706 ποιο πίσω...
κι εκεί, CurrentVersion : 6.3

stamka
16-04-14, 14:13
Απ το AIDA64
OS Version 6.3.9600.17041

OnAl3rt
16-04-14, 14:21
κι εκεί, CurrentVersion : 6.3

BuildLabEx .... 9600.17041 ....

το 17041 είναι το revision number και δείχνει ότι έχει βάλει κάποιος το update 1.
Χωρίς το update 1 θα ήταν 16xxx.

stamka
16-04-14, 14:28
BuildLabEx .... 9600.17041 ....

το 17041 είναι το revision number και δείχνει ότι έχει βάλει κάποιος το update 1.
Χωρίς το update 1 θα ήταν 16xxx.

το εγραψα για το φιλο που ρωταγε πριν αλλα δεν ειχα δει οτι το ειχες γραψει ηδη....

21706
16-04-14, 14:40
Η εντολή Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
στο cmd ως διαχειριστής τι σας βγάζει;

stamka
16-04-14, 15:03
Η εντολή Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
στο cmd ως διαχειριστής τι σας βγάζει;

Στο Desktop win 8.1 pro x64 EN
Image Version: 6.3.9600.17031
ενω στο AIDA OS Version 6.3.9600.17041

Morx
16-04-14, 16:03
sfc /scannow

.... και μετα το ΧΑΟΣ.

Το μοναδικο customize που εκανα ειναι να βαλω uxthemepatcher για θεματα και αλλαγη θεσης των "my pictures" "my videos" κτλ.

Η οθονη εκκινησης δεν ανταποκρινεται, πληρες μαυρο δηλαδη και με 1000 ζορια εκανα login to desktop για να δω το non-themmed classic interface πατωντας δεξι κλικ "εξατομικευση" και να λεει "η φορτωση της σελιδας απετυχε"

21706
16-04-14, 16:21
Στο Desktop win 8.1 pro x64 EN
Image Version: 6.3.9600.17031
ενω στο AIDA OS Version 6.3.9600.17041

Αυτό βγάζει και σε μένα. Δεν ξέρω πού οφείλεται η διαφορά.

stamka
16-04-14, 16:52
sfc /scannow

.... και μετα το ΧΑΟΣ.

Το μοναδικο customize που εκανα ειναι να βαλω uxthemepatcher για θεματα και αλλαγη θεσης των "my pictures" "my videos" κτλ.

Η οθονη εκκινησης δεν ανταποκρινεται, πληρες μαυρο δηλαδη και με 1000 ζορια εκανα login to desktop για να δω το non-themmed classic interface πατωντας δεξι κλικ "εξατομικευση" και να λεει "η φορτωση της σελιδας απετυχε"

Αυτο μηπως κανει τιποτα?
Black screen after update?? Remove Updates in Recovery Environment (http://forums.mydigitallife.info/threads/52611-DISCUSSION-Windows-8-1-Spring-2014-Update-RTM)

BigBlack
16-04-14, 17:14
Ψυχραιμία αδερφέ! Δέστο σαν μιά ευκαιρία να έχεις μιά καθαρή εγκατάσταση και να ξενοιάσεις με το ζήτημα του update. Ξέρω πως είναι κόπος η εγκατάσταση και παραμετροποίηση, αλλά προσπάθησε να δεις τη θετική πλευρά.
Κάνε ένα backup και ξεκίνα με iso που να περιέχει το update. Tρόποι να κάνεις καθαρή εγκατάσταση υπάρχουν. Σε λίγες ώρες θα είσαι έτοιμος με σταθερή και ενημερωμένη εγκατάσταση.

Morx
16-04-14, 18:39
ετρεξα το sfc scannow και με παρεπεμψε σε επανεκκινηση. Την εκανα λοιπον και επεστρεψα λιγα δευτερολεπτα μετα στο λαπτοπ.

Η start screen, μαυρη με τον κερσορα να φαινεται μονο. Στην τυχη πατησα κλικ σε εναν απο τους 2 λογαριασμους και συνδεθηκε (Guest - no password).
Εκανα αποσυνδεση και διαπιστωσα οτι στον δικο μου (με password) μπορουσα να συνδεθω επισης, αρκει να εβαζα τον κερσορα πανω απο το πεδιο, οπου αλλαζε.
Συνδεθηκα λοιπον στα τυφλα ... χωρις να ισχυει το τρεχων θεμα που ειχα (πατσαρισμενο .dll απο την 1η μερα χρησης) οπως και τα εξης:

1) task-manager. Ανοιγει και κλεινει μονος του χωρις καν να μπορω να τον χρησιμοποιησω.
2) ο ie11 σε ολη την επιφανεια που μπορει να φορτωσει σελιδα, ειναι λευκος ολολευκος. (δεν χρησιμοποιω ΙΕ απλα εκανα δοκιμες να δω τι σκατα δουλευει)
3) DISM δε μπορω να τρεξω, αφου καπου στο 60% μου κλεινει ΟΛΑ τα προγραμματα που εχω ανοιχτα και κανει restart o windows explorer κτλ.
4) Metro UI δεν λειτουργει, εμφανιζεται ολομαυρο. Μαζι με αυτο, οτιδηποτε εξαρταται. Δηλαδη: pc settings, start screen κτλ
5) Λογω του metro ui, δε μπορω να μπω και σε safe mode, αφου η recovery screen, βασιζεται σε αυτο! Δοκιμασα shift +f8, σκετο f8 και καθε συνδυασμο, δε φαινεται να μπαινει σε safe mode ή στο μενου των επιλογων. Ακομα και να εμπαινε δεν ξερω τι σκατα, αφου η οθονη οπως ειπαμε, ειναι ΜΑΥΡΗ !!! :D

Με αυτα και με αυτα, ακομα και refresh install να θελω να κανω, τιθεται θεμα, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ DVD των windows 8.
Το λαπτοπ ηρθε χωρις dvd και χωρις serial key. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση;

Υ.Γ. Toshiba utility για restore, ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ, αφου χανω partitions και τα παντα ολα.

Και μετα ο αλλος τρολλαρει απο πανω "Βαλτε linux", να τον εχεις μπροστα σου και να του σπας το λαπτοπ στο κεφαλι. Αν ειναι δυνατον!

sdikr
16-04-14, 18:55
ετρεξα το sfc scannow και με παρεπεμψε σε επανεκκινηση. Την εκανα λοιπον και επεστρεψα λιγα δευτερολεπτα μετα στο λαπτοπ.

Η start screen, μαυρη με τον κερσορα να φαινεται μονο. Στην τυχη πατησα κλικ σε εναν απο τους 2 λογαριασμους και συνδεθηκε (Guest - no password).
Εκανα αποσυνδεση και διαπιστωσα οτι στον δικο μου (με password) μπορουσα να συνδεθω επισης, αρκει να εβαζα τον κερσορα πανω απο το πεδιο, οπου αλλαζε.
Συνδεθηκα λοιπον στα τυφλα ... χωρις να ισχυει το τρεχων θεμα που ειχα (πατσαρισμενο .dll απο την 1η μερα χρησης) οπως και τα εξης:

1) task-manager. Ανοιγει και κλεινει μονος του χωρις καν να μπορω να τον χρησιμοποιησω.
2) ο ie11 σε ολη την επιφανεια που μπορει να φορτωσει σελιδα, ειναι λευκος ολολευκος. (δεν χρησιμοποιω ΙΕ απλα εκανα δοκιμες να δω τι σκατα δουλευει)
3) DISM δε μπορω να τρεξω, αφου καπου στο 60% μου κλεινει ΟΛΑ τα προγραμματα που εχω ανοιχτα και κανει restart o windows explorer κτλ.
4) Metro UI δεν λειτουργει, εμφανιζεται ολομαυρο. Μαζι με αυτο, οτιδηποτε εξαρταται. Δηλαδη: pc settings, start screen κτλ
5) Λογω του metro ui, δε μπορω να μπω και σε safe mode, αφου η recovery screen, βασιζεται σε αυτο! Δοκιμασα shift +f8, σκετο f8 και καθε συνδυασμο, δε φαινεται να μπαινει σε safe mode ή στο μενου των επιλογων. Ακομα και να εμπαινε δεν ξερω τι σκατα, αφου η οθονη οπως ειπαμε, ειναι ΜΑΥΡΗ !!! :D

Με αυτα και με αυτα, ακομα και refresh install να θελω να κανω, τιθεται θεμα, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ DVD των windows 8.
Το λαπτοπ ηρθε χωρις dvd και χωρις serial key. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση;

Υ.Γ. Toshiba utility για restore, ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ, αφου χανω partitions και τα παντα ολα.


Θα έλεγα οτι μόλις μας είπες τον ένοχο (πατσαρισμένο dll)
Απο την στιγμή που δεν σου δίνει επιλογή για run (δοκίμασε το win key + r) ή για κάτι άλλο, μήπως ασφαλή λειτουργία με γραμμή εντολών;
Μάλλον η λύση του restore είναι η ποιο σίγουρη

BigBlack
16-04-14, 19:06
ετρεξα το sfc scannow και με παρεπεμψε σε επανεκκινηση. Την εκανα λοιπον και επεστρεψα λιγα δευτερολεπτα μετα στο λαπτοπ.

Η start screen, μαυρη με τον κερσορα να φαινεται μονο. Στην τυχη πατησα κλικ σε εναν απο τους 2 λογαριασμους και συνδεθηκε (Guest - no password).
Εκανα αποσυνδεση και διαπιστωσα οτι στον δικο μου (με password) μπορουσα να συνδεθω επισης, αρκει να εβαζα τον κερσορα πανω απο το πεδιο, οπου αλλαζε.
Συνδεθηκα λοιπον στα τυφλα ... χωρις να ισχυει το τρεχων θεμα που ειχα (πατσαρισμενο .dll απο την 1η μερα χρησης) οπως και τα εξης:

1) task-manager. Ανοιγει και κλεινει μονος του χωρις καν να μπορω να τον χρησιμοποιησω.
2) ο ie11 σε ολη την επιφανεια που μπορει να φορτωσει σελιδα, ειναι λευκος ολολευκος. (δεν χρησιμοποιω ΙΕ απλα εκανα δοκιμες να δω τι σκατα δουλευει)
3) DISM δε μπορω να τρεξω, αφου καπου στο 60% μου κλεινει ΟΛΑ τα προγραμματα που εχω ανοιχτα και κανει restart o windows explorer κτλ.
4) Metro UI δεν λειτουργει, εμφανιζεται ολομαυρο. Μαζι με αυτο, οτιδηποτε εξαρταται. Δηλαδη: pc settings, start screen κτλ
5) Λογω του metro ui, δε μπορω να μπω και σε safe mode, αφου η recovery screen, βασιζεται σε αυτο! Δοκιμασα shift +f8, σκετο f8 και καθε συνδυασμο, δε φαινεται να μπαινει σε safe mode ή στο μενου των επιλογων. Ακομα και να εμπαινε δεν ξερω τι σκατα, αφου η οθονη οπως ειπαμε, ειναι ΜΑΥΡΗ !!! :D

Με αυτα και με αυτα, ακομα και refresh install να θελω να κανω, τιθεται θεμα, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ DVD των windows 8.
Το λαπτοπ ηρθε χωρις dvd και χωρις serial key. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση;

Υ.Γ. Toshiba utility για restore, ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ, αφου χανω partitions και τα παντα ολα.

Και μετα ο αλλος τρολλαρει απο πανω "Βαλτε linux", να τον εχεις μπροστα σου και να του σπας το λαπτοπ στο κεφαλι. Αν ειναι δυνατον!

Έχεις αλλάξει τη δομή των partition με τα οποία ήρθε το λάπτοπ;
Κανονικά θα πρέπει να μπορείς να τρέξεις recovery κατά τη διάρκεια του boot και να επανέλθεις σε εργοστασιακές ρυθμίσεις. Εννοώ το recovery tool της toshiba.
To κλειδί των windows είναι αποθηκευμένο στο bios, μπορείς να το ανακτήσεις και εσύ, αλλά θα ανακτηθεί κι αν βρεις το iso της έκδοσης windows που είχε το λάπτοπ κι εγκαταστήσεις αυτό.
Συνήθως μιλάμε για core edition X64 - single language ή multilanguage.

Συνοπτικά: το κλειδί υπάρχει και ανακτάται ακόμα και μετά από clean install, το σωστό iso για την περίπτωσή σου βρίσκεται αρκετά ως πολύ εύκολα.

Morx
16-04-14, 19:22
Απαντω μια μια στις ερωτησεις σας.

- Δεν ξερω με ποια εντολη, απο desktop ή win+r να επανεκκινησω σε safemode. Με shift+restart ... δεν με βαζει παντως και ο ενοχος ειναι το metroUI το οποιο ΔΕΝ λειτουργει.

- Το recovery tool της Toshiba προυποθετει να εχω φτιαξει εγω dvd recovery, οταν πηρα το PC σε οποιο σταδιο βρισκομουν. Δεν το εκανα.

- Windows 8 (ΣΚΕΤΟ) γραφει οτι εχω, ποια ειναι η εκδοση core? Εγω γιατι ξερω μονο την RT/ βασική / Pro / Enterprise .... που θα βρω αυτη την εκδοση να την κατεβασω να ξεμπερδευω, ειτε με boot from dvd ειτε με καθαρο install?

BigBlack
16-04-14, 19:31
H core είναι αυτή που αποκαλέις βασική. Αν είχες να επιλέξεις γλώσσα μόλις πρωτάνοιξες το λάπτοπ τότε η έκδοσή σου ονομάζεται κωδικά STD MLT και μπορείς να κατεβάσεις το iso για core X64, αγγλικό ή ελληνικό.
Υπάρχει τρόπος να περάσεις καθαρά τα 8.1 έχοντας μόνο το κλειδί των 8, μετά την εγκατάσταση. Μισό να βρω την παραπομπή...

- - - Updated - - -




- Το recovery tool της Toshiba προυποθετει να εχω φτιαξει εγω dvd recovery, οταν πηρα το PC σε οποιο σταδιο βρισκομουν. Δεν το εκανα.


Recovery partition της Toshiba δεν υπάρχει; Συνήθως το επαναφέρεις στην εργοστασιακή κατάσταση χωρίς DVD. Δεν ξέρω για την περίπτωσή σου βέβαια...

Morx
16-04-14, 19:35
Πρωτιστως το χρειαζομαι, για να κανω recovery απο το DVD αφου κατα το boot, δε μπορω να μπω στο advanced boot menu των 8.

- - - Updated - - -

Οχι δεν ειχε recovery partition, μοναδικη επιλογη-προτροπη της Toshiba ηταν να φτιαξω δικο μου recovery dvd(s). Γλωσσα διαλεξα στην αρχη, αυτη τη στιγμη κατεβαινει το "en_windows_8_x64_dvd_915440" που οπως διαβασα σε καποιες σελιδες, ειναι η "core" single language (Αγγλικα προτιμω, αγγλικα ειχα διαλεξει). am I right? Αυριο πρωι, ειμαι με πασχαλινη αδεια απο τη δουλεια και η βλακεια μας εκατσε τωρα, αναθεμα τα windows update και τα γιατροσοφια που ειχα την ορεξη να δοκιμασω

BigBlack
16-04-14, 19:39
Κοίταξε αν θέλεις το μήνυμα του συμφορουμίτη μας εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/741326-Windows-8-1?p=5277666#post5277666) και τις παραπομπές του, θα σε βοηθήσει.
Προπαντώς όχι βιαστικές κινήσεις. Όσο είσαι εκνευρισμένος θα κάνεις λάθη που θα σου κοστίζουν σε χρόνο και περισσότερο εκνευρισμό. Βήμα-βήμα και ήρεμα θα έχεις κάνει τη δουλειά σου πριν το καταλάβεις.

Morx
16-04-14, 19:51
Oι εκδοσεις που παραθετει απο το MSDN ειναι debug, enterprise/N, profesional/N κτλ ... καμια δεν ειναι η απλη ετσι ωστε να προχωρησω στο κατεβασμα με σιγουρια.

Υ.Γ. Ειμαι τερμα χαλαρος ακουγοντας emancipator καπνιζοντας το στριφτο μου κανοντας τσιγαρακι :p

BigBlack
16-04-14, 20:06
Ωραίος!:smoke:

Λοιπόν, από εδώ θα βρεις λινκ και για το iso (http://forums.mydigitallife.info/threads/47732-The-Windows-8-1-%28-amp-related%29-Repository#a7i) που σε ενδιαφέρει. Είναι το γνωστό My digital life.
Μάλλον χρειάζεται εγγραφή για να δεις το magnet link.
To iso θα περιέχει και το update (στον τίτλο θα λέει "with update").

cranky
16-04-14, 21:22
Τα spoilers φαίνονται και χωρίς εγγραφή, Μπάμπη.

Morx
16-04-14, 22:16
Λοιπον φαινονται τα λινκς κανονικα το βρηκα ψαχνοντας λιγο πριν απο 'σας γιατι διαπιστωσα πως κατεβαζα ο βλακας λαθος iso.
Χρειαζομαι εν τελει τα 8.1 +Update 1 για να κανω repair install απο το dvd
Επομενως κατεβαζω αυτο: en_windows_8.1_with_update_x64_dvd_4065090.iso

Χρειαζεται να τσεκαρω και το SHA1 αν ολα ειναι κομπλε το καιω σε δισκακι και προχωραω.


ΟΜΩΣ ... στο advanced boot ΔΕΝ μπορω να μπω, αφου το MetroUI ειναι κλαταρισμενο.
Εαν bootάρω απο το DVD, ειναι δικο του το recovery menu, σωστα;

Μπορει καποιος να μου επιβεβαιωσει στα 30 λεπτα που θα χρειαστω για να κατεβασω αυτα τα 3.83Gb το εξης?

- Να μπει στα repair Options του Windows 8 dvd (οποιο και αν εχει) χωρις να υπαρχει system disc?
Η εστω και αν υπαρχει, να επιβεβαιωσει οτι ειναι ανεξαρτητο menu με αυτο των windows?


Υποτιθεται ξεκινησε η αδεια μου να παρει η ευχη! :rofl: Τελεια και παυλα απο 'δω και περα, οτι λειτουργει δεν το πειραζω. Windows update που "ζοριζει" ?? Θα περιμενω patch.




ΕDIT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διαβασα εδω

http://www.eightforums.com/tutorials/26095-repair-install-windows-8-a.html


If you have Windows 8 installed, then you must use a Windows 8 DVD/USB.
If you have Windows 8.1 installed, then you must use Windows 8.1 DVD/USB.
If you have 32-bit Windows 8 installed, then you can only use a 32-bit Windows 8 DVD/USB.
If you have 64-bit Windows 8 installed, then you can only use a 64-bit Windows 8 DVD/USB.
If you installed 64-bit Windows 8 with UEFI, then you can only use a UEFI Windows 8 DVD/USB.

Eγω φυσικα εχω UEFI. Το iso που κατεβαζω θα δουλεψει ?????? :closed:



EDIT 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.eightforums.com/installation-setup/44415-how-install-windows-8-1-8-1-oem-key.html

Με μια συντομη ερευνα, βρηκα το παραπανω, καποιος να επιβεβαιωσει;; :D



Ο εγκεφαλος μου καιγεται.

BigBlack
16-04-14, 22:18
Τα spoilers φαίνονται και χωρίς εγγραφή, Μπάμπη.

Έχεις δίκιο Θράσο, δεν το πρόσεξα. Νόμιζα πως θα έβλεπα live link μέσα στο spoiler.

@Morx: Η γνώμη μου είναι να κάνεις clean install και να τελειώνεις. Το πιθανότερο είναι δηλαδή να το αποφασίσεις και μόνος σου αν φας όμως κάμποσες ώρες πρώτα με αμφίβολα αποτελέσματα.

biggeo65
16-04-14, 23:43
ρε τους μπαγασηδες πως μας την εφεραν ...ωραια το πλασαραν στον κοσμο

Ήταν το δώρο του Balmer πριν την αποχώρηση. Με 15€ έδωσε λειτουργικό στον κόσμο.
Και μετά αποχώρησε να μην τον πάρουν με τις ντομάτες. :p

- - - Updated - - -


Microsoft Abandons Windows 8.1 (http://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2014/04/15/microsoft-abandons-windows-8-1-take-immediate-action-or-be-cut-off-like-windows-xp/?partner=yahootix)

Το πιο ωραίο από το παραπάνω λινκ

Steve Thomas σύμβουλος της MS:


For affected users who have already downloaded Windows 8.1 Update 1
“we recommend that you suspend deployment of this update in your organization
until we release the update that resolves this issue.”

Με λίγα λόγια όσοι έχουν προβλήματα με την εγκατάσταση του update 1,
να περιμένουν μέχρι να βγει update για το update 1,
ώστε να μπορέσουν να το εγκαταστήσουν.

Update gia to update. Aδιόρθωτοι είναι.

Morx
17-04-14, 00:51
Εγκαθιστω το .iso που ανεφερα πιο πανω, κατι μου λεει πως θα εχω θεμα με το activation, αφου δεν βρηκε το cdkey αυτοματα απο το uefi.
Οταν προτεινετε κατι, το εχετε δοκιμασμενο;

BigBlack
17-04-14, 01:10
Σε λάπτοπ με προεγκαταστημένα τα 8 core, άλλαξα σκληρό δίσκο και έστησα από την αρχή καθαρά Win 8.1 (από iso περασμένο σε usb stick) χρησιμοποιώντας generic key κατά την εγκατάσταση. Έπειτα άλλαξα το generic με το κανονικό (το οποίο το είχα κρατήσει) και δούλεψε, έγινε το activation. Δοκίμασα μάλιστα μόλις είχα ακόμα το Generic key να βρώ το κλειδί από το bios, τρέχοντας το Belarc advisor. Μου έδειξε το κλειδί στο bios, όχι το generic. Πιστεύω πως θα είσαι εντάξει, οι ιδιοτροπίες όμως δεν αποκλείονται δυστυχώς.

Morx
17-04-14, 01:43
Τα windows που ειχα δεν εγραφαν τιποτα παραπανω από "Windows 8.1".

ΠΟΙΑ εκδοση ειχα;

Εχω κατεβασει ξαναλεω, το "en_windows_8.1_with_update_x64_dvd_4065090.iso" στο οποιο ΔΕΝ μου εμφανισε αυτόματα το CDKey κατά την πληρη εγκατασταση.
Αργοτερα όταν με την εντολη "slmgr -ato" σε περιβαλλον πλεον windows 8.1 update1 δοκιμασα να δω τι γινεται με το activation, αφου ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένα, εμφανιζει το εξης.

138197

Με λιγα λογια δηλαδή, μαπα το καρπουζι.

now what?

BigBlack
17-04-14, 01:53
Σου είπα, ούτε εμένα μου το εμφάνισε. Χρησιμοποίησα ένα generic και μετά το τέλος της εγκατάστασης έβαλα το κανονικό μου.
Στήσε το belarc advisor, τρέξτο, θα σου δείξει το κλειδί στο bios.

To βάζεις σε elevated command prompt με χρήση της εντολής: slmgr /ipk <authentic key>
Οπου authentic key εννοείται το κλειδί σου.

Morx
17-04-14, 03:19
Δεν το δεχεται. Κατεβασα και εγκατεστησα 8.0 Multilanguage Core/pro 64μπιτα παντα και η ενεργοποιηση με το αυθεντικο CDKey εγινε από τον πινακα ελεγχου -pc settings-
Το CD Key το βρηκα με το RWEverything στην καρτελα MSDM.
Με το ένα χερι θα ψηνω τα κρεατα και με το άλλο θα περναω updates, tools, programs ...

Σχετικα με το CDKey, ισως τα ΟΕΜ της Toshiba να είναι μυστηρια περιπτωση, δεν εχω ιδεα και το κεφαλι μου ηταν καζανι να ασχοληθώ περαιτέρω με kml activation και πατεντες.

- - - Updated - - -

Όλα καλα παντως και ευχαριστω οσους προσπαθησαν! :)

Εχω καμια 700αρια χλμ οδηγηση, ξυπνησα καλα με τα κωλοWindows παλι....:lol:
Τσιτα τα νευρα!

BigBlack
17-04-14, 06:06
Δεν το δεχεται. Κατεβασα και εγκατεστησα 8.0 Multilanguage Core/pro 64μπιτα παντα και η ενεργοποιηση με το αυθεντικο CDKey εγινε από τον πινακα ελεγχου -pc settings-
Το CD Key το βρηκα με το RWEverything στην καρτελα MSDM.
Με το ένα χερι θα ψηνω τα κρεατα και με το άλλο θα περναω updates, tools, programs ...

Σχετικα με το CDKey, ισως τα ΟΕΜ της Toshiba να είναι μυστηρια περιπτωση, δεν εχω ιδεα και το κεφαλι μου ηταν καζανι να ασχοληθώ περαιτέρω με kml activation και πατεντες.

- - - Updated - - -

Όλα καλα παντως και ευχαριστω οσους προσπαθησαν! :)

Εχω καμια 700αρια χλμ οδηγηση, ξυπνησα καλα με τα κωλοWindows παλι....:lol:
Τσιτα τα νευρα!

Δηλαδή τα ενεργοποίησες τελικά;

Πάλι καλά πάντως, τουλάχιστον με το ένα χέρι θα κάνεις κάτι χρήσιμο!

Καλό ταξίδι σου εύχομαι και προσοχή στους δρόμους. Όταν βρεις χρόνο και ηρεμία θα εξηγήσεις τί ακριβώς έγινε γιατί προς το παρόν δεν καταλαβαίνω τίποτα από το μήνυμά σου.:cool:

21706
17-04-14, 07:47
Νεότερα:

Note Windows Update may offer update 2919355 again even when the computer
already has update 2919355 installed. This is expected, and is in order to resolve
a Windows Update client issue. Windows Update only installs the additional fixes
for Windows Update clients instead of all the Windows 8.1 update packages.

http://support.microsoft.com/kb/2919355

Βγάλτε συμπέρασμα!

shocked
17-04-14, 08:18
μολις μου το εδωσε ξανα, αν και η πρωτη φορα ηταν επιτυχής. 2mb ηταν περιπου

21706
17-04-14, 08:35
Ευτυχώς ήταν μόνο 2 ΜΒ.

biggeo65
17-04-14, 10:15
μολις μου το εδωσε ξανα, αν και η πρωτη φορα ηταν επιτυχής. 2mb ηταν περιπου

Τυχερός είσαι αν ήταν μόνο 2ΜΒ. Σε άλλον (http://www.adslgr.com/forum/threads/811167-%CE%A4%CE%BF%CE%BD-%CE%9C%CE%AC%CF%8A%CE%BF-%CE%B7-Microsoft-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-Windows-8-1-%CE%B1%CE%BD-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-8-1-Update?p=5380738#post5380738) συμφορουμίτη, το εγκατέστησε δύο φορές,
την μια 800+ ΜΒ, την άλλη 700+ ΜΒ.

skel
19-04-14, 14:46
παιδιά το εργαλείο αποκομμάτων δεν υπάρχει στα windows 8.1 ?
μόνο έτσι (http://viziblr.com//resource/0054.png?fileId=16936783) γίνετε να βγάλω μια εικόνα ?

==================

έχω λάπτοπ το όποιο δεν μου γράφει απο κάτω το κλειδί των windows 8
πως γίνετε να το βρω να το γράψω κάπου ?
ευχαριστώ !!

shocked
19-04-14, 14:57
υπαρχει το εργαλειο αποκομματων, βαλε το belarc advisor http://www.belarc.com/Programs/advisorinstaller.exe να βρεις τα κλειδιά από τα προγραμαμτα σου.

BigBlack
19-04-14, 14:59
Γράψε σε search "snipping" και θα βγει το εργαλείο.
Το Belarc advisor θα σου εντοπίσει το κλειδί.

21706
19-04-14, 15:58
Και για να βεβαιωθείς ότι το Belarc δίνει το
σωστό αποτέλεσμα δώσε την εντολή slmgr/dli
στο cmd για να δεις την τελευταία πεντάδα
του κλειδιού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.